Nëpunësve u merren kontributet, por nuk derdhen në arkë që prej 8 vitesh. 109 milionë dollarë të humbura

Mbi 250 mijë qytetarë, mes tyre ushtarakë, mjekë, infermierë e mësues, rrezikojnë pensionin. Për 8 vite me rradhë, këta zyrtarë janë mashtruar nga shteti, pasi u janë mbajtur paratë për sigurimet shoqërore,por asnjëherë nuk u janë derdhur në arkë. 

Kjo piramide mashtrimi, e cila ka funsionuar gjate 8 viteve te shkuara është denoncuar nga ministri i Mirëqënies Sociale, Erion Veliaj, i cili tha se kete borxh prej 109 milion dollaresh tanime duhet te shlyhet nga ministrite dhe institucionet përkatëse.

"Në total numri i subjekteve që nuk kanë paguar sigurimet shoqërore, për punëtorë të deklaruar shkon në 53 060 të tillë. Në total kanë rrezikuar pensionet e 250 mijë shqiptarëve, nga të cilat 1 407 janë institucione publike buxhetore, kurse 51 653 janë subjekte private", tha ministri i Mirëqënies, Erjon Veliaj.

Por veç ushtarakëve, gardistëve, mjekëve, mësueve, punonjësve të ALUIZNI-t, vetë punonjesit e Inspektoriatit Shteteror dhe ata te Sigurimeve Shoqerure, kane rezultuar te mashtruar.

"Ministria e Mirëqënies, atëherë quhej Ministria e Punës, për 8 vite nuk paguante sigurimet shoqërore dhe ajo që e bën akoma më qesharake dhe tragjiko-komike këtë situatë, dy institucionet me debitore të Ministrisë së atëhershme të Punës ishin vetë Instituti i Sigurimeve Shoqërore dhe Inspektoriati i Punës, i cili shkon për të kontrolluar nëse të tjerët punojnë në të zezë dhe nuk janë paguar sigurimet shoqërore", tha Veliaj.

Jane rreth 1500 institucione shteterore, te cilat per 8 vite me rradhe kane mashtruar mijëra zyrtare duke u vjedhur parate e sigurimeve shoqerore, e çka eshte me e rende, duke u rrezikuar pensionet.

43 Komente

Jo mor Zoteri se leket aty kane qene por i ka vjedh hajduti junior Erjon Veliaj ne bashkpunim me baronin e krimit EKR!
Kjo eshte qeveri hajdute qe ne nje vit zbarzi arken e pambushur te sigurimeve shoqerore te punojseve te saj...komenton ish kryetari i G.O.P-it.

Meqe po futen ne burg vjedhesit ne emer te nje korporate private, pse nuk i fut ne burg shteti ish-vjedhesit e tij, si edhe vjedhesit aktuale. 

po c'kepusin brockulla.. si u rrezikokan pensionet kur kontributet jane mbledhur? te gjitha vitet e kontributeve figurojne ne librezen e sigurimeve shoqerore me firme e vule nga punedhenesi .. ketu ka ndonje mbrapshti tjeter: jane punesuar njerez kot, per shembull dy vete per nje vend pune - dhe numri del me i madh se i kontribuesve.. kontributet shkojne automatikisht ne buxhetin e shtetit, nuk ka llogaritar ti pervetesoje ato kur zerat e buxhetit per rrogat jane te vecanta .. le te nxjerrin pergjegjesit dhe ti cojne ne gjyq, Imamin e leshuan e kapen me zyrtaret e vegjel qe vetem sa kane shtypur letra 

edhe lajm leshi.. njeher thote 1407 institucione buxhetore dhe pastaj 1500 institucione shteterore - ndaje mendjen e gazetar loqe! nga keta me siguri jane shume pak buxhetore (maksimumi 2 per institucion, shofere etj. nepunes qe jane punesuar kryesisht pa fond pagash te miratuar -- ketu problemi me i madh eshte ne sektorin privat, shteti i ka te qarta gjerat 

te gjitha vitet e kontributeve figurojne ne librezen e sigurimeve shoqerore me firme e vule nga punedhenesi 

