Dr. Tritan Kalo

65 Komente

Doktorret jane me langaraqet e ati veni. Dava legenash, gjasme intelektuale, qe shofin hallexhinjte nga duret.

Praktikisht eshte e pamundur te nxjerresh ndonje gje prej tij, pervec faktit qe i paligjshem dhw burokreaci e kote qe shton ngarkesen, edhe kaq te paperballueshme te mjekve shqiptare. Kalo e perforcon mjaft mire ate qe isuf kalo e argumenton ne detaje ne shkrimin e tij te meparshem. Ne rastin me te mire ministria gjendet si kola ne pune.

Filloni ier testoni  farmacistet qe kan studiu per fshires xhamash ,pastaj kaloni nga policia me ushtaret zhvejg

kaloni te kuklla e vitrines presidenti qe uron gezuar Bajramin per Diten e Veres

edhe vazhdoni ju tjeret

Mese e drejte Elba kjo qe thua per farmacistet. Jo me larg se para nje muaji pata nje eksperience negative me nje krem te krijuar nga nje farmaciste shqiptare (e diplomuar para 80-s). Ma kishin rekomanduar kremin meqe kishte pasur efekte impresionuese. Pasi fillova ta perdorja edhe une isha po aq e kenaqur me te sepse vertet ma permiresoi lekuren dhe crregullimet pigmentale, po pas nje muaji pata disa efekte teper te cuditshme... U interesova se c'permbajtje kishte dhe besoje ose jo, progjesteron brenda. Normalisht kjo nuk do perbente ndonje rrezik te madh ne doza te vogla, por sic duket kremi qe perdora une po. Sigurisht, asnje indikacion qe permbante ate hormon... Imagjino tani cfare efekti do kishte tek nje e shtatezene...

Kurse une kam pas ne lagje nje burrelse qe mezi  di te lidhi dy fjale qe kane lidhje me njera tjetren dhe ishte e martuar me nje farmacist burrels gjithashtu.

Zbresin nga malet e Burrelit ne fillimet e demokracise ne Tirane dhe hapin nje farmaci ne mes te Tiranes  ne qender. Me ilace stoqe e dallavere te skaduara kane hapur dhe dy te tjera si edhe jane biznesmene nafte me sa kam degju .

Rastesisht me thote nje dite , kushedi sa here kam shitur ilac per ngordhje per miun me mendimin se e duan per minjte , e me mbrapa kam marr vesh se grate e kane pire me vra veten - dhe i futi nje te qeshme ne fund !!!smiley

Biznesi u shkon per bukuri , femijet studiojne dhe jetojne ne Kanada vetem pa te jemen dhe te jatin , ata nuk punojne , prindet farmaciste *    ,,,,  u paguajne qerane , shkollen, ushqimet dhe cdo gje ....farmacistet  jane ne gjendje te vijne cdo 3-6 muaj nga Shqiperia ne Toronto te shohin femijet sepse vete vendosen te kthehen ne Shqiperi.

Kjo grua nuk ka diplome farmacistje ..........edhe kur tregon skandale nga goja e saj nuk i duhet diploma

ajo vazhdon punen ne mes te Tiranes farmaciste , po nuk di a do ti vije rradha ndonjeher te testohet

Nuk ka nevojë të tesohet një farmaciste pa diplomë, thjesht t'i mbyllet farmacia e të dënohet për mashtrim.

Eshte e trishtueshme te mendosh perfundimin e nje te semuri qe shkon ne farmaci dhe si zakon leshi qe kane qe nuk marrin rrecete te mjeku, por  i kerkojne farmacistit  ndonje ilac duke i shpjegu se cfare ndjejne , dhe ky i, e fundit , si dashamires qe jane i kuron njerezit me dijen e tij, saj !!!

apo mjeku ne Tirane qe para disa vitesh i thote tezes time (qe shoqerohej nga mamaja ime )  ....degjoni ketu ne kete moshe qe jeni ju ( te 50-tat) behej fjale atehere , nuk kemi ca ti bejme semundjeve , me te reja normal qe sbeheni dot, po pini nganje tylenol ose advil se jane te mira kto qe ju ka sjell mbesa edhe flini rehat, edhe i percolli tamam si mjek i diplomuar smiley

