Këta jane 5 pilotët elitë të Forcave të Armatosura shqiptare, tani mbetur 4 pas vdekjes së Major Sokol Fekës (i pari majtas). Rroga e tyre është rreth 53,000 lekë në muaj. Për njerëz që i shërbejnë Atdheut dhe rrezikojnë jetën në misione, ky shpërblim më duket si një fyerje. Ndërsa vallja që politikanët hodhën pas ngjarjes, tregon ç'kafshë kanë zënë vend në Kuvend. 

Ky postim nuk ka qëllim të justifikojë pjesmarrjen në trafik droge, por më lë një shije të hidhur sesi pas ngjarjes së javës së kaluar, u tha gjithçka e zezë për të ndjerin dhe u bënë shumë pyetje mbi rekrutuesit e tij të mundshëm. Por më duket se i pari rekrutues është skamja. Ky pilot elitar jetonte me qira në periferi, dhe nuk kishte asnjë qindarkë të ruajtur. 

A nuk duan fëmijët e këtyre pilotëve lodra, pushime, veshje? Nuk meriton kjo elitë një jetesë dinjitoze? Si mundet që ushtaraku i lartë të blejë ushqime me listë? Në çdo vend të respektueshëm të botës këta do të ishin profesionistë të paguar denjësisht, me kujdes të veçantë për shërbimin e veçantë që ofrojnë për vendin. Ndërsa tek ne paguhen më keq se truprojat e deputetëve kokëmishi, dhe ky problem i turpshëm, as shihet, as flitet, as bën përshtypje. Pyetja që më bezdis është Pse shteti nuk jep dot me shume per nje grup te vogel pilotesh e ushtarakësh të tjerë, por jep nga 200,000+ per 140 deputete shumica e te cileve sherbejne si mendere per te ngrohur karrike?

O balo të hëngërt tënja se e ke të keqen brenda.

128 Komente

Ajo qe me cudit mua ti Blendi, eshte qe perse keto pilotet, kur e kane rrogen te pamjaftueshme nuk merren me pune te tjera te dyta si mekanik, bojaxhi, vreshtar , kamarier apo ku e di une, po shkojne direkt e shperndajne droge ne Maroc? Se une kujtoja se vetem Grava ngrihej deri ne ate lartesi mendimi qe thoshte "ky eshte djale trim dhe punedashes" po ju me duket se paskeni rrjedhur te gjithe, me fal per shprehjen.

Ndoshta ne kemi rrjedhur te gjithe, por une doja t'i ndaja gjerat. Po mundohem te fokusohem ne faktin qe pilotet elite paguhen 53,000 leke ne muaj, ndersa deputetet, aspak elite, paguhen 200,000 e kusur. 

Shume prej  ketyre piloteve bejne pune te dyta, se nuk mbeti t'ua kujtojme ne te Peshku se duhet te sjellin ne shtepi per femijet e tyre. Bejne pedagogun, bejne hidraulikun, shoferin. Por kjo nuk ndryshon faktin qe rroga e tyre e pare, per graden MAJOR eshte 53,000 leke te pamjaftueshme per te bere nje jete njeriu. 

Pra te lutem, mos u ngaterro. I bejne punet e dyta, pyetja eshte, c'po bejme ne (shteti) per ta?

 

 

Blend, une do ta kuptoja kete pyetjen tende me shtet per nje gjimnazist qe vdes nga droga ne spital, per femije te abuzuar, pleq pa mbeshtetje apo handikape, por per nje pilot elite te Min. se Mbrotjes qe merr vetem 53.000 leke ne muaj!!!

Ky ketu eshte vend pune. E do, punon; se do, parakalo. Une kam shoke ketu shqiptare qe kane qene pilote atje, s'u dilte, iken. Njeri puno ketu per Air Canada dhe eshte boss. Tjetri eshte ne Boston puno security guard. Pune fati, po as nuk vodhen, as nuk vrane, as nuk transportuan droge me helicopter. Se pastaj po u futem ne diskutime qe edhe Pablo Escobar vinte nga nje familje e varfer, trime dhe e papune nuk na del mire hesapi ne te tjereve (qindra miliona te tjereve) qe vijme po nga familje te varfra, jo trime dhe qe e kemi kap nga nje pune ku punojme si qen.

