Një testim që realisht të lë pa fjalë është ai që ka adoptuar Ministria e Shëndetësisë për mjekët dhe infermierët. E para që të bie në sy është se testi është marrë i gatshëm nga një vend tjetër dhe vetëm sa është përkthyer ose përshtatur në shqip. E dyta është se pyetjet janë sa minore aq edhe qesharake. 

Shembull: Një pacient është i diagnostikuar me sëmundje terminale. Ai thotë: E çfarë të bëj tani, ndihem totalisht pa shpresë?” Përgjigjia më e mirë infermierore do të ishte: “hë mo dhe ti se nuk je pa shpresë”, “mos ji kaq i depresuar”, “duhet të jetë e vështirë që të mendosh që nuk ke shpresë”

37 Komente

Cila eshte pergjigja e sakte a? 

Shpresa vdes e fundit! Pergjigja e sakte.( I know I passed)

Bravo Moza. Kryeinfermierie. smiley

No, no. Per infermiere ish ky testi?! Dhe e lashe me ket pyetje. Une kujtova se ish per doktoreshe. Lol

 

c)

Edhe pse duket pyetje normale, beni kujdes se mos jete prape si ajo e gjinkalles, ajo e gjimnazeve me batanije apo ajo e shpelarjes me kos nga poshte, se ju te peshkut jeni bere si gjysherit qe s'marrin vesh nga realiteti i sotem e qe bien vazhdimisht ne rrengjet e niperve te prape adoleshente. Ishalla e keni kapur tamam kete here. smiley

Nuk e di sa tregues real i aftesive eshte testimi , por ata qe jane /e ndiejne veten te afte nuk duhet te kene frike.

Pyetja nuk eshte aspak qesharake, sepse natyrshem vihesh ne medyshje per b apo per c, dhe e dime qe ka plot qe do te jepnin si pergjigje edhe a e do t'i thonin te besonte ne Zot per ndonje mrekulli. Po te zgjedhesh b, duket sikur s'e kupton pacientin. po te zgjedhesh c, eshte zgjedhje e veshtire, por fakti eshte qe ai s'ka shprese e te pakten tregon qe perpiqesh ta kuptosh. Pyetja eshte mese normale, tani qe po e shoh me kujdes. Kapuni me ndonje gje tjeter.

Plako, ka ca kohe qe kur te lexoj ty vihem ne medyshje, je njeri real apo program kompjuterik me algoritem te shkruar shkel e shko

Aha, re dhe ti ne poziten e gjyshit qe s'merr vesh nga jeta dhe ia fut nipi i vet adoleshent sa krahusmiley Cudi se ti jeton dhe ne Shqiperi.

ne Shqiperi po, por jo te komuna parisit, se ata jane nona pisomllikut smiley

Plako, ti me ke pelqyer shume ne nje debat ku perdore argumente qe ishin fjale per fjale si komentet e mia, nderkohe qe, per te njejtin debat pak muaj me pare, kishe dhene nje opinion krejt tjeter. smiley Tregon qe trapa trapa, po ca gjera i kapni, sado qe te pelqen te besh karagjozin, gje qe s'eshte aspak cudi ne nje forum ku xhajet 50 vjecare te ndjekin hap pas hapi duke te te share nga motra me zell gjimnazisti, dhe duke te te fshire postimet e tua por lene te vetat qe te ndihen mire ne nje debat. smiley Ja ku po piqesh dhe ti. Suksese

megjithe kete koment te gjate prape me le ne medyshje smiley Tani, qe mbase marr konfirmimin dhe une, a ka lagje me te mire se komuna e parisit?

O Zot o pereni sa fetishista jan kto komunistat e rinj. E paskan kap me infermerjet tashi smiley

Të çstreson (motra) infermjerja tye si urno, se te dizinfektoj duret smiley

Po pse ka infermiere ne shqiperi?  smiley

Ato/a me bluza te bardha, zinxhire ne qafe  e me taka te larta e te lyhera me buzekuq jane infermiret? 

 

Po qe per infermieret testi- nuk kam kopetencat/kredencialet e duhura me t'dhene nje pergjigje t'prere apo t'fundit. Per me shume drejtohu te doctori. Jam e sigurte qe ai do kete pergjigjen per ty, ne baze te analizave dhe treatment do shohim dhe rezultatet ne fund. Tja leje doc t'merret me pacientin e t'ja thote troc them une me mire. C'u duhet atyre mer jahu. ( kjo duhet t'jete pergjigja - none of the above ) lol

Isha para dy ditesh ke doktori i syve per syze. Nejse, i them qe njeri sy me jepte nje problem te caktuar. Ai me shikon drejt ne sy e me thote: "Nuk mund te te jap nje pergjigje tani per tani se nuk dua te te tremb". (Une i mbusha.Glaukoma a kqt. ) "Prit te te bej nje test me pare". 

Me beri teste te ndryshme nja nje gjysem ore, pastaj me thote "Nuk ke asnje problem. Mos u shqeteso. Keep testing". Si s'ja kam fut noi shpulle!

me kembe te mbare o PF me ne fund e harrite ate dite kur te duhen syze .smiley

Pse mi ca kane gjyzlyket? Une I kam syte sharp, shoh dhe gjera qe nuk duhen pare ndonjehere lol, po I would like to wear eye glasses, smiley . Kam vendos me ble nga ato pa numer ( me skelet t'kuq). Vduqa me bo nje selfie me gjyzlyke. 

You see dead people smiley

Sometimes I do. smiley

Do you only talk to them or more ...smiley

Ej, me ate abuzim qe i kam bere une syve, mire qe punojne akoma. Kur mendoj ndonjehere se cfare abuzimesh kemi bere me trupin, te vjen turp nga injoranca. Rrinte robi ne plazh nga mjesi ne darke dhe e kishte per turp te mbante nje shishe uji ne cader, po rrinim si gamile pa pire gjithe diten. Pa fol per sa e sa idiotesira te tjera qe thjesht permblidhen ne shprehjen "Boys don't cry". 

d) Ja adresa e zyres lokale te LSI-se

Po ku ka te pashprese ne Shqipni mo Shkabe?! smiley

Ça jane kto kabime

Ate mendova dhe une ne fillim. Me siguri kete testin do e kene formuluar njerezit e Salukut ose NM vete.

f) Te pata thene qe doktori donte me shume, po s'me besove. 

g)bej selfie me Edin.smiley

h) pse nuk shkon te farmacija e Tahirit i her? smiley

i) Doktori ska takat, piktori eshte jashte shtetit.

k) Keep Calm and Don't Shave It.

l) kanceri per burrat eshte
m) bohu burrnesh (nqse eshte femer)

n) te pakten s'do pagush mo korrentin

Do jete pyetje kurth, s'ka mundesi tjeter. smiley Mos u pergjigjni! smiley

x) komisioni i testimit mos me caj trapin e se me ka vu LSI-ja

vallaj, po nuk iken Nishani dhe Visho, ky testimi ka per te ngel i manget, si tani

“hë mo dhe ti se nuk je pa shpresë”,

“mos ji kaq i depresuar”,

“duhet të jetë e vështirë që të mendosh që nuk ke shpresë”

 

Perkthyesi paska qene qorri lazit .

Nqs e kane sajuar nga mendja vet, kjo tregon se ne duart e kujt jeni .......

Asnjera nga kto nuk eshte pergjigje, tallje b..the...e ke te sigurume

edhe ketu ju hengert nje mortje me keto qe beni

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).