Para disa ditësh, mjekë të ftuar në një emision televiziv, e cilësuan gjendjen në spitale si alarmante.  Ndër shumë shqetësime të tjera, u vecuan strategjia e gabuar e prokurimeve të ilaceve, mafia e barnave, politizimi i mjekësisë, mungesë stabiliteti në struktura, autonomia e spitaleve drejt zhdukjes, centralizim etj.  Pacientë apo familjarë të tyre u ankuan për mungesën e ilaceve dhe analizat tek privati. Kryeministri Edi Rama ka publikuar së fundmi një video në faqen e tij në facebook, ndoshta si përgjigje për këto ankesa, me komentin "ndryshime reale."

Në video, QSUT dhe ndryshimet realo-estetike. 

73 Komente

Po me qe ndryshimi qenka kaq i madh pse ju zoti Kryeminister nenen tuaj e derguat per ta operuar tek Spitali Amerikan para nje jave ?

kjo eshte urgjenca Brad. Nena e kryeministrit nuk kish nevoje per sherbimin e urgjences. 

nuk ka te verber me te madh se ai qe nuk don te shohe

populli 

shume bukur e a paskan bo smiley

Pranvere...

Une e pashe kete videon. Mu duk nje cike, keshtu, fake. Sori. smiley

Jena djeg aq shume nga qulli sa qe i fryme jo kosit, po dhe xhinentoikut i fryme. 

Gjithashtu kur robt te kene probleme shneti, vizitat behen tek facebooku i km-se.

mas 5 vitesh esht llafi qe qarkullo. s'jon mush ala.

Ok.

Cimo, mu duk mu apo Bradi po kerko drejtesi per viktimat e pafajshme te 21 Janarit?

Per zotin qe opozita te bo rob me te mire, me te durueshem, me te drejte. 

Ka lezet.Mos e merrni m'sysh me komentet qe do lshoni tashi.

jo, jo, duhet prish syni.

dhe kompania bella, shyqyr Zotit, nuk le gjo mangut, asiher! smiley

Pres reagimin e kapos,amo po nuk solli vidjo s'quhet, anallim.smiley

si i ka ardh Kapos kjo tem? si topi qe ia ngrete Moza Ibrahimi Ela Tases ne vakt.

Kapo tani esht ne ate momentin kur perthyhen pak gjunjt me mor vrull 

Grop do e boj. Grop!!! smiley

E imagjinoj tu germu neper arkiva,fejsbukra,mesazhe ,whatsup,tango,viber,skype, ene direkt me telefonata ,cer jan 10 dalla kanadez per me ja qit bojen rilindjes. Opsioni funit, telefon komandantit se aj se le pa pergjigje. Pranej thash dum vidjo si kjo,me zo ene figur.

po njel mister se si arrin i qet fotot neper komente. smiley  

Teoria konspirative qe Kapo esht admin nuk me duket krejt pa baza.

Cere skom provu.kom mor ene nji nga ato qe morin vesh nga kompjutrat,mazalla se arriti me e fut ,nji mer nji foto,nga ato t'voglat fare 4kilobajt gjo.kapo t'fut enciklopedin britanike kur i nteket.thuj qe s'osht nda jangllesh kjo bot jarane.

si e bo ai kopil, qe i bo inject ne commentet e drupalit?

qe do ta gjej do ta gjej po pse te me mundoje valle!!

 

filloi fushata me ato reklamat formule; ishte, eshte...fakt

kjo urgjence ka fillu qe ne me qeveriun e meparshem, por pak rendesi kane propagandat.

Po nuk u diskutu qasja dhe po u morr qeveria me si ishte e si eshte nuk kemi per te dale asgjekundi.

Shpresojme qe qeveriu te jete me mirekuptues dhe ti mbeshtesi punonjsit, ata vete te ngrene struktura sindakale per permirsimin e kushteve te tyre te punes, per mbrojtjen nga arbitrariteti pushtetar, qe i kthen ne koke turku sa here qe ka nje ndjeshmeri mediatike, e cila nga ane e saj eshte vegel e klienteles per gare pushtetare.

Duhet para realiteti pa syze publicitare; krimi, shendetsia, keqarsimimi jane pjese e nje panorame sociale qe qeveria nuk po e identifikon si duhet, kryesisht per shkak te qasjes ideologjike por edhe per shkak te interesave imediade te pushtetmbajtjes.

Duhet me dal nga rrethi vicioz i te berit propagande. Drejtimi i qeverise se sotshme eshte ai i promovuar tashme; kapitalizem per te varfrit, socializem per te pasurit. Mjerimi nuk don mediatizim por te drejte...

