Vendet e eurozonës i dhanë Greqisë afat deri të premten për mosmarrëveshjet për borxhet. Kryetari i ministrave të Financave të eurozonës, Jeroen Dijsselbloem, i kërkoi qeverisë në Athinë të bëjë kërkesë për zgjatje të programit aktual të ndihmës. Greqia deri tani e refuzon me forcë një gjë të tillë, sepse kjo lidhet me masa drastike kursimi, të cilat qeveria e majtë në Athinë i kundërshton me forcë. Dijsselbloem theksoi pas rreth katër orë diskutimesh në eurogrup, se kërkesa duhet të jetë bërë deri në një mbledhje të jashtëzakonshme eurogrupit, pra jo më vonë se e premtja. “Kjo do të na lejojë që të punojmë për zgjidhje të mëtejshme,” shtoi ai.

Greqia kokëfortë

Mes vendeve të eurozonës dhe Greqisë ka marrëveshje në lidhje me çështjen, se si mund të kapërcehen problemet financiare të vendit. Një përfaqësues i qeverisë së Athinës tha se drafti i propozuar për zgjatjen e programit të ndihmave është i paarsyeshëm dhe i papranueshëm. “Në këto rrethana, nuk mund të arijmë sot marrëveshje”, tha ai. Të gjithë ata që do të vazhdojnë të këmbëngulin te kjo kërkesë, humbasin kohën e tyre.

Në draftin që Greqia e refuzon thuhet se Greqia duhet të aplikojë për një “zgjerim teknik” të programit të ndihmës së tanishme për gjashtë muaj. Qeveria greke duhet të angazhohet gjithashtu për një tepricë “të arsyeshme” primare të buxhetit të shtetit. Deri tani, donatorët ndërkombëtarë kanë kërkuar për këtë vit një rritje prej tre për qind. Në suficitin primar nuk merret në konsideratë shërbimi i borxhit.
Varoufakis propozon një moratorium

Sipas gazetës “Süddeutscher Zeitung” ministri grek i Financave Yanis Varoufakis u ka propozuar kolegëve të tij një moratorium prej tre deri në katër muaj, gjatë së cilit qeveria greke nuk do të realizojë premtimet e programit zgjedhor të partisë radikale të majtë Syriza. Në këmbim partnerët e eurozonës duhet të sigurojë në këtë kohë nëpërmjet Bankës Qendrore Evropiane (BQE) likuiditetin e bankave greke. Varoufakis tha pas takimit qe arritja e një marrëveshjeje është i vetmi opsion që kemi, sepse nuk ka ndonjë plan B. Ai tha se Greqia është e gatshme për të diskutuar për kushte të tjera me partnerët, por ato duhet të jenë specifike dhe të sakta. Ministri i Financave të Maltës, Edward Scicluna, theksoi se Greqia duhet të njohin seriozitetin e situatës. Nëse vendi nuk do të kërkojë vazhdimin e programit, atë e pret një “katastrofë”. “Me kaq merr fund,” shtoi ai.

 

Marrë nga DW

 

Greqia drejt falimentimit

Një tjetër samit vendimtar, sërish një tjetër përplasje: Qeveria greke e kryeministrit Aleksis Tsipras dhe Ministri i Financave, Giannis Varoufakis kanë hedhur poshtë edhe propozimin më të fundit nga partnerët e Eurozonës, duke e çuar drejt dështimit samitin. Ka ende kohë për një marrëveshje, por e ashtuquajtura Grexit- dalja e Greqisë nga Eurozona- po bëhet gjithmonë e më e mundur.

Në fakt samiti për krizën i Ministrave të Financave duhej të zgjaste deri natën vonë- por vetëm pas gjysmë ore, takimi përfundoi. Eurogrupi, i drejtuar nga Ministri i Financave në Holandë, Jeroen Dijsselbloem i bëri një propozim kompromisi Greqisë, që i ofron vendit një program më fleksibël kursimi, por me një kusht themelor: Nëse Greqia do ta marrë këtë financim kalimtar deri në verë, kjo do jetë e mundur nëse qeveria e Athinës bën një zgjatje të programit të ndihmës dhe reformave edhe për gjashtë muaj.

Ministri i Financave, Varoufakis e mori ofertën, bëri një telefonatë të shpejtë me kryeministrin Tsipras dhe e hodhi poshtë propozimin.

“Kaq pak fleksibilitet nuk mjafton,” tha ai.

Programi i vjetër është shkaku, jo zgjidhja e problemeve të Greqisë.

Qeveria e re kundërshton programin aktual, duke kërkuar një shtyrje të kredive të marra për të lehtësuar presionin jashtëzakonisht të lartë të borxhit. “Është një program që nuk mund të përfundojë me sukses,” tha Varoufakis. Pavarësisht kësaj, negociata do ketë sërish.

Partnerët i kanë ofruar Greqisë, e cila kërcënohet nga falimentimi, një financim prej 18 miliardë eurosh për muajt e ardhshëm. Por ata thonë se këto para, për të cilat Greqia ka kaq shumë nevojë, do të vijnë vetëm kur qeveria aktuale greke të kërkojë një zgjatje të programit aktual të reformave. Kjo vlen edhe për miliardat e FMN-së.

Shefi i Eurogrupit, Dijsselbloem u ka vendosur një ultimatum grekëve: Nëse deri të premten nuk ka një zgjidhje, do thirret një tjetër samit. Më pas nuk ka më. “Do e përdorim këtë javë, por kaq është”.

Kur falimenton Greqia?

