Presidenti Barack Obama i ka dërguar Kongresit një projekt autorizim për përdorimin e forcës ushtarake kundër grupit të Shtetit Islamik (IS). Rezoluta nuk do të kufizojë forcat amerikane se ku do të mund të ndjekin IS por ndalon "operacionet luftarake ofensive të vazhdueshme". SHBA ka kryer tashmë sulme ajrore kundër IS në Irak dhe Siri që nga viti i kaluar. Kongresi nuk ka votuar formalisht për përdorim të forcës ushtarake që nga viti 2002, për luftën në Irak.

Drafti që Obama i ka dërguar Kongresit në lidhje me IS është i kufizuar në tre vjet.

Kjo  do të detyrojë Kongresin për të votuar për një rezolutë lufte për herë të parë në 13 vjet dhe pritet të ngrijë një debat për rolin e Amerikës në Lindjen e Mesme dhe se si mund t'i kundërvihet më mirë grupit militant.

Në një letër dërguar Kongresit së bashku me draftin e tij, zoti Obama tha se ndërsa "statutet ekzistuese" lejojnë goditjet ajrore, ai e ka "shprehur në mënyrë të përsëritur angazhimin për të punuar me Kongresin për të kaluar një autorizim bipartizan për përdorimin e forcës ushtarake kundër ISIS".

Z. Obama tha se "nuk do të autorizojë operacione luftarake afatgjata, në shkallë të gjerë dhe tokësore si në Irak dhe Afganistan", por do të sigurojë fleksibilitet për të ndjekur operacionet e shpëtimit dhe sulme operacioneve speciale.

Presidenti amerikan pritet të bëjë një deklaratë në 15:30. 

Çështja e forcave tokësore, madje të kufizuara, pritet ta bëjë legjislacionin më e vështirë për të kaluar. Disa republikanë janë në favor të përdorimit të trupave tokësore por shumë njerëz në partinë e vet Obamës e kundërshtojnë atë.

96 Komente

minjte duhen zhdukur , uroj te miratohet kjo marrveshje perpara se malarja e tyre te perhapet me shume 

Elba, uroj qe te ngresh me lart nivelin tend enciklopedik per te ditur qe malarjen e perhap nje lloj i caktuar mushkonje, dhe jo minjte (qe kane kusure te tjera).

Uroj te arrish ne nivelin medicinal te ACDC1 qe ka zbuluar se gjysma e planetit eshte me kancer (edhe gjysma tjeter i bi te jete me kancer, meqe gjysma e botes jane grari, gjysma tjeter jane komuniste kanceroze, dmth jane shume gjysma kanceroze).

 

nuk e vej ne dyshim se nuk e  ke kuptuar , pavarsisht se do te me informosh nga biologjia. Ne fakt puna ime funksionon ne  bashkpunim me public health smiley

por nqs doje te me thoje Hi smiley

Hi smiley 

Ja një shembull i njeriut tru-thare, qe krejt rastesisht rasteson te jete rastesisht femer.

Cila marreveshje? Mes kujt? Per cfare?

- Nuk ka marreveshje, Flitet qe Obama te behet Perandor i USA, asgje tjeter. Ky Obama thoshin mediat e balacuara amerikane (jo ato te cbalancuarat qe mund te lexosh ti) donte te hidhet dronte qe te vrisnin amerikanet brenda Amerikes. Si do behet/j Perandor Obama? Donte te behet lufte me ISIS pa i kerkuar leje organit legjislativ, pra popullit amerikan, dmth kongresit. Pasi e ndaluan disa perfaqesues dhe senatore amerikane qe ne plan te pare kane Ameriken, jetet dhe interesin e Amerikaneve dhe jo te bankave sic Obama, ky i fundit po rreshqet si skuth dhe po u kerkon leje... 
Populli amerikan nuk do lufte, do paqe dhe do te shikoje punen e tij.
 

