Shoqata e Gazetarëve Profesionistë ka reaguar ndaj sjelljes së pahijshme që kryeministri Edi Rama shfaqi kundrejt gazetares Erisa Zykaj, në Bruksel, pas takimit që ai pati me presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk. Shoqata e Gazetarëve Profesionistë shpreh indinjatën për sjelljen fyese dhe arrogante të kryeministrit, për shkak të detyrës dhe ka kërkuar nga shoqatat homologe në botë që të kenë në vëmendje të tyre këtë akt të shëmtuar të kreut të qeverisë shqiptare. Ajo u kujton atyre dhe opinionit publik se ky nuk është rasti i parë që kryeministri Rama reagon me arrogancë, nervozizëm e fyerje ndaj gazetarëve, por kjo është një sjellje në vazhdim pa etikë ndaj medias që i drejton pyetje për çështje sensitive. Për këtë arsye kryeministri Rama njihet tashmë si një ndër politikanët që bezdiset nga media e lirë.

Për fyrjen ndaj gazetares Erisa Zykaj ka reaguar edhe Unioni i Gazetarëve. Në një deklaratë të tij thuhet se "Unioni i Gazetareve Shqiptare reagon me indinjate ndaj sjelljes fyese dhe komunikimit inkorrekt te kryeministrit Edi Rama me kolegen tone, gazetaren e Tv Klan ne Bruksel,Erisa Zykaj. Refuzimi ndaj pyetjeve te gazetares dhe reagimi i zotit Kryeminister shprehin nje ofendim ne prani te kameres ndaj koleges dhe detyres se saj si gazetare. Unioni i Gazetareve Shqiptare kerkon reagim te kryeministrit dhe ndjese publike ndaj koleges sone. Sjellje te tilla ekspozojne nje marredhenie problematike mes kryeministrit te vendit dhe reportereve te medias kritike ne vend."

95 Komente

Nje tjeter histori veshi.

Po pse? Ai ne menyren e tij i  eshte pergjigj dhe shume,po shume drejt per drejt. smiley

e paska fyer rende, si kaporal pelegrini smiley

a u ftofshi ne bythe, jarabi. gazetaret e leshit!

Ne c'kuptim e thua gazetare leshi ?

Kur beri pietjen e pare

Rama ktheu surrane 

Kur beri pietjen e dite

Rama gremisi site.

Mos ma thoni kete fjale

Opoziten e kam xhan.smiley

Kur beri pietjen e trete

rama s'e rrujti me te vrtete smiley

smiley

Lol, shoqata e gazetareve te PD (jo e verteta) ankohet se gazetarja e PD beri nje pyetje pa lidhje em viziten ne Bruksel dhe Rama e shperfilli pa e fyer fare. Gomarlleqe.

Unioni i Gazetareve, me kryetar Aleksander Çipen, eshte i PD-se?

Kisha pershtypjen qe ai i Cipes eshte Unioni dhe kjo Shoqata e gazetareve Profesioniste eshte tjeter? S'e dija qe eshte e njejta gje

Për fyrjen ndaj gazetares Erisa Zykaj ka reaguar edhe Unioni i Gazetarëve. Në një deklaratë të tij thuhet se "Unioni i Gazetareve Shqiptare reagon me indinjate ndaj sjelljes fyese dhe komunikimit inkorrekt te kryeministrit Edi Rama me kolegen tone, gazetaren e Tv Klan ne Bruksel,Erisa Zykaj. Refuzimi ndaj pyetjeve te gazetares dhe reagimi i zotit Kryeminister shprehin nje ofendim ne prani te kameres ndaj koleges dhe detyres se saj si gazetare. Unioni i Gazetareve Shqiptare kerkon reagim te kryeministrit dhe ndjese publike ndaj koleges sone. Sjellje te tilla ekspozojne nje marredhenie problematike mes kryeministrit te vendit dhe reportereve te medias kritike ne vend."

OK. Prape, gazetaret duhet te perpiqen te kene takt qe te mos e tregojne hapur fare qe jane vegla politike. Aty eshte zotesia e gazetarit ne cdo vend te botes, te mos ia beje muuu se per cilin krah punon. 

Sido qe ta shohesh, eshte shqetesues fakti qe km-ja as per sy e faqe nuk ka nje raport korrekt me median.  

