Gjatë përkthimit të një libri, tek kërkoja një fjalë në “Fjalorin e gjuhës shqipe” të Akademisë së Shkencave, të botuar në Tiranë në vitin 2006, rashë krejt rastësisht, besomëni, te fjala që, në numrin shumës, e kam vënë si titull të këtij shkrimi. Ja njëri prej përkufizimeve të saj: “banor i viseve të veriut”. Për kureshtje thjesht gjuhësore, u hodha te fjala “jugor” dhe, për habinë time të padjallëzuar, nuk e gjeta përkufizimin analog “banor i viseve të jugut”. Për një çast, rashë në mendime ngaqë nuk po mundja t’i jepja një shpjegim kësaj mangësie. 

Kalova, gati instinktivisht, te “Fjalori i shqipes së sotme shqipe”, botim i së njëjtës Akademi të Shkencave, veçse i vitit 1980, ku vura re se as te fjala “verior”, as tek ajo “jugor” nuk shkruhej për banorë visesh veriore apo jugore. U krodha sërish në mendime dhe, befas, m’u kujtuan disa fakte, oh, gati­gati të parëndësishme, të historisë së Shqipërisë gjatë këtyre njëzet viteve të fundit. Le të më lejojë, pra, lexuesi kureshtar dhe i paanshëm i rubrikës sime të së dielës, ta vë në dijeni të fakteve në fjalë. Më kujtohet se si, veçanërisht fill pas ngjarjeve tragjike të vitit 1997, nisi kudo, në kanale televizive, radio e media të shkruara, por edhe në biseda mes njerëzish, të flitej për “veriorë”, për “qytete veriore”, për “thekse veriore të foluri”, për “ecje veriori” për “fytyrë veriori”, ndërsa, çuditërisht, nuk përmendeshin aspak jugorët, të cilët, edhe ata, kanë tiparet e tyre karakteristike, as lindorët apo perëndimorët. Më kujtohen epitetet denigruese, si “malok”, “shpellar” e “çeçen”, që iu vunë nga shumë njerëz malësorëve të zbritur nga veriu e verilindja në Tiranë e në qytete të tjera të Shqipërisë, ndërsa për banorët e zonave malore të jugut, juglindjes e jugperëndimit, nuk u vu re një dukuri e tillë fyese kur ata zbritën nëpër qytete, madje edhe në kryeqytet, ashtu siç nuk ishte vënë re, fill pas Çlirimit, kur “banorë visesh jugore” u nxitën për t’u vendosur me banim të përhershëm e me vend pune të siguruar në Tiranë e të tjera qendra qytetëse të vendit. Kjo përbuzje me ngjyresë diskriminuese, për të mos thënë raciste, me siguri ka çuar ujë në mullirin e disa pseudo­intelektualëve që ende, herë pas here, i hedhin benzinë zjarrit të dasisë veri/jug dhe gegë/ toskë.

Por ç’faj kanë “veriorët”që diktatura i la gati të izoluar në trevat e tyre malore e tyre sepse, gjatë Luftës Nacionalçlirimtare, shumë prej atyre nuk qenë komunistë, por nacionalistë e zogistë, pra kishin qëndrime e mendime të ndryshme ndonëse iu kundërvunë pushtuesve? Por ç’faj kanë veriorët në përgjithësi që me shembjen e diktaturës hoxhiste u dehën me liri dhe, në shumë raste, e keqpërdorën atë nga padia? Le të lexohet e të rilexohet romani me titull “Te porta e shën Pjetrit”, ku, njëherazi me mprehtësi psikologjike e me dhembshuri të sinqertë edhe për “veriorët”, si për të gjithë shqiptarët, shkrimtari Fatos Kongoli përshkruan gjithashtu dramën e një malësori të ri nga veriu të zbritur në kryeqytet pas rënies së regjimit komunist. Por le të kthehemi te “Fjalori i gjuhës shqipe” (Tiranë, 2006), pikërisht te fjala “verior” dhe te përkufizimi i saj “banor i viseve të veriut”, ndërkohë që, siç e shkrova më lart, fjala “jugor” nuk përkufizohet si “banor i viseve të jugut”. Në këtë rast, një arsyetim fare i thjeshtë, por i ndershëm, të çon në përfundimin logjik se në Shqipërinë e sotme paska banorë “visesh veriore” dhe përballë tyre u gjendkan gjithë të tjerët, meqë, në fjalorin e lartpërmendur nuk flitet fare për banorë “visesh jugore, lindore apo perëndimore”. 

Më e keqja është se kjo mangësi mund të lërë të nënkuptohet se këta “gjithë të tjerë” na qenkan më të qytetëruar se “veriorët”, më të denjë për t’u larguar nga zonat malore e për të ardhur e për t’u vendosur në qytete. Në fund, e tërë kjo përsiatje më solli në mendje një thënie të Bismarkut, sipas të cilit “i vetmi faktor i përhershëm i historisë është gjeografia”. Po, kështu më duket edhe mua, sepse, në rruzullin tokësor, malet, luginat, fushat, shkretëtirat, detet e lumenjtë ndryshojnë shumë ngadalë, kurse historia e njerëzimit që nga krijimi i qytetërimeve të para deri më sot, ka ndryshuar e po ndryshon shumë shpejt. Rrjedhimisht, besoj se në Shqipëri do të ketë ende për shekujt të tërë male e fusha, fshatra e qytete kudo, në veri e në jug, në lindje e në perëndim. 

Do të ketë, pra, banorë visesh edhe veriore, edhe jugore, edhe lindore, edhe perëndimore. Të gjithë të barabartë para ligjit, me të drejta e me detyra. Të gjithë të ndryshëm si prejardhje krahinore, por të lirë e të respektuar njësoj. Sepse, dialektika më elementare na mëson që pa veri nuk ka jug dhe anasjelltas, se pa lindje nuk ka perëndim dhe anasjelltas, dhe se pa veri, pa jug, pa lindje e pa perëndim, bashkë me banorët e tyre, nuk ka dhe nuk mund të ketë Shqipëri. 

75 Komente

ik mer cecen!! smiley

Berisha i percau shqiptaret duke i lene njerezit e vet qe rastisen veriore te bejne c'te duan neper shqiperi e duke u mesuar se gjithe te tjeret ua kane me hile e jane komuniste.

Ne komunizem kishte humor shkodran, muzike tropoje, gjithe ato gjera me vlere nga veriu. Tani njihen vetem per salen se ashtu deshi sala. 

+1

edhe s'na tha cili ishte perkufizimi per 'jugor', jo vec per kuriozitet kshu, por per kunderbalance te argumentit te pakten. se e permend dy tre here qe s'ish ekuivalent me perkufizimin 'verior', por konkretisht c'thote fjalori.... heshtje.

