Gazetarët e revistës Charlie Hebdo tani janë duke u trajtuar si martirë të lirisë së fjalës, por duhet të pranojmë të vërtetën: nëse ata do të përpiqeshin të publikonin gazetën e tyre satirike në ndonjë prej kampuseve universitare të Amerikës, të paktën në 2 dekadat e fundit, ata nuk do të kishin zgjatur më shumë se 30 sekonda. Studentët dhe grupet në fakultete do t'i kishin akuzuar për përhapje të gjuhës së urrejtjes. Administrata e fakulteteve do t'u kishte ndërprerë financimin dhe do ti kishte mbyllur.

Reagimi i publikut ndaj sulmit në Paris, ka nxjerrë në pah faktin që ka shumë persona që janë shumë të shpejtë në mbrojtjen e të gjithë atyre që ofendojnë këndvështrimet e terroristëve Islamikë në Francë, por që janë shumë pak tolerantë ndaj të gjithë atyre që ofendojnë bindjen dhe besimet e kombit të tyre.

Thjesht hidhni një sy tek të gjithë ata persona që kanë mbi-reaguar ndaj mikro-agresioneve të kampuseve universitare. Universiteti i Ilinois pushoi nga puna një profesor që jepte leksione mbi kërndvështrimin e Kishës Romane Katolike për homoseksualitetin. Universiteti i Kanzas pezulloi nga puna një profesor që shkruajti një “twiter” të ashpër kundër  N.R.A (National Rifle Association-Shoqata kombëtare e Armëve, mbron të drejtën e posedimit të armëve në Shtetet e Bashkuara). Universiteti i Vanderbilt shkëputi lidhjen me një grup Kristian që këmbëngulte se ky universitet duhej të drejtohej nga Kristianët.

Amerikanët ndoshta mbështesin Charlie Hebdo, për guximin që shfaq në përqeshjen e Profetit Muhamet, por, nëse Ayaan Hirsi Ali (kombësi Somaleze, origjina muslimane, por është ateiste dhe kritikuese e fortë e islamit) do të ftohej në kampus, ka shpesh thirrje që asaj ti mohohet e drejta që të dalë në podium.

Pra ky mund të jetë një moment nga i cili mund të nxjerrim një mësim. Ndërkohë që jemi të ngrirë nga vrasja masive e gazetarëve në Paris, është koha që të mbajmë një qëndrim më pak hipokrit ndaj figurave tona të debatueshme; provokatorëve dhe satiristëve.

Gjëja e parë që duhet thënë, besoj, është se cfarëdo që të keni postuar një ditë më parë në faqen tuaj të Facebook, është e pasaktë për shumciën prej nesh që të deklarojmë, Je Suis Charlie Hebdo, apo Unë Jam Charlie Hebdo. Shumcia jonë nuk përfshihen në aktivitet që kanë për qëllim parësor humorin ofendues në të cilën është e specializuar gazeta e mësipërme.

Ndoshta jetën e kemi nisur në atë rrugë. Natyrisht kur je në moshën 13 vjeçare, të duket shumë e guximshme të “épater la bourgeoisie”, ti tregosh gishtin e mesit autoritetit më të lartë, apo të tallesh me besimin fetar të të tjerëve.

Por pas pak kohe kjo gjë na duket shumë foshnjore. Shumcia prej nesh fillojn ë të shkojnë drejt këndvështrimeve më të komplikuara ët realitetit dhe bëhemi shumë më tolerantëe ndaj opinioneve të të tejrëve. (tallja e të tjerëve bëhet gjithmonë e më pak e këndshme ndërkohë që fillon të rritet vetëdija se shpesh je qesharak.) Shumcia prej nesh përpiqen të tregojnë respekt për besimet dhe fenë e të tjerëve. Ne përpiqemi të hapim bisedë më shumë duke dëgjuar sesa duke fyer.

Por në të njëjtën kohë shumcia prej nesh e dinë se provokatorët dhe personazhe të çuditshëm kanë role publike të dobishme. Satiristët dhe përqeshësit, nxjerrin në pah dobësinë dhe kotësinë tonë kur ndihemi krenarë. Ata thumbojnë vetëpëlqimin e të suksesshmit. Ata nivelojnë pabarazinë sociale duke sjellë të dobëtin e plotfuqishëm. Në momentet kur janë të efektshëm, ata na ndihmojnë të gjejmë një zgjidhje për pikat e dobëta të karakterit tonë të përbashkët, pasi e qeshura ëhstë një nga eksperiencat që i lidh sëbashku njerëzit.

Për më tepër, provokatorët dhe përqeshësit, ekspozojnë budallallëkun e fondamentalistëve. Fondamentalist janë persona të cilët e marrin çdo gjë gërmë për gërmë. Ata janë të paaftë për të pasur shumë këndvështrime. Ata janë të paaftë të kuptojnë që ashtu siç feja e tyre ka vlerë për respektin më ët thellë, njëkohësisht është i vërtetë fakti se shumcia e besimeve fetare janë disi të çuditshme. Satiristët ekspozojnë të gjithë ata persona të cilët janë të paaftë për të qeshur me veten e tyre kur në të njëjtën kohë yu mësojnë të tjerëve të tallen me veten.

Me pak fajalë, kur mendojmë për provokatorët dhe ofenduesit, duam të ruajmë një standard të qytetarisë dhe të respektit, dhe në të njëjtën kohë të japim hapësirë ët mjaftueshme për të gjithë ata persona që janë kreative dhe sfidues por pa etike dhe shije të kulluar.

Nëse do të përpiqesh që këtë ekulibër ta vendosësh nëpërmjet ligjit, nëpërmjet ligjeve për ligjëratën dhe ndalimin e ligjëruesve, do të përfundosh në një censurues dhe në një bisedë të deformuar. Është pothuajse gjithmonë e gabuar që të përpiqesh të ndalosh fjalën e lirë, të vendosësh ligje për shprehjen e mendimit dhe të ndalosh të shprehurin.

Për fat të mirë, normat sociale janë më të zhdërvjellëta se ligjet. Shumcia e shoqërive kanë ruajtur standartet e qytetarisë dhe të respektit në një kohë që kanë mbajtur të hapura dyert për të gjithë ata që janë argëtues, jo civilë dhe ofensivë.

Në shumciën e shoqërive, ka një tavolinë për të rriturit dhe një tavolinë për fëmijët. Njerëzit që lexojnë gazetën Le Monde apo media të tjera institucionale, gjenden në tavolinën e të rriturve. Karagjozët, klounët dhe persona si Ann Coulter dhe Bill Maher gjenden tek tavolina e fëmijëve. Ata nuk kanë të garantuar respekt me të drejta të plota, por fjala e tyer dëgjohet sepse në sjelljen e tyre të tipit të një rakete jashtë kontrollit, ata nganjëherë thonë gjëra të nevojshme që askush tjetër nuk i thotë.

Pra thënë me fjalë ët tjera, shoqëritë e shëndetëshme, nuk e shtypin të drejtën e shprehjes, por garantojnë pozicione të ndryshme për persona të ndryshëm. Studiuesit dëgjohen me shumë respekt. Ndërsa Satiristët dëgjohen me gjysmë respekt por i zhytur në mendime. Racistët dhe anti-semitistët dëgjohen nëpërmjet nëj filtri përbuzje dhe mosrespekti. Personat që duan të dëgjohen me vëmendje duhet ta fitojnë atë nëpërmejt sjelljes së tyre. Masakra tek Charlie Hebdo duhet të jetë një rast për ti dhënë fund kontrollit mbi të drejtën e shprehjes. Ajo duhet të na rikujtojë se ne duhet që me ligj të jemi tolerantë kundrejt zërave ofendues, edhe që ne jemi duke diskriminuar në terma socialë.

 

Marrë nga “ New York Times” 

516 Komente

ata qe bene atentatin ndaj gazetes kane pasur te njejtin qellim me analizen e autorit. (as ata nuk jane Charlie)

qe shtypi mos merret me religionin dhe as ndryshimet kulturore apo te tjera qe vijne prej tyre.

gjithmone  i njejti problem, varet se ne ç'kendveshtrim e sheh : ja, para nje ore, doli Le Pen e deklaroi : "Une nuk jam Charlie"
 

le peni eshte po aq gomar sa islamistet (ose po aq ekstremist). bie vete ne gracke. dhe ky ishte dhe qellimi i atyre qe organizuan kete masakren. t'ja rrasin le pen-it qe nga sondazhet e fundit u ben frike.

e lexova qe kur doli. nje artikull pa vlere, pasi nuk don te shikoje problemin themelor, por u bie perreth shkurreve.

ajo puna e ndarjes se tavolinave pastaj, e ben jek e jek me Aliun, kur i thote atij tjetrit: asaj sofre ku je ulur nuk i takon te flase shume, kurse ti ke derdellitur pak si teper sonte.

eshte ekzistenca e ketyre kermijve qe e ka mpire (me vite) tehun e goditjes se islamit radikal dhe bazes ushqyese dhe gjeneruese te tij. te jete per keta lango, sharia e merr per 50 vjet planetin. 

do e marri se nuk ka rruge tjeter (eshte thjesht çeshtje kohe). fiton me i vendosuri. dmth ai qe beson me verberisht.

te libri fundit uelbek thote qe njeriu ka nevoje per fene. dmth zhvillimi teknollogjik nuk ka force t'ja heqe dot.

Gjithe ca ndodhin jane devijime te compasionit.
Shoqerite e zhvilluara perpiqen qe edhe gjarprin ta trajtojne me compassion. Pastaj habiten pse ai i kafshon.
Ky personazhi qe shkruan e injoron kete. Dhe del zeri "moderuaur" i islamit si puna e ketij profilit-tone qe na can menderen. Feja e ketyre te murrmeve ka evoluar shtrember. Nuk ka ven ne kete realitet. Ato historite se kryqezatat zotrie jane per te vene ne gjume delet.
Feja eshte intolerante dhe e demshme per shoqerine. Eshte obskurantizem.

Feja "e ketyre" eshte thjesht e re, ajo po kalon perpikshmerisht cfare kaloi krishterimi. Nqse do merrnim nje "shift of time" te thjeshte (edhe pse kjo nuk ndodh kesisoji, dmth ne raport 1:1 si vite), i bie qe "keta" tani te jene ku ish Krishterimi nga vitet 1300-1400. Vertet nje kohe aspak per tu patur zili. Po te ndiqej ky parim, i bie qe kjo vale te vazhdoje edhe nja 4 shekuj (Inquisition vazhdoi deri nga shek 19).

Per fene si te tille pastaj, mbase e flasim per aq sa dime ne ndonje teme tjeter muhabeti, pasi te flasesh per fene, mbase eshte nga gjerat qe kerkon pergatitjen me te larte teorike, qe une nuk besoj se e ka ndonje shqiptar (me perjashtim te Muc Nanos, kuptohet).

Ti besoj je vete koshient se nje shikim i tille eshte simplist dhe puro fetaro-kulturalist, pasi anashkalon aspektin social e politik te historise se popujve "te tille". Perndryshe, si mund te shpjegosh se shume ide progresiste ne shek e XX, linden e u zhvilluan edhe tek ata?

("te tille" = 'e ketyre')

Jo emo e ke gabim. Nuk duhet domosdoshmerisht shkalla 1:1.
Realiteti ndikon ne devijimin e ketyre bastardeve. Te kristianizmi faktor i dhunes ishte injorance shkencore. Te keta zhulcat devijimi ndodh pee arsye te tjera.
Mullahet qe fabrikojne keta lloj mostrash jane intrigante te ndyre. Solli kapo ate foton e atyre brumbujve te zij te neveritshem. Me fustan e me mjekrra te palara.
Nje person qe nuk e njeh lirine i duket si gje pa vlere qe duhet hedhur poshte. Dhe ata pikerisht kete bejne. Duke vesh robt me burka ne mes te europes. Duke rrite mjekrra te shpifura. Kush ka fryk nga keta bytheca duhet ta kuptoje qe rraca e bardhr nuk eshte superiore se duan te bardhet. Po se ashtu i ka bo zoti. Njesoj sic jane superiore Kinezet me gjithe derivatet e tyre.

Kush ka fryk nga keta bytheca

tu kalu mosha e tu kuptu se sa pak gjona ia vle me vdek smiley  - derisa vje vdekja vete, kur besoj se e kupton qe asgje nuk ia vlen smiley

por meqe nuk kena arrit hala ne ate pike, te boj me dije se ne ka kauze ku ia vlen me dhon edhe jeten, eshte pikerisht mbrojtja me cdo kusht e menyres tate te jeteses, e vlerave te tuja kulturore nga bastarde te tille.

momenti i frikes nga keta kelyshe te zinj te erresires eshte baraz me vdekjen e thelbit tone. nder te tjera, as kte s'dun me e kuptu liberalet e leshit.

mendoj se eshte gjeja me e mire qe shqiptaret i mban larg nje rreziku te madh . injoranca  fetare. mercy

Ku ma ke? Ketu i ka kap tartakuti te gjithe. Spo thot njeri gjys llafi publikisht perveç Blushit. Gjith te tjeret kan mcef koken si struci.
Do vi koha qe do ju djegin femnave turite me acid dhe prap sdo boj gek. Ai Arjan Qani duke u bo .o..re gjith myslove live.
Shkrujne politikane e figura mesazhe "te ballancume " ne media sociale, sulen myslot duke shkrujt pse na shane neve profetin ata francezt.
Ketu u deshte me u u bo i her i census me mor vesh vertet sa jane vertet keta.

Fuck David Brooks ! What's next Ayn Rand or Christine " I'm not a witch " O'Donnell . Bill Maher is funny at least.

ata jane vetem aktore. ata te gjithe kane te drejte, sepse aksioni e perligj te verteten, e permban ne vetvete. 

ndersa per nje tjeter jashte episodit, nje te trete, nje spektator (siç je ti dhe une apo autori i artikullit, qe s'morrem pjese ne aksion) neve i bejme pyetjen vetes, nga gjitha ça pame dhe kemi pare deri sot, se kush ka te drejte nga ata ? sepse eshte e pamundur qe te gjithe te kene te drejte.

dhe nuk do ta gjejme kete te vertete, apo nuk do t'e kemi nje pergjigje te drejte, duke u bazuar tek gazetat, TV apo interneti, dmth tek masmedia por diku me lart.

dhe nuk do ta gjejme kete te vertete, apo nuk do t'e kemi nje pergjigje te drejte, duke u bazuar tek gazetat, TV apo interneti, dmth tek masmedia por diku me lart.

Pergjigjia do te gjendet tek flamujt  qe valvit Perendimi: globalizmi, levizja e lire,multikulturalizmi.Ose  Europa Perendimore do te transformohet duke e cuar vallen deri ne fund, ose do te kthhet pas ne fashizem.

fashizmi eshte njesoj si globalizimi. ndryshimi eshte qe pushtimi nuk behet me lek, po me ushtare. 

pra alternativa e globalizmit nuk ka si te jete fashizmi, por vetem mbyllja e europes, dhe shnderrimi i saj ne nje kala te mbyllur hermetike, me vetem europiane. 

problemi eshte qe nje europe e ketij tipi do te jete nje europe e varfer. si ne mesjete, qe asnjeri nuk e preferon sot. 

per me teper, nga fashizmi do te digjen prap çifutet, siç u dogjen radhen e pare. puna eshte qe çifutet sot nuk jane ata te para 100 vjeteve por shume me te fuqishem dhe shume me agresive se me pare. nga historia duket se nxorren mesime. keta do e pengojne mesa fuqi dhe mjete kane, nje europe naziste apo fashiste. 

se globalizmi zotrie ..se çifutët zotrie

Fat i gjindit që nuk je klerik se në turrë të druve ose me hell do kishin përfunduar Kafirët që nuk do të bindeshin smiley

Ose apliko në Bruksel në dhomën e Nostradamusve ...për të mir të nierit or tie , në seksionin " Y none sa komente "

qe ta kuptosh zotrie se çfare po them, imagjinoje globalizmin si uje, qe futet kudo ku gjen brime dhe ne te njejtin nivel (ligji eneve komunikuese), dhe çifutet si peshk ne te.

Po dhe une perpelitemsmiley si peshku pa ujë ,  te te shpjegoj se cfare tipi je kur debaton .Për ty psh krahasimi më i  afert per te KUPTUAR se cfare flet eshte nje proverb persian per lloin tend .

" Ne se dikush te thote qe ka njerez qe rrojne buzë Lumenjve , ka të tjerë  qe argumentojne se ata  duhet ta njohin peshkimin "..smileydhe ....në se ke pranë një si ty , pregatitu të digjosh leksione të tëra mbi Lumenjtë , peshqit dhe se si notojnë ata , e histori peshkatarësh , pavarësisht se bisedat janë për ku jetojnë ata njerëz smiley

Ty nuk ke nevojë të të kuptosh fare se përse flitet në një prurje ,sepse asgjë nuk të pengon në misonin tënd të vyer  " y none sa komente " gjë që e quaj mjaft të arsyeshme smiley

Unë për vete argëtohem njësoj si me atë rapadam rapadam dapa dapa dipi dopa  dhe me LlamPaxhiun !

Charlin psh asnjë nuk e pengon të bëjë drugë me Lesh . As Xhibolja , veçse kënaqet që i shtohet anëtarësia e Dërstilës .Jo juve i nderuar që jeni tek " përrejtë.... "

Goxha parashikues ky autori i shkrimit te sjelle ketu ne ppu dv yjet me pare:

 

Dhe këtu sapo kemi pasur ende një shembull tjetër të mjerë, me këtë film të dobët anti-islam, të prodhuar nga ca provokues që nuk e meritonin këtë lavdi të papritur, apo dhe duke u fërgëlluar që më parë nga reagimet që s’do të vonojnë të vijnë nga karikaturat e reja të Charlie Hebdo.

Fërgëllohemi që më parë kur mendojmë se ç’do të bëjnë muslimanët më të nxehur, dhe e terrorizojmë veten që më parë me vërshimet terroriste që s’do të vonojnë gjatë. Përse luhet kështu me zjarrin ? Përse tundet kjo leckë e kuqe, duke e ditur mirë se kjo do të ngjallë dhunë, dhe do të shpërthejë ciklin pa fund të urrejtjes dhe frikës ? Përse presim – dhe provokojmë – gjithmonë nga islami reagimin më të trashë, më agresiv ?

Në fakt, është e kotë të pritet një provë tjetër : po, islami është alergjik ndaj kritikës, po, ai është pak a shumë i paaftë për vetëtallje…

E o Veke e . Burr i zgjut dhe më i zgjuti në Botë , për problemet e sumaxhijve me se prioritetet Fetare zotrie . Futju në HU LefTKopesë po u mblodh me bë karshillëk me Dogma dhe Lumturoje besimin Individual.

Janë e njëjta turmë që Ulërinte " se Enveri zotrie dënoi priftat dhe Hoxhat " .Tani paskan kuptu që këta qekan Gjarpërij që po u shpërndave Helmin në TUFË ....bojn dhe artikuj or tie ..smiley

Shqipërisë pa mëdyshje i duhet Njohur e Vlerësuar kjo ZGJIDHJE Hyjnore që i dha problemit të Fesë në Kohën e Vekes , si ruga e Vetme e arsyes Njerëzore për ta ruajtur edhe vet Besimin si Vlerë Individuale dhe si Kulturë që e pruri Njerzimin DERI Këtu .

Apo më mirë Nostradamus apo si e ka ai fëndyelli me "Përplasje Kulturash " që kon parashikue se një skifter me krah hekuri dhe hundë zhgabonjë ( jo Saliu ) do mësyejë Nierin prej Qiellit or tie ..

Në Burg jo më pak se Pesë vjet kush boton , faqe me çdo Interpetim   përmbajtje e anliza  Fetare në Shtyp përveç gazetave e shtypit të vet Fetarëve .

Përveç Urimeve të Festave jo për besimtarë por për gjith banorët ku jetojnë !

 

Sondazh I Komunitetit Europian ne 2003:

Ne vend te pare si shtete qe vene ne rrezik paqen ne bote ishin:

1)Izraeli
2)U.S.A
3)Irak

 

 

Paskan patur te drejte. Izraeli 2 luftra ne 10 vjet, USA gjithashtu.

mendoj se po

Nese nje here ne vite do te kishte ndonje çmim mbi viktimizmin e natyres njerezore,ate sigurisht do ta fitonte Izraeli.Atij populli milionat e te vdekurve ne lloj menyrash gjate holokaustit,nuk i mesoi gje.
Te pakten ti mesonin qe respekti midis popujve eshte principi i çdo fqinjesie te mire.

Te dale nje e te thote qe qe nga viti 1948,vit ky ne te cilin Izraelin e krijuan si shtet nuk ka sjelle vetem konflikte ne Lindjen e mesme qe çuditerisht per nje shkak apo nje tjeter ndodhej gjithnje ne mes.Te dale dikush e te thote qe Amerika kur e krijoi si shtet ,nuk hodhi kthetrat e saj ne Lindjen e Mesme.E armatosi deri ne dhembe,faktikisht eshte nga te vetmit shtete qe gezon driten jeshile per shume armatime te reja te Pentagonit.....

Ti qenke kaurre e devotshme dhe duket paske inat me ata qe te vrane Krishtin.Po pikerisht milionat e holokaustit i ben e te kuptojne se po te jesh si jetim e pa nje shtet te tjeret te shfarosin.Behesh qesharake me tej kur thua se nuk njihka fqinjesine e mire,kur ishin fqinjet qe donin ta zhduknin qe ne embrion dhe ishin fqinjet qe u bene bashke e nisen lufterat.Kur do mesoheni te kuptoni se dielli nuk lind vetem per arabet dhe se arabeve para te gjithave ua ka fajin vetvetja.Izraelin dhe Ameriken i perdorin me se shumti si gogol drejtuesit e tyre per te hequr vemendjen nga problemet e verteta.

argendis me vjen keq , qesharaken po ta kthej , dac mbaje dac leje me noi qoshe ,  eshte e drejta ime te jap mendim ne forum  dhe jo e jotja pse flsini shqip  medoemos ta perdorni.

Izraeli eshte molla e sherrit ne te gjithe boten dhe  kete nuk e kam une ne dore, as Europa

E di si eshte kjo pune. Une te jem duke ecur ne rruge, ti te mundohesh te me godasesh e ata qe bejne sehir, te thone: "Ja, ai (une) eshte molla e sherrit, po te mos ishte ai (une), ajo (ti) nuk do te mundohej ta godiste." Kur te jesh ulur me ndonje qoshe dhe te kesh kohe, na e sqaro kete mollen e sherrit dhe cfare i paska bere botes Izraeli. Dhe cfare do ti, qe te zhduket Izraeli dhe bota te kete vetem shtete paqesore arabe? Thanks in advance! 

E  di shume mire qe nuk ke probleme me te kuptuarin e gjuhes shqipe.Sondazhin si edhe rezultatet,nuk jane frute te fantazise time .

 

perse jane indinjuar  cifutet ??Mos valle ngaqe moren haptas dhe ne fytyre qe nje perqindje e anetareve te komunitetit Europian  i tregon me gisht si flakevenes se mundshem ndaj paqes ne bote ?

 

The Second Vatican Council in 1963 officially exonerated the Jews as the killers of Jesus. Neither statement of Christian belief lessened anti-Semitism, because Christianity records the historical fact that the Jews crucified Jesus Christ, the Lord of Glory. Each individual Jew, as the Bible teaches, shares in the Corporate Guilt of the murder of Jesus Christ. Thus the Jews, both individually and corporately, must repent of their sins. The largest world faith is Christianity followed by Islam and unaffiliated faiths and all three hate Jews for reasons already stated and that’s why most of the world hates them. This is the biggest and most revealing cause of Anti-Semitism which to some extent exposes the irrational and theocratic undercurrents in both Christian and Islamic faiths.

