Solidarizimi me viktimat e Parisit ishte madhështor pasditen e së dielës, me miliona njerëz në mbështetje të Francës, për të kundërshtuar terrorin dhe për tu shprehur për lirinë, kundër dhunës. Një peizazh i ri po zë vend bashkë me ngjarjen e rëndë që tronditi Francën dhe mbarë botën, sulme si ky, ndaj një reviste dhe marketi në Paris, një kafeneje në Sidnej apo një qendre tregtare në Nairobi janë tanimë një realitet që nuk shmanget dot lehtë. Grupe ekstreme në Lindjen e mesme po u bëjnë thirrje rekrutëve të godasin në vendet ku ata jetojnë. Nuk bëhet fjalë për organizime të mëdha, si Al Kaida apo ISIS, por për celula të vogla, që sulmojnë shënjestra të pambrojtura.

Andrew Parker, drejtori i MI5 në Britani tha javën e kaluar se mbrojtja ndaj sulmesh të kësaj natyre është bërë më e vështirë se kurrë, për shak se kërcënimi është tanimë i përhapur më gjerë, më hollë. "Ne mendojmë se që nga tetori i 2013 ka patur më shumë se 20 sulme të tilla," - tha Parker, duke cituar sulmet e kohëve të fundit në Europë, Kanada dhe Australi. "Këta individë nuk janë pjesë e një rrjeti të disiplinuar dhe veprojnë pa paralajmërim." Shqetësim i organizatave të sigurisë në Europë janë rekrutët e xhihadit, të cilët janë qytetarë europianë. Të dhënat tregojnë se 600 britanikë, 550 gjermanë (nga të cilët 180 janë kthyer) dhe 1200 qytetarë francezë u janë bashkuar ekstremistëve në Siri. "Ata kanë mësuar si të urrejnë dhe vrasin" - tha Parker gjatë fjalimit të tij të enjten që shkoi.

Ndërkohë Shqipëria, me shfaqjen e saj të tolerancës fetare paraqet një shembull të rrallë, por kjo nuk do të thotë imunitet ndaj ngjarjesh si këto. Me dhjetra shqiptarë, nga Shqipëria dhe Kosova janë larguar drejt Sirisë për të luftuar xhihadin, fakt i cili të bën të pyesësh nëse sulme të këtilla terrori do të mund të ndodhnin edhe tek ne, dhe se ç'mund e duhet të bëjmë për t'i shmangur. Ndërkohë, nëse rrjetet sociale janë për tu marrë si shembull, të shumtë janë ata që mendojnë se Shqipëria nuk është vërtet vendi i tolerancës, por i indiferencës fetare. Të shumta janë debatet që zhvillohen midis atyre që ndihen të kërcënuar nga një vërshim i mundshëm i xhihadit në Europë, dhe besimtarëve muslimanë që ndihen të diskriminuar për shkak të akteve barbare të individëve ekstremistë që nuk përfaqësojnë Islamin.

Sidoqoftë e vërteta, fakti mbetet se xhihadistë shqiptarë ka dhe se sulme të këtij karakteri në vendin tonë nuk janë të paimagjinueshme. Në mendimin tim, situata do të bëhej akoma më delikate sikur në vend të një aksioni për gjithëpërfshirje dhe vëllazërim, të binim në kurthin e ndasive, e akuzave dhe kundërakuzave që stigmatizojnë grupe të caktuara. Fundja, përveçse predikimi i një lufte të shenjtë, shkak për rekrutimin e të rinjve në organizata ekstremiste bëhen edhe faktorë si varfëria, përjashtimi, mungesa e punës dhe perspektivës ekonomike, elementë të cilat gjenden gjerësisht edhe në Shqipëri. Parë në këtë këndvështrim, dhe kombinuar me faktin se rekrutë shqiptarë ka patur, situata nuk duhet të na bëjë të ndihemi rehat.

Ndaj çështjet duhen ngritur, mbi angazhimin e shtetit dhe shoqërisë për të mos lejuar që ky fenomen kaq i rrezikshëm të gjejë tokë pjellore tek ne. Dhe për këtë duhet menduar gjatë dhe fortë, duhet punuar gjithëkohës nga të gjithë, për ta mbrojtur rininë dhe vendin nga një makth si ai që po përjeton sot Franca. Shembullin, po e mësojmë nga pësimet e të tjerëve. Edhe pse të lindur në Francë, vëllezërit Kouachi e shihnin Francën si dhè të huaj. Qartësisht, nuk mbrohemi dot me agjentura të sofistikuara apo kontrolle strikte, dhe as na shërbejnë debatet që fyejnë identitetin e njërit, apo besimin e tjetrit.

Ndaj dhe mohimi i tolerancës, përqeshja e bashkëjetesës, akuzat dhe etiketimet ndaj besimtarëve janë veprime mendjelehta (apo djallëzore), që mbjellin vetëm mbrapshtësi me fruta të hidhur. Ajo që mund të na shërbejë, është përfshirja e të gjithëve në të mirat e përbashkëta, praktikimi i vëllazërisë përtej shfaqjeve mediatike, respekti, liria. Ndoshta nuk janë shumë, por janë gjithçka kemi.

200 Komente

1. Indiference e jo tolerance fetare i bie te kete gjithe perendimi, nese quhet mos-shkuarja ne kishe e falja pese here ne dite. Por quhet tolerance per sa kohe ti e lejon tjetrin te jete i ciles fe te doje, te jete edhe ateist, pa e penguar, dhe te kete cfare mendimesh te doje per fete e tjera. Kjo quhet tolerance, dhe pse ka shqiptare qe vuajne po te shohin vlera shqiptare. Quhet tolerance sidomos per faktin qe zbatohej edhe ne kohen kur europianet shfarosnin arixhinjte dhe digjnin hebrenjte me gaz, e propagandonin intolerancen fetare apo racore si supremaci. 

2. Nuk ben nejri sulme ne shqiperi sepse te njejtin aset njerezor e financiar mund ta perdore ne perendim e te kete rezultate me te medha. 

une them mbylle ket teme tani blendo se ju dha pergjigja pas analizes. Dhe e ndame ne pika biles

Me shume shqetesim/reflektim duhet te jete ke "bombat sociale, dhe ne" sesa sulmet terroriste dhe ne. Debati i sigurise kombetare ne Shqiperi eshte inekzistent, per mos thene qe siguria kombetare shkelet me kembe e eshte han pa porta. Kjo lloj amullie i intereson politikaneve pa vizion. Diten per diell, nje trafikant droge emerohet dhe fillon punen me akses teper sekret tek informacion per sigurine. vetem qendrimet ndaj ketij rasti, flasim shume se ku jemi ne. kur ve themelet e sigurise, atehere ka mundesi te flasim per stabilitet te pranueshem, pasi sistem imun 100% nuk ka. 

Persa i perket bombave sociale, dy jane kryesore dhe problematike. Integrimi i cecen/malokeve eshte akoma i paqendrueshem. Dihet qe me inkompetentit trash zerin me shume, behet agresiv, e bertet. Hendekun dhe ndasite shoqerore te krijuara nga politika, te cilat vazhdojne dhe kultivohen perdite do pjellin konflikte te paevitueshme. 

Per terrorizmin, me baza fetare, me shume do shprehet ndaj pakicave. Ka qene nje rast ndaj komunitetit LGBT ne Kososve. Minoritetet do jene me te cenuara. Shqiperia do ngelet vend tranzit dhe strehe e grupeve terroriste, pa dallim fetar, racial, gjinor, sepse nuk ka te zgjidhur sigurine kombetare. 

Gaia, po ta them dhe nje here e le ta fshijne talebanet e peshkut. Siguri kombetare para terrorizmit nuk ka asnjeri, sado qe ty te genjen mendja atje se ke. As Shqiperia, as amerika ku s'ka ngelur kuc e mac pa hyre ne cdo vrime e mundshme e ku vriten rob muaj per muaj nga armet, e as  europa ku doli tjetri e vrau 12 veta ne mes te parisit dhe arriti te ike. e kapen vetem sepse deshen te kapen. 

integrim 100% nuk ka, e kam thene, po tek ne duhet te jete te pakten ke 1%, qe nuk eshte. ndersa integrimi i cecen/malokeve duhet ta kisha vene ne thonjeza qe ta kuptoje me mire ti qe jam politically correct, meqe ne kontekt nuk te del qarte. 

sistem imun nuk ka gjithashty po jo nje i nenes e nje i njerkes. shteti i perket te gjitheve. kur vijne socialistet ne pushtet, per ty shteti esht e i mire, kur jane demokratet eshte i keq. nuk shikohet shteti me keto syze. behu pak me i rafinuar. 

nuk te mora vesh fare se ca po thua e se c'lidhje ka me ate qe po diskutohej, po nejse

ishte terrorizem me dashje ky i parisit. perça e sundo, e kishin metoden romaket, keshtu e ka dhe perendimi.

ketu te kapin me biçiklete po deshen, se dhe te duash nuk ecen dot ne rruge me shpejt, se ka gunga te bera me ul shpejtesine, çdo 100 metra kur rruga nuk ka kthesa ose kryqezime, pra kur eshte e drejte.

terrorizem me dashje nuk ka, ose te pakten une kete teori konspirative nuk e besoj, nese nuk po e thua ne menyre figurative. mjeti nuk justifikon qellimin ne kete rast. fronca duhet te nxjerre mesime se e ka rrit ne bace me duret e veta kete. 

ajo qe u be ishte komedi. mjafton te shohesh imazhet. 

ah m'rregull. njerezimi i sotem kaq e ka kutin me e shpreh solidaritetin. thone qe jane hap ca vende pune ne mars e hene, jane ndertu edhe parafabrikate per ju qe ju duket kapaciteti human i bajatur. smiley

i vetmi rrezik ne shqiperi nuk jane aktet terroriste por rekrutimi i te rinjeve, per te kryer akte terroriste jashte shqiperise, me pak fjale, Imamet hoxhallaret, keta mund te jene te rrezikshem !

