Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 86

311 Komente

24 pa pak karatë:

Nga konferenca për shtyp e ish-KM-së:

Berisha tha se qeveria ka ndikuar mediat që të mos publikojnë qëndrimet e tij që i përcjell përmes rrjetit social. “Facebook-i do të rrëzojë Edi Ramën…Ka censuruar Facebook-un tim.… Nuk më përgenjështron kurrë një status që bëj unë në Facebook. Kjo është skandaloze.  Do ta rrëzojë Facebook-u i shqiptarëve.

smiley

 smiley

smiley

P.s. O Deion o Berishist!!!

thuj po deshe qe e ka gabim Zikua. Kena fejsin e bukut, or tie. smiley

Ne fakt, pavaresisht se nuk sillen ne peshk, statuset e ish-kryeministrit pasqyrohen rregullisht, perditshmerisht ne mediat shqiptare.  Une e shkela "rregullin" e ppu-se me kete fragment, por s'i rezistova dot.  

Monda, me fal per shprehjen, po kujt i plasi seç thote Buall Mavria apo Palloshi. Njerzit kane hallin e bukes se perditeshme. Atje nuk jane si ne emigrantet qe i marrim me nge gjerat. 

LËMOSHË HAJDUTËSH*

poezi nga Xhavit Gasa

Mos ma shemb shtëpinë,
mos mi nxjer fëmijët përjashta,
të lutem bre mos ma fik dritën,
mos të kemë frike kur të vijë nata...

Nëpër xhepa duart mos mi fut,
nuk të votova të bëhesh hajdut,
voten ta dhashë t'me përmisosh jetën.
jo papunësi e varfri kudo të mbjellësh...

Mos luani me lojën e ujkut dhe kecit,
s'na mashtroni as me lek as thes mielli,
ju e dini mirë përfundimin e përrallës,
e pesoni si ujku qe ra në grykë të oxhakut..

Mos e humbni shpresën ajo vdes e fundit,
o njerëz mendje kthjellët para kutise votimit,
hidhni votën mos pranoni lëmosh hajdutësh,
se lëmoshën do ta paguani pastaj dhjetfish...

*sjelle pa leje te drejtperdrejte te autorit

s'na mashtroni as me lek as thes mielli

Gazmend Dibra antar i PD, nje demokrat i zellshem dhe adhurues i Berishes,

Ja ketu ti kerkoje rrenjet  e thesit me miell dhe sheqer Gasa !

 Xhavit Gasa mos bo vjersha kot pash zotin ! smiley

mund te keshe kritikat e tuja per poezine por poetit nuk i thu dot mbylle gojen. A i thuhet shqiponjes mos fluturo?

mos bo vjersha kot i thash, dmth jo vjersha politike, duke i ra, vetem nje krahu, smiley nuk i thash mylle gojen, se e shoh qe Xhevi ngre nje krah dhe bo nje sy qorr per krahun tjeter, ja keshu qe shqiponja nuk fluturo dot me nje krah ! me krahun e Berishes krah i kalbet  smiley

punet me te mira ...bohen  pa leje ! 

Nëpër xhepa duart mos mi fut,
nuk të votova të bëhesh hajdut,

eshte madheshtore!!! 

të lutem bre mos ma fik dritën,
mos të kemë frike kur të vijë nata.

C'burre mund te jete ai qe ka frike nga nata? Si tha Ai, ne nuk na kane trembur topat dhe mitralozet e armikut.

Jo po shumeve u ishte tipos, se vetem te mengjerit kane muze ! Flori e kemi Z.Gaca ! 

ah ilir-jan. Noshta ska ardh lajmi ne angli po nuk eshte mo berisha kryminister. Na la, na preu krahet smiley

po jo me me jo, ai eshte akoma aty, kryeminister,  panvarsisht se ai nuk eshte me, kryeminister , Ai ka lene mbrapa vepra madheshtore qe nuk  do te harrohen

Ai mbetet kryemistri i shqiptareve

 

 kam disa vite tashme  qe nuk e kuptoj, perse vazhdon  te jet akoma Arsen Wenger  trajner i Arsenalit? çfare  mendohet se mund  ti jape ende  ketij ekipi ky..?!
 

Theksi francez mendoj une...  efekti va va voom... smiley

kjo te jete thua, ai tingulli  i thelle e i sforcuar  hundor..smiley  

kisha pershtypjen qe anglezet spara i kane qejf francezet dhe e kunderta.. po nejse, ky eshte francez qe flet mire anglisht, e mbase kjo ben ndryshimin.

Po ja me kete tingull hundor kane thyer zemra neper bote portugezet, francezet dhe shkodranet... smiley

opo eshte me fat, tha, jo me inat..... ja, ç'te bejme ne te tjeret, qe na ka bere me hunde te madhe.smiley, por jo me tingull hundor...smiley
ajo rr-ja e forte na ka persekutuar tere jeten.. zero shanc per sukses!.smiley

Mos u deshpero, tingulli hundor s'eshte por madhesia ka atribute, nder te cilat vizuale dhe funksionale.

... 

"tingulli hundor s'eshte por madhesia ka atribute, nder te cilat vizuale"

pra ti po thua: mos u deshpero se ka shprese.... ne mos do thyesh zemra, do thyesh syte e botes..smiley
faleminderit per kurajon!

p.s, kjo hundikona qe ke vene ketu po me duket si fizionomi e njohur.... diku e kam pare, por spo me kujtohet ku. po do ta gjej, do ta gjej...

Justice served for Chris and the Littlefield family. To Eddie Ray Routh, you thought you had PTSD before .?? Wait till the boys in TDC Find out you killed a TX hero.

Txfrog

Marcus Luttrell 

CIVILIZATION is the art of living in towns of such size that everyone does not know everyone else. 

Julian Jaynes

"The origin of consciousness in the breakdown of the bicameral mind"

Book 2, The Witness of History, Chapter 1 "Gods, Graves, and Idols", faqe 149.

ps. Majeni mend kte, para se të tregoni prralla me Korcëra, Shkodërëra apo me katnar tosk "me kaptinën si dardh" që pruni Enveri në Tiron.  

edhe i her:

CIVILIZATION is the art of living in towns of such size that everyone does NOT know everyone else. 

 

smiley..ashtu eshte!

Thanx man ,seems  we're getting there slowly but surly

Suck my face book

Manchester City blows, but Chelsea will come
through

Civilizimi eshte arti i te jetuarit ne bashkesi qe, kur vdes komshiu i braktisur nga te gjithe (edhe nga kalamojt e vet, se ashtu eshte nje pune vullnetare qytetare e ndihmes sociale), vdekja merret vesh nga i Afermi se qelbet ere kerme shkalla e pallatit.

                                               Heretik, Si te besh i dor muhabet me Ronin qe ka dy pare men,

                                                                                    faqe 136, shtepia botuese: Moj Dudi, moj Dudi.

 

pa censura & altruizmi ..blog i cuditshem, me thene te drejten, heretik..Djella e Camajt; Persiatjet historike te L.Leshanaku; ISIS; Det qe kafshon etj etj ..( c`paten me detin, xhanem?)..

 

Shi sa e ka bo topin e bores budalla, sa nji shalqi. 

Eshte femer o gomar, eshte qenie e brishte! 

O Rono, ma studjo i cik kete. Po me laps ne dore, e? Ja sa me kalu radhen. kur te kesh kohe...

C'do kreshte mali, qafe, e gryke e krahines se Skraparit lidhet me luften e paepur shekullore per liri dhe pavarsi

Enough said!!! 

 

Lumi Vjosa dhe adhuruesit shqiptarë të Tsiprasit | Gazeta Mapo

admina, kot i hiqni ato fotot e atyre birbove me vare ne duar, duke lene linkun. mund te beni ndonje perjashtim. Ajo gje po behet ne baze te nje interpretimi (prej te shumteve) te Islamit, SOT

The New Yorker: A thirsty, violent world

When Khawaja Muhammad Asif, the Minister of Defense, Power, and Water (yes, that is one ministry), warned that the country’s chronic water shortages could soon become uncontrollable, he was looking on the bright side. The meagre allotment of water available to each Pakistani is a third of what it was in 1950. As the country’s population rises, that amount is falling fast.

Dozens of other countries face similar situations—not someday, or soon, but now.

California is now in its fourth year of drought, staggering through its worst dry spell in twelve hundred years; farmers have sold their herds, and some have abandoned crops. Cities have begun rationing water. 

Feeding a planet with nine billion residents will require at least fifty per cent more water in 2050 than we use today. It is hard to see where that water will come from. 

Development experts, who rarely agree on much, all agree that water wars are on the horizon. That would be nothing new for humanity. After all, the word “rivals” has its roots in battles over water—coming from the Latin, rivalis, for “one taking from the same stream as another.” 

