New York Times ka shpallur 52 vendet per t'u vizituar ne 2015. Shqiperia nuk figuron... 

40 Komente

pyetje e mire per qeveriun kjo..smiley     

po ja, pak me shume reklame besoj...

na kishin permendur ne vendin e 10 kur flisnin per maqedonine. keto jane me te pagume, nuk eshte se ka nje liste me kritere. 

Jemi ne shembjen e idhujve kte vit , po shemben ndertesat pa leje , ku do flene mileti neper bunkera ? smiley

Kjo eshte nje liste per udhetarin e "regjur" dhe vendet jane jo tipike turistike dhe shumica jane 'off the beaten path'. Si duket edhe nga shenimi te Maqedonia:

"First came Croatia, then Montenegro — even Albania is gaining traction on the western Balkan travel circuit" jemi bere mainstream per ate grup udhetaresh, kshtu qe gje e mire sido qe te jete...

kto te NYT jan emigrant qe s'ngrejn dot koken, jo mo me pas aq fat sa me shku ne shqipni...

ha ha ha...cer jon kto mer

Si trelece ishte Xhemilja me gjithe mend. Lol

Ka plot turista nga Kolumbia dhe Venezuela, tashi per tashi. 

 

Kto jane puntore sezonale o Fiqo

Jo turista, inxhinjere.

Ueee imagjinoni mer car argumenti per reklame. Hajdeni ne Shqiperi dhe do keni si taksist nipin e ish-diktatorit.

http://www.gazetatema.net/web/2015/01/17...

Pastaj le te na vije e te na shpjegoje Rama se si ka munci qe levizkan neper Shqiperi taksi pa licence smiley

Mendoj se prishja ne menyre demonsrative e shum ndertesave, hoteleve, etj, ku nje pjese ishin me leje, ka ndikuar ne kete pike. 

Mese e drejte!

Kete vere, bregdeti shqiptar ishte kthyer ne nje germadhe. Mund te flas per Dhermiun, zakonisht ketu i kaloj pushimet, i shkrete, i humbur, ndertime te shkaterruara, inerte kudo, disko Havana ishte e fshire..etj. Nuk ndejta me shm se 2 dite, familjen ne makine, drejtimi Rimini.

Nuk ka rruge, ambjenti eshte i depresionum nga dhuna pushtetare, nuk ka udhetime low cost per ne shqiperi, deh se qeveriu po vepron si nje korporate e madhe qe terrorizon punonjesit e saj, pamvarsisht se KM ja thosh qe do bejme hop cilesor kete vit, po hajt moo.

Nderto diten dhe prishe naten.Ky eshte lejtmotivi i shqiptareve ne shekuj.Për fatkeqësinë tonë,dhuna dhe shkaterimi’, shpesh me motivin e vetem ‘se e ka bërë kundërshtari’, ka hyrë thellë në shpirtin dhe psikologjinë tonë, dhe se ky faktor eshte një nga arësyet që ‘vëndi i shqiponjave’ vazhdon të mbetet gjithënjë i fundit në Europë ! 

Vetem në qytetin e Shkodrës gjatë viteve të komunizmit u shkatërruan vepra monumentale të papërsëritshme të kulturës shqiptare për të cilat breza të tërë kishin dredhur djersë duke bërë sakrifica për t’i ndertuar si; Pazari i Shkodrës me 2500 dyqane ndër të cilët edhe monumenti unikal në Ballkan, Bexhisteni; Kisha e Shën Markut e shekullit të XI në Vau Dejës ku supozohet që është martuar edhe Skënderbeu; Xhamija e Parrucës me mozaikë të vyer të kulturës islame, Kisha e Shirqit e shekullit të VI e lënë qëllimisht në mëshirën e ujrave të lumit Buna; Zemra e gjelbërt e qytetit të Shkodrës (bahçet e shkodranëve) monument natyror i papërsëritshëm e të tjera.Pa permendur përfundimi tragjik i qytetit të Voskopojës, qëndër e madhe e dijes dhe e kulturës mesjetare si dhe  shëmbja me dinamit i varrit monumental të Nënës Mbretëreshë në Tiranë nga komunistet.smiley

C'merreni me opinioni e nje gazete sidomos nje pacavureje propagande si NYT (NYT eshte simotra e RT ruse smiley )...  Ja psh noshke i dashur Telegraph i juaj andej e ka futur Shqiperine ne 20 destinacionet per 2015. Ja dhe Globe and Mail gjithashtu

Keshtu tha edhe Berisha per NYT.
 