Mirembrema dhe ndjese per nderhyrjen. Z. Tupja shkruan per nje nder perkufizimet e fjales "verior," pra "banor i viseve te Veriut." Kjo le te kuptoje qe ne perkufizimet e plota te fjales "jugor," nuk ekziston si ekuivalente...

Ja njëri prej përkufizimeve të saj: “banor i viseve të veriut”. Për kureshtje thjesht gjuhësore, u hodha te fjala “jugor” dhe, për habinë time të padjallëzuar, nuk e gjeta përkufizimin analog “banor i viseve të jugut”.

asgje, sh. e mirepritur, flm.

te kuptova ne shpjegimin tend. Me siper desha me thene: Ok, 'jugoret' = banor i viseve te jugut nuk egziston ne fjalor. cili eshte perkufizimi, athere? Mos nuk kemi asnje te tille. Apo eshte me i pershtatshem sesa ai dhene per 'verioret'. Sepse vec nga c'arsyeton autori (paragrafi qe ke cituar edhe ti) nuk me rezulton ndonje problem he per he.

https://www.google.com/#q=fjalori+i+gjuhes+se+sotme+shqipe+2006

une vete nuk gjeta perkufizim ne kete faqe as per 'verioret' e as per 'jugoret'.

Dikush i pajisur me botimin e vitit 2006 duhet te na iluminoje, por s'besoj te papergjshmeria e z. Tupja, aq me teper qe punon ne nje ambient profesional ku te tilla manipulime nuk lejohen.

Faktin qe epiteti "jugor" nuk u akordohet frymoreve ne gjuhen shqipe, ndersa "verior," po, me shume si problem, autori e shtron si fakt gjuhesor i cili nuk duhet nenvletesuar meqe fjalori pasqyron leksiken shqipe, pra repertorin e fjaleve ne perdorim te perditshem. Arsyeja qe ekziston ne fjalor dhe ne perdorim te perditshem eshte po e njejta arsye qe fjala "nigger" gjendet ne fjalorin e gjuhes angleze, ndersa fjala "white man," jo... 

kjo do te ishte sh. e rende nese vertetohet si hipoteze. Po te me pyesesh, do te thosha eshte pak 'overthought'. nejse. E besoj z. Tupe kur thote se s'gjendet ekuivalenti per 'jugoret', s'ka arsye te genjeje. Por e perseris, eshte e rende dhe e rrezikshme te besohen disa insinuata, se qendrime te paramenduara qendrojne prapa ketij fakti. Fjalori te rishikohet dhe korrigjohet per kete anomali. Por vertet do doja te dinim c'perkufizim jep per shumesin e 'jugor', sic thote ne fillim te artikullit. Sepse per njejesin kemi shpjegimin per te dy rastet, po te provosh ne faqen online.

jardin, do me falesh por me duhet t'a mbyll e te dal te mbaroj disa pune. rrofsh per prurjen.  

denigruesja ekuivalente e perdorur nga verioret - per aq sa mund te behet fjale per denigrim, por sidoqofte ne sfond lavderues nuk se perdoret - eshte "jugs".

ka nje problem me konceptet: asnjehere nuk jane kot, ne ajer dmth. flas per konceptet, jo per ndertimet propagandistike (psh "njeriu i ri"). edhe paragjykimet nuk jane ne ajer. kane nje baze materiale mbi te cilen ngrihen. a jane ok me nje sistem te caktuar moral pastaj, kjo eshte nje gje krejt tjeter. por ashtu si nuk ngrihen ne ajer, po ashtu as nuk mund te shkulen me propagande, artikuj, emisione lajmesh. nqse duhet te shkulen, duhet te shkulet baza materiale qe i ushqen. Shembull: nje familje e ngujuar ne Veri ka me teper effekt se 100 artikuj si te tupes ne krijimin e sidomos mbajtjen e koncepteve, qe per qejf i qujm edhe stereotipe.

 

po natyrisht qe nuk jane ngritur kot konceptet.. dhe ''verior'', apo ''malok'', jane koncepte te lindura pas 90-es,apo jo?

tashi, une them qe shkak i forte i lindjes se ketij konecpeti eshte prezantimi i papritur dhe kaotik me verioret kur ata zbriten  ne qytetet e medha, e kryesisht ne kryeqytet. meqense behet fjale per levizje masive e te rremujshme, u shoqerua edhe me plot probleme. dhe ja, ne keto kushte (jo dhe aq ideale) u njohem ne me ''verioret''. 

kete doja te thoja te nje koment  me poshte dhe prandaj bera edhe lidhjen me  levizjen masive te shqiptareve ne Itali e Greqi, nga ku  greket e itajanet  krijuan thuasje te njejtat koncepte per ne si shqiptare.

Ne nje koment me poshte (po aq poshte sa ty, dmth ne jug te temes jugore) desha te them qe koncepti jugor dhe koncepti verior te nderzyer bashke, kur u hap rruga drejt konceptit perendimor, e gjeti veten te konceptuar si lindor, ose u rizbulua si koncept lindor prej konceptit perendimor qe shkon akoma me pertej konceptit lindor duke i rene nga Kina.

(Kina keto vite ka bo i dore te mire me pare mer jau, hec sa hec drejt lindjes dhe arrin ne perendim, bota osht e rrumullaket, hec sa hec drej veriut, arrin ne jug)

 

flm. emigrant. Me poshte (kuazimodo ) jep nje variant tjeter psh, denigrues i drejtperdrejte ky, dhe te cilin e konfirmoj sepse kam pas 'nderin' ta provoj ne kurriz.

Per konceptet, kshu larg e larg te kuptoj une, por konkretisht si do te dalesh (me teper se 'ku do te dalesh') megjithe shembullin e dhene, s'jam aq e sigurt se te mora vesh. Once again, flm smiley

"Verior" eshte veçse indikacion qe ka nje lloj paragjykimi kulturor ndaj verioreve meqe aq i perdorur sa ekziston si hyerje ne fjalorin e gjuhes shqipe perkundrejt mungeses te se kundertes: "jugor." Per rishikimin, para se te perfshihet nje klauze qe e percakton si term ofensiv, duhen te dhena statistikore qe e vertetojne kete incidence (à priori) te larte konotative.

Nderkaq, Tupja permend thjesht qe titullit i ka vene shumesin e fjales. Persa i perket fjalorit, si gjithmone me fjaloret gratis ne internet, eshte i varfer...

