Jugu i Shqipërisë, veçanërisht Vlora e Fieri, vijojnë të jenë në alarm si pasojë e përmbytjeve masive që shkaktuan reshjet e shiut në vend. Prej dy ditësh tashmë operacioni i ekipeve të shpëtimit për evakuimin e banorëve të përmbytur vijon. Deri më tani janë evakuuar nga shtëpinë e zaptuara nga uji mbi 300 familje, ndërsa qindra të tjera janë ende nën ujë. Pavarësisht se niveli i ujërave të Semanit dhe Vjosës është ulur, rreziku është ende i hapur dhe një prurje e dytë e fortë pritet në ditët në vijim, ku sipas parashikimve reshjet intensive të shiut do të vijojnë deri më 4 shkurt.

Dëmet në toka bujqësore e blegtori janë të konsiderueshme, por deri më tani vëmendja e Shtabit të Emergjencave, forcave të policisë dhe të armatosura është e përqendruar në shmangien e pasojave në jetë njerësh. Për të parë nga afër situatën e përmbytjeve, në jug udhëtoi edhe kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri Tahiri. Sipas tij, pas evakuimit, do të kryhet një raport i detajuar për dëmet, ndërsa theksoi se do të kërkohet ndihma ndërkombëtare. Cdo i dëmtuar nga kjo fatkeqësi natyrore tha Rama, do të dëmshpërblehet.

Ndërsa ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, i cili nga nisja e reshjeve intensive është gjendur në terren në zonat e përmbytura, tha për A1 Report se në përkeqësimin e situatës kanë ndikuar ndërtimet pa leje, por edhe ato me leje që janë dhënë jashtë çdo kriteri e pa plan, të cilat kanë bllokuar kanalet e kullimit. Ministri tha se do të kërkohet fond nga BE për dëmshpërblimin e të prekurve. 

175 Komente

Me siguri eshte e paimagjinueshme demi ne krahasim me c'japin lajmet. smiley

Duke pasur parasysh situaten e rende ekonomike te shqiptareve te keputur gjate kesaj kohe te veshtire , qe ndjehet si ne vitet 85 kur s'kishte as veze !!

Une them qe t'u vihen gjoba atyre qe kane bllokuar kanalet kulluese dhe drenazhuese dhe me leket e ketyre gjobave te shperblehen fshataret qe e hongren prej tyre. Njera dore lan tjetren, te dyja lajne fytyren ka pas thone populli. Vecanerisht ne situata permbytjeje si kjo, kur edhe uje ka plot.

Ndërsa ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, i cili nga nisja e reshjeve intensive është gjendur në terren në ....per te mbjelle palma smiley

Ristani: Njerëzit luftojnë me natyrën, Rilindja mbjell palmat

 

 

E muar lumi shtetin smiley

Nje vit pati jete Revolucioni Frances, por i dha njerzimit ide gjeniale, per  perosperitet te shoqerise  dhe emancipim te gjithanshem te saj.

24 vjet " Revolucioni demokratik " yni dhe nuk kane fund shkaterrimet ! Situata trishtuese ...! 

Se pelcet, kercet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini...

ministri i Bujqësisë Edmond Panariti....tha .....se në përkeqësimin e situatës kanë ndikuar ndërtimet pa leje, por edhe ato me leje që janë dhënë jashtë çdo kriteri e pa plan, të cilat kanë bllokuar kanalet e kullimit.

a do penalizohen kta neandertalet qe ndertuan dhe ata qe dhan lejet e ndertimeve mbi kanale kulluese?  per cfar paguhet gjith kjo administrat smiley

Falemnderit pushteteve lokale dhe qendrorit! Pasojat e regjimit te shkuar duan tri mandate per t'u riparuar, - vetem ne mandatin e katert do filloje puna ndertimtare.

Dhe meqe jemi: Ta gezojme edhe Groundhog Day, te dashur shoke te familjes politike.

Qimederr, ky derdimen i bere minister nuk do mesoje kurre se ketu behet fjale per Bonifikimin e Madh , i cili fillon nga thellimi i Deltave  dhe  ngritja e argjinaturave dhe nuk ndikohet pothuaj hic fare nga ndertimet paleje te ca katundareve, mbi nje apo disa kanale kullues, per bonifikimin e vogel .Thaja me ze te larte dhe ta mesoje ...dereziu " minister " ! 

Nga ky Mazllum s pres Mrekullit e Botes po t pakten te konsultohet me Specialistet qe njohin Materien. Kto Leket e Demshperblimeve, kshtu si jan Rrethanat,  prap Lumi ka per ti mar. Ne mos ket Vit, tjetrin..

emo , per cilin regjim te shkuar beni llaf ? 

Per Ate qe sapo shkoi, qe i Solli kenetat mbrapc, keneta te cilat i THAU regjimi i para te shkuarit, dhe per TE cilet Regjimi i shkuar nxjerr Gjuhen ... se romani KENETA zotrije...

ja si DUKET nga Siper (foto e bome nga un ne 2010-en, pa permbytje hic...) : 

Ne Tirane brenda unazes do mblidheni, do behet unaza brenda si manhattani, ishull!!! Ktu do jemi.

ashtu rrofsh se kujtova mos beje fjale,  per te atij burrit ! 

Ndërsa ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, i cili nga nisja e reshjeve intensive është gjendur në terren në zonat e përmbytura, tha për A1 Report se në përkeqësimin e situatës kanë ndikuar ndërtimet pa leje, por edhe ato me leje që janë dhënë jashtë çdo kriteri e pa plan

 

"paguajme ate qe i kemi bere mjedisit"-tha kryeministri. me nji fjali ,pershkrimi i 24 vjecarit demokrato shqiptar. mgjthate do dali prap nanjoni qe do i thot;lakuriç,lakuriç.

sikur KM te beje me pak thiatro e  me teper pune nuk do ishte keq.nuk e di kush e pengoi qe gjate beharit te vinin ne shfrytezim kanalet  kulluese e hidrovoret ,ne kohe te dulles llumi i pastruar nga kanalet ne shkalle vendi ishte i barabarte me nje volum sa diga e fierzes.Nuk ka asnje justifikim per kete derexhe se vendi ka pasur eksperience ne menaxhimin e ujerave .

nuk tha faji i hones,as talli sumen me venecje. tha vetes ja kemi bo. e kemi thon se  diktatura zotrie,viti zero,çeku i bardh,bjeri ti bim,futja tja fusim.ja qe natyra sta pranon budallallikun,as ideologjin dhe rrumpallen.bon sens.

eh , kur do ti, sa mire flet ! 

