Në repertorin e këtij viti, dirigjenti Zubin Mehta dhe orkestra e Filarmonisë së Vjenës kanë përfshirë dhe një kolazh me muzikë tradicionale shqiptare. Në violinë ishte anëtari i Filarmonisë së Vjenës, Shkëlzen Doli, një shqiptar virtuoz me origjinë nga Kosova. Po aq të shkëlqyer ishin në violinçelë Edison Pashko, në klarinetë Hekuran Xhambali, ndërsa koreografia shqiptare u përfaqësua me balerinin Eno Peçi.

 

84 Komente

Shif, shif sa e çuditeshme, kjo o eshte pune e sherbimeve inteligjente kulturale sekrete, o muhabetet tona ne Peshk ndikojne ne menyre mistike realitetin objektiv austriak.

Emosmiley, meqe je staticjen, sa eshte probabiliteti i rastesise qe ne te dy nuk kemi muhabetuar rastesisht per kete çeshtje 2 jave me pare?

http://peshkupauje.com/comment/950335#co...

Mos degjo Profilin-Tem qe thote se nuk kemi gjera te reja per te thene; kemi more kemi akoma gjera per te thene, por nuk kemi veshe per te degjuar.

 

Great Albania folk music. Shqiperia eshte kthyer tashme per mbare. Zoti na pranoi prape. Amen!

Titulli eshte gabim. Duhet 'shqiptaret qe cuditen vienen '. Se normal shqiptaret ne ket dynja kane cuditur, habitur, itur itur cdo shtet te botes qe nga austria der ne zimbabve. Lejini mer keto idiotizma prej te vogli se po na infektoni dhe ato tre qeliza normale truri qe po perpiqemi te zhvillojme ketej. 

"shqiptaret mahnisin bostonin"

do kthehesha me avion nga bostoni dhe po blija ca dhurata te vockla ne ajerport. dhashe kredit karden. shitesja me tha: t'i mbeshtjell bashke apo vec e vec? shqip! U habita. I fola edhe une shqip: nga e more vesh qe jam shqiptar? lexova emrin ne kredit kard, me tha. myshterinjt qe prisnin ne radhe, buzeqeshen me dashamiresi, edhe pa kuptuar gje.

Ka edhe nje menyre tjeter per te njof shqiptaret ne aeroport: fizionomia.

Kur ne portat e daljes vershojne me nxitim kaptina te ngurta cepa-cepa qe terheqin rraka-dak-rraka-dak valixhe plastike te rrumbullakta, e sigurte, nuk e humb kurre shenjen, je ne shoqni dora jone, sikter vetmia planetare.

 

te halja eshte me e sigurte, se dalin te gjithe duke mberthyer dyqanin jashte.

smiley

E pashe nga fillimi nfund po per qamet se e kapa ket 4 minutshin.
Do e kene editu kto ktej

Bredh, duhet ta kishe pa direkt,sepse edhe une me vone e pash tek rai2 por e kishin pre,e kush e shijon ate perveç nesh qe jemi rrit 

Me ate mbiemer qe ka dirigjenti, shume pak 4 minuta albaneze.

smiley si per here te pare mos u qaj, se ne te marri krahun pastajsmiley

+1 Historia keshtu ka qene deri tani. 4 ne 2009 (4minuta dhe intro). Vitin tjeter pjesa shqiptare do jete 16 minuta.

po jo mi gjembi, do rritet me 7% dmth do shkoje nja 17 sek me gjate

Sidoqofte, mos te harrojme qe ky eshte edhe nje premtim tjeter i mbajtur!

besoj se kjo pjesmarrje duhet te kete qene merite e atij shqiptarit nga kosova qe ishte anetar i filarmonise se vjenes.

se ne pergjithesi artistet shqiptare nga shqiperia kane prirjen inferiore per tu paraqitur si italiane,greke apo amerikane ne pergjithesi.

ata qe paraqiten te tille s'bejne hajer asnjehere (se s'kane nivel). inva mula eshte 50% shqiptare dhe 50 % ruse, dhe paraqitet neper bote si shqiptare, se eshte rit e edukuar ne shqiperi, jo ne rusi. 

pra nuk rren (ose zbukuron) gje. bile ata qe rrejne jane budallenj. se me shanse ke kur paraqitesh si shqiptar, prej misterit qe shkakton sesa si nacione me te medha qe kane qit me dhjetra artiste te nivelit te larte. 

ruset i kane nja 4-5 soprano me emer, asgje fitonte Inva te paraqitej si ruse. 

per te mos thene qe gjenialiteti gjendet tek shqiptaret me sasi te konsiderueshme. 