"Verior" eshte veçse indikacion qe ka nje lloj paragjykimi kulturor ndaj verioreve meqe aq i perdorur sa ekziston si hyerje ne fjalorin e gjuhes shqipe perkundrejt mungeses te se kundertes: "jugor."

ok. do me lejosh te them se sigurisht, je me se e lire t'a mbash kete opinion, nese desheron. Por ta dish se per mua je ngaterruar ca ne kete spirale arsyetimesh te brendshme, dhe ky perfundimi me siper nuk eshte i drejte smiley . Shume me mire nga sa po te perpiqesha vete, situaten e kesaj klecke dyshuese e problematike ne fjalor, do thosha e paskan sqaruar disa komentues te tjere pjesemarres ketu, per mua mjaft profesionale. Dhe une nuk mund hic te shtoj me shume. Pervecse qe te matemi ca perpara se nje problem si ky te drejperdrejt teknik, ta shndrrojme ne akuze te gjere stigmatizimi e margjinalizimi social.

Me kete nuk do desha t'ju drejtohem juve jardin specifikisht, sepse kuptoj qe kam te bej me nje person tolerant e dashamires, me nje kulture qe ke qef te te lexosh. Dhe si e tille, s'ke fare nevoje smiley 

Vetem tani munda te hyj. Thx. & befsh naten e mire.

Po kete qe eshte indikacion dhe qe eshte krijuar nje paragjykim ndaj verioreve e besoj. Sidoqofte, me duhet te them qe s'me kane shijuar rreshtat ku flitet per diskriminim te tyre nen regjimin komunist pasi nuk e bazon ne fakte konkrete. Gjynah, sepse mund te ishte perqendruar vetem tek gjuha dhe historiku i perdorimit te "verior."

Jane diskriminuar o posi jo! Sistemi ndertoi tete qytete krejt te reja dhe si coi driten u hoqi dhe kercurin shekullor, qe e mbanin per jastik..! 

Me siguri Tupja genjen lehtesisht, ngaqe eshte shume e veshtire per te vertetuar cfare thote ai. Fjalori i vitit 2006 eshte botuar vec 1 kopje te cilin e ka Tupja.

Shoku Shtrigan, minoriteti vllah ne vecanti u bene veglat kryesore te rregjimit komunist 50 vjecar, ardhja e demokracise dhe dalja ne skene e liderave politike nga veriu i Shqiperise, si Dr. Berisha apo Azem Hajdari, i shtuan edhe nje komponent politik urrejtjes se vlleheve kundrejt malsoreve.

Prandaj, Edvin Rama, Fatos Nano dhe 40% e KPD socialiste me kombesi jo-shqiptare, i perdorin pa teklif keto fjale si "malok", "cecen", "katnar" etj. Ata qe kane gjak te pastert shqiptari dhe dy fara mend me shume ne koke nuk i perdorin keto fjale ne fjalorin e tyre.

Kush esht minoriteti vlleh. U plakem dhe vazhdojme te mesojme gjera te reja tek peshku.

ky rob me habit mu, se kshu nigjoj qe flasin me respekt per te si tip i knushem, ama ca i kam lexu, vetem gomarlleqe i kam pa, - mbase ka naj konspiraci kunder kti qe ato gjonat e mencme nuk ia qesin online bo vaki. Kshu psh maj men kur e mbronte shqipen heroikisht nga fjala e nemur "shopping", dhe kalonte ne delire allasua, pse nuk themi shurring kur bejme shurren, thoshte trangulli qe jep mesim, ose pse nuk themi "muting" kur dhjesim etj etj. Pasandaja u shpjegonte shqiptareve fjalen e mrekullueshme "lopthi", per shembull, dhe shqiptaret qe s'kishin ditur gje, filluan zanatin e ri, e s'i shihnin me grate e tyre balle per balle, sic e ka zakon shqipua qe nga prishja me rusin. se ky e ka pasuru shqipen edhe me nji fjalor me llaf te pista, me duket.

 

Ky me vërtetë është nisur nga një vëzhgim që plasi si një Flluckë Politike e babasqapit ku dhe TOPJA ka mbush Lugën e vjellur jo pak me "dialektizma " e ndarjet Veri - Jug si të gjithë tubat e InteliDjencës që plasën me Ide e Mide pas 92 .

Po mutsillëqet me krahsime kot së koti me Fjlalorë e Vite e pordhi kali për ti  interpetuar si " gjetje origjinale mer jahu " nuk janë gjë tjetër veçse si zakonisht

Streha vorfnore ose pështymorja Panorama mbahet më kategoritë e YP Xhixhit si shtrat i përrejve psikikë që rrjedhin në të .

Ke gjet një thënie të Bismarkut ...e vlerë se dhe ne ashtu na qujti " shprehje Gjeografike " ..Aty mëshoi dhe leri dëngëlat me Jugorët e pas çlirimit . Dhe meqë Gjeografia ndan Vëndet me Lindje -Veri -Perëndim -Jug etj nëndarje nuk ka përse të mos quhen sipas kësaj Ndarje në  kufi të përcaktuar të një Shteti .Kështu ndahet dhe Bota .

Hallin e ke në tjetër vend . Do të lash kakën me shurrë si të gjith llapaqenërit e tjerë që polli regjimi handikapatit Intrigant berisha për dasi të tilla Politikisht .

Megjithatë  ..Kurrë nuk është VONË ..mbetet vëzhgim i mirë !

Por ç’faj kanë “veriorët”që diktatura i la gati të izoluar në trevat e tyre malore e tyre sepse, gjatë Luftës Nacionalçlirimtare, shumë prej atyre nuk qenë komunistë, por nacionalistë e zogistë, pra kishin qëndrime e mendime të ndryshme ndonëse iu kundërvunë pushtuesve?

 

......dhe normale qe  do  (e)migrinon  masivisht drejt qyteteve te medha  ne vitet 90-te keta,  s'kishte arsye te jetonin te izoluar...  dhe ja, ne keto rrethana u njohem edhe ''ne'' me  ''verioret'',  ashtu sikurse ne rrethana te tilla u njoh  edhe  Evropa  (kryesisht  greket dhe italjanet)  me ''ne''  gjate emigrimit  tone masiv e kaotik  drejt ketyre venedeve, po per shkak te izolimit..

Izolimi i "verioreve" eshte me i thelle (dhe me i hershem) se izolimi komunist. Kam kujtuar se ti i dije keto gjera. Psh, kullat nje e shtene pushke larg nga njera-tjetra, por edhe frengjite, nuk i solli komunizmi, o burre i dheut! Zaten me ate izolim duan te shpjegojne edhe konservimin e shqiptarise ne berthamat malore te veriut.

Edhe "hapja" e "jugoreve" nuk ka qene e njejte ne te gjithe jugun. Dhe eshte e vertete, sa me "e hapur" te ishte nje treve, aq me e zhvilluar ka qene ajo, ku me hapje eshte kuptuar kryesisht kurbeti.

Izolimi i "verioreve" eshte me i thelle (dhe me i hershem) se izolimi komunist.

Izolimi gjeografik i zonave malore eshte shume i hershem, do thoshte NN smiley

Edhe "hapja" e "jugoreve" nuk ka qene e njejte ne te gjithe jugun.

