125 Komente

Kosovaret, si palestinezet, keto egersira te pandreqshme, po te njejten histori ndajne: politikane te korruptuar, kolonializem ekonomik, zbrazje  popullsie te vullnetshme, izolim, politikane te korruptuar (ndjese per perseritjen), varferi ne nivele te skajshme, izolim, (perseri, ndjese).

Ultra-liberalizmi ekonomik qenka strehe vertet e sofistikuar...

kete punen e "egersirave te pandreqshme" nuk e kuptova mire por, per hir te se vertetes, palestinezet nuk kane qene dhe nuk jane fare popull migrues. Personalisht, nuk me eshte dhene te takoj asnje palesinez ne France. Amà plot argjentinas, per shembull.

Per punen e pare, thjesht nje indulgjence e imja ne lidhje me gjuhen raciste qe shpesh perdoret kur flitet per popujt e shtypur. 

Per te dyten, te verteten, vertet? smiley

P.S. 100.000 palestineze mendohen te jetojne ne Evrope (perkundrejt 3.000.000+ ne Jordani), pjesa me e madhe e te cileve, ne Gjermani.

ne Jordani, palestinezet kane shkuar per turizem

Vazhdojne te shkojne, meqe edhe jane mbushur plazhet plot me njerez dhe s'kane nga te gjejne 2 m2  vend per te bere banjo dielli...

Bastarde anadollake, qe duan vetem shtepi falas dhe te jetojne me ndihma si gjytyryme qe jane, pa punuar. Dikur i mbante Jugosllavia ne kurriz, tani po perpiqen t'i hipin ne kurriz Europes, mundeisht Gjermanise.

Anadollak do jesh kur ne token tende tjetri kontrollon mbi 70% te rezervave natyrore dhe industrine mbi te cilat eshte ndertuar. 

sa kollaj i gjykoni ca gjera..   po  fakti qe Kosova nuk ka ende status  te njohur nga OKB si shtet i pavarur, nuk  llogaritet fare..?!   dhe per shkak te ketij statusi te paqarte, eshte e veshtire per shtetin e Kosoves te ingranohet ne institucionet financiare nderkombetare per hua, kredi,  plane, projekte ekonomike etj etj...  sikurse eshte e veshtire gjithashtu  te afrohen ne Kosove investitore te medhenj e te vegjel nga  Evropa e Bota..

 

nejse: ju pershendes!!!.smiley

Ti thua qe, derisa te njihet nga OKB, Kosova ka kohe te zbrazet nga banoret e saj. Mire e ke smiley

 

 

jo, une po them qe: ju pergjigja pyetjes...   nuk eshte  (ultra)liberalizmi  shkaku i ikjes se qytetareve nga Kosova !

Eshte i njejti dhe me ikjen e shqiptareve nga vendi i tyre, ku pjesa me aktive per fat te keq gjendet jashte kufijve. E paskemi pasur mallkim te rrime keshtu.

Mos ja fut kot o Stalker.

Dendesia e popullsise se Kosoves eshte nje prej me te lartave ne Europe. Kosova eshte e mbipopulluar. Pjesa me e madhe e popullsise se Kosoves jeton ne fshat. Ato pak qendra urbane qe ka Kosova jane te lodhura e nuk kan takat te akomodojne gjithe ate popullsi rurale. 

Zotrote ultra-liberalizmi ekonomik te dergoi ne France?

 

Kosova : 167 banore/km2

Belgjika : 364 banore/km2

Shqiperia : 124 banore/km2

 

smiley  ah legjendat....

 

Po Belgjika eshte vend rrafsh o Stalker. Kosova ka male. 

ulu Rono , 4 per sot.

 

Per mos permen Man-hatanin pastaj, me 25,846/km²!!!! smiley 

Njolle te kuqe me siperfaqe aq te madhe sa e Kosoves nuk ke ne Ballkan. 

Kerko falje Stalker qe me kundershtove pa te drejte! smiley

Dike dhe fotoshap zotrote!!! smiley 

kurre nuk rrej...kurre! smiley

Po pres ndjesen tende Stalker! smiley

mek, mek, mek 

po darke, do hame ne? smiley

edhe nje here :

Kosova nuk eshte e kuqe, eshte roze.

