Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 85

323 Komente

le ta themi qysh ne fillim: kush ia ka mush mendjen mirush kabashit qe reciton bukur per shqipnin dhe per tema te ngjashme gjithe patetizem katnaresk dhe shtirje aktoreske te pritshme vetem ne konkursin per t'u pranu ne institut te arteve, ai i ka bo aktorit dhe vete artit nji dom shum te madh, qe s'ia ka bo as turku, as greku e as mujt turistik te gjermonit.

tani e shumezume me 10, kjo vlen edhe per reshat arbanen.

dhe le ta themi edhe kete: ajo vjersha e ali asllanit me sec u hap nje erresire e ku di une, eshte nji autobuz qe perplaset me cdo gjo te brishte qe arti distrofik shqiptar mundohet me prodhu, esht kembe elefanti qe shkel mbi te mbjella, mbi fidane te sapo vene domatesh e misrash njomzak ne kubike nga instituti yne i misrit... 

Për herë të parë në vizitë në zonat të përmbytura,  kreu i Kuvendit Ilir Meta u takua me banorë të zonës.

Ilir Meta: Merrja emrin dhe zgjidhja problemin

Shefi i emergjencave në Fier, Arben Çuko: Po ja kemi zgjedhur, i kemi shpërndarë çadra…

Ilir Meta: Po le ça keni shpërndarë, ka një problem konkret o zotri…nuk ka dyshekë, të iki tja marr unë dy dyshek tani?

Ilir Meta: Po nuk t’i solli zotëria, merr numrin tim të telefonit, më merr mua në telefon, do t’i sjell unë.

Ilir Meta i drejtohet Arben Çukos: Ti e more vesh, harro kollaren edhe zgjidhe këtë problem.

kush i qan hallet e mia

Ilir Meta, LSI-ja

 

Nuk te nxjerr populli kenge kot or jo!

 

 

Ti e more vesh, harro kollaren edhe zgjidhe këtë problem.

Ymer Ilir Metes!

Pajisi me dysheke deri ne permbytjen tjeter.

Grimca bore qe bien nga lart nen rrezatimin e diellit. Sparkling. So beautiful. 

Kenge per Ilir- Meten

 

 

Jam i ri, jam beqar
lindur-rritur në Skrapar
.... 
të mbaj në pëllëmb të dorës 

Jam i ri jam beqar
nuk kam borxhe për të larë
e kam zemrën si behar
lindur-rritur në Skrapar 

Thellë në malet e Skraparit
lindi burri i vatanit
kush m'i qan hallet e mia
Ilir Meta, LSI-ja 

Kenge per Rrapush Xhaferrin 

 

"orator" popullor. smiley

 

___

Sa te jete ai lloj populli qe ka degjuar dhe degjon e beson keta mashtrues ordiner-aq me shume, Ilir dhe Rrapush dhe Sali do te kete ai vend ! 

Dilni shihni o kush na erdhi

gjeneral rrapush xhaferri.

dua nene e babane

dua edhe gjeneralne.smiley

 

Une nuk shoh ndonje ndryshim midis Rrapushit dhe Ilir Metes ! smiley Ti shikon ?  

Iliri ngjan shume ne tabiate dhe ne mentalitet me Rrapushin kur eshte para popullit ( lushnjar )  ! smiley

Po kane nje ndryshim qe nuk duhet te jete, nuk duhet te ndodh, Rrapushi eshte denuar, per krimin e mashtrimit ndersa Ilir Meta akoma jo ! smiley 

Ndoshta jemi popull naiv qe i besojme llafeve dhe jo veprave ! Vjedhja e pasurise se popullit mbeshtetur ne mashtrime eshte veper e shemtuar qe populli yne nuk duhet ta pranoje, sepse nje hajdut flet fjale te bukura para popullit ! 

rrapushi vodhi parate e atyre qe iu mori perendia mendjen te investonin ne firmat piramidale , ky vjedh(jo vetem por me dhjetera mije punonjes te tjere publike sipas rangut edhe shuma) parate e tenderave publike.

Po popullin mund ta mashtrosh per nje kohe, por nje shtet ligjor nuk mund ta pranoje mashtrimin dhe mund ta denoje ate ne cdo kohe qe te ndodh ! Por deri athere do te kemi shume ilire dhe Rrapush ! Ky eshte problemi. Nje nje shtet demokratik nuk mund te kemi njeri te pervecem kur vjen puna per mashtrim dhe vjedhje te pasurive te populit ! 

Grava, meqe je njohes i thelle i doktrines, ca do thush per kte: Predikuesi islam (e qukan Kasem), thot qe Toka nuk rrotullohet (ne 28 Janar 2015!).

Si eshte puna, se s'po marrim me vesh ke te besojm e ke te degjojme nga kjo nahije.

smiley Nga i gjen kto mer jahu? Si ka thone Allahu? Po te bi un nga ballkoni i shpise, bi mu ne Kaba? Kshuqe Kaba nuk lun nga oborri i Allahut. Jo po thojn kta pse na bojne kariktura masanej. Po kto mund ta majn gjalle komedi show bussines edhe per 178 vjet te tjera vec duke u marre me kto mor vlla.

P.S. Ai vertetimi me aeroplanin qe nuk leviz (megjithese pak ne frymen e laboratorit te palevizshem dhe atij qe leviz me shpejtesine e drites se Ajnshtajnit) ishte me gjenial edhe se vete sfera e Galileut hedhur nga Kulla e Pizes ketu e 500 vjet me pare.

smiley

e bukra eshte se audienca e nigjo me goj hap, duke harru edhe me u habit "nc nc nc". 

emigrant, hic mos u habit! Ene Hoxh Kavaja ka pas thone qe me qen tuj rrotllu toka e All- Llahut, Bacia ime kish me u kemy me te atij derrit kaverr ! Tojbeinstarkfirunlkah ! 

Pjero, shans i mire per ty qe te investosh apo jo?

Belul ate ne kllapa e ke per ndopak celulit. Shiko se mund te mbetesh pa gje fare.smiley

the final solution

to the ps-ist problem

u lothme me luftra finale, o lulzim. na lothte...

After Copenhagen: The Myth of Civilized Censorship
Hate speech laws legitimize violence against those who offend

The two recent acts of censorship-by-murder in Europe—first at the offices of Charlie Hebdo in Paris, and then at a free-speech debate in Copenhagen—have put the continent's political classes in a pickle.

For as much as European rulers want to, and do, condemn the brutal actions of these Koran-thumping offense-takers, the fact is they also share something in common with them: a devotion to shushing and sometimes punishing those who offend people's sensibilities.

http://reason.com/archives/2015/02/18/af...

Mire fenomeni, por kjo fotografia me J.T. duke holluar brumin, paksa e çuditshme. smiley Te jep pershtypjen qe keto vajza s'dine te gatuajne dhe Jozefina zemermire ka shkuar atje per t'i pergatitur qe te jene bashkeshorte te denja... smiley

KM'ja superstar ne tivu talan,

nen gjurmet e berlusces

obobooo!
M'kujtoi italishten e sales (minus te bertiturat)
Kravata qe mungon pastaj...
U kap mat me pytjen e sindikatave smiley

r-ne e bute ne italisht e ka si pasoje e te fomes tironse, me thene te drejten

na fulliqismiley

sapo tha barbarja ne vend te barbaria (kjo perligj shpjegimin tat)

Per kete jam kondra. Ka mo dinjitet keshtu, perndryshe do dukej si kuluf i Italise. 

ne fakt u perdridhte icik si pedet e italise

nuk e ndjejme mungesen e sindikatave si ju ketu i pergjigjet gazetares, ca me thonesmiley

e tha Kadareja, kemi me shume liri smiley

Go Rilindjesmiley 

as KM-ja bangladeshit nuk do guxonte te shprehej ne ate menyre,

kjo do te thote qe ka nordh nervi politik ne shqiperi

Te gjithe politikanet ne bote masin me menyra te ndryshme sa mban mileti. Edhe ky nuk eshte budalla, e di qe shqipot mbajne ca tu rrasesh ne kurriz, keshtu qe futja, tha. 

jo vetem aq. dhe sikur te thuhet, qe ha turpin me buke dhe niset nga shtysa pragmatiste per te rritur biznesin e italianeve ne shqiperi, eshte injorance,  edhe ekonomike se pesha qe zene ato eshte shume e vogel, ne krahasim me shfrytezimin dhe qe i bejne resurseve dhe fuqise puntore. 

