Pas ekzekutimit të Tenentit jordanez Mouath al Kasasbeh, djegur i gjallë nga terroristët e Isis, Jordania ngrihet në këmbë për hakmarrje. Agjencia e lajmeve “Ansa”, shkruan për indinjatën e Mbretit Abdullah II, i cili siç duket edhe në foton me uniformë luftarake, shfaq qëndrimin e tij këtej e tutje kundrejt ngjarjeve të fundit. Abdullah II ka ndjekur Akademinë Ushtarake Britanike në gjurmët e Huseinit, babait të tij. Avionët reaktivë jordanezë po përgatiten për sulme ndaj ISIS, me mesazhe vdekjeje të shkruara mbi bomba. Janë mëse të qarta objektivat të cilat kanë përcaktuar se ku do të godasin.

Po sipas “Ansa”, ata thonë se: “Do t’u tregojmë atyre ferrin”; “Nga një pilot i guximshëm jordanez në Bagdat” janë mesazhet e shkruara nga ushtarakët e Amanit, në bombat e ngarkuara për sulmet e para që do të lëshohen si hakmarrje kundër Isis. “A nuk mendoni se Zoti është në dijeni të asaj që keqbërësit janë duke bërë?!”, thuhet në mbishkrimin e një flete, treguar nga një pilot para fluturimit.

ANSA

44 Komente

Bravo te qofte madheri!
Je i vetmi monark ne LM per te cilin kam respekt te vecante.
Edhe babai yt ka qene burre zotni!

Bjerini terroristave se edhe juve po vuani njesoj si gjithe njerezimi!

pale gabohem po nuk besoj se e lexon ppu-ne

Ke marr pushken ke dal per liri, vatan

o i vogel, o partizan.

Do i beshit nje te mire NJEREZIMIT !

KILL THE MOTHER  EF-ERS! 

Je i vetmi qe kam respekt te veçante.

Kuje, kuje thuaj... Mendja qenka per tiqtemenses!!

Qenka pergjigj mbreti: Respekti eshte reciprok, paska thene.smiley

Mos qesh se keshtu fillojne konfliktet: i thua "kam respekt te veçante" pastaj zihesh ne tavëll, pune sheshbeshi e si ajo pune...

Isisjanët do jene nga të shkaterruarit ne kete bote. E, edhe më teper (ne boten tjeter).

 ISIS has claimed that an American female hostage was killed in an airstrike in Syria, hit by Jordanian aircraft . 

Jane te zgjut kopilat, nuk ke c'i thu. 

Cudi keto jordanezet e kane mretin jo muslimon.  

Jo muslimon ? A ka mo muslimon se Dulle ? Ene baba vet, ai burri zotni, e ka pas Husein. Si muslimon duken kshu, po zoti e merr vesh...

S'ka munci mer, apo s'e ndjek fare peshkun tina. Muslimont jane terrorista te lind mer, osht vertetu e vulos ke peshku.  

smiley Ndjese me perulesi. Nuk e kapa sarkazmen heren e pare... Gjinie pa shkolle smiley

Jo vetem isisjanet, po dhe gjithe debilat e mbare botes. Si tha ai: "è njoh dhe babane tend, zotni burre ka qene, jeshem me te kur na sulmoi gjermëni ne operacion te dimrit."

Naltmadhnia ka vesh opingat e ka dale ne malsmiley

Mbreti i Jordanise ka qene gjithmone ne anen e paqes dhe te civilizimit.

Jordania ka njohur Israelin dhe ka marredhenie diplomatike me te.

Po keshtu ka njohur edhe Kosoven si shtet te pavarur.

Vete Jordania eshte e kercenuar nga terrorizmi islamik,per aresye se gjithmone ka qene kunder kucedrave qe pergatiten nga medresete e Mekes dhe te Medines.

 

 

Deklarata " Bombe" e gjeneralit Francez Vincent Desportes !

 Gjenerali  me shume dekorata  dhe docent prane  Fakultetit Shkencave politike ne  Paris eshte rikthyer te flase, pe rolin e Amerikes ...ne Lindjen e  Mesme.E  ka bere  kete duke   kritikuar ashper  edhe nje  here  strategjine  e SHBA-se duke e nisur me kete pyetjen :

   " Kush eshte  Doktor Frankenisteini, qe ka  krijuar kete moster  (ISIS) ? Le ta themi edhe nje here qarte,sepse ka shume rendesi per pasojat.Jane Shtetet e Bashkuara! Per interesa politike koheshkurter edhe subjekte  te tjere- disa prej te cileve  shfaqen si miq te Perendimit -kane   kontribuar, prej pelqimit apo  prej nje vullneti te perllogaritur mire, per kete krijese  dhe per forcimin e saj, por pergjegjesia  kryesore eshte vetem e SHBA-se.Kjo  levizje, me aftesine  shume te larte  per te terhequr dhe  perhapur  dhune, eshte  realisht ne zgjerim.Eshte e fuqishme  edhe pse karakterizohet nga shume pika te dobta.Eshte  e fuqishme, por do te shkaterrohet.Kjo eshte e sigurte.Nuk ka qellim tjeter  pervec atij, ... qe te zhduket. Jemi thellesisht solidare , por  nuk jemi  aspak  pergjegjes.Interesat   tona egzistojne , por jane indirekte.Ne ato ane kapacitetet  tona jane te kufizuara, ne krahesim  me te SHBA-se dhe ndikimi yne strategjik eshte tejet i kufizuar..." Bota .al