Cfare dreqin do Amerika tani me ISIS? A e kercenon gje direkt ISIS Ameriken? Jo, nuk e kercenon... Kjo tregon qe Obama eshte nje pedine e forcave te erreta qe 1. duan ta nxjerrin Ameriken ne drite te keqe ne menyre qe te nxisin edhe me shume radikalizmat e radikaleve (ky psh eshte qellimi i Xhorxhi Sorrosit, nje nga padrinot e Edi burr shteti Rama) 2. Obama dhe forcat e erreta qe jane pas tij, duke i hapur lufte entieteve qe nuk kane te bejne fare drejteperdrejte me Ameriken, synon edhe kufizimin e lirive themelore te qytetareve amerikane, sic bene ish-Trockistet qe kishin/kane infiltruar rradhet e Presidences Bush II.

 

 

Kritika!!! Kritika!!! vetem Kritika!!!....KEte mund ta kuptojme ne nje fare menyre qe thua si postulate. Por, per mendimin tim, sikur te jepnit nje zgjidhje problemit do ishte me e qarte piktura?...A ke ndonje ide se si mund te zgjidhet ky problemi i ISIS ose keto problemet e tjera pasi per te kritikuar mund ta bejme pothuajse te gjithe besoj.

Je budall ose debil dhe po ta shpjegoj pse:

Cili probem? ISIS nuk e kercenon gje direkt Ameriken apo jetet e amerikaneve sot. Te thuash se ISIS eshte kercenim per ameriken dhe se kjo duhet te futet direkt ne lufte me kete entitet dmth te thuash se edhe peshkaqenet qe notojne ne oqeanin idian jane kercenim per Ameirken dhe amerikanet dhe duhen shfarosur.
Problemin nese ka, ta zgjjidhin vendet fqinje. 

Une qe e ndjek politiken Amerikane per arsye personale di se ka propozime te mira nga nje senator republikan me emer Rand Paul. Per me teper ishte senatori Rand Paul qe kerkoi qe Obama te mos sillej si Perandor i USA por te kerkonte ne menyre ligjore dhe kushtetuese lejen/autorizimin e kongresit amerikan. 

Si fillim, qetesohu iher...dhe mbaji duart kur shkruan....lexoji cfare eshte shkruar me kujdes...dhe vere trurin ne pune. Nuk po te them qe e ke gabim apo qe cfare po thua jane gabim por, thejsht po te them qe keto qe po thua jane kritika. Kritikat ne i dime dhe keto i ben cdokush sot pervec atyre qe jetojne brenda ne Amerike se ata nuk i lejon kush te informohen por, po te them qe jep nje zgjidhje per ISIS-in se problemi eshte shume i qarte. 

Po pikerisht per kete pyetje idiote te thash dhe te perseris se je cik i vonuar.

Logjika jote thote indirekt se per kete problem duhet te kujdeset Amerika... meqe kjo teme flet per potusin amerikan dhe per kongresin amerikan.

Kur te diskutojme posaqerisht per ISIS atehere flasim se per ke eshte problem dhe kush duhet ta zgjidhi.

 

Ej qenke rende fare lale...

1.une smerrem me postulata qe ti i permend ske si ti vertetosh...Kjo tregon qe Obama eshte nje pedine e forcave te erreta qe 1. duan ta nxjerrin Ameriken ne drite te keqe ne menyre qe te nxisin edhe me shume radikalizmat e radikaleve (ky psh eshte qellimi i Xhorxhi Sorrosit, nje nga padrinot e Edi burr shteti Rama)

2. nuk po te them aspak qe duhet te kujdeset Amerika per kere problem

3. Ne menyre indirekte Amerika duhet te kujdeset pasi i cenohen interesat vetjake pasi:

  • Mund te kercenohet Izraeli mgjths nuk e besoj aspak kete gje
  • Kemi lufte midis Amerikes edhe Rusise mbi ndikimin ne lindjen e mesme

4. Para 2 ditesh u kercenua Obama per Shen Valentin (nuk jam i sigurt sesa i vertete eshte jami edhe pse te gjitha mediat e komentuan)

5. Mos u hiq si i zgjuar qe di gjithcka mbi Ameriken thjesht duke lexuar disa teori konspirative se edhe ne te tjeret i kemi lexuar. 

