83 Komente

Ne dashuri, apo ne pergjithesi? 

Nejse se po pergjigjem per xhelozine ne dashuri. Natyrisht, qe mund te jem xheloze dhe ne varesi te rrethanave, fazes ne lidhje, tipit te partnerit, mund te mos jem aspak ose shume. Arsyeja, epo, te jem n°1 per partnerin. smiley 

duhet rene dakord njehere per perkufizimin smiley

Do ndihmonte. smiley Per ne dashuri, kam per te thene shume ( smiley ), per tjerat, jo edhe aq.

E pse duhet te jesh ti xhiloze ne dashuri?!!? Nuk e kuptoj... Ti i i jep derman muhabetit. Nuk e besoj qe je xhiloze. ndoshta tjeter percaktim. 

Ne lidhje dashurore, per te qene me e sakte. S'ka ndonje pergjigje  te sakte perse duhet te jete xheloz  njeriu, mendoj une. 

Ah ok. Ka xheloze konstante, dhe xheloze nje here ne vaktit. 

Te dyja. 

Jam nje cikez. E pranoj. Nga dashuria e madhe e kam. Gje e mire dmth, pozitive per ate qe zhelozoj. 

Si eshte ajo shprehja beso e kontrollo apo kontrollo dhe beso! smiley

xhelozia eshte semundje qe lidhet kur e asocion veten me rrethanat ku je. Bazat i ka ke pasiguria ke vetja. Une ne pergjithesi konstate nuk e pranoj xhelozine si ndjenje. Kur dikujt i behet me mire, me behet qejfi se nje shok/shoqe po i ecen dhe ndjehet i lumtur apo pozitiv. Ne dashurira, nuk ka shance sepse nuk ka kuptim te rrish me dike qe te ben te ndjehesh xheloz. Ne kesisoj raste, personazhit i behet exit. Marredheniet nuk jane infinite dhe duhet te jene me sa me pak vuajtje. 

Une e kam gjetur ilacin i cili me ndihmon qe te mos jem xheloze. smiley

Shume njerez e justifikojne xhelozine me dashurine...s'ka dashuri pa xhelozi! 

 

 

Cili eshte ilaci Ketlina?

Emrin e ka  Besimi. smiley

Fle e qete tani besoj?! Lol

Jo jo prape syri filxhan. smiley

Si kendon dhe Nicku lately- ' it's my right to be hellish, I still get jealous' . Po mbase ka te drejte se e ka te bukul te dashuren lol. Nejse xhelozia ka dozat e saj. Pak I ben mire dashurise, po pak ama. Duhet t'dish mire kufirin. Se kthehet ne obsession. 

Ne shqiptaret e kemi me super doza ate te shkrete. Nga xhelozia godasim, vrasim, therim.. 

Personalisht jam akuzuar se nuk kam qene I dashuruar pasi nuk kam shfaqur xhelozi.Dmth skam qene xheloz aq sa duhet...

Tjetra eshte merzitur se nuk kam bertitur apo nuk I kam dhene ndonje shpulle xhelozie.

Prandaj kam arritur ne konkluzionin qe femrat jane krijesa shume komplekse dhe te pakuptueshme.

prandaj kam hequr dore ne njojhjen e psikologjise se nje femre.

Nese me pranon keshtu si jam dakort, ne te kundert mirupafshim, i kursej kohe edhe asaj edhe vetes time.

Indiferenca e (tepert)eshte big no ne nje relationship! 

Ju kam thene qe juve femrat jeni krijesa komplekse dhe te pakuptueshme.

Po te isha i huaj rrezik te me thoshe, tregon respekt per femren e komplimente te tjera...

E pra me komplekse. Te qenit xheloz nuk tregohet vec me shpulla dhe t'bertitme. Mos reagimi ne situata te ndryshme cfare emri tjeter ti veme pervecse - indiferentizem. E kjo lloj ndjesie nuk shoqerohet zakonisht me ate ndjesine tjeter qe e quajne dashuri. E ca sje bere ndonjehere xheloz ti, sikur dhe 1 here te vetme? Na bere kurioze tani. 

Kushedi sa here e ka provokuar ajo shoqja dhe ky hic. smiley Me kujton Sandrin e tetos..

Xheloz jam bere nuk diskutohet por e kam kaluar me qytetari dhe kjo eshte pare si jo xhelozi apo sic thua ti indiferentizem se ndoshta nuk e konceptonin nje shqiptar te sillej ne ate menyre.

Te thashe nese do te isha I huaj do te me jepje dhjetra komplimente por jam shqiptar dhe duhet te jem tabele qitjeje.