Ah, me qe ra llafi ke qeni. Po me behet qejfi qe ky robi vdiq si qen dhe e trajtuan si qen edhe pas vdekjes. I'm sorry. Se po ti ecte mire puna ketij dhe te behej bos, bosllikun e atij do e paguanim me gjakun e femijeve tane.

Ja si trajtohen zakonisht keta plehra pas vdekjes. Dhe ky eshte Mbreti i Droges. Pablo dora vete

Une jam i prirur ta shoh me ndryshe. Nuk eshte aq kollaj, "s'e do punen, parakolo", se nuk ikin dot te gjithe ne Kanada. Ti e trajton ne sensin, secili per vete, dog eat dog. Por une po them se trajtimi financiar i kesaj elite ushtarake eshte i padenje, dhe i pajustifikuar.
Shikoi rrogat e kokelopeve qe ngrohin karriget e Kuvendit te Shqiperise per perspektive.

Jo Blend, nuk e trajtoj ne dog it dog, po e trajtoj ne sensin e konkurences ne nje bote te lire.Pra nuk mund te pranosh vendin e punes, dhe pastaj te thush qe une edhe do vjedh nga fabrika se nuk me del rroga, se ky eshte mentalitet socialist, ku ti nuk kishe opsione te tjera. 

Kjo teoria e rrogave te krahasuara pastaj eshte qesharake. I vetmi krahasim i ndershem mund te ishte raporti i rrogave pilot-deputet ne Shqiperi dhe ne Maqedoni, Kroaci Greqi dhe Itali te themi. Dhe mos u ngaterro me Ameriken apo Arabine Saudite te lutem.

Sa per kete problemin tjeter te rrogave te deputeteve te korrupotuar, ti si mendon qe te zgjidhet. Me te njejten llogjike te ngritjes edhe me shume te rrogave mbase? Apo kjo nuk funksionon per deputetet? Dhe sa eshte niveli maksimal i ngritjes se rroges ku niveli teorik i korrupsionit duhet te jete zero? 

Me kupton besoj qe po ti shtroj keto pyetje si gazetar qe je, pa ndonje ngjyrim personal nga brenda, se vertet e respektoj punen qe ben.

sa eshte niveli maksimal i ngritjes se rroges ku niveli teorik i korrupsionit duhet te jete zero? 

 pytje si kto te bojn me dash me qen edhe i her grad student.

ose edhe post doc me 35K a year, ne naj qytez universitare me 15 mije banore, me campus me ndertesa guri dhe citate te gdhendme mbi portale. 4/5 e jetes: librari-kafeteri-apartament shkolle. yll. 

Bravo Blendi .

ps. Te ndjek te oranews ndonjeher , me pelqejne tematikat qe zgjedh

Blendi ! Qe diskutoni per problemin social kuptohet lehtë ose me sakt eshte afërmendsh. Po te jap nje fakt nga " brenda" dhe Nese do verifikoje . 

Ke kjo fotoja Jane 5 cuna qe me leket e shtetit Jane ne trajnim ne bazen ushtarake ne.....Itali.

Ai i pari djathtas ishte piloti i presidentit dhe spranon te pilotoj me se do rrogen e madhe. Kurse i treti ka bere te njejten pune ne 2003 dhe ka bere nje 2-3 rruge me mall . Po me helikopter dhe me pas vdiq me kancer. Nje tjeter eshte ne Amerik. Dhe ajo puna e varfllikut dhe e rroges is pak e nderlikuar ne raport me profesionin . Sepse kta miqte i bejne llogarite me lapsin e pilotave te huaj dhe duan rrogen e ketyre ketej .

