323 Komente

meqe sot eshte viti i ri Kinez dhe meqe  sipas ''astrologjise''  se tyre quhet viti i deles,  pershendesim popullin vella kinez  me  kengen.......
 

Pershendetje vetes se vet qe sapo Got tickets to Def Leppard , Styx dhe Tesla !!! Nuk e kom per pordhe por jom shume i lumtur. Iu kom thone qe jane nga koncertet e fundit te kesaj dore. Mbas tyne, all you've got left is Justin Bieber and Hanna Montana. And you can fucking have them ...  

Pour some sugar on me, you crazy bitch.

 https://www.youtube.com/watch?v=0UIB9Y4OFPs

U so cool Qemolo. 

You're not too shabby yourself Llastice.smiley

She's got some guts, that girl!

K. Richards (per Sheryl Crow)

Qemolo, une kapa ACDC per ne Gusht. Po iken ky brez mzike. Do ngelim n'dore te Uan Dajrekshen.smiley

Lene se e kon qelb fare. Deri m'sot nuk kane cfaqje per knej nga une. Po besoj se do i shtojne se vetem North kane shpall. Ai legeni, Brian Johnson ka dhe shpine nja 50 milje nga mu... Keeping the faith !

nga komentet:

Kanye west is a legend while Paul McCartney is just a overrated twat.

Who is Paul McCartney? Never heard of him. Did Rihanna and Kanye make him famous just recently or something? 

smiley

nejse, shit has not only hit the fan, but has by now become pulverized.

po Sir Pauli dikur edhe knonte me "kta" 

 

edhe tosja do institut kujtese. ktu po harrohet Paul McCartney!! smiley  smiley   mer manall!

well...

smiley institut kujtese per rokeret e famshem se na mbyti republika e repit. E habitshme kjo perhapja deri ne permbytje e rapit dhe hip hop.vala e pare ishte jazz, rap eshte vala e dyte black.

Eshte ky brezi I ri injorant qe po rrisim sot, qe bejne kesi lloj komentesh. Sa here leshojne te tilla, duhen slap mire!

urdhnoni shkelqesia juj, kshu sa per pak nivel ne kto dit te ftofta [dhe per inot te Qemol Avdis, qe pelqe grupe dhe individ te gabum smiley  ]

Perfitoni qe nuk osht tjetri rreth e rrotull dhe e merrni neper goje. Iu kom thon, nuk e boni dot vezen e Qemolit jusmiley. Jeni mesuar te ofendoni njerzit e ndershem. Pak vemendje per "grupe dhe individe te gabum" !!! Shifeni icik edhe vitin. No offence but some of you ishit akoma ne kolipocka, kur Qemoli bote tifo per " grupet e gabume " . Hahahaha ....ia thashe te tera...

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/h...

tashti, mosha jon, kur thon classics, ka ner men rap ne fillimvitet 90

kto bitellsat s'figurojn fare

well, qen dinosaur, me mrapa erdhen lizards 

shif pak mall, qe t'mos kesh koncepte kaq te shtremta.

thanx . cover i Bon Jovi eshte super smiley

marr guximin te them se nuk e kam kuptuar pse kjo konsiderohet si nje nga kenget me te mira te shekullit. per muziken me ca akorde arabike dhe te kenduarit me klithma histerike? Ka ate instrumentalen e zgjatur , prap snuk.

I don't know man. Why is water wet? It just is ...

per muziken me ca akorde arabike

 

 akorde arabike...   hemm, pa degjoje edhe njeher mire, se mbase degjon  disa  nga klasiket e  medhenj te muzikes bashke te kjo kenge..  psh, ca akorde nga organo e famshme e Bach,  apo ndonje marsh ala Bethoven e Moxart...

Do jete ndonje lapsus, Spiritus ka dash me thone akorde abrahamike (ka do kohe qe merret me studime te thella fetare), keshtu rrine rehat te gjithe, qemonja ndahet proporcionalisht nga te gjithe, mos u zini se ka per te gjithe.

 

Pak kalinka ne te dhe do ishte gjykuar e pelqyeshme smiley

Aha. Me kujtove nje iranian ketu ne Toronto qe me thoshte se Led Zeppelin e kane vjedhur muziken e Kashmir nga nje kenge qe gjyshja e tij kendonte kur zinte buken ne magje. Po c'ne gjyshja jote me ato horrat e Let Zepelinasve i thashe. Desh me vrau.

