Siç njofton revista ekonomike Monitor, prodhuesi japonez i automjeteve Nissan është duke studiuar Maqedoninë dhe Shqipërinë për të realizuar procesin e montimit të automjeteve, pasi po tërhiqet nga vende të tjera të Europës Juglindore, si rrjedhojë e rritjes së kostove. Drejtuesit e Nissan për Evropën e shohin me interes edhe tregun shqiptar, pas ndërtimit të një parku të madh logjistik në vend. Afërsia gjeografike dhe kostot e ulta të transportit nga Porti i Durrësit, janë avantazhe të mëdha.

Por edhe Maqedonia është një konkurrent mjaft i fortë, me taksat më të ulta dhe funksionimin perfekt të zonave të lira ekonomike. Serbia qëndron gjithsesi më favoritja në Ballkan, për shkak se edhe burimet njerëzore për këto investime janë parë më të përshtatshme, por edhe sepse ky vend e ka shtuar mbështetjen e investitorëve të huaj, duke subvencionuar investitorët me më shumë se 11 mijë euro për çdo vend të ri pune të hapur.

68 Komente

Shqiperia ka zero shanse, zero.

e drejte. me taksat e larta dhe me ligjet qe detyrojen biznesin te mos punesoje njerez qe nuk i kane aftesite per te justifikuar paret qe kerkon ligji mbi pagen minimale nuk kemi shance,.. biznesi i huaj vjen ketu sepse kerkon ambiente pa taksime dhe shpenzime te teperta...

ligjet mbi pagat minimale qe larojne bizneset e huaja jane futur nga Sali Qeni dhe Erion Veli matrapazi!!

Isshalla e bojn.

Veçse sediljet ti montojn diku tjeter smiley

Le te shpresojme se qeveria do iu hedhe siren japonezeve.nese Nissan vendos te investoje ne shqiperi do te jete nje prove e forte per shqiperine si vend I sigurte per investime.

Skemi ça me bo, duhet me leshu içik ke ai 20+7 perqinshi se Maqedonija esht pak ma kompetitive n'at drejtim smiley

Ky Gimi i ka thene Nissanit, ne mund të bëjmë diçka diku te 7%-i, Fiqo

Vetem kaq?- kishte tund koken japonski deri sa i ra aparati i degjimit.

-Po mir.. ( se na gjete dhe si te papergatit). Po ma bone dot gjo per Festivalin Evropjan mir do jete, se te gezoje dhe populli diçka smiley

po mund te sjellin conchiten mo fiqo.
Se nji here na e futi. Na rrejti dumethen

Uroj qe kete gare ta fitoje Shqiperia, sepse kjo terheq edhe vemendjen e investitorve te tjere. 

Eshte projekt i "lashte " i Xhapaneve .Nuk eshte i sotmi .Ne ate kohe qe ishte dhe " Kongresi Vazhdimesise " smiley , kur pretendohej se shoku Sali eshte nje kuader ne perspektive , dhe kur "vazhdimesia"  prej '78 kishte porosit "syte nga perendimi " ,  u gjet nje sebep se "nuk na i lejonte Kushtetuta " .smiley ...futjen e Investimeve te Huaja ne forme kredish e Borxhesh .Per keto merreni ne Interviste Gjonin jo per dnegelat e dengelaxhijve Berisha me pordhe herojsh Djetori .

Maskaralleqe me Peshe jane luajtur ne kurriz te atij Populli .

Shqiperia eshte nje Perle si Trampolin per Europe te cdo lloj prodhimi te Lindjes se Largme japan , Malajzi , Kine .etj .

Llogaritni nje zinxhir ndertimesh magazinash e qendra montimi nga Preza ne Dures se cfare mundesish jane smiley Tashme nuk ka pengesa te "Kushtetutes " Ka vetem Interesa te Shqiperise qe mund te menazhohen nga bnjerez qe e duan ate .

Nje tentative e beri dhe krye Mullahu sali Qenef berisha , por me Mazllemet e Maljzise per Kasino , Xhami  e Pislleqe pastrim parash ne sherbim te Mazllemeve ..

