Kisha Shen Piu X, eshte ndertuar ne vitin 1996, në tokën e blere nga shteti, me leje ndertimi dhe e hipotekuar po ate vit. Ne vitin 2007 familja Karaosmani ka paditur Kishen Katolike me pretendimin se ka ndertuar ne pronen e saj.

E vetmja Kishë Katolike në Elbasan rrezikon shembjen ose tjetërsimin pas një vendimi të Gjykates së Elbasanit. 

Kisha Shen Piu X, eshte ndertuar ne vitin 1996, në tokën e blere nga shteti, me leje ndertimi dhe e hipotekuar po ate vit. Ne vitin 2007 familja Karaosmani ka paditur Kishen Katolike me pretendimin se ka ndertuar ne pronen e saj. 

Te gjitha shkallet e gjyqeve jane fituar prej kesaj familje dhe prifterinjte rrezikojne te debohen nga objekti, pasi Gjykata e Larte me date 4 shkurt dha vendimin per heqjen e pronesise se Kishes. 

"Kërkojmë ndihmën gjithëpërfshirëse, sepse Famullia jonë është përfshirë në një situatë absurde. Famullia jonë është ndërtuar 20 vite më parë, në respekt dhe në përputhje me kërkesat e ligjeve, duke blerë dhe zotëruar me certifikatë pronësie, truallin dhe objektet e ndërtuara nga vetë Kisha Katolike. Në 2007 një individ ngre pretendimin për truallin dhe padit në gjykatë, gjë të cilën si Kishë Katolike e kemi refuzuar sepse jemi këtu me kërkesë të shtetit shqiptar dhe jemi konform marrëveshjeve shtetërore", thotë Sokol Lulgjuraj, kryetar i Këshillit të Kishës.

"Jam i cuditur, se ne kemi tapi, kemi leje, kemi gjithcka dhe nuk e di pse po ndodh kjo gje", thotë Don Emiglio Valente, famulltar i Kishes katolike Shen Piu X.

Kisha Katolike do te kerkoje nderhyrjen e shtetit shqiptar dhe jo vetem per kete vendim te gjykates. Ajo do t'i drejtohet me nje shkrese kryeministrit ku bashkengjitur do te jene edhe dokumentet me te cilat eshte ndertuar ky objekt kulti. Kisha Katolike Shen Piu X eshte e vetmja e ketij besimi ne qytetin e Elbasanit duke i sherbyer mijera banoreve.

Komunitetet fetare të Elbasanit janë bashkuar sot në një deklaratë drejtuar kryeministrit të Shqipërisë dhe kryetarit të parlamentit në lidhje me vendimin e gjykatës për shembjen e kishës katolike Shën Piu X. Komunitetet fetare e kanë cilësuar një rast të rëndë vendimin e gjykatës dhe një precedent po kaq të rëndë për të gjithë objektet e kultit. Komunitetet fetare pretendojnë se vendimi i gjykatës ka të bëjë me një pushtet që zotëron familja Karaosmani.

Deklarata e plotë e komuniteteve fetare

I nderuar Kryeministër i Shqipërisë Z. Edi Rama

Për dijeni: Kryetarit të Parlamentit të Shqipërisë, Z. Ilir Meta

Të nderuar përfaqësues të mediave:

Ne, Komunitetet Fetare të Elbasanit ju vëmë në dijeni dhe njëkohësisht kërkojmë ndihmë të menjëhershme nga institucionet që ju përfaqësoni për cenimin në mënyrë abuzive nga përfaqësues me pushtet të familjes Karaosmani të pronës së Kishës Katolike ne Elbasan. I nderuar Kryeministër, rasti i Famullisë Shën Piu X e cila i tejkalon kompetencat e një famullie të Klerit Katolik, është precedent për të gjithë objektet e tjera të Kultit në qytetin tonë. Ky rast cenon rëndë ushtrimin e besimit, imazhin publik të Shqipërisë për shkak të një të kaluare të egër të persekutimit të Klerit dhe dhunon të drejtën themelore të ushtrimit të besimit, diçka kjo e ezauruar në Kushtetuten e Republikës së Shqipërisë.

