Nje numer i vogel qytetaresh, u mblodhen sot ne oren 13:00 prane zyres se kryeminisrit per te protestuar ndaj ndertimeve te pese kullave 17 kateshe prane diges se liqenit. Folesit ne proteste i kerkuan kryeministrit te mos e shmange me gjate kete rast, duke heshtur kur urdheri per pushimin e punimeve leshuar nga INUK injorohet haptas. Qytetaret kerkuan qe kjo hapesire te shpronesohet sipas tregut dhe te kthehet ne nje zone te gjelbert rekreative, si nje investim per brezat e ardhshem te tiranaseve. Hapesira te tilla mbungojne ndjeshem ne Tiranen e betonizuar. Edhe pse mediat sociale dhe mediat flasin vazhdimisht mbi sa po ndodh, nuk ka asnje komunikim mbi kete nga INUK dhe as nga Kryeministri Rama, i cili ne te kaluaren kishte plane zhvillimi te ngjashme. Mungesa e qytetareve ne proteste ishte per te ardhur keq, por gjithesesi, domethenese. 

 

28 Komente

Ehe, bjeri, bjeri se i bi bukur . Ose e thene shqip : qente le te lehin ... e blah, blah, blah...

Sikur ishte ne plan edhe nji proteste kunder terrorizmit ushqimor. Te mbrojme femijet tane nga helmet ushqimore. Si u be ajo pune apo mysybet ?

 

Esht bo ven modern Shqipnia e Shkabave. Ngrehen ne protesta vetem kunder helmeve amerikane si e gjithe Greqia. Per helmet lokale nuk e prish njeri terezin. I joti mishin ta ha , po kocken ta run dmth.

Ose ka rrjedh Bleni dhe protestuesit ose kane rrjedh mediat.

Ajo cope toke nga sa kane deklaruar mediat eshte prone private dhe nuk ka bir ***** qe t'i thote pronarit nese duhet ta bej kopsht me lule ku p**** k**** e Tiranes apo kulla si ato te New Yorkut.

Meqe u permend New York-u.  

Ky ka qene Penn Station i vjeter, stacion treni qe si model arkitekture pati Gare D'Orsay.  U shkaterrua ne 1963 per t'u zevendesuar me godine zyrash, Madison Square Garden etj, e qe bere bashke per nga vlera arkitekturale s'bejne as sa 1/10 e Penn Station te vjeter, se i riu eshte si vrime miu.  

Si rrjedhoje e ketij vandalizmi arkitektural u krijua "NYC Landmark preservation commission" ne 1965.  Ne fillimet e tij le te themi merrte "rrogen" kot.  Por kur iu vu syni Grand Central Station per ta tjetersuar ne kulle zyrash, pas nje fushate sensibilizimi, ceshtja arriti deri ne Gjykaten e Larte te SHBA-se dhe Grand Central eshte akoma e kesaj dite aty.  

E solla si shembull per te thene se edhe ne keto ane te Olimpit te prones private ka bira qe i thone "jo" pronarit.  Jam e ndergjegjshme qe eshte krahasim ekstrem.  Mund fare mire te sillja nje shembull me bajat, qe edhe pemen ne token tende ku paguan nje qerre me taksa s'e pret dot pa leje.      

"Argumenti" yt nuk eshte argument.

Une nuk jam nga ata qe e permendin Ameriken me kuptimin qe cfare ben Amerika duhet ta beje bota, sepse sic mund ta dish ti, qe nga 1913 ne USA eshte perhapur progresivizmi, qe si fanse e te cilit je, duhet ta dish kishte shume shume ngjashmeri me politikat e nazifashisteve.

E permend Ameriken per filozofine amerikane, gje qe ne akoma nuk e njohim, si popullate, packa se duhet te ishim te interesuar meqe kemi vuajtur nen komunizem.

Nuk ishte argument, ishte shembull. 

Por meqe Amerika s'vy sen, apo sic thua ti, nga 1913 e paskerkesh marre ferra uraten, nga t'i marrim shembujt?  

