38 Komente

Do zoti me kaq , edhe keto kemi mangut ne .

Si ka qene ajo batuta :

Nga te kemi?

Nga lumi qe te me marre ..

Alba eshte edhe ajo: Lumi qe morri Vunone...

Nuk po ndihmon as koha per fat te keq.

Sa ne mode kan hyre Dronet keto kohet e fundit

Ai ven aq i bukur ne bote, do nje  dore te mire, do nje dore me e rregullu  me e sitemu vendin ku banohet nga njerizit, vendin ku jetohet.

Ja psh edhe ashtu sic eshte i sakatosur nga permbytja nga lart duket i bukur, por i pa sitemuar,. Rruget  tokat shtepite pemet, kanalet njerzeve ect .u duhet nje dore mjeshtri dh kte dore mjeshtri e ka ne dore vetem shteti , njerzit qe drejtojne nga niveli me i ulet dhe deri ne nivelin e larte.

Sepse kjo gjendje-- permytja-  tregon mjerim te shtetit dora qe mund te sitemoj pamjen e nje vendi te caktuar.

Nga lart duket me mire gjonat cdo gje e kryer ose epakryer !Duken difektet gabimet

Dillni neser ke Piramida ne dreke ne oren 12 jepni ndihma me cte mundemi sepse shoqata Reago  po mbledh ndihma per te permbyturit dhe familjet ne nevoje.

Ndihma mund te jene veshje, ushqime, ilace, gjithcka qe keni mundesi

Ndihma me e mire eshte qe Shqiperia te kete nje qeveri me tekniciene. Politikanet e morren ne qafe ate popull dhe ate vend. 

Pjer , sipas mendimit tim, qeverite duhet te kene vizionare  sepse teknicienet i therrasin ata per te misheruar vizionet.Mireqeniet e shoqerive kane ardhur prej vizionareve !

Ky reportazh verteton me se miri ata qe qeverisesit e ketyre  24 viteve i kane bere ultesires bregdetare, popullsise, tokes dhe gjith vendit.Kane lejuar te zihet grykderdhja e lumenjve dhe ashtu uji i detit te behet nje me ujin e embel te lumenjve qe mbuluan Hoxharen , myzeqene e Vlores e gjith zonen parabregdetare.Mjafton ky reportazh per tu bindur cilido se kush e ka qeverisur kete te mjere vend.Vandalet ! 

I nderove shume Pjer, i quan politikane kafshet e egra

Nga minuta 3 e tutje pamjet jane te pabesueshme...

tashi, momenti nuk eshte vertet ... por e pamate dhe e gjere fusha e Myzeqese sone smiley

Paska ardhe .....nje lukini e tere te mashtruarish e te lengezuarish .,,,me "se diktatura zotrie " qe do rishkruajne Historine e ....Torvices.

Te ze te qaret kur shikon se si u katandis Shqiperia ne nivelin ZERO nga teoricienet e kermes Kufome Politke te antishqiptareve te PD-hit me krye Pisin e kryehajdutin Berisha ne krye .

Le ta shikojne e gjykojne brezat e rij se si ka qene Shqiperia para 44 , perfshi dhe Keneten e Maliqit dhe Torovices , Zejmenit e Nenshkodres etj etj

Le te gjykojne e krahasojne perse qajne me Mijra Grava te flakur rrugeve ne cdo fushe te Ndertimit e Mbrijtjes Atdheut , nga Kasta e Hajduteve Berisha ne bashkepunim me Matrapazine abuzuesin Injorant e dashaeq te shqiptareve Rajerson Le ta kuptojne se cfare kane bere parardhesit e tyre qe bajgat e sotme ju vjen keq se kane gatuar ne Hale dhe akoma mbajne ere .

Te kuptojne  si e braktisen Mjek te nderuar si Berisha , Shkrimtare te nivelit Boteror si Kadare , Shkencetare si K.Islami duke Instaluar Krimin Politik e  Familjar te Moralit "per nje grusht dollar me shume "  ..

Heshtni .Te Perkuluni me Nderim te Thelle ndaj atij Brezi te paarritshem nga asnje vend i Botes qe na lane SHQIPERI ....dhe

mundesisht te Dhisni pa nderprere ne Ururrak Fevzijsh !

Rradhen e ka Grande Kaka me foto per Bashen si del me cizme ne vendet e permbytura.

 

Kjo eshte e brabarte me efektin e Vezuvit! Mbani mend ! Keto fusha tashme u kripezuan.Do te mund te duhen 30 vjet masa te programuara dhe miliona tonelata gips, qe ata te rikthehen per te lulezuar bimesia e kultivuar.Aty do te lulezoje vec Salikornia, bima  e tokave te kripura..! Njerezit do t' i braktisin  ato fusha sepse i shterpezoi papergjegjshmeria qeverisese ! Krimi me i rende mbi Atdheun ! 