Nuk mund te justifikohesh me rrogen apo dicka tjeter sepse si jan rrogat e tjera ne propocion me profesionet ? Nuk me duket me vend ky Lloj gjykymi qe behet nga disa syresh. Se eshte zgjidhja e cdo kujt te bej zgjedhjen e vete ne jete. Ne se do te jap dhe rastnin e nje gazetari te njohur ne Shqipri qe punoj nja 6 muaj me mall ne zvicer dhe bleu nje Shtepi . Nejse por s me duket rast diskutimi apo heroizimimi i personazhit ne fjale . Se nese flasim per rrogat te siguroj se ka dhe me keq se ky qe veproi ne kete menyre.

dikur rrjeshtoheshin sipas dekuratave,  por keta qenkan rrjeshtuar sipas gjatesise...

o Blendi, kush nuk do te donte nje rroge me dinjitoze..?  edhe mesuesit, edhe mjeket, edhe nenpunesit e profileve te ndryshme ne administraten shteterore, edhe ......pastruesit e rrugeve e te plehreve etj etj, sepse  te gjithe paguhen shume me pak per  punen qe bejne!  

por  nuk eshte llogjike kjo qe: nuk mjafotn rroga  dhe do ta kompesojme  me nje pune kriminale, ose korruptive..  eshte nje justifikim, cheap,  mendjelehte!

Kjo qasje, e ka rrogen e vogel, prandaj vjedh, grabit, merr rryshfet, ben trafik drogash, kurvash, etj eshte fyerje per te gjithe ata njerez te varfer qe nuk i bejne ato gjynahe qe permenda me lart. Eshte gjithashtu nje tregues i trishte i menyres se cuditshme si mendojne shqipot ne pergjithesi per ligjin dhe ligjshmerine. 

Nuk u la llaf pa thene per kete te ndjerin. U be cdo spekullim i mundshem, edhe kurvaret, ne kuptimin e dyte, u bene moral. Vetem per nje realitet te trishte, ku elita e ushtrise merr rroge qesharake, nuk u fol.

Une nuk mendoj per asnje sekonde se te besh trafik droge eshte ok. Po qe se e mbajme mendimin aty, s'kemi menduar hicmosgje. Por te mbash vetem kete qendrimin "Turp t'i vije se turperoi Shqiponjen", dhe te mos thuash ASNJE FJALE per pagat e ushtarakeve eshte po aq pabesi dhe driteshkurtesi, ne mendimin tim.

PS. Ketij as ngushellime nuk i cuan. Sikur vdiq nje qen ne Spanje.

 

 

Je ne vete? 

Kujt po i rruhet per Shqiponjen? Mua jo nje here. 

Por ai ishte trafikant droge, kete ta mbaje aty ku eshte. Dhe qasja jote eshte shokuese per nje njeri te rritur, dhe me sa me kujtohet, prind. 

Prit, prit, te te rriten e ta shikosh sa qejf do keshe te shkosh per ngushellim ne xhenaze narkotrafikantesh "killed in action". 

Rroga e ulet si argument eshte fyerje per ata qe rrojne ngushte por nuk behen as pimps, as hajdute dhe as trafikante. 

shume me ke cudit ti Blendo me kete "entry".

Mrroklla, nuk ma ke kapur fare frekuencen. Une po flas per nje problem qe ekziston, pamvarsisht nese Sokol Feka do ishte marre me trafik, apo me  shitje xhinsesh ne treg.

Ah, une nuk ta paskam kap frekuencen ty. 

That's nice. 

E lejme ketu. Po mos ta kishe mchef frekuencen kaq mire ti me kontekst te rreme, ku vetem Gjin Gjoni i paarrestuar mungon ne tabllo, noshta e kisha nok edhe une at' frekuence. 

Uroj qe ti t'ma kesh kap ku e kisha une. Ti, dhe kush m'lexoi. 