I nderuar Kryeminiter, së fundmi më 5 shkurt 2015, Gjykata e Lartë në Republikën e Shqipërisë vendosi lirimin e truallit nga ana e Kishës Katolike, megjithëse ajo është ligjërisht pronare e certifikuar, e legalizuar nga Shteti Shqiptar dhe realisht ushtron aktivitetin e saj prej 23 vitesh. 

Ankesa jonë nuk ka të bëjë me mos njohjen e vendimit të gjykatave, por duke njohur mënyrën se si funksionon ligji në Shqipëri dhe duke pasur parasysh se familja pretenduese është e veshur me pushtet, neve na lind dyshimi të mendojmë që ky vendim është i ndikuar, jo i drejtë dhe jo transparent. I nderuar Z. Kryeministër për sa më sipër do të informojmë tërë institucionet klerikale në botë, jo për të cënuar imazhin e vendin tonë, por për të parandaluar njëherë e përgjithmonë cenimin e objekteve të Kultit në Shqipëri dhe luajtjen e herë pas hershme me ndjenjat e besimtarëve.

Për këtë, Ju lutemi z. Kryeministër të ushtroni ndikimin tuaj për të shmangur këtë precedent të rrezikshëm, të krijuar artificialisht.

Zoti e ndihmoftë dhe e bekoftë Shqipërinë.

Përfaqësuesit e Komuniteteve Fetare të Elbasanit:

Myftiu Agim Duka e Arben Ramkaj, Myftinia Elbasan

Atë Stavri Çipi e Atë Gjergji Trebicka, Kisha Orthodokse Elbasan

Dervish Ardit Selmani, Bashkësia Bektashiane Elbasan

Don Emilio Valente e Sokol Lulgjuraj, Kisha Katolike Elbasan

76 Komente

ca emra kane edhe keta kleriket shqiptare..

myftiu Agim dhe Arbendervish Arditi..smiley   Don Sokoli..smiley   

kish lezet Don Pali..smiley

ene baba mondi smiley

Bravo Gjykata !

Po le të shikojë dhe Dokumentet e Kar - Osmanit ( dy herë otoman ) sepse do jenë me Ferman TURKU . Ndryshe nuk ka faj Turku që kërkon Vilajetin e Shqipërisë smiley

lexova diku qe behej fjale per nusen e presidentit. eshte turp qe tjetri e blen me letra, nderton me leje dhe e hipotekon pastaj del i "zoti" dhe thote cohu ti se do ulem une.

Pinjollet e Gjergj Kastriot Skenderbeut enden rrugeve te botes ne mergim.....Pinjollet e Karaosmaneve .....shembin Kisha per te morre truallin...qe shumices se ish-pronareve shqiptar i eshte mohuar si e drejte rikthimi fizik.....Eh Arberi, Arberi......

smiley

1996 - kohe e dyshimte kur eshte ndertuar kjo kishe.

Ka qene ne PD, Nishani ne ate kohe, sic duket jo.

 

Dhe familjes  Karaosmasi i duhet plot 11 vjet te rregulloje dokumentet e pronesise dhe ja me 2007 kerkon pronen e "Saj".

 

Kjo letra me ben per te qesh.

Pra, nje imam kerkon qe te mos i jepet prona dikujt qe e ka fitu me vendim gjykate.

Jo more, po si keshtu? Po kur vajti permbarimi dhe i mori xvare ata te Permetit pse nuk reagun keta?

Ushtrimi eshte i thjeshte. Familja ka fitu pronen. Keta udheqesit shpirterore i kerkojne shtetit , pra qeverise, te marre ndonje vendim qe ne kete rast i vetmi vendim eshte te shpronesoje token dhe pastaj kete tja fale Kishes.

Formule pak a shume si ajo e Gjamise se Madhe ne Tirane.

Nejse. Rrofte harmonia fetare

Nuk di shume rreth tragjikomedise hyjnore, por ky vendimi i gjykates, nga gjykatat tona ka dale? smiley 

Yxhym Karaosmanet, mos lencin kishe e xhami ne kembe...smiley

 

Ta provonin mos tja jepnin pronen "karaosmaneve".. por mund ti gjente si gjykatesi  i vlores.

Keshtu qe edhe koken e ruajne , edhe ndonje leke e bejne 

Karaosmani thote qe e ka token e saj?

Nga e gjeti Karaosmani ate toke,se ne ate vend ska pasur Karaosmane,kur  shqiptaret ishin te krishtere?