Nëse Greqia nuk merr para nga partnerët, do të falimentojë në verë, ndoshta edhe më herët. Deri në fund të marsit, vendi duhet të paguajë rreth 2.2 miliardë euro interesa për borxhin. Bankat greke janë duke humbur para çdo ditë. Klientët i kanë zbrazur llogaritë ose i kanë transferuar jashtë. Nga Banka Qendrore Europiane nuk marrin më para, sepse obligacionet e qeverisë greke nuk pranohen nga 11 shkurti si kolateral për kredi.

Që prej atëherë, bankat në Athinë dhe Selanik veprojnë thuajse tërësisht me kreditë e emergjencës nga Banka Qendrore e Athinës. Deri në 65 miliardë euro mund të merren hua aty- pa këtë ndihmë, oferta monetare në Greqi nuk do jetë më e garantuar. Vendi në mënyrë të pashmangshme do të shkojë drejt një monedhe të re.

Marrë me shkurtime nga Spiegel

122 Komente

Me tej?

Asgje,do te zbatoje marreveshjen qe kane nenshkruar pararadhesit.

Ministrat e financave te eurozones nuk e kane kuptuar akoma cfare kerkon egzaktesisht Greqia, dhe qeveria greke nuk e ka bere akoma plotesisht te qarte qe kerkon te mbaje premtimet elektorale. Doreheqje dhe zgjedhje te reja, kjo eshte zgjidhja

keta kerkojne ''qethje'' te borxhit.    me sa duket muhabeti drejt saj do te shkoje.    te ishte ndryshe evropa do i kishte prere drute shkurt.  sido qe te jete pa gje nuk do dalin.

zgjedhjet e reja nuk ndryshojne gje. siriza,nga 36% do shkoje ne 49%.   mbeshtetja popullore per qeverine arrin ne 80%.

Ah si bie perkrahja kur thua "nuk ja dolem dot, per fat te keq europa doli me e forte se greqia" ... fiuuu, direkt 4% shkon. Prit se s'keni pa gjo akoma tha evropi. Apo tha rama? C'rendesi ka, prape prisni se s'keni pare gje akoma smiley

Keq eshte puna smileyray: greket duhet te mbledhin mendjen, te pranojne ofertat e EU dhe ECB, te shesin ca ishuj tek Europa veriore, dhe keshtu e kalojne krizen. 

... me tej, ne p..h te s'emes se na cane menderen
 

Dje rastisa ne kafe me ca vlleh muti qe sa kishin ardh nga Greqia. Ne greqi iu ishte qi nona tu punu ne ndertim dhe prap boheshin me grek se greket....  pse ia dha gjermani parate borxh greqise kur e dinte qe nuk do ti merrte, apo qe ti bleje gjerat me pak para tani.... Kara komplet, po me duket se shfaqnin ne nje fare mase ate karrllikun masiv qe ka pushtu popullsine atje.
 

Sot po dalin ne shesh disa hollesi qe hedhin pak drite mbi deshtimin e bisedimeve dje.

Eshte enigme, ndoshta per tu sqaruar (ose jo) roli i komisionerit Pierre Moscovici ne gjithe kete mesele, ndoshta dhe roli i Jean Claude Juncker.

Sic duket rremujen e djeshme e paska shkaktuar nje drafte perpunuar nga Moscovici dhe i biseduar nga ky i fundit me Varufakis, por jo me ministrat e financave te eurozones. Prandaj edhe Dajselblumi ka te drejte nese thote qe "duhet te kete bere ndonje gje Moscovici me Varufakin, se un dhe Shojble nuk dime gje!" smileysmiley

Dhe aty ka filluar mosmarreveshja, kur Varifakin eshte hedhur perpjete sikur ta kishte pickuar grenxa, kur ministrat e financave te eurozones, qe jane edhe zyrtarisht paredhenesit e Greqise, kishin prezantuar draftin e tyre me fjalet "ose merre ose leje!" dhe e kishin bere Varufakin te thoshte: "Ketu ka tradhti burra!" dhe kishte vajtur te derdhte lotet ne supin e Ciprasit. "Ky draft, eshte krejtesisht e kunderta e draftit qe atij i ishte prezantuar prej Moscovicit!" kishte thene Varikarin, mirepo Dajselblum vete kishte mbledhur supet, sepse atij nuk i ishte paraqitur ndonje draft i Moscovicit.

Nderkohe Moscovici kishte mbledhur me shpejtesi sot mediat ne konference shtypi duke theksuar me lot ne sy: "Po nuk eshte e vertete, more, nuk eshte e vertete! Qaj ti moj shoqe!" i ishte drejtuar Varufuckit, "Ti Shojble mos qaj!" i ishte drejtuar ministrit gjerman te financave.

Gjeja me komike, apo tragjike!?!?!?!?!, apo ndoshta tragji-komike ishte se ne mbremjen e djeshme u paraqiten tre drafte te ndryshme:

1 - drafti grek i Moscovicit

2 - drafti i Moskovicit

3 - drafti i eurogrupit.

Mua per vete me pelqeu me teper drafti grek, i cili theksonte edhe heroizmin e pashuar si edhe sakrificat dhe vuajtjet e pashtershme te popullit heroik, titanik, supermen antikryptonik grek smiley

Ec e mos i beso koincidencave: Mosco(vic). smiley  

une kam pasur radio te markes:  Moscovic..smiley  radio e blere nga gjyshi im,kuptohet..

Shume kurioz jam ta shikoj si do perfundoje kjo puna e grekut. Ne nje fare menyre kjo do caktoje edhe trend, se mesa duket kjo pune e ka kalu cakun e biznesit te thjeshte. E shof qe per ket pune se shpejti do shkruhen epose dhe nibelungen te reja.