... per te mos thene qe gjenialiteti gjendet tek shqiptaret me sasi te konsiderueshme.

smiley

Prova me e sigurte e gjenialitetit te konsiderueshem shqiptar eshte Peshku, ku komentohet duke zberthyer zinxhirin e pantallonave.

 

vete videoja e vene ne kete artikull, e provon se çfare them une. vetem 25 vjet hapje kemi dhe i zume vendet kyçe, te pakten sa i perket muzikes sinfonike. (te tjerat arte jane me te veshtira dhe do vijne me ngadale) 

çdo udhetar qe ka vizituar shqiperine, ka vene re dukurine per te cilen flas une. bile edhe kur ka dashur te levderoje komshite dhe jo ne. 

kape nje tekst te 1909-tes. 

Des plaines du Vardar à l’Adriatique, de la Thessalie au Monténégro, l’Albanais est maître par le droit du premier occupant et par le droit du plus fort. Par la race, par la langue, par les croyances, par les mœurs, il se distingue et se sépare des autres peuples de la péninsule ; il a son individualité bien tranchée.

 

Qu’il soit grand vizir à Stamboul ou berger dans les solitudes du Pinde, le Skipetar — c’est ainsi que lui-même se nomme — est un aristocrate, un homme libre, un noble.

 

RENÉ PINON

Revue des Deux Mondes - 1909 - tome 54.djvu/832

Po ç'ke or burre me shqiptaret pellazgjike, shif veten tate ore Albanais se per dhjete minuta po thu gjera te kunderta qe nuk rrine dot bashke:

... le Skipetar est un aristocrate, un homme libre, un noble ... qe del nga halja duke mberthyer dyqanin jashte.

.

je ti i paafte te kuptosh. kur dilte nga halja, i lidhte breket dhe mbreti i frances. sado deodorant t'i hedhesh kur dhjet mban ere, dhe sa me shpejt me ik aq me mire. 

ti je ne nivel te zhardines, qe shqiptaret e 1909-te u thote njerez te pagdhend, maloke, te paemancipuar, ndersa tjetri qe vinte nga parisi (kryeqyteti me i ndritur i kohes, se sot po behet qytet koti, i ka ik fuqia) PO TE NJEJTET i quante aristokrate. kush ka te drejte sipas teje zhardina apo ai tjetri, me me kulture nga ajo ?

ne 1909 z'behej me fjale per pellazge po per te njejtet maloke qe ke dhe sot. vetem me autentik (ne veshje dhe sjedhje). 

dhe per prove, te nivelit tend te kuptimit qofte te nje teksti, po te bej nje pyetje, pse i quan shqiptaret aristokrate ? cili eshte tipar dallues dhe i perbashket i tyre ? (i shqiptarit dhe aristokratit, ne lidhje me kohen tone, pra te borgjezise).

ose me thjesht, çfare e dallon aristokratin nga borgjezi ?

Vetem ne 300 dite...

si e ka titullin pjesa para "valles se krushqve"?

Sikur ky 4 minutshi shqip mos te ishte shfaq hic ne Viene edhe ma mire do te kishte qene .

Sikur ne website Shqiptare te mos kishte trolle shqipfoles edhe ma mire do kishte qene.

Respekto mendimin e tjetrit gjembaç dhe kur ste pelqen, pa e etiketuar. Kaq duhet ta ket mesuar amerika besoj apo jo? Se eshte ber e modes tani, sju pelqen dicka robve i fusin nga nje troll nga prapa dhe i laj e duart. Shum vk. 

Se harrova, gëz Vrsmiley

mendimi i tij duket pa lidhje. hodhi nje gur ne uje tjetri dhe iku. nuk ke pse e respekton fare. 

çfare pune i prishet atij personalisht se shqiptaret i bijne qemones ne vjene ? po ne te tjerve ? le ti shpjegoje arsyet e tij me gjerazi dhe t'i analizojme. 

edhe kur bota te vlerson s'duan disa. kur vetem mund te perfitojne, ne rastin ketu sikur te jene edhe vete instrumentiste apo studente per muzike. 

ne muzike dhe ne futboll po na njeh bota dhe vlerson ne kete epoke. çfare te keqe sjell ? ketu dhe te mobilizojme tere forcat. me mire me qene futbollista dhe violinista se punonjes vreshti. 

