Jeni dakord me shprehjen: Kritika ben armiq? Nese po, si manifestohet kjo ne shoqerine tone? Po ne Art dhe Politike?

16 Komente

kritika eshte irrituese si fillim, bezdisese.  pastaj nese ben armiq..,  kjo varet  nga lloji i kritikes dhe ne cfare niveli e ben.

Ne fakt, kritika kuptohet sipas rradakes, sipas mentalitetit. Sa me hajvan qe te jesh, aq me agresiv reagon ndaj kritikes dhe anasjelltas, sa me i civilizuar te jesh, aq me shume se sy pozitiv e sheh. 

Ne fakt kritika konstruktive eshte ndihme, ilaç. 

une disa here ta kam dhene kete ilac dhe zotrote e ke flakur tutje!

varet..me konkretisht, kritika te ben armik me nje tip arrogant... aq me keq kur x,y arrogant gezon edhe pushtet.. nje arrogant me pushtet e shfrytezon kete te fundit ne formen e saj me shtazarake - si mburoje per tu ndiher te adhuruar etj etj 

Pra, eshte shume e veshtire per te arsyetuar (apo percjelle kritika konstruktive) me keta lloj tipash...

.....

Josephine Miles ka nje poezi te bukur te titulluar "Reason is my middle name. . ." , nuk kam informacion nese Miles eshte perkthyer ne shqip...ne vijim, kjo poezi ne angl

Said, Pull her up a bit will you, Mac, I want to unload there.
Said, Pull her up my rear end, first come first served.
Said, give her the gun, Bud, he needs a taste of his own bumper.

Then the usher came out and got into the act:

Said, Pull her up, pull her up a bit, we need this space, sir.
Said, For God's sake, is this still a free country or what?
You go back and take care of Gary Cooper's horse
And leave me handle my own car.

Saw them unloading the lame old lady,
Ducked out under the wheel and gave her an elbow.
Said, All you needed to do was just explain;
Reason, Reason is my middle name.

Kritika në vetvete është një Armë në dyluftim . Rëndësi ka që ta mposhtësh  kundërshtarin , ta shtrish atë përdhe , ta poshtërosh  . Pak rëndësi ka në se është i bardhë i zi etj etj.

Duke njohur forcën e saj shkatërruese u plotësua si "normë morale " edhe me " autokritikën " si mjet zbutës dhe ju bashkangjitën shumë shprehje si " shoqërore , miqsore  vllazërore " etj .  Në kohën e ish u administrua për mrekulli për tu shndruar në burim  "zhvillimi " smiley Shpesh për Inerci vazhdon një trajtesë e tillë  në Letërsi ! Por debati Kadare -Jorgaqi tregoi se është Fasadë !

Sot ka një kthim në Egërsinë e përmbajtjes  dhe kjo dallohet lehtësisht në pUrgjigje-kundër pUrgjigje në shtyp të fëndave që vetquhen InteliDjentë e Intelektualë si Topja , Yp Xhixhi , Halimi Supës e lloj lloj të fandaksurish që mendojnë se kanë ndonjë Peshë fjale .

Në Politikë  është sindromi i të Lajthiturit , njeriut pa Pllaka e Dysheme ,  Frena e Norma i kryendyrësirës Berisha !

Nga fundi u bë një diferencim për të ruajtur një ekuilibër duke veçuar e plotsuar elementë të saj me

Vërejtje , Plotësime , Pëjetje , Mejtime Sugjerime etj ,që sh Gjëmbi  dhe shokë të tjerë Qearsa i përdorin me Kulturë për të na bër me dije se janë Element të kritikës jo vet kritika smiley 

Kritika per aq kohe sa eshte etike dhe iu drejtohet njerzve qe jane etik nuk krijon armiqsi . Perndryshe eshte agresion . Nder shqiptar eshte agresion ne te shumten e rasteve .