Te pakten vuri doren ne zemer perendia dhe filloi te terhiqet uji, pasi shpeton koka fillon llogaritja e vlerave te humbura.

vlerat e humbura kerkojani SHQUP-it

nuk duam as demshperblim, asgje nuk duam, vetem partia mos te prishet smiley

Vjosa lum komunist...Buna lum kapitalist, e ka bo Shkodren Venecie

Nje tragjedi natyrore ve ne dukje nivelin e kafsherise apo me keq ku jemi katandisur. Ju dha pushteti Sovjeteve, banditeve te pushtetit lokal qe zgjeronin vijen e verdhe ku ju tekej.

90% e ndertimeve jane te paligjshme qofshin me leje. Toka e bukes u nda me ligjin 7501 per te ndihmuar ekonomine familjare e fshataret ta mbillnin. Pushtetaret lokal me bashkefshataret injorante lokal ndertuan vila shume kateshe.

Po pse budallenj ishin bejleret e agallaret qe nuk ndertonin ne toka buke Saraje??? Budallenj jane kta pidsomat e rinj qe do demshperblehen. Uria e druni i sjell mendte ketij mileti po ska kush ta beje..... kot harxhohen parate e taksapaguesve....per te ndertu aty ku do permbytet prape.

Populizmi i rradhes. Po kur te mfshihet nga deti Vilat e pushtetareve ne Bregdet si ne gjir te Lalzit apo Qerret, taksapaguesit do i mbulojne prap?????

+1

Jugu i Shqipërisë, veçanërisht Vlora e Fieri, vijojnë të jenë në alarm si pasojë e përmbytjeve masive që shkaktuan reshjet e shiut në vend

..e habishme osht,por sa erdhen komunistat ne pushte perendia e boni lanet jugun,mire qe me dinamitin dhe burgosjet nuk i ndihmonte dot  por me keto  permbytjet i mori edhe ate pak bageti dhe bereqet qe kishin smiley

 

Kapo, Boj gati Gomonen, se do hapen hidrocentralet ne Veri se kan shkuar ne nivel kritik. Nuk pyet natyra veri a jug. Po natyra njef Gogla qe bojne llogari si Liria ne se Cuni i Sheqeres do vije prap ne pushtet....Nje Grande M.....T ka per te ardh Cuni i Sheqeres ne pushtet....ne kete vend te zhurritur e permbytur.

keto punerat e bonifikimit behen sipas parimit "qe ne gusht e nga nje grusht " jo te kujtonesh  kur behet uji nje boje njeriu.bijte nuk paskan  mesuar asgje nga eterit se edhe rilindja gjate kohes se thate duket se s'ka hedhur asnje lopate.

I shijonte ngjala e Metes Komandantit per 4 vjet...po ene ty Kapo bashke me komandantin........

E perzuni Mona, Cunin e Sheqeres nga tavolina, si qen e i tha....NO More Ngjala per TYE.... e jeni idhnu tani o qeloza? I shuante ne vere ngjalat Mona per Komandantin qe te mos i prishej mideja. Po rrini o ju te Shqupit e mos u ankoni per Kaptinlopen se nuk jeni Socialista. Ata po kan qejf te qahen.

Peleshi i kish hudh ca miliona per bonifikimet ne Berat por uji prap siper...te hudhi te tjera Velia thua ti Kapo????  

ngjala eshte ushqim elitar. kerko sushi me ngjale, kur te t shofi japonezja gith rrespekt. po nuk te kupto njeri

Po kur ankohen, sikur i dha helm Komandantit....Ndejten 4 vjet ne pushtet me votat e Mones plus ngjalat e shume ne Vere te Mones e ankohen????

Po socialistat qe ju shkoi jeta ne opozite tu bo greva urie, ne pushtet ne rradhe me pagu dritat ...cere do thone???? Me legena e te paturp se Shqupistat nuk ka, jane te infektu nga Virusi Vicidolit

mosmirnjohja i karakterizo me mire se dy gishtat nolt.

Ata me dy gishta nolt vdiqen a perfunduan ne mergim, sot tek shqupi gishtat nolt i ngrene Kaq Islami me Tos Nanon, kape i cik Kapon poshte...u qan zemra per cunin e Thanas Ciftelise.....po kur te shajne komunist masanej...e kan cen te vjeter.

isha ne nji restorant shume te mire japonez. Porosita "eel livers". Personi qe kisha perballe kur i provoi rrudhi buzet dhe kur u afrua kamarejera i shprehu pakenaqesine me pjaten. Une i thashe qe me pelqyen. It requiers an aquired taste, ju pergjigj kamarierja dhe me dhuroi nje buzqeshje alla Mona Lize. U ndjeva elitare.

dikur thoshin: nuk di dhia c'osht tagjia.

kurse sot i bi: nuk di sala ca osht njala.

Te jemi "fair", ne Alpe nuk ka ngjala. Berisha eshte njeri Alpesh. Ne Alpe p.sh. iriqin e gatuajne shume mire. 

trofta e valbones eshte me nam..

japonezet thone se i marinojne me shurre .kane nje weird cuisinesmiley

banaliteti: "virtyt" i provincialit. 

nga mongolia ne japoni nje vrap pele eshte smiley

just giving you heads up.smiley

ne mihal grameno i kon pas honger shum njalat 

i rripshin me hi. smiley

shume here me te shijshme se sushi i japonezeve.smiley

ah sikur te kishe nje miligram NJOHJE! smiley

 

njohja eshte relative...smiley

Ne rastin konkret njohja eshte selektive: ka njohje per menyren e marinimit

tamam prandaj u them momdhetareve to stick me ngjalat e pjekme ne sac te gjyshes smiley

shiko se po shket ne marksizem te paster. 