 

 

qeke daltonik

kuq eshte ku lind e perendon

kenge revolucionare e popullit 

Ty te bofte mire darka ene mjesi sot. Po Kosova jo vetem eshte e kuqe aty po ate te kuqe ne France e gjen vetem ne qytetet e medha si Paris, Lyon, Marseille, Bordeaux, Lille dhe me e forta eshte qe e vetmja zone e Frances me te kuqe qe nuk eshte qytet i madh, eshte rrotull Gjeneves smiley Pra jane franceze qe punojne n Zvicerr e "flejne", "hane" e "kurohen" ne France.

Disa shkojne,disa tjere po kthehen .

E merkure ,ora 12.

Stay tuned!

Dhe mo e forta ikja e kosovareve diskutonet ne nje faqe ikacakesh. Cohu Godel se te erdhi dita. 

Kam pershtypjen se ndahen per ceshtje parimore dmth nga duhet filluar revollucioni ... nga para apo nga mbrapa. smiley

Kosova eshte nje nga vendet me pjellore, ne toke e ne minerale, sa mund te mbante nje popullsi dy here sa aq. 

cta ben ideologjija s'ta ben as shkija

U pa puna, duhen cuar ca leber ta vene ne udut ate vend!!!

trust me

Mos te duket shaka .smiley I njohin . Nje ( disa )  perfaqesues te "Luftes " ne at Kohe , ngulte kembe se disa Autobuze me Leber do ti kishin dhene zjarr gjith Kosoves pa dallim feje- krahine -Ideje .Dhe e kishin seriozisht . I dun Leberit .Kane dhe krushqi . Po ate qe te ben i Ligu nuk ta ben as Hasmi .

Ne projektin e ndertimit ne na qelloi Muratori nga ata qe benin rruget sipas ecjes se Gomarit .Na qelloi Sali . Lexo sa kerre kemi nga ai lloi i tij ketu qe mburren " jam demokrat "

Albin islamiku do ta nxjerrin kosoven ne "xhenet" por kosovaret duhet me prite edhe pak sa Albini te rikthehet edhe njehere ne krye te VV .

Ironike se dikur ishin kosovart qe thoshin : si bre shqipe po e lshoni Shqipnine !?

 

problem jan kta jo-islamistet qe po bejn politik akoma me te shkerdhyme e detyrojn shqiptaret e kosoves me ik... del nji i hajrit per kauzen shqiptare do e merrni me Gura. apo tka mar dashnoren ene ke inot personal. Intervista e Albin Kurtit per "Märkische allgemeine Zeitung", ne 2010 e ka paralajmeru ket gjendjen e sotme te Kosoves.Pa censure.Lexoje o Hajdar!

 

http://diplomacia.dk/lajme/lajme/560/bal...

Normale qe do ikin njerezit, jane pa rrugedalje. vendet e punes dhe ato qe jane o duhet te njohesh o te paguash. qeveria e mustafes u desh 6muaj ta benin, kot te flasim per korrupsion e vjedhje fondesh. ska rruge tjeter para mbijeteses svendoset patriotizmi...

Po meqe ikin kshu masivisht si ikin ku ikin ? me viza ? kush ja jep vizat ? pa viza si kalojne ne Shengen ?

Po largohen ngaqe esht ber rama kokminister. U eshte shuar enderra per shqiperine e madhe e cila i ka mbajtur ne ato troje.

nuk eshte vetem ceshtje krize, ose te ngelur si te paudhe, por vrehet dhe njifare dembelizmi, dhe i nje bindjeje per te fituar me shpejt e me shume.

Nga cfare verehet ky dembelizem ekzaktesisht?

Gjithashtu, bindja per te fituar me shpejt e me shume besoj te jete shuar te pakten para tete vitesh me fillimin e krizes ekonomike dhe njekohesisht fundin e endrres se pasurimit. Ketu ku jetoj, shoh gjithandej azilkerkues kosovare, ne lulishte, ne qendra tregtare, etj., te ngarkuar me canta te medhaja meqe shpesh nuk strehohen nga sherbimet sociale. Shume prej tyre me te cilet kam biseduar, emigrojne per t'u kuruar ne mungese te nje sistemi shendetesor te denje ne vendlindje. Shume familje kane femije me aftesi te kufizuara dhe vijne kendej per nje trajtim me dinjitoz te tyre. Ne pergjithesi jane hallexhinj, te zhytur ne borxhe, me pak fjale, njerez me pak perspektive.