Ndoshta jam mashkull alfa sic thone psikologet e famshem.

thjesht nuk pranoj te ndryshoj per kedo.Per mua eshte hipokrizi pasi e paraqit veten sic jam qe diten e pare.

Ti kot insiston te te qenit shqipo dhe jo I huaj. Ne dashuri, xhelozia vjen ne cdo forme pa dallim, I jashtem apo I brendshem. Disa e shfaqin, disa e mbajne/ bluajne  perbrenda. ( keto te fundit vuajne me shume). Por te gjithe e perjetojne ne nje menyre apo tjeter. Eshte normale kur dashuron koke e kembe. Ti merr mendt dashuria, lol. Nejse ti e di vete, por une do te sugjeroja - dashurine shprehe sa me shume, po dhe xhelozine. Jane 2 ndjenja qe ecin dore per dore, ka raste si ndan dot. smiley

Ok me te drejte.

E leme ashtu si thua ti.

Humbje kohe te diskutosh me njerez qe jane sklaveruar nga korrektesia politike.

Une skllaveruar nga korrektesia politike???!! smiley . E ku? Ne kete teme. smiley 

ACDC1 ju duhet te jeni nje mashkull teper i vecante. Po duhan, raki pini? Mos me thoni qe as keto nuk i preferoni se do kerkojme ketu ne peshk qe tu behet ADN-ja. smiley

Duhanin kam 15 vjet qe e kam lene. Raki pi po se kam me qef. Me shume kam qef whiskey Jack Daniel dhe birre Korce kur jam ne Shqiperi dhe Heineken kur jam jashte saj.

Edhe veren e kam qef.

Dakord po me femren cke o derebardhe? 

Aha me bere si Sandri I tetes.

Keni te drejte se vertet e kerkoni drurin tre here ne dite ndryshe te konsideroni si leshko.

Kush eshte ajo gomarice qe kerkon te rrihet nga burri? Asnje. Po ama femra kur e shikon qe mashkulli qe ka ne krah shfaq shenja dashurie, perkedhelje, ledhatime, asnjehere nuk merzitet, perkundrazi perpiqet qe te jete nje femer ideale per burrin e saj.. 

Fole per vete nis fole ne emer te te gjithe gjinise femerore.

Nuk jane ashtu sic thua ti.

Ato qe te kane rene ty do ken qene te vecanta! Ndryshe nuk shpjegohen ato mendime qe ke ngulur ne koke per femrat ne pergjithesi. Lexo sa me shume se cfare kerkojne femrat..Ne fund do e kuptosh qe ato kerkojne vec Dashuri. 

Te thashe edhe njehere fole per veten tende jo per tere gjinine femerore.

Ndoshta ti kerkon vetem dashuri se te tjerat kerkojne status shoqeror, pasuri, prona dhe keto te gjitha te shoqeruara me xhelozi apo dashuri ne masen e duhur sic keni qef ta thoni juve.

Me nje fjale perfeksionin.

Por harrojne qe edhe ato jane qenie joperfekte.

Ok po bie pjeserisht dakord me ato qe me thua..Dua nje pergjigje te sinqerte prej teje..Cfare kerkon nga nje femer? 

Kerkoj qe te me doje ashtu sic jam, pasi nuk kam ndermend te ndryshoj dhe te ve maska, qe do te bien pas pak kohe.

Dhe te siguroj qe jam teper i lexuar dhe i sukseshem ne jete, qe jam pa frike klase e mesme e larte ketu ne SHBA.

 

 

Njeri me dy fytyra asnje nuk kerkon. Me pelqen qe kerkon te ngelesh vetvetja, por me kalimin e viteve, ndryshimin e statusit, njeriu edhe ndryshon pak a shume. Perpiqet ti pershtatet gruas/burrit, shoqerise etj. Dhe kjo behet me qellimin e mire qe te krijoje atmosfere te ngrohte ne familje. Psh ka raste qe burrit tim nuk i pelqen dicka qe une e bej, dhe une perpiqem qe ate gje mos ta bej, jo se kam frike por ashtu sic vepron edhe ai per gjerat qe muan nuk me kane pelqyer ai nuk i ka perseritur..Pra perpiqemi ti pershtatemi njeri-tjetrit. Diskutojme per shume tema per dashurine per xhelozine, krijojme nje atmosfere qe te jemi te lirshem te shprehim mendimet dhe ato pak pakenaqesi qe kemi i disktutojme. Vetem keshtu mendoj se funksionon nje lidhje. Cdo lidhje ka uljet dhe ngritjet e veta. Se nuk eshte e njejte si ne fillim.

