Eglisoni mban frymën falë pompës së oksigjenit.  Që nga dita kur lindi, 7 vjeçari vuan nga astma dhe zhvillimi i vonë. Pranë vetes ka dhe aparatin e oksigjenit. “Gjëndja e tij është tani po tani jo, i nxihet pjesa e thonjve e buzët” thotë Eduarta e cila nis të shpegojë si jeton Eglisoni, teksa ky i fundit me pafajësinë e tij prej fëmijë, i afrohet nënës së tij dhe shpesh e puth në gushë.

Skena ishte përsëritur edhe të premten e 20 shkurtit 2015. Familjes me banim në fshatin Gur i Zi i ishte ndërprerë energjia për shkak të mos lidhjes së kontratës em OSHEE-në.

“Atë natë e kisha djalin të sëmurë shumë. Ishte ora 21:00 i thashë Eduartit të ndizte sahatin pasi djalin nuk ishte mirë. Sapo është ndezur sahati në oborr u duk policia” kujton momentin gruaja e re.

“Erdhen 30 policë ta merrnin. Burri im i tha se e kishte bërë për jetën e djalit. Kur policia e  kishte pyetur pse s’kishte bërë kontratën i kishte treguar se kishte shkuar por nuk ia kishin bërë. Por nuk hanin asnjë arsye, vetëm ta merrnin dhe ta çonin aty ku e kanë çuar. Kjo nuk është normale pasi të gjitha që janë të shkruara në sahat do i paguajmë” thotë Eduarta.

VIDEO

Historia e kontrates me OSHEE-ne

Ata jetojnë në një shtëpi ku janë 4 familje. Bashkëshorti i saj kishte shkuar për të firmosur kontratën e cili do të lejonte ndezjen e sahatit por nuk kishte mundur pasi kontrata duhej të firmosej nga nëna e tij. Kjo e fundit ndodhej jashtë shteti dhe vinte të hënën e 23 shkurtit. Në këto kushte kur Naimi ka shpjeguar gjëndjen shëndetësore të fëmijës dhe faktin që ai ishte gati të shlyente energjinë që shënohej në sahat  punonjësit i OSHEE-së  i kanë dhënë mirëkuptimin

“Para dy javëve kanë ardhur kanë fikur sahatin. Bashkëshorti im i ka thënë do shkoj të bëj kontratën. Kur të bësh kontratën do ndezësh dritat. Kur ka shkuar tek zyrat e OSHEE-së i kanë thënë që duhet të ishte kryefamiljari.  Babai ka vdekur dhe nëna është jashtë.  Kur Naimi i kishte treguar për fëmijën e sëmurë punonjësit e OSHEE-së kanë bërë tolerim duke i thënë: Nëse është fëmija sëmurë ndize sahatin.”

Eglisoni, fëmija që jeton me oksigjen

Deri në rikthimin e energjisë elektrike në këtë banesë, kryefamiljarja është detyruar që të dërgojë aparaturën e oksigjenit tek fqinjët dhe në krizën e parë që prek djalin, ajo vrapon së bashku me të në krahë për t’i dhënë frymë.

“Aparatin e oksigjenit e kam çu te komshia” thotë.  E tensionuar nga situata  gruaja e re kërkon vetëm që i shoqi të lirohet nga qelia, pasi e vetme nuk mund t’i përballojë krizat e astmës.

“Nuk dua asnjë ndihmë, dua të më lirojnë burrin, se unë e vetme s’kam ça ti bej djalit.  Më duhet ndihma e tij, ai është shtylla. S’kam çfarë ti bëj djalit e vetme. Ky mund ta ketë të nevojshme oksigjenin ndoshta brenda 5 minutash. Djali im jeton me oksigjen”

“Vini doren në zemër se ai e bani për jetën e fëmijës. Nuk vodhi, çdo detyrim që shënohet në sahat do paguhet”

Eduarta jetën ja ka kushtuar djalit të saj, tregon se edhe në shkollë e shoqëron ajo, pasi rastet e krizave kanë qënë të shpeshta.

Vetë i mituri, që përveç astmës vuan edhe nga disa sëmundje të tjera mes të cilave ajo e zhvillimit të vonë me 3 vite di të tregojë vetëm që policia i mori të atin dhe kërkon rikthimin e tij në shtëpi.

Apeli i Eglantinit për policinë: Më sillni babin në shtëpi

“Dua të më rikthejnë babin” thotë Eglantini i vogël

Tashmë cdo gjë është në duart e gjykatës për të liruar 39 vjeçarin Dyli, veprimi i të cilit do të ishte sakrifica më normale që një prind bën për fëmijën e tij. Ndërkohë që i vëllai i gruas është gati të shlyejë detyrimin me burg ndaj kunatit të tij vetëm e vetëm që ky i fundit të lirohet.

102 Komente

Nesër, protestë kundër terrorit policor ndaj qytetarëve 

Shoqëria Civile ka paralajmëruar zhvillimin e një proteste të hënën në orën 13:00 para Ministrisë së Brendshme për dhunën e ushtruar nga Policia ndaj qytetarëve në Korçë dhe në Kavajë. Në një njoftim thuhet se, protesta paqësore do të zhvillohet para Ministrisë për t’i thënë ndal dhunës policore. smiley

kto civilat e PD njifen mir...kan eksperienc qy ka sigurimi, ke shik-u, etj

“Atë natë e kisha djalin të sëmurë shumë. Ishte ora 21:00 i thashë Eduartit të ndizte sahatin pasi djalin nuk ishte mirë. Sapo është ndezur sahati në oborr u duk policia” kujton momentin gruaja e re.

“Erdhen 30 policë ta merrnin.

Hallin ta qaj se pa drita e me femije te semure nuk cahet, por qe genjen pakez genjen.

Dmth te erdhen 30 police me te arrestu burrin ne Gur te Zi te Dukagjinit te Shkodres ,  se kishe ndez dritat eee.