E di qe shqipot jane ne letargji neoliberale, prandaj

Kam pershtypjen se per arsye historike etj. ne si popull jemi akoma ne fazen e femijerise, do kohe (apo me mire breza) te rritesh.

E thone ketu ne Amerike, pa problem fare. smiley
Bej nje xhiro...

Në industri përpunuese ke të punësuar 70,000 shqiptarë dhe 5,000,000 bangladeshas (shifra zyrtare të vitit 2012, rrumbullakosur nga unë).

kafexhinjte nuk kane nevoje per sindikata.smiley

vecse m'pelqeu tani ne fund kodoshi, ja dhiu pak dhe tsipras kur tha qe thirrjet per shkeputje nga euro ose dalje nga evropa eshte thjesht per ca vota

Cometh the Censor
Birth of What Will Prove a Short Siege

Through most of the country’s history, Washington lacked the ability to meddle, control, micromanage, and punish. In 1850, it had precious little knowledge of events in lands such as Wyoming, Tennessee, or West Virginia, no capacity to do much about them, and not a great deal of interest. People on remote farms and in small towns governed themselves as they chose, not always well but without rule by distant bureaucracies and moneyed interests.

For a sunny few years, local freedom rested substantially on principle, a notion inconceivable now. The Thomas Jeffersons, George Washingtons, and Robert E. Lees genuinely believed in freedom, and worried about the coming of tyranny. Justices of the Supreme Court often upheld the tenets of the Bill of Rights. As human affairs go—poorly, as a rule—it was impressive.

As time went by, however, it became clear that incapacity, not principle, was the only reliable brake on the rise of dictatorship. In 1950, the government could put a mail cover on anyone, quite possibly illegally if the FBI were involved, but steaming envelopes open required time, effort, and manpower. Mass surveillance was impossible, and so didn’t happen. Without surveillance, there can be no control.

http://www.lewrockwell.com/2015/02/fred-...

Beware the Money Illusion Coming to Destroy Your Wealth

[...] The money illusion is a tendency of individuals to confuse real and nominal prices. It boils down to the fact that people ignore inflation when deciding if they are better off. Examples are everywhere.
Assume you are a building engineer working for a property management company making $100,000 per year. You get a 2% raise, so now you are making $102,000 per year. Most people would say they are better off after the raise. But if inflation is 3%, the $102,000 salary is worth only $98,940 in purchasing power relative to where you started.
You got a $2,000 raise in nominal terms but you suffered a $1,060 pay cut in real terms. Most people would say you’re better off because of the raise, but you’re actually worse off because you’ve lost purchasing power. The difference between your perception and reality is money illusion.

http://dailyreckoning.com/beware-money-i...

More euro-tragedy

Despite the uncertainties ahead of the Greek general election, the European Central Bank (ECB) went ahead and announced quantitative easing (QE) of €60bn per month from March to at least September 2016.

What makes this interesting is the mounting evidence that QE does not bring about economic recovery. Even Jaime Caruana, General Manager of the Bank for International Settlements and who is the central bankers' central banker, has publicly expressed deep reservations about QE. However, the ECB ploughs on regardless.

http://www.goldmoney.com/research/analys...

"miqëve" ?! smiley

Po pra!!!!! Ju thane "akademiket", qe duhet ti heqim "ë" nga qarkullimi, sepse po na ngaterrohen neper kembe e nuk po dime me, ku ti veme.

"Jo", thate ju, "ç qënkë ky muhabetë kështu ë? Nuk bënëhet kështu!"

Ja ku e keni corben tani smiley

filëm

I modh. Mujt e para ne USA kom pas nji roomate nga Sevasteri i Vlores. Dhitesha gazit kur fliste ne telefon dhe i jepte # e tel. bashkfolesit. One- three- Sikes ( 6 me dy pika) . E pyste amerikoni : Si ishte kjo e fundit ? you know, four , five,  sikes pergjigjej. Bente edhe shume fakese. Yes ishte koha e Fax-it.

smiley

ps. ajo konga e kohes se diskove: letës denës...

Skishte si te ndodhte tjeter

jemi populli me i vjeter

dmth, kot marshuan ato 4-shqiponjat, qe cuditen boten me harmonine fetare, krah me krah ne Paris..smiley

cfare eshte Bubqi? si Çufoja dhe Bubqi kaqurrel..?!.smiley

Nuk e besoj fort analizen kriminalistike te gazetarit. Vrimat ne xham qe lane pase projektilet flasin vete ama. 

presim sqarimin perkates te drejtorit te komunales ne bubq, qe do e sqaroje eventin.

edhe ne bubq fryni era dhe vazhdimisht boni mot i keq.

bubq - e kisha harru ket emer.

Bubqin e vizitoj dhe Papa. Ndaj jane merzit njerzia,se ishte nje fshat pa lidhje me fene, vajten bene nje qender fetare me teme sociale, dhe erdhen e u mblodhen gjithe te fejshmit ane-mbane e zune c'munden.

Sdq ky robi qe ka bere kete, te kapet e te lincohet, ndonese jam e bindur qe parullen e ka shkruajtur ndonje adoleshent.

politikat qorre te shqiptareve deri tani, kane per ta cuar edhe me keq punen. ketu do jemi. nderkaq, islami eshte bere axhenda nr. 1 e perendimit sot. pse e si e qysh nuk kam si ta di, dhe pa teori konspirative bota s'ka qen kurre (psh, "Obama nje prej tyre"), por fakt eshte qe islami paraqitet si problem nr. 1. well, ca thon eshte vetem islami radikal, ca thone eshte i gjithe islami problem, who cares, shiko emruesin e perbashket; edhe ketu ne US, nga ku percaktohet se ca muzike do ket gjetiu ne bote, ksaj pune i fryjne me se pari dhe jo pak. 

me siguri absolute punet do shkojne edhe me keq, se kjo eshte rrjedha e natyrshme e gjese, drejtimi i vetishem i saj. po te mos ishte per nderhyrjen e perendimit, me siguri absolute shqiperia do ishte vater krejt aktive e islamit radikal sot.

eshte e gjitha ne dore te qeverive ne te dyja shtetet shqiptare, Shqiperi e Kosove, qe te bejne shumecka e ta shofin kete gje jo me nje sy te tipit "lene kte se eshte i vogel". por kam bindjen qe asgje nuk do bejne qeverite - si ne cdo aspekt tjeter xhanem. plus qe ka jo pak me keto gjera duan te tallen, me humor province - mjafton te shofesh ca birbo ktu te peshku.

Nuk e di, jam pesimist, islamistet radikal kane kapur se fundi qytete bregdetare te libise. Si selxhuket nja 600 vjet me pare ne bregun e durresit, thirren pasi prene ca koka: n'Itali, n'Itali! Ja keshtu. Ndersa europianet kane akoma hall se mos ndonje fraze tingellon politikisht jo korrekte neper formulime edhe lendon shpirterisht vellezerit. edhe ne po presim ca do thot drejtori i komunales bubq, si ne prizren me ate bredhin.

S'e di mbase ke te drejte. Ndonese po shpresoj te mos te te dalin fjalet. Pune lekesh eshte ky muhabet. Se mos na erdhi ndonje francez ne s'na dha ndonje lek me shume e s'u beme francez. Europes as i krisi fare kur ju lutshim tek kembet e saj. Islamiket erdhen te paret e derdhen lekun. Ti ndalonin thua ti? Dakort jam, por cfare do hante njerzia? Ne shitem 500.000 shqiptar ( a me shume) ne Greqi ndonese andej i trajtonin si skllever, i konvertonin me pahir, e ndryshonin emrat ( e pa degjuar kjo ne BE) vetem se s'kishim cfare te benim. Ja dhe ky muhabet njesoj me islamiket. Me mire te mbushin barkun sot per sot, se sa te mendojme qe do hedhin veten ne ere neser. Pune politikash qorre sic e the.