Le te kthejne kenetat e te jetojne me gjueti rosash.fshataret ne tv dukeshin sikur kishin dekada qe s'kishin zene pune me dore smiley

Eshte kuje qe ky vend do ta vuaje gjate, shum shum gjate! Puna e 45 viteve vate per dhjame qeni..Keta shperndajne pako me ushqime qe ...edhe ato vidhen ! Po ku eshte ai " drejtori"  qe i eshte dhene detyra per termetin me te madh ? Te mund  ta kryente detyre ....Nje vithisje te pergjitheshme te ketij trualli ! 

Nuk e di se ce kane kete gen vetshkaterrues shqiptaret .bonifikimet e ultesires perendimore ishin djersa e gjaku e i tyre jo ciflig i dulles. hajde ti besh kanalizimet nga e para  me cmimet e sotme e me ndertues qe bejne pune shkel e shko . Po le te mbajne kenetat e te fillojne te rrisin ne to rosa ,krokodile e ta bejne si florida.

Kjo shpjegohet fare thjesht. Ata qe ti zonje e nderuar i quan "shqiptare" jane pasardhes basterde te osmanllinjeve te vendosur ne nje territor tjeter gjate pushtimit te vendit, per te cilin nuk kane dhe nuk mund te kene ndjenja dashurie. Si te tille, tek ata bastarde funksionon vetem instinkti i shaterrimit te dickaje te huaj qe nuk ka qene dhe nuk eshte e tyre.

Per rrjedhim, ne mungese totale te nje popullsie vendase te lidhur me territorin, aty do te kete vetem shkaterrime te vullnetshme te gjithckaje, pavaresisht mjeteve dhe menyre me te cilat te mirat materiale jane krijuar. Keto popullsi bastarde nuk mund te pretendohet te jetojne dhe perparojne ne nje vend te caktuar. Pervoja e emigrimeve masive nga Shqiperia ne vitet '90 dhe ajo aktuale e emigrimeve masive nga Kosova e vertetojne kete gje.

Se fundi shprehja e keqardhjes per keta bastarde te osmanllinjve eshte vetem nje luks qe njerez dhe kombe te qyteteruara mund t'ja lejojne vetes.

 

Krim me i madh eshte Euforia qe krijuan Kasta e Hajduteve duke baltosur Punen e Sakrificen e miljona njerezve .Duke u vjedhur ne kohe Rekord e Babezei te papare pasurine, punen e mundin , gjakun e djersen e vene gjate 50 vjeteve .  .Duke i shtyre njerzut ne Lunturi Iluzore me pordhe e dengela Televizive e Gazetarie , bLoqesh e Forumesh nga teoricienet skuadres se fekaleve neper Kooperativa me Berishistet ne krye Shqiperia keshtu qe .

Shqiperia ndryshoi nga bijt e bijat e saj .Do ta kaperceje edhe kete situate edhe me te rende po te vije .

Ata qe jane Fetare duhet ta ngulin mire ne vesh se si te denon ZOTI kur peshtyn ne punen e tjetrit ! Dhe te Luten per te pastruar Gojen , Veshet e Syte e mendjes .

Beni nje prove te thjeshte per te kuptuar thelbin e fenomenit qe ndodh sot ne keto fusha.Merrni dy ene dhe mbushini njeren me uje deti ( futini shum krip gjelle) dhe tjetren me uje te embel.Vendosini nje tub qe te bashkoje te dy pasqyrat ujore.Shifeni per sa kohe do te kripezohet ena me uje te embel! Vepron ligji i barazimit presioneve.Jonet  e disiociuara te klorit dhe natriumit " fluturojne " nga solucioni i dendur me kripe ...per tek uji i embel deri sa te barazohen, te vendoset e  ashtuquajtura " gjendje e ekuilibrit" .Kjo po ndodh sot mes ujit te detit dhe ujit mbi fushat  dhe qe asnje prej ketyre derdimeneve nuk e thote...! Ka bere " ligjesi " natyra.Shkenca i njohu.

Termet ne Shqiperi ? edhe kete kishit manget
 

Flm i nderuar Juli ..

Shpesh humbem ne zerin melodioz te virtuozes Vace Zela ne rrjedhen e "Rrjedh ne kenge e Ligjerime " dhe pamjet qe shoqerojne kengen "Per ty Atdhe " te kolosit Xhemali

Dhe kur hap syte e clirohem ja fus nje ma Thunder strruck qe te marr veten ...