 

Blendi, niveli i rrogave ne Shqiperi eshte ai qe eshte dhe cdo nivel punonjesi mund te pretendoje per rroga me te mira, dhe kjo eshte njerezore dhe normale. E kunderta do ishte e cuditshme. Deri ketu jam me ty. Por te marresh ne mbrojtje nje trafikant droge duke thene se ai kishte rroge mjerane dhe se meritonte rroge shume me te larte, ketu nuk mund te jem dakort me ty. Edhe me pergjithesimin se parlamentaret jane koketule apo te trashe qe nuk meritojne rrogen qe marrin, edhe per kete nuk jam dakort. Ti me nje te rene te lapsit i ke prere te gjithe ne nje rang. Atehere edhe une mund te them se gazetaret koketrashe dhe mendjelehte dhe matrapaze nuk meritojne ato paga qe marrin andej kendej por duhen paguar me mire. Kjo nuk eshte as gazetari dhe as ndjeshmeri sociale per njerezit. Rrogat jane ato qe jane ne cdo sektor, te uleta apo te larta ky eshte realiteti ekonomik sot ne Shqiperi. Trafikanti i droges ka vetem nje emer: Trafikant Droge, dhe une nuk e marr dot as ne mbrojtje dhe as me vjen keq per rrogen e tij dhe kolegeve te tij. Keto jane zgjedhjet qe bejne njerezit ne jete. Trafiku i droges ishte zgjedhja e tij. Sentimentalizimi social ketu nuk me duket se ka vend.

 

 

PS. Ketij as ngushellime nuk i cuan. Sikur vdiq nje qen ne Spanje.

O blendi te ka bere vaki te mendosh se rahmetlliu vdiq duke kryer krim?

Turp i madh te paguhen aq, akoma me turp qe ky eshte nje profesion a priori i lakmueshem siç mund te jene edhe punet tjera ne sektorin publik. Individual apo i organizuar, krimi i bere ne mos prej tij, do behej nga dikush tjeter per arsye te ndryshme personale. Qe nga Napoleon Bonaparti deri ne Greqine e post-juntas dhe Turqine e para 2000-it, lufta e korrupsionit eshte bere duke rritur rrogat e nepunesve civile. Kjo eshte e vetmja rruge, testimet e numerta (nga kush?) dhe zhurma mediatike jane akte pafuqie meqe nuk arrihet. 

Perqendrimi te personi pastaj largon ne menyre naive dhe te pandershme vemendjen te shteti dhe papergjegjesia e treguar. 

Dua gjithashtu te shtoj qe sikur ky trafikant droge, e perseris TRAFIKANT, te mos e kishte gjetur belane ne rrepirat e Spanjes, por te ishte arrestuar dhe denuar, gjithe keto detaje prekese per te dhe rrogen e tij nuk do i kishim degjuar. 

Nje popull feminor si ne, magjepset nga vdekja.

P.s.

Policia te survejoje ata te kater te tjeret, sepse shtegu drejt TRAFIKIMIT te droges po na dilka si nje shteg i pashmangshem per rrogetaret e vegjel por me patente mjeti fluturues.

Ke te drejte. Ndoshta nuk do ishim marre me kete ceshtje nese nuk do ishte per vdekjen e tij. Por une NUK po mundohem te justifikoj trafikun e droges. Le ta leme menjane per nje sekonde te vetme.

Paga prej 53,000 lekesh e 5 piloteve me te mire ne vend, nuk te ben asnje pershtypje? 

Asnji pershtypje nuk me bon ajo rroge. Asnji! 

P.s. 

Sa eshte rroga mesatare e nje personi me nje arsimim/kualifikim te perafert? Sa vjet do qe te behesh pilot alikopteri? 

Dhe pse, meqe Shqipnia ka nevoje vetem per 5 pilote dhe 4 kapitene nedetseje, dhe per 2000 oficere artilerie me te njejten grade dhe kualifikim, mu dashka te me shkoje shurra poshte mua per keta "celebrities"? 

Do u beje pershtypje kur bie fjala te kene ndonje te aferm, llafi qe bie, ne nje aksident kritik, dhe keta pilotat psh te thone qe e di si eshte puna nuk kam pse rrezikoj jeten te shkoj te sjell ata ne spital ne tr. Ne fund te fundit vete deshen me bo aksident.