Franca po korr sot ate qe ka mbjelle vete dekada me perpara.

Kur SHBA i kerkoi francezeve te ndihmonte ne luften kunder terrorizmit islamik ne Irak, Afganistan e mbare boten, pergjigjia qe moren ishte: "lufta kunder terrorizmit eshte lufta juaj jo e jona".

Siguria e Shqiperise dhe per ate pune siguria e gjithe botes, eshte e varur nga siguria e Amerikes, superfuqise se vetme te botes. Amerika eshte ne lufte, Shqiperia eshte ne lufte. Shqiperia eshte ne lufte, Amerika eshte ne lufte per mbrojtjen e interesave shqiptare. Miku i vertete ne situata te tilla te veshtira njihet.

 

zhak shirak ishte presidenti i fundit francez i frances, prandaj nuk shkoi ne lufte me anglo-saksonet "kundra terrorizmit". mbas tij keta dy te fundit jane presidenta çifute. me keta fillun atentatet, gjithnje te bere nga te njejtet. 

po luftarat duhet ta kesh te qarte, jane vazhdim i politikes me mjete dhune, territorri qe behet fajle, qe franca nuk shkoi ne lufte por u terhoq ishte nje ceshtje tjeter, ceshtja e rrezimit te regjimit te Sadamit dhe jo ceshtja kunder terrorizmit, ja fute kot me duket .. dhe sipas opinionit tim franca ka vepruar mire, Duhet te ndahen ceshtjet kush eshkaktoi terrorizmin dhe kush duhet te luftoj paqe dhe siguri,tani pergjgjes per ato qe po ndodhin sot nuk eshte franca, por shtete me te fuqishme se franca ,  qe kontrollojne boten dhe tregun e naftes dhe pasurive te tjera te vendeve te pazvilluara !

Po sjell ketu nje paragraf te tekstit "Njeriu Global", publikuar edhe ketu tek peshku. Mes te tjerash, une kam shkruar:

Merreni me mend; që nga Lufta e Dytë Botërore ne, banorët e planetit Tokë jemi trefishuar, për 50 vitet e ardhëshme mund të jemi diku mes 12-15 miliard! Rezervat botërore të naftës, deri më sot burimi kryesor i energjisë për njerëzimin, mund të jenë drejt fundit, ndërsa Shtepisë tonë Tokësore i kanoset ngrohja globale... Zot, po sikur neser, andej nga gjysma e shekullit tonë, të lodhur nga molisja ekonomike, nafta e pakët, temperaturat e larta, niveli i deteve që ngrihet, nga terrorizmi, nga qeveritë e paqëndrueshme dhe korrupsioni... të zhuritur për ujin e pijëshëm dhe të  uritur për pak grurë, të gjitha së bashku, si ne filmat hollivudian... por edhe të armatosur frikshëm tej përfytyrimit human... "Shikoni prapa të kaluarën, me perandoritë e ndryshme që u ngriten dhe ranë, dhe ju mund të parashikoni të ardhmen e tyre!". Marcus Aurelius

Linku i tekstit te plote eshte ketu:

http://www.peshkupauje.com/2012/11/njeri...

 

undja, përveçse predikimi i një lufte të shenjtë, shkak për rekrutimin e të rinjve në organizata ekstremiste bëhen edhe faktorë si varfëria, përjashtimi, mungesa e punës dhe perspektivës ekonomike, elemte të cilat gjenden gjerësisht edhe në Shqipëri. Parë në këtë këndvështrim, dhe kombinuar me faktin se rekrutë shqiptarë ka patur, situata nuk duhet të na bëjë të ndihemi rehat.

Nuk ka kush ti shkolloje me te rinjte shqiptare, ty ndricoje mendjen dhe arsyen, ndaj dhe bien pre lehte e gjithfarelloj predikimi qe u premton sadopak vllazeri e solidaritet. te gjitha format e parandalimit te pushtimit te mendjeve te tyre delikate nga keto predikime si shkolla, arsimi i larte, jane bere privilegj i vetem atyre qe kane leka or taj. fale qeverise reformatore, shkollimi eshte bere luks, maksimumi te japin nje zanat hyzmeqari.

 

Shume nice. Je i forte. se nga i gjen. me pelqeu analiza, kjo s'do thote se jam dakort, po ka te verteta te balancuara. 

me pelqeu analiza, kjo s'do thote se jam dakort,

smiley Mua kur me pelqen nje film, automatikisht jam dakort me te. Ndaj nuk arrij ta kuptoj reagimin tend

flirtimi me konceptin/ideologjine e fashizmit ne ecosistem kapitalizmin ishte risi qe s'ma do mendja qe ka vend per tu shtjelluar apo eksperiementuar. ne shkenca politike flitet per "stabilitet dhe siguri" dhe ne emer te tyre justifikohen planet e veprimit. varet edhe cfare kuptohet me fashizem nga autori. ai qe kemi provuar ne kurriz nuk na doli gje dhe njerezimi mundohet ti rrije sa me larg. 

p.s. Kete shprehje e kam mesuar nga nje pedagog i imi dhe ishte "aha" moment. Me kishte vene A+ per nje paper dhe une kur e pashe ate A+ te vogel dhe shenime me te kuqe ne te gjithe tre faqet qe kisha shkruar saqe nuk lexoja "teorite e mia" smiley, u bera konfuz. Me tha, eshte A+ e merituar dhe nuk disha ku me te kap, por gjithe kohes qe e lexova nuk isha dakort. Thjesht kam opion ndryshe nga ty dhe per logjike argumentimi ti kam bere gjithe keto shenime qe te shprehja mendimin tim hapur. Edhe profesorllikun e kishte per hobi ky zoteria.

 

The recent vicissitudes of Muslim fundamentalism confirm Walter Benjamin's old insight that “every rise of Fascism bears witness to a failed revolution”: the rise of Fascism is the Left’s failure, but simultaneously a proof that there was a revolutionary potential, dissatisfaction, which the Left was not able to mobilize. And does the same not hold for today’s so-called “Islamo-Fascism”? Is the rise of radical Islamism not exactly correlative to the disappearance of the secular Left in Muslim countries? 

To think in response to the Paris killings means to drop the smug self-satisfaction of a permissive liberal and to accept that the conflict between liberal permissiveness and fundamentalism is ultimately a false conflict – a vicious cycle of two poles generating and presupposing each other. What Max Horkheimer had said about Fascism and capitalism already back in 1930s - those who do not want to talk critically about capitalism should also keep quiet about Fascism - should also be applied to today’s fundamentalism: those who do not want to talk critically about liberal democracy should also keep quiet about religious fundamentalism.

Analize qe e ka bere prej kohesh Zizek. Ne te njejten linje,por jo dhe aq, dimri panvera dhe reni arabe

Fondamentalistet ne vetvete nuk jane fondamentaliste te vertete, forca shtytese per aktet terroriste eshte nje reagim ndaj tundimit per te jetuar si liberal, suprimimi i ketij tundimi. Pak a shume thanatosi i famshem. Per te njejten arsye mbulohet dhe femra me perce ne islam.

The problem with fundamentalists is not that we consider them inferior to us, but, rather, that they themselves secretly consider themselves inferior. This is why our condescending politically correct assurances that we feel no superiority towards them only makes them more furious and feeds their resentment. The problem is not cultural difference (their effort to preserve their identity), but the opposite fact that the fundamentalists are already like us, that, secretly, they have already internalized our standards and measure themselves by them. Paradoxically, what the fundamentalists really lack is precisely a dose of that true ‘racist’ conviction of their own superiority.

Ne kete aspekt, nga fondamentalistet e vertete te vetem sot ne bote, ndoshta jane komunitet amish, ka pas thone, ndersa islamistet ende denden me coca-cola

Me mennonitet (te afert me amishet), Reygadas ka pas bere nje film te shkelqyer : Silent Light !
 

Is the rise of radical Islamism not exactly correlative to the disappearance of the secular Left in Muslim countries?

 

Paska qenë në linjë me mua për "si t'ia bëjmë me liberalizmin" smiley. Por nëse kritika që kërkon Zizeku është e dobishme për së brendshmi, a ia del dot sfidave që do të sjellin superfuqitë e tjera, për shembull përmbysjes së kaheve të luftës së ftohtë (ahaha)? Dua një Perverts Guide to China.

Ajo që është shumë e trishtueshme në këto muhabete te peshku dhe më gjerë në Shqipëri, se dynjaja ka dyzina me Zizekë, është që ne, si tërësi shoqërore, as që ia kemi haberin liberalizmit, jo më t'i bëjmë kritikën. Si fillim, Zizeku mund të thoshte se ai që bën më shumë paradë me harmoninë, e ka më të fortë pasigurinë për të smiley. Gjendja është e keqe, por kush do ta përmirësojë, si të ndërtohen liritë fetare kur kemi një kler të varur nga dinosaurë të huaj, si të ndërtojmë të drejta civile kur shoqatat e çdo lloji i kemi thjesht nominative dhe po aq të varura, e të mbushura me hajdutë injorantë, dhe si të ndërtojmë një kritikë kur nuk kemi universitet të mirëfilltë. As figura nga rruga nuk kemi, të çfarëdo fushe, që të frymëzonin mendimin politik. Por pengesat materiale janë akoma më frenuese: ne akoma nuk kemi punëtorët, pa të kalojmë te sindikatat.

