Në emisionin "Njerëz në Fokus" të gazetares Ola Bruko ishin të ftuar katër mjekët Petrit Vargu, Arianit Kokobobo, Tritan Kalo dhe Lida Shosha, si dhe specialisti i shëndetësisë Gazmend Koduzi.  Mjekët folën për gjendjen e spitaleve, duke theksuar si mjaft problematike mungesën e ilaceve, të hapësirave dhe paaftësinë e personelit. 

"Sot në neurologji konsultat bëhen vetëm nga një mjek.  Ne nuk sillemi dot as si spital rajonal.  Urgjenca nuk ka shtretër, problem është organizimi.  Ne nuk kemi kateter, qeveria thotë për receta elektronike," deklaroi mjeku Petrit Vargu.

"Shqipëria është i vetmi vend që sot punon me kobalt.  Na vjen turp të themi që punojmë ende me koblat.  Udhëheqësi i Onkologjikut është i paaftë, falsifikoi notat e fakultetit.  Në repartin e Onkologjisë nuk ka ilac, ka mjekë të paaftë.  Skaneri nuk ka kontrast, pacientët e blejnë vete"- tha Arianit Kokobobo.

"Shërbimi infektiv vuan nga mungesa e hapësirave.  Infektivi ka 3 vite pa kite për analiza etiologjike.  Mungojnë ilacet, nuk zbatojmë dot protokollet mjekësore.  Personeli në disa raste gjendet i kërcënuar," - u shpreh mjeku Tritan Kalo.

"Në spitalin e traumës operojmë në temperatura të ulëta.  Faji i politikës që në 24 vite nuk kujdeset për shëndetësine.  Ne jemi mjekë nuk mund t'i sigurojmë ilacet.  Vjet ishim gati të mbyllnim spitalin.  Po thellohet hendeku mjekë-qeveri" - deklaroi Lida Shosha, mjeke në spitalin e Traumës. 

Duke iu referuar testimit që pritet t'i nënshtrohen mjekët dhe infermierët, mjekët e ftuar ne studio thanë se ky testim është antiligjor dhe denigrues.  

"Cili është ai që do më testojë pas 24 vitesh punë?  Testi është antiligjor, denigrues për mjekët.  Të funksionojnë bordet shkencore të spitaleve.  Qeveria të reflektojë, të mos thellojë hendekun." u shpreh Shosha. 

"Kush i teston mjekët e huaj që vijnë në Shqipëri?  Ministria të mos merret me ne, po me hallkat që nuk funksionojnë.  Kush i ka testuar stafet politike që do na testojnë ne?  Unë nuk do t'i nënshtrohem testimit, do të dal nga salla?" - deklaroi mjeku Tritan Kalo.

Pacientët: Ilacet, analizat te privati, ngrohës personal nga shtëpia.

"Jemi hallexhinj.  Na thonë analizat bëji te privati se nuk bëhen këtu.  Do detyrohem t'i bëj tek privati, por ku t'i gjejmë" - shprehet një pacient.  Si të mos mjaftojë mungesa e ilaceve, në ditët më të ftohta të vitit, spitali i Traumës nuk mundëson dot ngrohjen 24 orë nëpër dhomat e pacientëve.  Përballë kësaj situate, familjarët kanë gjetur zgjidhje me ngrohës personal, të sjellë nga shtëpitë.   

165 Komente

"Kush i teston mjekët e huaj që vijnë në Shqipëri?  Ministria të mos merret me ne, po me hallkat që nuk funksionojnë.  Kush i ka testuar stafet politike që do na testojnë ne?

!!!....smiley

po mire thote!

edhe Arianit Kokobobo ka te drejte!  situata eshte: ... o-bobobo!!.

Nuk ka si te jete ndryshe, qasja qe edi rama i ben qeverisjes eshte mjaft arrogante. 

Ka sjelle, sipas imazhit ne krye te dikastereve njerez burokratuca me kollare, pakez tangelliksa e snoba, qe pak e kane haberin nga realiteti shqiptare dhe per me teper as nuk denjojne te degjojne ata qe prej vitesh kane qene mes njerzve dhe halleve te tyre, burokratuce qe mendojne se mund te zgjidhin gjithcka me pseudoreforma ne leter.

Per me teper Ministra arsimi qe pak i sheh te konsultohen me grupet e interesit, pothuaj asnjehere mes tyre ca per faj te paaftesise e injorances; u be nje anti reforme ne arsim pa u konsultuar me studentet dhe ne dem te interesave te tyre, qe po vulos perfundimisht pabarazine ne shoqerine shqiptare, po ashtu po tentohet te behet nje e tille me mjeket, per ti kthuer kunder njerzve dhe demotivuar, pa pasur idene e veshtirsive qe ata hasin perdite, si dhe per te mbuluar paaftesine menaxheriale e politike te ministrive.

Po thellohet hendeku mjekë-qeveri"  - deklaroi Lida Shosha

Une do ta perifrazoja, po thollohet hendeku klase sunduese popull

Faji eshte gjithnje i atyre qe drejtojne dhe arrogances qe i karakterizon. 

Faji eshte i terroristave te Saliut te cilet s'kane paguar dritat sepse duan erresire (plus permbytje & lageshtire). 

Ose, po sot spital pa m'thuaj si je, porsi nje kolazh fotosh Facebook-u i rrezuem perdhe smiley

Tete vjet ne dore te Sales, ca prisni tjeter? La gje pa shkaterruar ai?

.

Nuk e kuptoj per cfare e ke fjalen. Punonjesit e spitaleve qe paguheshin 50.000 te page neto, 10.000 i paguanin takse me PD qe doli se as nuk ua ka paguar), ndersa tani paguajne vetem 4500.

sa mire e paske pertyp propaganden qeveritaresmiley

S'ka pune propagande. Shiko leket ne bankomat ne fund te muajit, 5500 leke me shume.

o kshu i genjente dhe sala njerzit, nuk keni asnje ndryshim

Genjeshtra eshte genjeshter, rroga ne bankomat eshte konkrete.

ua paske mbajt pishen robve ti kshu neper bankomate

nis nga kaskada e muhabetit, te isha si shtrigani do e myllsha ktu smiley

Cfare ndryshimi prisni? Qeveria investimet ne mjekesi i ka me te ultat ne Ballkan.

Palloshi duhet te filloje te investoje ne mjekesi se ka bo 1vit e gjysem pushim. 

 

eshte cik budall se nuk e di qe ka nje gje qe quhet inflacion dhe quhet ndryshe, me perkedheli, takse e fshehte.  smiley

spitalet i ka pas Like florini..  ish-minister, ai Vasili i famshem.smiley  

jam kurioz, keta te rilindjes kur morren pushtetin, bene auditim ne  ministrine e shendetesise, ashtu sic bene per gjithe ministrite e tjera?  dhe cilat ishin rezultatet e auditimit..??smiley

Belul, mos je gje arkeolog? Vec arkeologet kane te drejte te merren me historine - tha Ai

s'kishte arsye, se Ju betu Likja per koke te Monikes qe s'kan vu dore ne spitale smiley

Mos i hidh pytjet me katapult smiley

Hemomo,prape me parullen fajin e ka saliu do shkoni ti kerkoni voten miletit..Na mbyten beqajt dhe veliajt.Nqs do besh shtet te duhen reformatore jo demagoge.smiley

hallall shnetsin dhe me gjere LSI-se! Iliri duhej me heq salen. shendetsis do i bohet dermoni. sales nuk i bohej. me aq sa iu bonte japonezit ne 45-en. Ne ket kuptim, Iliri eshte si bomba atomike! Edi si aleatet e medhenj!

Fajin e ka Saliu se Likja u Rilind nga Edi Rama!!!

Mundesisht kush done me kuptue Saliun e fut brenda thenies perle te Bidese se tij Ritkes" Nuk e doni projektin Berisha Jue "..Dhe Rezultati Projektit .

Gropa HALE Gjigande ne cdo fushe dhe Derstiliste pa mbarim .

Jane gjera te pelqyeshme keto qe evidentojne abuzimet , braktisjet e sherbimeve kryesore , etj etj ne sherbim te Popullsise nga  "na jem qeveria e sherbesave zotrie "smiley .Me kete fitohen disa gjera qe ftojne per ndryshim por mbi te gjitha fitohet nje

Gjykim Qytetar per te ballafaquar Qverite jashte Pordheve te Injoranteve te Jozefperckave qe "sa ma kanda  kur ti can Saliu Kodrat mes per mes " Dhe pyetja eshte "Cfare po beni "

Por kuptohet qe fitohen dhe shakaxhijte , ata qe bejne Humor Politik mer jahu , si shakate e Duces "dhe ti Majlinda ke pas vesh xhinse " smiley

populli I perkedhelur shume .duan ngrohje ne spitale.