Kjo osht llogjika e njishave qe na cajne tarravelen ketu.

kjo ndodh per faktin se ne shqiperi ushtria konsiderohet si nje ''mbeturine'' komuniste dhe per pasoje shume i kane edhe aq!

ushtria eshte nje nga elementet kryesore te shtetit(ne bote ), dhe trajtimi i tyre eshte ne nivelet me te larta te administrates, ndersa tek ne trajtohen si pastrueset e komunales.

kur nje pilot me grade te larte,nuk blen dot shtepi dhe nuk siguron kushtet elemtare ,jo vend i nato-s,por as i bashkimit afrikan nuk i thua dot!

Sa missione me helicopter bejne ne vit keta per mbrotjen/sherbimin e popullit?! Kur t'u ngrihen rrogat doktorave qe kane ne dore jete njetezish atehere kalojme tek keto majorat. 

Moza, doktoret vertet e kane te ulet rrogen qe ju jep shteti, por mos haro se te semuret e farefisi i tyre i respektojne duke ju dhene bakshishe e dhurata (nuk po marr rastin kur doktoret e kerkojne vete paradhenje). Gjithashtu, doktoret shfrytezojne edhe kohen e lire per te bere po ate pune qe bejne edhe ne shtet duke marre para te tjera. Ndersa ky majori pilot me vetem 53 mije leke ne muaj !!!!!!! Ah po sikur te kishte mundesi te perdorte here pas here helikopterin e punes per sherbime private dakort, por ja qe nuk eshte e mundur. Nese eshte e vertete qe rrogat e ushtarakeve tane jane kaq te ulta, kjo perben nje krim me dashje dhe qeveria e rilindjes duhet ta ndryshoje urgjentisht.  

ore nga njera ane Blendi ka te drejte. 

Ky nuk u be pilot qe te behej trafikant. Po flasim per njerez konkrete me halle e probleme. Edhe oferta per kete pune i ka ardhe e studiuar. Gjuhen njerezit ne nevoje, ata qe kane humbur shpresen e besimin ne jete. Ca duhet ti ndodhte me ketij qe te merrte nje vendim te tille? Morem vesh qe ishte komplet i paafte per "to get the shit together" ne jeten e tij.

Pse nuk bejne te njejten gje mjektet ne shqiperi? Mos jane ata me te mire se ky major, kur u fusin hallexhinjve duart neper xhepa? Apo mjafton qe te lajme lveret ne shpi dhe jemi ne rregull me boten?

Pse gjithe vendet e Natos i trajtojne ushtaraket e tyre? Per nje arsye te thjeshte qe te ulin mundesine qe ata te tentohen dhe "te devijojne". Ne fund te fundit ata ishin vetem 5 pilote dhe tani 4, dmth kaq eshte tkurrur forca jone ushtarake elite (aviatoret konsiderohen elite e ushtrise) dhe nuk paska 5 apartamente per kaq persona, nuk ka nje page me dinjitoze? Kur paguhen lloj lloj legenash ne Parlament me te kaluara e te tashme skandaloze.

Blendi ka shume te drejte per problemin, por koha dhe vendi per trajtimin e tij eshte shume spekulativ. Te gjithe mbase do kishim rene dakort sikur Blendi te kishte bere nje shkrim nje muaj perpara per eliten e ushtrise qe nuk kane rroga dinjitoze, specialiste ne udhekryq, ushtarake te larte qe i heqin nga puna se shkuan per peshk ne orar te punes nderkohe qe ambasada amerikane thote qe jane harxhuar miliona dollare per t'i trajnuar etj. Por fakti qe ketu shtrohet problemi sikur po nuk i ushqyem mire keto ujq, ata kane plotesisht te drejte te na hane doren, sikur nuk shkon. Them une xhanem, me ate mentalitetin e ketushem. Po mbase ne Shqiperine post-rilindase, kjo eshte e drejte e legjitimuar publikisht.

jo koha dhe vendi eshte mese i pershtatshem, kur do bejne ndonjehere analize keta?