Sigurisht ne dore te qeverive eshte, po c'ti besh e kemi marr vesh qe ne s'kemi njerez te hajrit ne drejtim, se ndryshe s'di kishim ngel nje grusht komb te shperndar si zogjte korbit.

M'pelcen ky pesimizmi yt ... Mos e vrit menien po kjo pune ka mor rruget e mutit. Ngushellohu me faktin qe kur te plasi ajo e modhja, ne, gjeografikisht do jemi te fundit qe do zhdukemi ( nah,nah,nanana). Ajo qe ka per te te gjetur, do te gjej - thoshte njoni ( ky ishte nga Brataj). smiley

You had me at dita e hashures !smiley

hej, per at muhabetin e doomsdayt, jom tu shqyrtu at rripin Montana, dakota, wyoming. nji bunker do ket anej mo. mush me konserva peshku dhe pasta sauce barrilla. mgjthse, kishin dash me hudh ne ere nji vullkan edhe anej (deri ktu iu puno menia, mer eeejjj!), nga ana e kanadase. po ishte cik e veshtire teknikisht than. ai vullkani shperthente nji her ne 700,000 vjet me ate te veten.

ps. ne e cikem & e kalum me kohe 32 fahermudinali. ngrice e modhe. palle ariu shkollat, pushim qe nga e hona. te vetmet raste qe e urrej te punumen nga shpija smiley

Kur te vije ajo dita vetem ne Mars po shpetove, se ketu poshte nuk ka Montane e Dakote qe do na boj dermon. Vetem do zgjasim the nightmare nja dy muj me teper. Si e ka thone Alberi : "I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones." .

 

Me qe ra llafi : Kush e la deren hap anej nga veriu ??? Po mprefim gozhde ne knej poshte. It's freezing !!! 46* F and dropping ! Mercy !!!

46 anej ka ty? edhe ti ne veri qeke.

Above freezing, plako . Pse ku jeto ti ne Gitmo Bay ?

ft lauderdale

40 e sikës F freezing?

Po me 40 e sikës F ne këtejë do bënim plazh smiley. Mëshirë?  Me litar në stanin e të varurëve? 

Herë tjetër na e dërgo litarin me skanër.  (Iku koha e fakësëve.)  

Eshte Florida ktu motra. Anything under 50 we panic. National disaster. Po deshe te tregoj nji ndodhi kur pame bryme per here te pare knej ...me u dhi gazit.

BTW si i veni keto pikat mbi E ( no pun intended) you i here qe ta morim vesh, per kulture ...

smiley.  S'kam dyshim ne aftesite e tua ndodhi-treguese.  Shoot!

PS: por aman ki meshire (II) dhe ndodhite e shqiptarizmes shperndaji pak gjeografikisht se ngëce vetem ne Vlorë e me vlonjatë smiley. (j/k.)

Qe the ti, nji mjes bryma kishte mbulu xhomat e makinave. Dalim te gjithe duke pa makinat (what the fuck is this white thing on my windshield and where did it come from) por si me stil, gjithe komshijte shifshin njoni tjetrin me pa si do vepronte i pari. Long story short njoni merr i kove me uje dhe maro pune. Te gjithe e pasuam, por nja dy e kishin mush me uje te nxehte, per me shpejt dhe me te zgjute. Sec u degjuan nja dy krisma xhomash dhe ... AAA got involved . That's the story of us pussies from the Gunshine State !

smiley Ik se tallesh smiley.

njisoj qenkemi; edhe ne 41 ishim para 4 ditesh. Celcius. Minus (me wind chill factor)

Dhe rron te tregosh ??? smiley 

brezat duhet te dine si u zhduk njeriu i veriut dhe i la vendin ariut polar

Ne malin Whiteface ne Adirondack era terbuar aty te -70.  Kish vajt gjindja per ski.  U keshilluan te mos dilnin nga kolibet.  Se pse ka njerez qe duhet te keshillohen te mos bejne ski ne -70 s'e di smiley.

Une e lashe! U plevitoset ju pleqte e Florrrides?! Lol

Duket ma teper si nje rreng i rendomte katuni , kam parasysh se personi me ca shkrute gazeta ka perdor arm gjahu (shyqyr qe nuk ka perdor noj kallash).   Ama idiota si ky jane kandidat te disponushem  per tu rrekrutu larg qofte prej atyne qe kane agjenda shum ma te randa .

fene e paqes shume e dua

vec ajo eshte per mua

Cohu belul se po t'shan qemoli bratin!

po nuk jam nga Brati une, ballcekano.. po kam shume shok e shoqe me origjine nga Brati. Hanajt, Brokajt, Ferrajt etj..

Isha intelektual i pavarur ne 97`,  dhe po pergatitnim nje peticion kunder kryeministrit te athershem.( Sali Berisha ) 

Pikerish ne ate kohe ndodhi goditja me leve ndaj meje. Ishte sherbimi sekret i asaj kohe qe me plagosi - ka deklaruar Edi Rama ne Parlament,.

Berisha e mohon.

Si gjithmone. 

“Ky zog nuk na lë të shohim ‘zogun’”

Politikani dhe biznesmeni i njohur britanik, Lord Ashcroft postoi një foto të rrezikshme në Twitter.
Aty duket një femër e zhveshur, ndërkohë që një pëllumb pengon që të shihet organi i saj gjenital.
“Këta pëllumba të bezdisshëm,” shkruan ai.
I pyetur më vonë nëse dikush ia kishte vjedhur adresën dhe po bënte të tilla postime, 68- vjeçari tha: “Jo, jam thjesht në humor të mirë”

http://www.mapo.al/2015/02/ky-zog-nuk-na...

smiley

"si modeli për të folur për lirinë."

Ore te gjithe per lirine flasin keto dite. smiley

dmth kur thone "une ore??.. po une kam studiuar ne juesej mer jau", qenka me gisht ne bythe muhabeti?

Zor se pagu njeri vetem per muhabet.smiley

SHARM

LO KONOSHAMO, tha!

eh, si flet cuni tirones!!!

ksaj s'ka per t'i gjet dot karikatur Kapoja m'duket smiley

u shkri italojnia, Rono, si me qen naj limoncelo n'korrik... a ba ba ba

ju ka njit buzqesha italiones si me creazy glue...nuk i shqitet qe nuk i shqitet prej surrati

 

E PIU BRAVO LEI

ndihemi italiane, edhe pse nuk veshim Versace

Edi

ps. kush e mso, mer? kush? 

Vetja e mso se e ka te ricikluar ket smiley.

O ballcekan, leje Ronin dhe emon qe ta qesin km-n prej fytit, por na thuaj ndonje pershtypje nga emisioni si i vendit qe je.  Pa permend te lutem ate batuten po ashtu te ricikluar te sindikatave* qe me c'lexova se s'e pashe intervisten nuk e pat kursyer as kesaj radhe.

*ose berje boze me recete te re. 

S'ka asnje pershtypje, Monda. Me pak fjale, programe si pune ketyre jane simpatike, po kapitalizmi i vertete made in italy qe ka shpik assegno bancario, Nutella, Ducati, fiat 500 e masserati, po dhe pizza, piazza e qytete te bukura, kur i thua "jemi si ju, po pa versace", e merr per Ofendim. 

..dhe leshon ate buzeqeshjen e famshme pastaj.

Me ka qellu me nje ambjent taljonsh, nje peco grosso (TM njoni) (ky s'e dite se kishte albanez m'tufe), gjithe bota me ish kolonite puno, po ne na ra me pas koloni Albanien, tha. Une ... hapu dhe te futem, duke rujt buzeqeshjen.

ndihemi italiane, edhe pse nuk veshim Versace

sikur te paret e atyre qe e kane zgjedhur deputet derdhen gjakun qe te mos ndiheshin italiane..