Ata qe ti i quan cifute, jane te indinjuar nga padrejtesia edhe e ketij te ashtuquajturi Komunitet Europian qe u ka krehur gjithnje bishtin arabeve dhe tani po e paguan. Kete pasazhin nuk e di perse e solle, por edhe me te bere njefare autogoli, sepse po te thote qe antisemitizmi (ose antihebraizmi, se mos na kundervihet ndonje per pasaktesi, meqe edhe arabet jane semite) eshte irracional. E kupton ne cfare shtigjesh marrezirash futemi po t'i besojme si te verteta perrallat dhe mitet e Bibles dhe te nisim "luften e klasave" edhe pas dy mije vjetesh. Qe Europa ka qene dhe edhe tani eshte disi me e fshehur antihebreje, kjo sdo as mend as kalem. Vetem dy shembuj te te sjell. Nje nga keta studiuesit ka thene pak a shume qe nese Hitleri nuk do te ishte shfaqur ne Gjermani, do ishte shfaqur ne France, pra ne ate qe ishte nje nga vuajtesit me te medhenj nga nazizmi. Ndersa nje nga keta te mbijetuarit e Holokaustit tregon dicka vertet shume ironike: kur u bashkua me partizanet polake qe luftonin gjermanet, nuk guxonte t'u thoshte qe ishte hebre. Dhe ne Lindje kane qene edhe me antihebrenj ne fakt. Po ti prape ngaterron hebrenjte me Izraelin, megjithese kjo urrejta ndaj Izraelit i ka rrenjet te antihebraizmi, shto edhe antiamerikanizmin e b...q... mosmirenjohes dhe inferiore tashme europiane. Dhe ja ku  dalim te rezultati i "sondazhit".

une nuk thash se cifutet duhet te besojne biblen , as ty nuk ta kerkova kete gje smiley

si anti-Krisht qe qenke me hoqe kuriozitetin e seriozitetit tend ndaj molles se sherrit.

Sondazhi eshte pa thonjeza , te lutem

 

Kush po thote qe the se duhet cifutet, po edhe une bashke me cifutet, duhet te besojme Biblen. Puna eshte ti dhe te tjeret te mos i merrni derr ne thes ato qe thone te ashtuquajturit libra te shenjte dhe te kuptoni qe fete jane kategori historike, kane lindur ne nje kohe te caktuar dhe per nje qellim te caktuar. Nje ateisti nuk i duhet te beje asgje, vetem te rrije duarkryq e te degjoje sa marrezi e kunderthenie gjejne besimtaret ne librat e shenjte te njeri-tjetrit. Per ty sondazhi eshte pa thonjeza, per mua eshte me thonjeza. Si thote ajo shprehja: "Ne nje vend ku sundon pabarazia, vendi i drejtesise eshte mes thonjezash".

dakord pra, rendesi ka qe njeriu te bjere ne kompromis me veten si fillim.

 jam tolerante ndaj ateisteve smiley

per sondazhin jo smiley

E mire, ta kam falur jotolerancen ndaj sondazhit, rendesi ka qe me duron/toleron mua, megjithese une ende nuk kam rene ne kompromis me veten se cfare jamsmiley

Në fakt do i bëhet një shërbim i Rrallë njerzimit dhe jetës Qytetare .Do shpëtonin Njëherë e Mirë nga Analët me njoFtUni tëFelLta për Fenë që ndotin shtypin me fuck pa mbarim ..se mendimi lirë zotrie ... Se mbeti Feja për mendim të Lirë kur vetë janë krijuar e Mbështetur mbi Injorancën e Dogmën smiley

Më mirë do ishte të regjistroheshin të sëmurë mendërisht nga Spitalet Psikiatrike dhe të botoheshin " çfarë mendimi kanë pat përPriftin dhe Hoxhën e Lagjes " se sa të lexosh këtë kategori që kanë mejtim të mëndjes zotrie

Përjashtoj këtu Fortlumturitë e Blogut tonë të nderuar smiley

Nderkohe:
- ai qe shpetoi sa e sa jete njerezish ne supermarketin e Parisit nuk ishte 'veçse' nje musliman nga Mali
- partenerja e vete 'Charlie'-t eshte muslimane
- polici i vrare quhej Ahmed Murabet

Per tu medituar nga ksenofobet dhe bigotet e peshkut;
e jo vetem
 

kush jane bigotet e peshkut?

1. Karikaturistet e Charliet

2. kush shprehet lirisht 

3. Ata qe mendojne ndryshe nga Ty

Bigot, Qafir, Infidel, Ksenofob....Ata perkunderejt Nesh, te iluminuarve. Mos ma hiq te drejten te them ...uufff u lodha......Ky eshte problemi i sotem dhe i ardhshem si dhe nje e majte konfuze dhe nje e djathte pasive, para nje Aleance Marksiste Islamike.

mire pra mire, por ruhuni nga vete 'marksisto-islamiku' Charlie, se do te ngrihet nga varri e do ju zere me dru

Stalker, bigotet po dalin heronj, karikaturistet e Charlit si bigot shiheshin deri dje, po ashtu Ann Coulter e Bill Maher (qe e pushuna nga puna ne stacion publik 7 per bigotri).

Bigoti i djeshem kthehet ne profetin e rradhes. Te na e mbyllesh gojen e te mos ankohemi per hir te korrekteses politike eshte toalitarizem ne thelb, Stalker, sepse percakton nje vrime te zeze brenda nesh qe nuk mund te afrohemi. Permeteper ankesat mund te jene jo ne te jejten linje...Dajoshi me te drejte ankohet per ambasaden Amerikane, Llastica per densitetin e te pigmentit te lekures, ACDC habitet pse bushtra shpeton gjithmone, etj. Thelbi i kritikes ne kete arikull eshte deshtimi i njetrajteshmerise e imponuar nga intelektualet elitist si ty Stalker, qe keni mbreteruar ne mendimin Europian dhe deshtuat.

Me shume se Le Penin a Cpriasin Grek, refuzoj revolucionin e armatosur marksist ala LUBONJA & Goxhaj ne aleance me Islamiket qe kujdesen per te varferit nje here ne vit. 

E kemi thene gjithmone, koqet vijne nga cdo cep i botes, nuk ka lidhje me rracen, etnine, besimin fetar etj. Se pse u dashka qe per model te shprehjes se lire neve dhe Charlie Hebdo te marrin kampuset anerikane vetem ky kllufi e di

mos kesh trazira. mos nxitesh urrejtjen ndermjet bashkshtetarve prej besimesh te ndryshme dhe origjinash te ndryshme, etj. 

imagjino gazetaret e revistes hosteni, enveri t'i linte te lire (te mos kritikonin vetem kapitalistet). do karikaturonin dhe vete ate, por edhe gjithçfare jetonte ne shqiperi. a do ta forconte kjo unitetin e popullit apo do ta dobesonte kete ?

Per sa i perket kesaj mosnixjetes se urrejtjes e vertet eshte ne leter apo ne tasture comp....por si pak jo reale me duket ne praktike. Shembullin me te madh dhe me te mire e kane vendet skandinave qe kane marre dhe u kane dhene mundesi ketyre bashke "njerezve" me kete besim te drejtat te pa kufizuara nga me shume vende se te tjerat ne Europe, dhe perfundimi ? Atehere si mundet qe mos te krijohet nje ksenofobi e tipit PAGIDA pasaj ?

Do permend ca fakte qe te shohim se si mund te arsyetojme pa pasur dhe mos krijuar distancim apo dhe urejtje

 Sikur te gjithe ne evrope ishim dakort me ato karikatura e zgerdhiheshim me to... ne evrope u mbushen rruget kunder luftes ne vendet arabe,ka nje ndjenje te forte pro palestineze e keto rruge nuk i mbushen e keto ndjenja nuk i sollen arabet, politikane kudo u ndeshkuan me vote fale gabimive ne politiken e jashtme, u be nderhyrja ne Bosnje e Kosove. Nuk eshte ky reagim vetem per te mbrojtur karikaturat,eshte per te mbrojtur jeten njerzore..jeta e njeriut eshte vlera me e madhe,qofte ky myslyman a kristian,i bardhe a i zi, i varfer a i pasur,beson apo jo,i mire apo i keq..ky eshte muhabeti e ajo qe i tmerron njerzit, ça na ngateroni me racat superiore !!

Kur ne Suedi i kane marre emigrante te ndryshem keta Te besimit Islam Kane len gjurme me keto gjera :

1 . Ne kopesht me shumice emijesh myslimane eshte hequr nga menuja mishi i derrit dhe fotografi te organeve gjenitale. (nese ka dhe femije nga india atehere eleminohet dhe mishi i lopes)

2. Femijet ne shkolla jane te lire te praktikojne te gjitha festat myslimane. Dhe po ashtu ne menyne e ushqimit ka menu qe s permban mish derri

3. Ne qendra pune ku ka njerez te besimit mysliman ka te drejte te lere punen te premten dhe te falet ne nje dhome te vecante

4. Ne nje pallat me pjese te madhe arabesh cohet tjetri dhe ankohet ne komune se komshija del dhe bene rreze dielli para pallatit me rroba banjo dhe ata kane grate dhe detyrohen mos te dalin dot nga shpia.

5. Tjetri hedh ne gjyqin europian se firma e pallateve ne te cilen banon nuk e lejeon te vere satelitin ne ballkon nga ana qe do ai .

E te tjera si keto. Atehere shtrohet pyetja se si ka mundesi qe mos te krijohet nje ksenofobi urrejtje ndaj ketyre njerezve qe besimi i ka katandisur ne nje gjendje qe mundohen te shkaterrojne dhe ate vend qe i mori per meshire dhe per ti trajtuar si rrce humane qe duhet te jetojne ne paqe ?

ja se ta sqaron stalkeri.

Harrove ato te tjerat ...Na shqetesojne zbukurimet e krishtlidjeve apo hedhin ne gjyq spitalin se doktori qe vizitoi nusen ishte mashkull....

Politikanet kane pjesen e tyre te mos integrimit te ketyre njerezeve.  Por nga ana tjeter kur robi thote se ne fene time nuk punojne grate dhe shteti i jep para pastaj qe ajo vetem te rri ne shpi dhe nje femer apo grua perpiqet te punoje dhe megjithse i duhet te mbaje nje femije dhe le leshte duke paguar taxa dhe ti pasaj me del ne rruge dhe vret dhe njerez....jo

Nese tjetri te fut ne pune ne banke dhe te thote une ketu kam nje kod te veshjes dhe etikes time sepse e kam Banken time dhe ti duhet te rrespektosh dhe ti si i mencur e hedh negjyq nerkomtar se te shkelen te drejtat e njeriut. Cfare emri mund ti veme kesaj ?

I bie qe nese fton nje mik ne shpi dhe ai del lakuriq dhe ti i thua c ben mo? ....A me ftove me rrepekto nashi !

Ja kshu eshte po problemi is se ne nuk duam ta prnojme dhe i biem ketyre tambureve te te drejtave te njeriut.

Dhe perpiqemi te aludojme me teorite konspiative si ajo qe lexova sot : "Si ka mundesi qe polici qe u vra me kallash nuk doli gjak ,packa se u qellua ne koke "  

Shkrute njoni nga keta anti-gjithckaje.  Pyeta veten po pra si ka mundesi ?

Po po as une sjam Charli .

edhe keto t'i sqaron stalkeri.

nga ana ime, flm per infon.

A eshte e vertete qe revista ne fjale u tallte keqazi me islamin dhe themeluesit e saj, pra profetet? A eshte e vertete qe te prekurit nga keto tallje i kane bere kerkese/thirrje here pas here revistes ne fjale qe te mos botoje tallje, fyerje dhe poshterime qe prekin dinjitetin e besimtareve? 

Perfytyroni tani nje skene tjeter. Ne nje kafene ku ju zakonisht pini kafene e mengjesit, ju vjen nje person cdo dite dhe ju shan e ofendon babain. Ju i kerkoni qe te mos ju flase, por ai serisht ju shan dhe tall babain tuaj. Ju ankoheni ne polici por ju thone se fjala eshte e lire. Cfare do te beni? Do vazhdoni ta degjoni deri ne pafundesi, apo do te ndermerni ndonje veprim per te neutralizuar kete veprim te pamoralshem dhe represiv te ketij frymori? Ka njerez qe durojne, por ka edhe njerez qe nuk durojne. POr ka edhe budallenj qe nuk durojne dot as qe ti shikosh dhe jo me ti ofendosh. E pra te qenurit i lire nuk do te thote te prekesh lirite apo lirite e besimit te te tjetrit, apo te prekesh ndjenjen e respektit dhe te dashurise qe ti apo une kam per babain si ne shembullin ne fjale. 

Ekstremizem eshte dhe nga ana Charlit. Same shit. 

e thash, si ka qen formula e ca femnave te ne, dikur: "me goje llap sa te dush, me dur s'ke pun."

besoj se e kap lidhjen. smiley

ja kalofshi mire per ket te shtun te bukur, pa lajme terrorizmi, ne dashte Allahu me te madh te Tij.

Cys und aufidazin!

revista tallet (satirizon) shume me shume krishtin sesa muhametin (vetem tre here e kane pasur me kete me duket).  ndryshimi eshte qe vendalinjte nuk jane me fetare, ndersa arabet po.

por mendoj se ksenofobia nuk vjen prej religionit sesa prej races. europianet nuk mund me ta tresin te gjithe sasine e huaj qe ka ardh te ta, dhe kjo ka filluar te precipitoje ne fund.

O kuaz ca ben paralelizma qe nuk qendrojne. Nuk ka asnje ligj qe e kufizon fjalen e lire. Asnje. Eshte identiteti i perendimit. Eshte neni i pare i cdo kushtetutepere dimore.  Vetem fjala 'zjarr' ne kinema denohet. Po ta shau dikush baben denonco ne polici per dhune verbale. Po u ankove se te shane baben simbolik muametin atere ti sje fe po kult se kultet arrijne nivele te tilla te frikshme obsesiviteti. Nese une do isha fetar e do besoja te zoti dhe muameti atere do krijoja nje maredhenie te brendshme shpirterore me ta dhe ky do ishte triumfi i im me i madh, kjo paqja qe do arrija nga prania e tyre ne jeten time. Nese do degjoja dike qe i shante dhe fyente do thoja fali o zot se sdine cbejne, pranoji ne rrugen tende. Aq. Po kjo kerkon nje fisnikeri te madhe shpirterore. Fakti qe ata se kane tregon qe atyre feja vet si fal asnje miresi shpirterore, asnje permiresim te brendshem si qenie humane, asgje. 

te beje prapagande bolshevike ne kohen e murit te berlinit, denoheshe ne amerike. per ça lesh lirije fjale ligjeron ?

O klluf siene, ajo ka qene gabim po sdo te thote qe orientimi drejt fjales se lire eshte zhdukur nga keto rastet episodike.  Ai ta ka dhene te drejte kushtetuese te shkelesh me kembe flamurin ti vazhdo llap kot si ver llapa. 

Sa per muhabet e fundit qe lexova ishte se grupi i hackerve ANONIMUS shpallte lufte ndaj ketyre plerave me shkronja ISIS apo ku di une. Dhe thoshin se do ju mbyllin kontot dhe do publikojne te gjithe emrat.

Ahhh si kur te ndodhte me te vertete.

Bravo cunave te ANONIMUS.  ( shpresoj te thyeni dhe ndonje kod te IPHON 6 )

Po e atij robit kari-katu-rist suedez qe i dha cmimin ne emer te tij kesaj gazetes qe boni i pari kete karikature dhe nese do te shihni emisionin se si i beri dhe i publikoi dhe qe sot ruhet nate dite nga Policia sekrete suedeze ?

Te garantoj se nuk kishte fare piken ekstremizmit apo nacionalizimit apo ndonje gjeje me izem. Thjesht ja dha truri robit te beje nje vizatim dhe ashtu e mendoi per momentin. Por eshte bere pishman i shkreti sa dhe kur vete per peshk i duhet te mbaje roje.

Pra cfare eshte liria e fjales ? Qe robi ne vend te vete te ndihet i tile.

Sa per ty Kazi ...po babin  e atij qe e ka deputet dhe ja shajne cdo dite apo dhe mamin duhet me marre me e vra ?

Ma prishi qejfin brooksi. Se e lexoj me qejf; ditet qe skam brume pice ne duar kuptohet. Se di pse e ka shkruar kete po ka dal huq rendshem. Nese e ben ler te qen kontrapedal i ka dale pa shije, nese e beson vertet eshte komplet jashte realitetit. E para ajo perbuzja per satiristet e humoristet qe qenkan poshte nivelit te studiuesve dhe filozofeve eshte femijnore dhe fyese. Dhe e dyta, kur te vijne ata islamiket dhe per koken tate davido mos kujto se do te falin meqe ti dikur ke thene se ti sje carli hebdo. Njesoj do ta presin koken me shpaten islamike. Dhe e treta, ajo maja e penes per te cilen u vrane ata te gjoret eshte eshte emblema e demokracise perendimore, e civilizimit tone. Eshte adn-ja e asaj qe jemi ne. Brenda asaj maje pene jane shekuj revolucione, beteja, luftera, iluminizma, zhan darkera e gavroshera. Eshte shpirti jone. E te besh pelivanlliqe per kendeveshtrimet shike per kete ceshtje kaq te thjeshte eshte te marresh ne qafe veten. 

tashi po smiley

asnje çifut nuk kane vrare arabet, perpara se keta te kishin shtetin e tyre, dmth te beheshin izraelite. jetonin ne paqe perpara. 

ne europe nuk i donin çifutet ne asnje vend, perendimor apo lindor qofte. jane asimiluar vetem nga greket. popull po aq i vjeter sa ata.

si dhe liria e fjales qe ti ma mban gabimisht si themel te oksidentit, vjen prej amullise ne te cilen ndodhet sot, shoqeria oksidentale. ka 50 vjet nuk kishte gje liri fjale e bile edhe sot nuk ekziston gje realisht. per shume çeshtje tabu, te denojne po e hape gojen, ose te neutralizojne (te heqin tribunen, mikrofonin, ose letren, duke te lene vetem, ne skuten tende)

 

Ca tipi. Cdo gje e sterhollon, e tjerr, e rreh bosh ne havan. Behu mo vlla burr e thuj po mo vlla kjo liria eshte identiteti im dhe jap jeten per te, mjaft u perdrodhe si kurvat. 

 autori qe ne rresht te pare po ta thote qe ne vendin ku jeton (ai dhe ti) liria e shprehjes nuk ekziston, te pakten realisht, (se ne leter eshte gje tjeter pastaj) :

Gazetarët e revistës Charlie Hebdo tani janë duke u trajtuar si martirë të lirisë së fjalës, por duhet të pranojmë të vërtetën: nëse ata do të përpiqeshin të publikonin gazetën e tyre satirike në ndonjë prej kampuseve universitare të Amerikës, të paktën në 2 dekadat e fundit, ata nuk do të kishin zgjatur më shumë se 30 sekonda. Studentët dhe grupet në fakultete do t'i kishin akuzuar për përhapje të gjuhës së urrejtjes. Administrata e fakulteteve do t'u kishte ndërprerë financimin dhe do ti kishte mbyllur.

per ty si kokoleps me duret me brume mund te kete liri fjale, te lejne te vish ketu dhe ta shash ameriken ose te mburesh komunizmin, por ta besh ne tribune, ne gazete, ne liber, etj, te bojkotojne direkt, te neutralizojne, te asgjesojne. 

jo fjala e çdo njeriut ka peshe. jo çdo fjale eshte e parrezikshme.

ohu dashke muhabet ti. Po dal un iher anej nga vietnamezt, ti dil nga arabt e llafosim te henen per rezultatet. 

Kokolepso, duket qarte qe Profili jua shkatrron hipotezat gjys-lekshe me llogjike e me fakte. 

Keep it up, Profili smiley

smiley

Me pak fjalë, kur mendojmë për provokatorët dhe ofenduesit, duam të ruajmë një standard të qytetarisë dhe të respektit, dhe në të njëjtën kohë të japim hapësirë ët mjaftueshme për të gjithë ata persona që janë kreative dhe sfidues por pa etike dhe shije të kulluar.

Kshu ka lezet smiley

 

Me kete pershkrim qe autori amerikan iu ben universiteteve amerikane, mua me duket se gjendja atje qenka si ne Korene e Veriut, ose si ne kohen e socializmit. Mjer Amerika ku eshte katandisur. 

Pjer, kam pas pershtypjen se reagimet tona duhet te vijne jo vetem spontanisht kur hapim  syte se c'ndodh perreth , por kur je ne dijeni te plote se plani Marshall mbi Europen dhe pas lufte nuk ishte gratis

Ameriken e kane te veshtire t'a zbulojne edhe  vete amerikanet se cka brenda nen te smiley

 

Piero, pse s'luan Grand theft auto, te  mesosh nga universitetet amerikane?

Hmm, duket 'fishy'...

Mos ka qene Gefilte meqe ishte ne dyqan Hebre?

Cfare eshte fishy?

Po mendoja ca gjera te tjera si psh kontaktet e disa te akuzuarve me sherbime sekrete, stervitja e tyre, si dhe gjendja e tyre financiare etj. Ka dhe me shume dyshime por kaq mjaftojne...

Teori konspirative ka gjithmone. Une s'i paskam lexuar takimet me sherbimet sekrete (te kujt vendeve?). Lexova per ate Al Qaida te Jemenit. Cfare thuhet per gjendjen e tyre financiare apo stervitjen e tyre?

Jo me ca teorish konspirative, po mu ene ecja e presidentit nuk ma mushi menjen, imagjino sikur te dilja ke fjalimi. Franca vertet osht vu n'siklet prej ktyre terroristave t'papune. Nga ana tjeter ska ci bo Izraelit qe i kerkon abstenim anej nga forumi i madh. Nuk osht kollaj me qene kryetar shteti jo smiley

Gjembi, po per Jemenin kam folur une ketu para ca vitesh, ne kohen e pranveres arabe, por siç duket nuk i mban mend, kur kam thon se; Pranvera arabe, ashtu siç erdhi e papritur per perendimin, ua dogji letrat ne dore CIA-s amerikane, se CIA kishte kohe qe po pregatiste fondamentalistet jemenas per tjeter pune. 

    Rrotull e rrotull pa thene asgje thelbesore.Te morem vesh qe ti nuk je  Charlie Hebdo.Mirepo  Charlie Hebdo egzistonte me gjithe gazetaret, pjesa me aktive e saj nuk jane me.Edhe ata "kaçubjeasit",(kjo per gjithe ata qe e kan pas pa filmin sovjetik Kaçubej) me tru ne venin e lig egzistonin, per  te cilet shume  te marre me opinionet e tyre kudohedhur blogjeve  mes llogjeve , i quajne( siç dhe ata vete e kujtonn vehten..),islamiste, egzistonin.Qartesohemi deri ketu!.Nga filizofia,  qe prej lashetsise kemi mesuar se ne vartesine e nje lidhjeje mes dy gjerave egzistuese  nuk ka rastesi .Ka domozdosmerisht, nje shkak percaktues.

 Le ti referohemi,  per abstargim , asaj qe greket e lashet paten parathene, per  nje eklipsim te plote te diellit, gje qe ndodhi ne 28 maj te vitit  585, para J.Krishtit.Babilonasit dinin shume para grekeve, t`i llogarisnin me shume perafersi eklipset e diellit.Mirepo as Babilonasit e as geket nuk dinin te spjegonin shkakun e fenomenit te habitshem, i cili  bente çorbe tere fantazite e koheve.Dhe per qindra vite, jo me te thjeshtet ne opinionet, por edhe "peshkistet e specializuar" biles dhe si ky Davidi, pas mijera davideve , nuk ishin ne gjendje ta sqaronin shkakun e fenomenit.Sepse pergjithesisht eshte paaftesia ne gjykime dhe te rene shkurt,apo konformizmi, qe devijon mendimin nga shkaku i vertete i fenomenit, i ngjarjes.U desh menimi i nje burri te vjeter, i Talesit te Miletit, i cili solli gjene e re , te thjeshten afer, te shkakut fillestar, ate te "Udhes se Yjeve, qe si shkak i pashmangshem ,conet dhe con edhe sot e gjithe diten, ne ..Eklipsin diellor. 

