471 Komente

Ne cfare kuptimi?

Si teori e zhvillimit te llojeve te krijesave? Apo si evolucion i fenomeneve te shoqerive njerezore?

Persa i perket teorise se Darvinit ndonese ka disa te meta,ajo eshte e provuar shkencerisht.

 

Ne kuptimin e teorise se Darvinit qe cdo gje u krijua spontanisht edhe qeniet ne univers jane pasardhese te njera tjetres. Bazuar ne 4 kriteret:

  1. Kushtet e mjedisit te jashtem se bashku me faktore ndikues te brendshem ushtrojne ndikim mbi gjallesat duke shkaktuar ndryshime relative
  2. Keto ndryshim u sjellin gjallesave dobi dhe zhvillim
  3. KEto ndryshime (te vogla) percillen brez pas brezi me ane te trashgimnise
  4. Perzjgedhja natyrore. (Kafshet luftojne me njera tjetren dhe individed e forte shtypin te vegjelit duke dale me te forte pas luftes dhe me aftesi te reja te iclat brez pas brezi tejcohen dhe pas zhvillimit sjellin evolim.)

Evolim: Passing by degrees to a different stage

 

Ty te mjafton fb apo do dhe telefonin e tij?smiley

Varet. Ka rob qe me sjelljen e tyre te bejne te mendosh qe evolucioni nuk ekziston per te gjithe. Disa prej te paprekurve nga evolucioni do t'i shohesh dhe duke shkruar tek kjo teme.

shkabe,  sot eshte edhe Dita Nderkombetare e Darvinit (12.2.2015)...pra- sot,  cdo mendim i hedhur tek kjo teme eshte i perligjur, ne nje fare menyre

Teoria e Darvinit (qe njeriu ka ardhe nga majmuni) nuk ka nevoje te provohet shkencerisht, sepse prejardhja nga majmuni provohet si evidence dite per dite dhe ne çdo vend te planetit, edhe ne vendet e zhvilluara (e evolucionuara) mer jau!

 

Vallahi kur nigjo keshtu pyetjesh, nganjehere te duket se jo. Po ku i dihet xhanem. Na rrejn shume ne te North Amerikes, jo si ne Greqi...

A ka mbet ndonje admin te peshku?

po, por jane vetem per mua smiley

I fshiu evolucioni.

e di si ka qen kjo faqe, o Ron? se ti ke ardh vone.

ps. nuk ka qen gjithmone keshtu!

sa per temen: evolucionin e ka vertetu genc rulua, me frazen e tij proverbiale "ky eshte zhvillim", thene njeres qe ishte graduuar ne MIT or smth like that. smiley

 

Ne cfare kuptimi?

Pyet ACDC1

smiley

Mo po ne jemi si jemi te evoluar  . Vëllezrit tanë mbetën Majmunë

Lajmi që në 2024 do popullohet Marsi do tregojë në se jemi të evoluar apo jo .Po do të shpien njerëz jo majmunë ....e nejse nejse . Mbase i njohin anëtarët e simpathithësist e PD-hit dhe nuk ofrojnë prej tyre smiley

Halli është se dhe këta që kanë evoluar e mbetur  Majmun në mentalitet si Saliu , janë po aq të evoluar sa të tjerët . Vetëm se është provuar shkencërisht që janë degëzim i Majmunit që nuk harriti të bëhej Njeri . Plus që thonë " nuk e kemi fajin ne , po teoria e darvinit që ka edhe disa të meta " smiley

 

Dua te them qe...teoria ka shume te emta jo vetem disa...edhe shkencerisht nuk eshte provuar por eshte hedhur poshte..kete gje e thone palenteologet....Une personalisht nuk e besoj si teori...Mendova se mos ndonje mund te me iluminonte per te kunderten ne menyre shkencore..smiley

p.s Te mos ngaterrojme evolucionin me zhvillimin...jane dy terma komplet te ndryshem...

Mendova se mos ndonje mund te me iluminonte per te kunderten ne menyre shkencore

Cfare arsimi ke ti lali?

Ne perfundim te doktoratures...

Ne cfare pavioni?

Counselling...por, nuk eshte nevoja me u largu kaq shume nga tema..smiley

Mire xhan. Take it easy. I ka jeta keto.

Counselling...por, nuk eshte nevoja me u largu kaq shume nga tema.. [smiley]

oooh, por ata ate kane specialitet. Gjembi, PF, Bredharaku, me ate rrojne ketu ne peshk, t'u qepen te rinjve pas kemba kembes e te dalin nga tema. smiley Jane xhaxholeshente eksperte per kete pune, dhe vihen pas kujtdo te riu qe vjen. veprojne ne kope smiley

Sulmi ne kope....= Prove eVolucioni

Ose qellon qe disa njerez, pa koordinim ndermjet tyre, jane alergjike ndaj nje kategorie te caktuar.

Perseri mbetet .....prove evolucioni...mbijetese ndaj alergjise...ndonese i Lebetitmi i ka ra ne qafe Shkabes per ta zgju nga enderra perrallore.......

Atehere beji autokritike e kerkoji falje.

E meriton po se bej nga frika qe kam se mos rrjedh me keq.

Ka mungese te plote grimcash realiteti, ....eshte rritur ne nje Shqiperi qe se njof ...ne nje kuti.....ku biblioteka eshte You-tube dhe Wikipidia...eshte vertet gjynof si brez....por ene ti me shoket ke faj se i braktiset e ja mbathet nga Parajsa.

Paske dhe ti doktorature ne counselling me duket.

Jo e dashur, per counselling duhet ore praktike prane klinikave a nen ndonje psikolog qe njef. Doktorantura dhe me shume per edukim universitar a kariere ne edukim, rang zv-Dekani

Prape me keto thrisomet ju tironco. Si late pupel ne trup ktij te shkretit.

Na dhimbset...pas heqjes se pushit....fillo PJEKJA....

Ne hell besoj, apo jo? Ju ka dale boja fare, ju ka dale...

PF, ne xhaxhollaret kemi ca huqe te keqija, tek zyra e Shkabes argetohen me ne....ene Shkaba ka kolege si Lefty, qe thone gjera te pakendshme.

Ka shume pune ne zyrat ne Shqypni, prandaj na lexojne neve....

Ndërhyrja ndaj pëjetjes me mejtim të mëndjes , nuk ka karakter xhaxholeshentësh .Pëjetja e rijoshit mbanë pak erë fluturim me ..ashtu .

Dhe mbështetja në emër të së resë mer jahu , kush ka prova kundër darvinit tek PPU smiley është Futësi i Preshëve për këto raste .

Nuk i bën keq një kujtesë ..Maje kalin se po e lëshoi revan që me të parat e paraqitjes si Nik pavarësisht qindshes së Nikëve që është zakon këtu , ka rezikun e qorollisjes ose këtu Lodër për dëfrim !

Shkabe, po ca te bojme or burre. Budallenjte si puna jote bohen te merzitshme me kohe, se po me nji brime i bin fyellit. Do ndryshim njeriu. Ky te pakten duket qe vje edhe me mesu noi gjo ketu ne peshk, jo si puna jote qe do vec me dhone men. smiley

That's uncalled for smiley

Deri ketu arriti Syriza?smiley

Egziston. Nga rob zoti je Bo naughty.

Po o mimoza ke te drejte por nuk ka evolim ne kete rast..pasi prap Rob mbetem...sado naughty apo i mire te jem..smiley

Doktorature per Counselling!!!

smiley  smiley  smiley

Nuk eshte thjesht counselling..por, njs...

Sa te kete don zhuane dhe sa t'u  punoje forca gravitetit mire i ka punet evolucioni smiley

Teoria me madheshtore ngambrapamoderne (prandaj madheshtore) eshte Directed panspermia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Panspermia#...

Dmth sperma e udhezuar, qe ka qene teze e filmit te modh te kohes Benonit, Vizitore nga Kozmosi, film bota qe mbaronte me frazen e modhe bota te perseritur disa here: Life Is Possible, Life Is Possible, Life Is Possible .... . Film i lejuar nga Ramo Ramo me je ti, se sa ishte gjalle Veri edhe prejardhjen nga majmuni e kishim teper.

 

Mos mo burr...!!!...me gjithe mend e beson ti kete?..smiley

Po ti a lexove qe e besojne shkencetare kalibri çmim Nobel, dhe pikerisht ata qe kane zbuluar ADN-ne?

Keta nobeliste jane edhe shpresa jone qe do te na permirsojne racen e jevgut me eu(r)gjenetike. Do na bejne race ariane si gjermont mer jau.

Francis Crick è stato forse uno degli scienziati più importanti degli ultimi due secoli. Assieme a James Watson, fu lo scopritore della struttura a doppia elica del DNA, segnando una pietra miliare nel campo della biologia, della chimica e della medicina, ed aggiudicandosi il Nobel per la Medicina nel 1953. 

 

Si mund te behet kjo?!...se une kam pare raste kur jane martu dy persona (njeri mashkull, tjetri femer) me nje nivel IQ mbi mesataren dhe 3 femijet kane dale me nje IQ shume shume poshte mesatares. 

p.s Eshte vertetuar qe gruaja nuk e ka tradhtuar burrin...smiley

Naughty, be strong. Rruge te veshtire ke para. Ketu nuk ka thjesht peshq. Ka dhe piranha peshq. Lol

Lol...me thane qe ketu ka rob me arsim mbi mesataren..prandaj erdha...smiley...por, po zhgenjehem shume...njs..smiley...as une nuk duket sikur kam ndonje arsim kushedi..duke nis qe nga emri..smiley

Ohuuu, akoma me gazeten "Celesi" ti?

Per inteligjence, mos prit gje. Por po deshe qyfyre e rob me ke te tallesh, ketu i ke. Kercejne perpjete me nje fjale e mblidhen poshte grepit po ne kope smiley. Perfundojne deri ne ate pike sa te shajne nga motra, te fshijne komentet e tua pa sharje e lene te vetat me sharje, u bejne fotoshop bisedave ne mesazhe private dhe i nxjerrin ketu, etj, etj. dhe jane 50 vjec e siper smiley

DDDDDD...ika ika dhe une..smiley

Po deshe qyfyre, rri, se tani i ke ne grep. Pas do t'i kesh tani, cdo dite, do t'i mbledhesh me nje koment. smiley Ketej argetojne nje zyre te tere keta

Ja c'na bone Shkabe. Tashti dun s'dun njerezit ty do te te bine, si tek e tek ashtu dhe fshatce. Xhelozia gjo e modhe!

Pra ti PF po thua qe shkaba po i keshillon te tjeret te largohen ne menyre qe te mbese i vetmi ne kategorine e tij? smiley

Po pse i frikson atehere te tjeret? Ja me thuj ti.

Gabohesh. Une u jap zemer. Ketu kane me c'te merren. Ju beni cmos t'i largoni smiley

Po me krijohet pershtypja se ke te drejte. Te tmerrshem jeni ju te GAT. North York po ama jeni te rrezikshem.

Po me krijohet pershtypja se ke te drejte. Te tmerrshem jeni ju te GAT. North York po ama jeni te rrezikshem.

Faktet flasin vete, Gjemb. Hyn robi e pa u ngaterruar me ju, ka gjetur njerez me ke te diskutoje per temen e vet, qofte per mire, qofte per keq. Vetem ti, PF dhe Bredharaku futeni pa lidhje me temen e vetem per te share personin. Historkisht, e kam vene re qe vetem per kete futeni, qe te tre. Pa juve shkon tema 300 postime normale. Me ju dilet direkt jashte teme e perfundon ne sharje nga motra. Beni cmos t'u qepeni atyre te rinjve qe s'ju njohin. Se ata qe ju njohin ju injorojne. E beni sepse, e para, s'keni qytetari diskutimi. E dyta pastaj ka te beje me gjera karakteri qe s'do t'ju pelqejne. klm

e hengre! per 2 muj e ke aty tani

Naughty Je I shajt Po ike! Bere pyetje 1 million dollar, qendro deri ne fund.

uau Moza! smiley

He mi dhe ti, I am supposed to say - uaaaa. Lol

E Moza! Po te ha dhe ty kurrizi me duket qe te behesh anetare e kopese.

Shkabe...edhe me the ti qe te shajne..smiley

Cfare dmth tu besh fotoshop bisedave ne mesazhe private?

vec mos boj sherr me shkaben se ky te nis mesazh privat dhe te thote se per 2 muj te vjen aty qe t'guxosh ta shash ne sy. Se eshte i forte.
Do pysesh ti a vjen kur i jep adrese e telefon?
Ajo eshte ceshtje tjeter, rendsi ka qe llafin s'ka frike me e thon

mbase s'ka pas kohe me ardh deri aty te ty se ne greqi shkohet kollaj.

Cease fire my ass. Ky presidenti Ukraines me duket si ato pijanecet e restorant Durrsit, vetem se ky ve kollare. I ngja edhe icik Gogo Nushit ,po me nigjove mu ...

 sa ishte gjalle Veri edhe prejardhjen nga majmuni e kishim teper.smiley

Vecse ishim Majmun Kodrinoro - Ferror jo Maloro - Pyllor  e ca më pak Majmunë fushor.

Përmbytjet e tregojnë këtë . Evoluimi i Zhabës Kënetave në Thithlopë është fakt i prekshëm smiley

Edhe nga dardha e molla dalin krimba...cfare do te thote qe kemi evolim?!...smiley

S'e ka pa Sir. Attenborough ky...

Eshte ai qe thote qe ne nuk evolojme me apo jo?!...Por, ai nuk jep asnje prove bindese, shkencore qe evolimi i njerut perfundoi pikerisht tan?..dhe pse vetem i njeriut po i specieve te tjera?...

Pse s'të mjafton shembulli shndërrimit të Bretkocave Ujore në Zhaba Asfaltore . Ndryshe  të bësh krahasim , mender prof Olsi kur kalbet pordhon krimba , ndryshe nga anonim kakavija që i zë me të gjallë .

Janë shembuj irrealë nuk kanë të bëjnë me Nikë të nderuar por të larguan nga PPU smiley

O "pizevengo"! 

Nese dikush do kish $200k, ne Tirane, si do ta keshilloje ti investonte? Per te jetu si mbret dmth....

$200K te dalin dhe ne Tirane tashti qi osht forcu $$$ amerikon...

Dollari o si shpyrt, do thosh Fiqo. 

mos permen fiqon se vje Agroni me vrap

Pronat qe benin 10.000 USD para 15 vjiteve fiks aq jane sot, 200 mije. Plaku im bleu nje toke buze detit ne nje fshat ku nuk shkonte njeri per plazh ne ate kohe, se rruga ishte shume e keqe e duhej te beje dy ore rruge neper gropa, s'e fuste njeri makinen. E as qender fshati nuk kishte afer, por duhej te ecje 40 minuta ne kembe deri atje (qender i thencin). Ndertoi nje shtepi te vogel fare me blloqe sa per pushime ne vere, por aha, une s'u shkoja kur isha adoleshent se me dukej vendi me kot. Sot ka rruge e ka ardhur vargu i hoteleve mu tek prona, dhe ia kane kerkuar plakut 15 here me shtrenjte se c'ka shpenzuar smiley

Sot ka rrug

Kush e beri rrugen shkabe? smiley

Sala. ate qe e ka, e ka

Po he, thuaj nje faleminderit, pse te vjen turp (TM Roni)?

    smiley

     smiley

smileysmileysmiley

Pyetjen tjeter beje: A ekziston dashuria ne internet?

Dmth a i do Interneti njerezit?smiley

Meqe e shtron keshtu pyetjen, jo, evolucioni s'ekziston.

Po teoria e Darvinit mbi evolucionin a ekziston?

Daku, 

Pytja jote ka pune iher deri kur te gjjinet 'missing link'. Masi' te gjinet kjo, shtroje problemin nryshe, duke pas parasysh qe ktu ka rob pa shtylle kurrizore, dmth ka dhe komunista qe kane nevoje per kshilla praktike.

Masi' te dalesh ktu, bo i xhiro rreth e qark ene pyt, se ka specie te rralla qe po zhduken smiley

Perseri, pyetja eshte problematike. E papranueshme te flitet per ekzistence ne nje kohe qe evolucionin nuk e perceptojme dot ne hapesire dhe ne kohe meqenese nuk perfaqeson nje objekt material apo ide abstrakte te delimituar. Evolucioni ne thelb eshte teori/konstatim, prandaj nuk mund te flasim per ekzistence.

 

 Evolucioni ne thelb eshte teori/konstatim, prandaj nuk mund te flasim per ekzistence.

Evolucioni dhe ekzistenca jane dy gjera te ndryshme qe e eshte pamundur ti unifiosh  duke fol `si rjedhim evolucioni nuk egziston

Per evolucionin dhe egzistencen flitet vec e vec , evolucioni eshte rruga e egzistences, pra eshte pjese e egzitences ne kohen e shkuar, eshte proces, eshte levizje Egzistenca, nuk eshte gjendje statike ! Lexo pak me shume ! Mos fol pa lidhje smiley

Mire, shoh se qenke i vemendshem...  smiley 

Dakord, meqe evolucioni qenka rruga e ekzistences, a/si ekziston?  smiley

Jo une jam kudner evolucionit personalisht..smiley

Evolucion do te thote ndryshim ne menyre graduale dhe eshte rruge e egzistences patjeter egziston ne hapsiren ku jetojne qeniet krijesat e gjalla  jashte dhe panvarsisht ndergjegjes tone.

Evolucioni eshte proces eshte pjese e ligjeve te Natyres pjese e Universit, pra eshte i pranishem si proces , si fenomen  me kupton ? Keshtu shprehen shkencaret !

eshte nje fat i madh per te gjithe per cdo njeri qe ka ardhe ne kete dynja dhe do te iki,  sic ka ardh

ne jemi te perkoheshem mysafir ne kete univers, kurse universi eshte i perhershem  universi eshte pa fillim  pa fund, dhe pa ane  gjithnje ne levizje ! smiley Gezou sa te jesh gjalle mos pafsh gjera te keqia dhe je ne rregull me veten tate .. evolucioni vahdon smiley

Me qartesisht: problemi im ishte vetem me pyetjen e bere, me papershtatshmerine e foljes statike (nenkat. ekzistenciale): ekzistoj.

 

o naughty.. sot, e enjte 12 shkurt 2015, e gjithe bota i ka  kthyer syte nga Darvini smiley

Me duket se keto pyetjet dhe kete llogarine  e nen kontroll ndonje admin qe do te sjelli debat. Hahahaa... E vura re dje kur debatonte me mua. smiley

Pergjigja per pyetjen eshte po ekziston si logjike. 

Evolucioni, apo tregu evolutiv, sic thote nje miku im, eshte pikerisht arsyeja perse deshton ekonomia e planifikuar socialiste, pra arsyeja themelore perse socializmi eshte nje utopi.

Evolucioni eshte fakt dhe i vertetuar po aq sa eshte fakt forca e rendeses. Teoria e evolucionit nuk thote asnje gje per krijimin e qelizave te para. Ai eshte proces tjeter (quhet Abiogenesis) dhe ka disa hipoteza te ndryshme, po s'po futemi aty meqe tema eshte mbi evolucionin.

