372 Komente

Don't paint the sun anymore
Paint the moon and the stars in an autumn sky
Paint me cool blue waters with shades of gray
Just don't let me live my life this way without you
 

Faji jetim

 

Në momentin e shkurtër të pauzës mes dy këngëve të ardhurit në kësoll nisin e bëhen kureshtarë për muzikën që do të vijojë. Random… „Një nga hobbiet më të theksuara të të ndjerit ish, pos bixhozit, cigares dhe kafes, të dëgjonte muzikë duke përdorur funksionin random, rastësinë, të cilin e ai e shihte, as më shumë e as më pak, si instrumentin më të hollë të Hyjit (fjala që ai përdorte rëndom për Perëndinë kjo), skalpelin më me majë të të Madhit. Rrinte me orë të tëra duke u përpjekur të parashikonte këngën që vjen paskëtaj“ - u shpjegon vajza me rrobë të kuqe atyre, a thua se është cicerone në një muze me piktura të vjedhura a të humbura për fare.

Me një fragment të shkurtër si sharrim, që është njëkohësisht edhe ritëm e që e shoqëron melodinë deri në fund, nis numri i radhës: Mea Culpa… Mike and the Mechanics… 

„E donte shumë këtë këngë - vazhdon ciceronia, që shtyp stop, për të thënë diçka - unë vetë nuk e kam kuptuar kurrë përse; gjithnjë kam menduar se është një këngë e rëndomtë për ndonjë sherr në çift, derisa ai më uli një ditë përballë e me seriozitetin më të madh më luti duke më parë ngulët, duke shtrënguar vetullat, të mos ia prish imazhin që kishte për këtë këngë. Pasi për të - e këtu zëri nisi t’i ngjirej, siç ndodhte gjithnjë kur qe i nxehur - për mua, më tha - kjo e gjitha ka të bëjë me konfliktin e „Ju“ me „Mua“. Skizofrenët, vazhdoi ai, u drejtohen rëndom kështu të tjerëve, në shumës, qofshin ata edhe veç e thjesht e ëma. Pra, unë, me një fjalë ai që këndon, por që jam unë, është i revoltuar me botën, me tjetrin, me të tjerët, me „Ju“, mbyllet në dhomën e tij  e falet atje vetëm, pasi kjo e gjitha duhet dëgjuar si monolog, si lutje drejtuar Hyjit. Po më bien në qafë o Zot - shih se ç’thonë, pastaj e kupton se një nga manifestimet e të Madhit janë pikërisht të tjerët e ja, po vijmë mu në thelb të këngës:...  Ju nuk ndjeni dot e nuk po doni të harroni, bashkë e kemi bërë atë, për të cilën u penduam, pendohemi… Mbajta frymën, ndërsa ju po i linit kohë vetes, që t’i rrëfej botës zgjedhjen time… Faji im ë? Mea Culpa ë?… Ju s’ma keni nevojën mua, nuk ia keni kurrkujt… 

 

Ju nuk ndjeni dot e nuk po doni të harroni, bashkë e kemi bërë atë, për të cilën u penduam, pendohemi… Mbajta frymën, ndërsa ju po i linit kohë vetes, që t’i rrëfej botës zgjedhjen time… Faji im ë? Mea Culpa ë?… Ju s’ma keni nevojën mua, nuk ia keni kurrkujt… 

Është psalm ky, si nga ato të Davidit, jo një këngë e thjeshtë dashurie me si ma bëre e si ta bëra… Ju nuk e dinit se ç’ju mbante zemra, derisa patë brenda; shihni pra, shihni mirë aty brenda… Çështje të vjetra sa bota, a më kupton, çështje faji… Nuk është se e kuptova deri në fund; i ndjeri ish njeri me huqe, sidoqoftë ish e lehtë për mua t’ia respektoja dëshirën e mos e përmendja më: Mea Culpa.

Meqë ra(ndom) fjala, apo kënga, quajeni si të duash, të ndjerit i pëlqenin nga Mike and the Mechanics posaçërisht edhe „Another up of coffee“, „A House of many rooms“, „The Ghost of sex and you“ dhe „A beggar on a beach of gold“ nga albumi me të njëjtin titull - mbaron ciceronia hyrjen e saj, who the hell is Mike? - pyet një i pranishëm - Mike Rutherford i Genesis, përgjigjet flegmatike ajo, ndërsa shtyp play e muzika rrjedh sërish…

http://www.moskva.fm/artist/mike_amp;_th...