Ti hedhe  ndonjeri batanijen ketij Peter ter ter terit , se jo vetem eshte Gomar i Lindur po dhe Racist . Ose me mire ti kujtoj qe "ke pune or tie me forcimin e Partise , PD-hi ne Milano .Nuk te lidh gjae me shkypnien "

Keta mjeket kane ne dore te ndryshojne gje apo vetem Edi Rama me ministrin mund te bejne ndryshime?

Po. Mjeket mund te paguajne dritat ne shtepi qe te mos detyrohet qeveria qe t'i perzere nga puna. Po u ndien patriote mund te kallzojne dhe komshiun qe e lidh sahatin si magjistricat qe lidhnin 4rrin e burrit te komshices smiley

Po sikur larg qofte te mblidhnin ndonje para vete dhe te rregullonin ndonje nevojtore ne spital?

Se gjysmen e dites ne spital e kalojne dhe vete.  Apo marrin makinen dhe shkojne tek "shtepiat ne katund" sa here qe kane nevoje.

Le pastaj sikur ta ulnin pak tarifen per gjynafqret.

Po sikur larg qofte te mblidhnin ndonje para vete dhe te rregullonin ndonje nevojtore ne spital?

Nepermjet te ciles pune vullnetare ata gjithashtu do te minimizonin dhe fajin e qeverise, e per sponto-pasoje dhe merakun tend smiley

Mire. Le te rrine mbi m.... dhe te presin qe te vije qeveria te rregulloje cdo gje.

e me se e bejne per buje...per naj foto ne FB ose per te gjujt nanji te smure aty n'spital kur mulohen me t'njejten batanije

Udhëheqësi i Onkologjikut është i paaftë, falsifikoi notat e fakultetit

Por konkursin e ka fituar ama!

ke inat me ata qe kane gjetur suksesin se ke deshtuar vete jashte

Te lutem mos hidh kripe ne plage!

Po s'ke pune me ate, po deshe ankimo proceduren e konkursit dhe ligjin per konkurset

me nji perjashtim:
Nese ne konkurs eshte bere hile sic behej me Salen, atehere PD duhet te jape prova per konkursin e qeveria te marre masa ne te ardhmen!

E verteta midis mjekeve dhe qeverise eshte diku ne midis. Te dyja palet kane nje doze gjigande shkerdhatlliku brenda por i takon qeverise ti shkoje mjekeve pas fijes dhe te krijoje besim resiprok. E para qe mund te behet eshte krijimi i kushteve per pune. S'ka asnjelloj justifikimi qe akoma tani pas thuajse 2 vjet pushtet situata eshte akoma e pandryshuar. Ku eshte problemi i rregullimit te ca banjove te spitalit qendror, lyerja e mureve, pastertia, ekzistenda e ca barnave dhe mjekimeve, mirembajtja e pajisejeve etj etj?! Sa dollaro do kushtonin? 1 meleon, 2,3. Ca problemi ka per ti gjetur? Kta pallat duan te bejen gjera mdheshtore avash avash nderkohe qe s'pret me puna. Hiqe ate Beqjen or Ed Rama se eshte me i paafte se Vasili i LSI. Nuk u gjetka dot nje njeri qe di ti pervishet punes dhe te vere ca gjera ne levizje!?! Legena.

Gjith Shqiprija eshte nje spital i madh smiley

Hyp te Kulla e Parisit ne Korce e shif Stambollin te Spitali ne Tirane.

Ijshalla trregullojn spitalin e burgut te parin se ai ka ngarkesen me te madhe 

Pune qe zgjidhet kollaj ajo, atje funksionon mjeksia alternative "ik Qamil ik, mos e kthe koken"

atje i bojn me pagu dhe faturen e korrentit te elektroshokut smiley

qyyyyyqa ku tshko menja dhe ty 

nderkohe qe maskat po bejne kerdine, nje jave po nje jave po, si atehere para se te vinin shumkomshet

ne Vlore

ne Lushnje

ne Korce

gono po mthoshte plaku se na duhet nje ligj si ai amerikani per te drejte vetmbrojtje dhe armembajtje...

i kam kursyer paret me tha.

Shresojme qe Ed Rama dhe Lil Meta si lidere vizionare, te ndjekin shembullin e shkelqyer amerikan dhe te legalizojne mbajtjen e armeve per te gjtihe qytetaret pa precedent penal ne menyre qe te vetmbrohen nga agresoret dhe atentatoret!!

kshu si po vete puna, vetem kriminelet kane arme!! pse te mos kene edhe qytetaret e ndershem qe te mbrohen?? a e duam jeten?

Ne Shqiperi gjen spitale publike edhe disa klinika private.

Kontrasti mes te dyjave eshte i jashtezakonshem, aqsa te gjithe qytetaret e vendit, preferojne klinikat private para atyre shteterore, nese i kane mundesi financiare per tu kuruar prane ketyre spitaleve private. Hallexinjte dhe njerezit pa te ardhura te mjaftueshme, detyrohen te perfundojne ne nje sistem spitalor publik mjerran.

Sistemi spitalor publik vuan jo vetem nga mungesa e kushteve e ilaceve e aparaturave moderne, por edhe nga korrupsioni galopant: pas sistemit gjyqesor ne vend qe eshte me i korruptuari, ai mjekesor vjen i dyti ne listen e korrupsionit.

Ne Shqiperi nuk mungojne mjeket e specialistet. Ajo qe ka ndodhur ne Shqiperi eshte qe mjeket e vendit jane larguar nga Shqiperia per te punuar ose ne vendet fqinje, ose jashte Shqiperise ne vende si Kanada e Amerike. Ikin per nje arsye te thjeshte, se nuk jetojne e punojne dot ne nje sistem te atille publik ku paga e nje mjeku ne shtet eshte me e vogel se paga e nje burokrati ne administraten publike. Dhe nekushte te tilla, rruga e vetme eshte korrupsioni. Por jo te gjithe mjeket e bejne dot korrupsionin qe t'iu kerkojne pacienteve leke, e detyrohen ikin nga ai vend.

patjeter duhet privatizuar para se gjithash sigurimet shendetesore dhe hapja e tregut te fondeve per pencionet... pencionet e administruara nga shteti deri me tash jane skema piramidale qe do na peshojne ne dhe femijeve tane mbi shaptulla...

secili te paguaj per vete dhe te marri pergjejgesi per stilin e vet te jeteses nepermjet siguracionit sic eshte ne Amerike!!

shpresoj qe Rama si lider vizionar ta ndermarr kete hap shume shume te nevojshem per Shqiperine!!

lufte kartelit te mjekeve publike!!

eshte detyre e qeveriut ti luftoje kartelet  publike te lena nga Sali qeni!!

privatizoje o Ed Rama largoji parazitet e Saliut!!

Sa te cuditshem jeni ore, po lere partine menjane se spo na kercet per politike por le ti themi gjerat drejt ashtu sic jane dhe mos u beni hipokrite.

Ne dy vjet qeverisje te Rilindjes, ti mendon se eshte proceduar ndonje mjek per korrupsion? Apo mos te permendim skandalin me ate vajzen ne QSUT, Ministri ne vend qe te merrej me skandalin, por doli sebashku me drejtoreshen duke aluduar qe videoja eshte bere ne kohen e Demokrateve.

Privatizimi, zgjidhja e vetme, nuk ka menyre tjeter.

 

Ate thash pra. po jo privatizim qe te marrin paret e populllit me subvencione korporativiste naziste.

Duhet privatizim  pothuaj total si ne demokracine me te mire te botes USA. Atje sejcili ne baze te stilit te vet te jetes pagun edhe siguracion. dhe kur ndihet keq - qe ndodh rralle - e pagun siguracioni shendetesore qe eshte privat.

Ne kete menyre edhe qytetari ka interes te mos bje pre e vesit si alkoli cigari, seksi i pamborjtur dhe me te panjohur, sepse po beri sjellje te tilla e pagun shtrenjte cmimin e siguracionit... Keshtu edhe qytetari do te jete me i pergjegjshem dhe do te kete edhe efekte mbi kursimin duke e rritur. Pa folur qe qeveria do te kete me shume pare per ti shpenzu ne forcimin e ushtrise per te na mbrojtur nga greket dhe serbet!! 

 

Edhe pas 24 vjetesh tranziscioni, gjendja e spitaleve jo vetem qe nuk permisohet, por ka ene me poshte se gjendja e kohes se socializmit. Turp, per politiken shqiptare dhe turp per Palloshin qe ka 1 vit e gjysem dhe akoma nuk ka vu dore tek shendetesia. 

