Në vitin 1912 filloi Lufta e Parë Ballkanike. Mali i Zi filloi rrethimin e Shkodrës, pamje të rralla filmike tregojnë kronologjinë e ngjarjeve që ndodhën gjatë rrethimit disa mujor  të Shkodrës.

Më 8 tetor 1912 Mali i Zi i shpall luftë Turqisë. Në të njëjtën ditë nisin djegiet e fshatrave shqiptarë që ishin të vendosur krejt në kufirin mes dy shteteve. Luftime të vogla mes malazezëve dhe banorëve vendas u zhvilluan për dy ditë me radhë.

Një pjesë e mirë e fshatarëve të lemerisur nga tmerret e luftës vrapojnë të strehohen në Shkodër.

Zëri

17 Komente

Bravo Be ..Dy herë që vjen Lart për këto kohë . Mirë Gjeli po dhe pësheshi të ka bërë mirë smiley Të uroj të kesh këtë Vizion për Historinë e Shqipërisë ku pasqyrohet Qartë Qytetërimi Lashtë Shkodran me pedonale në mëndjet e sëmura të Jozefpërckave .Mbase e ka dashë dhe ndonjë shpjegim për shokët antikomunsitë të orëve të mesit dhjes të Vonët !

Jo për gjae por për me kuptue se çfarë ishte e " Bukura e Dheut " që shkërdheu sali Qenef berisha me klanin e tij  pasi e gjeti QYL të qytetëruar e me të vërtetë " të bukur "

Flm

si i priten me lule?  kush i priti me lule?

pas nje kohe te gjate rrethimi e  luftimesh, Shkodra  iu dorezua sllavo-malazezeve.  dhe sic e duan ca rregulla ushtarake, ata qe marrin qytetin ne dorezim futen  triumfalisht  me ceremoni  ne qytet.  keshtu ka ndodhur ,psh, kur Hitleri/ nazistet merrnin ne dorezim/okuponin  qytetet e famshme te Evropes, qe nga  Parisi, etj etj..  keshtu ndodhi pra edhe ne Shkoder.

imazhe propagande jane. realiteti ka qene ndryshe sigurisht.

Shume pamje mbreselenese,Bej!

Me vone do te pasojne ngjarje qe frymezuan xhirimin e filmit "Dy krisma ne Paris".

p.s.

Gjynah qe "françuzet" e peshkut merren me keto 200 krismat tjera te Parisit smiley .Megjithese  kjo e sotit nuk eshte lufta jone,ata do te vazhdojne te çirren deri ne mpirjen e neuronit singular te tyre.

Me qafsh, pse i thu "francuz" si serbt? 

 

 

Qafsha dioptrine tende,o mrrokell,pikerisht per kete e kam futur ne thonjeza smiley

Jalla, qeke doktor zotnia jote? 

C'o dioptria mer xhaxh, se na shushate me llafe t'mdhoja! 

Knej shkinisht,knej xherahce. 

Njelem pa fjale ne katunaria! smiley

 

Qetash ma perzieve punen.

Xherahi bon synet mer, e nuk mirret me punen e syve.

Tash,me thone "qorr" dro se e lexon Blendi e na fshi llogarine te dyve.

Po rri qaty e mos na shti  ne telashe smiley

Kjo duhet te kete qene pika me e ulet e historise shqiptare. Dy qytetet me te rendesishme tonat, Janina dhe Shkodra rane gati njikohsisht, te dyja me tradhti, te dyja te udhehequna nga komandante te quejtun Esat Pasha.

Hasan Riza Pasha - 1 nga unsung heroes.

Ne fund te fundit ish nji beteje e llojit David vs Goliath, Serbia, Greqia, Bulgaria, Mal i zi vs Shqipnine e vogel dhe Turqine e kapitullume.  

Megjithate s'ka zavendesim per filmin me kuptu disa gjona, madhesia e predhave e shkatrrimin e luftes moderne psh.  

Jo, mendoj qe pika me e ulet e historise sone ishte kur u ndane kufinjte dhe ne na u la gjysma e territorit dhe - me e renda- gjysma e popullsise jashte kufinjve te Shqiperise, duke na shnderruar automatikisht ne nje vend dhe komb te dobet, te dores se dyte, edhe me standardet e Ballkanit. 

Flm per kete prurje, mqrf. 

Ne fund te 1912 serbet i kishe ne shqipni te mesme, nji nga arsyet kryesore te bllokades se shkodres. u ndal furnizimit me rob e ushqime nga shqpnia e mesme per ne shkoder, prandaj ra uria e rrethimi u bo i tmerrshem, pa llogarit masandaj qi katoliket ngelen asnajnes e s'u perfshine ne lufte.

Kufijt masanej ishin pasqyre e kesaj gjendje te mjerueshme. 

richard hall: the balkan wars 1912-1913.

Mos e lej pa e lexu.

E ke edhe ne pdf xhaba po deshe me e lexu n'telefon.

 

Po e lexoj, shum i mire!

Rrofsh

Shum interesante, veç filmi do ishte mire te shoqerohej me fjale shqip, jo vetem me muzik. 

Më 8 tetor 1912 Mali i Zi i shpall luftë Turqisë.

Nje nga Utopite e historise sic tregohet ne shqip smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).