Bashke me zonat malore te jugut. 

Por me konkretisht, ndarja e Malesive, izolimi nga metropolet perkatese (Prishtina, Prizreni, Shkupi etj) solli pasoja negative.  

vertet? qe kur keshtu zoti Ndoka?

Qe diten e trete te Gjenezes smiley

With a grain emo, with a grain smiley

well, per ty i shtoj edhe piper, po a e more vesh ku ishte muhabeti? 

Besoj them, se e mora vesh.  Ose sic e interpretova une, qe s'eshte cudi izolimi i zonave malore ne mungese infrastrukturash.  Keshtu, ne pergjithesi. 

Ne vecanti, dhe per aty ku e vure theksi ti:

Dhe eshte e vertete, sa me "e hapur" te ishte nje treve, aq me e zhvilluar ka qene ajo, ku me hapje eshte kuptuar kryesisht kurbeti.

duke mos e interpretuar "hapjen" vetem me kurbetin por edhe me "shkembime" a "marrje e dhenie" Veriut te Shqiperise iu prene rruget me metropolet me ne veri.  Nuk po kundershtoja cfare the ti, por po e zgjatja pak me shume.    

Dmth italianet u njohen me lindoret e veriut dhe te jugut po thu ti Belul.

Edhe ne lindoret e veriut dhe te jugut u njohem me italianet veriore te jugut qe urrejne jugoret e veriut piemontez, dhe gjithashtu urrejne albaneze veriore te jugut dhe jugore te veriut qe sa pastrojne shpinen nga peshtymat perbuzese italiane kur zbresin ne areoport te atdheut e nisin muhabene aty ku e kane lene me verior e me jugor mer jau.

Ne pritje te UFO-ve.

 

jo,  po thoja qe u njohen me  ''ne''  shqiptaret, perfshi edhe verioiret sepse edhe keta emigruan.. por lidhja ishte  menyra e  (e)migrimit  masiv, kaotik, solli edhe kete lloj njohje.

E pra, u njohen me banoret e viseve te lindjes po thu.

 

Salloni Grand këtu smiley

Po mbase dhe ca të drejtëpërdrejta se kështu shumë pak e kuptojnë sidomos Lopët e vëthës së Topes që hudh probleme mer jahu

po po tamam ate po them: u njohen me banoret e lindjes! 

dhe keta, lindoret dmth, me sira e per hir te terheqjes magnetike fizike, u njohen me perendimoret. e keshtu vazhdon..

Verioret jane maloke dhe myslimane, e ka vulos maksi i palare kete pune

Ky zotnia e tij Beluli megjithmend i vlerë si mejtim mëndjeje , biles dhe i këndshëm e Inteligjent  .Por nganjëherë të jep përshtypjen sikur mezi pret ndonjë Rast handikapatësh antikomunistësh për tu çfaqur nën nivel . Biles Politikisht i theksuar kot së koti . Lëvizja pas 90 ishte as më shumë e as më pak

Bini burra .Kamunizma rae

Lëvizjet kaotike që mundohesh ti përligjësh si " thyerje të izolimit " janë anarshiste dhe ekspansioniste .Se po të zhytesh me këto argumente Historike do mbërrish edhe tek serpentët e Danubit ti përligjësh . Si më e afërta pa le më thellë tek rënjasijtë !

Gjithsesi kjo Lëvizje që ka ndodhur në Shqipëri nuk ka asnjë element të Lëvizjes kundër Izolimit .Ajo është tej e përtej politkë si e brëndëshme ashtu dhe "porositur" nga jashtë . Dhe këtë e tregon rezultati pa patur nevojë për argumente nga Tubacionet e InteliDjencës së babasqapit !

Është një nga Pasojat më kriminale Politike ,  që ka shndrruar  Shqipërinë në një vend të Paligjshëm .

Pastaj se si ishin në kohë të Diktaturës është tjetër mesele .

Tupja e fillon me fjalorin e gjuhes shqipe dhe e perfundon tek diskriminimi i Veriut smiley  tek diktatura tek politika me nje fjale aty ku i dhemb dhembi. Tupe,  je perkthyes apo politikan ?

Hmmmm,

Gjerat duhen thene me emrin e tyre te vertete. Ka patur nje lloj qendrimi antiverior (per fat kohet e fundit eshte zvogluar): kur ndodh nje vrasje ne veri thuhet "gjakmarrje", ndersa ne jug thuhet thjesht vrasje (megjithse ka brenda gjakmarrjen). Kam lexuar komente te tilla si "mire ju be, nje malok me pak", "shpellar, cecen, maloker" e lloj lloj etiketimesh te shemtuara. Ne nje kohe qe realiteti eshte krejt tjeter, sepse jemi njesoj, kemi te njejten gjuhe, doke dhe zakone. Ndryshon dialekti, nje ndryshim qe e kane te gjithe gjuhet e botes. 

Eshte e tepert te thuhet ketu gjithe ai llum i zi qe eshte hedhur mbi veriun, por edhe mbi jugun per nje kohe te gjate. Jemi kaq pak dhe te varfer, sa nuk e kemi luksin per ndarje te tilla jug-veri! Nuk e di se per cfare arsyeja (ka njerez qe bejne veprime thjesht sepse nuk i kuptojne pasojat e tyre) por shyqyr qe ka ndryshuar ky lloj qendrimi. Sidomos, ne fillim te viteve 90, ne Tirane ka qene perhapur nje lloj qendrimi anti shqiptareve te Kosoves... duke i paragjykuar dhe etiketuar ne menyren me te poshter. Sot... per fat situata ka ndryshuar, prishtinalite dhe tiranasit kane filluar ta njohin njeri tjetrin dhe e kane kuptuar se ndryshimi eshte i bukur, por kemi shume gjera te perbashketa. 

Me ne fund, them se nga kjo pikepamje shqiptaria po behet. 

Ka nje ndryshim, Ed Martini. Tokat qe kane njerezit e mi ne Tirane i zune veriore. Kur shkuan keta te flasin e t'u shpjegojne qe toka ka nje pronar, edhe pse dukej bosh, u mblodh nje fis i tere verioresh me sfurqe e me lopata dhe nuk pranuan te diskutojne. U ankuan ne polici, por policia e Sales ishte me keta qe erdhen. Me kohen ata vetem u shtuan. Po flasim per 30 mije metra katror toke. Jugoret, edhe kur zaptuan, me t'u ardhur pronaret u moren vesh dhe ose e liruan token, ose e blene. Nuk ishin gati te vriteshin per nje cope toke dhe nuk vinin si fis. Fatkeqesisht, kjo ndodhi ne shkalle te gjere dhe u krijuan paragjykime edhe per verioret e tjere qe s'ishin si keta. Fatkeqesisht, keta te keqijte paten mbeshtetje nga Sala e bene c'deshen, madje, s'paten as takt qe t'i fshihnin krimet, i benin hapur dhe me krenari. 

