Nese askush nuk ka shkuar aq larg sa ta quaje regjizorin Eastwood (sepse ka patur edhe aktor Eastwood) "poet te kinemase" (siç mund te thuhet pa hezitim "poet i dhunes ne kinema" per Brian De Palma-n), Clint-i gjithmone eshte konsideruar jo vetem nje regjizor i talentuar (siç eshte fundja i talentuar çdo zanatçi ne zanatin e tij) por eshte theksuar si ai ka patur dhe ka "diçka me shume se kaq". Ose thene ndryshe : askush nuk e ka vene ndonjehere ne dyshim faktin se Clint Eastwood eshte autor, realisht autor i kinemase (per me teper qe kinematografia,si industri ose art kolektiv, krahasuar me artet e tjera  si piktura muzika apo letersia, e veshtireson jo pak mundesine e konstatimit te firmes -signature- autoriale).  Dhe kjo, me gjithe faktin se ai nuk ka qene asnjehere skenarist i ndonjerit prej 35 filmat e tij : Eastwood gjithmone ka qene "veçse" vënës ne skene i nje skenari, qe producentet e Hollwyoodit i kane vene perpara ne tavoline dhe... "kaq". Pra Clinti "thjesht" i ka zbatuar. Edhe "American Sniper", filmi i fundit i tij, eshte adaptim ne ekran i nje romani autobiografik te Chris Kyle, snajperit me te famshem te te gjitha kohrave te Ushtrise amerikane.

E prap se prap, talenti i firmes "Easwood" eshte i pamohueshem dhe, nese do e permblidhnim ne nje fjale te vetme, ajo do te ishte : klasik.

***

Ashtu sikurse edhe ne dashuri, edhe ne filmat e Clint Eastwood-it pothuaj ka gjithmone "foreplay" dhe tradicionalisht, ato jane jo pak  konvencionale dhe cliché-ske : tek ato te "American Sniper", heroi kryesor, mjafton te hape TV-ne ne 1998-n (dhe te shikoje atentatet e kryera ne ambasadat amerikane ne Kenia dhe Tanzani) qe te vendose te integroje SALS, forcat speciale te marinsave. Dhe kur ne 11 shtator 2001 shikon tek rrezohen kullat binjake, vendos te niset per Irak. Por nejse, po ja falim, sepse tradicionalisht (pra, tek filmat e tij me te mire, si psh tek "The Bridges of Madison County", "A perfect world" ose "Unforgiven"), pas preliminareve (foreplay) debilizuese, Clinti-regjizor e merr veten, dhe ne jo pak raste, shkelqen ne gjithe pjesen 'tjeter' te filmit (qe ne fund te fundit eshte dhe vete filmi).

Por kesaj rradhe... ncuk. Dhe padyshim, si zakonisht ne kinematografi, problemi vjen nga mizaskena, nga pikeveshtrimi regjizorial. Duket se Eastwood nuk ka zgjedhur rrugen e psikologjizimit te heroit te tij (dhe shume mire ka bere !), por edhe ndonje rruge tjeter më interesante, nuk eshte se ka zgjedhur. Nga ana tjeter, thuhet se Chris Kyle, snajperi i vertete, ne librin-kujtime te tij shfaqet shume here më pak ambig sa ç'e ka nxjerre Eastwoodi ne filmin e tij dhe mendoj se pikerisht ky eshte dhe burimi i problemit : nje far' hezitimi i Easwood (si regjizor), per te portretizuar heroin e tij. Disa skena jane interesante (sepse pikerisht te ftohta), si psh ajo kur heroi takon ne USA nje ish-ushtar te cilit i ka shpetuar jeten, ose kur takon rastesisht vellain e tij po ashtu ushtar ne Irak. Por ato jane te rralla ne numer : gjate pjeses tjeter te filmit, te krijohet pershtypja se Eastwood ka vetem nje objektiv : te beje nje hap "perpara" ( "denimi i luftes, si diçka e keqe" - mos moreee, pse nuk e dinim kaq ne ??), dhe dy hapa "prapa" ( "patriotizmi eshte çeshtje e te gjithe popullit" ). 

Ne perfundim, filmi i ngjan me se shumti nje ushqimi 'fastfood'. Dhe me e bukura eshte se, ne fund fare te tij, nepermjet nje tabele (te cilen nuk mund ta them per te mos e SPOILER ate), mesojme diçka qe mua më duket se perben pikerisht zanafillen e filmit, te filmit qe do doja te shihja nga Clint-i, ne vend te ketij qe pashe ! Ose per ata qe e kane pare ate : po t'ja mbante Eastwood-it, lé ta vinte skenen e fundit fare-fare qe ne fillim te tij !
;)
(p
or sigurisht qe nje gje e tille do te donte te tjera kellqe...).

ps: dhe qe mos harroj: Clint Eastwood ka bere ne 2006 nje diptik shume te mire : "Flags of Our Fathers" dhe  "Letters from Iwo Jima", dy filma mbi betejen ne Iwo Jima (Japoni) gjate luftes se dyte Boterore. I pari, nga pikeshikimi amerkian. I dyti, nga ai japonez.
Dhe po mendoja : po te kete ende k.qe Clinti, le te hidhet e te beje nje film te dyte, pra nje replikë te "American Sniper", por kesaj rradhe nga pikeshikimi... irakian !
;)
 

5.8

 

128 Komente

Clint Eastwood eshte si Lotthar Matthäus,i cili ishte nje  nga futbollistet me te mire te te gjitha koherave,por,si menaxher,zhgenjyes deri ne dhimbje.

Sipas mendimit tim,filmi "American Sniper" ishte teper "katunarski" per te dhene nje kritike te shendosh.

p.s.

A e pe "50 Shades Of Grey"?Sa e ula kryet me lexu nji mesazh ne gsm,Rita Ora veç e kishte perfunduar rolinsmiley

Perndryshe, DakotaJohnson  me la te ftohte sikur rakia mbas ceremonise xhenazes.Mer vlla,aktore pa fije te lezetit  dhe sikur te mos ishte e bija e Melanie Griffith.Sallen e filmit e leshova duke  kenduar kengen "kam dyqanin te selvia,hej usta Murat,ma e mire e ama se bija,hej usta Murat" smiley

Perfundimisht,"American Sniper" dhe "50 Shades Of Grey" jane dy filmat me te reklamuar per momentin,por nuk ia vlejne kohen dhe parate e shpenzuara.

 

 

Really???? Goca e Don Johnson??! Si m'paska shpetu mua.  Sa qef e kam pas te Miami Vice, lol. Wow. Mgjth m'u duk shume simpatike ajo. Pastaj ca prisje per 50 shades ti njehere? Ato nuk pretendojne per Oscar. Dhe bileten na e dhane me cmim ma t'arsyeshem se American Sniper apo gjithe filmat e tjere ne pergjithesi. Bereqaves edhe kaq.

Edhe per mu nje film qe edhe mund ta kapin nivelin mesatar .

Me fitu American Sniper do ishte si me fitu Tirona me Luftetarin ne Gjirokaster.

ato jane jo pak  konvencionale dhe cliché-ske : tek ato te "American Sniper", heroi kryesor, mjafton te hape TV-ne ne 1998-n (dhe te shikoje atentatet e kryera ne ambasadat amerikane ne Kenia dhe Tanzani) qe te vendose te integroje SALS, forcat speciale te marinsave. Dhe kur ne 11 shtator 2001 shikon tek rrezohen kullat binjake, vendos te niset per Irak.

kaq me mjafton per te kuptuar se Stalker nuk e njef fare, po fare-fare, shoqerine Amrikane. 

Ngaterron kekun (kinemane) me byrekun (shoqerine amerikane). Une nuk vura ne dyshim (nuk kam arsye ta bej kete gje, pasi po flasim per nje film e jo per nje artikull gazete qe rrefen nje 'news item') pra nuk vura ne dyshim faktin se personazhi kryesor u be marins pasi pa ne TV atentatet ! Une komentova perqasjen kinematografike te Eastwood ! Ne te njejten menyre sikurse dhe thashe se, eshte patetik dhe qesharak fakti qe, fundin e heroit (SPOILER : edhe pse, kjo gje dihet qofte dhe nga wiki : Chris Kyle eshte vrare kot fare ne 2013 nga nje psikopat ish-ushtar amerikan, gjate nje seance miqesore qitjeje), pra fundin e heroit nuk arrin ta perdorë per ti dhene nje tjeter dimension filmit (zgjidhja me e mire do ishte ta vinte qe ne fillim fare!), por e ve ne fund te tij (te shoqeruar me pamje reale nga homazhet patetike te ca histerikeve ultra-konservatore).

ps: ç'a ka bo vaki qe ke nderruar kaq radikalisht mendje per njohurine time ndaj shoqeise ameriqene ??  sikur nuk ke patur te njejtin opinion para ca kohesh (kjo nuk do te thote qe do kerkoj e do gjej mesazhin tat te dikurshem smiley )
naten
 

Kinemaja nuk eshte art per hir te artit, po duhet te shprehe te vertetat apo te behet guide e reflketoje. Ameican sniper, aq sa nje statistike bajate, eshte realitet i shoqerise ne amerike, per te cilin shoqeria vete ka shume respekt, pavaresist se me ato ne kafe me puro ne dore, ai eshte nje vrases. 