 

 

 

Standing on the platform waiting for that train
Somewhat relate now train'
Went out the rain waiting for that some
Waiting on a train that's already gone, gone

Slow train

But despite my extra toes
And my goiter, and my nose
I really want to make a love connection
Can't you see me with a special little lady
Rowin' in a rowboat down the stream?
Though I'm one disgusting blighter
I'm a lover, not a fighter --
'Cause way down deep inside
I've got a dream
I've got a dream!

Naten peshku...me pak shere dhe inate, me shume sweet dreams dhe pupla pate! smiley

nga Muzikë për kësollin tim

 

Tutje, përmbi re

Over the clouds… And the man in the rain picked up his bag of secrets, and journeyed up the mountainside, far above the clouds, and nothing was ever heard from him again… except for the sound of Tubular Bells.

Nëse do kish jetuar dy-tre shekuj më parë admiruesit do e njihnin Mike nga portretet e kohës me toupet ndoshta, e do flisnin për fugat, koncertet, sinfonitë e tij veç me mbiemrin e tij, diç’ si Van Oldfield, Fieldaldi, Olganini, pasi ai s’është as më shumë e as më pak se një virtuoz, i lindur në shekullin e gabuar. Atëherë do i kish rënë çembalos, sot i duhet të mjaftohet me kitarrën; mjaftohet s’është fjala e duhur, pasi kitarra nën gishtat e tij është edhe violinë, edhe cicërimë, edhe valë.

Tëng-ting-tang… kaq është e gjitha; e ç’bëri më shumë Van B. me dan-dang-dang-daaang-un e tij? Asgjë… Bie kambana e kishës aty pranë, nis shëlbimi; shpirti i sapodalë nga kurmi shkund krahët, kthjellet dalëngadalë, provon të fluturojë ca në fllad, në erë, gjen portat nëpër të, portat horizontale, i hap, shkon nëpër to, ndërsa gjuhëza vazhdon të përkëdhelë muret e kambanës së vërtetë, era përkëdhel shumëgjuhëshe muret e kupëta të qiellit. Re bardhoshe, tambël të bardha si shpirti i të ndjerit lavjerren lehtë përmbi, pasi qumështorë janë shpirtrat, si ëndrra.

Ai zë vend mbi to, nëpër to e sheh një herë të fundit përposh: njerëzit që shkojnë në punë të tyre tani ngjajnë asnjanës, ashtu nga sipër, të tjerë ngjajnë edhe dallëndyshet që mbarojnë udhër tyre si pika fundfjalie. Është ditë e paqme, fat ka kush e jep shpirtin sot; rrezet i shkoqisin në fije avuj si duar. Ajo ç’mbet nga ty është shtrirë tash atje poshtë, mbi kutizë, me duart e palosura mbi njëra-tjetrën; pjesa tjetër është tingull që hollohet, që zgjatet, që shkon puthitur me dritën, drejt saj.

Kambana bie të fundit herë: bie për ty, por ty aq të bën; tash e tutje do të banosh në diell…

 

https://www.youtube.com/watch?v=_2BqiipGKNA

 

 

 

 

Muzikë për kësollin tim (5)

Më shumë se veç teksti është mëkat të thuhet këtu. Ndaj po heshtim e po e lemë atë të flasë vetë...

 

Ndanë dritares

 

Njëherë të dish, kjo mbetet përgjithnjë

s’është dehje, që tashmë natën e padit

s’është shkrimë ngjyrash e as ndrimë qirinjsh

përzënë, ka ca, prej grisë së mëngjesit

 

Njëherë të rrokësh, ndiesh thellë në gjak

kjo është imja dhe është veç falë Teje

mos e ftohësh më në dritare atë ballë

ndanë një mjegull rëndë shkoi përtej

 

Njëherë t’rrokësh, ndiesh thellë në gjak

kjo është imja dhe është veç falë Teje

qan një zog , ah, po ashtu shiu m’i lag

mua pendët, tek i fluturoj botës përmes. 