Sa per pyetjen, po, KM-ja mund te ishte pergjigjur pa reagime dy-lekeshe.  Dhe me nje pergjigje pergjithesuese, per nje ambient pergjithesues.  Nje version "perfundimi i bojkotit te opozites eshte nje hap pozitiv drejt normalizimit te politikes se brendshme."  Kaq, dhe kalonte lumin, apo korridorin e Brukselit. 

S'e mohoj dot qe ajo qe thua eshte zgjidhje me e thjeshte dhe me standarde ne politike, edhe pse Rama s'eshte politikan standard. Por nese gazetarja ka genjyer per ate qe ka degjuar, s'ka per cfare te ndihet e fyer.

Nuk "genjeu."  

Cfare tha Husk: Shqipëria duhet të jetë po aq e arsyeshme dhe konstruktive në jetën e saj politike, sa ç'është dhe në rajon".

Gazetarja tha dicka pak a shume ne te njejtat linja, bile dic me zbutur.  Por edhe sikur te supozojme qe pyetja ishte ne thelb 180 grade ndryshe, nuk justifikon pergjigjen e Kryeministrit.  

"e arsyeshme dhe konstruktive" nuk eshte = me e suksesshme. E arsyeshme dhe konstruktive e ka fjalen per marreveshje midis opozites dhe qeverise, pra i qorton te dyja, ndersa "e suksesshme" e ka vetem per arritjet e qeverise. ka genjyer si dose. klm

Jo vetem qe paska genjyer gazetarja, por i paska luajtur fene. Ne asnje vend nuk thote qe qeveria shqiptare nuk eshte e suksesshme ne punet e brendshme.

Finally, we talked about the need for increased and improved domestic dialogue in Albania. Confrontational politics, boycotts and "the winner takes it all" attitude will not help Albanian citizens. To become a modern mainstream European country, Albania needs to build a culture of compromise-based political dialogue. This creates the optimum framework for delivering tough, but much needed, political reforms. It is of particular importance also in view of the upcoming local elections. Albania should be as constructive and as reasonable in its own political life as it is in the region.

 

Aty eshte zotesia e gazetarit ne cdo vend te botes

smiley O shkaba, o boteshetites e botenjohes namber uan!

Si dhe kot pa lidhje, "inkorrekt" eshte fjale ne shqip tashme?  Ta dime te pakten, te kemi mundesi ta perdorim lirshem ketej e tutje. 

Per ata gazetare qe e kane trurin aq te ngadalte sa nuk i kthejne dot fjalet nga gjuha e huaj ne shqip, edhe "lukrative" eshte fjale shqip. E kam degjuar.

Kjo skena me kete Gazetaren e PD-hit me kujton pUrgjigjet qe jepte Jelcin nga pA diumi dhe Klinton ne sfond nuk mbante te qeshurit .Kur e pyten

" pse qeshte se keshtu ofenohet bs a te qivja Udhet" dha pergjigjen po me te qeshme

" Cfare te beja ? Kur gazetaret pejsnin me mejtim te menjes Jelcin Pirdhte "smiley

Kush u ka mush mendjen ketyre Pelave se jane te zgjuara nje sali Sqap e di dhe Liburnesha Jozefpercke qe ja dhiu mer jahu atij Rumunit smiley

Pyetje ishin ato te Vjollca Vokshit .

" Si  e priti Europa takimin me Ju me suksesorin e gjithe suksesoreve te Europes o i Madherishmi berisha. O yll i samitit . O tu befte Jozefina tye " 

Xake , ti duhet ta kesh njohur " disidentin " e madh , te ndjerin Luto Zyka, baba i kesaj Erises.Ai mo qe la biblioteken e Shkolles Bashkuar e rrrembeu jo automatik por mitroloz per te faruar gjithe ata qe rrezuan ..bustin ..,! 

E po ec e mos u  lut te keshe ..dy e jo nje b..., kur sot i gjejme demokrate safi  pinjolle te  tilla ! 

grava, kur Saluku i permend te jatin Rames e te tjereve ne indinjohemi (me te drejte).

nuk indinjohem his se i thote te verteten , qe hic nuk i takon Salihut tja thote ! 

Ti po thua qe detyrimisht te gjithe femijet jane si prinderit e tyre, ju ngjajne atyre? Apo duhet te marrin persiper fajet e prinderve?