  Mendjet  nuk po rrifen me culle,   te gjejene ate shkakun e pashmangshem qe percaktoi fatin e gazetareve te Charlie Hebdo-se, por i bien rrotull e perdredhazi, shkurt duke  filozofuar ne boshllek,  duke pohuar ..per larg .b. t .." Une nuk jam nje Charlie Hebdo..!"

Po te mos ishte hedhur mes plumbave ai per te vdekur si martir, as kishin per ta vrare ata. Eshte vetevrasje, jo ekzekutim.Ashtu si kane dale pengjet, secili ne hesap te vet, s'habitem qe u ka shpetuar dhe ajo goca. 

me teper eshte film me ngjyra. 

nuk vetevritet njeri kot.

Kot thua ti, por ai e di veten per martir. Martiret e bene krishterimin te perhapet neper Rome e t'i mbijetoje shtypjes. Mblidheshin njerezit me mijera ne varret e martireve, se beheshin vend kulti. Te kishe nje kocke nga eshtrat e nje martiri mund te quheshe i bekuar nga perendia ne ate kohe. Me nje kocke martiri ndertoheshin kisha te medha e katedrale e vinin njerezit nga te katerta anet per te lene leke. Keta me ate mendesi jane edhe tani.

ke te drejte, bile besoj se fjala Martyr vjen nga shqipja I MARRE. 

robt si emigranti duhet ta kuptojne (nuk kam shpresa per Ronin) qe kjo eshte ceshtje kriminale dhe jo ideologjike..qe shba dhe franca e kane zgjidhur me kohe nepermjet vrasjeve te elementeve te rrezikshme (targeted killing/ ose high-value targeting) https://wikileaks.org/cia-hvt-counterins...

po shume rob merren me aspekte te ideologjise dhe fese se mendojne se kane kompetencat e duhura per te kuptuar kesi gjerash.. bien edhe pre te ideologjise se djathte duke qene vete emigrante sikur edhe irakenet, sirianet e dreqi e i biri qe jetojne atje (shqiptaret edhe me shume shoqerohen me ta sesa me vendasit).. nje koqe atje siper nga norvegjia tregon edhe antenat satelitore a thua se deri dje shqiptaret nuk i ngulnin ne ballkon (Emigrantit do ti shpetonte ingelhart e do e ngulte thumbin e kultures ne harten e lindjes se mesme, por me zemer te vrare, edhe pse ne rrefimet e tij i lepihet me lezet tabanit te embel orientalist te kultures sone) 

Ka shpresa, ka dhe per Ronin

Meshira e Zotit i perfshin te gjithe smiley

Nejse, une ju kisha sygjeru kto "shpjegimet" qe jepni ktu ti runi. Sulme te kesaj natyre do te kete me bollek. Pranej po them, rujini, dhe vetem sa i boni copy-paste. 

bien edhe pre te ideologjise se djathte duke qene vete emigrante sikur edhe irakenet, sirianet e dreqi e i biri 

ja ktu e hum ti, bulktho. smiley

s'di a po m'kupto.

irakienet dhe sirianet te me rrujn trapin mu, kshu ne menyre te thjeshte dhe jo kulturore.  

ne aspektin e integrimit dhe mobilitetit social irakenet jane me larte se shqiptaret i nderuar - mos flasim per iranianet ne amerike dhe gjermani - i ke inxhiniere, profesore e mjeke neper amerike

Human Capital Index (HDI) e ka me te larte Kuba, Katari, Emiratet e bashkuara, Libia, Algjeria dhe Omani, Jordani e Tunizia (7.21) sesa Shqiperia (0.716). 

 

 

nuk quhet integrim ai per te cilin flet, por kariere profesionale. 

e, po fol per shqiptaret, mos fol per emigrantin.

plus, nuk di ku e merr ate liri qe flet ashtu qesim per gjera te kesaj natyre.

Kto mire qe i japin drejtim fenomeneve globale por te japin sqarime per persona anonim qe kan 0 informacion. Te tregon tjetri pa ju dridh qerpiku jo vetem qe je pre ideologjie por dhe se cila ideologji ta ka bo te zezen. 

Dmth, edhe teleskop, po edhe mikroskop! 

per emigrantet me te vogel, jepi bab, se nuk me hyn ne pune.

terqeta.

se po pertoj tani te hulumtoj 

per hulumtim shkencore e keni fjalen apo per "search" ne google?

scholar.google.com

vetem se nene terezen (qe kisha e shpalli SHENJT) e qitem ne dhe jo te tjeret. futbolliste po ashtu po qisim keto kohet e fundit, me shume nga iraku, katari, jordania, etj, apo jo ?

ne ne kohe te turkut kemi qit me shume kumandare sesa te gjithe arabet bashke.

sipas kohes vallja. 

ju te amerikes jeni te gabuar, se shqiptaret nuk e kane per zemer lekun. jane ndodhta i vetmi popull i botes ne kete aspekt. dhe amerika vetem lek te mundeson te besh, asgje tjeter. ju sa humbni kohen atje.

ky do t'pelqeje ty, nqse nuk e kishe pa. nqse po, ma boj hallall klikun smiley

ps, lidhja e kultures si definicion me token (dheun), me ka mahnit. eshte thjesht gjeniale. por duhet me i njof mire, si kulturen, edhe token, para se me bo pastaj lidhjen midis tyre.

Merr kallashin! S'durohet!

...pre te ideologjise se djathte  

            ....we're not in Kansas anymore  smiley

kta  sikur kan dal per ekskursionin vjetor qe organizonte ndermarrjasmiley kape icik ate Shefin e Kuadrit te 1:44 qe i bje Shpatullave te Puntorit te dalluarsmileyHajde mos i beso teorit konspirative po deshe...

eshte shenje per te mesyer perpara ajo rrahja e shpatullave, se keta te forcave speciale nuk flasin.. por mua mu duk sikur keta te gjithe po mbanin rradhen te kepusnin nga nje bresheri -- "isha edhe une!" prane birres dhe kikirikave - gjysma e forcave speciale ishin me origjine algjeriane dhe bregu i fildishit, pese-vaktsh 

imazhe prapagande, realiteti krejt tjeter.

Bravo bulkth, luan gje me grand theft auto?

ka kohe qe kerkoj kodet per Command & Conqueror Red Alert - mi gjen? 

E paske humbur per holiday sales, se me duket se e pashe lire fare.

smileysmileyBoooo ç'racë e keqe kto shqiptarët...vetëm nëm nëm dinë..,po ku gjindet mer bulkth, unë veç GTA, dal ne mengjes me pitbullin, heq qafe ca popull rruges ene drejt e ke dyqoni armve. Likujdoj te zotin e bama bum me forcat specialesmiley

Hasoni i shpetoi kurse sherifi i vrau te pafet ne le grandeur france.e majt e lezecme kjo e evropes.loja maroj,filloni prap neshjen,hungry game.

Kshu t'plas bumja n'dor.

Evropi bon mir me i nimu myslimont qysh fmij, duke fillu nga cerdhja. Mos t'presi qe t'rriten dhe t'ja ndaloje percen me ligj se e kan mor rrugen e tumit nderkoh.brezit t,par ske cer me i bo,ata qe se durojn dot jeten n'perendim kthehen vet.

smileySa te zorshem per te lexuar e ke perpjekjen per te shkruar ne dialekt ti. Duhet t'i kthehesh fjalive nga dy here po deshe t'i kuptosh. Merr rrobi i shkrete mundimin te te lexoje e dorezohet qe tek fjalia e pare.

Nuk thu shyqyr, nji koment me pak per t'lexu shkabesmiley 

brezi i pare e zgjedh emigracionin me deshire se ka akoma endra per jeten. mendojne se do kene mundesite te behen dikush. 

ndersa brezit te dyte, qe nuk e kane zgjedh vete por u ka rene llotaria me lind ne terren te minuar (asnje nga vendasit nuk i do, qe prej suratit) dhe nuk kthehen dot me as ne vend te tyre se kane humbur lidhjet (gjuhen amtare nuk e flasin mire, jo me tjeter gje) nuk ka si te mos behen terrorista nje dite. 

 

Hej ..po nuk eshte se ka ndonje problem me myslymanet  pse nuk hane mish derri e duan satelit..problemet e verteta fillojne kur as nuk pijne e as bertasin si zakonisht ata qe sheh rrugve..ama po te shkembesh dy llafe, fillojne me motren tende qe vesh minifund, me plaken tende qe si lan kembet plakut, me ty qe nuk beson, jo po une jap jeten per kete e ate, sa vend kot ky, na kane inat,jo po amerikanet e çifutet keshtu e ashtu..kta tipa justifikojne keto veprime te ketyre kamikazeve..e keta duhen goditur fort,se jane realisht problem per bashkejetesen,jane problem per femijet e tyre,per familjet e tyre,ke plot raste.... booo nuki besoj shume lidhjes i majte pro ketyre tipave..apo ..he mo..ju thame qe nuk e duan mishin e derrit,nuk eshte problem thoshit ju te majtet..na taniii !!

njesoj bejne te gjithe. ai qe eshte i martuar te keshillon te martohesh, beqari te rish beqar, etj. ai qe lufton si te luftosh si ai, ai qe lyp si te lypesh edhe ti. ai qe ul koken dhe punon, qe ashtu te besh dhe ti se ashtu duhet sot. demokratet sesi te besh dhe ti demokracine ne vendin tend ndersa revolucionaret sesi dhe ti te ngrihesh e te besh revolucion.

asnje s'te le ne punen tende. i duket se po ja u hudh. po jeton me mire se ta. te gjithe duan qe dhe ti te ndash te njejtat halle dhe vuajtje ose gezime me ta.

mesa shihet, vetem kinezet qendrojne me vete dhe nuk i ngacmojne te tjeret. popull me kulture te moçme. kjo i ka bere te urte.  

ndersa çifutet dhe ne (popuj te lashte po ashtu) kemi ndryshuar, sapo formuam shtetet tona. jemi bere si bota. perpara se te kishim shtete, ata i kenaqte vetem te berit lek, ndersa neve te berit e legjendave.

U sulen neoliberalet me uturak ne dore, prite kur te kerkojne ligje per censures ne emer te harmonise dhe paqes...vemje qe hiqen zvarre gjithe jeten mer jahu

Charlie Hedbo eshte vazhdimesia e nje tradite te lashte Franceze te karikatures mer kokeqyp gazetar, kjo tradite shkon der ne shekullin e 16 ....Te permendesh Charlie-n nuk duhet lene pa permendur tradita e satires dhe karikatures e rrenjosur thelle ne shoqerine Franceze apo vete baballaret artit te karikatures si Rebalais,Honore Daumier, Gustav Dore. Dore beri dhe  6 muaj brug per shkak te kesaj karikatures qe i beri mbretit Louis Phillipe, asojkohe kokat shkonin neper tepsira po kjo nuk e ndali aspak Dore te thumbonte aristokracine dhe klasen politike Franceze....

sala dicka dinte qe kur e qujti ashtu kte gazeten smiley

ku osht ai Bradi!

smiley

E me gjitheate une jam Charli . 

__

Si tha Galileo :

E me gjitheate Bota rrotullohet ! 

Dje, sot, dhe neser ! 

Keta xhihadet qe presin koka njerzish, ose vrasin njerez pse karikaturojne Muhametin,  jane aq mbrapa sa cishte kisha Katolike ne mesjet,  kur  idologet katolik mendonin  se,  Dielli rrotullohej rreth tokes ! 

Ky shkrim do te ishte shume i mire sikur keta gazetaret t'i kishin hedhur ne gjyq, censuruar, refuzuar per t'u sherbyer ne restorante, ngulur ndonje gozhde gomave, share nga nena e deri edhe rene me thuper ne vende te buta. Kurse situata kur dy vete te armatosur me arme ekzekutojne nje redaksi te tere pasi i therrasin me emer e me mbiemer, sikur s'e meriton kete qasje.

po sikur te supozojme se autori as qe e ve ne dyshim denimin e aktit (si akt ne vetvete- gje qe ai nuk ka nevoje ta beje eksplicisht perderisa ajo nenkuptohet pergjate gjithe teksit), a mbetemi perseri me idene se shkrimi eshte shume i mire ?
Une them PO
 

Artistikisht?....hmmm

Te barazojme mosdhenien e lejes per debat ne kampuse me plumbatt ne anen tjeter thua ti?...Kjo per hir te eluokences dhe "political correctness"? Qe kampuset univeristare ne SHBA e gjetke kane 1001 probleme, kete e di dhe bufi po kjo eshte njelloj sikurse te krahasosh apo barazosh  psh:  dike qe djeg femijet e vet me benzine .... duke u shprehur ne anen tjeter...."po ja dhe ne e harrojme ndonjehere tiganin ne zjarr"

Duhet te jete ndoshta frengjishtja qe i ben me te pranueshme gjerat smiley, ose edhe fakti qe nje francez po gjykon per shoqerine e vet, per aty ku punon, ushqehet e rrit femijet, por mua vazhdon te me duket qe "burri i rritur" i NYT e ka ulur nje cike si shume steken e empatise per viktimat.

si tha Ten-i: e ç'rendesi ka si e kap macja miun, vetem ta kapi, aman ! smiley

 

po mire, sipas autorit,  kampuset e Universiteteve te Amerikes sherbejne si etalon apo zoterojne te verteten,  se si e qysh duhet zhvilluar debati e fjala e lire  kshu..?!

besoj se i permend se vetem atje, njerzit merren me gjera me te larta, nga preokupimet ditore. si me thene kane nje fare vetdije.

belul,  ai thjesht "i bie" vendit te tij (lexuesi i tij eshte para se gjithash amerikan), keshtu qe I LUMSHA PENEN !

po kshu si e formulon ti  je ne kundershtim me vehten tende!  pasi po permend  moton  e njohur dhe te drejte: ''sipas vendit dhe kuvendi''

keshtuqe:  i lumsha penen,  i takon ti thote ndonje amerikan ketij... ndersa ty  i bie ti thuash Charlie Hebbo-s:  i lumsha lapsin!!

kuptoj;
kuptoj edhe pse nuk ju ktheve xhibit qe tha, ne te njejtin moment, po ate qe thash dhe une. Por mu ktheve mua.

morali i ketij metrazhi te shkurter : tjetrit shikoji punen, e mos i shiko gunen (flamurin) smiley

po jo, ska asnje lidhje me xhibin!  pasi kur tu pergjigja ty, se kisha lexuar ende komentin e xhibit..  por  kur e lexova,  po, pashe qe edhe ai thote pak a shume ate qe  thua edhe ti.. por mu duk e tepert te jepja te njejten pergjigje.smiley

nejse, per kete artikull  mund te them: dakord, eshte  nje qasje ndryshe nga autori.

Belul, autori eshte fatoslubonjist amerikan, dmth opinionist i rregullt i NY Times (me prirje te amerikan-djathte te moderuar, nese te intereson) keshtu qe vetvetiu ai flet per reagimin amerikan ndaj kesaj situate. Une s'jam fans i tij, por autori duket ne menyren sesi shprehet qe s'e ka aq globalist tagrin sa c'e ka Idrizi dhe brigada xhaSuloiste e Peshkut, keshtu qe ai flet per qasjen amerikane sipas radakes se tij. 

P.S. Po Lubonja ka folur per kete ceshtje, apo vec Muc Nano? 

aha NYT....qenka pjese e mekanizmit te halese publike domethene...lere varja

Pas Berishes, ti duhet te jesh shqiptari i dyte qe fshin bythen me NYT. Le te shpresojme qe do mbaroje ketu ky marifet, ndryshe do na hapet nami qe ne shqiptaret vazhdojme te fshijme bythen me gazeta ne shekullin 21. 

Ti e quan te shek te 21 per mua eshte thjesht eshte daulle propagande e cafredolloj sume qe ulet ne Washington...Kendveshtrime te ndryshme..Nuk e krahasoj dot as me RD, apo Temen po e fus ne kategorine e 55cit

Art, radikalet shquhen nga urrejtja e verber per "tjetrin", apriori. Per ta kjo urrejtje eshte motivacion, eshte muza qe i frymezon, eshte benzina qe ndez flaken e tyre. 

Ti sot e urren me pathos NY Times (dhe e krahason me gazeten e Fahri Balliut) sepse nje opinionist i saj shprehu nje mendim te ndryshem nga ty...per nje ngjarje ne France. smiley

Kjo te ben ty Mulla Omar Art Changed Nje Brime N'uje smiley

Xhib "njeqelizori, kam qene une ketu ne blog qe i kam dale ne mbrojtje Palestinezeve gjate masakrave te fundit dhe kritikuar politken Amerikane qe nuk pipetiu fare. Une nuk e urrej NYT, une e quaj nje pacavure media propagande,dhe nuk jam i vetem. Ishte media e pare qe mbeshteste haptazi hapjen e frontit ne Siri per rrezimin e Asadit, sulmet Libi e gjetke..Kjo gazete mbeshteste haptazi stervitjen e bashibuzukeve dhe rekruteve ne mision e rrezimit te Asadit...Keta bashbuzkuet po na vijne sot ketej me misjon dhe bejne kerdine..Ke pastaj pacavure artikuj  te kesaj gazete qe kritikojne haptazi sulmet e SHBA kunder ISIS.....

Tipat si pua jote te indoktrinuar qe i shikojne gjerat bardhezi, ...E di qe te dhemb kur te kritikojne VV edhe pse e ka prere ca timonin andej nga mysybeti po gjerat duhen thene troc pa dorashka, ndaj Xhib  leshoje ate uturakun me diarre qe mban ne dore se po qelb gjithe mehallen....Ndonje mendim per temen kishe zotrote?

 redaktoret e Carlit kan pas i hale procese gjyqsore me kishen katolike per te njejtat arsye. tani hasen me i hunlesh si i thon fjales..  tani le  ti mbajn Shen Pjetrit nai leksion "Live"  mbi "lirin e Shtypit". 

Duke konspektuar leksionet e prof.dr.Ahmadinejadit e nxore kete perfundimin per leksionet e atyre te gjoreve.Cthote prof.dr. Ahmadinejadi per keta shaidet,kujt i mbajne leksione ne boten tjeter,Profetit?Apo jane te zene duke qire virgjeresha?Se mos te merr koka ere edhe ty,se thone qe virgjereshat jane mbaru,tani ka vetem te qepme.

sme plasi trapi nese kta shaidet e leshit po qihen me njeri tjetrin apo bejn sex grup me bythqirat francez.ti nese ke nai dafllak qe sja del dot bjere te un ti fus nai tegel...qepjesmiley

E kisha per ne boten tjeter,nuk di a josh Kurani a hoxha me thresome, orgji a bythqirje keta shaidet,po me virgjeresha po.Dafllak kam,po e lire kripa ne Durres.Po ne kete rast ske ci ben,sado qe eshte profet per te cilin te shuajme me fare po i bere karikature,kur vjen puna te ajo gjoja e omel duhet me shku Muhameti te mali.

Karikaturat e figurave fetare mund te jene konceptuar me synim qe te ofendojne apo te skandalizojne por si fenomen karikatura  eshte teresisht e shendoshe sepse me ane te saj procesojme dhe perballojme te panjohuren, tabune dhe te urryeren. Pavaresisht se qasja ime eshte e nje jobesimtareje,nuk i kam konsideruar fyese karikaturat e Muhamedit apo te Krishtit sepse per te vleresuar nje profet te cilit à priori i lutemi apo qe e duam duhet te kalohet patjeter nje pabindje, nje qasje kritike kunder asaj qe perfaqeson; perndryshe besimi eshte medioker dhe siperfaqesor. 

 

Qe ta shqip-relativizosh gjene, perfytyro sikur ne vendin X ku jeton ti me farefisin (hipotetikisht) ta kene per vlere te shquar sharjen nga mami e motra neper gazeta. Imagjino sa te veshtire do e kesh punen ti kur te duhet t'i mbushesh mendjen babai/vellait/kusheririt qe ata vendalinjte qe po i shajne te tute nga mami/motra ne gazete e bejne kete gje me qellime te mira dhe te shendosha. 

Dmth eshte shume e volitshme ta banalizosh muhabetin ne ne te kulturuarit me brisk te 6fishte vs islamiket mjekercjape te prapambetur, por nese e shtjellon pak me teper, ben vaki qe shikon dhe ngjyra te tjera pervec bardhe e zi (kuptohet kjo s'ka te beje me bagetite qe e quajne terrorist edhe Albin Kurtin, por me ata qe pertypen me dhembet e tyre).

problemi eshte qe satira nuk eshte sharje por vetem VESHTRIM KRITIK.

si dhe ekzistenca e arabve lidhet ngushte me islamin. popuj te tjere (ata me tolerantet ne çeshtje fetare), kane pasur (nje fare) ndergjegje kombetare perpara se te ishin fetare.

Ajo qe shkruajta me siper ishte qasja ime personale dhe e kam te qarte qe çfare nuk eshte ofensive per mua, mund te jete per nje tjeter, Xhib. 

Jo jo, s'e keq aq te qarte. Live and let live eshte ajo shprehja perendimore, dmth respekti i njeri-tjetrit pavaresisht sesa weird na duket tjetri dhe sa superior na duket vetja. 

1+ miliarde muslimanet e konsiderojne ofendim dhe sakrilegj portretizimin e Muhamedit ne foto/karikatura/etj. Mua kjo me duket pa kuptim, po aq pa kuptim sa nocioni qe Krishti ecte mbi uje. Ama mjaftohem duke mos ofenduar asnjeren pale (c'me prish pune mua ca besojne ata, apo indianet qe i falen lopes?).

Nga ana tjeter, e kam te veshtire ta perfytyroj talljen e vetedijshme me 1+ miliarde te krishtere nga ana e gazetave perendimore, per qellime parimore/iluminuese/etj. Imagjino sa lumenj artikujsh do vershonin per te drejten e te krishtereve ne besimet e tyre, per kontributin e tyre iluminues ne bote, etj.

Do thuash ti qe te krishteret s'ofendohen nga te njejtat gjera si muslimanet. "No shit" do them une lol

Xhib, jemi pak a shume te njemendjeje, por nuk besoj qe çensura per me te voglen pakorrektesi politike te sherbeje ne mbarevajtjen e relacioneve ndertetnike dhe nderfetare; aq me pak e percjellur nga nje forme vizuale e kritikes. Qendrimet kritike (perjashtuese qofshin) nuk cenojne lirine e njeriut per te praktikuar ate qe predikon nje fe e caktuar dhe nese ka fyerje te njeres pale, platforma eshte e hapur per kritike te kesaj kritike qe ne rastin e Charlie Hebdo, nuk ka munguar. Problemi qendron tjeterkund per mendimin tim modest: tek diskriminimi institucional dhe shoqeror i pakicave komunitare ne vende si Franca, apo ne veshtiresite e organizimit dhe lirise fetare qe nga lejemarrjet per ndertimet e xhamive deri tek hijabi i ndaluar ne hapesira publike.

Ne nje shoqeri te pjekur dhe te civilizuar, kur pakicat kane te drejta te barabarta me qytetaret tjere, nuk ka nevoje per çensure sepse tendenca do jete medoemos autoçensura. Ne France, ne menyre direkte dhe indirekte, keto te drejta nuk jane te garantuara per te gjithe. 

..pakorrektesi politike te sherbeje ne mbarevajtjen e relacioneve ndertetnike dhe nderfetare; aq me pak e percjellur nga nje forme vizuale e kritikes.smiley

Wow ..Kopshtarja smiley kjo ,Unë do shtoja se edhe ..përcjelljet audio të relacioneve etno-gjeografike janë  po aq të përcjellura dhe të  përcëlluara nëpër mjedise të korrektuara biologjikisht  nga mosdigjimet veshore  ...smiley

Po çfarë kini ngrënë mo u hëngërt buba me  gjith Xhibolen smiley

Un jardin, une kurrkund s'kam thene qe Charlie duhej censuruar. Ama e them se ata s'ishin aspak pishtari i lirise se shprehjes/demokracise (sic na e paraqesin disa drone-a qe papritur u gedhine Charlie-sta lol)...sa me shume lexoj mbi ta me shume me krijohet ideja qe ishin bullies

Ose sic e thote shume mire ky: 

The Charlie Hebdo cartoonists were not mere gadflies, not simple martyrs to the right to offend: they were ideologues. Just because one condemns their brutal murders doesn’t mean one must condone their ideology.