Kur me vjen mamaja vjet ketu e vizitova ne nje specialist per syte se vuan nga diabeti dhe nuk i kishte mire syte, kur ja pa ilacin mjeku ktu ia hodhi ne plehra, pas vizites dmth morem vesh qe mami kishte perdor ilac koti per syun dy vjet e ca mengjes dreke darke,

ja kshu , mish per top jan ber  njerzit prej hallit

te testohen e te hiqen nga puna  doktorra, infermiere, farmaciste , mesues edhe kushdo qe abuzon

Ne shba avokate inxhinieret doktoret testohen.Pse kane frike mjeket tane nga testimi?

po kush rri e ben shkolle prap , po doli veteriner tjetri ca duhet me bo ?

C'i ke keto? Mjeket ne USA testohen vetem nje here ( ne fakt jane 3 provime, 1 jepet para se te hysh ne shkolle mjeksore, 2 te tjeret gjate shkolles dhe rezidences). Asnje mjek ne profesion nuk testohet vetem te dipllomuarit e rinj. Mos flasim fare se kush e ben testimin ne USA dhe kush ne Shqiperi. Kjo qe po behet me mjeket ne Shqiperi eshte e peshtire. Dhe te hapin syte se gjithe bota ka mungese mjekesh, edhe Shqiperise eshte duke ja vjele Gjermania, s'ka per ti ngel asnje i afte per be.

Edhe për mësuesit këtu ka testime, janë kualifikimet (5, 10, 20-vjeçar) Nëse duan t'i bëjnë më shpesh, çdo 5 vjet, le t'i bëjnë. Janë një teguesi mjaftueshëm për të matur nivelin e  mësuesve. Tani janë shtuar dhe konkurset për vende pune.

Për çfarë duhet ky testim i sivjetshëm, që nuk arrijmë ta kuptojmë për çfarë do shërbejë?

T'i testojne e t'i lujne fene, se pastaj na dalin artikuj me narvina. Kane punesuar dashnore apo femije shokesh vetem per hater. Kane marre rroge si pedagoge dhe i kane lene nxenesit te bejne ore bosh kafeve, dhe u kane vene dhjeta bijve te njeri-tjetrit. Kane marre nga 8 mije euro per favorizime ne specializime. Testet s'ua pergatit beqaj, por mjeke te tjere. Qe tek argumenti, keta tregojne qe jane derdimena e qe duhen testuar para mbrapa. Rrezik jane si puna e atyre mjekeve qe thane se viktimat e 21 janarit ishin qelluar nga afer e me arme te kalibrit te vogel.

Seriozisht e ke? Po çfarë vlere ka testimi, kur i paafti arrin ta çajë dhe këtë bllokadë( aspak të vështirë) falë miqve të tij?

Atehere te kerkohet nje menyre qe garanton drejtesi ne kontrolle, por jo qe te mos behen testime fare, vetem se ministri s'qenka mjek. 

Çfarë t'u them më për Shqipërinë?!

Imagjinoni çfarë instalimesh skandaloze kemi në vendin tonë. Sa vë në karikim celularin iPhone, bie automati.
Lëre pastaj rrugët nëpër lagje. Nuk ta bën zemra të nxjerrësh AMG-në nga parkimi poshtë kompleksit e kështu që laj e thaj majë BMW X6-ës.
Mentaliteti, skandal. Më shanin shokët pse mësoja në gjimnaz dhe isha nxënëse më i mirë. Madje mbaj mend njëherë që kur u tregova shokëve që do kandidoja për Top Model, filluan të më quanin pederast.
Varfëri e madhe! Të shikojnë njerëzit varsen floriri dy gisht të trashë në qafë dhe i shqyejnë sytë, a thua janë gati të ta këpusin me gjithë qafë.
Respekti për natyrën zero!
Shkoj tek Vila që kam në Golem, nuk të bëhet të dalësh nga pishina e kridhesh në det. Uji fëkale!
Shëndetësia? Mesjetë...
Të shohin kështu të kollarisur dhe nuk duan më lekë, euro-euro gërthasin.
Shoqëri hipokrite që nuk do ligj e shtet!
Hyn në lokal dhe fshehin gjithë tavllat e duhanit. Sa marrin vesh që nuk je zyrtar, paf-puf të gjithë duke tymosur për 7 palë qejfe...