Jo nese punedhenesi t'i ka marre por s'i ka paguar. Kur marrin rrogen muaj per muaj ose cdo dy jave, s'eshte se u shenohet gje ne liberze e s'eshte se marrin payslip. Thjesht terheqin leket ne banke e se ca ndodh me regjistrat, e dine shefat. Vetem nese shkojne t'i kerkojne tek sigurimet. Kur shkojne e dalin qe s'jane paguar, shefat u thone: "C'ke ti, i kemi lene per t'i paguar te gjitha njeheresh ne fund te vitit. Eshte deytrimi yne ai, jo i yti". Frika per te ruajtur vendin e punes ben te veten dhe rrogen s'eshte se s'e kane marre, ndaj eshte krijuar kjo situate.

Po mire, nese punedhenesi ti mban sigurimet shoqerore e shendetesore nga rroga, por nuk i derdh ne zyren e tatimeve (pra ne shtet) a pajisesh dot me libreze shendetesore? Nese jo, atehere keta shtetare i kane privuar/hequr edhe te drejten elementare te siguruarit per te kryer shebime shendetesore falas ose kundrejt nje pagese te reduktuar. E si ka mundesi qe qeveria e re akoma nuk ka bere kallxim penal ne prokurori per te gjithe personat pergjegjes dhe nderkohe bertet se eshte "skandal"?

Se kuptoj fare ket qasje te rilindesave.

PS. Kush e meriton me pare kaushin/qeline/burgun nje qytetar qe vjedh energjine elektrike per konsum individual, apo nje armate e tere drejtuesish qe mashtrojne dhe abuzojne me detyren e tyre mijra te punesuar?

...ky vertet i gjen keto abuzime sepse eshte nikoqir i modh ...vilen  e bleu per 320 mije dollaro me paret qe kurseu nga dasma e thjeshte, i vetmi minister  qe e boni  dasmen me Japrak smiley

...he mor ekonomista komuniste a ka mundesi te vidhen fondet e pensioneve sic prallis ky klloun i PS-se  

"Ju kopilat e sistemit

Barcaletat e këtij veni

Inferior gjith jetën tuj

N'kët qytet jeni të huj"

shkruan deputeti Mima në rrjetin social facebook. smiley

Paska fole dhe ky, Prokopi ? 

Dhe me bejte rrondokopi

Si ai , si sorollopi 

Gjith miletin e ngopi

    Sa qe ne karrige Mima

    Zvendesministri me sqima

    Vec kusare e ulerima 

    lane pas gropa e vrima 

                Bejtet ...goxha kontributi

                Rrofte kapua qe i futi

                me to ne mes na keputi

                Ikur era ....atij  muti ! 

     

" .....Jane rreth 1500 institucione shteterore,...."  

 

Kush jane keto 1500 institucione shteterore, kur ne Shqiperi nuk ka 1500 njerez qe punojne ne institucione. Mos ka dashe te thote 15 institucione, ose rreth 1500 njerez. Karagjoz gazetar/e si ky/kjo ketu, akoma nuk kam pare. 

haha, njish je Pjer!
Kujtojn kto se po ja fusin naj studenti. Nji llogari te thjeshte tjetri dhe i la zbulut gjith dimrin.
Hajt me shnet!

Po keto leket qe u mbaheshin ketye punojesve ka ndonje gjurme ku kane shkuar apo fjale ne ere keto te Ministrit. Ta çoj deri ne fund shpjegimin Ministri: ku shkun lekt ose dallaret ?

perdersa paret jane mbajt prej rroges, ne arke kane shku mgjse aty miku vjedh 7 milione perj BQ dhe dorzohet vete se nuk e zbulon njeri...
Behet llaf per kontributin e shtetit qe eshte diku te 105 a 110% e asaj qe kontribun vete i punsumi (pjeses qe i mbahet prej rroges ose te ashtuquajturat, te ardhura personale).
Ka ndertu sali efendiu naj rruge per popllin katnar se ca do i bote...