Jo une e di mire qe lepuri e ben bishtin ..sa te babait te vet ! 

Mos para debato me Gjenij se të dërmojnë me pëjetje Grava. Më shumë mba shënim se kanë mejtime të vjera . Pa le kur ndërhyjnë me gjysëm pëjetje - gjysëm sugjerim ...obobo mjer ti smiley

Ishte i vetmi që dollinë e kishte

Pa ngrihej dollia  / theren kurbanët / vardha rakia  / POSHTË Italanët ...smiley) Po ti thoje këtë e kishe hapur tavolinën pa të njohur !

Dhe këtu nuk kish shokë antikomunistë që na  mbante as Is.. që qeshte më shumë se të gjithë . Një natë na arestoi dhe Policia se " prishëm qetsinë publike "  dhe rahmetlliu thosh " Mirë e ka Polici  ku ka Italanë tani " smiley

Lere kocen mënjanë se do rritet dhe ajo . Po një "të vockël " mbase e ka dashur se janë bërë si të plotfuqishëm me pëjetje dërrmuese nga që lexojnë media Pushtet i katërt ...ritet dhe zhvillohet nën kujdesin e sh.Sali smiley

 

24 vite pluralizem dhe akoma i shikoni kundershtaret si armiq.

dhe nje i habitur, me te drejte ngre pyetjen ketu ne ppu: a ekziston evolucioni?

He pra, Edison? Ekziston evolucioni? Ai baba yt shpirteror i quan te gjithe qe i dalin kunder "spiune te ramizit dhe enverit", apo "bijte e eterve", madje, edhe vete azem hajdarin e quajti spiun te ramizit kur s'i lepiu prapanicen. pastaj, kur nuk jane kunder, jane te vlefshem edhe per bashkeqeverisje, si agron duka (duka i krimit, kur i del kunder sales), kastriot islami, lufter xhuveli, etj, etj. 

Duket qe ske lexuar ato qe kam shkruajtur ketu per berishen por i ke copy paste keto lloj komentesh. Gjej naj pun reale se le nam.

I kam lexuar pa flas, robo

Hidh ndonje me copy paste pra. Se vetem kete di te besh.

Ca pyetje i beri mer aman? Gabim ka bere.

Unionit i beri ndonje qik pershtypje qe dje televizionet raportuan direkt nga vendi i ngjarjes se ishte aksidentuar familja e Qim Pekes dhe se vajza e tij ishte shume rende, ndersa ai vete me gjithe gruan kishin demtime te lehta?

Ne fakt doli ndryshe, krejt ndryshe.

Unionit i ben ndonje qik pershtypje qe gjysma e gazetareve punojne ne te zeze, dhe qe te tjeret jane te siguruar me page minimale?

Jo? Po si jo. Si po prisni qe ne si lexues te solidarizohemi me sojin tuj qe ne disa raste shkon deri afer perversitetit.

Shkurt, shoçata palaqo !

Moj ti, duhet ti thuash flm krietarit qe nuk zgjati putren e te kapte per zheleshe perjashta.

 

KM-ja eshte nje fodull i gjate dy metra. I veshur shik, me batuten e rradhes maj gjuhes, por pa piken e thelbit. Eshte mjeshter per te dhene hazerxhevap batuta te tipit "opozita eshte permbytur qe me 23 Qershor". Puna me e mire qe ka bere ne karrieren e vet politike eshte lyerja e pallateve me ngjyra karnavalesh. Kaq.

cu be me ate psikologen te dhoma e fluturave?
 

Keshtu ndodh ne te gjithe boten.

Nji me se merren gazetarucet tane ! Na u ofenua Erisa e Lutos ! Hall shum i rende ky per shqiptaret! Na ra surrati ne shesh ! Gjeni mor ku jane plaget, se i kemi shum shum te renda e mos beni qaqaronet ! 

 

Rendesi ka qe Erisa mos te kete qene e PD-se kur i bente pyetje Marija Kocijançiç-it

A eshte kjo ajo qe pyeste Kocianic ? Kjo eshte me te vertete pa  etike ,perfaqsuese  tipike e gazetarve shqipo .

Ajo eshte.

gjembi , po te gjithe keshtu moj ? 