Xake ku je?smiley

Rono, e pe Tironen, aty nga minuti i 17 e ke. Na griu malli mer ia qifsha nonen! smiley

Ehhh mer jau...sa sfumatura ka ajo buzeqeshje te iken tepeleku kokes!!

ty te vje inot qe ske per te qene kurre cun tirone 

eee.. kete difekt e kom.. Dhe bugsy cifuti kur beri las vegas-in, kete tha, biles i buzeqeshen si te la7.

OSHEE: Laçi arkëton 98 përqind.

Rilindi dhe Laci o Cimo!!!

Goja ju thafte atyne qe kan fol keq per Veriun. Qe gjasme Veriu nuk pagu drita. 

Ato 2% do jene skifterra ne Itali. smiley Ne kthim, nga Rinasi direkt e te sportelet e OSHEE!!!

Laci me ne fund do kthehet ne identitet!!!

Mos harro qe ne Lac banojne shume nga Jugu qe Partia i dergoi atje per "riedukum" kur ndertohej fabrika.

Ne Lac i dergoi per TA BERE Lacin, dhe e bene. Dhe jo vetem nga jugu, por nga gjith Shqiperia. Shumica pas 90, pas mbylljes te cdo ndermarjeje, u kthyen, dhe vendin e tyre e zune te ardhurit nga fshatrat.

Laci te mbush me besim! Uellkam!

avash ju te dy se po ju bie t'fiket 

Laci, Bruci dhe Uraka

sec na jane bashkue ...

“I do not believe, and I know this is a horrible thing to say, but I do not believe that the president loves America,” Giuliani said during the dinner at the 21 Club, a former Prohibition-era speakeasy in midtown Manhattan. “He doesn’t love you. And he doesn’t love me. He wasn’t brought up the way you were brought up and I was brought up through love of this country.”

ps. Mr. Giuliani talking about America the Great!  So often we forget, and simply take America for granted.

VK, ka perfundu komentator FOX-i.

I think he has a point. fenomeni eshte universal. e shof edhe ne shqipni. 

Per cilen Amerike flet ky nga maja NY? Ta nigjojsha nga njoni ketu qe me listote dje arsyet se perse Wyoming o veni me i madherishem ne bote, hajde de, se per te Wyoming eshte Amerika, nje dhe e pandryshueshme. Te tjeret jane te ardhur, te perkohshem, jo amerikane etj

Po nga maja e NY, the melting pot?

Ky diteziu kujto se po zgjero bazen e qafekuqeve me kesi sharlatanizmash, pa e kuptu qe per vet bazen, ky eshte po aq amerikan sa Obama. Jo me kot u turperu heren e funit. 

KM i zgjedhur nga populli shqiptar , i betuar mbi flamurin shqiptar deklaron me krenari se "ne ndihemi/jemi  italiane" nderkohe qe italianet shprehjen "albanezi" e perdorin shpesh me ngjyrim negativ?!!

ndjehet " italiani i g.gjyshes ! " Na doli dhe katolik kur babe e nene  i ka  ortodokse.Por si bir kurve qe eshte , foli per tu duartrokitur nga audienca e stresuar  italiane ...! Sot te carturit duartrokiten o Alba , dhe ti ! 

Mire po ai eshte deputet i nje zone te paret e te cileve derdhen gjakun per te mos u bere italiane .sikur ndonje politikan ketej te bente deklarata te tilla duhej te gjente vrime ku te futej.ai e thote serbes e asnje nuk reagon.apati e cuditshme nder shqiptaret te cilet nuk pertojne te vrasin komshiun kur kokoshi i tij u prish gjumin e mengjesit.

Alba , rrofsh se me kujtove rastin kur Moisiu sa ishte bere President  dhe nja dy qen te komshiut lehnin pa pushim.

- vraji tutje ata dreq qensh se me shurdhuan i tha njerit prej rojeve.Ai nje te rrenbyer kallashin dhe u dha nga nje bresheri qenve e i covi ne ate bote ..,qente e 

atij biznezmenit qe i pat bler nga 10.000 ...dollaro ! 

10000 dollaro per nje qen.paska bere perparime vatani.

po ashtu tha ai kur u ankua se i vrane qente ..kujtovi se do ja paguante Moisiu.Ne fakt ishin qen rrace ghermane ..Foli shtypi sa u lodh me ate metoden e re folurit ..." vrai tutje  " krejt ndryshe ....nga merr kallashi e keputjau !Gomar ai roja ? 

Uuuuu mo grava mos e prish gojen o gas,se e kemi xhan KMsmiley

Uuuu grave ... Kuje m'derë !!!

Aq adhe dhe ti o Zheni,  se te kam vertet xhan , po na cau ....me keto gjera.! 

 E di qe shqiptaret (gazetare dhe kushdo qofshin tjere qe u bie te shkruajne profesionalisht) s'jane ne biznes te ndjekin rregullat e referencimit, por:

Per nje program: L’isola dei famosi (jo ne thonjeza, por ne germa kursive)

Per nje kanal televiziv: La7 (perseri jo ne thonjeza)

Per nje liber: Gjenerali i ushtrise se vdekur 

Per nje poezi: "The Raven"

Per nje tregim: "The Murders in the Rue Morgue"

Berisha kercenon se do te demtoje imazhin e shqiperise ne te gjithe boten nese nuk behet sic do opozita per nje ligj qe qeveria do ta pershtase me BE-ne e ta beje si gjithe vendet e BE-se. 

Që nesër si opozitë do të çojmë letra në të katër anët e botës që s’do të njohim asnjë borxh që merrni jashtë parlamentit. Kjo është zgjidhja. Do t’u çojmë të gjitha bursave, të gjitha tregjeve financiare, do t’u çojmë të gjitha fondacioneve. 

Cani:Ne s’po bëjmë gjë tjetër me këtë ligj, por po bëjmë tamam siç e kanë vendet e BE-së, me përjashtim të Bullgarisë që për arsyet e veta nuk e ka. 

Ugly Lie. Eshte ne metro ky more. Hajde lexo peshkun te sqaronesh. 

1 degree (f) thote ky celli im sot. Oh well, Thai food tonight! 

Shamima dhe Kadiza

e bukra eshte se kto raportohen si rini "angleze", kur matarohen me luftetaret mjkerosh te deshiruar per gra midis pauzave te luftimeve apo prerjes se kokave.

Ate multikultin ku ta keni!

nga emrat nuk ngjajne si angleze. le te shkojne te shumohen, ca tu thuash.

Last year alone, 1,138 leading public figures, including top politicians, businessmen, judges and prosecutors, were convicted by the DNA, whose crackdown is being led by chief prosecutor Laura Kovesi - a rate of more than four a day (excluding holidays).

A typical DNA conviction was that of Monica Ridzi, 37, the former sports and youth minister. She was sentenced to five years in prison for abuse of her position, by spending $800,000 (£518,000) of state funds on youth concerts at inflated prices, using her favourite companies. The proceeds were allegedly divided between herself and her party.

http://www.bbc.com/news/blogs-eu-31537338

Ja edhe diçka për bijtë e partisë që u tallën me Majlinda Bregun për propozimin parlamentar në lidhje me problemin:

The OSCE says online threats of rape and sexual violence have become "part of everyday life" for some female journalists. Others, it says, experience "severe sexual harassment and intimidation".

Ms Mijatovic says "in some countries like the UK, the US and in Scandinavia, the problem is acknowledged… In other countries [it] remains a non-issue."

http://www.bbc.com/news/blogs-eu-31162437

Heretiko, ku je? Kam pa nje enderr sot. Pak strange. Ti ua di kuptimin atyre!