Karaosmanet bejne mire te mbyllin sqepin ndryshe do ti nisim pako andej nga kane ardhur,nga Siria apo Turqia.

Universi thone qe mund te kete nje fund, ndersa injoranca jo! (AA) smiley

Ta mbyllin sqepin karshi te drejtave te tyre? Jo kot Gjykata u ka jape te drejten. Dhe me vjen keq, qe kjo nuk te pelqeu ty!

ACDC1, ki parasysh se Xhon Turqit , sollen kolone ku nje pjes e tyre eshte vendosur ne Elbasan.Atyre u dhane prej timareve troje si dhe prej " vakufeve" ( pasuri te regjistruara qysh ne 1417 , kur e gjith pasuria u regjistrua si pasuri e Portes Larte dhe ku spahinjte turq u kthyen ne pronare te tokave e te pasurive te regjistruara, marre sipas fermaneve te vecante.

Mos ma ngacmoni ACDC se ka te drejte.

Ju te dy dukeni qe nuk jeni Shqiptare prej Shqypnie. Ne Shqypni kur ta pushtojne token, si veshderri prej Skrapari ashtu edhe kokecepshi prej Vicidoli, shteti ta kompenso financiarisht, por nuk ta rrezo per  ta kthyer truallin fizik.... tye. Mesoni si jane ligjet ne vendlindje para se me dal ne shesh te mejdanit.

Ky eshte rast i paster korruptiv, ku Jari, qe i Lebetitmi nuk e sha dot mo prej Musteqeve...... ka lujt zarat ne gjykate e do prishin kishen....e ku Ne ate shtet ku komuniteti kristian e Musulman jane te zhvatur nga pronat nga shteti dhe individet....pushtuesit e sotem Shqiptar nuk jane ne gjendje ti paguajne mbrapsht.

Ajo, Karaosmania, eshte shqep tu morr pronat fizikisht te trashegume prej baba dovletit, ndryshe nga shtresa e saj, sepse e ka bashkejetuesin PRESIDENT.

Une them se shteti do dali ne nje deal me Vatikanin. Ne nuk e prishim kishen, ju pranoni Visar Zhitin ambasador.

PF ky akt eshte padrejtesia me e madhe e gjykatave Shqiptareve, sepse ne Shqiperi kur e ke tok te XAnun e ka ndertu Shqiptari aktiv....., truallin nuk ta merr ish-Pronari...imagjino cdo ndodhte ne Bathore....prona legalizohet, paguhet ndonje gjobe dhe kjo pare cohet tek fondi i kompensimit te ish-pronareve. Sun e di si mund te marrin nje vendim te tille gjykatat ne Shqiperi...

Shiko, praktikisht ne keto 20 vjet ne Shqiperi, 90% e gjyqeve mes nje institucioni dhe individi, jane fituar nga individi. Gjeje pse.

Kan fitu por skan marr as i gjo, prandaj po per fundojne ne strasburg. Ne Shqiperi ke nje problem me te modh me vetevendosjen ne prone, ku per nje prone dalin 3-4 pronare e qe perfundojne ne gjyq a tritol si rasti konomi....Nejse kur fiton ndaj shtetit nuk e merr pronen e XANUN.

Edhe kjo eshte e vertete.

Deal-i do kerkonte Karaosmanin mbasadorsmiley

Ekzakt! E kam fjalen per ate qe ka thene ACDC1 me lart. Shqiperine e mori turku i vu zjarr...smiley

Po shteti, kur iu ka dhene token kishes, a i ka demshperblyer keta Karaosmanet per ate cope toke apo jo. Eh shteti i Buall Mavrise, i 1996 smiley ku nuk merrte vesh i pari te dytin. Tani dalin ne skene, ne pah, ter budalliqet qe ka bere Bualli athere. 

Kjo kishe eshte ndertuar ne kohen e rrempalles dhe germadhes.

Familja Karaosmani ka dokumentat e rregullta dhe kisha ka mundesi te prishet, nqs familja ne fjale nuk merr demshperblim.

Nese eshte blere nga shteti me letra te rregullta, nuk i bie si detyre shtetit qe te kompensoje pronaret e tokes?

Mos t'i shkoje  kujt ndermend se kjo Kishe ...mund te prishet, pse ...jane prishur menc,  te marrosurit e sistemit " drejtesise " !

