Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 84

461 Komente

“To most Christians, the Bible is like a software license. Nobody actually reads it. They just scroll to the bottom and click 'I agree'.”

-Bill Maher.

Pas kaq
mjegulle
nje 
nga 
nje
zbulohen
yjet.
Thith
freskine
qe me derdh
ngjyra
e qiellit.

Te bofte mire!

Hejvalla. smiley

Kur te mberrish ne piken qe te mos kesh me ideale,
ngaqe, teksa e veshtron, jeta te duket si nje dordolec i madh
pa kuptim, e pashpjeguar kurre;
kur te mos kesh me ndjenja
sepse ke mberritur ne piken kur nuk admiron me askend,
e nuk kujdesesh me per njerez dhe sende,
te mungon ky zakon i perditshem, dhe nuk ta ndien,
te ka lene mania e marrjes me nje pune, madje e perbuz
- me nje fjale, kur te jetosh pa jete,
kur te mendosh pa mendim,
kur te ndiesh pa zemer - 
atehere nuk do te dish me c'te besh, me c'te merresh:
do te jesh si nje endacak i pastrehe,
si nje zog pa fole.
Keshtu jam une.

Termet ne Shkoder dhe ne veri te SHqiperise! smiley

U ndje dhe ne Tirane, por sa duket i dha nje "paralajmerim " veriut.

Nje termet kur tokat poshte themelive jane zbutur nga shirat eshte megjithemend per tu bere merak.

Alba 2265, Termetet , si kopetence e Atij, e nisin rrugen nga pjesa " ne flake " dhe nuk duan tja dine per lageshti, por vetem ca dekreti u ka dhene ....AI ! Piketisht ne kete konsiderate kane gabuar njerezia ne kete dynja.Se kane mbi e nen  vleresuar,  njerin nga tre perberesit edhe te gjakut te tyre, me shume se dekretet e Perendise ...! 

Ma kishe shtepine ne fund te Fierit, moj goc e berberit,

M'i prisje baluket me gershere teli, moj goc e berberit.

Nishani akordon dekoratën "Pishtari i Demokracisë" për drejtuesit dhe organizatorët e demonstratës antikomuniste të Shkodrës

Në një ceremoni të organizuar në mjediset e Institucionit të Presidentit të Republikës, Kreu i Shtetit shqiptar në shenjë vlerësimi dhe mirënjohjeje për sakrificat, përpjekjet mbinjerëzore dhe rezistencën kundër diktaturës komuniste dhe simboleve të urryera të saj, u akordoi dekoratën “Pishtar i Demokracisë” disa prej drejtuesve dhe organizatorëve të demonstratës antikomuniste të Shkodrës më 14 janar 1990. Konkretisht për: Dedë Kasneci, Gjergj Beka, Rini Monajka (pas vdekjes), Tonin Dema, Nikolin Thana, Gjovalin Rrolba, Ndoc Lëqëjza (pas vdekjes), Flamur Begu (pas vdekjes), Kolë Margjini, Klaudo Daka, Aldo Perizi, Kolec Hublina, Viktor Martini, Pjerin Veli dhe Gjovalin Zefit (pas vdekjes).

http://www.sot.com.al/sites/default/file...

Kur s'je, nuk ke

No sex at work! Ever! Why is this so hard to understand! And since we're here: no sex in the neighborhood. Keep it clean, simple and decent, people. Keep it decent. Keep it down.

Kush quhet spiun, ai qe tregon komshiun psh, qe vjedh, ose nderton nje shtepi pa leje ? smiley Cili eshte koncepti i spiunit sot ne shqiperi. Se spiunimi ne perendim mban shtetin gjalle ! Pa spiunim nuk ka shtet ! smiley

Dmth ti thua meqe s'kemi shtet dhe aq te mire do te thote qe s'jemi spiune sa duhet. Dhe meqe rilindja po permireson shtetin, kjo vjen prej permiresimit te spiunllikut. Nuk jam kondra, ja muzei i gjetheve u hap.smiley 

Tashti, Petro Nini nuk ka qen gjo si shkoll... Kuptohet, nxonsit ishin problemi

Sacet, sacet ku i kane ? Se fuciat e ujit siper godinave shumekatshe duken qartazi. Looks like a " kid friendly place" too. Is it move in ready ? House Hunters International ! 

350 mije spiune ne kohe te monizmit: shume pak. Enveri duhet kritiku per liberalizem dhe butesi. Me shume spiune duhet te kishte, me shume spiunime per popullin!

Prit se keta ishin ata qe ishin spiuna me bordero. Nderkohe ishin edhe spingjuksat e lagjes dhe te punes qe ishin thjesht aspirante per spiune.

spiunet e punes, lagjes etj, shkurt spiunet  vullnetare. me shkurt AGBV.  me gjate: Anetaret e Grupeve te Bashkuara  Vullnetare.smiley

do jen zbrit te perjudhes Kocit dhe te Azbiut.Aqe do jene vec pjesa e kohes ...Hekrit 

Maj men PF, duhet te ket qen aty nga 89-a, ose fillim 90-a, s'kishte plas ala dmth, edhe nigjojm i dit qe vllain e njones qe e njifshim e kishin fut mren per agjitacion. E mire, e shof i dite un kte duke ec me burrin per krahu ( a te kujtohet si ecshin burr e gru dikur ne Shqipni, gruja i shkonte krahun, dhe rrinte ne krah te djatht). Tani ky burri jepte filozofi - marksizem smiley  smiley

I jap fytyres nje shprehje te trishtume, medemek e mora vesh vakine, njatjeta, u them, nigjova per vllain, me vje vertet keq, besoj do ket qen naj keqkuptim... e ke parasysh kur do me e zbut muhabetin. Po ai i shoqi ishte picke dhie, nji berats me origjin, mistrec me tere mend, e vura re qe po me qesendiste me sy. Jo, jo, tha, me keq, me keq. I them, do ket sha naj antar byroje? Ai edhe me si i merakos gjoja: Jo, jo, tha, edhe me keq, edhe me keq: ka share Arkitektin... Po me i ton qe se si e kam mbajt te qeshmen, nuk e di. Se edhe pun dreqi, ajo tjetra e kishte vlla, dhe dukej qe ishte gati me ia plas te qames. Shume kohe bizarre kon qen.

Je suis me grip. Kush dreqin ma ngjiti?!! 

po frengjishtja efekt i gripit? smiley

porosit ndonje supe super-pikante nga kuzhina kineze se te ben mire per grip dhe te kaluara!

Ka mundesi shume. smiley. kam 2dite qe vec supe ha, me perime&leng mishi dhe pi caj kundra gripit ( doli si me rime kjo). Kur t'mberthen mire ska kinez qe e largon. Ne ke inat njeri Square, t'zente gripi thuaji, aq mjafton ta shohec t'vuaje. Lol. Thanks smiley

Uji i vluar me limon ben mrekullira...Dmth ta pish... smiley

 

 

.... smiley

Rilindja e Bllokut  edhe ne ambasada.

Rama po kërkon të mbushë ambasadat, duke dërguar si diplomatë këlyshët e diktaturës. Të gjithë pinjollët e familjeve të bllokut po emërohen si përfaqësues të lartë në vendet e Bashkimit Europian dhe më gjerë.

Dhëndri i Lenka Çukos, anëtares së Byrosë Politike të Enver Hoxhës, i cili është në të njëjtën kohë edhe i biri i funksionarit të PPSH, Nimet Cani është propozuar nga Rama për të qenë ambasador në Izrael.

Ilir Gjoni i biri i Xhehil Gjonit apo si njihet ndryshe edhe si Xhelil Gjoni, ish-drejtuesi i PPSH në disa qytete të vendit dhe anëtar i Byrosë Politike është propozuar nga Rama për të qenë ambasador i Shqipërisë në Zvicër.

Në Hollandë është emëruar si ambasadore, mbesa e funksionarit tjetër të lartë të Komitetit Qendror të PPSH, Zeqir Agollit. Pas një përvoje të gjatë pune si kameriere në Bruksel, Rama e emëroi atë nga konjukturat familjare të Bllokut si ambasadore në Holandë.

Një tjetër prurje që po pret të emërohet si ambasadore në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian me qendër në Vienë është edhe e bija e Ismail Lleshit. Ismail Lleshi ka qenë ish-anëtar i Komitetit Qendror të Partisë së Punës.

Endri Fuga ka bërë dajën e tij, Fatos Reka, ambasador në Zvicër. Nuk dihet nëse ka teze dhe halla Fuga që t'i emërojë ambasadorë në Shtete të tjera sepse degradimi i diplomacisë shqiptare kurrë nuk ka rënë deri në këtë pikë.

Këto janë disa nga prurjet që vijnë nga pinjollët e Bllokut, të cilët po emërohen nga Rama në krye të diplomacisë shqiptare dhe kjo është edhe arsyeja se përse Rama nuk pranon asnjë konsultim me Presidentin Nishani për emrat që ai propozon në krye të Trupit Diplomatik.

Ilir Gjoni i biri i Xhehil Gjonit apo si njihet ndryshe edhe si Xhelil Gjoni, ish-drejtuesi i PPSH në disa qytete të vendit dhe anëtar i Byrosë Politike është propozuar nga Rama për të qenë ambasador i Shqipërisë në Zvicër.

Endri Fuga ka bërë dajën e tij, Fatos Reka, ambasador në Zvicër.

Tani ose paskemi 2 ambasadore ne Zvicer, ose Rama po e korrigjon nepotizmin dhe do heqe dajen e Fuges.

P.S. Te pakten sill dhe burimin e ketij komenti.

Kapo, ne Zvicer do kemi dy ambasadore, edhe Ilir Gjonin edhe dajen e endri fuges? Pse nuk e permend komunikata kete fryrje te organikes?

...nuk po e shifni qe osht bo deti kos per bllokmenet,jane turur te gjithe neper ambasada.Ky veni i zviceres ka pas me shume kandidate por keta te dy ja  dolen ne finale .Por nuk besoj se i nerumi president ka me i aprovu keta kulushet e bllokut smiley

eh o kapo, s'do aprovoje kelyshe te bllokut, do aprovoje kelyshe te malokut. 

apo jo? smiley smiley

...po prandaj nuk  pam ndonje pinjolle nga trashgimnia e Pali Miskes or  burre, vetem sepse ishte nga veriu dhe hante shume pilafin ne tave smiley

Vete e ke shkrujt?

Edhe Telua e kishte nje dajo me Ballin, po prap e pranuan. Ca me thon. Kurre s'e mora vesh kte: a esht nje gje e mire lufta e klasave, apo jo.

Kembemadhi - video e trukuar apo e vertete?

ps. I want to believe!

Analize me 24 pixles total tjetri. smiley

Gjeja me komike e peshkut eshte se gjithe diten shkruhet duke share karakterin "turkoshak", "ballkanas" apo "lindor" te shqiptareve, dhe japin shembuj pozitive "perendimore". Po dole kunder e po s'u pelqeu ajo qe thua, ama, te shajne nga motra me inat allahu akbari shkretetire smiley. qyfyre, qyfyre

Kush e pa intervisten e gazetares Dalina Buzi me vajzen 22 vjecare te perdhunuar nga babai i saj tek e  Diela shqiptare  ?  smiley

c'trishtim, si mund te ndihmojme o Zot keto femije kur jemi kaq larg smiley

Duke shkuar me afer. Ose edhe duke u lutur nga large. Ose ose edhe duke kerkuar lutje afer me porosi nga large.

Ose duke cancel that channel?! lol

Edhe une e pashe. smiley I lutemi Zotit qe t'ia thaje fare bolet te atit te saj. 

 

Bie shi. Shume shi.
Le te vershoje, sepse dua ta permbyt merzine,
por djalli e marrte eshte e kote.
Merzia ime ka mesuar not!
|Dritero Agolli|

Gati arrestimi i dy ministrave,nje i Rames dhe nje i Saliut smiley 1+1=2 smiley

Nga burime të rezervuara mësohet se Kryeprokurori i Tiranës, Petrit Fusha ka në tryezën e tij të punës dosjen e një ministri të qeverisë së Edi Ramës dhe një ish-ministri të kohës së Berishës, të cilët po hetohen në mënyrë intensive për korrupsion.

Ndonëse nuk duan të identifikohen, burimet nga Prokuroria e Tiranës shprehen se për ministrin e Rames nuk ka ndonjë siklet ligjor nëse vendoset që të arrestohet, por me ish-ministrin që tashmë është edhe deputet i PD-së në Parlament do të duhet të shikohet nëse e jep apo jo parlamenti autorizimin për arrestimin e tij.

kapo, pershendetje! Lidhur me emrimet neper ambasada, ke te drejte.Kurse, per arrestim ministrash nuk me ngroh gje sepse nuk me jep asgje , nga qe nuk ndryshon asgje.Sistemi eshte problemi dhe jo njerezit.Do vine dy te tjere po aqe kusare...ne mos me shume .Emrimet nepotike? He ! E ka then me vargje populli; 

Qe perposh e deri siper

rimbushen me ungj e niper ...

 Kur isha ne Universitet, ne Kairo, ne ambasade ishte konsull djali i Nimetit, pra dhendri i Lenkes.Nuk kam njohur me firaun njeri.Kurse e bija e Lenkes ishte femer nobel.Dhe ate, pikerisht ate mashkull shpirtzi e ringrene lidhjet e vjetra !! 

    Asgje nuk ka ndryshuar.E njejta skeme, si e Salihut e Jozit.Prandaj po i iken vakti nje permbysjeje si ajo e " Vitit 93 " 

Holy fucking smokes ! To the delight of every audience member's parents, the best rock band known to man, opened the Grammys. That's all I needed to watch. It's yours now.

https://www.youtube.com/watch?v=6j_yKBO5Xws

Kto cunat e PD-hit, njoni me "dysmorphic" se tjetri.

Eh mor Ron , ...qe nuk e ditke ku eshte nuse ..! Ne Tartalaj  dhe me 40 perqind aksionere ne kompanine Kanadeze te hidrokarbureve, marre falas , gjith puset e Enverit ! E nuk u ngritkan te dyja ...perpjete ? 