Nuk bëhemi dot ne shqiptarët, përveç ne të tjerëve që shajmë shqiptarët!
(Beluli)  i Fierit  smiley

Qe tek automati me celularin i-Phone 110 voltsh te kanadase. thuaj shyqyr qe te ka rene automati, se do te te kishin rene ty dhembet nga dredhja e korrentit. smiley

O Elba, sqaroje prape qe ishte shaka e Belulit nga Fieri se ka fakira qe e perserisin emrin e vet nja 20 here qe ta mbajne mend po t'i pysi njeri, le me te kuptojne ca ke shkrujt

smiley 

nuk harxhohet oksigjeni kot apo te na fusin ne burg pastaj

Merre me mend tani , Prof .Edvin Priftin do ta testoje nje injorant si Beqja  smiley

E kush na siguron neve qe dhe te procesi I testimit per te luftu dhe njehere ato qe kane marre titujt doktorra me rryshfete dhe korrupsion dhe pa pike profesionalizmi dhe pa betime hipokratesh , nuk do kete korrupsion dhe mashtrime prape?! Lol

Kush ka marre diplome ne kohe te Sales, jo vetem qe te testohet, po ta bejne gjithe shkollen nga e para. Ka dal ne Bradi me diplom... smiley

Po ka testim më të mirë për mjekët se puna e tyre? Kontrolloni dosjet e tyre, sukseset, dështimet, ankest në emër të tyre, e s'ka nevojë për teste formale idiote.

Doktori qe po relaton mund te jete i afte e nuk kam si e paragjykoj, por nuk arrij te kuptoj si del garant ai per te tjeret.

Mesa shof ne video aty eshte dhe ai zoteria i shoqates se infermiereve, ne fakt ka nje klinike dentare, pra ben stomatollogun pa qene i tille por ka qene infermier ne nje fshat andej nga Permeti. E lehte per ta verifikuar. Ka dhe nje farmaci bile, pra ne te njejtin ambient ka edhe farmacine edhe kliniken dentare. 

Cfare dua te them? Po e kam fjalen qe si gjithmone kur nje ceshtjeje te drejte i bashkohen sharlatanet atehere nuk kemi si ta marrim seriozisht.

Doktori meqe ra fjala , di gje per G.I.A. Vitalin qe sheron kancerin ne pankreas? smiley Nje kanaqe 1/2 litra ben 1.5 euro.  Dhe kur e mendon qe nje liter uje shitet ne dyqan 0.5 euro. smiley

Te testohen te gjithe nje per nje. Ai qe eshte i zoti nuk ka pse ka frike nga ballafaqimi i dijeve te tij me te rejat qe sjell shkenca. Veqse ballafaqimi duhet te jete midis profesionisteve.

pikerisht, problemi ne shendetsi si dhe kudo ne sektore te tjere ne shqiperi eshte kompromentimi i publikes nga privatja, i politikes si rasti i farmacisteve me siper. eshte veshtire qe ne cdo person qe punon apo drejton aktualisht neper ministri mos te kete njerez me lidhje me farmaciste(apo private), apo interesa te lidhura me ilacet.Mjeket jane kategoria me e testuar ne shqiperi dhe kete nuk e lu as topi,prej vitesh funksionon nje sistem qe i teston ata, edhe pse ne hapat e para se nuk ka qene as dege e liberalizuar.