Jo mor vlla jo se sjemi njesoj. Ka shume gjera qe na ndajne dhe ka nje arsye reale qe keto dallimet dhe mosperputhjet ekzistojne. Fakti qe jemi pak e duhet te jemi bashke seshte argument per mua. Smund te rrij bashke me njerez qe me shkaktojne diskomfort. Dhe dallimet jane te dukshme. Veriu eshte konservativ ne tradite, ne familje e ne trajtimin e femres. Martesen e ka te stisur e te shenjte. Ndersa une besoj te divorci, te liria  dhe barazia e femres si dhe te te drejtat e homoseksualeve. Veriu vazhdon ti thure nacionalizmit kenge me lahute e cifteli kurse per mua shqiperia e madhe apo e vogel ska vlere fare;  dua ne shqiperi normale ku sundon jo shprehja bajate o sa mire te jesh shqiptar por o sa mire te jesh shtetas civil i bindur drejt kushtetutes. Me mjafton nje shqiperi e vogel per sa kohe une jam shtetas i rregullt qe paguaj taksat e ndihmoj shtetin civil dhe shteti me investon ne arsim shendetesi etj. Veriu eshte shume fetar kurse per mua feja eshte prapambetje e injorance. Tani ne nivel teorik po, mua me vjen keq per prapambetjen e veriut dhe si adhurues i se drejtes do doja qe me shume taksa te shtetit shqiptar te shkonin ne mekembjen e atyre trevave. Po ne rrafshin e komfortit personal si shtetas sme rri mire mosgdhendja, prapambetja dhe fetarizmi qe ata shfaqin ne qytetin tim. Jeta ime eshte shume e shkurtrr qe une ne emer te bashkimit e vllazerimit ta anashkaloj komfortin tim personal. 

Asnje nga keto qe ke shkruar me siper nuk jane te verteta, absolutisht asnje perbe! Veriu eshte fetar aq sa ceshte Shqiperia e Mesme, aq sa ceshte jugu. Ne veri respektohet gruaja, aq sa respektohet ne jug, madje me shume se ne jug te Shqiperise. Te gjitha cfare thua jane perceptime dashakeqe, te gabuara, nihiliste, mos te them perverse!!!!!!!!!!!!!!!

Cfare kujton ti, se me kete qendrim je modern, i emancipuar dhe bashkekohor!??

Une jam nga nje zone e veriut. Ne vitin 1984, une isha vetem nje gjimanzist, transferohem ne nje fshat te vlores, madje mund te them se ishte nje qyteze (rreth 6000 banore). Kur dolem nga klasa, une vazhdova biseden qe kisha filluar me nje grup vajzash brenda, kur nje grup cunash vijne dhe me therrasin: "hajde ketu, mos rri me vajza se eshte turp". Dhe ju betohem se e kishin seriozisht, djemt dhe vajzat nuk rrinin bashk ne oborrin e shkolles. Ne ato vite ndodhi nje vrasje e shemtuar ne ate fshat, vellai doli dhe vrau me kose djalin qe sipas vrasesit i kishte ngacmuar motren! Ne fakt ai e donte ate, sepse e njihja ate djalin dhe vertet e donte vajzen me sinqerisht!

Di me dhjetra raste vrasjesh pikerisht per nder, sic quhen ndryshe krimet e nderit, te ndodhura ne ate zone. Ti thua se dua te jem shtetas i nje shteti qe me mbron?! sa mire do ishte sikur te ishte e vertete! Ne fakt asnje nga qeverite shqiptare nuk pa punuar ne kete drejtim... por keto jane argumenta politike qe nuk mund te shtejellohen ne nje koment si ky.

Ti mendon se te jesh nga jugu ose nga Tirana je automotikisht me qytetar?? Sa naive dhe njekohesisht e pabesueshme kjo qe thua! Njoh tironsa te vertete qe ne fakt jane totalisht fodulla, vlonjat qe jane hajdut dhe kriminel, beratas dhe fierak qe merren me protitucion, gjirokastrit qe merren me droge, etj etj etj. 

Edhe ne veri ka te tille sa te duash, por kjo nuk ju jep te drejten te fyeni dhe te etiketoni vetem nje pjse te vendit, vetem nje pjese te banorve. Kam me mijra argumente per te vertetuar te kunderten e asaj qe thua, por ky lloj debati eshte i poshter dhe naiv njekohesisht, sa nuk ia vlen te merresh me tutje. Eshte debat "sherr budalla".

Sjane te verteta per ty po jane per mua. Sduhet te biem patjeter dakord. Skam asgje personale me ta, jane thjesht observimet e mija nga jeta ne qytetin tim. Sado compassion te kem une per ta prape ne fund te dites un dua komfortin tim, ma vret syrin dikush qe nuk jeton ne perputhje me jeten urbane. Do bashkejetojme po sdo me thene qe duhet ta duam me zorr njeri tjetrin meqe jemi pak.

Rrofshin OJQ .

E po kur te can daullen cuni Fo-fose dhe i Skenerit, Mondi, qe gjunte te martohej me nje vajze me biografi te mire.Patjeter te ishin komuniste prinderit.Dy  te parat i dau, njeren pas tjetre....sapo baballaret u rane ne burg, per politike.

Sahanlepires gjer kur Perendia e ka denuar, sa nuk di ku e gjen kohen te beje mercenarin ! 

ik e pirdhu mer Tupje.... qe po na qit mallin e baballlareve, qe kenojshin... ne mos keni arme gjeni, ja rrrembeni atij qeni.... edhe ti o i rrjedhur, ne mos ka armiq, krijoji, fabrikoji..... pis njeri... te dhjefsha titullin e profit...

Profesori ka nje hall qe nuk po e zgjidh dot. Ose ben gjithmone zgjedhjen e gabuar. Eshte rrekur tetrajtoj origjinen e nje emri me nje argumentim teper siperfaqesor qe as ne kolegjet ketej nuk kishte per te kaluar. Eshte tjeter gje padija, mungesa e kultures dhe varferia nga shthurja me dashje e cdo norme elementare qytetare. Mund te kishte abuzime nga popullesia (eshte e kuptueshme ) por keto abuzime ti shesesh per nje rend te ri, per liri, demokraci e iniciative te lire eshte me shume se diabolike. Populli nuk ka faj profesor.

 North Face smiley

T'mbajne ngrohte thone. Lol

Cdo vend ka  'verioret' apo 'jugoret' e vet, sipas festes ( asaj qe vihet n'koke). Ska nevoje me e bo kaq problematike dhe diskriminuese. 