Po Erisa duhet ti boj kto pytje masi ta relaksi i cik km ...

Mua nuk mu duk si fyerje mospergjigjja direkte. Ja dha pergjigjen gjate fjalimit. Here pas here kur fliste per krimin kthehej nga kjo dhe ngrinte pak zerin. Dmth iu pergjigj ne nje fare menyre. Ishte e kuptueshme.

Une thashe se çfar ishte smiley

Qe kjo Erisa e flet anglishten si lopcare kjo dihet POR ky zdapi jon s'ka nevoje me e ul veten ne keshtu formash se vuuuu njerezit fillojne edhe e krahasojne me sub-nivelin njerezor te shpellarit. 

Mos u pergjigj po ste pelqeu po leri komentet aman. 

Servil i Be'se. 

Ky palloshi shahej vence kur ishte nje opozite, qe kishte dhe nje fare te drejte morali prej opozitari. Tani qe eshte ne puishtet dhe qe vertet i merito te shamet me menyren si qeveris, nuk e bo njeri.

Aureolen qe ta jep pushteti ne shqiperi, nuk ta dhenka asgje.

Ps. thuhet qe pas konferences Rama i kish kendu gazetares, i m too sexy for your question and for my country

hahahahahahhahahahaha, po ku kishte fyerje aty? Nese gazetaria me pyetjen qe beri ja futi kot per se koti, atehere Rama kishte te drejte ti thoshte qe ja ke fut pordhes . Por nese gazetaria i eshte refuruar tamom presidentit te keshillit te Europes, atehere i bie qe me pergjigjen qe Rama i dha, tregon se ai vete nuk e zoteron mire gjehen angleze. Pra thjesht ka bo autogol. Por , ne ate dialog nuk shoh ndonje fyerje. Por per mua fyerja me e madhe eshte qe te punosh per televizionin Klan, nje palo stacion e nje pronari palaco. 

A do te ishte too much trouble nese rama te pergjigjegj:"besoj se keni keqkuptuar ate qe u tha.." ne vend te 'ik meso anglishten njehere .."?

Shiko Alba, une nuk e kam degjuar presidentin e komisionit europian dh nuk di te them nese pyetja e Erises se Klanit qendronte. Por edhe fyerje aty nuk pashe. Nese pyetja e Erises ishte e sakte ne konteksitin e diskutimit te bere atehere mosnjohes i anglishtes ka qene Rama. Fyrje do te ishte sikur ti thoshte "ik mi torollake"! lol

Eshte pergjigje pa klas megjithese ajo qe i tha gazetarja nuk ishte shume larg se vertetes.Arroganca , percmimi , poshterimi i bashkebiseduesit nuk jane shenja fisnikerie.

Me ler te te them qe jam plotesisht dakord me ju.

Une ndoshta e flas anglishten pak me mire se Erisa (sipas rames Erisa eshte rende ne anglisht) e ndoshta pak me keq se rama (helbete shefat flasim rrjedhshem gjithshka e shohin pertej fjaleve, une i ziu mezi shkrova nje PhD ne anglisht, e mezi mora dy nenshteshtetesi te amerikes veriore) po duhet te them si dhe ju qe nuk ishte dhe aq larg ajo qe tha Erisa me ate qe u tha sipas transkriptit ne ate takim.

e cte te them me shume, vec ti bashkohem korit te atyre qe po i thone rames: Balo te hengert tenja, e kishe te keqen brenda!

Fisnikeri rama?! .... https://www.youtube.com/watch?v=zPZXev9Omhg

ne fillim te nuk ta mushte syrin si gazetare kjo erisa, por derisa ka arrit me nervozu palloshin, nje fare intuite gazetareske e paska.

smiley edhe pa dit anglisht

shif kur ti fusi ne testim dhe gazetaret tashi, nuk njef kufi deliri i madheshtisesmiley.

Ne anglisht ka per t'i morre vete ne provim. smiley

As nje gje ska ndodh me. po nuk bohet fortune ne gote jo.

Robit i falet te pakten nje huq. Ky, me sa dime, nuk pi, nuk tymos dhe nuk fornikejt mo lart e poshte. I vetmi huq qe i ka met jane batutat!!!

"Good afternoon. I am glad to have met with Prime Minister Edi Rama here in Brussels today.