U fol me te madhe per njehesimin e spitaleve shteterore me ato private, nepermjet Fondit te Shendetesise, pra do krijohej nje sistem si kendej ne perendim, mirpo siç duken bathet, paska qene veç reklame/propagande. 

Privatizimi eshte zgjidhja e duhur.

Ekziston nje eksperience e suksesshme ne kete drejtim me stomatologjine: gjithe dentistet e Shqiperise qe dikur punonin ne shtet, tani punojne privatisht dhe jane shume here me te kenaqur.

Jo te gjith jane mjek aq te zote sa Berisha, o Redi. 

Ironirat nuk kane vend kur behet fjale per sektore jetike.

Nuk besoj te kete ndonje me demokrat se une ketu, por kur eshte puna per jete njerezish, nuk mund te perjashtoj forcen time politike nga kjo pergjegjesi.

smileyNuk besoj te kete ndonje me demokrat se une ketu,smiley

Kete doze nuk e mba as Xhibi e as Elefanti , as Rinoqeronti dhe as Hipopotami dhe nuk besoj Kurre ta mbaj edhe LefTKopeja . Ktheni dinosauret ...

Diell te nderuar admin Diell .smiley  Me gjithe shpirt . Nje Idiot te tille mund ta kerkosh me vite neper bLoqe dhe nuk e gjen .Ju fap Grepin dhe fap krapuliqin

Drite ua befte kudo qe peshkoni smiley

Nuk eshte aspak teme ku mund te zgerdhihesh sepse eshte dicka teper e rende, te pakten nese njeriu i peshon deridiku gjerat. 

Problemi eshte se ty duhet me te ... qe te kuptosh! Here tjeter ato pikat do ti zevendesoj, keshtuqe mos mu drejto! 

Une mezi te kom ..ti thu mos mu drejto smiley

Vecse po ta vesh re ( pretendim i kote imi ) nuk u drejtohem berzhdileve kurre ,  sepse nuk merrem me Megallomane .me megallomanine e tyre po .Berzhdilet vetem njehere provohen sa kane .

Je nje nga me perfaqesuesit e daulleve Bosh me tipiku  dhe nuk e le kete rast te me shpetoi . Keshtu qe mos e mba mendjen ,  se te drejtohem , por te Qesh e te zgerdhihem smiley me kalamoj qe dun e me u shit per te rritur ..Po or tie .Gjiothmone ..smiley

Pikat zevendesoi si te dush se me shtojne Humorin me debilet e SHQU-popullore te LefTKopese smiley aq me teper kur i vervit si Kuqalash !

Tani e pash o Ron....

Po pse ky qeka Redi smiley I ka fut per maskim nje R para ....dhe une e mora per ndonje te LefTKopese. smiley

Ky qeka .....per smiley Pranej i trajtoka seriozisht problemet si demokrat i vertete .Paska pas te drejte lefTKopeja kur thoshte  ne dhjetor bie  Shteti ..Qeka shume largpames ky smiley Ooooooo O brinja !

Me ka mor e qeshmja dhe nuk dihet kur do ta lej .ymer pac .

O Kuqalash, ti je partizon i partise se Cunit te Sheqeres e familjes se tij, pjelle e Xhelil Gjonit, partia e atyne qe e cuan mjekesine ne ket derexhe qe veq pushtimi i Musolinit mund ta terezise.

Ti paske qene me trapi nga te gjithe keta PS-istat   

Thirri mendjes se ke pjerdhur nga truri fare, s'di se cthu.

Kuqalash mos ofendo, nga stili i te shkruarit...ironi me ceshtje jetike....demokrati me i modh tek peshku....me kujton gazetaret e Zerit te Popullit a Bashkimit. Ka lene ndonje ish-komunist Shqupi pa inkuadruar ne rradhet e propagandisteve???? Gon Tr, eshte me demokrat se ty, po jeni ju prurjet e reja ala Kaq Islami qe keni zbythor demokratet e vertete. Te fala Xhelil Gjonit.

Sa per gjendjen e spitaleve nuk po i mbroj fare por po te kujtoj ty the partise tende familjare te mbuloje koken me batanije si ne kapanon se nuk keni fare te drejte te hapni gojen per keq-administrimin e vendit. Opozite e papergjegjshme.

natyrisht, edhe i doze Humanizem per ty o debil tja qe ja beson gjen me te shtrenjt ne bot( shendetin) me teper nje sipermarrsi privat sesa nje institucioni qe funksionon "non Profit".smiley

Ju uroj mos paci semundje ne familjet tuaja. Gjithsesi njerez jemi por shtyjeni te semurin/en per nga privati nese te dhimbset.

Mos te harrojme po flasim per Ata/Ato qe jetojne si une ne Shqiperi.

flm, ju uroj dhe ju mos keni probleme.

vetem dicka mbaje ne mend, jan shembull nga jeta jo fjal pazari: 

Ne vitin 2000 filloi privatizimi ne mase i spitaleve ktu ne gjermani. Pothujse gjith Spitalet shterore u kthyn ne Sipermarrje private, shumica jan ne Burse dhe japin diku te 8% ne Vit, mos harro se esht exponenciell. 8 % vazhdon, nese ska te semur atehere duhet me i saju se sbo, aksioneret s kan shum durim me kto gjona dun rendite kapitali ....

Sot e ksaj Dite o byrazer po bertasin Mileti,  dun mbikqyrjen e shtetit perseri se  sherbimi ka vetem perfitimin si Synim,po shkojn mileti PER LESH!   

 

mjeket jane bere kartel. duhet spastrim komplet i atyre qe jane mbi 35 vjec.

dueht gjak i ri. zvendesojini te gjithe ate qe jane mbi 35 me te rinj te shkolluar ne perendim se keta te shqperise jane te gjithe te korruptuar.

lufte kunder kartelit te mjekeve, mos u ndikoni nga sentimentalizmat dhe viktimizimi qe i bojne vetes.!!!

 

lufte kartelit te mjekeve!!

Sa per moshen mos u lekundni fare , te gjithe e kane mesuar stilin e rrjepjes , sbente vaki te kishte ndonje perparese me xhepa t'shpume 

Lufte te gjitheve qe bejne korrupsion !!!!!!!!!

pa dalim feje, ideje, llokme apo cope 

Jo jo.. qeveria duhet te veproje.. keta mjeke jane bere si konti Vlad nga Transilvania qe pinte gjakun e turqve.. Keta po pine gjakun e shqiptareve. I mendojne shqiptaret si turq dhe u marrin paret.

Mjeku para se gjithash duhet te jete gati te punoje edhe falas... te sakrifikoje jeten per te miren e kolektivit.

Unë thashë çfarë kishte ndodhur ndonjë gjë e padëgjuar, aman!

Të paktën këtë vit në QSUT, krahasuar me vjet, i kishin fshirë parmakët, nuk ishin me 3 gisht dhe. Bereqaves! Nuk thoni shyqyr që po përdorin fshesat, se i mykën në magazina.

Urdhri i Mjekut c'ka bere, eshte prononcuar per kete punen e testimit?

e ka kundërshtuar

Urdhri i mjekut? Po urdhri i mjekut eshte perfaqesia e kartelit te mjekeve dhe infermiereve.

Keta duhen spastruar komplet dhe duhet privatizuar e gjitha ne menyre qe te mos marrin me nga paret e popullit qe po i pijne gjakun dite per dite. As kontenitor nuk te japin per te bere analizat e urines. Duhet ta blesh vet.

po Hipokrati.?!smiley....Teknokrati, Burokrati, Sokrati.. etj?!.smiley

Nga sa e ndoqa emsionin, debati nuk eshte thjesht gjendja e shendetsise se ajo ka qene dhe do te jete edhe nje fare kohe, perpos faktit qe pa 3 aspra nuk behen pune te mira, sic mendonin te ftuarit.

Ka nje pakenaqsi ndaj drejtuesve qe kane centralizuar cdo vendimmarrje duke ua mbytur zerin dhe pa u konsultuar me vete aktoret kryesore, mjeket, e personelin shendetsor duke i konsideruar keta te fundit si thjesht puntore pa te drejta politike, pra vegla, dhe ne shumice te korruptuar, te paafte per te dhene mendime per permirsimin e sistemit.

Pervec kesaj ka nje indinjate nga mjeket per nje denigrim dhe tallje qe po i behet figures se mjekut nga ana e ministrise, e cila ne permbajtje te saj, sic u vu ne dukje me te drejte nga te ftuarit ne studio, ka vetem nje person me profesionin mjek, dhe ai bicim burokrati, pra ka nje pamundesi empatie ndaj punes se personelit shendetsor dhe si rrjedhim mungese mbeshtetje qe con ne nisma te tilla denigruesesic jane testimet alogjike paralele, kur egziston nje sistem ligjor i nisur prej vitesh i licensimit dhe edukimit ne vazhdim per profesionet e rregulluara sic eshte ai i mjekut.