 

...But in recent years the magazine [Charlie Hebdo] has gone specifically for racist and Islamophobic provocations, and its numerous anti-Islam images have been inventively perverse, featuring hook-nosed Arabs, bullet-ridden Korans, variations on the theme of sodomy, and mockery of the victims of a massacre. It is not always easy to see the difference between a certain witty dissent from religion and a bullyingly racist agenda, but it is necessary to try.

 

- artikulli i plote tek New Yorker

Diskriminimi institucional dhe shoqeror (i emigranteve ne pergjithesi dhe muslimaneve ne vecanti) ne France/Evrope padyshim luan nje rol te rendesishem, sic dhe thua. Po ashtu dhe faktore te tjere. 

Ndjese, pata pershtypjen qe ate po nenkuptoje. Dakord, te le nje shije te hidhur gjithe ky veneracion qe po u behet te ndjereve dhe kuptoj pse publiku jofrancez mund te ndjehet i ofenduar nga karikaturat blasfemike qe krijonin, por duhet kuptuar gjithashtu kultura e satires ne France e cila ka synuar te preke kompulsivisht te shenjten (te konceptuar fetarisht dhe sekularisht), autoritetin, te paprekshmen. Portretizimet e pahijshme te Muhamedit apo Krishtit jane te konceptuara nepermjet nje filtri rreptesisht ateist, tipike e te menduarit freng. Laicizmi siç mund ta dish edhe vete perben fibren e shoqerise franceze, karikaturat e Charlie hebdo e personifikojne ne ekstrem kete prirje; prandaj e shoh satiren e tyre  percjellese te nje filozofie anti-hierarkike (antiplatoniste) qe kerkon ta rivendose theksin te njeriu e te zbehe lavdine e te pertejshmes, Zotit. Ne kete aspekt, nuk shoh qe satira e tyre te kete per qellim talljen e myslimaneve. 

po aq pa kuptim sa nocioni qe Krishti ecte mbi uje.

kushedi sa pa kuptim mund te te duket po te degjosh qe Krishti jo vetem dinte te ecte mbi uje, por s'eshte i vetmi... smiley

e po vk pastaj gjithë betejes se xhibes mbi dronet, serbet e linqet me peticione. Me pak relativizim, ismail ballisti na qenka charlie hebdo.

islami i ka te ndaluara imazhet e njerzve te çdo lloj forme qofshin edhe ne Art. kjo i ka bere arabet te shquhen  vetem ne Kaligrafi dhe Ornament. 

Jam ne dijeni, Profil, por pse te mos kundershtohet kjo tradite mendimi dhe filozofie?

nga kush te kundershtohet ?

Nga kushdo qe merr persiper ta kudershtoje.

dmth ti pret nga une te nderhyj ne jeten tende keshtu ? te mendoj ne vend tend dhe te jap keshilla sesi duhet te sillesh dhe çfare te besh ?

Jo s'besoj se eshte nderhyrje perderisa nuk me cenohet liria per te praktikuar dhe per te vazhduar te besoj  ne nje fe te caktuar. 

Karikaturat e figurave fetare mund te jene konceptuar me synim qe te ofendojne 

Karikatura eshte Humor,  po  Humori cfare eshte, ofendim ? 

varet. balcaletat me polica jane ofendim per policat se i tregojne te trashe nga mendja. puna eshte se jo çdo karikature te ben per te qeshur. 

se duhet talent I MADH me bo me qesh. 

kjo gazeta duke qene e pavarur (jetonte me fondet e veta, bile kishin ulur rrogat qe te mos falimentonin ose bliheshin nga dikush tjeter, gje per t'u respektuar ne fakt) kish filluar nga fundi, me krizen, per te rritur shitjen, te bente nga pak edhe provokacion (por edhe shume armiq, jo vetem arabet por edhe qeveritaret apo te tjere grupime).  

Ka nje fjale te urte " Ate qe do te mbjellesh ate do te korresh". 

Mire o mire...se filloi fushata e korrjeve  pas asaj qe mbollen ata qe iken per lesh... Thuaj mjere te pafajshmit qe digjen ne kete mes

Nese ka diçka interesante ne kete histori, eshte biseda e regjistruar midis pengmarresit dhe pengjeve te supermarketit parizian. Radio RTL telefonoi supermarketin ku ndodhi pengmarrja, por personi qe u pergjigj (e qe nuk dihet cili qé !), nuk e mbylli mire telefonin (me dashje?? pa dashje ??), gje qe mundesoi regjistrimin e bisedes ne menyren me autentike qe mund te ekzistoje, njesoj sikur dikush te kish vendosur nje mikrofon te fshehte

Eshte vetem ne frengjisht dhe nuk di nese eshte perkthyer ne gjuhe te tjera.

Regjistrim telefonik: Kur Amedy Coulibaly perpiqet te justifikohet perpara pengjeve te tij

Njerez jane ene keta terrorristat,... gjynof, ....nga zori e kan bo....sistemi i ka bo terrorrista, jo Islami e Hoxhallaret. Statement politik...eshte...dhe sigrisht do kete adhuruesa plot...

Kan vra Yankeet kalamoj ne Irak,...thone.... prandaj zbriten engjejt nga qielli dhe ekzekutuan kalemxhinj gjate mbledhjes redaksionale pasi ja u kontrollun emrat ne leter para, ne Paris.

Kta njerez ende nuk e kuptojne demin qe i bon kauzes se Arabeve te pafajshem....Jo po do fitoj Le Peni apo jo.....Do shofim se si te vret indiferenca e Francezve ne te ardhmen... me shume Dronat. 

Kta njerez ende nuk e kuptojne demin qe i bon kauzes se Arabeve te pafajshem

Nuk eshte 'roli' i tyre ta kuptojne nje gje te tille, por imi e yti qe te mos lejojme (me aq sa mund ta bejme kete gje) qe pengmarrja e tij ne supermarketin parizian te mos kthehet ne marrje-peng te miljona personave (ne France e gjetiu) te konfesionit musliman.

Une nuk jam marksist, dhe e shof me shume dyshim rolin e individit ne Histori, me pak fjale sec fare bejme ne te dy tani. Eshte vone per mua e per ty.

Mos e minimizo vrasjen brutale massive te 15-16 individeve te pafajshem me nje rrembim ne supermerkatsupermerkat.

DEMI U BE...buka e thyer veshtire te ngjitet me ....Deshtim i te majtes Freanceze...qe vazhdon edhe sot kur ne flasim...Koha eshte per qetesi e jo minimizim...apo me keq relativizem e justifikim si Islamiket.

Me shume yxhym e kan mar djemt e Islamit kte pune.

we want the world, and we want it NOW, kendonte Jim Morrison, dhe vajti ne varr 27 vjec.

Dic kan ditur pleqte e Gjirokastres kur thonin se bushtra kur ngutet pjell kelysh te verber. 

Une se marr vesh pse i qesin mo keto. Eshte ofendim per viktimat. Logjika e kamikazit nuk i intereson njeriu, se e dine te gjithe qe eshte logjike idjote. Po ketu vazhdohet me compasionin. Shife kur te bojn noi film per keta qelbesirat ku te tregojn jeten e veshtire qe jan rrite, per doren e nrofte te allahut qe u hapi syte e u tha ti vrisnin te pafete.
Ore sido qe te jen kurdise ngjarjet, keta gelbazat bashke me fene e tyre jane si bucja qe thot Roni mo lart.

pse ç'kujton ti, "Scarface" mos ishte burre me i mire ? smiley

Kush ka ndonjë Fjalë pse u kthy Muhamed Aliu në Mazllëm .Kampion Bote tjetri , pe Amerike smiley Shërim të shpejtë se o shtru në spital !

Shoqja Gëmbi ?

E lexova dje artikullin ne anglisht e nuk me duke shume i goditur. Ne nje shoqeri demokratike, e drejta e fjales eshte pothuajse pa limite qeveritare. Kjo eshte arsyeja pse organizata si NAACP mbrojne dhe te drejten e neo-nazisteve per te treguar shenjat e tyre ne qytete te ndryshme.

Nga ana tjeter privati mund te te ndaloj te drejten e fjales, dhe e bene kete gjithnje. Ne rast se Brad Pitt neser na del neo-nazist, Sony apo Disney ka te drejte ta heqi nga puna. For god's sake, privati mund te heqi nga puna dhe per krime te kaluara pasi ke paguar denimin, sic po ndodhe tani me Ched Evans, ose dhe kur nuk ka patur denim (futbollisti Amerikan qe rahu te dashuren ne ashencor). Keshtu dhe puna e universiteteve. Une nuk bie dakord me veprimet e tyre pasi eshte ok te kesh diskutime kontroversiale ne shkolle, por kuptoj qe eshte e drejta e tyre te marrin keto vendime. 

Sesi kjo mund te analizohet me cfare ndodhi ne France, une nuk e kuptoj dote. Ne rast se flasim per lirine e fjales e vetem per lirine e fjales, ajo qe ndodhi me Korene e Veriut dhe Sony-n eshte gjeja me e ngjashme me kete qe ndodhi ne France... Nuk ma merre mendja se David Brooks shkruajti nje artikull te tille ne ate kohe ama. 

Shume thjeshte.

Ne qoftese ne France  dhe ku, ne France smiley     do te ndalohej karikatura, humori, me kedo dhe per kedo,  athere duhet te ndaloheshin  7 milion myslimane te ushtronin fene e tyre ne teritorin Frances ! 

po mire po manifestim per çfare bejne francezet ? qe bota t'i leloje te ndalojne fene islame apo t'i shporin muslimanet nga franca ?

Te pakten nga shtypi thuhet se kjo proteste behet per solidasritet dhe per ti thene ndal terrorit, eshte thjeshte nje shpreheje per te qene te bashkuar ne lufte kunder terrorizmit, dhe jo kunder fese islame ! 

pse bi ne kundershtim me vete komentin tend me lart ?

qeveria ka dhe gurin dhe arren ne dore te saj. si mund ta ndaloje terrorin vetem nepermjet manifestimit ? manifestimi duhet per te perligjur diçka , me duket mua.

dallohet 'me km distance' shpjegimet amatore, hic fare serioze, llogjika femijerore e perdorur ne kete prurje. NYT vertet ? smiley

Nderkohe, muslimanet e integruar e te emancipuar jane pjese nga me e mira e qyteterimit perendimor. Ata duhet te sigurohen se askush ne keto dite nuk iu drejtohet atyre kur protestohet 'une jam charlie'. Por personalisht, nje musliman qe eshte charlie  duhet t'a dije se nuk mjafton më vetëm te nenkuptohet qendrimi anti - akt. E pakta qe duhet te behet eshte t'a komunikoje ate qendrim nepermjet shpalljes  se tij.  Me duket kjo etape po kapercehet, duke nenkuptuar, duke u keqkuptuar, e duke kaluar ne paranoje. 

E pakta qe duhet te behet eshte t'a komunikoje ate qendrim nepermjet shpalljes  se tij.

Kjo qe kerkon ti eshte nje nga gjerat me te shpifura. Ose si shprehet ky gazetar (dhe profesor universiteti) me origjine magrebine, "kam pershtypjen se jemi nen presion. Kerkesa qe te manifestojme eshte nje far urdheri formal stigmatizues. U kerkohet muslimaneve qe te bejne sa me shume zhurme per te shprehur neverine e tyre ndaj kesaj barbarie, gje qe presupozon se ne nuk qenkemi edhe aq te shokuar
Nuk kemi asnje llogari per te dhene!".

 

une mund te kuptoj qendrimin e nje individi, gjate nje intervali kohe.

shume njerez mund te kuptojne nje qendrim te nje individi, gjate nje intervali kohe.

ama bota ne numra te medhenj, gjate nje intervali te shkurter kohe, nuk le vend per shume komplexe,

ajo behet e thjeshte: e mbeshtet apo jo.

beni perpjekje qe t'ju kuptojne. zbardhni qendrimin tuaj.

mos lini te zere vend mosbesimi mbi ju. heshtja nuk sherben.  

mire

sorry

Vrasjet ne Paris nuk kane  lidhje fare  me Karikaturat, ato ishin vetem sebepi, per te nisur ne Europ nje fushate destabilizimi, trubullirash terrorizmi, nga Alkaida dhe ISIS, keta kane paralajmeruar me pare se do te kryenin sulme ne qendrat kryesore te europes, per te perhapur panik dhe terror ! 

po çfare do fitonin ne kete rast ?

çfare fitohet prej panikut, kur vetem me shtesen e popullsise me te madhe nga te tjeret muslimanet do e pushtojne europen. kur vete intelektuale europiane kane filluar t'i shqetesoje problemi.

te jene kaq te trashe keta te ISIS ?

 

Po pse cfare fituan ata qe vrane humoristet, do te ndalojne ne France karikaturat kunder Muhametit ?!! Po qe jane te trashe dhe trushplare ajo dihet, dhe trubullirat dhe terrori vijne pikerisht nga idiote. Bota nga keta ka vuajtur gjithmone ! 

Kur lexon pastaj se keta moren hak per karikatura te botuara ne 2006,ku nuk te shkon mendja ( shpejt qenkan kujtuar..), se ka edhe njerez qe çmenden per momentin, ne gjaknxehtesi e siper thuhet..por sikur nuk me duket ky rasti !!

!!!!! 

Many of Charlie Hebdo’s cartoons with Islamic themes are dumb, crudely executed, and not particularly witty (though the humor may have been lost in translation). But I don’t know if the “racist” label fits. It isn’t so much that Charlie Hebdo is suspicious of Islam as it’s suspicious of all religions and authority figures. The magazine exists in an anti-clerical press tradition that is as French as Champagne, one that advocates for a France that is resolutely secular and skeptical.

Shif ca thote nje "terrorist" musliman ne lidhje me ngjarjen: 

But I also told him [editorit te Charlie Hebdo] that he had to be clear about the way he was using that right. In 2008 his magazine fired a cartoonist who made a joke about a Jewish link to President Sarkozy’s son. Where was the freedom of expression there, I asked the satirical magazine. I was told that when it comes to freedom of expression that there are limits, not everything can be said. The double standard is troubling, to say the least.

 

...To have a sense of humour is fine, I told them, but to target an already stigmatised people in France is not really showing much courage.

- Artikulli i plote

teoricienet konspirative shohin nje dore te poshter sidomos pas vendimit simbolik te parlamentit francez per njohjen e shtetit palestinez.. kane plasur video qe analizojne mizat e videos .. mekanizmat e mbrotjes psiqike te nje komunitetit, ose detyrohen te kerkojne falje, ose fillojne e tjerrin histori shjafesimi.. jo me kot qe ndonje lodhet e ja ben "puf" ose "bam" sipas forces

http://www.france24.com/en/20141202-fren...

 

Ne qytetrimin modern, sunduesit absolut jane kredencialet. 

Dmth, kur Stalkerit, xhibit, etc.etc., u dhemb dhemballa shkojn te dentisti. Ne perendim, dentist pa kredenciale nuk mund te behesh. Kredencialet nga ana tjeter i japin istitucionet te cilat kan kredencialet e nevojshme per te dhene kredenciale smiley

Pra, kredenciali sundon!

Tashti, opinioni qe vlen me teper ne lidhje me islamin eshte ai i imamit. Vlen sepse imami ka kredencialet. smiley 

Dhe ja cfare thote imam Choudary per mardhenien qe islami ka me fjalen e lire:

 "Contrary to popular misconception, Islam does not mean peace but rather means submission to the commands of Allah alone. Therefore, Muslims do not believe in the concept of freedom of expression, as their speech and actions are determined by divine revelation and not based on people's desires."

Nese nje onkolog del dhe jep shpjegim per mardhenien qe duhani ka me kancerin e mushkrive, jam i sigurt se shumica e peshqeve do te terhiqeshin ne zhguallin e tyre te modestise.  

e njome smiley

u bo me thone ishalla ne sulim tjeter terroristat vrasin dhe ndonje muslimon.

 

Bravo i qofte te vellait per deklaraten. 

muslimanet e integruar e te emancipuar jane pjese nga me e mira e qyteterimit perendimor

Pikerisht, tek kjo fjali qendron e keqja. Nuk ka si te kete muslimane 'te integruar' dhe 'jo te integruar', 'te emancipuar' dhe 'jo-te eimancipuar'. Si do i njihje ti te paret per ti dalluar nga te dytet ?? Apo nga ngjyra e lekures ??
smiley

ps: PO, ka qytetare (te nje vendi) te emancipuar dhe te pa-emancipuar (ose te integruar dhe te pa-integurar).

Ngjarja e rende ne Paris shfaq perpara botes nje problem madhor- Te besosh apo te mos besosh tek Muhameti apo Jezusi ! Humoristet nuk ishin fetar, dhe ne nje vend ku ekziston multikulturalizmi fetar  eshte pak e veshtire te kesh nje mendim te unifikuar per egzistencen e zotit, Ky eshte problemi. 

Nigjova qe Mahmoud Abass do mori pjese ne mitingun e Parisit neser. Ajo do jete perpjekja me e modhe e larjes se mutit me shurre qe ka pa historia evriopiane. Te jem une si francezet e mor ate asshole dhe e waterboard me shurren e vet. 

ka konkurence, eshte dhe  Netaniahu

+ Merkel
Renzi
Mbreti i Jordanise
Kryeministri turk
Cameron
...

Tre cunat biznesmen Muhamet Abbazi. Se eshte nje vecori ne vendet muslimane, liderat e tyre jane shume te pasur, dhe popullsia e tyre shume e varfer! Hipokrizi e madhe me fene. Te gjithe diten i falen Allahut, po ne darke i numurojne paret 1 e nga 1! 

Nqs eshte e vertete, ky eshte lajm i mire pasi ben zyrtarisht distancim nga Hamas. Edhe lideri i  Hesbullah kishte bere dje deklarate distancimi kunder ISIS, kur dihet forca e Hesbullah ne Lindje te Mesme. 

na vika njoni dhe njona neser ne paris

LeMonde.fr: 
 le roi de Jordanie Abdallah II,
la chancelière allemande Angela Merkel,
le premier ministre britannique David Cameron,
le président du conseil italien Matteo Renzi,
le président du gouvernement espagnol Mariano Rajoy,
le président de la Commission européenne Jean-Claude Juncker,
le président du Parlement européen, Martin Schulz et le président du Conseil européen Donald Tusk.
Seront aussi présents les chefs de gouvernement danois Helle Thorning-Schmidt, belge Charles Michel,
néerlandais Mark Rutt,
finlandais Alexander Stubb,
grec Antonis Samaras,
polonais Ewa Kopacz,
portugais Pedro Passos Coelho,
suédois Stéfan Löfven,
tchèque Bohuslav Sobotka,
hongrois Viktor Orban,
letton Laimdota Straujuma,
bulgare Boïko Borisov,
croate Zoran Milanovic,
ainsi que le président roumain, Klaus Iohannis.
Hors UE, seront présents notamment le président ukrainien Petro Porochenko,
le premier ministre turc Ahmet Davutoglu,
le ministre russe des affaires étrangères Sergueï Lavrov,
la présidente de la Confédération suisse Simonetta Sommaruga,
le premier ministre albanais Edi Rama,
le ministre bosniaque des affaires étrangères Zlatko Lagumdzija,
la présidente kosovare Atifete Jahjaga,
la présidente du parlement serbe Maja Gojkovic.
L'Afrique sera représentée par huit chefs d'Etat dont les présidents malien Ibrahim Boubacar Keïta,
gabonais Ali Bongo,
nigérien Mahamadou Issoufou,
béninois Thomas Boni Yayi
ainsi que par le premier ministre tunisien Mehdi Jomaa.
Le ministre des affaires étrangères des Emirats arabes unis, cheikh Abdallah ben Zayed Al-Nahyane,
le premier ministre israélien Benyamin Nétanyahou et le chef de la diplomatie Avigdor Lieberman représenteront leurs pays.
Le président palestinien Mahmoud Abbas aurait aussi prévu de se joindre à la marche.
L'Amérique du Nord sera présente avec le ministre américain de la justice Eric Holder et le ministre canadien de la sécurité publique Steven Blaney.

Nuk ju ngel hatri ju qe s'po ju vika Putin? Nga lista e gjate, me behet qejfi qe vjen Abdullahu II dhe Abdullahu tjeter i Emirateve. Keta jane dy emra perfaqesues te rendesishem ne boten arabe. 

Atifetja, pavaresisht kapacietit te diskutueshem, eshte nje nga pak presidente te kercenuara nga hoxhallaret ne Europe. I ke pa si i referohen hoxhallaret Etifetet gjithe neveri????? Jo po ofendohen njerezit per VV se trajtohet Jo me respektin e duhur.

kryesorja eshte qe ja mberritem dites qe nje medie e huaj te shkruaj: presidenti(ja) kosovar(e) !! smiley
(mu biles nuk me besohet kaiher , m'duket si onderr ! )
smiley
 

Po hy ene Atifetja ne histori.....me merite perballe sulmeve te hoxhallareve Shqipitare...sa per Palloshin ai eshte shoku i Albinit e po u nderto si Big Xhamia musulman eve te injoruar Shqiptar me paret e taksapaguesve si asnjehere tjeter,  nuku e shof te kercenuar nga Albini e Xhibi momentarisht.

lajmi i fundit eshte qe Rama do te mbaj nje fjalim te shkurter (me frengjishten e tij te kulluar) para turmes, ku do te shprehi ne emer te gjithe shqiptareve te ballkanit solidarizimin me popullin vella freng. 

nderkohe nga Kosova po vine lajme per konvertime masive nga muslimanizmi ne katolicizem. 

ne raste te tilla romaket pyesnin cui bono? smiley

 

Mehmet Shehut i duhej nje njeri i bute, nje njeri i mire, nje njeri qe te hedh doren ne qafe...se perndryshe Mehmet Shehu ketu (brryli) smiley

Katolicizmit i duhej nje njeri i bute, nje njeri i mire, nje njeri qe te hedh doren ne qafe (Papa Francesku)...se perndryshe katolicizmi ketu (brryli) smiley

 

smiley

ore, po si na qiverisi nje shia ne per 35 vjet dhe nuk kishim kuptu gjo ??

rrofsh! per neser po e le...

ps: ky Olmi ka bere nje bijou: L'Albero degli zoccoli !

fetishizem ramist ne kub. 

nuk ka gjo me te shumtute ne bote kur shpjego humorin tat.

hik o moter gjej shoket dhe shoqet e nivelit tat. 

o parodisti peshkut sa te holle e paske lekuren. shko prape atje ku ishe, se ishim shume rehat pa humorin tend bajat. 

qarkullo shoqja qytetare...

une tu qarkullu jam. sec me eshte ngjit i gjo ke kepuca. 

all right, there goes solidariteti peshkor. 'We vomit' on Charlie's sudden friends

... "We vomit on all these people who suddenly say they are our friends."

 "They've never seen Charlie Hebdo."

"A few years ago, thousands of people took to the streets in Pakistan to demonstrate against Charlie Hebdo. They didn't know what it was. Now it's the opposite, but if people are protesting to defend freedom of speech, naturally that's a good thing."

radikalizmi nuku eshte vetem fetar, pavareisht se ideologjia e ve ne fokus. Ja na vjen tiku dhe na sqaron per spiritualizmin, agnostizimin, ateizmin si jashteqitje te fese. Shume mire qe ky lloj deskursi behet e europe, se ne USA, FBI do ishte ke dera ketij pa e hap gojen akoma ky. 

radikalizmi nuku eshte vetem fetar, pavareisht se ideologjia e ve ne fokus.smiley Çfarë perle o Allah smiley

 ky lloj deskursi smiley

Dritë e paçi të nderuar admin . Duket dielli që në sabah thotë populli.