Jo mua me duket se ne thelb eshte brenda dekalogut te Ballit: te mos u largohemi traditave tona! 

njohja relative eshte shkarje dhe renie ne materializem dialektik!

Ktu terhiqem! Ke 100% te drejte.

 

Po rrini o ju te Shqupit e mos u ankoni per Kaptinlopen se nuk jeni Socialista. Ata po kan qejf te qahen.

Me duket mua apo je dhe ti antar klandestin i partise se barazlarguar?

Gjembi ta kam perseritur qe jam fashist, e ne Shqiperi fashistat bazavleresohen me nazistat. Ndryshe nga shume nga ju qe mund ta gjeni veten tek PD apo PS, per ne ska parti. Vec pranojme shtet te forte nga kushdo qe do e vendose ate...per te miren e vendin tone. Ngjajme pak me Ballistat ne Mergim pas 1964, po ata ishin socialdemokrat.  

Ndryshe nga shume nga ju qe mund ta gjeni veten tek PD apo PS, per ne ska parti.

 

  1. Per cilet "ju" e ke fjalen se une s'di te kem thene qe e gjej veten tek PD apo PS.
  2. Po sikur po themi te njejten gje: te barazlarguarit/at s'jane as me PD as me PS.

Ja te erdhi ne ndihme z.Rama , dora vete Grande Kaka . Mjeshtri i vertitje se te rrumbullaktave dhe gjatoshit , me shoket e shoqet antikomuniste sidomos me te oreve te mesit dhjes te oreve te Fundit .

E kupton apo ke veshtiresi .Hiq dore nga shpervjeljet e zderhalljet e Gomarit berisha neper Podiume . E kupton cfare te orienton e te rikujton ? Merr lexo Enverin po te thote ..

"Termeti Lekund Malet po jo zemren e Shqiptarit"  ...dhe rikthen situaten me SHQIPTARE per gjashte Muaj .

Ky po qe eshte Njente Kapo - Grande Kaka  smiley

Si kjo e Llazit ka lezet Grande .Te kujton sali Qenefin me nikun e vjeter te PPU "Nekiu"

Erdhi  Nekiu na ..iu dhe mba fjalime nga kuvendi smiley

E mer Grande Kaka , cfare kake je ti smiley

Termeti Lekund Malet po jo zemren e Shqiptarit

Ne nuk kemi patur frike nga topat dhe mitralozat e armikut, prandaj nuk trembemi ne, as nga shiu, as nga bubullima 

Enver 

Jo se e kishe merak , duhemi me Grande kaken apo jo smiley Shif cu puno . Fol me " kom argumente una mer jahu "

Tak Grande Kaka me nje Batute fut ne skene Sali Nekiun smiley

Kapo osht si zoti Sorge!

Qeveria komplet e paafte per te perballuar situauten .

Qeveri qe para ndeshkimeve, mendon per demshperblimet. Arma e saj e vetme: dashuria per njerezit!

Turp, i mbyti qeveria,smiley

Gjithe beharit nuk e cave bythen fare te merrje ndonje mase.faleminderit Rilindje.

Ca do u japin per demshperblim? Ndonje thes me miell?! 

Ne zgjedhje Lokale do ta shohin....mosmirenjohesit....smileysmiley

Bi i cik ere kjo pune ....shira tamam tani kur do shperthente uragani i protestave....Bobo sa d ojete merzitur Lulthimi...

Fatos Nano: Rama nuk respektoi as babane e vet! Prisni t’ju respektoje ju?!

Ish kryeministri dhe lideri historik i PS-se Fatos Nano, ka ironizuar dhe tallur dje nepermjet nje postimi kryeministrin Edi Rama per heshtjen e ketij te fundit mbi situaten qe po kalon vendi pas permbytjeve te shumta ne jug.

Fatos Nano shkruan “E rrita e bera mbret, por nuk respektoi as babane e vet! Prisni t’ju respektoje ju?!”, ky ka qene reagimi i liderit historik te PS-se

nepermjet nje postimi 

smiley 

..kjo oshte me keq se ajo meseleja e te dalit lakuriqit qe thoshte njoni me nalt smiley

nuk te ndahet mileti tere jeten, si vethe ne vesh kan me ta mbajt kur bon kesoj prockash,

Hasoni i shkret shkoj ne amerike 40 vjet dhe kur u kthy i thane se po martohet djali i hason pordhes,jo ky palloshi  qe i ka te fresketa taze per audjencen smiley

Mire e ka Idrisi. Me shum se i tall ti kta te PD-se, nuk ka si bohet. E ke cu steken ne Everest - i paarritshem! smiley 

Respekte, Maestro! 

E kush flet, miku saliut, i atij qe e rasi mrena ne kaush, qe kur njerzit mbyteshin ne det per te kaluar kufinjt, rrekllehej neper pabet e Athines!! Ik mer pijanec kalamo nga trute. 

Sa i eger mer jahu  Si ere nuk e mirpret Nanon ? Pa kloune mos na lente kurre Allahu . Sidomos ne caste te veshtira .

Grane Kaka eshte mjeshter per te perdorur Kloune per te zbute situatat . Nuk mund te konkurohet me zemerate . Kuptoje ma felle ate . Nuk perdor tespie por shoket Liderra ... here Bashen here Nanon here ....obobobo ..saliun me Nik " Nekiu"  . Edhe Ramen e ve ne gojen e ketyre . Kupton a jo ?

E cfare Grand Kake eshte ai smiley

 

Deri tani mjaft Mire . Nuk shikojme Kryehajdutin Berisha ndhe Llapaqenen Jozefpercke me Ju knaq shpirti me e pa shkodren si VENEC.