Kjo rendje kaq e vonë e jona drejt Evropës, qoftë si emigrantë qoftë si vend lutës për anëtarësim në BE, është edhe ajo e trishtueshme, meqë përpara nesh u shfaqën papritur si reklamat tek italiani disa të drejta "të jashtme" bashkë me rrezikun se do prishet sinjali apo do mbytet anija apo do falimentojë RAI.

Kjo nuk pritej prej Blendit!

Vertet per te ardhur keq, po e mira kesaj eshte qe te pakten na mbajne gjalle me gjepurat e rradhes. smiley

selam alejkum

Gaz pa dash me hap debat, mund te me thuash se per cfare tu duken gjepura keto qe shkruan Blendi? Per mendimin tim "Qorri' nuk mund te ishte me i sakte. Duke e njoft nuk me cudit fare nje qendrim kaq i drejte per kete ceshtje. 

 

Cpune kemi ne me Sulmet terroriste mor Blend , a i pagu dritat , ne rregull je.

Fatkeqesisht me ca duken bathet nuk ka per te qene e larget ajo dite...! Se si shoqeria shqiptare do ta perballoje ate nuk e dij ?

Ndaj dhe mohimi i tolerancës, përqeshja e bashkëjetesës, akuzat dhe etiketimet ndaj besimtarëve janë veprime mendjelehta (apo djallëzore), që mbjellin vetëm mbrapshtësi me fruta të hidhur. Ajo që mund të na shërbejë, është përfshirja e të gjithëve në të mirat e përbashkëta, praktikimi i vëllazërisë përtej shfaqjeve mediatike, respekti, liria

.. e ke pak si te ngatarume dhe komplikuar zgjidhjen o Blendi. Te gjithe ne e dine se zgjidhja e problemeve te kesaj bote kaq te trazuar eshte e thjeshte dhe fillon qe ketu midis nesh,Te duam dhe respektojme njerin tjetri No Matter What. 

ja cfare shkrua autor i kenges :

People Loving People

Doctor, you ain't got a pill
For whatever's making this world ill
You can't get forgiveness at the store
And peace, it's a politician's war

You won't find no resolution in the bottom of a bottle
In the stars or Aristotle, the only answer to the problem is...

People loving people
That's the enemy of everything's that's evil
Ain't no quick fix at the end of a needle
It's just people loving people
Whoa, woah, woah, woah

Words aren't what they seem to be
Talk is cheap but lies are free
We fear what we don't understand
And we've been scared since time began

All the colors and the cultures circle 'round us on a spindle
It's a complicated riddle, the solution is so simple...

It's people loving people
That's the enemy of everything's that's evil
Ain't no quick fix at the end of a needle
It's just people loving people
Whoa, woah, woah, woah
Whoa, woah, woah, woah

You can pawn it off on kings and queens and those behind the curtain
Say what can make a difference in a world so full of hurting
But I believe the remedy starts right here with you and me

People loving people
That's the enemy of everything's that's evil
Ain't no quick fix at the end of a needle
It's just people loving people
It's just people loving people
Whoa, woah, woah, woah
Whoa, woah, woah, woah
Whoa, woah, woah, woah
It's just people loving people 

Shkrime si ky jane sa per te bere fresk. Ke vape? Here's a pepsi for you, do thoshte ajo indianja e pepsit. Te tilla shkrime i bejne te gjithe te lumtur, ka i kocke per te gjithe aty. Thuj or vlla pa frik e troc qe kemi te bejme me ca merhume shpellare e cdo rob duhet ti denoje, pavaresisht se cili e kush eshte. Kjo eshte semundja e shek 21. As ato te cnn sdo kishin folur kaq ne menyre korrekte. Po eshte blog per te shprehur sade ca te thote me dja o vlla seshte caucus per kantidat presidenti te amerikes. 

Krimi me i madh qe ka bere Amerika nuk jane keto Guantanamot e Abu Ghraibrat, luftrat per nafte a mbeshtetja e juntave ne Ameriken Latine, po pikerisht futja e ketij konceptit "politikisht korrekt", qe i ka bere te gjithe si robote, te thone ate qe pritet te thone, as mish e as peshk.  

Shpirti, eshte krijese e shkolles se Frankfurtit... e ke parasysh? smiley

Zemra, ska rendesi krijese e kujt eshte, po kush e rrit dhe e perhap. Gay, shoku, apo femen?

Po mire, me hiqni nje merak:

E di qe ka rekrutime edhe nga vendet perendimore e lindore per te shkuar ne Siri e me tej ne Lindjen e mesme dhe per t'iu bashkaur ISIS-it apo sic thuhet ndryshe shtetit Islamik. Po une psh qe dua ti bashkohem luftetareve qe luftojne kunder ketyre shkerdhatave a mundem me shkue? Pra a ka ndonje sistem per te rekrutuar luftetare qe deshirojne ti bashkohen psh trupave apo luftetareve Kurdist te Sirise? Kam qene oficer rezervist, i specializuar per altilerine gjysem te rende dhe me vone edhe per shperthimet me lende plasese. Kush di ndonje informacion sesi mund te shkosh per tiu bashkuar frontit te luftes kunder ISIS-it te ma beje te ditur. 

Pra, nuk mjafton vetem te thuash "Je suis Charles". ISIS eshte kthyer ne nje armik nderkombetar, ndaj te gjithe duhet ta luftojme njesoj sikur te na kishte sulmuar ne.

 

Vreji venit aty ku je o kuazimodo se cado te besh ti me aty aty gjylet e tua rezerviste si dhe 100 veta si ty i bo ustaji modh, dmth amerika me nje tomahawk. Sic ja hodhi atij al awlakit. Medemek qe p some ai, gangsterr. Rekrutonte kunder perendimit. Fliste per xhenetin, allaun, 73 virgjereshat e rrujtme etj. Qene mbledh nje nate anej nga jemeni a ura qabese, kush ja q robt, hengren e u dynden me shishqebap e kuskus. Folen per allaun, per satanin e modh ameriken.  E shan e bon lesh. Ne fund fshin mjekrrat me yndyr, ferkun koqet, ju falen pejgamerit e dolen. Te dera satani modh ju hudhi nje bumje e i beri hi. Shkun te pidhi nones vet. 

Pra, nuk mjafton vetem te thuash "Je suis Charles"

Ke shume te drejte. Ti po qe je Charles Manson.

frike eshte ne fakt. stili i terrorit te ketyre behet efikas per shkak se individual dhe i decentralizuar, perkundrejt struktures se centralizuar te nje shteti.

ne vend qe ta citosh ne copeza, sille me mire si prurje me vete, albano. e meriton nje vend me vete, nuk eshte as material i gjate.

Mesime te nxjerra se prapthi (prej ngjarjes) si kapja e derrit prej bishti, sepse sulmuesit e Charlie Hebdo ishin vendalinj, ishin rritur, marxhinalizuar dhe radikalizuar jo ne Siri e Lindjen e Mesme, por ne France. Me gjase dhe autoritetet franceze i neglizhuan keta persona te njohur per radikalizmin e tyre sepse vemendja e autoriteteve franceze para kesaj ngjarje--sic dhe ky shkrimi i Blendit edhe pas ngjarjes--i kishin te orientuara vec tek ata qe jane aktualisht ne Siri dhe me ISIS.

E kuptoj joshjen per te trembur miletin me talebanet qe pritet te hedhen bomba edhe ne Shqiperi. Jo se nuk egziston ky rrezik, ama nderkohe qe juve i bini ketyre daulleve per rreziqet e se ardhmes, s'duhet te injoroni rreziqet aktuale tek, fjala vjen, koleget tuaj neper studiot televizive: talebanet si Muc Nano, Ben Blushi e Maks Velo qe ne emer te Perendimorizmes--dhe me goxha megafone mediatike--predikojne dasira dhe flasen 4lliqe nga ato qe shpesh helmojne miletin me shume sesa bombat. 

Me shume sesa me keto daullet monotone per talebanet me mjekra, 'trimeria gazetareske' ( do thoshte ai qe pyeste a ka gazetare trima n'Shqiperi lol) duket tek kritikat ndaj atyre kolegeve helmatises. 

 

Kurse nga peshqit qe jetojne ne France, ose qe jane me te France-perditesuar; cfare efekti soc-politik mendoni se do kene ngjarjet per vendin? Thote qy:

One political analyst, Jérôme Sainte-Marie, at PollingVox, described the attack as an unprecedented moment for France. “With public opinion already prepared to have negative thoughts on Islam, coupled with the extremely fragile government and fragile social situation, it will be a turning point. It will crystallise and concentrate all sorts of things in public opinion. It will have very serious and lasting consequences on political life in France.” [The Guardian]

Paske cituar nje tip qe s'thote asgje se cfare efekti do kete. E forte! smiley

Ku e di ti qe s'e bera qellimisht per te provokuar nje parashikim me specifik nga ty? Me c'rast deshtova, se morra nga ty vec nje replike te pergjithshme smiley

Xhibo, nuk ka rendesi primare se ku ka dale pucrra me qelb. Veprimi imediat qe duhet nderrmarre eshte qe duhet shtrydh qelbi. Pastaj shikohet se cfare e krijoi pucrren dhe luftohet me antibiotike.

