Fale internetit, ka shume rrjete sociale ne te cilat ti mund te shprehesh mendimin tend, te debatosh, qofte me edukate, a qofte pa te, neqoftese te duhet te shprehesh dufin tend (me kujtohet ajo perralla, ku sherbetori i mbretit ngaqe nuk donte te tregonte sekretin e vet, por po plaste per ta treguar, hapi nje grope dhe ja tregoi gropes. ne kete grope mbiu nje peme, dhe barinjte moren degat e tij dhe bene fyellin, dhe ne vend te tingujve ai i nxori sekretin qe mbarte gropa), e keshtu me radhe.

Por nga ana tjeter qendron nje mori politikanesh analistesh, gazetaresh, apo njerez me nje profil te caktuar publlik qe hapin faqet e tyre dhe jane ne gare se cili prej tyre do te kete me shume miq. Ata ne keto faqe hedhin mendimet, analizat, qelllime e tyre etj. Por e keqja me e madhe eshte se ata pothuajse ne perqindjen me te madhe, punojne vetem me nje porte. Ata hedhin mendimin e tyre dhe pjesa me e madhe nuk marrin pjese ne debat. Por miqte e tyre "zihen" mes tyre, dhe ata nga maja e Olimpit rrine dhe shikojne rezultatet e gurit qe kane hedhur...

Ketu mund te fus, Erjon Braçen, Taulant Ballen, Spartak Ngjelen e te tjere te cilet nuk marrin pjese fare ne debate. Ka edhe nje takem tjeter si psh Kastriot Myftaraj, i cili ne faqen e tij, gjithmone do ta gjesh duke debatuar me internautet e vet, mire apo keq, ai eshte pjestar i debatit qe ndjell tema qe hap. Kastrioti eshte prototipi i njeriut qe e pranon mendimin kunder, pranon debatin, bile qofte edhe i ashper apo vulgar nga anonimet, ai me qetesi u pergjigjet, mbase jo te gjitheve, por ama merr pjese ne debat.

Por ka edhe nga ata qe ata qe kur ti nuk je dakort me mendimin e tyre, ata jo vetem qe nuk te pergjigjen por te fshijne edhe nga lista e miqve, kane mesuar edhe te heqin te drejten e komentit dhe ti duhet me patjeter vetem te degjosh denglat e tyre. Me tipiku nder ta eshte i ashtuquajturi Profesori i filozofise Artan Fuga. Nje pjese e mire e miqve te tij virtuale, e kane braktisur profesorin, i cili vetem i filozofise nuk mund te jete. Thelbi i filozofise eshte debati. Fuga na ka treguar se filozofia ne antikitet behej vetem neper debate, bile publike, kurse profesori, nuk pranon mendimin kunder. Siç duket ate e ka kapur deliri i madheshtise, deliri i filozofit qe u jep zgjidhje ex katedra te gjitha pyetjeve dhe shqetesimeve te shoqerise e keshtu me radhe.

Natyrisht qe jo te gjitheve mund t'u kthesh pergjigje, pasi edhe nuk ke as kohe, nuk ke as "frymezim", e keshtu me radhe, por mund te marresh pjese ne nje debat te vogel ne faqen tende, edhe per respekt te atyre qe te ndjekin, per te shprehur apo per te mbrojtur pak me gjere tezen qe ti ke hedhur apo qe ka krijuar debat.  

Pjesemarrja ne nje debat te tille eshte shprehja me e kulluar e demokracise se sotme, e demokracise teknologjike. Sot sa vjen e behen me te pakta komunikimet masive fizike, por sa vjen e me te perdorshme behen komunikimet ne rrjetet sociale. Epo keto debate duan si pjekuri po ashtu edhe "bythe" ndryshe mos hap faqe fare.

8 Komente

Por e keqja me e madhe eshte se ata pothuajse ne perqindjen me te madhe, punojne vetem me nje porte. Ata hedhin mendimin e tyre dhe pjesa me e madhe nuk marrin pjese ne debat.

1. Futja kot. Ca do ti, t'i detyrosh te te pergjigjen ty, ne menyre qe te kenaqen ndjenjat e tua te prekura? Uuu sa keq na vjen.
O njeri, seriozisht tani, se na preke: ti ke gjithe "te drejten" te ndihesh i fyer, aman kjo eshte ceshtja jote personale dhe nuk ka pse na perket neve. Ata jane njerez te lire, dhe fatmiresisht nuk po te vjedhin ty para nga xhepi me ane te taksimit per te finacuar xhepat e vet. Faqja e FB konsiderohet si zgjerim i personit dhe prones se tij private. Personi publik perfton nga fama qa ka dhe hap debat. Nuk e detyron dot kush, as moralisht as ligjerisht qe te marri pjese ne debat, apo me keq qe te mos hapi apo mbylli debytet qe nuk te pelqejne ty.

Por ka edhe nga ata qe ata qe kur ti nuk je dakort me mendimin e tyre, ata jo vetem qe nuk te pergjigjen por te fshijne edhe nga lista e miqve, kane mesuar edhe te heqin te drejten e komentit dhe ti duhet me patjeter vetem te degjosh denglat e tyre.