6. E respektoj mendimin tend

 

1. Je injorant. Nuk ka postulate aty. I vetmi gabim imi, megjithese jjo edhe aq, eshte cilesimi "te erreta". Psh qe bankat qe po falimentonin ne 2008-2009 financuan fushaten e Obames dihet - sic dihet edhe se Obama ua ktheu leket pas me bailoutet qe beri, ne stil intervencionist Keynesianist. Po ashtu dihet se George Sorros i jep vazhdimisht para te majtes Amerikane, dhe ka lidhje me Obamen meqe ka finacuar fushaten e ketij elektorale. (Obama ka devijuar fonde publike ne mase per kompani me filozofi marksiste te kontrolluara nga Sorrosi.) Nga ana tjeter dihet se Sorrosi eshte kunder filozofise Amerikane. Eshte "biznesmen" por eshte kudner lirise per te bere biznes, pra kudner tregut. Flet per shoqeri te hapura, por nga ana tjeter ka thene se kur ishte i ri ka bashkepunuar me nazistet dhe ka dorezuar hebrenj te tjere. Flet per demokraci por nga ana tjeter thote se Amerika eshte kercenimi nr per sigurine e botes. (Keto jane gjera qe dihen, dhe jane publike ne Amerike. Nese ti nuk i di, eshte problemi yt. smiley )

2. Ta dhash pergjigjen me siper... Tema flet per perfshirjen eventuale ose jo te Amerikes, me trupa ne terren.

3. Izraeli nuk eshte interes Amerikan, sic do ta paraqesesh ti. Marredheniet me Izraelin jane ato te dy vendeve te emancipuara qe jane pro lirive individuale, dhe kudner kolektivizimeve qofshin keto ekonomike, sociale apo racore. 
Nuk ka lufte mes Amerikes dhe Rusise. E di kuptimin e termit lufte? ... Madje une do te thoja se Amerika mund dhe do te mesoje shume nga Rusia ne terma te ekonomise, meqe kjoe  fundit spekulohet se shume shpjet do te kaloje ne nje gold standard (monetar).

4. E po pastaj?

5. Kam jetuar dhe do te jetoj serisht ne Amerike. Jam i informuar dhe informohem vazhdimisht. Nuk jam zombi sic mund te jesh ti ne Gerqi.

6. Edhe une e respektoj opinionin tend.

Fol me murin thuaj. Mir o cun jeto. smiley

Shikon, e konfirmove vet idiotesine tende. Kete e bere duke lene kete fende te fundit, tani qe nuk ke me kellqe te flasesh konkretisht. Me mire keshtu... smiley

Ti flet sikur e ke cliruar Ameriken o burr jo sikur ke jetuar...smiley...keto qe thua ti jane gjera qe i dime te gjithe une nuk po i kundershtoj..thjesht ti vetem kritikon..dhe bazohesh ne disa teori konspiratve qe nuk ja di haberin as nga kane dale. Ske as nje lloj informacioni me reference te besueshme e te sakte...A nuk i thone kesaj te flaesh me murin?!...

Analfabet funksional.

me mire keshtu.... smiley

E pra.

smiley

Zgjidhja mendoj do ishte ala-Putin. Nese nafta do vazhdoje te bjere (ka shume mundesi qe te shkoje $20 per fuci) aftesia e Rusit per vazhduar zgjerimin e federates do jete pothuajse e pamundur. Rubla me naften $49  dhe eshte katandisur leter pa vlere, pa permendur ketu rezervat nderkombetare qe po i thahen Moskes nga ora ne ore. I njejti paralelizem, edhe pse ne permasa sh me te vogla, egziston edhe per keta plehrat e Isit. Pritu venat e financimit dhe te te ardhurave dhe merr fund puna. 