Ja kush janë “guerrilasit që protestuan” në Ferras. Të gjithë nga Kukësi, Tropoja Farka dhe Burreli

 

Zbardhen përfundimisht detajet nga “protestuesit” që i dolën para makinës së Shtabit të Emergjencës në Ferras. Burime nga fshati Ferras identifkojnë “protestuesit” guerrilas të ardhur nga Tirana. Ata janë Fatjon Bathorja nga Farka e Tiranës, Gentian Gjonaj nga fshati Baz i Matit, Esald Mulaj nga Tropoja, dhe Zekri Picari nga Shënmëria e Kukësit. Të gjithë janë anëtarë të Forumit Rinor të Partisë Demokratike dhe janë cuar aty nga drejtues të lart të Partisë Demokratike për të prodhuar incident politik.

 

Ngjarja është e shëmtuar pasi Shtabi i Emergjencës po shkonte në ndihmë të tre vajzave të vogla që kishin mbetur në catinë e shtëpisë një ditë më parë. Banorët e fshatit janë distancuar nga “bllokuesit” e ardhur me makina nga Tirana dhe i kërkojnë PD që në rast se nuk i ndihmon dot, të paktën të mos i dëmtoj duke penguar ndihmat./J.H/

Përgjysmë hapur, goja m’është zbardhur
fryma zënë m’është në ankthe,
lulet e takimit të pandodhur 
mbi gjoksin tim dridhen ende.

Venezuela exports its dysfuncion

... in Spain,  where there is a paper trail that shows Venezuela is helping bankroll the radical left-wing “Podemos” (We Can) Party that is gaining in power...

 

Hetimi me i madh ne glob per shmangjen nga taksat e ka vene HSBC ne shenjester

Sherbimet sekrete Gjermane deklarojne se jane vrare  mbi 50 mije vete ne Ukraine dhe statistikat shtetrore qe vijne nga Kievi nuk jane te besueshme

A’isha Arna’ut 

Ku mbaron dallga
ku fillon deti?
Ku mbaron trupi
dhe ku fillon hija?
Ku mbarojne terret
dhe ku fillon drita?
Fjalet frymojne jasht kornizes se tyre
shqisat palosen dhe shtrihen
ngjashem me nje oqean ne forme rrethi
qendra e te cilit nuk ekziston.
S'jemi tjeter vecse nje nga 
mundesite e ekzistences.
Jeta jone
eshte nje gje qesharake plot dyshime
nje keqkuptim i mundesive te dhena.
Nis me ate qe eshte pa forme
per te ecur drejt nje vendi te fshehte.
Kur do te nise mbledhja e pervojave?
si mund ta gjej vendzbarkimin?
ne asgjesimin e kohes dhe zhvillimin qe ecen praptas?
Drita nuk ka forme
dallaga nuk ka kufij
une nuk kam fasada
pasioni nuk ka horizonte.
Ji drite
vale
pasion.
Ji vetvetja.

Deputetet greke me makina € 750.000 dhe 5 avjone private (qe tashme Tsipras i ka nxjerre per shitje)

Ju hiqen te gjitha makinat qeveritare nga sherbimi, cdo deputet grek tashme vete ne pune me makinen e vet personale.

Ish- shefi i Rezervës Federale në SHBA, 88- vjeçari Greenspan foli për BBC.

“Unë mendoj se Greqia përfundimisht do dalë nga Euro. Është vetëm çështje kohe, derisa të gjithë të pranojnë se ndarja është strategjia më e mirë”.smiley

Nese del greqia forcohet euro demtohen exportet gjermane. dushmanet jane ne limbo ketu ...

Gjermani nxorri sot te dhenat zyrtare per 2014:

Ne vlere nominale eksportet gjermane ne 2014 kapin vleren 1 133,6 Miliarde Euro, kurse importet nje vlere prej 916,5 Miliarde Euro. Diferenca e bilancit tregtar eshte + 217,1 Miliarde Euro.

Eksportet ne 2014 nje rekord i ri: rreth 4% rritje me vitin e kaluar.

Importet 2% rritje  me vitin e kaluar.

Vendet ku eksportet gjermane jane rritur me shume vitin e kaluar jane Britania e Madhe dhe Polonia, secila me nje rritje prej 10% ne krahasim me vitin e kaluar.

...ne cfare ore i nxori keto te dhena mor amon sepse smileyot DAX 10,664;  -182;  1,68% Down smiley

 

.

kapo, ene H.Kisingeri tha " eshte gabim shum i madh mbeshtetja e Perendimit per Ukrainen  dhe vendosja e sanksioneve Rusise...! " 

Mirepo ja qe nuk para behen gjerat sic thone e profetizojne ... te mencmit ! 

Ketij greku duhet me ja pi dolline.Ore te tallin menderet burokratet e Evropes dhe tu rrihet lepe - peqe ? 

nga inati toneve"  dua grekun ore  " se  un e di sa na duan ata neve ! 

Greket mund te tallen po kur qindra mije police arsimtare doktore ushtarake sherbyes civile te kerkojne pagat e parate ne banke te jene firosur do llafosen ndryshe..

https://www.facebook.com/NdalPaditurise2...

kerkohen pedofilat me qiri ?

ska nevoje, i kemi cdo dite para syve ne diten me diell.

Une e kam gocen 9 vjec gati, i ben ne mars 18 te ketij viti, te ma thote ky njeri kete ne sy nuk di se ca do ti beja , ndoshta do t'ja caja koken me cte kisha perpara

Gafe Frojdjane e CNN?

The chorus of useful idiots

u lodh mileti mo

Ish- kryeministri Sali Berisha me Frank Uisner

Kokalari shkruan :

 Frank Uisner ka përfaqësuar Grupin Podesta dhe Patton Boggs të njohura si kliente të mëparshme lobingu të Berishës. ..

 

Pas fillimit të detyrës suaj si Ambasadori ynë, janë disa çështje që unë do të doja të sjell në vëmendjen tuaj në këtë letër të hapur.

 

Sikurse ju tani jeni në dijeni, kur u njoftua së pari nominimi juaj, qarkulluan historira në mediat shqiptare që pretendonin se ju jeni emëruar si rezultat i ndërhyrjes së grupeve lobiste që punojnë për Sali Berishën, përfshirë Grupin Podesta dhe Patton Boggs, një firmë që përfaqësohej nga Frank Uisner.

 

Kjo nuk ka nevojë për shumë imagjinatë, për faktin se ju keni shërbyer nën drejtimin e Uisnerit, kur ai ishte ambasadori amerikan në Indi, dhe të dy keni qenë studentë në Princeton.

 

Sinqerisht, unë kam pak konsideratë për Uisnerin, pasi besoj se ai ishte në përgjithësi një faktor keqdashës në Shqipëri.

 

Sipas mendimit tim, ai ndihmoi Berishën në mbajtjen e një regjimi shumë të korruptuar që rrënoi shtyllat e demokracisë…”

 

Fatos Arapi 
OH,SI QENKAN ZEMRAT 

OH,si qenkan zemrat!!
Shembellekan me femijet,qe trishtohen
ne breg te vetmise se tyre.
Sajojne lodra,genjejne ,genjehen,
u besojne vet sajimeve te tyre.....
dhe harrohen ne lodra me njeri tjetrin.
Oh ,si qenkan syte!
Ti i mbyll,kerkon te shlodhesh
neper muzgje harrimi.
Ata vazhdojne te shikojne;
brenda qerpikeve te tu krahu i dallandyshes
pret rrezen e diellit.

Permes ujvares se diteve,te njerezve,
fytyra jote e vogel kthehet
ne nje saksi buzeqeshjesh.
OH,si qenkan duart!
Te krijuara prej ererave te vjeshtes,
me gishtrinj te drojtur,te habitur,
percikin ngrohtesine e bardhe te trupit tend,
dhe kumbojne nga hutimi i tyre

A e rrasen mrena Ministrin e Financave me apo ende hala akoma?

... do t’ju referoj këtu fjalët e nji mikut tim, diplomat i huej, perëndimor, që ka shërbye në Shqipni dhe e njeh tepër mirë vendin tonë. Para pak kohësh ai më thoshte se gabimi ma i madh i Edi Ramës deri tashti asht mos kambëngulja në heqjen e Llallës dhe mos arrestimi i Sali Berishës

Ardian Ndreca 

Any Bostonians knej pari ? Kom nji te aferm qe fluturo in and out of Boston sot . Si osht situata e bores ? Ka anullime avionesh ? Flm.

Roni me duket se eshte nga Bostoni! 

Dr Al-Saadoon is a Saudi historian that  appeared on national TV to deliver his theories as to why the country is the only one in the world to ban women from driving.

Dr Al-Saadoon: “If a woman drives from one city to another and her car breaks down, what will become of her?”

Host: “Well, women drive in America, in Europe and in the Arab world.”

Dr Al-Saadoon: “They don’t care if they are raped on the roadside but we do.”

Host: “Hold on, who told you that they don’t care about getting raped by the roadside?”

Dr Al-Saadoon: “It’s no big deal for them beyond the damage to their morale. In our case, however, the problem is of a social and religious nature.

Host: “What is rape if not a blow to the morale of the woman? That goes deeper than the social damage.”

Dr Al-Saadoon: “But in our case it affects the family…”

Host: “What, society and the family are more important than the woman’s morale?”

Dr Al-Saadoon: “Saudi women are driven around by their husbands, sons and brothers. Everybody is at their service. They are like queens. A queen without a chauffeur has the honor of being driven around by her husband, brother, son and nephews. They are at the ready when she gestures with her hands.”

Host: “You are afraid that a woman might be raped by the roadside by soldiers, but you are not afraid that she might be raped by her chauffeur?”

Dr Al-Saadoon: “Of course, I am. There is a solution but the government officials and clerics refuse to hear of it. The solution is to bring female foreign chauffeurs to drive our wives.”

[At his point the host dissolves into laughter.]

Dr Al-Saadoon: “Why not? Are you with me on this? There might be some considerable opposition to this, but…”

Host: “Female foreign chauffeurs? Seriously?”

Dr Al-Saadoon: [Straight-faced] “Yes to replace the male ones.”

The solution is to bring female foreign chauffeurs to drive our wives.”

Ti ke titullin Dr.? Jo. Keshtu qe degjoje doktorin! smiley

(Vazhdim)

Host: “If a woman/female foreign chaffeurs drives from one city to another and her car breaks down, what will become of her?”

Dr Al-Saadon: “Well, women drive in America, in Europe and in the Arab world.”

Host: “They don’t care if they are raped on the roadside but we do.”

Dr Al-Saadon: “Hold on, who told you that they don’t care about getting raped by the roadside?”

 smiley   humori anglez ta shpjegon me mire krizen greke se askush 

A ma lexove kete:

Greece may be near-insolvent, its pensioners huddled over wood stoves in freezing flats without electricity, but – says Syriza – it stakes a superior claim than Germany when it comes to the creation of Europe and modernity.

Oooo llaaaaahhhh!!!!!!!!!

Hajde ti tani, krijo arkeologjine, zbuloju ketyre dhijareve se cfare pasurishe mban toka e tyre, pasuri, e matur me kutin e arkeologjise gjermane, derdh miliona euro ne vit per prezervimin e gjuhes dhe e kultures se vjeter helenike, dhe vjen nje dite dhe lexon pastaj keto mesiper.

 

Ketu e gjashte vjet perpara, vajta per nje ekspedite 3 mujore me nje grup te universitetit ne Trifilios per te studiuar dhe per te hedhur ne karte rrenojat e nje qyteti te vjeter. Ekspedita financohej nga DFG - Deutsche Forschungsgemeinschaft. Korrik, gusht, shtator duke ndenjtur hunde me hunde me zhapiket per te matur cdo gur te vene kapí, dhe duke kenduar bashke me gjinkallatne mes te vapes me 41 grad celcius ne hije. Rinia greke e fshatit rrinin te Platia pinin birra dhe tallnin trapin me gjermanet trapa qe kishin ardhur nga ana e anes per te vizatuar ca gure te parendesishem per ta. Ndonjehere ankoheshin qe u prishnim kulloten deleve dhe dhive te fshatit.

 

Doja te dija kot per kuriozitet, nese ka nje vend te dyte ne bote pas Gjermanise, perfshire ketu edhe Greqine, ku ne gjimnaz mesohet greqishtja e vjeter si nje nga gjuhet e huaja te detyrueshme. Nje vend te dyte pas Gjermanise, te lutem!

Pertej portit
vetem det i gjere...
Det i perjetshem 
ne murmurimen e tij zhytur...
Sa e hidhur te rrish
ketu, e dashura ime...
Shoh detin e dallgezuar
dhe nje frike e lehte
merr ngjyre ne mua
deshira per te pasur
nje gje me te mire
se te jetuarit...

po ska ik shkurti akoma, prit duro smiley

ne te pd-hit nuk presim jemi inpulsiv na zjen gjakusmiley

ju te pd-hit keni probleme me gjakun, kini kujdes smiley

Jon Stewart's leaving The (Daily) Show. All great things must come to an end! smiley

po sikur ta kene inskenuar vete politikanet te mengjer e te djathte per te hequr vemendjen nga permbytjet te cilat klasen politike shqiptare qe  ne 25 vjet se ka care bythen fare per vendin e nxorren gollomesh.

Alba2265 calm down, ki besim tek nacut 

No Comment

MInistri Veliaj verifikon personalisht mishin qe do u dergohet te permbyterve smileysmiley

Wowwww qe te ishim kaq te bukura kurre nuk do e besonim! smiley Gocat shqiptare.

luften e nisen djemt algjeriane, por shqipet e kosoves dolen me te forte dhe i gdhenden me shufra hekuri. 90% e armikut ka perfunduar ne spital. na nderun!

Emigrant...ta siguroj qe edhe une jam patriot...por, nuk e di sesa e sakte mund te jete fjala na nderuan...pasi cdokush po te vinte per te te vjedh...do i ktheheshin ne ate menyre...dua te di me shume...perse keta "algjeriane" shkuan direkt te shqipetaret...edhe pse duke e ditur qe jane te shumte ne numer plus edhe qe do rriheshin me shume mudnesi..?!...

Ja hodhi trimi.