Sigurt shumice jane provinciale, dhe tillet kane mundesi mbijetese dhe brenda tokes tyre. Cfare ka te keqe me ia mesy tokes t'a punojne? Edhe krenare edhe lypstare nuk shkone! Personalisht kam pyet nji per kete, gja qe e ka mar ofendim, medemek pse thu tokes me ia mesy. Nga ana tjeter ke ca qe kan mbaru studime, dhe e ruajne ate diplome paraduarsh, presin mrekulli prej saj. Shkurt: dembele ne shtet tyre, e gjoja te zellshem ne vend te huaj. Cfare pune me e mire i pret jasht vendit atehere?! Pastrim e Ndertim. Gje tjeter! E nese e llogarisim perfitimin ne mes vendeve, pavaresisht punes, atehere po, pagesa me e madhe jasht KS. Prandaj shqiptari s'ka saber shume, por favorizon te fituarit e shpejte e te shumte.

Ndonese, per mendim tim, puna me e mire eshte ajo ndoshta e paket, por e vazhdueshme!

Asgje negative per borgjezet e botes, qe ne rastin e shqiptareve, natyrisht, do flitej per borgjeze me preardhje provinciale. Ama, mund te ndodhe (shancet jane aty) qe prodhimtaria bujqesore nuk justifikon te ardhurat mujore bazike per pronaret e tokave dhe familjaret e tyre. Gjasat jane qe nga me i zgjuari prishtinas deri te budallai mesatar prishtinas dhe provincial bashke, do deduktohet lehtesisht qe prej mungeses se organizimit agrar (sistem bujqesor i copezuar) do rezultoje pak prodhimtari e cila ne treg rivalizohet nga produktet serbe, turke dhe maqedonase ne cmim, cilesi dhe stabilitet funrnizues.

Po, jashte ka ndertim, pastrim, madje edhe pune ne bujqesi, ama ka edhe shkollim, sistem shendetesor, mundesi nga me te ndryshmet qe budallenjt dhe te zgjuarit nuk gjejne ne vendlindje.

Ju kujtohen vitet 90 ?  Thirjet  "A do ikim apo jo - Po ! Po! "- Vet  pergjigjeshe turma qe udheheqtej  nga Partia Demokratike ! Ja keshtu eshte konceptuar ne pergjethsi Liria dhe Demokracia, edhe ne Shqiperi ! Ikja  fizike braktisja e vendit, jashte shtetit  per nje jete me te mire  jashte shtetit ne Amerike dhe Europ  ishte koncepti  per te shpetuar nga Diktatura dhe varferia !

E kush perfitoi me shume nga ky koncept ?   Politikanet ! 

Pasoje e paftesise se klases politike   per te transformuar jeten e qytetareve vet -jo jashte shtetit, por brenda ,brenda vendit, brenda shtetit  eshte arsyeja pse njerzit ikin dhe lene vendin  !

 Edhe sot  mbas 25 vjeteve -  jo vetem ne Kosove,- por edhe ne Shqiperi-kur Demokracia filloi me heret, shqiptaret kryesisht moshat e reja, kerkojne te ikin per te gjetur nje jete me te mire, sepse sepse aty, nuk jetohet ! 

Ka shume te rinje qe kane mbaruar shkollat  kane plotsuar ciklin e edukimit arsimor ose profesional-dhe nuk jane te kenaqur dhe nuk e gjejne veten !Nuk gjejne pune !  Politikanet asnjehere nuk mbeten pa pune, pa rroge, pa shtepi ! - populli po ! 

Arsyeja eshte se , kemi politikane te poshter, me moralin e hajdutit dhe mashtruesit, qe punojne dhe drejtojne vetem per familjet e tyre !

Poshte keta gangstere mashtrues ! 

Europa plak se rrujti naiher per varferin e shqiptarve po nevoja jetesore qe do gjithmon Gjak te fresket, ndaj dhe Politikat e saj ndaj Shqiptarve ska sesi te ken tjeter qellim pervecse thithjen e gjakut te ri.