Konventa Europiane e te Drejtave te Njeriut, Artikulli 1 i Protokollit I:

(1) Every natural or legal person is entitled to the peaceful enjoyment of his possessions. No one shall be deprived of his possessions except in the public interest and subject to the conditions provided for by law and by the general principles of international law.

(2) The preceding provisions shall not, however, in any way impair the right of a State to enforce such laws as it deems necessary to control the use of property in accordance with the general interest or to secure the payment of taxes or other contributions or penalties. 

Je shume interesante... une permend progresivizmin ne Amerike, kjo me sjell nje ligj fryma totalitare, statiste, socialsite e te cilit ia kalon edhe progresivizmit amerikan vet. Ec e merri vesh keto pune...

Per ata qe nuk e kuptojne cdmth ky ligji socialisto-statisto-fashisto-totalitar qe ka sjell Monda: Ajo ideja judeo-kristiane qe ndertoi qyteterimin perendimor dhe qe thoshte mos vidh, tani eshte kthyer ne "mos vidh po nuk pate votat e mjaftueshme".

Where socialism sought totalitarian control of a society’s economic processes through direct state operation of the means of production, fascism sought that control indirectly, through domination of nominally private owners. Where socialism nationalized property explicitly, fascism did so implicitly, by requiring owners to use their property in the “national interest”—that is, as the autocratic authority conceived it. (Nevertheless, a few industries were operated by the state.) Where socialism abolished all market relations outright, fascism left the appearance of market relations while planning all economic activities. Where socialism abolished money and prices, fascism controlled the monetary system and set all prices and wages politically. In doing all this, fascism denatured the marketplace.

[...]

Adolf Hitler, whose National Socialist (Nazi) Party adapted fascism to Germany beginning in 1933, said:

The state should retain supervision and each property owner should consider himself appointed by the state. It is his duty not to use his property against the interests of others among his own people. This is the crucial matter. The Third Reich will always retain its right to control the owners of property.

Dua vetem te ve ne dukje se, ne fund te fundit, nuk kane qene edhe aq te kqinj keta nazi-fashistet...

Te keqinj ? Ca thua ore ! Vun rregull ! 

poshte fashizmi

Aman o Elba por ogradisem me keto lloje qeverishe ! E ma me  si te thane ata amerikanet e pare ...nuk e dini sa te lumtur jeni..,! eheeee ! Dale dale ! 

qeveri kan kanadezet komunisto-kapitalist. tiqe mos e kput. edhe te hash edhe te te hane edhe ti mbash po ama edhe te mbajne.

Qeveri qe ngrihet me grusht shteti , dhune , korrupsion dhe krim i organizuar , nuk e ka jeten e gjate , as edhe populli i tij

Nje qeveri si ajo e nanos qe mbylli syte kur u vodhen miliardat e KESH-it nga nje mistrec i vetem me banden e tij, dhe qe populli sot burgoset nga shoket e ketij mistreci qe i futi shqiptaret ne ate rruge qorre per korrupsion ndaj mos-pagesave te energjise, eshte qeveri qe naten merret me krimin e organizuar dhe diten te vjen ne varrim.

iku nje nano erdhi nje nanush tjeter

tashi nje rrapatush tjeter

ja kshu hidh e prit derisa te dali uji zi

harram e pacin!

Per mua nuk eshte i tepert shembulli kur mbeshtet ne Origjine Pronesore te Ligjeshme . Aty vertet qe cfaqen Vizionare dhe me FUQI . Perdorin kopetencat per te miren Publike . Pa qene nevoja them se tek ne kane ekzistuar te njetat Ligje . Dhe me mire nga te gjithe kete e dine TIRANSIT dhe Korcaret !

Por ketu nuk ka VEND pasi flitet per nje Prone Havadan , maximumi te "dhuruar politikisht " por me prapavije perfitimi nga shteti MUT i krye Mutit berisha qe se pari ndoti  Shqiperine me "pronat " duke e ditur Mjaft Mire te Dokumentuar Historikun e pronave te Shqiperise , qe prej Vilajeteve e deri tek Shpronesimet .