  Me vjen mire,... qe qysh ne fillim, kam thene  ky  grupim, nuk ka  asnje lidhje me Islamin, por me Mosadin dhe... ustallaret ! Mos je gje "gjende",  kundra, miku im  ACDC1 ?

Ka opionista si ky gjenerali,dhe ka po aq ose me shume qe thone te kunderten.

SHBA eshte e zene me Putinin dhe Kinen.

 

Qe te jemi korrekte me sa diskutohet.Nuk po flet nje rronxhoponxho qe thote " opinion" por nje Gjeneral , i cili ka disa lloj burimesh te konfirmuara dhe autoritetin te thote direkt; " kush jane pergjegjesit ! " Nuk behet fjale per opinion, si ta zeme te Fevzos apo Muc Nanos...! Jo ! Eshte i thelle problemi 

Te thashe ka nje gjeneral qe thote ate qe thua ti,por ka 10 te tjere gjenerale, dhe ata me lloj lloj burimesh te konfirmuara, qe thone te kunderten.

Disa njerez zgjedhin te besojne ate qe duan vete.

Sic e thashe SHBA eshte e zene me Putinin dhe Kinen.

..Me nje ndryshim; nepermjet ketij gjenerali flet Franca.Futu e shifi funksionet ! 

Gjeja me ne mode ne Paris eshte te flasesh kunder Amerikes.

Nese flet pro saj te shohin si te dyshimte dhe te padeshirueshem per ambientin francez.

Jo mik e ke gabim sepse ne kete rast jane strukturat intelegjente qe kurre nuk akuzojne kot dhe kaq direkt partnerin kryesor te Natos ! Kuptoje kete ! 

Ky grupim vazhdimisht me vepra tyre ka deshmuar se jane totalisht jasht Islamit!

Ky mbret, si i Jati ( Huseini ) dhe i biri , agjente te Izraelit dhe ...babai i inglizit .Ky boll qe ta lene mbret te patrazuar dhe niset " per te luftuar " edhe ne mars..! 

Sa njef dhe ti mo...!

I gjithdijshem...!
 

Mos po del kopil

Keta te Isis jane 5 lodhur qe manovrohen kushedi per cfare qellimesh. Cudi qe spo flitet me per Al Qaedan, do jene me pushime...

I tere Perendimi , nuk mposht dot 30.000 dordolece te callmaxhinj ..! Vu bombat e ballonave, ... faqe kodrave pa njerez ! 

Keto koqe kumbullash  i hane vete ata te hebdose ..! 

Besoj si kudo pastaj qe njerezit dhe atje duan te jetojne ne paqe si kudo. Por per fat te keq jane pre e luftrave dhe lufta transformon kedo.

Sipas meje jane vetem popullsi te varfera qe spo gjejne rehat.

Eshte nje dokumentar mbi aeroplanmbajtesen Ronald Regan aty kupton fuqine e ushtrise amerikane.

Ju lumte, Lartmadheri!

Mos u dekurajoni nga Peshku! Keta do perqeshnin edhe Aresin dhe Athinane sikur te niseshin per lufte. Kjo ne nje kohe qe i bejne temena nipit te Ahmetit, i cili shef oren ne mengjes se mos shkon vone ne pune, ne dikaster.

Jeni nje shembell frymezimi, shkelqesi!

O zoti Grava,

Sic duket udhetimi ne LM te ka shenderruar nga nje lab pasardhes te Zenel Gjolekes,qe pinte raki me opinge,ne nje simpatizant te islamikeve.

Shume njerez kur shkojne andej nga LM pesojne ndryshime.

Ja shiko metamorfozen e Edvin Hatibit dhe mos flasim me.

Edhe nje miku im,lab si ty me origjine qe jeton ne Tirane,shkoi nja 1 muaj andej nga Egjipti.Kur u kthye si si ishte bere.Shyqyr qe nuk qendroi me shume se do te ikte edhe ai ne rrugen e Hatibit....

Kur sheh pozimin e king Abd.-s ne kete foto nuk ke se si mos te vesh re double-standardin e hipokrizin qe egziston ne kete bote. Lart-Madhnia po te kishte pas me te vertet his own balls do kishte marre te njejtin 'don't u fuck with us-qendrim' edhe kur femijet palestines vetem para disa muajve ndaheshin ne gjysem nga bombat e ushtrise cifute. 