O do iki syriza, o do vije dhrahmia, kjo do ndodhi. Europes i erdhi per mbare ky Tsiprasi, se me kete rast e ben shembull per ti thene te tjerve ne te ardhmen "a e ma men Tsiprasin" kur te vije puna per te votuar radikalet. Nje te keqe te madhe ka kjo puna e ketij koqes per ballkanin perendimor, qe nese ky e con Greqine te dhrahmia dhe rrenimi, BE-se do i humbin celsat e deres jugore dhe ka shume mundesi qe me ballkanin ta heqin nga lista e kandidateve dhe ta fusin te lista e "fqinjeve te privilegjuar" ku hyn dhe Gjeorgjia, Armenia e rrezik dhe Mongolia. 

Swed, Europa dhe Perendimi shpejt a vone do ta kuptojne qe miqte nuk blihen, dhe me prostitutat qe i bleme me leke, nuk martohemi. Dmth nuk ma ha mendja se nuk e kane dit kete pune, po mesa duket kane thene qe meqe kemi ca leke, pse mos e provojme njehere. Po kur behet keq per leke masanej...te majte e jotja.

S'ka si te na fut tek fqinjet e privilegjuar sepse ka dy vende antare pak me tutje. Ka dy menyre si mund te vete ky muhabet: ngaqe do merziten me Greqine do ja bejne shume me te veshtira kushtet e hyrjes vendeve kandidate ne BE, ose nga qe nuk do duan te humbin ndikimin ne rajon do na fusin te gjitheve shpejt e shpejt meqe Greqia i iken nga duart dhe s'duan qe qe rajoni te ri pa influencen e BE-se.

Ne dac te dali ose jo greku, pranime te reja, me kismet, po qe akoma BEja, mbas nja 10 e kusur vitesh. Keta do t'i fryjne kosit tashti. 

Asaj si dihet, sepse po na vjen Rusi tek dera. Europa s'do te iki komplet influenca ne mes te saj. Them une. Ne fakt ne duhet te na kishin futur me kohe. E sa leke do harxhonte po te na kishte futur ne? As nje therrime. Greku ka nje borxh 240 billion euro, kurse ne mavrinjte ja dalim me nje buxhet 3.8 billion. Po te na fusnin edhe kishin zgjeruar influencen ne mes te Ballkanit edhe s'do harxhonin gje.

Po te ishte BEja shtet a superfuqi. Burokratet e BEse flasin per interesat e saj, por ne menje kane vetem ato te vetat. Psh Merkeli zor se humb nei vote se e kapi Ballkanian rusi. Vec ne i fuste nei berdaf Daja i Samiut. 

Jo s'e s'eshte aq e lehte. Europianet jam shume koshient per luften tek pragu i portes.

Varufakis ishte i forte fare. Ne nje interviste u dukte sikur ishte merzit se spo i kthente borxhin Gjermania. Pastaj me shkrine kur vete pa kollare, gjasme majtist, dhe hedh ne krah nje shall Burberry. 

Po ja dolen Greket kesaj rradhe me dredhite e tyre do dal ne proteste nen moton:" Dua qyl si Greket".

Tani sapo dha interviste Schäuble tek revista televizive e ZDF smiley

Fjale shume te forta tha. Edhe sikur Schäuble te kete luajtur bllofin me fjalet qe sapo tha, atehere une qe tani do ti hidhja letrat ne toke dhe do ja leja doren atij.

Meqe ra llafi tek pokeri, nese mund te bej nje krahasim pokeri me greket meqe edhe Varifuckis eshte mjeshter i game theory:

Greket po bejne bllof me nji pair shtatash ne dore, nderkohe qe eurozona ka nje full house, dhe aq me teper, letrat e grekut i ka eurozona ne dore. smiley Dhe me e keqja eshte: greket akoma vazhdojne te luajne bllofin!!!!!!!! smiley

Kam idene qe greku tani eshte si Odhisea mes Shilles dhe Caribdes. Mbytja drejt tha, pa me keq se jemi nuk do behet.

Jane njecike tragjike si popull, e pelqejne shume dramen, drama-queen si me i thon smiley

Te kujtohen ata 300 qe Leonidha i coi te luftonin nje lufte qe nuk ua kerkoi njeri? Do thuash ti ata ishin spartane, e cpune kishin me grekerit, po nejse mo, minor details.

Heroizmi qe ju kendua ketij Leonidhes nder shekuj, se fundmi me film hollivudi i gjithi ne ngjyre sepia,  bazohet mbi karllikun me te modh qe mund te beje jo nji popull, komb, apo qytet-shtet, quaje si te duash, por edhe nje njeri i vetem. Kur ketij Leonidhes i thane: "mos hik or trim, se nuk osht gjo ky muhabet", ai u pergjigj: "Jo! Do hiki se jom trim!"

"Po mos hik, se ke per tshku per dhjom qeni!"

"Jo!" tha "do hiki, se dua te vdes, se dua te hyj ne histori! Shife kur t boj edhe hollivudi nji film per mu!"

"Po mire!" i thane "por po hiken qe po hik, por te pakten shko e lufto bashk me te tjeret, qe ti ndihmosh!"

"Jo!" tha ai "Se ku do vdes une bashke me keto 300 te tjeret, ate e vendos une, dhe une e dua te ajo gryka ime e preferuar!"

Keshtuqe shkoi Leonidha. Dhe Leonidhes i kenduan me breza per heroizmin dhe VETMOHIMIN (e kupto cfar llafi i rond!?) e tij, duke arritur ne diten e zeze te sotme te popllit trim heroik e pallavesh grek.

