Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 82

338 Komente

diamant

Shume mire e paskan than,po ai shtaza i vlores qe vrau vajzen e shkrete sepse nuk ja dha. smiley

Vito, të kam si lloinë,

si do shkosh me djem jetimë,

si guri në rrokullimë,

rrobat ne sepet t'u grinë,

vishi, Vito, krreju zinë,

se te vdekurit më s'vijnë...

 

ca ka ketu per t'u skandalizuar, a jane te tre te lumtur, kjo ka rendesi. Skandalizohuni nga 80% e cifteve qe fshehurazi nuk i lene kusur njeri-tjetrit, vuu burri, vuu gruaja me dashnore.

Ne nuk e dime a jane te lumtur apo jo. ata sapo pohuan , s'kemi rruge tjeter !  ndersa ai tjetri tha - e ndjej paragjykimin po skam c'bej

Nese jane te lumtura, pse mos ta duan edhe si vella? smiley

1- Intelektuali i vertete eshte gjithnje dyshues, asnjehere njeshues.

2- Intelektuali i vertete eshte njekohesisht a priori dhe a posteriori, dmth eshte dykohesisht a ori.

3- Intelektuali i vertete eshte 100fish çun per s'mari, te çon ne 100 çezma dhe nuk te jep ujen e kuçedres ne pishine te sinjora Bertinit.

4- Intelektuali i vertete eshte me i lehte se Beti, oh sa e lehte je ti Beti!

 

Nje nder adaptimet me te mira te novelave te Austen qe kam pare. Dhjetra here dhe nuk ngopem. Aktorja qe luan Anne e persosur ne rol dhe shpreheri. 

Kroatische Präsidentin äußert sich zu Kosova und Serbien

16.1.2015, Kosova News:
Am 11. Januar 2015 gewann, Kolinda Grabar-Kitarović die 6. kroatische Präsidentschaftswahl und ist somit die erste Frau, die in das Präsidentenamt der Republik Kroatien gewählt wurde.

In einem Interview für das kroatischen Fernsehen sagte sie, dass Serbien, Kosova als unabhängigen Staat anerkennen muss. Die Unabhängigkeit Kosovas ist die Realität.

Weiter sagte sie, dass jeder Mensch in Serbien wisse, dass Kosova nie wieder unter Serbien sein werde.

 

Would but the Desert of the Fountain yield
One glimpse - If dimly, yet indeed, reveal'd
To which the fainting Traveller might spring,
As springs the trampled herbage of the field! 

***

How could we know what an open field of sunlight is? 

Don't insist on going where you think you want to go. Ask the way to the spring. Your living pieces will form a harmony. 

There is a moving palace that floats in the air with balconies and clear water flowing through, infinity everywhere, yet contained under a single tent. 

opo nuk ankohet kot socialisti i thjeshte, apo  mesatar, or joo..   (megjithse ky i Frakulles qenka kshu si  buçko.smiley

ja ca thote baza...     **baza, you know.:  jeni ju, pa jemi ne..smiley

Paska qene kesmet i Lsi'se qy muhabetsmiley

Ore Belul "armiku," Rilindja me buke e ti me gure. Thuje o vlla dua post me te madh se ai qe te ofruan, po mos i bjer me gure.smiley

Thuj ktij te dale njehere nga blloku ku te mbysin italianet dhe francezet cdo 19m

e-te i ke me apo pa pika siper?

po flasim per investitore serioze dhe turiste ore zotri, jo per turizem seksual. Ky fieraku do kete nja 10 vjet qe s'ka shkelur ne vend

drejt, investitoret e huaj serioze dhe turistet e rende duan mall lokal. Ky fieraku s'besoj se e di ate historine e luges se florinjte te bab Myslimit, perndryshe s'do ia mbyste kot andej nga Gjanica. 

Edhe Gerdeci 20 min larg eshte. Mos te flasim pastaj per ate lagjen tjeter qe eshte vec 10 minuta larg ne kembe, qe konkuron me Upper East Side.

ja ca thote baza...

Me ne fund baza po flet pa frike se i iken koka. Tamam rilindje. 

si tha ky mo, 6 muaj pa rroge? po pse mo, ku jeton ky, ne kanada apo ne amerike?

me duket shume kot fare kjo nisma tereisht politike per te share Izraelin.

me ngjan me propaganden nazisikine qe nje e me dy shante cifutet dhe i akuzonte per gjithcka por nuk jepte asnje prove...

 

Sa plot eshte qe te denohen vec kriminele nga vende te botes se 3-te? Pastaj gjyqet per ate pune jane, per shtjellim e vertetim apo hedhje poshte te provave.

ishte organizata terrorriste ham ass qe sulmoi dhe sulmon vazhdimisht Izraelin..

i lexon lajmet apo jo. ca do bej Izraeli sipas teje te rri te shikoj si e shkaterrojne? car logjike  e leshte

Eshte diskutuar shume kjo teme gjate luftes se fundit. Te me falesh qe leshtesia ime s'ka durim ta diskutoje perseri.

E pra ashtu eshte. hamass-i sulmon vazhdimisht Izraelin me raketa dhe here pas here pret ndonje koke adoleshenti, sic ndodhi veren e kaluar. dhe pastaj angazhon mendje te leshta neper media per te bere propagande...

i falur je.

Konflikti ne lindjen e mesme eshte kthyer ne nje lufte te gjithe kunder te gjitheve , ku te gjitha palet i kane thene mendjes "ik pirdhu " me kohe e me vak.Politka e jashtme e shqiperise ndaj ketij rajoni duhet te udhehiqet nga parimi"larg nga bytha ime" si thote populli yne apo "we  don't have a dog in this fight" si i thone kauret.

Liria e shprehjes... smiley

Ti sdo ta kesh lexu po humori homo eshte i ndalum. E kan shkrujt dhe ne rregullore

Robo, ke bere ate qe s'bene dot terroristet me Charlie Hebdon. I detyrove te censurohen smileysmiley

Robo ti je bythqimi qe ske bythe me i dal zot ne darke asaj qe ke thene ne mengjes

NICE PURPLE HEADED CHALLENGE

10 GJËRAT QË NUK I HONEPSNI DOT

Përndryshe duhet të bëni selfie kokëposhtë, ndërsa ju bie gjaku kresë. Tung!

Na i kurseni ne pabuksave, ne mizantropëve, ne skeptikëve, ne t'shëmtumve, në paçi Perëndi, foto:

1. Të gjellëve që po hani (kemi ngrënë; edhe për të ngrënë kemi, flm. Nëse nuk do të kishim ngrënë e, aq më keq, nëse nuk do të kishim as për të ngrënë, do të ishte aq mizore kjo nga ana juaj. Por, shyqyr Zotit, kemi ngrënë, flm. Në shtëpinë e të varurit nuk përmendet litari. Think about it!)
2. Të kolopuçëve tuaj (nuk jemi pedofilë, sorry)
3. Të vendeve që gjezdisni (kemi Google Earth e Street View)
4. Selfiet (kemi vetë surrat)
5. Plaçkat që keni blerë (kujt po i rruhet)
6. Mobiliet që preferoni a keni (shiko pikën 5)
7. Traplliqet me Krishtlindjet (shiko pikën 6)
8. Perëndimet e diellit (perëndon edhe këtu, shyqyr Zotit)
9. Trëndafilat, qirinjtë, pianot, zemrat dhe lotët që varen prej qerpikëve. (fucked off)
10. Jo së fundmi, gjoja revoltimin dhe solidaritetin, marrjen pjesë në hidhërimin tuaj, me copy and paste, apo si në rastin e Charlie-t, duke bërë share kalema. (This is so cheap man! Një klick: kjo qenkësh pjesëmarrja? Në doni të ndryshoni, të ndryshoni vërtet botën (veten tuaj me një llaf) mos bëni 9 pikat e para e, në mundshi, dilni në shesh, ndërtoni barrikada, hidhuni në greva urie, por jo selfie me bakllava e njëkohësisht drapër e çekan, jepini drejtim ose qepni duart, mos vidhni, mos gënjeni, mos vritni e plot urdhëresa të tjera të gjithëkudondodhshme...)

Nominoj: Birra Korça, Maçu Piçu, Misto Mame, Dash Minga, Koko Shanel, Gjeniu i vogël, Preç Zogaj dhe Xhan Xhinin.

Zgupthi...

 

Hap televizorin; ka kohë që e kam kuptuar, po bëhen vite, që nuk ia vlen: o plehra tip: kuzhinierë që gatuajnë kordone blu, o ca prominentë të bukur.
Së fundmi, o tempora, o mores, kemi mbërritur tek fëmijët "top modela"...

Çfarë do u propozoja unë stacioneve televizive do qe ndonjë format si : "Kush e ka penisin/vaginën më të bukur" p.sh., me juri e me votë publiku; ky do të ishte hiti përfundimtar (definitiv) që do ia hiqte petllën çdo shtëpiakeje të dëshpëruar. Titulli televiziv: "Lopthi zgupthi". Këtë shprehjen do e patentoj, para se t'i bjerë në vesh, a gjëkund tjetër, ndonjë F.B -je a Nano Më-je.

Maten live lafshat, hapjet, zgjatimet, rrudhat, fëshfërimat, lagështia, konsistenca, perpendikulariteti, seizmologjia dhe vullkanizmi.
Fituesi merr si trofe ose ndonjë moderim të Këngës Magjike, po edhe Festivali nuk është keq, o ndonjë dildo përdëllyese nën duartrokitjet e publikut. 
Do të kishte natyrisht edhe performanca starash vendas aty-këtu. Në mendje kam A.D., E.M., E.J., etj., etj.

Kshu.