 Kurre nuk do ndodhe ! 

Karaosmanet do te prishin Kishen Katolike?

Hej c'vete me turqit e ardhur.

Ku e gjeten keta Karaosmanet ate toke?

Nga sa mbaj mend rreth Kishes katolike ne Elbasan kane jetuar familje te  krishtera.

 

 

Po ta lexosh artikullin, e jo vec titullin, do mesosh qe kjo kishe eshte ndertuar ne 1996.

Elbasani ka pasur nje kishe katolike para clirimit qe u prish nga komunistet.

Kjo kishe eshte mbi themelet e asaj kishe ose ne afersi te saj.

Ne ate zone ska pasur familje muslimane,dhe ndoshta keta Karaosmanet e kane marre token nga fermanet e Turqise.

Korent, flitet per kishe tjeter, te re. Mendon qe ekziston mundesia qe nje qytet te kete me shume se 1 kishe katolike?

Po pastaj? Gjithe Shqiperia eshte pushtu 1991-2013....Si kjo kishe ashtu edhe shtepite....Le qe shpesh shteti ka dhone per kompensim truall kur ka per kompensim kishes a individit jo ne vendin e lindjes. Kisha eshte ndertuar, trualli eshte i zene, dhe ish pronari KaraOsman ose do morri leke ose te truall ne vend tjeter.

E kupton qe po themi perafersisht te njejten gje?

Ndoshta ....por  KaraOsmania nuk do morri vlere te plote finaciare e as kompensim fizik per token.

Ajo do futet ne rradhe si me mijera ish-pronare e do presin per kompensim te pjes-shem financiar kur ti bi rradha... ne kete menyre korruptive gjykata...ja shkurton kohen si edhe ja kthen pronen fizikisht. Eshte rast i paster korruptiv dhe shkelje ligji nga Gjykatat.

Meqe u gjykoka pronesia nga emri, po ti cfare je ne amerike, apo je trashigimtari i ndonje fisi indian?

Une jam shqiptaro-amerikan i ardhur ne vitin 1995.

Si une ka edhe shume te tjere.

Dhe si i tille s'ke te drejte prone?

Une pronen e kam blere me para.

Nuk ma ka dhene shteti amerinan falas,sic e kane marre timarin keta spahinjte e xhonturqve.

E nga e di ti si e kane marre pronen ata?

ACDC1' po hapni ore njerez dhe lexoni Per Betejen e pare me turqit, " Betejen e Golemit " ne vitin 1432' prire nga Gjergj Araniti, betej qe tere Evropa e mori vesh sepse u shpartalluan dy gjeneralet me te zote te Portes Larte.Spjegohen imtesisht arresyet e betejes.Dhe se vet Papa  i Romes, i johu meriten Gjer Aranitit dhe jo vetem atij por edhe sterniperve te Princ Gjergj Aranitit  u dha pensionm gjer ne vitin 1645.., ! 

 Kurre tokat nuk kane qene prone e kara osmaneve,  perfituar mbi nje nga dy format e perfitimit por te dhuruara me fermane , pronat e rrembyera shqiptareve.Kush nuk di kete eshte analfabet nga historia i pronesive ne Shqiperi....! 

regjimi osman ishte rendi ligjor atehere ne shqiperi , pronat e dhena me ferman te sulltanit ishin si apartamentet qe te jepte shteti ne kohe te komunizmit.

Ali pashai, Luani Janines, tregojne se kishte nje metode origjinale per dhurimin e tokave. Kur zonja te cilen e kishte sajdisur , i kishte dhene kenaqsi maksimale, ngjitej ne maje te kodres dhe hidhte nje gur per terpo sa i hante krahu.Aty ku binte guri vendosej sinori.Kur zonja nuku ishte ndonje kushedi, Ali marifetciu, dilte rreze kodres dhe e hidhte gurin per terma. Ja keshtu beheshin pronare keta Karaosmanet.

Natyrshem rrjedh pyetja: a ka kodra ne ate pjese te Elbasanit?

ACDC nuk behet fjale per kishen katolike brenda Kalase, ajo nuk diskutohet ne kete ceshtje fare

 

"Te gjitha shkallet e gjyqeve jane fituar prej kesaj familje dhe prifterinjte rrezikojne te debohen nga objekti, pasi Gjykata e Larte me date 4 shkurt dha vendimin per heqjen e pronesise se Kishes."