Nese Eastwood do te donte "te shprehte te vertetat e te behej guide" (te citova), le ta vinte ne film skenen kur heroi i tij vritet kot fare ne USA, vite te tera pasi mbaroi misionet e tij ne Irak. smiley Pse nuk e ve ? Apo se ka frike se i jep filmit nje tjeter dimension ? (dhe ne vend te tyre vë pamjet 'pe verteti' te varrimit te heroit te tij).

ps: e megjithate, kur ka dashur, Eastwood e ka bere shume mire ate pune (shprehjen e te vertetave...). Por me "American Sniper", "ashtu eshte nje pune" dhe "kaq di e kaq ben" (ne fakt ai di qe ç'ke me te, por ne kete rast, nuk do).

E shikon qe ti je shume here me paragjykuese se une ? (qe nuk jam hiç fare, ne fat)

Me fal per nferhyrjen ! Por ai film calon shum ma teper se kaq per mendimin tim .

Skenari eshte komplet pa akordim , Action dhe sentiment komplet pa lidhje .

Pershembull : skenat me vrasjen e grave dhe te femijeve pa lidhje krejt . Jo se nuk jane perdore grate dhe femijet prej terroristave por ne kete film skenat me to vijne shume makabre pa noj lidhje llogjike .

Se sa llogjike mund te jete nje nene qe shtyn femijen e saj ne terror eshte veshtere qe une ta pershkruaje por regjisori duhet ta beje kete . E ky nuk e bani .
 

ajo qe ti quan "skenar pa akordim" (nena qe shtyn femijen ne akt terrorist, etj etj) vjen prej faktit se Eastwood perqafon vetem pikeshikimin e heroit te tij (snajperit) dhe keshtu, filmit i mungon 'pasqyra' e tij (ne kinematografi, quhet "shot reverse shot"). Pra i mungon pikeshikimi nga "pala" tjeter, ajo irakiane.
Por as mos u lodh e mos prit ta beje kete gje Eastwood ne nje film te tille (ai e ka bere kete gje tek filmat e tjere te tij, por jo tek ky, sepse ky eshte qe ne zanafille i para-ideologjizuar !). Biles une e thashe edhe ne review: nese Clinti ka k.qe, le te beje nje film tjeter, te shikuar nga pikeshikimi irakian, fiks siç pat realizuar "Letters from Iwo Jima" nga pikeshikimi japonez, si "pasqyre" e "Flag of our fathers" (pikeshikim amerikan)

skenen kur heroi i tij vritet kot fare ne USA, vite te tera pasi mbaroi misionet e tij ne Irak. [smiley]  Pse nuk e ve ?

sepse filimi eshte bazuar ne librin qe ka per autor vete subjektin e filmit, mbase

 

po homazhet qe i bejne teksanet diten e varrimit, pse nuk harron ti vere ne film ? smiley

Sepse ajo eshte si shumatore e te gjithave, dhe nuk eshte e sajuar.

Ne fakt merita e madhe e regjizorit ne kete film eshte qe ka qene realist, robt le te gjykojne vete, pse u be lufta, a duhej te vriste ky apo te priste ta vrisnin etj. Pra nuk eshte propagande per luften. Ne fund te fundit luftat jane dirty busines dhe marifeti eshte te evitohen, kur plas, pastaj beji ... bahces. 

Po qe topi eshte i tij dhe penalltine do e gjuaj vete?

nje nga vecorite e idiotit eshte qe nuk nderron mendje. 

fatmiresisht une nderroj mendje smiley

 

te shoqeruar me pamje reale nga homazhet patetike te ca histerikeve ultra-konservatore

Nuk e njef fare, fare, fare, shoqerine amerikane dhe si rrejdhoje mar guximin te te them se dhe dijen per kinematografine amerikane e ke shume te kufizuar. Pse? Spese nuk mund ta kutposh artin e nje populli pa njohur popullin per te cilin behet dhe e ben at art. Eshte e pamundur! Me vjen keq! smiley

 

ja se ne c'derexhe ka arrit e majta europiane. (Po i referohem Stalkerit si perfaqesues i se majtes europiane). Njerez qe dalin dhe i bejne rrespektin e fundit nje njeriu qe i sherbeu atdheut te tij Stalkeri i quan homazhet patetike te ca histerikeve ultra-konservatore.

Dmth, Beqiri na qenkersh finok, kurse Kadriu leshko

Ron, nese do flasim seriozisht : je ti ne fakt qe më paragjykon, nderkohe qe une nuk e paragjykoj fare Easwood-in (dmth filmin e tij).

Po ta paragjykoja, do thoja :
- po ne planet filmike qe tregojne ushtrine amerikane ne Irak, pse nuk shofim as edhe nje femer te vetme ?
- po gruan e heroit, pse e tregon vetem ne krevat, ose vetem duke qare ne telefon, ose vetem duke fshi hundet nga qurret qe i rrjedhin ? Vetem per kaq sherben nje grua ? smiley
-po....
-po...

etj etj.

Por une nuk thashe asgje nga keto, pikerisht sepse "pse nuk e dime ne kush eshte Clint Eastwoodi?". Por amà, nese ai eshte regjizor i "Gran Torono"-s (pra edhe i "American Sniper", sepse ne esence, jane i njejti film), eshte nderkohe edhe nje kineast i cili, fill pas aktrimit tek "Inspektor Harry", ne vitin e larget 1973, filmin e dyte si regjizor, ja kushtoi nje ... hipie !
smiley

 

Ore, historia e Hollywoodit nuk matet me "pse nuk e dime ne kush eshte..". Ne fakt, eshte optika jote qe e mat me meter te tille. Une e kam thene dhe here tjeter ketu : 90% e filmave te John Ford, (regjizorit me te madh amerikan te te gjitha kohrave dhe babait shpirteror te Clintit), jane westernë dhe, në 90% te tyre shihen vetem te bardhet, anglezet (dhe vetem "Cheyenne Autumn"(1964) filmi i fundit fare i J. Ford, i dedikohet teresisht 'indianeve' - a thua se permes filmit e tij testament, Ford donte te lante 'mekatet'). E megjithate, te gjithe filmat e tij jane kryevepra (e po i peshoj fjalet!).

ps: Me duket se ti nuk e ke pare "American Sniper", por megjithate po e marr si te mireqene qe e ke pare : po te ishte trim Eastwood, i bente nje portret shume here më radikal (ashtu siç edhe thuhet se ishte Chris Kyle) heroit te tij. Dhe ne vend qe te mjaftohej me nje tabele qe na informon se si vdiq Chris Kyle, le te bente nje skene filmike dhe te na tregonte se si i sosi ditet e tij Chris-i smiley Pse nuk e beri nje gje te tille ?? Apo se ka pas frike se mos filmit i humbte dimensioni i paradestinuar qe ka dashur ti jape? Jo per gje, por sepse ashtu ka qene e verteta (pra, ashtu ka vdek, ne te vertete, heroi i filmit).  Dhe Clinti vdes "te tregoje te verteten" smiley
 

Ron: kur Eastwood i paragjykon (politikisht) filmat e tij, ata dalin medioker (Gran Torino, American Sniper...).
Shumica e te tjereve pastaj, jane kryevepra.

Stalker, me aq sa arrij une te te kuptoj, ve re se kritika jote kresore per Eastwood dhe per filmin eshte fakti qe filmi ka ngarkese politike. Mua kjo kritike me duket naive, pasi "art without politics is called decoration". Dmth nese do kishe kritikuar politiken e filmit do ishe ne te drejten tende. Por te kritikosh filmin pse eshte politik per mua tregon se ktu problemin nuk e ke me Eastwood apo me filmin por me artin. 