Më e bukura është kur të thonë: Po mirë o, po nuk të pëlqeu, po mbylle! Mbyll televizorin, mbyll kompjuterin, largohu prej pijetoreve se të neverisin ca femra të mballosura deri në grykë me buzëkuq; ik nga atdheu nëse nuk të pëlqen komunizmi, ik nga Perëndimi nëse nuk të pëlqen konsumizmi, ti ikësh muhabetit kur ia nis tjetri/a: cila të pëlqen më shumë: Xhenifer Lopezi, apo Malji? Më pëlqen: Lopthi zgupthi! Kshu! Ah, nuk e njeh ë? - Ej, se paske menje për t'u tallë ti daku, ik mo mirë vetë, largohu, para se... (ver çka të pëlqejë këtu: lapër, rrotë grushti, levë etj.)
Ik e ik gjysmagjeli, se ashtu po na duket vetja, ore, po ku të shkojmë ne njëherë? Nëse na bllokoni ekranet, internetin, radiot, njerëzit, të gjithë; na përzini prej gjithkund, prej atdheut, prej kafeneve, prej shoqërive, prej muhabeteve, nga të shkojmë ne, nga do përfundojmë ne të gjorët? 
Sorry, nuk jemi simetrikë, as simpatikë, as kikirikë, as fotogjenikë, as bukolikë... ik e ik, por dikur të duhet t'u kthehesh, po si, me çfarë? 
Zgupthi, lopthi, bulkthi, zekthi...

 

 

Jemi kthy si ne diktatur!

Mor edvin more edvin djali
po te therret enveri nga varri 
sot me shpirt po te bekon
je i vetmi qe po e zevendeson

Nga enveri merr bekim 
se po shfaq burg dhe intetrrnim 
e ka ba ti zemren gur 
jemi kthy si ne diktatur 

Ti je historia e radhes 
o i biri i kristaq rames 
more gjak nga kominizmi 
sot ne ket vend je krye banditi 

Mor enver mos te kalbet toka
i paske pas shum rrenjet e forta
zemren tende prej dhampirit
tashegimi ja le idevinit 

Hapi burgje dhe turtura 
vendit jon serish i lenduar
rregullon bunkjer si diktatura 
shpetoje o Zot nga djalli ket vend te bekuar.

2 jave poezi dega Shijak!!! smiley A bohet Grida per vete, kaq lehte? smiley 

"Partia Demokratike Dega Shijak

Government Organization" smiley 

Ti mund te qeshes sa te dush. Nuk ja ul vlerat poezise!

Mua me beri pershtypje se sa bukur poeti nderttur shqipen letrare me ate dialektore.

diktatur...kominizmi...dhampirit...bunkjer

Drogën do ua lëmë trashëgimi nipave!

 

enver

Dhe qe te sigurohen qe s'u hyn gjemb ne kembe, do ta lene nen vezhgimin e atij qe e kane si te shtepise

...sa te kemi gjermon again dhe prekurorin e pergjthshem z.Llalla te gjithe kelyshat e bllokut kane per me honger hunin dhe jo gjembin.Ne 24 vjet demokraci z. Llalla oshte i vetmi Prokuror i Përgjithshëm që nuk vjen nga strukturat e Sigurimit te Shtetit dhe drejtësisë komuniste dhe nuk ka asnjë lidhje personale apo familjare me regjimin gjakatarë të Enver Hoxhës dhe Ramis Alisë . Ai eshte nje i persekutuar politik,djali i Xhemalit ,  një ish të burgosuri politik, familja e te cilit dhe ai personalisht e kane vuajtur mbi shpatulla torturat dhe mizorite e regjimit komunist. 

Te lumte ajo goje Kapo,..... Ne burg Kapo, ne Burg, te gjithe minjte e Bllokut qe mfshihen ne Halene e Shqupit. Zoti vonon por nuk harron.

Pse ja hoqet Pjerit linkun e intervistes?

Nuk u kenaqet qe ja fshehet nga lexuesi por edhe nuk e lejoni si koment!!!

Turp!

Ne burg ! Ne burg! 

Andrea Stefani :

Krishti rrudhi vetullen e majte kur e morri vesh qe Papa Francesku nuk kishte te njejtin mendim me mua dhe Muc Nanon per ngjarjet ne France. 

e bukur kjo, ky dashnor i vonuar i fjales se lire i sulet Papes se ... tha dicka pa lejen e ketij ...

Ah
this is my lot
this is my lot
my lot is
a sky which is taken away at the drop of a curtain
my lot is going down a flight of disused stairs
a regain something amid putrefaction and nostalgia
my lot is a sad promenade in the garden of memories
and dying in the grief of a voice which tells me
I love
your hands.

"Another Birth," Forugh Farrokhzad

 qe shpjegon edhe pjesemarrjen e ulet ne peshk dje smiley

one more promise kept.

"A kept promise is another promise kept."

Thanks a billion, RILINDJE, till death do us part!

Faleminderit qe na rilinde shpresen se atheu yne mund te behet!

Po me tregote plaka per nji komshiun tone qe cdo 2 jave bo gjasme sikur eshte semure qe te shkoj ne urgjence. Pse shko ne urgjence e kish pyt plaka. Shkoj kish thone se skam pare me dale jashte shtetit...ne urgjence me duket vetja si ne europe!

E kuptoj. ER boni xhorxh kllunin xhorxh klluni. 

Ku eshte ai Kapo qe kerkonte te mbulonte diellin me shoshe me ato fotot e manipuluara?

ishte nje gabim teknik. faji i duhet kerkuar google-s, jo kapos. prandaj themi qe njeriun nuk do ta zevendesoje kurre makina, sic na sugjeroi edhe spielbergu.

Attn. Beluggio !

Ne Vlore, labi shikon njeren nga mbrapa dhe i thote : - Na moj, motra. Kush ta ka bere kete trup se na hoqe mendte ? - Vajza kthehet dhe i pergjigjet : Deti, vella deti...

Po koken pse nuk e zhyte pak, moj ?

.smiley

nuk po me kujtohet ndonje e re, por po te them nje te vjeter:

ne Vlore, sapo bleu nje vlonjat nje pakete Marlboro, dhe ne momentin qe do ta hapte lexon me germa te medha te bolduara: Pirja e duhanit ju ben impotent.

ouu çar ore, impotent..?!  - na moj motra, i thote banakieres,  me jep me mire nje nga ato me kancer mua..

smiley e forte kjo Belul. Po jokes Jane gjysma e t'vertetes ka thone populli yne I madh! Lol

Si ka qene ai varianti me thes ...smiley

se na hoqe mendte ?

Qemal, ky djalka ka qene korcar a dic tjeter, se labi nuk thote "na hoqe mendte."  Labi thote "na hoqe trurin."  Kshu kshu.  

@ Belul, cfare labi je ti qe s'e kape kete detaj? 

E pra kjo eshte shenja qe i ka ik truri a mendja fare, s'e mban mend me nga eshte.smiley

mos i ver faj Qemolit, Monde..  lapsus i vogel kur barcoleta shkon goje me goje....  por ama deti ben dallimin!.smiley

Vetëm dëti 'lla? Stili i zhytjes nuk?

Ehhh, me vëllezër si ju, ç'i do byrazerët smiley

i paske vene lupen.smiley  edhe ketu ke te drejte!  duhej  kridh, ne vend te zhyt...

po sidoqofte duhet ti njohesh disa rrethana lehtesuese.. eshte e pamundur qe nje tirans (megjithse Qemoli ka rrenje vlonjate)  te tregoj barcolete vlonjaçe, 100%  si vlonjat.smiley

Po kshu si bukurshkrim a ju pelqe, se e kom shkrujt holle-trashe si na mesote zysha bukurshkrimit ... 

...ose si i tha ai vllai qe po bote " number one" ne rronx te pemes : Po per nga gjatsia si po te duket ? smiley

Aaaaaahajajajaha qemolo!!! smileysmiley

Lajm i hidhur per Shqiperine ne pergjithesi dhe Tiranen ne vecanti.

janulla nga mbrapa si macja n'wc

I ra llotarija Durrsit mduket

A thua? Meqe e ka afer Gjirin e Lalezit?
 

Ina, Ina, hiqi brekët

by Edi Rama

Triptiku i laryshisë

Mund të quhej vetëm Mehmet mbetja zeshkane e një bashkimi midis dy qenieve lëkurëzeshkëta që pas një nate të rrokopushme dashurie u bënë prindërit e tij. Ishin dy krijesa kaq të ngjashme njëra me tjetrën, sa zgjonin krejt admirimin tim. I admiroja, sepse më ngjanin si vëlla e motër dhe një ngjashmëri e tillë ishte për mua kulmi i harmonisë së çiftit. Ai i jati i Mehmetit, me ca sy të mëdhenj si një e verdhë e zezë veze, hundë të përthyer shqiponjë prej stërnipi të një ushtari turk, që ka gjetur netë kënaqësie të ndaluar rrëzë ndonjë kodre koçimaresh në Shqipëri, mustaqe të bollshme që i lëpinte parreshtur buzë të mishta dhe mjekër të mprehtë thikë, ndërsa ajo e ëma, sy ngahera të shqyer habie prej bëmave të djalit të pandreqshëm, hundë simetrike me të shoqin, mustaqe të ndrojtura dhe flokë përherë të shpupurisur mbi të cilët, sa herë hyja në shtëpinë e shokut tim të klasës, gjeja një bikutinë metalike që endej lart e poshtë, duke u rrekur më kot t'i adaptonte për një lok gruaje të nderueshme.

Organizata e Pionerit më kishte ngarkuar që të shpëtoja Mehmetin prej duarve të armikut përmes zbatimit të përpiktë të një lloj misioni që gjatë asaj epoke të artë quhej "patronazh".

Ishte një nga termat e rëndomtë të atyre kohërave të mbingarkuara me iniciativa, betime njerëzore, orë të tëra edukate morale e politike, punë prodhuese, kalitje fizike, pushimi aktiv, kritikë e autokritikë revolucionare, shenjash sulmuese e ku ta di unë se çfarë akoma. Patronashi i konsistonte në ndihmën e përditshme që si i parë i klasës duhet t'i jepja Mehmetit, për të përmirësuar rezultatet e tij dëshpëruese në mësime. Duke marrë ato katrat e tij pakaluese, shoku im i klasës qe katandisur në tabelë qitjeje e armiqve të socializmit, ndërsa unë, sipas parrullës revolucionare. "Dhjetat tona janë plumba në ballë të armikut" kisha shtrirë përdhe një batalion të tërë syresh. Gjithëherë kaloja përballë tabelës së kuqe të nderit, në hyrje të shkollës, dhe shihja fotografinë time të rradhitur midis pionerëve të dalluar e buzagaz, përfytyroja me krenari dëmet e panumërta që kishim shkaktuar në kampin armik me dhjetat tona, pa mudnur gjithsesi ta mposhtja krejtësisht shqetësimin që më lindte aty për aty, për shoqen time të bangës, e cila merrete vetëm nënta, notë që sipas mësueses kujdestare ...