Ka shume te rinje qe kane mbaruar shkollat  kane plotsuar ciklin e edukimit arsimor ose profesional-dhe nuk jane te kenaqur dhe nuk e gjejne veten !Nuk gjejne pune !

ka me bukur per ekonomin e vendeve te zhvilluara: I kan Skllevrit gati, s investojn asi qindark. I vijn delet direkt me u qeth.--- kur rumunet dhe bullgaret te refuzojn pagesen 3-4 Euro/ ora neper kantieret e europes, ateher do antaresohen ne BE dhe gjejn pune pa problem shqiptaret. 

Po Europa si gjen ashtu ben. Nuk ka faj.  Shtepia  familja  ka zot ! Ceshtja eshte kush e drejton dhe si e drejton Shtepine (Familjen ) i zoti saj ! Nje shtepi pa rregulla eshte si shtepia e arrixhiut ! Se keshtu  "rregullat " shtepia i ka !  Po kur vidhet shtepia mos pret me per rregulla, mos prit me shtepi ! Pra eshte ceshtje, edukate dhe edukata do vite do pak mundim dhe inteligjence, qe te mos e marri lumi shtepine ! 

Per cfare duhen politikanet pisanjos maskarenje diplomatik ?  Faktet tregojne se ata punojne vetem per te mare votat dhe  per  tu akomoduar me pushtet , pushteti simbas politikaneve tane perktheht -Para per vete dhe familjen !

Ky eshte objektivi qe i diskretion te gjitha  problemet qe ka ne Shqiperi ! KUR NJE POLITIKAN VJEDH - pak dhe eshte i pandershem, fsheh vjedhjen mos prit te ndalosh vjedhjen ose korrupsionin !

 Kudo ne Shqiperi njerzit ankohen per politikanet makar edhe per Deputetet, me kollare ! Ke pa ndonje Deputet pa kollare , pse e veshin kollaren thy ti ? 

Ju kujtohen vitet 90 ?  Thirjet  "A do ikim apo jo - Po ! Po! "

Hera e pare qe e degjoj kete.

Shume prej tyre me te cilet kam biseduar, emigrojne per t'u kuruar...... Shume familje kane femije me aftesi te kufizuara...

 

Gjith ai Uran qe u shkarku gjat Luftes .... po t  publikohen Analizat per Radioaktivitetin e Mjedisit ishte boshatis Kosova me shpejt sesa enderronin dhe Serbet. 

Shqiperia pati sinjalin Largpames.Ikni se erdhen Barbaret e Saliut .Sokellimat e tij maj maleve fushave kodrave ...

Bini burra .Kamunizma rae do mbeten ne Histori si djegjet e shkaterrimet e Huneve e Barbareve e e Neronit .

Shqiperia pati nje FAT te madh. Udheeqje qe kishte krijuar Rezerva e Infrastrukture qe perballonte edhe ngjarje te Jashtezakoneshme per nje Kohe te Gjate.Fakti qe akoma dalin Materiale nga ish Rezervat e Shtetit nuk do koment .Fakti qe nga Vjedhja e tyre u krijua Kasta e pare e Ndyresirave te Politikes sone eshte e prekeshme .

Kosova nuk i pati keto .Biles dhe infrastrukturen ja ndertonte Serbi sipas Interesave te tij .

Me ata kemi te njejten emrues Euforine ose te Fluturuarit me presh ne BYTH .Na mashtrojne kollaj me togje llafesh dhe taktikat pothuaj jane te njejta per Sundim .

Klanet e Forta dominojne .Mashtruesit nderohen . Mbani mend sesi Genjyen Eliten e tyre me dava "se kanuni zotrie " " se diktatura zotrie " Dhe po ti bashkangjisesh kesaj e me plot Gojen Veprimtarine Armiqsore te Serbeve per shkaterrimin e Unitetit te tyre  Llogaridalin  ne dem te Kosoves .

Gjithsesi i duhet folur Hapur e Sinqerisht Popullit .Nuk jemi ne ata qe mund te bejme Cudira .Jemi vene me resurse te kufizuara .Lidhje te dobta dhe pa Pasuri te trasheguara nga Pushtimet .Kudo na duan per Kavie e Skllever Pune .Lerini lengezimet , sa me Larg mashtruesve tip Berishe !

Ky brez nuk eshte i filosofeve ose qenerise me dengela Opinionesh te fevzi Uturakeve nga te dya anet ." se Demokracia zotrie "  .Ky brez eshte i nje sakrifice te Madhe .