Filloi prishja e kishave.
Po gezohen peshqit nga jashte duke pare bemat komuniste te shtetit. smiley

Ta thote edhe Grava siper, nuk do e prishin dot...ti japin Karaosmaneve ndonje cope truall ne gji te Lalzit si kompensim.

Ore ta prishin vetem ju te kenaqeni.

Tritol kabuum, prishje kishash, ambasador musliman ne vatikan. Isis i ballkanit jemi.

Cone, mblidhe veten biri, ne kenaqemi kur te jesh ti mire...ja si tani me largeqoftin ne opozite tu lujt tritolashsmileyray:

Ore po e paskan fituar te drejten familja qysh ne 2007 kur ne pusht-et ishte Naltmadhnia i Tij.

Per sa kohe qe ambasadori ne Vatikan asht njeri me integritet dhe dinjitoz nuk ka randesi se a asht musliman apo kristijan ose edhe ateist .

Kishes , ...kan per ti " rrojtur trapin "! , se me bete te prish fjalorin 

Shif sa fucked up eshte sistemi gjyqesor dhe shteti. Dalin e bojne lloqe per investitore te huaj masanej. Po pallatit tkultures i ka dal ndonji pronar...

 

Hajt se u bo peshku gjykate kushtetuse apo e Hages fare si i jashtem qe eshte. smiley

Fori, Haga eshte per kriminelet si Shesheli a Cuni i Sheqers....strasburgu eshte per white collar crimes, per pronat...lexoje i cik Pjerin ene ti e jo vetem Shkaben.

Mo mire akoma, Cuni i Sheqeres ketu ha injeksionin. smiley Kurse per pronat albaneze rrofte kallashi, ku eshte "ligji." 

Tritoli poshte makine, kallashi eshte i kalum tani...qit ai qe do me shit pordhe.

Gjithe glasa politike albaneze ishte dakort me kete "ligj" dmth leji te vjedhin njoni-tjetrin qe te vjedhim dhe ne me top. Historia e pronave ne Albanie ka paralel vetem Zimbawen. 

Komunistet kundra objekteve te kultit ! 

Flm Rilindje smiley

Kush është sholo...antikomunist se nuk po merret vesh smiley Të paktën ti dimë ti ndajmë të orëve të mesit dhjes të orëve të fundit smiley

Nishani i kujt orëve duhet të jetë ?

Kur  e ka bere padine familjae Karaosmani, kur u be Nishani President apo para se te behej Nishani President ?

Ka rendesi kjo reference !

Kaq te veshtire e ke te lexosh artikullin, ose te pakten fjaline e dyte?
 

Dakort, por sidoqofte, vendimi per shkatrimin e kishes, eshte nje guxim i madh eshte shume i fuqishem vetem kur ke pushtet te fuqishem otherwise  per nje qytetar te thejshte as qe do behej fjale  Une lexoj vetem titullin  se nuk kam aq kohe durim   eshte shume veshtire ne fakt ta lexoj te gjithe .. prandaj bera pyetjen, Ja psh ti mu pergjigje dhe une mora vesh .. smiley ah, harrova, flm smiley

Shyqyr qe ke kohe te besh koment smiley

 kalohet me bukur me koment smiley

Kësaj Pune i ka bërë Topin e Partisë së Krimit vetë makina e Mutit Berisha që me anulimin e Ligjit Arbrori .E çfarë rëndësie ka në se një kokër Idioti i nevelit Nishani është sot , ka qenë Dje apo do vijë nesër në një Shtet Rumpallhane të lënë nga arkitekti Mut shtetit prej Mut Burrit Sali Berisha .

Tani LefTKopeja ka vërvitur Pampersin Nishani që nuk dallon nga çdo Pampers tjetër i PD-hit që hedh Hobeistja nga SHQU-pi !

Vidh të Vjedhim !

E vetmja Kishë Katolike në Elbasan rrezikon shembjen ose tjetërsimin pas një vendimi të Gjykates së Elbasanit.