Asnjeri nuk kujtohet!! Po sa kemi si puna e ketij ne polici te shtetit psh? Si puna e atyre qe lajmerojne kriminelet, qe lene Stresin te hidhet nga kati 2, qe lirojne kriminelet?

Ne ate vend te gjithe e kane nje cmim, sidomos kur jetojne ne skamje dhe i vetmi model qe njohin eshte ai i vjedhjes, korrupsionit e krimit.

PF, me lejo te te kujtoj sesi edhe shoqerite me te perparuara (kam ndermend SHBA-te) kur ndodhin ngjarje te renda bejne nje analize, dhe pastaj LIGJE TE REJA, qe marrin emrat e viktimave.

Lindberghs Law, Kristen's Law... etj etj

      Blendi me lejo te ta kujtoj edhe njehere opinionin tim se ky robi nuk eshte viktime po kOntrabandist qe transporton droge me helikopter nga nje kontinent ne tjetrin. Po nuk rame dakort ne kete pike cdo diskutim tjeter eshte thjesht i pabazuar ne te njejtin sistem referimi vlerash ndaj dhe i pakuptimte   

PF, me lejo te te them se nuk po bej fjale per kete robin. E kam shkruar qe ne krye, nuk kam qellim te justifikoj kontrabanden. Referenca ishte per te thene, qe ngjarjet mund te jene mundesi e mire per te bere ndryshime. E nuk ka pse ndryshimet dhe diskutimet t'i bejme vetem ne mungese te ngjarjeve, sic sugjeroje me siper. Per kete ta dhashe shembullin e ShBA-se, jo per te thene se ky ishte viktime. Te mos mbesim peng i zgjedhjes se gabuar qe beri ky, dhe me kete sebep te mos shohim problemin per te cilin po flas.

Nuk besoj se eshte varferia ajo qe e ka shtyre drejt kesaj pune..por mundesia qe kishte, posti, detyra qe bente. Si cdo kush ne Shqiperi qe ka nje post te vecante dhe e shfrytezon per te mirat materiale per veten dhe familjen e tij. Nuk duhet te bejme paqe me keta lloj njerezish edhe atehere kur vdekja u troket ne dere. Njeriu i sherben vetes, komunititet, vendit te tij dhe duhet te ndihet krenar per ate qe eshte dhe per ate qe ben. Asgje nuk do marri me vete kur te iki nga kjo bote, por ama e rendesishme eshte emri qe ai le pas. 

Pilotet kane rroge shume te mire kur krahasojme profesione te tjera. Mos harrojme dietat, transportin falas, normen e ushqimit me te mire qe ekziston ne ushtrine tone, shtesa sipas perkatesise se grades, shperblimin e fundvitit e sa e sa te tjera koncesione.

Le te rrime shtrembur e te flasim drejt; te jesh pilot eshte nga privilegjet ushtarake ku shteti investon me vite te tera, por njeriu kurre nuk mjaftohet smiley

Nuk i kane me keto privilegjet sic i kane pasur. Ua kane shkurtuar. Dhe nese e krahason me profesione te tjera bej kujdes. Ishin vetem 5 vete ne 3 milione qe bejne kete pune ne kete nivel dhe mbajne kete grade ne Shqiperi. Tani jane kater.

Pastaj me e bukra e farses eshte se nuk late me pa e share ket. Ndersa per ndonje verremli qe sla me pa vjedhe e pa u marre me lloj lloj pislliqesh, boni si rob zoti.

Mos te rrime e ti kthehemi arkivit te peshkit be none.

Mos deshe ta dekorojne gje per veshtiresi pune meqe ra ne krye te detyres?! Se besoj ta kete sha njeri ashtu sic thu ti, po as sympathy skane pse shprehin ama. 

Me duket se tema nuk eshte per simpati? Tema eshte per nje problem qe qendron sot e gjithe diten.

