Ç'vlere ka e bukura? Ne artet pamore, poezi, vallezim. Ne fytyrat e njerezve, ne nje gol, ne arkitekture, ne trupin e nje gruaje, ne shpirtin e njeriut, natyre dhe ne shume vende te tjera, e bukura, bukuria merr trajta te ndryshme. E megjithate eshte aty per t'i bashkuar te gjitha, ne nje cilesi, te dukshme e te papershkrueshme qe eshte bukuria. Pse ka (kaq shume) vlere e bukura? Cfare eshte kjo terheqje, kjo prirje e njeriut drejt saj? 

114 Komente

"Eshte nje kohe kur gruaja duhet te jete e bukur per te qene e dashuruar [nga dikush], pastaj vjen nje kohe kur duhet te jete e dashuruar per te qene e bukur."

Francoise Sagan

Sipas meje vlera e saj merr kuptim kur robi e krahason ndjesine qe e bukura te shkakton ne krahasim me ndjesite qe te shkaktojne gjerat e tjera, psh meshira, falja, frika, genjshtra. Duket sikur ndjenja e se bukures eshte me e embla qe shpirti i njeriut mund te prodhoje, aty aty me daçuline. 

Pse gjerat e mira jane pozitive, dhe pse gjerat e keqija jane negative?

Pytje me vend.

Ne per t'bukuren luftojme. Lol

Ose me thjesht, gjerat qe na terheqin i quajme te bukura.

Shume vajza, gra etj mund ta blejne bukurine me para me operacione te ndryshme estetike, kurse disa te tjera ua ka falur natyra. Sa me e natyrshme qe te jesh aq me e bukur dukesh. Vecse bukurine qe ta mbash per nje kohe te gjate duhet perkushtim, perkujdesje. Lum si ato qe ndihen te bukura ne shpirt dhe ne trup. Mund te jesh e bukur nga jashte por kur nuk ke miresine nga brenda nuk ka vlere bukuria. Thjeshtesia eshte edhe nje ane tjeter qe te ben te bukur ne syte e te tjereve. etj etj

Ketlina, e ka ne vije te pergjithme pyetjen ai. Bukuria gjendet kudo, mjafton te kesh syte e duhur per ta pare dhe shijuar ate. 

. smiley

Kjo eshte e vertete. Njerit qe kishte manine per te pare tek cdo gje dicka te bukur , i hodhen para kembeve nje qen te rrafur, te sakatuar, kocke e lekure, te psite, zhele mo , per ta provokuar.E pa shoku dhe tha: shikoni o te verber sa dhembe te bukur ka, sa te bardhe, te mprehte, te rregullt.Ja ca dmth te kesh sy, lol. Prandaj bleresit e kuajve,( dhe ju e dini si ka thene Shvejku-kuajt , pas femrave, jane kafshet me te bukura-) i shikojne nga dhembet smiley

Per pyetjen: Njeriu eshte i terhequr nga e bukura sepse ajo eshte kaq e rralle ne kete bote te shemtuar, kaotike, jo harmonike.Sikur te ishte radhiko do te humbiste kuptimin.

Kali eshte kafsha me fisnike spiritus! smiley

E bukura eshte ajo qe eshte e bukur. 

Se kushe ka thene kete shprehje. Pjerini mgja. 

e bukur eshte ajo qe me pelqen mua, tha nje anonim dikur..diku...

Po hic, o. Bukuria shkon e vjen. Sot eshte, neser s'eshte.

Bukuria ? 

Kur dhimbja te prek cep me cep smiley

Dikur diku njoni shprehu pakenaqesine per nje shok te vetin.

Si ja bo me ate gru te shemtume ?

Kollaj ..tha ..kujtoj taten !

E bukura ne vetvete nuk ekziston .Te gjitha jane te bukura sipas te vetes. Biles LefTKopeja e cmon veten nder me te bukurat nder shoqe .Keshtu do thonim qe ka mendim te bukur smiley Ndryshe do ekzistonte dhe tek ngjyrat .Psh Redi do thoshte une jam me e bukura smiley

Si perfundim te kerkosh te Bukuren Jashte PPU eshte

ose Humbje Kohe ose Kohe e Humbur !

E bukura eshte Universale dhe e ndryshme ne llojin e vet. 