 

Top Chanel,,,,,,,,,ja ke fut topit!

nuk eshte e vetmja !!!!!!

dmth Kisha nuk rrezikon te prishet . athere kto peshqit pse shqetsohen tani ? Taulanti ja ka fut kot, Presidenti ka mohur qe Kisha do te prishet ! Eh cfare gossipesh

per lajme te mira nga memedheu s'behet Fjale, apo jo?

Me duket se kjo Kisha qenka ngritur ne toke te zanun. Ndertim pa leje! Pavarsisht letrave! (rikujtoj pallatin te ujet e ftohte qe Rama e prishi nga inati dhe tasksapaguesit e paguan me mbi 5 milion €). Toka i takon pronarit dhe shteti eshte rregullator e zbatues i ketyre te drejtave. Gjykata ka dhene vendimet dhe cdo argument tjeter spi uje me, hidhu perpjete!. Ne boten perendimore kjo eshte realitet normal dhe askush politikan apo fetar num do te thoshte gjysem fjale mbrapa se do ta kryqezonin si te marre.

Pastaj se cfare duan te bejne pronaret me token e tyre eshte puna tyre. Askush ska te drejte ti a mohoje pronen tjetrit apo te diktoje mbi plaçken e tjetrit. Kjo thirrje e ketyre karagjozeve fetare nuk ka piken e llogjikes. I drejtohen kryeministrit qe te rrezoje nje vendim te gjykates se larte? Po ku do ta marre te drejten ky kryeminister te hedhe poshte vendimin e gjykates? Ta ben 8 me 2 strasburgu e brukseli pastaj dhe hajde te paguajme ne taksapaguesit per demin e shkaktuar ndaj pronarit. Edhe pse? Sepse ca leshko fetare duan te behen protagoniste te parodise qesharake "harmoni fetare t'papame ne bote" edhe pse nuk kane asnje argument ligjor dhe as minimalen e njohurise se ne cfare sistemi demokratik jetojme sot, respektivisht; ate te te drejtave te njeriut qe bazohet edhe ne respektimin e prones private.

Shkurt dhe prere: Kisha nuk ka respektuar token e tjetrit por fshihet pas nje leje ndertimi te siguruar ne ate kohe te turbullt dhe nuk ka interes as te bisedoje dhe as te pranoje se eshte ndertim pa leje ne shkelje te te gjithe te drejtave te pronareve. Une jam Katolik por nje gje te tille nuk e pranoj sepse ne cdo vend te BEse Kisha eshte njesoj e saksionuar me ligj ne te drejtat e saje sic jane edhe cdo individ apo subjekt juridik tjeter. Se ka karagjoze sa te duash si Balla & Co qe i intereson te perbaltin figuren e presidentit kjo nuk dtth. se pronaret nuk kane te drejten e tyre. Te ishte per nderhyrje ne gjygjesor nga Presidenti e kishte bere me kohe e vakt dhe nuk priste sa te vini keta buçrat komuniste e mafioze ne pushtet. Me cudit fakti se ndersa Rama thote se po i faktuan lidhjet kriminale do te jape doreheqjen dhe kercenon njekohesht me akuze ligjore per cdo "shpifje" opozitare ...per Presidentin kjo nuk vlen (!) Akuzohet kot dhe i kerkohet te deshoje hipotezat e te cmendurve per pushtet.

E digjut lajmin e Pergjegjesit te Kulteve, pran Qeverrise ? Pake  a shume ne esence ai tha :

" Kishes turkoshaket pretendente ...do ti rruajne trapin...! " Ne hale Vendimi i Gjykatave, ....kur Jari ishte Minister Drejtesie, ne Hale dhe Vendimi i kusareve dhe akaraballeqexhinjte e Gjykates Larte ! Turp qe keta maskarenj e kane katandisur dheniene te drejtes ne pazar dhe vehten ne badakcilere ! 

E katandisen shtetin sa te perfshihet edhe Vatikani ne kete palacollek ku Presidenti i Republikes ...bananeve hodhi ne hale jo vetem mustaqet e veta por seriozitetin e shtetit.Shtet Karagjoz qe e shet dhe pastaj ja u jep pretendenteve ...turkoshake! 

Organizmi administrues i kulteve katolike, ja paskej blere qeverrise truallin dhe me te gjitha rregullsite e kishte ndertuar objektin e kultit.Jari, me autoritetin e Ministrit Drejtesise ve ne levizje Agj..K.K Pronave qe tja u ktheje " pronareve " pronen e njohur, pra duke rimarre Vendim te ndermjetem, nga njohje ne fillim ne kthim kur Jari u be Mi ister Drejtesie...!