Problemi ketu nuk eshte se po kundershtohet thjesht nje testim qe fundja eshte jo ligjor dhe si i tille pa pasoja per te ardhmen individuale te mjekeve, por fakti qe qeveria nuk ve gishtin te thelbi i problemit qe eshte martesa publike private(eshte veshtire te gjesh nje person ne pushtet apo drejtim sot qe nuk ka ndonje interes privat, qofte farmaci qofte klinike privare), dhe nepermjet masave qe merr tregon se motivim te vetem ka zevendesimin e monopoleve te njerit krah apo blerjene tyre me te vetat, pra ka dyshime per interesa "korruptive", megjithse i justifikon ne emer te reformave, per tu hedh hi syve njerzve;

Justifikimet e ndërhyrjeve agresive të pushteteve të tjera ndaj “ishullit autonom mjekësor” janë kryesisht ato ekonomike, menaxheriale e financiare. “It’s the economy stupid” pati thirrur Klintoni, duke theksuar kështu prioritetin e qeverisjes së tij. Shëndetësia kushton gjithnjë e më shumë, ndërkohë që po ashtu shtohen me vërtik çdo vit ambiciet, potencialet dhe mundësitë reale të saj për të bërë shumë më tepër në shërbim të shëndetit të njerëzve. Buxheti i mjekësisë shtohet progresivisht, po kështu shtohet oreksi i politikanëve për t’i pasur në dorën e tyre nën kontroll e përdorim ato. “Janë shuma tepër të mëdha për t’ua lënë vetëm ju doktorëve në dorë që të bëni çka doni e ëndërroni me to”,-më pati thënë në konfidencë një ekspert i huaj. Kështu u futën si menaxherë drejtues informaticienë, ekonomistë apo politikanë brenda “ishullit të shenjtë” mjekësor, persona jo të këtij profesioni, të cilët përpiqen të marrin edhe drejtimin e tij. Ata si “homo economicus” nuk kanë si ta njohin “teslimin” as si koncept, as si ndjesi, as si “lëng shpirtëror”, e as si vlerë morale.  Por kjo nuk i pengon ata që me kollare dhe jaka të bardha të shndërrohen në komandues, predikues e kontrollues të veprimtarisë së bluzave të bardha.

Si koncept, testimi i tillë është i kundërt me “teslimin”, angazhimin vullnetar shpirtëror dhe etik profesional të mjekëve, i cili u krijon atyre krenari dhe prestigj. Testimi i imponuar nën diktatin e autoritarizmit ministror, përkundrazi, si shprehje mendësie dominuese për nënshtrimin e autonomisë profesionale mjekësore, u krijon atyre pasiguri, zhgënjim e trishtim. Jo për kalueshmërinë e testit, por për arrogancën dhe shpërfilljen e demonstruar nga zyrtarët më të lartë të shëndetësisë tonë ndaj tyre.
Edhe si mekanizëm vlerësimi, testimi i propozuar duket i cunguar e kanceralesk. Sepse synohet të matet dija, pra vetëm njëri komponent i aftësisë mjekësore, e cila është shumë më komplekse. Do maten fjalët, por jo rezultatet as veprat. Jo jetët që kanë shpëtuar, as diagnozat e sakta, as hallet e zgjidhura, as falënderimet që kanë marrë. Nuk do maten kreativiteti, të rejat që kanë praktikuar, as intuita klinike e tyre, aq e çmuar në këtë profesion. Dhe as dhimbjet e vuajtjeve e humbjeve njerëzore, që ata i mbartin me vete pa faj si Krishti kryqin kudo që shkojnë, madje dhe në familje e shtëpi. Kështu, kirurgu që ka shpëtuar qindra jetë, mund të mbesë në testim po nuk iu përgjigj pyetjes teorike apo retorike të improvizuar nga nëpunës të Ministrisë! Çka padashur na kujton Shvejkun me pyetjet e pakuptimta befasuese të tij, jashtë çdo konteksti me realitetin.