Per te mos hy ke arsyet militantiste e korruptive per pershtatjen e sistemit publik aktoreve private, dhe liberalizimit te metejshem te sistemit, se debati zgjatet shume. Ua le me mire shokeve opozitaresmiley

Ti do jesh vet mjek ose do kesh ndonje mjek ne familje qe mbron keta vampira!

Spastroji o Ed Rama!! U bene keta me kritiku qeverine?... Pfff smiley

ngavash van halen, se rob qe sherbejne jane, se kshu bonte dhe stalini i futi nji te pushkatume gjithe grupit te mjekeve, nga paranoja se po i bonin puc.smiley

gjithsesi un kembengul arroganca e teknicieneve te qeverise.

Privatizim total Albano... degjo mu! Dhe pastaj te zene te ankohen keta mjeke vampire tek privati!!

Apo gjejne Lil Meten dhe Ed Ramen dhe ankohen? E sigurt se jane te udhezuar nga Sali Qeni!!

mos ki merak se drejt asaj kane per te shku, e pakte por e sigurte.

 

 

shkabe, shtrigan...cfare algoritmi rilindor i prodhon keto nofka? 

Te pakten keta s'jane aq ashiqare sa Lefty (gjoja i majte), plus qe kane me pak pluhur dhe me pak rrudha ne nofka, do thoshte partizania Adria e cila eshte e kenaqur me pluhur-progresin e parmakeve te spitalit (n'krahasim me pluhurin naltmadhnist te Saliut) smiley

Kur ti vë në dyshim bindjet e Leftit, vallahi, unë jam komandante çete, jo thjesht partizane smiley

Je me te vjetren .Keta futen Filosofine "vetem Zogu ( Ahmeti ) puno e kno pa  pare " Dhe e tregun me vepra se kur u duhen pare i Vjedhin e fluturojne .

Pune nga Mjeket ? .po jo mo vlla . Kane dengelaxhij qe te bojne me qesh dmth jone shakaxhij shokeni  dhe i bin problemit ne ...ven te duhur , si zakonisht Kopeja e ShQU-popullore

Ministri cfare ben ? Po kryeministri ? Ka shkrujt leter edhe caracurva Beti N ? Se harrova " u asht mbyte xani mjekve or tie " nga Vendimmarrja smiley

Po kot nuk ka thene LefTKopeja " Te kesh dhe nje kawassaki "..dhe Lumja ti o Shqiperi me Xhibolet qe ke

Shtriju Mengen o Rama dhe leji te grijne neper emisione e bLoqe !

Shtriju Mengen o Rama dhe leji te grijne neper emisione e bLoqe !

Ate them edhe une. Spastrim total te mjekeve mbi 35 vjec. Mjeke te rinj me ideale dhe me sens atdhedashurie te larte te shkolluar ne europe jane gati  te vine  e te largojne kete kartel  aktual mjekesh vampireske qe pijne gjak dhe ankohen se nuk ka gjak!!

Pse ata mbi 35 vjec nuk jane humane, une njoh mjafte te tille po lerine keto idiotesira. Mjafton thjesht nje ligj qe kunder konfliktit te interesit qe mjeket mos kene klinikat e tyre private. Po kete qeveria nuk e do se mesiguri marrin zarfat nga klinikat dhe depot farmaceutike.

Ne nuk kemi kateter, qeveria thotë për receta elektronike," deklaroi mjeku Petrit Vargu

ky nuk ka degju per "me shpejt, perpara!"

meqe jemi te mjekesia,

slogani  " te ecim me shpejt" ia arriti qellimit per uljen e peshes.

tani eshte slogani " te gjithe prapa hekurave" per te bo muskujt.

Jo mer xhan ...Shtirju Mengen nuk ka mosha dhe nuk ka Largim smiley

Ka vuri ne PUNE ...dhe leji te grijne Pordhe neper emisione pa ju bere Pale . I la , po erdhen ne shtat e pese minuta ne Pune leqendisi deri tek Vetvrasja .Pisat .Dun dhe kushte

Ka shembullin e Chese .Kur i ankoheshin se nuk ka spitale u jepte kazma i hypte ne makina dhe i conte te hapnin Themele . Qe te vesh ne pune eshte ART me vete po keta jane nje brez legenesh qe te paren pervetsuan "eshte pergjegjesia jote "lol , gosh nah dude daku e te tjera Pordhe . si keto smiley

eshte thy  ne Mes ai popull e Inteligjenca nga nje mesymje agresivesh Injorante qe nuk i lidh asgje me hallet e atyre njerzve .

Mut Burri i Mut shtetit ka Instaluar ne cdo Qerlize Fitimin me cdo Kusht edhe nepermjet krimit sidomos llogjexhijve ne shtyp , Tv e bLoqe . eshte pak veshtire por me vullnet e sakrifice kalohet . Sidomos duke talle LOQET me keta qe shkojne neper emisione e mendojne se vijne ndryshimet me smiley

pashe nje sekuence te shkurter dje ne nje nga televizionet shqiptare ku njerezit ankoheshin sepse Mjeket u kerkonin leke se per infernieret as qe behej llaf qe te te sherbenin pa 5 mije lekeshin , njeri nga keta permendi dhe Rilindjen qe jo vetem nuk e mbajti llafin per Mjeksine falas por as korrupsionin galopant nuk e luftojne dot tha, e pyeti moderatorja qe po ne kohen e Sali Berishes nuk keni paguar ryshfet tek mjeket ?  Eeee ...tha qytetari , atehere kishte korrupsion por kishte dhe leke , kurse tani tha korrupsion plot leke hic .........

E mor Sali Berisha mendova une , ke hyre ne histori si Sali bolleku.

Mos u idhno Brad, se historia ka rezervu per Cunin e Sheqeres, karrigen e ardhshme te Presidentit..... megjithate si tha njoni...ehua...der atehere A Gomari o i Zoti........

Ky konkursi per mjeket eshte qesharak dhe ofendues, aq me teper kur behet nga persona medioker qe vetem lidhje nuk kane me mjekesine. Eshte turp qe ne ministri punojne vetem dy mjek. Qeveria duhet te shkoj drejt liberalizimit te spitaleve dhe fakulteteteve, ku cdo intistucion te kete llogarine e vet bankare qe menaxhohet nga bordi. Ministri me i dobet per mua ngelet Beqja dhe ne ate ministri duhet nje mjek e jo nje Nard Nok tjeter.

Problemi ne ate Ministri kane qene pikerisht drejtimi nga mjeket sepse favorizojne klane te caktuara. Prandaj edhe PD e PS, kane provuar experimentin me emerim qe eshte jashte fushe qe ti rrezikoje kompromentimit. Praktika eshte e drejte ku nje individ me background administrim/biznesi me keshilltare nga fusha e mjekesise kryen reformat e domosdoshme. Kjo eshte nje praktike e paster Perendimore qe pasohet nga gjykimi mbi punen e Ministrit Administrator. E keqja ne Shqiperi fillon me buxhetin qesharak qe Palloshi i ka atribuar mjekesise. Sa per keta mjeket, kuptueshem nuk e duan nje Minister qe nuk vjen nga fusha e tyre e per me teper kane konflikt interesi, psh, Doktor Vargu eshte nje figure dinjitozee LSI qe shihej si Minister potencial Shendetesie mbas zgjedhjeve te 23 Qershorit. Me le shije te keqe qe kritikat i drejtohen Ministrin pa Para dhe jo Kryeministrin qe ndoshta jo per faj te tij ka akorduar kaq pak fonde.

Pse normale te duket ty qe ministri te decentralizoj cdo gje, deri ne emerimin e mjekeve. Veje kritere qe te perzgjedhesh me te miret. Aty duhen politika liberale ku cdo spital te funksionoj si ndermarje e vecante qe kontrollohet nga nje bord mjekesh. Kjo eshte praktika boterore, po ne duam qe dhe sanitaren ta vej ministri ne pune. Ja perse ai eshte i deshtuar per mua.