Me gjithe antipatine qe kam per Vucidolsin po e paska thene nje gje te sakte..NY eshte simotra e RTse Ruse apo 55ca e Fahriut smiley

Ra edhe muri Butrinit. Sa te paafte!

Gazetat jane biznes. Po u dhe para te shkruajne, po nuk u dhe...

NYT eshte kunder Shqiperise!!

Ja nje vend psh qe duhet te ishte ne krye te listes po ja mori vendin Gjeorgjia dhe Azerjbaxhani  smiley

Shume piktoresk eshte Norway. Sa vende te bukura ka bota. 

Sidomos  ne perjudhen e Aurora Borealis (21 shtator-21 mars)..Nuk ka gje me fantastike... smiley

heaven on earth! breathtaking. pamje te tilla te lene pa fryme.

kur thu breathtaking ke thon edhe te lonmen pa fryme, moza

smileysmiley

u knoqa tu pa Lilyhammer.... smiley

Ja NYT media e propagandes noshke....

Gjate luftes se Irakut kjo "pacavure gazete" ishte e para qe trumpentonte luften ku "botoi fabrikime fantashkence te armeve nukleare te Sadamit" dhe kerkonte nderhyrjen e menjehershme te SHBA per rrezimin e tij......SHBA u fut ne nje konflik te pergjakshem i cili mori jeten gati nje miljone Irakianeve dhe 5mije ushtareve amerikane. pasi del ne drite se Sadami nuk kishte arme berthamore ne 2004 po kjo gazete publikon nje artikull ku kerkon ndjese per mashtrimet e botuara dhe "one sided story"..............to little to late

Po kjo "pacavure" gazete serish doli e para dhe akuzoi Asadin per sulmet me arme kimike duke mos pasur kurrlloje faktesh, vetem dhe vetem per te shtyre SHBAne drejt nje lufte te re. Te gjitha keto akuza i rrezoi vete Shefi i Misionit te OKB per armet kimike te Sirise(Ake Sellstrom) duke i quajtur te pabaza.

Ne gusht i binin tamburreve te luftes me Rusin dhe kerkonin me ngulm armatosjen e Ukraines, nje levizje e cila do ta destabilizonte komplet Evropen dhe do do ti sillte miljarda perfitime padroneve te tyre te kompleksit industrial...

Keta jane sahanlepiresh neoconesh dhe  te kompleksit industrial dhe se kan per gajle dizinformimin dhe propaganden..

 

e ke pa serine Lilyhammer? shife se ka ca te forta. eshte ne netflix

p.s. e kam vu re ne un qi nytimesi e ma fort linjen

Po perse duhet te jemi me patjeter? 

Nga artiklla: "

The next Balkan destination.

First came Croatia, then Montenegro — even Albania is gaining traction on the western Balkan travel circuit. Macedonia is next. " 

NYT nuk i flet me me goje Shqiperise qekurse Sala tha se me te do fshinte tallaferen. Pa vdek Sala nuk e fut me NYT Shqiperine neper lista.

Nuk kon faj. Nuk ka ilac rrobash e enesh qe ja heq at ere qe i la Sala. 

Per Zotin Bame, nuk njof diplomat qe te kete punu ne Shqipni dhe mos e kete urry Salen. (Pervec bullgarit kuptohet.) Rob me mashtrues dhe i pabes nuk behej. Sa dukej se kishin rene ne deal me te, dhe i kerkonin qendres t'u dergonte rrogat e papaguara, fap Sala bente te kunderten e asaj qe kishin vendos mrome dhe e maronte punen para se njerezit te kishin kohe ti thoshin "ejjj ca po ben!!!". 

ne tirane ka plot turista nga tepelena smiley

She ska me droge e ste len te thyesh rregullat. Per kete adrenaline vijne turistet ketu. Apo kujtoni me verte qe vine per ushqimet bio. Para se te niset nga usa nje i afermim im merr ca ilaqe per imunitet ndaj helmimeve.

"ilaqe" smiley Sa gjona shpjego robi kollaj kur shprehet lirshem. 

Pleq te merzitshem pa ide qe grricen si kalamanj pas hollesirave. Mbaj mend qe dhe per fjalen qira te merzisnin dikur. Duhet qera thonin.

Turistat duhen te vijne ne Shqiperi per te mesuar nga Mazllemat se si trajtohen Grate e mbahen nen hyqem...jo si keto modernet ketej qe i kan cburrerruar bashkeshortet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).