Ky problem qendron per t'gjithe atje. Jo vec per 5 majors qe Po mos kish ndodh kjo Blendi as do e kish sjelle si teme shqetesuese ketu. Jeta prape do vazhdonte. Per ato deputetet qe ngrohin karriket atje dhe marrin rroga 2milion njerezit le te ndergjegjsohen dhe te ngrene zerin per te gjithe. Ka shume profile pune qe nuk paguhen aq sa duhet. Nga t'u kapesh e si t'u leshosh ne toke mos vriteni ju. Cope cope ngado te hedhesh veshtrimin. 

po ta rrugolljne pra nga me e thjeshta.

Ti japin dinjitet njehere atyre 200 ushtarakeve qe kan njel.

Pastaj Policit,Mjekut, pastaj arsimtarit etj. 

Nese donte pare me teper mund te dilte ne lirim e te behej pilot privat .rrogat jane keto qe jane ushtaraket I dine perpara se te bejne betimin ushtarak.nese nuk iu pelqejne nuk duhet ti bashkohen ushtrise nese pranojne duhet te permbushin detyrimet qe rrjedhin prej betimit ushtarak.

te cila kompani? te ato shqiptaret qe nuk te japin rrogen? Apo te vinte ne amerike a canada? Po me ca te vinte?

Ore moraliste, e merrni vesh qe ai ishte kazus i deshperuar. Ai do e bente ate qe beri se aq kishte munci te bente per veten e vet, numeronte qindarkat ne fun te mujit.

Po strukturat e ushtrise se NATOS, pse hanin bare? Po ministresha ku i kishte syte?

Ne amerike ka plot ish pilote shqiptare qe ngasin kamione korrin barin e lendinave hidraulike bojaxhinj etj.nga ata 1.5 milione emigrante shumica bejne pune te ndercme poshte arsimit e inteligjences se tyre.tregetia e droges nuk eshte per ata qe duan te shpetojne nga varferia po per ata qe duan te pasurohen brenda nates .ushtaraku eshte njeriu me I besuar I kombit e duhet te sillet sipas nje kodi moral te larte te cilin nuk duhet ta thyeje ne asnje rrethane per asnje arsye.detyra nderi atdheu eshte motoja e ushtarakut.

Amon mer se ska gje me te shpifme se shqiptari kokcepsh i amerikes qe i jep mend nje fakiri nga tepelena per epersine e etikes se punes anglosaksone dhe adam smithin. Trego qe kocepshi kokcepsh ngel edhe ne mes te manhatanit ta cosh. Vdes me u hap icik bythe shqiptari, vdes, maro, per ate moment jeton dhe ka per te permend jo adam smithin, po dhe keynes dhe shkollen ekononomike te univ te cikagos per ti dhine argumentit te vet icik shkelqim prej fënde. O kllufa, se kan te gjith mundesine te vijne ne shba apo itali bie fjala. 

per ata cunat e xhihadit ne Paris u tha qe ishin te margjinalizuar, te varfer, te pa shkolluar...dhe kjo lujati rrol per ti shtyre te benin ate qe bene. 

ndryshimi i te majtes me te djathen nuk eshte vetem ne politikat ekonomike. Ne thelb ndryshimi eshte filozofik.

E majta beson qe njeriu ne natyre eshte i mire por jane institucionet qe e bejne te keq. (prona private, etc etc.) E majta beson se duke ndryshuar/permiresuar institucionet (zhdukja e prones private) e keqja e njeriut do te zhduket. Per te majten njeriu eshte i shenjte.

E djathta mendon se njeriu eshte i keq (egocentris, i prirur per ta abuzuar pushtetin, etc) dhe i pariparueshem. E djathta te keqen e sheh te njeriu dhe jo te institucionet. Per te djathten institucionet qe garantojne stabilitet jane te shenjta.

Blendi eshte i majte...te keqen e gjen te rroga e ulet.  

  

Po te baraztunduarit çfar mendojne?