Normale mua aty nuk me duken gjerat aspak, thjesht te dhashe fakte. Nese calon Beqja nuk me duket se u u takon ketyre mjekeve ta percaktojne.... se sic ta thashe kane konflikt interesi, ndoshta nje grup ekspertesh te pavarur ose thjesht rezultati....qe duket jo pozitiv nga jashte. Spitalet kane funksionuar si nderrmarrje liberale gjithe keto vjet prandaj ankohen njerezit. Bordet kane qene simbolet e korrupsionit e njerezia ka ankesa per mafien me bluza te bardha a kartelin e mjekeve. Nuk eshte kollaj qeverisja po me duket absurde qe kanceri i korrupsionit te kurohet nga vete mjeket qe e shkaktojne ate. E paten shansin gjithe keto vjet e me keq shkuan punet. Mos harro qe kemi mjek te shquar ne Shqiperi qe kane vjedhur pjese nga spitali qe eshte publik apo dhuruar popllit per bamiresi. Mua me duket qe zgjidhja mund te vija nga jashte mjekesise e jo nga brenda rradheve te saj.

Situata e spitaleve  gjithmone alarmante ka qene ne Shqiperi qe prej 1992-shit ! Dhe keshtu ka per te vazhduar deri sa spitalet te jene nje burim i madh fitimi per ata qe drejtojne siptalet dhe shendetsine !

E tmerrshme.

ueee sa skandal qeka bo... doktorri me xhakete xhinse i ul pertoke tu pa facebukun ne telefon.
 

Haram e paçin jarebi.

Fol ti tashi; A bohet seks nkto kushte? 

Amon car se. Harem, ashtu haram e pacin. 

 

Gono, thuj i cik Kapos, te heqi ket resmen, se osht e kohes se Cunit te Sheqeres. Jo per gjo po une kom respekt per integritetin tat.

Hiqe kapo se kjo eshte qe ne kohen e LSI-se. Se po thosha edhe une me vete po ai i funeralit ku o ktu.

Gono.... LSI...., i dha votat babasqapit te Xakes, me ndejt ene 4 vjet npushtet, me vjedh familja.....

COmeONBaby 4 more Years...

Po si u ngazelluet me pocaqine e Spitaleve te Cunit te Sheqeres o Gono ene BrADI...e dhimshme....

PO SHQIPTAR ishin ene atehere ene tani...nuk eshte mire me u ngazellu per fatkeqesine e bashkeatdhetareve te tu..Ene Kapo KokRRa e mashtruesit, i qute spitalete e Cunit te Sheqeres Burgje Enveriste tu mat bojen e Vajit sa lart shkonin. Se di Gono, po kur te lexoj ty e Kapon e Bradin, se di a do bohet Shqypnia.

Kapo o kokrra e mashtrusit, po ky sqeka spital ne Tirone apo ne dhjetor 2014. Hec se jau rregullo poplli ne zgjedhje lokale. Sa partia e Qifit dhe Idrizit keni per te morr vota.

...tironco i thuj pak ketij Ilianit te kontrolloje daten e asaj fotos tjeter  se mos nuk oshte Dhjetor 2014 smiley

Po pse o Kapo, ene besimtaret e Komandantit Genjejne. Po kujt do i besoj tani poplli valle????

Sa ordiner qenke, o Kapo. Hyke ne forum per te genjyer pa piken e turpit. Njesoj si ketu

Shkabe, O Cuno, A di gjo si eshte me shendet Cuni i Sheqeres? Thone qe eshte bo keq qe Palloshi se morri me katershen hyjnore ne Paris. Komandanti eshte bo keq se e ka rrit hoxha deri 16 vjec e eshte me afer Perendise se ata 4 legenat.

O kapo o kokrra mashtrusit!

Po zaten pranej ju la ne balte inglizi ju.

Jemi nje shoqeri e transformuar individualiste pa solidaritet, ku jo rralle njerzit lihen te vdesin rrugeve te vetmuar e te izoluar, pa e kthyer koken njeri, si pasoje e indiferentizmit social dhe nje sistemi te padrejte. Te vetmit profesioniste qe sherbejne njerzve nen kosto jashte ligjeve te tregut jane personeli shendetsor. Ne vend qe te shihen si partnere me pervoje nga qeveritaret tane kompetente, shifen si pjese e problemit.

me ne fund u ndergjegjesove dhe ti smiley

Per çin ti rregullojne spitalet mre?

Robt dun me hik.

i pari qe do me ik eshte vete sekretari pare, mo shume jashte se mrena.

smiley

Kapo, mos u merzit, amon! se nji rast esht.

I her esht asiher, thot gjermoni. smiley

keq me vika icik per bradin dhe kompania bella me mrapa, po hajt mo, se shoket ton jon, dhe ato...

nuk oshte faji im emo,per ket keqkuptim datash sepse une just kerkova ne google "Spitalet shqiptare ne 2014"

 dhe doli faq plot  me  foto  te tmershme nga te cilat une zgjodha njonen pa i bo testin e kohes se thashe nuk mund te ndryshoje gjendja per kaq shpejt me Rilindjen.smiley

mgja ja ku eshte nje foto vertete e 2014 "Kushtet skandaloze në spitale, pacientët shtrohen në korridor, mungojnë ilaçet" se e kishit merak smiley

10/12/2014 13:28

..te pakten rujtem nasyfetin se na bon lanet grupi shkabanos smiley

..e shikon ate bojen e vajit ne koridor sa nje boje njeriu eshte karakteristike vetem per burgjet e komunizmit,

ngjyren nuk po e them se e shpjegoj bukur Bazja me letren e infermjeres Beti  nga spitali "N" smiley

 

Paska vajtur shume keq puna. Akuzoni ramen me foto te spitaleve te Sales. Cfare turpi.

..e shikon ate bojen e vajit ne koridor sa nje boje njeriu eshte karakteristike vetem per burgjet e komunizmit,

smiley

Prape e vitit 2013. 

smiley

O Cimo, shif c'bohet mer!!!

Athere kur meno qe nuk mund te shkoj me keq...kapo kapet prap tu rrejt! smiley

nuk klasifikohet si rren. te gabosh eshte njerezore.

Po u bo 2 here mer Cim!

o kapural Pelegrini, spitalet i shkatroi Doktori yt, i zemres, per 24 vjet, dhe jo Rilindja, Se eshte shume pak te ndryshosh shkatrimin e 24 vjeteve qe i eshte bere shendetit publik nga PD ja e Doktorit !

Duhet te ngrihet Enver HOXHA qe te vej ne vend gjendjen e spitaleve, se deri tani as nje reforme nuk ka qene e sakte te ndryshoje gjendjen. Nuk ka lezet keshtu , me ja ras fajin te tjereve !

Me kete rast ndiq pak filmin e viti 1969 Plage te Vjetra ,  si kane qene  SPITALET dhe sherbimet mjeksore per popullin !

PLAGE TE VJETRA -Film

ktu eshte radha e albos te thote qe mos shifni "filmat e Dulles" smiley

nga e di un? po se kjo esht bo i cik si Groundhog day kshu (per t'qendru te filmat, gjithnji) 

ne ate kohe ka pas dy shqiperi .Shqiperia nje lloj parajse tokesore e cila ekzistonte vetem ne mendjen e disa te fandaksurve te cilet i besonin veprave te Dulles dhe filmave te kinostudios .Shqiperia e vertete e cila ishte Korea e veriut shif e shkruj me ndryshimin se koreja e veriut ka nje infrastrukture shume here me te mire.smiley

smiley

ja, he, kam faj? smiley

 

Kshu si e ke nis ti do perfundosh profet

Do benet si baba mondi.smiley

smiley

sa e hapa mer, ymer paci kur thot Roni smiley

 

Investimet qe ka bo Sala ne shendetesi...yyyyyppp xhibi

Edi Rama te beje reforme ne shendetesi. I pari ne gijotine, Sal kasapi..se ka thy betimin hipokratik

Se pari, falenderohet kapo qe argetoi shoket. 

Se dyti, kur u postua tema ne fillim, videoja e diskutimit te mjekeve nuk ishte akoma online.  Tani eshte. Besoj se ia vlen te shihet.  Eshte hera e pare qe mjeket flasin aq publikisht.  Dhe pavaresisht reputacionit te keq qe kane si profesion, me dhe pa te drejte, shqetesimet qe u ngriten ne panel duhen adresuar urgjentisht. 

Ne pergjithesi, sektori i Shendetesise eshte sektori ku eshte investuar me pak ne keto 24 vjet.  Per capita me i ulet ne Europe.  

Ne vecanti, po e filloj me onkologjikun, qe nga eksperienca personale, kam nje fare ideje se c'do te thote te detyrosh pacientin te bleje kontrastin, ta sjell me vete per nje test.  Kancerit ne gjuhen popullore i referohemi shpesh si "semundje e rende/e keqe", pa guxuar as t'i shqiptojme emrin.  Vetem ideja qe mund te kesh kancer krijon nje psikoze te rende tek pacienti dhe te afermit.  Po e marr vetem nga kjo pikepamje minimale, eshte kriminale t'i thuash pacientit te sjelle kontrastin me vete per skanim.  Dhe jo per faj te mjekut kjo, por sepse s'ka kontrast onkologjia.  Nderkohe qe ketej te ofrohen edhe grup mbeshtjeje, terapi per pacientet dhe te afermit.   Qe aty pastaj ... kobalti, bunkeri i rrezatimit ne oborr kunder cdo rregulloreje, mjeke pa PHD ne onkologji ... onkologjise mbetet per mos t'ia shqiptuar emrin por t'i thuash "semundje e rende."