Në fund të leximit të konkluzioneve, gjykata tha se i jep 7 ditë kohë të pandehurit për mbrojtjen. Por, 25-vjeçari, që gjatë gjithë seancës nuk kishte folur, tha se kërkon të paktën 10 ditë kohë për mbrojtjen, duke qenë se i ka përgatitur vetë konkluzionet e tij. Në fund, gjykata pranoi sërish kërkesën e Xhuvanit, madje duke i lënë më tepër ditë, duke caktuar seancën e ardhshme më datën 23 shkurt.

Faleminderit gjykata!

Per cfare do mbrohet kur e ka pranuar krimin dhe ne kembim ka marre ulje masive te denimit (25 vjet)?

kushedi sa zhurme bejne se bashku te gjithe ato njerzimet aty te harta.

Shostakhttp://www.cobdencentre.org/2014/11/macr...

According to the mainstream way of thinking one must differentiate between the activities of individuals and the economy as a whole, i.e. between micro and macro-economics. It is also held that what is good for individuals might not be good for the economy and vice-versa. Within this framework of thinking the “economy” is assigned a paramount importance while individuals are barely mentioned.
 

In fact one gets the impression that it is the “economy” that produces goods and services. Once the output is produced by the “economy” what is then required is its distribution among individuals in the fairest way. Also, the “economy” is expected to follow the growth path outlined by government planners. Thus whenever the rate of growth slips below the outlined growth path, the government is expected to give the “economy” a suitable push.
 

In order to validate the success or failure of government interference various statistical indicators have been devised. A strong indicator is interpreted as a success while a weak indicator a failure. Periodically though, government officials also warn people that the “economy” has become overheated i.e. it is “growing” too fast.

 

At other times officials warn that the “economy” has weakened. Thus whenever the “economy” is growing too fast government officials declare that it is the role of the government and the central bank to prevent inflation. Alternatively, when the “economy” appears to be weak the same officials declare that it is the duty of the government and central bank to maintain a high level of employment.

 

By lumping into one statistic many activities, government statisticians create a non-existent entity called the “economy” to which government and central bank officials react. (In reality however, goods and services are not produced in totality and supervised by one supremo. Every individual is pre-occupied with his own production of goods and services).

 

We can thus conclude that so called macro-economic indicators are fictitious devices that are used by governments to justify intervention with businesses. These indicators can tell us very little about wealth formation in the economy and thus individuals’ well-being.

 

Europe’s Greek Showdown: The Sum Of All Statist Errors - David Stockman
 

 

The politicians of Europe are plunging into a form of ideological fratricide as they battle over Greece. And “fratricide” is precisely the right descriptor because in this battle there are no white hats or black hits—-just statists.

Accordingly, all the combatants—the German, Greek and other national politicians and the apparatchiks of Brussels and Frankfurt—- are fundamentally on the wrong path, albeit for different reasons. Yet by collectively indulging in the sum of all statist errors they may ultimately do a service. Namely, discredit and destroy the whole bailout state and central bank driven financialization model that threatens political democracy and capitalist prosperity in Europe——and the rest of the world, too.

The most difficult case is that of the German fiscal disciplinarians. Praise be to Angela Merkel and her resolute opposition to Keynesian fiscal psmileyigacy and her stiff-lipped resistance to the relentless demands for “more stimulus”   from the likes Summers, Geithner, Lew, the IMF and the pundits of the FT, among countless others. At least the Germans recognize that if the EU nations are going devote 49% of GDP to state spending, including nearly a quarter of national income to social transfers, as was the case in 2014, then they bloody well can’t borrow it.

Notwithstanding the alleged German led austerity regime, however, that’s exactly what they are doing. Germany has managed to swim against the surging tide of EU public debt, lowering its leverage ratio from 80% to 76% of GDP in the last four years. Yet the overall debt ratio for the EU-19 has continued to soar—meaning that the rest of the EU drifts ever closer to fiscal disaster.

...

http://davidstockmanscontracorner.com/eu...

 

Tao Te Ching – Lao Tsu

“Tao Te Ching apo “Libri i Rrugës” është një manual klasik mbi artin e të jetuarit dhe një nga mrekullitë e botës. Në 81 kapituj të shkurtër  ky libër shkon te parashikimet bazike të të qenit gjallë dhe jep këshilla që mbajnë balanca dhe perspektiva, një shpirt të që dhe bujar. Ku libër është rreth urtësisë në veprim.

smiley

http://www.mapo.al/2015/02/filozofi-libr...

Një historian nga Arabia Saudite e justifikoi ligjin e vendit të tij që nuk lejon femrat të ngasin makinën duke thënë se ato mund të përdhunohen nëse makina i prishet rrugës. Ai shtoi se në vendet perëndimore krimet seksuale “nuk janë ndonjë gjë e madhe” për femrat e për këtë arsye ato lejohen të drejtojnë vetë mjetin.

Në një intervistë për televizionin saudit ‘Rotana Khalijiyya TV’, historiani Saleh al-Saadoon tha se nëse makina i ngel në rrugë, një femër mund të përdhunohet, por në vendet perëndimore femrat nuk e vrasin mendjen aq shumë për përdhunimin sa ato saudite.

“Ato nuk e vrasin mendjen nëse përdhunohen anës rrugës, por femrat tona po”, tha al-Sadoon.

Gazetarja e habitur iu përgjigj me pyetje: “Prit pak. Kush ju ka thënë që femrat perëndimore nuk e vrasin mendjen nëse përdhunohen anës rrugës?” Historiani ia ktheu: “Nuk është ndonjë gjë e madhe për to, përjashto aspektin psikologjik. Te ne problemi është shoqëror dhe fetar.”

Al-Sadoon shtoi se femrat saudite trajtohen si mbretëresha dhe vetëm me një lëvizje të dorës, babai, xhaxhai, djali apo nipi shndërrohet menjëherë në shoferin e saj personal.

Në Arabinë Saudite, nëse një femër kapet duke ngarë makinën, dënohet me goditje kamzhiku.

/ Top Channel

Cudi Papa e pranon Big Bangun dhe Evolucionin smiley 

po lujn ping pong me duket materialistet dhe idealistet :

e me gjithe ate Big Bang duhet te kete ndodhur por jo  "bam !" menjehere, ashtu  sic edhe zoti thuhet se  "krijoi universin, per 7 dite dhe njeriun ne diten e 7 ! smiley  

Ja pse nuk duhen te largohen njerezit nga Shqiperia. Humor falas.

Thoni c'te doni por Saluku s'ka bere ndonjehere keshtu.

 Saluku s'ka bere ndonjehere keshtu 

Saluku ka nje model tjeter per respektin dashurine ndaj femres, 

Nje filozof i famshem kinez ka thene; 含苞欲放的花 smiley

nuk e paska perfunduar fjaline smiley

ose ti nuk e ke vene te gjithe shprehjen ketu smiley

AC/DC
ROCK OR BUST 
WORLD TOUR

Saturday, August 22
Gillette Stadium

On Sale: Mon, Feb 16 at 10am

fiqo kur po na sjell ca vez fshati me shporte ? smiley

dmth beje zemren gur na hidh ndonje varg te arte knej , nga ato te tuat

Opinion .  Kush po  godet me tritol

ps dhe pd shajne njeri tjetrin , kaq , u zgjidh. e gjetem vangjel

JU MFSHIT KOLERJA

Ters po... E grabiten nji banke ke Treni sot. 

 smiley 

smiley

nga R. M. Rilke

 

Ti përparësisht

e humbura dashnore, askurrëeardhura,

jo, nuk e di, se cilët tinguj të pëlqejnë ty.

Jo, nuk provoj më, që, kur dallgëzohet ajo çka vjen,

të të njoh ty. Gjithë pamjet e mëdha

në mua, visoret e përjetuara larg, qytetet

dhe kullat dhe urat dhe t’pa-

parashikuarat kthesa të udhëve

dhe madhështia e atyre vendeve 

që u përshkuan dikur prej zotave:

vjen e merr kuptim në mua

yti, e ikur fare, pra.

 

Ah, kopshtet je ti,

ah, i pashë ato me aq

shpresë. Një dritare e hapur

në shtëpinë e fshatit-, e ti për pak

m’u qase e menduar. Rrugica gjeta-

që ti sapo i kishe përshkuar,

dhe pasqyrat nganjëherë e dyqaneve të tregtarëve

dridheshin ende prej teje dhe memzi jepnin të trembura

pamjen time aq të papritur.- Kushedi, nëse i njëjti

zog nuk cicëroi a jo përmes nesh

dje, veç e veç, në mbrëmje?  

 

 Nga: Poezitë 1910 deri 1922 (Paris, Dimër 1913/14)

përktheu: A. Elo

R. M. Rilke

 

Du im Voraus

verlorne Geliebte, Nimmergekommene,

nicht weiß ich, welche Töne dir lieb sind.

Nicht mehr versuch ich, dich, wenn das Kommende wogt,

zu erkennen. Alle die großen

Bildern in mir, im Fernen erfahrene Landschaft,

Städte und Türme und Brücken und un-

vermutete Wendung der Wege

und das Gewaltige jener von Göttern

einst durchwachsenen Länder:

steigt zur Bedeutung in mir

deiner, Entgehende, an.

 

Ach, die Gärten bist du,

ach, ich sah sie mit solcher

Hoffnung. Ein offenes Fenster

im Landhaus—, und du tratest beinahe

mir nachdenklich heran. Gassen fand ich,—

du warst sie gerade gegangen,

und die Spiegel manchmal der Läden der Händler

waren noch schwindlich von dir und gaben erschrocken

mein zu plötzliches Bild.—Wer weiß, ob derselbe

Vogel nicht hinklang durch uns

gestern, einzeln, im Abend?

 

Aus: Die Gedichte 1910 bis 1922 (Paris, Winter 1913/14)

Gezuar Diten e Shen Valentinit! Dashuri dhe vetem dashuri mundohuni te percillni nepermjet qenies suaj ekzistenciale ne kete bote te larmishme! Gezuar!

Sulm tjeter ne Danimarke nga idhtaret e fese se paqes!

jo se disa u preken kur thashe qe vej bast sa te doni qe sulmi i radhes terrorist ne Europe do te jete nga idhtaret e fese se paqes!

Ku mos gezohesh mer Tiku?!

30 plumba thojshin lajmet dhe vetem 1 i vrame. 

me shume veshtiresi, por shkendijat e para te riautoqefalizimit te kishes ortodokse shqiptare, jane ndezur!

Me qafsh kush jane kete papakristonegovaniotet qe bejne stand ne rradhen e pare te karrigeve ne kishe e ne vend qe te bejne kryq e te ndezin nga nje qiri, vijne per lufte politike.

po mire, si e kuptove ti qe nuk e kane bere kryqin dhe nuk  kane ndezur nje qiri ata..?.smiley   nuk eshte faji i tyre qe operatori ka marre ato plane, ose gazetari/ redaksia  ka vendosur te jap keto plane...

pastaj ku lufta politike?  sepse dikush aty ne radhe te pare mbante  per respekt  portretin e Papa Kristo Negovanit..?!  

mendoj  qe komuniteti ortodoks shqiptar,  ortodoks atdhetar shqiptar, eshte i tejdiskriminuar ne  kishen ''autoqefale''  shqiptare sot!   dhe  meqense eshte i diskriminuar, ben luften e vet per mbijetese. dhe kane te drejte!!

o ven i bekum ku skenes i thon palkosheniko. o itali e bukur!

dy jane vendet e 'bera' enkas per te qene te bukur (nga nje per secilin nga dy kontinentet kryesore) : Italia dhe Birmania (Mianmar).
Per mua.

vetem dy romak prej verteti ka ne gjith italjonet e mevonshem: benito musolini dhe xhana nanini

3 bunnies ! 

e nisem me nje , dolem me dy se kam dy goca secila nga nje se ziheshin , na u rriten bunnies tashi , gocat e mia dojshin nje te vogel fare 1 muajshe kur e pane ne pet store .............ua bleva dhe ate

por  ..

 dua ta fal  njeren  se u bome shume tashi

ndonje i/e interesuar ?

lepurushja eshte e  bardhe 8 muajshe.

Si puna ime dhe ti. Shkoj ne pet store me ble 1 peshk, vetem 1, kur dola nga dyqani dola me nje big tank full of peshq. 10 cope plot. Peshqit Jane relaksues ne fakt to look at. Po lepurushja pervec se ha e ben pis* cka tjeter ben? 

gjitone po ta marr une ate lepurushen. e du me qepe dhe domate ne tave me patate. mundesisht kur ta pjekesh lyje here pas here me gjalp(t'lyn) dhe vere qe te marr nje ngjyre vishnje te erret. e leme per neser te vij ta marr? po ashtu po i flas dhe bredhit se te tonin e kemi dhe ate.

Jo jo se paske menje te keqe, kam hall se do harxhosh ca vere te kuqe per gatimin , prandaj po te kursej smiley

Jo jo tani do ta besh se s' ben. Nuk kemi moshe neper tu tall. Une sapo anullova nje vajtje te Loblaw me mEndjen se do ha neser mish lepuri. Megjithse bredhi  e paralajmeroi. Kujdes me tha se eshte rrenacake ajo.

Me duket se do perfundosh ne Swiss Chalet. Ti duhet ta ngresh kete ceshtje per diskutim ne mbledhjen e ardhshme. Ose bejeni potluck mbledhjen e celules dhe Elba te sjelle lepurin. Ti sill patate, bredhi sallaten.

ore, se ku me fshihen 2 lepuj ktu ne kopshtin pas shpise. Tani qe eshte i mbulu me bore, lejne gjurmet pergjate gardhit, ne rreze te tij. Ne vere vinin te dera dhe shifnin gjithe inat mer burr. Thashe njehere t'u ve naj lak po me ndali ideja se mos i mbajne si pets kto fmijet e komshinjve.
Po drejt me thon, u bo kohe qe s'kam ngrene lepur. Elba, ky ka shije me t'mire se ai i dyqanit. Me vendim partie, do i theresh te dy!

yyyyyyyttttttt  rob t'babezit

po deshet po jua jap me kusht qe t'i coni ne Shqiperi per familjet e mbytura, vecse ky bunny qe kam une sdi not

 

Pse nuk ja jep shkabes qe tluj?