Mua kjo kritike me duket naive, pasi "art without politics is called decoration".

saaaapo u pergjigja ketu

po te ishte trim Eastwood, i bente nje portret shume here më radikal (ashtu siç edhe thuhet se ishte Chris Kyle) heroit te tij.

Ta ma bytha Stalker te shkosh te muzeu i Van Gogut ne Hollande dhe te pretendosh se po ben kritike arti me nje foto te panorames te cilen ka hedhur ne kanvas Van Gogu te Starry Night dhe te thuash po te ish trim Van Gogu e kish bere keshtu!

 

 

Une flas per gjerat qe njoh. Pashe "American Sniper", dhe fola.

Dhe sapo e shpjegova si e shikoj personalisht raportin mes artit dhe politikes.

nuk po them se nuk duhet te flasesh o Stalker. 

 

Te me falesh po s'po me durohet pa e thene. Mos me keqkupto se s'po dua te mbroj American Sniper - madje s'e kam pare ende prandaj dhe s'jap dot mendim. Por dua te pyes: keto kritikat e filmit i ben thjesht nga vetja, sic mund te bejme dhe ne te tjeret? Se nga menyra si shkruan e mbron mendimin tend i bie te kesh mbaruar shkolle per kritik arti, ose te jesh vete regjizor ose i asaj fushe.

Ashtu je vertet?

sigurisht qe eshte nje film me qellim te paracaktuar politik. (dhenia e luftes, imazhet e luftes vete, jane fantastike,  prandaj edhe kjo, mendoj).  ajo qe mund te mos kuptohet nga shume, mendoj eshte perse kjo perben minus per regjisorin, ne gjithe kete mesele. Pervete perpiqem ta kuptoj. 'Fastfood' eshte gjetje qe i pershtatet ne njefare mase. Nga Eastwood pashe se fundmi "Bridges of Madison County". Se harrova, American Sniper e pashe ne kinema smiley

po ç'ke qe merresh me Cimino-n aman! Cimino ka 20 vjet qe nuk ben me filma (i fundit ka qene i mrekullueshmi "The Sunchaser" ). Ai e beri te tijen, la 3-4 kryevepra, i ndryshoi faqen kinematografise amerikane te viteve '70 dhe kaq mjafton.

E mban mend ate debatin se si vepra e nje autori e tejkalon vete autorin ? Në ato ujra jemi (ose : edhe pse nuk eshte puna me e paragjyku vizualisht : sikur vetem te shikosh Cimino-n e sotem, e kupton se ku eshte 'katandis'... )

M. Cimino looks creepy.

Filmi me acaroi me insistimin per ta bere snajperin 'Legjende' sa me shpejt e mepatjeter. every other scene do kishte pajteter nje fraze qe numuronte sa kish vrare, sa i kish shpetuar situatat, nje glorifikim verbal, etj.

e gjeta debatin & e rilexova.

Filmi me acaroi me insistimin per ta bere snajperin 'Legjende' sa me shpejt e mepatjeter

ah, e paske pare. Dhe kjo qe shkruan eshte e sakte. Acarimi (te pakten mua) nuk me vjen ngaqe ai nuk ishte legjende (ai ishte legjende per ata qe e donin te tille, kjo nuk me krijon asnje problem personalisht !), por ngaqe filmi nuk shpalos nje dialektike te brendshme e te na rrefeje (pra te na pershfaqe) se si Chris-i u kthye ne legjende ! Ndonje skene te mire edhe ka ne film (e permenda edhe ne review : psh ajo kur Chris takon nje ish-ushtar, te cilit i kish shpetuar jeten; Chris vetem murmurit neper dhembe, dhe thote gjithe kohen "ok, ok", dhe ato murmuritje vlejne sa per nje film te tere !) . Por kaq. Nje skene ishte ajo.... . Pak, shume pak per te parë dialektiken e kthimit te Chris-it ne Legjende

egzakt, i ke rene ne koke. Pikerisht!!

Chris vetem murmurit neper dhembe, dhe thote gjithe kohen "ok, ok", dhe ato murmuritje vlejne sa per nje film te tere !)

ke thene ate qe s'munda te artikuloja dot

- po gruan e heroit, pse e tregon vetem ne krevat, ose vetem duke qare ne telefon, ose vetem duke fshi hundet nga qurret qe i rrjedhin ? Vetem per kaq sherben nje grua ?

kur u hodh ke dasma e ciftit, e mora vesh se gruaja dhe familja, do ish vec garniture, e s'pata me pritshmeri me mbrapa. Pata nje ndjesi per portretin e Kyle si do te vazhdonte, sic ndodhi dhe me pas. Kurioziteti me i madh qe per makinerine e fuqishme & te sofistikuar te luftes amerikane. Beteja finale ne stuhine e reres me kujtoi 'The wind'.  Nderkaq fundi s'po dukej te vinte asgjekundi, dmth, linja mbetej e shperndare e nuk po ngushtohej. Atehere, thashe do kemi nje mbyllje te papritur. Nuk dija gje per Chris Kyle.

Stuhia e eres eshte padyshim skena me e mire e filmit. Po te kish ruajtur te njejtin 'regjister' gjate gjithe filmit (dhe te na i kursente 'paragjykimet' e tjera : qurret e se shoqes, keqardhja kur i duhet te shenjestroje nje femije etj etj etj), do kishim nje tjeter film. Pra jo nje film-propagande, por (shkurt) nje Film. I cili sigurisht (automatikisht) qe do ishte i bere politikisht (ne kete bote, gjithshka eshte politike - me E ne fund : ne art, eshte e pamundur ti ikesh politikés, gjësë politike), por jo nje film-politik (film-propagande, film-trakt).

qurret e se shoqes jo vetem qe jane skena sh. narrative, them une stalker, dmth nuk shkojne pertej shfaqjes se tyre. Por edhe element i propagandes se paramenduar te filmit. Problem nuk eshte se filmi ka ngarkese politike, por ngarkese propagandistike, po thua, besoj.

Dhe diçka: e ke pare ne Tirane besoj. Si ishte niveli i perkthimit ? (titrat).
just curious

titrat, jo se i ndoqa specifikisht, me thene te drejten. Ndihmuan me raste, psh kur shkembehen fraza te gjata me shpejtesi plumbi ne dialogje. Ja psh. 'redneck' e perkthenin 'katnar'. Po e pashe prape filmin (se ka mundesi), do i vej re'.

se ka mundesi

konservatorizmi i Eastwood ketu i pershtatet kaq mire atij te shoqerise sone, saqe e ben kte film ideal per t'u pare si/ne familje.smiley

ps. magari, te ishe frymezu kaq mire sa te na jepje nje review per Foxcatcher

Ate po mendoja : sa keq qe amerikanet kane aq pak akses per te pare nje film aq te mire si "Foxcacher" ! E qe eshte po aq amerikan sa pretendon te jete dhe 'american sniper'.

Dhe qe mos harroj: nese ka nje film qe per mua mbetet referenca absolute e filmit me temen e luftes ne Iran, eshte REDACTED ! Master piece !!

so true, thx !!!

Interesant, se Redacted kish nje skene ne fund qe permbledh te teren jo vetem  idene e vet, por edhe ate te Snajperit Amerikan (1:21:30 sipas videos sime): kur private McKoy tregon sesi e imagjinonte paraprakisht (pra jo realiteti) sherbimin ne Irak  (Snajperi Amerikan). E me pas pershkruan realitetin qe gjeti si nje realitet te vdekjes(Redacted). Snajperi ka mundesi te jete larg nga realiteti me teper se c'mendohet, sipas Redacted. Ka mundesi eshte thjesht nje ide patriotike patetike ne koken e civileve qe jetojne jeten ne paqe.  

 

Nuk e mbaj mend kete detaj te filmit (kam kohe qe e kam pare), por me kujtohet diçka tjeter : nese Easowood e mbyll filmin e tij me imazhet 'prej verteti' te loteve te teksaneve per heroin e tyre (te vrare 'kot masi koti'), De Palma e mbyll REDACTED me... foto po aq te verteta te irakaneve te thjeshte, viktima te luftes. Sikur vetem kjo diference !  Sikur vetem kjo !

*
Po mendoja : po te kish qene se lufta ne Irak nuk do ishte edhe aq e fresket sa ç'eshte, Eastwood do kish bere nje perle, ashtu siç dinte te bente ne vitet 50-60 modeli i tij, John Ford, me western-et e tij ne te cilet, edhe pse 'indianët' shfaqeshin shume pak ne film, Ford dinte ti tejkalonte situata te tilla (te detyruara nga producentet hollywoodiane), nepermjet pikeshikimit te tij humanist ! Po te kish qene se lufta ne Irak te kish ndodhur para 50 a 60 vjetesh, Eastwood do ja dilte mbanë njesoj, jam i sigurt !