Se po ta kishin qujt Leonidhen rrot kari, sic ishte ne te vertete, atehere ndoshta greket nuk kishin per te arritur tek Cipras dhe his "famous economist" (tm Schäuble me ironi per Varoufakis smiley ) dhe ku ndoshta do te shikojne nje remake te "Shtrengo rripin Thanas!" por kete rradhe jo si spektatore, por si aktore.

Nejse, mos mi shaj greket e vjeter tani. Po edhe qe te kerkosh ndonje lidhje mes grekeve te vjeter me ato te rinjte eshte njesoj si te kerkosh lidhje mes Aleksandrit te Madh dhe Sandrit te TV Klanit.

Ja sa te marr Greku ato leket e luftes e ta shohesh ti, si lahet kredia.

Evropi t'i qaj paret per ate pune. Si i tha Odisea ciklopit, askushi, dmth ai do ua ktheje paret dojcave. smiley

Bo bo bo kush rri e mer ne administrim Epirin e Jugut.

edhe kjo na duhej

“We want an agreement that will not include the toxic presence of the troika. Anything else is not an agreement, it is a surrender.” Said Tsipras.

Tsipras also criticized German Finance Minister Wolfgang Schaeuble, who said earlier this week that he felt “pity” for Greek people due to their “irresponsible” government. Tsipras accused the German politician of losing his cool and making “derogatory” remarks.

“With respect, I would like to remind Mr Schaeuble that he should pity people who walk with their heads bowed,” said Tsipras to applause from SYRIZA MPs.

Sa keq po me vje per greket. Per kryeminister paskan Fatos Lubonjen. 

Kur beson se gjithe bota "u detyrohet" grekeve , pse jo mund te besojne akoma ne mullinjte e eres.

Ishalla behen akoma me keq

Qe prej pavaresise nga Turqia, Greqia paska falimentu nja 6 here. Ne 1908 ja paska zhyt anetareve te Unionit Monetar Latin dhe e paskan perzene nga Unioni smiley

Jo 6 here falimentin, por qe ka qene grope ka qene. Disa vite para se ta fuste nen-sqetull Komuniteti Europian, ka qene ku therret qameti. Sa kishte mbaruar Lufta Civile, ka patur Junten Ushtarake, dhe mezi kishte patur pak stabilitet. Pastaj bejne si mos-mirenjohes nga BE-ja kur duhet ti bejne nje monument te falen dite per dite. 

Mendoj qe europa do ta nxjerr jashte be greqine. Por duan ti bejne te besojne qe po e arrijne vete kete gje. Ta shohin si merite te tyre. Ashtu sic e pame ne ne komunizem. Ua futem kapitalisteve thame ne rradhe te qumeshtit te cilen e zienim ne hale.

Lexova sot nje shkrim te  Ministrit grek te ekonomise.Ju rekomandoj ta lexoni! 

Me ne fund ndjeva simpati per nje udheheqes grek ! Ah te kishim dhe na ...nje si ai ! 

E keni tek Gazeta Mapo ...

Dy njerzit me loqe qe mund re gjenden sot ne qarkullim jane ministri i financave dhe kryeministri i greqise. Po cojne nje vend te te tere ne kolaps me toerite e tyre te trapit she duke menduar se BE-ja ka vetem hunj. Sot kishin nis nje leter dy faqe per eurogrupin qe nuk thoshte asgje (jo sipas meje, sipas ministrave te financave te BE-se). Bejne ca teori per loqet te tipit "greqia ka nevoje per europen dhe europa ka nevoje per greqine" nderkohe qe ne fakt greqia ka nevoje te civilizohet dhe europa ka nevoje per prova per kete. Kaq.

ne fakt ate shprehjen e kane te sakte.
te djathtet amerikane, anglezet dhe te tjere jo-socialiste, qe kundershtojne europen si modes socialist qenderzues, po ferkojne duart.

greqia ose ul koken dhe paguan borxhin.

ose del nga euro. -> nese del, do te reagojen vende te tjera si Spanja, Italia (popullata, pa klasa politike eshte nje me burokratet) -> mbaron europa si model socialist, sic njihet sot, sepse ne fakt eshte e paperballueshme pavaresisht se gjermania perpiqet t'u hapi syte qorrave.

Ngaterron ti mik. Europa njihet si model socialist por jo solidar. Secili per vete te vet, por cdo vend social ama.

Un them se ne na duhet urgjent ..nje Syrize  ! Greket e nuhaten dhe e gjeten ...si ne 1825 -sen, si ahere ne Terzene ! Ne, si gjithmone te vonuar ...pritem 1912 -ten ne Vlore 

Ne prit ..te presim nga Evropa ...e brekeve ne fund te kembeve ! Greket do fitojne keni per ta pare .Se dhe ne mos fitofshin dicka ne shume nuk do tallen me k...burokratet e Evropes me ta ! Situatat favorizojne greket sepse eshte e denuar Evropa ku seicili thote larg b...time ! 

Se cfare thua ti s'marr vesh. I kane dhene 270 bilion Euro ne dore. E kupton ti apo jo? Ne na dhane ndihma te skaduara kur nderroj sistemi. Greqin e futen ne Komunitetin Europian. Mori ndihma dhe ShBA qe mos te binte pre e komunizmit. Prape para ne dore. Dhe ti thua se ndihmuan?`Po cerek e 279 bilionve te na jepnin ne. Te merrnim dhe ne ndonje shtepi shtese si greket. Njerez ne, njerez ata. Une tipa qe solidarizohen me nje qeveri gjithe fajin e hedh jashte e asnje brenda se kuptoj dot.

si do veje halli grekeve neser thuaj, halli modh halli modh

mos qajm hallin e grekeve por tonin se si tha njeri nga Burreli sot " Shqiperi c'te pame syte" jo Janines c'ipane syte ! 