Evolucioni shpjegon thjesht se si nga keto qeliza te para kemi shume-llojshmerine e specieve te tanishme. Ideja eshte shume e thjeshte : DNA e organizmave peson ndryshime ("mutations") te rastesishme . Shkaku i ketyre ndryshimeve eshte demtimi i DNA nga rrezatimet, disa agjente te caktuar fizik/kimike,  apo nga nje gabim gjate kopjimit te DNA kur nje qelize replikohet.  Disa nga keto ndryshime nuk kane efekt fare, disa ndryshime te tjera jane per keq, disa per mire, disa jane te dukshme nga jashte (nje person flokekuq), disa te tjera jane te padukshme, etj. Ndryshimet qe favorizojne mbijetesen e organizmit ka me shume te ngjare te trashegohen tek organizmat pasardhes..e keshtu me radhe per breza te tere. Ky mekanizmem quhet seleksionim natyral dhe vepron ne nje shkalle shume shume te gjate kohore. 

Provat qe vertetojne evolucionin vijne nga fusha te ndryshme (dhe te pavaruara !) te shkences:

Anatomia krahasuse midis specieve ( shume struktura jane te ngjashme midis specieve te ndryshme kafshesh ose bimesh...si psh skeleti tek vertebratet...apo te bimet rrenja/kercelli/gjethet ) , biokimia (DNA e te gjitha specieve eshte e ndertuar mbi te njejtat blloqe baze proteinash...dhe per me teper tani qe arrijme te identifikojme gene te ndryshme dhe funksionin e tyre...mund te lexojme "mbrapsh" ne kohe dhe verejme pjeset e perbashketa), arkivi i fosileve (fosileve te gjetura u percaktohet nje kohe e caktuar ekzistence...dhe verehet nje rregull kronologjik nga organizma te thjeshte ne organizma me komplekse), shperndarja gjeografike e specieve ( speciet marsupiale psh ne kohen e sotme ekzistojne vetem ne Australi) , seleksionimi natyral i observuar ne menyre direkte (psh resistenca ndaj antibiotikeve ose evolucioni i molave), krijimi i specieve te reja ( ekzistojne me shume se 350mije specieve te ndryshme bubuzhelesh ) , seleksionimi artificial (rracat e ndryshme te qenve...apo te pellumbave...apo ndryshimi gjenetik i bimeve qe te kene disa trajta te deshirueshme), informatika ( evolucioni mund te simulohet ne kompjuter). Do me per Belulin (evoucionin) smiley ?

Ok pak a shume kjo eshte ideja me ne fund njeri qe erdhi ne vije. Kur shpjegon mutacionet harrove nje detaj shuem te rendesishem...mutacioni kur ndodh nuk ndodh asnjehere per mire por perhere per keq, pasi demton numrin e kromozomeve...personat mutante gjithashtu nuk kane nje jete te gjate...mesatarisht thuhet te jete 14 vjec maximumi 20 jeta e nje mutanti eshte shume e shkurter te percaktosh qe ai eshte i afte te evoloje. 

Te thuash qe te gjitha speciet jane te ngjashme eshte e vertete pasi speciet ne baze te tyre kane 4 elemente N, C, O, H. por, te thuash qe keto jane te ngjashme dhe te thuash qe vijne nga njera tjetra eshte shume e gabuar (psh eshte si te thuash qe nga veza e nje zvarraniku ka per te dale nje shpend). Nese te gjitha do te kishin struktura dhe organe te ndryshme atehere do te ishin specie te panumerta mbi toke. 

Ajo qe thua mbi fosilet eshte e vertete. Eshte gjetur nje zog me emrin Archaeopteryx me bisht te gjate me dhembe ne kthetra, ne krahet e perparme duke pretenduar qe ky eshte nje lloj i ndermjtem midis zvarranikeve dhe zogjve por, nuk ka asnje shenje qe te tregoje se kjo gjallese eshte e nje etape midis avarranikeve dhe shpendeve. Nese kjo do te pranohet si e tille athere edhe Lakuriqi i nates meqe eshte zog gjitar mund te pranohet si etape midis zogjve dhe gjitareve qe eshte shume absurde. Ashtu si ehste absudre perralla e Kalit qe ka ardh nga dhelpra. Ne fillim sipas evolucionisteve dhelpra ka pasur 5 thundra pastaj duke u evoluar ka ardh kali duke i rene thundrat gjate viteve. Por asnje fosil nuk eshte gjetur ne ndonje periudhe qe te kete 4 thunda 3 ose 2 qe te tregoje ndermjtesine midis te dyve. 

Krijimi i specieve te reja eshte i drejte dhe shume i sakte por, kjo ndohd vetem ne 1 rast. Kali me gomarin qe sjell mushken smiley. dhe si per cudi mushka eshte e paafte te riprodhohet. A eshte kjo nje rastesi ne te gjithe palentin ate mendoje vete. 

 

Po nese ke me per belulin mund ti flasim..smiley

Mutacionet nuk jane gjithmone per keq, psh Sickle-Cell Disease eshte nje semundje ku trupi prodhon nje sasi abnormale hemoglobine ne qelizat e kuqe te gjakut. 1/3 e banoreve te Afrikes sub-Sahariane jane bartes te ketij geni (te "demshem"), sepse ka nje "vlere te peshuar mbijetese" duke e mbrojtur nga malarja ( qe eshte shume me e rrezikshme si semundje dhe shume e perhapur ne ato zona ). Pra e vene ne nje peshore "mbijetese" nga seleksionimi natyral, ka me shume vlera ta kesh kete mutacion nese je afrikan, se sa mos ta kesh. (jeton me gjate, ke me shume mundesi te besh femije)

Persa i perket ngjashmerise se specieve bazuar ne biokimine, nuk e kisha llafin thjesht mbi elemente baze qe po permend, po per molekulen komplekse te DNA (e strukturuar mbi 4 nukleotide A,T,C,G) qe kodifikon instruksionet gjenetike. Psh njeriu me shimpanzete ka 98% te DNA njesoj. Pra, per te bere nje analogji jo vetem qe bazohet tek te njejta "tulla"...por edhe pallati (renditja e tullave) eshte 98% njesoj.

Rekordi i fosileve nuk eshte i kompletuar, dhe kjo eshte nje gje normale duke pasur parasysh ndryshimet qe ka pesuar toka ne miliarda vjet. Gjithashtu evolucioni eshte nje proces gradual dhe tmerresisht i ngadalte, ku ndryshimet jane shume te vogla, gati te padukshme, por qe akumulohen me kalimin e kohes deri sa krijohet nje specie e re. Mos prit qe te gjejme nje fosil te nje krokodili (trupi) me kafke rose.  Archaeopteryx eshte percaktuar qe ka jetuar 150 milione vjet me pare dhe eshte me afer me dinosauret se sa me shpendet. Datimi i nje fosili behet me metoda te ndryshme shkencore te pavaruara nga njera tjetra. Lakuriqi i nates eshte gjitar dhe ka nje degezim tjeter (te ndryshem) evolucioni nga shpendet.

Tek rasti i kalit/dhelpres, po perseris prape qe evolucioni eshte nje proces shume i ngadalte, sidomos tek organizmat me komplekse qe kane njefare jetegjatesie. (tek bakteret psh ku nje gjenerate jeton vetem 20 min, evolucioni mund te verehet ne eksperimente laboratorike). Sado e pabesueshme dhe kunder-intuitive te duket lidhja midis 2 specieve te tanishme, bazuar vetem tek ngjashmeria fizike, ne te kaluaren shume te larget eshte shume e mundur te kene pasur nje paraardhes te perbashket.

Mushka eshte nje specie hibride, nuk ka te beje fare si shembull me evolucionin. 

Kromozomet në bërthamën e qelizës, e cila funksionon si qendër informacioni dhe drejtimi, përmbajnë genet. ë gjitha veçoritë specifike të një gjallese janë të regjistruara në genet (DNA). ky mekanizëm e zbaton pa të metë programin e përmbledhur në përmbajtjen e tij, madje e shifron këtë program pa pushim. Në saje të këtij shifrimi, duke dhënë urdhrat përkatëse, ky program mbron llojin të cilit i përket, domethënë, asnjë ndikim i jashtëm nuk mund t'i kapërcejë barrierat e tij për ta ndryshuar linjën e llojit përkatës me anë të mutacioneve ose mënyrave të tjera.Dihet se, nën ndikimin e radiacioneve të ndryshme, të lëndëve kimike dhe të kushteve të mjedisit, në kodin dhe programin gjenetik të gjallesave ndodhin disa ndryshime. Por, njëkohësisht, dihet se këto ndryshime të quajtura mutacion, të shkaktuara në kodin gjenetik për një shkak çfarëdo, nuk i hapin udhë kalimit nga një lloj në tjetrin ose krijimit të një lloji të ri. Megjithëkëtë, veçanërisht neodarvinistët pretendojnë se, ndryshimet në sasi, me kohë, kthehen në ndryshime në cilësi, gjë që do të thotë një transformim. Së pari, a i mjafton jeta një individi të gjallë që tek ai të ndodhë një ndryshim i tillë cilësor? Megjithëse s'ka asnjë dyshim se nuk i mjafton, le ta supozojmë të kundërtën dhe, në këtë rast, të bëjmë pyetjen: Ndryshimet cilësore që do të ndodhin, a do të jenë të dobishme, a do t'i përftojnë atij individi veti më të larta? Shkenca e gjenetikës ka vërtetuar se kjo s'është e mundur, se ndryshimet cilësore gjenetike të shkaktuara te një individ i gjallë janë regresive e të dëmshme, se ato sjellin deformime organesh dhe brezi dhe se nuk ka ndodhur e kundërta, domethënë që të jenë progresive e të dobishme.

Shembulli qe dhe me shimpazete eshte i vertete por, serish nuk do te thote asnje gje qe ne jemi prejardhes te tyre. Kerkimi qe eshte bere midis njerezve dhe shimpazeve eshte krahasuar ne 19.8 million baza te cilat serish keto perbejne me pak se 1% te genomit (https://answersingenesis.org/genetics/dn...). 

Archeopteryxi thuhet qe ka jetuar 150 million vjet me pare shume e drejte por, duhet te dish se te atille zogj edhe pse jane zhdukur akoma jetojne qenie te njejta me ta ku hasen ne sqepe me ane te dhembezuara shembull ke Opisthocomus hoatzin qe jeton ne Amazone. 

Sa e çuditshme është qe, ndersa fosilet e kafsheve qe kane jetuar por jane zhdukur si lloj, gjenden me shumice, nuk gjendet qoft edhe një fosil i vetem qe te provoje nje etape te ndermjetme! Kurse gjallesa te tilla si dinozauret qe jane krijuar (ose kane ekzistuar) ne nje te kaluar të caktuar dhe, pastaj, per shkaqe te kushteve te papershtatshme te mjedisit apo te tjera, jane zhdukur si lloj, mund te sherbejne si prove dhe argument jo i evolucionit, por vetëm i asgjesimit. 

Pastaj perse jo te jgithe llojet e majmuneve kane pesuar nje evolim duke "ardhur" ne njeri por vetem nje lloj i tyre? Sa majmune kane hyre ne rrugene  evolucionit 1 apo disa?! Po qe se, siç pretendohet, rasti i ka bashkuar shumë majmunë në një ishull ku ata kanë evoluar në njeri, ç'e ka penguar që e njëjta rastësi të mos ndodhte paralelisht në një vend tjetër ose të mos përsëritej e njëjta gjë edhe më vonë në mënyrë të përsëritur? Mbushja e të gjitha boshllëqeve të këtij pretendimi me hipoteza dhe rastësira, me ç'kritere dhe seriozitet shkencor mund të shpjegohet?

Bere shume mire qe e permende kete rastin e drosophiles Në qeniet mikroskopike ndodh një ndarje dhe riprodhim shumë i shpejtë. bakteri Escherichia coli fillon të ndahet në minutën e 20 dhe vazhdon kështu në shumë seri. Miza Drosophila riprodhohet 30 herë në vit. Një vit i kësaj mize përkon me 1 milion vite tonat. Ndryshimi që mund të ndodhë në jetën njerëzore në 1 milion vjet, te Drosophila duhet të duket në 1 vit. Po qe se te kjo mizë do të ndodhë një ndryshim në një vit, pranojmë se një ndryshim mund të ndodhë te njeriu në 1 milion vjet. Mirëpo faktet tregojnë krejt të kundërtën. Disa paleontologë bëjnë fjalë për baktere dhe alga blu-jeshile që kanë jetuar në periudhat gjeologjike të Silurit dhe Permit që konsiderohen si periudhat e para gjeologjike. Në disa libra lexojmë se këto baktere ekzistojnë qysh prej 300 milionë vjetësh, kurse, në disa të tjera, qysh prej 50 milionë vjetësh dhe shohim se siç kanë qenë 50 ose 300 milionë vjet më parë, janë edhe sot. Disa, duke pretenduar se algat blu-jeshile kanë një dendësi që e hedh poshtë transformizmin, mund t'i kundërshtojnë këto që themi ne, por, sidoqë të jetë, ne po flasim për bakteriet, për qeniet me aftësi ndryshimi shumë të shpejtë e të dendur, megjithëkëtë, që kanë mbetur siç kanë qenë miliona vite më parë.

 

Rasti i mushkes nuk mund te anashkalohet aq lehte..pasi nese nga dy kafshe te 'ndryshme' del nje e re...dhe sikur serish nga mushka te dilte nje tjeter kafshe me emrin hmmm "Kagosh" (let ta quajme) besoj se do e eprdornit me vrape si arsye pro evolucionit apo jo?!

Po mos te kishim evolucion, sot te gjithe njerzit do te ishin neper peme, ne xhungel ! smiley me qe ra fjala se shpejti njerzit do te shkojne ne Mars te hane nje dreke, e te vijne ne shtepi shendsh e mire!

peshk_ne_ajer, falemnderit!

po shtoj embriologjine, per te cilen nuk ka c'te thote asgje, asnje nga keta "bilbilat e kreacionizmit".

komentet e tua ishin nje puhize e papritur.

flm, edhe nje here!

100

 

Sot per sot mendoj se jemi si pune domatesh ne kopshtije te alieneve.

Sa me shume zhvillohen ata aq me shume na persosin dhe ne. 

Siç bejm dhe ne me domatet tona.

Meillaf.

 

lol..smiley

nji pytje pa asnji axhenda mbrapa: nqse vertet po ben disertacion ne ket fushe, ne greqi po e ben?

thjesht nje po ose jo do desha.

s'e kam personale, thjesht sa per nje ide mbi shkollen greke ne ket domen.

Jo. por, kam kryer nje studim prej 24 000 fjlaesh mbi kete teme. Thejsht po dua te hedh ne pyetje teorine time. smiley Time nuk eshte se e kam une si teori por thjesht jam perpjek ta detajoj sa me shume ne menyre shkencore.

aha. OK.

degjo, kshu per shplodhje une vdes per fantashkence. te rekomandoj nje lloyd pye (ka vdekur jo shume kohe me pare), teroine e tij te bukur per anunakin dhe njeriun si perfundim i nje eksperimenti gjenetik te bere keq. Love it! Simply wonderful!

smiley 

E shef..qendrova..smiley

E shoh. Po ai episode eshte priceless! smiley

Jo per mua nuk eshte priceless... sepse une nuk u shava...smiley

Po pse me gjithe mend e more ate punen e t'shajtmes ti?! Une nuk shaj! Lol

Lol...smiley...ma merr mendja...smiley

Ajo cfare une dalloj eshte nje "keq kuptim" mes termash. Ne themi qe kjo ndyrshon ate cdo dite ndyrshon etj etj...po por ky nuk eshte evolim ky eshte zhvillim. PErshembull...Mund ta marresh hekurin e shkrin etj etj..e ben makine a ku ta di une...por ne fund te fundit baza eshte hekur...hekuri nuk ndryshon nuk evolon thjesht ne si njerez arrijme ti japim fomre. Kallcukun e ben bidon por, smund te thuash qe kallcuku ka evoluar se bidoni kallcuk mbetet. 

ti deshe me thene keqkuptim?
dhe kaucuk?
dhe evoluon/ evoluim? apo evolucion?

Jo jo thejsht doja te dija a do e kuptoje ti ndryshimin apo jo. Thanks for the feedback anyway..smiley

Njeriu nuk ka paraardhes majumin, e as majmuni njeriun...por ama kemi nje paraardhes te perbashket qe me nje fare pike ndahet ne dy degezime te ndryshme. 

Nese nje specie eshte e sukseshme ne ambientin ku jeton, nuk ka pse te ndryshoje medoemos (rasti i krokodileve, apo ato algat blu qe permende, apo dhe i majmuneve te sotem). Mutacionet qe ndodhin nuk percillen tek trashegimtaret sepse nuk sjellin ndonje favorizim.

Me vjen keq naughty_male, por me sa po shoh nuk e ke fare te qarte teorine e evolucionit.  Ai linku qe solle eshte nje site i krijuar nga kreacioniste, dhe ata kane axhende te fshehur fetare/politike qe s'ka te beje fare me shkencen. Nqs je duke bere nje disertacion doktorature, ka shume burime te tjera te besushme qe mund dhe duhet te perdoresh.   

Cfare do te thote evolucion per ty?...A e mbeshtet teorine e Darvinit mbi evolucionin?!...me duket se jemi duke fol kot...

me thene te drejten, nje pyetje / diskutim si ky tingellon ca 'obsolete', i tejkaluar. Ndaj nga kjo ane, edhe s'kane faj peshqit te qeshin me siper. Nga te dy palet, si evolucionistet edhe kreacionistet, me c'informohemi sa mundim, se fundmi kane qene prirur kryesisht perkundrejt nje te vertete perfshirese, sesa asaj ndarese. Mbase sepse e tille ka qene tendenca ne dekadat e fundit, ne pergjithesi edhe per mjaft ndasi te natyrave te tjera. Ne kete kuptim, debati eshte i konsumuar, mendoj me keqardhje, pervecse pak si gjimnazist, maximumi undergrad. Me keqardhje, duke pas parasysh kontrastin (per mire) me debatet e degraduara te faqes.

Evolucioni nuk eshte skuader futbolli apo parti politike qe duhet ta mbeshtes une, ti apo njerezit e tjere. Evolucioni shpjegon shumellojshermine e gjallesave ne toke, nepermjet mutacioneve te rastesishme qe percohen nga brezi ne brez sipas seleksionimit natyral. Eshte fakt, shpjegon nje fenomen natyral, vertetohet nga fusha te ndryshme dhe te pavarura te shkences dhe ka 150 vjet qe studjohet, kuptohet me mire, zgjerohet dhe perdoret nga njerezimi per te miren e tij. (bimet e modifikuara gjenetikisht/antibiotiket/ etc). 

Eshte si te thuash une nuk e mbeshtes teorine e relativitetit, sepse me duket e pabesueshme qe koha te kaloje me ngadale kur ecen me shpejtesine e drites. Nuk eshte se ke zgjedhje, ajo eshte e vertete e beson/kupton apo s'e beson/kupton ti. Intuita dhe logjika e njerezve eshte shume e varfer ne krahasim me natyren.

O cun...Evolucioni eshte nje nga teorite qe kundershton krijim. Dhe do sdo ti ose do e pranosh ose refuzosh qofte kjo e fundit duke nxjerre nje teori te re. Njs, edhe keto qe thua ti nje menyre per te dale nga tema jane...nuk ke pse shqetesohesh thjesht mhb po bejme...

   smiley

    smiley

smileysmileysmiley       Konkurs per peshqit , kush eshte me krijues. 