Kerkoj qe te me doje ashtu sic jam

Aww... smiley smiley 

 

Dhe te siguroj qe jam teper i lexuar dhe i sukseshem ne jete, qe jam pa frike klase e mesme e larte ketu ne SHBA

Tani njeriu s'di ke te doje me pare, dollarin apo karakterin... smiley

Tjetra eshte merzitur se nuk kam bertitur apo nuk I kam dhene ndonje shpulle xhelozie

ajo paska kerkuar konfirmim te interestit per te

eshte gjuhe indirekte kjo, s'eshte e thene se perdoret vec nga femrat.

Dashuria ska nevoje per konfirmime.

Une jam ky qe jam jam . Te pelqeu mire Ste pelqeu good bye!

nuk jam hipokrit une qe te bej si qingj diten e pare dhe pastaj te te shtroj ne dru.

Por sic e thashe eshte waste of time te kuptosh femrat.

ops, pergjigja me poshte

ACDC1 ,  vertet e beson ate qe thua ?  per sa i perket wastefulness 

" femrat jane krijesa shume komplekse dhe te pakuptueshme.
prandaj kam hequr dore ne njojhjen e psikologjise se nje femre."

vendim i mençur ACDC1!!
edhe kolegu jot, njefar Frojdi, ne te njejtin perfundim arriti dikur. "njohja e psikologjise se femres, tha,pune qe zbehet,! u dorezua.. po merrem me burrat me mire, tha, se keta jane simple!".smiley

p.s. ore kot te pyes: mire Frojdit qe i duhej per shkencen "njohja e psikologjise se femres", po ty pse te duhet..?!.smiley

Po edhe ka, here pas here. nejse une bera vec nje konstatim.  te thashe, eshte gjuhe indirekte por ti e merr drejtperdrejt. nuk kerkon njeri te te ndryshoje, fare.

Fole  per veten tende jo per tere gjinine femerore.
Ndoshta ti kerkon prova dashurie, se te tjerat kerkojne status shoqeror, pasuri, prona dhe keto te gjitha te shoqeruara me xhelozi apo dashuri ne masen e duhur sic keni qef ta thoni juve.
Me nje fjale perfeksionin.
Por harrojne qe edhe ato jane qenie joperfekte.

Te mbyten grate ACDC1smiley

Nuk ka burre dhe grua te me mbyte mua i nderuar pasi pergjigjet i kam te sinqerta.

Grate apo turma mbyt ata qe jane skllaveruar nga korrektesia politike.

Them si mesymje ne muhabet.smiley 

Nejse ta kesh si fishek rezerve po e pe keq, beji nje challenge qe te te proving wrong, if you know what I mean. Kete po ta them ne privat qe mos ta shofin detashmenti i femrave. 

 

Mos, e paskam nisur ne publik.smiley 

e gjeti zgjidhjen 'shortcut', po he.

 Ka ideuar nje formule per replikat, pa dallim personi

Populli yne per xhelozine e pergjithshme  thote :

Pula e tjetrit  duket me e madhe ! 

Xhelozia eshte ceshtje psikologjike e njeriu qe lidhet me karahasimin Kur njeriu fokusohet shume te, te tjeret duke bere krahasimin aty lind edhe semundja e xhelozise ! Xhelozia e shkatron njeriun shiko veten tende dhe xhelozia do te zhduket ne qoftese do veten te mos digjesh ose te shkatrohesh nga xhelozia Kjo eshte e vetmja rruge, per  te shpetuar.

Une do ta beja pyetjen per xhelozine ::

A e krahasoni ju veten me te tjeret,  dhe pse ?

smiley 

Pak me shume 

You Have Everything, but You Don't Have Yourself

Being in love.