Fat qe nuk i ndezi .Pse ???

po dun kuadro ato investime mor mik.

nji torrno xhapani bo meleona, kush do e perdori? Ne jena per pergatite vetem per juridiksa, socioloqe dhe gazetare. Na e kan bo me hile keta me duket.

Kjo eshte e vertete .ne arkiva eshte gjetur nje fjalim I Dulles me te burgosurit e spacit ku premtonte hapjen e shqiperise ndaj perendimit.

I ke mcef thirrjet pas leximit si drejtuese e formave te edukimit smiley

Alba Alba Liri Demokraci

smiley

Nissan kërkon të hapë fabrikë në Ballkan, ka shanse edhe Shqipëria!

Edhe nje premtim tjeter i mbajtur!

"Por"....

Nuk ka "Por" per bijte e eterve!!!

Do behet!!!

dhë. smiley

.... me rigon smiley

mesiguri plot kan qeshur dhe kur kane degjuar "qeveri e rigonit"...por historia ua ngriu te qeshuren ne fytyre!

Hajde lajm hajde.

Koha do jete me vranesira te ndryshueshme dhe me ere qe do fryje vende vende ne bregdet dhe ne zonat malore. Tek-tuk priten edhe rreshje shiu.

lajmi nuk do qesendisur se vjen nga prestigjozja Monitor!smiley

....e cila ne titullin e saj proklamon: Shqiperia dhe Maqedonia ne gare per te terhequr Nissan.  por ne pershkrim, diku aty nga rrjeshti i  parafundit thote qe kete gare do ta fitoj Serbia.smiley  

nuk thote kot ajo fjala e urte: kur grinden dy  vete,  fiton nje i trete!!.smiley

Ka shume shanse qe te behet . Vetem se do Vullnet Politik per te mos Pjerdhur per Opoziten qe do marre rrolin e Qenit si zakonisht te shohe se "ku pengohet ' dhe tu jape krahe dengelaxhijve me komente bLoqeve dhe me bo nai material ne shtyp smiley dmth qe nuk prishin pune e te hane m...!

Kjo pune rregullohet vetem po t'a marre ne dore nje avokate e njohur ne Tirane qe i qan keto investimet e huaja. Perndryshe, as Nisani nuk do vije, as Nishani nuk do ju rrije. smiley

Ka dhe nje lidheze tjeter; duhet projektuar edhe kompleksi turistik "Nissani" ne Jon.

Une du me shtu qe dhe Alba me shume zamete , qe njef porosite e sh.Enver dhene te burgosurve te Spacit , nuk duhet neglizhu . Argita mund te jape kontributin e saj po dhe PPU nuk duhet nenvleresuar smiley

Po thoni me ishalla vjen qe te punesohet mileti .

po pse o Brad, ka ngel njeri pa pune aty?
Une di qe kush do me punu, nuk e ka te veshtire me gjet pune

Meso o gje e vogel qe eksitohesh kur ndodh ndonje gje e keqe ne Shqiperi, qe problemi ketu nuk eshte me ata qe s'punojne, por me ata qe punojne e paguhen pak, qe s'u paguhen sigurime, apo ata qe jane vetepunesuar e s'kane siguri. Njeriu pa pune nuk ka cfare ha, ndaj kush do, sikur nje kuti te marre e te shese banane e cigare ne nje cep trotuari, po s'i pelqeu puna si pastrues a si kamerier, buken e vet do ta nxjerre. Ata qe rrine pa pune, rrine sepse munden e sepse duan. Vende pune te tilla duhen per ata qe punojne. Ata qe s'punojne, prape ashtu do te rrine.

kush paguhet pak aty o gje e madhe? aty dhe marangozet i bojn pushimet jashte!

Marangozet e punesuar paguhen pak. Marangozet e vetepunesuar e qe jane te zot jane shume te pasur. Te shesin me miliona objekte qe i ndertojne brenda pak ditesh. 

Te shesin me miliona objekte qe i ndertojne brenda pak ditesh

ktu fut dhe gozhdet si objekte apo jo?

Ti ke vendos me cmen japonezet mer vlla se nuk te del Partia ne Milano smiley Hudhni mer batanijen se na qiti gjumin *olja .