Dr. Kalo u shpreh me hollesi mbi infektivin.  Edhe atje ku therret qameti, duke filluar qe nga heqja e rregullores ne fillim te viteve 90-te "nje pacient nje dhome" per nga vete natyra e semundjeve, te mungesave e kiteve 3 vjet e ca, ekzaminimet nuk kryhen ne spitale, ilacet te privati, diagnonza qe behet e pasakte, e keshtu qe nuk ndiqen as protokollet, as vijushmeria e mjekimit, e si rrjedhoje pacientet dalin nga kura, dhe viroza krijon rezistence.

Te neurokirugjia s'punonte rezonanca per 8 muajit.  Shefit te neurokirugjise per koincidence i punonte rezonanca tek klinika e tij private.

Te Spitali Ushtarak s'kishte ngrohje as ne sallen e operacionit.  Nje nga kirurget e Spitalit ushtarak deshmoi se si u semur me bronkopneumoni duke operuar ne salla pa ngrohje.  

Togfjalesh te tjere kyc te permendur nga paneli:
Strategjia e prokurimeve te ilaceve e gabuar.
Mafia e barnave - doza kriminaliteti. 
Politizimi i mjekesise - mungese stabiliteti ne struktura.
Autonomia e spitaleve drejt zhdukjes. Centralizim.  
Mungesa e komunikimit mjek-menaxhim.  Kupola e Shendetesise nuk ka mjeke.  Specialistet ne Ministri nuk pyeten. 

Dhe ne fund mbi testimin, kunder te cilit u shprehen te gjithe mjeket ne panel.  E qe deklaruan publikisht se nuk do pranojne te testohen.   Dr Kalo psh, diplomuar ne Shqiperi ne 1981 me 10 e medalje te arte, e diploma e specializime te tjera deri ne Kanada, nuk pranon te testohet sepse ka "frike." Por sepse sipas tij testimi eshte absurd nga te gjitha pikepamjet, si konceptuale ashtu edhe proceduraliale.  Per shembull, perjashtohen nga testimet fakulteti i Mjekesise dhe Infermierise.  Nderkohe qe mjeket dhe infermieret qe do testohen jane shkolluar e diplomuar nga ai staf.  

Ndjese per zgjatjen, vecova te mesipermet, por qe kush sheh diskutimin mund te vecoje te tjera.  

Pedagoget nuk do te testohen sikur kane thene. Prof Tritan Kalo eshte pedagog.

shume e rendesishme. z. Kalo ka 24 vjet qe nuk hap goje. Por z. Rama solli lirine e fjales ne Shqiperi. Prandaj z. Kalo nxjerr marazin e 24 viteve vetem sot. Ky debat eshte katartik (ezisto ky llafi ne shkep bre).

Flmd Edi Rama qe ke sjelle lirine e fjales ne Shqiperi!!

p.s. ik ne spital privat. ato te ashtuquajtura spitale shteterore duhen sheshuar. ato jane vatra vdekjeje. atje te shkurtohet jeta cdo dite qe rri brenda. mos te zente halli te shkosh ne spital shteteror.

Ne komisionin e ekonomise,kur po diskutohej buxheti per shendetsine,ministri Beqja mbronte shifrat e buxhetit per sektorin e vet,me nje fjale po thoshte,se ishte i lumtur me parate ne dispozicion dhe flenderonte partine qe i kishte plotsu te gjitha kushtet.Nderhyne Angjeli e i thote - ceshte ky absurditet?! Ti je ktu per te kerkuar para dhe jo te jesh i kenaqur me ato qe te jane dhene.Shendetsia eshte ne ate gjendje qe te gjithe e dime,por edhe po te ishte ndryshe,ti zoti minister duhet te jeshe perhere i pakenaqur me fondet ne dispozicion.

Estrade.

Po s'ka ngel puna ke gjesti i ministrit..

kjo puna shendetsis esht problem sistemi, mjeket jan  vegel per me tranferu kapitalin nga posht ne siper. Industria farmaceutike esht bashkprojektuese per librat shkollor te mjeksis dhe shendetsia konsiderohet si vegel per shtimin e kapitalit. Doni me per belune?... kush se ka kuptu akoma esht vertet cop mishi dhe ska pse qahet kur e trajtojn ashtu. 

pikerisht ka te beje me ate shprehjen; s'i bi dot gamorit, i bie samorit.

Ministri thirdway'ist nuk ka asgje ne dore, ose ben sikur nuk sheh, per te goditur klinikat private, lloj lloj mjekesh te huaj e te dyshimte operojne ne menyre te vazhdueshme ne shqiperi, si dhe dypunesimin e mjekeve te sistemit publi me pronesi klinikash private, ku orientojne dhe pacientet. Cmimet e spitaleve private jane te paperballueshme nga shqiptaret, dhe nuk behet asgje per kete. Ngarkesa e spitaleve dhe strukturave publike eshte gjigande per popullsine qe ka tirana, mjeket qe punojne ne to jane heronj qe perballen perdite me flukse te paimagjinueshme, me burokraci qe u hane kohen e perkujdesjes ndaj njerzve, me mjete diagnostike te pamjaftueshme, sherbejne si valvule frustrimi per popullaten, qe jo pak here i kercenojne. Ministri nuk meret me lehtesimin e punes ndaj tyre, rritjen e kapaciteteve ne nr mjekesh, mos harrojme qe jemi vendi me nr me te vogel te mjekeve ne sistemin publik per raport popullsie, nuk merret me protokollet gati cnjerzore, nuk merret me trajnimet qe shpesh jane te detyruar ti paguajne nga xhepi i tyre, por merret me pseudoreforma pavlera testimi, qe nuk testojne asgje . Kesaj i shton dhe nje nisme fasade, ne vazhden e tyre, sic eshte check up'i qe ne kushtet aktuale te punes se pers. shendetesore e ben dhe sakrificen e Dedes se shtylles me u pas zili.

Pare ne kete prizem, qe specialisteve burokrate te ministrise s'nuk i le barku me i pa, nismat aktuale te qeverise tingellojne qesharake

alibia e luftes ndaj korrupsionit eshte qesharake, korrupsionin nuk e pjellin mjeket apo infermieret ai eshte sistemik, po permirsove sistemin, po bere politika te drejta shendetsore ne ndihme dhe jo kunder mjekeve, korrupsioni luftohet vete.

 

Dengelaxhijt ne apogje me spitale "privat" . Medemek ne Privat ai behet Mjek ne Shtetror ( Publik ) ai nuk eshte Mjek smiley  Injoranca , qofte vetem ne te kuptuar e shprehur , nuk ka kufij mates kur perpiqet te vije si argument.

Ata mjeke duhet te japin shembullin se jane MJEKE njesoj si ata qe vene per te vdekur  kunder EBOLA , dhe nuk jane grabites Lekesh me forma paqesore duke shfrytezuar amullin e shkaterrimin e Vlerave Morale te cdo strukture nga sali Qenef berisha .

Ndryshe Qveria le te nxjere nje Ligj te perafert me "se kanuni zotrie " ti shkerdhejne nenen cdo Mjeku ne rast se nuk sheron Plotesisht te barabarte me ate qe ka paguar pacienti .Dhe ne rast perseritje semundjeje Hakmarrja te shtrihet njesoj si ne ngjarjet e zakonshme qe ndodhin ne Jete . Dhe pastaj te shohim privatin !

Kjo lloj kategorie MJEKE me cdo kusht duhet te shkeputet nga Pordhet mediatike dhe te behet Objekt Lolosh qe kane konstatime zotrie . Jane ATA dhe vetem ATA qe pranuan e Aplikuan ne Spitale kete gjendje dhe krijuan keto mardhenie me Pacientet .Tani duhen digjuar dhe Pordhet e Isuf Kalos sepse Natyra e ka krijuar "te perjetshem " , ne vend qe ti behet KRAH Luftes kunder PISAVE made in Berisha qe u mbollen si fare Grame kudo !

Shtriju mengen Edi Rama ..Le te lehin ...

korrupsionin nuk e pjellin mjeket apo infermieret ai eshte sistemik, po permirsove sistemin, po bere politika te drejta shendetsore ne ndihme dhe jo kunder mjekeve, korrupsioni luftohet vete.

 

smiley

 

p.s.