t i mjegullt
Pretendimi që testi kryhet për të vlerësuar njohuritë e quajtura “bazë” dhe inventarizuar nevojat e edukimit të tyre, është po aq i mjegullt. Pa thënë asgjë, cili e çfarë kriteresh do vlerësohen? Do jetë uniform ai për mjekët me të njëjtin profil, por me të dhëna moshe, stazhi e kushte krejt të ndryshme pune? Në fakt, këtij testimi i dihen që më parë rezultatet. Mjekët në sitën abuzive të tij do ndahen në “nisheste, miell dhe krunde”. Disa shumë të aftë, disa mesatarë e disa të dobët. E pastaj çfarë? Ç’do bëhet me këta të fundit? Fillimisht u tha që do flaken. Pastaj u tha jo. Na duhen! Pse u duhen vallë? Për t’i fajësuar e treguar me gisht për pazotësi? Ky do ishte cinizëm dhe padrejtësi. Sepse, në fakt, ata më së shumti janë viktima dhe jo fajtorë. Janë lënë si Dr Jonici i Çehovit pa mbështetje për vite apo dekada, pa stimuj, pa mjete e literaturë për kualifikimin e tyre. Apo Ministria do justifikohet duke ua hedhur fajin pazotësisë së atyre për dështimet e saj? 

 

Testim Mjekeve, testim mesuesve, testim ushtarakeve, testim administrates, terror mbi njerezit, "se keshtu e duan keta", me frike, ndryshe nuk marrin vesh.

Klime terrori psikologjik, krize ekonomike, paraja ka prere gojen me kohe, frike nga papunesia, shtet pa rend dhe siguri, pa spitale, me ilace, pa shkolla, pa ngrohje, pa mbrojtje sociale, rini pa te ardhme, burg per te tere dhe perseri terror psikologjik.

Deri kur do duroje ai popull ?

Po t'i kishte testuar Berisha, Lefti, nuk ishte vjedhur banka, nuk ishin lejuar lazarate, nuk ishin liruar ata te 21 janarit e s'kishte marre denim me te lehte xhuvani, si dhe nuk do te kishte marre fund mjekesia. Thuaj shyqyr qe po del njeri te beje detyren.

Po thoshin disa komentues me sarkazem kur pane foton e Rames me Doktorin Turk qe i operoje te Emen : "Po ky pse nuk e çoi ne Spital Shteteror, apo nuk kane kaluar akoma testimin mjeket atje?!"

Ne fakt, ironia qendron se mjeket e huaj qe ushtrojne ne spitalet tona private, nuk respektojne asnje ligj! Nuk kane asdiplomen e njehesuar, si e kerkon Ligji, nuk kane kaluar testimin per marrjen e liçences se ushtrimit te mjekesise ne Shqiperi, nuk kane te mbrojtur gjuhen shqipe, si kusht ligjor qe e kerkon ligji..pra shkurt, kryejne vepren penale te Ushtrimit te Paligjshem te Mjekesise dhe KM yne atyre ja le ne dore te emen, ndersa "vendasit" presin radhen per testim, ndonese disa kane 40 vjet karriere

Bota seprapthi

Tash e tutje me Njohjen e Enverit si Babë edhe komentet e shoqes left me ....iiiiiii në fund , mejtoj se duhen rikonsideruar e parë në një kënd tjetër . Dikur kam pas mëdyshje se Pozicioni i saj ka qenë Neokomunist ose Komuniste e Reformuar . Tani e vërteton përsëri .

ndersa "vendasit" presin radhen per testim, ndonese disa kane 40 vjet karriere

Bota sëprapthi . Deri kur do durojë ai popull ? smiley

Ktheje mbarë LefTKope . Atje ku ishte ! Rrëmbeni Armët smiley

skeni pare asgje akoma

Po pse kane frike mjeket nga testimi? Nje dalje pozitive nga testimi i rrit figuren ne sy te njerezise, i ben me te rendesishem e per rjedhoje shendeteson sistemin e shendetesise. Te gjithe jemi deshmitare te katraurave qe jane bere keto 23 vite me dipllomat, me profesionet me emerimet e me gradimet saqe jemi te gjithe te nxirre nga pislleku dhe maskaralleku. Po a ka gje me te rendesishme se cilesia e jetes se njeriut? E pra, mjeket, infermiret, sanitaret duhet te jene te paret qe te kalojne ne sitat e verifikimit per te hequr skorrjet e krijuara keto 23 vite. Pallavrat me thenje dijetaresh apo shenjtoresh, apo brockullat se si do te na testoje Beqja jo mjeku, tregojne as me shume e as me pak friken qe kane keta rrugace te sektorit shendetesor nga padija funksionale qe i karakterizon. Ja po ju siguroje une qe testimin nuk do t'ua u beje Beqja, por nje komision mjekesh te specializuar nderkombetare.  