Nuk genjen, te jesh i sigurte. Mund te mos ishin 30 polic, por te pakten 7 ose 8 duhet te kene qene. Por ky nuk eshte thelbi i lajmit.

Pompa elektrike qe ka ai femije ka nje lloj ilaci qe quhet aerosol, perdoret per azmatiket (astma bronkiale). Une e kam patur tim bir me kete semundje, dhe realisht ne situata krize behej shume keq. Ashtu sic thote zonja, femijes i nxihen buzet dhe thonjt nga mungesa e oksigjenit. Mungesa e ilacit mund te jete fatale per jeten e tij. 

Babai duhej te arrestohej vetem ne nje rast: nese nuk do te lidhte energjine elektrike per te shpetuar jeten e djalit te tij. Ne baze te cdo ligji njerezor, prindi eshte i detyruar te veproj dhe te bej gjithcka nuk cenon jeten e dikujt tjeter, per te mbrojtur jeten e femijes se tij. 

Ti themi te vertetat ashtu sic jane; sepse eshte tmerruese se si vepron shteti ndaj qytetarve te tij. Kerkon me cdo kusht dhe cmim te paguajn ate qe nuk munden, para te cilat nuk kane ku ti gjejne, duke mos garantuar asgje, duke mos bere asnjehere nje llogari per minimumin jetik qe i duhet nje familje per nje jete minimalisht normale.

Po bej nje llogari te thjesht se sa para duhen per nje familje prej kater personash (minimumi jetik) ne muaj:

Ushqime 300.000 lek te vjetra

Ilace       30.000 lek te vjetra

Rroba:     30.000 lek te vjetra

Energji elektrike 50.000 lek te vjetra

Libra, lapsa, fletore per femijet 20.000 lek te vjetra

Totali: 430.000 lek te vjetra. 

Sa familje shqiptare jetojne nen kete minimum jetik? Po jua them une; te pakten jane 200 mije familje qe jetojne me me pak se 150.000 lek te vjetra ne muaj. Ka te tilla qe jetojne edhe me 50 mije lek te vjetra. 

Ndersa asistenca sociale (!!??) eshte qesharake dhe fyese per dinjitetin njerezor!

Ky eshte problemi i madh i qytetarve shqiptar, te rrosh apo te mos rrosh. Te paguash apo te mos paguash, te te arrestojne apo te protestosh sepse jeta eshte thjesht e pamundur!!!

Se cfare ben opozita shqiptare eshte qesharake, sepse ajo ka probleme te tjera, vazhdon te qaj sepse ka humbur cifligun, lexo sklleverit dhe territoret shqiptare qe perdoren si placke per qeveritaret e rradhes!

Deri kur keshtu ma??! 

Po ne sikur ishim vendi i dyte pas Gjermanise,,, si u bene keshtu 200000 mije familje te varfra. Ku ishit ju qe deri dje nuk goxonit te thonit nje fjale kunder Saliut dhe sot na shisni moral. Gjithesesi dhe shteti duhet te tregohet me i mirekuptueshem per disa familje qe jane realisht ne nevoje dhe te pamundur. 

Lexoje komentin tim drejt, pastaj shkruaj. Lexo cfare kam shkruar per "opoziten", dmth per PD qe deri dje bente te njejtat zullume si PS dhe LSI sot. Mund te jene me shume se 200 mije familje me te ardhura nen minimumin jetik qe llogarita une. 

Ne fakt eshte detyra Numer 1 e cdo shteti, te siguroj minimumin jetik te qytetarve te tij. Dmth para se te kerkoj taksa, fatura energjie, uji, etj etj, duhet qe se pari njerezit ti kene keto para per te paguar!!!!!!!

Te tjerat cfare thua jane thjesht propagand e dal boje!

Edi, pse duhen 30 mij leke te vjetra rroba. Nuk mjaftojne nje pale pantallona per 2-3 vjet, e 1 bluze po kaq. Apo si i varfer qe je duhet te blesh gjojna te shtrenjta. Une kam gjith ato bluza, kemisha, xhupa, kanatiere, e megjithate kam vene re se nuk me hyjne ne pune me shume se dy pale. Te tjerat rrijne kot ne dollap. 

Nje familje me 4 persona, qeveria duhej t'ua kishte bere socialin 100 euro=140 mij leke te vjetra te pakten. Tani ata perfitojne 30 euro, diçka qesharake. 

Pjero, e ke seriozisht per kete pyetje? E di sa jane 30 mij lek te vjetra? Jane perafersisht 22 Euro!

Shkurt, njeriu do nderresa (brek, kanatjere), kepuce, pantallona, triko, xhupa, duhet sapun, ilac rrobash, etj etj, Dmth per kater persona, i bie qe te kene afersisht 5.5 euro ne muaj per shpenzime te tilla, qe realisht eshte shume qesharakeeeeeeee!

Ku i kam bere llogarite gabim?? Merr cdo ekspert ekonomie, dhe ti je i tille, hulumto cmimet, beji llogarite, dhe hajde flasim pastaj. Vetem nese te del nje shifer me e madhe, se kurrsesi nuk do te dal me e vogel!

Perndryshe, realisht populli shqiptar, mijra e mijra familje, bejne nje jete percudnuese, fyese per qenien njerezore. 

Po thuaj ti se ne jemi mesuar duke na perdorur si qenie inferiore, me te cilat mund te besh cte duash, ti vjedhesh, ti vrasesh, ti fyesh, ti fusesh ne burg, ti percudnosh, ti keqtrajtosh, ti poshterosh... sepse vetem ne kete menyre mund te mbash te llahtarisur, te vetdijshem per "fatin" e tyre, se ata kane lindur per te jetuar ne kete lloj mizerje!

Ky eshte problemi yne, sepse nuk e besojme asnjehere se cfare do te thote i uritur, i semure, i keqtrajtuar, i keqperdorur dhe i vjedhur!

Pikerisht keto i ben sot e gjithe diten qeveria shqiptare shtetasve te vet. Ajo qe iku, dhe kjo qe eshte sot. Rrofte Ilir Meta!