Që kur erdhi Xhibi me rrënjasiun mejtova ...prit prit se nuk kini parë gjë akoma .. Nuk do na lënëme kaq adminat e nderuar .Kur HOP pa mbyllë nata akoma ..erdhi një perlë tjetër .

Dritë  e paçi e diell ua bëftë , nga i nxirrni .Të vjetër të vjetër po gjith sherbet smiley

Po mundët dhe ndonjë të ri me që kemi Festën e Republikës nesër !

Nuk mjaftonte "je suis charlie" por duhej krijuar edhe "je suis juif" per t'ia vene vulen kesaj maskarade mediatike. Flitet edhe per negacionizem ne momentin me te pagjetur qe mund te jete. 

dhe nje te fundit: nese dikush do bente nje dite nje fiksion bazuar mbi ngjarjet e ketyre tre diteve (7-9 janar), ideja me e mire do ishte te lexonte rrefimin e pronarit te shtypshkronjes qe moren peng dy vellezerit (ku meson se ne fakt, dy krimnelet nuk e moren realisht peng, por e mbajten vetem pergjate nje ore, biseduan, pine kafene e mengjesit me te dhe ne fund i thane : bej kujdes kur te dalesh, se mos te marrin policet per ndonjerin nga ne te dy dhe te bejne shosh nga plumbat; pastaj thirren policet qe ti sulmonin, sigurisht me qellim per te vrare sa me shume te tille, dhe sigurisht per te vdekur edhe vete).

Duhet nje regjizor i mire, qe te mos beje nje zgjyre empatike si Downfall (qe rrefen 24 oret e fundit te Hitlerit), por nje kryeveper si "Roberto Succo" (filmi me i bukur 'kushtuar' nje terroristi)

kjo ngjarja duket trillim nga fillimi ne fund. 

vetura te video kishte pasqyra te bardha, ajo qe tregoi ne foto policia i kish keto me ngjyre, policit te qelluar nga fare afer nuk i del pike gjaku. leternjoftimi qe harrojne ata ne veture para se ta braktisin nderkohe qe njeri  kur hypen ne te, nuk harron te mbledhe diçka qe i kish rene ne rruge. 

per te mos thene qe dy gagnstere ordinere qe sulmojne ndonje furgon me pare, dhe qe jane te armatosur edhe me rende nga keta dy arabet, u çojne vetem nje makine policie t'i asgjesoje dhe jo te mobilizojne 80 000 police. 

ngjarja ben mu, nga te gjitha drejtimet. u sulmuan civile çifute dhe u vrane muslimane police, po njesoj si ne tuluze, dy vjet me pare.

Nuk besoj qe eshte trillim. Ai polici i vrare eshte vellai i ketij ( video qe vuri Stalker dje). Nuk jam specialiste per te shpjeguar perse nuk doli gjak menjehere pas i qelluan, po do kete nje shpjegim qe lidhet aparatin (celularin) qe e ka filmuar.

Nuk besoj qe eshte trillim.

Personalisht, me mire do pranoja te behesha racist (islamofob....) e ç'te duash ti, sesa te pranoja teori konspiracioniste

Kam pare pothuajse 3/4 e Opinionit te Fevziut ( https://www.youtube.com/watch?v=CJ0rhPLxLq4 ).

Eshte e tmerrshme mungesa e vizionit per te ardhmen, apo e percaktimit te rreziqeve kryesor qe verehet ne total tek te ftuarit (tek disa).

Nqse c'eshte ftuar aty, perfaqeson klasen intelektuale te Shqiperise, kjo eshte shume-shume zemerthyese.

PS: Ben Blushi: "Nga cfare duhet te kem kujdes"?!

E degjove Lubon kur thosh se "ka dhe zera qe thone se 11 Shtatorin e ka organizuar vet shteti Amerikan". Dhe kete e sillte si argument ne diskutim. Me njen klase intelektuale ne nivelin e Lubos habija eshte qe si nuk ka dale akoma ndonje levizje politike islamiste ne at vend. Por e pat thene shoku Enver, ai eshte vend i thesareve...i cudirave. 

Islami mund te jete streha e nje moralizmi, qe sot nuk ekziston dhe qe e duam, eshte ideja e Lubonjes. Ne fakt nuk eshte sot, s'ka te beje me kete te Frances, eshte ide e vjeter e tij.

Te diskutosh SOT prirjen dhe synimin perendimor te Shqiperise, eshte skandaloze. Skandaloze!

Te diskutosh qe Europa qenkesh problematike dhe ne krize si nje synim per ne, kjo eshte per te vene duart ne koke.

e dua lirine e fjales thote Lubo dhe nuk eshte i afte te kutpoje se liria e fjales me se mirti eshte e mbrojtur ne Europe. Vetem patologjia e shpjegon paaftesine e Lubos. 

ku e njeh europen ti mer katnar.

ve re se po kerkon duel.

nuk ta pranoj oferten per duel. 

Terhiqem! 

 

ziuni ziuni se ju ndaj une

Nje pyetje pikante qe u be aty: a ka shtet model ne zonen e besimit islam?

Jo, thane te gjithe... dhe pastaj prape vazhdoi nje ore muhabeti opinions. Se prit, se shiko, se nigjo, se nji minut...

ka pas qene Libani shtet model, i quanin zvicra e lindjes se afert. nuk i lejne rehat shtetet arabe prej naftes. me u be shtet model duhet QETESI. 

ujin e turbullt duhet me e lene ne qetsi qe te kthjellohet, thote nje proverb kinez.

O i gjitheditshem,ku e gjeti Libani naften.Libani u prish kur u prishen balancat fetare,dhe myslimanet ua kaluan te krishtereve.Po te perifrazoj Emigrantin,cta ben demografia sta ben Perendia.Dhe sic e di mire ti,pjelloria eshte arma me e forte e arabomyslimaneve.

lexoje dhe njehere komentin ta kuptosh. kush tha qe ka nafte ne liban ? 

 

Skuptohesh ti nga ne te cektit,se je i thelle.Atehere per cfare e permend Libanin si ish-demokratik dhe thua nuk i lene vendet arabe se kane nafte.na thuj cili vend arab ka thene: Me lini,se do behem demokrat,po i kane vene gure ne rrota keta imperialistet dhe sionistet e qelbur

kryesorja e nje komenti eshte ideja qe perçon. 

ideja e komentit qe ti citove, ishte qe per te pasur prosperitet, dmth me qene nje shtet model, duhet QETESI. vendet me persmari te botes jane vendet qe i lejne te qeta, ne pune te vet, pa i trazuar. 

nje vend te madh (si Kina, Rusia, etj) edhe te duash eshte veshtire ta trazosh, ndersa nje te vogel (si vendet arabe, korea e veriut, kuba, etj) me lehte. etj, etj.

 

Varet se cfare kupton me prosperitet, po besoj vend model ne kete rast ishte pikerisht ose te pakten se pari, bashkejetese ne harmoni, ose te pakten une jam kinezeruar shume dhe keshtu e kuptoj. Vendet e medha kane pikat e veta te dobeta, ose vulnerabile, ndersa vendet e vogla mund te jene me homogjene e me te forta, po ajo qe doja te thosha eshte qe arabet pikesepari duhet t'i kerkojne problemet te vetja e jo te te tjeret. Pastaj eshte e vertete qe ne e marrim demokracine si dogme, ose te pakten Perendimi, dhe do t'i beje te gjithe si vetja. Per sa kohe sigurisht qe nuk nderthuren edhe interesa te tjera, sic eshte energjia per shembull ne Lindjen  e Mesme.

Jordan. Kane mbret te zgjuar dhe diplomat. 

well, fakti qe po qemtohet kshu per me gjet nje shtet ne nje oqean 1.6 miliard njerezish sikur flet shume, apo jo.

Emo, sikur i pat numru nje here Stalker dhe gjeti nja 4 a 5 vende muslimane ku relativisht jeta behet e mire.

tani miliardat jane ceshtje kendveshtrimi. se ke indonezine per ate pune po deshe shifra. u perqendrova aty ku plas me i shikim. te vegjel jane te gjithe qe i ke rrotull aty ku behet muhabeti. 

Eshte vertet çeshtje pikeshikimi. Mediet shpesh levdojne 'demokracine me te madhe parlamentare' te planetit (Indine, meqe jane 1 miljard fryme dhe realizojne zgjedhje te rregullta parlamentare cdo 4 vjet), por personalisht, shoqeria indiane (ne mazhoritet induiste) me eshte dukur shuuuume here me regresiste, konservatore, ksenofobe dhe raciste (per te mos thene fashistoide...) se sa, per shembull, shoqeria iraniane (ne mazhoritet muslimane), edhe pse demokracia parlmentare e Iranit eshte zyrtarisht shume here me e atakueshme se ajo e Indise !

e paskeni pa nga te gjitha pikat, po do ken qellu te gjitha pika eklipsi, mer stalker. se india na qekesh xhind, kshu, e indonezia yll bote (mer jahu), kjo sikur s'ngre naj peshe per sistemin e referimit qe po flasim, qe eshte "O drite qe lind ku perendon"!

'sistemi i referimit' per te cilen ti flet, per mua nuk eshte veçse nje tjeter pasoje e 'postcolonialism wondering'.
Fakti qe fare mire mund te krahasojme dy sistetme te tjer referimi (perveç atij qe ti evokon, por qe eshte veçse njeri nder ta) , provon kete qe po them.

 

Imagjino te kishin ket turbullire truri Rilindasit (ata te paret)!

Ne fakt, nuk e kam kuptu ate grup njerezish, qe dolen si nje mutacion i mire, edhe s'pati me prej tyre. Si ka mundesi, pys sa here veten.

cfare rreziku se le nam.. mbi 20% e shqiptareve jane pa pune, nje 20% tjeter jane nen-nivelin e varferise,  afersisht 50% jane te vetepunesuar ne fshat me dy dynime toke per familje, gjysma jane gati te ikin qe neser ne amerike .. ti merr 100k ne vit dhe e sheh rrezikun tek islamizma, tjetri mendon a do ti pjelle lopa kete sezon e te nxjerre dy litra qumesht ti mendon se do te vi Ahmeti nga Arabia dhe do te marre pushtetin e atyre qe kane 100 vjete gati qe qeverisin me fytyra te tjera

Kjo nuk quhet. Ne kete bote nuk ka as politike, as society, as... as.... . Ka vetem Budë, Krisht, Muhamet, Krishna... etj etj.

fajine  kan ata qe perhapin urrejtje neper xhamia ne evrope. Ne vend ti mesojne emigranteve  si te integrohen te behen njerez persmari i thon beni xhihad dhe shkoni ne ps se ju presin 72 virgjeresha. Fajin e kan dhe autoritetet vendeve evropiane qe i kan toleruar keta qe perhapin urrejtje fetare.

Shume mire qe ky lloj deskursi behet e europe, se ne USA, FBI do ishte ke dera ketij pa e hap gojen akoma ky

po, ne USA 'Charlie Hebdo, journal irresponsable'  = dicka e pakonceptueshme.

Ngjarja eshte interpretuar si sulm kundra shtypit te lire, por gazeta ketej nuk do mund te ishte e lire,  imazhet e Charliet u bene 'blur' nga mediat kryesore ketu, nuk u shfaqen dot.

 ky 'clash' i gazetes me atentatoret besimtare eshte perplasje e dy ekstremeve (te natyrave te ndryshme), po te perkthehej per kulturen tone ketej.

Perderisa nuk do kishte liri te tille ekstreme shtypi ketu, i bie qe po njesoj nuk ka aresye per intolerance fetare me sebeb median e shkruar. Dhe reagimi masiv drejtuar fese muslimane perfundon qe eshte i egzagjeruar.

Shkurt, meselja nuk permblidhet dot vetem si intolerance fetare. Per t'a krahasuar nga natyra, them se kjo ngjarje qendron per boten e numrave te medhenj, sic mund te qendroje per të, nje 'feud', nje lloj larje hesapesh midis dy 'parties', ku bota, si nje mesatare pra, eshte nje i trete i jashtem. Ndaj dhe Willelm thote, kta s'na njihnin me pare, c'ne u bene shoke me ne, all of a sudden.

Per francen patjeter duhet te perbeje shume me teper, ata e dine cfare.

@ stalker: thjesht te na kishe drejtuar tek kjo, per sqarim, te kishim marre vesh ku qendron sekush, cili viktima e cili krimineli ne realitet.

Kjo ngjarje ka clash pa dyshim. Te ben ta shikosh ne disa prizma: e para, ne USA eshte me i kultivuar mentaliteti "liria jote perfundon kur fillon e imja", prandaj eshte e pakonceptueshme. E dyta eshte se USA e ka me te larte bilancin e fitoreve/humbjeve ne kete drejtim, dhe them se ka nxjerre me shume mesime. Europe nuk shikohet si power-house ne politike, vetem si treg konsumator. Duhet qe Europa te behet power-house me vepra, dhe ngjarje te tilla kerkojne reflektim. 

USA e ka me te larte bilancin e fitoreve/humbjeve ne kete drejtim,

i bie qe po, si 'melting pot' i kulturave qe eshte.

ndoshta europa fitoret i ka te nje natyre tjeter, sociale, ne kuptimin e ndarjeve klasore.

 

ps. postimi qe bera u nis per t'u pergjigj direkt ke replika jote me lart, kur m'u shfaq ketu poshte.

Konstatimet e autorit ne fillim te shkrimit, pavaresisht arsyes se perzgjedhjes se tyre, jane te verteta.   Por edhe pse shkrimi eshte shkruar per audiencen amerikane, perzgjedhja eshte pak si "apples & oranges."  Do kishte qene me e drejte sikur autori te analizonte vendimin e NYT por edhe te mediave te tjera amerikane per te mos publikuar karikaturat.  

Prurja e universiteteve si argument me duket pak si pa lidhje, e per me teper nuk e "ndihmon" kauzen e tij. Universitetet amerikane, per menyren se si funksionojne (borde, alumni, fondacione, donatore, student-pagues etj) kane nje proces tjeter auditi ne krahasim me universitetet europiane.   Eshte nje nga arsyet perse autori mund te sjelle shembujt e permendur.  Qe ne fakt qendrojne.  Meqe iu fut asaj udhe ama, autori mund te kishte pasur miresine e te analizonte pak me tej, perse ne krahasim me bashkemoshataret e tyre aktivizmi social i studenteve amerikane, nuk eshte njesoj. Nga rastet me flagrante qe me vjen ndermend protestat kunder luftes ne Irak.  Nejse, ceshtje tjeter kjo.

Gjëja e parë që duhet thënë, besoj, është se cfarëdo që të keni postuar një ditë më parë në faqen tuaj të Facebook, është e pasaktë për shumciën prej nesh që të deklarojmë, Je Suis Charlie Hebdo, apo Unë Jam Charlie Hebdo. Shumcia jonë nuk përfshihen në aktivitet që kanë për qëllim parësor humorin ofendues në të cilën është e specializuar gazeta e mësipërme.

Brooks ka te drejte ne thelb kur thote qe ne SHBA existenca e Charlie Hebdo's do ishte e pamundur.  Qe ne gjeneze dhe ne konstruktin e  fibres sociale, historia e SHBA ka per nje nga shtyllat e saj lirine fetare, shpetimi nga persekutimet per shkak te besimit etj.  Sot, % e popullsise qe deklarohet besimtare (religjioze) per nga permasat eshte ne te njejtat nivele me vende ne zhvillim, dhe shume me e larte se ne vendet e Europes Perendimore.  Per rrjedhoje, shoqeria amerikane eshte me e ndjeshme ndaj besimit fetar, apo satires me besimin fetar.  Keto ne pergjithesi.  Ne vecanti nga vete natyra e sistemit ligjor, padite do e kishin falimentuar Charlin qe javen e pare. 

Pjesa tjeter e shkrimit, as mish as peshk.  

Si dhe, "leave Bill Maher alone." 

Pune ( Artikuj ) te sterhollume shume keto !

Na mbyti Globalizmi dhe Pnizma ( Internacionalismi alla Gazetarskie ) smiley

 

 S'me plasi dhe aq per Francen, po me deshperim te thelle verej, se flliqsinia ka fillu me na infektu dhe ne si komb. A i kan kap ata vllamat tone?lexova diku ne nje faqe kosovaresh para ca ditesh.Jo hala,ishte pergjigja.Allahu i rujt!

Ndjehen te afert me myslimanin prej pidhit t'sames,vllazina me i llaf. Une si katolik,nje katolik evropian e shof thjesht si italian,francez gjerman dhe jo si katolikun tim,bile po t'e vihesha ne prove dhe do me jepte Zoti takat,kisha me vra 100 katolike t'evropes per nje shqiptare mysliman. 

Po keta flliqsina qe u ka le kaptina n'evrope dhe prap s'jane imunizu dot ,e shpirtin e kane ne arabi. Dune me mrojte nerin e profetit keta morrosha.Profeti e mron vete nerin e vet,detyra e tyre si besimtare asht ta adhurojne e te jetojne sipas mesimeve te tij. Kaq.

Na flliqen!

ngaqe po ta shohesh punen me kujdes dhe jo siç e shef ti me paragjykim, ka dallime midis katolikve (dmth europianve miqve te tu) dhe muslimanve (aziatikve, miqve te bashkkombasve te tu).

ata katoliket e tuj, ty prej kokes me cepa dhe ndryshimeve qe paraqet ne kulture ne lidhje me ta, do te te konsideronin si nje funderine, race te ulet, qe s'meriton as respektin me te ulet, qe ke lind vetem per tu shfrytezu. nuk do te te benin Pasha asnjehere, sado trimeri ne luftimet per ta, te tregoje. 

sikur kataliket e tu, ta kishin pushtuar shqiperine per 5 shekuj, ti dhe gjithe shqiptaret do te gjendeshin, ne rastin me te mire, po aty ne ato gerxhet rripa-rripa ku jeton ti akoma sot, dhe jo te shtrire edhe ne fushat apo pllajat deri ne Kosove e Çameri (prej ketej i zhduken me gjenocid, nje koker nuk lane, po ata te krishtit tat qe aq shume e mban lart). 

ti nuk e njeh europianin mik. europiani vjen dhe te kolonizon, te shfrytezon. muslimani vetem sa te zgjeron. prandaj dhe quhen vellezer te dytet dhe jo te paret. 

me njoh europianet (oksidentalet) lexo veprat e enver hoxhes, se jane aktuale dhe sot. ajo qe ne na ben te na duken te mire europianet eshte vetem Raca, fakti qe jemi te bardhe, dhe nuk dukemi ne rruge. pra jetojme ne nje fare konforti dhe qetesie ne mes tyre, jo si racat e tjera.

Shko mor rrot mullini po mos me lodh ma me kto karlliqe.Sapo u ndava me nje shokun tim qe kalamajt i kane le dhe ba 18 vjeca ktu ( maru shkollen e mesme). Goca e madhe me gjithe dhandrrin kane maru ciklin e shkolles se larte ne itali dhe te dy punojne per kompani shume te mdhaja e jane fut ke shtresa e mesme dhe  atje.Tjetra n'amerike kishte marre back gjithe leket qe kishte  pagu per shkollen,per shkak te rezultateve dhe e vogla sivjet asht pranu ne universitet po ne Itali me bursen e shtetit italian.

Koka me cepa e koka e rrumullakt dhe Kataliket e tu..hik ere karuc!

po pse si e ke koken pa cepa ?

po karuc kush te quajti, keshtu te ka mesu baba ? mor malok muti ?

hik more pleher interneti,.Pak me ju germu ju vjen era,Qelbsire!

je rob pa kulture. maloku i mutit e quante geraldina zogun kur nxehej.

dhe trajtimi qe ju bajn atyre femijve te njerzve te tu, perendimi sot e ben per te gjithe te tjeret pa dallim race dhe gjinije apo tjeter. une po te flisja per poste si PASHA, ti me tregon shkolla te larta dhe pune shume te mire. s'je i denje per diskutim se je gjo e trashe (e shumta vlen me rujt delet ne mal). megjithse prej race te mire.

Mire,mire,po si i nxem si i qete,statusi yt nuk ndryshon,ti pleher mbetesh, qe cdo koment e ke ofensiv per kedo.

Frojdi,kur shpjegon nanndergjgjen, merr shemullin e nje tavoline ne errsire;kur nezim driten,thote, nuk  asht merite e drites per egzistencen e tavolines,ajo thjesht na nimoi me e pa.

Kshtu, nese une te tham pleher,ky s'asht faji im,ti pleher ishe dhe me perpare se te thashe une.

vetem une jam drita dhe jo tavolina.

a ha,ok.

sidoqofte pjeter kam respekt per ty, se ti i duesh shqiprise me shume se kurre. je prej race te mire mer kadosh. smiley

un jam shum dakort me ty, dhe keshtu mendojne te gjith njerzit racinal dhe te qytetruar. Sot per sot bota e civilizuar perballet me barbaret islamik qe jan 500 vjet mbrapa bote. Fatmirsisht shqiperia shpetoi ketij fenomeni. Shfarosja e dogmes ishte vertet e vetma e mir qe i solli enver hoxha shqiperis moderne. Kosova eshte e humbur, shumica e njerzve identifikohen me myslymanizmin dhe jo kombesin. 

A po e shifni marshimin ne Paris?....ncncn Netanjau duket se po e ndjen me shume nga te gjithe dhimbjen e vrasjes se francezeve te pafajshem.

ishin çifute ata qe u vrane ne dyqan, dhe jo franceze.

Uroj qe Benxhi vec keqardhjes, te tregoje dhe mirenjohje ndaj myslimanit francez qe rrezikoi per te shpetuar hebrenjte e tjere ne dyqan.
 

e gjitha duket si skenar i parafabrikuar, si film mnjf. u vrane vetem njerez te gjore, si mish per top. qellimin oksidenti sot e ka te gjej nje armik imagjinar (siç gjen çdo dinasti) qe te zbrase diku presionin popullor qe po shtohet prej krizes qe kesaj rradhe po tregon qe eshte me shume se kaq (se krise quajme diçka qe kalon, jo nje gjendje te perhershme)

te gjithe po mundohen te nxjerrin perfitim sa te mundin nga situata, qe ka mundesi t'ju dale nga duart

Mos te harrojme qe ne Afrike para ca ditesh jane masakruar mbi 2000 njerez, per ata nuk ka marshim, duke qene Nigeriane, nuk e meritojne...!

- Mos e rruj! Ata nuk jane njerez, ata jane afrikane;
- Vete presidentin nigerian e ke sot tek Marshimi ne Paris; te pushtetshmit vdesin per tu bo bashke
- Marshim ne te cilin, ne menyre te vullnetshme nuk merr pjese njeri nga te paktet redaktore te Charlie-t qe ka mbetur gjalle, e qe deklaron: nje marshim i tille eshte ne kunder-sens me ate qe perfaqsonte vete Charlie (e le pastaj po te imagjinojme si jane dridhur ne varr gazetaret e Charlie-t kur kembanat e kishes rane dang-dang ne kujtim te tyre, ateistë par excellence !!! smiley )

Satiristet, nuk urrejne Stalker, ata ironizojne sepse ne fund te fundit jane rritur ne nje ambient kulturor Francez ku Kristianizmi eshte dominant. Satiristet e dinin qe lexoheshin edhe nga fetaret e jo vetem ateistet. 

Vete theksimi i riperseritshem nga ana juaj ne dite te mortit faktin se ata ishin ateiste heq elementin njerezor te jetes, si puna e e islamikeve qe fillojne te vrasin mendjen ...pse mundohet oksidenti te perfitoje nga kjo ngjarje....pse nuk respektohen te renet ne mbare boten.... etj.