Let me start by saying that enlargement remains a strong priority for the European Union. However, as I just conveyed to Prime Minister Rama, every step on the road ahead will bring new responsibilities and more hard work.

Albania is now a candidate for membership of the Union. So we hope and expect that it will intensify its reform efforts. The focus should be on the priorities identified last December. This will establish a solid track record and allow for the next step on the path to accession to be taken. A lot has already been achieved, including on the fight against drug-related crime. However, what is looked for, and what is needed, is implementation across the board.

In our meeting, I praised Prime Minister Rama for the positive role that his country is playing in the Western Balkans. Its commitment to a "zero problem policy with neighbouring countries" is both constructive and exemplary. Its chairing of the South-East European Cooperation Process is another opportunity for Albania to show itself as the archetype of the good neighbour.

I also used this opportunity to commend Albania for its 100% alignment with EU policy in foreign affairs. This is of real significance for the enlargement process, and even more so now given the situation in Ukraine and other common challenges.

Finally, we talked about the need for increased and improved domestic dialogue in Albania. Confrontational politics, boycotts and "the winner takes it all" attitude will not help Albanian citizens. To become a modern mainstream European country, Albania needs to build a culture of compromise-based political dialogue. This creates the optimum framework for delivering tough, but much needed, political reforms. It is of particular importance also in view of the upcoming local elections. Albania should be as constructive and as reasonable in its own political life as it is in the region."

Sipas kesaj qe po lexoj, Rama jo vetem qe nuk e ka fyer, por e paska mbrojtur duke i thene qe nuk e ke kuptuar anglishten e presidentit te komisionit europian. Se ne fakt, pyetja qe ka bere tregon se as me moskuptimin e anglishtesh nuk kishte lidhje. Ishte nje pyetje e pergatitur me pare, mbase derguar nga Sandri me porosi dh ne kete rast e meritonte ndonje fyerje te tipit "fycke". Por Rama ja kurseu torollakes.

Fiks. Kur i falet metes huqin e 7% pse mos tja falesh dhe ket rames.

E si mund ti kerkosh falje kesaj me ate fytyr si buf prefse lapsash!!!Sa per gazetare e din ata qe e kan punsuar se vetem e till nuk mund te jete.

 

ne fakt ajo e top'it eshte me sexy, po me e ftohte e politically correct.

Erisa eshte pak me emocionale dhe kesisoj me njerzore.

Per pamjen e KM-se, ndonje verejtje?

Mbase eshte çeshtje e shikimit te tepert te pornografise; humbet sensi i realitetit ( te pakten persa u perket njerezve normale dhe pamjes se tyre).

KM pamje fare normale e nje njeriu,sa per gazetaren mos o zot te me kujtohet duke pa porno.

Zykaj, kjo gazetare provokuese... smiley Pyetjet e saj vertet e bezdisen Ramen (dukej qarte ne gjuhen truprore), por nuk eshte e thene  qe t'u pergjigjej (te pakten te dytes). Pyetja mbi pershkallezimin e kriminalitetit pa asnje lloj shifre ku te bazohej nuk eshte se meriton pergjigje. Ne mos kerkim faljeje (s'shoh perse), imazhin dhe sjelljen ta kuroje pasi ngjan pak si Shrek i inatosur.

 

 Ah sa i pashpirt eshte arrogantizmi, te zgjidh pune tek e fek!

Ja ke me hile fashizmit!

Ka nje te vertete ne ato qe thote kukan, Ne fakt rama eshte me aktiv ne fushen nderkombtare pasi ndjen gjithnje e me shume pafuqine e tij ne ato te brendshme te vendit, ndihet i huaj ne to, ndaj dhe e ndrron gjithnje e me teper kanalin nga ceshtjet e brenshme, si per tu mos u perballur me deshtimin e tij e arratisur nga realiteti. 

ceshtjet e brendshme -jane si mardheniet e ciftit,  kur ka dashuri ecin mire punet, edhe jashte e edhe brenda 

S'mu duk noi gjo e tmerrshme mu kjo, qe qekan ofendu gazetaria shqiptare!

Biles, kur e lexon shkrimin (dhe titullin) pasi e ke pare videon, kujtohesh edhe nje here per marredhenien e semure qe media shqiptare ka me te verteten.