Ed i dashur, edhe ketu ne perendim, te varferit, shkojne ne dyqanet e veshjeve gratis apo me pak leke, ku blejne me te lire, dhe nuk ka pse te shkojne ne dyqanet ku shkojne edhe te tjeret qe punojne. Socialet ne Shqiperi, po, duhet ta ngrejne ca asistencen, ose tu japin bono ushqimi.  

Futja pordhes Pjer! (me fal per fjalorin). Per ato dyqane e kam fjalen edhe une, se ne dyqanet e tjera 30 mije lek te vjetra kushton vetem nje bluze. Shumica e shqiptarve vishen tek gabi, apo edhe kete nuk e di? 

Behu serioz o burri dheut kur shkruan. E di ti pse nuk e llogarisin asnjehere minimumin jetik? Dhe te mendosh se kjo eshte detyra minimale e cdo qeverie, e ka ne kushtetute te shkruar, e zeza mbi te bardhe se "Qeveria e Republikes se Shqiperise e ka detyren baze te saj te mbroj jeten e cdo qytetari shqiptar", rrjedhimisht ti siguroj mjetet e jetes baze, si ushqim, uje, drita, ilace dhe rroba, te cilat kushtojne para, dhe minimumi i ketyre parave duhet te jete se paku 100 euro per person!

Pjero, te rrijme pak shtrember dhe te flasim drejt? Si thua?

minimumi 100 euro per person...po ti pse ja fut kot. Se atje s'jane rrogat te tilla...jo me te jete asistenca

I ketij mendi jam dhe une Edo, asistenca per nje familje me 4-5 persona duhet te jete 100 euro ne muaj minimumi, ndersa minimumi i rroges se puntorit duhet te jete 150 euro. Po u vendos me ligj kjo gje, do te thote qe Parlamenti shqiptar, ka bere nje pune serioze. 

Ed kam degjuar qe kura me uje dhe kripe (kripe e detit celtik ose e maleve te himalajes) sheron asmen.

http://www.watercure2.org/asthma.htm

Te faqja kryesore ke me shume info rreth kures me uje dhe kripe. Si duhet pire, kur duhet  pire dhe sa duhet pire.

Faleminderit Edison, per fat im bir nuk e ka me ate semundje, eshte sheruar. Zakonisht ajo largohet plotesisht ose lehtesohet shume ne fillimet e adoleshences. Gjithmone nese nuk eshte semundje me origjine alergjike. 

Nuk genjen!? Kete po thua?

Që nga dita kur lindi, 7 vjeçari vuan nga astma dhe zhvillimi i vonë

Ne fund fare e shef si i ben apel policise femija? 

Po te lutem tani.

Zonja te shkoje ne komune per asistencen, nese nuk ka shku. Te thote kush e ka pengu nese eshte keshtu, por dritat mos i preke me dore sepse , larg qofte, nese i ndodhte ndonje gje, sot do dilte Grida Shqina e do na tregonte qe qeveria vrau baben e ketij femijes se eshte qeveri antipopullore , por me shume akoma eshte qeveri policore sepse qon 30 police per te arrestu kete hallegjiun.

Ej, une nuk jam gjib qe me ben llogarite e nje familje ne Shqiperi. smiley Aq merr nje drejtor shkolle mer plak e dritat i paguan nje me nje se te heqin nga drejtorlliku po te gjeten pa pagu dritat.

P.S Ke harru ujin tek shpenzimet.

pushta komuniste , njerez te poshter pa moral

sa kompani e biznese jane sot ne borxh me OSHEE por nuk u nderpritet energjia as futen ne burg.

pa permendur miliona Euro qe qeveria e nudistit ia fali CEZit

Po kjo OSHEE nuk mund t'ia lidhte dritat kur ai vajti atje. Pse duhet kryefamiljari, nuk mjafton nje pjestar i familjes, djali, vajza, me karte identiteti, aq me teper qe kane nje te semure/invalid. 

Ky s'do kete dite dhe anglishten mire qe te sqarohej.

pse s'e nimove ti, si i kauzes qe je. apo mezi je tu pagu nrofjen ne amerik se ju erdhi tartakuti smiley

sa vet vdesin ne amerik se u presin dritat dhe gazin...

ku osht Shoqeria Civile, pse nuk i ndihmon kto shtresa ne nevoje?

Para së gjithash dhe një grimasë e vërtetë sikur të lidhet me sëmundjen e voglushit , Policia duhet të Lirojë të ndaluarin .Deri në verifikimin real të Problmeit edhe Tahiri ndoshta ose Drejtori i Policsë dhe Veliaj duhet të jenë në vendngjarje . Por si zakonisht këto Lajme pavarësisht se i sjell e Vjellura e PD-hit Ora Nwes , janë të " mufatura " me mashtrim dhijarësh . Janë mecërime kecërish të Babasqapit  .

Përse nuk janë të vërteta këto Lajme .

Së pari nisur nga gjendja e fëmijës . Nuk mund të ekzistojë një i sëmurë që " oksigjenohet " çdo pesë minuta jashtë dyerve të spitaleve . Mashtrimi i Parë nga të cilat rrjedhin të gjitha mashtrimet e tjera . Dhe kështu nuk ja vlen të lexosh asnjë lloj argumenti të të lëngëzuarve Politkë me " oh fëmija " dhe as oh gjëndja ekonomike dhe as me dëngëla " se k/familjari zotrie "

Ka ardhë dhe një Muuuuuu më sipër që mendoj se është një kopjac i keq i anonimit që lyente kakën me vija . Ka shumë tregues por asnjë nuk  e lidh minimumin jetik me pantallona e me brekë smiley Vetëm Jozefpërcka e lidh me " lakuriç , lakuriç "

Hajde mo nga tendeca si InteliDjent  për të shpjeguar minimumin jetik , edhe mund të pranohet si Çyryk.