Me fyu rende - do te thonte Beluli. Gjithashtu te tjeret do thonin qe po ta kishe lexuar Jack-un me perpara, do kuptoje qe e ka te modes te flase kundra shqiptareve e shqiperise. Meqe une s'e mbaj veten te jem Nene Tereza apo Dalai Lama, sikur ka nje kufi dhe durimi.

Une nuk marr vesh nga moda te them te drejten. Ketu ne katundin tone s'ka mode. Ti s'e paske provuar vete qe kur je mbrapa duke lare pjata s'ke mundesi te mesosh shume nga Amerika.

Eh ta qaj hallin ti me pjata une me piza nje moot eshte. Po xheku mund te kthehet me vone per shpjegime. Ndaj thote i mencmi, durimi eshte virtyt. Zoti ta boft mar ishalla kte vit ty o gjemb. 

Edhe ty gjithashtu koko!

Sa e meshirshme paske qen me mu... dhe un se paskam dite ...!

Shqiptaret e Shqiprise apo ne pergjithsi shqiptart nuk kam noj gja kunder tyne se edhe vet jam nji prej tyne.

Pjesa shqipe e luejtun ne Viene thjeshte nuk me pelqeu shum ordinere per aty , noshta jam gabim po kam te drejt edhe me gabue. Si ka than ai shoku/shoqja "gabime jena dhe njerez bajm" . Cheers and get some sleep people .

 

Po ta kishe thene kete qysh ne fillim, se pse mendon qe s'duhet te ishte luajtur, do na kishe kursyer disa fjale smiley

ai duhej ta mbyllte me : edhe ma mire do kish qene per mu.

qe te na kursente fjale. se keshtu i ra nga kina pa thene ndonje gje te zgjut. 

se ça i pelqen apo jo atij, si rruhet kujt ne kete bote, deri diten kur te jete ne vend te atij dirigjentit te orkestres se vjenes. 

Dirigjent ne Viene nuk kam nermed me e ba at punesmiley ti ne dac rruje ne dac jo per veti e ke .

Ndersa per ju maraklite e pijatave njerzit kan ba hajer jo vetem tuj la pijata por edhe tuj pastru banjo . Shqipja ne NY u diplomu prej Columbia university tuj pastru banjot full time po ne Columbia . Ej kjo bote eshte e bukur pikrisht se asht shume diverse .

 

mundohu qe komentet qe lexon ti kuptosh fillimisht.

jo une po asnje njeri nuk e rrun per ty, se s'ka pse edhe te doje. ti jeten tende, te tjeret te veten.

kur je diçka ndryshon puna pastaj. se siç te merziti ty muzika e tij, ashtu do merzitesh edhe ti dike tjeter, kur ti zesh ekranin e TV per dy ore. se nuk do te pelqejne te gjithe edhe veze floriri te pjellesh nga nje ne dite.

 

Zubin Mehta ka per zakon te fusi nga nje pjese te panjohur dhe te papritur ne reportorin e orkestres. Pata rastin vjet ta ndiqja te drejtonte po filarmonine e Vjenes. Ne mes te pjeseve te gezueshme, tipike te kesaj fiarmonie, kishte futur nje pjese muzike klasike post moderne. E befasoi gjithe publikun, gjysma e te cileve leviznin ne karrige prej sikletit. Me kete rast une degjova dicka qe s'kishte shanc ta kisha zgjedhur vete dhe qe me ka lene gjurme edhe sot.

Ky dirigjent i ka dhene mundesine atyre gushedhjamosorve ne salle te degjojne dicka te re (dhe te bukur). Nuk e di e zgjodhi kete kolazhin shqiptar ngaqe i la mbresa muzika apo nga respekti dhe simpatia per artistet tane ne orkester. Sdq, surprize shume e bukur dhe dicka e ralle.

 

 

neve na ka perkushtuar opera Mozarti dora vete moj, jo me nje dava dirigjenti.

shko lexo libretin e operas Cosi fan tutte. ta kuptosh se ça po them.

Shko lexo libretin e operas artistike mesjetare Non fano tutte cosi, te kuptosh qe hedh gjyle si gjithnje ... se arti zotrie ... ka lind ne Rilindje, ndersa ... se karti zotrie ...  eshte fenomen modern, fisnik, aristokratik, pellazgjik.