Ia ke idene cilat jane arsyet pse ka cmim kaq te lire nafta? 

Renia e çmimit te naftes Oidel, sikur u nderpre. Po vihet re nje ngritje e lehte e çmimit te saj kete jave. 

Eshte e vertete Pjer qe patem nje rritje prej afro $10 qe nga funit i Janarit, por ky eshte me teper nje oshilim teknik i cmimit sesa nje tendence e tij per te fillur ringjitjen. Sic e thashe ne postimin e mesiperm, sipas analizave te bera nga disa investment banks, por vecanerisht nga Citgroup - qe per mua jane mjaft reliable per projeksione, nafta do te shkoj rreth niveleve te $20 perpara se te filloj te ngrihet serish. Shale ose non-shale mendoj se renia me keto ritme eshte pothuajse teresisht politike sesa fondamentaliste.. 

n'guulo mire qe erdhe ti smiley  se si do beshim smiley

Ca autorizim leshi, po shko bjeri, kerkoi pare e ushtri dhe te tjereve.

Si ore? Ca autorizim leshi? Dmth Obama sipas teje, "banor i Amerikes", mund te beje cfrare te doje dhe te mendoje ai? E di ti o idiot, se ka nje kushtetute Amerika qe thote ne menyre eksplicite qe perpara se te deklarohet lufte duhet kerkuar udhezimi i kongresit, pra duhet pyet perfaqesuesi i popullit amerikan?

E kuptoj qe ti je nje shqip-komunisto-lindoro-mendjeskllav, por kjo nuk i justifikon brockullat qe keput. 

Boll shite dengla neper internet... shko meso ndonje gje per Ameriken.

mos ju shmang debatit po jep xhevap aty!

E di ate barcaleten me ate venin ku thoshin te gjithe se ishin Napoloni? Dhe ne fun drejtori tha se rrejne, se ai ishte i verteti. Dhe une s'kam ambicje per drejtor (ku te le gjembi, edhe ke pjatat eshte bere shefe).smiley  

E vetmja frike qe kam...eshte qe eshte fiks e njejta rezolute qe u perdor per afganistanin 

Congress has not formally voted for military force since 2002, for the Iraq war.

Mr Obama has called for ending that resolution, but the new draft does not make any changes to the Afghanistan war resolution, passed in 2001. http://www.bbc.com/news/world-us-canada-...

...dhe uroj qe mos te jete i njejti outcome...NJS..do e shohim ne vijim...

I njejti do te jete, po mbase edhe me keq. Ky koqe-socialisto-islamiku erdhi ne pushtet  me parate e Xhorxh Anti-Amerikan Sorrosit dhe per me teper duke shit propagande kunder lufterave Amerikane, duke thene se do mbylli kete baze e do mbylli ate... Asnje nga keto nuk ka bere. Madjenderhyrjet kane vazthduar dhe sot Amerika dhe bota eshte edhe me e kercenuar se kurre me pare (pa harruar diplomatet amerikane qe kane vdek ne Libi)
E vetmja gje qe i ka sjelle ky Obama Amerikes eshte cik me shume socializem.

flori, flori qenke! smiley

Koha e duhur per te blere aksione nafte, dmth. Shijojeni cmimin e lire dhe pak.

Uroj qe te mos aprovohet. Kjo nuk eshte lufta e Amerikes dhe e Europes, po eshte nje lufte ku vendet arabe po i hane koken njeri tjetrit. Leji deri sa te dali fitimtar njeri dhe pastaj bjeri atij ballit atij qe ka ngel po nuk te pelqeu.

Nga ana tjeter atyre morrave te shkretetires nderhyrja direkte e USA do t'u jepte nje fare legjitimiteti dhe aureole martiresh, gje qe ato po e kerkojne me shume se kurre tani qe edhe vete muslimaneve te tjere po iu vjen shpirti ne maje te hundes nga barbarite e tyre.