Po me aman pata peshq edhe une , na ngordhen  smiley

U bleva breshke uji , qaj me lot e duam o ska tjeter

Tashi e harruan breshken . doshin mace po macja te prish shtepine dhe ka shume qime...............

edhe u bleva 1 bunny ........qashin doshin secila nga nje , hajde u mora dhe nje tjeter ..............tashi doshin nje bebe te vogel................aman

Po ben o Moza ben shume pis , me duhet t'ua laj cage-en 1 here ne dite , nuk eshte problemi  aty po tre jane shume dhe kam frike nga bakteriet.

Dy jane tamam.

Lepurushet na hengren shapkat e mia smiley dhe nje kabell te kompjuterit , deri tani flas smiley

Prandaj them, do ta heqesh qafe ti po trego ca I pret ato qe do ta adoptojne. smiley . Dhe une fillimisht kisha 10 tropical peshq te bukur me ngjyra t'ndryshme qe jetonin t'lumtur dhe t'shendetshem ne tankun me drita, pompe filtruese dhe  titanikun e mbutyr ne thellesi. Gabimisht shkoj nje dite ne pet store dhe padashje bleva nje peshk pak me te madh. Sesi m'u prish mendja nuk me kujtohet mire, lol. Qe nga ajo dite, ngjyra zi-je rane mbi akuariumin tim. I hengri te gjithe nje e nga nje! Tani ka mbet ai vetem, dhe ai peshku tjeter qe fshin/pastron si vacuum. Ka 2 vjet qe pres te ngordhi, e ta ri-mbush perseri. Mazallah, eshte rrit akoma me shume. Lol

bobo sa keq......paska qene cannibalistic fish smiley

ç'thua mer Art... sido qe te jet kjo kandidatpresidentja e Polonise,  i vjen anes presidentes se Kroacise per nga kualitetet  si politikane!

Jo or Belul se ti e shef nga  nje pikpamje tjeter, polakja duhet te jete ndonje lesbike, sepse ne Finlande kandidoi per president nje gay i deklaruar.

Qe qeka bere e famshme nga Playboy eshte shkrujt gjithanej.

 

jo dakord tiku, polakja mund te jete lesbo...  por  perpara se te jet, çfardo te jete, po me duket si anoreksia..  ai krahu i saj nuk me duket dhe aq i shendetshem,  per te ardh keq.

Belulo, pse s'thu Polonine e hudhkemi m'tuc me ata kryebashkiaket e fotos.smiley

smiley

ahahahahaaa

Shoh shprese per lojtaret e tenisit dhe investime potenciale ne horizont... smiley

Netanyahu pas sulmeve ne Danimarke, ju ben thirrje Cifuteve te largohen nga Evropa

Te mbrojme te gjithe, si nje trup i vetem kauzen e drejte te popullit te shumevuajtur izraelit! Te mbrojme flaken e vetme te demokracise perendimore ne ate nahije te globit. Me ty, Netanyah!!!

Mooos! Vetem nga Evropa mo  Art? Jo nga Amerika ?

smiley

Walking like a man, hitting like a hammer
She's a juvenile scam, never was a quitter
Tasty like a raindrop, she's got the look
Na na na na na...

..Dhe zeri i bilibilit/... mund te prishi pune !

po duan te thone qe sindi kroford s'qenkesh ajo qe pandenim...

a besoni ne piramidat e bosnjes? apo eshte nje tjeter hile ballkanike?

Mosmirënjohja
... Dhe u mblodhën të gjithë konspiratorët
tufë rreth trupit të vdekur të Cezarit
dhe mes gjithë asaj lemerie gjaku të rrjedhur
të gjithë filluan të flasin me zë të lartë e të grinden
se kush e kish dhënë goditjen më fatale
se kush e kish prerë jetën e tij si nyje gordiane.
Goditja ime tha njëri nga senatorët ishte drejt e në gjoks
goditje që e la shakull përtok.
E imja vazhdoi tjetër ishte nën bark ajo e rrëzoi
në një pellg gjaku të bërë batak
E imja, e imja flisnin me radhë të gjithë
derisa u dëgjua Bruti që zhurmat në heshtje i këputi
E imja ishte goditje fatale, as nuk e dëgjuat sit tha:
“Edhe ti o Brut...
Pashë nderin mos u grindni tha një senator i mençëm , i urtë
Goditja e Brutit ishte goditja fatale
njeriu shpesh herë i plas zemra nga mosmirënjohja e madhe.
Të lumtë o Brut , ti e vrave Cezarin
A do një kurorë dafinash mbi kokë?
Bruti kish ngrirë si mumje e s’fliste dot,
i zhytur në mendime e lot…

smiley

Ja ky eshte shembulli artistik se si distancohemi nga e kaluara islamike, borgjez-revizioniste dhe komuniste e prinderve tane.

 

Cfare ke kunder ketlines???

Ajo eshte nje antare e nderuar e forumit.

Me sharmin e saje, ajo na e ben diten me te bukur. 

Shiko se ... jam duke e levduar Çezarin ...

 

Take me to church...heretiku

I'll worship like a dog at the shrine of your lies
I'll tell you my sins and you can sharpen your knife

That's right heretiku...worship like a dog at the shrine of your lies smiley

 

Rama në Vlorë: Do hip vetë në fadromë për t’u prishur shtëpitë smiley smiley

Rama ka mbërritur dje në Vlorë dhe ka paralajmëruar një përfaqësi të banorëve të lagjes “Kushtrimi” se do të nisë prishja e shtëpive të tyre. Takimi është zhvilluar me dyer të mbyllura dhe pa praninë e mediave. Në takim është thërritur vetëm një përfaqësues i objekteve, të cilëve u është komunikuar nga vetë deputeti i zonës që është edhe Kryeministër, prishja e ndërtimeve. “Nëse ju kundërshtoni do të hip vetë në fadromë”, i është hakërryer Rama banorëve të lagjes “Kushtrimi”, të cilët kanë kundërshtuar vendimin e marrë nga Rama. smiley
Rama kishte bërë gati vetëm 12 çertifikata të shtëpive të ndërtuara para 1990, maksimumi 30 m për banesë, ndërsa familjarët e mbi 40 banesave të tjera do të kalojnë me qira dhe do të trajtohen si të pastrehë. Kjo ka qenë zgjidhja e Ramës për banorët, një zgjidhje që të kujton edhe mënyrën se si trajtoheshin pronarët e shtëpive në Tiranë, kur ai ua prishte për të ndërtuar pallate.
Ai u jepte atyre një banesë me qira, të cilën e paguanin për disa muaj dhe më pas ata dilnin në qiell të hapur. Të njëjtën zgjidhje u ka propozuar edhe dje banorëve të lagjes “Kushtrimi” në Vlorë. 
Rama nuk i ka lejuar që të flasin fare banorët. Ai është mjaftuar me ato që ka thënë vetë. “Nuk kam ardhur për t’iu dëgjuar juve, se po të jetë kështu ngrihem që tani dhe iki fare”, është shprehur Rama i mbërthyer nga krizat e nervave. 
Një grua i është drejtuar duke i thënë se në rast se do të vendosë t’i prishë shtëpinë, atëherë ajo do të digjet në banesë me benzinë. “Benzina jote nuk merr flakë”, i është drejtuar Rama banores së lagjes “Kushtrimi”

 

Duke pare dhe duke degjuar, bota jasht  mesojne dhe ndertohen,

Ne shqiptaret smarim dot mesime ; malet te tunden dhe te rrekellehen,

ne nuk ndryshojme menyren tone .

Mbani mend mire kete qe po u thom :

ne 100 vjet ne vafshim si vemi,

do te jemi aq poshte sa dhe sot ! 

Faik Konica

___ 

Ja keshtu ti kapo, ju te pedehit as shini as degjoni, as merrni mesime malet te tunden dhe te rrekellehen ju nuk ndryshoni menyren tuaj te te berit politike, Me ju populli ne i vafshi pas Saliut si po i vini kurre nuk do te merrni pushtet dhe poshte e me posht do veni smiley

Dmth keta te pedehit = shqiptaret? Te pesehit e leseit cfare i bie te jene?

Po keta,  te pesehit kane ndryshuar disa kryetare, kane ndryshuar politike berje, ne keto 24 vjet, kshu ne pergjithsi jo se jane perfekt, po kta te pedehit, kryetari po u plaket dhe ai nuk di me ti bieri fuellit ne 7 vrima, por vetem ne nje vrimi i ka ra dhe do ti bie. gjithmone ne vrimen e shpifjeve, intrigave mashtrimit dhe vjedhjes i kane ra dhe po i bien, per 24 -25 vjet ! 

Me qe e solle ketu kete nje link te pacensuruar ,  ja shikoe edhe njehere se cfare eshte bere nen qeverine e Sali mavrise !

https://www.youtube.com/watch?v=c0DMRlxvBQE

Si do ishte bere Shqiperia pa Saliun ? smiley

Ja shif e shkruj. Rrofte Partia sidoqofte. smiley

At' Pjeter Meshkalla (1982)

 

Ne mes dy skajeve ekstreme:

       Materja e pare,

          abstraksion absolut,

                  pa forme qenesore

                         pa akt,as ç'ka,as çfare,as sa,

   dhe Ent Suprem,

     akt i paster

           i pare,

    qindron Natyra:

       krejt nji bote ne levizje,

       me shkalle hjerarkike,

               ku qenja e ulte pushon

               ne gji te qenjes ma t'nalte...

@ Fiqo, hamburger cope 8 Ata dje.  Mund t'i kishin ruajtur cope 6 per kohe t'liga. 

KOMUNIKIM

TRANSPARENC!

komunikim par excellence; flasin/degjojne njeri-tjetrin ne te njeten kohe...te pakten keshtu duket nga foto

Kush mendonte qe do vinte me ne fund nje udheheqes qe t'i fliste popullit keshtu.

"Gju me gju", thone - ca e kane se aq ua pret, e ca duan medemek te qesendisen. Po kjo nuk eshte as gju me gju, e as brryl me brryl.

Kjo eshte zemer me zemer me popullin!

Javash emigrant! smiley Duam sa me shume vepra jo ndjenja nga kryeministri. Por une kam filluar te besoj. Ishalla, hejvalla! smiley

BURIMI DHE LULEMIRA

Tregim

nga Xhavit Gasa 

(botuar pa lejen e autorit)

Burimi u ul të pushonte pak në hijen e lisit që ishte në mes të livadhit ku po kosiste i vetëm atë ditë të nxehtë qershori. Sapo u ul në hije, ai vuri re një çift pëllumbash të bukur, që po luanin dhe këndonin me njeri tjetrin. Ah, sikur t'ju a di gjuhën, e të kuptoja çfar i thonë njeri tjetrit, belbëzoi Burimi me zë të ulët. Eh, këta e kanë në terezi, janë botë në vete, janë të lirë, se mos duhet t'i marrin leje dikujt për t'u dashuruar. Ah, sikur të isha edhe unë si këta dy pëllumba, të fluturoja krahë hapur drejt Lulemirës sime, ta rrëmbeja, me krahët e mi të fuqishëm.Burimi dhe Lulemira ishin moshatarë, shkollën 8 vjeçare e mbaruan së bashku, pastaj Lulemira vazhdoj shkollën e mesme, kurse Burimi filloj punë në kooperativë. Të dy ishin të shkëlqyeshëm në mësime. Burimi nuk vazhdoj më shkollën se kishte biografinë e keqe, familja e tij dhe i gjithë fisi ishin kulakë, dhe i kishin të drejtat të kufizuara. Lulemira ishe me biografi të mirë, ishte familje komuniste. Ata të dy e donin njeri tjetrin, Burimi ja kishte çfaqur dashurinë Lulemirës që në vitin e dytë të shkollës së meseme. Lulemira nuk guxonte të përmendë as emrim e tij në familje, e jo të thonte se e dua. Ishte një hendek i madh në mes kësaj dashurie, në mes të dy zemrave që rrihnin për njera tjetrën. Lulemira filloj vitin e tretë të gjimnazit, ndërsa Burimi filloj shërbimin e detyruar ushtarak. Takimet e tyre tani bëheshin shumë rrallë dhe të vështira. Shkëndia e parë e kësaj dashurie të fshehtë u ndez në familjen e Lulemirës, në prag të vitit të ri. Lulemirës i erdhi një kartolinë nga Burimi. Kartolina ra në dorën e vëllajt të madh të sajë, që ishte brigadier dhe antar partie. Ai ju hakërrua Lulemirës,- çfar është kjo kartolinë, ç'të duhet kartolina e një armiku, dhe ja grisi në sy kartolinën. Mos i tha Lulemira të vëllait, mos e gris kartolinën time. Ai nuk është armik, është djalë i mirë, ai ka qenë më i mirë se unë edhe në mësime. Çfar të keqe ka bërë ai, që ti e quan armik, ç'kusure ka ai të vuaj për gjyshin e tij, ai prindët i ka të mirë, dhe vëllezrit dhe motrat. Pusho, i tha i vëllaj, - u bëre ti t'më tregoshë mua se kush janë ata. 