Ose te dale nonjoni ta marre persiper ta fuse ne Fillore ti mesoje te flase , se me duket ka permen i here qe "kom harru shqip " E sikur te kishte dit naihere smiley

Ose ne fund te fundit ti dale nonji Garant  po qe mosh e pjekur dhe menderisht normal ..  bo edhe per Polic Demokracije  , ne funksionin Peter ter ter ter ter  smiley

te vije te pakten Nissan Leaf qe te na detyroje me rregullu punen e dritave qe ikin si ne 91-shin.

 

por ja dhe nje sondazh tek e njejta faqe e se famshmes Monitor:

Si do e vlerësonit vitin që sapo lamë pas për financat tuaja personale apo biznesin tuaj:

Më mirë se 2013 - 29% ( )
Më keq se 2013 - 49% ( )
Njësoj - 22% ( )

 

 Për shkak edhe të masave shtrënguesve që kanë çuar në rritjen e disa taksave Shqipëria po humb konkurrencën rajonale për investimet

Masave shternguese apo masave te dobta ligjore te sigurise ndaj kapitalit investues ?!

Duam Benc, s'duam Nissan!

 

...dhe mundesisht 2400-çin!.smiley

po, po! biles njerezit i shkojne dhe per vizite njeri-tjetrit, hedhin nonje 5 mijeleksh kur te vjen ndonnje Benc i mire 24000-c nafte!

Maxima e le benzin ne baltesmiley

Duhet heq dore njeher e pergjithmone nga Megalomania qe futi babasqapi sikur morim  vesh nga gjojna te mBedhaja mer jahu..dmth nga Ekonomia Botnuere .

Rama po digjoi mua le " ti rrahe " ata qe do fillojne me terma ekonomike

Shiperia te fitoje Simpatine e Japonise duke i Garantuar Siguri Absolute te Bisnesit si ne kohe te Vekes  nga banditt e hajdutet . Njekohesisht te jete ne gjendje te perputhe Interesat e saja me te Japanve ose Kinezve .Po dhe ti "perplase " pak smiley  Kjo eshte detyra e vetme dhe kryesore per tu paraqitur si nje Shtet SERIOZ . Pastaj na mesojne Vet ata se cfare te sigurojme , "Bashen" me Shqup apo te tjere  te mos Lehin ,  apo bLoqet te lehin .

Fundja dhe ndonje me O Ju Q Nenen si ZMK e atij psikopatit qe i futen ate smiley ..dhe po kerkon Sorosin , tu themi qe na duhet se eshte garantus i zbavitjeve popullore .Do binden kam mejtimin !

Duhet me dashe pak edhe ky Donaldi ri smiley sepse eshte Projekti me i Qarte qe shtyn Shqiperine ne nje shklalle absolute te Perparuar e Konkuruese per nje Jetese Normale dhe se bashku me ate me Gaz rikthejne qeshjen ne nje vend qe sidoqofte

Jo shqiperi e Pavarur por Shqiperi pjese e Europes.

smiley Po ku ka njerez te kualifikuar per te punu te Nissani ketu mer, ata qe jane aq te kualifikuar te kushtojne me shtenjte se puntoret e kualifikuar polake e estoneze

Per cfare duhen njerzite kualifikuar si fillese ? Ajo fillimisht do hamej e force fizike dhe paralelisht ngrihen dhe kualifikimet . Apo te  d vijne dhe keta ham - humsat e Shqup-it te kujtojne me Alben si mesuem ML e krijum kl Puntore dhe deshtuem ne Ekonomi smiley

Une pranej them ti RRAHE Rama ose kushdo K/Minister ata qe fillojne me terma ..."kualifikimi " smiley

Jo po kishte Uzina e Traktoreve apo UIK i korces ? Apo kishte F telit ne Shkoder . Apo ato te arnatimeve e Tritoleve ne Mjekes ?

Te pakten keto si ndermarje qe njihen qe prodhun per Eksport ..aq sa ..Dhe te mendosh sot se procest jane aq teknologjikisht te avancuara sa edhe Makina doli pa shofer smiley

Pas modelit Nissan Terranaut prite tash modelin Nissan Arnaut smiley

Por ...behet xheloze Mercedez? smiley

mirse te shkojne

po mo leht do e ken me trajnuee majmunat se bathoristat

e meriton emrin e nderuar "Kolegj"!