Wall Street Mega-Banks Are Buying Up The World’s Water

Familiar mega-banks and investing powerhouses such as Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup, UBS, Deutsche Bank, Credit Suisse, Macquarie Bank, Barclays Bank, the Blackstone Group, Allianz, and HSBC Bank, among others, are consolidating their control over water. Wealthy tycoons such as T. Boone Pickens, former President George H.W. Bush and his family, Hong Kong’s Li Ka-shing, Philippines’ Manuel V. Pangilinan and other Filipino billionaires, and others are also buying thousands of acres of land with aquifers, lakes, water rights, water utilities, and shares in water engineering and technology companies all over the world.

The second disturbing trend is that while the new water barons are buying up water all over the world, governments are moving fast to limit citizens’ ability to become water self-sufficient (as evidenced by the well-publicized Gary Harrington’s case in Oregon, in which the state criminalized the collection of rainwater in three ponds located on his private land, by convicting him on nine counts and sentencing him for 30 days in jail). Billionaire T. Boone Pickens owned more water rights than any other individuals in America, with rights over enough of the Ogallala Aquifer to drain approximately 200,000 acre-feet (or 65 billion gallons of water) a year. But ordinary citizen Gary Harrington cannot collect rainwater runoff on 170 acres of his private land.

Former President George H.W. Bush’s Family Bought 300,000 Acres on South America’s and World’s Largest Aquifer, Acuifero Guaraní

In my 2008 article, I overlooked the astonishingly large land purchases (298,840 acres, to be exact) by the Bush family in 2005 and 2006. In 2006, while on a trip to Paraguay for the United Nation’s children’s group UNICEF, Jenna Bush (daughter of former President George W. Bush and granddaughter of former President George H.W. Bush) reportedly bought 98,840 acres of land in Chaco, Paraguay, near the Triple Frontier (Bolivia, Brazil, and Paraguay). This land is said to be near the 200,000 acres purchased by her grandfather, George H.W. Bush, in 2005.

The lands purchased by the Bush family sit over not only South America’s largest aquifer — but the world’s as well — Acuifero Guaraní, which runs beneath Argentina, Brazil, Paraguay, and Uruguay. This aquifer is larger than Texas and California combined.

Commission in favor of water privatisation for countries receiving bailout

The European Commission admitted to promoting water privatisation in countries like Greece and Portugal that use the bailout plan, as a condition to continue receiving the aid funds. Civil society groups have written to commissioner Olli Rehn to demand the cessation of pressure regarding water privatisation.

As Gabriella Zanzanaini, Director of European Affairs for Food & Water Europe stated: “This really demonstrates how the Commission has lost touch with reality. Their ideological arguments are not based on substantiated facts and goes to the extreme of ignoring the democratic will of the people.”

It is a fact that water privatisation has not been very successful before, failing to bring positive results. In specific, Paris and other cities have recently remunicipalised their water services because of the negative effects that privatisation has created.

Furthermore, the Commission’s decision to support water privatisation violates key articles of the EU Treaty that clearly state the EU should be neutral as far as water ownership is concerned. As a result, MEPs have already posed a question to the Commission asking to explain the contradiction between the Troika’s suggestions to privatise water in Greece and the Commission’s obligation to stay neutral on this matter. 

As Jan Willem Goudriaan of the European Federation of Public Service Unions (EPSU) has pointed out European citizens will not back down quietly especially since water privatisation has been ineffective on more than one occasion. In fact, the first European Citizens’ Initiative has already been launched aiming to exclude water from liberalisation.

In January 2010, Paris had brought the city’s water supply under public control and in July 2011 announced a cut in water prices by 8% generated by an estimated annual gain of €35 million. Berlin and Budapest are next in line to implement water remunicipalisation. 

Jeremy England! Nje teori e re fizike mbi jeten. Nuk kam as kohe, as durim, dhe as shtyse ta sjell kete te Peshku, por per te interesuarit po jap nja dy links, dhe ndonje citim.

Me pak fjale, asistent profesori i MIT ka provuar matematikisht, duke marre shkas edhe nga c'thote "ligji i 2-te i termodinamikes", se nen nje burim energjie, atomet kane vetine te vetorganizohen ne ate menyre qe te cliroje me shume energji. Ajo qe eshte mbreselenese ne punimin e England, eshte se ai nuk e "zbaton" ligjin e 2-te, por arrin tek ligji i dyte me nje qasje statistikore. Kjo eshte e mrekullueshme! Kjo e ngushton jo pak largesine mes jo te gjalles dhe te gjalles, dhe e ben te gjallen dhe lindjen e saj mbi Toke e nen kushtet e dhena, jo dicka te mundur, por dicka te pashmangshme! Ideja eshte e vjeter, trajtimi matematikor i saj, eshte risia.

Artikulli i England ketu.

Nje trajtim divulgativ, ketu.

“You start with a random clump of atoms, and if you shine light on it for long enough, it should not be so surprising that you get a plant,” England said.

Way to go, Mr. England! Kudos!

https://www.quantamagazine.org/wp-conten...

England's theory is smth big, big, big! Not smth one cannot grasp, or needs to have some divine dream about, but it was about time for a "come up with" it. It is breathtaking in itself. We're getting there! We're fucking getting there!!!

Flm. emo.. Po e lexoje . fantastike... : my favorite:

England’s theory is meant to underlie, rather than replace, Darwin’s theory of evolution by natural selection, which provides a powerful description of life at the level of genes and populations. “I am certainly not saying that Darwinian ideas are wrong,” he explained. “On the contrary, I am just saying that from the perspective of the physics, you might call Darwinian evolution a special case of a more general phenomenon.”

well, ne shkolle na e thoshin si "uniteti i botes materiale". Ne shkolle, madje, na thoshin edhe "modeli planetar i atomit", po qe se e mban mend. Pra nje rrekje per te pare si sistemin diellor, edhe nje atom te vetem, si e njejta gje. OK, shkenca ka thyer hundet para shpjegimit me nje teori te atomit dhe kozmosit, deri tani, por kjo nuk do te thote asgje per me tutje. Une jam i bindur qe jeta eshte nje zgjatim i natyrshem i se pajetes, sic jam po ashtu i bindur edhe per hierarkine e levizjeve (nga mekanikja tek biologjikja).

 Emo  po lexoje : 

“He is making me think that the distinction between living and nonliving matter is not sharp,”

Rono, meqe ti bo pyetje te sinqerta fetare, shif se shkencetaret me dy pllom mjeker te Harvardit kane vertetu se jo vetem Adami dhe Eva jane krijuar nga argjila, por qe edhe origjina jetes qeka nga argjila. S'dikam gjo una, s'dikam gjo qe jeta qeka kriju nga qelpiçi:

http://originoflife.net/crystals/    smiley

Kete beson edhe zoologu pedofil Richard Dawkins.

Rono, po ç'paske qen mer ç'paske qen, valute paske qen, valute vallaj, valute. Pranej te du fort un tyna, pranej ... Ç'paske qen mer, ç'paske qen, apapapapa ç'paske qen ...

smiley

 

Nuk kam as kohe, as durim, dhe as shtyse ta sjell kete te Peshku,

Gjasme!

Thuaje te verteten o Cim!

Thuaj, nuk e sjell sepse kam frike se Heretiku me nje pragraf e gjys do tja hedhi ne toke teorine e Mr. England!

 

Herëmacik, pse s' shkon tek TED-i te mbash nanje fjalim, apo ashtu osh nje pune?

Kush tha qe ISIS e ka mendjen vetem tek prerja e kokave dhe nuk i kushton vemendje kultures? Ja nje shembull qe provon te kunderten. Lum si Grava qe pati fat ti shifte sa ishin nje copeshe.

P.S. Ne pritje te teorise qe keta jane mosadiste te paguar nga CIA dhe Asfalia per te shkaterruar kulturen islame te cilen ata e kane pas gjithmone hale ne sy, ndaj dhe e nxorren arkeologjikisht nga nentoka per dekada me rradhe dhe me paret e inglizit. Se po ta kishin lene aty ku ishte, nuk do te ishte thyer sot.

Po me statujat c'paten?! Lol

Njoni i veshur me të bardha ,nga ata që thynte statuja , nuk e di pse mu duk si Beu i fshatit në Tiranë smiley Shyqyr thuj që nuk ka pranu dekoratë.

Në mbrojtje të Gravës do thoja që më shumë i kanë shijuar Udhëtimet në ato vende  si B.Faskos PD-ja . Mes e poshtë smiley

Mo ma merrni për keq po kështu sikur e di smiley

PF, kush te paska genjy ty se ata jane te nxitur dhe ushqyer prej Mosadit dhe vet CIA- s ( qe ashtu jane vertete) per te shkatruar fene Islame ? Te paskan keput ne kryqe me genjeshta ose ti vete ke deshiren te genjehesh.Qellimi final nuk eshte aspak  goditja e fese islame se ku kane bythe ata e gjith sherbimet e botes te godisin besimin e mbi dy miliarda njerezve ore mik, por konfrontimimi  e tere perendimit me boten arabe, qe kundershton shtetin terrorist cifut.Me kete vater nuk sulmohet islami por mbrohet shteti cifut.Mos lexo mua por sa thone gjenerale nga te sherbimit sekret farncez! Bile gjenerali me ne ze francez! 