 

Terheqja drejt bukurise ndodh per te njejten arsye qe kemi dhimbje: kapaciteti yne per te ndjere kenaqesi/dhimbje. Para se ta ndjejme kete kenaqesi, jemi te predispozuar te gjykojme diçka te caktuar nepermjet senseve, emocioneve dhe intelektit. Bukuria eshte njekohesisht subjektive (ne varesi te gjinise, statusit shoqeror, rrethit shoqeror, nivelit te arsimit, gjendjes psikologjike ose emocionale, etj.) dhe universale (disa gjera i gjykojme te bukura ne kolektiv sipas tradites dhe tendencave kulturore ( ku hyn edhe bukuria ne antibukuri), ajo qe perceptojme te jete (bukuri) sublime si natyra, kenaqesia ne nje aktivitet fizik, etj.)

C'vlere ka? Eshte aq abstrakte sa preferoj te them qe eshte vlere me vete, diçka qe nuk mund te bejme pa te edhe po te donim meqe e perjetojme.

Pse ka (kaq shume) vlere e bukura?

Ka vlere sepse jemi ne qe e shijojme, e vleresojme e vendosim ne piedestal, e adhurojme me te gjithe qenien tone, i japim forme, perfytyrim pra eshte nje koncept i kapshem nga syri dhe imagjinata jone.

 

Per mua i/e bukur eshte ajo ç'ka s'me zhgenjen,qe me terheq vazhdimisht!

me siguri kush nderron dhe hormonet per te qene perfekt do e kete kuptuar qe shoqeria s'te pranon po s'ishe i/e tile,lum ne qe ja hodhem rob zotismiley

po e bukura ka here vlere:  here qetesuese, here shqetsuesesmiley, inspiruese, tunduese,impresionuese, shijuese, nervozuese etj etj....

Bukuria ka vlere komerciale ( makina e bukur,dizajni,  veshjet e bukura, arti bukur , femra e bukur)

hiqja jetes gjerat e bukura dhe s'ke c'e do me, nuk rrohet si kafshe, te vdesim me mire. e bukura na ben njeri.

e bukura na ben njeri.

kot per muhabet, shtjelloje pak kete, se si e bukura na ben me njerzore.

nuk di ta shtjelloj. shkurt.

me fal, per t'u sigururar, desha te them 'na ben te ndjehemi njeri'.

po si arrite ne ate perfundim kur nuk di ta shtjellosh?smiley

sepse personalisht, keshtu e ndjej vertet.

spiritus, na e shtjelloni ju gjate e gjate, merreni ju persiper kete pune, juve ju takon me teper se shume prej nesh, njerez amatore ketu. 

juve ju takon me teper se shume prej nesh,

Spiron e kemi filozof dhe psikolog per bukurine ketu tek peshku July. smiley

Hajde shkruaj spiritus gjer e gjate..na ndrico pak mendjen rreth temes. 

flm per vleresimin, megjithe ironin e dukshme smiley

po pse ironi? aspak. ju dhe disa te tjere ketu e beni kete vend shpeshhere nje kenaqesi per te ndjekur e lexuar. dmth, nje nga gjerat e bukura te perditshme (meqe erdhi puna tek shembujt), ne ndryshim nga puna e perditshme, qe na ben te ndihemi keq shpeshhere, deri deri skllever, pra kafshe. Dhe qe eshte nje gje e shemtuar - e kunderta e se bukures, besoj.  

puna eshte "mallkim" i pashmangshem.sa jemi ne pune jemi qenie per te tjeret, vetem pas pune behemi vetvetja thoshte marksi. 

ka nje poezi mimoza ahmeti ku thote:

Vetem bukuria ajo ka te drejte
te pretendoje.

Perse ikni prej meje krijesa reale?
jetoj nje jete sendesh gjithmone te paqene
dhe vetem vetveten e kam ne duar...
Oh, nuk ka lumturi si kjo,
por as pikellim si ky s'mund te kete.

 

interesante eshte te kuptosh kur nisi tek rraca njerzore  ndjeshmeria per ate qe u quajti me pas "e bukur." te bukur quajti ate qe e bente te ndjehej mire. prandaj ne origjine bukuria lidhje me etiken, me komunikimin ndernjerzor. Ne greqine e lashte bukuria , ne kuptimin etimologjik, nenkuptonte "me thirr", pra njeriu eshte i thirrur prej te bukures dhe sa here qe bie ne kontakt me te,  ndjehet mire. ka qe thone se bukuria eshte bekim me hirin e Zotit por kjo do ta bente Zotin shume diskriminues , sidomos per boten mashkullore smiley

thank you spiritus. une nuk munda te marr pjese me pas per shkak te efektit marks 'enstrangement of labour'. Efekt qe do jete prezent edhe ne ditet ne vazhdim. Sapo paskeni nisur te flisni, uroj diskutim te mbare. smiley

Mundesisht diskutimin e mbare lidheni me erastos dhe eromenos, sepse bukuria greke e lashte rrjedh prej tyre, trupa mashkullore ne te gjitha pozicionet e bukurise ideale te materializuar ne mermer. Edhe Safo ka pak kontribut, por gjynaf qe shoqeria greke e lashte ishte patriarkaliste obskuranitiste, e quante gruan te denje vetem per te lare levere diten e djele dhe per te bo kalamoj.