Nga e fitoj kete sifuri ? Pse e them kete ?
E them sepse, meqe e ke pare se fundmi, tek "Flags of our fathers" ti e pé vete se sa gjenial eshte Eastwood si regjizor, tek deshifron genjeshtren e nje fotoje !! (dhe mesazhi i filmit, definivisht eshte : "Ata luftuan per atdheun, por vdiqen per shoket e tyre !").

 Njesoj do dinte ta deshifronte genjeshtren e nje snajperi, jam i sigurt, nese lufta ne Irak nuk do ishte kaq e fresket sa ç'eshte ( ok ok, ca perpjekje te vogla ka, si psh biseda e snajperit me te vellain ushtar ne aeroport ose takimi me ate ish-ushtarin te cilit i kish shpetu jeten, por ato dy-tre skena nuk jane veçse momente te cilat, skenaristet dhe producentet hollywoodiane, tradicionalisht demokrate, i kane vene "sa per te lare gojen" (ose ate qe them ne review : dy hapa para, nje hap prapa) e qe bejne filmin : "bellicose (warlike) ma non troppo; Ose : pacifist, ma non troppo"
smiley

 

 

Flags of our Fathers esht kryeveper, tamam. Shume e vertete ajo qe thua (e qe tani me ra nder mend edhe mua - deri tani e shifja si nje dyshe, se bashku me Letters from Iwo Jima), Luftojne per atdheun por vdesin per shoket e tyre! Po , lufterat amerikane ne pergjithesi jane te tilla (s'kane qene ndonjehere te okupuar, vetem okupatore).

Ndoshta ke te drejte per se c'do te bente Eastwood ne distance kohore, nuk e di, por di qe keto dy filma qe na solle ketu jane te mrekullueshem. Iu ngjajne pak keto dy skenat e Snajperit, por sic thua vec ato ka. Ka plot gjera te mira te tjera sic edhe i permendem me poshte (skena te luftes, helikopteret etj), por per arsye te ndryshme,  keshtu qe te bashkuar me reston perbejne nje fastfood. Rrofsh. Do shof Breeze dhe Cheyenne autumn se shpejti.

Reflektimin e mesiperm se "cdo bente Eastwood ne distance kohore", nuk e arrita veresie. E arrita sepse i kam pare (pothuaj) te gjithe filmat pararendes te tij. Ne fakt, postimi im i parafundit eshte me i miri qe kam shkruar tek kjo teme per "Amerikan Sniper", me i mire se dhe vete 'review', gje qe provon se, konkluzionet e sakta nxiren duke ballafaquar mendimet, qofte dhe me veten.

Luftojne per atdheun por vdesin per shoket e tyre! Po , lufterat amerikane ne pergjithesi jane te tilla (s'kane qene ndonjehere te okupuar, vetem okupatore).

Ne fakt, kjo nuk ka te beje vetem me luftrat amerikane. Ka te beje me te gjitha luftrat ! Ne fakt, ka te beje me humanizmin, pra me pikeshikimin e nje kineasti mbi vepren e tij. Por jane shume te rralle ata qe ja arrijne ta perçojne nje ide te tille ! Kur do, Clint Eastwood ja arrin kesaj gjeje ("Flag of our fathers"), kur nuk 'do' (ose nuk e lene, ose nuk mundet, ose e verbon patroitizmi), nuk ja arrin ("American Sniper").

Megjithate, persa i perket "filmave me lufte", eshte njeri qe e konsideroj si kryeveperen e te gjithe kryeveprave te "filmave me lufte" : THE RED BIG ONE !  5 smiley

OK, do jete i pesti film me lufte qe do shifet brenda nje periudhe te shkurter.  (Zakonisht kur mberrin muhabeti ne kete pike, i bie qe stalker te beje nje 'jump' tek top 5 movies - ata me lufte ne kete rast smiley

Po, kishe folur cik me dashamiresi per filmin tek paragr. i fundit i atij postimi ndaj ndalova edhe une ne pergjigjen time, edhe pse s'kuptova persene. Ketu, te te them dicka per ato dy skena: jane shume te mira, por me mire te mos ishin fare. Pse? Sepse Eastwood i vë, dhe të lë ne pritje ty si shikues - Une prisja te ndodhte dicka me to, te dilnin diku. Ishin pjese shume te mira. Vertet po prisja ta shifnim te vellain perseri, dhe filmi te hynte ne nje rruge te sinqerte ku ai mund te rrefehej me ne, te hapej me ne, si te thuash. Te njejten gje me ushtarin qe i shpetoi jeten. Prit e prit e s'ka.

Pervecse filmi mbeti i mbyllur (dmth si nje njeri i mbyllur, qe nuk hapet), c'ishte kjo gje pergjysem si nje gjysmagjel? Perfundimisht, ishte nje gje shume idiote, po e them, dhe me mire te mos i kish bere hic sesa i ben ashtu. Me mire ta kish bere komplet filmin te dobet, sesa te miksosh pjese te mira brenda ne film te dobet (se ashtu ishin, nje mix, nje llokocitje, se s'kishin ngjitur asgjekundi).

Reflektimin e mesiperm se "cdo bente Eastwood ne distance kohore", nuk e arrita veresie. E arrita sepse i kam pare (pothuaj) te gjithe filmat pararendes te tij

Marr shkas nga kjo te them se feedback-u  qe ka kinoditari te ushtron te mos i shofesh dot filmat ndryshe. Fale tij, u be kohe qe hap site-in e nje kanali tv, shof filmin ne program ku edhe jepet info per intrigen, aktoret dhe vitin - dhe e kam te pamundur te vendos vec me kaq. Duhet te behet 'search' per director, filmat perkates te tij, nese jam me fat ndonje stalkerfeedback  per te, etj etj. S'me ka zhgenjyer asnjehere, dhe edhe pse merr kohe si metode, mund te thuash ne fakt ma ka shpetuar (save) kohen time.

Ketu, si eshte e mundur qe nuk jepet info per 'directors' e filma te tjere te tij ne nje titull filmi ne program tv. Po ashtu psh. ne ekranet e avionit, si mund te zgjidhej filmi nisur vec nga aktoret, viti dhe intriga. Ishte problem i madh.

 

 

Kinemaja arti i propagandes..Domosdosmerisht shoqerise amerikane i duhej patjeter nje viagara alla "American Sniper" pas gjithe kesaj perjudhe impontence ushtarake. Ironikisht Eastwood per te cilin kam nje respekt te vecante ishte nje kundershtar i flakte i luftes ne Irak dhe Afganistan por si nje gjeni qe eshte, ai e kuptoi e potencjalin e marketingut te nje filmi te tille kontroversjal. Megjithate une e vendos American sniper ne nje kategori me Takin'nr1 dhe Takin'nr 2 megjithese American Sniper eshte i nje cilesi me te larte bullshiti

ai e kuptoi e potencjalin e marketingut te nje filmi te tille kontroversjal

Clinti nje mut ka kuptu. I kane vene perpara nje skenar dhe ai ka bo regjine (pra "e ka vene ne skene"  -fjala mizaskene vjen nga frongjishtja "mise en scène" =venie ne skene). Deri ketu shkon puna e Eastwood. Pjesa tjeter eshte production

Nejse po skenarin nuk e zgjodhi me kobure ne koke Clinti, puna qe zgjodhi nje skenar te tille kontroversjal tregon gjenialitetin e Clintit....Cdo film, kenge apo veper arti kontroversjale vjen natyrisht e bashkangjitur me nje pakete publicitare bonus. Like they say "bad publicity is good publicity"

qe te mos ngaterrohemi kot me termat : skenari nuk eshte fare kontraversal pra, historia e Chris Kyle eshte e shkoqitur prej kohesh ne librin e tij autobiografik (i cili, me ç'thuhet, i ben nje autoportret vetes shume më radikal nga sa shfaqet ne film; biles thuhet se ka qene edhe tip mitoman, sa qe e shoqja e tij (po aq mitomane sa dhe ai) ende vazhdon te jete ne procese gjyqesore per dezinformim.

Problemi eshte i thjeshte: Eastwood ka bere nje film politik (film-propagande), te cilet, normalisht, jane te destinuar te deshtojne (nje tjeter shembull : Michael Moore). Sepse, siç ka thene i madhi, "nuk duhet bere kinematografi politike, por duhet bere politikisht kinematografi" !