Edhe njehere uroj nga zemra qe te mos aprovohet.

+1
 

Vecse kane prere koka amerikanesh si per sport keta. Dhe po kaloi miu e ben rruge, apo shef rrushi rrushin e piqet. 

Edhe ca peshkaqene qe tani po flene gjume ne thellesine  e Oqeanit Paqesor hengren disa amerikane qe po benin surf ne brigjet e socialistes Kaliforni. Kjo eshte edhe me keq se ISIS, them une, se sulmi mund te konsiderohet i realizuar ne truall Amerikan. Sipas teje, socialisti Obama duhet te kerkoje lufte kunder peshkaqeneve te Oqyeanit Indian, apo t'u thote qytetareve amerikane, se nese ata notojne ne det ka mundesi t'i haje peshkaqeni dhe qeveria nuk eshte gje pergjegjese per kete rrisk qe marri mbi veten e tyre - ne te njejten menyre edhe ata trapat qe shkojne dhe bejen xhiro ne lindjen e mesme jane vet pergjejges per risqet qe marrin.

Nga ana tjeter amerikanet kane te gjithe te drejten te mbrojne ambasadat dhe perfaqesite e tyre (por ky eshte muhabet komplet tjeter..)

Shiko te te kujtoj nje gje nga diplomacia tironco. Ketu e nja njeqind vjet perpara, ambasadorin anglez qe kishte dale per gjah ne xhungel, e kapen vendasit dhe e hongren te pjek dhe te gatuar me erza lokale. Nami i zi ne Londer, gazetat vu e me the e te thashe. Thrresin edhe kryeministrin a mretin ganez a ca ishte ai ne Londer e i thone: Po tashti ca ke per te thone? "Ca te them une" thote ky i shkreti. "Hani dhe ju ambasadorin tone ne Londer dhe dalim barazim". Si thu ti, e hongren anglezet ambasadorin ganez?

Ambasadorin mbase s'ia kane honger, po "ganes" ia kane leru pragun (dmth u kane dhone aletet per ta bo vete ate punesmiley)

Po pra, ate po them dhe une. Leji njehere aleatet te bejne punen, masanejta ...

prano debatin edhe ktu

Uroj qe te mos aprovohet. Kjo nuk eshte lufta e Amerikes dhe e Europes,

 

ne fakt, terthorazi, kjo eshte me se shumti edhe lufta e Evropes, pasi Evropa ka levruar me mijera luftetare te ISIS deri tani... por si gjithmone, Evropa eshte keshtu si ''apatike'',  tip cool  dmth..

Europa mire ka bere qe i ka levruar. Une po te kisha fuqi ne Europe jo vetem qe nuk do i ndaloja te shkonin, po do kisha hap edhe nje zyre rekrutimi per ISIS-n ne cdo vend europian dhe do iu pagoja edhe bileten per deri ne Turqi. Vetem qe ne momentin e ikjes pashaporta futet ne shredder dhe per Europen je game over. Mos e pengo kurre njeriun qe kerkon vetvrasjen, se vetem telashe do kesh.

Nga Europa, Belulo,  levizin lirshem vete njerzit, nuk te pengon njeri se ku shkon, por ama kur e mesojne se ke shkuar ne Siri per lufte, ti presin shum te drejta, biles edhe te arrestojne kur kthehesh. Biles tani ka dale propozimi edhe per heqjen e nenshtetesise, kur e marrin vesh qe ke qene per lufte me grupet ekstremiste kriminale. 

Nuk e kuptoj perse e quani Afganistanin dhe Irakun humbje te SHBA-ve?

SHBA- shkoi ne Afganistan dhe Irak dhe nderroi qeverite nga anti ne pro amerikane.

Misioni eshte kryer me kohe.