     Sepaku,  kur permend emrin tim ki parasysh vec kete.Dhe ca do " arme " qe te gjesh kunder kesaj bindjeje times ( e cila tashme nuk eshte vec e imja, por ka marr dhene e vec ti nuk e di e nuk e beson, por ke deshiren ta adresosh ke besimi islam, e vec per kete  un ju them, si e keni shprehur jo njehere, mba me afer besimin tat e leni te se tjereve me insinuata, sepse gjithkush eshte i lire ne ate qe beson) zbrazi te gjitha mbushjet njeheresh! 

Keshtu them ta mbyllim bashke ! 

Me ze dhe me figure!

Nuk ke ci thu, jane te rregullt si nje artikull akademik. Per cdo hap qe hedhin te tregojne referencat teologjike. Edhe shume mire e bejne! Se ja mund te vine tipa si gara e te hedhin dyshime.   

The Profet Muhammad shattered the idols with his own honorable hands, when he conquered Mecca. The Profet Muhammad commanded us to shuter and destroy statues.

Pikat mbi "i" vllai!!!

 

Patjeter qe gjithmone eshte bere e behet ne emer te diçkaje ! Keshtu "meson" dhe "tradita" :

The Aryan race was a racial grouping commonly used in the period of the late 19th century to the mid 20th century to describe peoples of European and Western Asian heritage. It derives from the idea that the original speakers of the Indo-European languages and their descendants up to the present day constitute a distinctive race or subrace of the larger Caucasian race.
 

While originally meant simply as a neutral ethno-linguistic classification, from the late 19th century onwards the concept of the Aryan race has been used by proponents of ideologically-motivated racism and white supremacism such as in doctrines of Nazism and neo-Nazism. Aryanism developed as a racial ideology that claimed that the Aryan race was a master race.

 

 

ps: ne fregjisht, perdoret gjeneriku fashizem (qe nenkupton nazizmin + fashizmin + petainizmin + populizmin.. , pra çdo dukuri totalitare). ISIS eshte fenomen fashist (ne sensin qe perdoret ne frengjisht) dhe kaq.
Askush nuk flet sot per nazizem arian, por per (shkurt) nazizem.

ps2: Po deshe ti, ne e quajme fashizem islamik, por in fine, ai eshte (shkurt) fashizem.

Ore Stalker po Fashizmi eshte shpikje e shek te 19. Arianet e shkrete nuk kishin as edhe nje perfaqesues ne partite fashiste. Dhe per me teper, arianet nuk lane as edhe nje urdherese apo mesim.

Kta djemte e ISIS u referohen mesimeve te Profetit. 

The Profet Muhammad commanded us to shuter and destroy statues.

Dhe po nuk i besove per kete me siper, te japin dhe citate Kuranore ku sanksionohet prishja e statujave. Dmth referencat i kane dhe ne fryme dhe ne germe!

po pra, te njejten gje po themi : njesoj sikurse disa gjermane pretenduan te ishin trashegimtaret e rraces se paster ariane, ashtu dhe djemte e ISIS pretendojne te jene trashegimtaret e vetem te mesimeve te Profetit.

E thashe qe ne fillim : gjithmone eshte bere e do behet në emer të "diçkaje". Vetem se "diçkaja" ndryshon ne funksion te kohes, vendit... bla bla bla

Po jo mor Stalker jo... NUK eshte njesoj sikurse disa gjermane pretenduan te ishin trashegimtaret e rraces se paster ariane, ashtu dhe djemte e ISIS pretendojne te jene trashegimtaret e vetem te mesimeve te Profetit.

Gjermanet i shpiken vete rregullat e lojes. Djemte e ISIS nuk shpikin rregulla...ata ndjekin rregulla. Muhamedi ka prishur statuja thone, dhe ne prishim statuja. Kurani thote te prishen statujat, dhe ne i prishim statujat.   

 

une te paralajmerova : fashizem e perdora si gjenerik. Dhe mua mu duk se ti e kuptove kete gje. Ok.

Tani: ti pse tutesh qe ta quajme fashizem islamik ?? iose shkurt dhe sakt : fashizem ? Qe nga momenti qe pranuam se termin fashizem po e perdorim si gjenerik, nuk ke pse te kesh frike se "po shajme gjermanet" ! Nuk e kuptoj pse e ke kaq te veshtire te dalesh nge qerthulli kulturalist i gjësë ! Te keqen (ajo qe po quajme fashizem, commonly), pse ti do me patejeter qe te kete (ose jo) kolorit nacional ? Ose religjioz ? Dhe: ç'rendesi ka qe rregullat na qenkan shpikur "ne pune e siper",  apo u gjeten te "gatshme" ? Rendesi ka qene te dyja rastet, e keqja behet ne emer te "diçkasë", te nje "diçkaje" qe tashme ekziston (ideologjie, feje... etje tj).

e keqja behet ne emer te "diçkasë", te nje "diçkaje" qe tashme ekziston

te kuptova...ti deshiron ta quajme dicka te keqe, keshtu ne pergjithesi, pa hyre ne specifika ideologjike. 

Dakort ashtu e quajme, "dicka te keqe". Kjo qasje me solli ndermend femijerine, kur per dicka te keqe me thonin qe kjo eshte "kak", ose kjo eshte "xix".   

 

 

 

ose per ta vulgarizuar : talibanet kane bere njesoj si ISIS. FIKS NJESOJ !   Per mua, talibanizmi ka qene fashizem islamist. Ose shkurt : fashizem.

Prova e kesaj qe them : nese kane patur nje armik te betuar talebanet, ka qene (dhe eshte) ajatollakracia (pushteti fetar) ne Iran. Te cilet jane po ashtu islamike !

E shikon qe ky  muhabet nuk eshte pune "feje", por pune fashizmi ? (gjithmone ne sensin gjenerik te fjales fashizem)

akoma dhe me mire: pse shkova dhe une aq larg e mora shembullin e talibaneve vs. ajatollahet (e Iranit). Falje.  Ka shembull SHUME me te fresket : kush po ua jep dermen (aq sa po ua jep, sigurisht !!) sot djemve te ISIS-it ?? Kurdet !!! Te vetmin qe po derdhin gjakun ne terren ! po ça jane kurdet ? Po myslimane jane kurdet, ç'te jene !!!!
 

Kurdet jane sinqerisht per tu admiru .

The reality is that the Islamic State is Islamic. Very Islamic. Yes, it has attracted psychopaths and adventure seekers, drawn largely from the disaffected populations of the Middle East and Europe. But the religion preached by its most ardent followers derives from coherent and even learned interpretations of Islam.

Muslims can say that slavery is not legitimate now, and that crucifixion is wrong at this historical juncture. Many say precisely this. But they cannot condemn slavery or crucifixion outright without contradicting the Koran and the example of the Prophet. “The only principled ground that the Islamic State’s opponents could take is to say that certain core texts and traditional teachings of Islam are no longer valid,” Bernard Haykel says. That really would be an act of apostasy.

Stalker, meqe na e sqarove ne menyre abstrakte "fashizmin", na sqaro njesoj edhe "komunizmin", sepse po njesoj ka ndodh edhe me komunistet, urreheshin midis tyre titiste, staliniste, revizjoniste, maoceduniste etj me teper se me te tjeret e ne menyre me absurde, pa asnje shpjegim.

Apo me qe je vete "komunist" mund te llapet pa pushim vetem per fashizmin? (biles duket se ky eshte perkufizimi i komunistit)

"Komunist" abstrakt nuk do te thote "fashist" abstrakt?

Biles edhe demokrat abstrakt (imperialist) eshte fashist sipas komunistit  abstrakt?

Menja pordhe fare!

Po pse mer Ron tina ... po ç'paske qen tina mer Ron ... smiley

 

Heretik, me duket mu apo ti "sulmon" cdo ideologji/levizje qe ka dale nga 1789 e me pas?

Ti heretik je tamam nje ushtare ISIS...por pa bole. Kta djemte e ISIS te pakten po luftojne me pushke per rikthimin e mesjetes.    

 

mire qe e paska shpjegu. se une po vritsha menien, kto jon para profetit, thash, se po te kishin qen mrapa, edhe e kuptoj...

sidoqoft te presim ca do thote Grava dhe teoricienet e ezanit.

