Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti është shpallur Kryebashkiaku i muajit janar nga fondacioni ndërkombëtar “The City Mayors Foundation”.

Ky fondacion përmend heqjen e rrethojave të institucioneve publike, rrënimin e objekteve pa leje dhe përforcimin e praktikave të prokurimit si disa nga arsyet për dhënien e këtij çmimi te Ahmeti.

“Vendimi modest që Ahmeti e mori për heqjen e rrethojave afër objekteve publike nëpër Prishtinë për të liruar hapësirën për kalimtarët ishte një punë që i ndihmoi qytetit”, thuhet në komunikatën e fondacionit.

“Administrata e tij gjithashtu është duke vendosur shtylla dhe pemë nëpër trotuare për të parandaluar parkimin e veturave ishte një tjetër ndryshim i vogël që bëri dallim të madh në lehtësimin e jetës së qytetarëve”.

“Me fjalë tjera, kryetari Ahmeti është duke punuar shumë për të ardhmen e Prishtinës. Ai e kupton që banorët e kryeqytetit presin shumë nga administrata në vitin e tij të dytë në zyrën e kryetarit të Prishtinës. Banorët duan ndryshime të dukshme dhe të efektshme”.

21 Komente

Shpend Ahmeti shpallet kryebashkiaku i muajit janar

per cilin  Janar e kane llafnë keta, 2015..?!   -po dale, atq, se eshte data vetem 3 Janar..smiley

epo ti nuk  e pe finalen smiley

Sa bajate kjo lloj propagande

Heren tjeter zgjidhni talebanet per kryebashkiake te mire.

Ky islamiku i VV refuzoi te zbukuronte qytetin per festat e fundvitit.

Nuk nuk eshte vec nje funderrine mbetjesh turke.

 

ti je ne korrent 24 ore, te keshilloj te heqesh vibratorin, sikur vetem per disa sekonda

Po pse ta zbukuroje kur shumica jane myslimane?

Sipas kesaj radakes tende i bie qe edhe Tirana dhe Shqiperia te mos zbukurohen, se jane vende me shumice muslimane.

Ne Shqiperi jane paksa me ndryshe rrethanat. Se pari, 30% e popullsise eshte e krishtere. Se dyti, tradita e zbukurimeve eshte rrenjosur qe ne diktature; gje qe ne Kosove nuk ka ndodhur.

nuk zbukuronim e as festonim gje ne 24 dhjetor (krishtlindjet), por vetem 31 vjetorin. njesoj ishte dhe ne jugosllavi. 

pastaj ortodokset e festojne ne janar dhe jo ne 24 dhjetor krishtilindjen mesa di. dhe shumica e atyre 30 % jane ortodokse te ne. si dhe plaku i vitit te ri, nuk ka gje lidhje me jezusin, eshte fut (nga Koka-Kola me duket) vetem per qellim tregtar me kete feste. s'ka pas plak te vitit te ri, si sot, te katoliket, para viteve 50.

Ortodokset shqiptare e festojne Krishtlindjen me kalenderin gregorian,pra ne 25 Dhjetor dhe jo ne Janar.

Ne janar e feston Rusia,Serbia qe jane akoma me kalenderin julian.

Se dyti pema e Vitit te Ri dhe koncertet e Vitit te Ri jane bere edhe ne Kosove gjate kohes se Titos.Shikoni videot ne youtube per kete.

Justifikimet bajate per islamikun e VV nuk pijne uje.

Po rrofte populli i Prishtines qe ja vuri kembet ne nje kepuce ketij llumi,qe u detyrua pastaj te zbukuroje qytetin.

 

ne janar (7 apo 11 s'me kujtohet me) shkojne e hudhen ne lume (se ç'eshte nje tradicion i vjeter ku leshohet nje ikone e shenmarise apo diçka e ngjashme) ne berat edhe tanet.

sidoqofte kisha dhe jezusi nuk kane gje bredh, as plak me drere dhe slite me dhurata, e asgje nda ky cirk qe behet sot. 

dmth s'ka pasur zbukurime te tilla para viteve 50, per krishtlindje me asnje vend te botes. siç mund ta dish nuk bie gje bore atje ku ka lindur krishti dhe as nuk binte.

tani ti muhabetin s'te ndalon njeri ta kapesh nga cepi qe do vete, ne qofte se kjo te ben le lumtur.

Ajo eshte festa e ujit te bekuar qe simbolizon pagezimin e Krishtit,jo datelindjen e tij.Hidhet Kryqi ne uje jo ikona e shen Marise.
Te nesermen pra ne date 7 eshte dita e pagezuesit pra shen Johanit Pagezorit,apo Gjonit.

Po qe s'ka pasur revoltim kunder ketij vendimi te tregon ndonje gje? 

Ka pasur revolte ndaj ketij vendimi,prandaj Shpend haleja ndryshoi vendimin dhe e zbukuroi Prishtinen ndonese me vonese.

Nuk duron dot ku Gomari pa pallur edhe këtu ....smiley

Kete cmim ka marr edhe Edi Rama dikur, apo jam gabim? 

Po pra... mjafte mbare e ka filluar!

Ky eshte ai boli qe bente show duke udhetuar per pune me autobus? Mall kot. 

Tamam ky eshte .Me te gjitha gjasat mall kot ky dhe shefi partiak i tij .

suksese te metejshme zoti ahmeti!  do zoti,shpetojme edhe ne nga pd.ps.si-ja

ka ardhur koha per zbardhje!

Nje tjeter Albanian Soul! smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).