Nofkat apo epitetet i vendos populli dhe jo politika. E nese verioret u quajten "Cecene" apo "maloke" apo me keq akoma "shpellare" nga pjesa tjeter e popullsise, tregon se me sjelljen apo mossjelljen e tyre normale perafroheshin me epitetet popullore. Ne kohe te Enverit psh mua me kujtohet qe ne Tirane shume njerezve u vinin epitetin "grek muti", pavaresisht se ata/ato nuk ishin as grek e as minoritar. Por thjesht sepse ishin te ardhur ne Tirane nga zonat e jugut, si dhe ishin me emra te krishtere. 

Sikur te ishte noj  nje studiues strikt pa ngarkesa te tjera ia vlente per tu diskutu , por Tupja jo aq shum . E ketu masiper paska njerez qe duket se e njohin Tupen me se mjaftueshem .  Te ishte Mustafa Nano megjith qejf. Edhe pse nuk eshte "profesor" eshte nder te paktit e ashtuquajtun analiste/gazetare/publiciste qe ben perpjekje te sinqerta per te avancu nje fryme civilizuese ne ate vend .

Paska shpërthy prap Petër tër tër tër tër tëri .Si duket do me u shkëput nga trajtesa i "shkallum " dhe do me kalu ke Hibridët si Redi .Kryqëzim i Ppapagallit me Majmunin smiley Mbaje frontin petër tër tër tër tër si i "lajthitur .Mos u dorëzo !

Sikur vetëm këtë Debil të vlerësosh e kupton menjëherë përmbajtjen Politike të këtij vëzhgimi nga kategoria e Topeve në shalë të Berishës.

Jack ..dashke me na rrasë edhe Mustafën kështu smiley Po nji kategori janë këta debilë kur pretendojnë të hyjnë në këto fusha si " suma të zgjuara " smiley

Ky shumë mirë mund tu vinte Thekset sipas kohëve këtyre "dallimeve" që janë të Natyrshme dhe Natyra nuk para pyet në se ka Tope vërdallë apo simpathisës të tij .Kanë plot fushë , pa u futur e nxitur fare  dasi krahinore ,që të nxjerrin konkluzione të Bashkësisë jo të merren me karlliqet e Berishës dhe Akademikët smiley e Berishës .

Këta duhen mbledhë në TUFA dhe tu mësosh abetaren . Këtyrevetëm pështymorja panorama u bën derman e u jep jatak .Farë kosi e prishur ose tharËtuar

Sa gjynah duhet te jete robi qe te bej te tilla shkrime. 

Paskan qenë të dobishme atom pështymoret në vende të caktuara .Vjen Topja dhe ja fut Gëllboqes mu në mes të PPU si ushqim për InteliDjentët smiley

Tani Topja, si hartues fjaloresh qe eshte, duhet te dije ca gjera nga kjo pune. Ai ka bere edhe nje fjalor sinonimesh bashke me te tjere, per mendimin tim shume i dobet, ku per shembull nje nga qyfyret qe gjen, eshte qe vargu sinonimik shkon aq larg, sa "toke" del sinonim me "vresht". Tani eshte e drejte qe, meqe eshte vene perdorimi emeror i "verior", si banor i Veriut, duhej vene edhe "jugor", po tjerr lesh me kot, se eshte thjesht gabim teknik te themi. Problemi eshte qe fjalori i 2006-s eshte hartuar nga grup autoresh, dhe secili ka hartuar shkronja te caktuar, ne kete rast jo i njejti ka hartuar fjalet qe nisin me "v" dhe tjeter ato me "j". Dhe fjalori i 2006-s ka pasur vetem nje redaktor shkencor, ndryshe nga ai i 80-s, qe ka pasur tre dhe eshte bere ne kushte te tjera. Keshtu qe redaktorit i ka shpetuar kjo mossimetria mes "verior" e "jugor", kaq eshte e gjitha, te tjerat jane pallavra te Topes per te bere nje artikull e te per te nxire faqen kompjuterike. Pastaj, kur thuhet i viseve veriore, nuk eshte fjala vetem per Veriun e Shqiperise, por edhe te Europes per shembull, ata qe me nje fjale joshqipe quhen "nordike". Perdorimi pastaj i "verioret" me shume se "jugoret" eshte pune tjeter.

e drejte...ne fakt fjalet 'verior "dhe "jugor" nuk ka arsye pse mos te jene  te jene pjese e leksikut shqiptar.. si ne rastet kur keto fjale perdoren si emra (me konkretisht-per te zevendesuar  togfjaleshet  "banor i veriut", apo "banor i jugut"); ashtu edhe kur perdoren si mbiemra

..ndersa trajtimi  nga pikepamja  socio-demografike etj etj- eshte i pazakonte

Nuk eshte fjalori qe percakton se cilat fjale jane pjese e leksikut, po perdorimi, fjalori vetem mbeshtetet ose duhet te mbeshtetet mbi perdorimin. Po ketu nuk eshte puna se ato fjale nuk jane ne fjalor, sepse qe te dyja jane edhe te fjalori i 2006-s, problemi eshte te perdorimi emeror i tyre. Interpretimi sidoqofte calon me tej. E para, sepse nese duhej te ndiheshin "te fyer", duhej te ishin ndier jugoret, qe "s'u eshte permendur emri". Perfytyro pak nese do te ishte e anasjella, te ishte perfshire "jugoret" dhe te mos ishte perfshire "verioret", si do te bucisnin tupanat e persekutimit te Veriut edhe ne fjalor. E dyta, "verioret" nuk eshte nje fjale aspak me ngjyrim keqesues, perkundrazi, eshte perdorur me shume nga vete verioret per te shmangur ato fjalet fyese qe permend edhe Topja.

argjendis, urime, shyqyr qe po na diskuton si dikur si linguist per fjalen "verior", dhe jo si kohet e fundit si politiks per "maloksit".

Çeshtja e gabimeve te shtypit mund te shifet nje çike me thelle se me teorine e Marksit si pagese intelektuale me meditje, mund te shifet edhe me teorine e Frojdit si veper e inkonshit, njesoj si e ka pare frojdisti Edgar Poe ne nje tregim te shkurter te tij. Fantastik:

http://en.wikipedia.org/wiki/A_Tale_of_t...

Tregimi i plote eshte ketu:

http://xroads.virginia.edu/~hyper/POE/ra...

Ketu eshte nje short film 10 minuta, mjaft i lezeçem edhe ky:

https://www.youtube.com/watch?v=OFW23cyOKCk

 

Heretik, e kemi bere nje here kete dialogun e linguist/politiks, po nuk e di pse na e fshine keta gersheraxhinjte me gjysmeemrin admin. Nejse, faleminderit per kete tregimin e Poes, do ta lexoj patjeter. Vetem se nuk eshte fjala per gabim shtypi, por teknik a nuk di si ta cilesoj mire.  