Sa per dasirat qe predikojne Nano dhe Blushi, duhet ta kuptoni me ne fund qe ka njerez qe nuk ju duan dhe jo se duan te ndahen, po nuk duan as te bashkohen me ju. Besoj se 1milion e gjysem njerez dhe 40 lidera shtetesh ne Paris do t'ua kene dhene te qarte kete mesazh. Nuk jetohet gjithe jeten ne denial Xhibo. Se dhe Muhameti, pa c'pa dhe u ngrit e vajti nje dite te mali.

Nano dhe Blushi, duhet ta kuptoni me ne fund qe ka njerez qe nuk ju duan dhe jo se duan te ndahen, po nuk duan as te bashkohen me ju. Besoj se 1milion e gjysem njerez dhe 40 lidera shtetesh ne Paris do t'ua kene dhene te qarte kete mesazh. Nuk jetohet gjithe jeten ne denial Xhibo. Se dhe Muhameti, pa c'pa dhe u ngrit e vajti nje dite te mali.

PF, ti paske ik per lesh plako, shpresoj ta kesh nga i ftohti i madh ne Kanada, dmth te mos kesh gje ftohje permanente smiley 

Une nuk jam musliman e para, e dyta po beja nje replike/koment per shkrimin qe ka bere Blendi, dmth kshu ne pergjithesi per tematiken e trajtuar, jo per Blendin e mua personalisht, as per "ne" dhe "ju" ne cfare do kategorie reale apo te imagjinuar nga ty e kush tjeter.

Normal qe s'eshte e ndaluar qitja e dufit nga ana jote me "ju" dhe "ne" dhe "mos u ankoni qe s'ju do Muc Nano" (a thua se une/ne po rrime pa gjume nga dashuria apo mos dashuria e opinionisteve shqiptare per ne lol) por dua te them qe ky dufi yt eshte skic me komentin tim (jo pse u ofendova gje une, po thjesht eshte skic, dmth pa lidhje).

Xhibo pak rendesi ka se kush menon ti se duhet te mendojme ne se je ti. Ajo qe eshte me e rendesishme eshte ajo qe ti mbron a justifikon, a ku di une si do kesh qejf ti ta quash. Dhe po Xhibi, gjerat pak a shume kane arrit tek ne dhe ju ose ju dhe ne nga neja e juaj. Me nje llaf po i re karadyzenit, karadyzenist do jesh, pavaresisht se ti thu qe kjo eshte pjese per kitarre.

Ah, urime dhe ne profesionin e ri te leshologut. Apo quhet leshtar? Po sidoqofte don't quit your day job ende.

PF, ke fol si zedhenes i talibanizmit n'Peshk smiley

Radikalizmi s'eshte fe, eshte qasje (ne vs ju, ne me te mire se ju, etj). I krijon grupet dhe ku s'jane, ne mos nafte do dale grup armiqesor, tha.

Normal qe ti s'e shef dot veten ashtu sic i dukesh te tjereve (flas nga komentet), but don't worry, you're in good company; as Muc Nano s'e sheh veten per dasor, e shef per iluminator smiley

I know i know Xhibo. Tek qasja ta kisha llafin edhe une. Varet se kujt i qasesh sepse grupet jane atje, te ndara mire e bukur,  sic e di edhe ti vete me mire se une. Une me thene te drejten nuk e ndjek Muc Nanon, apo Ben Blushin si ti qe pikohesh ne internet 24/7, po padyshim qe jam nje me shume e me shume njerez me mend e me peshe qe po perpiqen ti quajne gjerat me emrat qe u takojne. Kaq. Ne talibanet perendimore deri tek terrori i lapsit shkojme. Dhe nese edhe Muci e Blushi jane ne nje linje me te, u qofte e mbare.

A po te dush te sjell dhe listen e njerezve qe ndjek ne twiter po te me japesh nje adrese.

P.S. Hiqe ate robin qe qesh kur atako Xhibo, se tregon shume pasiguri ne vetvehte. Ca ke per ta thone thuje drejt.

Dmth tashi u hodhe tek "ne qe internetojme pak vs juve qe internetoni shume"? Qenke duke bere "argumenta" si grate llafeliga o PF, allah allah, tobestakfurullah, sic themi ne muslimanet...

Jo Xhib, krejt tjeter ishte argumenti, po ja qe ti do t'i shkasesh matane e une me zor s'te mbaj dot.

Sa per efektin soc-politik: Franca eshte djathtas aktualisht, sikurse i gjithe globi. Por, edhe pse 7 janari francez eshte, ne esence, nje 9/11 (ne te dyja rastet, objektivi(target) e zgjedhur nga terroristet ishte simbol i diçkaje: kullat simbol i liberalizmit, gazetarët simbol i fjales se lire), paradoksalisht, dhe ne ndryshim nga USA (ku rizgjedhja e nje mediokri si Georges Bush nuk cuditi askend), kam pershtypjen se geshtenjat nga zjarri, ne France do i nxjerre e majta.
Ndofta ne kete mes ndikon fakti qe skena politike e saj  eshte e ndare me tresh: e majta, e djathta dhe ekstremi i djathte. Por e perseris, edhe pse Franca eshte djathtas (ne teresine e saj), ngjarja e Charlit i ka ulur shume pike ekstremit te djathte. Pse? Sepse i jane ngritur piket te majtes ne pushtet, pra presidentit te majte Hollande. Hollande (dhe socialistet ne pergjithesi) nuk kane rezerve votash djathtas, por pikerisht kane rezerve votash ne te djathte te se djathtes, pra tek Le Peni. Kjo vjen sepse shtresat e varfra dhe puntoria, tradicionalisht te majte, keto 20 vitet e fundit po votojne gjithe e me shume Le Penin, sepse shohin qe e majta nuk po i perfaqeson më interesat e tyre. Frakti qe Le Pen ishte e vetmja politikane e spektrit politik francez qe nuk mori pjese ne Marshim, nuk eshte pak !  Ajo (pra PR i saj), me siguri, i beri llogarite gabim : nuk e priste nje 'sursaut' (hov) te tille republikan te kesaj shkalle !! Ne France, edhe ne 2012 ka patur nje sulm terrorist jo te vogel (vdiqen 7 vete), por ja qe objektivi (target) i zgjedhur asokohe nuk kish ndonje simbolike te vecante. Kesaj here, "u tund" dheu! Dhe Le Pen, humbi shancin e saj te prezantohej si parti serioze, ne nje Marshim ku nuk ngeli i majte, i djathte e i qendres pa shkuar !! Une ndaj e thash dhe ne nje postim para pak ditesh: nese deri para 7 janarit, Marine Le Pen e kish TE SIGURT njerin nga dy vendet e turit te dyte te presidencialeve franceze ne 2017, pas 7 janarit, ne opinionin tim, kjo mundesi eshte bere zero. Ne finale (ne tur te dyte) do ridali kandidati socialist (normalisht, Hollande) dhe ai i se djathtes. Por kjo e fundit aktualisht eshte shume e çoroditur (kjo eshte teme me vete) dhe, edhe pse, e perseris, ideologjikisht Franca ESHTE djathtas, ka fort mundesi qe te jete e majta ajo qe te qeverise edhe per 5 vite te tjera dhe te perfitoje politikisht nga Charli.

Stalker, ashtu qofte sic e predikon ti, sa i perket efektit negativ politik te kesaj ngjarje per radikalet e Frances (Le Pen me shokqe). Druaj ama qe do kete te njejtin efekt dhe nga ana sociale, dmth tek mileti tashme goxha i emigrant-musliman polarizuar. 

Po te kesh nge do te te inkurajoja te shkruash nje artikull tip analize-reflektimi soc-politik per Francen me rastin e kesaj ngjarje, do ta lexonim me kenaqsi. Premisa eshte me interesante duke ditur qe ti vete ke vajtur si emigrant aty, sic dhe ne ne Amerike. 

E njejta ftese vlen dhe per Un jardin, Gucen, apo kedo tjeter...apo do ta beni kolazh? smiley

Ndaj dhe mohimi i tolerancës, përqeshja e bashkëjetesës, akuzat dhe etiketimet ndaj besimtarëve janë veprime mendjelehta (apo djallëzore), që mbjellin vetëm mbrapshtësi me fruta të hidhur. Ajo që mund të na shërbejë, është përfshirja e të gjithëve në të mirat e përbashkëta, praktikimi i vëllazërisë përtej shfaqjeve mediatike, respekti, liria. Ndoshta nuk janë shumë, por janë gjithçka kemi.

Ô Blendi,

Po qe se futim të ndjerën dyzenë Charly tek rafti i akuzave dhe etiketimeve ndaj besimtarëve - dhe me këtë rast veprimet e saj do t'i quajmë "mbjellje mbrapshtësie" është krejt e natyrshme që frutat e ndaluara që ata janë duke shijuar në parajsën e karikaturistëve do të jenë të "hidhura".

C'ka mbetet të merret vesh është: je me gazetarët apo me terroristët?

xixa,
kur flas per "mohimin e tolerances" e kam fjalen per Shqiperine. Kam vene re nje numer artikujsh, liberthash e prononcimesh nga te ashtuquajtur intelektuale qe thone se tolernaca fetare ne Shqiperi eshte nje Mit. Qe ka vetem indiference fetare, dhe injorance fetare, por jo tolerance dhe bashkejetese. Kjo mua me shqeteson dicka.

 

ne qofte se doni qe ne shqiperi te mos kete situata te tilla duhet

  1. te largohen menjehere nga shqiperia kleriket e huaj qe drejtone ne shqiperi besimet fetare
  2. te mbylle shkollat e huaja fetare dhe te hape shqiptare
  3. te rifuse brenda tipat ''maks velo''
  4. te denoje ashper propaganden percarese krahinore dhe fetare.
  5. te marrin si shembull modelin e funksionimit te shtetit izraelit

Izraelin modern kapitalisto amerikan apo ate qe eksperimentoi me socializmin dhe e baktisi disa dekada me pare? smiley

Together we are a close family. Peace and love:

German Chancellor Angela Merkel joined thousands who marched to condemn the terrorist attacks in Paris, promote tolerance and send a rebuke to a growing anti-Islamic movement today.