2. Futja kot. Sic e permenda me siper, FB apo nje blog personal, sikunder edhe PPU eshte nje faqe private dhe me pronen e vet private aplikon ca politikat te te doje qejfi. Mund edhe te thuash, duhet te paguash nje tarife per t'u futur. Keshtu funksiononprona private. Ti psh, nese nje mysafir ne shtepine tende nuk sillet mire, dhe sipas gjykimit tende gjykon se nuk ka respekt, e nxjerr jashte me "shkelma". Ai nuk ka asnje te drejte ligjore te te ankohet.
Ashtu funksionon edhe FB, nese nuk te pelqen largohesh.
Nga ana tjeter ajo qe mund te pretendosh ti, eshte se personi ne fjale ne faqen e tij tregohet hipokrit. Psh hipokrit do te ishte nese ne normat apo rregullat e faqes se vet shkruan se nuk ka moderim apo fshirje komentesh dhe nga ana tjeter e ushtron kete te drejte te tij natyreore. Eshte prona e tij private. Ti nuk ke te drejta mbi pronen e tij, dhe as mbi personin e tij.
P.S: Edhe mua Fuga me duket njeri pordhac. Plus qe eshte nje socialist idiot (ne kuptimin fillozofik).

Nguulu, jam plotesisht dakort me sa shkruan... Po kur vjen problemi me ty, me mua apo me mijra te tjere qe nuk jemi njerez publike, qe jemi njerez te thjeshte dhe kemi miqte tane. Nese ne te dy jemi miq, secili nga ne ka profilin e vet dhe miqesia jone ka vlera vetem per ne te dy apo per miqte tane te perbashket. Ndryshe eshte kur jane persona publik, persona te cilet pretendojne te edukojne shoqerine, persona te cilet ftohen neper evente per te dhene mend, persona te cilet fjala apo mendimi i tyre ka peshe shhume me te madhe se mendimi yne. Ndaj keta quhen edhe persona publlik, ndaj keta kane nje stature krejt te ndryshem nga ne te dy. Une e ti kemi ne fb aq miq sa kemi, dhe i kemi vertete miqqte tane te vertete,  kurse keta kane me shume jo miq, por ndjekes dhe keta ndjekesit e tyre kerkojne, degjojne lexojne mendimet qe keta shprehin per nje qellim apo deshire te caktuar, jo miqesore siç e kemi ne te dy, por me te gjere per vlerat qe perpiqen te mbartin apo te perçojne keta njerez politike, artiste, shkencetare, apo filozofe e tj. Une nuk kerkoj qe keta te me pergjigjen mua...e kam shprehur edhelarte, por kjo ndodh kur te gjithe ndjekesit jane ne unison me te, atehere thuaju faleminderit qe me degjoni dhe me pasoni pasi une qenkam me te vertete i mençur e i ditur..smiley Poor ne rast se ka edhe mendime kunder me te tuat, jo sharje dhe vulgaritete te kesaj natyre, ose hyr ne debat, ose jo, dhe kjo eshte ne te drejjten e vet, por ama ta fshish tjetrin pse ishte kunder mendimit tend, kjo besoj se nuk ti rrit vlerat, ...

Televizioni! 

Ai ju ben lemsh juve atje. As gazetat, as ternetja as radio. 

Sic tha edhe Shekspiri: first we kill all the tv anchors, producers and konferenceries! smiley

Cilet jane?

Muc Nano dhe Mero Baze.

Keta jane idhujt e shqiptareve sot.

Pike e zeze sa poshte kane rene njerezit ne memedhe!

PAra sandrit keta jane diletant. Rrofte sandri klanit!!

Muc Nano - socialiist.
Mero Baze, socialsit, me prirje te majta.
Andrea Stefani - trap, socialsite, komunist.
Fatos Lubonja - ishkomunist, socialsit, i majte, marksist kulturor.
Artur Zheji - me prirje te majta.
Artan Fuga - me prirje te majta.
Agron Tufa - me prirje te majta.
Sami Rrepishti, i perndjekur, social demokrat (me prirje te majta).
Agim Baci - me prirje te majta.
Rexhep Mejdani - qender-majtas.
Agron Gjekmarkaj - i qender-e djathte e moderuar.
Sazan Guri - ambientalisto-socialist.
Blerina Karagjozi - socialisite, idiote.
Mentor Nazarko - me prirje te majta.
Gjergj Erebara - i majte.
Mark Marku - qendre-djathte, etatist.
Andi Bushati - i majte.
Armand Shkullaku - i qendres.

Keta jane personazhe te rastesishem qe shkruajne opinione ne mediat qe lexoj here pas here.

Cilët janë ata që përpunojnë opinionin tonë shoqëror e politik?

 

Te gjithe shqiptaret qe jetojne me teorira llogje dhe prodhim fjalesh , dhe qe nuk  e njohin akoma sfiden dhe praktiken.

Sa herë ke shkruar fjalët pa germën ë, një mizë vdes nga trishtimi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).