 

Hildegard Maria Rauhfus

*përkthimi im

 

Am Fenster

 

Einmal wissen, dieses bleibt für immer

ist nicht Rausch der schon die Nacht verklagt

ist nicht Farbenschmelz noch Kerzenschimmer

von dem Grau des Morgen längst verjagt

 

Einmal fassen, tief im Blute fühlen

dies ist mein und es ist nur durch Dich

nicht die Stirne mehr am Fenster kühlen

dran ein Nebel schwer vorüber strich

 

Einmal fassen tief im Blute fühlen

dies ist mein und es ist nur durch Dich

klagt ein Vogel ach auch mein Gefieder

näßt der Regen flieg ich durch die Welt

 

Hildegard Maria Rauchfuß

 

 

At the window

 

To know once that this will last forever,

(and) is not rush that already sued the night,

is not color bloom nor candle flicker,

by the grey of morning long chased off.

 

To capture once, to feel deep in the bloodstream,

This is mine and it's only through you.

No more cooling my forehead on the windowpane,

heavy did a fog-cloud pass it by.

 

To capture once, to feel deep in the bloodstream,

This is mine and it's only through you;

Laments a bird, but, oh, my plumage too,

Wets the rain; I fly through the world.

 

http://www.myvideo.de/watch/7363277/City...

 

 

 

bukur!

 

Pershendes kedo qe ka nostalgji per kete kenge madheshtore.. smiley

http://youtu.be/u3voRbKryjA . No masters or kings when the ritual begins, there's no sweeter innocence then our gentle sins, in the madness and soil of that sad earthly scene only then I am human, only then I am clean. 

Mimoza, si nuk me pershendete me nje kenge?

Nuk eshte mire me pershendet strangers. 

Komuniste!

I deklasum, I persekutum, me vule gjithe jetes!

I sing alone
while I watch the ocean
My lover's gone
no earthly ships will ever bring him home again
bring him home again

Gone is the romance that was so divine
'Tis broken and cannot be mended
You must go your way and I must go mine
But now that our love dreams have ended
What'll I do
When you are far away?
And I am blue
What'll I do?

 

I had a dream last night
 

galbi yebghak enti yaa , magheer enti yaa
my heart wants YOU, no one but YOU

galbi habek enti yaa , makaan hab wraak
my heart loves YOU, it wont feel love if it wasnt for you

we hadi heya eddenya , welley nebgheeh ma yebgheeny
but this is the life, the one who we love doesnt love us (lit. the one we want doesnt want us)
we hadi heya eddenya , welley nebgheeh ma yebgheeny
Uh uh uh uh 

Top Notch

smiley

Nje histori e trishte pas kesaj kenge te fuqishme....kete kenge Manchester Orchestra ju a dedikoi dy binjakeve belge Marc dhe Eddy Verbessum te cilet kishin lindur te shurdher nga nje semundje e ralle gjenetike....Doktoret ju thone me vone se ishte ceshtje kohe te shkurter dhe do te verboheshin plotesisht dhe do te detyroheshin ti ndanin nga njeri-tjetri....Dy vellezerit kerkuan te euthanizoheshin (kjo eshte e ligjshme ne Belgjike ne baze nq se pacjenti vuan nga dhimbje te padurueshme). Dy vellezerit kishin krijuar bond te fuqishem dhe nuk kishin shoke...Perpara nje komisjoni mjekesor ata u shprehen se nuk mund te jetonin dot pa e pare njeri tjetrin 

Mi piace!

But the shadow it grows
And takes the depth away
Leaving broken down pieces
To this priceless ballet
The shallower it grows
...The fainter we go
Into the fade out line

Fade Out Lines

holy vulnicura!

lastonja lozonjare/ pjergulla permbi dritare

https://www.youtube.com/watch?v=i8WoZOdin-k

Heart over mind
Yes, I'm my father's son
I live my life, just like my father's done

If he'd told me one day
That somebody'd have my heart in chains
Would I believe it? No way
Made up my mind, I'd never fall that way

But tell me why, every time I try
To tell you it's goodbye, I can't seem to let go
In my heart, I know I want to stay
What I'm trying to say

Heart over mind
Yes, I'm my father's son
And I'm inclined to do as my father's done