 

Mozarti kompozonte muzike jo libreto. Dhe shqiptaret ne ate opera jane perdorur si artifice, ashtu sic amerikanet na perdoren ne ate filmin "Wag the dog".

nuk e di filmin amerikan, po per te provuar qe grate e tyre nuk jane besnike ne dashuri dy pasanike italiane u shnderruan ne shqiptare. a e kupto situaten ? (shqiptari modern eshte refugjat ne itali, shku me gomone. e perbuzin t'gjithe)

shqiptaret e asaj kohe ishin alen delonat ose don zhuanet  e italise. nuk ta them psene, gjeje vete.

dhe libreton nuk ja kane dhene me zor, Mozartit po e ka zgjedh vete. 

So glad qe degjoj kete lajm. Dhe une kete vit te ri u kam bere dhurate vec muzike shiptare te huajve qe njoh. Gezuar peshku!

E paskeni nis me rrena te trasha vitin e ri ktu ne Peshkt! smiley

Ca lesh koncerti i vjenes mer? 

Gjynof gjynof. 

Ka pasur shumë entuziazëm deri në nivelet më të larta te politikes për faktin se në Koncertin e famshëm të Vjenës, ditën e parë të vitit, është luajtur një pjesë shqiptare.

Në blogun e njohur “Pejzazhe të fjalës” thuhet se pjesa shqiptare ka qenë thjesht kolonë zanore e një filmi promocional, të futur në pushim të koncertit si reklamë.

Ka pasur shumë emigrantë në fakt që janë ankuar se nuk e kanë parë këtë pjesë, edhe pse e kanë ndjekur Koncertin e njohur plot

Një film promocional 20-minutësh me titull  “Der Boulevard – Die Wiener Ringstraße 1865-2015” të regjisorit Felix Breisach, që i kushtohet 150 vjetorit të një rruge të famshme në Vjenë dhe që është shfaqur në pushimin e koncertit.ësisht.Muzika shqiptare është përfshirë aty si kolonë zanore.

 

pjesa eshte ENTRACTE (interval) qe ndan pjeset e koncertit qe luhet ne salle (duket nga video, e shfaq televisioni shteteror austriak ai qe trasmeton dhe koncertin ne direkt per gjithe boten). telespektatoret nuk e shohin sepse TV e botes (perveç kanaleve private te muzikes klasike me abonim dhe qe nuk jetojne prej reklamave) qe propozojne kete koncert e shfrytezojne kete moment per te shfaqur reklamat e tyre, me te cilat sigurojne buxhetin e tyre vjetor. 

hajt pra mjaft na çate karin me investigacione policore amatore juve shkerdhatat (dhe plot te tjere misérables) qe jetoni per nje cope buke ne zonat e arinjve polare.

...ti halabak anonim shko gjej shoket e sojit tat dhe allkatu tere diten.Nje i edukum e shkollum nuk  mund te perdor ate lloj fjalori rrugacerie mbase ti nuk ke faj per kete.

Nigjo mor mik . Shqipria nuk bahet me zor dhe aq ma teper kur cdo kush prej nesh hyn vend e pa vend dhe pretendon se gjithcka shqiptare eshte ma e mira ne bote pavaresisht deshires se mire . Kjo thjesht na kthen ne "Borat Country". Modestia , etika dhe vetpermbajtja na vlejne shume ma teper se 4 min ne concertin e Vienes.

te vlejne ndoshta TY. keshtuqe fol per vete. 

pastaj duket qe video nuk eshte e manipuluar dhe as mashtrim, apo jo ? atehere ç'mut tjeter kerkoni te kjo teme ?

Avash mor bir mos u rrembe . Ty ta ka fajin Idrizi,Heretiku e noj tjeter si ata qe te kane kthye ne dhunues verbal , dhe jo vetem ty . Ata kane llogarite e tyne kur shprehen ne menyre brutale por ti nuk ke asnji arsye per ti kopjue ata .

une ata qe permend ti nuk i llogaris fare, meqe ra fjala. 

po kur s'ke gje me shtu me mbi nje debat te dhene, mos moralizo me kot (se kush na duhet, me mire neve shqiptarve nje video kater minutshe apo ulja kokes sipas teje, per me teper pa dhene argumente ose nje llogjike te çfaredoshme), vrej punen tende. 

 

Kam lexuar qe dhe vete toponimi 'Austri' ka prejardhjen nga shqipja 'a u shtri?' Meqe ka qene zone e populluar heret prej pellazgeve. 

Si ka thone borati 'my ssiter number three whore in all kazakstan'. Kshu dhe puna jon. 