Kujdes me vërejtjet pasi ka doza të theksuara Komuniste duke perifrazuar si antikomunist nuk kuptohet i orëve të messit apo dhjes të fundit , atë që ish sistemi e kishte Përparësinë Nr një !

kto te PD-hit po perfundojn  si Hamasi qe bo PR me femije te vdekur.

Boll me keto histori horrori qe perdoren per qellime te gabume. Ky babai sot ne emer te femijes te semure vjedh korentin, neser ka me vjedh dyqanin e bukes. Ka 7 vjet ajo familje n'gjendje t'mjerume. A mos ma shume. Qeveria tu ofroj ndonje mundesi punesimi mire do bej. 

Mire e ke o Moza, akoma si ka dale zia qeverise  per hallin prinderor te Luizes, tashti dun ta ngarkojne emocionalisht akoma me teper. Mos qofsh kurre ne kepucet e qeverise se te abuzojne emocionalisht.

"Qeveria ti ofroje mundesi punesimi" ..... Po jemi ne kapitalizem moj shoqe - per kete i hodhi lakun ne fyt bustit te enverit ai trimi qe dorezoj dekoraten. Ca doni tani???? Qeveria Qeveria ...... 

Ja si i pushon zerat kritike saliu me pd-ne e tij. Cfaredo budallalleku ben shteti del ai dhe ankohet e keshtu shuhet cdo ze kritik. Te gjithe flasin per saliun, ne parlament u mblodhen per permbytjen dhe folen per dhe me saliun, ne forume online flitet per saliun. Rama ben ndonje pikture ne zyre apo ndonje photo of the day.

Ca paska qen ky njeri. Ka perdhunuar menderisht thuajse cdo shqiptar.

Eshte vertet trap Saliu qe nuk del te lavderoje Ramen. smiley 

kjo e qeshura vihet para komentit se keshtu i bi qe po qesh me veten

nese mendon qe nuk eshte pergjegjes saliu per kete marrezi kolektive qe sa here ndodh dicka ne vend qe te protestojne qofte dhe me fjale sic bejne vendet e perparuara ketu te gjithe merren me saliun atehere na e gjej ti cfare i budallalleps kaq shume masat?

smiley ja po e vej nje te qeshme me te bo qefin. 

Ate pra po them, po mesa duket efekti "Sali" te paska hutuar dhe ty. Edhe peshku vetem me "Sali" punon. 

qenke tipi i ben blushit qe vetem ankesa ka dhe kur po drejton vet. ndonje ide ke se pse merren me saliun sa here ben ndonje gafe rama apo me ate nick qe ke ti ca idesh mund te presesh thuaj.

S'e ke keq se une jom tu drejtu. Nejse po ta zgjas icik se ceku se kemi bo nei muhabet civil, po shof qe po i vje funi kredise. (Apo je tjeter ti se mbase dhe gaboj?)

Efekti Sali eshte i ngjashem me ate qe tregojne per Shabon Qose Hunderrin. Robt s'rrishin dot pa e ngacmu dhe kur ato lodheshin shkote ky i ngacmonte. Edhe Sala s'rri dot pa vemendje dhe robt pa u morr me te. Vej bast qe s'ka teme (a gazete Albanie) peshku pa minimumi nje Sali, dhe nje bast tjeter qe sikur, larg qofte, te mos permendet Saliu per nje muj ne asnje ven, ai vret vehten. Eshte vucidols, i morri me hile pushtetin Partise, eshte vucidols, Partia asnjehere s'gabon, eshte vucidols.. Do me shume per Saliun?  

e di qe sala do vemendje dhe si intereson nese e shajne apo lavderojne. e ka dhe ne facebook si shprehje.

Favorite Quotations

“Asgjë nuk është më keq se sa indiferenca e njerezve” - Edmund Burke
 

Nuk e kam qe srri dot sala pa vemendje apo "intelektualet" pa u marre me te por e kam te ajo se si ky person ndikon ne gjykimin e pjeses dermuese ne shqiperi. mjafton te dale te ankohet ky me menyren e tij dhe direkt harroeht problemi dhe merren me saliun. smund te fajesosh saliun apo mbare politiken per kete.

dhe sa per vucidolin ska dhe aq lidhje me te. eshte me origjine nga berisha e pukes.

Pa dashur me kujtohet shprehja e Sen Zhystit: me jepni nje fakt, ta interpretoj ne dy menyra! Pas kesaj shprehje kuptohen si vijne te tjerat; nese nga njera ane mbyllet nje sy tek nje rast, gjithkush do lidhi me pas energjine ilegalisht e do justifikohet me te semurin ne shtepi, (se kush nuk ka te semure ne shtepi), akut apo kronik. Nga ana tjeter, nese zbatohet ligji rregullisht, -dhe ligji duhet te parashikoje raste te tilla kronike ne paragrafet e tij te shumte, ndryshe nuk eshte ligj i plotesuar- i bie qe nevojtari i semure te kete kushte te garantimit te jetes. Ndermjet ketyre te dyjave vertiten te gjitha rastet personale te njerezve. Ajd ta gjesh te verteten e kulluar aty ndermjet!

Karl, nje i semure akut, ne shtepi nuk e ka vendin, vetem ne rast qe familja nuk ka te ardhura te mjaftueshme qe ai te qendroje nen mbikqyrjen e mjekeve ne spital. 

Ti ke te semure akut ne shtepi? Une e kam nje kronik dhe po te mos kishte energji elektrike, nje ftohje e vogel e le nje apo dy muaj te shtruar ne shtrat pikerisht sepse ka imunitet te dobet. Te jetonte ne Shqiperi, pavaresisht se do i duhej te shpenzonte 20 000 leke vetem ne barna per çdo muaj (perpos kontrolleve mujore), nuk do kishte mbijetuar. Ne nje skenar te tille, une personalisht do vidhja energjine dhe do paguaja barnat sepse te dyja s'behen. Jo ne Shqiperi. Jo per njeriun mesatar.