 

 

 

 

Evolucioni eshte teori shkencore, qe nuk thote asgje mbi krijimin e qelizave te para...por shpjegon vetem se si nga keto qeliza kemi arritur ne shumellojshmerine e gjallesave sot. Kreacionizmi eshte teori fetare qe s'ka lidhje fare me shkencen. Kujtova se po zhvilloje nje disertacion dhe kishe nevoje me shume informacion mbi evolucionin. Nqs bazohesh ne teori fetare, s'besoj te ta pranojne temen ne nje universitet serioz. Nqs eshte thjesht per muhabet, nje teori sic eshte permendur me lart eshte edhe qe jeten ne toke ta kete krijuar nje specie aliene si eksperiment. Nje teori tjeter eshte qe nuk jemi reale, por nje simulim ne superkompjuter e keshtu me radhe ... smiley 

E shoh qe nuk e paske shume haberin..smiley...Skam ndonje dsertation mbi kete...normalisht esht teme shume e konusmuar..por, meqe ksihte diten dje thash hajt...sa per ate qe the nuk ka lidhje me kreacionin...e ke shume gabim pasi evolucionistet ne pamundesi ta shpjegojne kalimin ne jete...kapen mbas rastesise dhe vetekrijimit. Bazohen ne radhe te pare mbi eksperimentet e Milerit...pastaj e mbeshtesin tezen mbi gjallesat autotrofe dhe heterotrofe etj etj...Nga ana tjeter...ke teorine e kreacionit dhe ate qe ti permende fetare...deri me sot...eshte pare qe shkenca pa fene eshte qorre...dhe feja pa shkencen e cale..keshtu qe te dyja kane lidhje te ngushta me njera tjetren...

Ja nji e bukur:

koha nuk ekzistonte para big bangut, pra as Zoti nuk kishte kohe te krijonte universin. smiley

ps. shkenca nuk ka nevoje per Zotin, se per fene jo e jo. kaq e fuqishme eshte shkenca! ajo nuk diskuton a ekziston Zoti (ideja e tij ekziston, dhe kjo ne vetvete eshte shume, dhe e ben te parendesishme ne ekziston ne te vertete apo jo). ajo thjesht nuk ka nevoje per te. prova matematike per zotin ka qene dicka qe s'me ka kenaqur/bindur kurre. edhe aksiomat e Goedelit per zotin po ashtu. edhe arsyeja karteziane. bs. science will win, tha ai uloku qe mezi flet.

pps. nji top me hallve te omel si facizmi per kreacionistet: pse duhet pranu qe zoti krijoi "gjënë", dhe pastaj nuk duhet me diskutu po Zotin kush e krijoi? kush eshte krijuesi i krijuesit? Nqse per kete mish-mash rreth e rrotull u dashka nje krijues, si nuk u dashka per nji gje aq te persosme si zoti? A?

mek mek mek...

 

Hej e diskutojme neser sepse ketu eshte pak vone...dhe sdua ta lodh me shume trurin..por, me pelqeu si diskutim...u be interesant..smiley Naten..!

Nje histori e ngjashme me kete thenien e Hawking ndodhi para 200 vjetesh (!) kur Laplace prezantoi nje teori komplekse te variacioneve ne orbitat e Jupiterit dhe Saturnit. Napoleoni e pyet po zoti, ku eshte ne gjithe kete mes ? Pse nuk e ke permendur asnjehere ? Pergjigjja e Laplace ishte: "Madheri, nuk kisha nevoje per ate hipoteze" smiley   

Je shume ne ajer...smiley...eja me kembe ne toke..smiley

Cfare do te thuash me kete?!...zqaroje mos hidh thjesht linkun. 

Aha...Ok...e leme qe qe s'e kam une haberin atehere smiley . Po ta perseris prape, evolucioni nuk ben asnje hipoteze mbi krijimin e qelizes se pare..ajo eshte teori tjeter dhe quhet Abiogenesis. Shkencetaret nuk punojne me "besim" apo me "opinion/mendim" por me metodologjine shkencore; kqyrje sistematike te nje fenonemeni, eksperimente, matje, formulimi i nje hipoteze te fallsifikueshme, testim te hipotezes, deduksion logjik etj. Gabimet jane pjese e ketij procesi, nqs nje teori bie ne kundershtim me realitetin apo nuk shpjegon gjera te caktuara atehere ose ajo teori zgjerohet ose hidhet poshte edhe i rikthehesh po te njejtin avaz. Teoria e evolucionit i ka rezistuar ketij procesi prej 150 vjetesh. Nga ana tjeter teorite fetare te kreacionizimi jo vetem qe nuk kalojne keto standarte rigoroze dhe nuk jane bazuar ne fakte/realitet, por jane diskretituar dhe nga vete organizma fetare me peshe ne bote si kisha katolike apo ajo anglikane.

Gezuar diten e Darwin ! Po e mbyll me paragrafin e fundit te "Mbi origjinen e specieve" :

“Thus, from the war of nature, from famine and death, the most exalted object which we are capable of conceiving, namely, the production of the higher animals, directly follows. There is grandeur in this view of life, with its several powers, having been originally breathed into a few forms or into one; and that, whilst this planet has gone cycling on according to the fixed law of gravity, from so simple a beginning endless forms most beautiful and most wonderful have been, and are being, evolved.” 

Njs...se flasim..smiley..Naten!

Per evolucionin ka shkrujt dhe Pjerin Thomai te libri Vizione te Qarta! 

Ketij qe ka bo pyetjen i sygjeroj te lexoj librin Vizione te Qarta. Aty deri diku i jepet nje fare pergjigje nese evolucioni eshte i vertete apo eshte nje teori konspirative e financuar nga iluminati. 

There was a Door to which I found no Key:
There was a Veil past which I could not see:
Some little Talk awhile of ME and THEE
There seemed--and then no more of THEE and ME.

 

Das Rätsel dieser Welt löst weder Du noch ich,
Jene geheime Schrift liest weder Du noch ich.
Wir wüssten beide gern, was jener Schleier birgt,
Doch wenn der Schleier fällt, bist weder Du noch ich.

 

Peshku e ka periodik kete diskutimin per Zotin, krijimin e me the a te thashe. Pritet qe ndonje dite te postoje Ai vete. smiley

krijimin the...? -well, eshte vene ne diskutim serioz teoria e Big-Bangut nga nje teori tjeter shume me e thjeshte.smiley
kjo besoj duhet te jet edhe pyetja e tjeter egzistenicialesmiley te peshku... a ka ndodhur Big-Bangu..? si u krijua gjithesia..?.smiley

ehh, cna mungon ajo revista prestigjoze, do thosh Pjeri, "Shkenca dhe jeta".smiley

Nje zgjidhje kompromisi mund te jete small-Bangu. Dhe vertet po se ka qene i vockel fare ka qene.smiley

Si tha njoni, ekuacionet tregojne qe dynjoja vjen nga hici. Po mire i tha shoku, po ekuacionet ku ishin me pare, ne hic?   Ja kjo quhet pytje tendencioze, tha. smiley

keshtu per shplodhje une vdes per fantashkence

po edhe vete shkrimet shkence/fantashkence te emigrantit - lexime te rralla (unike) ketu ne peshk (e jo vetem me siguri), kane qene lexime- shplodhje.

ps-ja ne komentin e zotit me siper eshte nje risjellje e shkurter e atij efekti smiley 

Elita e shquar intelektuale shqiptare nuk arrin te kaperxeje (dhe me sa duken gjasat nuk do arrrije kurre) nivelin e loqes komsomolase naive kriminale te vitit modern 1920 qe beson se shkenca eshte objektive, ne kuptimin e painteresuar, dmth shkencetari qe vezhgon se çfar ndodh jasht si pune roboti, ndersa brenda ka vetem rokotella, mrroklla, nuk ka shpirt subjektiv, opinione, besime etj. Pra shkencetari tipik alla Zhyl Vern shek 19-te, me floke te gjata te bardha pa krehur, hollak, syze si gastare bythe shishje, etj qe kontrollon ne epruvete sekrecionet e qenit te Pavllovit.

E si gjithnje mbas loqizmit fshihet maskaralliku i loqes demokratike i vitit ngambrapamodern 1990, sepse mbas skene eshte e vertete krejt e kunderta, te gjitha teorite shkencore jane te interesuara, ideologjikisht, politikisht dhe financiarisht.

Maskaralleku me i madh eshte paraqitja e shkences si e painteresuar per origjinen e gjerave, ne fakt jo, eshte krejt e kunderta, shkenca eshte e interesuar per origjinen, ne kete rast origjinen e jetes.

Shkencetari do sdo eshte i interesuar politikisht, ideologjikisht, financiarisht, te gjitha teorite fantashkencore qe jane permend ketu: albiogesi, panspermia, multiversi, kreacionizmi, neodarvinizmi etj jane pasoja te deshtimit te shkences moderne, dmth jene shkence ngambrapamoderne, e bere nga shkencetare ngambrapamoderne.

Dhe e fundit, diskutimi per ekzistencen e Zotit nuk behet ne bordello, ose behet, por nuk behet ne menyre objektive, behet ne menyre te interesuar, ne sherbim te bordellos, si dikur ne sherbim te popullit.

 

- erdh verdikti, erdhi!

kishin von bast cunat e lagjes per evolucionin, koeficienti 1.67 kunder, qe s'ka, nuk ekzisto evolucjon me i llaf. edhe po pritshin. un vajta me kutin e tavlles ne dor. ato po pritshin te blloku para shkolles kushtrimi n'ali dem.

- ej shyqyr. po kush e tha, - me pyeten. 

- nji hereteik, heretik

- a?

- shkrun te peshku pa uje, - iu thash.

- ku, ku?

- te peshku pa uje, eshte nji faqe shqiptare...

- ah... shiko shiko, interresant, - than kshu si me takt.

- yep! - doja me e myll un muhabetin.

kur njoni si me droje: - po cfare thot ky heretiku? 

- nuk thot gjo.

- si mer s'thot gjo? ne kena von pare ktu.

- ai vetem kritikon, - i sqarova une.

- si, si?

- vetem kritikon. naj gje tjeter kshu nuk thot

- qeka si marxi, - u hudh i tjeter. pastaj u pendu i cik, se c'ne me lazem, edhe shtoi me gjys zoni: - pak a shum.

- jo, jo, - i sqarova un. - thot qe i ka kalu gjith kto fazat.

- gjith', gjith'? gjitha fazat?

- t'gjitha!!!

- po ca thot per aty ku ka arrit?

- asgjo, - them un me i fare bezdije.

- si mer asgjo? po edhe ato qe kon vdekje klinike a ca dreqin osht ajo qe nuk vdes me termen, e thon se si iu duk atje maton, masi zgjohen. me ato tunelna me dritna, me ato zogj e kanarina, gushkuqa, mush lule gjithanej, ongjell i bardhe me kacarrela...

- nuk thot o pra gjo, - iu them si i bezdis.

- hm...

- nuk ju mjafto kritika juve? - iu them.

- lesh, lesh, - ma kthyn gjith mosperfillje.

- s'osht gjo e vogel kritika...- u perpoqa un, se doja ne fakt me bo i dor tavell, me mor hakun e djeshem.

- ohuuu, - than duke ik, - per kritik kena Lom berberin ne, qe t'i bo pestil te gjithe, sdomos kur i del naj shkalle ne te qethme, aty kritiko me fort, me e mulu si me thon, po e pe qe gerthiti, dije qe ia ka bo naaa shkallen fakirit qe ka ne dore, si me qen shkalla tujonit ia ka bo. nejse... po ikim ne robo, se dashke muabeti ti... klm...

- gjith t'mirat dhe juve, - bona si xhymert una. iku ne tavlla.

smiley Emo leje evolucionin te boje punen e vet dun-s'dun shoket e kshillit, po shif pak ktu se Kim Jong Il ka nxjerre 300 slogane te reja per te ndricu rrugen e metejshme te popullit korean.

Heretiku e ben per motive te dobeta, ka lexuar bertrand russell kur thoshte: "pjesa me e madhe e elites intelektuale ( hiq Newton e ndonje tjeter), nuk beson te Zoti, po nuk e thone hapur ne publik, per pune paresh, priten burimet".

Se është dhe Presor Paskali i matematikes, qe është mjeshter per pune bastesh. Kur e pyesin per naj koeficient, ja ben: " sado e i madh te jete probabiliteti qe zoti s'ekziston, akoma me e madhe do jete humbja po vure bast qe s'ekziston dhe gabon".

Dmth, sipas presor Paskalit, per pune leverdie e interesi, me mire beso, se po besove dhe del qe zoti ekziston, ja hodhe perjetesisht. Nqs nuk ekziston, s'humbe gje. Ndersa anasjelltas nqs nuk beson dhe zoti ekziston, e hengre tullumin. Nqs nuk ekziston, s'humbe gje.

Kshu qe hidhe nje dore zaresh, tafti bafti.

mek, mek, mek

O Ron, Moranbong Band smiley

kshu nisi edhe te ne deri sa arritem ne festivalin e 11! 

smiley 

Ore, a vune re se sa muzike nga e jona kane adoptu? Fanar! 

 

 

po pra. kshu nisi edhe kjo.

po masanej frrap! e dogjen n'furr. ashtu ishte nje qeshtje.

s'me pelqejn mu kto shkeputje nga tabani

Hej bela! Nuk e " ditka " asnjeri,  pse lepujt ne Arktik, ndryshojne prej ngjyres leshit , nga Lepujt ...ne Skrapar! 

Po tu ndroshe folene , dmth ate te Arktikut ta biesh ne Verzhezhe dhe te Verzhezhes ne  Pol te Veriut, qe te dy  na lene shendene edhe sikur, qe te dyve Hoxh Kavaja  tu ket bere nga nje duva, do te ngordhin...! Nuk i mbron  e shpeton ..as  " Zoti ",  qe i jaratisi,  e as leshi  me ! I mbronte, kur seicili ...ne stan te vet ! 

Pas ca vitesh , dmth kur shkenca te kete arritur te gjitha majat, ne kete vend kane me pyt: " Perse u duhet  ...leshi qenieve  ? " 

Peshqit nuk besojne te evolucioni ndaj dhe perkrahen revolucionin.
Fuck evolucionin thane nga rradha e qumeshtit.
Pasojat ndihen dhe sot.
Esht turp te kesh bageti te kesh kopesht etj. Quhesh katnar coban. Sot duhet me pi makjato selfie welfie usie me smartphone. Statuse paradite pa pun pasdite pushim, ka kush punon per mua etj etj.

O peshk_ne_ajer....Erdha une...smiley...kur te them qe feja pa shkencen eshte e cale dhe shkenca pa fene qorre dua te them kete...normlaisht sic ddihet tashem qe dielli eshte drejt konsumimit (http://video.nationalgeographic.com/vide...). Tani a do konsumohet per 1 dite a per 1 billion vjet nuk e di...por dihet qe nje gje qe shkon drejt fundit do te thote qe e ka nje fillim (ashtu kur te vjen nje leter ne shtepi menjehere nenkupton se dikush e ka shkruar) edhe dielli perderisa ka nje fund do te thote qe e ka nje fillim (Kush e ka krijuar si qysh tek...a e quan alien a e quan Zot ti e di vete, nuk nderhyj ne ate pune une). Kthehmi pas ne kohe kur ti o peshk_ne_ajer ishe ne klasen e gjashte. Aty me shume mundesi (Nese ske ik nga mesimi) te kane fol per ligjin e 2-te te termodinamikes qe e ka zbuluar Cornot-i. Sipas ligjit te dyte te termodinamikes nje dite enrgjia ne univers do te barazohet kudo dhe do te perfundoje (psh. Kur vendos nje dore te ftohte mbi nje dore tjeter me te nxehte nese qendrojne duart ne ate menyre per njefare kohe do vije nje periudhe ku te dyja duart do arrijne nje temperature konstante.) Edhe dielli me kete logjike do vije nje kohe du do e shperndaje te gjithe energjine e tij mbi univers. Por, kalojme tek NASA (National Aeronautics and Space Administration). Sipas NASA-s universi ku ne jetojme eshte duke u zgjeruar drejt pafundesise cdo dite (http://www.nasa.gov/mission_pages/spitze...). NE ekto kushte do vije nje kohe kur dhe dielli do te shteroje duke perfunduar "misionin" e tij. Normalisht a nuk eshte feja ajo e cila ka thene dhe thote qe do vije nje dite ku do perfundoje cdo gje?!...Po ta them edhe njehere shkenca thjesht bazohet mbi fe...ose hipoteza koti. Vete Darvini thoshte "Ne fakt meqe nuk u gjenda ne te njejten kohe kur jetuan keto gjalle jam i detyruar ta perforcoj kauzen time me nje sere hipotezash.".

 

Ketu jam flasim prap..smiley

Ska fillim e fund ne kuptimin qe e thua ti krijim dhe zhdukje. Ka vetem transformime dhe zhvendosje.

Edison po flasim per nje trup si dielli..si u transformua dhe a po zhvendoset? ...Toka gjendet ne nje largesi prej 149.5 km nga dielli e cila nuk mund ti dedikohet rastesise..nese do iishte me afer ose me larg..soe do digjeshim ose do mbeteshim ne akull...plus toka qendron 23.5 grade ndaj vertikales e cila serish nuk mund te jete nje rastesi apsi nese nuk do ishte ne kete veritkale nuk do te krijoheshin stinet me kete qellim kjo balance nuk do ishte mbi dhe jetesa e njeriut do te ishte e pamundur. Gjithashtu edhe oksigjeni ne toke qe ndodhet ne masen prej 21% nuk mund ti dedikohet rastesise....

smiley ti qenke shume interesant. Per te ardh gjynaf, por interesant! smiley 

A ke naj gje me mend per me thon?..smiley

po pse, kush ia dedikon rastesise? smiley

dio mio, tha, ne kte province do me kaloje jeta mua? smiley

Une sthashe gje per ty..ti the..smiley

The law of conservation of energy states that the total energy of an isolated system is constant; energy can be transformed from one form to another, but cannot be created or destroyed.

Problemi i shkences eshte qe ka trend materialist dhe e shikon sistemin si te mbyllur nderkohe qe ekzistenca e dimensioneve te tjera eshte e pakundershtueshme nga shkenca por gjithashtu e paprovueshme per shkak atij trendi materialist qe ka. Dmth esht jasht kapacitetit te saj. Nga ato dimensione te tjera mund te kete nderhyrje per ato qe the ti e shume te tjera qe spo kam vak me i permen niga. smiley

Edison...Ke shume te drejte...Ai eshte ligji i pare i termodinamikes se Sadit...por, ti nuk e vazhdove fjaline qe more copy paste nga wikipedia...The law of conservation of energy states that the total energy of an isolated system is constant; energy can be transformed from one form to another, but cannot be created or destroyed. The first law is often formulated by stating that the change in the internal energy of aclosed system is equal to the amount of heat supplied to the system, minus the amount of work done by the system on its surroundings. Equivalently, perpetual motion machines of the first kind are impossible.

Me nje fjale po flasim per nje ligj i cili eshte formuluar para viti 1832 (vit kur vdiq Sadi...ai qe formuloi termodinamiken). Ne kete vit nuk dihej qe universi eshte drejt zgjerimit...pasi kete nasa e zbuloi vetem ne vitin 2012...

Normal qe jete do kete vetem ne ato planete ku kushtet jane te favorshme. 

Me ngjan me shprehjet e Nard Ndokes kjo..smiley...Po e drejte o peshk kjo qe the..por, po ti shohesh faktoret qe e bejne jeten te mundur te vazhdoje ne toke...jane shume shume faktore qe te mund ti quash rastesi. 