 

President Joachim Gauck addressed the event at Berlin's Brandenburg Gate, organised by the Central Council of Muslims under the banner 'Let's be there for each other. Terror: not in our name!' 

Imams recited Koranic verses, including a passage that condemns the taking of life, and this was followed by speeches given by Christian, Jewish and Muslim religious leaders and a minute's silence.

Announcing the vigil, the Muslim Council and the Turkish Community of Berlin had condemned 'the despicable terror attacks in France in the strongest terms' and stressed that 'there is no justification in Islam for such acts'.

With a view to a nascent anti-Islamic movement, they said they wanted 'to send a message for peace and tolerance, against hatred and violence and for a cosmopolitan Germany which respects and protects the freedom of expression and religion'. 

 

yp xhibi !

Bashkejetese, jo integrim !!

"Ndaj dhe mohimi i tolerancës, përqeshja e bashkëjetesës, akuzat dhe etiketimet ndaj besimtarëve janë veprime mendjelehta (apo djallëzore), që mbjellin vetëm mbrapshtësi me fruta të hidhur."

Kjo eshte bere mode e ntelektualeve (postmoderniste?smiley) allbaneze, qe gjasme jane aq te qute qe zbulojne rroten, qe paskerka qene e mcefme, sic bene me Skenderbeun, Nene Terezen, etj. Dmth kush shan me shume ndonje vlere shqiptare duket me shume modern, me majuc.

Sa per rrezikun qe i vjen Shqiperise, mendoj qe eshte real. Sidomos nga keta idiotet qe kane shkuar ne Siri, por dhe jo vetem. Ne ka hoxhallare, te vertete apo te rreme, qe hapin ide terroriste duhen plas mrena. Dhe neper xhamira te behet propagande antiterroriste. Ata te shikut shiut a si quhet te justifikojne rrogat qe marrin. 

   

Nuk ka islamike radikale ne Shqiperi sa per te pas frike. Ketu ka vetem vitaliste, pra ata qe rrejne miletin me ilace popullore qe te japin rini te perjeteshme ose qe sherojne kancerin, ose ata qe te varin nuska per tu sheru nga magjia e zeze.

Islam Radikal ka ne Kosove dhe Maqedoni. Ne Kosove ai ka dhe parti politike dhe perfaqsues ne parlament.

Nuk kane shume rendesi etiketat, dmth islamiste radikale apo dicka tjeter. Se kush permendete qe dhe keta idiotet e Parisit s'ia kishin idene islamit, apo ata te tjeret qe shkojne ne Siri, bile dhe terroristet e 9/11 ishin pallu mire e mire ne Vegas para se te nisheshin per virgjeresha. Fakti qe ka shqipo qe shkojne ne Siri eshte nje sinjal shume i forte. 

Thelbi i islamit radikal nuk qendron tek ekzekutoret apo menyrat qe perdorin keta te fundit per te vra, por tek ata qe i ideojne keto dhe i nxisin keta per te vdekur.

E thashe dhe dje diku : eshte fuqi e madhe ta besh tjetrin te vdese pa e ditur perse po vdes. Pra rreziku eshte tek kjo fuqia, pa qe do gjenden qeflinj virgjereshash kjo nuk ka ndalim.

Mos fshihemi pas gishtit apo me sofizma. E tha bukur PF kur ben krahasimin me epidemine.

Nuk e di per ca gishti flet. Ti sikur the qe s'ka islamiste radikale ne Shqiperi. 

Sapo e thashe me siper. Nuk ka islamike radikale ne Shqiperi, pra nuk ka nga ata qe mund te nxisin. Ne Kosove po. Nuk jam duke thene nder Shqiptare, por ne Shqiperi.

Po ata shqiptaret e Shqiperise qe shkuan ne Siri kush i thartoi nga trute?

Ndonje  imam si puna gjibit tone qe nataron kauza dhe quan paralele drejtezat e kithta.. Po gjibi nuk eshte islamik radikal. Gjibi eshte gjib, ka te drejten e fjales.

Mesa duket ky eshte ndryshimi, une them te rrasen mrena te gjithe ata qe perhapin terrorizem, pa dalim ideje, feje etj. Ti thu qe po s'paten titullin "Islamist Radikal," s'ka problem. Tashti e kuptoj, dashke te shpetoke xhibin. Aq miqsina i kena sa te shpetojme vec ate si individ, ose se paku te kete akses peshku te veni.

Hungtintoni fitoji Stalker. Kioskaxhiu fiton kur vete Hoxhe efenia rri ne rradhe per gazeten. Franca i ka 5 milion kurioz, plus turisteve.....

fitoret simbolike maji per vete, ne preferojm fitoren e xhepit smiley

dhe ndrroi venin g-se se Hunit smiley

ene idialist ....ene lekist....sikur nuk shko fare po e drejta jot ta mbash veten me gajret...Parate shkojne tek familjet e te vrareve ne fund te fundit...keshtu qe edhe ne lumturohemi per ta por trishtohemi per ty kur e majta franceze i dorezo Islamikeve SIMBOLIKEN

yyy, jo jo, sa per paret, ato shkojne tek xhepat e aksionereve te gazetes, por hajt mo, edhe kioskaxhiu ka fitu i çik

Fitimet e ketij numri shkojne kryesisht per viktimat, aksioneret do perfitojne nga numrat e ardhshem. Keshtu qe shko prap ne rradhe e bli nje kopje te dyte.

Xhumhuriet-i turk e ben fora: boton karikaturat e numrit te sotem te Charlit

ps: dhe une them se, turqit, ose te pakten nje pjese e tyre, e kuptojne shume me mire se, psh, amerikanet apo britaniket, lidhjen e forte shpirterore te francezeve me laicitetin.
C'est comme ça

O Stalker turqit kane shume miliona qe e kuptojne njesoj si francezet rendesine jetike te laicitetit. Problemi eshte se ka ca miliona (me te shumte) qe nuk e kuptojne perderisa votojne Erdoganin. 

S'ka gje qe nje pjese votojne Erdoganin. Kryesorja eshte qe, modeli i tyre republikan (xhumhurieti) eshte i ngritur mbi modelin francez republikan, ku laiciteti eshte nje nga shtyllat kryesore (ne mos kryesori). Ne Angli, psh, jo (sepse edhe vete nocioni i republikanizmit eshte i huaj; fundja, Anglia nuk eshte republike). Njesoj dhe ne USA.

Une kur i kam thene turqve qe jam ateist (ose agnostik) nuk jane habitur. Kur i kam thone amerikaneve... kane ulur syte (njesoj sikur te me thoshin: "paç hijen tate o i pafé" smiley )

Per te qene fair: edhe CHARLIE, ka qene plot here ne procese (lexova diku qe kane patur relativisht 1 a dy procese gjyqesore ne vit). Disa i kane fituar, disa jo. Le ti fitoje proceset edhe Dieudonné, bujrum!

Po te jemi fair Stalker duhet te themi qe Ch. H. nuk eshte padit ndonjehere nga qeveria. Nuk jane arrestu. Kurse Dieudonne-n e arrestune sot.

Me fal kane ndalu nje here publikimin e para-ardhesit te Ch.H., Hara Kiri se u tallen me varrimin e De Gaulle.

Stalker, turqit e Frances jane ne pergjithesi nga pjesa elitare. (shif Balladur smiley)
Ne Stamboll Erdoganin te kene ta pjekin robt. Halli eshte kur shko anej ne thellesite e Anadollit ku katunaria eshte e frikshme fare dhe e adhuron.

Kurse amerikonet qe vijne ne France jane te shumellojshem po kane nje gjo te perbashket, jone te gjithe amerikone te shkretet smiley

jo mer Lizander, ua kom thone respektivisht ne venet e tyre, jo ne France !

Stalker, fillove me teorite anti-amerikone...po mer po gjieh San FRancisco e Ney York ne Qish e mbajne frymen 3 here ne jave.

Ndjenja e inferioritetit qe haset ne syte e Elites Europiane kur perballet me te madhen Amerike eshte veshtire per tu pershkruar. Ata 3 red neck qe ke takuar te ndihmojne thjesht te pergjithesosh raste idilike e te ngresh figuren tende,  Stalker, para sylesheve te te gjitha ngjyrave e sidomos atyre Islamik.

Amerika falenderon Francen per ndihmen qe i ka dhene per shpalljen e Pavaresise, por e ka shperblyer shumefish aleatin e vjeter sa here qe ka kapitulluar dhe rezultati shihet sot, ne France flitet ende Frengjisht e jo Rusisht a Gjermanisht. Dhe thone pse nuk erdhi Obama per nderim...Po cte vinte... te duronte mediokritetin dhe arrogancen Franceze te grisura dhe perdorus si leter higjenike.....nga dy Kokpeshqire Arab me kallashnikov ne duar.....ku njeri as dinte ta perdorte si duhet?????