(vijon edhe pas germes se 2400-te)

...edhe pse e plagoste rëndë armikun i linte shteg për të rimarrë veten.

Në fakt, çdo seancë patronazhi për ta transformaur shokun tim të klasës në një killer intelektual që pastaj do të bëntë kërdira ngjethëse me ato dhjetat e tij aq të largëta e utopike, zgjaste aq kohë sa i nevojitej Mehmetit për të kopjuar mekanikisht detyrat e mia, ndërkohë që unë lexoja me zell "Si u kalit çeliku". Ishte një best-seller i madh i letërsisë sovjetike të propagandës që më dukej tejet i efektshëm për të motivuar Mehmetin në misionin tonë të përbashëkt, por që tekembramja vlente vetëm për të kulturën time bolshevike, sepse porsa mbaronte së kopjuari, Mehmeti hapte televizorin duke më ftuar të shihnim së toku shalë dhe cica nëpër reklamat e jugosllavit dhe ia merrte përpikmërisht të njëjtit refren pyetjesh mbi shoqen time të bangës, pa e çarë kokën asfare që unë skuqesha gjer në vesh.

Teksa vinte vërdallë nëpër dhomë, duke kërkuar me antenë pikën e vdekur (asokohe qarkullonte miti se në çdo dhomë ka një pikë të vdekur ku zhurmuesit nuk futen dot e ku shëmbëlltyra televizive turbullaur prej tyre kullohet si me magji, në këtë pikë mund të shihej rehat jo vetëm jugosllavi, po edhe e shumëndërruara Rai) rrekej dhe të më bindte se kishte ardhur çasti që qysh të nesërmen t'i fusja duart Inës. Mehmeti mbronte mendimin se ky ishte i vetmi veprim që duhet ndërmarrë si kundër ndrojtjes sime prej çun mami ashtu edhe për të zgjuar tek Ina ndjesinë e kënaqësisë seksuale. Vetëm, pasi ta hidhja këtë hap mund të shpresoja ta bindja Inën që të vinte me mua tek Gjiri i Kurvave, një vend tërheqës për fantazinë time të epokës ku zhvillohet ngjarja, një lloj gjuhëze ujore që kafshonte thellë kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës. Shkonim shpesh për t'u larë atij liqeni dhe, edhe pse nuk kisha parë kurrë ndonjë kurvë që të shfaqej mes pemëve a të dilte nga uji për të ndjellë ndonjërin prej nesh, nuk guxoja të pyesja më gjatë për hollësira nga frika se Mehmeti më vinte në lojë. E kështu mjaftohesha me të tundura aprovuese të kokës e me një ngerdheshme që nënkupton, "Lëre atë mrekulli" i bindur sidoqoftë që, pas rënies së diellit, në atë gji të rëndomtë garipat jetonin çaste bote.

 

(vijon edhe pas germes se 4800-te)

Pikëpyetja që rritej përditë në kokën time ishte ajo që kërkonte përgjigjet për çka ndodhte konkretisht kur dy qenie seksesh të ndryshme gjendeshin lakuriq përballë njëri-tjetrit, i bezdisur nga pamundësia e skajshme për të kuptuar atë që djali duhet të bënte me trupin e zhveshur të vajzës e njëkohësisht edhe nga paaftësia ime e dukshme për të qenë ndryshe nga sterotipi i një çuni mami, fakte kokëforta këto që sipas meje e shtynin zgjidhjen e enigmës për ditën e martesës, optoja për një martesë goxha të parakohshme, derisa një ditë të bukur vendosa t'i kërkoj dorën shoqes time të bangës. Nëse nuk e bëra, kjo natyrisht për shkak të ndërhyrjes së vrazhdë të Mehemetit. Shoku im katranjos, i cili ishte i bindur se burri nuk duhej të martohej përpara se të kalonte nën shtatë palë shalë dashnoresh, e përjashtoi pa mëshirë hipotezën e martesës sime, sepse jo vetëm që unë nuk e kisha kaluar provën e zjarrit, për më tepër Ina ishte e bukur. Gruaja duhej marrë sa më e shëmtuar nëse s'doje të ta merrnin të tjerët. Megjithatë, nga ana ime nuk kuptoj që të jem dorëzuar, por qysh atëherë qesh shumë më i matur në shprehjen e asaj dëshire cfilitëse që ishte për mua martesa, duke vuajtur kësisoj peshën gjithnjë e më të rëndë të pikpyetjes.

"M'tregun çunat e lagjes se ai filmi mrom kishte qenë bota fare", më tha një ditë Mehmeti, i cili shoqërohej me djem gjashtëmbëdhjetë-shtatëmbëdhjetë vjeçarë. Ata i kishin treguar se, një natë më parë, "jugosllavi kishte hap një seri filmash me t'qime. "Nuk m'la ai shkërdhatë i degjenerum, vazhdoi Mehmeti, duke iu referuar të atit, "po e qita inotin t'u i ra me dorë. Kshu e boj sa herë qi ai mut m'çan bythën". Aprovova me kokë pa e kuptuar mirë se kujt i kishte vënë dorën Mehmeti në shenjë proteste dhe misteri u bë më i madh kur pas interesimit tim rreth reagimit të prindërve teksa ky i binte me dorë, ai m'u përgjigj. "Qeke megjith men trap i modh!. Pse mër para plakut ene plakës i bi me dor ti? Me siguri ky shkon në dhomën tjetër e përplas gjërat përtokë, mendova dhe nxitova ta pyes. "Po ç'kuptim ka t'i biesh me dorë kur je vetëm fare? 

(vijon edhe pas germes se 7200-te)

"T'vjen lezeti mër jahu! Ç'a kuptimi më t'modh do ti?" "Si të vjen lezet ty?' e pyeta i çmeritur. "Myll syt, shof Inën ene i them Ina, Ina, hiqi brekët, punë minutash jom n'parajs. Po ty si t'vjen? M'u tha pështyma në gojë teksa përfytyroja me llahtarë shoqen time të bukur që zhvishej nën urdhërat e Mehmetit të egërsuar që i tundte para syve një shkop. Me gjysëm zëri iu përgjigja, "Edhe mua".

Të nesërmen në mëngjes, gjatë pushimit të madh, Mehmeti vjen e më afrohet me një zë djallëzor. "A do t'vish ke rifuxho t'i fusim i t'rame me dor? M'u në mes të oborrit të shkollës gjendej një nga mijëra vendstrehimet që Enver Hoxha kishte ndërtuar për të mbrojtur pleq, gra e fëmijë nga bombardimet e imperialistëve amerikanë dhe social-imperialistëve sovjetikë, ku sot e gjithë ditën kutërbon mut e shurrë e ku asokohe djemtë e klasës së tetë futeshin për të pirë cigare. "Mirë" iu përgjigja i lumtur, sepse më në fund do të zhbëhej misteri që më kishte torturuar gjatë gjithë natës e që më kishte bërë t'i bija në ëndërr me grushta e shqelma një karrigeje, duke ulërirë, "Ina, Ina, hiqi brekët".

I kam para syve edhe sot kokat e çunave të klasës së tetë nën fashëzat e zbehtë të dritës që depërtonin prej dy a tre vrimave të ajrosjes në tavan. Në rresht, ulur mbi çimenton e ftohtë njëri bri tjetrit, mbështjellë nga një zhurmë e çuditshme, një lloj gugërime. Duke ecur qorrazi nëpër terr u afruam e u ulëm edhe ne, Mehmeti e pas tij unë. Fillova të kap ca fjalë të lëshuara si në jerm teksa ndjeja një lloj dridhjeje ritmike të trupës. "Zhvishu Marjeta, zhvishu se m'plase? Zhvishu o shpirti im, lene lalin ta shofi pak cicën e bukur si gjyle… Hiqe tutën zemër! Hiqe shpirt…Mos ki turp jemi vetëm, vetëm fare…Lene lalin ta preki pak kofshën e bardhë…"

Nuk kishte pikë dyshimi që apeli i sinqertë i kolegut që drejtonte operacionin i drejtohej zyshës së fiskulturës që me ato tuta të ngushta që mbante arrinte të provokonte edhe ndërshmërinë time të thellë prej zëvendëskomandanti çete.