Dhe kjo si ajo perkthysja para ca kohesh, qe nuk ja perkthente tamam ato qe thoshte. Ska faj ai. Nga mbijne keto qe nuk dine anglisht mire dhe na e acarojne KM. Per t'mire I thote, duhet te vec ne shkolle moj vajze se nuk paske kuptuar gje. Lol

Si thoshka Mero?  si s'reaguan gazetaret kur nje gazetar i po ketij televizioni nuk u fye nga kryeministri,por u qellua me plumb dhe pronari e pushoi vetem se hapi gojen? smiley

Ketu e keni deklaraten e plote te Tusk pas takimit me Ramen

 

Good afternoon. I am glad to have met with Prime Minister Edi Rama here in Brussels today.

 

Let me start by saying that enlargement remains a strong priority for the European Union. However, as I just conveyed to Prime Minister Rama, every step on the road ahead will bring new responsibilities and more hard work.

Albania is now a candidate for membership of the Union. So we hope and expect that it will intensify its reform efforts. The focus should be on the priorities identified last December. This will establish a solid track record and allow for the next step on the path to accession to be taken. A lot has already been achieved, including on the fight against drug-related crime. However, what is looked for, and what is needed, is implementation across the board.

In our meeting, I praised Prime Minister Rama for the positive role that his country is playing in the Western Balkans. Its commitment to a "zero problem policy with neighbouring countries" is both constructive and exemplary. Its chairing of the South-East European Cooperation Process is another opportunity for Albania to show itself as the archetype of the good neighbour.

I also used this opportunity to commend Albania for its 100% alignment with EU policy in foreign affairs. This is of real significance for the enlargement process, and even more so now given the situation in Ukraine and other common challenges.

Finally, we talked about the need for increased and improved domestic dialogue in Albania. Confrontational politics, boycotts and "the winner takes it all" attitude will not help Albanian citizens. To become a modern mainstream European country, Albania needs to build a culture of compromise-based political dialogue. This creates the optimum framework for delivering tough, but much needed, political reforms. It is of particular importance also in view of the upcoming local elections. Albania should be as constructive and as reasonable in its own political life as it is in the region.

Art, per mua -plliz- perktheje me dy fjale. 

Flm i nderuar, prandaj nuk futem tek Translati/Perkthimi elektronik, se te duhet ta perkthesh edhe nje here shqip-shqip. 

Ne sinteze, keto tha Zykaj, pamvaresisht spinit te lehte provokues (normale kjo per nje gazetar(e)). Tek pararagrafi i fundit jane pikerisht keto pikat qe pengojne Shqiperine per t'u anetaresuar ne BE. 

Tani dihet qe kryeministri e ka sjelljen snob dhe sidomos me kete qe e flet anglishten cope cope. ka disa gjera qe jane bere bashke prejardhja e kryeministrit, familje e arsimuar, kane qene gjithmone te privilegjuar, kapadailleku qe i vjen nga pjesa vlonjate....

per sa kohe qe ne shqiperi konsiderohet problem e folura bukur e anglishtes dhe jo e shqipes ,pozicionimi yne midis aqdis-abebes dhe mogadishut eshte  i  garantuar!

shqiptaro eshte problem se nuk merresh vesh shqip as ne bruksel e as ne nje vend. Ke te besh me njerez qe transmetojne lajmin nga qendra e Evropes dhe anglishtja eshte minimumi qe nje gazetar duhet te dije. me shqipen tende e time as ne kosove smerresh vesh tamam. qao

po jo mo bregoresmiley,se nuk tha njeri te mos dine anglisht apo kinezce,po te shqetesohen me shume per shqipen e tyre te cunguar sesa per gjuhen e ''frengut''!

ai  hollandi si ja ben atje i ziu ! lere merkeli pastaj!

te gjithe udheheqesit kur flasin perpara gazetareve flasin ne gjuhen e tyre.

jo po ta bejne si sala me berluskonin!

kjo ideja feminore qe kush flet gjuhe te huaja eshte i zgjut vetem tek ne pi uje. gjuhet e huaja jane te detyrueshme per teknokratet,ndersa poltikanet e rangut te larte e kane per ofendim te japin konferenca shtypi ne anglisht,te pakten ne evrope,sepse konsiderohesh menjehere si nga sri-lanka apo sierra-leonesmiley

Mire apo keq gazetars ashtu ja ka kapur antena dhe ashtu pyeti ... po ky c'pati qe iu pergjigj ne ate menyre me fodullek ... sikur kushedi se cfare eshte! Po KM i Shqiperise eshte....!!