Kur lajmi " sajohet " dhe jepet në bazë të Mashtrimit , të gjithë argumentet mbeten në dorë të Leshistëve të lëngëzuar me  rapadam dapa dipi dopa / e qeveria të rras ke gropa ..

Dmth dava mejhanesh me dajre kurbetësh smiley e turma kalamajsh hokatarë që shkojnë mbrapa duke u hedhur nga kënaqësia që " demaskun qeverinë "

Nuk kasnjë pengesë për ngjat e ngjit . Dhe doemos kushdo mund , sa më shumë , të shijë me abstraksiionizma për të Vërtetën dhe Lirinë  për të Jetuar si paradigmë smiley

Gabim kane bere. Te lirohe dhe ti japin demshperblim ketij zoterise. Keta jane gafa operacionale, s'behet PR me fatkeqesi te tilla. Ti japin lek nga leket e rroges se goces se Sales ketyre.

Ja sa te mari Luiza kestin e fundit, ajo kishte hall me te madh

Kush eshte Luiza?

Epo, "ligji (jo edhe) per te varfrit eshte" eshte praktika e kohes. 

 

 

Burgu per fukarenjte eshte.

E mbani mend ate gruan tjeter qe e kishte arrestu policia dhe qe e plasen ne qeli bashke me gocen 5 vjec? 

Ca u bo me ate rastin? 

 

Ron, tani me degjo pake dhe mua ! Para 23 qershorit qe e di ca ndodhi, patem nje qeverri kusaresh dhe dallkaukesh.Sot nuk kemi fare qeverrisje me tru ,  por vetem detashment te gatshem, per arrestime  e shoqerime te varferish, nden komanden e nje te fandaksuri ! 

Une e kam humbur perfundimisht cdo shprese se ky mund te beje shtetin qe prisnim.Ky po ngre ne institucion, ne funksionim ...cmendinen ! 

Medet qe nuk ka fare opozite! Luli po ben karagjozin ! 

   

 

 

gjenite nuk kuptohen dot nga njerizit e thjeshte grave.

Ja mer Muhamedin psh, ti e di shume mire se sa qe gjalle jo te gjithe e pranuan qe ai qe misherimi i dijes dhe i se vertetes. Me vone u binden. Kshu dhe puna Rames o grave.

smiley

vuani per momentin se pastaj do arrijme parajsa komunizma virgjeresha bollek.

 

Grava, me siguri nuk jane mendimet e tua keto. duket se te ka infektuar avokati... ndaj kujdes, mer mjekimin e duhur...

Elementet e kllasave te permbysura perpiqen te largojne njerezit tane nga vija e drejte e partise.

alidems, kam bindjen qe ti me njef mire !

Roni nuk duhet tallur fucka se shqiptareve ketej e andej u iku jeta ne mjerim shume e shume me keq se nga diktatura.Ca u premton politika e ketyre dallkaukeve? jeten e pertejme ? Nuk e shikoni se te gjithe duan te ikin, te ikin nga syte kembet ? sa e gjate eshte kjo virane jete ore ? Perse na duhet dhe ky mut muti,  qe tall ato te pakta,  qe thone se ka, me kete te mjere popull ? Te veje sa me shpejt ne te semes ! 

 

jemi popull i prapambet o grave. Po nuk me besove, ja shihe vete:

In conclusion, the German occupation of Albania seems to offer proof that the Albanian people are not by any means mature enough to govern themselves. Only if a strong and just foreign power without ulterior motives comes and takes over the country for at least one generation and gradually educates its inhabitants towards independence, will Albania – beautiful and, to a certain extent, promising as it is – be saved from the eternal internal conflicts that will end by destroying the nation entirely.

http://www.albanianhistory.net/texts20_3...

Sa turp !

Mos ki merak Brad. Zgjedhjet lokale mrapa deres jane. Sovrani do ti denoje me vote bijte e eterve. 

Do me vinte keq nese do tja hidhnin kaq lehte , me vote dmth.

kur po ja hudhi ju o Brad qe keni vra e keni vjedh sa ju ka honger krahu per 8 vjet, jo mo keta qe akoma nuk e kon ly per dy vjet.... prisni, prisni, se nuk keni pa gjo akoma....

Me ne vidhnin te gjithe shoku , kurse keta juve ju kane lene ne mes te kater rrugeve , kur them juve e kam ne pergjithesi dhe jo personale.

Ju lutem lexojeni per here te dyte artikullin e Bepinit! 

As fucking emrat e personazheve nuk qendrojne njesoj nga fillimi ne fund te artikullit! 

Ka qene nje kohe qe Peshku sherbente (edhe) si filter i ketyre pislliqeve qe ja hedhin truve te mpita te shqiptareve perdite media martire shqiptare! 

Jo mo! smiley

Tani i nxirrni karlliqet, rrenat, manipulimet e medias brekegrisur shqiptare, keshtu shqeto,sic i del nga verra gazetarit ose gazetarkes.

Turp e faqja e zeze per juve adminat e Peshkut! 

jo se pyesin disa qe si kamundesi qe vini te peshku vec per te tall trapin. Po tashti, si veni dhe kuveni, kan thone te mocmit.

E drejte kjo qe shkruan. Ne fillim Peshku postoi nje tjeter artikull mbi lajmin (por e fshine) dhe bera nje koment ne fakt. Kete te dytin s'e lexova, vetem tani pasi pashe komentin tend. Vertet turp qe sillen artikuj te tille! Turp edhe qe u jepet argument lloj-lloj njerezve te tallen me fatkeqesira si te mjereve te permendur.

Eshte bere peshku si ato gazetat qe per te ngritur shitjet kerkojne dhe fabrikojne scoopet... Deri tani jane postuar disa dhjetra artikuj problematike te marrra nga shtypi, qe te nesermen jane pergenjeshtruar nga organet perkatese. Po bohet PPU-ja tamom si Luli...qe flet vetem me artikujt e gazetave te blera, te cilat lehtesisht  te nesermen dalin rrena te thata fare...

vrehet qarte fare qe ktu eshte dora e nje admini avdall i cili/e cila duke sjelle keto artikuj idiot mundohet qe ta barazlargoj peshkun. 