 

(vijon edhe pas germes se 9600-te)

Mehmeti u zbërthye. "Jepi se do na dhjesi zilja", më tha gjithë ankth, duke më shtyrë me bërryl. Duke u zbërthyer si guak, i mbytur nën djersët e ftohta të një trupi të paprovuar, vështroja vjedhurazi nga shoku im i klasës. Fillova ta prek seksin tim teksa ndiqja instiktivisht dollibashin që ecte përpara, duke e kompaktësuar progresivisht dihatjen kolektive. "Do ta fus n'kërthizë do të ta fus"! Befas Mehmeti më futi gojën në vesh dhe më foli me vrazhdësinë e tij karakteristike. "Jo ashtu mër trap, kape për qafe!". "Më bëhet shurra", i thashë dhe u ngrita, gjoja i nervozuar prej pengesës së paparashikuar biologjike, duke ikur i tmerruar drejt daljes për të mos u kthyer më kurrë në atë tunel përveçse në rastin e ndonjë bombardimi anglo-amerikan.

hahaha sa kam qesh

i forte Rama duhet me e lexu parjeter librin

po pse, kshu me kostum mire duket ky  el-presidentja..smiley   

po Parma, qe nga koha e skandalit Parmalat, qe ishte edhe pronar i ekipit,  eshte katandisur keq fare..  Taçi ka bere sevap qe i ka blere keta,  ndersa ti thua te numerojne sa cepa koke ka presidenti i ri..smiley

ne fakt gjithe futbolli italjan eshte katandisur keq fare... Milani qe eshte gjithashtu ne krize te thelle, ka nxjerr autobuzin e ekipit ne shitje  per te kursyer dhe transportin e lojtareve ne qytete per ndeshje do ta bej me linjat urbane..smiley, ose me  autostop ne autoban..smiley 

  po ka edhe me.. prape  shqiptaret, nje klub nga Kosova, kane bere oferte ta blejne  autobuzin e Milanit..smiley   

ahh mer Brad mer Brad..smiley

Vjet ka bere kampionat te bukur parma duke dale e gjashta, Por thuaj qe serie a ka mbet aq keq per lek sa thith pare nga lloj lloj taci apo oligarku te lindjes, po ibin qylit si me thone talanet. Mendo dhe tv italiane vijne ne shqip per ti shpetu fiskut

Shife tashi Bame kur te "ndodhi" naj gjo ne Jemen qe ta largoje vemendjen e publikut nga ky skandal smiley

Paris i thencin ,,

e kan fajin vet -Parisi Londra, ect duhet forcu pak ligji kunder ketyre ekstremisteve

..i njejti fenomen eshte edhe ne Londer,

keta lloje tipash"mysliman" nga Pakastina India, me gjithse kane vite qe jetojne ne France ose Angli, nuk behen njerez civil, jane ekstremist

gjithmone atje ku jane keta krijojne probleme, dhe destabilitet njesoj si ne vendet e tyre, Pakistan Indi ect Nuk kuptojne  si duhet fare benefitet  e tolerances qe u kane krijuar keto vende si Franca Anglia ne drejtim te ushtrimit te fese dhe fjales se lire! , ne vend demokratik qe eshte tradicionalisht Kristian. Une nuk e kuptoj, pse kane zgjedh te jetojne ne nje vend Kristian se ketyre  nuk u pelqen mishi i derrit ose alkoli ? smiley

Duan te bejne ligjin, ne shtepine e tjeterit !, kur ne Pakistan Indi ect as qe behet fjale per tolerance dhe liri te fjales , se te heqin koken si te pules !

22% e popullsise se Birminghamit myslimane!!! Duro edhe dy dekada, dhe shifren e pare te perqindja do e kesh ja 4, ja 5. Se sa do qeshim atehere, well, ket nuk e di, dhe well, kjo eshte tjeter pune.

edhe as vete s'e besoni ket qe ne europe nuk paska lagje me pigment te ndryshem, ku as policia nuk guxon me u fut. Nuk di ca do thoshte Arti per ne Suedi, psh. Ose naj peshk tjeter nga Malmoe.

opo mos u kap tek cic mici. na plasi trapi se thot me fal foxi. fakti eshte fakt. demografia do t'ia qije memen europes me keq se cdo ushtri dhe duhme selxhukesh - po s'mori masa (dhe sinqerisht nuk di c'masa mund dhe duhet te jene keto, po qe se nuk duam te cojme hitlerin dhe stalinin nga varri kuptohet). se qe fat i madh ai me barbaret e pare qimeverdhe e sy me drita. kete radhe s'ka me au-iu. kete radhe te vjen literalisht me shpate, pooor edhe LIBER ne dore tjetri. ja kshu.

22 aktualisht eshte nje numer gjigand! Huge! HUGE!

Lakmia per fitim, per pune te lire, eshte si ajo semundja e bute, qe ta nxjerr zjarrin kushedi se ku(r). Jo vetem tek bankat, jo vetem tek subprime credits. E gjithe Europa teksa rritej dhe kishte nevoje per krahe pune, hapi dyert, vardha, dhe hapja e dyerve nuk ishte ne menyre kontraktuale, maro pune, merr q'ato pare dhe nosh nga ke ardh. ti e di shume mire kete. Hapja e dyerve ishte e tille, qe shkaktoi nje termet demografik. Historia e njef forcen e pashembullt te ketij vektori. E tille ka qene psh dyndja sllave ne Ballkan, me lacka e placka, me fshat, gra qe lanin levere, femije me qurre (qe neser beheshin burra), me derstila fshati ku lahej lesh me gjuhe te huaja. Sot e shef vete rezultatin. Nejse, e myll ktu. Thjesht du me te thone qe jane gjera qe vetem per te qesh nuk (duhet) te bojn.

A correction now, over the course of this last week we have made some regrettable errors on air regarding the Muslim population in Europe, particularly with regard to England and France. Now this applies especially to discussions of so-called no-go zones, areas where non-muslims allegedly aren’t allowed in, and police supposedly won’t go.

To be clear, there is no formal designation of the zones in either country, and no credible information to support the assertion that there are specific areas in these countries that exclude individuals based solely on their religion.

 There are certainly areas of high crime in Europe, as there are in the United States and other countries, where  if …. police and visitors enter with caution. We deeply regret the errors and apologize to any and all, who may have taken offense including the people of France and England.  (we’ll be right back)

- postuesi I Hooper, i videos me titull Amazing Video: Fox News Admits There is No Such Thing as Muslim ‘No-Go-Zones’ in Europe

 

Emo situatat osht rond, po rond fare. U tmerrun ruset nga Parisi i Gabelve. Europa perendimore po nuk mori masa, ka per te mor fun. Eshte mire shqiperia nga traktati varshaves, te pakten sken kshi bythzijsh. Edhe ata sirian a irakjan ca mutin jane, bojn mire qe i ndjekin mrapsht.

koha ka ardh e ka kalu me u thon gjonat hapur. edhe pse gjithfare shkerdhatash qe tallin kasandrat do e bojn punen e tyne. ka 3000 vjet qe e bojn, sic ka po 3000 e kusur vjet qe prishen mbretni, nacione dhe/ose qytetrime, dhe shkerdhatat nuk kon me msu najher, se e kan duket te vulosme ne kushedi c'mut geni shkerdhatllikun. flas per zgjebsit e mrencem, kuptohet, se per valet e akenxhinjve, ajo dihet mo, drejt perendimit i terheq era.

 Eshte mire shqiperia nga traktati varshaves, te pakten sken kshi bythzijsh. Edhe ata sirian a irakjan ca mutin jane, bojn mire qe i ndjekin mrapsht

Keto fjale dalin nga goja e atij qe eshte emigrant per vete.

c'e ke ket mani, o burr smiley

kshu je edhe ne jeten reale ti? 

qyqa une e dija gru smiley

Alba po nuk e persnyu icik nuk i shkon dita smiley

Kush po ndyn gojen ketu moj dele e perendise une apo keta qe bejne komente raciste.shoku kooperativist aq di aq flet po ti qe je bije prifti  duhet ta dish me mire se te tjeret  se te gjithe jane njerez te perendise.Ai atje lart (nese ekziston) i do te gjithe njelloj. 

shoku kooperativist aq di aq flet 

smiley

smiley

 Nejse, po m'duhet te t'them edhe se ky percmimi i profesioneve eshte racizem ne llojin e vet, si dhe cinizem, qe ju a ul vlerat si njeri dhe mihalgramenas te vonuar.

me shkoi mendja nje here t'ju pyes c'profesion ushtroni, kshu, jasht Peshkut, po thash lere, se gati eshte ta marre per keq. nuk te pyes jo. smiley

 

une vras mendjen perse inteligjenca e shqiptareve eshte kaq e ulet.. a te q..  Charles Murray, po me ben pesimist .. po tani se c'ka dale qe jane semundjet ngjitese shkaku, dmth. dic kemi neper zorre qe jemi nen mesatare te inteligjences se botes (disa shifra na cojne tek 90, ku 100 mesatare, 16 pike devijimi standard) 

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.10...

 Sa lexues të zakonshëm, të edukuar dhe qoftë akademikë të institucioneve kanë dëgjuar për Musa Ramadanin, shkrimtar kosovar në të shtatëdhjetat e tij, që ia ka kushtuar një pjesë të mirë të veprave të tij çështjes shqiptare në Ballkan. Shkrimtar që ka trajtuar brenda veprave të tij çështje që sot janë kult për të riun e cilitdo vend. Shkrimtar i cili ka ballafaquar depresionin me artin dhe në veprën e tij, kur në Shqipëri flitej për “qiellin socialist”, dhe shkrimtar i cili ka njohur Nirvanën si filozofi e fenomen të arritshëm në të shtatëdhjetat e shekullit të kaluar, derisa sot i riu duke pas dëgjuar këtë fjalë mendon se ka zbuluar një Amerikë të re...

smiley

Pask vdek kjo qelbesira Saudite. Priten rritje te cmimeve te naftes smiley

Jalla shofer jalla

ku je tuj shkue

se kjo rruga jote shofer

Majko ben takim me banoret e kryeqytetit nen  driten e Qiririt per problemin e mungeses se dritave. smiley 

reklam bythe, une kam android phone, rooted, si samsung dhe htc, te dyja - lirine qe te jep androidi nuk mund ta vleresojne bythepambuket me dy leke me shume se te tjeret

Ku ka si samsung mer jahu, Galaxy note4 ose Galaxy5 mbret i telefonave.... reklama eshte patriotike blini mollen amerikane qe te cilesoheni te zgjuar.... smiley  telfon vari lesht

E pse qenka vari lesht? smiley

Merre nga te gjitha anet, si program,aplikime,kamera shpejtesi interneti,etj,etj,etj..OS eshte per retards

Merr iphone6 modelin e fundit perballe Galaxy5 dhe do ta kuptosh se jane si nata me diten smiley 

I have iPhone6, watch your fingers mr! 