Me gjithe elozhet qe Eastwood si aktor e regjizor mund te meritoj/meriton, te mos harrojme faktin qe 100 milion dollarshi qe filmi ka already rake in, vjen si pasoje e kushedi sa vuajteve dhe jeteve te humbura si resultat i nje lufte qe u zhvillua excluzivisht per oil. Minimumi qe CE do mund te bente do ishte te jepte nje pjese te profitit viktimave te kesaj lufte.

Eastwood eshte aktor dhe regjizor i shkelqyer  dhe patriot.

E di qe ne Europen Perendimore ai nuk pelqehet se eshte republikan por edhe Hollivudi qe eshte komplet anti republikan ka respekt te vecante per Eastwood.

Se kam pare American Sniper por filmat e tjere qe ka bere kane qene te shkelqyer.

Eastwood rocks si aktor dhe si regjizor.

Nuk prisja qe American Sniper te merrte cmim, drejt me thene.
Nuk me foli shume si film. Black Hawk down me erdhi ne mend ne 2-3 skena po nuk me tha shume si film.
Mesazhi qe me erdhi mua te pakten ishte se patriotizmi amerikan merr fund po t'mos jete per sakrificen e "vegjelise" (rednecket e jugut) edhe pse figura kryesore per mu kish mangesi plot.
 

Ne fakt, ekziston nje tjeter film qe trajton pothuaj te njejten teme me "american sniper" : quhet "In the valley of Eliah" te cilin, edhe pse e pat bere Paul Haggis, nje regjizor fort i njohur ne Hollywood (regjizor i filmit-oscar "Crash"), kaloi ne heshtje ne 2207-n (lufta ne Irak nuk ishte e larget...) dhe trajtimi regjizorial (edhe pse melodramatik, pra zhaner kinematografik 'perilous'),eshte vite drite me lart nga ky per te cilin po flasim!

ps: bere mire qe e kujtove "Black Hawk Down"; nuk e kam pare asnjehere, shto qe e ka realizu Ridley Scott (disa filma te te cilit çoç edhe me kane pelqy)

Sado qe te hedhin helm liberalet jashtetokesore te Europes Perendimore,nuk mund te zbehin veprat e Eastwood apo Mel Gobson.

Qe te dy jane rregjizore te shkelqyer.

Filmat e Eastwood ku ka si aktor suportues Morgan Freeman dhe qe rregjizor eshte vete Eastwood ,jane perla te kinematografise amerikane.

Eastwood nuk eshte Fastfood.

Eastwood eshte legjende qe mendja juaj ne evropen Perendimore,nuk mund ta kuptoje apo me sakt nuk e honeps per aresyet qe dihen.

E pyeten Bud Spenser ne nje studio te RAI-t per rolet e tij dhe ai me ndershmeri u pergjigj - une s'jam aktor,ne kinematografi,une jam thjesht nje personazh.

Tash, si aktor, Eastwood,Steven Seagal apo naj tjeter i si kta, jane thjeshte personazhe ne kinematografi.

sa ben nje barret apo m82 aty o me qafshni se fiksim e kam qe nga malet me blerim mbuluar?

Filmi nuk eshte fastfood. Perkundrazi eshte shume realist ne paraqitjen e luftes. Ka aty pjese patriotizmi, si pergjigje ndaj 9/11, sic ka dhe dyshimet (e vete snajmerit apo shokeve te tij) apo bindjen (e vellait) per kotesine e luftes. Dhe nderimi qe i behet ne fund nuk eshte nga fanatike. Pavaresisht qendrimit politik, amerikanet nderojne ushtaret qe bejne detyren ndaj atdheut. 

Ne fakt, une nuk thashe qe eshte film-fastfood. Por thashe qe kesaj rradhe Clinti nuk eshte Eastwoodian (siç eshte ne te shumten e rasteve), por Fastfoodian.

Pyetje (meqe e ke pare filmin) : ti nuk mendon se Eastwood, nese do ishte i ndershem me ne spektatorët (dhe sigurisht, nese do i jepte leje produksioni, per kete jam koshient), do te duhej ta vinte ne film skenen e fundit ? (dhe jo te mjaftohej me nje tabele, te shoqeruar me imazhet e nderimeve). Pse e fsheh Clinti kete historine me Eddie Ray Routh ?? Ai na tregoi deri edhe gjenezen : pra se si i jati i shtiu dashurine per armet (gjuetine) ! E pse s'na e tregoi edhe fundin, pra se si e mbylli jeten e tij Chris-i ?

S'te marr vesh, se e thote qe e vret nje ish ushtar tjeter. (Ketij sa per dijeni po i behet gjygji keto dite, dhe me duket se po del me probleme mendore.) Pra e sqaron me fjale fundin. Nuk e di cfare vlere do kishte si pamje nje vrasje nga nje i lujt menc. Per mendimin tim regjizori ka qene shume i ndershem me publikun. Pastaj secili shef ca "filmi" i ka qefi. Une pashe "variantin" me goxha doza antilufte. 

Nuk e di cfare vlere do kishte si pamje nje vrasje nga nje i lujt menc.

As une ! smiley Por le ta shihnim (ne e pame kalamà heroin -thua te ishte rastesi ?? smiley  e pse mos ta shihnim edhe fundin e tij) ! Dhe pastaj ne, spektatoret, gjykonim vete ! (ky eshte nje shembull qe ilustron ate qe them me lart: filmi eshte i paragjykuar paraprakisht nga regjizori/producentet, pra eshte bere politikë me te). Dhe ky eshte vetem njeri nga shembujt me flagrante qe ilustron kete gje. 

po sigurisht qe do ishte mbyllje patetike. Dhe Eastwood e ka evituar derrçe ate fund miserable...

Atehere filmi do ishte si pune dokumentari ku te tregonte gjithe detajet. Nga ana grafike vec do e demtonte filmin, por regjizori nuk e ka fshehur, vec nuk filmuar pjesen e gjakut. Feminija mbase ka me shume kuptim per te marre vesh lidhen e tij me armet, etj. Bile dhe aty ka nje mesazh, qe prap lihet ne dore te shkuesit ta interpretoje. Dmth "dashuria" e hershme apo e futur per armet te jep shanse per tu bere hero por edhe ... viktime.  

kam pare se fundmi the bridges of madison county, nga clinti. E kam pas nis disa here po asnjehere nuk e coja deri ne fund.

E paskesha paragjyku, filmi me shijoi pa mase.

Si mund ta nisesh e ta lesh pergjys ate film?!! Ti qofsh. 

e pranoj, me eshte duk kind of boring, tip love story kitch,

por pashe se dashje pa dashje, dhe pse konservator, ka nxjerre skena te hajrit clinti ne kete movie

Eshte shume I ngjashem me nje film Italian ku ka pas luajt Sofia Loren. Mban mend gje ate film? Si quhej? Meqe m'u dha rasti Po pyes.lol

ai film eshte nje balade e bukur dashurie per femrat qe shkojne nga europa ne usa me gjet american dream dhe ngecen ne jeten njedimensionale te qytezave provinciale<si Moza psh smiley

Excuse me?!!! Lol

nje lloj madame bovari amerikanesmiley.

s'po e mbakam mend kete me loren, por me duket se kane qene kandidate per kete rol sophia, duket sikur i pershtatet me mire meryl

dashuri ne kohrat e facizmit,

edhe mund te gjenden paralele mes filmave ne fjale, megjithate filmi i eastwood eshte me sentimental, me pak politik, me skenar ne dukje te thjeshte, me pak dialogje skenariale,por me nje mizanskene shume me fine.

As qe e diskutoj dhe as e krahasoj me urat e Madison County-t. ( e kam fort per zemer, sa here e rastis  lart e poshte kanaleve, ndaloj dhe e rishoh. Eshte nje film qe shihet, kurdohere. E kisha si skenar me shume. Te dyja si shtepiake qe jane percjellin burrin dhe femijet, dhe e gjithe skenari  ndodh aty, brenda ne shtepi. 

thua ta kete dhene asokohe kete film tvsh-ja ??? smiley (eshte i Ettore Scola-s, nje nga regjizoret e mire italiane te viteve '70 ; me pas.. ncuk, s'ka qullos gjo)

coc ka pas dhene/transmetu dhe tvsh-ja atehere. Aty e kam pa une, smiley p.s. Stalker mban mend ' burrin me pantallona t'shkurtra'?! smiley

ate po,e mbaj mend. Mezi e kam pas gjet para ca vitesh si titull (si film te skeduar) ne internet, por dukej film pa me te voglen rendesi e interes kinematografik.