Waw..mosha mbi 40 tu bo muhabet me feelings smiley

(...) La gelosia! « Otello non é un uomo geloso, è un uomo fiducioso », osservò Puskin, e questa osservazione testimonia da sola la straordinaria profondità di mente del nostro grande poeta.
Nel caso di Otello si tratta semplicemente di questo, che la sua anima si è spezzata e la sua visione del mondo si è offuscata perché il suo ideale é crollato. Ma Otello non si nasconde, non sta di guardia, non sta a spiare: egli ha fiducia. Anzi, fu necessario guidarlo, spingerlo, aizzarlo con sforzi enormi, solo perché arrivasse a dubitare del tradimento.
Il vero geloso non è così. Non ci si può neppure immaginare a quali vergogne e a quali bassezze morali è capace di adattarsi, senza nessun rimorso, l'uomo geloso. E non è che siano tutte anime basse e sporche. Al contrario, con un cuore elevato, con un amore puro e pieno di abnegazione, un uomo può lo stesso nascondersi sotto i tavoli, comprare la gente più abietta, spiare, origliare e adattarsi a tutto il sudiciume di una posizione simile.
Otello non si sarebbe mai potuto rassegnare a un tradimento, parlo di rassegnarsi non di perdonare, benché la sua anima fosse buona e innocente come quella di un bambino. Non così il vero geloso: è difficile immaginare a che cosa possano adattarsi e rassegnarsi certi uomini gelosi, che cosa possano perdonare!

Gli uomini gelosi perdonano prima degli altri, e questo lo sanno tutte le donne. Un uomo geloso è capace, per esempio, di perdonare straordinariamente presto (dopo una scenata, s'intende) un tradimento ormai quasi provato, di perdonare baci e abbracci visti con i propri occhi, se, per esempio, può convincersi in qualche modo nello stesso tempo che è stata « l'ultima volta» e che il suo rivale da quel momento sparirà, che se ne andrà in capo al mondo, oppure che lui stesso porterà via la sua donna, in qualche posto dove quel terribile rivale non arriverà mai. Si capisce che la riconciliazione dura solo un'ora, perché, anche se quel rivale sparisse per davvero, il giorno dopo lui se ne inventerebbe un altro, uno nuovo, e sarebbe geloso di quest'altro. Vien voglia di domandarsi che cosa rappresenti un amore al quale bisogna fare la guardia continuamente, e quanto valga questo amore se sono necessari tanti sforzi per trattenerlo. Ma è proprio questo che gli uomini gelosi non capiranno mai; eppure fra loro ci sono anche persone di cuore elevato, è la verità.
Un'altra cosa interessante è che questi stessi uomini, quando stanno in qualche bugigattolo a spiare e a origliare, per quanto con il loro « cuore elevato » comprendano bene tutta la vergogna nella quale sono scivolati volontariamente, pure, almeno in quel momento, finché stanno in quel bugigattolo, non provano nessun rimorso.
 

                                             Fiodor Dostoevskij, I Fratelli Karamazov (parte terza, libro VII, cap.3)

 

Xheloz dhe xheloze-e smiley  , jane vetem frikacaket

...ACDC1 ,  vertet e beson ate qe thua ?  per sa i perket wastefulness...

@ Elba,

Per ke e ke fjalen?

per te te kuptuarit te natyres se  femres, e veshtire ndoshta mund te jete per meshkujt, por humbje kohe qe e quan ti ??  sikur nuk me duket humbje kohe , se i bie te jete dorezim dhe heqje dore, po  nje   marrdhenie nuk eshte e shendetshme kur dy vete dorezohen se e quajne humbje kohe the effort per tu  marr  vesh e te kuptohen

megjithate kjo sdo te thote se ti duhet te mendosh si une smiley

Derisa dhe babai i psikiatrise moderne Frojdi,e ka quajtur femren,pjesa e erret e kontinentit dhe hoqi dote ne njohjen e natyres komplekse te femrave,kush jam une para tij?
ne fund te fundit Frojdi,kishte kohe dhe mundesi ta bente kete gje dhe tha qe sja vlen pasi ska burre nene ti kuptoje femrat.

Nese del nje burre dhe te thote qe gruaja ime u kenaq me dhuratat qe i bera vitin qe shkoi,une do ta qep  gojen.

E mo dhe ti, dava dhuratash. Lol.

Si i tha Labi gruas?

"Do te te bej nje dhurate nashti per 8 Mars, qe te te dalin syte vendit."

Sa u gezua gruaja.

Jo s'jam dhe s'kam per te qene kurre. 

Martesat zgjasin më shumë nëse komandojnë femrat smiley

Martesat zgjasin më shumë në rastet kur janë femrat ato që dominojnë në çift. Barazia gjinore është shumë e vështirë që të arrihet në të gjitha aspektet. Për sa i përket roleve në çift, kjo gjë ndoshta është me e lehtë që të arrihet, por nuk rekomandohet sipas rezultateve të një studimi të kryer nga 340 çifte të martuar.

Kërkimi është realizuar nga dy universitete çeke dhe u botua në revistën ‘Neuroendocrinology Letters’. Doktoresha Eva Jozifkova tha se nëse rolet janë plotësisht të barabarta midis burrit dhe gruas, martesa në mënyrë paradoksale ka të ngjarë që të jetë më shumë e mërzitshme dhe më pas shkon drejt falimentimit. Çiftet e martuara në të cilën një nga dy komponentët ka një pozicion dominues, kanë tendencë të jenë më të lumtur dhe të kenë më shumë fëmijë, të paktën 15% më shumë.