U desh te vinin ne bote 13 pederaste nga Jeruzalemi qe i dhane dinjitet gruas si qenie njerzore. Pastaj historia dihet, erdhi pirati qe u be pape, mesjeta qe nuk kishte art (bukuri), shkencetaret qe mendonin se toka eshte e rrumbullaket i varnin me koke poshte, kush lexonte libra perfundonte i djegur ne turre drush, levizjen femen e digjnin si shtrigat e Salemit, e futja pordhes thankju thankju for ever ...

Ne fund fare erdhi bukuria celuloidale.

 

njeriu si qenie egoiste qe eshte, gjithmone eshte ne kerkim te se bukures. jeton per te bukuren. Eshte nje motivim, prandaj ka vlere. Sikur mos egzistonte e bukura, jeta sdo kishte me kuptim. 

Sikur mos egzistonte e bukura, jeta sdo kishte me kuptim.

Po dakort, na pershkruaj pak si kondicionon bukuria jeten tende.mos me thuaj duke pare filma te bukur dhe degjuar muzike.smiley

lol filmat dhe muzika jane qershia mbi torte e bukurise. lere mos na fut ne ato labirinthe tani, smiley 

 

 

 

 

ja po shtoj dhe veshjen qe te dukesh bukur, aredimin e bukur te shtepise, makinen e bukur .deri ketu jemi tek materializmi egoist.Po tjeter, cfare tjeter ben qe te ndjehesh bukur, qe jeta te duket e bukur ?smiley

Ca t'ka syni qe te dhemb? smiley

jo, kenga eshte: ca ka syri qi t loton smiley

Bukuria jote , më rëndon në duar 
Vallë kujt ja more, të lutem më thuaj 

Më thuaj të lutem, mos më mbaj sekretë 
se nga mendtë po luaj, po luaj vertetë 

Veç nga bukuria, kam mbet' pa martuar 
kam mbetur për ty, jo, s'të kam harruar 

S'di se kush me penë, ta ka shkruar synë, 
ta ka patur ngenë, të të skalitë mirë 

Me qeshjen e buzës, detin hedh matanë 
atë det të bukur, unë e paça pranë... smiley

jane me te thella gjerat jo vec ne aparence sic e shef ti. 

Spirtusi sonte dashka me u bo profesorsmiley

xhen profesor doktor smiley

 Ket,siduket e ka gjet per vete sekretin e te ndjerit bukur,dhe po na pyt nesmiley

do ta zhbirilojme te bukuren xhen, se bashku smiley

aaaaaaaaaaa ketu te godas,prof i pa pregatitur miresmiley ulu ,e shko studjo se t'ka hutu rilindja lol

U ka kap syri ndonje gje te bukur sot? 

Dale burra e grani se ka rradhe, nuk shkohet direkt e ne llokem. Para se te diskutoni rreth pyetjes finale:

Ç'vlere ka e bukura?,

me pare diskutohet rreth pyetjes:

Ç'vlere ka e verteta? (pak a shume pyetjen e ka bere edhe Ponc Pilati duke lare duart pis me sperme),

e me pas diskutohet rreth pyetjes:

Ç'vlere ka e mira?

Pastaj ne fund fare diskutohet rreth pyetjes: Ç'vlere ka e bukura?

Vetem Ver ver ver ver Llapa (edhe Ver Monpelieja) nuk kupton (dhe nuk praktikon) qe shtrimi (dhe zgjidhja) i problemit ka jerarki si ne matematike. 

Merren me sira gjerat.

 

E bukura siguron vazhdimesine e jetes nder speciet (njeriun perfshire), sapo tha dr. House.

Fuqia me e madhe  e botes eshte rinia dhe bukuria e gruas ! 

"Ai qe shkruante dua buke jo bukuri ta mesoje se e bukura shton jeten energjine punen e buken! Ska mireqenie ne shemti." Kryepalla.

 

E bukura ka vleren e gruas, te gjysmes me te bukur te botes.

Meqe po flitet per bukurine (pamjen) njerezore, s'eshte gje tjeter vecse disa tipare qe evolucionit i duhen per do pune te vetat, dhe qe me ate rast ua sheqeros dhe robve. Si the shume marifete te tjera te ketij lloji (psh d-ja), eshte shume interesante si perkthehen keto qellime racionale ne emocionet e robit. 