TGIF!!! 

le te jemi pak serioz dhe te veme nje gur me shume ne ngrehinen tone te mrekullueshme te Kaosit. Pra:

Termodinamika eshte forma me e sofistikuar e fese, si e tille eshte feja me brutale, para se ciles praktikat e ISISit duken si dacka te lehta ne byckat e cilimiut. Qe ne momentin qe perdor fjalen "Ligj" duhet t'i thoni ndal. Nje ligj eshte i verber, dhe si i tille idiot i certifikuar nga Hasheku. Nje ligj nenkupton imponim. Kur e gjitha eshte prej vetiu. E ngrofta vete tek me e ftohta jo nga frika e ligjit, po se ashtu jane ca gjera*

te kto gjera nuk futet Zoti. Ai vdiq me u fut te lista, mirpo aha... esht bo me keq se Lipe Shtogu.

Tani a do konsumohet per 1 dite a per 1 billion vjet nuk e di.

he mer Cim, e shef cfare kandidatesh per PHD nxirrka Greqia? 

Nuk e di thote a per 1 dite a per 1 billion. 

Ta jap une me sigurine me te modhe qe as per 1 dite dhe as per 1 bilion nuk shuhet dielli, por me duket sa parashikimi eshte diku te 5-6 billion vjet. 

Me ksi lloj kandidatesh per PHD, normale qe Greqia do perfundoje per buken e gojes. 

nuk njofin reaksionin parak te krijimit te heliumit (i cili jo me kot esht qujt ashtu). e tmerrshme.

greqi mo, ca t'i bosh. kur s'te ec, s'te ec as me fqinjet. e ke nigju kur thon mos te rafte as ne lagje. nj'ashtu dhe ky muhabet. smiley

Emigrant...ste ve faj nga njera ane..po ta shohesh e quajta ate rast i le te themi rastesi..por, nga njera po ti marresh te gjitha holle holle..dhe te jene ne nje balance te tille...eshte e pamundur qe te gjitha te jene rastesi...esht njessoj sikur...nje i verber te hedhe nje gjilpere diku...pas saj te hedhe edhe nje gjilpere tjeter...dhe kjo gjilpera e dyte te bjere brenda vrimes se gjilperes se apre..imagjino sikur ky i verberi te hedhe 1000 gjilpera dhe te gjitha te bien nen vrimat e njera tjetres...e imagjinon dot probabilitetin e kesaj? ..me shume mundesi matematika nuk e njeh nje numer qe ta shpjegoje kete prbabilitet..po, njs..jam i bindu edhe pas kesaj ke per tu kapur me lojera fjalesh vetem nese je person qe mendon...por njs...mos u merzit..smiley

ok, si per fillim duhet me pervetu konceptin e probabilitetit te kushtezum - duhet kuptu mire edhe ajo formula e Bayes (dhe i gjithe koncepti bayesian mbi boten). Aty e shef qe me probabilitetin nuk mund te flitet dot (k)aq qesim. Kto t'i thash seriozisht, my 2 cents on the matter. (2 cents per te cilat kom kalu nji jet tu lexu).

Per Bamen: me sa di un, nuk ka PhD per konsultim, Bame. Consultant eshte titull  ne pune me sistem HR, rroge etj (psh "principal consultant" - e kom pas vet ket position, pranej them), nuk osht disipline shkence, me sa di une. Po ama rezervoj te drejten ta kem gabim, dmth i kom hap te gjitha dyret me u terheq nga kjo.

Peshko..me fal por, nese do perpiqeshe ti konkretizoje me pak fjale keot linqet..do ishte mire...nuk jam shume ne gjendje te bej analizime sot...me fal...

Ore emo, si konsulent qe je, ku e ke mor PhD per konsultim? Ta mor dhe une them, se nuk po u ndjekam rehat keshtu.

Konsulent pa PhD per konsultim qeka sikur te te veje poshte ajo vala e ndjenjes se te kuptuarit se te mungoka dicka qe kurre nuk e dije se duhet ta kishe. smiley 

Njs se spo i hyj me gjate..kesaj punes se Phd se lashe nam me duket...varja...

O cun..po ta shohesh te kam vendos nje link nje refernce nga NAtional geographic..po te jesh aq i kudjesshem sa ti hedhesh nje sy...e sheh qe eshte 5 billion vjet...por, duke shkrujt shpejt i rashe shkurt..por, njejse kur ske ci ben gomarti samarit do i biesh edhe ti...

O cun me e lidh ISIS-in me fene eshte gjeja e fundit qe nje person me mend ne koke dhe i edukuar...mund te beje...kjo qe sapo the ti..verteton ate qe kma thene pak me siper..feja pa shkence eshte e cale...

s'lexoke mire ti. gjynof, se pjesen dhenese e ke grup fare. te duhet me punu ne ate marrese. E ke parasysh kur thojn "Roger". Aty duhet m'u perqendru smiley

 

ok...roger that..smiley

Ore si shpjegohet qe shumica e ktyne me flamur grek jane shume te dhone mbas botes shpirterore? Relievi i Greqise mbase? Ai kontrasti i maleve te larta qe vine fill e ne det duhet te jete mesiguri. Ja une psh sa here qe shikoj detin nga Llogaraja behem pak me spiritualist se zakonisht. 

Ore me duket mua apo "ky" ka ngjashmeri te tmershme me Shkaben... qysh thone: kur e ze nje te shulme nuk e leshon me.

Emo e kishe myll bukur me rrëfenjën . Ua pasku vu çallmën bama . Jonë për gjynof smiley  Vje ne kalamoni pallatit dhe ...plotësohet kuadri shkencor i " Pula s'ke dhe bën ish "

Një nga prurjet më Perlë të Koçërve të teto Ollgës smiley Dhe mos i hiqni popullit të drejtën e krahasimit as të rrotullimit të syve nga habia si miu i pirë me birrë kur diigjon që u vërtetoka ajo shprehja se

" Ka njerëz që u vinë zëra në kokë nga  Zotit . Më vonë i bëjnë libra  "

Amen .Paqja qoftë mbi mëndjet e tyre smiley

Mos harro qe edhe Sokratit ashtu i vinin zera mbi koke...pastaj virtytet e atij..i mori per baze edhe vendi ku po te mban ty me buke...smiley

E vetmja e dhene qe me ben te ve ne dyshim teorine e evolucionit eshte se perse meshkujt urinojne ne kembe kurse femrat ulur? Ka ndonje shpjegim nga kreacionistet?

Jo se e mbaj veten per kreacionist, but let me take a shot at it.

Si ne bibel si ne kuran rregullat jane qe femra duhet te jete e perulur para burrit. Pozicioni i shurres eshte shenje e vertetesise se asaj qe urdherojne librat e shenjte: burri ne kembe, e gruaja ulur. 

Kaq dita, kaq thashe! 

Edhe kete e di gabim...hahaha...smiley

dmth ky dallim eshte konstruksion social .Ti qenke marksist mer jahu.smiley

Ky po i nderuar Spirtus është problem praktik i Evolucionit . Mendoj se ndodh për shkak të vendosjes nga Zoti në pozicione të ndryshme të fshikëzës së shurrës .... që Sokrati e kishte si mashkull smiley . Thonë edhe prej organit po nuk besoj sepse edhe po të ndrrosh vendin organeve e njëjta gjë ndodh smiley

Megjithse këto janë shpjegime " natyrore " pa ndërhyrjen e NiJerit .Se psh kam ndigjuar që Xhibi ka kërkuar Operacion për çvendosje të mbaresave nervore të qejfit nga Veglat te Gishti . Gjë që jam i bindur si forcë Natyrore dhe Konservator asnjë nga këta të Teorive nuk ka pranuar të trjatohet si Qështje Evolucioniste .

Edhe Gjëmbi besoj do jetë kundër sepse nuk po gjallëron me mejtime çështjen e ngritur nga shokët !

smiley

smiley prandaj them, te zbresim nga lartesite e torive te mBedhaja e te shkoqisim ca gjera me praktike smiley

Ta shpjegon me details nje far Kuazimondo. Eshte ai qe shkaterron pllakat e mermerit.

si eshte kjo teoria e pllakave Moza? smiley

Teoria the?!! smiley

Noti hecen me nocionin se gjithshka rreth nesh eshte aty per te na sherby ne. Me ket kendveshtrim normal qe nuk te dalin llogarite. 

 

Naughty si mund te zgjerohet nje sistem i mbyllur sic e mendojne qe eshte shkencetaret. Ku zgjerohet? Cfare pjese te ekzistenxes perveteson gjate zgjerimit?

Po nese i ashtuquajturi universi yne,  sistemi yne i mbyllur eshte pjese e nje universi tjeter???? Distancat midis yjeve ne universin tone jane duke u shtuar....pra sistemi nuk eshte i mbyllur...Roseta Stone probe do u jape se afermi shkencetarve te dhena te reja.

E drejte...nuk eshte i mbyllur...

duhet te merret ne konsiderate dhe hipoteza tjeter: po sikur universet e tjera te jene brenda universit tone. logjikisht duket e pamundur qe nje sfere e madhe te rraset brenda nje sfere te vogel por shkenca ketu fillon, tek zhbirilimi gjerave qe duken te pamundura.

u larguam shume nga tema...por, keto jane thjesht hiipoteza...pyetja eshte mbi evolucionin...spiritus ti e beson si teori? 

Kur e kam msu ne shkolle teorine e evolucionit me eshte dukur shume e bukur per ta besuar, ke parasysh shpjegimin: pershtatshmeria me mjedisin, erdhi nje periudhe thatsire...majmuni u cu ne kome, cliroi gjymtyret e perparme, u kriju dora, ..dora kapi shkopin..zjarri..mishi pjekun, seleksioni natural, trashegimnia etj. etj. Por me tej, kot nuk thone tu u rrit e tu u pjek, ca gjera te vogla ne dukje por qe krijonin pikpyetje dhe fillon e dyshon. Nje fakt eshte kjo puna e diferencave ne urinim, lere ca thote Ron marksisti, qe e shikon si zakon kulturor. Pastaj nje fakt tjeter eshte se nese ne boten e kafsheve (prej nga mendohet se vijme) meshkujt jane gjithandej me te bukur, me terheqes (nga fazani ke luani) kurse ne boten humane eshte e kunderta, femra eshte sexi bukur. Keto ma lekundin besimin evolucionist dhe krijojne nje te care te vogel prej nga Zoti me buzeqesh si mistrec.

lere ca thote Ron marksisti, qe e shikon si zakon kulturor

Jo mer jo, nuk me paske kuptu. Nuk thashe qe pozicioni i shurres eshte zakon kulturore por qe eshte i mandatum nga Perendia. Dmth perendia e ka thone me te shkrujtme ne librat e shenjte por duke pas parasysh qe robt shpesh here nuk e kuptojne ate qe lexojne athere vendosi qe tja bej robve me te thjeshte ate qe ke dash me thone, burrin e beri qe te shurrosi ne kembe dhe gruan ulur. 

Shkurt: Pozicioni i shurres eshte veper e Zotit jo e robit!

ah, ok, kshu po . mire se erdhe ne Islam, Ron smiley

I nderuar Spiritus .Pyetjen e kishe shumë të qartë . Brënda një sistemi . Po u zgjerove me "të shkelura syri " nga Zoti atëhere duhet ti përgjigjesh edhe Popullit.

Zoti i paska Yjet si punë KOQESH kështu ? I kruan  ? Herë i afron herë i zgjeron sipas të kruarave . Po si shumë koqe paska ? A thu të jetë edhe krijusi këtyre sikarëve në tokë ?

Besohet vetëm në se robi e lidh në mënyrë shkencore me thënien e pa Evoluar që nga Koha kur është zbuluar . " Duhet të kesh KOQE të merresh me këto punë " dhe besoj kjo do jetë arsyeja që u grumullun e hudhën pare shumë Koqe për Koqe sa bënë këto fusha studimi .

Vetëm mos harrojmë që gjithshka ka Interpetim me Gjuhë Njerzore . Nuk e njohim gjuhën e Zotit . Ka një mundësi ne se thellohemi në shënjat e Gjëmbit , që unë ndoshta nga shumëkush i çmoj dhe vlerësoj si Gjuhë perëndie smiley

Njeriu MBRET i Tokës ose ZOT i saj . Pastaj ka dhe nga këta me Geo me Nasa e Black materrs smiley sa të dush mer jahu

Ti qenke shume rende lale...smiley...edhe arsyetimin e paske pertoke..smiley

Ja kështu fillon dhe hyn në jetën Reale ..me shënja . Isha i bindur që gjuha e sh.Gjëmbi ndikon dhe ....ja fakti te JU .

Në një rresht ose as Gjysëm rreshti ..dy të tilla smileyHera e  parë që tegon se je KOQE  e zotit në tokë ! 

Nese une jam koqe ti cfare i bie te jesh e ke mendu najher?..smiley

Vallaj mirë e ke .Po ca Zoti i ma mshef . Ca i bo me dal në Mexhlis dhe Ulërijnë ..Koqe jam Vetë smiley

Dhe mos ma merr për keq , edhe kjo tani është në shënjë evoluimi sepse harrite të fillosh të njohësh veten. Nga i dërguari zotit në Tokë , një KOQE e rëndomtë e tij .

Hajt me shnet se dihet që je pasionat i Ton KM Bosh smiley

Po ajo pjesa e distances mes yjeve neper te cilen po zgjerohet universi ca eshte?

Syri i njeriut ka shkuar miliona vite larg por jo aq larg....Kur ne shohim driten e nje ylli qe shperthen, ai yll ka shume kohe qe eshte shperbere.....miliona vjet qe ka vdekur......universi yne eshte duke u zgjeruar me ritme te shpejta ne pafundesi.....prandaj shkencetaret mendojne se ka shume univerese me te medha se i yni.

Po esht i njejti problem per gjith universet dhe per gjith materialistet a si quhet. Problemi se ku u krijua dhe ku po zgjerohet universi.

Nuk e dime nese eshte problematike per gjithe universet aq me shume qe jo te gjithe bien dakort per shumesi universesh. Sa per krijimin fryma e pergjithshme bazohet ne bing bang kjo ndoshta edhe qe 95% e shkencetareve jane evolucionist.

Ok mos ta quajme fare univers apo shumesi universes . Quaje gjithesi. A po zgjerohet gjithesia? Nese po neper cfare po zgjerohet?

Nuk jemi ne gjendje ta shpjegojme sic te thashe edhe ne fillim. Per shume vite frika ishte qe universi yne do perqendrohej, por papritur u pa qe yjet ne univeresin tone po shtojne distancen ndaj njeri tjetrit me shume shpejtesi vec te tjerash. Kjo coi ne hipotezen se ka nje shumesi univeresesh e jo thjesht gjithesi, qe veprojne me njeri tjetrin. Fizikisht sot po zgjerohet distanca midis yjeve ne universin a fshatin tone gje qe nuk mendohej me pare.

Edison i gjeta nje aspekt fetar ceshtjes duke kerkuar pak ne google...mos e merr per keq..por, duket pak logjike...mgjths...duhet ta shoh me thelle ceshtjen...

http://www.islamreligion.com/articles/1560/

“And the heaven We created with might, and indeed We are (its) expander.” (Quran 51:47)

At the time of the revelation of the Quran, the word “space” was not known, and people used the word “heaven” to refer to what lies above the Earth.  In the above verse, the word “heaven” is referring to space and the known universe.  The verse points out that space, and thus the universe, happens to be expanding, just as Hubble’s Law states.

That the Quran mentioned such a fact centuries before the invention of the first telescope, at a time when there was primitive knowledge in science, is considered remarkable.  This is more so considering that, like many people in his time, Prophet Muhammad happened to be illiterate and simply could not have been aware of such facts by himself.  Could it be that he had truly received divine revelation from the Creator and Originator of the universe?

Nje fakt qe tani e vura re...zgjerimi i universit...qenka parashikuar para 1400 vitesh..dhe vetem ne 2012 u provua...besoj se kjo smund te jete rastesi...me nje fjale..shume pak mundesi ka te jete e atille

Mire qe po zgjerohet. Ndodh te fry dhe nje tollumbac e ai sigurisht qe.zgjerohet por problemi esht qe.per ateistet ekziston vetem tollumbaci.

Ky eshte problemi se ne si qenie njerezore shikojme gjerat me date krijimi dhe skadimi...Shkeca po e pohon se universi mund ekzistuar ne infnity dhe nuk ka date krijimi apo skadimi

MUND?!...Arto..une gjate gjithe ketyre qe kam thene nuk kam perodorur ndonjehere fjalen mund kur jap nje mendim perfundimtar...Ajo qe sapo thash me siper eshte fakt i provuar dhe per mua eshte shume i besueshem per vete fkatin se kuranit nuk i eshte bere update akoma...kete fakt e di dhe lopa...Nese do te flasesh me hipoteza...imagjinata e njeriut eshte shume e zhvlluar...

Sistemi mund te jete i mbyllur e te zgjerohet. Pyetja ku zgjerohet ka te njejten pergjigje per pyetjen tjeter, po big-bangu ku ndodhi?

Ketu dua te them qe feja dhe shkenca jane shume te lidhura...sepse normalisht gjithe keto vetem nga pikepamja fetare shpjegohen...fatkeqesisht edhe pse ne nuk e pranojme fene..por, ne ditet tona ai eshte i vetmi shpjegim...

Vecse ti e ul steken ne nivel naiv. Dmth ve ne dyshim evolucionin, qe eshte nje teori (model) i provuar mjaftueshem. Pyetja jote mund te kishte qene, po ky kodosh evolucioni nga doli.

Jo jo..aspak...nuk kemi ndryshim lloji...aspak...si thua ti?

Ti mund te besosh dhe je i lire te besosh cfare te duash  por shkenctrate fizikantet ata qe studiojne universin dhe galaktikat e univers e pertej universit , thone se atje , nuk ka zot pra nuk ka  nuk ka asgje. Askush nuk ka krijuar universin  Feja shpjegon krijimin e univerzit nga zoti, por nuk shpjegon dot dhe nuk i jep dot pergjigje pyetjes

Po Zotin kush e krijoi ? !! smiley 

Ilirjan...shoh se ne fund te pyetjes vendos edhe nje buzeqeshje...qe ne fakt nenkupton...qe..shiko sa i zgjaur jam une..une ju kapa mat..he po kesaj cfare do i thoni?!....Epo pak a shume nese vertete ekzisoton Zoti une nuk do shqetesohesha per ta pare pasi e gjithe kjo balance qe shkrencetaret prvojne cdo dite e me shume eshte e pamundur te qendroje pa nje ndiim te jashtem. Normalisht nese provohet ekzistenca e Zotit atehere une si qenie..si krijese e Zotit...gjeja e pare qe do mendoja do ishte per cfare me krijoi Zoti...jo kush e krijoi Ate...e kupton muhabetin ku eshte?..mos na u hiq si i zgjut tani...

Normalisht nese provohet ekzistenca e Zotit atehere une si qenie..si krijese e Zotit...gjeja e pare qe do mendoja do ishte per cfare me krijoi Zoti...jo kush e krijoi Ate...

Aha, mos pyt per me nolt dmth, se kalo ne kompetenca te Byros Politike, right? smiley  (<-- kjo e qeshmja nuk osht me kallxu squtsi, po se m'u qesh vertet,,, smiley   <-- edhe ktu, e kshu me radhe  ..)

kjo lloj diktature e paster eshte thelb i mendesise se rretheve me besimtar - kjo islamikja po e po, por edhe e cdo lloji cool-lliku tjeter, kisha universale, ta zejm, you name it, same shit: Mos pyt per me nolt, se ato jon si ai buletini i verdh i ATSH-se ne vakt, i rezervum vetem per shoket e birojt.

fuck it man! I am never gonna allow some asshole with a robe to make the interpreter and the censor for me and the supposed Him up there. if He needs a translator, forget it! if the translator and/or He do not wanna answer questions, well, this becomes very questionable, doesn't it?