Le ti ruhen me tej Euforise .Qent e Saliut jane rrugeve per te kafshuar .Jane dhe dhelprat por me pak te demshme se "presin mbase i bije ndonje koqe dashit "

Uji Gruaja dhe Zjarri tre Fatkeqesite me te medha ..thonin latinet e Lashte !

Shprehja e viti mbete e Lulath dath kurbanit te Bathkise ..

Selite e PD-hit jane prane Qytetareve ..

Perse duhet te demshpeblehen te demtuarit?

A jane te siguruar?

Nese po duhet te demshperblehen nga kompania e sigurimeve jo nga taksapaguesit.

Akoma me mentalitet baba Dovleti?

Ti kujton se I kane pas shtepite te siguruara, dmth paguanin insurance per property-te e tyre?! Lol

Jo une mendoj qe si kane te siguruara.

Si te tilla demin duhet ta paguajne vete dhe jo taksapaguesit.

Do kerkohen fonde nga BE thuhet. Ndihma humanitare dmth.

Pastaj do votojme kreshnikun i cili do i veje ultimatum europes te na fale borxhet ose ne te kundert ndodhi bashkimi kombetar.

Eh ju ma hiqni petllen mua...Ndihma per cfare???? Shtepite jane shumica ne proces legalizimi a te paligjshme...Ato shtepi nuk duhet te ishin ne toka buke prandaj po i rindertove do permbyten prape. ato deme qe ben stuhia ne Shkoder a Tirane perballohen nga fondet e emergjences. Le te kerkojne ndihma jashte por per bonifikime e jo pare xhepi per pushtuesit e tokave apo per politikanet qe do shperndajne ndihmat.

humanizmi leshit. kjo fjala "fond" esht Borxh i kryp mir me perqindje.Thanas shtrengo rripin.

kush te siguron shtepi te ndertuar ne buze te lumit vec te kete lujt mendsh kompania e sigurimeve.

Ti je moj dhe me acdc smiley

ACDC1, sa urrejtje ke per Jugun o burre ! Leni mor fakirat , ne Veri a ne Jug ku jane se e pesojne tere heret prej qeverisjeve te keqia te gjith ketij cerek shekulli.Ore permbytjet jan komplet faje qeverisjesh dhe hic fare natyrore ...

Permbytjet jane natyrore, ashtu kan qene Edhe do mbeten. Njerezit luftojne te zbusin pasojat e katastrofave. Kur njerezit sillen te pakujdesshem me natyren do paguajne pasojat. Kur njerezit zbresin nga kodrat e malet e vendosin te jetojne ne ish keneta dhe prane lumit do pendohen. Cader afer lumit Jo vile. Me fjalen qeverisje thjesht mbulojme krimin. Cdo shtet eshte permbytur keto Kohe, diferenca eshte Tek pergjigja shteterore. Shteti mizerabel komunist njihte dobesite e kalonte ligje parandaluese. Sot ska ligjshmeri se vendi eshte perfshire nga anarkia kolektive.

Rreshjet jane natyrore, ndersa permbytjet jane pasoje e jo shkaku.Pikerisht pse njeriu e njohu fenomenin natyror , intensitetin e renies rreshjeve dhe pasojat e fenomenit natyror, mori masat per percjelljen e tyre nga ku ato kane origjinen, ne dete.Gjith problemi i perballimit te pasojave eshte perllogaritje e sakte e menyres se percjelljes, pa sjelle pasojen permbytje, dhe kosto ose pare per realizimin e projektit te perllogaritur.

Kemi 24 vjet pa asnje analize shkencore, pa nje rishikim te projekteve mbrojtes, a asnje kosto te perllogaritur dhe shkurt pa asnje qeverisje te problemit.Pra shkaku nuk eshte natyra por qeverisesit e ketyre 24 viteve ...

Cdo gje e thua drejt por nuk shikon perkeqesimin e natyres keto vite, po behet me e rrepte  natyra, dhe duhet pare historia e te pareve pavaresisht shkences. Nuk do jetonte njeri ne Skrapar e Tropoje...po do mblidheshin te gjithe tek gjiri lalzit e plazhi gjeneralit. Shteti ra, shkenca morri fund se Shqiperia  falimentoi, po pak  mend nga pleqte a teparet mund te kishim marre. Sa per shkence kur ke 2 dite buke, shkencetaret marrin malet e Greqise

Pikerisht more mik , ndaj shkenca ka parashikuar kolaudim te projejteve te zbatuara, nje here ne tre vite  te vrojtuara istematikisht !Ore a e kuptoni ca i eshte bere ketij trualli qe per 24 vite nuk po pyetet shkenca por druvaret qe qeverisin per te vjedhur.Jane te njohura e te shkruara  nga shkenca jone te gjitha keto pasoja.Natyra vepron ne menyra ciklike...Nuk jane te paperjetuara keto intensitete mbi terrenin tone.E pa imagjinushme eshte mos " qeverisja " e problemeve qe sjellin rreshjet , per tu paraprire me masa.Nuk duhet te permbytet asnje meter ne Shqiperi.Me gjysmat e pareve te demtuara  dhe te shpenzuara , nga pasojat , do ishte zgjidhur problemi.

Erdhi Gomari ... I lypsem ndonjerit  nga Dovleti . Albini e kishte pushim smiley

Kush e ka afer ate bersin e programeve qe Inaguroi tete here Banjen , ti marre ndonje mejtim mendjeje se si do veje situata e Diges . Sikur na ka ardhe ca here ketu si cqarues !

Nuk na boni njeri me dije per Banjen ?

Mbaj mend qe pervec HEC ishte projektuar edhe si nje sitem Ujites qe sherbente me kanalizime edhe per Vaditjen e Tokave edhe per shkarkime ne rast Mbiprurjesh .

Tani sapo pashe lajmin edhe mbi Maliqin ..Kenete smiley  Dhe akoma pritet nje perkeqesim te merkuren .Me sinqerite e nderrova kanalin per te mos pare me Shqip Lajme . Nerva te dobeta kur mendon se ne qarkullim me lehje kane qene nje zogori e tere Plehrash   te ashtuquajturit Antikomunsite me "se diktatura zotrie "

Me te verte Sundim BARBARESH pa asnje medyshje pas 92 .