Whore .. por jo dosido , whore superiore

Whore me integritet. Jo dava rruspije lulishtesh. 

ok kalliri i plot e mban koken poshte - po kjo a te ban derman ty

video siper si te duket, kalli plot apo bosh ?

dhe mos harro qe ishe ti qe erdhe dhe the qe kjo video eshte kot, qe me rresht te pare. pra e vure veten ne pozicion me te larte. kalliri bosh je TI, ne rastin qe po diskutojme ketu.

na trego ndryshe videon tende dhe ta krahasojme.

Supes qe konsumohet ne intermexo i kane fute do gjethe ekzotike albaneze

per cilin qellim sipas teje ?

thjesht, kur bane supen ato gjethe u ndodhen aty

a ishte e shishme supa ? - nuk e dij.. e damshme jo  , noj gja per tu mbajt mend .. ? absolutisht jo

per te te lehtesuar "analizen", duhet te mendosh me thjeshte qe kete veprim ata e bene per mire apo per keq ? sigurisht per mire, te miren e tyre ne radhe te pare, te koncertit (te supes), por edhe tonen si shqiptare. (na del emri, na del nami per mire)

atehere pse me u qa ? kur asgje humbim ? (megjithese edhe humbja s'duhet te na beje te qajme ose ankohemi)

siç permenda diku me lart (per studentet dhe artistet), austriaket mund te na tregojne indirekt, rrugen qe duhet te ndjekim ne te ardhmen, me çfare mund t'i jemi botes te nevojshem, ne si shtet dhe si popull. ku mund te gjejme me mire nje hapesire ose vend qe te shprehim ate qe ne kemi me superiore si njerez dhe popull, etj.

Ed Rama, megjithese artist vete, kerkon te na beje "sherbetore te botes", te punojme deri ne pike te fundit te gjakut per te, se sindikatat mungojne. 

kur mund te jemi artiste, me te talentuar ne kete fushe. imagjino dhe vete kryetarin e kemi te tille. (po e di ai, kjo eshte çeshtja)

ps: shyqyr qe nuk kane prishur Liceun artistik. jemi vendi i vetem ne bote, me duket qe kemi lice te tille. megjithese atje behet (mesohet) art bashkekohor sot. dmth nuk behet me art.

Ne i kemi dhon botes non terezen spo i jepkemi dot 4 minuta nje cop koncerti austriak. Pse se dim ne ca kan qen austriaket? Ca malsor mooti kan qen. 

Sa per at pune ata malsor jane prap .... biles edhe zvicerrianet etj

te ishin malsore ku e gjen (nuk te bejne malsore vetem malet mesa duket). po fakti qe kane mbajtur aq gjate mbreter, mbi zverk, popull koti tregon qe kane qene. njerez te perkulshem dhe pa personalitet.

njerez me vlere (edhe pse siperfaqesore se akoma jane vandale ne shpirt, rastin presin ta tregojne, si me çifutet ne 45-en) i kane bere mbreterit, qe ishin race tjeter, pra nuk ishin fare austriake. tani qe udhehiqen vete, demokratikisht, ne natyre te tyre do perfundojne prap.

ok fluturon gomari...

ne fakt jane popull me artist nga gjermanet. ndoshta u vjen nga afrimiteti me italine.

Austriaket dava komb druvaresh o burr. Vend depresionues pa pik tempi. Ku ka si shqipria o vlla. Do mal? Ke. Do fush? Ke. Do lum? Ke? Do det? Ke. Do saganaq ter yndyr te jorgo ne orikum? Ke e ke. 

ime ke fol si duhet , nuk ka asgje per t;u habit kur provon e punon krah te huajve dhe shikon se je dhe me i mire se ato

jo se jane me te mire

po punojne me shume me dicka qe kane ne duar

dhe ne shqiptaret kemi kohe qe e kemi nxjerr nga moda kte stil

po ti kthehemi jam e bindur se nuk do t'a habisim veten me smiley

sepse bota nuk ka kohe te habitet, te kenaqet edhe ben vaki .....me shqiptaret

eshte ironik komenti i tij. 

ndersa neve shqiptaret kemi vlere vetem ne shqiperi. jashte saj zhdukemi si kripa ne uje. po te shohesh ata me me emer, ne bote deri sot, jane ata qe kane lindur dhe bile jane arsimuar ne shqiperi. 

çfare lind neper bote, jane kot. guri rende ne toke te vet, nuk thone kot.

a dihet kur do knoj Beyoncé me Kreshin? Ket duna ne, pa filarmoniqira ohuu!!

Sipas KM ishte muzik jevgjish dhe jo shqiptare smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).