So, who/what/how created the so-called creator? Throw me a bone here. smiley 

Respekte!!!...smiley

Po eshte per te qeshur ne fakt, se kur flasim per krijimin, si proces fizik, apo jo ne kte kuptim lind vetvetiu pyetja mire zoti na krijoi ne , po vet zotin kush e krijoi ?  Dhe kete `procesin` e krijimit vet zoti e komplikon nepermjet fantazise dhe fantazia pastaj shkon me tutje, se edhe fantazia eshte e pafundeme, prandaj dhe jo vetem une por shume te tjere si une thone po zotin kush e krijoi ? smiley 

.si krijese e Zotit.

Ja ketu e prish ti ! Kjo thenie sot ne shekullin e 21 eshte e diskutueshme dhe eshte shtruar per zgjidhje shume kohe me pare nga Darvini, dhe nuk mund te thuash ne si qenie, si krijese e zotit , se nuk u a shpjegon dot te gjithve kshu kaq thjesht,   sepse edhe njerezia sot nuk mund te jne te gjithe njesoj, nje prerje, per ta besuar kete qe ti sa po the ! 

Jo jo Ilirjan...fantazia nuk eshte e pafundme..fantaiza eshte e fundme....dhe ajo kufizohet vetem brenda asaj cfare ti ke apre..ti smund te imagjinosh ose mendosh dicka qe ti nuk e ke pare..pershembull qeni nuk e koncepton dot ngjyren jeshile sepse vetem dy ngjyra shef..bardh e zi...me nje fjale ne duke qene te kufizuar une..mendoj se nuk mund ta konceptojme dot Zotin si krijese sepse vete ne jemi te kufizuar...edhe imagjinata jone eshte e fundme...une besoj se Zoti thjesht mund te kuptohet me keto shkaqe ku ne jetojme....me nje fjale me kete balance dhe rregull..dhe teoria e darvinit ska pike vertetesie shkencore...

Po te jap te lezosh nje fraze te nje fizikanti matematikan britanik nje nga mendjet me te ndritura te koheve moderne, Steve Hawking .

"We are each free to believe what we want and it is my view that the simplest explanation is there is no God.

No one created the universe and no one directs our fate. This leads me to a profound realization. There is probably no heaven, and no afterlife either. We have this one life to appreciate the grand design of the universe, and for that, I am extremely grateful.

Kjo fraze eshte edhe per ty edhe per mua, Une kete qe thote ky burri mencem, e besoj, e kuptoj shume mire dhe jam dakort kur thote qe atje lart smiley nuk ka Zot !  Ky thote me terma te thjshta per ta kuptuar te gjithe me pak fjale, por edhe per ata qe besojne se atje lart ka zot, nuk u thote qe te mos besoni, cdo njeri eshte i lire te besoj cdo gje dhe ky eshte thjeshte nje opinion i yt ti besoje po deshe qe je krijese e zotit ! smiley ose pas vdekjes do te jetosh ! Kjo eshte e drejta jote ! Po atje lart zot nuk ka Atje ka vetem ligje fizike qe operojne dhe kane operuar per miliona vite ne menyre perfekte ku mndja jone nuk eshte e afte ti zbuloje te gjitha, me gjithse kerkimi per te hyre thell ne keto ligje ka qene dhe eshte shume i madh per ti zbuluar ! 

Edhe une kete e respektoj..por, vetem se e thote ky nuk do te thote qe ashtu eshte...plus ky bobi nuk permend asnje fakt eprse nuk ekziston...plus...ajo qe te thashe me siper...eshte shume e vertete...nese ky ka thene ate qe ka thene me siper...i bie qe cdo gje te jete kot... me nje fjale e gjithe kjo balance i jemi te falemidnerit nenes natyre...Ilirjan..dimensionet sa vijne edhe cdo dite behen me te besueshem si teori..nese ato zbulohen athere pas kesaj bote mund te jete cdo gje...NASA thote qe universi sa vjen e zgjerohet...por, eshte edhe kjo..sikur ti ta shihje Zotin serish sdo e besoje per mendimin tim...Njs...ishte kenaqesi qe diskutuam..smiley

Nese se fjen se ku ka ndodh atehere nuk qendron. Big bang eshte nje rren e fese. Kohet e fundit e pranoi dhe papa big bangun.

Big bangu rren e fesE?!...kjo ska lidhje..big bangu eshte teori shkencore..pothuajse te gjithe ju jeni kunder nje lidhjeje mes fese dhe shkences...plus..papa shkoi u fal dhe ne xhami...ska shume lidhje kjo..

Dmth ti ke Papen sic kane ca Salen, mjafto ta thote ai ene u dhi.smiley

Jo mor djal jo...une nuk paragjykoj askend...nese do e kisha papen ashtu ne momentin kur shkoi ai ne xhami..do kisha shkuar dhe une..thjesht per prove...njs...mos dil kaq shpjet ne perfundime o burr..smiley

Po s'ishte per ty mer. Ke vizore ti apo jo te shofesh sirane e postimeve? 

Me fal...por, u bene shume..pa dashje komentova edhe te Shume pikepyetje pas Minsk II...smiley

Un nuk besoj te big bang. Shkenca dhe feja po.

Gjithashtu...por, bing bangun mund ta pranoj si teori..por, cfare e shkaktoi etj etj...qe kalojne nga hipoteza ne hipoteze..eshte sh e veshtire per tu besuar...

Po pranove big bangun ke pranuar qe inekzistenca ekziston. Flas nese logjikon ai ateistet qe thone ska dimensione te tjera por vetem ky i materies eshte. U krijua dhe po zgjerohet thone. U krijua vete brenda nje dimensioni te vetem. Edhe po zgjerohet neper budallallekun tone. Se neper cfare po zgjerohet ky krijim i rastesishem hajde gjeje.

Kur faktet kundershtojne bindjen, ndrysho faktet, tha. 

Big-bangu eshte shume i deshperuar, ne kete rast. smiley 

Prap pyetja fatale mbetet, po formulat e mekanikes kuantike ku ishin para se te krijonin dynjane. 

E ke bezdi te ma spjegosh pak kete pjese te lutem?..kerkova ca gjera ne net..por, spo me puno truri...vajti vone me duket...smiley

Nuk ka shume per te shpjeguar. Robt kane gjet variante kur dynjaja mund te krijohet nga hici fare ne baze te disa rregullave te mekanikes kuantike. Por mbetet pyetja, ku ishin keto rregulla kur me pare s'kishte gje fare?

PS. Ne fakt eshte provuar qe grimca elemetare krijohen gjithmone dhe zhduken prap mbas nje kohe shume te shkurter. Por efekti i tyre eshte i mateshem, pra nuk eshte fantazi.   

Do te thuash qe nje aminoacid mund te krijohet gjithmone dhe te zhduket prap?!...

Jo jo elementare disa shkalle me poshte. Po dhe dynjaja po qe se eshte krijuar nuk eshte krijuar ne forme aminoacidesh, por grimcash elementare.

Serish nga hici sdel gje...per mendimin tim ka nje krijim...por, eshte edhe dicka qe truri jone nuk e koncepton dot. Pershembull duke perdour nje sasi te vogel te trurit...ne kemi dyshime mbi dimensionet..nese do e perdornim trurin ne kapacitet te plote besoj se disa gjera do i shihnim shume qarte...

Studimi i hicit do te ishte kufiri i fundit i shkences. Mirpo kjo duket kontradikte dhe ta thuash. Nga ana tjeter s'ka ndonje garanci qe ne mund te kuptojme cdo gje. Kufiri mund te jete dhe ne aftesite tona konceptuale. Psh s'ka bir none (me nje apo shume tru bashke) qe e vizualizon boten me me shume permasa. 

Tesla e beri ket. Eksperimenti i Philadelphia u be bazuar ne zbulimet e teslas. Aty ndodhi nje aksident dhe u be udhetimi ne kohe. Bashkim materialesh te ndryshme. Lsh hekur brenda.ne dru. Njerez te murosur be anije etj. Ky udhetim ne kohe ne dimensione te tjera shpjegon krijimin dhe zhdukjen qe normalisht me shkencen standarte duken te palogjikshme.

Amon mer nei numer llotarie po te ra rasti me udhetu ne kohe. Bej be qe nuk tregoj. smiley

smiley

Ne fakt eshte nje liber..se mabj mend i kujt Autor...e ka titullim Kthimi te Zoti ne Rusi...flet me shume gjate kohes se luftes se ftohte....dhe duke perdor pak a shume mjete te dimensioneve te tjera arrijen te marrin info...eshte shume interesante..pasi referencat jane shume te qarta..plus...eshte nje numer shume i madh shembujsh...pastaj..eshte edhe kjo qe shpirti eshte vertetuar qe ekziston edhe ne menyre shkencore...dimensionet dhe qe jemi te kufizuar eshte nje fakt i sigurt per mendimin tim..

ne fakt  teoria e kunatizmit  tenton te spjegoje qe dynjaja ka qene dhe nuk ka ndodhur ndonje big-bang kaq e aq miljon vjet me pare..smiley

Edhe ashtu mund te jete. Por duke patur parasysh te dhenat eksperimentale (si rrezatimi fillestar), duket me shume si tentative per te fshehur "plehrat" poshte qylimit. 

po mire, teoria  e big-bang   spjegohet, ne nje fare menyre, me teorine e relativitetit.. dhe pikerisht, teroia e relativitetit i jepte kredo teorise se big-bang..  

mirepo kjo ndodh tashme edhe me kete torine e  ''grimcave kuantike'', e cila eshte shume me e thjeshte   te spjegohet sesa  te flasim per nje shperthim ,apo seri shperthimesh  spektakolare  miljona vjet me pare.. pra teoria e  grimcave  kuantike  sugjeron  kthim te  elementi, bazikja per spjegimin universit..

Nuk eshte pune teorish, por faktesh eksperimentale, qe bengu i shpjegon me mire. Ne fund te fundit te dy variantet te cuditeshem mbeten, si me krijim apo me ekzistence te pafundeme, dhe do mbeten mister per ne qe jemi vete brenda sistemit. 

Perse mbetet i cuditshem me krijim?!..ne fakt me krijim mua me duket cdo gje shume e thjeshte...

Me Zot thu ti? Atehere cudia nuk zhduket po vecse pranohet perfundimisht. Ec e studjo Zotin pastaj. 

NE fakt pertesa per me e studju eshte pune tjeter...smiley

Jo pertesa, por mundesia. Kuptohet vec Tesles. smiley 

...Ne fakt cfare me bezdis mua me shume personalisht..eshte qe..nese ka krijim i be qe kjo pak a shume te jete nje test...dhe une sinqerisht qe sdua ta di testin...smiley

Ti e paske inotin me Shefin e Modh atehere, pse Ai e jo Ti dmth.smiley

hahaha...jo jo ca inoti rri amon se do na vije ndonje bela..smiley...se ska shaka me keto gjera...se ku ishim me temen ku dolem..smiley...kush guxo me pas inat me shefin o burr..mgjths une skuptoj pse ka te apsur dhe te varfer...?!..kaq sna do Shefi?!

Esht vertetu shkencerisht qe universi nuk do kishte kete rregullsi pa nje force te jashtme. Mbase ajo qe quajme ne zot qendron ne nje dimension tjeter. Psh shikoje kete realitet apo dimension si nje program kompjuterik te krijuar nga nje programues. Nje realitet virtual ku brenda tij ekziston pafundesia. Pak a shum si matrix.

Po shume e drejte...besoj dhe une qe ka nje force te jashtme...dmth Edison ti thua qe kjo eshte prove?

Eshte me teper prove e terthorte. Jo direkte pasi shkenca ka trend materialist e as nuk i verteton e as nuk i hedh dot poshte dimensionet e tjera.

Nejse ndajeni ju te dy, ajo kerkesa ime modeste qendron. C'pune prish nje miliarderr me shume a me pak per gjithesine. smiley

..se ke keq...

Mos kemi thy gje rekorde me komente?!..smiley

Do kete qene tape programuesi atehere, ose ka mbaruar Kristalin. smiley

Tani si cdo program ka bugs edhe ky univers ka shkabat e veta. Asgje sedht perfekte. smiley

Greket e shpjegojne me thjeshte: kishte Chaos, pastaj doli variablet: Uranius dhe Gaea (Gaza sot, apo Gaia moderne)... pastaj biri i tyre Oceanious... etc. pastaj Giants and Titans... edhe mitologjia vazhdon..

Big bangu eshte tentativa moderne per te larguar njerezit nga perdorimi i trurit duke ja mbyll mundesite vetes te perceptoje dimensione te tjera. Si dikur qe paganet i digjnin ne turre te druve edhe sot binden qe jan majmun te rastesise. Dhe me e.keqja esjt qe i bindin se po evoluojne fizikisht per tu pershtatur me ushqimet McDonald's. smiley

smiley

E mira dhe e keqja nuk paskan fund smiley

Kete krim vetem Saliu mund ta kete bere.smiley Kerkoi mer dimensionet e tjera, kush po te ndalo. Vecse nga simulimet qe kane bere robt del qe dynjoja mund te jete stabel vetem me kaq dimensione sa ka. Nejse, pse s'thu qe ti inotin e paske me hamburgerat, e i bi onash e onash jo big-bangu, evolucioni etj. smiley.  

Si hapen mundesite per te perceptuar dimensione te tjera? smiley

Psh mos tu thuash njerezve qe po te jesh i vetedishem gjate gjumit te ka pushtuar djalli sic thote feja ose je cmendur sic thote shkenca e ti dendesh ne medikamente apo lutje a ku di un cfare por ti lesh te lire te perdorin dhuntite e tyre.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...

Te ka pushtuar djalli po te jesh i vetedijshem gjate gjumit?!...cila fe e thote ate se na bere kurioz tani..smiley

Te gjitha fete mesa di. Kto monoteistet them. Nuk dun ti len njerzit me perdor ket dhunti qe kan e te eksplorojn dimensione te tjera. Feja ju thot ju ka pushtu djalli. Shkenca ju thot jeni cmend apo ishte nje cast keqfunksionimi truri dhe duke besu ket e minimizojn si fenomen. Ato rradh her qe ndodh marrin naj qetesues. Me e forta qe kan frik tua thon miqve kto eksperienca ngaqe i marrin per te cmendur. smiley diktatur mer diktatur psiqike.

Mesa di une krishterimi ka pas patur kshu idesh..por, ato kane qene shume kohe me pare..tani jane ngaterruar shume...u eshte bere menja corbe...ne lidhje me gjumin dhe endrrat...Islami fliste pak si ne menyre me logjike...kto te tjerat si kam ven re...smiley

Nuk e di per dhunti pasi vetdija ne gjume besoj te futen nen ate qe quhet hipnagogji dhe eshte fenomen i shpeshte. Nese e ke fjalen per OBE pastaj, dakord, fete e krishtera, myslimane, judaiste e kundershtojne si praktike e lidhur me djallin, por eshte mese e njohur dhe normale ne fete me prirje me te larte spirituale. Pra, vetem nga keto ane te botes shihet me dyshim. 

Nejse, s'me binde me keto dimensionet tjera. Nga e di une qe eksperienca jote apo e imja, le te themi, nuk eshte veçse produkt i mendjes? Dhe si te konsiderohet me seriozisht se nje teori e provuar me fakte (te pakten aq te mjaftueshme sa per te krijuar bindje)?

 

Jam i sigurte se Noti ka ardh edhe me pare ketu. Grëk ka qen dhe atehere; pak a shume me te njejtin diskutim. Ne mos, shoke banke. smiley 

Si cdo koment i yti edhe ky ne ajer..smiley

Me kete merret NASA per momentin..dhe une fatkeqesisht nuk punoj prane tyre...por, di qe zgjerimi eshte duek ndodhur..dhe per momentin flitet drejt apfundesise...ndoshta me dimensionet qe edhe une e besoj qe ekzistojen mund te shpjegohet..nje shpjegim tjeter i jepet edhe arsyes qe ne si qenie jemi te kufizuar...PErshembull ne perdorim thjesht nje pjese te trurit tone..nga njera ane e kemi te pamundur ta kufizojme pafundesine...Kete as une nuk e di..por, kam beismin se NASA nje gje te tille nuk do e nxirrte kot..plus eshte vertetuar qe zgjerohet. Por, do e kerkoj kete dhe nga darka ndoshta te kthej nje pergjigje...smiley

Noti, te keshilloj te lexosh Brian Green. Filloje me "the elegant universe", "the fabric of cosmos" dhe vazhdo me "the hidden reality".

 

The elegant universe e kam lexuar..por, keto dy te tjerat jo...njs...mbase i hedh nje sy...

Po ska logjik kjo. Do besh kerkime dhe do marresh ca zbulime vl te black matter. Kam pare qe e perkufizojne black matter si energji por jo si territor si hapesire.

Jo jo mos ki merak..une kerkimet e mia nuk i bej ne "tym". Nese nuk bindem ne menyre shkencore dhe logjike nuk e pranoj nje teori..

Me shum pergjigje do gjesh ne forume astral projection sesa ne zbulime shkencore pasi sic ta thash shkenca ka trend materialist dhe ajo pjesa e zeze eshte thuajse inekzistente per shkencen.

Jo jo...se besoj..kam nje ide tjeter...ndoshta do perpiqem ta permblesh me vone..kru te jem pak me ii kthjellet se jam lodh icik nga puna sot...

Hudh tjetri 1 gur n'peshk ene tmerrohen kamunistet revolucionare smiley

72 virgjerusha Gaz!!! Mos u tut!!! smiley 

Bame, sektorin e evolimit e mulo Roni smiley

Une poezine nuk di ta boj, por per ta dallu e dalloj. Kjo me poshte eshte poezi:

feja pa shkencen eshte e cale dhe shkenca pa fene qorre 

ja ta vej kshu qe te duket me mire:

feja pa shkencen eshte e cale

dhe shkenca pa fene qorre 

Nuk eshte rasresi hic qe teatri ka lind ne greqi! Jam i sigurt qe relievi i Greqise inspiron shpirtin per poezi. (Im having serious thoughts to do a PHD me titull: Geography and Art: The curious case of Greece. 

 

lol...Ok ne rregull...le ta supozojme qe une e kam gabim..por, asnje nga ju nuk po me verteton te kudnerten..kjo eshte e keqja..smiley

Vertetimet ti japin qendrat civile zakonisht. 

Kjo i bie qe ti sduhet te japesh as kundershtimet...

Tezen ta dhashe. Antitezen e bere vete. Tashti sinteza te duhet dhe je ne rregull.

ok ok...

Rono,

nigjo mu, beje kshu: "the evolution of thoughts; science and religion according to post modern neocommunists! smiley

Neocomunists..thot...smiley

E kena zon' mat; o do pranoje fene o evolucionin! smiley

hahahaha....evolucionin nuk e pranoj une se ska kuotim por,,,fene nuk e di..sma mbush shume syrin...aq me pak duke pare kishen ketu qe ben kerdine...por, se di..ndoshta hmmm..buda?!..smiley

E kisha per Ronin, meqe eshte Marksist smiley

Me fal, po ti qeke pak ateist....te paragjykosh fene duke u bazuar ne sjelljen individuale te prifterinjve apo institucioneve fetare tregon mosbesim. Po sikur institucionet fetare te jene thjesht sipermarrje financiare te ngritura padrejtesisht mbi nje Fe te paperfaqesuar por te besueshme????