 

nuk kane frike nga testimi por nga ata qe i testojne, mjeket e thane shume bukur qe profesioni eshte i atille qe te teston perdite. Cdo dite e profesionit te tyre eshte nje testim me vete, per shkak te specifikes se ushtrimit. Pervec kesaj llogjikisht nuk mund te punosh si ne shqiperi, me standartet e mungesene mjeteve dhe te testohesh si ne amerike, eshte absurde

Nese ka dkush qe duhet te testohne jane drejtuesit, menaxheret qe drejtojne, shefat e pavioneve dhe katedrave qe kane ndermarre kete nisme, per integritetin e tyre, bashke me beqajn, dhe ta them pse ne; gjithe tymnaja ku beqaj e bazon kete testim eshte nje trajnim aspak serioz i bere nga ministria mbi check upin, ku kryesisht eshte perdorur per te vjedh ca fonde dhe per te avancuar nje program abuzimi fondesh, qe do ti ndajne ne menyre legale me kontraktore private. Pervecse trajnimi u be gjate orareve te punes ne  menyre aspak serioze, u morr per baze nje anketim aspak serioz dhe formal, te cilin jam i bindur asnje mjek nuk e ka marre seriozisht gjate plotesimit te tij.

Ne argetim e siper pasi i rrekelliu ca gota rakie  doktorri tha-  Kur  me bie zilja ne mes te nates e me ngrene nga gjumi  per ndonje operim rendom , mendohem me bisturi ne dore  ,  vertikalisht apo horizontalisht thiken ??  

smileysmiley

 

Testimi i mjekeve sidomos kur dalin sefte nga shkolla eshte praktike te pakten ne vendet e perparuara.nga ana tjeter kush ua verifikon aftesite mjekeve te huaj te cilet praktikojne ne shqiperi?

Këto lloj testimesh janë të tipit " s'kanë c'i bëjnë gomarit, i bien samarit". 

Jooooooo keto lloj testimesh jane inventaret e kooperativave , qe te kuptohet   a  u  sigurua  dhe prodhua    " buka"  ne vend edhe kete vit apo jo ??

Dikush me tregoi nje hisori personale pak caste me pare. Po lahesha ne dush,me tha,kur pikasa nje si kokerr, diku ne kembe dhe u bera merak. Kishte shkuar te konsultohej me kirurgun e keteushem, qe sot ka nje post jo me pak rendesi  ne nivel kombetare.Provinca i ka keto benefite, sic thote avokati miku i graves,qe ne njihemi kollaj me njeri-tjetrin. Ai ne prani te tij, mer ne telefon nje specialist te zone,ku i kerkon te ndihmoje nje mik dhe specialisti i thote te vije.Shkon ky te QSUT duke prit qe te takohet me specialistin.Prit e prit dhe ai s'dukej gjekundi.Nje infermier aty pari i kishte thene qe kot pret ketu,ai ka kliniken private ne filan vend dhe aty mund t'a gjesh.Shkon ky hallexhiu te vendi ne fjale dhe e vertete e gjen aty. Ti do behesh operacion qe ta heqim kokrren,i kishte thene,operacioni ben 1500 euro me dy diti i shtruar,do bejme dhe biopsin,gjithsej te shkon 2000 euro.Po mire,dakort,i kishte thene ky hallexhiu,po ma shiko nje here,me bej nje egzaminim.Specialisti i zote kishte perserit fjalet qe i kishte thene ca sek me pare dhe kishte shtuar qe eshte mire t'i bish mbraba sa me shpejt.Kthehet hallexhiu te kirurgu patriot dhe i shpjegon situaten- te pakten te me bente nje rezonance,- i thote. S'ka mundesi te ket thene keshtu,i thote kirurgu patriot. Ore,keshtu me tha,po ti te lutem me gjej nje njeri qe t'me beje rezonancen.Ai prap mer ne telefon dike tjeter dhe ai i len takim.Si nje i rekomanduar me mik hyrjen ne laborator te themi,e ben permes nje rruge klandestine per te shmangur radhen.Ben rezonancen dhe pergjigja ishte qe s'ka problem,mund ta mbash dhe mund ta heqesh, po nuk ka asgje serioze.Ai vendos ta heqe po jo te specialisti i zot qe ju rekomandua ne fillim dhe gjithcka ne rregull.
Nqs do me vene shtet,ky palloshi im,i yti dhe  i te gjitheve ne,te coje me pare policine neper spitale. Kaq.