Rama ka shume pune , po SHUME . Te mos ta genjej mendja se ka Shtet . Nuk ka asnje Institucion ne rang Ministrie qe te funksionoje me Pergjegjesi . E ke te shkaterruarr me themel zoti Rama nga krye Rumpalla Mut burri i Mut shtetit berisha .

Vullnet per aq sa ke shfaq se do te besh . Por e ke shume te veshtire . Te pakten sherbimin qe u bere me qerimin e Kryeplehres Berisha coje deri ne Fund . Te jape Llogari per kete KRIM ndaj Vendit dhe Njerzve te vendit te tij .

Pastaj keta bilbil fryresit edhe te bLoqeve ikin si kone te rrahurra vetvetiu , pavaresisht se hiqen si Luane tani me Strazimirera e se kari se kari se kari se ka Ristani nje dhi !

banjen po e ndertojne norvegjezet thane..

Thua ....apo llaf nga brenda ?

Si eshte gjendja pa kush e nderton eshte tjeter gje .Po qe se projekti eshte modifikuar dhe ka edhe "zbutjen " e rrezikut ne raste te tilla nuk ka perse te jepet lajmi " Rezik Shembje Dige " Di ndonje gje zotrote !

cila dige eshte ne rrezik shembje?

...diga  para deres Parlamentit ! 

kapo, per qeverisjen fol ca te duash se te mbeshtes dhe une ne kritiken , por amon, po fute Fatos langon ne kete mes , na djallos kulacin ! Me mire rri me Salihun prane se po afrove dhe Nanon ne ate trapez, ik si dollibash se ai qe e peson eshte vete dollibashi.Nanua te deh vec ta shofish jo me ta kesh perbri.Ai e hodhi Salihun me ..b perpjete, qysh se e perqafoi ke konaku  qe ka Jari  sot.

Nanua eshte i mire per ta ftu  tani e metutje ...ne dasma qe do organizoje ...Guraliu i ciganeve 

Kurse per permbytjet, me degjoni mua.Shqiperia eshte e gjitha " nje faqe mali " me pjerrsi qe vjen e ulet drejt detit , por nuk ka asnj meter terren nden nivelin e detit.Me kete ekspozicion gjeografik , natyra vete  na ka favorizuar per te mos perjetuar pasoja te intensitetit te larte te rreshjeve , ne njesine e kohes, ...ne se pikerisht ky intensitet i perllogaritur per vlerat maksimale te renieve ne njesine e kohes, perben edhe thelbin e " qeverisjes " stines me rreshje, nepermjet zbatimit te projekteve shkencore te mirfillta.Ne jemi permbytur e do te permbytemi deri kur te mos qeverisemi nga " shkenca e drureve .." .Pike ! 

Ne raste te tilla komuniteti dhe diaspora duhet te ngrihet te japi ndihma dhe jo llogje kavaje neper media dhe internete

pune pa bereqet, ska pa hajer njeri nga llogjet.

 

 hardhi hardhi, hardhi rrushi

edhe mbeshtetja morale ka rendesin e vet. cdo koment i yni eshte si nje rreze drite per cdo te permbytur.

dhe un prap pys: pse nuk ka permbytje ne skrapar? pse s'merrni shembullin pozitiv, po ju met mendja te blloku i Ilirit?

pse a thu valle  katunari  ( se harrova ) .......katunari myt e zhyt   ka kohe me lexu moralin tone smiley

ca me tu pergjigj ty per skraparin , ne na mbyti bora sot vojt gjys metri , sna e qau njeri hallin smiley

Uji rrjedh nga pika me e larte ne ate me uleten.jo vetem korrupsioni por edhe uji qe permbyt fushat na vjen nga skrapari.smiley

e me se i ka kot ato emo

sa inat kam kur bejn pytje qe ja dijn pergjigjen smiley 

 

Si ne 2010 edhe tani, Berisha eshte pergjegjes. Tani pritet Saimir Tahiri te thote qe shi si ky ska rene ne 100 vjet. 

Cfare mungojne jane pamjet nga siper me helikopter (dikush tha dron?) dhe gazetaret me cizme e mushama duke raportu nga vendi. Shyqyr qe na ka Rilind (tm) ene media.

Ai nuk thote ashtu Berisha pergjegjes, kaq thate, jo ! Cfare po thote Rama permbytjet jane rjedhoje e puneve te pa bera me pare nga qeverite e tjera, dmth Berisha qendroi 8 vjet ne pushtet dhe skishte kryer asnje investim me pare ne drejtim te sitemimit te ujrave hidrovoret, lejet e ndertimit qe jane dhene ne vende te rrezikshme etj ... Eshte njesoj sikur ti shkon me nder WC  dhe e gjen vendin pa flashur, sepse ai qe ka qene me pare aty e ka lene vendin pis  !  smiley  Ja keshtu ! 

Ne nje takim me banoret e Fierit dhe te Vlores kreu i selise roze theksoi se kryeministri Berisha po e thellon ende humneren e permbytjeve ne vend duke mos marre asnje mase per to.

Tani qe permbytja ka okupuar perseri Fierin dhe Vloren,  e kupton cdo me thene akumulim te problemeve nga e kaluara - qe thote Rama apo jo ? Kryeministri i sotem - ka te drejte .Nuk eshte e lehte te pastrosh dhe te normalizosh gjithe ate shit qe ka lon mbrapa ish kryeministri ! 

Berisha ua ka fajin qe gjate beharit keta se bene qejfin qeder?

Mungon edhe Jessie J me ate pagesen e majme per koncertin e madh smiley

dmth, qeveria ka fonde per muzike e tallava(whatever that means) por ska per permbytjet......smiley

Gazi kundra tallavas???

Tobestakferullah!

WOW !