Eshte e njejta Liri qe gezonin satiristet e Charliet per te satirizuar e shprehur kesaj rradhe nga 1 milion individ, sigurisht jo aq te varfer sa ne Somali, liria per te mbajtur HOMAZHE. Fantazite islamike a komuniste pastaj jane te kota per sa i perket pas-vdekjes.

Fakti që shumica dërrmuese e komentuesve nuk e kanë kuptuar fare shkrimin është provë se si errësohet gjykimi në kohë të këtilla, dmth, kur njeriu (shumica dërrmuese e komentuesve) për një arsye ose një tjetër ndihet në rrezik.

Bruksi po flet për problemet me lirinë e fjalës në SHBA jo vetëm për t'u marrë me vendin e vet, merak legjitim dhe qasje e dobishme edhe për këtë vend edhe për botën, por për të dënuar hipokrizinë e reaksionit që mbron një të drejtë kur e sulmon Tjetri ndërkohë që vetë atë të drejtë e minon rregullisht.

Liria e fjalës është vetëm një shfaqje e lirisë, liri që cënohet sa herë mohohen të drejtat e sovranitetit dhe vetëvendosjes së popujve, besimit apo mosbesimit (që ka vetëm një ateist të deklaruar mes gjithë deputetëve të Kongresit amerikan është një ilustrim i zakonshëm), integritetit trupor dhe psikik të grave, integritetit trupor dhe psikik të njerëzve me ide të tjera mbi gjininë dhe seksualitetin, apo edhe më tej të drejtat ekonomike dhe mjedisore të njerëzimit, të drejtat e kafshëve e krejt magjisë së ekuilibrave të botës së gjallë. E drejta e fjalës është një nga të drejtat themelore në sensin që ajo kërkon përherë të hapë shtigje drejt sigurimit të të drejtave të tjera, dhe prandaj Bruksi këtu po e mbron pa asnjë hezitim.

Thelbi i kritikës është ky: 

Reagimi i publikut ndaj sulmit në Paris, ka nxjerrë në pah faktin që ka shumë persona që janë shumë të shpejtë në mbrojtjen e të gjithë atyre që ofendojnë këndvështrimet e terroristëve Islamikë në Francë, por që janë shumë pak tolerantë ndaj të gjithë atyre që ofendojnë bindjen dhe besimet e kombit të tyre.

E nënkuptuar është hipokrizia (Bruks nënvizon naivitetin dhe mendjelehtësinë e moshës kur jep shembuj 13vjeçarësh e studentësh, dhe ndoshta veç për këtë do ta kritikoja) e atyre që vetë do të ishin më sheriatikë se Komeini po të kishin lindur në Iran e jo në SHBA, apo Shqipëri. Nuk është liria e fjalës, e as liria më e gjerë, ajo që mbrohet shpesh kur solidarizohemi me Francën apo SHBA-në, por të mirat e siguruara nga këto shtete si në nivel material si në nivel psikik nëpërmjet qetësisë relative dhe idesë së superioritetit (kulturor, ushtarak, racor, fetar, e me radhë).

Bruksi i bën edhe më tej pis duart duke vendosur hierarkira, me përgjegjësi personale, mes akteve të guximit brenda luftëtarëve të fjalës. Shumë i vyer edhe këtu, sepse këtu nis e bëhet teknik diskutimi mbi lirinë.

Harper's (revistë amerikane njëfarësoj majtas) sqaron në krye të faqes, nën rubrikën "Official business"/"Çështje zyrtare":  "[w]e defend Charlie Hebdo’s right to publish its cartoons—and our right to critique them"/"ne mbrojmë të drejtën e Çarli Hebdos për të botuar karikaturat e veta dhe të drejtën tonë për t'i kritikuar këto" me sqarimin "[w]hen it comes to the targets that Harper’s Magazine picks for itself, we’d much rather talk about the CIA torture report than take potshots at Muhammad"/"kur vjen puna tek shënjestrat që zgjedhim për revistën tonë, preferojmë të merremi me raportin mbi torturat e CIAs më mirë se sa të gjuajmë qorrazi kundër Muhametit".

Komenti i Harper's eshte mese llogjik, pak a shume ne linjat e mock the people, but do not mock their god [tallu me njerezit por jo zotin e tyre].

se perndryshe te vrame, right?

Jo aq i ashper Emo....

Vetem ne nje vend te Krishtere ka liri te mjaftueshme qe satiristet te lulezojne. Islami nuk eshte shume nxites i lirise se shprehjes.....ne vendet ku mbizoteron ....por ushtron presion edhe ndaj mediave oksidentale per tu vete-censuruar. Ne raste te rralla Islami nxjerr edhe ekzekutore, por nese shumica e Islamikeve jane kunder lirive qe ne i pranojme si te dhena, jo shumica e tyre kapin Kallashin. 

perplasja e kulturave eshte fakt! huntingtoni dhe kulturalistet kane te drejte. end of story.

qasjet marksiste, klasore, ideologjike (ku futet edhe feja) etj, etj, etj, ndersa jane te drejta ne domenet e tyre te ngushta, jane vertet shume te vockla e te dobta para qasjes kulturaliste, e cila natyrisht nuk se eshte gjitheshpjeguese, si cdo lloj qasjeje analitike. por pa asnje dyshim, me e mira, me e plota, me e vertetueshmja nga fakti.

dakort me ty jam: kur kohet jane cinike e nihiliste, doemos qe Huntingtoni dhe Uellbeku zene e kercejne pogonishten. Puna eshte si tua ngrijme kercimin ne ajer

Eshte me shume se perplasje, Islami po deperton ne boten mediatike oksidentale, dhe ushtron trysni ne qendrimet editoriale te shtypit mainstream, duke lene te braktisura ose lehtesisht te verifikueshem, ishuj te paster te fjales se lire, si Charlie Hedbo. Pogromi ndaj fjales se lire ka filluar edhe ne kete bllog ku keshillohet se kush mund te kritikohet e kush eshte mire jo....se ha ndonje plumb qorr....i thane Blushit.

po, e pashe dje. ishte shume e poshter. shkaku i atij guximi duhej te ishte shqetesimi nr. 1 per ramen.

dhe po, perplasje (clash) eshte figurative. islami po deperton si igrasi.

Ndoshta Rama nuk shqetesohet se e sheh Islamin si Lubonja, fe te te varferve....dhe Harron si vershoi mbas 1990,Islami ne Shqiperi me kokepeshqiret qe erdhen nga Jemeni e Arabia Saudite, me shume para te dyshimta e jo fukarenj, qe mbollen nga nje Xhami ne cdo fshat. Nuk u be kurre pyetje pse u importua Islami Arab ne Shqiperi dhe a justifikohej gjithe ajo para e hedhur nga jashte thjeshte per hir te besimit????

Rama sot duhet te kerkoje te falur per kritikat ndaj ksenofobeve e dyshuesve Europian, e te mbaj afer Atifeten e sulmuar vazhdimisht nga Islami.

 

nje nga shume gjerat qe nuk ia fal sales. por kete nuk ia fal me perparesi. 

Edhe Gazideden mos harro, nje vend Europian me nje kryetar SHIKu, Islamik.....Ajajajajaj

Well, pranej duhen 3 mandate per cberishizimin e Shqiperise. Me pas, ka Allahu. smiley

E ndoqa debatin tek Fevziu nga fillimi deri ne fund, dhe ndodhia me Blushin eshte nje genjeshter e paster. Askush nuk e kercenoi Blushin, por ai hidhej si zorra ne prush duke provokuar, duke u nxjerr fjalet nga konteksti, duke manipuluar. Perkundrazi, ata djemt ishin shume racional dhe te zgjuar. 

Sa per perplasjen e qytetrimeve ke te drejte. Charlie Hedbo nuk ka lidhje me fjalen e lire, ata jane thjesht viktima fatkeqe te nje sere rrethanash gjeopolitike dhe sociale.

jo, jo. ata folen aq ashiqare sa mundnin. dhe te jesh i sigurt se po te instalohej sharia ne shqiperi (Prite Zot!), ata dy bilbilat do kendonin edhe shume me eger.

vija re FRIKE. E pe sa i perunjur ai MArku a si e kish. Pule ore, pule!

nji here vdes burri, o i befsha t'emen. te kesh frike nga islamiket, po vrite or veten! C'pret!

Tani eshte e kote te flasesh, pasi e ndoqa emisionin qe nga fillimi deri ne fund. Nejse, eshte problem tjeter nese Blushi kerkon vemendje dhe do te jete provokues me ato qe shkruan. Por po e them perseri, rasti nuk ka te bej me lirine e fjales, dmth gazetaret e Charlie Hebdo jane viktima, sepse problemet mes boteve jane ne piken e vlimit gati duke shperthyer. 

Fjala e lire nuk perkufizohet me te drejten per te botuar karikatura per asnje profet. Fjala e lire perkufizohet me te drejten per te thene te vertetat per krimet, diktaturat, korrupsionin, pergjimet, per te kritikuar qeveri, shtete, dukuri, fenomene, etj etj. Shkurt, per te folur ato qe mendon per te gjallet e kesaj bote, per te vdekurit, per luftrat, etj etj, por jo per Profetet dhe shenjetoret e askujt. Jane gjera te ndryshme, si dita me naten.

 

eshte dialektika e se drejtes. deri para vrasjes, mund qe "e drejta" te ish ne anen e atyre qe e ndjenin veten te fyer. Pas vrasjeve, ajo e drejte u ka lene shendene, ka kaluar teresisht nga krahu tjeter (per paralel merr vrasjen e te katerve ne Bulevard tek ne), dhe te jesh i bindur qe ajo e drejte nuk do lihet pa u perdorur nga pala tjeter me sa i ha krahu.

Jo tamam - për mua parësisht ngaqë është praktikisht e pamundur të tallesh me zotin drejtpërdrejt, meqë kur flasim për zotin flasim detyrimisht për zotin e njerëzve, jo dot për atë të pandërmjetësuarin/painterpretuarin (e kuptoj që kjo që po them është blasfemi për ca). Sidoqoftë "potshots" ka një kuptim specifik, dhe sqarohet më mirë tek shënimi i plotë: http://harpers.org/blog/2015/01/the-art-....

Violenca e ketyre permasave eshte dhe duhet te jete ne menyren me kategorike e patolerueshme dhe e denueshme ne shekullin e XXI. Nga ana tjeter, dhe per te qene objektiv, kemi dhe rastin e mijra palestinezve ne luften e fundit me Izraelin qe shkuan per dhjame qeni and no one marched or gave a rat's ass for them. Sad but true.

+1

Pa harruar afrikanet qe u masakruan po nga grupe ekstremiste keto dite dhe as qe u fol fare per ta...

Nga ana tjeter, dhe per te qene objektiv, kemi dhe rastin e mijra palestinezve ne luften e fundit me Izraelin qe shkuan per dhjame qeni and no one marched or gave a rat's ass for them. Sad but true.

 

po e drejte, shume e trishte kjo! 

nga ana tjeter  konflikti Izrael-Palestine, apo ne pergjithsi konfliktet, atje,  ne Lindjen e Mesme  jane te lashta dhe te komplikuara...

po  ç'pune ka Evropa   te shnderrohet ne arene xhihadi..?!

 

S'po i thote njeri Evropes te shnderrohet ne arene xhihadi, por pavaresisht lashtesise dhe grades se komplikimit te konfilktit mes Israelit dhe Palestines, eshte gjenocidi ndaj palestinezeve ai per te cilin sensibilizimi duhet ishte i madh.

si spo i thote njeri Evropes? 

  -po ja pra, keto sulmet terroriste si ky ne France, ç'fare jane sipas teje..?!  vet terroristet a nuk po i justifikojne dhe i lidhin me problemet e Lindjes se Mesme  aktet e tyre?!

Europa i ka pas futur hundet ne ate rajon qe kur s'mbahet mend.krijimi i shtetit te izraelit psh. kur la mandatin mbi palestinen britania e madhe cifutet ishin 5% e popullsise toka u nda 50/50.Jo se po te mos ishte problemi izraelit arabet nuk do te vrisnin njeri tjetrin, por llafi qe bie.

Hmmm... ok. Pervec se ne fakt kishte marshime per palestinezet ne shume vende perendimore dhe meqenese jane aq larg palestines.

+1

Sic thote dhe Alba2265, po vriten njerezi si pula ne Afrike. Kete jave Haramsit thuhet te kene vrare rreth 2000 veta vec ne nje fshat. Une nuk jam kundra manifestimit te sotem. Por qe duhet bere dicka dhe per ne vendet e botes se 3-te. Problemi eshte qe nese behet, vijne shoket e shoqet e majte e thone "pse i fut Amerika/Franca/Britania hundet?". Edhe vete ne Evrope jane bere krime te tilla si e Charlie Hebdo me pare por s'kishte kete lloj reagimi. Ndoshta kjo ishte "the straw that broke camel's back" e shpresoj qe njerezit dhe qeverite me ne fund te thone "enough is enough."

E vertet qe pati marshime ; vetem se disproporcioni i marshimit ne Paris me mbi 1 million pjesmarres, dhe per me teper, te kryesuar nga e gjithe elita politike e rruzullit eshte fyese dhe iracionale kur mendon qe ju dha me teper prioritet humbjes se dhjetra jeteve kundrejt mijrave ne Palestine e Afrike. Mos me keqkutpo, edhe nje jete e humbur ne emer te ideologjive fetare, qofshin myslymane a marsiane, eshte e pajustifikueshme dhe injorance totale. Por nese flasim per barazi persa i perket rendesise se jetes humane dhe objektivitet mbi cka ndodh ne arenen nderkombetare atehere kemi obligim qe te jemi te panjeanshem. Njeri i nenes e tjetri i babes eshte recete qe s'mund te funksionoj.

Ne Kushtetuten tone ka nje nen qe ndalon nxitjen e urrejtjes fetare, nacionale, mosdurimin, percakton qarte kujfijt se deri ku shkon liria e individit dhe e medias, pikerisht per kete teme. Me sa di une, nje kufizim te tille e kane edhe kushtetutat e te gjitha vendeve demokratike, pra edhe Franca. Ne kete kuptim, revista franceze ka gabuar, por ky eshte vetem nje gabim, i cili eshte i denueshem sipas ligjeve te atij vendi.  Por, kurrsesi nuk mund te justifikohet veprimi i terroristeve, ai eshte nje krim i permasave te jashtezakonshme! Por, perseri dua te shtoj nje por, une kam pershtypjen se botimi i karikaturave te Profetit Muhamet nuk ka asnje lidhje me lirine e fjales! Ne vetvete liria e fjales eshte dicka krejt tjeter, qe nuk ka te bej me profetet, besimet fetare monoteiste, me librat e shenjte, pasi karakaturizimi i tyre, fyerja ose nxitja mosdurimit, ne thelb prishin disa ekuilibra delikat, mbi te cilat jane pervijuar shtete, rajone dhe popuj te tere. 

Shkurt, per mendimin tim kemi keto konkluzione:

1. Akti eshte terror i mirefillte, i pa justifikuar dhe i denueshem.

2. Liria e fjales nuk mund te perkufizohet me karikatura te besimeve fetare dhe Profeteve

3. Gazetaret e ‘Charlie Hebdo’ jane viktima te nje sere rrethanash fatekeqe, si kriza e gjate ne shume rajone te botes, sidomos ne Lindjen e Mesme, kriza europiane, kriza ruse etj. Ne kete kuptim, Europa dhe Perendimi duhet te gjejne rruget per te zgjidhur disa raporte me vet boten arabe (vende te cilat kane qene koloni te perendimit), jo duke e identifikuar te keqen me Profetin Muhamed. ISIS eshte aktualisht problemi me i madh i gjithe njerezimit, qe po mbjell nje terror te padegjuar ndonjehere, se pari kunder vet popujve mysliman. 

franca ka liri ne humor me shume se kudo tjeter ne media. emisionet humoristike jane me te degjuarat. aty per dite tallen duke filluar nga presidenti (si rob pa koqe dhe i leshte), papa (si pederast), arabet e periferive si djeges maqinash dhe hajdute marketesh, etj. me nje fjale komentohet aktualiteti nepermjet satires.

liria me e madhe e shprehjes ndodhet vetem ketu. po te duash te trajtosh seriozisht te njejtat subjekte, te demaskojne dhe te heqin nga media. pra nuk te japin me mundesine e fjales. 

s'besoj qe vetem muslimanet te kerkojne shpagim ndaj ketyre emisioneve satiro-humoristike. sespe ne fakt jane me pak te diskredituarit ne to. gjithmone arabet i tregojne si njerez virile, ndersa francezet si leshko. 

ndersa ISIS eshte komunizmi arab. 

Ne cdo vend te botes, emisionet humoristike jane me te degjuarat. Edhe italianet qe kemi ndjekur ne shqiptaret tallin qe nga papa e deri tek emigrantet shqiptare. S'jane ekskluzive te Frances keto qe thua. 

kush tha qe jane eksluzive te frances ? pastaj nuk ishte ideja komentit me tregu eksluzivitetin e humorit. mor debil !

franca ka liri ne humor me shume se kudo tjeter ne media.  

Ke nje huq qe shpjegon me shume fjale gjera qe i dine kalamajte. 

po ku e shef ti eksluzivitetin e humorit te frances ne ate rresht ?

franca ka liri ne humor me shume se kudo tjeter ne media.  

or qyp, behet fjale ne mediat e saja (ku vetem humori ka liri). pse nuk i lexon komentet gjer ne fund ? shpjegohet ai rresht me poshte.

ekuivalent > ne laberi ka leber me shume se kudo tjeter ne vend.

natyrisht qe nje fjali e sakte do te ishte e llojit. Ne mediat franceze humori ka lirine me te madhe te shprehjes. por ne komentet dy sekondshe eshte e pamundur te kontrollohet çdo fjale. se nuk i bejme per botim.

Po pra. Ne gjithe boten, vetem humori ka lirine te talle kedo, sepse vetem humori ta ka me te tallur, te tjeret ta kane seriozisht. Ika tani se ti s'di c'flet.

ne koment doja te tregoja qe nuk jane arabet me te tallurit e frances. keshtuqe aksioni me sulmu humorin, ka gjasa te mos jete i tyre, por dikujt tjeter qe iu hedh vetem fajin arabve se ashtu i intereson. 

ka vene njeri me lart, nje lidhje mbi dyshimet per videon e dhene si prove. qe kane filluar ta analizojne me me hollesi.

Si shpjegohet qe gjithe keta intolerantet ndaj fjales se lire jane me salen?

Nqs aktivistet e green peace do kishin vrare 12 satiriste sepse tallen me balenat jam i sigurt se do mernin damken "psikopat".

kaq e thejshte eshte. 

Kush e kupton...e kupton!

Kush nuk e kupton eshte idiot! 

Problemi eshte qe robt i harrojne shpejt ca mesime. Dhe benet ... kala, nga te gjitha anet, Mbasendajza vjen ndonje shaka boterere (si ajo e para dhe dyta) dhe robt kthjellohen, per vleren qe ka koka, qe shkon e s'vjen me. Kuptonet kjo para se peshku te nxirrte aksiomen qe koka e krishtere vlen me shume se ajo muslimane, budiste, apo aliene. Sidoqofte, eshte shume pozitive qe kryesues te komunitetit musliman ne Shqiperi e kane denuar kete akt kriminal. Se ne fund te fundit olele ... o katuni i im, tha.

“We’re Americans so we don’t want to single out people, but when you look at that list just since 9/11, then we had the Madrid bombings in ’04, London in ’05, Mumbai, the Kenyan mall, Benghazi, which was one of 20 cities that erupted when that movie Innocence of Muslims was on the Internet, ISIS, Boko Haram who killed an entire village this week, Pakistan last year killing all those kids at the school, Canada parliament, Australia,” said Maher. “What we’ve said all along, and have been called bigots for it, is when there’s this many bad apples, there’s something wrong with the orchard.”

@em,
te tregoj me dy fjale narrativen e romanit te fundit te Uellbekut.
Ne 2022, meqe Marine Le Pen, kandidatja e ekstremit te djathte e ka te sigurte fitoren, dy partite kryesore (e majta dhe djathta) franceze bien ne ujdi qe ti hapin rruge nje kandidati konsensual, kryetar i nje partie muslimane te moderuar (ver ré: te moderuar!) qe te mundë ne turin e dyte Le Pen-in.  Kuptohet, romani ka nje hero ne qender (sepse kjo qe tregova nuk eshte veçse sfondi i romanit), i cili me ne fund, nepermjet zgjedhjes per president te nje muslimani te moderuar, gjen qetesine me veten, gjen besimin (the faith) duke u konvertuar ne musliman etj etj.

Libri- thote nje tjeter shkrimtar (qe ja kam besen), eshte i shkelqyer artistikisht (domeos, Uellbekut 'i qan pena', bien sur bien sur).

Tani: a ka me premise te ndyre, me biased, me te shkerdhyer moralisht që në gjeneze se sa te supozosh, permes nje vepre artistike që, francezet, nga halli, do te vikan perballe njeri-tjetrit, ne turin e dyte te zgjedhjeve presidenciale, nje fashiste me nje... islamist ?? Nderkohe qe, eshte fare fare e thjeshte: partite me baze fetare jane te ndaluara me ligj ne France !!

Eshte fiks e njejta gje tek Huntingtoni (i cili me ka pas mrekullu -sigurisht sigurisht- ne vitet 90, kur e lexova) , i cili niset bazuar thellesisht nga premisa kulturaliste (civilizacionuese) per te na shpjeguar nje bote, ku skenari me i mundshem eshte nje lufte midis Kines dhe USA, as me pak e as me shume se ... per Taivanin!
 

well, qe do kishe ti (me ate emer) kete atitude ndaj fiksionit, as ket nuk e kisha prit.

kulturalistet i kane dhene nje definicion tejet te qarte kultures, dhe ne pergjithesi jane shume "data driven", nje tjeter gje plus kjo qe me ka bere t'i respektoj maksimalisht.

ata flasin gjuhen time. ata mund t'i kundershtosh vetem me llogje, kupton?

Kish vajt dhe Fahri Balliu ne Paris per te mbeshtetur shtypin e lire. 

selamu alejkum ue rrahmetullah o vllai Gaz!

Atifeten e kishn vu ne rresht te pare. Njit me mbretin e Jordanise dhe top-modelen e tij.
Pa dyshim me sebepin se:
- duheshin dhe ca gra n'rresht te pare
- vje prej nji veni muslim

 

Huntingtonit i rrofshi Pallen  .I ka zgjidhe hallet me botime *oqelleqesh dhe ka tirazh per af -of sa me jetu nja dy breza , biles dhe me atributin per me ju drejtue "e ka thane njaj Hu -ri " smiley

Mu m' bo pershtypje se keta te Europes e kane lexu Veken dhe nuk e permenim si nje nga Vlerat Themelore te Demokracise smiley

"Te rrisim Vigjilencen " - tulle drejteperdrejte

"Te forcojme lidhjet per informacion ndaj armikut " - ketu pak me dredha se armiku eshte ai ndaj "se vlerat zotrie "

" Te forcojme Unitetin " - tulle drejtperdrejte  

" Te forcojme kontrollin ne hyrjet e daljet ne Kufij "- tulle e drejteprdrejte

E me rradhe duke mos perjashtuar te revoltuarit Revolucionar " kuq e blu "qe jane ne Unison  per te plotesuar vepren e sh Enver !

Te ngrihen kampe me Tela dhe Gjemba kunder  armiqve Myslymane .

Me qe ra fjala shoqja korobocke e fsheses , nuk them Gjembi , nuk ka te drejte te fshije theniet lavderuese Perla te Xhiboles dhe Rrenjasiut te riardhur pas Vit te Riut ne kete eveniment mbareEuropian . Ato jane nje monument Kulturor qe hijeshojne Kulturen e PPU .