Tjeter gje ky i Scola-s.

Megjithate, ne terma kinematografike, filmin me te mire qe ka dhene ndonjehere TVSH asokohe, mendoj se ka qene "beteja e Algjerit" (qe ka pas fitu dhe Luanin e Arte ne fest e filmit ne Venecia, ne 1966)

kur Meryl Streep heziton te kape (ose jo) dorezen e kerrit ku ndodhet (dhe te çaje/ose jo ferren), vlen sa per 1000 filma qe trajtojne temen e dashurise (dhe te dyshimit - ne sensin e dyshimit sentimental).

skene qe nuk mbaron kurre.

Meryl Streep racionalizon qe te percaktoje opsionet, e ne fund zgjedh mes tyre. Madame bovari ketu arrin te mbijetoje e te mos vdese (rron gjate dmth).

Meqe komentet ngecen ne nr. 69 lol e per muhabet them se eshte shume i sakte dallimi qe ke nenvizuar mes madam Bovari dhe Franceskes (Meryl Streep) te The Bridges of Madison County.Bovari eshte viktime e iluzioneve romantike jorealiste, kerkon me ngulm dashurine dhe lumturine ideale permes aventures romantike  dhe e dezilizionuar, vret veten ne fund. Kurse Franceska eshte me kembe ne toke, mbush boshllekun  me nje dashuri disaditore por pa hequr dore nga familja, pra e racionalizon romantizmin dhe mbijeton. Romantizmi pa realizem ka koseguenca kurse realizmi me nje doze te kontrolluar romantizmi duket si  recete me racionale. Varet si e shikon, nje romatike joracionale qe te asgjeson apo nje realizem i thate ,me pak romantizem , si vdekje ngadalshme.

romantike destruktive thua ti spiritus. veteasgjesohu. kamikazohu smiley Nuk besoj kam sens humori mjaftueshem per ket muhabetin, mgjqe e vleresoj debatin.

kerkon me ngulm dashurine dhe lumturine ideale permes aventures romantike 

 Flaubert pretendon egzistencen nen intensitetin e momentit e te ndjenjes e qe perjashton racionalen, me pak c'di. Prej nga Emma me dashurite e saj, e cila s'me kujtohet se kerkon ndonje ideal gjekundi. Ndersa historia e Madison Bridges edhe pse pakditeshe, eshte e padrejte te perdoresh frazen mizogjine 'mbush boshllekun'. nejse, si fillim mendoj se ka konflikt te madh interesi ne debatin e dashurive te pallogaritura, e kam parasysh ku deshirohet te dilet. cheers dhe e mbyll ketu.

s'bohet llaf qe franceska ka ndryshim nga madama.

Franceska duke refuzuar ikjen e sublimon aktin dashuror(keeps it perfect), duke e idealizuar dhe mosprishur momentin e bukur, pra duke e ruajtur te vazhdueshme deshiren e saj, si dhe duke bere njekohsisht kompromis me rehatine e saj.

ne nje tjeter aspekt eshte po aq vitkime sa madama, kur forcat qe bejne ate te qendroje rezultojne me te fuqishme se pasioni i saj; mashkullariteti, konservatorizmi nderton nje mur mes grave e burrave ne shoqeri dhe zhduk cdo intimitet mes tyre, thote nje koment ne jutube, cka pershfaqet dhe te skena e makines.

 

Emma me dashurite e saj, e cila s'me kujtohet se kerkon ndonje ideal gjekundi. Ndersa historia e Madison Bridges edhe pse pakditeshe, eshte e padrejte te perdoresh frazen mizogjine 'mbush boshllekun'.

Ideale-e kam perdorur ne kuptimin e dickaje me te mire, me te persosur, ne karahasim me jeten ne province dhe padashurine per Sharlin.Ne nje kuptim, ashtu si Servantes me Don Kishotin portretizon mashkullin i cili nen efektin e leximit te romaneve kalorsiake te kohes, i jepet avantures, Floberi me Emmen portretizon femren e cila nen efektin e leterise romantike, i jepet aventures ne kerkim te dashurise "ideale" (si ne romane). Termi "mbush boshllekun" per Francesken nuk duhet pare ne sensin pezhorativ por ne kuptimin pozitiv te perjetimit te dickaje te humbur apo ndoshta te paperjetuar me pare (sepse nuk kemi asnje te dhene nese me bashkeshortin ka patur nje love story romantike ne fillimet e njohjes) Gjithsesi,  dashuria vjen ashtu si era qe gjen nje "te care" dhe futet.

Kaq per Julin_21 (flm)

--------- 

Franceska duke refuzuar .. ikjen e sublimon aktin dashuror(keeps it perfect),

Interesant eshte dhe ky  lexim, Al bano.Dashuria , ajo pasionatia, eshte si flaka e rrufese, ata qe mendojne se zgjat tere jeten, ngaterrojne transformimet e saj ne respekt, bashkejetese, pergjegjesi, nevoje etj. Rutina dhe monotonia eshte ajo qe mbyt dashurine. Nqs do te ikte me fotografin , mund te hamendsojme se edhe pse ne rrethana te tjera, larg rrethines monotone ku jeton aktualisht, me kalimin e kohes do perfshihej nga e njeta rutine qe krijon ate "boshin" ne shpirt.

 

po neve pse na dualln qenbirqeni veteranet?

Fast food ? Khmmm. lol

apo eshte varianti kur hedh si lopa bajgen demokracine je ok,? 

shume kitch jane filmat e hollyvoodit me temen e patriotizmit.ja kalojne dhe (na ishte nje here) kinostudio Shqiperia e Re me filmat me temen e luftes. Nuk e kam pare filmin por sekuenca e fundit, me siguri do jete mbeshtjellja e flamurit qe mbulon  arkivolin.

Po shife njehere pastaj fol. 

vdesin dhe peshqit per pak lufte. dhe me e bukura eshte qe ja pllasi me rusin a me isin... ke do marri daj sami per veshesh te parin? ... gomeret shqipfoles..., nisuni pak para juve, se erdha.., se jo per gje po njihni dhe terrenin kodrinoro-malor, do mbrojme evropin si m'atehere.

Koha e cmimeve Oscar eshte qe fuderrinat e Hollidudit se aktorja e deshtuar Patricia Arquete,kane 30 sec kohe qe te mbeten ne histori.

Ashtu si Michael Moore i perdori ato 30 sec per tu bere faktor politik dhe lider i dashur ne Europen Perendimore,edhe kjo deshtake perdori keto 30 sec per te bere politike,per paga te barabarta midis burrave dhe grave!!!

Si mund te jene paga te barabarta kur puna nuk eshte e barabarte,vetem kukullat e Hollivudit mund ta shpegojne.

Me vjen per te vjelle kur fjalimet e cmimeve Oscar perfundojne ne politike.

Televizionet amerikane po ndjekin me detaje zhvillimet ditë pas dite të gjyqit të ish marinsit që vrau snajperin e filmit. Sot në mëngjes u shpreh shqetësimi për faktin se gjykatësi i çështjes nuk i kishte kërkuar jurisë të mos ndiqte natën e çmimeve Oscar, ku ndër të tjera kishte bërë paradën e tapetit të kuq edhe e veja e snajperit. Vendimmarrja e jurisë do të përqëndrohet tek gjendja mendore e vrasësit (të snajperit) në çastin e shkrepjes së armës, me argumentimin e prokurorit se vrasësi (i snajperit) ishte i kthjellët dhe i ndërgjegjshëm pikërisht në këtë çast, pavarësisht historisë së tij shëndetësore me shtrime në spital psikiatrik dhe faktit që merrte ilaçe kundër psikozave. Zakonisht jurive i duhet të mposhtin çdo dyshim se bëhet fjalë për "temporary insanity", ndërsa në këtë gjyq special dhe në shtetin special të Teksasit juria mjafton të ketë më të voglin dyshim se vrasësi (i snajperit) ishte "temporarily sane".

Pashë "High Noon" përpara ca javësh dhe vetvetiu krahasoj marshallin e filmit me kategorinë që përshkroi Bredharaku, se sa për qytetarët këta mbeten të njëjtët. Filmat me heronj janë sublimim për pak dollarë dhe e mirëkuptoj spektatorin, siç respektoj guximin e madh të artistëve që merren me heronj bashkëkohorë duke rrezikuar të bëhen vegla të njërës palë apo tjetrës (sepse shumë lehtë bëhesh edhe vegël e kritikës). Është punë dreqi ("Oh Lord yeah") por ndoshta kjo e dallon artistin nga zanatçiu. 