Nuk besoni ne Zot, z. Tirona?

Po, por varet cfare kuptohet me ate fjale. Psh jo ne Zotin e pikturuar si kryetar kooperative. Por ne ate tjetrin qe duket sikur hedh zaret, po qe na ka ndaluar ne vdektareve t'ia kuptojme "hilet", nje prej te cilave eshte evolucioni i robve apo ai i gjithesise, meqe u permend si fjale.. 

Aha besoke ne nje Zot te pikturuar si operativi i zones se kooperatives.

Ky lloj Zoti vertet ndalon ne vdektaret t'i kuptojne hilet, por edhe ne vdektaret meqe jemi ndaluar t'i dime hilet jemi te lejuar t'ja fusim katunit kot, te perfytyrojme çdo lloj Zoti te mundur (edhe hileqar), dhe te bejme çfar te na teket qefi. Biles edhe ta mohojme ekzistencen e Tij.

Hile per hile i thone kesaj!

 

Shume gabim ne i ben hile Zotit se ne fakt po ia ben vehtes. Dhe fantazite e tua mos i projekto ne tastieren time.

Keto jane fantazite e Ajnshtajnit, e Zotit te shkencetareve dhe te filozofeve.

Te mijat nuk i kam thene akoma sagllam, vetem i kam lene te nenkuptohen.

 

Deshe te thoshe kooperatives se tipit te larte shkencetareve. Merpo mos me ver ne tastiere fjale qe s'kam thene, po me te tuat bej c'te duash. 

Mos u nxef Tirona, tani seriozisht, ndoshta gabohem por ti ke lavderuar Ajshtajnin, dhe jo vetem si fizikant, por edhe si botkuptim. Dhe me çfar kam kuptuar nga komentet e tua ke te njejtin vizion per Zotin, ndoshta edhe nje çike me teper katoliçizem brenda (mister katolik, si ne komentin sot), por jo aq katolik sa Paskali qe ka perbuz Zotin e shkencetareve dhe filozofeve (megjithse shkencetar dhe filozof gjenial, perveçse stilist, me i madhi freng i gjithe koheve).

"Fantazia" ime per Zotin eshte me e ngurte (nga nje ana tjeter me e lire, me e gjere) se e Paskalit, vizionit katolik. Nga pikpamja e ngurte me rezulton qe Zoti i Ajnshtajnit (shkencetareve dhe filezofeve) behet shkak per  çdo lloj interpretimi, siç eshte ne natyren e interpretimit intelektual, me pasoje çdo lloj veprimi.

Ta kam fjalen si mundesi, si potencial, por jo se çdo besimtar alla Ajshtajn eshte detyrimisht legen, ndersa çdo alla Paskal eshte "person mer jau".

 

Kjo metoda vec e vec me je leter sikur nuk ecen. Pastaj si mbifetar qe je duhet ta dish, qe llafet i merr era, aq me shume ne nje blog te nerum, rendesi ka cfare ben robi me Dhuraten qe i eshte dhene.

Po deshe ma sqaro me gjate se nuk mora vesh gje ne komentin tend te fundit.

 

Nuk e di ca te te sqaroj. Po hajt po e provoj. E para sikur i kemi krahasu njehere "fantazite;" dhe ne fun te funit nuk nxjerr ndonje gjo te madhe nga ky krahasim kur gjithkushi niset e mbaro me aksiomen fantazia ime eshte me e mire se e jotja. Po mo e rendesishmja se llafet apo llogjet e blogut (te nerum tashme) eshte cfare ben robi me jeten e vet. Aty duket tamom ca Zoti beson, per te miren apo te keqen e vete robit dhe atyre perreth. 

Sigurisht qe kur dy vete diskutojne seriozisht (une diskutoj seriozish edhe ne blog te nderum, edhe ne kafene, edhe dikur tek Guri, edhe kur tallem, por asnjehere nuk diskutoj si palaço i nerum) besojne ne fantazite e tyre. Ky eshte konstatim tip NN, gje me se evidente.

Por ajo qe eshte me evidente eshte se diskutimi ka per motiv jo shprehjen "te majte e jotja", por te majte publikja, dmth shpresa se ti mund te ndikosh tek tjetri (ose te tjeret) me fantazine tende. Dhe fakti eshte se personet ndikohen nga tjetri (nese ka argumente logjike objektive, perveç "te majte e jotja"), dhe jo vetem per diskutim ne blog te nerum, por per çdo lloj komunikimi, edhe te shkruash nje ese ose te besh nje film ose nje teoreme matematike. Pa shpresen qe tjetri mund te ndikohet nuk behet asnje lloj veprimtarie njerzore.