Po jo, se le kalamajt e mjekeve pa buke, infermieret, rojat e gjithe te punesuarit. Jo polici, jo shtet policor, jo terror ndaj ketyre biznesmeneve.

Jo vetem qe t'u coje polici, por t'i detyrojne te dokumentojne cdo veprim, te mbajne fature per cdo sherbim, por edhe t'i pushoje nga puna ne shtet keta, qe te punojne vetem ne privat. Dhe ne privat pastaj le te vloje konkurrenca. Po i doli nami si mashtrues langaraq, i shkon per shele klinika private e s'ka as punen ne shtet ku te gjeje paciente. Dhe namin ia nxjerrin po rivalet konkurrente, dhe po e fshehu ai. Tani qe jane kolege ne shtet e mbajne mire me njerit-tjetrin, se mbulojne njeri-tjetrin, ndajne para operacionesh, etj, etj. Shoqerova dike per nje vizite tek nje doktoreshe, ne kliniken e saj private nje apartament me qira 300-400 mije lekesh. 20 mije leke vizita e kishte, dhe fuste 3-4 paciente ne ore, 80 mije leke ora, dmth, dhe s'paguan as taksa, asnje gje, dhe as nuk ka nje kontroll te historikut te veprimeve qe ka kryer. Per ca i duhet rroga e shtetit asaj, sa per t'i zene punen dikujt? Neve na tha te shkonim ne 6, pritem deri ne 7 sepse aq shume njerez kishin ardhur. 

Pse ca do beje polici, do e detyroje mjekun te beje diagnozen e sakte?

Polici asht metafore mer Bredho,polici si reprezentativ ekskluziv i shtetit,mer vesh. smiley

Policia mund t'i detyroje te mbajne nje historik te detajuar per cdo veprim ne kartelat e leshuara nga shteti, jo kartela qe i hap privati enkas per ty. Faturat e sherbimeve dhe recetat te mos jene vetem mjek-pacient, por nje kopje t'i shkoje rregullisht ne menyre elektronike dhe shtetit, ne menyre qe te behen verifikime te plota ne rast ankesash e te mos kene mundesi t'i manipulojne.

Lexoj poshte dhe nuk di ca t'bej, te qesh apo te qaj

Kriminelet e Sales s'kane me policine qe ta perdorin per konkurrence. Tani qe jane rrugeve, perdorin dinamitin. Sa doli sala ne opozite nisen te kapen bandat e dinamitit 

Vetem droge perdite smiley

E vertete, ska me nevoje per moped klandestin per te zbuluar. Tani droga eshte sheshit, perdite, tre here ne dite ne lajme vetem droge. Kushte speciale per biznesin kolumbian dhe assistence ushtarake.

Per tu habit, nuk pemendet kokaine ose heroine, nuk permendet rafineri moderne e prodhimit te kokaines. tani i ke cdo dite ne lajmet e cdo televizioni. 

