https://www.youtube.com/watch?v=xF18-wbn2bM

Njera nga ceshtjet me te debatuara te muajve te fundit midis perfaqesuesve te Ministrise se Arsimit dhe pedagogeve e sudenteve te Universitetit Publik eshte Reforma e Arsimit te Larte, qe ndryshon ne menyre dramatike menyren sesi financohet arsimi dhe sesi drejtohen universitetet.

Ne studio: Zv. Ministr i Arsimit, Arbi Mazniku, Pedagoget Arlind Qori dhe Mark Marku nga UT dhe Besart Kadia nga Forumi per Liri Ekomomike.
Ne pjesen e dyte, filmat qe konkurojne per Oscar.

4 Komente

shume perverse keto reformat e rilindjes;

jone si dardha qe ka bishtin mbrapa, si ato disqet e gjeneral gramafonit, me te futme'

studenti i kthym ne klient dhe universiteti i kthyer ne qender tregtare, shif kur te hapi dhe TEG' univ

pjesa e dyte mbi oscarin, mjaft amatore. Duket sikur te ftuarit jane me te hollivudizuar se c'duhet, nuk mund te bejne nje kritike te hajrit mbi filmat, me kutin e hollivudit te sotem.

1. Pritet prej vitesh dhe nuk ka ndodhur? c'keput brockulla more Blend? reforma ka filluar ne 2007 me ligjin e ri dhe sistemin e bolonjes

2. proces unik - thote mazniku, ne qe cdo gje qe nuk e rregullojme apo kontrollojme i veme kycin. Nuk rrisim cilesin e studenteve, por ulim numrin e tyre.

here tjeter lerja organizimin nje personi si mazniku qe ndjek nje strukture ne argumentim, se vete nuk e ndreqe dot biseden - 

Arlindi beri nje oponence te paqme por nuk i rrihet pa perdorur ato shabllonet marksiste. 

 

 

Ky draft ligji per arsimin e larte eshte skandal.

ka shume dobesi dhe paqartesi.

nese nuk do te ndryshoje, dhe do miratohet si eshte, do krijohen shume probleme. do te behet nje tjeter dem, ne vazhdim te demeve qe iu bene nga ligji i 2007.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).