Tjeter pune se fantazia ime nuk te hyn ne sy, por nuk eshte e thene qe nje tjetri peshk mos ti hyje ne sy. Une bej timen me shprese se diku del qari, kurse nuk marr vesh per çfar arsye humbet kohe me tastjere? Veç ne qofsh prej hekurash, nese je pe verteti çfare thua me duket poze. Nga ana tjeter nuk me dukesh pozant si shume artista te nerum ketu, nuk me dukesh pa gje. Keshtu nuk i jap dot dum punes tende, e kjo qe ne muhabetet e para qe kemi pas.

Per çeshtjen e llafeve te blogut virtual dhe veprimit konkret ne jete, une nuk jam hipokrit, te njejtat gjera them ngado, dhe mundohem t'i konkretizoj me sa mundem.

 

Duhet pare dalllimi i madh qe shpreh e bukura si teresi vetishe te cilat perbejne domozdoshmeri funksionale, me aparencen, e cila perben piken e referimit.

Nje njeri qe nuk arrin te shikoj te bukuren, i placin syte...smiley Dy gjera jane qe te verbojne nga syte, Dashuria dhe Bukuria. Lum kush e gjen dhe kush e ka kete te fundit. 

Mund te jesh i/e bukur por nuk ke shpirt te bukur  Tek njeriu bukuria eshte komplekse ne harmoni me gjera te tjera ! Pra lum ai /ajo qe i ka te dyja ! smiley

Ketej nga ne ka dy shkolla mendimi, shume entuzjaste sejcila palë, argumenta pa fund por edhe fjale prekese. 

Ose ishe me miss Kolumbine ose me miss Xhamajken.

 

Mos harro edhe te baraztundurit, agnostiket me nje fjale. Prej tyre buron i gjithe humori, bukurija dhe lavdija e Amerikes, gjithe diten dhembet jashte duke u zgerdhire, por jo deri aty sa te hajne ndonje plumb bythes. Zgerdhimje me karar me nje fjale, "pa fyer ndjenjat me te larta e me te shenjta te tjetrit", se pastaj humb besimin komuniteti dhe na bie kursi i $ ne banke, e na frruhet llogaria bankare kanceroze e ABCD-tvls.

 

ec aty keni perparu , dikur ishit me komshijen , tashi me miss-et

E ndonjehere.. te jesh prej roberve te bukur eshte aq mundim. E veshtire, sprove!

S'jam dakort, eshte sfide per ato qe ke perqark sepse ato kan problem me ty , sidomos kur ana e jashtme e nje njeriu perputhet me shpirtin  , atehere sikleti yt fillon sepse ata te konsiderojne , rrezik

smiley  ne fakt s'duhet te ndjehesh ne siklet fare, eshte problem i tyre jo i yti

 

"Per momentin, s'ka menyra ta besh dicka te duket e shemtuar apo e neveritshme. Edhe muti eshte i bukur." Ankese e Pikasos, 1928.

Nje ish-profesori im thosh qe "e bukur" duhet te jete nder fjalet me te torturuara, dhe pergjithesisht reflekton deshiren e pershkruesit/folesit per te marre pjese ne bukurine e pershkruar. Ishte nje fjale pothuaj e ndaluar gjate kursit smiley

Ish-profesori jot esht katolik i vertete (sidomos e aq me teper katolik neqoftese profesor ateist), sepse katoliçismi, dhe sidomos Italia, eshte mbush tumllas me vepra arti te prodhuara per qindra vjet me rradhe ku misherimi i bukurise (il nostro signore) paraqitet ne te gjitha pozicionet e torturimit sado-mazo.

Ne momentin historik qe il nostro signore nuk permendet dhe nuk paraqitet me ("se ashtu eshte nje pune"), fillon estetika e kakes katokomuniste me Rembo, Verlen, Pikaso, Pasolini, Andrea Serrano (ky e ben me shurre il nostro signoren), Piero Manzoni. Jo rastesisht te gjithe katolike si backraund qe bejne mutin estetikisht si laike.

Kohet e fundit lexova qe Piero Manzoni kishte pas nenen artiste, kurse baben titullar te nje ndermarje kanalesh ujrash te zeza.smiley (E mer Mihal Bisha, mer Mihal Bisha, vetem ti njeh te verteten njerzore)

Megjithate nuk qahemi, sa te kemi akoma la nostra signora Bertinin, sikter tortura e bukurise.