Si u la mo ? Ja kërkoi Rama koces apo akoma ?

Me fal pse Japonez eshte Rama? 

Xake, ja dhe nje e re  nga ky gallofi Rama, qe nuk ka lidhje me ja kerkoi a sja kerkoi se ate problem e ka patur te profesionit ai por une vec per ate nuk e shaj...! Vec une nuk kam bere asnje ..fatkeqe..

   Sot ky njeri i djallezuar ne pakufi, ky individualist i paarrire, qe mendon vetem per famen e vet,  per prapanicen  e vet , per te mbetur ne qender te vemendjes ( sa te jete e mundur) te nderkombetareve e vecanerisht te amerikaneve, organizoi ne Tirane ne cilesine e nikoqirit, ( ky nikoqir ore !!?) me shpenzimet e te mjereve shqiptare, nje samit Ballkanas, kunder ISIS ! Dhe e celi po ky , duke i dhene vlera maksimale inisjatives ( te tij por fliste si Lipja  per ...belul gjeraqinen.

   Ne vend qe ne cdo rast te ketkoje e te thithe pare per kete popull ben rrush e kumbulla edhe per ca te marrosur " islamiste " , te cileve u ka marre koka ere sa artijne e presin koka.Ata me rrugen qe kane zene ne te ...semave do vene po ky, c' hu gomari kerkon, qe shpenzon per atje ku arin e xhevahiret i thithin ..Te tjere? E donin kete samit, po te hidhnin paret dhe bujurr,  se ne si shtet nuk kemi pse perzihemi e angazhohemi ne gjera qe sjemi pjes e tyre.Ky na fut per nam te vet, personal! 

Nuk shikon qe po zien gjithandej se koka e laboratorit te droges po del ai qe na i rane ne qafe si i zoti fluturakes mbi Beograd ..! 

Degjome mua se e kam vec per te miren se  nuk duhet pritur me nga ky asnje sekonde! 

Ajo eshte shume e shemtuar per ti kerkuar ndjese. Dava shkarravine, na bente dhe si patriote pale para ca kohesh duke i kerkuar llogari nje bjondeje te eu. Kokrra katunares per te bere per te vjellë. 

smiley

I nderuar .

Unë dhe tek tjetra e lash për gjysëm . Psh ishte një kohë që i shihnin të keqen tek çorapet .Tani është një kohë e NJËJTË që e dallojnë nga samitet smiley Të kësaj Natyre gjënden pambarim .

Por asnjë pritshmëri smiley askujt nuk i kam lexuar që t'ja vlejë përveç thirrjeve ngazëllyese ..të mendojë për Popullin ..të risë të ardhurat ..të ngrejë rrogat ..të fusë Saliun në burg ..e me rradhë.. pa munguar edhe Muuuuuuu-të e Lopëve me " se minimumi jetik zotrie " dhe  tek të gjithë kuptohet argumenti bazë

Të mbyllë Gropat e Halesë Morale Ekonomike e Financiare që ka lënë Klani Hajdut e krimnal Berisha .

Sikur vetëm një të ketë , në një fushë ,ca që quhen ballafaqime me argumente , si psh sa para kishte në dispozicion , sa mundësi kishte dhe sa bëri ...e po eh ja një Pritshmëri .Nga Ju i nderuar përveç një kritike tepër racionale për Min e Bujqësisë me rastin e përmbytjeve ( fonde dhe kohë ) që nuk i shfrytëoi për parandalimin ose minimizimin e fatkeqësisë natyrore -njerzore , unë vet nuk të kam lexuar asnjë rrersht si argument për pritshmëritë .smiley

Rama jo vetëm si Post por edhe si Individ ashtu si kushdo është gjëja më e lehtë për ta bërë COPË -COPË .

Por  mendimi im është se përveç dy vjetëve 2000-2002 dhe këto Vite tani me prirje për tu forcuar , në Shqipëri nuk ka pas Ekzekutiv por Llafazanë e Hajdutë në krye .

dhe gazetare që pëjesën smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).