Dhe te mendosh se ka 25 vjet qe makineria e MUTIT e Berishes , Uturak Fevziut Fari Debilit ,Butkravene Tufa me Institute , e Lloj lloj purthamanesh deri ke niveli i zoraxhijve qe vijne verdalle ketu ...thua keq ta kete pas Noli

Po kur dimer del Behari / Nuk ka si zjarri...

E qetesohesh me fraza Krishti "Fali Zot se nuk kuptojne cfare thone " por dhe Pyet

Me cfare Formohen kjo kategori Pordhamanesh Shqiperie qe akoma nuk ka heq shpergenjte e Injorances shekullore po mbyti dynjane me Uturak Fevziksh

  e more iBerishen e ri . E pe ate Vidion .Cer filmi mer jahu .Dul samsungu ri " ?

 

Dhe c'muzike vajtuese qe sa fillon I kane vene! Goxha deme, permbytje. Po nje gje t'ben pershtypje atje, Jo vec ne kete video Po ne pergjithesi me c'pashe dhe vete. 99% e ketyre shtepive Jane pa cati. I lene kastile ashtu per t'ngrit katet me perspektive me vone. Only in Ollbenia! Zoti ju ndihmofte, nese ka! 

Edhe nenshkodra rrezikohet nga hapja e portave te fierzes .prurje me propabilitet  nje here ne 100 vjet my foot .duhet tu cojme me urgjence dike smiley tu jape lektyra statistike.nje here ne 100 vjet nuk do te thote intervale 100 vjecare midis ndodhive.

Ndërsa rreshjet kanë rifilluar janë shtuar dhe prurjet në liqenin e Fierzes, i cili po shkon drejt kuotës makimale. Portat e shkarkimit janë të mbyllura por rreshjet do të vazhdojnë hapja e tyre do të jetë e detyrueshme, duke sjellë kështu dhe një përmbytje në zonën e nën Shkodrës. - See more at: http://shqiptarja.com/Ekonomi/2733/shiu-...

Ndersa ministri Panariti si referim shkencor ka fallin e hedhur nga arixhofkat tek stacioni i trenit.ke degjuar ndonjehere mo minister per guida projektimi per reshje me rastesi ne 1000 vjet.

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka qenë i ftuar në “ABC NEWS” dhe ka folur për atë “sinergji negative” atmosferike dhe gjeohapësinore, që dënoi me Jugun me dominimin e ujit. Panariti ka shpjeguar se “kësaj radhe ne kemi patur një sinergji negative të dy fenomeneve: fillimisht reshjet intensive, por edhe një fenomen gjeohapësinor – renditjen e planeteve, të cilët kanë krijuar një superbaticë detare që ka penguar shkarkimin e lumenjve

nje lloj permbytje edhe kjo qe kembengulni te perserisni ju, kaq e kaq here. permbytje, si shoqeri. rrofsh qe qendroni ketu, jeni nje mbeshtetje per shume, them (personalisht, po e po njehere) dhe shembull reagimi (u lodhem nga shkrimet  pafund). pershendetjen e korrigjoj (shpresoj) si dhe ju korrigjoj juve me siper me 'e nderuar', ne vend te 'i nderuar' . flm padiskutim dhe shendet smiley

 

Mos u merzisni popull sepse do vije rilindja dhe do e zbukuroj ambientin me disa Palma te reja....nderkohe qe mesova nga lajmet se vetem ata qe i kane dhene voten LSI do te marrin ndihma !!!

 

skandal : tani po perpiqen tja hudhin fajin detit .....13 milion dollar per lesh apo per ndonje vile tjeter !!!

E tmerrshme kjo qe po ndodh ne shqiperi, po ben dimer ne DIMER! Si guxon shiu dhe bora qe bihen ne dimer.. 

Bamir Topi : Permbytjet jane shkaktuar nga rreshjet e shiut.

Edhe Zoti nuk na e do Qeverine e Rilindjes, po na e ze me gurre...

Tregonin se Shoku Rama ishte terbuar ngaqe kishte bere pis kostumin $5000!

Pijini lengun Rilindjes!

Manushaqe bukuroshe,
Pse s'ngre kryete përpjetë,
Po rri e mpit' edh' e qetë,
Pse s'zbukuroh e s'shëndoshe?

Pa shiko lulet' e tjera,
Q'u çel' e u lulëzuan,
Shih, pa shih ç'u zbukuruan,
I ngjalli përsëri vera.

Po tashi içik vere do ta pijme se fundja as ujë skemi si tha ai Abedin Mbashenimi dje smiley

Per fat te keq degradimi ka kapur cdo pike te shtetit Shqiptar. Po nuk filloi sot vajti 30 vjet ky muhabet. Mos te zente halli...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).