 

Profesori jepte fiks Storia della Miniatura. Urrente perdorimin e fjales ne gjuhen pershkrimore, jo konceptin vete. 

ps. Kush eshte Mihal Bisha?

E shef qe disi i rashe ne te?

Pse e urrente perdorimin e fjales profi?

E kuptoj urrejtjen per shkak te shperdorimit, por çfar fjale nuk eshte shperdoruar dhe konsumuar?

Pastaj me preteksin e shperdorimit te fjales bukuri, urrehet edhe koncepti vete (a do nje garrumull me citate artistesh moderne qe shprehen hapur kunder konceptit te bukurise?). Nuk eshte se fjala eshte pa lidhje me konceptin, vetem ne kodet e sherbimit sekret shifra dhe koncepti kane lidhje artificiale dhe te rastit, biles edhe aty eshte per tu pare puna.

Duke u mor per 20 vjet me rradhe me formen e hundes te kryetarit te komunes se Bathores dhe areodinamiken e areoplaneve me droge, keni harruar figurat madheshtore te epokes se paharruar ku koncepti dhe fjala gjithnje koiçidonin.

Mihal Bisha ishte drejtori i drejtorise se kuadrit te Komitetit Qendror.

Drejtor inoksidabel.

 

Sikur profesori te jepte Estetike ose Filozofi ose Histori arti do te ishte i detyruar. Detyra e profit tim ishte njohja e tradites se doreshkrimeve te shoqeruara me miniatura ne Mesjete: njohja e kontekstit historik, porositesit e veprave dhe realizuesit, organizimi i figurave ne skena, tipologjia e inizialeve te zbukuruara, suporti material, etj. E bukur/e shemtuar do te konsiderohej nje opinion i pavend, n'dac edhe i pabuke, ne nje klase te tille.

Nuk e kuptoj pse duhet te fliste po te jepte Histori Arti dhe nuk duhet te fliste ne Histori te Miniatures? Po e njejta gje eshte,  nuk ka asnje dallim midis Miniatures dhe Maxhioratures per çfare po flasim. Edhe sikur te jepte Historine e Karikatures duhet te fliste natyrshem per bukuri dhe shemti, biles edhe per Historine e Veglave Bujqesore.

Ky lloj qendrimi me duket poze niçeane "pertej te bukures dhe te shemtuares", si pune qeveri teknike, ose sipas terminologjise peshkore: pozite prej te baraztunduri. Prandaj eshte bajatosur çdo gje.

Shife nje çike me me kujdes kete pune Fin, sepse eshte bere si pune mode e detyruar, ka rrezik qe mbas ketij objektiviteti shkencor, aq me teper per çeshtje artistike, fshihet frika per mos angazhim, per te mos u perzi, ose me keq llahtaria per te mos pare humneren qe hapet poshte kembeve.

 

Gjeta ne tube nje video. Eshte vetem nje ore e ca, por besoj se jep nje ide perse flitet.

https://www.youtube.com/watch?v=VBxo51GiGiU

Te thuash e bukur/e shemtuar per miniaturat e nje doreshkrimi fetar 1200 e ca vjecar, porositur nga Karli i Madh, eshte nga njera ane e nenkuptuar (natyrisht qe jane te bukura), nga ana tjeter e pamjaftueshme (mire jane te bukura, po pastaj?). 

Eshte sikur ne nje ore historie profesori te thote: Dita e themelimit te Europes se Bashkuar eshte nje ngjarje shume e rendesishme ne historine e Europes bashkekohore. Figura qe do te bente ne syte e studenteve do te ishte ajo e spektatoreve qe dalin nga kinemaja, ne deren e se ciles i pret Gigi Marzullo dhe i pyet: Si t'u duk filmi? Gjysma pergjigjen: Beeelllllooo!!! A me, m'e' piaciuto! Ose: Nun m'e' piaciuto!

Bota eshte e spektatoreve te Gigi Marzullos. Profi im thjesht u ktheu kurrizin dhe u tha: Jashte nga klasa ime!

 

Fin, ku ma gjete Gigin?smiley E kisha harruar fare si personazh, duket qe te mungon Italia, bella Italia, Italia del caffe ... .

U morrem vesh si gjithnje, kodra mbas bregu, muhabetin e nise me Hegel (bukuri e torturuar) dhe e bitise me Gigi-gigi.

 

Bukuria e torturuar eshte ungjillore, e di vete ti. Urime per Presidentin e ri, sidoqofte! smiley 

E di un e di, por di edhe qe bukurine ungjillore (dhe jo vetem ungjillore, se ka dhe me historia e Providences) e kane torturuar skribet, dmth profesoret.