  Ja ky eshte shteti ku Jari eshte President dhe keto jane shkallet  e gjyqsorit te Republikes bananeve .

Po c'fare drejtesie o grava aman. drejtesia ne dore te kujt ?smiley

Toka eshte e familjes karaosmani, megjithate nje Zot e di tashi se cdo behet

Elba, e di ca domethene  kara osmane ? Dmth  osmanet e zinj . Nuk ka asnje pune Kisha me te zeste osmane.Me ta te beje " kalla " shteti sepse shteti e kish tok te tijen dhe ja shiti Kishes.Pra ti kompenspje te zeste osmane dhe kjo eshte ethjeshte fare per nje drejtesi normale.

Mos ofendo grava te lutem

Famlja karaosmani  besoj si shumica e shqiptareve duhet t'a kete nje mbiemer te huazuar nga pushtimi turk, por si familje jane njerez te persosur elbasanllinj dembabadem dhe jane shqiptare si ti e une , nuk jane as turq as osmane .

Gjithescili nga ne nqs ka fatin te germoje e  te gjeje te pakten katragjyshin ne lidhje me rrenjen familjare do te ngelen surprised se cfare do te gjenin

Kam respekt per ju , prandaj po te desh qefi pak me respekt per njerzit kur nuk i njeh.

Sinqerisht, pak me qete . Mure virtuale jane, por po flasim per njerez reale.

respekte.

Ja doli edhe pse Musteqe rrujtmi ishte kundër Zhitit .

Qeka tamom shtet Vatikani  .Paska zbulim të fortë që para se të meret vendimi GjUkatës. smiley

Në 2005 ..thonë ja ka shit Shteti smiley

Kush shtet mre . I Mut Burrit të Mut Shtetit apo ai para tij ? Po atëhere dhe gjatë 10 vjetëve kishin dokumente pronësie këta palo Kar Osmënët që u kujtun tani   ? Po babasqapi kishte Gjykata më atë vakt ? Po njaj trim mbi trima Shabon Tapia ku ishte ? e Një varg karagjozllëqesh të Kohës së karagjozëve që u kujtun se Shteti karagjoz i saliut është akoma dhe duhet me e Çdëmtu .

Pisa kush e trajtoi si Objekt Kulti ,  Pisa ata që e kanë marrë si Objekt Kulti . Pisa ata që ua dhanë , Pisa këta që ua Kthyen . Dhe kur i varfëri ka rënë në Baltë i thonë të varfrit

Prehrin mos bëj PIS

Tani musteqe Muti i Mut burrti të Mut shtetit sali Qenef berisha dordooleci Politik i Presidencës ankohet " O lele Odeta .Po më sulmojnë Institucionin " ....si matrapazët e K.Hirit !

 

Juve ju ka zene urretja site .stergjyshi I odetes eshte nje nga firmetaret e deklarates se pavaresise .

Turp ti vi Odetes... per hir te gjyshit te vet sduhet te perfitonte nga pozicioni i burit....pronat nuk ju kthyen pronareve fizikisht....kur ishin te zena.......keshtu eshte ligji..

..Sapo hypin ne pushtet kta e zbatojne ligjin sipas qejfit......po shume prona ka marre Odeta per ate palo president qe ben me ligjet ci do qejfi. Kthejani te gjitha pronat pronareve dhe anulloni ligjin 7501, e mos i ktheni pronat  vetem karaosmaneve.

Degjoja nje interviste tek ora news ku pinjolli i karaosmaneve ulerinte e thoshte na i ka lene gjyshi trashigemeri.....media te shitura tek pushteti....asnje gjysh nuk ka lene trashegimeri se testamente ska pasur ne shqiperine komuniste.....per hir te ligjit.....po kush e respekton ligjin atje....duke fillu nga presidenti pa mustaqe. Ka komisione kompensimi Shqiperia pikerisht per keto raste kur pronari i ligjshem privohet nga prona. Po presidenti i zgjidh me gjykata paligjshmerisht se eshte pronari i gjyqesorit. He mos u ngopshin karaosmanet kur dun me prek edhe kishen....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).