Iraku eshte humbje per rajonin dhe imazhin e Amerikes, per nje arsye qe pak kush e permend.

Dakord Sadami i keq, etj etj. (Edhe ai i Sirise i keq, etj etj. Edhe Gadafi i keq etj etj.)

Po gjendja e sotme ne keto territore, pas largimit te ketyre "diktatoreve" si eshte? Terrible! Tres Terrible!!

Imazhi yne eshte kamuflazh i adoptushem. Si ta keni oreksin.

don't ask me about my business

Ti po tallesh right.

Ne Afganistan per te heq talibanet dhe per te rikthy talibanet ne nje distance kohore 12 vjecare; kostoja 1 Trilion USD

Ne Irak per te heq Sadamin dhe zevendesuar ate me ISIS ne nje distance kohore 10 vjecare: kostoja 2 Trilion.

Nderkohe ne Amerike

 

nje ford i kishin ble. te kuq. po thon qe fordi sikur e ka permirsu goxha doren me kto modelet e reja.

Cer palloshi! Taksat e tua i moren kompanite multi-miliardeshe per "rindertimin" e Irakut dhe Afganistanit, me shume propabilitet rruget te lagjja jote jane me keq se rruget e Lul Bashes (pervec te tjerave). Dhe ti thu qellimi u arrit. Ik Qamil ik, mos e kthe koken.

Dmth, bombat tapet?
Do bojme si do bojme e do ti shofim prap stoqet e Lockheed, Boeing, BAE, Ratheon etj m'rritje t'qendrushme.

Keta gjer tash kane treguar se jane specie e vecante. Nuk diskutohet a do vdesin apo jo, por sa do marrin me vete...

Nuk na u nda lufta qe ja....

Obama, po te me degjoj mua, te pres deri neser...te vene nja 250 komente te peshku e merr udhe muhabeti.

Me e mira fare, po ia mbajti, te vije ketu ne kuvend te burrave, e te japi xhevap tek-e-tek (se ceku dhe fshin admini deri neser). 

Po! Po! Te na jap biles dhe shpjegim pse bota është full me burdallenj?

...se ato qe "është pune astrologjie, planetet rreshtohen gabim", si ha njeri!!

Ju qe jetoni ne Amerike mos komentoni mundesisht se ju te shkreteve nuk ju lejone te shihni nje gje te sakte. KEshtu qe qetesohuni dhe lexoni me mire...Ok ne rregull komentoni me raste..smiley

Cer thot Syricka? smiley
Duro them une, se jane dhe nja 2 noti mejlls te tjere qe vine verdalle here pas here. Kom pershtypjen se do boni i treshe te lezecme. smiley

test...

... se ju te shkreteve nuk ju lejone te shihni nje gje te sakte...

Who left the bag of idiots open ???

Pranoje Qemol qe jeton ne shtet diktatorial!

Qemolo..ne vend qe te besh ironi...pergjigju si te ka hije..nese mundesh kuptohet...smiley

pijanecet e kane kategorikisht te ndaluar pjesemarrjen 

smiley

In an interview with Iranian state television on Sunday, Putin aide Alexander Prokhanov said that Islamic State (ISIS) is a byproduct of US policies in the Middle East and that Mossad agents were training their fighters in Syria and Iraq

Ja kshu. eshte puna e rezolutes ! smileyCeshtje rethamash !

po pse, ti thu qe Amerikanet dun pretekst me pushtu prap Irakun?

po flasim per IS, une them ate qe thote zyrtarisht rusi se u bo kaq vite dhe s`ishte pa ne Lindjen e mesme nje si ky IS, prandaj, ti e kupton apo jo, nga doli kjo krijese (IS) te kujtohet kur RUSIA ishte ne Agfanistan, kush i armatoste afganistanet dhe Silverr Stalonen ?!!smiley

Rambo first blood part ii.jpg

Rambo ne afgaganistan, kunder Ruseve ! Ai granadhedhsi eshte amerikon smiley se japin mo, kete film !