 

Jo bre, ata jane munduar ta bejne ekskluzive, autoritare - do kishe thene ti-, mirepo "internacionale do te jete bota e re". E keshtu "E bukura" u be si torta e pavaresise dhe te gjithe e deshen, e moren dhe e hengren nga nje cope. Me mire ashtu (ekskluzive), apo me mire keshtu (komunitare): kjo eshte dileme shume e shtrenjte, me duket mua, per xhepat e bashkekohesve.

Me fal, me duhet te shkoj, sepse me brohoriti furra me nje biiiiiip! Ciao!

Allora Gesù si rivolse alla folla e ai suoi discepoli dicendo: Sulla cattedra di Mosè si sono seduti gli scribi e i farisei. Quanto vi dicono, fatelo e osservatelo, ma non fate secondo le loro opere, perché dicono e non fanno. Legano infatti pesanti fardelli e li impongono sulle spalle, ma loro non vogliono muoverli neanche con un dito. Tutte le loro opere le fanno per essere ammirati dagli uomini: allargano i loro filatteri e allungano le frange: amano posti d'onore nei conviti, i primi seggi nelle sinagoghe e i saluti nelle piazze, come anche sentirsi chiamare rabbi dalla gente.

.....................................................................

Guai a voi, scribi e farisei ipocriti, che chiudete il regno dei cieli davanti agli uomini, perché così voi non vi entrate, e non lasciate entrare nemmeno quelli che vogliono entrarvi.

.........................................................................

Guai a voi, scribi e farisei ipocriti, che rassomigliate a sepolcri imbiancati: essi all’esterno sono belli a vedersi, ma dentro sono pieni di ossa di morti e di ogni putridume. Così anche voi apparite giusti all’esterno davanti agli uomini, ma dentro siete pieni d'ipocrisia e d'iniquità. 

He Fin si te doli revania mrome mbas bip-it? Ishte e mire? E hengre eskluzivisht autoritarisht vetem, apo e ndave me ndonje komunitar (ose komunard) tjeter?

E kuptove tani se perse i kemi kryqzuar me koke poshte ose i kemi djegur ne turra drush profesoret (sepolcri imbiancati) qe lexonin libra te shtypshkronjes Mihal Duri, qe thonin se toka eshte e rrumbullaket dhe rrotullohet rreth Diellit, qe koncepti i bukurise pagane greke eshte ideali estetik?

 

Ishte qingj smiley.

Hehehe, shiko se mos e gjen letren e famshme te Kaspar Schoppit mbi Brunon qe digjet. Sa per greket e lashte, ata i fusin ne xhep 25 shekuj me kalokagathian e tyre.

Po ç'te duhet Histori e Miniatures kur nuk di qe Bruno nuk ka qene shkencetar, por vetem nje shtrigan qe hidhte fall dhe bente oroskope, dmth tamam tipi qe urreni ju komunistet:

se Giordano Bruno accolse con tanto entusiasmo le scoperte di Copernico, fu anche perché riteneva che l’eliocentrismo avesse un profondo significato religioso e magico; quando si trovava in Inghilterra Bruno profetizzò il ritorno imminente della religione magica degli antichi Egizi quale veniva descritta nell’Asclepius. Bruno interpretava lo schema copernicano come il geroglifico dei misteri divini

                                                              M. Eliade, Storia delle credenze e delle idee religiose

http://www.libertaepersona.org/wordpress...

Bertrand Levergeois ("Biordano Bruno") e quan nje kabalist, okultist.

http://www.libreriauniversitaria.it/gior...

Più efficace di Machiavelli, ha anticipato il ruolo dei mass media e della censura indiretta
Giordano Bruno spiega le tecniche per manipolare la gentesmiley

http://www.italiaoggi.it/giornali/stampa...

 

S'do mend se per çdo çeshtje ka dy pikpamje: pikpamja e Lukunise dhe pikpamja e LefGopese. Ti sollesi mbas zakonit pikpamjen e Lukunise (megjithse per kete teme shpesh je gjendur ne unison me Lefsit kundeshtare), te intelektualeve te shquar italiane (edhe te Gigi-t).

Pertej lehjes universale (me supremaci intelektuale te Lukunise), ne kete rast mbetet fakti qe nuk e luan as topi i baraztundur, se nuk ka asnje ligj e asnje topik shkencor qe mban emrin e Brunos, ndersa Kepleri, Galileu dhe Njutoni kane zbuluar ligje shkencore kryesore qe i kane dhene emrin e tyre. Na thuaj ndonje ligj te Brunos, por nuk ke çfare thua sepse nuk ka, kontributi i tij eshte zero. Kontributi i tij eshte qenia kunder Kishes, e per kete arsye ah-t e oh-t per ekzekutimin e tij. Gjithe inotin e keni kunder Kishes, mbas 89-tes u vertetu qe nuk e keni inot as kapitalizmin.