Nga qe spitalet ne kohen e Doktorit kane qene si halet e gomarit, sot duket ndryshim i madh, por nuk besoj se eshte zgjidhur problemi me Spitalin, eshte ndryshuar vetem maja e ajsbergut pjesa tjeter qe nuk duket, egziston akoma, si psh mungesa e ilaceve, mjeteve hidrosanitare, qualifikimi i mjekeve i infermiereve, organizmi i punes, format e rekurtimit ect .. ka shume shume shume per tu bere me  mire spitalet !

Gjoja e pare qe duhet te zhduket jane - "bizneset" e rruges rreth siptaleve, spastrimi i shitseve ambulant, dhe i lypseve qe shesin ne trotuare, duke blokuar levizjen normale te njerzeve rreth e rrotul. .

Ka , ka shume per te ardh tek ndryshmi real!

Rama, ky gjigand fasadash. Duket sikur edhe te shkrujtmet neper mure i ka bo vete. "Rrugetimi juaj ne urgjence" - hahahaaa

Ka munci me me perkthy dikush ne shqip Triazh dhe Terciar ?!

# Rilidje,

edhe te kjo foto jane 5 veta qe presin ne rradhe smiley siu ndane rradhat shqiptarit

Realo-estetike?

Ah me Ed! 

Nona e gallates je! Nona! smiley

 

 

Sa per sqarim, mrroklla, KM-ja shkroi vetem ‪#‎NdryshimeReale‬

Ajo "realo-estetike" qe cikez e imja, me seriozitetin me te madh te mundshem brenda mundesive te mundshme smiley.

Ani' ani' 

Shakaja qe nuk shkon hupe, ja bon qejfin autorit, thote nje proverb cherokee! smiley

 

minuta 1:08-1:09 me batanije nga shpia smiley

minuta 1:58 doktorri me dore ne xhep tu nxjerr kaushin e farave.

Goni, ishte dhe nje doctor pak me bark qe kish vesh xhinse. Te paska shpetu! Lol ta shofi Rama e mbyti!!! 

Rama shef ngjyrat, a kombino vishnja e komve te tavolines me lejlane e tavanit apo ka nevoje per te verdhe. shef edhe vizat se mos jane te shtremta, po as te drejta s'duhet me qene.

i pe edhe ato fuciat te ajo fabrika ne elbasan ishin te gjitha te nji madhesie smiley

smiley Pjesa e dyte me e bukur e kesaj videoje eshte se si pelcasin gonet, redet e kapot. puf-puf-puf smiley

po pra me te ardhe keq per te emen e Rames qe perfundoi te privati

Gjithe robt me pallto e me xhupa te merthyme nga te ftoftit smiley

Ngjo se knej ku jom un,fillojn tu na ca tarravelen qysh n'shtator qe mos ta majm nxemjen siper 19 gradve, se smuhemi.i vertetu shkencerisht ky muhabet,illoj si cigarja qe t'bje kancerin.si thu ti,spitali ti smuj njerzit? 

po po mire e bojne, edhe serumin ta bojne te maja veshit qe rri e pamulume smiley

jo me shume se 3 jave kam qene ne shqiperi, rasti me soli te hyja ne spital, pavioni i zemres, cte shikoje  ne nje dhome qe dikur perdorej per reanimacion, per 1 person ,rrinin  tre krevate per tre pacient,, te tre krevatet nuk ishin njesoj asgje, as batanijet, as carcafet, as madje modeli i tyre, si krevat, muret ishin te palyera, sitemi i ngrohjes ishte i dobet, i vjeter,  sherbimi os kujdesi  ishte simbas takatit te pacientit, vetem buzqeshja  `kerkesa e llogarise` e infermiereve dhe doktorit nuk mungonin,  radha per te zene keto krevate ishte shume gjate, duhet te ishe me fat te zije nje krevat te tille, megjithse ambienti nuk ishte shume i pershtatshem per pacientet me zemer ..., Ky ishte spitali Nen Tereza ! E thahe me pare  jane bere ca ndryshime ne aparence , por ndryshimin qe pret populli ne sitemin e shendetsise eshte shume shume i madh, ne qoftese do te arijme standartet,te pakten ne Kohen e Enverit !

Gjithe Shqiperia kurhej ne spitalin Nene Tereza !!!!  RrEMUJE E MODHE !

interresant persona, o dun fotografine e vet o nuk t'shkulen nga dyqani..