(fotoja marre nga origjinali)

vijon

Mos ke dëshirë ta bëjmë edhe dhëndër, me këtë gjuhë që flet ti. Pse- tha Lulemira, ka ndonjë të keqe, ai është shumë i mirë, dhe familjen e ka të shkëlqyer. Ky debat u mbyll sepse në derë thirri kryetari i këshillit që po vinte për vizitë.Pas një muaj Burimi erdhi tre ditë me leje, dhe fshehurazi u takua me Lulemirën, e cila i tregoi për debatin me të vëllain. Mos u mërzit i tha Burimi, të mbaroi ushtrinë, pastaj shohim e bëjmë. Kanë ardhur disa kërkesa për fejesë, tha Lulemira, unë i kam rrefuzuar me pretendimin se dua të vazhdoi shkollën e lartë.Shumë mirë ke bërë, më mirë vazhdo shkollën se të fejohesh me atë që nuk e do. Koha ikën si uji në urë thotë populli, Burimi mbaroi ushtrinë, dhe Lulemira shkollën e mesme. Burimi filloi punën në kooperativë, por edhe Lulemira doli të punonte sapo filluan pushimet verore të shkollës, dhe priste t'i dalë e drejta e shkollë së lartë. Një natë e thirri vëllai veças dhe i tha, Lulemira kam një kërkesë të shkëlqyer për fejesë, është djalë i mirë, me shkollë të lartë, me pozitë të mirë në pushtet, pret vetëm fjalën tënde. Po unë pres të shkoi në universitet, pa mbaruar shkollën nuk fejohem. Nuk ka problem tha i vëllai, unë ja thashë këtë, ai të pret, rrini të fejuar deri në përfundim të shkollës. Jo, - ja preu shkurt Lulemira, punë që s'bëhet, si bëhen këto punë kështu, çfar jam unë, plaçkë tregu, për jetën time vendos vetë. Mos fol kështu, i tha vëllai, mos merr veten në qafë, ai mund të prishë edhe të drejtën e shkollës së lartë. Fejesë me detyrim? Kurrë!-tha Lulemira dhe iku e u mbyll në dhomën e saj. Të gjitha këto ja tha Burimit, të nesërmen sapo u takuan. Në familje sipas traditës unë nuk mund të vij të kërkoj dorën tënde, sepse jam kulak, dhe nuk më pranojnë as brenda, e jo ma të kërkoj të fejohemi. Po ju drejtova drejt për drejt vëllait tënd, do të mbyllin ty në shtëpi. E vetmja rrugë është që ti të vish me mua në shtëpinë time, por kjo rrugë, të le pa shkollë të lartë, të ndan nga familja dhe gjithë të afërmit e tu. Lulemira filloi të qante, ishte në mes dy zjarresh, dashurisë që i gufonte në zemër për Burimin, dhe ndarjes nga familja dhe shkolla që e priste. 

vijon

Ajo vendosi ti dëgjojë zemrës, ndjenjës së dashurisë për Burimin, për momentin nuk i tha asgjë Burimit, por vetëm i tha natën e mirë, flasim neser, dhe iku drejt shtëpisë së sajë si zog i trembur. Këto momente delikate po rikujtonte Burimi në hijen e lisit, duke vështurar me zili çiftin e pëllumbave, që vazhdonin të gudulisnin njeri tjetrin nëpër degët e lisit. Nga këto momente e shkëputi zëri i Lulemirës që erdhi si sorkadhe për mes livadhit. Çohu i tha Lulemira, tani janë të gjithë brenda nëpër shtëpi, në pushim të drekës, askush nuk rri jashtë nga vapa e nxehtë, hajde të shkojmë te shtëpia jote, unë e kam vendosur të martohemi bashkë. Dhe ashtu të dy bashkë u nisën drejt shtëpisë së Burimit, si me porosi mbi kokën e tyre fluturoj çifti i pëllumbave, që lanë lisin dhe u nisën drejt pyllit..........

F U N D

shume, shume shkrim prekes.

 

 

e ben ... e ben, e bere Ron edhe kesaj radhe!

 

cfare ke mor zoteri?

c'te mundon? 

E bukur, si nje version modern i Milosaos. Dashuria triumfon mbi luften e klasave.Vetem fundin se kuptova, iken ne shtepine e Burimit te martohen apo pallohen?smiley

Te martohen!!! tregimi Ishte romantik. 2thumbs up Xhavit.

burimi dhe lulemira smiley

50 shades- not bad. Lol

sikur osht per moshen 50+ ky filmi smiley

Nuk do ta rekomandoja per ate moshe smiley.  

Blu e Corovodes (me e bukur se e pikasos):

Eshte shkrep nga ana e kundert e diellit. Plus e kane ngrit pakez dhe kontrastin. HDR e kane bere ca me dramatike sec eshte. As Miami ska ket deep blue, smiley

majemin s'e kena pas najher ne hesap.

...po me blune e Cubes se komandantit nuk krahasohesh dot smiley 

smiley

mu ne fakt bluja vetem nji simbol me kujto smiley

that's right, ne rastin tone kemi edhe injorante te mjeruar pa buke e pa shprese , kjo nuk eshte arsye, por eshte fakt fatkeq

per  maskarenjte e tjere , dita e gjyqit po vjen

A mund te ma shpjegoj njeri se cfare ishin kulaket?

duke qene qe komunizmin e njoh me teper me te degjuar dhe jeten e kam kaluar ne qender te kryeqytetit, nuk kam njohuri per kulaket. 

Dmth, di qe para clirimit u pinin gjakun fshatareve, por ma merr mendja se kjo duhet te jete metafore. 

Faleminderit paraprakisht!

Kooperativat ua pine gjakun fshatareve duke I denuar te punonin brez pas brezi ne fshat per 30 leke te vjetra ne dite.tani ata emigrojne  ,shohin boten e cila ishte e mundur vetem per nje grusht bythelepiresish te regjimit te dikurshem.

Me duket se ti paske qene familje kulakesh 

Kulaket ne boten shqiptare jane dukuri e jugut te Shqiprise . Ata kontrollonin jeten sociale dhe ekonomike te vegjelise . Pershembull : kur nje fshatar martohej nata e pare per nusen e re kalonte ne shtratin e beut te katundit pastaj me raste ajo mund te futej edhe ne shtratin e te shoqit . N.q.s nusja nuk ishte e pashme i lihej te shoqit vazhdimisht pa nderprerje , kur ajo ishte e pashme netet me se shumti i kalonte me beun e katundit .Kjo sa per anen sociale te kulakeve , ka edhe ma .... !

N.q.s nusja nuk ishte e pashme i lihej te shoqit vazhdimisht pa nderprerje , kur ajo ishte e pashme netet me se shumti i kalonte me beun e katundit .Kjo sa per anen sociale te kulakeve , ka edhe ma .... !

Po flet per gjyshet tende Roni/emigranti.

Ti Alba duhet te kesh vujt shume gjat komunizmit. 

 

well, pranej nuk bohet dot i dor muhabet me ty, dhe me naj tjeter si puna jote te ky blogu.

ca ke, mer njeri i mire, qe me permen emrin vend e pa vend? dhe jo vetem timin, por edhe te gjysheve te mia, ndjese pacin. Njonen prej tyne nuk kam pat fatin ta njof, po duhet megjithate te ma permeni nji zombie interneti. 

nuk jon me te thonme ca gjona, kultura e komunikimit them qe esht e para fare.

Mirkuptoje mer Cim! 

Ka vujt shume gjat diktatures. 

Me te drejte ti mund te thushe po c'kusur i kam une apo gjyshja ime?

Mirkuptoje Cim! Ne 45-en udheheqesit e Ballit i lane ne balte. U thane po shkojm ne Angli te marim ca armatim dhe erdhem. Me te ardh pushteti popullore kushedi cdo ken heq. Eshte njeri i vujt Cim! Mirkuptoje!!!

Te shkuara, te harruara ..!

Thu ti!

Po ca thote Alba se?

Roni, kulake u bene ata fshatare te pasur, me shum toke e gje te gjelle, qe refuzuan te shlyenin detyrimet  e vena nga shteti dhe qe ne vitet e luftes kishin mbajtur qendrim nga kunder  L. A. Nacional Clirimtare e deri neutral.Emertimi kulake, u solli pasojen e sekuestrit te pjeses pasurise gjer ne vleren e detyrimit si dhe kufizime shoqeroro- politike.Ata nuk e kishin te drejten e mbajtjes " Triskes Frontit" ( E drejta e antarsise ne frontin demokratik) , qe njeheresh u solli kufizime ne jeten shoqerore  edhe femijeve te tyre.Por titulli i kulakut ishte nje mase  denimi jo definitive.Shume prej tyre( llogariteshin rreth  1000 familje kulake) me propozime te organizatave te frontit, per miresjelljen e tyre ne komunitetet fshatare, u hiqej emri kulak dhe merrnin trisken e frontit.Antarsimi ne kooperativat bujqesore, automatikisht shoi grupin e percaktuar si kulake.Por pergjithesisht strukturat shtetrore, gjet hartimit te CV te femijeve te tyre e kishin gjithenje te pasqyrushme " njollen " ne biografi ..! 

Por ka  patur edhe raste kur funksionare  partie e shtetrore te kohes, qe vajzave a nuseve te bukura te asaj shtrese ...dhe u vinte rasti per leshimin e biografise , ..." ja u hiqnin njollen ne biografi " , duke bere " krimin e korrupsionit seksual " .Jo pake instruktore partie jane perjashtuar prej partie( dhe qe quhej pushkatimi moral )  pikerisht per ate krim.

Pjese e nje proze, Ron:

Pas shtëpisë së Hedije Dumës, edhe ajo e heshtur ngaqë Hedija ishte plakë e vetmuar, vinte vargani i shtëpive me tulla të “kolonjarëve”. Shumica infermierë. Me shiringa peniciline në duar, pas avllive të larta prej tulle edhe ato, kështjella të papushtueshme për topat e llastikut që na binin gjithnjë atje brenda duke bërë dëme të pallogaritshme mbi kushedi ç’perime të papara kolonjare. Por më e rëndë se zymtia topaçarëse – këta pasi priteshin në mes me një lloj therjeje të sforcuar stallore, hidheshin si trofe e me karshillëk ashtu të vdekur ende të ngrohtë me zorrë ajri përjashta mu para këmbëve tona të zbathura të futbollit të rrugicës – më e rëndë se sëpata e xhelatit që e mbaronte topin e vogël me një goditje të verbër që na rrënqethte të gjithëve, ishte e reja e fundit që mësova për kolonjarin e parë në atë varg shtëpishë, me emrin Fadil. Fadili ishte kulak. Nuk e dija ç’do të thoshte kjo, por natyrisht ishte diçka e tmerrshme, e një tjetër lloji po ta krahasoje me magjistarin pa emër. Shtëpia e kulakut nuk kishte fytyrë si ajo e magjistarit, por kjo nuk më gabonte. Për ditë me radhë ruajta deri sa e pashë prapë të zotin e asaj shtëpie me hijen e re, tek doli në oborr me një zorrë uji në dorë. Trikoja e tij e leshtë, ngjyrë jeshile dhe pantallonat kadife bojë kafe, edhe pse kishin një baballëk të pakundërshtueshëm me thërrime duhani grirë me çakije nëpër xhepa, me pak mundim mund të riqendërzoheshin siç duhej, të merrnin domethënien e tyre të vërtetë, të ishin të këqia, shumë të këqia, pa kthim prapa të këqia, kulak - një krustace e panjohur me kthetra prej kuarci. Ishte vetëm çështje kohe që ajo triko e pafajshme të shndërrohej në një këmishë force dhe që nga ajo zorrë të fillonte të rridhte helm. Edhe lulet në oborrin e kulakut kishin një të verdhë gjarpëri. Ndërsa pusi i tij ishte diçka e parrokshme nga mendja në të errtën e vet, ai pus mbase po të lihej do degëzonte llagëme pafund nën tokë, si rhizoma të vdekjes, që do thithnin e molepsnin gjithë lagjen. Hapat e nënës sikur u bënë më nervozë. Ajo më donte. Më mbronte si askush tjetër. Fraza që me kulakun nuk duhet zbutur lufta e klasave, se ndryshe ai të helmon, m’u përftua përsëri e qartë, bashkë me zërin e fytyrën që e tha – Hamdiu, polici vullnetar që kish ardhur për vizitë – jo më larg se një ditë më parë në shtëpinë tonë, e cila vinte fill pas zinxhirit të kolonjarëve.

Por ka  patur edhe raste kur funksionare  partie e shtetrore te kohes, qe vajzave a nuseve te bukura te asaj shtrese ...dhe u vinte rasti per leshimin e biografise , ..." ja u hiqnin njollen ne biografi " , duke bere " krimin e korrupsionit seksual " .

Po flet per mamin tend Alba.

Rono , rastet gjithmone jane perjashtime e sidomos  te emrave te pervecem, konkrete.Por ti duhet ta kesh pare ate dramen " Germo Tare germo ..! " 

Neise i ka thon i mencmi i mocem : " mos boj ner se gjen qeder!" Une te ndihmova duke te sqaru , ti po don me me shti ne bela me Alben qe un e kom idhull

Regjimi i kaluar i satrapit Berisha, bashke me serbet, kan punu shum per percarjen Veri - Jug te shqiptareve. Dhe jo pa sukses, me duhet me thon.

Ato pislliqet qe tha ky Jack Baba me nolt, rrezik nuk i thot hic per provokim. Rrezik ai ashtu e kujto me gjithmen.

s`ka lidhje me asnje regjim, ca ka thene ai jacku eshte me te vertet pisllek &  pislleku vazhdon me thelle me 2265...asgje shqiptare! Asgje!!!...merret vesh, ndoshta e kane fjalen per Nuri efendiun, tek koncert ne 36

Ka rrezik qe ti te jesh burr i zgjut !

Kurse ti robo, rrezik nuk je dora jon. Ti duhet me kalu testin i her.

Perqendrohu:

Lym Alla ka qen:

a) portjer

b) albiter

c) centerbeg

ps. vetem nji pergjigje, nuk lejohen dy zgjedhje. me hair!

jam armik

Skandal/ Furgonat e postës Shqiptare, shpërndajnë edhe dru për liderët e LSI smiley

Dimri dhe i ftohti, ndoshta dhe nevoja per dru ne shume familje, tashme nuk kane zgjidhje vetem kamionat dhe firmat qe tregetojne dhe shperndajne dru, por edhe makinat e postes mund te perdoren per nje transport te tille.

Drejtoresha e ketij institucioni Floalda Strati, vendosur nga LSI, ndoshta per te shtuar te ardhurat e institucionit kerkon te zgjeroje sherbimet, por ne rastin konkret sherbimi shpresojme mos jete bere me urdher te saj dhe per qokat e saj personale, ku ajo se bashku me disa vartes abuzojne me detyren ose me keq e akoma te nxjerin perfitime personale. smiley

Screen Shot 2015-02-15 at 11.43.20 PM

foto jo bindse. publiku duhet te kuptoje qe drut dhe makina kon i lidhje organike me njona tjetren. Plus, ajo parrulla nuk duket mire.

Fenomeni i pallimit te gjysheve nga beu i katunit (village-bey) eshte fenomen kontinental, i quajtur "e drejta e dites pare" = Ius primae noctis:

http://it.wikipedia.org/wiki/Ius_primae_...