Ktu jom ktu, ti trego ondrren se te pergjigjem ma vone se ashtu osht nje pune. Duhet me i kthy pergjigje tropizmes tek tema isola,

 

Ok, pashe sikur me moren e me cuan diku, me pa nje shtepi qe kishin ble ose do blihej per mua . Shtepia me pelqeu si arkitekture, dhomat e fjetjes, living room, etc. Menyra si ish design. Por ato qe e shitnin se kishin perfundu tamam ( ose kshu me kujtohet mua, e rrenuar ca arsyen se di, pavarsisht nga jashte nuk tregonte). Mure te cara, derrasa qe vareshin, pashe dhe vendin ku ish fireplace originale por e prishur gjithashtu. Dmth Po ta blija ate shtepi kish shume pune per te ardh ne terezi. Ai personi qe me tregonte shtepine me thosh gjithashtu do nja 2 vjet pune kjo shpi. Kaq shume e pyesja e habitur. Shtepia ishte gati e Rene ne toke gjysma Por mua prape me pelqeu. Me kete enderr u zgjova sot kur ra zilja ne mengjez. Si e cuditshme. 

provo te flesh pa zile Moza se i shef endrrat me te rehatshme. si me thene... te cohesh kur te cohesh.

Bravo Ti, s'ja paske nevojen asnjerit, as zileve. 

 

amon car se,

shenje e keqe. do t marrin peng
 

do kesh pa HGTV.

ps. te esht fshi nga kujtesa ajo pjesa ku te duket sikur minjte te shkojne neper trup smiley

No minj. Thank God smiley

So beschreibt die Deutsche Presse-Agentur die Lage:

In Verhandlungskreisen hieß es am Freitagabend in Brüssel, die Griechen hätten „schwere Kost schlucken“ müssen. Eurogruppenchef Jeroen Dijsselbloem habe den Griechen einen Entwurf der Eurogruppe vorgelegt, in dem die Forderungen der anderen 18 Euroländer zusammengefasst seien. Dann habe er den griechischen Regierungschef Alexis Tsipras angerufen und gesagt: „Das oder es sei Schluss“, verlautete am Rande des Euro-Finanzministertreffens.

Das oder es sei Schluss

Sa bukur tingello ne gjermanisht, kishte me thon Roni. 

Via The Guardian:

I see my Brussels colleagues are so close to the edge that they've started playing #EurogroupMovies. Jesus

Twitter 

Breaking: 4 muaj and a funeral. 

Po pse s'gjen dot ti aq njerez qe s'kane cfare te bejne? Te pakten keshtu i japin nje sens jetes se tyre dhe hyjne ne histori. Sdq sa po shoh une, s'ka shume shance te behet ky projekti. 

shume heret me duket edhe mua.

por dikur do flitet edhe per krenarin e te qenit banor i tokes, besoj, tip "oh sa mire me qen tokesor".

smiley

 

Dicitura tjeter do ishte: shiko ktu te sqaroje lali ca gjona se ti s'i din fort mire. smiley

Tahiri duket ktu si ata salesmen qe dun me i ngec Kerrit nej printer per zyren. Kerri duket sikur i thote "We don't need any more bagels. Thanks " smiley

Omg, t'gjithe kane fytyre t'dyshimte. Lol

Po don të thuash se kroatet dhe shqiptaret jane i njejti popull, vetem sunduesin e kane patur të ndryshem? 

me leje per nderhyrjen...

kam pershtypjen se po don te thote qe:  nese edhe ne, shqiptaret, do ta kishim fituar pavaresine nga osmanet ne te njejten kohe me ballkanasit e tjere: (greket, serbet, bullgaret etj), qe i bie rreth 80 vjet me pare nga viti 1912,  sot do te ishim ne nje nivel me  ta!

80 vjet pavaresi me heret nga osmanet...  absolutisht, kjo eshte diferenca midis shqiptareve dhe  fqinjeve ballkanike, asgje tjeter!   fqinjet fituan pavaresine me pare se ne dhe  u lidhen me perendimin dhe kulturen e tyre me pare se ne!

A je i sigurt se eshte vetem kjo ?

po po, jam i sigurte!  pse cfare mendon ti, ndonje shkak tjeter?

Po sigurisht qe shqiptaret dhe kroatet jane te njejtet njerez. Ne kemi patur evente historike fatkeqe dhe s'kemi patur asnje mbeshtetje fatlume, por praktikisht s'ka ndonje ndryshim specifik. Mua s'ma mbush mendjen njeri qe sikur shqiptaret te kishin po aq lek sa zvicerianet, s'do kishin filluar te benin fransuzat e te fillonin te promovonin te drejtat e njeriut ne bote.

Pse kane naj superiorite gjenetik kortatet ne raport me ne?

Anglia bani njerez gjithe ato vene ku nguli flamurin.

Pjeter, me respekt, po nuk ka asnje vend qe ka futur kembet Anglia dhe s'eshte lemsh. Gjithe konfliktet me te famshme sot.Palestine-Israel eshte komplet merite e Anglise. Qipro gjithashtu. Per te mos thene vajti ne Indi dhe la nje pocaqi vend.

Po ata dargonjt e azise i ke parsysh,afriken e jugut etj? baje pak dallimin mes Hongkongut dhe Kines per 100 vjet,jo 500 sa na majti ne turku

SEKRETI I LUMTURISE 

Daut Demaku.

     Pse dikush është i pafat e dikush i lumtur? Pse dikush është gazmor e i pasur, ndërkaq dikush i mjerë dhe i varfër? Pse dikush është frikacak dhe i pasigurt e dikush për- plot besim? Pse dikush trajtohet si gjenial në punën që kryen e dikush, ndonëse me përpjekje mbinjerëzore,nuk mund të arrijë kurrfarë rezultatesh?Pse dikujt i shkon përdore të shërohet nga të ashtuquajturat sëmundje të PASHËSHRUESHME e dikush, pa asnjë sëmundje,  është i sëmurë? Pse disa femra jetojnë për mrekulli, kurse motrat e tyre jetojnë në mjerim? Pse...

 

  

       Thuhet: njeriu i ka një milion probleme. Jo. Njeriu është krijuesi i problemeve të veta, prandaj, ndihmoje njeriun të qendërzohet – problemet shuhen e tejkalohen.

        Moti është thënë se: 1) Nuk ka jetë pa VUAJTJE; 2) Nuk ka vuajtje pa SHKAK; 3) Nuk ka shkak që nuk mund të TEJKALOHET.

       Pse nuk ka jetë pa vuajtje dhe cilët janë shkaktarët e vuajtjes?

      Të gjitha ligjet e natyrës punojnë për të mirën e njeriut, vetëm njeriu punon kundër vetvetes. Pse? Njeriu me lindjen e tij e fiton të drejtën të jetojë i shëndetshëm, shumë i pasur, i hareshëm dhe shumë i lumtur. Këto janë gjendje normale. Ndërkaq, sëmundja, varfëria, mërzia dhe mjerimi janë gjendje abnormale, SËMUNDJE MENTALE, që ia shkakton njeriu vetes, me mendime negative. (Humbolti ka thënë: do të vijë dita kur edhe sëmundja do të jetë turp, sepse të gjitha sëmundjet bazën e kanë në mendimet negative).

..

Të gjitha krijesat të tjera në planetin tokë e kanë skicën gjenetike, janë esenca të fikësuara – janë të detyruara ta ndjekin vetëm skicë gjenetike dhe asgjë tjetër nuk mund të ndryshojnë: zogu duhet të jetë vetëm zog; lulja vetëm lule; peshku vetëm peshk; molla vetëm mollë dhe asgjë tjetër.

     http://www.sa-kra.ch/sekreti%20i%20lumtu...

Desh na mori lumi sot, literally....

Bëhet publike dosja e përdhunimit të Taulant Ballës

“Këtu kam një dokument, i cili dëshmon se zotëria e tij është denoncuar më 12.12.2012 nga një zonjushë, tek e cila e ka adresuar një mjek bluzëzi, ndaj të cilit institucioni ka marrë vendimet më të rrepta. Taulant Balla është implikuar në fatkeqësinë e kësaj zonjushe përmes shoferit të tij, duke i ofruar shuma të konsiderueshme,” tha Berisha

http://d3sisvwys76oew.cloudfront.net/ima...

e o spiritus, shikoje kete linkun qe ka dhene kjo me siper. si te duket tani, do e thuash prape ate "kete procke qe me bere, ismail s'do ta harroj"? tani besoj nja nje jave a dy, intelektualet e shqypnis etike dhe me gjere me ket muhabetin e lirise i ke. sa te mjere, o pereni e modhe! leshon tjetri nje fende pleqnie, dhe ne nje interviste albaneze e beri xhanem, tamam vendi per to, me vrap tani baj e shkruj, se liria zotnie, pa e pas haberin fare, po meqe e ka thene ismaili, do ket naj gjo aty, plus qe justifikohet ekzistenca per nja dy jave, deri sa te vije pordha tjeter mediatike.

ca lesh respekti te kesh per ate mexhlis! pervecse meshires. ku t'mos tallesh me te atille rrethine. po t'i moresh seriozisht per gjate avdallosesh edhe vete, kur mos kem njeri.