Te kemi nje gje parasysh; Ne nje shoqeri( shtet) ku procesete ekonomike jane ne regres te vazhdushem, per nje sere arresyesh, braktisjet prej antareve te asaj shoqerie kthehen ne Natyrore.Kjo po ndodh ne Kosove, tek ne  dhe ne Afrike e lindjen e afert.Bota eshte ne krizen me te thelle dhe pa rrugdalje.E gjith barra po i bie dhe do ti bjeri edhe me shume Evropes por dhe gjith perendimit.Nga ky ortek njerezor, perendimi ka nje rruge te veteme.Te shkunde mire xhepat, per te investuar ne vendet e varfera, .... sa nuk eshte shkaterruar.

Ndersa "zgjidhja " e dyte eshte lufta e trete, per ta ulur nr e popullsise ne 2-3 miliarda.Me vatrat e luftrave te shperndara dhe viruset, qe perdor perendimi, kjo plage nuk mbyllet ...

Mos i shani kosovaret se nuk kane pik faji.Nuk shahen e pergojohen viktimat ! 

 

oidriso, me gjith ket tym qe la mrapa halldupi un do e quaja sukses sikur kto 2-3 Vjet te bejm si te thush"Evidencen" e shkaterrimit real. Po kam frik se ky brez se duron dot te verteten. sa per shqiptaret e kosoves di te them qe bashkimi me shqiperin esht opsioni i vetem. T rrijm shtremet e t flasim drejt, Kosova si shtet mevete  ska shanse.

Bashkimi behet pasi te llogariten kostot e luftes mes vendeve Ballkanike , qe do te shperthenin fill te nesermen e procesit ligjor tebashkimit...Ky eshte gjith problemi.Lexo Kushtetuten e Kosoves, te percaktuar prej perendimit, piken ku perjashton bashkimin me shtet tjeter ...Nuk e kane bere kot kete nen burokratet e Evropes dhe Amerikes bashke...

athere kemi te bejm me nje protektorat. nje shteti sovran s mund ti heqesh te drejten me u bashku me i shtet tjeter.  Dmth. qekemi  kandidat per vater zjarri o grave, ata "miqt" qe e futen ket nen paskan rraf larg fort.... 

Poshte ultra liberalizmi! Rrofte revolucioni proletar dhe Ayatollahu!

"Ate qe nuk e beri dot Serbia" - cfare nuk beri dot Serbia? E ke idene sa Kosovare kane emigruar gjate viteve te Titos?

Duke lene menjane luften e 1998-1999, disa "cfare nuk ka bere dot Serbia" te tjera:

1

2

Shyqyr qe kishim sh. Enver qe i mbronte thuaj!

Pershendetje!

Duke lene menjane luften e 1998-1999

 

Aty me rri dhe mos e lej hiç menjane !  (per ate e kisha mbi te gjitha llafnë)

E lashe menjane per te miren e "argumentit" tend ngaqe atehere u larguan mbi 200 mije Kosovare. Numrin e sakte nuk e kam tani. Po ta dish ti, sille.

ne mars 99, Serbia ka debuar 900 mije kosovare. Me projektin per te mos i lejuar më te kthehen ne kosove dhe per te pembysur perfundimisht raportet demografike te "krahines"

Faleminderit. 900 mije me 30 mije, si i bie?

por ata u kthyen se ! Biles u kthyen edhe ca qe kishin dekada qe s'ishin kthyer.

keta 30 mijet... qaji ! dhe prit se "nuk ke pare gje akoma"

Dhe ku e di ti qe u kthyen te gjithe? E di ti sa kane ikur ne Amerike dhe Evrope gjate luftes?

Kosova eshte e mbipopullume me katunare te cileve nuk ja vle mo barra qirane me jetu neper katune. Kaq e thjeshte eshte. Normal qe kan me ik. 

ne France, mbi 2/3 e kosovareve qe vijne jane prishtinalinj ose nga qytetet kryesore.
Vijne sepse kane te aferm te tyre, tashme te rregulluar.

mbi 2/3 e kosovareve qe vijne jane prishtinalinj 

Nuk po te pys a i ke numeru vete, sespe e di qe nuk i ke numeru por po te pys gjithsesi: nga e gjete ket shifer?