Cohen, pa diskutim! smiley

Hajde more Belul djali, hajde. Si je, si ato nikotibinat qe jepeshin ne 8-vjecare. ilac, ilac...m'i di butonat ti mua.

Qemolo, mos me fol se jam i hidhnuar me ty.smiley     ç'qe ajo pergjigja e thate; ''i don't know man'',  per  child in time..?!.smiley     domethene ti u terhoqe... domethene nuk ka lavdi, por ka vetem ikje..po po  ikje, ikje, nga pergjegjesia..smiley

 

e meqe permenda  child in time..  sa here e degjoj  kete kenge,  gjithmone zbuloj  pjese klasike te fshehura  ne te..smiley

Ah mer Belul. Po keta jane te brezit : What do we want ?- We don't know. When do we want it ? - NOW !

Kur se dijne deri tani pse ajo eshte kryeveper, jane ceshtje e humbur. There's no hope. BTW c'ishte ajo katrahure qe bete preme ne Roterdam ? Jazek, ju njifeni edhe si njerez te bute, keshtu ...

Sometimes shijojne kaq shume keto sufllaqet muzikore (sic do t'i quanin fanatiket e muzikes elitare)

uh m'ka nxon

mire qe u be sebep Fifty shades of Grey, qe u kujtuan ta dehnin me tonalitete minore Crazy in love-in e lashte te Beyonces...bukuri.

ooo kjo cupa i ben spektakel regjistrit te poshtem, shume e talentuar me teknike natyrale dhe timber te shkelqyer qe zor se e gjen ne moshen e saj.

"Wearing The Inside Out"

From morning to night I stayed out of sight
Didn't recognize I'd become
No more than alive I'd barely survive
In a word...overrun

Won't hear a sound
From my mouth
I've spent too long
On the inside out
My skin is cold 
To the human touch
This bleeding heart's
Not beating much

I murmured a vow of silence and now
I don't even hear when I think aloud
Extinguished by light I turn on the night
Wear its darkness with an empty smile

I'm creeping back to life
My nervous system all awry
I'm wearing the inside out

Look at him now
He's paler somehow
But he's coming round
He's starting to choke
It's been so long since he spoke
Well he can have the words right from my mouth

And with these words I can see
Clear through the clouds that covered me
Just give it time then speak my name
Now we can hear ourselves again

I'm holding out
For the day
When all the clouds
Have blown away
I'm with you now
Can speak your name
Now we can hear
Ourselves again

kenga me e bukur e Grande, te tjerat mblidhi shuk 

Filmat me Pavonen (te merzitshem por perseri me mire se TVSH-ja) kane qene shembulli i pare qe kam pare i triumfimit te heteroseksualitetit te nje goce-cun. Ndoshta ka qene ideja qe kane pasur autoret per adoleshencen, ndoshta ka qene nje hapje psikike ndaj biseksualitetit (mashkullor), duke realizuar njekohesisht pjekjen e femijes ne femer dhe te mashkullit ne hetero me kurorezimin e romances.

Nuk e kisha menduar ndonjehere qe paparja e gjyshit te kete pasur lidhje me kete pappa-n dhe meqe jemi te gjinia, ne llacit te femijes i themi 'mam', vazhdojne transgresionet italianet me ngrenien e babes. Kot edhe une, me duket se jam me temperature.

bwoh, sa i modh qe je! 

Emo kam rene ne dashuri me neo-swing. Ky eshte sekreti. smiley

Duket se muzikantet europiane po rizbulojne Jazz-in e vjeter te New Orleans. Po te shikosh p.sh komenti i pare eshte ne serbisht. Gje qe mua me sjell ndermend qe nje nga bandat me te famshme serbe, ajo e Goran Bregovic, quhet Orkestra per Dasma dhe Funerale, gje qe ne fund te fundit eshte prap huazim i New Orleans sepse muzika me e bukur e N.O nuk eshte gje tjeter vecse muzika qe luhej nga bandat qe shoqeronin te vdekurin ne varreza, dhe te gjallet neper dasma.

Me i madh eshte Hugh Laurie sic e ke pa ti, por kjo kengetarja me siper qe te pelqeu eshte greke p.sh kurse ky tjetri eshte gjermon. smiley

Nderkohe edhe te vjetrit nuk jane per t'u hedh poshte.

