Ekspertë të mjedisit debatojnë mbi shkaqet e përmbytjeve si kjo e fundit, dhe ç'mund të bëjmë tash e mbrapa. Është faji i ngrohjes globale, shkatërrimit të shtretërve të lumenjve, apo një dukuri natyrore që do të ndodhë pamvarsisht gjithë të tjerave?

Vangjo Kovaçi, ekspert i erozionit
Xhemal Mato, ekolog, drejtues i "Ekolëvizja"
Sokol Marku, Inxhinier gjeolog
Elian Tanini, aktivist i ambintetit, nisma "Mbill pemën tënde".

Në pjesën e dytë, "Rrjetet sociale si një mundësi organizimi dhe solidariteti". 

Deni Sanxhaku, aktiviste "Lëvizja për Universitetin"
Erlad Kapri, gazetar, studiues
Ergys Mërtiri, socilog, bloger
Besjan Pesha, aktivist, "Nisma #Thurje".

 

37 Komente

 kur lexon per gjithe  keta ''aktiviste'' dhe gjithe keto   ''nisma'' e ''levizje'' ,  thua me vete i kenaqur..  ueeee bravo! lumsi Albanie per shoqerine civile qe ka! 

po kur vjen puna ne praktike pastaj, (p.sh tani meqe permbytjet jane aktuale), nuk sheh kerkund nga keta vullnetaret e shoqerise civile te organizojne dicka, te ndihmojne...  por sidoqofte,  ne teori jane te forte!

Belul, eshte kudo ky fenomen i ketyre gjerave fallco e te paverteta. nje shembull jane universitetet private qe kur vente inspektimi nxirrnin nje thes me dokumenta ku shikoje partneritete, binjakezime, kerkim shkencor, plan zhvillimi akademik po ne fund te fundit kishe te beje me pedagoge qe smerrnin vesh as vete cfare shpjegonin e me studente qe duhet ti coje prape ne fillore.

Tani qe jemi ne kete derexhe nje arsye eshte...

Nje arsye eshte se tipat si ti jane aq kot sa besoni/shpresoni/uroni se llogjet e ketyre tipave, qe vene tek programi i ketij tipit te ketij blogu, do te ndryshojne dicka. Kur jane pikerisht tipat si keta qe shafqen ne per programe dhe emisione opinionistike/blogeristike qe e kane menderosur boten dhe Shqiperine.

 

ik o guulo se do te mbyllet Discounti...

Ca osht nje ekolog...dikush qe bo eko?
Mos ke dash me thon ekologjilog...dikush qi bo ekologji

  ambjentalist i cdo gjallese mbi toke...dhe marrdhenia e tyre si ekosistem

Opinione te ca individeve krejt te pahaberisur, obllomve te gjithe, qe shfrytezojne fonde duke fole e bere kotesira ! 

24 vjet i lene pas dore tere komplesiteti i masave  qe harmonizojne lidhjen e ujrave te rreshjeve me detin, shtreterit e lumenjve me grykderdhjen  e  rrjedhen e vrullshme ne deti,  si kyci i mbrojtjes tokave parabregdetare dhe gjithecka mbi to  ndersa keta derdimene flasin per ndikime te ngrohjes globale .....e te ftofjes ntajare te tyre ! Ku dine keta se demi me i pallogaritshem eshte ..Kripezimi i tokave fushore ! 

Turp qe kane guxime per te dale e llomotitur.Sherbetore te injorances ! 

Mu nuk ma hapet emision , por edhe 100 minuta vallaj ...smiley

Jam i bindur qe emisione te tilla ku marrin pjese edhe emra te dashur e autoritare per shqiptaret si Xh.Mato etj te bejne te mendosh se edhe drejtimi emisionit kryesisht ka pas ndergjegjesimin per nje Ruajtje ambienti .

Kjo qe thoni Ju i nderuar Grava eshte problem madhor qe ka te beje me "Cfare i kane bere Shqiperise Kasta e Hajduteve te Klaneve Politike prej 25 vjetesh ' i faktuar edhe me pasoja shkencerisht ne fushen e bujqesise .

Do ishte me shume interes nje emision ku te perplasen keto mendime nga JU e specialistete tjere per keto pasoja .Ashtu sic dhe shume "perplasje " te konceptit e perdorimit te Rezervave , Dokumenteve Ligjore per Pergjegjesi te kesaj Natyre .