Une them se ky do jete serish ndonje keqkuptim teologjik. Pune qe rregullohet. Po dhe ne ama jemi mbrapa me zberthimin e Kuranit. Megjithese une me mire te flas per vete, se ju mund te keni avancu shume me teper se une.

Miresevini turista gjermane. 

Prandaj i paskan bere atentat Banksy-t ne Hamburg????????

 

Choudary said Sharia has been misunderstood because of its incomplete application by regimes such as Saudi Arabia, which does behead murderers and cut off thieves’ hands. “The problem,” he explained, “is that when places like Saudi Arabia just implement the penal code, and don’t provide the social and economic justice of the Sharia—the whole package—they simply engender hatred toward the Sharia.” That whole package, he said, would include free housing, food, and clothing for all, though of course anyone who wished to enrich himself with work could do so.

E mer vesh o Cim pse kon ra ne sefda me islamin kto eurosocialistet???

Islami o Cim sna qeka gjo tjeter vecse komunizmem me brekushe. 

Abdul Muhid, 32, continued along these lines. He was dressed in mujahideen chic when I met him at a local restaurant: scruffy beard, Afghan cap, and a wallet outside of his clothes, attached with what looked like a shoulder holster. When we sat down, he was eager to discuss welfare. The Islamic State may have medieval-style punishments for moral crimes (lashes for boozing or fornication, stoning for adultery), but its social-welfare program is, at least in some aspects, progressive to a degree that would please an MSNBC pundit. Health care, he said, is free. (“Isn’t it free in Britain, too?,” I asked. “Not really,” he said. “Some procedures aren’t covered, such as vision.”) This provision of social welfare was not, he said, a policy choice of the Islamic State, but a policy obligation inherent in God’s law.

Socialist tjetri, ta kap problemin ne thelb: welfare reform dhe healthcare reform. Edhe Stalkerit ne fakt i ra goja tu thone qe perendimi hic nuk investon ne politika sociale. Edhe grava ne fakt per Perendimin te njejtat kritika si Stalkeri dhe Abdul Muhidi ka.  

mujahideen chic

tani po e kuptoj pse thon radical chic. si lidhen gjonat...

marksizmin e qit per dere, te hy nga penxherja, o Ron. Mjekra s'i ndrysho. 

Fare e keqe paska qene! 

Nuk ka faj xhaelga qe i bo ato poezite gjith pesimizem. 

Nuk u shkulka kjo ferre o Cim!

p.s. Me duket se xhaelga e ka nje poezi me ferren qe u ze frymen pemeve. Kasander qeka, per zotin! 

emo, me bon pershtypje se si lodhen disa ose si kan pas thon dikur te pashkollumit, "tu bo mene cangadhe" me gjet i farsoj lidhje krahesimore mes facizmit ene komunizmit, mes talebaneve( formacion politiko- ushtarak i cili e shikon zhvillimin e Afganistanit tek nje shtet i bazuar mbi fondamentalizmin e ligjeve te sheriatit) iranit  i cili e ka ndertuar qeverisjen mbi bazen e parimeve te pese shtyllave mbi te cilat bazohet gjith filozofia e islamit, ose quajtur ndryshe mbi parimet e revolucionit islamik, duke shembur dinastine shtypese dhe shfrytezuese te Pahleveve.

Keto lidhje i bojne vec profanet dhe ata qe kane nge.Se sic  i pati thene dikur nje profesori im i kimise, i ndjeri Aleko Xoxa, nje asistenteje te fitoteknise nuse  ne Shqiperi e bije moskovite, e cila hyri ne oren e leksionit dhe e pyeti Alekon,per asistenten e tij : 

- Profesor Aleko, ku e qini ( Larisa e shkrete , nuse ne Skrapar, shqiptonte me q "germen k) Afrovitin ? 

- Ta them, por ajo pune do nge Larisa ! - ju gjegj

   Edhe spjegimi per keta te fillozofise te krahesimoreve.Keta nuk jane ne gjendje te bejne dallimin mes thelbit  te ideve baze te filozofive dhe aplikimit  te atyre ideve ne jete.Bilez heretiku shprehet " urreheshin komunistet mes njeri tjetrit, pa asnje spjegim  dhe sjell shembullin , stalinistet, titistet, maocedunideistet etj.

Besoj e shikon qe kjo pune don vertet nge, por fare shkurt mund te pohojme se kush njeh thelbin e parimeve komuniste, e ka shum te thjeshte te beje dallimin mes Titos dhe Stalinit, mes Enverit dhe Titos.Keshtu qe lufta nuk ka qene mes komunisteve por mes tyre dhe antikomunisteve.Revolucionet historikisht nuk kane pesuar deshtim prej ideve qe kane mbartur por prej aplikimit te tyre ne praktike.Kurse fashizmi ben perjashtim sepse e pa zhvillimin e botes jo tek idete  zhvillimore por tek vlera e raportit territor rrace  dhe jo njerezim, ne favorr te rraces..

Komunizmi ishte eshte dhe mbetet nje aspirate e njerzve qe nuk kane , per tu mundesuar me gjallje qe edhe ata te kene si dhe te pasurit.Ky ka qene e mbetet thelbi i aspirates komuniste.Ndersa aplikuesit qeverises te lindjes qe e moren ne dore pushtetin e pane dhe e zbatuan ate si diktature te shumices mbi nje pakice te cilen e emertuan klase te te pasurve e cila ....duhej zhdukur.Ky konceptim nuk ishte absolutisht ne hulline e thelbit te aspirates e as te marksizmit si teori...

Vazhdo t'i sqarosh Emos se cili ishte komunist dhe cili ishte antikomunist midis Titos, Enverit dhe Stalinit. Pastaj hidhu nga Çego Evara, Fideli, Mao Ce Duni, Stalini, Pol Poti, Ho Shi Mini apo kili vili? Buharini, Trocki apo Stalini? Zhizheku apo Hamdi Sulçebegu?

Pastaj sqaroji Emos se çfare superioriteti racor arian kilian pretendonte Pinoçeti.

Kurse mu nuk eshte nevoja te me sqarosh se e di qe raca me superiore ne bote jane komunistet.

 

puna eshte se ti ke bindjen qe i di fort mire  duke i futur gjith ne nje thes..Po  je vet i keaqur se i di, mu me teperon ...

ketu, ose ketu per me shpejt. (titulli sikur ... ncuk, btw)

Pse Edi Rama nuk e  fut Sali Berishen ne burg? Pyetje qe vertet me shqeteson.....

Mua me shqeteson morri qe eshte bere sa nje kokerr misri.

Idiot hiqi morrat dhe pirdhu mos komento pas meje se do te nxjerr bojen.

Mbaje veten se ti je dhe intelektuale. smiley

Pa he nje here ma nxirr bojen. smiley

Projekt €200 milione me firmen gjermane Max Streicher per lidhjen e linjes energjitike me Italine

Ketu eshte black n blue.( fustani eshte back n blue) por ne ate foto qe postova une cfare ngjyrash shef? smiley . Sot ne radio plasi sherri. Te njejten foto ja tregova ca-ve ketu ne pune, nuk shohim te njejtat ngjyra. 

Rita Ora me te njejtin fustan (skintight & pink) si Kim.

Sna tregove ca ngjyre sheh/ka  ai fustani qe postova une?! smiley 

perqendrohu. fakt tjeter: Kimit i ishte shqep tegeli. 

ps. bezhe dhe bardh, po kjo s'ka rendesi...

Po domosdo. 

Moska, Tirana, Los Anxhelos

sec jane bashkuar ne nje Kolkoz

smiley

dhondrri per mysybetsmiley

Thank you ! smiley

Art me tuf flokesh origjinale . 

Gu Wenda eshte autori i ketij arti 

 

Nese kane qene floke te gjate, mund t'i kishte dhuruar me mire per te bere paruke per femrat qe humbin floket nga chemo therapy.

Veret se nga ka dale leshi smiley

 po, ashtu eshte,  po do te besh nje Shqiponje karrurelse, gjendet edhe floku  kacurrel smiley  

Kafshet e ISIS shkaterrojne artifaket dhe thesaret arkeologjike 2500 vjecare ne Mosul

Edhe une e pashe veprimin shkaterrues te psikopateve te ISIS  Art dhe sinqerisht u trondita prej veprimit te ketyre mostrave qe dihet mire ku i karrin urdhrat! Kjo fare e keqe dihet zhdukur nje ore e me pare! Vandale ne pakufi ! 

Grava fatkeqesisht u hap kutia e Pandores. Xhindi zor se futet me brenda... Ata qe e hapen e hapen per te rrezuar Asadin dhe destabilizuar regjimin e Iranit...keto qe leshojne tani jane lote krokodili. Dihet se kush i sterviti dhe armatosi keto kafshe mesjetare.