Mejtim e kisha smiley

Stalker, kultura është term shumë i gjerë dhe ngatërrues, por ajo që mund të diskutojmë është mundësia e liberalizmit në stilin evropian/perëndimor përballë trashëgimisë, qëndrueshmërisë dhe trajektores së pritshme të kulturave joliberale politike në Rusi, Kinë, si edhe në botën arabe (për Iranin nuk di gjë smiley). Janë për t'u diskutuar jo vetëm themelet e liberalizmit (atij klasik evropian po aq sa atij amerikan) por edhe çfarë e ushqen/mundëson dhe kufizon atë. Kritikat empirike kanë ardhur nga specialistët e vetëquajtur realistë të marrëdhënieve ndërkombëtare, ndërsa ideologjikisht po aq nga e majta sa nga e djathta. Liberalizmi nuk ka as monopolin e lirisë, as të mirëqenies, megjithëse falë rënies së Murit të Berlinit u vetëshpall i tillë (ethet e fitores). Është debat i pasur dhe me vlerë, e vazhdojmë mendërisht për arsye objektive.

normalisht nuk ke pune me si jeton bota. por vetem me si jeton ti vete. kete e kane thene qe ne fillim filozofet greke. amalgamet  behen me qellim okupimi. cilesohen kultura te huaja si te rrezikshme per te nderhyre dhe okupuar ato vende. eshte pra thjesht sebep.

Trop, ne ketej oqeanit, ne kete kontekst diskutimi, 'kulture' e perdorim ne vend te 'civilisation'.
Per pjesen tjeter, sigurisht qe dakort.

Liberalizmi nuk ka as monopolin e lirisë, as të mirëqenies, megjithëse falë rënies së Murit të Berlinit u vetëshpall i tillë (ethet e fitores).

Well... it literally does, dhe kjo nuk qe pyetje dhe perpara renies se murit te berlinit.

smiley  shume prekese

propagande puro.

pa na e shpjego pak ?  profilo dmth

hap fjalorin ne lidhje me fjalen propagande. 

po pse fjalorin kshu e permend ti vend e pa vend ?

ngaqe nuk ke çfare shpjegon me gjate, kur nje fjale mjafton.

PROPAGANDË f.
1. Veprimtari e gjerë që zhvillohet me anë të shtypit, të radios, të fjalimeve etj. për të përhapur dhe për të ngulitur në masat një doktrinë a një ide të caktuar, dije të caktuara etj., për t'i bindur dhe për t'i mobilizuar ato për diçka etj. Propaganda politike (kulturore, pedagogjike, shkencore, shëndetësore, ateiste). Propagandë armiqësore (mashtruese, shpifëse, helmuese, demagogjike). Propaganda e prodhimit. Mjetet (metodat) e propagandës. 
2. bised. Përpjekje për t'i mbushur mendjen dikujt me fjalë, për ta bindur për diçka, agjitacion. I bën propagandë.

profil me vjen keq qe i sheh gjerat me parametrat e tua. ne pasqyre kur shihesh , shih se ka dhe gjera te tjera rrotull.

nuk te thashe cdmth propagande. por te thashe qe ju e perdoret ate fjale pa vend ne rastin e kontekstit te 4 anetareve qe perfaqsojne religjionin shqiptar dhe aktin e tyre e quaj me vend .

kur nderkohe opinioni juaj ishte i pavend. per mua.

te lutem

ti po me shpjegove qe çfare fitohet nga nje miting (me shume sesa shpjegon ai fjalori qe citova), atehere une nderroj mendje. 

çfare fitonte PPSH kur na nxirte ne parakalim ? pyetje qe ta kesh me te lehte tezën.

Solidarizim.

Dhe nuk pashe asnje perfaqsues religjioni si keta tanet te 4 krah per krah bashkuar , duke sjelle mes syrit te bote cmdth TOLERANCE FETARE, gje qe per te cilen jam e lumtur qe  e kemi.

Ata vrane per  Allahu Ekber , dhe ne i treguam dicka tjeter.

Propaganda nuk ka lidhje me marshime , qendrime, ndergjegjsime apo rrevolucione te shoqerise. Ne pamje edhe mund te duken te ngjashme , ne praktike  jane tjeter gje.

Po cila propagande u shtjellua sipas jush , per ke dhe si ??

tanet jane dore per dore, se e para jane shqiptare (jemi me te vjeter nga feja) dhe e dyta s'jane fetare. apo harrove qe e hoqi enveri fene per nja 40 vjet te ne ? te ishin fetare shqiptaret do jepnin jeten per zotin, siç po e japin keta arabet per nje karikature.

ndersa keta te botes, fete i kane te lidhura me racat nga vijne dhe per me teper fene e kane te lidhur me identitetin kombetar, ngaqe jane kombe me te rinj nga fete e tyre. 

krejt ndryshe muhabeti pra. nuk kemi ç'u mesojme e nuk kane se çfare mesojne nga ne. dje i preka keto probleme kur permenda qe konflikti qe po ka sot perendimi nuk eshte fetar por RACOR.

ore burrash fol,

a je me ata qe vrasin per fe tashi apo je me Europen dmth me flamurin qe te mban dhe mbahet per shteti me kulture ne historine boterore. edhe qe ndoshta mundohet te te francezoje edhe ty si ata qe vrane e prene   ( nuk po them se je si ata thjesht mora shembull )

Ti dhe une s'kemi te drejte debati per te fol ne pergjithesi per fene e te tjereve kur nuk jemi theologe studiues apo praktikante feje.

Per perfaqsuesit tane nje BRAVO te madhe se ishte goxha GUXIM  si fillim dhe nje xhest per tu admiru nga e gjithe bota.

kur guxon e flet per besimin e te tjereve , jane apo sjane besimtare , prap skemi te drejte as une as ti.

ti ndoshta nuk je.

po ka nga ata qe jane , edhe pse kaluan 40 vjet terrorr

ça them une ça thu ti. 

sipas nje studimi shkencor amerikan, vetem 7 minuta e degjonte mashkulli nje femer, jo me gjate.

me te drejte, them.

Po jo me cdo gje ne rregull deri ne momentin qe Myftiu i Tirones nuk kishte nigju me parakulu me duar te bashkuara me ate te Krishterin , aty masnej kishte nderhy Rama dhe Veliaj dhe ja kishin lidh te katerve duart me Skoc.

ja erdhi bradi , na jep nai trilece pash neren, se na la vetem me i kafe tzeze profili gjith diten

sapo e pashe. smiley

Falemnderit, baba Mondi!

flm te 4-ve tashi , pavarsisht kujt i perkasin smiley

eeeeee smiley

Gjith kjo mesele esht vetem Politik me mjete te tjera, ska lidhje as me bibel as me kuran. Ate qe po diskutojn Miliarda njerez nga  sot e ben 4 Njerez nga shqipnia e vogelsmiley. Nese kjo ka qen ideja e Edi Rames, bravo i qoft. Gjeniale!Kjo video ka fillu Xhiron ktu ne Zonen Gjermanishtfolese. 

si quhet zona gjermanishtfolese e amerikes ?? smiley

hajde pra mbushja mendjen profilit, i eshte fiksuar marksizem leninizmi

Te luftojme Liberalizmin pa harruar konservatorizmin ..

Nje tjeter perle e Europianeve Sot ! Ndoshta trajektoret nuk jane Lineare por sidoqofte me nderhyrjet e dhe te Gaz. B mund te perpendikularizohen smiley

Shtese..Nuk ma priste mejtimi te me kishe kuptuar Gjemb smiley Mendoja se ishte Totalisht pjese e qenerise se Gazrave qe fshehin ndonje germe qe te duken si njerez me Gaz .B

Nje autokritike imja ne heshtje ! Vecse duhet te kuptosh ti dhe shumegjithditurite ( tm Gjembi ) e tjera se keto SITUATA ne shqip perkthehen "C'ka barku i nxjerr Bardhaku " .smiley

Per te lehtesuar do them nje gje dhe ti besoj ke dijeni

Nje nga Dehjet me Kriminale eshte "Dehja Patologjike "  Fatkeqesisht edhe cfaqjet ketu sikur jane kryetare Shtetesh e shefa katedrash aty te shpien .

Na kalemin kemi pas gjithmone smiley

Gjithe bota sot eshte mbledhur ne Paris per te thene "Une jam Charlie", kurse ketu ne ppu artikulli i pare eshte "une nuk jam charlie". E habitshme! 

ashtu mu duk edhe mua. mund ti referohesh menaxhimit te faqes.

Adminet komuniste njihen si pionieret e censures! Well done smiley

selamu alejkum ue rrahmetullah o vllai Gaz! 

Ka hik koha e pankartave qy me heqjen e mundesise se posrimit te imazheve. Adminet ama duhet me ja u mundesu shprehjen e lire ne peshk; implementimi i nje pakete tadtiere arabe eshte i vonuar.

Te ngrihen kampe me Tela dhe Gjemba kunder  armiqve Myslymane .

Flm Rilindje! do thoshte Roni smiley

 

Quran (4:76) - "Those who believe fight in the cause of Allah…"

Nuk je besimtare i mire ti Gaz! 

Rono, 1halabak e gjysem mbetesh, u cant escape the truth lol smiley

Gazo, mos me thuj qe Roni e njifka Kuranin me mire se ty! smiley

me shau halabak sepse perserita fjalen e Allahut. Nderkohe qe dhe Profeti te njejten gje ka bere. 

Dmth, Muhameti na qenkersh Profet, kurse Roni halabak!

Po pse, neve kerkon t'na i hedhi kto Gazi?!  

 

nuk beri mire qe te shau.

po edhe zi per Gazin nuk do mbajme.

ja te themi qe i shpetoi.

ika, Rono.

klm!

Shpetojne ...sikur thuhet per Pordhet !

Quran (8:12) - "I will cast terror into the hearts of those who disbelieve. Therefore strike off their heads and strike off every fingertip of them"

Tu u more me llafe ne peshk, po e hum xhenetin o Gaz.

Leji llafet, fillo veprat! 

Anyone arrogant enough to reject the verdict of the judge or of the priest who represents the LORD your God must be put to death.  Such evil must be purged from Israel.  (Deuteronomy 17:12 NLT)

Suppose you hear in one of the towns the LORD your God is giving you that some worthless rabble among you have led their fellow citizens astray by encouraging them to worship foreign gods.  In such cases, you must examine the facts carefully.  If you find it is true and can prove that such a detestable act has occurred among you, you must attack that town and completely destroy all its inhabitants, as well as all the livestock.  Then you must pile all the plunder in the middle of the street and burn it.  Put the entire town to the torch as a burnt offering to the LORD your God.  That town must remain a ruin forever; it may never be rebuilt.  Keep none of the plunder that has been set apart for destruction.  Then the LORD will turn from his fierce anger and be merciful to you.  He will have compassion on you and make you a great nation, just as he solemnly promised your ancestors.  "The LORD your God will be merciful only if you obey him and keep all the commands I am giving you today, doing what is pleasing to him."  (Deuteronomy 13:13-19 NLT)

But if this charge is true (that she wasn't a virgin on her wedding night), and evidence of the girls virginity is not found, they shall bring the girl to the entrance of her fathers house and there her townsman shall stone her to death, because she committed a crime against Israel by her unchasteness in her father's house.  Thus shall you purge the evil from your midst.  (Deuteronomy  22:20-21 NAB)

If your own full brother, or your son or daughter, or your beloved wife, or you intimate friend, entices you secretly to serve other gods, whom you and your fathers have not known, gods of any other nations, near at hand or far away, from one end of the earth to the other: do not yield to him or listen to him, nor look with pity upon him, to spare or shield him, but kill him.  Your hand shall be the first raised to slay him; the rest of the people shall join in with you.  You shall stone him to death, because he sought to lead you astray from the Lord, your God, who brought you out of the land of Egypt, that place of slavery.  And all Israel, hearing of this, shall fear and never do such evil as this in your midst.  (Deuteronomy 13:7-12 NAB)

Suppose a man or woman among you, in one of your towns that the LORD your God is giving you, has done evil in the sight of the LORD your God and has violated the covenant by serving other gods or by worshiping the sun, the moon, or any of the forces of heaven, which I have strictly forbidden.  When you hear about it, investigate the matter thoroughly. If it is true that this detestable thing has been done in Israel, then that man or woman must be taken to the gates of the town and stoned to death.  (Deuteronomy 17:2-5 NLT)

EDhe kush ze pune me dore te dielave sipas bibles duhet vrare..

14"`Observe the Sabbath, because it is holy to you. Anyone who desecrates it must be put to death; whoever does any work on that day must be cut off from his people. 15For six days, work is to be done, but the seventh day is a Sabbath of rest, holy to the LORD. Whoever does any work on the Sabbath day must be put to death.

Sigurisht!

Mos te flasim pastaj per mekatet e veshjes se rrobave me material te perzier (psh lesh me pambuk), ose ngrenjen e mishit te derrit, ose ngrenjen e shellfish, etj. etj.

Thuhet qe eshte big conspiracy, lobim i forte i derrave te hebrenjte e muslimont, si dhe lopeve te indute, per qellime aspak te larta fetare. Kurse kinezi paska thone, mos me boj mek mek ...

Kurse kinezi paska thone, mos me boj mek mek ...

smiley

Nje hero shume diskret !

- gazetari: Ju jeni musliman ?
- lassana : Po
- Dhe punoni ne nje dyqan hebre kosher?
- Po, jam musliman praktikues, biles i bej faljet brenda ne dyqan
- Brenda ne dyqan ?
- Po po, ka nje depo ku falem.
- Dhe shpetove jete hebrejsh ?
- Po sigurisht. ... Jemi te gjithe ne te njejten anije. Duhet te dalim nga kjo krize

S'e di a e pa na1 trasmetimin e drejteperdrejte!

Hollande, Merkel, Cameron, Renzi, ai hollandezi, Netanyahu, Abaz, s'i njof ato te tjere, rrjeshti i pare. kishte nji fare shtymje brrylash kush te dilte ne rradhe te pare kah kto hipokritat e dores se dyte. Doli 1 cik Hashimi si padashje perpara dhe e shtyne per1here mrapa. Hik mer ti anejta i thane, dil anej ka katunaret e fundit. 

Po procesion ishte ne vetvete i sikletshem.

Ecnin krah per krah, kurse ato mrapa shtyshin ka 1cike, por papritmas praf, vite 1 moment dhe dikush i thote ndaluni, edhe kto u ndalshin dhe rrishin statik per nji fare kohe. Pastaj i thoshin ok, edhe kto fillojshin te ecshin perseri. kto mesele u perserit per sa kohe e pashe.

Kto dmth jane suppozu me qene udheheqesit qi kane autoritetin mo te qualifikum ne ushtrimin e simbolin e fuqise sovrane te kontinentit.

Kohe te cuditshme po jetojme. 

 

kohe sharlatanesh

Si e kam thenur me pare ne rwanda , sudan , nigeri somali kane humbur jeten miliona njerez prej terrorizmit e s'e ka luajtur njeri bythen prej vendit.ah po jeta e 12 te bardheve nga nje vend i kamur vlen shme me teper se sa jeta e miliona zezakeve te vendeve te pocaqisura.. .hipokrizi me permasa planetare ...

mitingu nuk u be per 12 njerez po per solidaritet me vlerat e sotme te botes. dmth vlerat universale, siç eshte ajo e shprehjes se lire.

kishte ne te edhe te ardhur per arsye te tyret. bshkejetese paqesore midis komuniteteve te ndryshme, lufte kundra terrorizmit, etj.

ne kohen e sotme kur bota eshte kaq e nderthurur problemet e botes se trete jane si gripi i cili i infekton te gjithe .francezet dhe kauret e vendeve te kamura duhet te mesohen me faktin se sulme te tilla kane per te ndodhur edhe ne ardhmen.shih izraelin kaq njerez atje vriten nga terrorizmi ne nje muaj relativisht te qete.prandaj duhet te mesohen to live with it.

s'po kupton me duket. nje fryrje e tille mediatike pati se u sulmua nje gazete, u sulmua shtypi, e drejta e fjales, qe per francezet (dhe te tjere perendimore) mbahet per gje te madhe, e mbajne si pasuri te tyren ne lidhje me popuj dhe kultura te tjera. (a e kane gabim apo jo ne kete pike, kjo eshte drugu mesele pastaj)

12 veta ketu, i vret vetem kur bie shi me gjyma nja dy dite rresht. ose fryn ere e forte.

nuk ka pra lidhje fare me te mesuarit nen atentate. bile s'do kete me te tille kur edhe francezet te organizohen e te fillojne te vrasin arabet. ose do t'i perzejne (partia e ekstremit te djathte ka kerkuar qe tu hiqet te gjithe te padesherueshmve nenshtetesia franceze). pra stopohet nje gje e tille kollaj.

Sa po mendoja per ata 2000 qyqaret qe i vrau me nje te shtene bokua. Po, jeta e disave eshte shume me e lire se jeta e disa te tjereve.

Pf me percaktimin mjaft mjaft te sakte ..keto vende me banore paqesore e qejf paprishur ..ka bere nje dallese mjaft te sakte ndaj situatave te tilla te ngjashme qe nuk zgjidhen e trajtohen njesoj ne cdo vend te Botes .

Per kete rast e nderuar me zamete nuk vlejne keto krahasime . Duhet kalem Hebo me percaktu ndodhite ne Europe . Jose nuk njihen ato qe thoni JU . Duhet Kalem me Plumb po jo Plumb ne Kalem ..si cadrat pistolete smiley

Po te lexosh gazrat qe nxjerrin disa ketu me B ..jane te njejllojta me enderrat e atyre qe flejne me Virgjeresha . Ne se te kujtohet lajmi i rezervateve ku qellonin me shigjeta helikopterin smiley

Kjo nuk eshte perbuzje as racizem . Eshte Realitet .

 

Nga kokepalar, e me thonj te paprere, shites ikonash te vjedhura...etj,  rikthehet ne Paris si kryeminister i nje shteti. Vetem ne shtete si Shqiperia mund te ndodhin keto trapolina fatkeqesish.

Ky komenti ja ngriti vleren diskutimit me -1000 pike.

Nje e vertete nuk ka nevoje per pike gjembo. Normale, cdo gje eshte relative. 

Nje kryeminister qe burgos popullin e tij, ku kriminelet bejne kerdine deri ne kercenimin e kryetarit te Opozites, nuk meriton te ece ne nje parakalim paqeje.

Te ben te ndihesh krenar kur shikon kreret fetar Shqiptar, te ecin sebashku ne nje tolerance per tu patur zili, kjo po.

Cfare lidhje ka kjo qe po thua me temen? Edhe Obama ka pire hashash e alkol kur ka qene i ri, eshte hargalisur dhe me femra. Edhe pastaj? Edhe Berisha ka fjetur me dele a dhi kur ka qene i vogel dhe shkoi ne Tirane me pantallona teritali te arnuara. Edhe cfare?

I ke hequr nje paralelizem, qe nuk te le te komentosh!

komenti tend (qe i pare) nuk le me komentim, jo i asaj. ajo e fitoi ndeshjen me ty, te la pa argument (tregoi te une nje person i trete, qe eshte me e zgjut nga ty militanti. dhe normal kur je militant je driteshkurter). 

hajt njatjeta.

Profilo, e pranoj, humba me gjembin! Me mundi. 

Serbet dhe idhujtaret ekstremiste te Berishes ndihen keq po te ndodhe ndonje gje e mire ne Shqiperi, nese s'e ben Berisha. Aq me cinizem i kane mesimet nga partia. Jane gati ta percajne vendin, ta shesin e ta shohin te rrenohet, vetem qe te jene vete ne pushtet e te rikthejne ligjin e xhungles, me lazarate, firma piramidale, universitete me diploma fallco, me punonjes shteti qe s'u paguhen dritat, me votues te Berishes qe lejohen te vjedhin energji e qe na turperojne ne gjithe boten, etj, etj. Sa ishte Sala, degjoheshim neper bote vetem per Lazaratin, Tani te pakten po degjohemi per mire, por juve dhe Serbet ndiheni keq kur ndodh kjo.

Ndoshta per ty Shqiperia behet monarki, dhe shoku Rama shpallet mbret, pse jo... edhe Perandor.

Shkabe,

Une kam vite qe kam thene qe ky njeriu ka probleme mendore dhe qe eshte shume i rrezikshem per vendin. 

I paqendryeshem ne profesion, i paqendrueshem ne familje , i paqendrueshem ne sjellje do jete edhe i paqendrueshem ne politike. Ne njeri i tille ka prirje konflikuale, sjell pasiguri ,paqendrueshmeri dhe duke mbledhur te gjitha krjon dhune. Nje kryeminister qe nuk kontrollon veten e tij , nuk mund te mbaje vendin nen kontroll.  

Kur fitoi votat dhe u be kryeministri, kam menduar qe kane zgjedhur nje njeri te gabuar por me pas mendova edhe kete, kjo i jep mundesine te tregoje te gjitha problemet e tij duke u konsumuar ne votat e atyre qe kane dhene  dhe do jene po ata qe do te rrezojne ne momentin kur ai do ta pesoje ne menyre perfundimtare. Nuk do jete e larget kjo dite ku sebashku me shullazet, do te terhiqet zvarre!

Fazllic Fazllic, ca ndodhi? Serbi serbi, ku ka me Serb se shoku Rama!

"gjembi sorry qe dola jashte teme, por nuk mos ti jipja nje pergjigje shkabes. 

Tani me falni por me fillon Barcelona smiley

smiley 

quhet upward social mobility redi.Nese Tos nanja nuk do e kish mare ne tel ate nate fatlume e ta fuste ne qeveri, KMja do bente komente si puna e profilit ne PPU.

Ka kohe qe eshte bere PPU strehe vorfnore   dhe sjell gaz  si plasje skapamentosh  smiley Vertet duhet pranuar  e arsyeshme ftesa edhe per handikapate mendore , por si ky jashte serie , duket  se kete vit po behet perpjekje per te  zgjeruar   perfaqesim me te denje nga rradhet e tyre smiley

Dmth qe serbet kane Inat pse nuk ishte Berisha ne Paris si Rotkarian

Jo vetem ne Paris, por ne shum qytete europiane (si dhe ketu ne Belgjike) kishte manifestime paqesore ku thuhej; Ne jemi Charlie. 

Eh sa gjera te mira do bente per Shqypnine, nje parti islamike Alla Bushati. Te pakten tek peshku, numerikisht, do ishte popullore, ndonese perzierja Marksiste-Islamike eshte thjesht aleance e perkohshme.

Mos u boni homazhe femijve tuaj kur te ndodhe largeqofte ...thane....se nuk u keni bo homazhe femijve te tjereve....thane. Doza e injorances eshte .....dehese...kritizeret jane pikerisht ndjekesit e te njejtit besim....

Bravo Rama. Shoke rilindas, gatitu, qender ndero!

te forte shqiptaret, jemi popull kreativ. kudo shquhemi per origjinalitet.

Na cane trapin me kete Charlie Hebdo , 2000 Nigeriane u egzekutuan ne menyre barabare para ca ditesh dhe asnje rresht , apo Nigerianet jane te zinj nuk jane njerez , servilizem me te madh nuk gjen .

Kush i vrau Nigerianet o Brad...di gjo?

Terroristet kush tjeter.

Cfare terroristesh ishin o Brad?

Terroristet nuk kane targa Rono , Terroristet jane Terroriste .

Thash mos ishin terroriste te kuq...komunist. 

Ngaqe secilit hallet e veta i duken me te rendesishme. 

Plus bota Perendimore nuk ka me as fuqi ekonomike as vullnet te nderhyje ne vende te tilla kaq te pa zhvilluara. Do fortifikojne kufijte dhe do ti lene ti zgjidhin vete problemet e tyre. 

 

Amerikanet nuk derguan asnje personalitet te larte ne kesoll.keta tanet u shkulen te gjithe.

si i thone:

ku leh qen e ku del tym

ku ia ben daullja bym...

Shume qesharake kur i shikoje ashtu krah per krah .

Dalja krah per krah, ndoshta sot duket qesharake, por ne te ardhemen do te kete vlere simbolike. I gjithe manifestimi ishte simbol.