(wiki ne italisht e pershkruan me gjere dhe me sakte)

Eshte nje fenomen i pavertete, nuk ka asnje fakt, eshte krejt imagjinar, i perket imagjinarit kolektiv masturbativ, dmth deshira frojdiste perveluese + pamundesia per te palluar gjyshet e njeri tjetrit, transferohet ne periudhen imagjinare te Mesjetes, nje periudhe obskurantiste tiranike qe ndrydh ndjenjat seksuale nga njera ane, dhe nga ana tjeter papa eshte nje pirat qe pallon te gjitha gjyshet si shtrigat e Salemit qe kercejne nudo neper Zhardine, ndersa kusurin i pallojne prifterijte dhe feudalet. Mbasi mbarojne pune me erosin, orgjiastet fetare hidhen tek thanatosi duke djegur ne turra drush me mijra shkencetare qe nuk kane bere asnje zbulim, e qe gerthasin ne mes te flakeve "Eppur si muove".

Pastaj nuk eshte e vertete qe fenomeni perfolet vetem ne zonen operative te jugut, thashethemnaje e serbeve dhe satrapit Zog dhe Sali, perfolet edhe ne Malsi te Madhe, i prehapur nga greket dhe kelyshet e tyre komuniste qe kane zhduk gjithe kulaket e jugut mbasi i kane palluar gjyshet kulake ne shkembim te ndryshimit te statusit te "kulakut".

E gjitha kjo lidhet me teorine e panspermise, qe sperma perhapet ne te kater anet e kozmosit te vizituar nga vizitore te hypur mbi penis, teori e zbuluesve te ADN, Watson e Krik, qe i kane persekutuar si shkencetare, sepse kane zbuluar me fakte se zezaket jane genetikisht inferiore, ndersa hebrejte (edhe gjermanet+austriaket) jane genetikisht superiore.

 

Ajo qe thote ky jakua tregon se paska njerez qe as nuk ja kane haberin zhvillimeve historike qe nga koha e pellazgeve.Ne juge familja me e vjeter feudale e Shqiperise eshte ajo e Araniteve.Themeluar qysh se prej ketej u largua Uroshi i Fundit " Milutin " ne vitin 1350.Familja feudale ne themel te edukimit pati traditen zakonore, ku morali cenohej edhe ne se dikush prekte shamine e femres, ( vajzes a nuses tjetrit ) e paguante me koke, pa le me shume.Dhe nderin e vinte ne vend jo njeri prej familjes , por nga e gjithe mehalla. Dhe qysh se turqit osmane ju versulen fillimisht Jugut, te nxitur prej primatit Serb te Janines, Thoma Preljubovicit, shqiptaret nuk po i paguanin me taksat, themeli i familjes si njesi ekonomiko- morale dhe fisnore nuk u thye kollaj.Bilez edhe ne kushtet e pushtimit ushtarak, kur  djemte edhe te porsa martuar a burrat, merreshiner nizame, femra ishte ajo qe e priste me vite duke patur ashtu  te vetemen gje te shenjte, nderin.Do ti kujtoja ketij birbos slllav,  qe leshon nga keto fendet berishjane prej goje , vetem kengen e Imer Agos.Nje jave ndenji me nusen dhe iku nizam ne Jemen per 15 vjet.Kur erdhi e gjeti djalen burre, qe ish perqafuar me te jemen.I hipi gjaku ne koke dhe deshi ti vriste te dy nene  e bir.Po te qe zakoni ashtu sic thote ky birbua , ai  skish pse ta vriste...E populli dramave te tilla u thuri kenge Ago ago/ Imer Ago.Bjeri  pake tastjeres ....e jo legenit dhe lexoi,  te behesh pak me tru ore Bababudalla ! 

Po se mos vetem ajo kenge e plot ballada qe ne themel kane moralin,nderin mbeten gure kilometrike ne shenjterimin e moralit te familjes, fisit, zones.Le qe ne Jug, si ai qe kishte 1000 dele e 500 pela e mushka, si ai qe kishte 50 dele , por dhe ai pa asnje kec si ky keci " Jac", ishin po njesoj agallare ne stan te vet.

Morali mbeti visari i shqiptarit edhe ne kushtet e pushtimeve te shumta e te egra.Ta mesoje ky serbofili qe mund te kete pervoje te hidhur andaj nga e kane kazanisur si qenie ...mish me dy sy ! 

 

Pse ofendon o profesor ... ?  Une i qaj hallin gjyshes sime qe e shkreta nuk a pati rastin me e eksploru seksin aq shume .E shkreta "laj- thaj" dhe gjithe jeten te njejten supe. Te pakten keshtu e dij une se doren ne zjarr nuk vej as per ate jo ! Masandej ti vete me siper thu qe ua kthyet reston kulakeve me ane te triskave te Frontit , apo jo...!

  E po  tani mos ja keput kot ore sepse ajo qe them une eshte krejt alegorike dhe ne drejtim te atyre,ish kuadrove te sistemit, qe abuzonin me pushtetin dhe nuk ka te beje me mentalitet krahinore,  sikunder Ju, keni thene me larte.Nuk e kam patur per ofeze thjesht ndaj teje, se sa ndaj atij, qe per vite e vite i fryu ndasise Veri Jug.

   Lanet, qe dhe gjysheshkreten nuk e le rehat !

Nuk mendoj se duhet te cenojme vlera te kombit, a krahinave, kur jemi te paafte, si shoqeri , te shtojme prej tyre.

Per her t'par para deres e pash me buz t'kuqe

Loqka e vesht mire, ftyren vajtuse

Ma boni o'studente edhe me tha qe si ka kushtet

Manej m'veti i kahit je ti, a ke ne shpi pastruse?

tu ja mshel deren, e shtini doren

fati saj man e hongra foren

m'hini n'shpi, le n'shpi po dhe n'zemer

ma thej raki, qe sa lehte bona femën!

Reagimi skandaloz nga Shtepia e Bardhe per vrasjen barbarike te 21 kristjaneve koptike Egjyptjane. Shtepia e Bardhe mjaftohet me "Vrasje Brabarike te 21 qytetareve Egjyptiane" pa e permendur faktin thelbesor se atai ishin te krishtere, fakt ky qe i shendrroi ne kurbane te ISIS.

Varju leshin pune arabesh

dmth,  el- SiSi vs ISIS..smiley

Po ata mijera myslimane ne Irak e Turqi qe jane vrare nga ISIS cfare i shnderroi ne kurbane?

Doja te thoja ne Irak e Siri.

Po pse jeta e nje te krishteri eshte baraz me ate te nje muslimani? Keshtu eshte kur mban ferexhe.  

E drejte

` amerika pse nuk ka permundur faktin qe 21 qytetare  jane kristian` -

Po ISIS nuk ther vetem kristian, ata po therin edhe mysliman, edhe gazetar, edhe te `pa fe` , te gjithe keta jane qytetar apo jo ?

se po te thuhet jane vrare kristian kjo con uje ne mullin e IS keta dihet qe " luften " e tyre duan qe ti japin nje karakter fetar, nje lufte e shenjte, per te mbrojt gjasme allahun ! dhe po ti meshohet percaktimeve specifike te prejardhjes se viktimave, do tu jepte me shume zemer islamisteve barbar te IS ,

Keshtu ne syte e botes, IS paraqitet me realisht si njerez barbare nuk ka rtendesi cfare besimi jane viktimat, rendesi ka ato jane qenie njerezore se pari

. pra shkurt reagimi nga Shtepia e Brdhe eshte korrekt! smiley 

Shiko, ngado qe ta dredhesh me Art per punen e Amerikes ai do gjeje nje aresye per t'u nxef, keshtuqe mos u lodh kot. smiley

Thone qe s'ia ka lone nje amerikone, pranej.smiley

Mendja gjithmone per keq ju shkon smiley

O robo nuk po flitet per pergjithesi ketu (megjithese shumica e viktimave te ISIS jane kurde dhe kristjane) Ketu po diskutojme kete varsje makabre dhe menyren se si e raportoi Shtepia e Bardhe. Keta u vrane sepse ishin kristjane koptike,ky eshte fakti... te mohosh kete fakt eshte si te futesh koken si struci ne rere. Cojne uje ne mulli? Lufta e tyre ka karakter fetar vetem te jesh idiot te most ta pranosh kete sikurse duhet te jesh idot te barazosh isis me cdo musliman ne glob.

Mlidhen pastaj trrollet dhe legenet e blogut  dhe i fusin nje pordhe diskutimit..ta leme te ajroset ca dhe shikoje me mendje te kthjellet larg avujve te pordhes

Ne Sierra LEona 1/3 e fondeve per Ebola qenkan "shpenzuar" pa nam a nishan.

Ndaj s'jap me leke une per keto kauzat jashte North Amerikas. Siguro qe leket e mia do kishin shku tek kjo 1/3-ta.

Pune dreqi thuaj. Mos i gezofshin ata qe i vjedhin.

LSI paska hapur degen e saj ne sierra leone.smiley

Levizja Socialiste Internacionale

Hajdute te te gjitha vendeve bashkohuni.

the center of the heart is a suburb to the brain

Cim, nuk e di nese je ne dijeni te faktit se sot nisi ne Vlore puna per hapjen e shtratit ku do ndertohet me ne fund pas vitesh zvarritjeje "Transballkanikja" e plote!

P.s. Nese nuk e beson lajmin, athere paraprakisht te them se disponoj dhe foto! 

foto te besueshme ama. jo si te Kapos.

 

 

Kapo, ai qe e ka photoshop dhe ka vene kete dicituren ka qene kokrra e injorantit. C'do ajo apstrofe te cfare mer jahu?!! 

 

E kan vu ne pun Bujar Kapexhiun kto smiley

smiley

o sa i modh je ti! smiley

Miley, more revered than Elvis!!!

so: never judge a book from its cover.

she has surpised me earlier, as well (backyard session). the girl can fucking sing! as far as why the eff does she need to show her ass and tongue is concerned, well, that remains a mystery.

Same here. Une se kisha nigju ndonjehere kete gocen se thashe mos na kapin per internet baby porn, po me ka cudit mrome me kengen e Pol Simonit. Dhe une te njejten pyetje i bona grus: Cfare e pengon kete gocen qe ta ndaje kengen nga e pallumja? Really.

Her last song, before she went insane. Lol. Po I agree, ka Goxha talent, potential. Ndonjehere shume sukses/fame te merr per mbrapsht. http://youtu.be/lHI23YHkJjs

50 ways to leave your lover - Paul Simon gjigand fare, po final touch ja jep ne drumms Steve Gadd.

Tashti ndoshta edhe per turpin tim smiley te them qe i di nje kenge te Tupac Shakur (fucking shit man,  une dhe Tupac !!!!!!! smiley )qe ka perdorur nje motiv te Paul Simon tek 50 ways to leave your lover, dhe pikerisht ne kengen - dhe ketu kthehemi perseri tek Miley smileyWonder why they call you bitch

Miley, more revered than Elvis!!!

Është nën nivelin e V.Currit tek ritmi i këngës ...O rënan o rënana ... Vurja veshin mirë melodisë ...

Zëçjerrëses si këngëtare kabareje e viteve yhy  ..të gërvishur nga pija , alkooli dhe jeta e pagjumë në orgji .Ka ca timbër po në përgjithësi ka zgjedhur mënyrën Burulovske .

Pështymë turmave ..dhe pak cicë e grykë mikrifoni drejt vaginës ...për rini vidiosh ose të tymosur smiley

po ne peshk po e kaloni diten e presidentit mer.... nuk osht dita e jarit mer, mos u ngatarroni

I am not going outside until the temperature is above my age! smiley

C apo F smiley

Eshte nje I ftohte I hidhur o Shkabe, it hits you right in the face and it takes your breath way! Me ftohte se ne Alaska! 

Ke komuna parisit osht aq mot i mir, sa nrof robi allatet n'dill

Me siguri do t'i kesh bere dhe foto atij robit qe ia paske pergjuar allatet.

Te kuptoj, Moza. Moti te ndikon humorin. Ketej ka bere me ne fund ngrohte keto dite. Kishe qejf qe dilje. Vetem se ishin dyndur te gjithe per te dale e kishin krijuar trafik. Po ia vlente kafja ne diell dje e sot. S'me vinte te cohesha. Ka qene nga ato ditet kur ben me ngrohte jashte se brenda ne shtepi.

Ka qene nga ato ditet kur ben me ngrohte jashte se brenda ne shtepi.

Vecse ke komuna parisit nodhin kto gjona smiley

Ka lezet mer vlla ne Georgia.... zbatohet ligji i me te fortit, derisa ta kafshoj naigjo ene te fortin...I'm Rick Grimes, bitch

.

po dhe tja rruac Serbit me dashni mi

King James Bible
A fool's mouth is his destruction, and his lips are the snare of his soul.

Bytha jote lexoka dhe biblen...

King James Bible
Wisdom is too high for a fool: he openeth not his mouth in the gate.

mos me thuaj se do e besoje po te ta thoshin, e te mos e shikoje me syte e tu!!!

edhe per enderr eshte shume, shume, shume e guximshme.

Art-o...shif ca bo greku mer. Ministri mbrojtjes Grek, ke parasysh, iken per bunga bunga ne Rusi.... http://www.theguardian.com/world/2015/fe...

 

O amerikono, nji baz mer ku ta dush ta japim ne Shqipni - ta bosh nji BondHekri knej

noshka eshte bere keq per leke lere ca bejen retorike lufte larte e poshte, ai po mbyll 15 baza ne Evrope. 

me ke ka shoqni kjo, me mujin apo halilin?

u lodh ai çuni keq nga greqia t'u pyt a ka evolucion?smiley

KORRIDORI I PERBASHKET KOSOVE-SHQIPERI

URIME! URIME!! URIME!!!

endrren qindra vjecare, ti e bere realitet

Edi Rama emri yt, meriton te quhesh mbret

KY VIGAN - LIBERATOR!

ku jane ata qe nga goja nxjerrin kellire edhe qelb

ne dejet gjaky i tyre nuk mund te jete vecse serb

Kudo gjemon kambana

Edi Rama, Edi Rama,

puno dhe krijo me bindje,

per atdhe dhe per RILINDJE!

vlora heroike

Urime Cim, ty dhe gjithe patrioteve shqiptare kudo qofshin neper bote!

Urime! Urime!! Urime!!!

Falemnderit, Ron! Te gezojme te gjithe bashke. Arme te pathyera. Vellazeri e pandare!

GEZUAR!