...gjeja moj Bibe edhe ketij nje fotografi me before and after ..

ti cdo muaj keshtu shkruan ti, qe para tre javesh ishe ne shqiperi, e po nga anglia del qe shkruan... smiley

Gjithe Shqiperia kurhej ne spitalin Nene Tereza 

po se gjithe spitalet e rretheve jane cope, dhe i dergojne te gjithe ne nene tereza, sepse ka mungese aparatesh e mjekesh. QSUT qe duhet te sherbente si nje spital terciar dhe universitar sherben me teper si agregat. Pa u fut ne shume hollsina, duhet me u shtu burimet njerzore e kapacitet laboratorike dhe teknike ne rrrethe, spitale rajonale e paresor qe dhe qsut te marri fryme

Akull, Ed, akull e paske bere! Po as akull s' gjendej ne urgjence para pak ditesh, pa hyre ne listen e gjate e te shumellojsheme te ilaceve! Nejse, nejse, puna thone duhet vleresuar dhe duartrokitjet per videon i meriton, por Edo, ajo pune eshte fare e vogel, nese do filloje te numuroje urgjenca e spitale ne shkalle republike qe jane ne gjendje me te mjerushme se Qsut-i. E deti me nje pike uji s' behet Edo, ndaj dhe rraheja e gjoksit me duket ca e nxituar! Ah po, ndoshta bere ca me mire se Sala, kjo mund te qendroj, por prape, me kaq s' mjafton te bindesh!

Llampat te bukura duken. Pse ia heqni Rames meriten aty ku ekselon?

Tek linku qe ka sjelle Xhibi, jardin, ke nje mi qe po noton ne dyshemene e spitalit perkrah nje pakete cigaresh te mbaruar e nje copez kutie ilacesh qe lexon "oral". Me mire llambat, them une. Ti si thua? smiley

Une them qe miletit i kane ardhur ne maje te hundes keta bicim liderash qe administrojne Shqiperine.

Sigurisht qe po. Por prape, me mire llambat se sa miu

Kjo me kujtoi nje shprehje te Michael Palin te thene ne nje dokumentar per Shqiperine pasi u takua me Edi Ramen, atehere kryetar i bashkise se Tiranes.

Ekzaktesisht ishte: " you can't polish a turd."

Mal me turde ishte dhe lana dhe parku rinia, jardin. ashtu e beri sala. Si e ke tani? Si thua ti, do ta prishte sala nje dite ate turdin e madh qe beri, po ta lije ne doren e tij? se kshu eshte kollaj te flasesh. por dhe atehere keshtu gerthitej, po lihen robt pa puna, s'pastrohet dot turdi, eshjte vone, etj, etj E di pse? Sepse njerezit qe jane me te shkurter se turdi, nuk shohin dot c'ka matane turdit. kshu kshu

Problemi fillon kur i  kerkon pastruesit/es ta shndrise shtepine por qe kur kthehesh e gjen te shndritur, jo nga pastertia, por yndyra. Ne ate moment njeriu i shkrete arrin ne ate pike qe te deshiroje marrezisht nje turd per te bllokuar pamjen.

Shele o jardin, shele. Beje terkuze kot pa lidhje. Edhe nje here... ne te njejten menyre gerthitej dhe per ndryshime si ato te parkut, e tani s'e ke as me turd, as me yndyre.

Kryeministri eshte ne rregull me punen e vete, per kete duhet te falenderohet, pra justifikohet puna e bere deri tani, Por kjo s mhafton, po ben nje detyre manaxhimi te qeverise qe duhet ta kishin bere parardhesit e tij, , ai nuk eshte supermen, te ndryshoje rrenjesisht nje sitem te kalbur per vite e vite , jo vetem ne shendetsi, por edhe ne sektore te tjere,

Paraardhesi i tij ka ber shume demtime, ka rrenuar komplet sherbimet spitalore publike .INVESTIMET  ne kte sektor as qe behet fjale, qe jane vjedhur ose shperdoruar ne mas, Ka qene nje shpreheje ne popull  "Pasuria shteterore dhe uje e lumit nuk mbarojne kurre !"  keshtu qe me kete parim kane ec te gjithe ata qe kane mbeshtetur Berishen !

Shkurt ndryshim jane bere, por jo themelore, dhe vet Edi Rama kete e di . Egzagjerimi eshte i deshem !

Shkurt ndryshim jane bere, por jo themelore, dhe vet Edi Rama kete e di . Egzagjerimi eshte i deshem !

e di e di edhe ai vete, perderisa u shkul edhe vete nga Tirona me rroc e me koc mbas 11 vjetesh qe e administroi Tironen, as vete nuk dote me jetu mo aty.

 

Videon e paska ngarkuar ne Youtube nje perdorues (channel) me emrin QSUT, i cili s'ka asnje pershkrim apo reference zyrtare, dhe ka botuar gjithsej ne Youtube...vetem kete video dje smiley

Monizmi i bente reklamat e tilla partiako-bajate me emrin e Partise te pakten; per kontrast, Sala i bente me emrin e shoqatave "ky mund te ishte baxhanaku juaj", kurse Rama i ben me emrat e "institucioneve te pavarura".