Sa gjynof osht Cuni i Sheqers, i bijne kot ne qafe pre gjendjen ne Shqiperi.....E tha Disidenti i Djathit....Baba-Vjerri im trashegoi nje afrike e jo vend europian....cte bente me shume familja e shkrete per Vatanin valle?????

Ti je "sali-dipendent" do thosh xhibi. Me fal, Strazimiri.

Epo jo te Gjithe jane Strazimira e kendojne o Sali tu befsha ferre, merr pushtetin dhe njehere....

Ed Rama boll shperdorove taksat tona duke demshperblyer fakir fukarane!!! Te djathtet nuk mund ta pranojne kete; pergjigja opozitare do te jete e menjehershme!!!

Te djathtet besojne ne mekanizmat demokratike te nje sistemi qe bazohet ne ndershkueshmeri personale!!! Te djathtet duan qe ju te evidentoni se kush eshte pergjegjes per shperdorim fondesh (Juropa ka investuar me dhjetra milione euro 10 vjecarin e kaluar; pysni qe nga Bode gjer ke Pal Dajci po nuk me besut!!! Tujet i kini.) Te djathtet duan qe keta te mbajne jo vetem pergjegjsi penale, por tu hapet rruga fakir fukarase tu kerkoje demshperblim nepermjet proceseve gjyqsore per demet qe kane pesuar si pasoje e ketij keq vjedh-administrimi *!!!

*do thosh xhibi. 

E djathta...ku e djathta??? Kta qe u thone pushtuesve te tokave mos dilni nga shtepite pa leje dhe mos paguani dritat e ujin ? Shqupi eshte Parti Komuniste Indiane ideologjikisht. Europa ka investuar 2 here nga 300 milione euro ket dhjete vjecar, po Shqiptaret vjedhin me bllok ne dore kombetarisht? E more vesh se si u vodh ujesjellesi i Kukesit, plot 3 milione euro keto 5 vjet, Kuksiani i vodhi goten me uje Kuksianit dhe i la te zhuritur.

Per dengelat e Strazimireve as ja ndjen askujt .U mesua populli me keta baltovinat e permbytjeve te vervitura si pampersa nga SHQU-pi. Cdo qeveri percakton edhe nje Fond "rezerve " ne rast fatkeqesish .

Keshtu qe keta hedhsit e gureve per rrathe , alias Gomeret e  PD-hit .." Kush do paguaje " jane pordhe me rigon . As babasqapin nuk e akuzoi njeri "perse perdori ndihma qeveritare " edhe ne Para per te permbytyrit . Ate po , duhet ta auditojne edhe ne cantime se prapa tij gjithmone me ndihmat fshihen hajdutet qe i meson e drejton po vete . Dhe pastaj si zakonisht vervit Pampersa me Hobeisten lefTKope nga SHQU-pi . Selite e PD-hi jane prane qytetareve ( po fermeret LefTKopeeeeeeee smiley

Vecse me qene GJIB nga trute te mos kuptosh qe Shteti eshte si Burri . Po i hoqe Pantollat mbetet ne benevreke .  sali Qenef berisha i ka heke dhe Oshkuret nga benevreket atij vendi e atij Populli .

Kjo Qeveri duhet te gjeje Oshkuret se ka kohe deri tek pantollat ! Fundja edhe ndonje Gjibole mundet ta perdore si "fajet nuk i ka saliu "

Kujtese . Lexoj se shume e perdorin SHQUP . Ne fakt duhet perdorur  SHQU = Shtepia Qendrore e Ushtarakeve . Shtesa P eshte e sh Enver ..Popullore .

Sot Ushtri Popullore ....Mua hahahahahahahahaha smiley

Sa te dhimbshme pamjet qe pashe shpare tek nje fshat ne Fier,barinjte e bllokuar me bagetite gjysmat te ngordhura,ç'mund te shpetonin i nxirrnin nga uji dhe i mbanin ne krah si femijet e tyresmiley 

E dha mbreme te euro news , rubrika ' no comment' - Memaliaj, Albania. Permbytje. Shkoi nje nga ato 4 majorat qe Kane mbet te pakorruptum me helicopter  dhe nxorri njonin qe dukej si klubi fshatit dhe e nxorri qe andej - safe&sound. Bravo Qeveria. 

" The best time to plant a tree was 20 years ago. The next best time is today" 

- Chinese proverb.

Na rrofsh per vere se ne dimer na ze qoshen, pergjigjen bashkatdhetaret  ... U bo bytha kinezve me na mesu ne ... !

Bobobobobo sa keq Shqiperia ime e dashur! Jam me mendje dhe me shpirt mes te permbyterve! 

Shqiperia ime e dashur!

smiley

Hudh ndonje 'donation' dhe leji kto patetizma!

smiley Ku ti nise, si qysh tek? Na jepni ndonje inf. Jam e gatshme dhe me shuma te konsiderushme. 

smiley Ilir Flori. Kam besim te plote qe ka ndryshuar me Rilindjen, eshte bere babaxhan skrapar-dhi/cjap. smiley

Jam e gatshme dhe me shuma te konsiderushme.

Po te nis nr e llogarise time ne privat smiley

Nise se nga andej nga atdheu nuk pranoka Rilindja dollare. Flm RILINDJE. smiley

palacot e cirkut PD - PS po  shajne njeri tjetrin  ne OPINION , populli u mbyt nga uji  dhe akoma fle ne uje ne keto momente

O popull budalla , po si e paske pas qef te rrasmen  , se ska mundesi te durosh kaq shume

 

....sipas Lubonjës, i vetmi rival i Ramës është Berisha,  smiley dhe jo ndonjë Aleksis Tsipras shqiptar

Rama, edhe pse në pozitat e një Papandreu, në kuptimin e rrënimit që po vjen dhe pamundësisë për të ndryshuar/ndëshkuar vërtet, nuk sheh në horizont asnjë kërcënim për pushtetin, përveç “të keqes më të madhe: Berisha”, që sapo është rrëzuar. Prandaj në luftën e tij për pushtet merakoset vetëm të vazhdojë të mbajë elektoratin, mediet, shoqërinë civile, shkrimtarët, artistët e sa më shumë në anën e tij e kundër partisë tjetër, që mbetet e vetmja alternativë për shqiptarët, çka do të thotë se realisht i lë shqiptarët pa alternative.