Kujdes vec mos u ul kur ta kesh ne xhep te pasem se shtremberohen kollaj smiley

diferenca e cmimit nuk eshte fort e madhe Art. Te dyja kompanite investojne tmerresisht ne marketing prandaj jane me te shtrenjtat, vetem se samsung e gjen sistemin operativ qyl dhe nderfaqen e personalizuar te versionit android e ka beterr. Both evil me nje fjale po samsung i bie te jete me evil

Nese pastaj shtrohet ceshtja android vs ios, ndryshon muhabeti.

square qe te dyja hidhen zgupthi nga Xiaomi, por prit pak sa te futet mire ne tregun Evropjan dhe ate Amerikan

akoma me 3G juve smiley

Mi4 smiley

me iphone perkedhelesh ti? smiley
 

lol, mi e kam vete.

ta kam llafin qe per nje te ngjashem ne karakteristika po me emer samsung do kisha paguar dyfishin. ndersa iphone pavaresisht se overpriced, te pakten e ka shpikur vete idene e smartphone, ka tradite ne cilesi shume te larte dhe os qe s'mund ta shash si per nga funksionaliteti si per nga eleganca. dhe sa per foto, iphone mbetet me i miri.

s'mund ta shash si nga funksionaliteti si per nga eleganca  smiley

sistemin operativ Mimi, se iphone per nga dizajni ka bere nje hap prapa me 6-en, gjithmone per mendimin tim modest. 

Pse 6 mua me duket teper elegant. cameran e ka goxha mire, shume me mire se 5. Flas per 6. Se plus eshte teper I madh per phone. 

shume i rrumbullakosur smiley

macbook - po

ipad - jo (samsung note 10" ose 12" jane me te mire)

iphone - meh, samsung note eshte me i mire, sony xperia, lg g3, htc m8, etj

m8!

dhe One+ One se desh e harrova

Ku ka si samsung mer jahu

smiley x10

Seriozisht, akoma s'kam kuptuar pse njerezia eshte aq e dhene pas iphoneve.  

 

eshte pak histori e gjate, qe fillon me luften virtuale pc vs macintosh. shkurtimisht, pervecse e ka shpikur vete idene e smartphone-it, produktet e apple ne pergjithesi kane cilesi te larte krahasimisht.

reklama eshte patriotike blini mollen amerikane qe te cilesoheni te zgjuar

Artist, ti po harron qe Samsung perdor Android - sistem po aq patriotik sa Molla.

P.S. Per mendimin tim modest, ishte "studim" pa taban. Nuk e solla si te mireqene.

vazhdoni anej se plasi prap me fondamentalistat amerikon smiley

King Abdullah embodied the wickedness of Saudi Arabia’s regime

Saudi’s influence on the outside world is almost wholly malign. The young men it sent to fight in Afghanistan turned into al-Qaida. The Sunni jihadis whom Saudis have funded in Iraq and Syria turned into Isis. It has spread a poisonous form of Islam throughout Europe with its subsidies, and corrupted western politicians and businessmen with its culture of bribery. The Saudis have always appealed to the worst forms of western imperialism: their contempt for other Muslims is as great as any American nationalist’s.

!!! 

culture of bribery.

Grava, Roni, naten! 

e mi i pashe

smiley nje mrekulli, flm shume jardin

 EM,e egzaxheroj po te them qe floket ja kane pire freskine lol,si mish i tymosursmiley

Corovode, moj shqiponje

Nene e trimave, moj Zonje!

smiley

bah sa i keq qe je. Pika-pika ke me na e qit shpirtin, si long limoni smiley

O Rono!!!

LSI, Vasili kundër testimit të mjekëve: Ide e gabuar, arnim i panevojshëm!

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili u shpreh sot se, testimi i mjekëve është një arnim i panevojshëm.
Pas një takimi me mjekët dhe pyetjet e bëra nag ata, Vasili komentoi se, “paligjshmëria e testimit të mjekëve rëndon situatën. Testimi një ide e gabuar në kohën e gabuar. Imponimi shkencor nuk e përmirëson sistemin e shëndetësisë. Edukimi në vazhdim i mjekëve, është rruga e vetme”

kurse Anika Dokle, vajza e deputetit tall testimin e mjekëve:

Kosi i Thartuar-Ilac Rilidje Hajde gallatë hajde!

anika2

Ne vend qe te qeshesh, shpejto te hapesh ndonje punishte kosi ne Shqiperi!

Ku te le konkurena e pandershme mi. Thone qe ka kohe qe km-ja ua ka cu me text kete sekret fansa te tij. Iku treni i kosit, te shofim mos del ndonje mrekulli nga qumeshti tashti.

PS. Nejse, ti mos e fut me kosin ne frigorifer, per cdo rast.smiley

po mendoja qe ka te drejte Erdogani. Une doja te rrija ne shtepi te arnoja corape, ndersa babai im komunist me dergoi ne shkolle me shkelma prapaniceve.

Ca Jane keta idiots qe drilling iPhones mer aman. E mire se gjeka gje. Se e kam drop nja 2 here ket timin, e Jena bere si ninjas, akrobatike vec mos me e lene me na ra n'toke. Mu fiksu dicka do e gjej heren e 3 Po m'ra. E treta e verteta. Ufaa. Ca relief! 

One-Sided Multiculturalism: A Byproduct of the Left's Love Affair with Islam

As coverage of the recent bloodshed in Paris got underway, it became glaringly evident that a predictable narrative was being re-established amongst the far-left media outlets of The New York Times, MSNBC, and CNN.  True to form, they examined this act of Islamic terrorism from a number of different vantage points quick to remind their audience that Islam is a “religion of peace” and that these acts do not represent the sentiment of most law-abiding Muslims

This is certainly a fair and valid point; however, it has been proven time and time again to lack intellectual substance when one considers the range of terror attacks throughout the international community that have specifically targeted civilians.

1993 World Trade Center bombing (6 killed) – New York, New York
2001 World Trade Center, Pentagon (2,996) – New York, New York
2002 nightclub bombing (202) – Bali, Indonesia
2004 train bombings (191) – Madrid, Spain
2005 train bombings (52) – London, England
2006 train bombings (209) – Mumbai, India
2008 multiple shooting/bombing attacks (164) – Mumbai, India
2013 shopping mall attack (67) – Nairobi, Kenya
2015 village razed (2,000) – Baga, Nigeria
2015 Charlie Hedbo attack (17) – Paris, France

The numbers are sobering.  Each attack illustrates a pattern of violence that has become consistent over the past two decades. ...

Read more: http://www.americanthinker.com/articles/...
 

.

 

Po na vje Blizzardi aò smiley

Kshu osht kur bo me hile . Do lani haqet e Belichikut qe kendonte vendshe ...

smiley Amon se po durojmë, vetem thatesir ne Arizona mos na bëj.

Me pare me pare kane per te hy mileti ne muze me pa trute e Billishikut ne kavanoz smiley

iFiqo si tha ai mjeshtri, presioni varet sa e ferko topin, po si e ferko ka ronsi?.smiley

Avjon grek F16 rrezohet gjate uljes ne aeroport gjate stervitjeve te NATOs ne Spanje, deri tani flitet per 10 te vdekur

martesa e xhorxh kllunit me amalin ne kriz.

prandaj them qe bukuria shkon e vjen. njeriu ka rendesi.

Ai po afrohej me hap te ngadalte por te sigurte. Kishte kombinuar bukur kepucet me maje katrore, tutat sportive feshfeshe dhe xhupin inkelit me pulla. Tani ishte perballe saj. I nguli veshtrimin ne sy dhe buzeqeshi. Ajo u skuq nga turpi, uli shikimin dhe veshtronte ne dysheme. E ndjeu kur ai mori fryme thelle, psheretiu pak dhe tha me ze kumbues: Goca? Bilete,abone? ( Shkeputur nga libri 50 hijet e Kombinat-Kinostudio ) https://www.facebook.com/pages/Malukat%C...

smiley

Eshte hoax emo se e kam lexuar kohe me pare kete.... E ka botuar nje reviste satirike si puna e qepes smiley

te poshter kta kinezet e rinj, o Art. Te prish kapitalizma. smiley

Sarah Palin in steroids? smiley si texanotalebane duket kjo

Hey sa mbarova  Leviathan. Ne  si  me  qene  vllezer  me keto ruset  mer yahoo.

po fix o burr! mor po edhe ato pallatet. bo bo bo. 

ps. sniper was good. si cdo veper e mire, te linte vend me e intepretu goxha lirshem.

Be nice to people on your way up because you'll meet them on your way down;

nga tritan kalo, ne fjalimin e tij ne komisionin parlamentar te shendetsise

 

 

Dashuri te vjetra. Te gjalla 
ore te nje shekulli qe te vdesin s'dashkan.
Vazhdimisht ca hena me thyhen perqark.
Kjo drite me shkelqim, sigurisht 
me vjen nga yje te shuar.  
Gjithe naten shkul ndjenja nga gjoksi  
qe perseri mbetet i gjelber.
Barishte me rrenje perjetesie.
Me trondit zhurma e kohes.
Zbres
ne nje nate me te thelle se ajo e verteta
me nje terr te dyfishte ne skaje
dhe tymnaje zjarresh te shkuar. 
Eci ngadale, kujdesshem
per te mos ju zgjuar.

Nasos Vaghenàs

 Asgjë nuk është falas

Asgjë nuk të falet, gjithçka është hua.
Gjer në majë të kokës në borxhe jam.

Do të jem e detyruar për veten të paguaj 
me veten,
në shkëmbim të jetës, jetën duhet të jap. 

Zemra duhet bërë, ky është rregulli, 
guximi duhet bërë, si dhe gishti, më i vogli.

Është shumë vonë ta gris këtë kontratë tanimë.
me timen lëkurë do të shlyej
gjithë ç’detyrohem, një më një. 

Po nisem nëpër botë mes turmës me llogari borxhi.
Mbi disa rëndon detyrimi 
të paguajnë për flatrat. 

Të tjerë, nga dashuria apo nga zori, 
për gjethet llogari duhet të japin.

Në kolonën “Me dhanë” 
është çdo fije indi që në ne gjendet.
S’ka asnjë qerpik, asnjë bisk, që ta ruash në jetë të jetëve.

Inventari është i saktë sa s’ka më
duket se do të na duhet të rrimë 'me asgjë'.

Nuk arrij ta kujtoj kur, ku dhe pse
kam lejuar që kjo llogari të hapet në emrin tim.

Revoltën ndaj kësaj e quajnë shpirt.
Ky është i vetmi zë që mungon në listë. 