" Jam 6 vjet ne familje.22vjet punova ne Greqi, tani kam ardh ketu dhe as asistence as pune askurgje.Enveri buk me jepte, keta as buken...Ku dhe si te jetoj me kater femije une e gruja pa pune ? Me thoni si, si te jetoj une ? Ky eshte vendi im ? ..." 

Njerez kemi cerek shekulli ne kete Shqiperi me resurse aqe te medha dhe 76 perqind e familjeve shqiptare "jetojne " nden minimumin jetik ! 

Kemi ne sy e surrat te flasim per Greqine kur jemi me prapanicea per diell ? Vetem 2.8 milion banore me 413.000 ha toke te mrekullushme , me burime te jashtzakonshme uji, me pasuri minerare, me puse nafte qe na e vjedhin te huajt, me 320 dit me diell cdo vit, me bregdet qe e kemi shpartalluar, , por me qeverisesa bandite, kusare antikombetare ...dhe shum shum  krenare ! 

Por ama krenohemi, se Jon Kerri na mbeshteti, .... per mbrojtjen  e familjes se nje ...pionieri ! 

jo me grave ma paske marr seriozisht , kush ja qan hallin atyne e qafshin llahinkat!

per Greqine do flasim sa te duam . bile edhe do ti shajme mare e prape , derisa te na heqin kalin e trojes mes tiranes

Njerez kemi cerek shekulli ne kete Shqiperi me resurse aqe te medha dhe 76 perqind e familjeve shqiptare "jetojne " nden minimumin jetik ! 

Prit nashi se Shkaba llafos ndryshe.Shkabe ku je?smiley

Inshallah bien ne nje ujdi.Una vura bast me banken e greqise sot NBG.

edhe une do vej bast neser me jorgo malaken

BE-ja dhe mund tju bejne ndonje leshim se duhet kohe e gjate qe ti shlyejne ato para........Po ja thevi turinjte atij ministrit te financave qe kapardiset duke thene se tema ime ne master ishte per Karl Marksin.Le  te veje te llafoset me Karlin tani...

ACDC1, grekut kurre mos i beso ca thote, por ndiqem me shume vemendje, ç`fare po ben !

  Une besoj se ata po bejne gjene me te duhur, per venmdin e tyre.A e di kur brshka i kerceu lepurit persiper tu bo sex,  pa frike?

...Kur lepuri, pa Shqiponjen mbi krye...! Jane tyu be "punene breshkes me lepurin",  me Evropen greket sot ! Mbaje men !

 

Gjermania dhe Greqia kane arrtitur njefare akordi, po thone.. do shtyhet mbeshtetja  financiare e BE  per Greqine edhe nja 4 muaj..

Greqia eshte dorezuar komplet thote BBC-ja.

nuk e di nese eshte dorezuar Greqia..  mbase, se nuk kane rruge tjeter..   edhe prapaseknat nuk i dime..

por sidoqofte, ate qe dime  zyrtarisht:  per momentin Greqise i  eshte dhene nje  si  ''kohe shtese''  nga Evropi.. por problemi nuk eshte zgjidhur ende!   presupozohet qe gjate kesaj kohe  do arrijne marreveshje perfundimtare.

Belul, ky muhabet ishte o dorzohej Greqia, o dorzohej dushmani, o s'dorzohej asnjeti dhe Greqia shkonte per lesh. Tani nje gje eshte e sigurte, dushmani nuk dorzohet, zgjidh nje nga dy te tjerat smiley

n'fakt 4 muj kohe mund t'i duhen edhe nqse ka vendos me dale nga euro-zona

Ndoshta kjo mund te jete marreveshja

So beschreibt die Deutsche Presse-Agentur die Lage:

In Verhandlungskreisen hieß es am Freitagabend in Brüssel, die Griechen hätten „schwere Kost schlucken“ müssen. Eurogruppenchef Jeroen Dijsselbloem habe den Griechen einen Entwurf der Eurogruppe vorgelegt, in dem die Forderungen der anderen 18 Euroländer zusammengefasst seien. Dann habe er den griechischen Regierungschef Alexis Tsipras angerufen und gesagt: „Das oder es sei Schluss“, verlautete am Rande des Euro-Finanzministertreffens.

 

Ja ku e ke kete marksistin Varifakisin o Grava.U dorezua dhe ky dhe juve komunstat sot mbani zi per kete.

Nga BBC
17:56: Greece debt talks

A lot is coming out now about these talks. Unnamed officials are being quoted. One as saying Greece appears to have given in completely.

e shane evropen mbare e prape,i moren persesi leke borxh qe nuk do ti paguajne dhe bejne sikur po ja falin edhe kesaj here atij daiselblumit a ce quajne!   borxhe me 1-2% keto!

ndersa ne per ''rrugen e kombit morem borxh tek greket me 14% megjithese jemi lypsaret me korrekte te evropes!    ky eshte fati i zezakut  te shtypur

O momdhetar i mocem , meqe permend zezaket me perbuzje .Cte ben te mendoc se je me i mire se ata ?A nuk mendon se edhe ata jane njerez te allahut e iu preken ndjenjat ashtu si neve kur dikush iu referohet gjithmone  ne menyre negative ?

Apapa, te drejtat e njeriut keshtu ti. Po para tre rreshtat sikur te qeshi buza qe tu konfirmua qe shqiptaret jetojne nen min jetik. Ja fute njerit. Nderkohe harron qe nese eshte e vertete eshte katrastrofe.

p.s. tha " zezak te shtypur" eshte togfjalesh, fyi.