Kete gje po e le te hapur tironco..nuk po them qe jam pro fese..sepse nuk eshte se kam studiur nje fe perkatese...por,. jam i bindur qe edhe veprimet qe bejen shume prifterinj apo ISIS nuk eshte se jane te bazuara ne fe..se besoj te kete fe qe udhezon krimn...pervec disa idiotlliqve qe kerkojne sakrifica njerezish..rituale idiote...me pak fjale...nuk eshte se jam ateist..aspak...

Do te kisha nigju megjith qef Gazo...po te kishe sadopak NJOHJE! 

Ah po, po te ish tema se cfare syre duhet te themi para kurbanit aty do te nigjojsha se aty ke NJOHJE!

Stephen Fry i pergjigjet pyetjes se nje katoliku te devtoshem irlandez smiley

Çfarë të bësh ty që tu ka mush mejtimi mëndjes se mund të bësh Teori për hir të Teorisë se ka lexu LIBRA smiley  Na në kohën tonë në fshat përdornim

" Është i knushëm .I ka mush raftet gjiF libra "

Dhe të të kënojë fshati nuk është pak .Po ti do dhe përgjegjës Vatre Kulture smiley Jo po " NASA shokëni " jo po e ke pa "Na Geo " jo merr thotë ai tjetri " Matter blacku osht energji nuk osht teritor " smiley.....Të paktën të dish ta lidhësh si Behari Çelikun nga ana Ideolllogjike kur ta pëjesë koisari

përse na duhet evolucioni

Dhe po nuk e çpengove të vinë në ndihmë me neocomunist ka thonë Frojdi smiley

 

O cun..nuk e di se cfare moshe apo edukimi ke ti..por, pa keto ato nasat e Na Geo..eshte e pamundur te besh jete akademike...kshu qe nese nuk ben dot nje dicka me te mire..te pakten mos e kudnershto kot..pa baza...

smiley...naughty, hajt te byrazeri te te jap leksion gratis!!

Merr dhe tavllen, zaret e nja 2-3 koqe kandari, se do na duhen per eksperimente!

Gazo ja nji pytje per ty:

a prishet avdesi nese pjerdh?

Roni,

thats a cheap shot smiley

po ti pse ke frike prej fese e prej pytjeve te Naughty-but-clever ? 

Ne kuranin e madherishem e ke te sanksionume qe si besimtare duhet ti japesh pergjigje cdo pyetje qe ben jobesimtari per islamin. Ti boj si te dush! 

Kur u bone Pabesimtar ti Rono? smiley

Rono ta kishge lexu kuranin e madherishem ti..se besoj se do flisje kshu..te pakten do ishe icik me i moralshem...se kam lexu kuranin por, se besoj te permendi kurani fjale si "pordhe". Ti qe supozohet qe ta kesh elxu na ilumino pak cfare thote? ..smiley

Naughty-but-clever,

u prishe terezine kamunisteve, do mallkohesh prej tyre smiley

Surat An-Nisa (4) verse 43, Allah (swt) states: 

"O you who have believed, do not approach prayer while you are intoxicated until you know what you are saying or in a state of Janabah, except those passing through [a place of prayer], until you have washed [your whole body]. And if you are ill or on a journey or one of you "comes from the place of relieving himself" or you have contacted women and find no water, then seek clean earth and wipe over your faces and your hands [with it]. Indeed, Allah is ever Pardoning and Forgiving." - 4:43 

The particular phrase in relation to the word الغائط (Al-Gha'et) has been translated using many different phrases and terms. Some of the examples would be: 

"comes from the place of relieving himself" - H K Saheeh 

"cometh from offices of nature" - Yusuf Ali 

"comes from the privy" - Arberry / Shakir 

"fecal-related excretion" - Khalifa 

"comes after answering the call of nature" - Hilali / Khan 

The problem now remains, which of these translations actually give a precise definition of the word "Gha'et"? The word الغائط (Al-Gha'et) literally translates to: human excrement. Excrement is basically the process of eliminating waste products from the body. This verse does not specify exactly what these waste products are, whether it refers to solids, liquids, or gases. 

This is where the Hadith plays a role, the specification/clarification/explanation given by Muhammad (pbuh). And that does include passing gas.

Po tashti?????

Kush po kundershton smiley

e bukura behet me e bukur kur dikush mendon qe ka nje argument dhe pastaj e perforcon me evidence e referenca te sakta! Cheers smiley

Osht bo i veshtir peshku, o Gaz smiley

smiley 

Mbase jo per nje fart, por kur meno se sa kollaj mund te kalohet ne shart... Me qen mrena...

Bame fakti qe Gazi nuk e dite qe po pordhe prishet abdesi me be te medoj qe shume falje Gazit i kan shku dom. Dmth Allahu nuk ja ka numeru. smiley

Nuk duhet ngatarru me faljen mejtoj se ajo me Sumë lart bohet .Dhe Gazrat nuk kanë ku venë përveçse drejt Allahut . Nr nuk osht problem mejtonj . Një shënjë e Gjëmbit flet sa njëqint komente smiley

Lind pytja o Ron, si mund ta zgjidhi Gazi ket problem? Si mund te behet pordh-proof?

Ket nuk e di!

Ama di te them qe robi po nuk pati kujdes bije ne zina*

*Zina do te thote mekat ne gjuhen e Profetit. 

Gruja qeka si midhja o Bame!

Po ti vesh re edhe ato qe vishen me burka te zeza si midhje duken. 

Kjo shpjegon dhe oreksin tone per midhje. 

Tani veç meritës " y none sa komente " dhe gjetjes raele që ka bërë ai më sipër për të tilla prurje " Hedh një gurë ...." do të them shkurt përse je KOÇ ..jo i dëmshëm.

Dija është Proces nuk është Lexim . Nga fshati nuk kanë  dalë deri tani të ditur .

Leximi është të ndriçosh mëndjen po nuk të shpie asnjë hap drejt akademikut .Përveçse drejt sharlatanit .Është njësoj sikur të të vijë dikush ty si " Akademik " i NASA smiley të të flasë për Ilia Topen kur qe student misri në Gjimnazin Bujqësor të Lushnjës , që e mba veten për shkencëtar .

 Ti kudo që të jesh qoftë edhe pjesë e ekspirementimit në laborator Realë do të kishin mësuar që Sot është Teoria e Integraleve . Nuk është Koha e ndalur tek ATOMI . Kështu qeka Bota deri sot ..përbëhu -shpërbëhu e përsëri përbëhu në një mënyrë të re ..e pa mbarim . Zbulo e ik më tutje . Zbulimet edhe para 100 vjetëve shpesh sot vlerësohen me DOKRRA dhe vetëm Dokrraxhijtë merren me to ose emisione Dëfrimi të të ngeshmëve.

Kështu që pa u zgjatur me që e deshe shkencërisht mer Jahu kjo kategori quhet squpverdhë . Dmth ka dëshirë por është në fazën e Pordhëve .

ok te hapkten une mund te kem deshire o Idriso...por, ti je akoma ne fazene hicit...sepse e sheh cdo gje si lopa...lopen po ta lesh ne bar te haje...ha gjithe diten...deri sa ja ben bam...nese nuk shkon i zoti ta marri...kurse nje rob qe mendon ja ben njehere ne jete pyetjen vetes..nga dolen gjithe keto...por, njs me kete arysetimin tend..nuk rpes qe ta besh nje gje te tille...

Dmth merre me hare .Ta kishe prurë si dëfryese apo hajde de .Po fut në mes dhe këta syfryrët me ...." Black materr osht energji mer jahu ..." smiley futi dhe vetes pompozitet "se NASA se NA Geo mer jahu " dhe ja ku jemi te shkallët e pallati mush me Akademikë smiley

Jo flakë për flakë dhe me inat .nuk rpes... Ti mos rpit mor xhan po kujdes me vrullin rinor se jo për gjë po të mbush dhe mëndjen që Pëjet me Mejtim të Mëndjes edhe Xhixhot pse nuk kanë Çitjane smiley

 

hmmmm..ok?! 

Oboboooo..sa komente...!!!..:O

Ty me të thonme dhe në Virtualitet ...smiley dhe të ngazëllejnë këta me gaz sume që gjetën shesh për kamunistë smiley Të thotë gjë ty si shkencëtar e si prurje me përmbajtje shkencore smiley

Në fshat tënë na rihnin po të thonim nga këto , dhe po ti thoje dy herë të këshillonin " çoje njëherë te doktori se nuk duket mirë "

Te kish mundesi te ringjallej Darvini, e te lexote cironkat, kish me pi menjihere Kocifos ! 

grave cili eshte mednimi yt per evolucionin?

Evolucioni eshte ligjesi natyrore.E ka thon ai burri botes, Rono , ke ... " Dialektika e Natyres " 

Grava...evolucion eshte tjeter zhvillim eshte tjeter...nese thua qe zhvillimi sjell evolucion po kjo ha debat..por, serish eshte debat i humbur...

Po nromale qe do e pinte...kaq shuem hipoteza idiote qe ka thene..kushdo te ishte doe  bente...

Ja te themi se ja kenduam edhe teorise se tij. Teoria jote cila eshte?

Darwini ishte shume modest dhe ne jete i kane rene shume ne qafe e ofenduar pa te drejte. Darwini nuk pinte kocifoz kur e tallnin e beri mire se disa prej kritikeve te tij me te forte ju kthyen ne ndjekes. Sot e imagjinoj qe do ndryshonte aspekte te teorise se tij pa prekur thelbin. Nje nga talljet qe i behej ishte tek vizioni i evolucionit te Ariut polar qe hante ne uje e evolonte ne Balene, gje qe ai e ndryshoi. Gjithashtu sot ai do kish ndryshuar ndoshta edhe evolucionin e paprovuar te dinozaurve tokesor ne zoq psh. Do kishte ngritur supet kur te shikonte perfeksionin e peshkaqenit si kundershti e evolucionit e ku e di une se cfare, sepse ne kete rast duhet te na ndihmojne peshqit shkencetare te fushes.

Nga krahu tjeter, Shkenca sot ka filluar te hedhe poshte edhe ca dyshime te agnostikeve te Darvinizmit. Pershembull citohej shpesh mungesa e gjetjes se fosileve ne stad evolucioni te ndermjetem. Pas shume kerkimesh filluan te dalin rastet e para te kafsheve me gjymtyre ne evolucion e siper, ku spikatin kembet e medha per te qendruar ne toke dhe dockat e vogla qe kishin filluar te perdoreshin per te notuar, tipi i fokes.... Megjithate 95% e shkencetareve mbeten Darvinist por sigurish me dyshime e pikepyetje personale.

Keto qe the jane pjeserisht te verteta...por, nuk e di per faktin prej 95% te shkencetareve te jene darvinist dhe personalisht nuk e besoj...Evolucionistët shkuan aq larg në kërkimin e një brezi të ndërmjetëm mes majmunit dhe njeriut, saqë në vitet 1912-1914 folën përNjeriun e Piltdounit si ati i vërtetë i njeriut. Fosili i gjetur përbëhej nga kafka e një njeriu 500-vjeçar me nofull orangutangu dhe dhëmbë njeriu. Por në vitet 1953-1954 doli në shesh se ky ishte një fosil i montuar dhe i treguar me rrugë kimike si shumë i vjetër. Këto lloj sajimesh na e vështirësojnë besimin në studimin e fosileve dhe e forcojnë tezën se evolucioni është, më shumë se sa një çështje shkencore, një bindje, një çështje ideologjike. 

Une nuk jam i fushes, e thashe edhe njehere, nuk hedh poshte mundesine e abuzimit me gjetjet e fosilevene ate kohe, me te njejten lehtesi qe hidhni ju poshte zbulimet bashkekohore.

Nderkohe elementet evolucionist te Darvinit kane depertuar ne shume fusha te tjera te shkences  e mund te thuash qe darvinizmi eshte deri diku ideologji gjithashtu, sic mund te trajtosh kundershtimin e Darvinizmit, ne baza snobizmi a deshirave siperfaqesore. Por 95% e shkencetareve, e kam pare si te cituar here pas here, shohin tek Darvinizmi nje teori te vlefshme, ....gjithmone ne pritje te nje teorie me te mire a plotesuese. Ju jeni pjese e atyre komentuesve qe ndajne bindjet me ate 5% tjeter, por me sa kuptoj une edhe ju nuk jeni i kesaj fushes por thjesht lexues i etur.  

Jo une e kundershtoj shume. Thejsht per faktin se nuk ka mjaftueshem fakte per te me bere qe ta besoj. Por, nese jane 95% e shkencetareve qe e besojne..i bie qe keta 95% mos te besojne as ne krijim. Pasi ne thelb evoluconi ate ka...mos besimin ne krijim. Gje qe me duket absurde qe nje shkencetar te mos e besoje. Por, njs nuk e mohoj as faktin qe e ke lexuar nje dicka sepse kot ne tym duket qe nuk flet. smiley

Pergjigjien me te mire pyetjes tende nese shkencetaret qe besojne ne evolucion a mund te besojne ne krijim,  mua me duket se tu pergjigj mire peshku fluturues dje kur shpjegoi se evolucionistet nuk merren me krijimin ne vecanti, jane teori te tjera qe hulumtojne origjinen fillestare....pra mund te besosh ne teorine evolucioniste pa qene ateist i thekur.

O ti n_male ,akoma me Harun Jahja-ne ti ore?

Kush eshte ky?!...smiley...jo thjesht ajo qe thashe ka me shume se 3 referenca..mos ki merak..se nuk flas kot..kushe e ka thene ate e ka bazuar mire..dhe e beosj..

Nga i gjeni kto thagma mor burr i dheut! smiley S'ka faj Taipi pastaj kur thote qe turqit kane zbulu Ameriken. Po te flej robi zbulut, cfare nuk pret.

PF, "libra" te tille ka sa te duash, nga te gjitha fete. Ne ketej kemi dhe keshtu.

NEse ky ka qene i pari qe i ka propozuar te gjitha keto..atehere ty te mbetet vetem ti kundershtosh nese nuk i pranon...por, se besoj se je aq i afte ti sa ti kudnershtosh...duke qene se as trute e gomarit nuk i ke...

ahaa, dmth e njihke mire...,po pse ke frike ta pranosh ?

Po c'a t'i kundershtosh ketij mor aman , ky duket qe nga emri c'a malli eshte , harun(trq)= kal(ose gomar) qe s'ecen dot drejt

ps- vetem mos me thuaj qe te quajne Sokol, kurseme pls

habitem me ate logjiken tende...shife nga emri thote...po perse kapesh me idiotliqe mor burr...clidhje ka emri?!...njs...une nuk enjoh kete tipin...por, kshu si e gjykon ti nga emri..nuk e gjykoj...por, njs...sdo e diskutj me shume kete em ty..se nuk paska kuptim...rrofhs per linkun por me duket interesant..smiley

naughty, testin e shkences e kalove me sukses, edhe qe paske durim gomori me u more me gomoret bravo te qofte.

tani qe te mos humbesh kot dhe te vesh ne dukje aftesite e tua ngado, edhe ne politike, hudhu nga tema e tritolit dhe na thuaj ndonje gje interesante edhe atje.

 

Ne fakt..BA per politke e kam mabruar...por, sdoja te merresha me me ate dege..po hajt se po e themi i mendim..smiley

Njëherë ta bënë vërejtje . Mos turpëro sallonin . Përcakto seksin se mund të jetë dhe Gomaricë ... Salloni nuk flet në përgjithësi dhe përcaktimi për kalim Testi të mbete nëpër këmbë pastaj .. Përveçse në se e justifikon me postmodernen të njëjtin seks debatues sidomos pëlqyesit . Ndryshe nuk të mbetet veçse ta mbyllësh me shprehjen shekullore të Gomarit

Edhe ne rrugëve jemi rritë . Nuk kemi evoluar .

Nuk percaktohet seksi ne epoken post moderne, dmth ne epoken revolucionare ngambrapamoderne pa dallim seksi.

Pranej simBoli i kesaj kohe eshte mushka (qe ashtu i do drute), e qe eshte nje mister genetik qe as Kriku i Saurrelit neo-darvinist nuk i jep dum.

Dhe ke pare i nderuar se tani na ka pjelle edhe mushka me konceptim te kontrolluar, dje u mor vesh qe kishte kalamaj qe e nderonin si prind, dmth tamam mushke e nderuar ...

mek mek mek

 

Thuj si të dush ti dhe unë . Me mushka me Gomar me lllapa llap me kalamoj pallati e hoka koqeje si pazar shkence , me sigla si mënyrë e thellë angazhimi të shoqes Gjëmbi smiley i boni vllai

"Y none sa komente "

Se nuk futi nonjoni ndonjë Pykë si ato të fal me shëndet të të sëmurit me nik Tiranë

Ka pas qenë Lidh Italia me Shqipërinë para Bing - Bangut ....

dhe nuk u bonë nja 500 a kushedi sa komente  me k..lliqe me Nasa me black matter e me Na geo , me materie që zgjerohet , me Ujra që përmbytin e akuj që shkrijnë ku zogjtë bëhen Peshq dhe peshqit zogj ..dhe sidomos bie dhe enigma për Perandorët Romakë ...kanë qenë Shqiptarë apo JO

Rrnoftë Shkypnie që ka krijuar një PELLG kaq të vlerë shkencëtarësh si PPU kuMiltoi dhe Ilia Topja ..dhe shoqja Xhibi me shoqen Gjëmbi nuk heqin  Kontra smiley

Pse u kuptua kush ishte nAughty? Po ja t'a zeme ishte ndonje shkencetar apo fetar apo ballist i veshur si ballist, c'ju ngeli?

nqse linku te duket interesant, kjo do me thoshte shum gjona per disertacionin tat smiley

me shum se emri i harun el rashidit. smiley

hahaha...o cun..harun el rashidi eshte tjeter...ky qe thote ky qenka tjeter...Me duekt interesant se ky harun yahyaya qe thote ai..eshte president i "Science Research Foundation". Mund ta shohesh dhe nga emri...qe nuk eshte se eshte em tru gomari...kur shkrun harun ky el rashidi del ne fillim por, as kete nuk enjoh...smiley

Ti kerkosh llogari shkences se perse ne 50 vjet nuk te jep 100% prova filmike mbi ato qe kane ndodhur gjate nje periudhe 4.5 miliard * vjecare eshte qesharake.

* Give or take; se po mos te kishim dhe dinosauret nder kembe, e kishim rrumbullakos aty ke 4-5 mije vjet. 

Spo i kerkoj gje shkences une..shkenca e ka bere punen e vete,..madje edhe shume mire..por, se kuptojkete tendencen tuaj ti interpretoni gjerat me te paren..pyet robi..ca do te thuash me kete..ne te kundert thjesht lexo...ne te kundert mos e ndiq fare diskutimin. 

Rono, 7 ne dite!!! 

"Allah’s Apostle said, “He who eats seven ‘Ajwa dates every morning, will not be affected by poison or magic on the day he eats them.”"

A funksiono dhe ne World of Warcraft?

ok naughty.. se dhe shaka do bejme, po ne qe ja dime ketyre puneve duhet te jemi me serioze. 

se pari: Vangjeli (jo ai qe ka qene fuks sigurimi), po Vangjeli ne kuptimin e Bibles thote qe "te gjitha gjerat e konceptuara para shpikjes se web-it (peshkut mnjf), jane blasfeme, negative dhe nuk meritojne interes. Vecse eshte e ndare ne nje pike: mundet web-i, megjithese i mevonshem, te japi afermacion pozitiv mbi dicka qe ka lindur para tij dhe ne kete menyre te trasformoje nje gje te gabuar ne dicka te vlefshme?

ketu komplikohet muhabeti: akademiket e moderuar, ata me kostum blu, kemishe te bardhe, kravate regimental e kepuce te zeza me vrima per diten e pa vrima per naten, thone qe ky proces eshte i mundshem. Marrin si shembull konkret pornon. I konceptuar si manover spekullimi i producenteve dhe regjisoreve çifute te falimentuar, tani eshte aq i klikuar ne web ( i tipit yyy none sa komente), sa fare mire mund te konsiderohet ne gjera qe njerezve ju pelqejne.