....sipas Lubonjes perderisa rivali i vetem i Rames eshte Berisha.....e keqja me e madhe....Shqiptaret nuk kane alternative....thote Lubonja.....kur edhe Lubonja u bind Kapo te ka ardhur ty rradha...

Lubonja nga krahu tjeter shef enderra me revolucionar e tsipras por ja mbyt kot se Shqiperia nuk kishte Karamanliset e Papanderun ne fuqi per 50 vjet por Hoxhat, Shehet e Kapot
 

smileysmiley O sali tu befsha ferre merr pushtetin edhe njehere smileysmiley

E shef o Çim .E lexon si e bëri analogjinë e shokëve antikomunistë të orëve për midis dhjes të orëve të fundit smiley Është fantastik , të kam thënë .

Jugu përmbytet Lubonja krihet me anale për karrike ...njesoj si antikomunisti i oreve te fundit Shkreli qe po gëyon me ate te derrit smiley siç e ka vumun roe edhe Kalemi.Com i Xhiboles . Biles sikur ta kishte kap në pozicion Shkrelin duke menderosur atë që ka ngrënë , ky do ishte Lajmi më me proteina që ushqen shokët antikomunist të orëve të mesit dhjes të orëve të fundit !

Grande Kaka je i madh . Je i fellë dhe i paparashikueshëm smiley

ky do ishte Lajmi më me proteina që ushqen shokët antikomunist të orëve të mesit dhjes të orëve të fundit !

...komandanti e ka thon disa here neper intervista se;ne jete nuk ka rendesi sa here mund te bish nga kali,por e rendesishme dhe e bukur oshte kur ti i hypen kalit prap pasi je rezu aksidentalisht  smiley

populli demokrat ka besim e patundur se edhe kete here, dhe me ndihmen tone te pakursyer,komandanti do tja dali te kaleroje perseri per te miren e gjithe shqiptareve smiley

Kapo, problemi eshte se kesaj rradhe duket se komandanti nuk ka rene nga kali, po nga fiku.

Edhe kësaj rradhe të shtyn të mendosh se te Gomerët e PD-hit diçka nuk shkon . Kulmin e Lulëzimit babasqapi e pati kur u lidh me Devetë e Arabisë ..prandaj ka mbet dhe ajo shprehja që ka me nëntekst Grande Kaka.

Në  kope Gomerësh Deves i bëjnë nder ..

Kush tjetër mund të gjejë këto krahasime përveçse atij që i njeh me dhëmbë e dhëmballë dhe u di dhe ujët çfarë lloi pijn .

Njente Kapo i madh smiley

...sipas perkufizimit tek Wikipedia shqip i nderum PF,kur bie nga fiku nenkupton neko raste;dhunon gruan  dhe femijen sistematikisht deri sa  ndahesh me gjyqe,dhunon prinderit qe te kan bo koken,del lakuriq plazheve ne prezencen e fmijeve dhe ne fund rremben grate e shokeve pa dallim feje apo krahine.smiley

Une me sa duket do kem botimin e vjeter te Wikit se s'po e gjej kete pjese... smiley

esht shum i keq. smiley  se kjo sipas lubonjes ngjan i cik me "sipas agjensise se lajmeve zhenminzhibao". kapo e ka ngrit artin e rhetorikes ne maja praktikisht te pakapshme.

Kapo eshte kokrra e mashtruesit, i kapur nga virusi i Shqupit, Lubonja nuk ngre Cunin e Sheqeres, perkundrazi e ka kuptu se me Cunin e Sheqeres ne opozite, Lubonja nuk ka shanse me ardh ne pushtet, prandaj pas Islamikeve po kerkojne Komunistet radikal...Jane te gjithe jashte orbite...duan revolucion komunist ne nje vend qe ende vuan pasojat e komunizmit. Termi te BARASLARGUAR eshte halucinacion

Në çdo kënd mund të nxjerrësh përfundime nga postet e shokut Grande Kaka . .Por vetëm mashtrues nuk mund të thuhet për Njente Kapo .

Më mirë seç tallet ai me ata që janë rob të mejtimeve të mëndjes se ky vend " po heq pasojat e komunizmit " nuk ka rob none të vërë në lojë shokët antikomunistë të orëve të mesit dhjes të orëve të fundit .

Bën hesap akoma ka batanije nga " pasojat e komunizmit " ndërsa nga pasojat e shokëve antikomunistë të orëve të mesit dhjes të orëve të fundit ..si ndozot me Kryear babasqap sali Qenef berishën ..kemi përmbytje si në Jug e në Veri , kemi hedhje fshatrash në erë për xhepat e Xenit , kemi Pilotë trafikantë . Për tritol nuk bëhet fjalë as për mjek Hajdutë .

Kemi e ç'nuk kemi ..kemi dhe LefTKope Hobeiste nga SHQU-pi ! Kemi pas dhe anonim që lyente kakën me vija që gëzohej " sa mirë ishim kur na pushtoi Italia "smiley

Kemi dhe Gjëmb si një nga fitorjet më të mëdha të InteleDjentizmës postkomuniste smiley

Argumenta qe fusin uje si nje ne iqin vjet.

P.S. Komisioni i Venecias, verdikt: Tutto colpo di Saliu!