Lufte me fatin nuk behet .BE pavaresiht se mund te jete ende eksperiment nga pikepamja historike ,vendet anetare jane mollokrepsur aq keq me njeri tjetrin sa nuk kane zgjidhje tjeter vec te rrine bashke.kthim prapa nuk ka vecse duhet permiresuar ecja perpara ,me shpejt si thote LSIsmiley

Po duro a derbardhe  ACDC1, prit e shif fundin se ja ketu do jemi! Ke me pa qe  e fituar do dali Greqia, ...qe ti e quan te dorezuar.Un jam me se i sigurte  ! Deri sot vec u ka marre pare evropianeve . Kete besoj ti nuk e ve ne dyshim ...edhe kur ta thote ...." komunisti " ! 

Nive gje qe Obama Merkel ...u moren vec me hallin grek ? Per ta fundosur beson ? 

Do te dale e fituar duke rifirmosur marreveshjen e Samaras-it.

Ke te drejte.

Reuters says: "Greece and eurozone finance ministers reached deal on Friday to extend the Greek bailout by four months, euro zone officials said. It's done. For four months," one official said.

nxitimi eshte keshilltar i keq i arrsyes ...! 

Mua nuk me ra barku prr greket por une ndryshe prej teje di ...ku bie Salamina,Ti kete  nuk e di ... hic fare ! 

Ku besohet greku mor i " djathte " ! 

Salamina eshte ishull arvanitas o Grava.

Mos na merr per injorante tani.

Prape nxitohesh ! Ca ndodhi atje  e  di ? 

Degjoje konferencen e shtypit mbi merreveshjen.

SYRIZA praktikisht pranoi tere kushtet e qeverise Samaras.

ke nonji link?

 

Hajde merre shallin dhe fute ne b... o Varifakas.

4 i rrasi gjermoni grekut ne 2012, do me fitu ene greku me gjermonin.

NBG: 

$1.85

Change +0.24 +14.90%

Volume 58.60m

Feb 20, 2015 3:04 p.m.

RTL

1.61 sot ne mengjes. smiley Lart e me lart!!! 

Ama penny stctock qenka NBG.

Se e dinja eshte se ishte diku tek 8-9$/share.

Edhe? Kapi 2 dollar qepar! smiley 

Jane shume te rrezikshme keto lloj stocks.

Eshte pas reverse split .dmth cmimi i socem eshte 18-19 cents pre split.nese greket kthenen ne rrugen e perendise mund te shkoje kollaj ne $20-30  sepse numri i aksioneve eshte pjesetuar me 10 .kuptohet eshte investim teper spekulativ e i rrezikshem, prandaj dhe mua vetem 1000 cope ne $1.53 ma mbajti bytha dhe xhepi.smiley

dukesh qe fle me vq nen jastek.

Greece and eurozone nations have agreed a deal to extend financial aid after bailout talks in Brussels.

Eurozone finance ministers reached an agreement to extend Greece's financial rescue by four months.

Dutch finance minister Jeroen Dijsselbloem, head of the Eurogroup, said that Greece had repeated its commitment to honour all debt in a timely manner.

u shty 4 muaj.    permendorja e meparshme nuk eshte e vlefshme me.  nderkohe do zhvillohen bisedime per te arritur nje marreveshje te re qe do te marre parasysh kerkesat greke.     rubineta e lekeve do te qendroje e hapur,,

Ne fakt kane rene dakord qe keto 4 muaj reformat do vazhdojne sic ishin, mos beso mediat greke se ndoshta ju genjejne. Rubineti nuk mbyllet asnjehere po u zbatuan kushtet

Ore thuj ca te dudh ketij ! Ky  oqi more oqi, ka me thene ! Per greket vu paret e ky thote u dorezuan ! Ames piasone ? 

grava, se  mos ka thene  Oqej ,  se keshtu thone per Okay greket..
 

Belul, po kam kaqe kohe e nuk po ja marr vesh shqipen! Greket kane lindur tre dite para djallit e ky me thote u dorezuan ! 

 

Greece and eurozone nations have agreed a deal to extend financial aid after bailout talks in Brussels.

Eurozone finance ministers reached an agreement to extend Greece's financial rescue by four months.

Dutch finance minister Jeroen Dijsselbloem, head of the Eurogroup, said that Athens had pledged to honour all its debts.

"This is a very positive outcome," he told a news conference on Friday night.

"I think tonight was a first step in this process of rebuilding trust. As you know trust leaves quicker than it comes. Tonight was a very important, I think, step in that process," Mr Dijsselbloem said.

Greece has also agreed to present on Monday a list of reforms that would conclude the terms of the existing bailout.

The deal removes the immediate risk of Greece running out of money next month.

It also provides a breathing space for the new Greek government to try to negotiate longer-term debt relief with its EU creditors.

The euro gained against the US dollar on Friday following the announcement, adding 0.3% to $1.1403, while the Dow Jones industrial average and S&P 500 struck new intraday highs.

Sebastien Galy, a foreign exchange analyst at Societe Generale, said: "It certainly looks like we're moving away from disaster. It should help a stress that has been building up in the market to be released."