Ka pastaj nga ata radikalet fare, qe c'do gje para web-it e konsiderojne te piste. Tip kush ka lind nga '75 e poshte, ikin vete se nuk kane aprovacionin e nevojshem.

Rono , boni kujdes se Taipi , ju ka cu " Selam " sot, per ata muslimonat e vram anej ciper jush ...! 

Amon o grave, "ne" kemi qe prej 1948 qe po vrasim muslimon e ti thu boni kujdes prej selameve te Taipit!

Ku pjerdhim ne per Taipa o grave!  

po pranaj ene knej tutje kan fillu me perdor mjeshtrin e kasapit 

Ron, 

A e gje dot kush e ka thon ket: "“Islam, this absurd theology of an immoral Bedouin, is a rotting corpse which poisons our lives.”" 

Ataturku..smiley...Normale i merrte hoxhallaret i varte ne mes te qytetit...dhe i linte me dite varur qe njerezit ti shihnin dhe te dilnin nga feja..smiley

Kom pershtypjen se po piqen kushtet per nje Ataturk te ri...

Me duket se jane pjekur...smiley...vetem kalimi i pushtetit ka mbet..smiley

Prit prit sa te sqarohen pak punet me ISIS-in edhe kur te shofesh kurdet ti futen turkut me armet amerikane!!! Se kur i thane Taipit te shkonte aty ku ishte lufta...jo Taipi. Na tashti lufta qe vjen te ty.

Gojet e keqia po thone qe Taipi ka dore ne mbeshtjen e grupeve kundra al-Assad, dhe madje dhe ISIS. Thuhet edhe qe i linte te lire te kalonin neper Turqi e t'u binin Kurdeve nga mbrapa.

gjembi, jo gojet e liga por Gjenerali francez me shume yje, deklaroi acik fare qe " ISIS eshte pjelle e amerikaneve dhe e nje shteti tjeter qe hiqet si mik i perendimoreve .." 

Ai nuk tha gjo per Taipin..! Jo per noigjo te citova,  por sepse ky gjenerali i frances qe e pesoi , nuk perfshihet .." ne gojet  e liga " , por ne te " shume vesheve e shume syve ....! 

grava, dezertore jo-franceze nga ISIS kane thene ate qe thashe me siper, qe Turqia i ka lejuar te kalojne ne token e tyre.

Edhe une kam lexuar te tilla gjera, por le te mos harrojme se Turqia ka mbeshtetur SHBA, ne aksionet kubder Asad si dhe lehtesirat fillestare per ISIS....! 

Taipi duket sikur e ka shitur Turqine dhe eshte pak a shume diktator...Sa e sa here i ka mbyll rrjetet sociale...plus keto arrestime egjerat e fundit nuk duken aspak vlera te nje shteti demokratik si turqia. 

Grave Taipi e tregoi vehten se kush ishte me situaten ne Kobane. Mos u merr kot me gjurmet e gjeneralisimos francez kur ujkun e ke para syve. Dhe Kobanen Turqia do ta paguaje nje me nje. Kaq di me te thone une. Po s'me besove lexo Biblen. Te gjithen, nga fillimi deri ne fund.

Shteti kurd tashme eshte realitet. Kufijte nuk dihen akoma. 

Erdhi Figura me ristel ndore..... koha per tu shkaperda prej bordellit....fundjave te gezume cuna e goca.

Faleminderit djema..smiley

Ku kish munci me msu Qemoli , 24 sahat rrumllas me raki, qe Islami te ishte varianti i ripunuar i thirrjeve .. cifuto- kristiane.

Islami variant i ripunuar?!...lol...Ja se ta thote 'Bama cfare do thoja ne kete rast...smiley

Nuk e them une e ka thon Fanoli, or ti qe u meke ! 

Une nuk e di se ne cfare kuptimi e ka pas fanoli por, keshtu si e the ti eshte shume gabim...

Pse nuk e di ti, nuk eshte faji im.Lexo F.S.Noli,Vepra 4, faqe 615 "  Muhameti ", 

O Ron, 

A loz Gazi shah? 

"He who played chess is like one who dyed his hand with the flesh and blood of swine."

Tobestakferullah!

meazallah!

Rono, Tojbestakfirunllah ! 

Ho mer si u la? A ka bo vaki ai kadosh evolucioni, apo hic?

Me shume kuriozitet do kisha te ndanim eksperiencat personale per regresionin e evolucionit ne kushte te mungeses se informacionit. smiley Psh, une, tashme qe kam me teper njohuri per mjedisin, them si nuk e dija qe soba pastrohej edhe me sode buke ne miks me uthull? Pse nuk e dishin gjyshet tona kete gje?

Pse nuk e dishin gjyshet tona kete gje?

Ndoshta s'e dinte gjyshja jote smiley  Se tek ne dhe mobiljet pastroheshin me solucion me uthull brenda.

Ben pershtypje qe shoqeria sillet njesoj natyrshem si ndaj idese se evolucionit, ashtu edhe ndaj idese kreacioniste.

 

Shume e drejte...

Pyetja mund të qe edhe: a ekziston gravitacioni?

Teoria e evolucionit jo vetëm që nuk është më një hipotezë, por ka kohë që është provuar dhe pranuar deri edhe nga Vatikani.

So what?

Ndërsa teorizimet dylekëshe mbi ekzistencën a jo të Zotit, duke u nisur veç nga aspekti i krijimit, i shkojnë më së miri nivelit të nëndheshëm të komentuesve, më së shumti pa shtyllë kurrizore e që duhej të bënin pjesë, sipas Darvinit gjithnjë, tek rrëshqanorët.

Ateistët e besimtarët harrojnë, po ashtu gjithnjë, se ka edhe një alternativë tjetër të menduari që do të qe agnosticizmi, ndërkaq që këta të fundit ngatërrojnë po aq shpesh atë që nuk dinë me atë që dinë.

Po si i bëhet? - shtrohet pyetja.

Si i bëhet çfarë? - vjen përgjigja, më së shumti për mirësjellje.

Me botën, ne, shpirtin e kështu me radhë... - vazhdon ai që nuk rri dot pa folur.

Hm... - mërmërit ti, ose: Eh, Ohu... e me radhë pasthirrmat e sheh me sy për nga dalja.

Logout i thonë asaj këtupari.

Dhe ia mbath nga sytë këmbët, i neveritur, si gjithnjë, jo vetëm nga vetja, por edhe nga të tjerët, që, në fund të fundit, është e njëjta gjë...

 

O cun...ti i lexon ca shkruhet me siper apo jo?!...mesa shoh jo...ne i ndame tokat aty siper po ta shohesh...nese ke ndonje ARGUMENT pro teorise se darvinit mbi evolucionin thuje..nese jo...llafet i kemi ne tashme...e kemi kaluar ate faze...nese ke ndonje pyetje per si i behet...beji pyetjet tamam...dhe i diskutojme te pakten...(vjen përgjigja, më së shumti për mirësjellje.)...smiley

Daku,

më sipër gjendet hemorragjia e zakonshme verbale e këtyre anëve; business as usual te Peshku.

Por ti qenke pulë e re këtu, me sa duket, dhe goxha e mallëngjyer nga veza e kuqe që ke bërë.

Nëse ke ndonjë argument thua... plot plako interneti, për të mos folur për bibliotekat, të cilave po u thyhen raftet, me argumenta për dhe kundër evolucionit; nuk mbet' puna të sqarohet këtu dhe shyqyr që është kështu thuaj.

Pastaj vazhdon: bëji pyetjet tamam... Çfarë pyetjeje? - vjen përgjigja, më së shumti e bezdisur...

Ne kete teme jane sjelle shume fakte dhe shembuj interesante..por, duket qarte se ty nuk te intereson shume te kuptosh thelbin shkencor te teorive te evolucionit/ krijimit; perpos ndervartesine mes tyre.

nese me lejon te te pyes: Pse?

Te gjitha shpjegimet e tua mbi kete ceshtje ( sapo u hodha nje sy tani) kufizohen/ perkufizohen nga hamendesira metafizike*.. si rrjedhoje, ato jane totalisht qesharake!

* shembull i kulluar i nje komentuesi gjynafqar- edhe kur them i kulluar, s`kam parasysh ch`ing-ite e taoisteve & budisteve te vaktit-burim ky, ne te cilin pretendon (mes rreshtash) se po pi uje...

nuk e di pse i jepet kaq rendesi origjines se jetes, sikur kjo te ish nje "cudi" unike ne llojin e vet.

Krijimi i lendes organike pa jete eshte po ashtu nje mrekulli e llojit te vet, dhe dallimi i kesaj lende nga ajo inorganike eshte po ashtu spektakolar, sikunder eshte dallimi i lendes organike pa jete nga ajo "me jete". 

Ne bejme dallimin e nje qenieje te gjalle me gurin e shkembin, dhe aty trallisemi, fillojme te ngreme hipotezen e gabuar te dizenjos dhe "qellimit", kur natyra nuk e njeh qellimin, nuk mund te rrime pa i dhene natyres attribute njerezore, nuk rrime dot pa projektuar veten tek ajo, pa e personalizuar ate. Dhe natyrisht, persona e projektuar atje, nuk eshte vec nje inch larg nga ideja e Zotit.

Eshte llahtare kur degjon ithtaret e "dizenjos" hyjnore tek thone se edhe nje moblije nga me te thjeshtat e IKEAs kerkon nje disenjator, po kjo bote e madhe rreth nesh, kjo gje  kaq e organizuar, si ka mundesi qe nuk e dashka nje? Dhe pastaj te leshojne bomben e tyre atomike: syrin! Eshte kaq mekanizem i perkryer thone, sa s'mund te mos shohesh ne te doren e Krijuesit. Sepse natyrisht, nqse shikon gurin dhe njeriun si dy struktura te njepasnjeshme, s'do mend qe ne mes duhet nje skulptor. Ne fakt Zoti si nje skulptor imagjinohet, right? Mori balten dhe beri kallepin, tamam sic kane bere skulptoret tane me monumentin e Enver Hoxhes apo te Nenes Shqiperi. OK, skulptoret me pas bejne derdhjen ne bronx, ndersa Zoti si me racional i fryn baltes ne hunde e kjo fillon e merr fryme, merret vesh, por ideja eshte tek statika e llahtarshme e te menduarit: balte ose gur dhe direkt njeri. Shortcut! Ose: bjeri shkurt se ke lehtesira. Kur qenia e virusit eshte ndoshta mrekullia numer 1 qe duhej te na linte pa fryme, fakti qe nje virus eshte nje sturkture pa jete dhe sapo hyn ne nje organizem te gjalle, papritur "kujtohet", adn-ja e tij ze e shumohet dhe prodhon proteinen e vet specifike ne dem te proteines se bujtesit - ama ADN-ja e virusit ne kete rast nuk ka asnje qellim! Edhe speciet e gjalla nuk kane per qellim vazhdimesine e llojit, ose mbijetesen. Ato ekzistojne ngaqe kane mbijetuar, por nuk ekzistojne per te mbijetuar. Sepse nuk kane qellime. Kane menyre ekzistence.

Ne kete kuptim kreacionistet, me deshiren pothuaj te semure per te projektuar njeriun tek natyra, jane mbase shembulli i egoizmit me te paskaj dhe te shovinizmit me te pafre te species sone.

Ne bejme dallimin e nje qenieje te gjalle me gurin e shkembin, dhe aty trallisemi, fillojme te ngreme hipotezen e gabuar te dizenjos dhe "qellimit", kur natyra nuk e njeh qellimin, nuk mund te rrime pa i dhene natyres attribute njerezore, nuk rrime dot pa projektuar veten tek ajo, pa e personalizuar ate. Dhe natyrisht, persona e projektuar atje, nuk eshte vec nje inch larg nga ideja e Zotit.

Ne kete kuptim kreacionistet, me deshiren pothuaj te semure per te projektuar njeriun tek natyra, jane mbase shembulli i egoizmit me te paskaj dhe te shovinizmit me te pafre te species sone.

Sakte e ke emigrant, njeriu eshte qenie e felliqur, egocentriste, ve veten mbi gjithçka, edhe kur erdhi demokracia te gjithe thone "per mendimin tim", dmth per mendimin e ketij timit, jo te shokut Kim.

me pas ben: mek mek mek per çeshtje shkencore objektive

 

Fillo njehere me keto pastaj futju ceshtjes se "egzistences" se evolucionit.

me urdher kshu?

Nuk e di sa mund te urdherosh pyetjen, nejse. Shume e drejte ajo qe ke shkruar me siper.

te keqkuptova. si ne 1 te nates. my apology. po qe neser a pasneser around, mund qe flasim per ligjin e dyte te termodinamikes.

naten nga ketej.

mek mek mek perpetum mobile i llojit te dyte mek mek mek

 

argumenti kreacionist i perdorur eshte kaq obsolete, saqe padashur ilustron mungesen e evoluimit te vet, ne vend te atij te jetes.

Problemi, i cili në thelb është metafizik - me metafizikë nënkuptoj këtu zgjedhjen paraprake të aksiomave prej nga nisemi, themelet e sistemeve të mendimit, pa të cilat nuk mund të ndërtohet asgjë - problemi pra nuk shtrohet, për ata pak që u intereson vërtet si i tillë, në binomet populiste shkencë-fe, dije-besim, Zot - krijim, fund-fillim e kështu me radhë, por drejt e në dualizmin e hershëm filozofik, në mos ontologjik, të materies dhe idesë/ vetëdijes/ndërgjegjes, çfarëdo qoftë kjo e fundit.

Edhe vetë Marksi, deri edhe Lenini, pat kritikuar ashpër përfytyrimin se ideja prodhohet prej materies, sikurse mëlçia prodhon një lëng veshtullor tretës, ta zemë, materializmin vulgar me një fjalë, ndonëse merr të dhënë varësinë e idesë prej materies.

Në kohën kur ai e formuloi këtë postulat ish goxha e vështirë të gjendej një kundërargument shkencor për këtë. Vetë shkenca gjendej, qysh prej Njutonit e këtej - le të shtojmë edhe Darvinin këtu, meqë për të është tema - në pelenat e këndvështrimit mekanicist të botës, që u përcoll, siç dihet, me revolucionin industrial, lulëzimin e rendit të ri kapitalist, revolucionet e mëdha dhe iluminizmin.

Në kohën tonë, me njohuritë e reja të përftuara ndërkaq prej fizikës së thërrmijave elementare, teorisë së relativitetit dhe zhvillimeve të tjera në të gjitha fushat e shkencës, të cilat s'munden të parashtrohen këtu, paradigma e grekëve të vjetër, por edhe më herët, e materies dhe idesë, jo vetëm që nuk është sqaruar, por duket se kërkon një përcaktim, një formulim të ri, pasi ngjan se, sa më tepër depërtojmë në të fshehtat e kësaj bote, aq më spekulativ bëhet dallimi mes njërës e tjetrës e materia dhe ideja është, në fund të fundit, e njëjta gjë.

Natyrisht që është gjëja më e thjeshtë sot të zësh ngushtë dikë që beson në krijimin e botës për shtatë ditë: katër klasë shkollë janë më se të mjaftueshme për këtë.

Është goxha më e vështirë, nga ana tjetër, të dyshosh aksiomat pothuajse fetare shkencore që, siç na tregon historia, vlejnë veç përderisa të gjendet një edhe më e mirë e kështu me radhë; edhe kjo është një paradigmë më vete, po aq e dyshimtë.

Por ja ta zemë e të ëndërrojmë për një çast sikur e paskëshim zbuluar të vërtetën e fundit e kësaj bote, qoftë ajo edhe Perëndia vetë. Ç'i bie të ndodhë paskëtaj? Përgjigja është më se e esëllt: asgjë e veçantë... Pasi nuk ka se si të jemi kot në këtë botë.

kshu pra naughty_male mos harro se ka jo vetem ateiste dhe besimtare, por ka edhe agnostike, te cilet jane te baraztundurit midis te djathteve dhe te majteve ne politike, qe dikur (ne epoken klasike, para epokes ngambrapamoderne) edhe korespondonin perkatesisht sakte.

Kshu para naughty_male, mos harru dhe te fundit se ka jo vetem naughty_male, por ka edhe naughty_femen, por ka edhe  naughty_trans, yhy sa ka, sepse tani evolucioni natural ka ndalur(ka thon Lorenc etologu i patave), dhe ka filluar revolucioni kultural kinez dhe amerikon.

 

Epo sic ka thene edhe Bismarku..mos lufto ne dy fronte Heretik...shif e hidhu nga nje ane me mire..smiley

Por Volteri ka thene ndryshe (sepse nuk ishte imperialist prusian).

Masanej as qe kam mundesi te luftoj ne dy fronte, sepse me kane shpall lufte te gjitha frontet.

Masanej tani eshte bere e qarte ne epoken ngambrapamoderne qe natyra eshte indiferente, universi nuk ka qellim, njeriu eshte qenie e peshtire ("njeriu per njeriun eshte ujk" - ka thene Darvini, lufte per ekzistence), mbreteron kaosi dhe hiçi, pranej futja pordhes, thuj çfar te dush, mrena je (sigurisht edhe mrena e ke). Art postmodern (ngambrapamodern) me nje fjale.

 

e po kesaj ne or mik, i themi: Te pjerdhça mu ne sallon!

Shume faleminderit te gjitheve..pak a shume cdo gje u konsumua...smiley..kshu qe...secili ka idete e veta dhe mendimet e veta...i respektoj. smiley

falemneres shume prej teje, edhe un si demokrat qe jom i respektoj idete e secilit, kushdoqofte, Hitler, Stalin, Herbert Spencer etj, edhe Palluqe Vrapi me qene:

http://en.wikipedia.org/wiki/Social_Darw...

mek mek mek

kshu jevgu mund te behet race ariane.

 

sa pozitiv je o  heretiks

“Be sure not to discuss your hero's state of mind. Make it clear from his actions."   smiley

ska nevoje dy here, edhe njeher po ja qellove ne shenjester mbaron pune  smiley  ( dashuri me krisma )

smileyP.some qenke...si ai...hiroo onoda, japonezi ne xhungel!

Rrinte, rrinte e çoku e shkrepte najhere.. Deri nga '73-74!

ndergjegjia ose "shpirti", "fryma" etj., nuk shikohet te pakten as si element ose pale ne dualitetin e shpikur materie-ndergjegje; ai konsiderohet si beres i realitetit, si realiteti. paradigma "perception is reality", aq e perdorur ne boten e te zakonshmeve me marketing dhe Rita Orera, merret kallep dhe cohet ne kozmogoni e te tjera fusha te lemerishme bukur te njohjes.

kam bindjen (se njohje s'mund te kem, si askush tjeter i kesaj bote), se dualiteti materie-ndergjegje eshte po aq gje e shpikur per didaktizme sa edhe dualiteti lende-vale, apo po aq idiote sa ndarja e materies ne forme lende a fushe, e te tilla gomarlleqe, qe na e lehtesojne klasifikimin e gjerave pas aftesive tona te perceptimit, por na cojne ne rruge pa krye e deri ne absurditete te tilla sikur nje thermije elementare na qenkesh nje here grimce, e nje here vale, me hene si me thene, apo si nje mesalle me dy faqe. eh, jo, materia them se eshte gjeja me e sinqerte ne bote. avdalleku ne perceptimin e saj e ka bazen pikerisht te pamundesia jone (objektive) per ta matur, vezhguar apo perceptuar ate pas nje niveli, nen te cilin mund te masesh efektin mbi rrethine, por jo ta vezhgosh drejt per drejt ate.