Me kte rexim " Kolegj " eshte bere si pavion Privat per kurim  te te semurve pikike te PD-hit  smiley Po ku mbarojne ata .Duhet  nje "Kolegj edhe per Ekonomine" . Zi shohin shqupistet ngado smiley

me ardh nissan te ne falimentoi 

Po pra, sic po falimentojne kanadezet e naftes qe vetem rritje kane pasur. apo turqit e kurumit qe tani kane leke te blejne edhe hidrocentrale, greket e telefonise apo italianet e fasonerise.

te kam thene, une po bej "count-down" premtimet e pambajtura, qe me shpejtesi rrufeje po shkojn drejt XERROS (ja, s'ka fut Salen mren ala, ca t'i bosh, e di, e di, reforma ne drejtesi, e di qe do ma thush, kshu qe mos ma thuj me mire...)

Flm, Edi! Me shpejt!!!!!!.....!.... Te perfitojme nga koha qe na dha ILIRI....

Kenaqesi kur lexon INUK te shnderroje ne NUL , vendime te Koorrrupsionit .Ja dhe nje vendim "Kolegji "  per Ndertimet  smiley Po nuk mbarojne ata JO jo .Hobete gati i kane .LefTKopene ne pozicion dhe prit kur te vervisin Pampersa neotrockiste ..se Oligarket ra-Meta zotrie ...smiley

E kisha nje bindje qe Rama nuk do ta lejonte nje ngerdheshje Antiqytetare

Welcome in the Land of Eagles, Nissan!

Welcome to the land of Eagles .smiley

Yep! Ke te drejt.

ma ka pas fajin gjermanishtja te kjo. ti patjeter me kupto smiley

smiley

Mos i vini re keto gjera. Se na vjen dhe Lac City pastaj.

As ska mundesi te ndodhe ne jet te jeteve. Keto gjona duan fuqi punetore te kualifikuar, eksperience e gjera qe ne si kemi. Ne bejme kot llogje o vlla, i tas llall me byrek nga tre ore ne lokal. 

Vetem po boni nej gje rilindja per kte pune se me forcat tona lesh lesh. 

Vetem po boni nej gje rilindja per kte pune se me forcat tona lesh lesh. 

ka ndonje vullnetar te na shpjegoje ne shqipen a sotme se c'ka dashur memedhetari I nderuar te thote me fjali ku pjesa e pare kundershton te dyten.smiley

Nissan i paska premtuar dhe Turkut gjithashtu (gje qe nuk permendet fare ne artikull) biles Turku e paska gati dhe fabriken dhe e konsideroka muhabet te mbyllur...

Çağlar pointed out that a new model will be produced with a 2 billion USD investment, and said a potential location would be next to the Renault plant in Bursa, or close to the İskenderun Iron and Steel Factory. A 100,000 production capacity, taken from the 360,000 annual production capacity in the Renault plant, can also be spared for Nissan, Çağlar said.

Si tha ai "Eksperit Steven"...Suedia vend i rrezikshem smiley  : Ai shoku e ka me te degju Birminghamin, se nuk besoj se e ka iden se ku bie as ne harte. Birminghami shoku sa here e kam vizitu kam vend duart ne koke, nje ore e me pare te iki, tezga ne mberdhe si ne Bangalore dhe pisllik gjithandej 

Ne Ballkan po vje Cini-Ma-Cini ! Xhaponezi te veri gishtin kokes ene te hiki prej atyne ishujve ku as dhi te egra ska, se  u ka dal zot ...i zoti venit! 

Ne do bojm noifije hajri, po i them ; bujur Cini-Ma -Cinit ! Ashtu si kene pas zakonin, buke kripe e ...zemer ! 

Ta harrojme ...nishanin ! 

cini - ma cini  smiley  si ke lan gja elbasanllive

Sa po menohen dhe kto smiley

Ja per 6 muj e hapi tjetri fabriken gjigante te niseshtese ne elbasan.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).