Here I am with you and I know that it's true
Despite all the feelings, you're putting me through
I try to walk away, something makes me stay

Heart over mind
Yes, I'm my father's son
I live my life, just like my father's done

But tell me why, every time I try
To tell you it's goodbye, I can't seem to let go
In my heart, I know I want to stay
Never run away

My father's son
I live my life as my father's done

If he'd told me, one day
That somebody would have my heart in chains
Would I believe it? No way
Made up my mind, I'd never fall that way

But it's heart over mind
Yes, I'm my father's son

 

Sapo doja ta vendosja kete kengesmiley

Mbase, por me terheq dhimbja e pasioni te zeri i kengetares si dhe tempoja.

ku e gjete mo amansmileysmiley

..smiley    

hajd tja shkelim ne repart,
hajd ta marrsha shpirti im,
sepse plot ne oren shtate,
me Burbuqen kam takim.....
   Burbuqa!!..smiley

 

kenga e shoferit,  eshte varianti soft i,  jalla shofer jalla.....  vetem se ky shoferi i klipit ka qelluar tip  ADHD,  ose  spastik..smiley

smiley

ky i dyti duket qe osht n'kohe t'Sales hahahaaa,i pari n'kohe te xhaxhit

ajajaj... boll per tani. marrsh ke gamorlliqet qe te japin buken e perditshme. nosh!

with or without you

Loud is the wind
In your ears as you spin
As you look for the sun
Loud are the skies
As you thunder your cries
When your prayers are sung

Love it or leave it

me pelqyen shume,s'e kuptova ate grune te penxherjasmiley

njeri me i mire se tjetri,e ndoqa te gjithe,te mrekullushem!

Erdhe ti ? U dhi sporti. smiley

Cili sport? Ca ke Qemolo?! Ca t'bera?! Sot nuk te kam bere gje. Mos m'bi n'qafe kot!!! Lol

s'ke mo dot besim te asnji, Qemolo! Koh te kqija shum.

Kohe te lavdishme ... smiley

square, kam nje pyetje per ty : a nuk te duket se në pop rock, muzika (te pakten ajo anglo-saksone) e ketyre 20 viteve te fundit nuk ka mundur ta tejkaloje, psh, kete ? (meqe po e degjoja rastesisht dje)

cilesisht, patjeter qe po, pavaresisht se cfare del mbi siperfaqe.

kenga eshte riperpunuar/qeruar e ndertuar shume thjeshte, mbi bazen e nje bipolariteti qe terheq masen ne menyren e duhur, me kombinim te duhur te pjeseve te shtruara dhe shperthimeve. ama, shpjegimi se pse vazhdon te mbetet e degjuar eshte tek "cengeli" 3 here si vetetime para refrenit.

smiley nuk e dija kete punen e plagjiatures !! Dhe per mendimin tim, po, e tille eshte.
Rrofsh per shpjegimin
 

Qy sa t'pash ke koshi plenave

un me ty rash ne dashni

Po kur t'pash t'u mledh kanoce

thash kjo qeka goc per shpi.

po  kete  e  mban mend Qemolo.?  dmth tekstin dhe muziken origjinale, se ky  ''Beni ecen vete'',  e paska 10-re.. por eshte i vetmi version qe gjen ne youtube..

Jo Belulo. Kisha ik Qemoli kur fillun kto konget me llafe te pista. smiley

smiley Klaus Meine is GOD !!!

Pa dash me bo si presor ne takim me prindin, por edhe ne qofte se nuk jeni tifoz i Heavy Metal ,mos vdisni pa pa sikur edhe nji koncert te vetem metal live. Kjo sidomos per faktin se " legjendaret" po i afrohen pleqnise dhe nuk dihet sa koncerte do luhen akoma ne kete gjini. Eshte " out of this world". Hear me now and thank me later. 

Ne pritje te datave te ACDC US tour .......... !

smiley Ja po ta boj qefin edhe ty se te ngel hatri. 

Sorry, blocked on copyright grounds. smiley por ka qene hymn dikur per ne te rinjte e fshatit ,haha.