 

Ca fjalë për shpirtin

Shpirti nuk kihet çdo çast, askush nuk e ka vazhdimisht, përgjithnjë.
Ditë pas dite, vit pas viti, mund të kalojnë pa të.
Disa herë bën fole pak më gjatë, vetëm gjatë ekstazave dhe frikës së fëmijërisë,
herë të tjera vetëm kur habitemi se qenkemi plakur.
Rrallë jep një dorë në punët e mundimshme,
si kur lëviz sende ose valixhe të rënda 
ose kur duhet të dalësh në rrugë me këpucë që të vrasin,
kur plotësojmë formularë duke ngrënë veten,
se zakonisht ka ditën e tij të pushimit.  
Një në një mijë merr pjesë në bisedat tona,
edhe në atë rast jo domosdoshmërisht,
sepse parapëlqen heshtjen,
kur trupi nis të dhembë e të vuajë,
pa u ndjerë, çmontimi i radhës
i është i shpifur;
nuk i pëlqen të shihet në turmë,
lufta jonë për një avantazh çfarëdo
dhe rendja pas fitimit, e neverit,
për të gëzimi dhe trishtimi janë e njëjta ndjenjë
dhe rri pranë nesh vetëm kur ato shkrihen ne nje.
Mund të mbështetemi tek ai,
kur s’jemi të sigurt për asgjë dhe kuriozë për gjithçka,
Nga sendet materiale i pëlqejnë orët me lavjerës dhe pasqyrat.
që luajnë me devocion edhe kur askush nuk i sheh.
Nuk e thotë nga vjen dhe kur do të zhduket përsëri,
por është e qartë se i pret pyetje të tilla.
Mund të thuhet se, si ai për ne,
edhe ne kemi nevojë për të, për diçka.

U detyrohem shumë atyre që nuk i dua

U detyrohem shumë
atyre që nuk i dua:
lehtësinë me të cilën pranoj
të rrinë afër me dikë tjetër,
gëzimin se nuk jam unë
ujku i qinjave të tyre.
Me ta ndihem në paqe
dhe e lirë:
një dashuri që s’mund t’ua japësh
as mund t’ua marrësh.

Nuk ke pse i pret
sa tek dera tek penxherja.
E qetë
gati si një orë diellore,
kuptoj
çfarë dashuria nuk kupton,
fal
çfarë dashuria nuk do të falte kurrë.

Nga një takim tek një letër
kalon jo një kohë eterne  
po veç disa ditë ose javë.
Udhëtimet me ta shkojnë gjithnjë mirë,
në koncerte qëndrohet deri në fund
katedralet vizitohen
peizazhet saktësohen.

Dhe kur ndahen
shtatë male dhe lumenj
janë male dhe lumenj
që i gjen në çdo atlas.

Është meritë e tyre
nëse jetoj në tri dimensione,
në një hapësirë jolirike dhe joretorike,
me një horizont të vërtetë, prandaj mobile. 

Ata vetë nuk e dinë
sa shumë sjellin në duart e tyre bosh.
“Nuk u detyrohem asgjë”,
do të thoshte dashuria
për këtë çështje të hapur.

Kate Middleton NUK KA NEVOJE per fotoshop.

U terheqim vemendjen mediave australiane per mungese te theksuar profesionalizmi, delli estetik dhe nje avdallek te parrefyer ne implementimet vizuale!

smiley

fitore Bepiiiin!!!!!!!!!! smiley

emigrant-mua nuk me dalin keto foto vetem ti dhe kapos i dalin, na mesoni si i boni smiley 

jo, jo. plus qe merzitet Kapo. ene bota dy superfuqi ka pas smiley

apo jo Kapo smiley

 

po jo harrove kinen superfuqi e 3-t ?smiley

smiley

 

smiley

smiley

 

kjo per Leftin, dhe e mylla.

smiley

1 - 1 smiley

 

...

Njoftim

Lajmerohente gjithe qytetaret e  Korces se diten e Merkure,  date 28 Janar, ora 09.30, ne ambjentet e Bibliotekes se qytetit Korce do te zhvillohet mbledhja e Keshillit Bashkiak me kete rend dite:

1...

10. Per fillimin e procedurave te shitjes ne ankand te 3 ton librave ne inventar te Bibliotekes "Th.Mitko".

 

                                                                                                                                             Bashkia Korce
 

e vertet eshte kjo?!

po mire, pikturat e Vangjush Mios i vodhen atje.. tashi u burra te shesin edhe librat e bibliotekes se qytetit me ton**, po ca i mbetet tjeter Korces, qyteti i kultures tha...?! -apo harrova, ajo ndertesa e papare, kulla ekzibicioniste prej xhami.. Parisi i vogel!!!

**ato tonet e librave bashkia ti coj te fabrika e riciklimit te letres, kane per te fituar me shume leke!

Mishel Obama nuk ve shami ne Harabi. Bravo Michelle, my belle!

The State: "Excuse me, could you put your head in that guillotine right there?"
Progressive College Student: "That bloody guillotine right there?" 
The State: "Yep, that one"
Progressive College Student: "Your not going to cut my head off are you?"
The State: "Are you some kind of crazy conspiracy theorist?"
Progressive College Student: "No no I'm not one of those dumb asses, forgive me for even asking, I'll do it"
The State: "You're so trendy, now hold still........"

 

=>>>> ME LOT!!!

http://www.shekulli.com.al/p.php?id=208268

 

Une nuk e di se ne cfare niveli eshte sot gazetaria , po me kete lajm tregon se sa per te deshiruar dhe ne nivel teulet jane gazetaret sot.

Me c'te drejte jepen lajme te tilla komplet gabim ?

Kush e mban pergjegjesine?  Nqs familjaret hedhin ne gjyq keto pergenjeshtrime kush mban pergjegjesi ?

Me c'te drejte o njerez pa shpirt ??? 

Personi qe fatkeqsisht ka rene nga ballkoni ka qene komshiu im......ai nuk ishte 40 vjec, por 50 vjec , dhe nuk vrau veten , por nga deshmitaret qe e kishin pare, deklauran se po rregullonte dicka ne ballkon dhe rreshqiti aksidentalisht.

Ai ishte i semure dhe vuante nga dhimbjet e kokes, ngeli me pasoja nga temperatura por ishte ne gjendje te punonte dhe kishte dhe familje.

Ai me conte ne kompesht mua dhe vellain dhe kujdesej per ne kur vinim nga shkolla.....

nuk mjafton dhimbja te shohesh njeriun qe e kishe si vlla te kishte nje fund tragjik te tille , por lexon dhe makabritete te tilla......

 

smiley  mjaft o i injorante mjaft

MJAFT smiley

I dashur vellai im, Alfred Lepuri ( sepse as emrin sta mesouan gazetaret qelpsina) qofsh ne paqe te plote e me shpirt nuk dodd te te harroj kurre 

......................

Do gjykata qe s'blihen me lek

hipi avionit e nisu per Mek

Do qe shpirti te gjej rehat

shko ne nje vend ku ka Sherihat

Rono, je inspirusi shum prej ....Selmonit  me duket ! Lexo librin qe ka me te hap syte 

lene ate qe te fut ne bela ! 

hudhe titullin o grave!

Titulli dihet Rono. E ka thone Ajatullahu. Vetem lexo kopjen e mire, jo ate te ISISit.

a do qe grate t'i besh terbiet,

hidhu ne Sham, sa per lezet

 Po pse mor evlat xitohesh? Shum i shkurter, VQ ...

Miq te mire! ISIS eshte nje atavizem, eshte nje sajese e financuar prej Mosadit.Keni me pa si ka me perfundu ! 

Cudi pra. Ato thone se bazohen ne Kuran. Apo do kene ndonje kopje te Kuranit te botuar ne Izrael?

...koha vjen per me provu ...Ke mu bind ose jo ! 

Vallahi Grave, kur gjyshi im nuk ja la veglen ne dore turkut qe t'ia bonte synet per 500 vjet, zor se do ia lej une Ajatollahut ne keto 50 qe me kane mbet.

un jam tu bo llaf per Mosadin dhe jo veglat te gjyshit 

aha, ke fillu me u bo shum kriptik keto kohet e funit.

Bame mos u rrej nga video. Ato qe i prene koken kesaj jane te Mosadit, kurse ngjarja eshte filmuar ne Amerike.

Na hoqi menjen Mosadi!!!!

Nja dy a tre i kish kollondris per magji. 600 vjet prapa ne start, e akoma 600 vjet prapa. Menja ta thote qe do perfitojshin nga eksperienca e perendimit, e nuk ta ndiqshin linearisht.

Po pranej pra ta shkrujta:

Do gjykata qe s'blihen me lek

hipi avionit e nisu per Mek

e degjon o grave si bertet ajo gruja?

Harram, harram thote!

duket sikur i akuzon ata qe po i prejen koken se nuk e njohin si duhet Sheriatin. Po beni harram u thote se Sheriati nuk e thote kshu si po e beni ju! 

Profesionalizem gjithanej. Ambulanca aty mrapa, gati me mledh llokmat. Propagandisti n'atopalant. Si nje koncert Vjenez, si nje ore Zvicerane...

ca domethene "an ama katal" o grave.

Njona ktu te zyra po me thote qe domethene "ju jeni katal". Po nuk ja kam besen arabishtes se kesaj sepse eshte Libaneze e lindur ne USA. Meqe ra llafi shume te mira kto Libanezet o grave.  

ku e ku me iranianet, por dhe ato jane te kryqezume ..! 

Roni, mbreteria amerikane e Saudeve, mbreterohet prej pasardhesave Omajade, ku Hend Abu Sofjani, i cau barkun dhe hengri te gjalle melcine e xhaxhait te Muhamedit...! 

emo , do nje info , per ne Teheran ? Nuk ka " dama" si ne kohen e Pahleveve, por ti ( stakfullah) njoni, qe do per me bo sex, shkon ke imami i nje xhamie dhe spjegon se do me nejt mbi 15 dite ene don mu martu me nje vejushe.Imami te jep librin me foto ene zgjedh.Ke per detyre te jetosh me te si burr e gru,por  si te vizitohesh ke mjeket per venetianet ene ...gjona tjera, do perballosh shpenzimet e shtepise...Po te them nje sekret.Jane  nder femrat me te bukura te botes.Shtatselvia, brune, belholla, me shume sqime, gatuajne per merak, shume te ....xefta nga " nervat etj ( me te thenme e kom kete te fundit) ..Boje nji xhiro se ke me pa qe amerikanet me vakt kan pss gusto ...