Kush?

ndonjeri qe aq kupton, e imagjinon sa themi ndonje opinion, si medemek ne mbrojtje te islamit.Kur problemi i nxitjes prej Mosadi nuk eshte saktesisht islami, por qe te rreshtoje perendimin kunder botes arabe ne pergjithesi, qe te harrohen krime e tmerrshme  thellesisht terroriste te shtetit cifut ndaj palestinezeve.Qellimi strategjik me i larget i shtetit izraelit eshte ndalimi i Iranit per tu pais me armet berthamore.ISISI eshte  " repart mosadist i dale duarshe "  dhe asnje gje tjeter.

Maaah sikur ta dija. Shif 20 komente me lart

P.S. Ne pritje te teorise qe keta jane mosadiste te paguar nga CIA dhe Asfalia per te shkaterruar kulturen islame te cilen ata e kane pas gjithmone hale ne sy, ndaj dhe e nxorren arkeologjikisht nga nentoka per dekada me rradhe dhe me paret e inglizit. Se po ta kishin lene aty ku ishte, nuk do te ishte thyer sot.

smiley

Asfalia gjithmone i ka patur hale ne sy kulturat e tjera, ne menyre qe te mbese vec ajo Greke.

Mos e 'skuto. Pa harru dhe SIM-in italian qe lufton per ate Romake. 

C'me pyet mu o Art. Ti e di vete pergjigjen. Ja e kam te sigurte qe po t'i hap ato dy linqet qe ke vene do me dalin fakte te pakundershtueshme, keshtuqe as po lodhem fare me ta shpjegu. Plus qe une si me thene e kisha parashiku qe dikush do vinte ketu me argumenta te pakundershtueshme per te na e mbushur mendjen qe gjermanet ishin veshur si ballista qe ti merrnin per italiane, keshtuqe nuk u kapa ne befasi. smiley

Ok, pertej "shashkes konspiracjoniste" qe po i hidhet gjthe kesaj fjaskoje te radhes ISIS ne fakt jane talebanet "aksidentale" te Obames.

Ore, ai qe shikon nga larg, nganjehere i shef gjerat me mire se ai qe eshte afer thone, se dhe kendveshtrimin e ka me te gjere. Ju te Norvegjise keni qellu me fat nga kjo ane... Ne kete po i nxjerrim syte me gisht njeri tjetrit e s'po marrim vesh kush na e futi.

Ca osht ai monumenti antikomunizmit ne otava lol

Pse, ca te keqe ka?  Po Muzeu i Holokaustit ne NY, c'pune ka?

mir, si ta doni. Po kanadaja ska antikomunista smiley

Si, po ne qe kemi ardh nga vendet ish komuniste cfare jemi? S'jemi kanadeze ne?

Bunch of freeloaders, sucking on mother canada's tit smiley

E po Alaska dikur ka qe Cariste dhe e kuqe smiley

Edhe cariste edhe e kuqe ka qene Alaska?

smileyKanadaja memorjal antikomunizmi, ky eshte kulmi i idiotesise

me siguri do t'i ken ra telefonit tat per te t'pyt Arto po do kesh qene i zon dhe s'e ke kap

Muhabet eshte.

Nuk i mbyta une tha ai...une vetem sa hapa digen...I mbyti lumi

Po pra. Po ju dhe Izraelin qe vetem e larton digen qe mos dali lumi nuk e doni. Me nje llaf si me lume, si pa lume, fajin po lumi ua ka.

E lexove intervisten e Sara Netanyahut

Me rradhe lale, se kam nje liste per ke Home Depot sa ty ne kome. Ika tani se ngela pa pune.smiley

Nejse po e rrotullon tek Izraeli megjithese une po te permend hapjen e diges nga SHBA qe leshoi llumin gjithandej. Eh ven dhe leshojne lote krokodili nderkohe qe ju perunjen tiraneve Saudite (burimi dhe financuesit me te medhenj te ISIS). Duan te lufojne ISIS? Shko e nis nje skuadilje me F-16 ne Arabi Saudite dhe Katar dhe rrafsho pallatet mbreterore ne Riyhad e gjetke me gjithe  demonet qe mbajne brenda...Ky eshte nje fillim i mbare!

Arto, ke te drejte. Politika e jashtme amerikane e atyre qe quhen neokonservatore por qe jane vetem disa ish trockiste i ka sjelle keto efekte.

Mendojne, gabimisht, se duhe futur hundet kudo, me filozofin e tyre socialiste te nderhyrjes ne punet e brendshme te vendeve te tjera do te ndreqin dicka, gjithnje nisur nga e mira...- por gjerat kane perfunduar edhe me keq.

Por edhe ne Amerike ka njerez qe mendojne ndryshe dhe i thone te vertetat ashut sic jane... pavaresisht mediave socialistofile si MSNBC, CNN, NYT, WashintonPost etj.

Degjoje fjalimin e ketij se do te te pelqej. https://www.youtube.com/watch?v=AXJOcBfcH3s

Arto, shife pak kete pothuaj-kandidatin per President, thote te njejten gje si ti, dhe qe dihet ne fakt.
https://www.youtube.com/watch?v=AXJOcBfcH3s

Ish komunisteve trockiste qe influencuan qeverisjen Bush II dhe influencojne akoma ate Obama u ka ardhur fundi.

Obama lau duart me politiken e jashtme sa mori termin e dyte  dhe u zhbllkua nga ai kapslleku i limitit te buxhetit  qe i bene Republikanet. Prej aty u kuptua qe beri nje "pakt me djallin" dhe ju a la politiken e jashtme konjukturave te neoconeve stafetembajtese te politkes katasfrofale te Bushit ne Irak dhe afganistan. Te permend vecse Nuland, te shoqen e arkitektit te luftes ne Irak Robert Kagan e cila drejton politiken e jashtme me Euroazine.

Obama ka qene qe ne fillim mashe e Wall Steet-it, George Sorros dhe njerezve te bankave. Mjafton te shkosh se kush e ka financuar fushaten e tij elektorale, mediat qe e mbeshteten (qe jane MSNBC, CNN) dhe se kush perfitoi nga bail outi i krizes se 2008.

Dhe te mendosh qe Obames i dhane edhe cmim Nobel... per Paqen. smiley

n`guulo, P. Schiff & R.Paul e degjojne vetem 4-5 specie ne zhdukje, te cilet jetojne ne  ato 3-4 shtetet katrore & drejtekendeshe aty nga mesi i SHBAse, me thene te drejten

Mire vella. Ik pertyp propaganden e dites. smiley

Njerez si ti duan keta qe zgerdhiheshin. Po te jene te gjithe si ti e kane te thjeshte fare. Ti psh, as qe ia ke idene se cila eshte baza intelektuale dhe mendimi ekonomik qe i mundesuan ketyre Schiffave dhe Paulave qe te benin keto parashikime. E verteta eshte se duhet vetem fare pak arsyetim dhe reality fact checking.

Ja nje, se e kane qepur "koleget" internetaute: https://www.youtube.com/watch?v=jg0R4GKV7X4
Na dhe nje tjeter me figura te bukura, nga keta qe kane ca pare me shume: https://www.youtube.com/watch?v=WGYj7hkCk_g

mire vella, faliminderit per te 2 klipet e reja: Ate me kukulla e kisha pare... te dyja videot jane drakoniane, s`ke c`u thua!....prandaj eshte e nevojshme qe: admnist. te kete ne gjirin e saj edhe pesimiste te ekuilibruar, si Prof Zelikow

Do ja rruni komet Hilaris ksaj radhe

it's time for a republican now. no kidding. the only problem is that they have the two chambers, already smiley

No chance.. Prap me Bush .?? Lol

Yep! Sad, but true. smiley

Best choice, noshke. trust my guts.

Hedh bast gjithe pasurine time, te ndertuar ne kater vitet e para te jetes profesionale, se ky tipi qe permend ti jo vetem qe nuk ka per t'u ber president, por as nominimin e partise Republikane nuk fiton.

Ai ka me shume shance nese kandidon si per Demokratet, si "i moderuar" qe eshte.

shef, osht true. Hillari fiton

Mire ik tani. Ha ndonje biskote.

e kisha ne pergjithesi, s'mund te them asgje per emra te pervecem (jebbin n'ket rast, por edhe cilin do tjeter). nje republikan i moderum do ishte optimalja. sic do ishte hilarija kto dy mandatet e fundit.

menimi im ky, me shum me guts e meqe jetoj knej prej kohesh, se sa me naj njohje tjeter.

...po kjo pergjithsia ketu jam une ...smiley

Cuno, ruj ment e kaptines, harrove 8 vjet lufte me te pakten 2 billion a day, qe su mor vesh se ku shkun. Mos them wage freezes qe i ben buxhetoreve. smiley 

epo, njerzit jane te ndryshem. dhe i njejti njeri mund qe ndryshon me kohen. si thone: s'eshte me ai i pari. smiley  c'eshte e mire per njerin, s'eshte per tjatrin. ja, shih kte djalin se c'thot psh. mqse po e lecis vete tashti, pa jo per gje.

ps. c'flamur eshte ky qe ke?

it's time for a republican now ???