Very nice. Love this guy. Po nuk mund te rri pa permend me modesti ( very proud of myself smiley ) se sa u ktheva ne shpi me dy bileta te ketij kollosit tjeter. 30 tetor, Ill be there : 

The dice were loaded from the start ...

https://www.youtube.com/watch?v=o7GJgncybV8

"legjendaret" po i afrohen pleqnise

e tmerrshme. imagine, kur edhe kto qe erdhen mas dinosaurve, lloj lloj krijesa te gjinive krokodilus, po shuhen. Ca trishtimi perjeto shpirti i nji tiranozaur rexi psh, qe nga lozha mretnore atje nolt, kur kqyr perposht ca po ndodh ne ket lomshin blu, ku vegjetojm ala dhe nigjojm muzik me algorithem... Lennon dhe atje ia thonë, jamming me xhorxh harrisonë... 

Lennon gjaku ku t'ka ra

i ka ra shiu e s'e ka la

i ka fry era e s'e ka tha

 

smiley smiley smiley 

Ti mos u boj merak, plako, se ato qe ke pike te dobet ti, edhe nga vorri do bojne muzik .

E lum si ne, e lum si ti

Keith Richards  ti s'ke pleqni ...

smiley

gjalle jon ala. gjall!

Central Park ? 

yep. ku perplaset 72-shi.

Ma mori mendja, smiley e sidomos ty taking pics at that spot. 

Se honeps fare ate koketulin....nje nga kengetaret me "annoying"

Pse eshte annoying?qenka 22 vjec, dje e mora vesh. Kisha pershtypjen se eshte me I madh, 30 e lart. Tamam koketul lol. Eshte si Adele Po versioni male. Lol

Se lan nom mo. Mjafton me qene ashtu ... dhe i fito te gjitha.  

Nuk eshte kenge e keqe Jo. Catchy. Ngjit mire ndonjehere.sidomos Kur je sick me cold. Lol

Po me karar pra, s'ishte per t'i fitu te gjitha. Bote muuu qe ia jepshin vec per orientimin ... fizik. Nejse e tha vete ai, falenderoj dashnorin qe me la tha. smiley

Na e dhive  molin 

hahahaha doli moli bythzismiley

fakti qe ne peshk sjellin muzik te vertet (the who - who are you, si ka munci!!!) tregon qe bota ka ende shpres, megjith parashikimet recente pesimiste te doomsday clock.

nderkohe jashte peshkit smiley

Mos e click Emigranto!! Don't! 

ah Moza, tradhtare smiley 

emo e di paraprakisht pa e 'click' fare smiley

smiley nuk jam aq mizor, sa c'u tregove zotrote 

s`ka asnje arsye pse mos te te pelqeje kjo, apo kjo..edhe po s`te pelqyen, s`do kete apokalips.. smiley

smiley

preferoj kete 

te befte mire caji!

Tommy eshte saga e The who! smiley

 

Mirmjes te gjithve qe jane older than dirt dhe e majn men kete kohe. Flitet kur shtepia bohej si kinemo dhe TV ishte vetem bardh e zi . Ivano Fossati, Sanremo '72 !

https://www.youtube.com/watch?v=c0P-jy7Tt8o

...ju te tjeret ngrofuni ne diell ...smiley

miremengjes Qemolo.. si jeni me boren andej?  -apo ti je nga viset e ngrohta..smiley

meqe na solle kenge  italane te sterlashtesmiley nga Sanremo, te pershendes me  kete tipin e famshem.smiley

smiley Qemoli osht nga viset e ngrohta, Beluggio. Ke Celentano mos me luj se e kom pas dhe e kom pike te dobet. Per mu eshte nga 5 burrat me te shquar qe ka nxjerr Italioni. Period. MITICO !!!

Rrofsh Xheno. Vite te nostalgjike te stuhishme. Hej sec kom i parandjenje qe ti ke maru ke Samiu. Kot per muhabet.

smiley shptepine e kam pas afer me Samiun po kam qene te Partizani,dmth kam qene ne mes

Ik se me duket e di kush je. Kemi shume te njoft te perbashket... E mylla...smiley

ho i her, se u bona kurjoze,vetem nje element me jep per konkretizim smiley

Osht i cun qe i ka inicialet A.Gj .dhe osht knej nga ne. Am I right ? Kaq, nuk them mo kaq ta bosh dhomin smiley Ai osht Sami-st.

jam out fare smiley

Varja, bo vaki jom une gabim.

bo bo e skeduat edhe kete? smiley

m'u* kujtove skuerski kur pashe kete megjithese ty s'te ngrohu aq albumi (bonus).

my*, my*, cfare kujtese!* por fakti qe fitoi grammy, dmth qe s'isha gabim. 