 Me shume interes do ndiqej  nje emision permbylles tek Cani me Seks TOY me te ftuar kryesore Berishen dhe Jozefpercken dhe kengetor Lek Plepin e Stresin ..per pasojat e permbytjes smiley

Xake , Xhemali eshte shoku i banges,  me mua ne gjimnaz.Profesioni i tij eshte mesues fizike.Ka nje shoqate ambientaliste e eshte intelektual serioz.Por tema ne diskurs ishte krejt jashte parametrave njohes te gjith sa ishin aty.E verteta eshte se per 24 vite mungon autoriteti shkencor per interpretimin e fenomenit shkencerisht,  mungon autoriteti shtetror i pergjegjshem, per masat e paprogramuara  mbrojtese, per te qene perballe nje analize gjithfaktoriale.Ketu ka pergjegjesira  shum shum te renda,  shtetrore nder 24 vite, ndaj  popullit, shtetit, pasurise se pazevendesushme qe eshte toka are. Mesojeni  dhe besomeni mua.Demi eshte shume me i madh se shperthimi i Vezuvit ...! 

Keta ndajne sadakara ! Vend i denuar per tu shkaterruar, kjo ish perle mesdhetare,  qe ra ne dore xhahilesh ! 

 

pas permbytjeve te jugut ,i erdhi radha edhe veriut te permbytet.

Aktualisht Fierza po punon me kapacitet të plotë me katër turbinat, të cilat shkarkojnë rreth 520 metër kub ujë në sekondë e bashkë me shkarkimet nga porta numër katër, vetëm nga hidrocentrali i Fierzës derdhen në Koman më shumë se 900 metër kub në sekondë

...i hapen te gjithe portat Rilindasit,kane rast me bo nje dore te mire paresh to eksportu energji ke fqinjet,pavaresisht cfare fati i pret fukarenjet posht nga fushat. smiley

Marre pa leje nga Eco bicycle. Kjo s'do shkenc per t'u kuptu. As degree ne ekologji. Keto jan gjema kombetare qe nuk behen per nji vit, dhe me e keqja, dun nji shumefish kohe per t'u riparu, aty ku mund te riparohen, se jo rralle jane deme te pakthyeshme. Mbulesa pyjore-shkurrore ne pjese te tilla, qe perbejne thelbin e shqipnis kodrinore dhe paramalore, jane me te vlefshme se florini, se nafta, se ca te dush ti! Ta majm me shnet (ne tullum) shqipnin, se vet e dhjeme, sic dhjeme Berane... Te kom thon o Grave, mrena unazes do mblidheni te gjith, te mbyll me shtat porta, do bohet tirona si Teba!

E po fol ore aman, se ka dit qe per sa ndodhi( une e kam dit ka vite qe do ndodhte e prap do ndodhi ) , po flasin te gjithe te " guximshmit" pa dit se ku eshte " tokeza e ...muhabetit

Bej pake te lutem grafikisht,  lartesine  e terreneve nga deti ! Jo per noigjo por ta marrin vesh gjith sa po flasin, per pozicionin e " Yllit ...Karvanit" ne mbytjen e .... haurit Hekuranit ! 

Moooos ! Edhe kjo boni vaki ? 

Edhe ti u habite? Kete ja knoshin vetem Shokut Rama smiley

qeveritare me makine pa targa! dhe na bo pershtypje pse polici i thote kurve femres ne rruge

O bredho boji refresh....se kane dale variantet e reja ne qarkullim 

Ajo qe i gjujti policit ishte mashkull, policet ishin femra smiley

 

I ka arrestuar policia qunat qe i prene rrugen ministrit.

Me kujtun Cher me Tina Turner. Ka pas kengetare dikur! S'di si u bo ajo Cher nga shneti.

Shame Shame Shame

Terqeta Peshku.

Me vjen keq qe e hapa internetin dhe OraNews me vonese dhe pashe vetem pjesen e dyte ate te rrjeteve sociale. Do kisha qejf te ndigjoja Maton dhe ate Kovaçin si eksperte te natyres. Megjithse ketu morrem vesh nga Grava se Mato qenka fizikant, nderkoh qe une e di ambjentalist. 

Pjer, me beso mu ore burre ! Nuk ka pat fakultet per " ambjentaliste" edhe sikur ta donte ahere Xhemali ! 

Mesues fizike ...! Vangjo, ( Kovaci )  i vetemi qe mund te thoshte dicka per temen ka qene ekspert per erozionin ne  terrene te pjerrta.Pa njohje me zonen bregdetare, te cilen e kam mbuluar une.