Ja kjo ka qene qeveria e ferrit. Krimineli berisha , ky spurdhjak i qelbur qe mban ere mbi 100 km larg, do te mbahet mend edhe per kete risi tjeter. E nese bota po perballet me ekstremistet islamik dhe po kerkon te bashkohet akoma me shume, ne vazhdojme ta mbajme te lire e te pa prekur kriminelin dhe teroristin shkerdhat , shkateruesin e shtetit tone, frymorin sali. Ptu!

Por, nese kjo qeveri nuk merr masa per te bere kallezimet e duhura penale per pergjegjesit e ketij krimi ndaj mijra punonjesve, atehere "fuck the socialist party"!

Vete e ke fajin Pjero qe e shan KM neper faqe shqiptare. Mos ta kishe share, do ishe bere ti sot keshilltar.

Gjembi, po me perpara, qe nuk e kritikoja, natyrisht qe ishte ne opozite dhe nuk mbante shum pergjegjesi per gjendjen e mjeruar te shqiptarve. Ne krahasim me kritikat ndaj Buall Mavrise, Palloshit nuk i kam thon akoma gje. Po une po pres per permisimin e gjendjes, shpresoj. 

E ke share Pallosh o Pjero, cfare do t'i thuash edhe me? Edhe shokun Erjono ja shave.

Pallosh e shame??
Që kur konsiderohet e tillë?
Pastaj Pjeri eshte dalluar gjithnje per perdorim te "lingua franca", huq qe nga koha e komunizmit.

I gjati e ka injoruar Pjerin dhe kontributin e vet.

Po mire per gjithe kete skandal nuk ka kallezime, pergjegjes, hetim etj? Se eshte ndyresi e madhe po te jete e vertete!

Vjen pak me mbrapa . Kemi halle te medha tani tek PPU . Pasi te qajme hallet e Botes sa vriten nga Hamasi ne fshatrat e Afrikes dhe sa nga Hezbollahu . Pastaj kemi  ..sa jane deshmoret e verte dhe sa te renet . Papo kemi hallin e shtypit ne se e deklaron drejt ..

Ne fund do kemi edhe nje deklarate nga PD-hi i Bashes ...Te dekriminalizohet Leku i depozituar nga fshehjet e vjedhjeve te Vebi Alimuces smiley

Kjo eshte nje nga Vrimat e Halese qe hapi Burr Muti i Mut shtetit me Bidene e tij sipas "projektit Berisha " smiley

Cfare te mbyllesh me pare ??????

 

Nese skandali eshte i vertete, qeveria ti coj te gjithe hajdutet per ndekje penale se u lodhem me konferenca shtypi. Vetem ne QSUT u futen 300 veta me kontrata provizore ne pune, kuptohet qe me nje vend pune njeri i mer dhe tjetri jo sigurimet. Qeveri piramidash paska qene si ne energji, arsim dhe sigurime.

sigurimet shoqerore jane skeme piramidale.ata qe nuk punojne paguhen nga ata te cilet punojne ...loja mbaron kur ata qe jane ne moshe pune jane shmica te papune apo punojne ne te zeze.shqipot duhet te ndergjegjesohen se sa here behen baskepunetore me pronaret te cilet i paguajne ne te zeze do te thote se refuzojne te paguajne per pensionet e prinderve te tyre si dhe per vetveten kur te plaken..

Ne sistemet me sig . Shoqetore nuk ka "provizore " e "te perhershem " .

Ka libreza Pune ku shenohen vitet ( koha ) paga dhe kontributet .

Ne kohen e Sali mashtruesit punonin dhe nxirreshin me lopata pa i regjistruar dhe te njejtin Vend Pune  "qe hapte " e klasifikonte si dhjete .smiley, sepse aq here i ndryshonte provizoret e mitingjeve . Do mesoni Rrulin JU ?

Shume mire ka bere qeveria e re dhe min Perkatese qe e ka lidhur Pensionin me kredite e moshen .Keshtu perc perc vetem Dhite hane ..... Kur ka Gjemb jeshillek  kullosin , kur nuk ka Hane Ferre Gjembi  zaire per dimer.