Nese ecet me keto mendime...mund te jete edhe nje ide tjeter (nuk eshte e re si ide) qe..lufta e trete mund te nise ne lindjen e mesme...habitem IRANI si nuk permendet asnjehere?!...

Amerika esh si shpirt

Shpirt qe osht duke dal ...Poshte imperializmi amerikan dhe revizionizmi sovjetik ! 

Komentet ishin interesante smiley djema, veç duhet ta kuptoni se interesat e shteteve te fuqishme, nderpriten kur arrijne afer kufirit te njera-tjetres. 

Epo, eja mbushja mendjen nacuve..smiley

Bjeri mor vlla ca lesh rezolute , ti bjeri i here masnej per rezoluten duke pa duke bo.Se mos ka me te thone njeri gjo per ca arrxhi me pak.

Me ty der ne vdekje, Obam! Na pri!

si ke filmi mengjese lufte tu tregu sa i madh ishte topi paska dal.

Mos e ka per nei gjo tjeter?smiley

ja te na e thote nanji abamolog/e i/e blogut

Komplet kafsheri...  Po e diskutohej reagimin qe ju behet ne mainstream media ketyre ngjarjeve sipas races. Nq se krimineli perket "Aryan Nation" (Aka Breviks) quhet lone wolf,crazy person.... Nq se eshte afroamerikan  cilesohet ne thug....Nq se krimineli eshte arab  klasifikohet automatikisht ne terrorist

Rock Elbasoni .....Gjykata merr vendim per prishje Kishe .

Po pse vetem ne Elbasan dhe jo te gjithe objekte e Kultit te ndertuara pas 92 ...pa dallim feje . Fundja le te jete vetem PPU me shkencetaret e saj qe dine me xeberthy fete smiley Ndryshe te gjith aventuriert e Botes i ke Gati me gisht mbi butonet e Armeve Atomike !

Amerika Sa me LARG vatrave te konfliktit dhe ne menyre te vecante me TRUPA pervec misioneve Humanitare ose permbushjes se rezolutave te OKB . Ne asnje rast nuk duhet te marre pjese kur nuk kercenohet Direkt .

 Bota nuk eshte me e Viteve 60 as e viteve 2000 !

Daily Beast : The New ISIS War Authorization Is a total Bullshit

Ironike se ky autorizim eshte nen autorizimin e Bushit te 2002 te cilin Obama ulerinte dhe e quante te jashteligjshem dikur..Puna eshte se Military Complex eshte tejet i pakenaqur dhe ju duhen ca kontrata pas humbjes dhe te Egjiptit nga lista e klienteles. Nuk i ve shume faj Obames i cili po detyrohet te beje dicka ne nje kohe kur Republikanet i kane zabtuar Senatin dhe ja kane bere jeten mizerje...

 

Gojet e liga thone se Obama ka filluar koordinime me Asadin ne fshehtesi per te lufuar ISIS (nje anathema kjo per Republikanet).Republikanet kokeboshe jane me te preokupuar per rrezimin e Assadit se sa luftimin e ISIS megjithate eshte per tu theksuar dhe pergezuar se Obama e ka fut realpolitiken ne funksjonim dhe e ka kuptuar se pa Assadin dhe iranianet realisht nuk mund ta luftoje dot monstren e ISIS.

There’s nothing official, but the actions in the air and on the ground speak for themselves, and Assad wants us to know that.