Ministri Ahmetaj emëron shoferin e tij në krye të zyrës së qirave

Prej 6 muajsh shoferi i Ministrit të Ekonomisë Arben Ahmetaj është vendosur specialist në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik Tregtisë dhe Sipërmarrjes. Edhe pse kjo ministri nuk pranon te flase per ket skandal, Agron Ceka është personi i komanduar si specialist i administrimit të pronës, por ndërkohë emërimin eshte  edhe  shofer i ministrit Arben Ahmetaj.Nga verifikimet mësohet se Ceka është regjistruar në Departamentin e Administratës Publike për specializim smiley në muajin Shkurt dhe pas këtij testimi shoferi i Ministrit të Zhvillimit Ekonomik të tregtisë dhe sipërmarrjes merr  emërimin ne zyren e qirave.smileysmiley

te vrafte zoti o Bame qe e solle at video. 

mendova se ishte nga ato te editumet ku nuk tregohet fundi. 

Ajo britma ne fund kur i bje shpata mi preu gjunjet.

Ptu rrace e ndyte! Kto mut arabesh pretendojne se do ndricojne boten? BARBARE!

Ajo eshte e verteta e zotit o Ron!!!! Kush ka sy e vesh, le te marre vesh!

Ajo ulerima pastaj, gjys sekondi, perfekte ore. As perpelitje, asgje. Mua ma kan planifiku me plumba, po po ta kisha vet ne dore, do zgjidhja doren e atij zotrise. 

plumba???

Kush mor Bame ti ka planifikuar plumbat?

Me duket se e ka emrin Ceke, po nuk jam i sigurte. 

kerrcenim ne privat?

Jo jo, ne balline fal zotit. Kam deshmitare. Po edhe po se ka pare njeri, kam zotin deshmitar. Kur te vije  dita e perballimit, mos te me akuzoje njeri per padrejtesi. 

mos te me akuzoje njeri per padrejtesi. 

Ke ndermend ti pergjigjesh kerrcenimit me akte konkrete?

Vet kercenimi eshte akt! 

pra ke ndermend te veprosh perpara se kerrcenimi te shendrrohet ne veprim konkret? 

Roni, sado te papeshe te jene kercenuesit islamik, ne nuk mund tja lejojme vetes mos ti marrim me seriozisht. 

te kuptova...paske njoftuar organet e posacme!

Roni, 

Nuk me ngel rradha mu te njoftoj; software-i bo punen e vet. Cironkat behen gjithmone shembuj, gjithsesi. Nejse. 

kapo mos eshte ai i veshit ky ceka mo ? Se Ahmetaj se qysh me eshte dukur ky, si i sajuar nga  ca copa te ndryshme mishi ...! 

Sa per icik perspektive : " Anyone who blasphemes the name of Lord is to be put to death. The entire assembly must stone them. Whether forigner or native-born, when they blaspheme the Name, they are to be put to death "

- Leviticus 24:16. 

Kjo nga ai libri i qe osht me i mire se ai i keqi .

Perden hape gjer ne fun!

Nga njera ane, ke shoqeri laike qe moralisht perpiqen te marrin me te miren e mundshme nga libri qe solle ti, nderkohe qe nga ana tjeter ke shoqeri qe librin tjeter e lexojne dhe interpretojne germ per germ. 

I say FUCK THEM BOTH sa per dijeni. Ate perden kur do me fillu me e hap. Nga shekulli 16, Luften e dyte Botnore, Irlande e Veriut apo kto priftrinjt katolike te sotem qe nuk lane femije 6 vjec ne kome ? I gjo te mire qe boni Enver pederi ishte qe perktheu Karl Marksin fjale per fjale, Alabame. 

Po flasim per sot, se te ish per te shkuaren, une akoma nuk arrij te kuptoj se si mun te kemi turq-lovers mes nesh. 

Edhe iher, diferenca o ke interpretimi, ke sensi i mases, dhe mbi te gjitha ke botkuptimi. 

Keshtu jane diferencat sot, vite drite larg. 

Bjeri bjeri se i bje bukur. Une ta thashe edhe i here qe nuk me rruhet as per njonen as per tjetren po me duket icik hipokrizi me thone qe feja ime osht me e mira dhe me fillu me iu referu historise ke viza e demarkacionit qe ta do interesi jot. Edhe i here : Fuck them both ( or all po deshe). E di ti qe ka Hitler -lovers, Stalin lovers and so on ...

Qemolo, 

Ti po flet per fete; une per shoqerite. Nuk po dokemi me u kuptu me duket. 

Qemolo, ti e di qe robi i funit qe eshte denu per blasfemi ne Europe eshte Xhordano Bruno, apo jo? smiley 

Jo une e dija se ishte Jake from State Farm smiley . And your point is ...?

Ah, ja sqarova Emos pak me poshte. smiley

te gjitha librat e feve abrahamike, po u moren literalisht, nje derexhe* jane. 

*mut.

 

Emo, problemi them une nuk eshte tek libri, po tek ajo se per cfare i perdor ti keto libra. Ndaj Europa ketu e ca qindra vjet e largoi fene nga politika dhe krijoi shtetin laik. Kurse myslimanet, si iranianet qe ka per zemer grava si keto te Isisit qe "te gjithe" i bojne lanet ne muhabet, vejne fene si autoritet ligjvenes. Dhe per sa kohe qe keto shtete do te vazhdojne te ndertojne ligje per jeten urbane ne shek 21, bazuar mbi Kuran, mos u habit qe do e humbin jeten kot duke ia shkr*** gamilet njeri-tjetrit ne shkretetire. Nga ana tjeter ja ku i ke vene si Turqia qe i boni terbjet Ataturku dhe u bone njerez. Po edhe ato tashti po kthehen prap ke dimitet dhe salepi.

O Belul, ku je o evlat se po behet nami ne Madrid , shikon ndeshje ti apo jo ? Atletiko - Barca 2-3 dhe osht vetem min 42 pjesa e pare ... Luften e filluan djemte tane po gjermani qe me i forte e i vuri perpara ...smiley

Goooooool! USA! USA! USA!

looooooG! Chile 1-1 smiley

American Express shkurton 4000-5000 vende pune..Priten shkurtime te reja  dhe outsorcing i kompanise  ne Kube smiley

Arto, sa e dha foxnews tani; apple quarterly report. Rekord 18 billions- net profit me ajfons . smiley

Po nuk po i shkurton se eshte keq nga gjendja ekonomike o llastice... smiley  Lexoje ca shkruajta me lart...Po ben "outsorcing", e paguan 8-10 dollare punetorin ne dite ne Kube smiley

Pathetic!!...Pentagon's propaganda at work

Xhoooooooziii gooooool!!

Zbardhet pasuria e Ermal Hoxhes,aksionere ne tre restorante 13 ml $

E bardhe eshte e bardhe.

Shyqyr qe e zbardhen po kush e zbardhi? Shoku Sali?

...kjo oshte vetem maja e ajsbergut,jane gjaku i shqiptareve per 50 vite qe i vodhi krimineli Hoxha

Shiko c'pasuri ka vene me salen ai mer. ncncncnc. mire qe e kapi Rama. flm per lajmin e mire, kapo

shtrigan,eshte shume e vertete qe te gjithe socialistet (dhe jo vetem ata), jane pasuru ne kohe te sales,se marr vesh pse e hoqen,si pelqente rrum palla? e kam seriozisht pytjen,dua qartesi o vllasmiley se kendej nga larg turbullohen ujrat

Jo socialistet, Xheni, por hajdutet nga te gjitha krahet. Per te hequr ata, hoqem salen. Ne, populli, duam rend ligjor, jo lazarate apo ermale hoxher qe sillte sala.

flm,uroj me gjith shpirt qe t'ia dilni!smiley

Rrëzohet një helikopter me 1 ton drogë në Spanjë, piloti një Major i Ushtrisë Shqiptare

 

Rrëzohet një helikopter me drogë në Spanjë, piloti një Major i Ushtrisë Shqiptare (FOTO/VIDEO)

Sipas mediave spanjolle të dy personat në bord kanë vdekur. Majori Feka mësohet se ka qenë në Spanjë për arsye personale dhe jo me shërbim.

Helikopteri i ngarkuar me drogë është përplasur me një shtyllë tensioni në Cortes de la Frontera të Malagës. Ngjarja ka ndodhur në të gdhirë të ditës së martë, sipas gazetave ‘Diario Sur’ dhe ‘Malaga Hoy’. 
Helikopteri ishte lyer me të zezë, gjë që bëhet për të mos u pikasur gjatë fluturimit natën.

une lexoj dy reagime:
1 ku thuhet se kish marre leje (pasi permendet opinioni i mire qe Imami ka pas per ket - pra kemi te bejme me nji fenomen i tipit "faji eshte i saliut"), tjetri qe thote se ish largu pa leje (Mimi Kodheli ne parlament)