Nje populli i cili i jep nje politikani 4 here me shume vota pasi u kap duke vjedhur mire ti behet.

Me mire te kishte thene,i ndeza se bente ftohte,e kam djalin semure..sesa te tregonte peralla me aersol ( demek aparat oksigjeni qe te mban ne jete i thote gazetari qe ka pare filma me spitale)...nejse ja kuptoj hallin,i ka shkuar burri ne burg!!

Se kuptoj se cfare hyn osshe ne kete rast. Nderhyrja ilegale ne rrjet eshte KRIM.

Kritikat duhet ti marre Erion Veliaj, se nuk ka nje strategji ku te pamundurit apo te semuret te kene minimalisht DRITA.

Cfare duhet te beje OSSHe te lejoj lidhjet ilegale se doli ky rast fatkeq????? Mos paguani me dritat o njerez se OSSHE i preu dritat Eglisonit te vogel. Llogjike leshi.

po mire mer mire,  eshte krim  nderhyrja ne  rrjet,  por ja qe ka njerez  te pamundur sic the... rastesisht edhe te semure, qe mungesa e energjise elektrike mund  rezultoje fatale per ta, deri mund  te vdesin.. po ky nuk eshte KRIM..?

..sepse sa te presim   Erjon Veliajn  te mbledhi fshatin, te perpiloj strategjine, te perpunoj listat e rasteve  te te pamundurve dhe te semureve etj etj, iken njerezit, vajten per  lesh!!

Po mos lidhja e kontrates nga ossheja cfare eshte? Jo po prit sa te vije plaka nga Belgjika. 

Kur do te vesh rregull gjermon, vej dhe administraten gjermone. Se mase ben sevap Merkeli ne kete drejtim. 

opo nga moslidhja e kontrates nuk vdes njeri te pakten!  

  nderkoh qe paqartesite e  parregullsite e dokumentave  apo moskorrektesa  e qytetareve  me pagesat e faturave etj,  zgjidhen me menyra te tjera..  qe nga mbajtja me detyrim e nje pjese te rroges apo te ardhurave qe zoteron  abuzuesi, e deri gjobat e plot masa te tjera..

Po nga moslidhja e kontrates duket qe kane ardhe te gjitha. CEZi dhe vazhduesja osheja a si e ka emrin jane rrum palla. Kushedi sa kontrata jane me emra robsh te vdek fare, dhe ata pagujne nga dynjaja tjeter.  Para ca kohesh u trumpetua si sukses i bujshem "falja" e mbifaturimit! Ky ne do te veje rregull aty duhet te filloje me administraten perkatese, as testim fare s'i ka bere.smiley 

Pse duhet gjithe kjo burokraci ne lidhjen e kontrates kur dihet asnje nuk e le mendja te kerkoje te lidhe kontrate qe te paguaje faturen e dikujt tjeter.thjesht paraqit prove se je pronar apo qeraxhi bej depoziten dhe aq .nese energjia nga ai meter nuk paguhet , preje..

Duket qe ke kohe qe nuk ke shkel ndonje zyre albaneze, ne krahasim Procesi i Kafkes duket loder kalamajsh.

e di po kontrate alitriku eshte dreqi e mori ku  kerkon ti japesh para shtetit.Vaj halli c'behet me tenderat e procedura te tjera ku duhet nje qerre me dokumenta.

Para ca kohesh e pershkroi njeri ketu odisene e lidhjes se nje kontrate korrenti a uji s'e mbaj mend. Atyre te tenderave mos ua qaj hallin se ata jane mjeshtra, parja e hedh edhe qerren perpjete.  

Zotri, ai njeri eshte Pjeri, nuk eshte cdokush

Jo mer se ishte dhe nje tjeter. Pastaj Pjeri ben perjashtim se ka gjithe ata miq te rilindja.  

vetem 30 min mu deshen mua ketu dhe kjo se vajta ne 4:30 pm.$150 depozite te cilat mi kthyen pas 3 muajsh .1 here ne muaj me ane te celularit paguaj faturen duhen gjithsej 2 min ta procesojne dhe kaq.Vetem pare te kesh se i kane krijuar te gjitha konitat per te ti marre ato sa me kollaj qe te jete e mundur.smiley

Benj dy gjisht leter KMse si bicim eksperience, a jepja ndonje rilindasi perqark ta coje ne baze per te miren e memedheut. smiley

Ide e mire.Shkabe ku je ?smiley

Ska drita smiley

Osshe nuk ka kapacitet te gjykoj te pamundurit Belul, dhe nuk paguhet per ate pune. Ata kane pincat dhe presin e raportojne...Familjet ne nevoje a te pamundurit duhet te kene nje leter blu a jeshile ku te vertetojne statusin e tyre. Dhe kete duhet ta percaktojne autoritet sociale e jo autoritet e elektrikut. Flitet per 200 000 njerez ne nivel varferie, e shume me te varfer se kta qe presin vjehrren nga Belgjika. Duhet te rregjistrojne te varferit e ti fusin ne sistem social e jo te shkaterrojne ndermarrjen elektrike me ...ho se osht gjynof...nuk ndertohet shteti me gjynof a personalizma...po me rregulla te nderthurura mes njeri tjetrit. Ja ja kthyn Dritat, ketyre, ca do bohet???? Do kontrollohet shtepia cfare gjendje sociale ka nga OSSHE? e pamundur....

Njeher e pergjithmone funderrinave Politike qe shfrytezojne cdo rast per peshtyma dhe per te "paditurit "

Cdo Individ ( kryefamiljar ) per aq kohe sa mendon qe do Largohet nga shtepia ka te drejte

Te nenshkruaje SHKEPUTJEN e Mosfaturimin me energji per afatin qe percakton .Ky eshte dokumenti Ligjor qe Ligjeron te dy Palet . Ne se nuk e ben , Fatura e shpenzimit eshte ne pergjegjesine e tij dhe te gjith pasojat e saj per mospagesa , si nderprerjet , gjobat apo dhe penalitetet qe nxit Sali Muti per mospagesa.