Pastaj, ne prishtinen e pas luftes u dynden gjith katunaret e Kosoves. Kush arriti me kap shpijat e serbeve ja hudhi (ne nje fare menyre) te tjeret kan jetu me qera. kta qe jane me qera jane dhe me vulnerablet pasi tregu i qerave deri para pak kohesh ka qene shume i shtrenjte per arsye te nderkombetareve. Tashti eshte ul pak, por gjithsesi mbetet me i shtrenjte se ne Tirane.

P;lus qe ne Kosove me qene katunare eshte stigem e madhe, kur i pyt Kosovaret nga je rralle here te pergjigjen me emrin e katunit por gjithmone i referohen qytetit me te afert.  

Nga je, e pyeta, ndersa ajo po fuste ushqimet qe kisha blere neper qese, tek nje shitore e quajtur me emrin italan "jeta e mire". Dhe po e beja si optional choice me vete, me 4 pergjigje te mundshme: Kukes, Tropoje, Diber, Puke. Nga e folmja e saj, kuptohet. Nga Tirana, m'u pergjigj me nje dliresi qe do carmatoste gjithkend. I buzeqesha, por pa i thene qe isha alidems. Nuk guxova, se valle a do me besonte!? Shume mire, i buzeqesha ne kinezce. Shume bukur. Kur dreqin do e nxjerrin ne kinema ate Birdman 4, thash me vete sa per te thene dicka... me vete.

i pata thone i her Stalkerit qe ti Stalker je "believer". 

nuk paska gjo me te merzitshme se sa te keshe gjithmone te drejte...nuk paska! 

...kurse ajo me tha pak e habitur : Yours sounds like an albanian last name, kur po merrja ilacet tek farmacia e nje shitore te quajtur " Publix". Une ia ktheva jo shume ne qejf : It does, because it is! - Shqiptar je ? -erdhi the " next science rocket" (  no duh, right ?) . Pohova me koke. Nga jeni ? - Tirana. Jo se isha kurioz, por qe t'i shmangesha pyetjes se paevitueshme qe domosdoshmerisht vjen ne kete moment ( ku punoni juve) , e pyeta : Po ti ? - Nga Korca, mu pergjigj. " Une jam menazhere ne nje dyqan tjeter, por keta ishin short handed dhe m'u luten t'i ndihmoja" -ishte fjalia e rradhes. Ne kete moment e gjeta veten duke pyetur me medyshje : How bad do I need these stupid meds ... ? 

Hahahahaha! smiley

Kesaj i thone "pre-emptive one-upper" ! smiley

don't be acting foreign....

Mos moj evlat,  me gjith kete vrull " revolucionar" se demton shnetin ! Je dhe para ... gjumit , 

A e more vesh o grava? Fajin qe Kosovaret emigrojne nga Kosova e pavarur e ka Saliu.

Moj lanete,  qe fryn ...laren , nuk kane asnje faj kosovaret ! 

Une nuk kam gje me ty Grava . Sinqerisht . Po asnjehere nuk i kutpoj Gomarlleqet ne shprehje per te mikluar dava Gjembecesh smiley

Ta kete kuptuar ajo qe fryn laren smiley ... Po qe se po .Ti ke te drejte!

Kur Kosova nuk eshte e pranueshme per te jetuar nga Kosovaret aq me pak do jete per Serbet, eshte e kot frika qe do shtohen Serbet. Tani per tani, kaq njerez mban, Tek ne kan ik 1/3 e popullsise keto 20 vjet e prap papunesi a e mjerimi vlon.

Ta kuptojme mire ! Gjith problematika eshte ne SISTEM ! Duhet; o korigjuar o shembur sistemi , jo njerezit .Ambjenti qe nuk eshte i " rehatshem " per njerezit ...nuk eshte as per kafshet...Si mund te jete i mire per serbet ..? 

E provuan serbet te sillnin kolone, e deshtuan, u iken. Nje apartamemnt 2 dhoma e guzhine smban dot 4 kurore. Do largohen me  nevojtaret si gjithmone. Ket pune kan  bere keto 100  vjet. Shihni shqiptaret  e Malit te Zi, nje vlla nder 7 ka mbet ne Ulqin para projektit neo liberal 

Nuk e kuptoj cfare problemi ka ketu? 

Per ne, e kam fjalen. 