KRIZAGREKE

Hervin Culi

Te nderuar miq! Mbreme ne darke ne emisionin "Studio e Hapur" me gazetaren Eni Vasili, ish kryeministri Sali Berisha ka permendur emrin tim si te korruptuar (o zot i madh me ne fund e kuptova qe qenkam), sepse po luaj nje rol ne shfaqjen "Perndjekja dhe vrasja e Zhan Pol Maratit" ne Teatrin Kombetar, e keshtu per rrjedhoje po ndaj para me regjisorin Arben Kumbaro, vellain e Ministres se Kultures, qe ka fituar cdo projekt ne Teatrin Kombetar(cudi e madhe kjo se ai nuk genjen!). E falenderoj Saliun qe per momentin nuk me ka vene ne listen e baroneve te droges apo ne listen e miqve te Shullazit, pse jo edhe ne banden "Hakmarrja per Drejtesi", krime te cilat me siguri i kam kryer dhe qe ne te ardhmen padyshim Saliu do mi numeroje ne lule te ballit. Nejse, ne pritje te gjemave qe kam bere por ende nuk i di, po sqaroj opinionin publik per akuzen konkrete te Saliut. Ne Teatrin Kombetar nga 6 projekte te gjashte regjisoreve te ndryshem, ka nje projekt dhe nje nga regjisoret me te mire shqiptare qe quhet Arben Kumbaro. Djalli ta marre meqe Arbeni eshte vellai i Ministres sipas Saliut edhe pse eshte nje regjisor i shkelqyer nuk duhet ta ushtroje me profesionin! Bravo Sali, e ke nga eksperienca, sepse vajza jote kur ishe kryeminister u mbyll ne manastir dhe maste me sy drejt qiellit pronat e Fazllicit. I madh Saliu! Gjithsesi sa per sqarim , pagesa e zotit Kumbaro (edhe pse vepra e tij eshte me e veshtira e sezonit) eshte e njejte me dy nga regjisoret e perzgjedhur dhe me e vogel se e kater te tjereve. Ne Teatrin Kombetar nga 57 role te aktoreve te ndryshem, ne sezonin 2014 -2015, interpreton ne nje rol dhe drejtori i Teatrit Kombetar, qe per dreq si profesion eshte aktor-regjisor. Ndofta Saliu mendon se meqe me shkaterroi jeten me lakejte e tij dhe me hoqi 7 vjet nga puna do me mohonte dhe profesionin, por fale zotit kete deshire nuk ja realizoj dot.

Dhe sa per ta sqaruar per here te fundit Saliun, ne Teatrin Kombetar i vetmi aktor qe nuk paguhet per rolin qe do te intrpretoje gjate ketij sezoni eshte Drejtori i Teatrit Kombetar. Saliu nuk ka faj ne fakt, sepse ne teater ka shkuar koha kur Liri Berisha merrte ne telefon ish drejtorin per te emeruar aktore ne organiken e Teatrit Kombetar, ka ikur koha kur aktoret detyroheshin te ngrinin dolli me pule kunder sarsit se keshtu donte Saliu,ne teater ka ikur koha kur aktoret detyroheshin ne kembim te rroges te firmosnin peticione kunder opozites se vendit. E siguroj madje Saliun qe dhe kunder tij nuk do kete kurre nje peticion nga artistet e TK-se edhe pse ai meriton nje memorandum kombetar qe ta perjashtoje pergjithmone nga deklarimet publike pasi edhe kalamajve ju shfaqjet neper endra si shtriga e Borebardhes. Gjithsesi, i jap fjalen e nderit Saliut (se aie ka te shenjte sipas kanunit), se sa te jem une drejtor asnje njeri qe voton dhe militon ne PD nuk do persekutohet dhe nuk do di mbyllet dera ne TK sic bente dhe vepronte ai dhe lakejte e tij. Si perfundim i uroj Saliut pleqeri te mbare, duke i kujtuar se une nuk jam futur kurre ne godinen e Partise Socialiste, gjithshka e kam fituar me pune dhe me gjak. I vetmi mekat qe kam ne jeten time eshte qe dikure bashkepunova dhe i besova shtriges tek Borebardha.

o be peshku si kafete e tiranes.

Si kafja Xhafes...

e xhafes e rremes mjaft qe spuno robi 8 ore.

Ai po afrohej me hap te ngadalte por te sigurte. Kishte kombinuar bukur kepucet me maje katrore, tutat sportive feshfeshe dhe xhupin inkelit me pulla. Tani ishte perballe saj. I nguli veshtrimin ne sy dhe buzeqeshi. Ajo u skuq nga turpi, uli shikimin dhe veshtronte ne dysheme. E ndjeu kur ai mori fryme thelle, psheretiu pak dhe tha me ze kumbues: Goca? Bilete,abone? ( Shkeputur nga libri 50 hijet e Kombinat-Kinostudio ) - Malukatet

smiley

TESTAMENTI I ALEKSANDRIT TË MADH: UNE JAM ILIR

Studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin ka zbuluar një testament të Aleksandrit të Madh në të cilin ai i drejtohet popullit të Shkodrës duke ju dhënë atyre një territor në administrim si dhe duke ju drejtuar me fjalën se ai është “pinjoll i farës së ilirëve”. Dokumenti është publikuar nga studiuesja italiane e cila ka bërë një hulumtim shkencor për Aleksandrin e Madh.

Në letrën e dërguar shkodranëve, Aleksandri i Madh shkruan:

Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve, mishërim i monarkisë, krijues i Perandorisë Greke, biri i Zeusit, bashkëbisedues i Brahamanëve dhe i Pemëve, i diellit dhe hënës, triumfues mbi mbretëritë e Persëve e të Medëve, Zoti i Botës prej ku lind dhe ku perëndon dielli, nga Veriu në Jug, pinjoll i farës së shquar të popujve Ilirikë të Dalmacisë dhe Liburnisë dhe të popujve të tjerë të së njëjtës gjuhë që popullojnë Danubin dhe zonën qendrore të Thrakës, u sjell dashurinë, paqen dhe përshëndetjet e mija dhe të të gjithë atyre që ndjekin sundimin e botës.

Duke qenë se ju gjithmonë me jeni treguar të besës dhe të fortë e të pathyeshëm në betejat e bëra krah meje, u jap dhe u dorëzojë juve në zotërim të lirë gjithë hapësirën e Akuilonit e deri në skaj të Italisë së Jugut. Askush tjetër, veç jush, të mos guxojë të vendoset dhe të qëndrojë në ato vende dhe po u gjet ndonjë i huaj, ai do të mund të qëndrojë vetëm si skllavi i juaj, dhe pasardhësit e tij do të jenë skllevër të pasardhësve tuaj.

U shkrua në Kështjellën e qytetit të Aleksandrisë, themeluar prej meje buzë lumit madhështor të nilit në vitin XII. Me vullnet të perëndive që nderohen në mbretëritë e mia, Zeusit, Marsit, Plutonit dhe Minervës, perëndisë së perëndive. Dëshmitar të këtij akti janë Atleti, logotheti i im, dhe 11 princa të tjerë, të cilët unë po i emërojë si trashëgimtarë të mi dhe të të gjithë Botës, meqenëse po vdes pa lënë pasardhës.

(Testamenti është zbuluar dhe përkthyer nga studiuesja italiane Lucia Nadin, të cilin ajo e ka paraqitur në hulumtimin shkencorë, “Statuti de Scutari, della prima meta del secolo XVI con le addizioni fino al 1469”, e cura di Lucia Nadin, giogno 2002, Romë).

As Ali Asllani nuk ka fol kaq bukur!

Duke qenë se ju gjithmonë me jeni treguar të besës dhe të fortë e të pathyeshëm në betejat e bëra krah meje, u jap dhe u dorëzojë juve në zotërim të lirë gjithë hapësirën e Akuilonit e deri në skaj të Italisë së Jugut. Askush tjetër, veç jush, të mos guxojë të vendoset dhe të qëndrojë në ato vende dhe po u gjet ndonjë i huaj, ai do të mund të qëndrojë vetëm si skllavi i juaj, dhe pasardhësit e tij do të jenë skllevër të pasardhësve tuaj.

Gjith italionet e jugut qekan skllever te Shkodroneve

Akuilonit

Think of it... Akuila likuori... Aquila... Eagle... Shqipe... Shqiperi!!! 

dhe pasardhësit e tij do të jenë skllevër të pasardhësve tuaj.

Me mandat perandorak, jo rrapi tapi

Rono, edhe Aleksandri edhe Konstandini, te dy te medhenj, ishin sua nga te ketij trualli...Eshte mekat qe Papati i Romes nuk ka nje bust gjigand per Konstandinin sepse ishte Ai qe ligjeroi krishterimin..! 

do na rrembeje uria dhe malarja sepse ne rritem dhjete lek cmimin e naftes.

e degjova o Ron, e degjova. Paniku qe perpiqeshin te perhapnin kundershtaret nuk do ia arrije KURRE qellimit. 

Dy prodhime te medha keni patur ne tete vjet: keni prodhuar marijuane dhe keni proshuar genjeshtra

smiley

e mire o mire. e tundi!

mek mek mek 

E pe si rrishin deputetet e PD? 

Si te dhime ne brek! 

P.s. Mbase dhe jane dhi megjithmen. Me ate lloj fjalimi nuk do isha habit aspak. 

Virtuozitet rhetorik! Kujtonim se kishte vetem rrugaceri parlamentare ala sale.

E kishin pyt Ramen qe cfare te mungon me se tepermi ne Parlament. Sfida, ish pergjigj. 

s'ka faj.

Gjeja me interesante, qe ju beni sikur e keni harruar, eshte qe juve s'ju jepte njeri borxh.

Shqiperine e late ne buze te qametit.

Paskena qen ne buze te gremines, mer Ron. Te dridhet mishi... smiley 

Paskrupullsia dhe hileja jane karakteristika te te paafteve.

degjon o Cim? 

smiley

ca te them. jom pa fjale. eshte mahnitese qartesia e mendimit. e verteta te jep nji goditje si arti i bukur, te magjeps!

Ju e keni trajtuar kete shtet sikur te ish kafja e fshatit tuaj. 

smiley

u tha qe ju jeni fshatare. smiley

Ymer o Ed Rama, Ymer!!!

Rono, Dash Shehi toses: "Mos e ul pjacen e muhabetit o burr i dheut. Rri e llap kot aty"

Te kom thon, osht aty-aty me avokatin!!!

mos na degjenero muhabetin, i tha smiley

Nji deshire kam ne jete: 1 liter e gjys raki mani (devolli), 1 tavoline, 3 karrige, dashin dhe avokatin perballe

 Qe ta dishe  avokati pi vec vere dhe eshte njohes i paarrire i cilesise vererave . Jo mbreme e thavi fare inrrjedhuri ! U boni thirrje te hapet gjith maxhorances, per ...zgjedhje te parakoheshme..

Vate ky ....! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).