Lui Prima  psh ishte idhulli i nje gjenerate tjeter kengetaresh si p.sh

Renato Carosone, Fred Buscalione, apo Fred Bongusto

Po dhe kjo nuk eshte keq jo. smiley

Qeke kthy në Nostalgjik ..Çarleston në kombinim me Bluz ...Çfarë të bën dimri gjatë nuk ta bën as Rrepi

playlist saved. m'thuj sekretin si i gje, se nuk esht here e pare kjo. ke naj sistem ne search?

sa bukur, ca thjeshtesie e cfare zhdervjelltesie ne artikulim ne kete zhaner muzikor, ku dihet sa problematik eshte teknikisht intonacioni. Te mos flasim per pjekurine qe tregon, kaq e vogel, ne interpretim. She's fantastic

I don't care if you don't want me.
'Cause I'm yours, yours, yours anyhow.

 

 

 

Knack frontman Doug Fieger was a twentysomething rock journeyman with a dirty-old-man streak when he met 16-year-old Sharona, who would give him his place in rock history. Fieger threw caution -- and age-of-consent laws -- to the wind and wooed Sharona, who inspired the song that bears her name, and she ended up posing for the single's picture sleeve. They remained a couple for four years, leaving Fieger as one of rock's great one-hit wonders and Sharona one of L.A.'s more successful real estate agents.

Respekte per momentet qe e bon me te mir rodin njerzor, qe dhan nji dore ose nji shtys per persosjen e llojit Homo sapiens !!! 

Amen to that !

ky Angelo Badalamenti e ka tregu veten genius me kete muzike

Te sheshi te sheshi!

https://www.youtube.com/watch?v=aHH4q2mk_A0

One, two, three, four

Motives changing day to day
The fire increases, masks decay
I look at the river, white foam floats down
The body's poisoned, gotta sit tight

The wait
The wait
The wait
The wait

After wakening, silence grows
The screams subside, distortion shows
Mutant thoughts of bad mouthed news
It's just another birth of distorted views

The wait
The wait
The wait
The wait

The wait
The wait
The wait
The wait
 

 

Herr Pusher,

Ishte nje dite e rende ajo kur me dy mendje mora ipodin dhe ndersa prisja me ankth te zakonshmet me stabilizoi me magji lista juaj e fundit.

Duke pritur me padurim listen tuaj pranverore,

Mirenjohese,

Izma

(Apo e parafundit? Ajo me koreanet/japonezet tragjike.)

lol, i ngaterron me ato veroret se keto pranveroret i kam titulluar historikisht 'instrospektive" smiley. keto, dmth instrospektivet, jane ato me tematika instrumentesh (ose nga violinceli tek fyejte smiley  

Ti përqendrohu tek kryesorja, që i ke rregulluar gjendjen emocionale një njeriu.

Në lidhje me instrumentet, dëgjova një ditë në metro një magjistar që i binte korës gambiane.

Pse miii per njeri e ma veten ti eeee? smiley

Njeri do bohesh kur te vini mo shpesh me pushime ne Tirone se na merr molli ne knej.

Me ate ordinerin (Katrorin) mos u merr mo se ai nuk e solli cunin te koncerti i Emiliana Torrinit. 

Në pamundësi për të qenë ëngjëllushe apo perëndeshë.

Do vijmë, në sezon murlani. Emilianën nuk e njihja as unë - në Tiranë sebepi? Po i hedh një vesh, mgjs tepër bashkëkohore po më ngjan në stil. Një islandeze tjetër kam sjellë para ca kohësh, po të vë të njëjtin regjistrim: https://www.youtube.com/watch?v=41wtK-V46VY.

Nigju ktu noshi! Boll abuzute me ty-tube-lliqe se nuk i hap dot. 

Ene bo gafe e nuk e ma fjalen per sezonin murlanor, e shkreta ti! Do i them Metes t'i thote nai llaf per ty Tonit. smiley

 

tropi, nje kenge te lezetshme ka Torrini gjithsej. me gjasa edhe mund te te kete rene ne sy.

me te thene te drejten o Xander, pertova me dal te sheshi dhe degjova nje kenge te saj ne youtube. zeje se isha aty.  smiley

Se me isnpirove te kerkoja per nje kenge italiane. Te pershendes!

1st day of spring gjoja sot. Spring! The poet of the piano! He's dreamy, tender ..smiley

It's a human sign
When things go wrong
When the scent of her lingers
And temptation's strong
Into the boundary
Of each married man
Sweet deceit comes calling
And negativity lands

https://www.youtube.com/watch?v=NrLkTZrPZA4

Te knoft zemra Fatime Sokoli . Heu bre, m'ki pas marr malli per shokun Haki dhe shokjen Rita .

https://www.youtube.com/watch?v=X3_VgAsE6-s

O kce moj cike

moj sokolesh mali

Ooo se Partia oj cik

te drejten ta fali.