Paska pas mejtim edhe Gjembi smiley

Megjithse rralle ne te dendur shquhet si matrapaze te dhenash nga agjensi Prestigjioze si Kalemi .Com i Xhiboles ose Raportet e sh Simon smiley

Duhet me i lene rradhe Xhiboles si shefe arkivi per te tilla referenca pasi te Plota jane bere edhe pjese e debateve tek PPU .

Po Gjemb mo smiley dhe kur ka mejtim dhe Gjembi do te thote qe duhet heshtur . Por xhibolja nuk duhet ta anashkaloje , qofte edhe me nonje cimBithje flokesh mbi vesh !

Lajm i fundit fare: Lista Serpska po del nga qeveria e Kosoves

"Mustafa shkarkon Jabllanoviç" thote Shqiptarja.com

mire mire , por Lista Serbe do dali fare nga qeveria

do dale, apo do e nxjerrin? 

do dale

 

Qekan sederlinj!!!

Me ter men! Me i thone nje kosovari katunar, mo mire me e pas vra! Kompleksi sa nji qen stoni! smiley

Po pse mereni me Kosoven e nuk shihni Shqiperine? A ka ndonje vend ne bote qe per pak vite ti iki 1/3 e popullsise ????????? Epo kjo ka ndodhur me shqiperaret e shqiperise. Ne tre veta njeri ka ikur dhe 2 kane ngelur. Dhe nga keta 2 qe kane ngelur, me qejf njeri nga ta ka deshire dhe mllef te largohet. 

Stalker, ca mendon per Fury nqse e ke pa?

Nuk shkova me e pa me qellim (e injorova- per me fol harbutçe smiley ) sepse më thanë qe filmi do me na thone se lufta, edhe pse eshte e shemtuar (e keqe), "duhet me u bo mo". Por une kete e di lol. Plus qe me thane se kjo misherohet me ca skena apologjie luftarake zorrefytsjellese te tipit : Brad Pitt qe urdheron nje kalamo te ekzekutoje nje rob gjermon lufte.. .
Shto citime nga Bibla cdo 10 minuta... (berk)

Në tone me serioze: kam pare nje film kryesisht/te mire amerikan para ca ditesh : Foxcatcher ! I cili, paradoksalisht, figuron edhe per Oscar !!
7.8
 

smiley fiks ashtu ishte.
Flm per kte sugjerimin!

stalker o kurnac, vetem dy rreshta?

film intrigues. me teper prej nje fokusi intens si fushe magnetike, sesa historia  (perndryshe fundi s'do kish ardhur aq i befte). nuk qava, por per te qene ishte godites. Por edhe historia, edhe ajo. Mund te them se prej saj ishte nje film i cuditshem. Por ndoshta edhe prej viteve '80 dhe mendesive te kohes- ato tani jane histori dhe intersant ta shofesh kete me syte e sotem. Por patjeter qe behet fjale kryesisht per tjeter gje, jo per kaq.

ishte nje film i cuditshem.

fundja, ndaj edhe shkojme ne kinema (ose shohim filma) : qe te çuditemi smiley

Stalker, une e pashe kete filmin dhe nuk m'u duk i keq. Eshte pak raw, por prape film i bukur. Me sa duket ato videot i ISIS po e bejne punen e vet dhe robt knej nga ne kane fillu me e forcu zemren. Them se se shpejti do shohim me shume filma te tille, se njerezit po perpiqen te revokojne dicka...

po, e kuptoj se ç'nenkupton me 'raw'. Nejse, ty tashme qe ke pare 'Satantango' nuk te ben me syu "terr", por fundja edhe nje pjese e amerikaneve, besoj se e njohin kete histori (kjo ka qene ngjarje e vertete qe ka ndodhur ne mesin e viteve '90 dhe ka tronditur jo pak Ameriken).

Mizaskena (regjia) eshte e thjeshte (eshte ajo qe i jep natyre 'raw' filmit, ne fakt), dhe per mendimin tim, permblidhet (ne menyre te figurshme, sigurisht!) tek hunda monstruoze e bosit, e cila i jep karakter monstruoz (te perbindshem) edhe vete filmit.

me fal, ja dhe kjo, qe eshte nje film me nje karakter si vete sportet e renda (box, mundje, peshengritje), dmth e ben 'underplay' forcen e vet.

Me ka ngaterruar xhaketa e xhinsit te atij djalit per punen e vitit/ kohes. Kurse ty te ka ngaterruar ne pergjigje mungesa e blogut.