Eshte nje nga Gropat e Halese qe do kuterboje me shume ne Kohe Aromen e  Mut burrit te Mut Shtetit Berisha .

Skane te ndalur skandalet ne Shqiperi, 250 mije vete jane vjedhur sigurimet e tyre.!!! Po DREJTESIA  cfare ben, ka fut ne rreth per ti proceduar pergjegjsit e ketij SKANDALI ?!!

Plako ,ta kom thone dhe njehere tjeter, Drejtesine e kemi ne , Rilindja ka celesat e kashtes , po pati ngel gjo dhe kashte smiley

Po me po sa te jete Ilir Floriri, Drejtesia eshte top !

Te jap te drejte prandaj rilindja ka celsat e kashtes smiley

Nuk ka lene gje pa vjedhur ai Funderrine .Edhe paret e Qorrave edhe te atyre qe bejne shurren ne Karroca . Ai eshte nje Hajn i papare dhe Kriminel ne shpirt . Po shoket kane probleme me Charlin .

Biles lufta ndizet shume e ashper midis te squjtmeve qe mbeshtesin krimin katolik kunder atij Mazllemas smiley ose e kunderta ..dhe nuk ka si te ndodhe ndryshe me InteliDjencen ..Te ndodhte ndryshe nuk kish se si ( tm ne perdorim Gjembi )

Ky Sqapi i dhive te Kopese  le te shije .. Vjedhe , Grabise e Vrase me vite te tera pas Ulurimave Bini burra .Kamunizma rae .

Dhe tani nuk e ka per gje te vervise Pampersat , Starazimiri se kari se ka ri se ka Ristani nje dhi , Palo..en e deri dhe matrioshken Basha e  Nishanin  dordolecin e Presidences

"me denoncue e me e luftue Krimin or tie "

I eshte trash qafa Palo..es si me qen Vic NRGJ-je ! Baba i tyre po Botoks me u duk i ri suermbeses ..Pllaka po s'ka , se e ka dysheme ...

O kuje o kuje ..qajne hallim e arabeve dhe izraeliteve .

Tani nje gje nuk eshte shpjegu, shteti i ka aloku leket e sigurimeve dhe i kane vjedhur drejtorat, apo nuk jane alokuar leket fare...sepse ketu ka ndryshim midis hajdutllikut dhe udhezimeve zyrtare brenda ligjit...sidoqofte tregon sa rrumpalle jemi akoma.

Hajduteri me te madhe nga nje qeveri se kjo, nuk ka. PS duhet te organizoje hetime ne bashkepunim me PD e te gjejne pergjegjesit e ish-qeverise Berisha.

Sipas lajmeve tek Topi, qeveria ka vendosur thjesht edhe kete shume ta quaj borxh te trasheguar dhe ta mbuloje nga fondet qe ka ne dispozicion per pagesen e detyrimeve te papaguara qe u trasheguan nga qeveria e kriminelit. Nderkohe nuk thuhet asgje per ndonje pergjegjesi te administrates se meparshme. Nese keta te sotmit do ta kalojne edhe kete skandal vetem duke e quajtur skandal, por pa vene nen akuze shkaktaret e ketij mashtrimi, atehere me le te kuptoje se fajtori nuk ndeshkohet, por sigurisht barra e borxheve bie mbi ne shtetasit e kesaj republike bananesh.

Fatkeqesisht, kjo hajduteri nuk hyn ne caqet e penales, por mbetet brenda civiles. Kane akumuluar borxhe dhe nuk i kane paguar. Eshte moralisht kriminale sepse po ta kishin fundosur buxhetin edhe me shume e te mos ishte me shteti i afte t'i paguante, ata persona do te mbeteshin pa pension. Por qeveria qe eshte tani ka detyrimin per t'i paguar njesoj si e meparshmja, dhe do t'i paguaje, s'ka ca ben. Gjithcka mbyllet brenda civiles dhe e shumta qe mund te beje gjykata eshte te gjobise qeverine per vonesen e pageses.