 

Fuck man, fuck !!! Tete nota te qelbta jane ato te shkreta, shife c'bo vellai. Lere Belul se mezi po pres, do e shof live october,30. Flori e shkuar floririt. Rrofsh, se me nderove.

Attention Beluggio !!! Sa hapa mail box dhe gjeta nji gjo shume fantastike: Albumin e fundit : TRACKER. Osht shume generous vllai. Ishte free me biletat e koncertit. Cheers buddy !

https://www.youtube.com/watch?v=TLJ5K0P08fU

Laughs and jokes and drinks and smokes.

Knopfler e kam pa live para nja 4 vjetesh ne Beacon Theater. I modh, legjendar. Mezi ecte se kishte vrare kemben para koncertit. Pishman e kam qe kurre nuk kam me pa Dire Straits live. Me Brothers in Arms dhe nje shishe fernet kam shty plot nete dezhurni ne gjimnaz. Sigh smiley

faleminderit Qemol!  

jam ne dijeni te albumit, por se kam degjuar ende... por do ta degjoj se shpejti!

Take this waltz.  Pashe dhe filmin dje, me kete titull. Me terhoqi ta shoh deri ne fund, pavarsisht kish kalu my bed time. Lol 

He dhe masanej rol model e i te rinjve te Fergusonit bohet ajo Rosa tjeter qe nuk leshonte karrigen per njeri ne autobuz. Po e ka thone Lenini. Nji hap para, dy hapa mrapa.

Me gjithe respektin qe kam per kete artist te madh dhe kete muzike, kam si nje lloj frike dhe rrjedhimisht rezistoj te shoh filma biofrafike mbi artiste. Eshte nje lloj vojerizmi.

Pse? Joaquin Phoenix, e ka luajtur goxhaaaa mire. U should, mos ki 'frike' smiley do ta pelqesh dhe asgje nuk do ndryshoj ne opinionin dhe shijen tende, psh per ket artist ne fjale. Mgjth ti e njeh veten tende me mire. 

Po ja, keta artistet e muzikes country jane pijanece qafekuq zakonisht. Johnny Cash ne mendjen time, nuk eshte i tille. smiley

He's not! smiley lool

Hey satan
Payin' my dues
Playin' in a rockin' band
Hey mumma
Look at me
I'm on the way to the promised land...

Rock or Bust ... https://www.youtube.com/watch?v=P4xYM9G68c8

By the way, why there is a Highway to Hell but only a Stairway to Heaven ... ?

Hold on my heart 

https://www.youtube.com/watch?v=RieVIVCojSA

https://www.youtube.com/watch?v=pDX41GcA1PA

https://www.youtube.com/watch?v=7L76zKJlFSk

 

 

Everything that I am

 

Is this my past here before me
Is this my story unfolding?
It`s all here to discover
Everything that I am

Can this be what I`ve been seeking?
All my life I`ve been waiting for this
And now these memories
Will they make me see more?

Ooh I want to know where I belong
I want to know where I came from
I want to know the reason why I`m here
The way I am
Feeling the things I feel
I want to know the reason why
It will be hard but I must try

I got to understand just who I am
And why I'm here
Feeling my things I feel
Is this my family?

Can it really be them that I see?
My father and mother
And in their arms can it really be me
All these emotions
I can barely control
Cause the family I had
Is not the family I know?

Ooh and I got to know where I belong
I got to know where I came from
I got to know the reasons why I`m here
The way I am
Feeling the things I feel
These spirits calling me
Familiar voices haunting
Disappearing taunting me
This is the choice I must make

Cause I know where I belong
I know where I, I came from
I know the reason why
I must decide

And leave here
The man I am inside

The future is clear for me to see
To be the man I`m meant to be
Like my father with my head up high
Standing tall
And proud of all
That I am
I`m a man!

(tarzan)
 

ABBA Dancing Queen

Eshte liru beni mi , ngele duke i rone Pianos.

Vllai i Markut.

po qe po e 'kendoj' un ket sot me mgjes (ce do qe s'ia di fjalet) smiley

i ke fjalet poshte, choo choo train..smiley

e lezetshme jevga ama

shume e mira.

Une thashe se levizjet ishin 'dancing coreography', kurse kjo mimizon fjalet. Cik prozaike.

Me mire gabim sic e dija "One way ticket to the moon" smiley

me ka pas mbet ne koke si duket kur e hapa para nja dy ditesh.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).