Ah Turqi,Turqi,

Gjithmone do te na ngelen si zinxhira neper kembe keta kolonet e ardhur ne token arbnore.

Ai eshte mbreti i Jordanise dhe jo mbreti i Palestines,or mbetje osmane.

Me qe ra fjala,perse ai Tayipi i Turqise nuk beri ze kur Israeli i vrau ata aktivistet turq qe po conin ndihma ne Gaze?

Bravo i qofte mbretit te Jordanise. Ishalla i qellon ne shenje, megjithse kam frike se ata pisa do nxjerrin femijet ne sheshe. 

Lali, une nuk e konsideroj veten "mbetje osmane" pasi emri im duket qartasi qe dikton shqiptarizem deri ne rrasht. Por panvaresisht kesaj dhe faktit qe une jam per dialog e jo per half-ass name calling, ne baze te historise Jordania eshte Palestine dhe ka qene vetem emer lumi deri 1922 - ndaj edhe komenti im. Nje gje dua te nenvizoj, qe te kesh pikpamje te kunderta me ideologjin zioniste nuk do te thote te jesh kundra popullit cifut. Eshte nje hendek i madh qe i ndan te dyja.

Persa i perket Tayipit, po te kishte licencen to kill sic ka Israeli qe te vriste e te priste pa pas konsekuenca ekonomiko-politike (shih cpo heq Putini, u tha) do e kishte bo. The man for sure's got the balls but not the big dog's backing.

ACDC 1, opinionet e tua u ngjajne te atij qe vajti nde Amerike, ndenji duke punuar doker dhe kur u kthye nde fshat, nde Libonik, e pyeten bashkefshataret per breshken." Si i thone amerikance kesaj bre ? " 

- Sa ndenjta nde Amerike, te ketille nuku pashe qe ta degjonja si ti flisnin.Nde Amerike ...nuku ka te ketij soji..." 

Edhe ti mor mik, nuk i ke keq ato qe perserit gjitheheret, por nuk thoni asgje thelbesore sepse ti e di shume mire qe ketej nga mendon ti, po te veshe e merr nje titull se behesh " Haxhi" vetem e vetem  pse shkele andej.Kurse ti, edhe pa pare " te atij soji" , nga qe ti kufizon puna shume gjera, flet gjith kopetence , krejt ndryshe nga amerikani ...libonikas.Ai izraeli yt , qe vrau ata  turqit e Taipit,( te All Llahut ne ate rast) qe u nisen sipas  mesazhit e Hazereti Isait( Jezu Krishti se mesiguri ti kete nuk ke si ta dishe qe edhe arabet e kane mesazher te tyre Jezuin ) , per tek njerzit ne vuajtje vertete u vrane e u masakruan prej  shtetit  te kryebanditit unik ne boten e sot, Netanjahut, por ama qe ta mesoshe, se ata  nuk e bene per here te pare.Ata dhe jo Ponsi,   edhe vete Jezu Krishtin e ....kryqezuan , pse u foli njerezve fjalet  qe sheronin dhimbje.

Ti thashe  keto qe mbase mundohesh ..ti shtrish kembet jo me shume se t'i mbulon jorgani i lehte ...amerikan.Te pakten kur bisedon me mua.Une nuk kam  synuar te te fyej e as te tentoj te cenoj silueten  e hijes tende formuese.Nuk kam qene vec andej nga thoni ju por me qe e permende me detyron te ta them : Gjer sot kam qene ne 37 vende te botes per te pare.Dhe kam qene me shume ne Perendim.Kam dhe qytetari Kanadeze.E kam qene me xhepin plot, sepse vetem ashtu te teperon koha per te pare. Doker nuk besoj se te mbetet kohe.Do doja te degjoja , ti gjer mu ku keni  vajtur, nuk me thoni ? 

O grave sa here qe ke marre allopranin  Montreal-Tirane,ato qytete apo aeroporte qe ke nderru avion(layover cities) ........ Mos hyn edhe keto ne listen e 37 vendeve qe ke vizitu...... I bie qe une kam pa 95 country in europe....... Kur europi   ka vetem 50 te ketilla........smiley

Nji citim nga Bobby Jindal, guvernator i Luizianes (te nxirat jane te miat):

It was nice of the President to give us a history lesson at the Prayer breakfast. Today, however, the issue right in front of his nose, in the here and now, is the terrorism of Radical Islam, the assassination of journalists, the beheading and burning alive of captives.

 

We will be happy to keep an eye out for runaway Christians, but it would be nice if he would face the reality of the situation today. The Medieval Christian threat is under control, Mr. President. Please deal with the Radical Islamic threat today

 

  ballçekani - 6 Shkurt 2015 - 18:41 Permalink

 

Jo vetem isisjanet, po dhe gjithe debilat e mbare botes. 

Obama duhet te kete "respekt te veçante" per ballçekanin, se ka thënë te njejta gjera.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).