Shkabe, per mua, kjo nuk eshte hajduteri, pasi nuk eshte se dikush nga drejtuesit ka futur para ne xhepin e tij. Por eshte abuzim me detyren me pasoje demtimin e punemarresit. Nese nuk ndeshkohet fajtori apo fajtoret, atehere cfare kuptimi ka qe kjo qe ngjau te quhet skandal? Dhe, nese fajtori nuk ndeshkohet, kush me siguron mua qe kjo gje nuk do te perseritet edhe nga qeveritaret e sotem? 

Ke te drejte, por veprimet ligjore nuk bazohen ne deshira, por ne procedura.

Jam shume kurioz te di ne gjithe keto vite Kontrolli i Larte i Shtetit a ka bere ndonje kontroll ne keto institucionet qe nuk kane paguar sigurimet shoqerore?

Pa tjeter qe ka bere.

Ka dikush te na thote ndonje fjale per kete?

Ai Leskaj ne keto raportet qe ben per parlamentin e ka zene ndonjehere me goje kete  apo ka pas hall pronash ?

Dhe nuk eshte vetem Leskaj, qe mos i bie me qafe kot, eshte dhe ai Qeku i Sabri Gerdecit.

Tani o ka vjedhur administrata paraardhese, o po vjedhin keta qe jane...ose nje nga ato mashtrimet e rradhes alla rilindase pasi nuk falen dot 100 milion euro te buxhetit.

Nuk ka paguar, o ca the. Sic nuk kishte paguar kompanite e ndertimit, ashtu dhe s'u ka paguar sigurimet. Se perndryshe do te kishin folur e do te kishin hedhur perpjete si gjela, por e dine qe s'kane si e mbulojne. S'kane paguar e ia kane akumuluar si borxh kesaj qeverie.

Shkaba, inspektoriatin e punes e ka pas LSI gjate PD...te flasin me Liken njeher, apo thua prandaj e mbyllen menjeher si ceshtje????

Te flasim mo, po ju vrate kater veta per ta shpallur te pafajshem. Me cilen goje do te flasesh per Meten? Ishalla i gjen Rama ndonje akuze tjeter nje dite, se nje akuze ia dogjet ju. S'gjykohet robi dy here per nje gje. 

Doktori eshte mjeshter per te ngrit shtet rrumpalle, gjithmone ja ka dal me nje lehtesi te habitshme smiley

nuk eshte shtet ajo qe mori ne dorezim rama, eshte nje ngrehine fallco qe po e shohim te shkermoqet dita dites. sa per t'ia ngec ne dore. s'ka mbet asnje instance pa u shpartalluar besueshmeria.  Hm, sigurime shoqerore - humor i zi shqiptar.

te pakten cila eshte skema e vjedhjes, u zbardh ndokund apo jo.

Ne fakt ajo qe po argumenton Rama sot eshte problemi KYC per tu kuptuar nga Shqiptaret Normale se Shteti babasapit nuk eshte "Fallco " eshte GROPE Haleje.

Njekohesisht kjo mund te jete edhe nje Ftese per te gjithe perfshi SHQU-pin ti lere Llogjet me "dekriminalizim " ( do mbeten pa deputete e Parti ) dhe te ndihmoje me denoncime Reale " Projektin Berisha " te Bidese qe ka sjelle kete gjendje .

Le te heqin ate buzeshpervljelurin Krye te Paafte ne mos HAJDUT nje rrote mullir e papagall me dy n ne mes te merit si pune Enn..o/esh guzhine  nga skena dhe te marrin persiper per sa u takon te Hyjn Normalishte e dinjitoze e ne Jeten e Shqiptareve me debate Konstruktive . Ne fakt disa here Ju eshte dhene shansi po nuk e kane kapur .ndersa ky Rast eshte nje Shans i Paster jo Politik se sa Banditizem i nje Grupi Hajnash me Pushtet te menderosura nga "projekti berisha "

Po qe per Mullahe dalin fansat neper bLoqe !

c'i doni pensionet. shtyjeni me salen deri ne fund

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).