Have you seen those clowns lately ? Which one's time has come ? Sarah's or The Donald's ? 

" Democrats have move to the right, and the Right has move to a mental institution"

-Bill Maher.

Une e kam dasht fort kete Hilarine e Klintoneve, po ia dogji kartaten ne dore Obamka kesaj. Gjynof. Tashti e kap o nipi i Bushajve ose ai garipi i Cikagos. 

P.S. Bamke mamin ku ta kesh per veton e XL Pipe.

humbja e saj para barakut, duhet konceptu si nji fatkeqesi kombetare. ktu nuk jon te ndergjgjshem sa duhet per kte.

E mire ti! Shyqyr qe shpetut me kaq. Se une thashe se do ta bente Ameriken si gjithe Detroiti.

po vje Bibi ne washington si me qen tu shku te "profarma". ftof akell, as pes minuta koh me i dhon doren s'ka. e tha ai boti: me ndrru thelbin e amerikes, eshte si me ndrru grun a te dashuren. rri amon mos me bo me hap thesin.

lexo po pate kohe se ka plas skandali me grun e bibit
Bibi, ky vigan liberator ka thon.

Cimo Bibi po e kruan me qoromidhe, si thote populli....Bibi erdhi per konsum elektoral te vetin ..Ardhja e Bibit ishte nje e peshtyre ne fytyre per Obamen (duke theksuar se askush nga kaushet republikane ne Senat qe e ftuan as qe denjuan ta lajmeronin te zotin e shtepise)..Ndekohe qe Obama i ka vene detyre vetes shakterrimin politik te Bibit dhe ka nisur gjithe kabinetin ne mbeshtje te kandidateve te tjere ne gare.

Shumica e Amerikaneve jane kunder vizites se Bibit

Me ter men do i digjka republikanet kjo

Ai osht tu mbrojt industrine e brendahme te shale-ve

Ai eshte duke mbrojt shalet e mamit te vet. Po cuni i Hyseinit edhe 4 vjet te tjere te kishte nejt ne qeverisje do e kishte bo Ameriken, United States of Allah.

Ca thu mer, e ka qit ne drit. ka fillu me eksportu naft amerika....

A ke nigju per gjirin persik ti Nafije...

Ka vajt paundi 200 leka te reja. Ka lezet, laj 1 kusi ne angli, ha nje pjat peshk ne shqipni

Oh Jee, paska vdek Spoku i Star Trekut.

E palosi dhe nje kundershtar Putini.

Bje ere tradheti o shoke smiley

Noshka thuhet se Bibi e perdor shpesh "n" word kur bie fjala per Obamen.

Bibi ka shume respekt per Obamen, mos shpif kot. Na e blindoi Jerusalem kur e erdhi vellai. 

C'respekt mer..te kishte respekt nuk i vinte dhe i bente m...in ne shtepi i paftuar. Blindimin e kishte detyrimin me te vogel tja bente Obames kur vizitoi Izaelin.

smileyPhotography is a way of feeling, of touching, of loving. What you have caught on a film is captured forever.. it remembers little things, long after you have forgotten everything! 

well, kjo pune e isisit na rrefen me mire se cdo leksion aulash, se lufterat morale te njerezise (te komanduara nga Amerika e Madhe, s'do ment) na qenkeshin nje iluzion e fani, enderr dite sic thoshte i pari. me vjen cudi per luften e kosoves. e di qe peshku eshte gati te jape 50 analiza gjeopolitike te ndryshme per ta shpjeguar, aq sa as instituti per koordinim praktikash strategjike te bashkerenduara nuk i ben dot bashke, po prap une habitem, si me fatin kur fiton naj xhekpot.

The world can stop ISIS; it isn't easy. But the greatest generation showed its colors in defeating Hitler. What colors will my generation show?

Greta van Susteren 

parap dhune policore..ku asht dhuna,aq me teper qe tjetri po sheh se po filmohet?!

E drejte. Kur s'ka grushta dhe shkelma skualifikohet automatikisht per dhune policore. Pastaj, ç'ishte ai femije trim qe ia pengoi hyrjen e shtepise se vet?! smiley

Korbat njhen si zogjte me inteligjente ne natyre (apo sic quhen ndryshe gjitare me pende) por kjo histori eshte e pabesueshme. Vajza 8vjecare Gabi Mann vizitohet shpesh nga keta zogj inteligjente te cilet i sjellin dhurata si falenderim per ushqimin qe ju jep. Ne mes te dhuratave jane rruaza te shkelqyeshme xhami dhe metalike,kopsa me ngjyra,bizhu ari me gure te cmuar, etj

smileysmileysmiley

City Park, një nga qendrat më të mëdha tregtare në vend,është nxjerrë në shitje në ankand nga përmbaruesit për 24.5 milionë euro.Vlera minimale e caktuar për shitje është tre herë më e ulët se vlerësimi i pasurisë në bilancin e kompanisë dhe pothuajse e barabartë me shumën që qendrau detyrohet bankave tregtare. Bilanci zhgënjyes i kompanisë dhe modeli që nuk funksionoi

shkruan nje fare Ornela Liperi ne prestigjosen Monitor.

Nejse, arritja me e madhe e City Parkut eshte se beri per te qare Edison Ypin*  smiley 

* kete ezhderha ne luften titanike kondra komunizmit dhe ekonomise se planifikuar dhe filmave te kinostudios  smiley

child abuse.

hik ere pirdhu!

proverbs 18:7

7A fool's mouth is his ruin, And his lips are the snare of his soul.smiley

demokratikisht, i bie qe Shkullaku te kerkoje falje per zhgarravinen e tij te dates 12 shkurt :

Qeveria dhe aksesorët e saj e shohin këtë ngjarje si reagim të krimit ndaj njeriut që po e shpartallon atë pa mëshirë. Dhe ky na qenka Saimir Tahiri, një lloj Falkone ose Borselino, siç e cilësoi vartësi i tij Artan Didi.
...

Ky version është shumë pak i besueshëm dhe një shpjegim i tillë jo vetëm nuk është i vërtetë, por duke iu shmangur thelbit të problemit, rrezikon ta përkeqësojë atë. Saimir Tahiri nuk është një hero i antikrimit.

 

paska vdek Jashar Kemal

studim interesant mbi korrupsionin 

linku

corruption perfectly copies the ranking according to the economic performance measured by the gross domestic product per capita of the states.

Shqipnia ne grupin e trete (nga kater) - shih tabelen ne faqen e fundit. Bereqavers!  

Po me shpjego te lutem? si i dalin 4 cluster atij tipit, kur ne dendogram jane 2 cluster krysore, dhe distancat ndermjet vendeve brenda nje cluster ndoshta nuk jane aq te medha sa ndermjet cluster 3 dhe 4 (sepse ky tipi ka raportuar mesataret dhe jo vlerat e secilit vend ne cluster).. shqiperia eshte ne cluster 3 qe jane edhe vendet me te korruptuara, me cor 24, dhe vendet nuk jane renditur, jane thjeshte grupuar.. cluster 4 eshte me pak i korruptuar (41 mesatare).. por keto vizualizimet jane lodra per stasticiene, nuk kane thelb.. mbush faqet e revistave shkencore, siguro ndonje vend per profesor..

ke shume te drejte per cluster 3 vs 4. nuk i pashe numrat (cor = cpi*10) me idene se i kishin numeruar te renditura, nga me mire ne me keq. vjata e pashe cpi-n e 2014-es tani, jemi te 110-et ne 174 vende ne renditje (ranks) per 175 shtete  (cpi = 33).

sa per te tjerat, pastaj, duhet me dit c'eshte cluster analysis dhe algorithmet perkates - sa per nje shembull, kjo menyre ndertimi e classification tree (si dhe shume te tjera) i merr vendimet (growing the tree from each node) ne nje menyre dichotomike per cdo nivel, dmth detyrimisht qe do filloje me 2 initial clusters muhabeti. 

[FR]  STALKER - 1 Mars 2015 - 00:04 Permalink

përgjigju

----------------------------------------------------

...  "Vertetesia" nuk ka te beje per asnje sekonde te vetme me realitetin.
Per mua, E verteta (la Vérité) eshte Arti. Ose Shkenca (matematikat - do thosh nje filozof francez). Ose Dashuria. Ose Politika.

smiley

 

Po dashuria çer osht Stalker?

Shif se mos te ndihmon ta gjesh Spiritus ose Zhardin. Roni nuk te ndihmon dot sepse tani osht tu i ra djathtas (politikes, dmth te Vertetes).

smiley

 

Sipas  variantit tironc paramodern, dashuria eshte "dy zemra te lidhura, dy pale oshkure te zgjidhura".Variantin kavajs pasmodern ta shpjegon Zhardina.