Shume i lokalizum dhe amatoresk paska qene si fenomen, por sot qenka pa e nevojshme te kalohet ne industri te rende dhe moderne.  Me assistence logjistike dhe risorse njerezore profesionale ushtarake. Duhet me qene i mrenshem me i kuptu keto prioritete smiley 

Po pra, shume i lokalizum, ne media kombetare nga italia e blogger nga cdo cep i botes. ka me te lokalizuar se aq smileysmiley

 

Prandaj duhet ushtria tashti ta coje deri ne Spanje e Gjermani. smiley 

shi mor shi ca thoshte tjetra per shqiperine e sales smiley. droga e lazaratit kishte lidhje me shtetin smiley

http://www.heartmybackpack.com/blog/laza...

Shi ca thote pasi nderhyri Rama, na paska zbardhur faqen

Just two weeks after our visit, the Albanian police successfully raided Lazarat for the first time in over a decade. In the span of five days, 

Po ca hashashi thuji mos u lodh ta portretinxish Shqiperine si te pazhvilluar, se tani ne Shqiperi vijne rafinerite me moderne te kokaines dhe ne Shqiperi punesohen italiane dhe kolumbiane, Mrika  approves this message smiley

Largohu shkabe ti nga kokaina smiley

Pytje me vend sepse te gjithe e shohin perdite ne televizor qe tani shteti ka prioritet kokainen dhe jo kanabisin smiley

Testimi duhet bere sepse ka plot plot mjeke qe s'te sherojne, police qe s'te mbrojne, mesues qe s'te mesojne, komuniste qe s'kane lexuar marksin, prifterinj qe s'kane lexuar biblen apo hoxhallare kuranin..

Inderuar Rama.

Shëndetësia është e FUNDIT . Ai vend është mbarsur në atë farë feje me sqapizëm nga sali Qenef berisha sa të gjithë janë kthyer në çobenë dimri që tregojnë Histori me dhi e me ujq pranë zjarrit , nën gurgullimën montone të zjerjes së Gjroshëve në vorbe .

 Nuk ka shanse për kujdes njerzor. Leri të vazhdojnë akoma siç e kanë mjekët .Lejoi dhe hallexhijtl të zgjidhin vetë hallet e tyre me vetëgjyqësi me Mjekët . Shqipëria aktualisht është lënë nga Sqepërit e Mut Shtetit të Mut burrit të Shtetit si një Gropë HALEJE Gjigande dhe nuk mbyllet menjëherë e frontalisht . Diku duhet tërhequr në se mendon se mund të punohet për të mirë të Shqiptarëve .

Nuk mundet një vend që përfaqëson "kapitalizmin " të ketë psikologji kolektiviste .  InteliDjenca edhe tek Mjekët  ,  janë pjella të mbarsjes së LefTKopesë me Babasqapin . Nuk kanë shërim hë për hë .

Çdo zgjidhje Optimale të mundshme për një Shtet e Shoqëri  e Dogjën me " Pishtarë Demokracie smiley .Tani duan ta rikthejnë me terminologji KaRpitalistësh smiley

Është mundim i kotë

Ra shi në Vlorë . Në prag përmbytje Novosela ..Edhe një premtim i mbajtur ...

Kaq mjafton për ta ! Dhe po qe se vjen dhe Alba me zamete me ironi  ështlë qershi mbi tortë !

Ja zere se tu pergjigj, nje minut se e ka doren ne timon smiley

Mbaj Linjën

Shëndetësia është e FUNDIT

E ashtu eshte c'na duhen spitalet ,kur  ka bere ymer perendia kush  ka lindur do te vdese.Kot edhe populli nuk thote "ne koke e ne grope".smiley

....shendetesia eshte e Fundit sepse; gruan e coj per te pjelle Zahon ne spital Austriak palloshi,nenen e beri operacion ke spitali Turk qe na i solli demokracia kurse populli le te shkoje ne halet e trasheguara nga Dulla .

Demokratet e Macukullit do xerrojne menjehere qeverrine ...ka thene Kreshniku i Cullakece ..! Ce dum mjeksin  me ata qe kan ardh me vota te vjedhme, kan thene ata gjith

seriozitet ata ...Ene Romi tha me qe ne Albani kan ardhe bijt e eterve edhe un nuk kandidoj me.Ja u le radhe tjereve ..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).