Po si i behet kur Interesat e Lobit Farmaceutik bien ndesh me Politikat e drejta Shendetsore , dmth.ne dobi te Popullit? Per mendimin tim,  pavaresisht ne Gjermani apo Albani etj: Sistemi shendetsor duhet ti rikthehet shtetit dhe privati te ndalohet me Ligj.Trupi jot te takon vetem ty byrazer jo burses nju jorkut.

 

ajo do ishte gjeja me e duhur per tu guxuar, por ne statusin e sotem ideologjik neoliberal shqiptar, kjo tingellon utopi.

Me aq pak sa di deri diku shembull eshte sistemi gjerman, ku ka nje sistem publik me mbulim universal.

ne statusin e sotem ideologjik neoliberal shqiptar, kjo tingellon utopi.

e besoj pa asnje dyshim. Prej kendveshtrimit tim nga larg kjo  ky Status esht "Merita" e Sales, gjatoshi s ka Alternativ vecse me la mutin me shurr e me majt popullin me gajret.

 

 deri diku shembull eshte sistemi gjerman.

Ky Sistem ishte per se mbari deri ne vitin 2002.Ne fund te Vitit ishte plus-minus zero, ishim te gjith te lumtur. Pacienti merte Sherbimin e duhur, personeli i klinikes rrogen e volitshme.Pastaj erdhi privatizimi me Arsye "Kosto e lart" etj Pordha me rigon dmth. filloi e mori rrugen e mutit.

Jam (akoma) vet pjes aktive e ktij sistemi shendetsor, fillimisht si praktikant,  sot ja lejoj vetes me i vu mastarin...si atij para 2002, dhe ne ket "neoliberalin" aktual. Ma beso byrazer, edhe ktu te njejtat probleme si ne shqiperi, po semuren me keq e po vdesin njerez neper spitale  pavaresisht "mbulimit universal" .

Fillimisht zbarkun Mjek nga Bullgaria dhe Rumania dmth ulen Rrogat e mjekut te spitalit  Komunes qe kishte akoma Humanizem, i cili u detyru me kalu ne Klinik private me rroge te barabart me Krye-infermierin....tani i kan shkurtu kta Mjek rumanie dhe infermieret ne maximum, tjeter menyr ska per me kenaq Aksioneret. mos harro, ktu flasim per shendetin e  90% te popullit qe kan Siguracionin baze, dmth. Cmim "Tavan".  

Ata 10% qe kan mundesi me pagu "Sherbimin e vertet Privat" ne "Ambientet e verteta Private" nen "Hyqmin privat te nje Shef-Doktori"  i cili  flet dhe Gjuhen Gjermane , ata besoj se s kan Arsye per Ankesa...  

po nejse,ty  te uroj shendet. po iki iher t behem gati,sonte jam sherbim turni tretsmiley 

 

p.s.

nese te intereson se si funksionon sistemi shendtsis ne Gjermani zhvishe per nje moment ndjenjen Humane  dhe peshoje ket link me kanarin e kapitalit.

 http://de.wikipedia.org/wiki/German_Diag...

e besoj pa asnje dyshim. Prej kendveshtrimit tim nga larg kjo  ky Status esht "Merita" e Sales, gjatoshi s ka Alternativ vecse me la mutin me shurr e me majt popullin me gajret.

ne fakt ka marre ferra uraten qe ne kohen e fatos Nanies, por nuk besoj se kane ndonje qasje te ndryshme.

Per te tjerat te jap te drejte sa ti hedh sy linkut, se fundia rrote me rrote me gjermonin jenasmiley

hajt me krah te lehta...

rruga kombit, rruga arbrit, u marun emrat hajde te bojme rrugen e edit

Po boll mer se late nam ..se usa zotrie ..se gjermania zotrie ...

Biles po Ju si InteliDjente  na kujtut se paska ne Bote edhe presidente qe paskan ngele te famshem me shprehje te ameshuara per gjith njerzimin

Mos shiko cfare ben Kombi per ty .Po cfare ben ti per Kombin ...

E ku eshte me e prekshme kjo se sa tek Shendetsia.Aq me teper per ne si 'Komb i nen Terezes zotrie "

Boll mer me Intelektualizma te semura ..se Europa zotrie . Eshte thjeshte fare .

sali Mut Burri i Mut shtetit shkaterroi gjithshka ne emer te Fitimit .Pegeri dhe kete Kategori qe duhet te kishte rezistuar e Luftuar me shume nga te gjithe te mos Pegehej.

 " Rrihnin" Beti caracurvat si mentalitet  qe kur cfaqen pa pritur pordhe mediatike  . Por dhe tani nuk eshte vone . Virini ne PUNE .

se konkurenca me Farmacite zotrie ...se na te sistemit Neoliberal zotrie smiley

Cfare lesh sistemi ka ngrite Sali Muti as nje Bangladeshas nuk e kupton jo mo ta kuptojn "neoliberalet zotrie "..

Na e bote Shqiperine me teori sikur me qene Kine a Indi me popullsi . Sikur sot linden Mjekte per here te pare .  Ulni mer koken dhe Punoni pa dengela e korrupsion ! Jane disa Sherbime si ushtria , Policia etj qe jane sherbime Sakrifice dhe as qe duhet te pranojne te behen e te bejne llaka llaka si paterica te Politikes .

Boll mer dreq me teori Hene smiley Dhe po duhet ndonje Riorganizim bejeni ne Heshtje te PREKSHEM ! Del Bujqsia , Pallavramenti dhe  ndermarrja Rruga Ura per Llaka Llaka .

 

E vertete kjo. Shkoni per vizite tek nje kardiolog sh i njohur qysh ne kohen e dulles dhe me eksperience ne TR. 9 out of 10, pas nje vizite me stetoskop do degjoni "zemren e ke top si pilot". smiley

Ne shqiperi nuk i beson dot askujt por nese do duhej te zgjidhja midis nje doktori te vjeter dhe nje te riu (5-10 vjet eksperience) do zgjidhja te dytin. Edhe mjeket e spitaleve private si Hygeia apo Amerikani (qe ne fakt eshte turk) i ke trigger happy. Per nje kercitje gjuri rekomandojne operacion menisku direkt bile te premtojne se ta bejne aty per aty. Kija nonen.

Per hir te se vertetes edhe ne USA duhet te besh homework dhe ta analizosh mire mjekun ku vizitohesh vecanerisht per ceshtje serioze.

a iku alarmi?

tashi meqe na ka lidhi icik puna me sist. shendetsor ne te kaluaren, duke e njoft disi eshte ironike te mendosh, se deri ku shtrihet dhuna burokratike pushtetare ne te'

Ne kohen e Nard Ndokes, u  hodh ideja qe gjithe personeli infermieror me te mesme mjeksore, te jepte me korenspondence shkollene larte, dhe hyp meihere te gjithe te kristali. Ndersa sot, fiks 4 vjet kur dhe diplomohen, ministri i ri i fut ene ihere ne provim infermieret e shkreta qe kane lene lesht neper provime.

nga ne prej te ftuarve ne emision, tritan kalo;

i mjek i diplomuar me 30.06.1982 me mesatern 10.0 dhe me "Medalje te Arte", I diplomuar ne Shqiperi dhe ne France ne lemine e Semundjeve Infektive dhe Tropikale, me experience te gjere kombetare dhe nderkombetare ne keto fusha shume te rendesihme te mjeksise, I shtroj vetes pyetjen kush do te me testoje mua dhe si? Do te me testojne ata qe edhe shqipen e flasin te cunguar, apo qe diplomen e mjeksise e kane mare me "shume vuajtje", apo qe ne nje "hark kohor te ngjeshur" u bene specialista, doktore shkencash apo profesore...I keni hypur kalit se prapthi zyrtare jo fort te nderuar... Formimi I mjekeve eshte I perditshem dhe I shumeplanshem. Kujdesi per formimin e tij, DUHET filluar qe ne bankat e Universitetit, duke mos I lene ata koridoreve te spitaleve apo kafeneve, por duke qene te pranishem ne çdo sekonde te rrugetimit te tyre profesional. Formimi I tij vijon edhe gjate stazhit profesional, specializimit dhe ne vijim. Perditesimin e njohurive mjeku e perfton ne rrafshin personal, nga leximi I kujdesshem dhe I vazhdueshem I literatutes, nga observimet klinike dhe diskutimet per rastet apo problemet e shumta, qe lindin ne perditshmerine e punes se tij, pranija e tij fizike dhe aktive ne aktivitete te ndryshme shkencore, shkrimet e tija apo te kolegeve te tij, etj.etj...POLITIZIMI I Mjeksise si edhe I çdo fushe te jetes se vendit eshte "kanceri qe duhet shkulur se pari", per te vene ne shina te mbare Mjeksine. Ne saj te ketij politizimi, servilizmave dhe mediokriteteve qe ai ka ushqyer ne keto 24 vite tranzicion, ndodhemi ne nje stad kur spitalet rajonale, poliklinikat apo edhe sherbimet terciare gelojne nga individe, qe se pari mezi kuptohen ne te foluren e vrazhde te shqipes, por mbi te gjitha qe me modelin e tyre profesional nuk frymezojne askend tjeter perveç mediokritetit qe ata bartin.