Shko tek tema e Kadarese dhe jepi pergjigje Julit se ka bertitur (me aprovimin +1 te Stalker, shefit te zyres se propagandes kunder propagandes) qe e verteta ekziston pavarsisht nga njeriu!smiley

 

ore spiritus, po dashuria eshte ndertim i nje te Vertete, shkuarje drejt saj. Dhe kjo e Vertete eshte : ç'fare eshte jeta (bota), kur e eksperimentojme duke filluar nga te qenit dy ? (dhe jo nje).  C'fare eshte jeta (bota) kur e praktikojme, e jetojme, e ekzaminojme duke u nisur nga diferenca (nga te qenit DY) dhe jo nga identikiti ? (te qenit NJE). Kjo eshte dashuria : te sprovosh nga pikeshikimi i diferences, dhe jo si eksperimentim i diferences.

Ne traditen religjioze, zakonisht dashuria konsiderohet si ndjenje etike. Ndersa une mendoj se perkundrazi, Dashuria nuk ka pothuaj asgje prej "etike". Po ashtu sikunder me duket se, dashuria nuk eshte nje eksperience gjate te ciles "une harroem krejt pas tjetrit". Keto po, jane atribute te dashurise hyjnore (divine). 

Dashuria nuk eshte :
as e kushtezuar
as e kalkuluar
as afat-shkurter
Dy qenie qe nderlidhen ne nje Subjekt te vetem, ne Subjektin e dashurise.

Keshtu qe une jam me Arthur Rimbaud, qe thosh se dashuria duhet rishpikur !
Ose me Platonin qe thosh : "kush nuk e fillon nga dashuria, s'ka per ta ditur kurre ç'eshte filozofia".

Stalker : (Dashuria eshte ) Dy qenie qe nderlidhen ne nje Subjekt te vetem, ne Subjektin e dashurise.

Po pra,nu e thashe dy zemra te lidhura (simboli dashnise _nje zemer e gjakos nga shigjeta e Kupid)< ti thua dy qenie ne nje subjekt> si tha Llazari nga Poradeci:nuk dashuronim as une < as ti por dashuronte Dashuria>God is Love dhe dashnia na ngjit tek Zoti< dmth tek e VERTETA SUBLIME>cdv :e verteta eshte dashuri> mashtrimi eshte Djalli>

Paske Rene ne dathuri. Ka lezet, bilbil behet Njeriu kur dashuron! Ta perplas te verteten ne sy, pa tu dredhur qerpiket, apo gishtat ketu. Amen, lum ai/ajo qe dashuron! 

lum ai/ajo qe dashuron! 

Pse ti Moza je imune ndaj dashurise? smiley

JO! smiley

e ke gabim Mimoze>dashnia nuk eshte arrogante< nuk ta perplas ne fytyre>dashnia eshte zemergjere< e durueshme< nuk mburret<nuk ankohet> dashnia nuk eshte SM<por ti ke pare 50 hijet m duket smiley

Po ja, si shume veta kendej, hap wikipedian, gjeje dhe perktheje se ç'do te thote dashuria dhe sille te peshku. Mbase do fitosh ndonje dekorate per intelektualin e javes, mbase do te gjesh edhe nje dashnore me ne fund. 

Mbi 150 boshnjake/serbe me shtetesi amerikane pritet te deportohen nga SHBA per krime lufte gjate viteve 90. Nje pjese e mire e tyre akuzohen per masakren e Sebrenices

a British woman asking the consulate in Albania how to find out if her son’s fiancée was already married

-- lol...

Dashuria eshte nje " Perendi " e fshehur, e strehuar,  ne trupin e njeriut.Ne nivelin e nje Perendie sepse ashtu si tek Perendia e vertete, paraja nuk hyn ne pune.Nuk te ndihmon as petku, sikunder Perendite jane lakuriq.Asnje nuk eshte takuar e njohur me Perendine e megjithate plot njerez e kane gjykuar e gjene e gjykojne keq dhe bilez e denojne shum shum rende..Pak njerez nuk i thone tjetrit " te dhj... Zotin tat ? 

As bukuria, as forca nuk te bejne te lumtur sikunder "Perendia " e dashurise.Asgje nga te gjitha keto nuk mun ti bejne balle zhvleresimit te kohes.Dashuria ben nje perjashtim.Ne jete kerkojme ate qe te mos demtohet dita dites si gjith te tjerat, qe te mos shkaterrohet nga asgje.Kerkojme gjene me te shenjte " Perendine " qe ta strehojme ne thelbin e shpirtit tone.Ate e kerkon shpirti i nje bie llafi luftetari , a filozofi e te pasuri, por edhe i nje lypesi, te vuajturi.Emra keto qe kane dale nga pasuria, posti, krenaria ...por edhe nga vuajtjet.

Gjith sekreti i " faljes ndaj kesaj " Perendie " eshte te kaliturit e shpirtit .Te nje shpirti me te vertete te madh qe fal dashuri, per ta perfituar vete ate.... Kalitja nuk mund te arrihet kurre me flori, me pare ...

Ketu qendron " sekreti i dashurise ...!"Magjia e saj ...

Katalonia po fillon dhe hap ambasada ne vende te tjera dhe krijoi sistem te vet taksimi.

e gjen llafin e mire edhe prej ..., 

pike ne zemer e ke Azine o grave!

 

Rono, po si te keshe krahet e shpatullat nga lindja,  ku bie ere Azie, domozdo qe veriperendimi murrerin te sjell...

Marre pa leje nga i madhi FMImages: shqiptare (refugjat) me 1913. Ndryshimi i pigmentit nga femije ne te rritur me habit - kte e gje e kam pas pa ne shqiperi ne fakt, kalamojt e vegjel bjonda, kur u rritshin u errsojshin.

Dielli dhe uji bene te veten.

Corovode, Saturday afternoon.

Insipration, Nature, Humanity!

smiley

Yes! Yes! Of course!!!

Epo Ky eshte lajm me te cilin Peshku duhej te hapte diskutimet sot !

Kam nji jete te tere qe flas! Po as Kasandren nuk e besonin. Ca te them mo, do i shkruj ne pllaka guri, mbase i gjejne dhe i vlersojn sic duhet qytetrimet e mevonshem!

smiley  ouch.

We have a closer relationship with Israel right now in terms of security than at any time in history.

John Kerry

Rono, naj detaj nga qendra s'do ishte keq. 

AIPAC eshte akoma ne mbledhje Cim

Iraku me ndihmen e Iranit nisin ofensiven e madhe kunder ISIS. Raportohet se 30 mije trupa shite jane duke marshuar tani drejt Mosulit pasi shpartalluan te premten bandat e ISIS ne Tikrit (ish qytetin e lindjes se Sadamit).

smiley

me mire se ata qe e njohin territorin e tyre dhe manovrat e aktivitetit te ISIS qe ne ne fakt jane rrebele kriminele pa koke si bandat e 97-tes ne Shqiperi , nuk do te mund t'i shfaroste dot nje shtet tjeter si US apo kushdo tjeter. Uroj qe Iran te vazhdoje me seriozitet kete nisme.

malarja ISIS nuk do t'a kete shume te gjate.

Bibi!!!

No more! No more! Those days are over!

May the almighty God bless and preserve the state of Israel!

There was a time in American politics when the word “summit” called to mind Roosevelt at Yalta, Kennedy in Vienna, Reagan at Reykjavik. The fate of empires rose and fell on such summits. The legacies of statesmen were made and broken.

These days, the presidential summit is more like an extended photo op with some speeches and a dinner thrown in. This week’s “Summit onCountering Violent Extremism” (a response to the run of terrorist attacks from Paris to Copenhagen) closely follows similar White House summits on community colleges, early education, cybersecurity, football head injuries, “working families,” college opportunity, national service, youth (as in young people, not the fountain) and so on.

Matt Bai 

King James Bible
Yea, all Israel have transgressed thy law, even by departing, that they might not obey thy voice; therefore the curse is poured upon us, and the oath that is written in the law of Moses the servant of God, because we have sinned against him.

7O Zot, ty të përket drejtësia, por neve turpi i fytyrës ashtu si po ndodh pikërisht sot me burrat e Judës, me banorët e Jeruzalemit dhe me gjithë Izraelin, me ata që janë afër dhe me ata që janë larg, në të tëra vendet ku i ke shpërndarë, për shkak të pabesisë që kanë kryer kundër teje.Po, tërë Izraeli ka shkelur ligjin tënd, ka marrë rrugë të keqe për të mos iu bindur zërit tënd; prandaj ra mbi ne mallkimi dhe nëma e shkruar në ligjin e Moisiut, shërbëtorit të Perëndisë, sepse kemi mëkatuar kundër tij.smiley

SHBA jane lodhur duke mbeshtetur gjithe marrezite e izraelit e duke terhequr mbi vete zemerimin e terroristeve te botes .