“Në ato raste kur martesat drejtoheshin nga femrat, u vu re se 24.2%  thanë se ishin shumë të lumtur. Kjo ndihmon që martesa të jetë më e suksesshme, rritet shpirti i bashkëpunimit në çift dhe në të njëjtën kohë kapërcehen vështirësitë e të gjitha llojeve”,-shtoi doktoresha Eva Jozifkova.

ACDC, ke pre bileta per 50 Shades?!! Lol

Kjo eshte çeshtje me vete dhe delikate. Se siç thone ekspertet kinemaja e augmenton realitetin smiley

Ne fakt keto filmat qe bejne buje i shikoj kur te bjere vala e pare.
Besoj nga fillimi i marsit do ta shoh.

Ka me t'var turinjte ajo?! Mire si t'dush. Filmi kastile del me 14. Kane kaq kohe qe punojne/xhirojne, per ket weekend.Une per ty e kisha. mos thuaj pastaj - nuk kuptohen Femrat.

Nuk festoj Valentinin.
Eshte dita me hipokrite e vitit!

...“Në ato raste kur martesat drejtoheshin nga femrat, u vu re se 24.2%  thanë se ishin shumë të lumtur. Kjo ndihmon që martesa të jetë më e suksesshme, rritet shpirti i bashkëpunimit në çift dhe në të njëjtën kohë kapërcehen vështirësitë e të gjitha llojeve”,-shtoi doktoresha Eva Jozifkova....

Pallavra feministesh!

Si mund te jene me te suksesshme martesat kur komandojne femrat?

Ndoshta nga qe meshkujt jane kthyer ne femra me penis si puna e atij palo shkencetarit qe qante dhe kerkonte falje feministeve,ose studimi ja fut kot.

smiley Ke per tu edukuar edhe ti ACDC, por do presim edhe pak.

Cfare festash feston ACDC? smiley

Festat kombetare dhe fetaret me pak.

Shen Valentini eshte nje feste e shpikur per te shitur,dhe festa me hipoktite e vitit.

Te shprehesh dashurine vetem ne nje dite ,me pahir vetem se ashtu kerkon shoqeria,eshte shkaku kryesor qe pas 14 shkurtit grafiku i ndarjes se cifteve peson nje rritje te me njehereshme.

Nese kerkon te ndash nje cift,as xhelizoa as paraja nuk e ndan sa ce ndan stresi per te gjetur nje dhurate apo dicka qe ti pelqeje atij.asaj, dhe ky stres injektohet me shumice per Shen Valentin,Krishtlindje etj.

 

Dakord, ACDC. smiley Edhe une pak a shume e ketij mendimi jam, ama nje dhurate e vogel ne forme materiali a gjesti te kendshem (leter dashurie, darke romantike, etj.) nuk eshte keq, edhe per Shen Valentin apo per Krishtelindje. Me shume per te thyer rutinen se ndonje gje tjeter.

Psh t'ia dhurosh partneres nje sesion bellydancing te kercyer live nga ti, do ishte me siguri e gjest i bukur per te... smiley

Ku eshte romantizmi dhe surpriza kur te gjithe do te bejne gare kush e kush te duket me shume?

une per vete nuk pranoj as dhurata as letra ne dr 14.

per krishtlindje skam cte bej se me duhet te merrem me tere fisin

Lexo me siper, shtova diçka smiley

P.S. Nese mendon qe eshte vetem per femrat, e ke gabim... smiley

( smiley )

Mos u cudisni qe nese behet nje studim,grafiku i ndarjeve, te pesoje rritje te menjehereshme pas shen Valentinit,Krishtlindjeve apo diteve te mamase/babait etj.

Por keto studime nuk kane qef ti nxjerrin se u bien fitimet pastaj kompanive.

.

more tomi-korca smiley  po sa here te kemi bere fletrrufe se gruaja eshte force e madhe ? he ?

hiqe nga mendja , ata qe jane me menje tersi, jane gjithmone te ndare pa u lidhur akoma

Ne i vrasim të gjithë në jetë, miku im:
Dikë e vrasim me plumba, dikë me fjalë, një tjetër me vepra...dhe dikë tjetër e vrasim duke mos bërë asgjë, me gjërat që duhet t'i kishim bërë!

| Dostojevski |

+1

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).