Po pate mundësi Çfarë do me thonë që " Kritika është etike " mos e ke si Normë , dhe gjithashtu çfarë janë " njerzit Etik " 

Që ti japim një shtrat kuptimit të " bërjes kritikë " përse duhet dhe bëhet ajo  dhe kush ja jep kuptimin e kohës asaj smiley

More shok etika per te sigut qe nuk eshte semundje ngjitese edhe sikur te ishte ti je i imunizum ndaj saje. .

Kritika eshte çdo gje, jo vetem kritike etike. Psh Emanueli kritikonte arsyen e pastert, biles e filloi me Kritika e arsyes se pastert dhe ne vazhdim shkroi 5 libra me 5 kritika te ndryshme (kritika gjithnje edhe ne titull), te pista dhe te pastra, qe perbejne themelet e filozofise moderne, dmth qe themeli i arsyetimit dhe qendrimit modern eshte kritika.

The Critique of Pure Reason is one of the most influential works in the history of philosophy. Also referred to as Kant's "first critique" it was followed in 1788 by the Critique of Practical Reason and in 1790 by the Critique of Judgment. In the preface to the first edition Kant explains what he means by a critique of pure reason: "I do not mean by this a critique of books and systems, but of the faculty of reason in general, in respect of all knowledge after which it may strive independently of all experience".

Por kritika e arsies te pastert eshte me e rendesishmja, se po te kesh arsyen e paster, ke ne dore çdo lloj kritike, si puna qe ke sheqer te pastert, sheqer te rafinum, dhe e perzjen me çdo gje, del omelsine gjithnje.

Psh njeriu etik kritikon me arsye te pastert fanatizmin seksual i te shkuares fundamentaliste duke i qare hallin gjysheve tona qe nuk munden te palloheshin lirisht siç pallohemi ne sot. Dmth perzje arsyen e pastert me lengje seksi, gjithnje del kritike etike e njeriut etik. Ka vetem nje te keqe, qe me gjith perpjekjet moderne globale, ky fenomen nuk perhapet dot me infeksion kolektiv, si pune kolere. Dmth osht me t'dhonme, jo me folme (jo me te kritikome). Dmth varet nga çfar ka bere gjyshja.

Po ça bo kshu mer ti Ron? Jo mer vlla se nuk osht pun qe bohet!smiley 

 

Psh "njeriu etik" smiley kritikon me arsye te pastert fanatizmin seksual i te shkuares fundamentaliste duke i qare hallin gjysheve tona qe nuk munden te palloheshin lirisht siç pallohemi ne sot...smiley

Më së fundi një që e ka kuptuar se kritika etike nga njerëz etikë paska objekt seksin .Po kështu ndonjë pUrgjigje për kritkën në Letërsi e Politikë që pëjet postuesi , psh kritikën estetike nga njerëz estetë keshe smiley

Se psh Njerëz etikë si sholoku Sali e shol..ja LefTKope kanë  një Etikë revolucionare  që e bëjnë armiqin Dërmile deri edhe me thirrje .Rrëmbeni armët .Kësaj si bëhet ? Hyn ke pastërtia  smiley

Ju takon ministrise se arsimit  tu mesoje te rinjve  se cdmth  reagimi ose dhenie mendimesh ndaj  tjetrit ne forme  kritike konstruktive, apo pozitive  dhe si perdoret ne situata te ndryshme, cilat jane benefitet etj etj

Per nje shoqeri injorante nuk vlen shume deri ne momentin qe ata te trajnohen.

Kritika nuk krijon armiq kur jepet ne forme konstruktive dhe ne njerez qe kuptojne,

E keqja eshte se armiqesia fillon pa u dhene kritika, sepse as ate nuk dime t'a japim por thjesht e keqperdorim per arsye personale, dhe ajo atehere nuk quhet kritike , por sulm

Ma beni hallall kritiken se nuk para bej, por peshku qenka ne gjendje kritike....

si psh ?

pa

dy

shim

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).