 

Po ne ka koqe qe s'dine te lexojne s'kemi c'bejme hic. Merkeli ka nje muaj qe uleret "zbatoni kushtet dhe leket aty jane" Se c'fituan greket sot vetem loqet e dine

ore,po ishte ashtu nuk do behej gjithe kjo gurgule.  marreveshjen e pare me be-ne e rrezuan.   4 muaj kohe per bisedime te reja te cilat do te shohim se cfare do te behet.

ate qe thane,se marreveshjen e meparshme me be-ne do ta rrezojme , e bene.

tani,se cfare humben greket ,une nuk e kuptoj.  po vazhdojne te hane leket e evropes

The Greek authorities commit to refrain from any rollback of measures and unilateral changes to the policies and structural reforms that would negatively impact fiscal targets, economic recovery or financial stability, as assessed by the institutions. 

The Greek authorities have also committed to ensure the appropriate primary fiscal surpluses or financing proceeds required to guarantee debt sustainability in line with the November 2012 Eurogroup statement.

The Greek authorities commit to refrain from any rollback of measures and unilateral changes to the policies and structural reforms that would negatively impact fiscal targets, economic recovery or financial stability, as assessed by the institutions. 

Ku jemi? atje ku ishim.

ore,po ishte ashtu nuk do behej gjithe kjo gurgule.  marreveshjen e pare me be-ne e rrezuan.

po more shqiptar po, "e rrezuan marreveshjen" thote.

Po kush do ta rrezoje marreveshjen? Borxhliu?

Nese do kishte ndonje qe do te rrezonte marreveshjen, kjo do te ishte Eurogrupi, as BE, as Greqi e as UK e asnjeri tjeter, plako.

Jo po cfare do thuash tjeter? Qe e derguan Trojken ne shtepi? smiley Po "Institucionet" kush dreqin jane? Po Trojka pra osht, vetem i kan heq emrin Selim e ja kane vene emrin Jani, po per te qene perseri Aslloni osht. smiley

In Brussels diplomats circulated among yet another, not serious suggestion:’ Tifkat’ for ’The institutions formerly known as troika’ ( Formerly known as the troika institutions ) – in allusion to earlier change in name of the US singer Prince, In the EU it was said to the debate, one could’ understand Troika sensitivity of the Greeks, the public’ the hullabaloo’ but was now slightly exaggerated.

shqiptaro mos u lodh me keta ! Greket hane paret e keta hane... llogje! 

Le te na japin neve jo shum por vec 4 miliarde dhe te na shajne ...gjer ke zogu i pules ! 

The institutions will, for the 2015 primary surplus target, take the economic circumstances in 2015 into account. 

Dmth, 4.5% is not a deal breaker. Plus kohe.  Ok. 

nuk u ,ka vene njeri numra dhe afate.  te gjithe thone do bejme reforma,por keto jane te interpretueshme sipas humorit te gjithkujt.

cfare premtuan?    qe nuk do ndermarrin vendime te njeanshme qe demtojne stabilitetin ekonomiksmiley

dale se ka edhe me  ky muhabet.   me vone do kerkojne tu pritet borxhi sepse pengon rritjen ekonomike. 

 

 

 

shqiptaro, si po e shesin mediat greke kete fitoren e Piros? Se ne ketu marrim vesh vetem te verteten smiley

kush e merr  vesh si po e shesin greqet; se si po e lexojne investitoret duket ke cmimi i NBG-se. 1.96 dhe ne ngjitje.

U myll 1.98.

shume pak e paska mbyll them une, kishte pas mundesite edhe per me lart smiley

Degjo, ti mbase degjon dhe shikon vetem propaganden qe behet ne Greqi. Nuk te ve faj!

Po nga kjo deklarata e Eurogruopit, duket shume qarte qe greket lesht e currit kane marre:

(ka dhe afate)

The Greek authorities will present a first list of reform measures, based on the current arrangement, by the end of Monday February 23. The institutions will provide a first view whether this is sufficiently comprehensive to be a valid starting point for a successful conclusion of the review. This list will be further specified and then agreed with the institutions by the end of April.  

Only approval of the conclusion of the review of the extended arrangement by the institutions in turn will allow for any disbursement of the outstanding tranche of the current EFSF programme and the transfer of the 2014 SMP profits. Both are again subject to approval by the Eurogroup. 

Se me bo me qesh greku...i forte fare.. Po kur vente Varufakis e i lutej atyre te BE aman mos na prishni punet se ata te Agimi te Arte jane duke na prit ne Parlament.  Me demek BE-ja ti falte borxhin ktyre qe populli trim, liridashes e demokrat grek te mos votonte nje parti naziste. smiley

Sot ka per tu bo nomi ne Albanie. Pjetja e nxehte...fitoi Gjermoni apo Greku
numri i viktimave merret vesh vetem pasi ta dale dielli neser

smiley

gati jane bo korsot me makina smiley

shkodront jon nis me makinat me flamuj gjerman dhe me rob me gjysemtrupi te nxjerre nga dritarja e makines e duke bertit: "Doç land" smiley

Nga ana e grekerve kane dale vetem disa makina nga Tapiza dhe Komuna e Parisit smiley

grekt me seat ibiza - per solidaritet me PIGS

Fituan pak kohe greket, sa te entuziazmojne tufat e njerzve brenda. 

To survive is still to live obnoxious to calamity.

Eskili

P.s. Me dhimbsen greket. Jete eshte kjo? Nuk di ku do jeshe mas 4 mujesh! 

Shiko aty ne USA ti dhe behu gati se po vjen SHTF.

SHTF???

 

Varufakisin sapo e degjova ne intervisten direkte .Po vazhdon direkt tani ...me shtypin qe po e mbyt me pyetje.Po ky eshte  nje bir k  . i papame ! 