Ti marin te keqen ata qe nuk ja duan te miren Rilindjes!

do te vij si flladi majit , do te cel si lule fushe

Dutch Finance Minister Jeroen Dijsselbloem, who chaired the meeting, said Athens had until Friday to request an extension, otherwise the bailout would expire at the end of the month.

EU ultimatum Greqise:  Keni kohe deri te premten!

A po e con me qellim qeveria greke situaten ne nje "Grexit by accident"?

nuk e tha ne emer te vet ky Dijsselbloem ultimatumin  por, unanimisht,  ne emer te te gjithe ministrave te BE.

nejse, me beri pershtypje  justifikimi kryesor  i Greqise: nese ne do te pranojme kete marreveshje, do te thote qe ne te zhgenjejme qytetaret,votuesit  tane...

nashi, shume mire e kane greket!   por nga ana tjeter, me te njejtin intesitet llogjike duhet te kuptojne se:  nese BE  nuk do ti permbahet marreveshjes qe ka nenshkruar me Greqine kur i dhane disa  qindra miliarda euro borxh kesaj te fundit dhe e shpetuan nga kolapsi total, atehere vendet e  BE  do te zhgenjejne  qytetaret  e tyre!

nuk behet stan me lepuj!

Vete e kane mesuar grekun me qyl. Dhe vete ua dhane borxhin kur e dinin qe s'do u kthehej.  

Tirona, te gjitha keto levizje jane fatale.

Megjithse, do thush ti, ose ndonje tjeter, ose edhe une xhanem, edhe komentet jane fatale.

 

Rrena nuk mund te vazhdoje pa fund. BE-ja sic eshte ndertuar nuk mund te vazhdoje. Ose duhet te behet nje shtet, dhe gjer me sot s'ka lind nei shtet pa lufte (dmth nuk behet) ose duhet te kthehet ... miqesia miqesi por qeseja te shkoje e te vije. 

Komentet jane fatale per elektronet qe harxhojne.

Mos, zgjedhje te parakohshme pa bo akoma tre jave ne qeveri? Vetem kjo e shpeton Greqine. Es tut mir Leid tha Schaeuble. Ai austriaku ishte me tip me humor, nuk eshte pare gjekundi tha qe te shkosh ne banke te kerkosh ndryshim te kushteve te kredise dhe ta fillosh duke sha drejtorin smiley

smiley

 

Rama, i pari udhëheqës i rajonit që do të pritet nga Juncker në Bruksel 

Kush ka sy, le te lexoje

kush ka veshe, le te degjoje

smiley

jo kaq shum lajme mrena i dite, o Ron! nuk përballohet as e mira, as pozitivja kshu.

po msohemi keq...

PS. I pari, ë? Nc nc nc

pritet të diskutohet mbi zhvillimet politike dhe ekonomike në vend, për ecurinë e përmbushjes së 5 prioriteteve kyçe

!!!!! 

pes prioritete KYCE

Pes rraketa, Rono!

 

Rama, i pari udhëheqës i rajonit që do të pritet nga Juncker në Bruksel 

C'i hyn ne pune kjo katunarit te thjeshte i cili u permbyt se Rama s'kishte hedhur asnje lopate hgjate beharit...

...per ato 200 delet qe i coj atij fermerit smiley

smiley

si dobet kjo, Kapo. Si e bome me nxitim duket... smiley

 

...te drejte ke por opozita perpiqet sa te mundet me mjetet rrethanore,nuk kena fonde smiley....pas dergimit te deleve nga Rama, edhe  PD-ja nuk ngeli prapa dhe  nisi some ne disa fshatra .Nje galltaxhi kuqalash per pasqyru ket eveniment i kishte ngjyros  me blu  delet qe do dergonte PD-ja por shume shume amatoreske.Ma zyri suri por nuk po e gjej dot ma ,ishte fantastike smiley

smileysmiley

Ku i fryn bariu xhurase, tek kullosin bagetija,
Ku merzen cjapi me zile, atje i kam ment e mija.

duhet gjet nji foto me hajdut delesh Kapo. Duke vrapu neper nate. Naten-o, vetem-o. Koke lashe, koke mora... 

Kapo, me kte ngjyrosjen e deleve, me ke kujtu nji her ne Austri, ne Institutin e Bujqesise Alpine, bonin eksperimente ata, me dele. Edhe sec po shifshin i kryqezim. I lejshin delet bashk me fjet. I pyta un, po si e merrni vesh ca kryqzimi esht? Dmth kush shkoi me ke. Qeshen i cik si me djallzi. Me than shifi pak ca kan te gjoksi var deshet. I shof, ishte  i dicka si pun shkumsi kshu, e lidhme te gjoksi. Me ngjyra. smiley Me than gjoja e pare qe bojm ne mjes, shofim delet ca ngjyre kon siper smiley

Kishte edhe kuq edhe blu, kur mos kem njeri smiley se edhe dallohen me kollaj si ngjyra. Aty me linden shum ide, po nejse, metod e sakt fare.

kapo, or mik  ky vend paskej vajtur dem  ...per coban.Rama paska gjak coballeku ore ! Mbeti me ...ate ne dore ....kraben se mo ma marrish  ndryshe ! 

Coban, per gje te gjalle,  si Edi Rama, nuk kemi per te gjetur me ! 

vete gjuha ku dhemb dhembi.

katunari, hallet e katunarit do te mbaje.

ideja sikur s'ishte e keqe. vetem realizimi (ket radh, perjashtimisht) linte pak per te deshiru.

po nejse xhanem, se kto edhe si t'i moresh jon, psh mund te ket qe kte e marrin si perpjekje te kapos me e paraqit Ramen si njeri popullor, si njeri te thjeshte, qe te hedh doren ne qafe, qe te ben ashtu, e te ben keshtu...

Kjo qe thu ti eshte vetem nje llaf goje, nuk eshte aq kollaj te zhbehet çfare eshte bere deri tani.

Rrezik mbesin te gjithe pa qese, pranej esht bere shtyje ta shtyjme, tu pa tu bo. Kesmet.

Pak a shume eshte e njejta gje me Italine, qesja e modhe Verit dhe qesja vogel e Jugut.

 

Cfare ndodhi me grekun nuk eshte ndonje cudi e madhe. Edhe ne amerike nje mut u be, dmth borxhe te papagume, pare publike per te mbyll shpellat e hajduteve, etj. Po diferenca eshte se duke qene nje shtet s'boni njeri ciu-miu, e vendosi qeveria e pike. Edhe Italia eshte nje shtet e do kaverdiset mrena per mrena. Kjo e BE eshte vertet bela e madhe, mesa kam degju une, as ka procedure per dalje nga euro. Pavaresisht te gjithave BE-ja ka siguru 50 e kusur vjet paqe ne kontinent. Puna eshte qe brezat e rrit ne paqe nuk e menojne qametin e luftes, perndryshe mund t'i thirrshin menjes sa s'eshte vone, psh mund te benin nje marrveshje te re (mbase dhe e bejne) me racionale.

NATÊN DUKE U MENDUAR 

O njerëz të lajthitur nëpër natë,
U vratë nën ballkonin tim për dokrra!
S'ka rëndësi nga ishit ju të ngratë,
nga Mati, nga Tropoja, a nga Mokrra.

Tek pi duhan mes tymit flas menduar:
Sikur me shekuj rron një fis i marrë:
Përjetësisht në urrejtje i bashkuar,
Cuditërisht në dashuri i ndarë! (D.A)

Krahasimi shtetAmerike me shtetGreqi ose shtetItali nuk rri shume se Amerika eshte vertet shtet, kurse Italia eshte shtet brenda nje organizmi qe meton per supershtet, pra eshte nje situate e turbullt, e papercaktuar. Per te mos fol qe Greqia as futet ne hesap fare si rrezik per BE, problemi eshte Italia, dhe jo Italia e Jugut (nje lloj Greqie), problemi eshte Italia e Veriut. Jugu ne krize eshte gjithnje, pa prodhim pa industri, pa gjo fare, kurse kriza e vertete eshte ne Veri. Nuk e ke idene se çfar ndodh ne Veri. Merre me mend kushedi sa kryeministra te emeruar pa zgjedhje, asnje nuk pipetin. Situate kot me kot, shtyje ta shtyjme.

Ideja jote nuk eshte e keqe, por eshte teorike, nuk merr parasysh çfar ka ndodh ne realitet. Brezi qe krijoi BE vinte nga nje vuajtje e tmerrshme (lufta II botrore), dmth kishte nje fryme tjeter, krejt ndryshe nga brezi i sotem diskoteke, vetem ha e pi, edhe ate punen tjeter, rezultat i nje degradimi te vazhdushem, plus nje degradimi cilesor mbas vitit 90-te.

Ne fakt kane ndodh ndryshime antropologjike ne te gjithe shtresat, qe, megjithse jane shume te dukeshme, nuk i ve ne dukje njeri. Psh proletari, qe dikur konsiderohej nje qenie mistike, dhe mesianike, sot eshte gati te shkele mbi kufomen e kolegut te vet per 1000 euro ne muaj.

Gjithsekushi shef punen e vet, pranej them qe nuk behet stan me lepuj.

 

Po qe per Ronin, ai po, e bën ... e bën ...

 

dmth kishte nje fryme tjeter, krejt ndryshe nga brezi i sotem diskoteke, vetem ha e pi, edhe ate punen tjeter, rezultat i nje degradimi te vazhdushem, plus nje degradimi cilesor mbas vitit 90-te.

Ke fol tamam si ata murgjit qe qellojne veten me kamzhik!

qellon veten me kamzhik

emri tije eshte heretik

He mer se taljoni ia kane morre doren. Me kryeministra tremujore e kane shty gjithe kohen. Kryeministri i vertete eshte Fiati me shoke. Perandoria Romake ... po s'rodhi do pikoje. Edhe robt e mbledhin menjen po iu dogj nei cik prapanica. Me gjithmen meqe ra llafi te Fiati, si duket se edhe kenej po shesin makina.   

ke shume te drejte Heretik. Degradimi moral dhe ekonomik ne boten perendimore eshte nen pilotin automatik, nje renie e lire por konstante. Apatia, tejngopja materiale, mungesa e vizioni per te ardhmen, indiferentizmi si mode "cool" dhe qe na shitet si tolerance, nevoja per te pasur gjithmone nje rregullator te jashtem (kupto shtetin me te gjitha ligjet e tij) per cdo veprim te jetes tende etj etj jane vetem disa simptomat e ketij degradimi. Mund te kisha shtuar dhe plakjen e popullsise (jetegjatesia ne Kanada eshte ne shifrat me te larta per vendet me te zhvilluara) si nje pengese per ndryshime rrenjesore dhe te shpejta.

Kismeti i kinezit, me duket se te gjithe per ata do punojme se shpejti (ne mos po already). 

Nuk e shikoj dot " ne zonen time gjeografike" smiley. E kerkova ne tube, por cilesia ishte shume e dobet. Nga kurioziteti i emrit me shume. A perdoret ne frengjisht "blu indigo"?

p.s. Ku Kinoditari? Kam pare plot filma nderkohe dhe doja te krahasoja pershtypjet. smiley 

paska kenduar nje duet ketu.
"Indigo" (po, perdoret ne fr 'bluja indigo') eshte thjesht emri i tij artistik, perndryshe qenka bir artistesh shqiptare.
Nga zeri duket ne rregull, shtypi ketu e quaka tenor te lindur (ose me sakt, 'anti-tenor').

Kinoditari kerkund; ndofta pronari i faqes ka qene grek smiley ; ndofta duhet hapur nje krejt tjeter faqe... Por me kallzo ketu çke pare, shkurt e shkurt, eshte e vertete se ka patur jo pak filma qe paraqesin nje far interesi

Rrofsh!

Kam pare: American Sniper, Boyhood, Birdman, Still Alice. Kam nje lloj interesi per Inherent Vice, prej librit me teper. Ah, po, pashe edhe "Her" (me pak vonese).

per 'boyhood' pata shkrujt nje 'roman' te tere ketu tek peshku, por Lul Kodra (qe u be mbare qe te shkoja ta shifsha) nuk na begenisi per dy gisht muhabet smiley

Te tjeret nuku, sepse psh, ai i Eastwood del veçse ne 22 shkurt; still alice del vecse ne mars;
birdman nuk me intereson

ps: mundohu te shohesh "Foxcatcher". smiley

cfare mendimi ke per foxcatcher, e pashe cik diagonalisht, me boni per shtypje per ftohtesine qe percillte, jo e zakonte per filma ameriqene.

Kam pershtypje shume te mire.
Historia (qe eshte ngarje e vertete, e qe ne USA ka pas bo jo pak zhurme) sherben veçse si pretekst, nepermjet te cilit autori arrin te dale aty ku do me dale, dmth "te-na-thote-ca-gjera" ; kur del nga filmi, je me të te pakten per disa ore.
Por ti e ke parasysh se si akademia e Hollyt vdes per çik "movie based on tru story" mo, dhe e ka shkep me nominime per Oscar smiley  Aq me mire per filmin po he (edhe pse, oscarizimi eshte debat pa buke)

, interesante konfliktet qe zhvillohen ne film, nga ana rregjizoriale arrin te thote disa gjera. Konflikti klasor eshte interesant gjithashtu, psikologjia e personazheve qe jepet veten nepermjet imazhit.

E vetmja gje qe ato gjera, qe don te thote duken pak ambige ne pamje te pare

Me sy flasin personazhet e Foxcatcher (fiks siç duhet te jene dhe filmat e mire : s'kane nevoje per lloqe; ose, po pati lloqe, regjizori duhet te dije ti 'kapë', ti regjistroje, siç di psh ta beje kete gje Tarantino ose Rohmer ose Allen- per te permendur disa te njohur).

Film 'monster' (fiks si dhe hunda e personazhit kryesor te tij

Film 'monster' (fiks si dhe hunda e personazhit kryesor te tij

sec ka dicka 'weird', si prej Charles of Wales

Me sy flasin personazhet e Foxcatcher

ka nja dy skena ku fjalet zevendesohen me se miri nga body laguage, njona kjo.

tjetra kur dave shcultz jep interviste para kameres, ku i kerkohet te flase per du pont, pa arritur te shprehet me fjale, me e mira e filmit per mu.