 Edhe gabimi i shtypit gabim teknik eshte, te gjitha gjerat teknike jane pare me sy teknik, pare me sy tjeter (si Poe) shef edhe anen tjeter te medaljes, qe thelle thelle ndoshta nuk ka gabim fare. Biles, pare akoma me thelle qe gabimi here here ka vlere me teper se korrektesia, sepse jep informacion pertej-teknik duke krijuar te rene.

Per ta kuptu tamon kete duhet te jesh edhe staticien, te njohesh Teorine e Gabimit. Megjithate per kete çeshtje mjafton dhe tepron Poe.

 

Cdo gabim shtypi mund te jete teknik,po jo cdo gabim teknik eshte shtypi,prape te e njejta qafe dalim,lulja dhe trendafili.Si e krijoka gabimi te rene,dhe ceshte nje informacion tejteknik,mund te na e sqarosh kuptueshem,sic di te sqarosh ti,dhe per kete te heq kapelen,megjithese une shume shume ne dimer mbaj vetem kapuc

Psh mutacionet genetike jane "gabime" te cilat sjellin ndryshime, dmth krijojne te rene. Puna eshte se prej nga vijne keto "gabime" te pa justifikuara teknikisht, racionalisht etj?

Shembuj te tjere jane me tonelata, por nuk kam deshire te vazhdoj keto lloj muhabetesh ne Peshk. Dikur po, ja vlente, kur edhe ti beje muhabete linguiste, tani ambjenti eshte lafaros fare, ka vetem diskutime lafarakesh dhe sherre pa kuptim ku akuzohet tjetri per gjera qe i ben vete akuzuesi. Nuk ka me muhabete linguiste, ka vetem muhabete llapiste, rrofte Ver Llapa me nje fjale.

E kam me gjith men, edhe tani me duket vetja si dava trapi qe du me shit men me Teorine e Gabimit.

 

Tani ti shembullin qe ke sjelle, me gjithe tonelatat e sivellezerve ti tij, e ke vene vete ne thonjeza, se mutacionet me shume se gabim jane shmangie. Po sigurisht gabimet mund te sjellin te reja, ja per shembull, bej gabim e kalo me te kuqe ne rruge dhe ja ku e ke te rene, besoj vdekja eshte risia me e madhe ne jeten e gjithesecilit. Besoj ti e di mire se te rejat e verteta vijne nga saktesia, gabimet jane vetem shpatullat mbi te cilat ngrihet saktesia, tip “trial and error”.

Tani bota mbase prandaj eshte e bukur, se ka vend edhe per Teorizuesit e Gabimeve, edhe per Ver Llapen, po sinqerisht shpresoj te mos te te soset durimi, se ti je nga ata njerez, qe kur nuk bie pre e inatit a e merzise se gjithesishme e merresh me cicmice, po shkruan seriozisht, eshte kenaqesi te te lexosh dhe nganjehere nga nje paragraf i vetem yti meson me shume se nga nje liber i tere. Ta them kete pa furca, se nuk di te bej te tilla. Zoti ta shtofte durimin, c'te te them.     

Ndjese per nderhyrjen ne diskutimin tuaj, Argendis, por nuk me rezistohej, meqe interesant.Persa u perket dy pikave te bera, e para, pse te perfshihet nje perkufizim i "jugor" per frymoret nderkohe qe eshte ne perdorim te ulet statistikor? Nder perkufizimet doemos do kete nje reference te pergjithshme per preardhjen qe dezinjon kjo fjale, por qe nuk e specifikon per frymoret. Personalisht kam degjuar dhe lexuar me teper te perdoret sekuenca "vjen nga jugu" se epiteti "jugor."

Per te dyten, nuk e di nese eshte perdorur me shume nga vete verioret pasi kam degjuar me teper te perdoret termi "geg." Fakti qe ekziston nje perkufizim i tille ne fjalor sigurisht nuk perben konspirate kunder verioreve, por qe ka nje perdorim te dendur duke filluar nga vitet 90 te pakten. Siç aludon dhe vete, eshte me teper versioni politikisht korrekt i "malok," "çeçen," (etj.) qe hasim ne media dhe lokutore te edukuar. Pra, niset nga nje paragjykim i veriorit si njeri me karakteristika te veçanta, me shpesh se rralle, te papelqyeshme.

Nejse, sigurisht mund te ndodhe qe te kete nje gabim teknik, por do ishte gabim te hiqej nga fjalori, apo te futej edhe nje percaktim per jugoret.

 

Jardin, ke te drejte pergjithesisht ne ato qe thua (me perjashtim te perdorimit te fjales "frymor", se ajo perfshin edhe kafshet smiley dhe te asaj qe thua per sinonimine geg/verior, ato kane ate qe quhet marredhenie  hiponimi/hiperonimi, domethene thene thjesht, cdo verior eshte geg, po jo cdo geg eshte verior, tironsit per shembull mund te kishin rezerva per kete). Tani per dendurine e perdorimit, para se te beja postimin e pare te kjo teme, gugllova dhe verioret del 30 mije here, jugoret 15 mije here, pra thjesht dy here me pak nuk  eshte ndonje dallim i madh (nje nder rastet e para te perdorimit te "jugoret" ne google ishte "jugoret jane pedera" btwsmiley  Vec kesaj, fjaloret priren drejt atyre qe quhen zgjidhje sistemore, (ose simetri sic e quajta une ne kete rast, meqe behet fjale per nje cift, pavaresisht se mund te behet fjale edhe per katershe, meqe autori do edhe lindor e perendimor, e po ashtu edhe mund ta tendosesh e ta besh teteshe, te futesh edhe juglindor a ku e di une). P. sh. kur fjalori perfshin emrat e banoreve te vendeve, do futesh aty edhe amerikan e italian, edhe sudanez e nigerian, megjithese denduria e perdorimit eshte mjaft e ndryshme, ndersa shperpjeserimi mes verior e jugor, sic e thashe, nuk eshte aq i madh. Une per vete nuk jam per heqjen e perdorimit si emer te "verior", se ku ta gjejme qe shqipja te pasurohet me fjale, kuptime  e  perdorime te reja, aq me teper qe eshte nje fakt gjuhesor jo i shperfillshem. Une mendoj se e njejta gje duhet bere edhe me "jugor", as simple as that.

E drejte per frymoret, por me lejo indulgjencen meqe e lodhshme te shkruaja e te rishkruaja per njerez apo banore te viseve veriore. Frymore ishte me shkurt. smileysmiley Sakaq, siç shkruajta me siper, me eshte me besueshme qe verioret i referohen me teper vetes me "geg" kur duan te theksojne perkatesine krahinore. Ne te kunderten e verior, geg ka te njejten peshe konotative si psh Southerner ne SHBA, pra nje lloj krenarie ne diference tradite dhe kulture me pjeset tjera te vendit. Prandaj edhe perzgjedhja e vetpercaktimit, sipas mendimit tim natyrisht dhe me ç'lexoj nga autore me preardhje nga veriu.