Dmth QSUT i paska kopsitur punet dhe ka vendosur te beje nje produksion video per te treguar se sa mire i ka kopsitur punet, te cilen video rastesisht--dhe menjeheresisht--e ka hasur Kryeministri ne Youtube dhe e ka referuar per pertypje te gjere Facebook-publike. 

P.S. Zoti KryeFurce s'begenisi te beje ndonje gje imazh-publicistike kur p.sh. e mbyste Serbia me propogande kunder Shqiperise + dhe kunder vellait te vet... edhe nje poster qe vuri ne Facebook e gjeti te gatshem. Kurse per t'i shitur krunde miletit shqiptar e gjen se s'ben kohen e reklamave dhe fasadave ... fasaden e perditshme falna ti o Rilindas smiley

e drejton nga parkimi smiley

E pse mos te #rilindet dhe Prof. Barjaba si keshilltar (Senior!) i Ministrit te Shendetesise?

perpos te tjerave, me terheq vemendjen fjalia e fundit fare qe thekson Dr. Dokle:

Fushaten antikorrupsion ne shendetesi e kryeson...... Kosta Bajraba.smiley

bravo per kurajon kesaj zonjes!

Dora e Saliut godet nga brenda Rilindjessmiley

Ky spitali qe eshte ndertu ne kohe te sales...ka ngel rilindja me u krenu me investimet e qeverise se kaluar??? Wow...ca ka ndodh me rilindjen

thuj ca te dush po bunkeri ka pas mo shume vizitore der tashti smiley

Si mund te rregullohen spitalet, ku pas tyre ndodhet Tom Doshi&Co.

Mos u lodhni, e vetmja menyre eshte privatizimi, Qeveria Berisha nuk ia arriti, por me liberalizimin e vizave, ju shtoi shpresen dhe mundesine e kurimit.

Ata qe s'jane ne gjendje te paguajne ku do kurohen po te behen gjithe spitalet private?

Media dembele dhe refleksive i kontraston Rames reklamen per QSUT me faktin qe e ema e tij u kurua ne nje spital privat (dhe jo ne kete spital). Bile i referohet sikur e ema e Rames te ishte lopa e tij, jo nje njeri i cili mund te marre vete vendimet se ku operohet. 

Ja ca pyetje per do gjera "te parendesishme" te cilat media mund t'ia bente Kryeministrise dhe me pas te botonte pergjigjet bashke me publikimin e fasade-reklames qeveritare ne artikujt e saj: 

- Kush e ka porositur dhe financuar filmimin dhe produksionin e kesaj reklame? Kur jane bere xhirimet? 

- I eshte marre leje (me shkrim, apo qofte me goje) pacienteve qe paraqiten ne te per konsensusin e tyre, duke ditur qe ata shkuan aty per t'u kuruar dhe perfunduan edhe ne nje reklame qeveritaro-spitalore? 

- Pertej ketyre treguesve vizuale (para dhe pas Rilindjes, me pamje bardhe-e-zi dhe efekte dramatike), a ka qeveria/spitali ndonje tregues konkret per gjera thelbesore, si fjala vjen ecurine e luftes ndaj mitmarrjes/korrupsionit (flm zoti Barjaba!), punesimit te dy ose trefishte te mjekeve (spital, universitet, klinike private), cilesise se sherbimeve shendetsore, etj? 

- Regjistrat elektronike qe tregohen ne video (vertet zhbillim i domosdoshem dhe pozitiv) a perfshijne sherbime pertej atyre te urgjences, dhe a egzistojne keto procedura tek spitalet/klinikat e tjera (si fjala vjen tek spitali psikiatrik ne Elbasan ku u kurua djali i Luiza Xhuvanit me multivitamina)? Nese jo, kur pritet te implementohen? 

Qenke ftohur (qe gjoja me pyet mua per keto gjera me kete stil 2effkey-leksh), keshtu qe te keshilloj te vizitohesh tek QSUT smiley

Shqiperia harxhon $250 per fryme ne mjeksi, me pak nga gjithe vendet e Evropes. Ma do mendja nga fundi renditet edhe ne gjithe boten. Buxheti i Mjeksise ne 2014 & 2015 nuk eshte rritur. Besoj kaq mjafton per te kuptuar interesin/vullnetin e Rames ne kete sektor. 

Po doktori ca thot per QSUT?

Edhe kte e beri e? Ca ti themi me o vlla, na mbaruan fjalet. Boj icik pushim o vlla bej se sjemi mesuar keshtu (ferkoj syte) 

Po ate videon e asaj goces a e ka hedh njeri? Te QSUT ishte edhe ajo me duket.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).