Per vite me radhe Lukunia mbuloi faktet njesoj si shtypshkronja Mihal Duri se Kepler dhe Njuton ishin magjistare oroskopiste, me teper se shkencetare.

Per Galileun vazhdon genjeshternaja e librit Dituri Natyre e klases peste.

Cfar ke gatur sot, derrkuc?

 

Une them qe s'e ke lexuar linkun, se s'do pergjigjeshe ne kete menyre. Klasifikimet me lukuni e lefkope t'i kam falur. Edhe te drejten e autorit te sallonit te zonjes Bertini s'ta merr njeri, keshtu qe rri rehat.

Nuk kam pse ta lexoj linkun, sepse kete pune e di shume mire prej kohesh, qe prej kohes se shtypshkronjes Mihal Duri. Ti ke harruar (sipas zakonit) se ne sallonin e sinjora Bertinit kam sjelle tezen anti-Lukuni se Njutoni ka qene me teper shtrigan se shkencetar.

Asnje link ne bote, perveç se i ndonje sharlatani, nuk permban faktin qe Bruno ka zbuluar gjekafshe ne shkence.

Te drejten e autorit te sallonit te sinjores e kam une, por nuk kam te drejten per te qene sinjora vete. Aq me teper se kam parime per te mos u bere trans.

 

Si perfundim...? 

Po flasim per bukuri fizike apo shpirterore?

 

Per te gjitha. Ti nga kush anon pervete? 

Varet nga situata.
Nese do te isha ne nje udhetim apo ne ndonje cruse natyrisht qe do te preferoja vajzat me bukuri fizike,pasi do te ishte nje kohe e shkurter.
Ndersa nese do te mendoja per dicka me afatgjete,natyrisht qe ne fillim do te me terhiqte bukuria fizike,por me pas do te vendoste personaliteti i vajzes.

Kshu ndodh zakonisht. 

"Kshu ndodh zakonisht" kur urrehen grate si qenie inferiore me shale te mira estetikisht te bukura.

 

ACDC, pse shkon vetem ne Cruise? Apo thjesht per te takuar vajza te bukura? smiley

Zhardin, kjo eshte per ty si femen dhe per ABCD-tvls si mashkell qe ta lexoni bashke neqoftese takoheni ne Cruise:

Bientôt, se retirant dans un hideux royaume,
La Femme aura Gomorrhe et l'Homme aura Sodome,
Et, se jetant, de loin, un regard irrité,
Les deux sexes mourront chacun de son côté.

                                                                                  Alfred de VIGNY

 

Shif, shif edhe fotot me brima i gjen, nuk shkeputesh dot nga brima, shko nga shko tek vera perfundo.

Zhardin, ne kallogjeret nuk po gjejme dot vrime ku te futemi, ju femen keni zaptu tere pillin.

 

Nenkuptoja qe zgjidhja me e mire eshte jeta prej eremiti; prandaj edhe perzgjedhja e fotografise. Vetem dy nder shume prizme jane vrimat dhe Zoti nepermjet te cileve shohim boten...

E kuptova çfare deshe te thuash, problemi eshte se ti nuk do te kuptosh se une nuk jam eremit, qe koha e eremiteve ka kaluar pa kthim, qe me e veshtira nga te gjitha eshte t'i mbas besen nje brime ose asaj gjese qe futet ne brime, qe te gjesh brime e fut tani eshte reaksionare dhe konservatore, per faktin se e bejne po thuaj te gjithe si mode, edhe per faktin se kane ndodh ca gjera pak te ditura ne pazarin e gjese gjalle, qe, te jesh absolutisht modern, nuk do te thote te jesh kurve ose kurvijar rrugesh si Remboja.

 

ja djali e paska kuptuar me ne fund se te dashuruarit humbasin ne kohe dhe hapesire

e bukra varet. Gwyneth Paltrow psh sugjeron pastrimin/zbukurimin e vagines me avull....

 

 

E bukur eshte te zgjohesh  afer dikujt dhe te kuptosh qe per TY dielli lind dhe perendon me ATE smiley

Blogu i kinoditarit ka qene nje kend psh. ku flitej per te Bukuren .... at its core !!

per burkurine e trupit te nje gruaje, presim te na llafos bradi....

kur te kthenent nga Suedia smiley))

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).