Qe ekziston paragjykim ndaj jugorve, e kam vene re neper rrjete sociale dhe forume. Zakonisht shkojne ne linjen e jugorit komunist, grek, antishqiptar , pederast ose ekuivalentja b** q***, etj. Ama, nuk besoj te kete te njejten incidence ne perdorim, prandaj thashe qe s'jam per nje percaktim te ngjashem per "jugor." Persa i perket kerkimit google, nuk di si ta gjykoj meqe me jugore dhe veriore mund t'u referohet njerezve qe jetojne ne zona gjeografike te ndryshme neper bote siç vura re kur shkova pertej dy-tre faqeve te kerkimit per jugore ku permendeshin afrikano jugoret, amerikano jugoret, etj. 

 

Mua me duket se keto emertimet "gege" e "toske" po vjetrohen tashme, ashtu si veshtire per shembull te thote njeri "Jam nga Gegeria" apo "Jam nga Toskeria", robt thone "Jam nga Veriu/Jugu/ Shqipnia e Mesme". "Toske" per shembull une e gjeta te perdorur andej nga Tepelena, po per te dalluar nga "lab".  

Me thene te drejten, nuk e dija qe jugoret shihen nga verioret si bq, kete grek, vlleh, komunist, ortodoks, e dija. Ne google, ne dy faqet e para te kerkimit, shembujt me jugore jane pothuajse te gjithe per banoret e Shqiperise, ja te t'i sjell sipas radhes:

"ku ka si jugoret 

 
"jugoret jan pedera

Kukesi, ne fakultet regjistrohen dhe jugoret

 jugoret e degjeneruar Ckeni more korcare te felliqur. Kush jane maloket e korces qe kane zbritur ne qytet?

as ti nuk perfaqsonjugoret na falni ju nga jugu po ky plehra 20 dhjetori i pergjithson verioret

 

secret ca ke me jugoret mor kelysh mos te kan q.. nderin e familjes ty jugoret qe cjer by..en me thonj mor pis.

 

keta jugoret e toskerise jan shqipetar sa me duket mua hahahah sepse bashketingelloret dhe zanoret disi diqysh

 

politikanet e jugit jan te poshter ndaj vefiut dhe e len anash si ekonimikisht ashtu edhe politikisht veriun, sikur jugoret lab te benin me shum per veriun

 

un, per zotin nuk psh fjalen "malok.per verioret smun te thush vec verior.njeloj edhe per jugoret. 

Ramiz Alia dhe Nexhmija e shaktrrun shqypnin... Veriore keta!!!

Verior sdashkan. Cecen malok shpellar bathorxhi sduan e sduan per motive qe kuptohen Po si tju referohemi ktyre? Frymore te shqiperise se epërme?

Shif tani kur doktori i erotizmes te beje ndasite erotike sipas krahinave e sipas ligjit smiley

Tani qe profesor Tupja qe flet "me t'qime" elaboroi mbi termat ne formen e konstatimeve, a mund te shpresojme ndonje artikull mbi ARSYET e ketyre paragjykimeve, qe ne fakt nuk jane aq te reja se c'mendojne shume njerez; nuk filluan me ardhjen ne pushtet te atij monstres nga Tropoxha. 

 

 

Per te disaten  here besoj edhe per te diturit ne fushen e emertimeve te individeve apo grupeve shoqerore qe vijne nga Krahina ( teritore) te ndara sipas orientimit Gjeografik dhe te shfrztezuara Politikisht nga Pjella Skarco e Shqiptareve funderrina Berisha . Ky skarcitet Intelektual eshte prezent edhe ne kete prurje duke bere antishkence me dengela fjalesh qe paraqiten si InteliDjence e madhe !

Te nderuar ...

Perse askush nuk e specifikon GEGE si emertim krahine , te pakten ne nje Gjetje qofte edhe etimiologjike ? Vazhdojne " kom argumente mer Jahu " duke Unifikuar nje Popullsi te tere si GEGE smiley Ka vetem nje resht tek Fishta qe nuk thote asgje por te le te kuptosh si dicka jashte Kufijve ...

I vetmi burim eshte Popullor . Ka dy vende qe i Lidhin " geget" si vecori Individesh ne artin e Kulinarise ..Hallvaxhij . Korce dhe Vlore. Me vone u perhap edhe ne Tirane .

Te ngresh Hipoteza si Tupja ose sinonimi TOPES ne kete fushe , eshte pa bereqet . Eshte ton km bosh si vetia nr NJE e InteliDjences se pas 92 . Eshte nje nga variantet me te njohura te shprehjes Popullore

hedh nje budalla ( Tupja -Topja ) nje gure ne Lume ...

 

Nga Fjalori:

VERIOR mb.
1. Që gjendet në veri të diçkaje; që është i viseve, të cilat ndodhen në veri; i veriut. Pjesa (ana) veriore. Skaji verior. Poli Verior. gjeogr. Gjysmërruzulli Verior. gjeogr. Tropiku verior. gjeogr. Gjerësi gjeografike veriore. gjeogr. largësia e një vendi nga Ekuatori në drejtim të Polit të Veriut. Krahinat veriore. Pika më veriore. Të folmet veriore të shqipes. 
2. Që fryn nga veriu, që vjen nga veriu (për erën). Erë veriore. 
3. Që lidhet me vendet e ftohta të veriut; që u përket këtyre vendeve; që është karakteristik për vendet e ftohta të veriut ose për banorët e tyre. Dielli verior. Klima veriore. Bimësi veriore. Temperament verior. Tip verior.

JUGOR mb.
1. Që gjendet në jug të diçkaje; që është i viseve të cilat ndodhen në jug; i jugut. Pjesa (ana) jugore. Skaji jugor. Poli Jugor. gjeogr. Gjysmërruzulli Jugor. gjeogr. Tropiku Jugor. gjeogr. Gjerësia gjeografike jugore. gjeogr. largësia e një vendi nga Ekuatori në drejtim të Polit të Jugut. Pika më jugore. 
2. Që fryn nga jugu, që vjen nga jugu (për erën). Erë jugore. 
3. Që lidhet me vendet e ngrohta të jugut; që u përket këtyre vendeve; që është karakteristik për vendet e ngrohta të jugut ose për banorët e tyre. Dielli jugor. Ngrohtësi jugore. Netët jugore. Bimësi jugore. Temperament jugor.

Nuk ka vetem nje Fjalor, Monda, behet fjale per Fjalorin e 2006-s, ndersa ky eshte i 1980-s besoj, ose i 2002-shit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).