Imagjinoni, sa per kollajllek, eksperimentet me "therrmijat elementare" (filluar me ate te Jungut), ne te cilat idealisht do te duhej te "shikohej" nje grimce e vetme, mu si nje projektil, qe godiste nje ekran. OK, ne e shohim vrimen e plumbit tek tabela e qitjes ne zbor teksa ka goditur zemren e Brezhnjevit apo Reaganit, dhe deri aty eshte kollaj meseleja. Punet zene e ngaterrohen kur ajo predha behet aq e vockel, sa qe ti nuk e sheh dot, ti mund te shohesh vetem valet qe ajo shkakton ne te tjera therrmija te ekranit, qe jane po aq te vockla sa ajo qe i goditi. Pra ti shikon jo therrmijen nen vezhgim, por nje bashkesi te pafund therrmijash te tjera, shoqe te kesaj qe do ti, tek bejne nje vale mbi ekran, mu si guri qe ben vale ne pellg. Vala eshte veti e bashkesise se individeve prites, jo e atij godites, vala eshte veti e pellgut, jo e gurit! Dhe ne, me egoizmin e pashembullt te species, edhe ketu i biem shkurt dhe themi qe guri na paskesh veti edhe grimce, kur na bie kokes (aty nuk shkakton vale, por ndonje gunge, qe eshte nje vale mbetur ne orvatje), edhe vale, kur nuk e shohim direkt, ama shohim valen permbi pellg. 

vijon dhe pak

Pra nuk shohim gurin prapa pellgut. Edhe kalojme ne dualitetet (qe nenkupton pavaresi te paleve, njejesi te tyre dhe identitet differencues) energji-materie, materie-ndergjegjie e ku di me se c'marrezi te tjera...

Veti dyfishe ka vetem patatja (edhe buke, edhe gjelle), por jo guri. Guri eshte gur. Nje gur. Ein-Stein!

vete termi therrmije elementare, pervec se ben nje titull te mire romani te mire, bart ne vete nje konflikt te madh, pasi fjala "elementare" shpreh vetem injorancen dhe pamundesine tone per te vajtur me thelle.

Injorancen tone per te vajtur me thelle ne e konsiderojme si pafundesi (prap egoizmi i pashembullt).. nderkaq, ekzistenca e konstanteve natyrore na ben te mendojme se nuk ka se si gjeja te jete e pafundme (se i tere muhabeti eshte te arrijme tek Asgjeja e famshme), perkundrazi, natyra duhet te jete e nje natyre diskrete, ne fund te fundit.

Ne kete kuptim, pika matematike eshte nje abstragim, dhe po, pandehma e te vjeterve qetoka eshte e sheshte nuk ka qene aq gabim, pasi rrethi eshte i pamundur si i tille (si rezultat i diskretesise se materiales). Nuk ka rreth pra, por shumekendesh me nje numer llahtarisht te madh brinjesh - i gjithe problemi eshte te gjesh madhesine me te vogel te mundshme te brinjes qe mund te ekzistoje, e cila e ben boten te sheshte, korden mundesi te fundit dhe harkun e pamundur. dhe mu aty, kemi cikur (te pakten menderisht) themelin e materies.

abstragim, abstragim, por po ta quajme E (evolucionin), do kemi:

1) fatkeqesisht nuk ka hapesire te mjaftueshme per te demonstruar ekzistencen e E-se. keshtu qe pjeset me te rendesishme, do t'i gjeni tek bibliografia e bashkangjitur.

2) duke u bazuar ne 3 te dhena:

-C

-D

-E

del deduksioni qe eshte E. dhe po zevendesojme E me nje faktor tjeter te aresyeshem, demonstrimi del prape i sakte.

3) shume njerez e shikojne jo-E shume elementar, e kur une ju them E me shikojne te habitur. Por fakti qe ata e shohin jo-E te thjeshte, nuk do te thote qe kjo eshte e vertete. vec kesaj, une s'ju jap dot rruge veshtrimeve te habitura, keshtu qe E.

4) supozojme per absurd, qe eshte jo-E. nga kjo del qe dikush mund te demonstroje D (dio mnf). m.q.s asnje s'di ta beje, i bje E.

5) ca filozofe apo ditutar, ipotizojne jo-E, bazuar ne D. do ishte interesante ti numeroje nje nga nje gjithe gabimet ne argumentimet e tyre. ( e tmerrshme apo jo?, keshtu qe E.

6) siç e kam afermuar me te madhe ne publikimet e mia te meparshme: E.

Po ti c pate? Si i palose me nje te rene Huygens,Njuton,Younnng,Fresnell,Ajnshtajn, Plank, Makswell,Schrodinger ? Dualiteti vale-therrmije i le hapur deren dhe shkences (therrmija/materia) dhe vala(Drita e Allahut ) smiley Njeriu nuk mund te mos i shpjegoje dukurite e natyres  permes gjuhes metaforike , sakohe ai eshte subjekti njohes.

Problemet filozofike  per njohjen e realitetit egzistences, mendjes se njeriut, arsyes,dhe sjelljes se njeriut me to, jane zgjidhur nga shkenca dhe studimet e mijra shkenctareve . keshtu qe sot s eshte nevoje te behet filozofi psh, a rrotullohet toka rreth diellit apo dielli rreth tokes. ose a eshte zoti qe ka krijuar njeriun apo njeriu ka krijuar zotin !

Emigranti me teper e ka me njeriun ne pergjithsi si qenie e poshter, tradhetare, qenie duale e e baraztunduar si mesalla me dy faqe edhe ne betejen e Albulenes ku u tradhetua Joti (Krishti) per nje tave me imon bajelldi gjith ynyre:

kam bindjen (se njohje s'mund te kem, si askush tjeter i kesaj bote), se dualiteti materie-ndergjegje eshte po aq gje e shpikur per didaktizme sa edhe dualiteti lende-vale, apo po aq idiote sa ndarja e materies ne forme lende a fushe, e te tilla gomarlleqe, qe na e lehtesojne klasifikimin e gjerave pas aftesive tona te perceptimit, por na cojne ne rruge pa krye e deri ne absurditete te tilla sikur nje thermije elementare na qenkesh nje here grimce, e nje here vale, me hene si me thene, apo si nje mesalle me dy faqe.

Vete i'a hudh sumes, nuk eshte njeri mesall me dy faqe, me siper si mbinjeriu thote:

 Ne bejme dallimin e nje qenieje te gjalle me gurin e shkembin, dhe aty trallisemi, fillojme te ngreme hipotezen e gabuar te dizenjos dhe "qellimit", kur natyra nuk e njeh qellimin, nuk mund te rrime pa i dhene natyres attribute njerezore, nuk rrime dot pa projektuar veten tek ajo, pa e personalizuar ate. 

Dmth meqe ne kemi atribut te qenurit si mesalla me dy faqe, ja veshim kete atribut edhe natyres, te cilen e bejme mesalle me dy faqe, edhe vale edhe thermije.

 

o presor, ke nai menje ti, apo vazhdon me cinikun.

Neqoftese kerkon te dish mendjen e tjetrit, ne radhe te pare fitoi simpatine, sepse ketu shyqyr nuk jemi ne hetuesi.

Dhe fatkeqsisht jemi ne nje ambjet me te keq se cinik, jemi nje ambjent tejet agresiv keqdashes gaztoresh te papergjegjshem, ku cinizmi mund te sherbeje si armure mbrojtese per te kunderten e tij, dmth cinizmi mund te jete veti e lavderueshme.

 

 postimi i mesiperm i emigrantit eshte nje tregim i bukur, gati i besueshem, fantastiko shkencor. flm. nderkaq, me gjithe qellimin e mire tonin, guri qe na ra ne koke nuk shkaktoi dot vale. gunga ishte nje inflamacion.

 

faleminderit. liked sporet e lendes, halogjenet, metaloidet, 'parlamentin'. me duket, autori identifikohet me karbonet. kam problem me Atin ngaqe dikca ngec /stonon ke psika shqipe kur hyjme ne kete lloj fushe.

tani e pashe kete. do isha shume i interesum po te me thoshe cfare nuk shkon tek Ati. 

Çesht kjo pytje Emigrant? Asgje nuk shkon tek Ati ne epoken moderne, biles pranej ndodhi modernja, sepse asgje nuk shkon tek Ati.

Dhe per me teper ja ke bere pyetjen nje nga femrave me revolucionare te blogut.

------------------------------------------------

Sepse ashtu kam ca punë.smiley

Ne origjine me duket se ishte:

Se ashtu osht i pune.smiley

me falni emigrant, si lexuese letrare mediokre, cfare them me siper eshte vec preference imja vetjake. Problemi ne fjale qe kam eshte se nuk i bej dot bashke folkun tone me shkencen. Konkretisht gjuha shqipe ne tregim vjen kaq paster saqe duket se buron nga thellesia e kohes (te perdorim kete shprehje). Kur flet At Mendelejevi duket sikur flasin dijetare shqiptare te mesjetes (Hasan Tahsini, psh). Kjo me sugjeron se behet fjale per shkencen ne ate epoke dhe eshte kjo gje qe ma zvenit magjine e fantastiko shkencores. Por kjo gjithnje ndersa e krahasoj me postimin tuaj te fundit ketu, te cilin e pelqeva me shume. Nese lejoni, perftimin qe marr prej tregimit do e grupoja afersisht me te ketij, por kjo eshte tjeter gje me teper se fantashkence.

gjithe keto rreshta per nje pershtypje negative, eshte kollaj te jesh kritik, falje perseri emigrant.  paralelja me gjetjet e detajuara midis sistemit periodik dhe organizimit shoqeror ishte e papritur, unike dhe e madhe.

Ndjej si më zbraz edhe më shumë dija teksa më mbush.

smiley

Qendron cfare thua. E kam ndjere edhe vete, ashtu turbull, dhe rrekja e deshtuar per ta paraqitur si nje enderr (para nje provimi kimie), aty e ka burimin.

them se e gabuar ish pritshmeria ime per dicka te ngjashme me postimin e mesiperm 'dualiteti i botes', sepse u sugjerua si dicka e e llojit. Keshtu sic e shpjegoni ju duhet te jete ne rregull per llojin e vet. 

Ooo.. Dmth fjale kyçe, fjale ne kod...po ku mund t'a studiojme, ne cilen epoke te peshkut?

A keni frike nga involucioni?

si mund te kete frike njeriu nga evolucioni?...do te thuash..nga asgjesimi?...

naughty, nisur nga pyetja jote me orientim te pergjithshem, bera dhe une nje pyetje teresore(pyetje te cilave u pergjigjemi me po ose jo)pa harruar te perfshij elementin motivues brenda (njeriun e motivojne jo pak emocionet qe perfton nga lufta e opozitave, e sidomos emocioni i frikes qe s'ka evoluar hic qekurse ishim fruta deti ne evolim). Tashi, une permanda involucionin me siper dhe jo evolucionin, pra si me thene...gentleman becomes naughty male dhe pastaj nje litte ordinary peshk, megjithese me mire se une e ka thene Joyce, ku jo pa qellim s'ka perdorur shenja pikesimi: smiley "God becomes man becomes fish becomes barnacle goose becomes featherbed mountain"

Cfare te ben te mendosh se involucioni ekziston?..mos u hiq kaq i zgjut o burr...qetesohu..smiley

naughty, sinqerisht kur mora si shembull nickun tend, nuk pata qellim te te ofendoja, madje as qe e mendova se do te te fyente nicku yt duke supozuar  se ishe "proud to be naughty". Sorry, qenkam gabuar, ti thelle-thelle qenke nje super cun i mire e i urte, por vete-cilesimin "naughty" e paske vec per mbrojtje. Madje u gabova edhe kur mendova se ishe nje anetar i ri ketu, por tani po dyshoj ngaqe ti paske zakonin e vjeter peshkor: te dhenit keshilla te tipit "qetesohu" "realxohu" ca te tjere te thone "bej sex" etj etj.
Tashi, une e sqarova dhe njehere tjeter: permendja e involucionit nga ana ime, ne ate trajte, ishte qe ti te mos perserisje prape pyetje me te njejten forme "A ekziston involucioni?".

 

....?!...hmmm..ok?!

E ke idene e involucionit nga ana mistike, naughty?....ta di qe te mos lodhem te te jap ndonje shpjegim te panevojshem. Nga vete menyra se si pyet "a ekziston evolucioni" duket se nuk eshte se ke nevoje konkrete te njohesh evolucionin si fenomen, por me teper nevoje per mbeshtetje te asaj qe ti beson.

Ok ne rregll me ilumino pak ti...mudnesisht ne menyre aq te thjeshte qe edhe truri im ta kuptoje...

pak a shume shkurt, se po ta marresh kete muhabet me themel s'ka te mbaruar.

(gjithmne duke patur parasysh qe flitet per aspektin mistik)
there is this thing, qe quhet rrota e Samsares. Ajo rrotullohet 3000 here ne menyre ciklike sipas ligjeve natyrore te evolucionit dhe involucionit. Cdo cikel rrotullimi perfshin evolucionin e Essences se qenies permes botes minerale, bimore, animale derisa arrin ne stadin e humanoidit intelektual, te cilit i jepen 108 jete (108 ekzistenca) mundesi per t'u transformuar dhe perfeksionuar ne menyre qe te njohe mbreterite mbi te. (pra, ne gjuhen e religjioneve, nuk mund te shkohet ne Heaven nese paraprakisht nuk je transformuar ne nje engjell gjate njeres prej 108 ekzistencave qe te jane dhene si mundesi per ta bere). Kur ky cikel mbyllet, nis involucioni, kalimi i esences nga njeri, kafshe, bime dhe ne fund ne mbreterine minerale (inferno i Dantes), me qellim qe Essenca te clirohet nga kapsula demoniake qe e ka mberthyer si rezultat i deshtimit ne procesin e perfeksionimit. Ne secilin prej cikleve multiple te rrotes se Samsares pershihen procese multiple evolutive permes mbreterive minerale, vegjetale, animale, humanoide dhe procese multiple involutive drejt qendres se gravitetit te tokes, ku perjeton ate qe quhet Vdekja e dyte.

E kupton qe e ke komplet pa logjike?!,...Ok...e kuptoj qe nuk e kupton por, do perpiqem te ta shpjegoj pak...Ajo RROTA qe e rrotullon ti nja 30 000 here qe se kam parasysh si funksionon nuk mund te shnderroje dicka nga bota bimore ne animale pastaj ne humane...eshte shkencerisht e pamundur...Oparini kaloi 20 vite ne laborator i shkreti me qellimin qe te krijoje nje qelize te VETME, TE GJALLE vetem me ane te elementeve kimike. Me pak fjale ne menyre qe te kemi nje formim rastesor te nje aminoacidi ose sic mund ta njohesh ti..molekule proteinike do te duhej nje kohe qe do e kapercente disa here moshen e tokes...por serish le te themi qe me ate teorine tende RROTULLUESE u krijua rastesisht nje aminoacid...por, serish njeriu nuk perbehet as nga nje aminoacid (I CILI PERBEHET NGA 40 000 ATOME > rrotullimet e teorise tende..smiley) as nga 2 aminoacide por nga 60 trilion qeliza proteinike (Pa harruar qe ndonjehere prishja e sistemit te tyre mund te sjelle edhe vdekje). Por, le te themi serish qe hajt se u krijua ky vargu me ato rrotullimet e tua...a nuk dihet qe nje gjallese ne menyre qe te vazhdoje jeten ka nevoje per energji ne nje MASE te CAKTUAR dhe PANDERPRERJE si gjate kohes qe eshte formuar edhe pas formimit por, ne dime qe ka nate ka edhe dite..nga e gjeten keto qeliza driten pa nderprerje dhe ne nje mase te caktuar...apo i beri veri RROTA?!...Mund te vazhdoj edhe em tej..por, nuk e shoh shume te arsyeshme...PAstaj...ai logjikimi mbi religjionet..eshte i pasakte dhe i paplote...vlen te percaktohet cilat religjione kane nje percaktim te tille mbi hyrjen ne PARAJSE (heaven)....te lutem cfare thashe me siper mos i merr personale..thjesht po diskutojme..smiley

E vleresoj faktin qe tregohesh I guximshem per te sfiduar teorine e evolucionit. Sado te rrezohesh rruges nga pakujdesite e mendjes, fati I ndihmon guximtaret gjithsesi. Problemi eshte se sado une te perseris me siper qe I referohem aspektit mistik (meqe nga komentet m'u duk se te interesonte), ti e ngaterron prape muhabetin me shkencat natyrore, dhe nxjerr pyetjen konkluduese per menyren se si I shnderron llojet rrota e Samsares. Ajo cka shkrova me siper sherben si nje dritare per idene e involucionit dhe nuk perben as 1% te asaj teme. Nuk ka pse te me vije keq per arrogancen, por per faktin qe ti e detyron bashkebiseduesin te bjere ne perseritje dhe te te jape perkufizimet e nocioneve baze, c'eshte shkenca e c'eshte misticizmi, ku qendrojne kufijte ne raport me njera-tjetren, se si nuk mund te aplikosh direkt ne njeren fushe ligjet e tjetres, si nuk mund te besh kalime te befta shkak-pasoje nga njera tek tjetra. Nuk je I pari qe I ngaterron keto gjera, ka shume qe madje tregohen edhe perbuzes ndaj teorise se Darvinit pa e pasur idene e biologjise (nuk po them qe ti s'ia ke idene), pa u thelluar sadopak ta lexojne sikur njehere pa paragjykim, vetem e vetem se I marrin tulle bie fjala disa shkrime fetare qe u rastis t'i mbushin mendjen me lehtesi. Me mire e leme me kaq kete bisede, sepse ndryshe do te te duhet te njohesh shume terma dhe koncepte misticizmi, per te cilat, nuk me dukesh vulnerabel nga sa te lexova. Flm per diskutimin dhe vazhdo me deshiren e mire per te zbuluar sa me shume rreth njeriut dhe ligjesive qe veprojne si ne planin fizik ashtu edhe ne planet e tjera dhe nese I perkushtohesh modestisht dhe me me respekt per opinionin e tjetrit atehere do mbetesh I kenaqur nga ato qe do kesh fatin te zbulosh/kuptosh.

P.S: E kuptoj qe je munduar t'i biesh shkurt me 2 fjale per aminoacidin, por per korrektesi le te themi qe s'eshte molekule proteinike. smiley

smiley...e di ku eshte muhabeti ketu...qe une nuk kam njohuri me keto rrotat qe permende ti...eshte e vertete...Me siper nuk thashe qe aminoacidi eshte molekule proteinike...thashe krijimi i nje aminoacidi ose i nje molekule proteinike...smiley...por, njs...flm gjithesesi..smiley

mbase gjeja me e bukur e muajit: "Universi ndez nga nje qiri per nder te Albert Ajnshtajnit".

ideja eshte fantastike: due to time-space warp from gravity, the universe as its own telescope!!!  Mbas 10 vjetesh me duket se do shifet prap smiley Ca mrekullie!!!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).