E parashikova ne nje nga komentet e temes kur thashe se A.Stefani do ta aktualizoje temen e lirise dhe ja, urno, e ka bere lidhjen mes XH.Loku-t, Kadarese, Kosoves. Po si tha Arkimendi, me jepni nje pike te mbeshtet leven..dhe Stefani ajo nje thenie i duhej si pikenisje per te  tjerrur artikullin. Liria eshte realitet ne Perendim thote Stefani dhe e "hedh tuc" Kadarene.  E ka kapur gafil lol. Prit kur te shkruaj Lubonja.

opo emrat e ketyre mua s'me thone asgje. e kam thene mese nje here padijen time ne ate fushe. mbase me pa te drejte une keta i marr si zarbo studiosh televizive (se nuk eshte vetem tosja, jo). por ne fakt keta jane media vete. dhe s'ka si nje vend si shqiperia me keshtjella kaucuku (literalisht) te kete media me te mire. si do dilka me e mire media, nga c'truall? smiley  kerkesa dhe shpresa jone per media me te mire eshte ne fakt nje hajvanllek me vete.

keni shume TV-ra, spiritus, shume gazeta, cfare do thuhet perdite me ore te tera. ja shih Blendin tone, mikun e vjeter tashme te armeve, dhe me siguri shume te larte, me shpirt te mire njeriu smiley  ne proces te pandalshem shqiptarizimi - nuk ia kam pare emisionin, po di qe vazhdon nja nje ore e kusur... cfare do thuash, ke do ftosh, e per sa kohe ashtu? ka edhe ketej nga kto show-t on TV, por e para as ato nuk jane pa bullshit brenda sa te duash, e dyta ato nuk jane just show, ato jane korporata me vete, me nje ushtri punonjesish dhe connections prapa skene, dhe e treta ne morine e sheqerkave qe te hedh TV-ja kur qellon qe e sheh, ke edhe nja dy-tre kanale prestigjoze, ku mund ta cosh ate te shkrete remote, kur bullshiti kalon ne nivele te palejueshme toksiciteti.

e gjithe diagnoza qe ben eshte e sakte.tabloja duket me qarte kur ruan nje distance.ne e kemi tablon e realitetit mu perballe dhe jemi te zhytur ne te dhe nuk e shikojme qartesisht demin/

 Bledi do ta ndryshoje sistemin nga brenda.Punet e vogla do sjellin ditet e medha smiley

Ehh BE te qofsha fale, krize thone mileti... smiley  BE ka derguar nje mision me 7 zyrtare (konsuj dhe staf) ne Parajsen Vuanatu per tju mesuar lojen e cricket....Deri tani kane shpenzuar nja 100 milion euro per topat dhe shkopinjte e cricket-it

shif ca thot Buffet http://www.valuewalk.com/2015/02/warren-...

Expressing confidence in Europe, Buffett said, “Europe has hundreds of millions of people, high incomes, productive people, so it is a great place to be.”

Do zbrasen thaset e amerikes, e do mbushen ato te Evropes.

 

Niagara osht ne t'somes...atje ngri lepri qy me Octobrrrrrr

na u shpif ky shkurti , beterr ka shku edhe -40 me eren ca dite
 

Nuk eshte e vertete, duhet te jene refugjate sirianesmiley

ej, po sa bizarre duken tani ato pensionet 300 euroshe te grekut, e?  smiley

Eh te ishin vetem ato pensjonet e grekut.... O emo ke degju per ate perlen tjeter te Aeroportit te Brandenburgut?..apo sic ja kane vene epitetin Gjermanet  Fluchhafen (port i nemur, mallkuar). gallata eshte se e hapen vetem per inagurim dhe i vune drynin diten tjeter..Deri tani ka kushtuar nja $7 miljarde si investim dhe pritet ti vihet ekskavatori..sipas llogjikes dhe specjalisteve te midhjes dhe peshkut nuk i hyn ne pune aeroport i ri Berlinit  nderkohe qe ka dy aeroporte ate te Tegel dhe Schonefeld smiley  Dreqi e mori sikur ta nisnin andej nga ne sa do na bente pune ky....Ehhh

Ca tmerri

Shume njerez duan ti ndihmojne te pakten smiley 

Mos lente Zoti femijen pa prind se s'ka me keq se kaq  smiley

 

Enver Salihu Veri une kam mundesi me i marr ne prizren me i vendos ne shtepi e kam nje hyrje veqmas ne shtepi dhe mu kujdes per gjdo gje me mundesit e mija dhe ne nje te ardhem te ja siguroj edhe nje shtepi per ta ky eshte nr i tel 045 279 442.

 

 

Shume tragjike. Duhet te behet dicka.

Thone qe edhe shkaba ka dy dite  qe ka lene memedheun per nje jete me te mire.

Ndodhet ne Athine, pseodonimi: o skifteris

Nji pytje kam per ty Çim:

Rastesi thua te jete qe Rita me ta hedhur poshte mbiemrin turkoshak "Sahatçiu" dhe me te mare ate Arberore "Ora" vuuuuu suksesi ne Perendim? Mos valle Perendimi po mundohet te na thote dicka? 

Natyrisht. Mesazhi i Perendimit eshte i qarte.

Ahaha e forte fare, Megjithemen e ka pas sahatciu kjo? Epo atehere duhet ta kishte bere Orendreqesi. Presim me kenaqesi qe dhe njerez te tjere me mbiemra profesionale, ti shqiperojne ato sa me shpejt. 

P.S. Duke pare paraqitjen e kesaj Rites dhe kujtuar dhe ate te Bleones, po me krijohet ideja se artistet shqiptare po duan ta cajne udhen e Hollivudit me bythe. (Not that is anything wrong with that.)

Norma Jeane Mortenson

Migjeni.

Te ka Izraeli bir,

Trim mbi trima, yll, o Nir!

Terroristin malukat

Çe gropose o Barakat

Nëpër televizione nuk dëgjohej më fjala ‘Otoman’ apo ‘armiqtë', apo ‘ish armiqtë', por përdorej sidomos fjala vëlla. Duhej rishikim e rishkrim historie.
Gjithmonë nëpër televizione, profesorat dhe mendjendriturit e shqipërisë, përdornin një gjuhë të çuditshme flirti me miqtë e rinj, që në të vërtetë na paskëshin qenë të tillë përherë.
Kohet e fundit, po kërkohej me ngulm që fjala pushtim të hiqej njëherë e mirë nga tekstet e historisë.
E kishin kërkuar vetë shqiptarët, por edhe miqtë. Vëllezërit e sotëm. Osmallinjtë e dikurshem. Falje nuk kishin kërkuar, por heqjen e fjalës pushtim, po.
Pra, në historinë e shqipërisë, të paktën për një periudhë pesëqind vjeçare, do të zhdukej fjala pushtim. Diçka e paparë dhe e padëgjuar në asnjë komb tjetër dhe shih, pikërisht më i coptuari i kombeve, do ta zhdukte fjalën e përfolur...

(Ismail Kadare)

mire, me mire, po kshu per vellezer qe te qine motrat, sikur s'kemi shume nevoje.

mush shqipnia sot me njerez te shkurter, zeshkan e hundekerrut, ja nga ajo flame e ndyre!

edhe iu digjet shpirti edhe sot, mjafto te shikosh rreth e rrotull edhe ktu te peshku.