Stalker,

Thua që "Birdman" nuk të intereson. Bën të shpjegosh pse, pasi mua filmi m'u duk më shumë se i mirë, ca më tepër puna me kamerën?

mirazho, paskam fol para kohe: Birdman dilka veçse ne fund shkurti ketu. Por duke qene se filmat e Inarritu (Biutiful, Babel, 21 gram) me bejne me migrenë (biles Inarritu-në e therras shpesh Mëirriton smiley ) nuk i shoh më filmat e tij. Biles edhe per te parafundit film te tij, pra Biutiful, po flas apriori, sepse nuk e kam pare.
Shkurt, nuk me intereson, po e lejme keshtu (edhe pse, ka patur raste kur regjizorë, filmat e parë te te cileve nuk me kane pelqyer -psh Fincher me "Seven" apo "The game"-  por me pas kane arritur nje far' pjekurie, dhe disa filma te mevonshem te tyre me kane pelqyer dhe i kam ndejkur dhe i ndjek me deshire).

Me fal se leviza per pak. Nuk e kisha pare "romanin" tend per Boyhood - tashti e lexova. Mua me pelqeu filmi. Cfare me mbeti ishte nje shije e mire e permases se kohes. Une, perkunder teje, e ndjeva kohen qe rridhte ne film. Mema, me burrat e saj gjithnje njelloj, ishte prove e asaj qe individi mund te rritet intelektualisht, duke mbetur megjithate rob i te njejtit qerthull emotiv. 

Birdman m'u duk nje komedi elegante, e dhimbshme, por pa lot. Still Alice me preku rendshem personalisht. Filmi i Eastwoodit qe nje western bashkekohor: i vrazhde, i trashe, i pakujdesur per psiken.

Foxcatcher-in do ta shoh sapo te me jepet rasti. Faktikisht nuk e kam zakon te shikoj filmat e sapodale, mirepo ja qe e kam prishur zakonin keto kohe.

Do ta kerkoj. Faleminderit!

problemi i madh i filmave me regji te Tommy Lee Jones eshte se ata jane tmerresisht te... venitur ! (tamam sikur u ka dale boja... smiley )

jo, une nuk kam asgje kunder personazhit te se jemes, perkundrazi, me duket se ne ate film, pikerisht jane personazhet e te rriturve ata qe duken interesante (jane personazhe te shkruar -vizatuar- me kujdes, pra kane ç'na thone.). Ndersa ai i heroit kryesor... smiley  . E kuptoj se regjizori nuk mund ta parashikonte se "c'rrjedhe" do i merrte jeta heroit te tij, dakort, por kur e pa se, per shembull, atij i interesonte arti (fotografia, ne rastin konkret), le të na pershfaqte se si i lindi kjo deshire, qysh, tek. Le ta regjistronte deshiren e ketij adolenshenti per artin ! (se me frymen e shenjte, nuk i lindi ajo deshire). Nderkohe qe ne vend te gjerave te tilla (kjo puna e artit ishte VETEM nje shembull, une nuk jam regjizori i filmit qe ti shpjegoj atij si ta beje filmin), Boyhood eshte i permbytur nga nje seri 'best of' skenash te 'american-life', nga nje per secilin vit : rizgjedhja e Bushit president, lufta ne Irak, mbremjet ne bowling.. etj etj.

Sa per filmin e Eastwood, nuk kam ndonje iluzion (edhe pse, ne pergjithesi -pra ne 90% e rasteve, jam fans absolut i filmave te tij) : e di paraprakisht se, American Sniper, eshte ne te njejten linje me "Gran Torino". Pra : nese liria artistike e Eastwood gjithmone shkelqen pikerisht ne shpalosjen e klasicizmit legjendar te mizaskenes, moralisht (te themi keshtu), Eastwood eshte kollaj i manipulueshem. Por s'ka gje, se kinemaja ka ca mekanizma te tjere qe funskionojne "ne heshtje" (ambiguiteti, ironia... etj etj)

klikoje se hapet,

ca thuhet mo, o stalker, ca i thone ata francezet? qe je i papam plako smiley

nja pak si gabel ky!! Po kshu jena na, edhe gabel te jete, po na u desh e bojme shqiptar

 

Nuk hapet ketu tek une. Thote qe s'eshte e disponueshme per zonen time gjeografike.

ugly! smiley

Rama duhet t'i thot publikisht Bibit qe edhe Shqipnija is, like before, safe haven for jews.

Ne Paris cifutet ortodokse kane lagjen e tyre. Po te bjeri rasti vizitoje, lagje simpatike ne Marais, fillon nga rruga Rosiers. Jane te veshur komplet me uniformen e tyre ( rrobat e zeza, kapelen, cullufet e perdredhura) jo thjesht me nje jarmuka. Po te visheshin arabet po njelloj, te mbuluara grate p.sh., ne Paris do behej nami.

Bibi kerkon te shfrytezoje rastin, te terheqi cifute te pasur ne Izrael. Me kete rast thith edhe pasuri, rrit edhe popullsine. Vetem me emigrim masiv mundet Israeli te kompensoje rritjen e popullsise Arabe. 

E verteta eshte se, edhe judaizmi, edhe muslimanizmi, ne Paris (por dhe ne France) jane fenomene margjinale.
Margjinal eshte edhe anti-semitizmi. Virulent, shume virulent eshte, ok, por edhe shume margjinal, ky eshte fakt.
Por shoqerite e konsumit vdesin te vene ne krye te vemendjes problemet kulturaliste. Vdesin! Se kush rri hap telashe me hallet qe pjell konsumi amon smiley

 

Me shume armatim per popullin e shumvuajtur hebre!

Me shume tankse!

Me shume avione!

Me shume artileri!

Si dhe me shume mbeshtetje morale, me shume simpati, me shume mirekuptim te ndersjellte.

Nje buqete me mimoza shkurti te Tiranes progressiste per kabinetin e zotit Netanyahu!

smiley

Hahahaha sa femijerore te krahasosh Greqine e sotme me Gjermanine e Republikes se Weimarit.

Jo vetem qe nuk jane ekipe te njejta, as luajne ne te njejten lige, por eshte edhe komplet sport tjeter.

Pse te mos e krahasojme Greqine e sotme me Sparten e Leonidhes qe ti Stalker e ke pare tek "300"? smiley

qe 'çuditerisht' ishin... robt e grus ( ne sensin e 'gruse se jetes se tij', se Sala martesen e ka pas "si me lé a me vdek" - burr zamoni me i fjal)

ps: si ka qene ajo puna e futjes se Sales ne partine e punes, meqe Cekosllovakine e pushtoi Rusi ? Ashtu duket te kete qene edhe kjo puna e betejave imagjinare me pushtusit e Kosoves
smiley

Ngaqe imagjinaten  ka perdor per beteja ne vend te gjerave te tjerave te moshes, ndaj eshte bo ky idiot qe eshte ne pleqni.

Yll, yll

smiley

Ajo vula: "Made in Israel 100%" sikur dmth i ven vulen te gjithave. smiley Autentike plako, e ke me 100%. smiley

Po ti kishin von nga ana tjeter edhe nji vule "Going out of business!" kushedi sa shume here kishte per tu shit kjo chika izraelite. smiley

Emo ku do i vesh leket tek knowckdown Bibi-Obama ne Senat? smiley

Me habit ai grava

Rono, qysh femije babai i pati fut ne shpirt dashurine per ....Kuvajtin.- kshu i i tha Emirit Kuvajtit kur beri viziten si President 

Per ish Provincen e Irakut ndare ne 1962 .....! 

Ene ty te cudiskam une !  Ishalla Aeroporti "Ben Gurion " , mbushet me raketa S. Sajber ! 

grave me shuaj nje kureshtje: kur ke shetit lindjen e mesme a te ka thene njeri qe ke tipare hebreu?

Rono, a din ti se mesia i fundit cifut,  Sabatai Svi , varrin e ka ne Laberi po nuk dihet saktesisht se ku .Myzafer Korkuti, kryetari aktual i Akademise Shkencave thote se " mund te jete ne Fterre....

Kshu qe nuk ishte kot mbrojtja e cifuterise , prej shqiptareve ...Kete ma kane thene cifute! 

Kete fakt interesant do tua tregoj miqeve te mi cifut ne Washington. Nese del e vertete athere investimet ne Fterre prej lobit cifut do te jene marramendese.

edhe nje pyetje te fundit: Fterra ka xhami?

Deri tani megjithe bithelepirjen intesive ndaj cifuteve si shpetues te tyre  gjate  WWII investimet izraelite ne shqiperi kane qene  zero zilch nada.ndoshta gjuha jote do e beje punen me mire ...

E lexove se ckish thene grava per joteme? 

 

Alba 2265, ky i cifutezuari, kerkon te na hedhi mbi shoshoq.., 

Ka bere dhe emon cifut e shkuar cifuteve se nuk la me dege mimoze po ja covi vandak- vandake , kriminelit Benxhamin Netanjahu ! 

Investimet izraelite  xero me nje xhufke persiper dhe qe Kosoven e quan Serbi, se nuk e ka njohur akoma ...

te dy emrat jane  i njejti person.

jane i njejti person qe bejne çmos qe te paraqiten si jo-personi!

Osht person mer jau!

 

Rono, Fterra eshte fshati me me shume hoxhe se kudo ne Laberi.1500 metea ne vije ajrore, Corrajt  gjysma mbeten te krishtere, nuk u muslimanizuan...

Kane xhami,  fterriotet me 46 doktorr profesora te kohes monizmit, keshtu qe investimet drejtoji per ...ne Kuc ! 

" ...Kobure ne dore te Perendimit, kunder  popujve  arabe " ! ( shenime per Lindjen e Mesme ) 

" Tanket serbe, si te versulen ne Bosnje , Kroaci e Slloveni, do perfundojne ...ne Kosove ...!" ( 1981) 

Gjembi, ja nga keto pati thene Enveri Ja fuste kot fare ...! 

I can hear the wind a blowin' in my mind
Just the way it used to sound, through the Georgia pines
You were there to answer when I called, yeah
You and me we had it all

Kaq e fortë
Zgjimi
beton mëngjesi
zu të derdhë në skeletin tim.
Duar të huaja salduan kafazin e zemrës.
Çimentoja e harresës ngriu.
Qeshë gati; shtyllë hekurbetoni,
e shtangët,
e paepur,
e hirtë,
mbi mua shkonin trenat e ditës,
por veç kujtimi yt më drodhi, 
se kaq e rëndë dashuria për ty, zemër,
kaq e fortë dashuria, o shpirt!
Ç’qenkan keto re kështu, si garza të përgjakura,
Xhomolungma u shkul nga nofull e diellit?
Mpirje e pjesshme,
qetësim shetitës,
pambuk i reve 
në gropën e dhembur të qiellit.
Në Tibetin tim një murg 
e(k)lipson vetminë mbi rërë,
nëse malli do ngrinte gunga, 
ndërkaq gamilje a deve do më kish bërë,
zdruq zdruq çapitur nga Sahara ime për në Gobin tënd
se kaq e fortë dashuria, zemër,
se shpirt, dashuria, kaq e rëndë.
Koka dhe trupi m’u ndanë,
mungesë e qafës fshehur pas shallit,
trupi është imi, koka është jotja,
syr’ i ëndrrës, jeshil,
mbetur ciklopik mes ballit;
dy sy të shuar,
një djeg përvëluar,
pse i verbër me tre sy kam zgjedhur të jem,
pse për mashtrimin Homer,
për të vërtetën pse Polifem?
U lodha, nuk kam fuqi,
s’kam ku gjej për ty
as mermer të homertë, as shpirt të shekspirtë
se e tillë dashuria për ty, zemër,
kësisoj dashuria, o shpirt!
Nuk di në pat
një Beng të madh,
por një Peng të madh
që ka e di,
Sapo shuajta për ty e-mailin e njëmijtë!
Haxhi si pishmani,
pishman si Haxhi, 
si të ish e-maili kongjill i ndezur,
e shova për të prishur magji.
E hidhët espresso starbaksi, ja mos u pifsh,
porcelan-kallkan 
as fil, as xhan,
që po mi djeg gishtrinjtë,
po më zgjon gjarpërinjtë
e mëkatit ...
tryezat fqinjë joshin me flokët
që fshehin mungesa qafash të tjera, 
flirtojmë për forcë zakoni,
me fraza të vjedhura që sërisht i vjedh era,
pa drithërima fjalët,
pa shafrà ai flirt,
se kaq gur në lukth dashuria për ty, 
kaq e mprehtë kjo kthetra jote, o shpirt!

 

ketline , e kujt eshte kjo magji ? 

Jane vargjet e emos!  Sa here ta lexosh aq me e bukur duket! 

Po cedo, tere tharmin e dashurise e ka hedhur ne Nazaret.E prishi Roni! 

Ne fakt coc fryn nje fryme semitiste ne blog, po u nuk jam pjese e saj .

E lexova sikur the Rama smiley

E keqja ka hyre thelle  , e drejta nuk gjendet me ne lindjen e mesme  dhe shyqyr qe nuk e kemi per hise.e vetmja gje qe mund te bejme eshte te  mesojme  te mos u vemi nga pas atyre qe i fryjne gjuhes se urrejtjes ne mes vedi dhe me fqinjet .Bibla thote : ne fillim ishte fjala.fillon si me shaka me propagande te tipit: ne kunder atyre, avash avash  krijohet terreni per disa te agjituar te hedhin dyfekun e pare papritur e pakujtuar kthehet ne lufte e te gjithe kunder te gjitheve .te rrenqethet mishi kur lexon se si beiruti nje qytet kosmopolitan me njerez te kulturuar e poliglote u kthye ne germadhe nga nje lufte civile e cila u instigua fillimisht nga gjuha e urrejtjes.

e kane lene peshkun, tash 4-5 dite, me te njejtat tema te shemtuara...
u merua populli gerr-ver, jep e merr, te pa-çensura, se skane ca thone gjetiu..smiley

Shkabe, nese gjindesh kendej, me shpjego si qytetar i shqetesuar qe je: a eshte e pranueshme qe nje shtetas shqiptar te paguaje rregullisht energjine elektrike dhe njekohesisht t'i ikin dritat gjithe diten e naten? A justifikohet çmimi i larte i saj me sherbimin mizerabel?

Per te prishur syrin do thoshte shkaba!  smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).