" Nuk kemi firmosur aspakt ate qe me pare ishte firmosur..Nuk mund te mbetemi dakort te shesim ate e kete qe te bejme para...Kjo nuk do te lejohet e kjo nuk do te ndodhe.Duam te ecim me dinjitet ne planin tone ...per ta ringritur kombin tone ..." etj etj .Do te rrisim  sezben rrogat minimale ...! Do bejme nje dialog te vertete me partneret tane ...per ta mirekuptuar ata planin dhe te drejten qe kemi ne hartmimin e tij .Do rikthejme ne pune gjith te larguarit ...etj etj .Nuk kane fijen e terheqjes ..." 

 

smiley

o grava, po i paskan qire t emen e s emes ketij Varufakuas dje ne Bruksel! E paskan lene te ngrofe karriken dhe e paskan cuar per te mbushur uje. smiley

Ai Dajselblumi, presidenti i eurogrupit, i paska mbledhur ne bisedime koke me koke te gjithe ministrat e financave te eurogrupit, pervec ketij Varufakuas, kete e paska lene si muti ne shi vetem, pa i hedhur as nje gjysem llafi. Me tutje, kur paska mbledhur tere mejtimet e ministrave te eurogrupit, i paska hedhur ne karte, ja ka derguar Tsiprasit ne Athine e i paska thene ne telefon: "Kjo eshte marreveshja perfundimtare! Ose merre kete oferte, ose e gjitha merr fund qe sot!" Edhe ky Tsiprasi i paska thene Varufakuas, qe "merr e firmos c te te vene perpara!". Pastaj e paskan thirrur kete Varufakuan qe te futet ne oden e burrave. smiley

Dhe ky birbua ka fytyre e faqe, te dale edhe para kamerave dhe ta festoje si fitore?

O i ziu tartazek,

c deshe ti ne qeveri,

te thirrne a vajte vete

a te muarrne me perdhuni

Duhet pyetur Beluli, se ate e kemi nga Hollanda, por po thokan qe ky Dajselblumi qenkerka inatcor i madh qe nuk harroka kollaj poshterimin qe i paska bere Varu fakua ketij para tre javesh ne Athine.

1. Populli grek kuptoi kryesoren : qe nuk duhet te dilte me vullnetin e tij nga zona euro !
2. Nese BE perze neser Greqine nga zona euro, ky do te jete akt politik dhe topi kalon nga ana e grekeve.
3. Greket pergjigjen me te njejten monedhe (me nje tjeter akt politik) : dalin nga BE.
4. Qe nga ai moment, Rusia behet fqinji jugor i Shqiperise

ps: ju doni te moralizoni te pamoralshmen : BE-ne. Populli grek pikerisht kete kuptoi dhe e beri te veten : zbatoi piken e pare. Topin tani e ka BE. Lé te "guxoje" po t'ja mbaje

smiley
 

Populli grek ska kuptu gje akoma, se akoma po e genjejne qeveritaret. 

Pallavrat menjane, te majtet le te behen te majte, e te fillojne te mbledhin ato taksa te papaguara per te shplare detyrimet e borxhit qe fatkeqsisht nuk shuhet me retorike bajate. 

E ke gabim : populli grek eshte nga te rrallet te kete kuptuar diçka, dhe kjo jo sepse eshte 'me i mençmi', porse Greqia, bashke me Belgjiken, jane te vetmet vende te BE ku votimi eshte i detyrueshem, dhe per rrjedhoje, votacioni detyrimisht fiton nje far' kredibiliteti (dhe kjo, me gjithe bindjem time se ndryshimi i vertete vjen ne rruge+mendje).
Fakti qe pothuaj te gjithe greket nuk duan te dalin nga zona euro (BE veçse kete priste) e konfirmon kete qe them me lart !

4. Qe nga ai moment, Rusia behet fqinji jugor i Shqiperise.

S'ka ndonje te keqe mer Stalker, rusi ka regjizore me te mire se amerikoni.

 

Panvarsisht retorikes se Varjafuckit, fakti qe the deal eshte aprovu ne menyre unanime nga te 19 anetaret e Eurogrupit tregon se asgje ska ndryshuar si resultat i zgjedhjeve te reja. Me qe ra fjala per hellas, ate camerine tone kur do na e kthejne kta.

Bravo i qofte grekut. Ne si gjithmone mbajme shenim borxhet e botes, me pare te Titos e tashti te grekut. Edhe sikur te shkallonin politikanet tane te donin te ngrinin pakza zerin, jane aq te 10re sa Evropi a ndonje tjeter mjafton te publikoje ndonje llogari ... 

As usual, the fine print of any European "deal" is revealed not only after the agreement, but after the US market close. So for all those waiting for the real punchline, here it is - it also is the reason why Greece got until Monday to reveal the list of "reforms" it would undertake:

"We’re in trouble next week if creditors don’t accept Greece’s reforms", Greek Finance Minister Yanis Varoufakis says. "If our list of reforms is not backed by the institutions, this agreement is dead and buried."

That's bad. But... "But it’s not going to be knocked down by the institutions."

For his sake, let's hopes he is correct in predicting what the Troika, pardon, Institutions will do. Because this is precisely what Schauble meant when he said that the "Greeks Certainly Will Have A Difficult Time To Explain The Deal To Their Voters": under the conditionality of the Troika's approval, the Tsipras government now has to walk back essentially all the promises it made to the Greek people - promises which by some accounts amount to over €20 billion in additional spending - or the Troika, pardon Institutions, will yank the entire deal and the Grexit can then commence.

And that's the bottom line.

It's also the reason Schauble was gloating: because he gave the Greek government just enough rope with which to hang itself.

Then again, if and when the Tsirpas government is booted out next once the Greek euphoria turns to disgust and disillusionment, does Germany really want to negotiate with Golden Dawn instead?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).