Beni mire te merrni borxh Dick Cheneyn sa eshte gjalle, qe te zevendesoje tere kabinetin e deshtuar Francez.

ju amerikont s'keni goje me fol, ta thash qe ate dite qe ndodhi ngjarja. Te nesermen e pe vete, gazetat amerikone kishin pikselizu fotot e karikaturave. Te pasnesermen, ta tha dhe gazeta me te cilen Sala fshi bothen

Ne te amerikes, na qajne kur vijme dhe na qajne kur mungojme. Kaq te parendesishem jemi. Nejse me vjen keq  te pe paskan degdis anej nga Ohio apo ne ndonje Amish komunitet, kur ke shkel ketej. Ndoshta te shoqerojne si duhet rradhes tjeter. Po sk gjo me kuptimplote se pamja e habitur, e Europianit para Madheshtise se ish-Kolonise. Anglez i kena shumicen e emigranteve e jo kok-peshqira kto vitet e fundit. Kena vu men prandaj konsiderojini kandidaturen e Dick Cheneyt sa humbni kohen kot me Le Pena.

Lizander, ja nje shembull per ta ilustruar pse Turqia vazhdon te mbetet republikane (dmth, dhe laike) :

Dans la nuit, la police a perquisitionné l'imprimerie du journal, à Istanbul, afin d'examiner son contenu avant de donner, après un coup de fil à un procureur, son accord à sa distribution. Des policiers ont été déployés autour du siège de Cumhuriyet, à Istanbul, et de sa rédaction d'Ankara.

Policia vertet e ka rrethu mbreme redaksine dhe shtypshkronjen e gazetes ne fjale, por prokurori ka dhene urdher qe gazeta te shperndahet. Qe do te thote se insitucionet e Turqise (prokurori) ende mbetet republikan (dmth laik)

Po sa kohe do zgjase kjo pavaresi? Se dikur ishte ushtria qe nuk lejote politiken te levizte nga rruga e laicitetit, por ajo kohe mbaroi.

Pastaj mos harro, Erdogani, si cdo maskara tjeter qe ben sikur beson te perzierja e shtetit me fene, do vetem te ruaje votat e veta. Per kete atij i mjafton te coji policine e te beje represion te gazetat republikane. Po ama nuk do qe t'i dale nami qe po ndalon publikimin sepse e di qe ka nje pjese te madhe te popullsise qe eshte kunder censures. Amon me mo tipik lider populist si Berluscoglioni, Sarkozy, etj.

"eshte fuqi e madhe ta besh tjetrin te vdese pa e ditur perse po vdes"

muhabet kolegesh ne pune njehere, m'u kujtua tregonin per person te tille, me admirim e quanin 'te rrezikshem', thoshin po hyre ne bisede me te, te iku truri, s'mendon me njelloj, mbaroi ajo pune. dhe se nuk do t'a benin gafen t'i qaseshin atij njeriu. Ama gjithnji me respekt flisnin.

Rrofte Shteti Demokratik i Izraelit!!!

I vetmi burim drite ne erresiren mesjetare te Lindjes se Mesme!

Rrofte!!!

smiley

Erresira po vjen ne Evrope o Ron !

E kujt po i rruhet mer Stalker? A e shef qe ka dale cepi kokes se Rames? Kjo ka rendesi. Mos u merr me njerez pa vlera si Merkel apo Donald Tusk

Te mesojme nga Izraeli! Te marrim driten e tij, qe me shume ndricon nga erresira qe e rrethon.

Flm, Izrael. Thank you, Bibi!

Respekt per corriere della sera, guardianin, frnkft allemagne dhe wash postin qe i ribotuan karikaturat. Po te ne do i botoje dikush? Apo do na iki jeta pa pike burrnie, tu ngrene sufllaqe, tu pi biter e tu then po shiko i cik 

ne jena vetem per te honger brume, mer.

ja shife, pothujse na ve Gazi perpara, me nji koment e gjys...  smiley

Po se pervit kur vjen dhjetori fillojn e hapen bythsh me kuc e me mac ne tv robt, erdhi demokracia, endrra shekullore u be realitet, shqiptari eshte i lire te shprehet si te doje etj etj etj. Thu me vete as poliset greke skan pas kaq shum demokraci sa ne. Kur vijne kto momentet definuese pastaj zhduken te gjithe si lepra, njeri eshte i zene me pune shkencore, tjetri ka gruan me barre, nje tjeter per dreq qelloi me sherbim pune jashte shtetit. Yyyy me komb langaraq e burracak se bo nona. Edhe kermilli qeka me guximtar se ne. 

dmth duhen vra te pakten 60 veta te tjere? 

Gazo, e perballoni dot? 

mesojuni femijve ne kopesht:

Izrael, Izrael,

e ke gojen me recel!

e ke gojen me recel
kush se hengri e s'u vel!
 

Rrofte Shteti Demokratik i Izraelit!!!

Sa me i madh territori i Izraelit aq me e qendrueshme paqja dhe begatia ne Lindjen e Mesme!

 

Tani me thene te verteten, dmth te rrime shtrember e te flasim drejt, ajo qe ben izraeli ne gaza eshte diskriminim. Per t emos thene krim. I kan mbyllur 2 milion tob aty si derra. Jane si jane palestinezt, per hir te asaj demokracie qe reklamojme ketu perdite palestinezt meritojne shtetin e tyre, sado te vogel e te sakatuar. 

Kauza e Izraelit nuk do shuhet kurre!

Me shume arme dhe municion per Izraelin!!!

Po te isha edhe nje here 20 vjec, me shume deshire do shkoja te jetoja ose ne fshat, ose ne Izrael, ose te dyja, dmth ne nje fshat izraelit!

Me shume teknologji per Izraelin! 

Ato fshatrat e reja, me arkitekture bashkohore dhe toke plot? smiley 

He Bame, a e bojm dot Sukthin kshu? Gerdecin? Donofrosen?

Uje kemi me shume... ca na mungon? smiley

" ca na mungon?" Ose ca kemi teper? smiley

gerr gerr gerr tu sha izraelin, tu bajt hallet e gjith harabis. jo po do ta lej veten izraeli t'i kapin me mshes ata pigmente-erretit, sic na kapi ne milloshevici. ja per kto gjona e tha "popull skllav" ai i mencmi, jo per tjeter.

Imagjino, ne gzohemi me nji fluturak loder, mer! A e kupto! lujti qeni i kallajxhiut per ate sendin qe e blen rrezik te "toys R us" smiley

aq o dollapi jon. nji bzzzbzzz me telekomand kallcuku smiley

 

ajo foto e ati katuni yll

vetem respekte per popullin izrealit qe shkretetiren e ka kthy ne bace. vetem respekte! 

P.s. Me shume teritore per Izraelin!!!

Dy popuj ka bota qe Gurin dhe Shkretetiren i kthejne ne Oaze jetese  ..Kinezet dhe Izraelitet .

Rrofte miqsia Shqiptaro -Kineze - Izraelite

Izraelitet jane Popull qe kthen Shkretetiren ne Oaz jetese ..Rrofte Miqsia me ta

Para se te ikte ketej , nga Usa bona nje "tram " me nji Gru Madheshtore izraelite qe po ikte ne ven te saj .Kishte dy djem njoni me i bukur se tjetri .  Trupa basketbollistesh  .16 vjet njoni 20 tjetri  Po qahej per ta sidomos per te modhin.

-Bojm i tram i thash .ma jep mu ket , te jap cunin tim ....21 vjec m' ate  kohe .Pothujse njesoj .

Nejti pak , qeshi dhe tha

 E bojme tramin  .Po kot me i ndrru .Jemi nji Popull smiley

Cfare ka dit ajo per Shqiperine  ?

Po, Po, ne edhe Izraelitet nje popull jemi. Na nxorre Arab, zotnie.

Talluni, talluni, po iu dergofte zoti nja 2 jave te jetoni mes Izraeliteve, ta shijoni mire cmendurine e tyre. Atje edhe Cucat kan bibilush, per cfare Parajse flisni? Per te lexu skriptet po edhe me vizitu vende te hershme, po Izraelitet e kane nje tull mangut per ate pune, e ska zot qe ja u ndreq.

Ne mbijetuam pas Luftes se dyte Boterore vetem se shfaqem Kulture Izraelite .Akoma do arrijme Fitore ne se e vleresojme si te VETMIN Model .

Po, Po, mire e ke zotnie, te njejten kultur po tregojme keto 20 vjet, secili ne koperative te veten, nje pallat pa leje per koder, gjithe populli ushtar...Nejse Roni, e provoi katerciperisht, qe Shqupistave iu dhimbsen kalamojte e Boka Harramit me shume se kalamojte e Gerdecit...ngacmoji ne palestine e nuk shkru mo njeri ne faqe te internetit se u duket se jan tu bo mekat.

 Cucat kan bibilush

???

Tironco... come on now. Jo se kom naj pervoje vetjake, jo smiley

po thjesht nga ato fotot e cucave qe mbeshtesnin ushtaret izraelit ne luften e fundit, sikur s'osht ashtu. pa fol per me teper...  

S'kane rendesi detajet e manipuluara .As edhe shmangiet nga rruga e Perparimit dhe e ndotja e Jetes sic ndodhi keto 25 Vjet .Semundje epidemike me pasoja edhe ne shendetin mendor ndodhin kudo .Kujto nazizmin e Gjermanise .Kot nuk kendoi i madhi Dritero per Saliun

Ne vendin tim ne vendin tend

Nje i cmendur cmend njevend .

rendesi ka qe Rilindja ben qe njerzit te dine ku e kane Orientimin dhe Rrugen e percaktuar ne kohen e Duhur .

Ato ushtaret Izraelit jane Cuca here pas here...nejse...mo rob te militarizum e te pjerdh nga mendte nuk ka...Cer i Pelqe ti iher, ...ne jena rob te dashtun e hedonist. Nejse mo boj habi, qe i dashke, se ene Cifutat tane ketu, Izraelitet si koqe kanari i shofin, por cer ti bojn se jan gjaku e feja e tyre.

ehhh ca cucash jane ato se. 