Pranaj them: privatizim total dhe largim nga duart e Salinjve dhe Beqove... 

Duhet ta rrezojme sa me pare kartelin e mjekeve vampireske.

Kjo propaganda qe bejne keta mjeket, tregon se kane kuptuar qe kartelit te mjekeve te korruptuar uka ardh fundi dhe tanni po bejne si viktima!!

Poshte karteli i mjekeve! 

Shfarosi keta hajdute dhe vampire o Ed Rama! Kam besim tek ti!

Hujumo, hala se ke kuptu se privatizimi  esht strumbullari i  gjith problemve ne shendetsi?  ku jeto ti mer shpirt, me nai bashkesi murgjish? 

cere thu mer budall?

pranaj vendet qe i kane privatizu nje pjese te gjerave jane me te zhvilluarat cilesi e larte sherbim i shpejte efikasitet dhe kosto e ulet??

me duket se qeke barbon rrugesh...

 

keta e kane katandis shendetsin ketu ku eshte ngase eshte publike se hane si derra nga paret tona dhe nuk japin pergjegjesi... mendojne akoma komunizme ku punon populli dhe ha kasta dhe karteli kriminal i mjekeve...

privatizim them une. duhet qendra private qe ne varesi te KENAQSISE dhe SHERBIMIT  qe i japin pacientit te marrin edhe paret... jo kshu rrine kot pine kafe tere diten dhe i marrinparet gjithsesi!!!

.... cilesi e larte sherbim i shpejte efikasitet dhe kosto e uletsmiley

smiley  ku i ke kap kto fjal shabllon mer vllai qamushit, ku ka Sistem qe funksionon nese  konsumenti paguan me pak se vlera e sherbimit?  hallall diploma kristalit.  smiley   

 

p.s.te kto vendet qe merr ti si shembull, cdo doktor qe mbaron studimet ka mesatarisht 50 000 euro borxh hala pa kap akoma stetoskopin. sipas teje  do punoj badiava dhe me cilesi per miletin,  edhe sikur permbaruesi ti marri grun nga krevati.  amon e lejm me mir ket muhabetsmiley 

Futja kot.

Po behesha gati te shkruaja seriozisht. Me genjeve. smiley

Mjeket avukatet inxhinieret testohen te pakten ne shba perpara se te licensohen.nese doktoret Jane te afte nuk duhet te kene frike.eshte dhe ne himnin e flamurit se nuk duhet me pas frike nga lufta jo me nga nje test.gjeja me e keqe qe mund te ndodhi kur testohesh eshte se mund mos ta kalosh.

jane testu, eshte prej vitit 2009 ligji ne fuqi per profesionet e veterregulluara, mjeksi arkitekture, ku cdo mjeku prej ketij viti i jepet licenca e ushtrimit te profesionit vetem pasi i nenshtrohet nje testimi (provim shteti), qe organizohet nga urdhri i mjekut, si kudo xhanem, itali, evrope e gjetke, dhe pasi e merr ate eshte pjese e sistemit te edukimit ne vazhdim qe ndiqet nga qendra kombetare e edukimit ne vazhdim, kohe gjate te cilit ndjek trajnime, seminare konferenca e punime te vazhdueshme, te cilat perkthehen ne kredite, dhe mjeku eshte i detyruar te permbushi gjate nje periudha 5 vjecare nje nr te caktuar kreditesh, dhe  nese profesionisti nuk permbush kete nr kreditesh, i jepet e drejta te rijapi provimin e shtetit per te rifituar te drejten e ushtrimit. Cikli i pare 5 vjecar u mbyll kete fundviti.

Nderkohe ministri shpall nje testim tjeter paralel, pa kurrfare kuptimi, ne menyre paragjykyese ndaj personelit shendetsor te pabazuar ne mjedisin e veshtire te ushtrimit te profesionit te mjekut ne shqiperi, duke mos pasur tagrin e institucionit licensues por vetem politik hartues. Ministria e shendetsise eshte institucion qe harton politika dhe nuk licenson mjeke, nuk ka aftesine tek e fundit se nuk eshte as universitet, pra qellimet jane dukshem abuzive, duke qene se dhe emerimet e mjekeve jane centralizuar.

Pretendimet e mjekeve me te drejte jane se po dublohet urdhri i mjekut, qe nxirret jashte loje, dhe shkelet dukshem nje ligj si ai i edukimit ne vazhdim, duke e bere te pavlefshem ate. Dhe logjikisht eshte e pamundur te testosh armate mjekesh, ne kohe shkurter qe i nenshtrohet nje procesi te gjate prej 8 vitesh testimidhe ne baze te tij, te marresh vendime arbitrare, aq me teper ne menyre meskine e te fshehte sic po tenton te beje ministria e shendetsise duke e cuar personelin ne ngarkesen e punes se tyre, ne nje pseudotestim si puna e deleve ne stalle, kur dihet shume mire se ministria e shendetsise eshte e drejtuar nga partiake dhe nuk ka besueshmerine e duhur per te bere testime, nuk eshte urdher mjeku, institucion i pavarur dhe ligjor per ta bere kete.

Pretentimi i ministrit eshte se kjo po behet per te fotografu performancen apo nje fotografim nuk qendron, pasi ka metoda te tjera me te thjeshta te terthorta per ta bere kete qe nuk cenojne punen dhe dinjitetin e mjekeve, dhe qe japin idene e tymueseve te pseudoreformave sic eshte ky testim.

nuk heq asnje presje Albano. smiley

nuk ke ca te heqesh, problemi nuk eshte vetem teknik, c'eshte e verteta, pjesa me e madhe e njerzve jane te zhgenjyer nga menyra si operon kjo qeveri.

Koha do tregoje qe keto veprime, ne rastin me te mire idiote nga ministria do rezultojne kunderproduktive, dhe kane filluar qe tashi, pjesa me e madhe e personelit shendetsor thjesht do vegjetoje, do beje sikur do punoje, ne menyre fiktive, e alienuar totalisht, pa punuar tanime me ndergjegje por thjesht per te shpetuar koken ndaj nje frike qe nje ministri fashistoide tenton te beje duke i dhene vetes ne menyre te rrezikshme kompetenca qe nuk i takojne. as mund ta imagjinojme se sa e rrezikshme eshte nje shendtetsi qe punon pa ndergjegje.

Nje testim, i sjelle me copy paste nga jashte, nga kushdo profesorat, i aplikuar ne nje menyre jo te natyrshme, e papershtatur per realitetin shqiptar, ku nuk ka as protokolle te mirefillta, jo vetem nuk ka shansin te krijoje nje database te besueshem(vetem nje grup i vogel mjekesh do testojne ne menyre arbitrare  mjeket), ai tanime ndodhet ne sistemin e edukimit ne vazhdim, i akumuluar prej 5 vjetesh, por do krijoje nje precedent te rrezikshem arbitrariteti per cdo qeveri qe do vije dhe paqendrueshmeri te rrezikshme ne sistemin shendetsor, nuk ka megallomani me te madhe se sa ajo e kesaj qeverie qe kujton se i di te gjitha dhe se gjithcka fillon nga zero. Injoranca eshte shume e rrezikshme.

qe dhe shkrimi mero lobistitsmiley, shpjegon disi absurditetin e ketyre reformave.

 ka metoda te tjera me te thjeshta te terthorta per ta bere kete qe nuk cenojne punen dhe dinjitetin e mjekeve, dhe qe japin idene e tymueseve te pseudoreformave sic eshte ky testim

drejt, po kujt i flet? atij qe shet voten per 2000 lek? or daj, turma do "fajtor" qe te shperthej ne ekstaz,  " Mjek vampira" "Kartel kriminelesh" bubuja momeeee... hudhin nai shashk tip "beti" ene masanej, personeli shendetsor ne litar!smiley  vari ka.. , packa se masanej prap te mjeku do shkojn ti lepijn by...

ooo ja ku qeka edhe shoku rama me te emen

Po ku ta conte te emen ai ne ato spitale qe kishte lene Sala, sic na tregoi dhe Kapoja.Thuaj ishalla s'e pengon Sala qe te beje falas edhe spitalet private si ai ku coi te emen.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).