Plus koha per te organizuar te gjithe ate manifestim qe shume e shkurter, pavaresishte se burime njerezore dhe financiare jane te medha.

C'pune ka KM me flamurin francez ne thile te xhaketes.atje shkoi si perfaqesues i popullit shqiptar .nese do shkonte si qytetar privat atehere mund te mbante cfare te kete qejf.

ai tha qe para se te jete kryeminister eshte artist. dhe qe kalemat i ka gjithnje ne tavoline te punes. mendoj se beri reklame te mire per shqiperine. atje te gjithe shkuan per te bere reklame. tona ishte e spikatur. 

nese shkon si KM duhet te sillet si i tille.nese e konsideron veten artist se pari , te dale ne buze te lumit  e te zografise me bohemet e tjere e t'ia lere kete pune ndonje tjetri.

ti nuk kupton, se ke gjykim te ulet. i mat gjerat me metrin tend disa cantimsh. 

nje kryeminister artist eshte reklama me e mire per shqiperine. dhe mos harro se nuk ishte per bisedime dy palshe, por te parakaluar disa metra mbi nje bulevard dhe kaq. 

kur me vetem kaq arrin dhe i bie ne sy shtypit vendas (live), ai e beri punen e tij me se miri. 

Ti ke gjykim te larte shume..

Alba2265, Profili ka te drejte. Ne syte e perendimoreve ato gjera simbolike kaq te vogla ka shume vlere. Ishte gjete e bukur (jo per ti bere qejfin kot). Sepse tregon solidaritet ne menyre modeste dhe te vecante. Keto gjera ne ketej nga perendimi i kan goxha qejf, dhe presidenti Hollande e uroj per cka Rama kishte vendosur.

Mos u perqendro tek Rama (si politikan apo persone ne aspektin privat apo politik(, por perqendrohu tek imazhi qe sjell nje persone te nje vendi te caktuar, te Shqiperise, dhe keto sot vlejne vlejne SHUME per te ndryshuar imazhin e Shqipes ne Europe. Se njerezit ketej (sic e di dhe vet) vazhdojne te kene imazh negative per shqiperine. 

 

Vallaj, si KM, per ca gjera, ne nje vit e gjysme ka me shume arritje se ai tjetri per 8 vjet. 

Pyetja qe duhet ti besh vetes Alba eshte pse Amerikanet nuk derguan asnje personalitet te larte, dhe jo ti maresh si etalon i sjelljes ne ket rast. 

Me ata tre lapsat Rama krijoi simpati tek Hollande dhe tek francezet, qe na mbajne per kokepalaret e Evropes. 

smileysmileysmiley Uee, u paska ik truri talebaneve te Sales. smiley 

Po nxijne. S'kane as qytetarine e as dinjitetin qe te tregojne bashkim kombetar te pakten ne raste te tilla. Jane gati t'i vene flaken vendit vetem qe te mos marre pike kundershtari. Kulmi i cinizmit e patetizmit.

Po pse mo shkabe edhe Lapsi tek talebanet e Sales hyn ?  Une e di qe eshte i Bushatit , nipit te Vito Kapos.

Nipi i shoqes Vito megjithemend beson se KM do ta humbte kete rast per te qene ne qender te vemendjes ?

Po pra, i Sales e komunisteve te tjere. Nje gjuhe mllefi kane, nje model propagande kane.

Sa per te te sqaruar se dukesh shume hazer xhevap .

Komunistet kishin ARMIQ ......Saliu dhe JU sajoni Armiq .

Dhe shume mos e kruaj kur nuk e kupton por paralelizon . Cfaq InteliDjencen tende personale .

Bushati mund te jete Idiot pavaresisht origjines , mund te jete produkt i kohes si TY qe do te pasurohet me kalem , njesoj si Desara qe ben Libra dhe ka shale .

Komunistet shkerdhyen dhe bene gjene me te shkelqyer qe zhduken Fene si Religjion i Ligjeruar ne nje shoqeri duke e shndrruar Realisht Besimin ne Besim individual jo besim Kopeje qe ne themel ka "shqyerjen" e Kopese tjeter .

Ne ate Besim qofte per ti dale ne krah , qofte per ta diferencuar qofte si Objekt kritike... Ju ben  te arrini apogjeun si " te ditur zotrie " duke Ju rikthyer ne Grigje , si embelsisht  ose KOPE , realisht !

Shif perpara!

E kam per komunistet e keqij, Oidriso, jo per ata qe luftuan e qe cliruan vendin, apo qe ndertuan me shume se c'kane ndertuar keta te tjeret para dhe pas komunizmit. E kam per ata komuniste qe denonin lirine e fjales, per ata qe per inate personale akuzonin te tjeret per krime te paverteta dhe i plasnin ne burg ose u conin familjet ne internim. Keta kishin te njejten mendesi me salen. ta ndajme shapin nga sheqeri, te lutem. S'ishin te gjithe komunistet e keqij, s'jane te gjithe keta te sotmit te mire. klm

Me shume dashuri e respekt.

Mos harro ne cdo rast eshte e drejta Juaj te shprehesh pa e care shume menderen se cfare them une . Gjithsesi mbase lartesohesh kur matesh parase ta shkrehesh . Kohet ( Etapat ) nuk trazohen . Kane vecorite e tyre .

Edhe une mbetem dakort me disa diferencime tuaja me KOHE ( afate ) te ndryshme ne te njejten Etape midis fytyres Injorante Intrigante e Kriminale te Berishes dhe Plotesiht te kritikuarit por Qytetare te Nanos e Rames ! Por brenda nje Sistemi !!!!!

Edhe ne jemi me origjine nga Majmuni po kjo nuk do te thote qe te rikthehemi atje pasi te lexosh profilin smiley

eshte mire me pas kendveshtrime te ndryshme. kjo nuk te le te ekzagjerosh. ta kthesh gjendjen ne cirk dhe veten ne klloun.

Shume keshille e vlefshme, profil-im. perserite me shpesh, me ze te larte, para pasqyres.

e kisha fjalen per popullin (por lartesia jote le per te deshiruar. sidoqofte komentin une s'ta dedikoj veç perfitoj te shpreh idete qe kam mbi gjerat). popullit i duhet dhene te zgjedhe, jo t'i propozohet nje variant i vetem i diçkaje. 

se njeriu, individi duhet te kete nje mendim te ndare. si thote shprehja : dhe i vetem, trim ne lufte.

Kur nuk je ne Cirk nuk e ke keq .

Psh shoket e tu te arusha qe ben shfaqje do shihnin ..

Cfare Bythesh kishte arusha ...dhe me pas ..se arusha zotrie ..do ndigjonin ore te tera nga tye se ku banojne ,me  cfare ushqehen , e si dhjesin arijte .Me pas do iknin te lemerisur sa me larg nga ty duke te lene vetem. duke medituar pas Kalemi .Com !

Pse u merziten .Kendshikimet duhen sa me te larmishme e te ndryshme .

Rridh ...Ridh se une nuk te pengoj ! Me thone te drejten as nuk me bezdis kur bisedon si kllouni me Kllounet . Perkundarzi . Me defren smiley

Shkabe mos e krruj me nipin e Hysni Kapos...

Motra e Hysniut, Lumturi Kapo, ka per burr, Xhelil Gjonin, Themeltarin e vertete te PeDit dhe Republikanes. Spiro Dede, donte fatos nanon per kryetar PeDi, por Xhelili nuk i la ne dore te pijanecit, por i shpetoji duke ven ne krye Cunin e Sheqeres, mjekun e Hysniut

Hajt tashti Evropi te zgjidhi qesen, km-ja t'i japi ca leksione te harmonise albaneze. Nje melard evro leksioni, me cmim shumice dmth.

Ato kullat e ngujimit ne veri sikur nuk jane deklarate omplimentuese e harmonise shqiptare ..smiley

Aty eshte ceshtje neri (a vije uji) jo feje. smiley

Ajo eshte nje tjeter shprehje e harmonise fetare, sepse ngujohen si katoliket, si myslimanet. Ne te mire e ne te keq, ne gezim e hidherim, deri sa vdekja te na ndaje.

C'te hyn ne pune harmonia fetare kur njerezit futen ne kulla ngujimi me breza per tu mbrojtur nga njeri tjetri?

...se nje pyetje na lindi kshu vetiu..në këtë ditë të shënuar solidariteti, ishte Obama që s'na begenisi apo janë "amerikont" e ppu të rrotkarizum që na çanë trapin me analiza?

Ballcekano, kush ta ka prish midene ty nga kta amerikont, thuji Lalit tat, mos tvij trp.

Pse tironco, je gjë jackie chan i zgjith tak fak?

Ngujimi prej hasmit, - plage e re e shoqerise shqiptare, qe nuk qe shfaqur per gati 50 vjet !

.Tani eshte bere nje fenomen i ri, trazhgmi nga e kaluara jone primitive, kur nuk egzistonte shteti shqiptar.

Pas largimit nga Gaza, rrëfehet mjeku norvegjez: Kam parë koka të prera të fëmijëve, kam fotografi!
Dec 8, 2014 3,121 views

Lexoni ju lutem cfare thote ky mjek dhe pastaj shifni kriminelin Benxhamin Netanjahu , duke marr pjese ne masakren ne Pariz! 

Sa fallco dhe e padrejte eshte kjo bote kriminale ! Shteti izraelit eshte pa asnje medyshje shteti me terrorist i botes sotme dhe shkaku i ketyre masakrave, burimi nxites prej njerezve, qe humbasin cdo ndjesi njerezore ! Asnje lloj lidhje nuk kane me Islamin por me gjith ata qe mbrojne frymen kriminale sioniste.

nuk jane te rendesishem keto Grave , duhet te jesh Froncez qe te te behen nderet.

U shpaguan ata femije te presupozuar te vrare....U ekzekutuan gazetaret ne Paris...dorasit e vertete....O po ndal njicik, sikur keta fejtonistat u vrane se talleshin me profetin e jo per kalamojte palestineze. Islami duhet te jete me i bashkuar se kurre ne keto dite te veshtira.

Grava, meqe je i bujqesise, meso si e bojn shkretetiren lule cifutet edhe leni palestinezet se ka kush meno edhe per ata. Mendon Obama, c'ke ti. Edhe shifni mos bohet edhe Shqipnia sa gjysma e Izraelit. kot dhe une, sa gjysma, ia fus kot. Sa 1/10, Grave! Sa 1/10 e izraelit! Do te te bohet monumenti me germa florini ne dalje te Rinasit.

U be sa kohe qe ata po gerryjn themelet mbi te cilat mbahet akoma bota! Vere kete llafe ....ke xhepi qostekut ! 

sa te vij fundi i botes, po them edhe une. smiley

 

opo thuaj shqyqyr qe e hoqi enver hoxha fen nga shqiperia se do kishim perfunduar si kosova. Ku ka tolerance fetare ne nshqiperi, shqiptaret thejsht nuk e rruajn shum per fen ne pergjithsi. Po te ishte epr fen do ishim ber hasmeri te gjith. Shqiperia me mir mos te perzihet me kto llj punesh, te jet vend neutral. 

Kosova ka kulture e tradite (te pakten, ka patur deri para 10 vjetesh) me te mire sociale (politike, ekonomike, fetare, institucionale, artistike...) se Shqiperia. Dhe kjo per nje arsye fare te thjeshte: sepse ka qene koloni e nje kombi qe eshte treguar shume here me shtetformues se ne shqiptaret: serbeve (ose dhe me gjere, jugosllaveve).

po jam dakort qe ka pasur fal jugosllavis se titos

Kapo, taksirat e ke, vere nje cike kete foton. Te lutem per shoqni, si dhe per Shqipnin xhanem smiley

 

ban me e dit cilat jan dallimet mes bektashinjve dhe myslimanve,ku qendron konflikti mes tyre??

do shume me u shpjegu e gjitha. por bektashit jane sekti me i embel qe Feja mund te prodhonte ne faqe te dheut. Me divini dhe njerzori njekohesisht. Nuk ia dha rastesisht Shqiperise, Zoti, por se e desh.

Shiko ne foto, flet puna vet, shiko Baba Mondin si leshon rreze, si Melaqe, OK, edhe te tjeret mire jane, dmth tanet jane edhe ata, insani bogxhani versen, por shiko Baba Mondin, is qengj i Perendise, rreze e drite, sikur e ka bekuar me dore te tij Imam Hysejnji i Madherishem. Flet puna vete. Cehre din beli!

falemners.me ka ber gjithnji kureshtar ky sekt,si edhe te njoh dallimet kryesore mes tyre dhe sunni dhe nese asht po aq i ashper konflikti nder to, sac eshte mes katolikve dhe ortodokseve,me sa kam kerku ne internet kam gjet informacion siperfaqesor....nese keni ndonje link te vlefshem flm dyfish

dhe, po ta mendosh mire, fenomeni i bektashinjve (nje far' perzierje e islamit me elemente te kristianizmit) nuk eshte aq unik. Feja sikhe, qe eshte e njohur edhe si fe monoteiste (e jo thjesht si urdher fetar ose sekt siç eshte rasti i bektashinjve), ne thelb nuk eshte veçse nje 'perzierje' midis induizmit dhe islamit.
ne vendet ku ka patur perplasje kulturash, ka ndodhur jo rralle lindja e besimeve (ose urdherave fetare) 'hibride'.

per mu, sekti (ne fakt, feja) me e embel (dmth me spirituale) eshte padyshim ajo induiste. Thjesht sepse edhe me e vjetra (nga ato qe praktikohen ende sot). Me spiritualja, sepse me pak e kanonizuara.

Bektashinjte e pine rakine haptas muslimanet fshehurazi .smiley

ne nuk e kemi harritur ate shkalle zhvillimi te larte si komb qe te vritemi me njeri tjetrin per gjera abstrakte si feja. deri tani vritemi per gjera konkrete si psh nje vije uji, pazar i prishur droge , pula e fqinjit qe ben glasen ne bahcen tende e keshtu me rradhe.

Te deshperuarit prej ketyre padrejtesive ku per 20 te vrare , qofshin edhe 20 presidente , mblidhen 40  kryetare shtetesh e 100 dervishe e kardinale , ndersa  per 2500 palestineze dhe mbi 400 femije nden 18 vjec te vrare nga raketa e bomba te kalibrit obuze cifute dhe mbi 150 femije palestineze te Gazas,  se pushtuar, prere kokat me shpata prej mosadisteve cifute ...nuk can koken njeri .....! Drejtesi eshte kjo? Qytetare te nje bote te ndyre te Evropes ..qajne e derdhin lot krokodilash! 

Jam me se i sigurte se terrorizmi i grupeve te deshpetuara, nuk do te kete fund ne se nuk mposhtet terrorizmi shtetror cifut dhe mbeshtetja perendimore ndaj tij ! 

Po cke kundra izraelit o grave? Shtet shembullore eshte: me demokraci, me liri politike, ekonomike dhe fetare. Sulmon vetem kur e sulmojne. Mo e nga, dhe nuk te nget! 

Roni un them ca thote mjeku Norvegjez, misionar i Kombeve te Bashkuara ...ne Gaza ! Ate e besoj si nje Perendi ! 

Terrorrizmi i grupeve te deshperuara do marre fund fale Darvinizimit, ....idiotet nuk mbijetojne....

E keqja me e madhe eshte se mediat si pasoje e krimeve te Islamit, do kthejne vertet nje vesh te shurdhet ndaj padrejtesive te kesaj bote. Nese deri dje femijet Palestineze nuk mbroheshin sa duhet, neser do te injorohen komplet nga Franca ose perkrahsja me e madhe e ceshtjes Palesitneze ne Europe keto 20 vjetet e fundit. Sigurisht Hezbollahu do i denonte keto krime nga te paret ne rajon, sic beri aktualisht.  Kalemxhinjte e Charlit nuk kane vrare femije Palestineze.

Sigurisht mu ata gazetaret me dhimsen jasht mase, por kur shof se ne dhimbje merr pjes kryekrimineli Netanjahu, habitem kur me thone se eshte vertet Pariz ai shesh ! Degjove ! 

Eshte Mort, Grave, vjen edhe Hasmi 3 ditet e para. Prit se akoma nuk eshte kuptuar tragjedia e te vrareve. Netanjahu e shikon deri dje Francen si vend armik, sot bashkohet ne dhimbje fale Islamikeve. E pafalshme Grave, jane edukuar keq femijet ne Xhami, te pabese, te kafshojne doren qe i ushqen.

Ka vajtur se u vrane 4 cifute, shfrytezon rastin per te bere politike. U drejtohet me teper cifuteve ne fakt, se sa botes. Ky u tregua dhe me i ulti nga te gjithe, se mbajti nje fjalim politik ne sinagoge. Cifutet tek palestra ime nderruan kanalin kur filloi te fliste. Sic duket si ka punet dhe aq mire ne vend te vet.

Netanjahu vec i prish pune vetes dhe cifuteve te tjere ne europe e gjetke. Se francezet nuk jane budallnje. Edhe disa kryetar komunitetesh cifutesh ne france nuk luajten lojne Fair-play ne intervista. As nuk e zune fare emrin e komuniteteve te tjera. Shume keq kjo menyre komunikime.

Ndoshta kane frike se mos historia e shek. XX perseritet, ndoshta dua te vazhdojne te konsiderohen viktima, ndoshta me te vertete ndihen te pasigurte ne france per shkak te elemente te radikalizuar ''islamike'. Aryet mund te jene te shume. Por per mua, me ato intervista qe degjova nuk me pelqen sepse nuk qendruan me rrymen e pergjithshme qe ishte sot ne france.

terrorizmi nuk justifikohet (megjithese mund te kuptohet se nga vjen). po e nderprene ate, prerjet e kokave qe u bejne robve, etj, aq me shpejt do ta kene boten me vete.

nuk ben gje kosovaret terrorizem edhe pse beogradin e kane vetem disa kilometra (hudhen drone ne te, imagjino sa lehte do e kishin te vinin bomba) dhe e fituan mbeshtetjen e botes. 

nuk behet lufte me metoda te ulta.

Po metodat e  e larta bohen ...me raketa ! Sekush, me cka ne dore, or francez vendi ! 

pikerisht lufte te ulet ben dhe perendimi, por nuk bihet ne nivel te tij.

pse gjermani pushkatonte nje fshat te tere, per nje ushtar te vrare, te pushkatonin dhe partizanet 10 rober gjermane per nje partizan te vrare.

humbjet pranohen me krenari se armiku veç te vret. asgje tjeter pret prej tij.

qyqaaaaaa, shif mo mire futbollin profilo,  ja ka fillu barcelona- me atletico madrid

po hap TV se e kam fik. smiley

qekan 2-1. paska fillu ka kohe mnjf

smiley  minuta 70,    2-1

O profilo, cfare lufte te ulet po ben Franca qe sbi ti ne ate nivel????? Thirrini more mendjes e dahuni nga shejtani.... ose shkoni ne Siri, ju thirri Muhaxhir vellau....hajdeni tha jetohet me dinjitet si asnje vend tjeter....

Vendosni kampin ku do jetoni, me Islamiket e terrorrit apo me Perendimin. Rruge te mesme nuk ka sepse spati as per musulmanet e ateistet e Charliet apo per klientet e merkatos Kosher....

Ca the, ca the tina Tironco ! Nuk bo lufte te ndyre Franca ! Po e di ti kush e ushqeu ISIS qe e callakos i teri sa pret dhe koka duke kopju shtetin cifut ? Franca mor babe Franca ! E nershmja jote, Franca dhe jo vec ata ..Meso icik me shume part time ! 

Grave, deri dje ishte Uncle Sami me Izraelin, tani po na nxjerr ene Francen karakurve. Po keni 30 vjet qe i krrefni bishtin Islamikeve dhe thjesht krimet e Islamikeve nuk i shihni. E keni te keqen mrena po vazhdoni enderroni per rezistencen e terrorristeve qe sa vjen e do rritet...

Grave, une gjonat i kom full time, e cdo gje qe hap vec humbje lexoj per ty dhe Miqte e tu.

 

lufte e ulet behet qe nga lufta e dyte boterore. qe kur filluan te bombardojne dhe civilet. 

lufta tamam behej vetem ne ndonje fushe, dhe vetem me ushtare. qe kur u bene arme te shfarosjes ne mase, qe kur heronjte u bene te panjohur, lufta u dhi.

Po ca te boje ne Franca mer. Ai i juji as me Atifeten s'e fito dot duelin tek per tek, si ne kohe te heronjve.

ja bote njoni ne nje koment tek nje faqe franceze, per dy arabe u deshen 80 000 forca speciale, po arriten te organizohen nja 10 arabe do te duhen 200 000 forca speciale.

imagjino sa ka ra poshte franca kur vje puna me luftu me arme te barabarta, automatik dore, dhe jo bomba shfarosese nga larg.

po ne fakt qe ne kohe te napoleonit, fushates ne egjypt, tregohej, qe 1 mamluk = 1.5 francez, 250 franceze = 250 mamluke, ndersa 500 franceze = 15000 mamluke. dmth sa me shume rritej numri aq me shume francezet beheshin efikase, se dine me mire te organizohen, jane ushtare me te bindur, etj.

ndersa te tjeret nuk arrijne dot te bien dakort per nje problem te thjeshte, e jo me te arrijne te mblidhen ne numer kaq te madh, sa ç'duhet te perballesh forca si Franca. prandaj u bene vende koloniale qe pushtuan boten mbare. dmth atje ku nuk hasen rezistenen e duhur.

Vecse kolonite e paskan pat bishtin skic, dhe jo vetem per Francen. Nuk maro historia se ua do qefi (apo me mire inoti) robve.

Profilo mos e rruj hiç trapin..., po shkoj keq e të mesyjnë veshpalarët, vjen kapterri me çeten e krushkut, o kull mer jau me luftu per francen e evropen!

grave jam me ty

Ore un nuk i kam hic gjak palestinezet, por kur lexoj kete mjekun Norvegjez me ngjethet mishte.Them, larg qofte, te therej nje prej nipave te mi, apo te kujtdo nga keta bandite e shtetit cifut, keta moj tanet, keta, qe ma kane  ndjeshmerine per te vraret kot ne France, fare prane zorres trashe, cfare do te benit ore der pe derash, kur thone devollinjte ? Do delnit krah Netanjahut, per te qare bashke me te ! Ikeni ore mbushuni , se nje jete te shkurter kemi! Ti bejm qejfin perendimit se do vemi atje ...! Mu ne esfeli el Safilun, por para te drejtes kurre atje ! 

Ajo dihet persa kohe qe thika pret  ne kocke te botes...

E sa per keta rrasoveshurit tane, jane nje here dervishe e prifterinj dhe kater here shejtane e imanzeze ! Apo nuk eshte besimtar ai, mu ne mes te tyre! Shyqyr qe Zoti ka shku larg ....se da na bonte ...te zezen ...me te zeze akoma ! 

smiley

jane si jane , guximin e moren smiley

“Të mos harrojmë se, nëse duam një shembull të qartë se si trajtohen kundërshtarët, se si trajtohen armiqtë, se si toleranca dhe paqja triumfon mbi dhunën dhe luftën, janë vetë episodet e jetës së Profetit Muhamed”- theksoi kryeministri.

 

http://www.balkanweb.com/site/rama-episo...

 

 

Ne se njerzit do te enderonin nje jete me te lumtur ne paqe , pa zotin, pa prifterinje dhe hoxhallare, imam ect  bota do te ishte me bukur ndoshta me mire  ne paqe!

Por nuk eshte thene qe kjo te ndodh shpejt, , ndoshta per 1000 vjet edhe mundet.

https://www.youtube.com/watch?v=RwUGSYDKUxU

 

 

Nja 5mije vite a kusur kane kalu me zot, keshtu qe dhe 1000 e funit kane ngel. Bile thuhet se do ta zevendesojne me profetet e ppu.

Humor padashje :
Ministri i jashtem maroken paska deklaruar se "do doja te vija por nuk vi dot ne Marshimin e Parisit se atje mund te kete karikatura blasfemike"

smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).