Nuk e di në e ke parë Idën polake, filmi kishte gjëra të mira por në përgjithësi të bezdiste me dëshirën e regjizorit, një problem që e kam hasur në absolutisht çdo film shqiptar të pas 90-ës, për të të bërë përshtypje me doemos me veçantinë e mjerimit, vuajtjes dhe lentes lindore. Eastploitation duhet të jetë term.

PS: Sipas psikiatrit që kishte vizituar të akuzuarin në qeli, ky i kishte thënë se "pigs were taking over the world" që e nxjerr mendërisht të shëndoshë po të mbështetesh tek kënga smiley.

rrofsh ! ky eshte mesazh informues ! smiley

ps: Iden nuk e kam pare; por e di qe eshte formalizem (qe korrespondon me ate qe ti e quan eastploitation)

Ida eshte film i perkryer dhe e meritoi cmimin Oscar.

Nuk e di se cfare nuk te pelqen u film,por ngjarja behet ne vitet 1950-60 dhe si e tille Polonia e kohes ishte e varfer ne disa zona sidomos atje ku ishte zhvilluar beteja te ashpra.

Megjithate nese e ke pare filmin,Polonia nuk duket fare e varfer ne film.

Skenat ne bar me orkestren xhaz,shtepia e tezes qe ishte gjykatese por si shtepi ishte e mire dhe me pajistjet me te fundit elektronike qe kishte Perendimi,nuk te krijonin ndonje pershtypje se kemi te bejme me vend te varfer.

Skenat ne fshat natyrisht qe do te ishin te tilla pasi edhe ngjarja qe tregon varferine shpitrerore te te "zoterve" te shtepise do ti pershtetej varferise fizike te tyre.
Nxjerrja e kufomave ne kembim te tapise se shtepise, ishte brilante dhe shume prekese.

Tezja ishte aktore suportuese e shkelqyer dhe per pak e eklipsoi dhe vete protagonisten (qe duhet ta pranojme ishte yll per nga bukuria),nese nuk do te ishin futur skenat sexy dhe party.

 

ose dhe me shkurt: Ida me siguri eshte pozë

Ida vete eshte aktore e mire,thjesht po diskutoja aktoren suportuese.

Pasi filmi dhe drama e tij i prek te dyja,bile me shume prek aktoren suportuese.

 

nese minimalizmi eshte poze, ke te drejte. te sugjeroj ta shohesh smiley

Ne princip, sigurisht qe nuk kam asgje kunder minimalizmit.
Ne princip, nuk kam asgje kunder kurgjeje.
Gjithshka varet nga menyra se si perdoret gjëja, dhe ne rastin konkret, minimalizmi.

 

(ndofta dhe e shoh, por dhe ndonje padurim nuk kam (per ta pare); filmi u shfaq vjet ne kinemane e qytetit tim, por e pata 'anashkaluar'. Jo rastesisht, sigurisht).

ok, mund te na japesh n'cik kontekst ketu se s'po kuptoj pse po e paragjykon kete film pa e pare. 

Ne nje jave, zyrtarisht, neper kinemate e Frances dalin rreth 15-17 filma te rinj (e merkura eshte zgjedhur si dita e bekuar), filma te miratuar zyrtarisht nga CNC (centre national du cinéma) prej nga marrin edhe "viza d'exploitation" . Nje pjese e mire jane amerikane e franceze por fale tradites, ne France shfaqen edhe filma te rralle; nder to ka qene dhe Ida.
Ty ta pret mendja qe e kam te pamundur te shoh 15 filma te rinj ne jave smiley ; edhe sikur te doja (le qe s'dua). per shembull, javen qe shkoi (nga e merkura deri kete te marte) pashe tre: kete per te cilin po flasim (5.8), Reality (7.5)  dhe Vincenti nuk ka luspa (9.9).  Sa per ilustrim keto.

Por keto te tre, nuk i perzgjodha ne havà (nuk hodha zaret smiley ), kam dhe une KGB-ne time (duke fillu nga shtypi (nje pjese e tij), burimet internetore e deri edhe tek "me tha njeri"), por mbi te gjitha, opinioni qe kam per X apo Y regjizor (per shembull, kur Eastwood nxori "Invictus", edhe pse eshte regjizor qe kam qef t'ja shikoj punet, filmin e 'anashkalova', sepse e dija qe nuk me interesonte (pra e kisha bindjen paraprake se ishte nje Eastwood-minor).

Keshtu dhe puna e Ides kur doli. Ndaj dhe thosha se e 'anashkalova', por jo rastesisht. Informatat thonin qe... ncuk. Shto qe kisha pare filmin pararendes te tij "My summer of love"... smiley

ps: sa per historine, ajo eshte e fundit qe me shtyn per te pa nje film. Por kjo nuk do te thote se shkoj "per regjine, mizaskenen, bla bla bla". Jo. Sepse : nese nuk eshte historia ajo qe me shtyn te shikoj apo jo nje film, prap se prap, per te pare nje histori (nje copez jete) shkoj ne kinema, se per ç'te shkoj tjeter ! Edhe pse, nuk eshte historia ajo qe me 'motivon' !

Per qef, neser do ulem te shkruj diçka per kete raportin histori/film sepse tani e kam shume te qarte ne koken time (dhe nuk e kam pas, per shembull, para 8 apo 10 vjetesh)
naten !

do ishte interesant te na thuash dicka per kete, por "histoire de (non) rire" kishte dhe Ida edhe pse mund te bjere ne kategorine e Eastploitation, sic e quajti tropizma.

perfundimisht duhet ta shohesh, po me sa shoh e paske vendosur mos ta shohesh smiley

ACDC, me siguri i ke dhene dite nga tuat Sean Pennit mbreme kur ua perplasi ne surrat meksikaneve dhe latineve ne pergjithsi

How cute. E paske pa deri ne fund. Ato qe u japin vetes trophies. Ur sleepy today?

mire qe nuk kam damar me Ramen se do t'thosha ik e meso anglisht.
Cute eshte kelyshi i komshiut tim qe do te luaje me macen e komshiut matane rruges, jo une qe paskam pa oscar.
Sa per mua, dalin e teprojne lajmet ne internet

Po per fjalimin e Patricia Arquettes ca mendon? 

mendoj qe ti duhet s'duhet te hysh ktu per pak kohe. Nja 10 vjet

Aq shume? Ur not getting younger, sdo kesh me nerva me diskutu me per oscars and yada yada. Mire si t'duash. Thashe po hapnim nje debat t'ri, pervec oscars. Wage equality. Lol

Nje artist i mire nuk do te thote qe te jete njeri me tru.

Sean Penn eshte thjesht nje artist i mire se per nga truri eshte zero.

Ajo shakaja qe beri dje nuk ishte me te keq per latinet dhe kuptohej qe thumbohej Amerika,qe Sean Penn e urren per vdekje.

Shqyqyr qe vdiq Chavesi dhe nuk ka me rruge per ne Venezuele,dhe besoj se venezuelianet nuk rrijne e degjojne perralla nga Penn, se sa mire jetojne nen levizjen Chaviste.

Meqe s'kisha ndonje preference mbreme, po beja tifozllek te mos fitonte American Sniper.  U kry. 

Filmin s'e kam pare. Kur te dale ne tv me kismet. 

@ Stalker, per fundin, diku lexova qe meqe ceshtja eshte ne gjyq, nuk lejohej nga gjykata te inkuadroheshin detaje nga vrasja e Kyle.  Mgjth nje skene 5 sek ala The Departed mund ta kishte "nderuar" filmin. 

le t'biem dakort qe Departed humben mjaft pike si film ne momentin qe Jack Nicholson nuk pranoi me von kapelen e Red Sox (Stalkeri ma ka shpreh ne konfidence qe kam te drejte ne kte pike)

p.s. American Sniper perfshin ne fund skena te verteta nga nderimi qe i behet ne Texas gjate kalimit te kortezhit dhe permend faktin se po shqyrtohet caktimi i nji dite pushimi publik ne nderim te C. Kyle

permend faktin se po shqyrtohet caktimi i nji dite pushimi publik ne nderim te C. Kyle

Une thashe se talleshe ti, po qenkerkesh pe verteti. 2 Shkurt.

them se adhurimi i teksaneve per armet mund te jete i dyti ne renditje vec pas atij qe kane pas kreshniket shqiptare njehere e njekohe kur mund ta linin sofren pa buke por jo pushken pa zbukurimin me ar a argjend.

kshu dhe puna e ktij C. Kyle. E con tjetrin te beje qitje me arme per me ja heq traumen e luftes...

besoj se ky propozimi per dite e pushimi publik, behet fjale vetem per ne Teksas, jo ne gjithe usa ! smiley

Dhe po mendoja : torpizma thosh se e veja e snajperit kish bere paraden e tapetit Oscar smiley  Ate qe ta ben nje film "i bazuar ne nje histori te vertete", nuk ta ben as perendia ! smiley  Emagjinoni kete të venë e Chris-it, pasi ka pare veten ne film : e mire ke zoti, e dashur, e ndjeshme,... te gjitha te mirat e botes ! Me siguri, i eshte mbushur mendja top se ashtu eshte dhe pé verteti !! Lum ajo, i erdhi nga nuk e priste !! smiley

Vetem per Texas eshte Kyle Day, por edhe po s'ishe ne Texas e do me e festu, e feston dhe festen mbi sycka. 