Ajo cope toke nga ky brez Llafazanesh i rritur me Vidio e " se prona zotrie " qe nuk e njeh Shqiperine , Tiranen e ca me pak token per te cilen behet fjale , nuk ka pat KURRE Pronare , pervecse Hajdute te nxitur nga Barbaret e Berishes . Dhe patjeter qe do argumentohet " pro " nga  Barbaret  Intellidjente te tij !

Ku ka bura sot qe tu q** nene hajduteve qe thone "eshte prone private " ajo cope toke . Bicakun keta burra e kane per te therre kurbane kur emrohet Lulathi kryekar Bathkie smiley

Doemos do lulezojne gjithfare plehrash InteliDjente nen ombrellen e Vjedhesve te pronave dhe si zakonisht do vejne parrullat e buzeshpervjelurve

" Asht toke e xanun .Kam avtomatik "

Nje kullote Historikisht e shpyllezuar si Selita dhe e vene ne perdorim per Kulture nga njerez me Kulture si ish "kishte shtet or tie ( Tm Gjembi ) dalin gjithfare matrapazesh me  argumente InteliDjente te "se media or tie " per te na bere me dije se "ka pronare " ajo toke . Ata i kane njofte dhe xhykatat e Xhin Xhonit or tie ..

Nje verejtje per foton . Protestuesit para kujt protestojne ? Para nderteses se K.Q te PPSH apo para K/ministrise

" osht prona ime mer jahu , ma ka njofte salia i Vucidolit or tie "

nga kjo proteste e vogel do dali gjahtari i madh

Çiftet gati ..rapadam rapadam rapa  dipi dipi dopa / e me lepra do tu ngopna ...smiley

Nuk lini rast pa e treguar se sa popull maskara qe jeni mer arnavute te qelbur. Protesta behen vetem kur ne pushtet jane demokratet me Sali Berishen more qelbersira dhe jo kunder Edi Rames dhe Rilindjes.

Shtet ku vendimet kryesore mirren nga politikanet rryshfetxhinj, dhe jo nga ekspertet smiley 

Politikanet me vizion, gjithmon konsultohen me specialistet e fushave te ndryshme, para se te marrin vendime. 

Mbaj mend ne 92-shin na erdhen ca shqiptaro amerikane per vizite .........para se te ktheheshin ne Amerike, thane nje shprehje qe s'do t'a harroj

Lumsi ju qe s'e dini se sa te lumtur jeni smiley

Mire kane bere qe kane protestuar, po amani ate Kastriotin e Gazetes 55 perse e vini ne balle te protestes?

al mio paese c'e protesta che protesta che protesta
tutti in piazza ed affacciati alla finestra
 

Qeveri qe ngrihet me grusht shteti , dhune , korrupsion dhe krim i organizuar , nuk e ka jeten e gjate , as edhe populli i tij

Nje qeveri si ajo e nanos qe mbylli syte kur u vodhen miliardat e KESH-it nga nje mistrec i vetem me banden e tij, dhe qe populli sot burgoset nga shoket e ketij mistreci qe i futi shqiptaret ne ate rruge qorre per korrupsion ndaj mos-pagesave te energjise, eshte qeveri qe naten merret me krimin e organizuar dhe diten te vjen ne varrim.

iku nje nano erdhi nje nanush tjeter

tashi nje rrapatush tjeter

ja kshu hidh e prit derisa te dali uji zi

harram e pacin!

Po jo pra, Elba. Ti nuk konsideron njerezit e rregullt qe paguajne dritat muaj per muaj. Ky eshte argumenti gati-gati divin qe perdorin tipat ne kolltuqet e tyre te rehatshme. Ate popull e kane vjedhur ne çdo aspekt, e kane denigruar aq sa nuk ka me shprese, vetem mizerje dhe ekzistence prej fantazme. 

ai argument eshte fshirese derrasash. vetem njolla le

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).