 

edhe une s'jam keq, ti the qe eshte i mire per t'u degjuar nga dhoma tjeter, permende dhe dicka me erresire, televizor smiley

përherë bëj habi me sa e poshtër paskam qenë. është bërë keq puna e muzikës, dëgjoj rrallë dhe së fundmi american standards (mor zot). kim gordoni ka nxjerrë një libër interesant - paska nxjerrë dy po unë e kisha për këtë.

une po rivizitoj albume te vjetra qe i kam degjuar me naivitet para shume vitesh. qenka me moshe dhe kjo pune smiley

+ pak muzike klasike, po do terezi

avash avash po arrij në përfundimin që nuk di të dëgjoj muzikë sepse nuk i bie asnjë vegle.

shumë mirë bën me të vjetrat. me terezi se mosha smiley.

smiley

FISHKËLLEJ jokal.

1. edhe kal. Nxjerr një zë të hollë e të mprehtë, duke fryrë fort me buzë të mbledhura ose me gishtërinj në gojë; nxjerr një zë të tillë, duke i fryrë bilbilit a ndonjë mjeti tjetër; marr një melodi me zë të tillë. Fishkëllej me gishta. I fishkëlleu qenit. Fishkëllen bukur. Shkonte duke fishkëllyer. 
2. vet. veta III. Nxjerr një tingull të hollë e të mprehtë, nxjerr një zë tingëllues (për disa kafshë etj.); nxjerr një zë si fishkëllimë (për diçka që lëviz me shpejtësi). Fishkëllen cjapi i egër. Fishkëlleu sirena. Fishkëllenin plumbat. Fishkëllente era. 
3. edhe kal. Shpreh mospëlqim a kundërshtim me anë të fishkëllimave, pres me fishkëllima. Populli e fishkëlleu presidentin amerikan. 
* I fishkëllen (i fryn, i këndon) në vesh dikujt shih te VESH,~I.

Shprehje pop:

Qënkërke i fishkëllyer fare.

ndonje admin qe te merret me perlat e tikut se une s'ia paskam terezine? rrofshi paraprakisht

natën e mirë me një kimizëm gri: "you forget how much the pay is and that you're not really playing for enthusiastic kids but for bored young adults - and it becomes a challenge to try to move them, blow their brains out, put some edge into the atmosphere by using what is now a technologically primitive social tool, the electric guitar".

ku osht ai qemol avdija?

urdhno, zotni. minuti 3:00-4:00 osht gdhend ne malin Ararat, ku mcifet Arka e Noes, ne rast permbytje te riperseritme.

Just give me some candy before  i go 

I was perched outside in the pouring rain
Trying to make myself a sail
Then I'll float to you my darlin'
With the evening on my tail
Although not the most honest means of travel
It gets me there nonetheless
I'm a heartless man at worst, babe
And a helpless one at best

Darling I'll bathe your skin
I'll even wash your clothes
Just give me some candy
Before I go
Oh, darling I'll kiss your eyes
And lay you down on your rug
Just give me some candy
After my heart

Oh, and i´m often fals explaining
But to her it plays out all the same
and although i´m left defeated
It get´s held against my name
i know you got plenty to offer baby
But I guess I've taken quite enough
well i´m some stain there on your bedsheet
You're my diamond in the rough

Darling I'll bathe your skin
I'll even wash your clothes
Just give me some candy
before i go
Oh, darling I'll kiss your eyes
And lay you down on your rug
Just give me some candy
After my heart
i know that there´re writtings on the wall
But Darling I'll bathe your skin
I'll even wash your clothes
Just give me some candy
After my heart

Oh, and I'll be there waiting for you
Oh, I'll be there waiting for you
I'll be there waiting for you
Oh, I'll be there waiting for you
Oh, I'll be there waiting for you
Oh, then I'll be there waiting for you
I'll be there waiting for you
Oh, then I'll be there waiting on you
I'll be there waiting for you
I'll be there waiting for you

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).