Tikrit

PS. The real news here is that US did not know anything what was about to happened.

Nga i madhi FMImages: Peje, 1943 smiley  Eine Liebe, Ein Fuehrer, Ein Reich!!!

Kur fole gjuhen anglishte, Netanyah,

gjithe boten e cudite, Netanyah

Thank you, Bibi! Thanks that you exist!!! 

Po na shef Moisiu, tha. ja, un s'besoj, edhe kokerr ma boni mishin.

jepi mer hakun, tjetrit. I boni zbor kongresit me logjik, kultur dhe kalorsi!

...e mar vesh ku ma hidhnje dorashken ! Po dorasi eshte Roni ..."  Durim Roni " 

dashuri e rralle!

dashuri e sinqerte 

nuk ja ka dhone doren?

Here's during a standing ovation

there were so many standing ovations. its not a big deal if in one of them she said smth to the people behind

she was against him in an ascending way. the more he spoke, the more dissatisfied she looked. what I don't understand is why come if you don't like it in the first place. some 50 ppl didn't show up, and that's the way to go. but you can't turn your behind in a provocative way, without losing class.

No bullshit, simply a war hero: Bibi

 Wikicommons/ GPO

Fuck Bibi se me osht bo si burri nones. Me inot se Bibin vetem ate Flo ke Progressive commercials kom.E pe c'i punoji Jon Stewart nja gjys ore perpara. Jew on jew no less. Jon is " the bear jew ", the iglorious basterd.

po ca lesh jon stewart-i o Qemol, amon. kon sira gjonat. vetem churchilli i osht adresu kongresit aq here sa Bibi. MIT dhe Harvardist, tjetri. Edhe ksaj, edhe i ksaj, tham. Jon-i, thot. Per lepra flasim ne pushimet midis roundeve smiley

Jonathan Stuart Leibowitz osht real jew. Bibironi sa bo gam gam se do ca vota mas nja dy javesh. Po te kete bole Bibilushi shko i bje Iranit vete dhe nuk del rrugve si qyrranjos me qit geshtenjat pri zjermi me duret e dynjose.

qyrranjos? smiley

ok, e mor vesh se shkoi von, gati 12 sahati.

Noten, my friend!

Noten ti, se vllait tat i ka ardh icik " e uruar" nga Borshi, kshu qe e kom Sllaboda sontesmiley . Shko, shko se vertete po te therrasin. Catch you later, homie...smiley

+1 Bibi eshte udheheqes "krize", qe perpiqet te perfitoje duke trilluar kriza. Dicka e perafert me G.W.B. Ka dicka rreth 10 vjet qe thote "Irani eshte 1 vit larg bombes berthamore".

Edhe Adolf ka luftuar ne Luften I Boterore.

Standing ovation.

Gjithe politikanet jane qyrranjose, kurse elektorati eshte shami qyrresh!

                                                                                                   Heretik

 

"Vertetesia" nuk ka te beje per asnje sekonde te vetme me realitetin.
Per mua, E verteta (la Vérité) eshte Arti. Ose Shkenca (matematikat - do thosh nje filozof francez). Ose Dashuria. Ose Politika.

smiley

 

p e vogel e shtypit, P e madhe e shtypit : Politike Potenciale

 

Love is the only reality and it is not a mere sentiment.
It is the ultimate truth that lies at the heart of creation.
- Rabindranath Tagore

Shiko se ju e mbani veten si kunder fese (me konkretisht kunder te krishtere, prandaj edhe kunder te djathte ne politike - me p te vogel dhe P te madhe -, kunder Le Pen, e pro kundeshtareve te majte Peqe Lepe e Lepa Brena, maje mrena), por ne fakt qelbeni ere krishterim, nga ai i qelburi fare, krishterim ngambrapamodern, qe sublimon çdo gje (edhe dashurine) dhe çdo gje me vlere e shkeput nga realiteti i ndyre nga mekati origjinal, ndersa pastertia eshte vetem potenciale, lart ne Qiej Hyjnore.

Eshte njesoj i tille, e akoma me i qelbur, operacioni mendor per t'i perzjere bashke dhe reduktuar te gjitha konceptet ne vetem nje sikur me qene Zoti vete. Pse paska vlere vetem Politika Potenciale (per me teper = me Dashurine Potencialesmiley)? Pse nuk ka njesoj edhe Ekonomia Potenciale, edhe Ideologjia Potenciale?

Jua them un pse, sepse krishterimi eshte bllokuar ne nivelin politik, nuk shkon me pertej, e çfar eshte me pertej, e perbuz, dava pune per çifute. Ekonomia eshte pune çifutesh zotrie, ne Mesjete çifutet merreshin me paret qe jane te nyta zotrie (ata shkonin ne banke, ne shkonim ne Kishe dhe Parajse), e ka thane edhe Dolfi zotrie, edhe Marks çifuti zotrie, paret dhe Ameriken e ka ne dore Bibi zotrie! E ka than edhe Zhizheku zotrie ... qe Politika me P te madhe eshte Dashuria. E ka than edhe Markez de Sade zotrie ... qe kanibalizmi eshte Dashuri zotrie sepse e do kaq shume Tjetrin sa e fut ne bark, behesh njesh me te ... E ka than edhe Zhardina zotrie ...

Edhe Roni e ka sqarue zotrie ... nga do t'i marrim paret zotrie ...

  

 

 A shpirti i nanes,shpiirt ! (t'u prit edi ramen)

Keto anete kane dale vete apo I kane marre me qira?

Dhe vjen stuhia....

A number of Israeli columnists in the Hebrew media asked what – despite the standing ovations in Congress and flights of rhetoric – Netanyahu had achieved, with some suggesting that the PM had done serious damage to US-Israeli relations.

Among them was Shlomo Shamir, in the daily tabloid Maariv, who wrote: “Not only will his speech in Congress not slow down or delay the negotiations between the US and Iran, it will accelerate them.

Others wondered what the impact of the speech would be on Israel’s elections in two weeks’ time, with some suggesting that it might be short-lived. Perhaps most damning was the assessment of Nahum Barnea, in Yedioth Ahronoth 

“Netanyahu’s speech yesterday did not enlist the Democrats, rather it pushed them away: for example, take the reaction of [Democratic House minority leader, Nancy] Pelosi, a prominent supporter of Israel. The conclusion: it was not the Iranian centrifuges that Netanyahu had in mind yesterday, but rather the polling stations in Israel.”

 

smiley

ka edhe kshu, Arto smiley

ta kom llafin, s'ke pse merresh me ket an te muhabetit.

Emo dihet qe do ta mbrojne mer jahu....Keto zera te kordinuar vijne nga mbreterite qe presin koka  dhe duar per blasfemi dhe qe po financojne financojne direkt barbaret e ISIS.  smiley  Puna eshte se ju a dhjeu ca punen Egjypti kupton ti, nuk ju vajti sipas planeve...Po balancohen gjerat   smiley

Ai rajon pa nje balance shendrohet ne kaos total dhe eshte ekzistencjale balanca midis arabeve dhe perseve, kete e ka kuptuar dhe Obama 

Amira Abase, another british* jihadi bride. smiley

*"british" my ass! Poshte multi-kulti i shkerdhyer!

Mjaft me fjale te verdha. E ke nigju shprehjen : Don't die a virgin. The terrorists are waiting for you ne xhenet.smiley

me fal frengjishten. S'me la beu i Zemblakut te ngjallesha, tha.

ai filmi imitation game ishte zgjyre - nuk di se ce vune edhe ne liste.. megjithese aktrimi i atij tipit ishte dic mbi mesatare, te tjeret me keq se teatri se lushnjes

Kush ka dy fjale te shkruaje per sezonin e trete te House of Cards ? E zhgenjyer nga intriga e te dytit (ne epizodet e fundit), s'kam kurajo te shoh te tretin. Edhe Borgen-in e shkaterruan tek i treti... smiley

Kur do e shohesh ; the affair?! Pls do! Great show. Shife ta 'diskutojme' bashke. Nuk do zhgenjehesh! smiley

Kam degjuar fjale te mira. Do e shoh dhe mbase e diskutojme me gjithe qejf... smiley

E pashe una interesant por pak I lodhshem sidomos kur I sheh te gjitha episodet njeheresh.

snitty, bitchy high school girls

retired Colonel Ralph Peters 

me shpetoi nje pordhe e fuqishme ne biblioteke .. duke lexuar Sherhood Anderson, Winesburg Ohio -- ja vlen

What are you wearing, "Jake" from State Farm?

Gezuar festen e 7 Marsit mesuesve shqiptare , ama vetem atyre qe e meritojn.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).