PF, me fal ! Ti ke folur per "Fury", ndersa une per... "Foxcatcher" ! Qe eshte film shume i mire dhe ta rekomandoj me entuziazem

Shqiptaret e Kosoves dhe serbet po marrin leje qendrimi dhe pune te perkohshme ne gjermani. procedura esht shum e thjesht. 

Mendoj qe vellezerit Thaci-Rama, duhet te riulen kembekryq me vellain e madh Erdogan! Ka dicka qe nuk po shkon!!

Mire tu behet vene kacaket ne krye ..

Nature’s keen observers noticed that, when prey is plentiful, the number
of predators rises, thus putting the prey population under pressure.
Once prey numbers begin to fall, the predators’ population
shrinks, too. But not for long. For when the decline turns
into a crisis, then the prey numbers rebound and the whole
cyclical process starts again.

Back in the fourteenth century, Ibn Khaldun (1332-1406) was
probably the first scholar carefully to project the prey-predator
dynamic onto political society. Based on his close study of the
history of the Arab states of Spain and North Africa, he told a
story of the rise and fall of regimes, in which rulers play the role
of the predator and there is something called asabiyyah in the
role of prey. Asabiyyah is defined as a form of solidarity, group
feeling, or cohesion that emerges within small groups as a result
of the urge to cooperate in the struggle against need and danger.
Asabiyyah thus confers power and success on the groups within
which it takes root. These groups then rise to power in the
urban centres and found great city-states. But, as in the case of
predators, success is pregnant with the seeds of its destruction.
Before too long, claimed Ibn Khaldun, the rulers lose touch
with their subjects and asabiyyah begins to recede. 

Before too long, claimed Ibn Khaldun, the rulers lose touch
with their subjects and asabiyyah begins to recede. The rituals
of power, the hubris that comes with absolute authority and the

gratification afforded by amassed riches all conspire to sap the
rulers’ vigour. Thus asabiyyah fades and, at some point, the
rulers discover that their authority and power have weakened.
Strife and anarchy follow, hope diminishes and optimism fades.
 

 

Kosoves i ka sos asabiyyah

Une e njoh Ameriken vetem permes filmave (dhe me pak, librave); turizmi nuk quhet.
Dhe mua nuk me duket se atje ka kohezion social (asabiyyah).
Por ndofta nje vend/kontinent si USA funskionon mbi te tjera vlera (si psh komunitarizmi), qe paradoksalisht, eshte e kunderta e 'kohezionit social' !

kush ka mundesi te karikoje videon qe dha top kanali sot me ikjen e kosovareve drejt Gjermanise me autobuza. dicka rrenqethese...

Nuk di per videon, por shoh çdo dite ne qytetin ku jetoj dyndje qytetaresh nga Kosova. Familje te tera rrugesh, me halle nga me te ndryshmet. Imazhi per Kosoven doemos eshte negativ meqe tregues i deshtimit te shtetit, por menjane imazhi, keta njerez jane te deshperuar. 

ku jeto ti...ne kamp refugjatesh ?

Jo, noshkaido, jo ne kamp. Ti shkruaj çfare te duash, por eshte gjynah te tallesh sepse vertet jane hallexhinj. 

hallexhinj jane, po ti ku i shikon kta hallexhinj

I shoh neper rruge, ne transport publik, ne lulishte, qendra tregtare, te ngarkuar me çanta deri ne fyt, femijet qe qajne; sherbimet sociale nuk u gjejne vend. Nje dite teksa isha ne biçiklete diku prane lumit, kishin vene çadra.. E njejta gje ne shume qytete te Frances. 

ne Calais jeton ? smiley

shifeni shifeni pa le do permbaheni ! 

ca ben babi jot? babi im eshte emigrant!!

ju iku jeta ne emigracion o te zinjte juve...

Eh moj Evropa kurve, i izolove kete njerez, i le pa pike ndihme e tani detyrojne te marrin dhe pasaporten e Serbit per nje kothere buke.

Sikur mos kishin harxhu 1 miliard euro per rrugen pa makina...

Se di por, per nje gje jam i sigurt, nderkombetaret i "futen gishtin" Kosoves pasi e caktuan te pavarur. Perse nuk ndihet Amerika, perse nuk ndihet Gjermania?! Nga pikepamja ime kjo duket, perca dhe copeto. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).