Te besoj i dashur, te besoj, por me ato emisionet e tija per bujqesine dhe natyren, me ishte krijuar pershtypja se ai ishte eksperti i natyres. 

Ka marr shembull nga Salihu dhe Edi qe permbytjet i lidhen  me kostelacionet e hapesires Kozmike  dhe inatin e .." Yllit te Sabahut,  " me pozitat ne qeverisjet ! 

Pse vec Lubonja te flasi per gjithecka e te tjeret te fryjne syte.?

smiley 

tani e pashe kete videon e emisionit te Blendit. po ky qenka Elian Tanini mo..  po me kete jemi  takuar e pershendetur njeher  rastesisht  te  nje kafe/bar  ne Tirane, nepermjet nje miku  te perbashket.. 

pershendetje Eliano!smiley

kjo goca ne foton siper e ka qajt lukun e OJQ smiley

Ky tullaci qenka trap

Ne 1990 edhe kalamajte e shkollave e dinin qe bimesia zvogelon erozionin , pemet ne pellgun ujembledhes te lumenjve ngadalesojne rrjedhjen e ujit te shiut drejt lumit duke e bere te mos mbushet menjehere. te mos flasim per argjinaturat e hidrovoret ne zonen fushore .kishte institut hidrologjie me njerez te cilet kishin studiuar rrjedhjet e lumenjve cep me cep te vendit.nashi kemi keta ekspertet te cilet rishpikin  rroten e thone gjera qe shqipot kane dekada qe i dine po s'ua do bycka ti zbatojne...

" Fix Fare " Alba ! Dhe ta mbyllim se vate vone per ...dreke anej e darke knej ! 

O Blendi, o komshi ! Mire po i bon emisionet por perzgjidhi njerezit se duke ftu Besianin me shoke , mund te  degjoshe ....shume gjera per LSI - ne por pake per temen !Dhe cfare teme se ! Po deshe organizo nje per pasojen me te  rende qe askush nuk e di  nga qeverisesit , gjer kete moment.Po don ti them une ke te kesh ne studio.Autoritete qe te degjoje kush te kete veshe ! 

Miqesore nga Gava 

I nderuar, bo vaki Blendi nuk e ka ate takat te therasi ekspertet. Ai interviston çfar i çojne. 

Pjer, moderatori ka rolin thelbesor per temen qe diskutohet, ne menyre qe ajo te kthehet ne interesante per teleshikuesin.Sidomos tema si kjo e gjitha fatkeqesi e perseriteshme 

Grava, po e mendon te udhes, pijme nje kafe bashke nga fillimi i javes.? 

me shum kenaqesi Blend  ne privat po ju percjell nr. e telit tim

te pjesa e pare me interesante ishin perplasjet mato-gjeologu, ku ky i dyti nuk i vinte aq rendesi ekologjise,mbjelljes se pemeve, pra ne njefare menyre ja vinte fajin paparashikueshmerise, kerkonte me teper investime ne fushen e vet. Nuk do te cuditesha sikur te jete i involvuar ne keto firmat qe shfrytezojne lumenjte ne menyre aq te eger.

Si dhe fakti qe ana ekologjike, mato dhe eliani, vote e bardhe, nuk deshironin ta politizoje problemin(as e majte as e djathte tha) kur problemi nese eshte ekologjik eshte detyrismisht politik. Shtysa per fitim, e rrenimit te publikes per privaten deh rolit regresiv te politikes ne keto vite me rrenimin e instituteve, licensave e shkaterrimit te lumenjve, e ben kete nje ceshtje edhe politike. Eshte klasike per ekologjistet, nejse.

Pjesa e dyte kish debat me interesant mbi rolin e komunikimit te mediave sociale sot, kur ka nje zhvillim dhe rritje te ndikimit te tyre ne mobilizimin e masave, apo sic kish dhe opinion kunder, ku roli i social net eshte me teper i i nje shfryresi te zemerates dhe mos veprimit.

cfare ishte ai qerosi me artikull gazete ne xhep e qe citonte biblen? 

Me kete rast gjasme nen dhimje dhe perkujtim me te permbyturit po na prezantohen apo me mire te them po na sillen ne tepsi dhe rilindasit e ardhshem Edvinist smiley

Dale nga dale ti bejme media fit dhe keto kokrrat e vogla ....urdher nga ambasadori arrixhijo meksikan smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).