Colpo di stato apo colpo di grazia, Xhibo? 

un kolpo di kulo smiley

colppo grosso

Edi Rama dhe qeveria e tij, ne kohen kur Gjirokastra, Tepelana, Permeti, Fieri dhe Vlora ishin ne meshiren e Vjoses dhe terbimit te saj, zhgerryheshin ne orgjite e weekendit te radhes apo siç del tani kishin marre çiften dhe gjuanin derra dhe lepuj.  smileyPer gjendjet e fatkeqesive natyrore shteti ka nje ligj qe detyron kryeministrin te caktoje fondet dhe te mobilizoje te gjitha burimet si dhe te ngreje me shpejtesi te gjithe infrastrukturen e shpetim kerkimit, evakuimit, sistemimit, sanifikimit, vleresimit te demit dhe çdemtimit te tij. Sigurisht qe ata qe paguhen per perballimin e ketyre situatave e dine mire dhe kane njoftuar edhe Ramen per ekzistencen e ketij ligji. Por gjendja e emergjences nuk u shpall sepse duhej kaluar pa shqetesim weekendi dhe se çdemtimi i te permbyturve nuk duhet te behet sipas ligjit...shkruan komandanti.

kapo me knoqe. Edhe me dash me e harru ate specie, nuk na len ti. Ne mos qofsh kushuri, duhet ta kesh shok t'ngusht edi ramen.

nqse ka nji gje per te cilen nuk e akuzon dot ramen eshte mikromenaxhimi.
Normalisht, nuk ka pse te shkoje vete kryeministri kudo. E rendesishme do ishin strukturat. Po koncepti qe keni ju per shtetin eshte berisha dhe rama. Kjo shpjegon pse gjerat jane ne ate derexhe...

. E rendesishme do ishin strukturat

Keni parë ndokund që të punohet me fadroma dhe tractore per te krijuar ndonjë pritë emergjence. Keni parë ndokund që të ketë çadra për ndihmën e parë të të mbijetuarve. Keni parë veshje apo batanije për të mbajtur nivelin termal të personave të mbijetuar. Keni parë ekipe mjekësore në terren bashkë me ekipet e emergjencave.Ne gjithe kete permbytje e fatkeqesi u shperndan vetem 220 pako thote qeveria,bile ne disa vende po ja u shesin ujim me pare.

po kjo sikur nuk ka shume lidhje me ca the per Ramen qe s'ka mbath opengat per me zbyth ujin po paska shku per gjah.

Në muajin shtator, qeveria i hoqi infrastrukturës ujitëse dhe kanalizimeve, rreth 25% të fondit të parashikuar në fillim të vitit destinuar per forcimin e argjinaturave te lumenjeve duke i cuar per mbjelljen e palmave ne rrugen dytesore te kasharit kur dihet qe nje palme e tenderuar nga bashkia e duresit e kap vlerem e 5 mije EU.Kjo eshte fatkeqesia e nje populli qe ka per KM nje piktor te deshtak.

O bredho harrove ti qe shoku Rama shkoi ne 3 te mjesit me pa nga afer punimet e stadiumit te elbasonit? struktura kishte edhe aty qe punojshin, edhe ky nuk shkoi se do zevendsote vincin me qe eshte me i gjate po ja qe shkoi.

ja qe kontrolloi edhe cilesine e punes ne Elbasan se po ta lesh ne dore te tjereve dihet qe ta shesin miellin me krunde smiley

2 here shkoi. Pse vetem berisha te peruronte 2 here rrugen apo tunelin?

he pra he, ai me tunelin ky me kartelin smiley Elbasonin e perkedhelin

Orizore e boni Partija gjysmen e Shqipnis smiley

te mesojme nga motra Kine, Fiqo!

E çojti lungomaren deri ne Fier perzotin

 si ka qene ai albumi i Iron Maidenave..... Fieri ne Dark

smiley

Edhe pse u jane permbytur shtepite kam pare ca komente militantesh te tipit. Opozita kerkon shpalljen e gjendjes se jashtzakonshme ngaqe do te shpenzoje para qeveria e te mos mbaje dot premtimet.

Flm e berishe. Mos vdeksh kurre. Po te mos ishe ti do kishim paguar 3 fish nga taksat per demet. Mjafton ta kerkosh ti nje gje te tille dhe direkt e kundershtojne 1 milion te permbyturit.

Na mungojne komentet me Venecje.

 

ps. Saliu eshte pare ne Narte dy jave më parë

 Basha i ndodhur sot midis banoreve te permbyterve në Ferras( Ferasi eshte fashati ku Dulla   internonte familjet e disidenteve politike), eshte shprehur se gjysma e shtëpive janë nën ujë. Të tjerat, me dëme të mëdha në gjënë e gjallë, orendi, veshmbathje, librat e shkollës;Edhe këtu banorët thonë se shteti nuk është dukur. Pa uje, pa ushqim, pa energji. Fshatrat Boçovë dhe Bashkim janë tërësisht të izoluara. Ku do të flemë sonte? Me çfare do të ushqehemi? Ç'të bëj me fëmijët? Pyetje të banorëve, që nuk ka asnjë nga autoritetet t’u përgjigjet. Disa ndihma vullnetare u shpërndanë tek familjet më të goditura. Gjendja është katastrofike, por kryeministri nuk shpall gjendjen e emergjencës. Sa merret me opozitën edhe në ditë përmbytje, t’i përgjigjet kërkesës sonë të përsëritur: Çfarë pret zoti Kryeministër që të shpallësh gjendjen e emergjencës?

kryetarja e shtabit te emergjences ne Vlore ishte ne krye te detyres dje tek emisioni Opinion smiley

smiley

 

Grande Kaka ktheu kokën nga Stresi dhe Pyeti..

Po tani Kadare do bëjë një Roman me " Dimër.... , Cila është kompozimi Juaj i rradhës për fansat "  smiley Salla e mbushur Plot me gazetarë Heshti . Dhe jo më kot . Pëjet Grande Kaka smiley

Njente Kapo ..mirë bëre ta marrë vesh i madh e i vogël që Lul Basha i çan Lumenjt mes përmes me çizme , jo si hajdut i tetë viteve , po si azgan i papunë që është dhe del njëherë të bëjë ca Foto !

Po kujdes se kjo është imitim i sh Enver në tërmetin e Dibrës . Xhupin e ka . I mungon vetëm kokorja ! Shife pak ma me kujdes këtë propogandë i nderuar smileyMë amël  kam mejtimin , se ka shumë shokë antikomunistë që kanë alerrgji nga këto foto .

Më amël !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).