Cfare ka ketu per Justifikim qe "kisha nenen Jashte " smiley Vetem ky paska femije ne Shqiperi ?  

OSSHE eshte e "zhytyr " ne MUT nga trashegimia Politike e emrimit te Faturisteve si shkaktaret kryesore te ketyre Faturimeve  te Tepruara ose lejimit te shfrytezimit te energjise pa paguar ,  dhe dhjetra Mutsilleqeve te tjera .

Dhe  do nje Reforme te thelle por ne kete Rast Absolutisht eshte ne te drejten e saj !

kjo familje s'e mban dot kete femije. t'ja marr sociali....

Grava i nderuar .

Se me keta qe molloisin "rapadam e qeveri leshi" , nuk ka shume rendesi se cfare shkruajn .Per sa i perket pjeses serioze

Po si o burr nuk the njeher "Cfare   Pret " ..po vetem me korin e ..pritshmerive smileyqe as kane dit perse perdoret kjo fjale e as nuk dine  cfare presin .

Cfare jane keto pritshmerite smiley qe nuk u kane rezultuar se do kenaqnin e mrekullonin Popullin te zhytur ne MUT deri ne fyt nga Kleptokratet e Maskarejt e Berishes ? Para Droge, Para Krimi ,Para Prostitucioni ,Kontrabande,  Placdarm trafiqesh ,Lavatrice parashte krimit Nderkombetar ?

Cfare prisni,shkollim ne qindra mijrat e Universiteteve qe jane hapur ne Shqiperi nga Nivele Bajgash si LefTKopet?

Cfare prisni Hece , kur nuk paguajne energjine apo Diga per te ndaluar permbytjet qe ka 25 vjet qe i mbjell me cdo mundesi per shkaterrimin e shtreteve te Lumenjve shkerdhatokracia .

Cfare pret Moral nga krijimi i Mbishtresave te Mbathura me para si te "presekutuar ' e te perdorura si shkop Polici me kercenime ndaj pjese tjeter te Popullsise ? 

Cfare pret nga nje media Kryekeput e Korruptuar e ne sherbim te Klaneve Hajdute e kriminale .etj etj

 Po pate mundesi Thuaj nje gje cfare PRET ta dime qe si e perfytyron zotrote nje Ekzekutiv ndryshe nga

Sot  kemi .. detashment te gatshem, per arrestime  e shoqerime te varferish, nden komanden e nje te fandaksuri !

Xake, me qe me pyet, e di ca prisja une ? 

-Se pari te vinin ne udhe te mbare institucionet  qe ishin e jane karrnavale.

-Se dyti te fillonte rikthimi i psurive te grabitura.Shtetezimin e tyre ( Armo, puset e naftes falur  etj) 

- Vendosjen para pergjegjesise ligjore te personave qeveritare per Gerdecin dhe 21 janarin

-Reformen me te pare, Drejtesi e Bujqesi

- Berjen e Parlamentit me 100 deputete

-Paksimi i rrogave me 30 perqind te depudeteve e funksionareve te lartte( kur mjerimi i shtreses  varfer eshte ne pakufi) 

- Gjetjen e hapesirave per te sjellle pare me interesa minimale , sepse cdo reforme eshte ligj dhe pare.jo zevendesim njerezish.

   E pra miku im,  nga keto nuk nisi asnjera, vec sulm frontal kunder te varferve Nuk them prr kusaret por per ata qe verte skane  ! Por dengela e syrret ne cdo Tv e per cdo minute ...! 

  Perse ta dua ? 

Tironci Lebetit - Quhet Corporate Social Responsibility roli qe ka OSSHEeeeeeeee.

E kane thene edhe me lart, ky eshte rast per te qene sa me shume i barazlarguar, jo per ti bere qejfin Xhibit, por sepse nuk i hyn drejtesia deontologjike ne xhep kurkujt kur nje jete eshte ne rrezik. Kjo gjithmone nese ca lexojme ketu eshte e vertete. 

Eshte menyre e gabuar perqasja e shtetit dhe kompanise si po e adresojne kete problem.

Ca do me thon i BARASLARGUAR .....injorant, sharlatan apo vrases pasiv?????

Une ja le fajin institucionit shteteror qe eshte pergjegjes per personat ne nevoje apo te pa-afte dhe Jo elektricistit. Kurre nuk do ti lejoja qe per shendetin Tim te merrte vendim kompania e elektrikut. Kush eshte kompani e ndergjegjshme sipas teje ajo kompani qe do ju boj analizat robve te shtepise para se tu heqi dritat???? Po kan per te ble robt nga nje pompe azme e do e tundin si flamur. 

Eshte faji i Qeverise qe nuk ka rregjistruar te pamundurit. 

Eshte faji i Qeverise qe nuk ka percaktuar ende minimumin e jete des per nje familje Shqiptare.

eshte Edhe faji i popullit Shqiptar qe eshte sjelle si barbar me vendin e vet, me te mirat materiale dhe bashke qytetaret. 

Osshe ka zbatu ligjin. Ti nuk lidh kontrat elektricisti qe mund te ket plaken e paralizume ne shtepi vet do ruaj vendin e punes. Verjani gishtin plages e mos u fshifni mbas gishtit. Veq responsibility nga individi Shqiptar ...nuk kerkohet. 

ne nje bote perfekte patjeter, po nuk eshte e mundur. Sic nuk eshte e mundur me shtete qe kane me shume me teper eksperience se shqiperia me 20 e kusur vjet pergjegjesi morale ne parametra nderkombetare te shekullit te sotem mbi te pamundurin. Shteti me i avancuar nuk eshte ne gjendje t'i jape pergjigje cdo rasti. Jo se me kete dua te justifikoj shtetin "sesi duhet te ishte" ne shqiperi. Por meqe perqasja e shtetit mungon komplete qe te adresoje me politike shtresat sociale te kesaj kategorie, them se merr rol kompania qe te marri pergjegjesi sociale. 