Washington and Damascus are not coordinating their battle plans against the so-called Islamic State at any official level, but a de facto deal between them is increasingly obvious. The Assad regime is conducting follow-up bombing raids in the wake of sorties by the U.S.-led coalition, and it has launched a land offensive in eastern Syria that is helping the coalition and the Kurds shut down the jihadist supply lines to Mosul in northern Iraq. This evident, if indirect coordination, is feeding Sunni Muslim suspicions in the region that Syrian President Bashar Assad and U.S. President Barack Obama have decided to work together.

ene Art qeka roje sonte , ik o njeri fli megjith peshk smiley

Ty te paskan kane lene roje dezhurni sot?  Po ti c'kerkon ne peshk meqe po te vika keq per miletin?  smiley 

Ne oren kater te mjesit ne Evrope zgjuar eshte vetem fshesaxhiu Rreme qe ben fesh-fesh me fshese shqope dhe here pas here i ulerin yjeve me fuqine tingullore te fytit te Ermoneles.

Sidoqofte mijte do te zhduken te gjithe prej public health, megjithse amerika eshte kontinenti me i infektuar prej mijve dhe kacabujve neper tapete (ketyre te fundit i degjohet feshferima edhe neper komente, ngaterruar me tap-tapin e tastjeres).

 

Ik mer cope trapi se je bere si ai muti kur ngjitet pas kepuces...

Je shendruar si ata qente e rrugeve qe lehin larte e poshte pa ditur se pse lehin  smiley

Art te kerkoj ndjese. thjesht bera shaka 

Arti vazhdon kap copa artikujsh dhe i sjell pa pare kontekstin e ngjarjeve.

Nese Egjipti do te ike nga lista e DOD si klient,ne 2 dite rrezohet junta ushtarake atje,keshtu qe ato marreveshje nese behen do te behen me bekimin e DOD te SHBA-ve.

Po ashtu Arti nuk kupton se kushdo qe te jete ne Shtepine e Bardhe politika e jashtme nuk ndryshon.
Psh republikani Bush ndonese e beri carcaf Irakun ,nuk u ngacmua me Sirine bile pati edhe disa kontakte ne nivel nen sekrataresh shteti.

Se cfare thote Senati dhe Kongresi ka shume pak rendesi,se cdo gje ne senat dhe Kongres behet per PR perpara votuesve dhe opinionit boteror.

Politiken e jashtme e percakton DASH dhe nuk ndikohet nga rezolutat e Kongresit amerikan qe ne 99% te rasteve jane jodetyruese.

Duhet te jetosh ne SHBA i dashur Art ose te marresh mesime mbi sistemin politik te SHBA-ve qe te kuptosh se cfare behet.Artikujt copy paste qe sjell ti ketu nuk ndohmojne por corjetntojne diskutimet.

Se fundit ne rezoluten e Bushit ne Irak u mbeshtet nga shumica derrmuese e senatoreve dhe kongresmeneve demokrate dhe republikane,nderkohe qe ne ate kohe Obama nuk ishte fare i zgjedhur ne Kongresin amerikan por ishte qytetar i thjeshte.

 

Problemet e Ukraines do i zgjidhin keta.

Pergatituni te jepni  opinionet tuaja , peshkiste ,mbi " bomben" qe po ben gati  te hedhe ne mbare opinionin publik botror Putini, duke denoncuar " me fakte bindese te pakundershtuese  " se organizatoret e " 11 shtatorit "kane qene vet ..,amerikanet..! 

All Llah ! All Llah! O ka lujt menc Cari Rus, o Amerikes nuk po di ca ti uroj !

 

Faleminderit per parapergatitjen!
 

Z. Grave, ku ke lexuar per kete bombe, te Gazeta Tema?

jo moj e mire, jo!  se gazeten tema nuk e lexoj fare, ... prejdy vitesh  , por hap"  Led Express "  dhe lexoje edhe ti 

Po kjo teori ka 13 vjet qe qarkullon neper net, forume, libra tip 100 Konspiratat e Dekades, etj. smiley Kohe e pershtatshme politike nderkombetare per te shkruar gazetat lloj-lloj indulgjencash.

Je bo dhe ironike mi dreqe. Sdqofte, è ke ke gazeta bin al allamut è vllazrise myslimone me qender ne kajro. Besoji dhe mos u nis per isis se do lesh lesht.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).