Ty njehere, mire te te behet.  E shave Hurt Locker? Na tashi smiley.

per mua, me mire pasioni fastfoodist eastwoodian sesa dispassionatizmi (i shtirur) biglowian smiley

 

fav. scenes, meqe tema: treshja e helikoptereve ne ngritje fluturim sinkron (solli ndermend 'Apocalypse now'), marshi i tankeve ne nje sulm mesymje nen ritem perforcues tamburesh, fluturimi i plumbit vetmitar ne vrasjen e snajperit armik, beteja finale ne stuhine e reres, takimi me vellain - skene me potencial ama lene pergjysem, etj, etj.

fluturimi i plumbit vetmitar ne vrasjen e snajperit armik

smiley eshte turp per nje regjizor-elegant si Eastwood qe ka lene nje skene te tille ne montazh, por hajt mo...

Me skenat e tjera pastaj, jemi ne rregull bashke. Por shumatorja e disa skenave te mira nuk ben kurre nje film te mire.
E sigurt kjo.
 

per te paren, nuk kuptoj. Pjesa e dyte pastaj shume dakord, e kisha te qarte paraprakisht, te themi qe me kapi nje llafazaneri ndaj filmit.

Nese e ke fjalen per skenen e plumbit : ne nje fjale te vetme : slow motion *

* slow motion = nje nga efektet e shumta speciale qe perdor kinemaja, por nga më delikatet (ne mos me delikati, me i rrezikshmi, më manipulatori !!). Pse ? Sepse ka per qellim qe "ta shohesh mire" ate qe sheh ! smiley
Nje slow motion te bukur, vetem nje integritet irreprochable e ben te moralshem (ndersa ne filmin ne fjale, eshte thjesht nje slow motion patetik)

 

morali, dmth. kuptoj smiley

 mbreme vone pashe 'The Interview'- hera e pare, dhe per koincidence, nga fundi kishim kete slow motion te predhes qe godet helikopterin me Kim Jong un-in. kujtova diskutimin e ketushem dhe kupton sesi integrohej ajo me satiren e se gjithes.

paska nje sere accoladash ky film,

Academy Awards- Best Picture Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, Peter Morgan Nominated
Best Actor Bradley Cooper Nominated
Best Adapted Screenplay Jason Hall Nominated
Best Film Editing Joel Cox and Gary D. Roach Nominated
Best Sound Editing Alan Robert Murray and Bub Asman Won
Best Sound Mixing John T. Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin Nominated
Art Directors Guild Awards- Excellence in Production Design for a Contemporary Film James J. Murakami, Charisse Cardenas Nominated
ACE Eddie Awards-Best Edited Feature Film – Dramatic Joel Cox and Gary D. Roach Nominated
American Film Institute Awards 2014 - Top Ten Films of the Year Won
British Academy Film Awards -Best Adapted Screenplay Jason Hall Nominated
Best Sound Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman Nominated
Cinema Audio Society Awards- Outstanding Achievement in Sound Mixing for a Motion Picture Live Action Walt Martin, Gregg Rudloff, John Reitz, Robert Fernandez, Thomas J. O’Connell, James Ashwell Nominated
Critics' Choice Award- Best Action Movie American Sniper Nominated
Best Actor in an Action Movie Bradley Cooper Won
Denver Film Critics Society-Best Picture American Sniper Won
Best Director Clint Eastwood Nominated
Best Actor Bradley Cooper (tied with Ralph Fiennes in The Grand Budapest Hotel) Won
Best Supporting Actress Sienna Miller Nominated
Best Adapted Screenplay Jason Hall Nominated
Best Cinematography Tom Stern Nominated
Directors Guild of America Award-Outstanding Directing – Feature Film Clint Eastwood Nominated
MPSE Golden Reel Awards- Feature English Language - Effects/Foley Bub Asman, Alan Robert Murray Won
National Board of Review- Top Ten Film Won
Best Director Clint Eastwood Won
Producers Guild of America Awards-Best Theatrical Motion Picture Bradley Cooper, Clint Eastwood, Andrew Lazar, Robert Lorenz, Peter Morgan Nominated
Satellite Awards Best Adapted Screenplay Jason Hall Nominated
Best Editing Gary Roach and Joel Cox Nominated
Writers Guild of America Awards- Best Adapted Screenplay Jason Hall Nominated

Mire mer mire, po te gjitha i kane bo mceftas peshkut. 

Film komplet vk. Shiringe patriotike per kllufat me F150. 

Stalker, juria vendosi mbrëmë ta dënojë ish-marinsin me burgim të përjetshëm pa të drejtë lirimi me kusht, dënim që ishte kërkuar nga prokurori me gjasë për të evituar përgjegjësinë më të madhe me të cilën ndoshta do të gjykohej në rastin e dënimit me vdekje. Nëna e viktimës së dytë u shpreh se zoti kishte vonuar po nuk kishte harruar të bënte drejtësinë e tij.

po trop, e pashe sot paradite ! Dhe te kujtova ty !
Nderkohe qe, qofte dhe vizualisht, vrasesi e ka te shkruar "ne balle" psikopatine !!

Nuk do dilja dot në ndonjë konkluzion nga pamja e tij, e cila më duket më tepër shprehëse e një mosbesimi se gjërat kanë ndodhur dhe po ndodhin.

Diskutimi mbi shëndetin mendor dhe dhunën në shoqërinë amerikane hapet vetëm kur ka vrasje në masë nga adoleshente dhe zgjat afro 1 javë. As ish-deputetja e Arizonës, që është edhe sot e kësaj dite shumë e dëmtuar nga plumbi që mori në kokë nga një i lebetitur që vrau 6 vetë, nuk ka arritur të frymëzojë ndonjë reformë serioze në fushën e shëndetit mendor, nxitjes së urrejtjes, armëmbajtjes, apo trajtimit të veteranëve të luftës. Çdo vit dalin skandale mbi para të shpërdoruara nga agjencia shtetërore për çështjet e veteranëve dhe sidomos mbi neglizhencën e agjencisë. Ushtarët përdoren dhe lihen mënjanë si mina të fjetura. Para 2 muajsh një ish-marins vrau 6 vetë nga familja e ish-të shoqes në Pensilvani ndërsa para pak ditësh në rrethinat e Nju Jorkut një ish-polic vrau dy bijat e tij gjimnaziste. Lista është shumë e gjatë dhe dëshpëruese dhe Hollivudi herë pas here bën një film kritik, të cilit i jep edhe çmim, edhe duartrokitje të stërzgjatura nga aktorë seriozë e njëkohësisht të mallëngjyer nga ndërgjegjja e lartë e vetes së tyre, për të mbuluar me shoshë mijrat e filmave që ngrejnë në piedestal dhunën.

Enigme mbetet fakti, qe strukturat amerikane te emogracionit, se cu bejne pas koke ...nuk dihet ca cipi u fusin " meshetazi"  gjitheve atyre qe vene atje.

Dhe qe te gjithe, edhe ata qe jane larguar nga " Vorri Bomit" , per fare pak kohe zene e merren me kotesira, toidhjos si ata  qe e quajne vehten po ...amerikane ! I qane e isterqane hallet  e " Vorrit Bomit " dhe u mbeti vetem... chavisti Sean Penn ! 

crazy don’t run

DA Jane Starnes 

Ehuuu ! Je larg prej Vorrit Bomit ti Cim! 

fuksat na zbulun. Shperndahuni se po na numrojne!

Asnjeri nuk ka perfshire te " Brrakes" dhe"  Bregut Lumit " 

Vetem te Vorrit Bomit ...! 

fuksat u dekonspirun. Po tregojne dhe zonen ku operojne

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).