Kam qene i here te asrieli center, qender tregtare njit me ministrine e mrojtejes te izraelit.

Kom pa femnat mo t'bukra te mesdheut, te veshme ushtarake me ate lekuren zeshkane, me ato vithet e rrumullakta, KimKardashiani nja si zdromse para tyne smiley

 

Po, Po ato jane si femrat Kosovare, te bukra te bukra, po pas takimit te pare te vje axha e te lidh Kuror.

pas takimit te pare te vje axha e te lidh Kuror

smiley

ueh, si ka qen Peshku sot, ne nji dit brilante smiley

 

Pasi veshem cucat " ushtare " atehere doli kenga dhe per Europen e Habitur

 Pyet Europa per Shqiperine

Sa te madhe e ka Ushtrine ..

Shif i cik me thell i Lebetitem . Mos u mat me SOT qe na kercenonte Milua me shoqate gjuetaresh . Kendo historine i nderuar !

Europa shkruajne e thone / benet Lufte me Dyzet miljone ..Therret Guxoni mama Mia /C' trima  paska Shqiperia

Izraeli mori shembull nga sivllezrit shqiptare , si me te rrahur me pune mbrojtje . E vleresoi pervojen e ekzistences  se nje Kombi i rrethuar nga Kope Ujqerish ! Gruaja eshte Shota i thame ne !

Per te mos u futur ne karakteristikat e Grave Joniane me Dorianet smiley

Ene shum thelle sdu me u fut se na binin Cucat era Kapanon ushtrie, u binin komet era lekur derri prej kambaleve....Mire qe i lam pa honger si duhet, po iu hudhem per ti shtu feminitetin te shkretave batanije ushtrie....u bome vendi i vetem ne rajon qe burrat kur takoheshin me njoni tjetrin u puthshin ne faqe.... se grate ne shtepi i kujtonin tornitoren, muratoren e pushkatarensmiley

Ama shpirt muzikor kane pasur . Shif veten me sigel me qithare e tu knu vjen  smiley Pra pjell e tyre .  Nuk vjen  si

Hanko moj s'te buzqesh nuri

Varur turite si streh hauri

Kjo i bente ato te pelqyeshme dhe eshte treguesi i  shpirtit Fisnik .

Ere vinin dhe Dhite e Vucidolit po pyet Saliun cfare mendon per to ? Ate kulture mbolli .Pale cfare te ka ra ne hise smiley

Ndersa ne u rritem me nena e gra qe futnin trendeline mes rrobave si dhe bijat e tyre "Ushtare" me vone .Kete kopjoi Izraeli nga sivllezerit e tij !

kurre s'me eshte duk me e bukur grija...

flm, Ron! Spacio vitale per Izraelin!

Haha, Roni me kenaqe ... je tip i lezetshem troll-kondrapedali alla fletrrufe moniste + gazeta Tomorrow me lajme te reja... me kujtive karakteret e asaj komedise shqiptare qe i kishin vene cunit emrin Mao Ce Dun me rastin e miqesise me Kinen smiley

Rendesi ka qe te kenaqesh ti Xhib!

Plus qe eshte argetim falas (ne muslimanet jemi me kurnace se gjirokastritet)! Rrofsh ti, rrofte dhe frymezimi qe te frymezon!  

kenaqu xhib...kenaqu

s'i rrihet pa u nakatos. huqi...

eshte Nobel per paqen tjetri, te mesoje bota nga ai jo ai nga bota.

eshte Nobel per paqen tjetri

smiley  

Would Prophet Muhammad say 'Je Suis Charlie'?

There was so much freedom of thought and expression in the early centuries of Islam that it would put much of the current Muslim world to shame...Freedom of thought and expression were vital components of Islam's golden age and lifting Arab and Muslim countries out of their current plight will require a return to that era of free inquiry.

 

 

Respektit do i pergjigjemi me Respekt.

Oshonte, Izrael! Shapo!

gallate e madhe me shqipotsmiley

te majte au mami lubonja multi-kulte pro izraelit,te djathte globaliste progrekesmiley

pa le kur bejne si amerikane dhe francezesmiley

dhe shajne jorgot e kokolepsizuar pastaj!

po s'tha kot frengu durres-tirane peqin -elbasansmiley

huxhum hujum

Mbaj gojen kur flet per Izraelin!!!

Kaq di te them!!!

kuptove gjo ti nga ky komenti i shqiptarit te vjeter?

Po pse duhet domodoshmerisht me pas kuptim komentet e shqiptarit te vjeter?

Le ta thote dhe ai te veten...njeri i lire eshte!

Per ket liri shprehje jemi kacafyt me kulshedren e kuqe or lum miku!

epo se kan te gjithe fatin te shijojne demokracine Greke. Po nuk eshte per tu tall, po plasi lufta, kta me flamur amerikon i ke te gjithe Rezerviste ne Normandi a Ukraine...

Nji gjo osht ketu per tu pranu  Roni.

Popujt qe kane bere Historine Boterore origjinen e kane nga DETI e buze Detit . Lum kush laget nga Ujra te ngrohta e te Pastra si Deti Adriatik !

another promise!  

It's the final countdown.

Une menojsha se "Rilindja" ish insinuate per Rilindjen Kombetare te shek 19. Po puna po na del shume me e thelle. Rilindja qenka insinuate per rilindjen e traktateve dhe aleancave te Gjergj Kastriotit me Vatikanin dhe Perendimin.

Dhe nuk eshte se nuk na e tha! Na e tha! Prisni tha, se nuk keni pare akoma asgje!!!

I ka zene punet nga rrenja! Deri ne mbreterine angjevine do shkojme. Deri tek Anjoute! Ne France, ne France!

Ne France, ne France!

smiley

In 2008, Siné's article and cartoons in the magazine Charlie Hebdo relating to Jean Sarkozy's marriage to Jessica Sebaoun-Darty, the Jewish heiress, touched off a controversy, after journalist Claude Askolovitch described them asanti-Semitic.[2] The magazine's editor, Philippe Val, ordered Siné to write a letter of apology or face termination. The cartoonist said he would rather "cut his own balls off," and was promptly fired. Both sides subsequently filed lawsuits, and in December 2010, Siné won a 40,000-euro court judgment against his former publisher for wrongful termination.[3]

Siné also reported a death threat posted on a site run by the Jewish Defense League. The text said "20 centimeters of stainless steel in the gut, that should teach the bastard to stop and think."[4]

Jo po le t'i shaji njeri po ja majti shkollat e terrorizmit ne Izrael, po s'ju sulen nxenesit e dalluar te Hamasit e Isis-it. 

smiley

Le te vije dhe Lulath Batha  qe sheh  "mbrothesi " tek therjet (Kurbenet e Desherve) si ne tubime Jeniceresh ne Hyrje te Bashkise  dhe tash Ulerin per Krim smiley

Njeriu qe hyri ne Bashki neper rruge Gjaku tani bie currubabes se sali SHQU-popullore   me Qeveri Krimi smiley

Europes nuk i ka humbe as Kujtesa as Vidiot

Tjeter Inteligjence Rilindjeje  .Kesaj Rradhe nga shteti tjeter Shqiptar i Kosoves .

Provokacies se Vucic i kthen pergjigje ala Charli

Mirserdhe Nipce !

Ziko, kam pa dje nji dokumentar per Bratajn (venalit i thoshin "Brati"). Me knoqi. Sikur qesh atje m'u duk.

Brati - fshat i dy kryegjysheve!!!

Bankat nuk japin kredi per te vene baste!!!

Edukate financiare, mer Ron. Shkolle FALAS! 

Edukate financiare per popullin!

po e nigjoj!

si tha Bimbashi?

Marshalla, ku jane rrite keta gjerpenje

ne ato malet me shkembenje.

Lere! Mishin kokerr kur mos te kem njeri.

Hej, e di qe nuk e kom kuptu me te paren ate "ku rritet bredhi pa rrenje"!

U desh i cik kohe me e kuptu, duke pa specimen dal vivo... kap mas shkomit. 

ehhhh sic rri dhia e eger vertikalisht ne faqe te male.

Ne mal e kam mendje

dhe zemren ne mal

e ndjek dhine e eger

bris shpatit i dal.

E? ja kshu i knohet femnes!

tashi me thuj ti mu, ca te perbshkte kemi ne me ata barbaret shkerdhata te shkretetires dhe erresires qe mulojn gjysmen e popllit te vet me thes te zi?

me thes te zi

Me rrespekt per veshjen islame!!!

Na mur me qaf Peshku. Pash oren 3 e kusur e s'iu besova syve smiley

 

C'te thush mer emigrant .Vend qe rezaton Kulture Izraelite si i gjithe Lumi Vlores. Ne gerxhe e shkembej kane bere te Lulezoje Jeta dhe Kultura .

Jam i bindur qe ne shekuj kane pas dhene e marre me njeri tjetrin .Mos digjo sot Denglat e Himarioteve qe as nuk ka pas ekzistuar si banim pervec 'liman " .

Shih Qeparon e vjeter dhe Kalane e Borshit si e kontrollonte  "rreza "( L.Vlores )  Detin .Jo me kot krushqite e miqsite ruhen edhe Sot me te dy vendbanimet qe AI , vete i derguari zotit i Forcoi e Lidhi me shume sa qe as " barbaret " e pas '92 nuk i cenuan dot !