Edhe ne kena qi ne ta 5 milion shqiptar ne Turqi si u bane?

ate po thote Ismaili ne fakt. nga na dolen keta  ''vellezer'' paprtitur,  cne gjithe kjo dashuri..?!  kur duhen sqaruar mire ca detaje historike, te pakten..

nejse, hidhi nje sy kesaj...  si thua: e meritoi apo jo Ramushi  shpalljen   ''nderi i Tiranes''  dhe jo vetem Tiranes....smiley

Po Ismaili sot pikerisht per ate duhet. 

Ramushi king fare. 

Ramushi eshte "cool guy" ! Graves i shkaktoi pak krize por per ndryshe is all ok.

shume e drejte! dhe meqe po ofron maji, I.K s`duhet te heshte edhe mbi nje flirt te ri me: keta -Vigan Liberatoret e Europes, me demek.. e keshtu pra, ne historine e Shqiperise, te pakten per nje periudhe 2 shekullore, do te zhdukeshin fjalet vella dhe mik...

Greket planifikojne  devijimin e lumit Vjosa gje e cila do te preke gjithe jugun e Shqiperise

qe te vazhdojme me gjerat qe na shqetesojne, aman mjaft e bete cope ate argumentin e plisit mbi koke qe verteton se gjeja eshte shqiptare. Shiko, mbase nuk eshte shqiptare, edhe pse ka plis. Se mund te jete edhe keshtu: ne ato kohet e para te gjithe mbanin plisa, edhe shqiptaret, edhe jo shqiptaret. pastaj te tjeret filluan te mos i mbajne me, kushedi pse, se ndryshojne gjerat, dje me gomere, sot me bickileta, tha teto Ollga, kurse ne nuk i hoqem plisat. S'mund te thoni qe nuk eshte e mundur kjo.

Se na lodhen nje e dy ato fotot e skulpturave te jashtme, ku figurat kane qeleshe ne koke, dhe ju e sqaroni me shigjete:  ----> plis

 

Reese Witherspooni pickoi ne te pasmet Jennifer Anistonin. Respekte!

smiley 

smiley

ca njerez ndoshta nuk e dine akoma cfare fati kane. Te pickosh te pasmet e Jennifer Anniston smiley

Ku shkojne taksat e cdo vendi

Kjo video tragike nga Greenpeace nuk ka nevoje per shume komente 

ZEMERIM I VOTUESIT

nga Xhavit Gasa

Hej, unë dua punë të punoj,
mbaje premtimin të lutem,
kur kërkove për ty të votoj,
votën ta dhashë më jep punën...

Fëmjët i kam të xheshur e barkbosh,
i pa shpresë zyrave po sorollatem,
fëmijët duan bukë, rroba, jo TRITOL....
nuk të votova të shembësh pallate....

Mbaje fjalën që na dhe nga tribuna,
kur zëri të çirrej përpara mikrofonit,
se prioriteti i parë do të ishte puna,
ndërsa sot flet me gjuhën e TRITOLIT..

Ti do të kërkosh votën te unë prap,
në vend të votës do të marrësh shuplakë...

A thu edhe Xhaviti te kete votu per Edin? Se kjo do ishte nje humbje e madhe per antikomunizmen.

O Cimo a ke dijeni nese poeti Xhavit Gasa ka botuar ndonje liber me poezi te shkruara gjat diktatures?

E kam fjalen per poezi te shkruara fshehtas para 91-shit dhe te botuara pas ardhjes se demokracise.  

 

nuk e di a ka nje botim te tille.

@PF: mos ngaterro artin me realitetin.

http://youtu.be/yBjMNwPek5w?t=2h47m27s

fat esht cdo gje. ata te venetikut hanin ndonje mellenje importi nderkaq. ne amerike, indigjenet benin party me mish bizoni.

ne u gjendem aty ku jemi edhe sot.  edhe na bene kta qe jemi edhe sot. to be fair: me hu ne bythe! smiley 

si u tha pak me pare ktu? sa ka naj perpjekje te vogel per ftillim, me vrap gjymsa e kromozomit selxhuk: jo!

shyqyr qe eshte Qemoli qe i ballanco gjonat

“Sarcasm is the last refuge of the imaginatively bankrupt.”

E thone shqip : Cpoji ene i brime tjeter atit fyllit tat ...

Ada County

Ne Ada County kshu Qemolo???

Nc, nc, nc, hiku per lesh dhe Ada County!

Whatever floats your boat, baby jesus. C'pate mer lum miku ? Ti je sforcu tej mase me iu shmang kontakteve me mu me nji indiference te shtirme, te llojit : Kush me, c'ne une me ate mer jahu ? C'a te gjeti ? Ku ke flejt mrome, posht krevatit ? 

Me vje keq qe meno kshu Qemolo. Personalisht kam vetem nji kriter per ate qe ti qu indiference: kur dikush i mbrojt nga anonimitetit i "gju" ne nivel personal dikujt qe e ka hum mbrojtejen e anonimitetit. Une nuk di qe ti te jesh i ketij soji.  

Plako, nuk mund te qush te humbur i gjo qe ke zgjedh vete mos ta kesh. Megjithate e lejme se nuk do dalim kerkun me ket retorike mjesi. Qofsh me nder, kushdo qofsh, anonim ose nryshe. Do ta ruj respektin si human being. 

nejse, tu shpjegova sepse pashe qe me kishe keqkuptu.

Sa per rrespektin si human being, as nuk me rregullo pune nese e ru, dhe as me prish pune nese nuk e ru. 

Cimo thuj ca te dush por nji fare freedom of choice ta jepnin. Nga nji ane te jepnin callmern nga ana tjeter hunjin. Zgjidh e mer thojshin. Nuk do callmen? Athere vazhdojme me hunjin. Dhune? Cfare dhune o zoteri...freedom of choice, 100 vjet para Adam Smithit. 

 

e zbuloi muc nano. i kena dash vet, tha. kshu i rezulto nga shfletimet e veta te kujdesshme...

btw: film i tmerrshem! ta shofesh, keq. t'mos e shofesh, edhe me keq. ama perfundimi esht nji: t'i hame mune bullgarit dhe na rroft skendebeu!

Filmi do pa deri ne fund sepse ka nji twist shume te bukur

jom te 3 ore e nji cerekshi.

do ishte nji mrekulli nji film mbi masakren e manastirit. po kush ta boj?

- So, why was this all about? Was it necessary that so many people die? Who was the right one? those who died, or those who changed their God?

 

- I don't know. 100 years will pass away, 1000 maybe, until we know it. But what are 1000 years for this mountain.

Ati priftit i falet kjo pyetje. Sot pergjigja eshte mese e qarte!

Ironia..when the shit hit's the fan and blows up in their face....Keto letrat higjenike e quajten reformist ate kermen qe ktheu patkonjte nga dielli

Nderkohe qe ne krrikulikumet e shkollave Saudite vazhdohet te mesohet qe te krishteret dhe cifutet e kane prejardhjen nga derri. 12 studente vajza u dogjen te gjalla ne nje konvikt shkolle ne Meke i cili kishte mare flake, shkaku sepse policia fetare konsideroi se nuk ishin te veshura sipas tradites...qe te mund te shpetoheshin  

The lesser of two evils... is not evil.

BOISE, Idaho — A woman is facing felony charges after police say she attacked a Jewish acquaintance, stomping on the woman's neck as part of a bizarre bid to convert her to Christianity.

Margurite Dawn Haragan, 58, has been charged with two counts of malicious harassment in an attack police have labeled a hate crime.

Prosecutors say the incident started when Haragan showed up at the victim's home Feb. 5. It's not clear how the two women know each other.

"The defendant was banging on the front window yelling at her that she better believe in Jesus and she was not going to leave until she did believe in Jesus," Ada County Prosecutor Dave Rothcheck said. He said the victim, identified in court only as "A.G.," opened her door to tell Haragan to leave and to write down her license plate number.

That's when the suspect slapped her in the face and dragged her to the ground by her hair, Roscheck said.

"The defendant began kicking the victim in the stomach and thigh area," he said. "During this time the defendant was screaming at the victim that she better accept Jesus or she would not let up."