Shpresoj qe i barazlarguari te krijoje nje ndergjegje sociale, larg ngjyrave politike. Me shume e me teper them se teoria e votes se bardhe ben me shume sens ne shqiperi. 

punonjësit e OSHEE-së kanë bërë tolerim duke i thënë: Nëse është fëmija sëmurë ndize sahatin.”

 

Kur policia e  kishte pyetur pse s’kishte bërë kontratën i kishte treguar se kishte shkuar por nuk ia kishin bërë. Por nuk hanin asnjë arsye, vetëm ta merrnin dhe ta çonin aty ku e kanë çuar.

Eh mo Edi Rama ke dhe shume te tjere per te pushuar nga puna , i ke hyre detit ne kembe

 do te prapambetur ?

do budallenj me kile ?

do injorante?

do epoken e gurit?

do zbatim "ligji" ne kohe ?

do te "shtosh"  diturine tende ?

merru me shqiptaret

 

Ps.  me vjen shume keq per femijet shqiptare , po vuajne me shume se sa ne , qe u rritem po ne kete lloj ambjenti , po te pakten ishim te gjithe njesoj dhe smorem vesh gje

BRAVO Rilindja smiley

 

Shum mir ja kan bo.Ordiner nordik,ky deshe me pagu po pse nuk bleu dy bateri per aparatin e djalit(se te gjithe keto aparate funksionojne me bateri) dhe me nge bente veprimet me KESHin,po kur u prete korenti si ja bente ky apo i kishe lidh telat direkt me tubinen.Propogant dy lekshe Made in PD.

Policia po ben detyren dhe eshte kenaqsi kur sheh qe edhe ne Malesine e Madhe ne zonen me te thelle malore ndihet dora e shtetit... Ata qe kuptojne edhe gjene me te vogel nga marketingu keto lloj lajmesh jane PR me i mire per shtetin dhe policine. 

Policia nuk eshte strukture sociale dhe OSHEE nuk eshte shoqate bamirese.. Eshte idiotsi tu kerkosh atyre pse ndalojne vjedhjen. Nuk eshte "sakrifice normale" te vjedhesh, sakrifice eshte te punosh e te mos vjedhesh. Ky lajm ka anashmeri te theksuar dhe turp qe perdoret per te sulmuar policine dhe shperligjur vjedhjen. 99% e pensionistave qe paguajne energjine me vite po ti marresh ti analizosh kane cdo lloj semundjesh por askush nuk kujtohej tu qante hallin, perkundrazi i rendonin me teper. Per ata qe nuk e dine edhe ne Shqiperi ka ndihme per femijet ne kete gjendje.. shteti perballon te gjitha shpenzimet e oksigjenit dhe prinderit marrin asistencen per kujdesin ndaj femijes.. Nese duhet te kete me shume ndihme per keto familje eshte tjeter debat dhe nuk ka lidhje me vjedhjen e energjise. 

propaganduesit dylekesh te vijes se partise jane qesharake dhe zemerligj

si ne kohen e xhaxhit, partia vepron keta justifikojne partine me propagande

arrijen keto morra te justifikojne kete veprim kriminal qe per pak i ka marre jeten nje femije 7 vjec. Cdo aerosol duhet te kete bateri dhe nuk mund te kete aerosol pa bateri, qe funksionon me korent...Plus qe paska edhe vjehrren qe paska shkuar ne Belgjike. Dhe vjehrri kishte vdekur, kot fare, duhet te nenshkruante kontraten e re

smiley

E tha Agron Llakaj me gjys shakaje : I kam njohur te dy kohet, edhe te xhaxhit Enver edhe te "gjatit" - tha. Ky ja kalon xhaxhit Enver - tha, po perderisa jemi moshatare nuk po i them xhaxhi por Shoku Edi.

Pike muhabeti

Qarkulloni s'ka gje per te pare

o Left, e di i madhi qe ti citon Blushin mo?

Edhe kur vjen nuk te ndahet shpirti nga fjalimet e sh.Enver " Burokracia armiku me i keq i Pushtetit te Masave " U kepute se organizuari masat sa ne France ne Shqiperi per Revolucion , o te paste babasqapi per pasterma smiley Po na  i kritikum e bame cope kapitalistet si Burokrate dhe vendosem Kontrollin Punetor - Fshatar smiley

Po si nuk mesove njehere ti ngjash Grnde Kakes . Edhe ai tallet me Ju te PD-hit po karagjoz-serioz e daulle bosh si puna jote moj LefTKope , jane te rralle ne propogandimin e vijes se Partise

Mendohu LefTKope para se te shprehesh vijen e Partise per mospelqimet apo pelqimet e armiqve . Llakaj ben humor po Partite nuk bejne humor duke kujtuar fjalimet e sh.Enver smiley Dhe sa po vjen gjithnje e me teper po shfaq Partine si NeoTrockiste me parrulla

" Kur flet Partia , Hesht burokracia "

Trakt

Lufta u hap . Masat popullore te djegin ne zjarr Burokratet dhe Burokracine . Rrembeni armet . Dv . SHQU-pi !

 

Drejtesia shqiptare eshte e forte te fusi ne burg nje njeri te dobet, te varfer nga ekonomia,, por jo e forte,  bile e dobet sa nje fije floku, te fus ne burg abuzuesit me pushtetin njerzit me kollare, qe vjedhin shtetin nepermjet pushtetit postit detyres ect !!

Shume turp Drejtesia shqiptare, e pa besueshme dhe e korruptuar !

Na preken. Histori qarramane si keto vetem sa prishin pune, i bejne njerezit te mendojne se sduhet paguar. Pagoni hajduta. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).