Brati ...smiley

Vend qe rezaton Kulture Izraelite

smiley 

Shpellat e shkruara ne Lepenice dhe tumat e Bratit tregojne qe ato jane viset ku ka lind njerezimi dhe qyteterimi europian.

Prandaj u mahnit njerezia ne Paris nga Baba Mondi. 

Jo me ti fuste dhe nje polifonike, ti kepuste fare francezet smiley

 8 piktura gjeometrike.

Lepenice: vendlindja e gjeomrtrise

Shume, shume faleminderit effkey per kete informacion.

 

Ehu. Atje lart ne kala te Borshe e kane patur dikur shtepine fisi i bukur i Kabe... dritaret radhe si me qen kala e gjirokastres. U shuan ata burra, iku ajo lloj shqiptarie. kemi mbet ne qe bluajm bosh neper bloqe.

Per " amerikano-shqiptaret" , pro shtetit terrorist,  me te eger te botes, izraelit, u sygjeroj te vreni diplomacine e holle e teper te studjuar amerikane dhe agresivitetin e mendjemadhesise te politikes franceze, lidhur me stimulimin e karikaturisteve  mendje medhenj, te revistes Charlie Bebdo ! 

Profecia e fillimit te luftes mes dy kulturave , nisi me leshimin e " mandiles " se sotme ne Pariz....

Tju rroje izraili...e te na leri pas, ... se sa shof une,  e ka zene rrugen e .....vet bota ! 

Izraelit ti merni te keqen o grave!

Degjove? Te keqen ti merni, se eshte si shpirt. 

Nje vend 5 milionesh qe ben zap nje bote te tere Arabe! 

he me i pifsha dolline, i pifsha! 

kurr s'osht von me kuptu te drejten, o Grave.

si mund nje njeri qe ka shoqni me Avokatin, pra esht i asaj sere e niveli, qe ka kulture te gjere, talent shkrimtarie, pasion per shkencat e natyres dhe te tokes, te ket kete atitude!!

Jam i sigurt qe eshte nje gjendje e perkohshme. Te gjithe marrim najher rrugen e gabume ne jete.

 

Me sa kam info vetem dy shtete shkojne pa viza ne Izrael, USA dhe Shqiperia!

Meriton respekt ne kete drejtim dhe ne shm ndihmesa qe i ka bere dhe po i ben Shqiperise, grava!

Chingis K'hani erdhi gjer ne Skoci dhe pastaj vajti ...ne te semes  nje dite , ori ti shoqi Ron ! 

Per nje gje te siguroj mre mik ! Shum shpejt kemi me ja pa sherrin asaj revistes se " Bujareve " te Frances ! Por dhe izrailit tend, " te dashur " ! 

Po israeli po bo nja 3000 vjet kshu me tahmin, dhe prap po e sjell globin verrdalle o grave.

Fatkeqesi e globit osht qe Perset u bone musliman, megjithse paten aq men ne koke sa mos tu boshin si bythzite e Arabise.

Per nje gje te siguroj mre mik ! Shum shpejt kemi me ja pa sherrin asaj revistes se " Bujareve " te Frances ! Por dhe izrailit tend, " te dashur " ! 

Grave po e kerko me komt e tua me duket, e rond kjo deklarate, shife kur te trokasi MOSSADi te dera noi dite.

Grava shume i nderuar .Lexoje mire Izraelin ..jo si Politike e Kohes qe te mos ngatrrohesh por si mbijetese Shqiptare .

 Mos harro se " turmat" e para te Rebeleve Hebrej  u Internuan ne ato Maja ku hyn dhe Grava smiley Gershetim Kulturash . Gjeten popull fisnik si Vetja ne maja Cikash e Vetetimash dhe u Lidhen . Dhane e Morren . Nuk luftuan me njeri tjetrin .Zgjodhen

ato Maja e ato Hijeshi nga Tomorri  ne Laberi smiley

Otomenet erdhen shume VONE i nderuar me shekuj pas , dhe derdhen shume Gjak ! Lane dhe shume PYKA si anadollaku aventurier A.Zogu e per te mos tu zgjatur deri sa te hapen Arkivat e Erdoganit smiley

Me Izraelitet konkuronim Greket e Qipriotet ne tregetine e agrumeve smiley

effkey, ka thon nje fjale te mencme i tirons i vjeter." ..Funit, qeni i vje kur shkon me permjer ...n' der te xhamise ..! " 

Dhe ...per ju miku im xake; Izraelitet kane gabuar dy here! Ai ... i perzgjodhi per njerzimin e mire!Nuk e besuan dhe nuk e pranuan dhe Ai i denoi shum rende! Nje dit Zemergjeri i fali dhe u dha mencuri me shume sa ju takote.Nga kjo ata shkun ke mekati i dyte .... E harrun vujtjen dhe po u bejn te tjereve , ate qe atij ja bene ..! E ne kete bemje nuk mbeten te vetem...Kane malet me pare te sionizmit botror.Eshte kjo makine qe e ka mbajtur , terhequr e ushqyer.Eshte e njehta makine qe mban Ameriken lidhur pas qerres sioniste, or Xake ! 

kurre nuk eshte vone me ndru rruge o grave!

vetem te mira do kesh!

Ju vazhdoni i dashur Roni, une  do eci sokakut tim, sepse jam bindur qe kjo virane jete ...eshte shum e shkurter! 

po cne te ka hedhe shejtani me ate krah o Grave.

Ju nga Golemi, gjith rrenjet i keni te krishtere.

E keqja do e beje te sajen. smiley

Po une Graven e kam mik e s'do te hedh poshte, sikur njera te behet.

Ore , beson se jam i hedhur andej ? Hic ore fare dhe kete ta them me shum sinqeritet.Por mbeshtetja , ne kete rast , eshte mbeshtetje per padrejtesine...! Eshte mbeshtetje qe i ve thikat maje per maje.Eshte mbeshtetje per pershpejtimin e fundit te botes...Kete bindje kam e asgje tjeter.Nuk shof perpjekje per zgjidhje por arrogance si ne Francen e sotme ...

V.O! jo per ty lanet kjo , por per ate mesiper ! 

Grava eshte burre i Urte dhe e zemerojne Teprimet smiley

Por duhet thene se ajo shprehja me Qen perfshin vetem Xhamite .

Aty nuk perfshihen Sinagogat dhe Kishat . Edhe vete Xhamileret sikur e kane hequr me duket pasi kane filluar i Lidhin qente kur Falen smiley

Historite e Feve Grava i nderuar jane manipulime te veprimtarive Reale Njerzore . Nuk jane Reale te nxjerresh perfundime . Ne se kapin Fushen e Krahasimit Politik te cdo Kohe ato shndrrohen ne Mashtrime Kryqtaresh ose Gjysmehenash ! Dija per to eshte Kulture jo e Aplikuar si ai maskarai qe beri profeci dhe shiti Libra sikur njerzimi ishte ne kohen e Qepes.

Nje hap drejt dijes eshte nje hap drejt Lirise...

I pari qe i leqendisi me keq fanatiket Fetare  ka qene Hoxhe Khajami smileyCharli ishte nje spelulator i rendomte i botes se bixnesit , qe nxirrte para dhe bente biznes ne nje fushe . Por .....dhe kjo eshte ajo qe duhet te na Dalloje

Ne boten e biznesit njihet Falimentimi jo Vrasja ! Ndoshta dhe vetvrasja !

Respekte

Ka lezet o vlla! Graves ci ma barku ia zbraz bardhaku!! Kjo eshte per tu pershendet. 

Jo si keta, letyrat e tjere qe i fusin nga nji te zgerdhime, e noi t'shame, alla islamofob!

Bama, lerm mua, se barkut tiim vec prej fundit munesh ti afrohesh, po veri men asaj Jeanine Pierro te Fox- it qe tha " T'i vrasim te gjith muslimanet ! " Kujdes se me menien  qe ke ti, ...te ze plumbi ...gropave ! Degjove ! 

Grave, te gjitha ti dite departamenti, pervec ketyre endrrave seksuale me burra. Meri fisheket e futi barkut, andej nga duhet vec te dali. Legen burr.

po rri mor morr se nuk te . p. njeri ty  se eshte fatkeqesia e blogut, qe na bashkon me nje bojaxhi pallatesh si puna jote!

e paskan pleqeru mire muhabetin cunat. Te pakten kristianeve dhe xhuve i paskan lene nje shanc. Kurse shiiteve, 0 tolerance.

Christians and Jews would be allowed to live in an Islamic state, but only if they paid a form of protection tax. Otherwise, “they will all be killed”, he said.

By contrast, the world’s 150 million Shia Muslims would not be offered the chance to pay a tax. Isis would kill any Shia who refused to “repent” and convert to the Sunni faith, said Emde.

Dhe ne ..Plotesisht dhe ne !

Dallohet qe kemi shpirt Lirie dhe Tolerance .Shumica per te mos thene Teresisht " ish komunistet " smiley perkujtojne SOT nje nga ditet me te shquara te perkujtimioreve  se Luftes kunder Racizmit . Diten e M.Luther King .

Eshte e arsyeshme per admin e nderuar qe e kane Njohur Ameriken , ta perjetojne kete Dite si nje eveniment Boteror nga me sublimet pas Luftes se Dyte Boterore kur Njerzimi u bashkua teresisht Kunder zgjidhjeve me Dhune ne teresi dhe Kunder Racuizmit

ndaj cdo lloj ........... Race , Ngjyre , Feje ,Seksi e Ideje ...............

Une kam nje ender smiley....eshte ne proces me gjithe Uljet e ngritjet e saj . Edhe kete ndodhi Njerzit perparimtare do te dine si ta kalojne pa ja len ne dore fashizmit !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).