 

http://www.ktvb.com/story/news/crime/201...

...i qind here ta kom thone, do bohesh e krishtere apo jo... ? se kom per ta qi ate zotin tat ku e ke, kom per ta xi jeten...

 

 

Dikujt i them ...

" Qetsohu ..Sidomos kur ke shënja të theksuara shkarje Ledhi që e kalojnë shefin e Anthuziazmës "

Shqiptar kryengrites te lidh nga xhonturqit - Shkup, 1910

uuuuuu po kto qekan me zinxhir ne qafe mer, si ata negrot e shekullit te 17.

Ububuja none, 1910-ta dhe te lidh per fyti me zinxhire.

Parafytytro se si duhet te ket qene 1810-ta apo 1710-ta.

(Per 1610-ten nuk ka nevoje me parafytyru sepse i kan lone kronikanet osman deshmite vete per piramidat me kokat e preme te pafeve.) 

 

e dishe ti qe sklleverit bliheshin ne Afrike? Dmth edhe ne Afrik skllever ishin, nuk se u bon te tille ne USA?

po ti e dishe qe sklleverit i shisnin vete Afrikanet?

Se ne imagjinaten e pergjithshme eshte sikur shkojshin robt e bardhe me rrjeta dhe kapshin skllever. Jo mer zoteri jo, i ziu e kapte te ziun dhe ja shiste te bardhit. 

Akoma më e habitshme është se si edhe sot e kësaj dite diamantët, platinin, floririn, uraniumin, kobaltin, argjendin, bakrin, naftën, gomën, kafen dhe kakaon i nxjerrin dhe shesin vetë afrikanët! 

e kishim fjalen per skllaverine...nje fenomen specifik, ne nje hapsire kohore dhe gjeografike specifike.

 

Pah cfare skene llahtar. Shi mer si kane qene te gjate 2 metra!

E dashur Fajon. Je goce yll! 

e cuditshme: sapo bim ne pesimizem per dicka ne lidhje me shqipnin, vjen suksesi tjeter.

kto po permbushin edhe gjera qe nuk i kan premtuar, o Ron!

O Cimo po eshte e pabesueshme mer!!!

Ne Qershor te 2013-tes moren pushtetin, ne 2015-ten po hapen negociatat me BE-ne!

Is this the real world or are we in the Matrix, I ask myself when confronted with such news. 

This can't be real!!!!

It's not! One day we'll know what it was. But let's enjoy the moment: the first colony in Mars and the first negotiation for EU due to the strong leadership of Mr. Rama. Life is possible! The exceptionally tall Mr. Rama might be an alien, one of those who control the money and power in this planet, according to Ms Karen Hudes.  

a small correction: the de facto exerted power started several months after the glorious June of 2013, months during which the exiting berishians did everything to undermine the upcoming government of big liberators of Albanians, Mr. Rama and Mr. Meta.

Is this the real life?
Is this just fantasy?

E nis Fredi te Bohimjan Rapsodi

tv channel-et shqiptare jane te permbytura me ads & reklama. Edhe ne news time, vetem  50% e ekranit eshte e mundur te perdoresh/ shikosh. Pyes a duhet te kete ndonje opsion ne settings qe e kam anashkaluar, apo si, se ky nuk eshte tv. help!

U ekspozova ndaj 20 minutave televizion shqiptar dhe shtanga nga shpeshtësia e reklamave për ndërhyrje të kirurgjisë plastike në gjoks, prapanicë, shalë, fytyrë, bark, e nuk e di ç'i ngelet tjetër femrës (sepse sigurisht për përmirësim të femrës bëhej fjalë). Nuk e di nëse ia sheh dot rezultatet këtij zhvillimi në terren.

per kirurgjine plastike ne televizor kemi reklamen (nje) qe bombardon verbalisht, dhe (dy) vete njerezit e tv-se si demonstrim i prekshem i efektit. Kam zene te numeroj spikeret etj. etj.  te cilave iu zbuloj qe iu ka ndryshuar fytyra (se vendet e tjera te trupit, s'i shohim) qe heren e fundit, a dy tre heret e fundit. E besoj pa problem po te me thone se eshte kthyer ne nje kulture, per disa.

Ndersa, tropizma, tv-ja im ka nje kollone horizontale e nje vertikale, secila ndare ne segmente, ku shfaqen njoftime e ads, statike a te levizshme, plot ngjyra & efekte, komplet ndryshe nga ekrani qendror (dmth ajo qe mbetet) dhe qe corodisin e shkepusin vemendjen.

 

Po pyesja në fakt nëse kishe vënë re ndonjë rrumbullakosje selektive trupore të grave dhe vajzave, zbukurim të species, nëpër rrugët e qytetit. Sidoqoftë nëse drejtueset televizive janë zbukuruar ndjeshëm, nuk ka përse të vonojë ndikimi i tyre në popullatë.

Të lutem ndërro kanal se po më streson edhe mua që nuk e shoh ekranin tënd smiley.

e lashe smiley

kur te vije vera (a mbase me shpejt) shifen me kollaj ne rruge rrumbullakosjet. Tani per tani rruga qe kam pare tregon shume rini (teens) qe dmth eshte e bukur vete, pa ndihme kirurgjie. they're a breath of fresh air, really.

Sot lujne keto albitrat e futbollit amerikan me Borussian.

po ashtu lu edhe Barcelona me Cityn.

 

Suarez +1

Bravo Obama! i beri veto XL serisht smiley

Sa i ingranuar dhe i shqetesuar je per lajmet e Amerikes. Faleminderit Art!

Epo nashi ne gjithe ate bore mes arinjve pinguineve e eskimezeve per cfare tjeter ta vrasi mendjen?smiley

Pinguine e eskimeze ne Suedi?!

aty afer polit jane ata .erresire 6 muaj ne vit , s'kane cfare te bejne tjeter vecse te qajne hallet e amerikes.smiley

Afer polit,eeeee??????? Po mire moj Alba, po ti besoj e di arsyen, perse arinjte polare nuk i hajne dot pinguinet, apo jo? smiley

Tar sands jane ne Kanada, jo ne Amerike. Ato jane zhvilluar dhe pa u bere Keystone XL

Ho mer se ja kan gjet skandinavet edhe kesaj pune, e kompesojne me seks mungesen e melatonines, per pasoje te te serotimines, substances se lumturise (zbulim e shkencetareve panspermiste). Nokin edhe pinguinet, biles nokin edhe arijte polare.

 

smileysmiley

Ka pas qen njoni qi e thrrisnin Klit-i....ene iku ne amerik ky

E njoh edhe une......kur vajti ne Amerike, e kuptoi qe me ate emer do i shkonte ters shume, keshtu qe e nderroi dhe e vuri ..... DICK

[...] when someone says they want to ‘fundamentally transform’ America, well then you must not love America. It’s like saying I’m going to fundamentally transform my wife, or my girlfriend.

 Mark Levin

Serbet mer serbet e moren me qafe kete vend. Ja shif Salen.

Nuk e di sa e vertete eshte kjo.

gjembi, me te vertete e beson ti kete kapso " deshmimtarin" se Mugosha urdheroi vrasjen e Ramizese? Opo keto kohera ca skemi degjuar ! Po cili qenkej fitimi i Mugoshes duke u vra nje femer ?

Vite me pare me ka ren rasti te degjoj personin qe e dinte zhvillimin e ngjarjes, duke qene prezent edhe ne togen e pushkatimit . Dhe kur lexoj nga keto profka habitem.

Apo tja veshim Mugoshes se ai qe serb , qen bir qeni dhe urdheroi ai per ta vrare se ...syte qe ti pelcasin ketij dallkaukut qe shkruan per tu bere dikushi ..

Jo moj xhane jo e vrane tonet ! E vrau xhelozia e  shqipove tane jo e serbit ! 

Ja europa e bashkuar smileysmiley

Vetem Italianet e shkrete qe jane treguar te sinqerte, per trustworthy. 

Avash icik ti, mos hidh shashka kot, se ju brenda andej i keni shtetet ne unison me demek. oh please

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).