 

I LIRË
Disa thonë jemi të djathtë,
ca të tjerë thonë të majtë,
disa thonë se jemi centristë,
djathtas e majtas ekstremistë,
........................... rozë, blu a jeshil...
Unë nuk jam as do të jemë,
i majtë, i djathë, cdo lloj ngjyre,
dua të jemë si një zog i lirë,
të fluturoj në të kaltrin qiell...
...................................... me krahët e mi...
Xh G

kto pi north amrike jon mo katolik se papa...

Duke e heq emrin e ketij fare nga muhabeti, duket e pabesueshme qe keta pilote te kene keto paga. Po Natja i di keto urneke? Apo cqt thote, buono per Albania. 

Blendi te Uroj per kendveshtrimin e mprehte te problemit .Krahasimi Juaj sidomos me Deputetet qe jane shkaktari i kesaj fatkeqesie , eshte me se i Vlere dhe me kembe ne Toke . Ndoshta ja vlente edhe me llapaqenet e Mjeksise me tituj mender Dr . qe jane ngritur si zogori per " pagesa mer jahu "

Shumica ketu flasin ne baze te "ndjenjave " sepse nuk e kuptojne Dot se cfare eshte nje PILOT .Po qe per pordhe i ke te paret qe nalizojne goditjen e Kullave ne NY dhe kete nuk eshte nevoja ta analizosh !!!!!!!

Kaq duhet te shkojne neper mend keta krahsuesit me mullar kashte e ngares traktori ose garus makinash , kush eshte me i shpejti " parakalo " Humori dhe emocionet kane arsye por jo ne kete rast !

Qenedrimi ndaj vepres se tij si Trafikant Droge u be .U be dhe u Tejkalua si zakonisht nga felliqsirat e Parlamentit qe shtypin me byth si nja 200 mije lek ne muaj . Asnje nuk lexova qe te thonte "sa mire qe trafikonte droge " .Por te gjithe te arsyeshmit ngrinin Perse ?

Dhe nje shpjegim PERSE-je eshte dhe ky kendveshtrimi Juaj . Duke mos qene e mjaftueshme kjo " PERSE "Juaja pasi ka edhe shume elemente te tjere si shthurja Totale qe ju be Moralit te Ushtarakut , mbetem i mendimit se keni prekur nje Pike mbi I

Respekte edhe sepse shoqeri e mendime te perparuara ecin perpara gjithmone mbi PSE

Ky paska patur kunatin ne burg per trafik droge .nashi nuk po sugjeroj qe te kthehemi ne kohe te dulles ku te mbahen njerezit pergjegjes per veprimet e kuneterve po kur behet fjale per vetem 5 vete ne 3 milione banore te cileve iu besohet maqineri 12 milione euro copa dikush duhet tua hetoje background e tyre me mire se kaq.

Ne Albanie ka bosa droge qe kane bere burg, kane nderruar identitetin (megjithse i njef gjysma e Tirones), e sot jane super bosa te nerum.

He pra kjo toleranca ndaj se keqes po na mban prapa.nuk eshte ceshtje edhe aq varferie se sa koncepti midis right and wrong .agjentet e FBI fitojne diku tek $55-60 mije ne vit aq sa miqte e Pjerit ne wall street i fitojne ne nje dite ndoshta edhe ne nje ore.megjithate kur nje agjent i tille shfaqet ne zyren e tyre ata mbushin breket se s'ka zot qe i korrupton.

Nuk e di se ne c'liber te shenjte eshte shkruar qe duhet te dalim perpara. Secilit i vihet festja simbas kokes, rob apo milet. 

Po c'lidhje ka background check me kete qe thua ti, ajo eshte background check i kunatit

Ou po sikur me siper na shkrove qe te "ngas traktorin " ose "te beje hidraulikun " smiley

Te jesh e bindur qe ne Shqiperi ka Pllakose nje MORAL i kryendyresirave te sali Qnef berishes qe leshuan Shtetin dhe Ushtrine ne vecanti , te shkas ne binare te pakontrolluar me teori padiumesh "se diktatura zotrie " e lefqeni miopesh shakaxhij  si rapadamet qe kane mbush Shtypin e bLoqet

Tu mbushtet mendja dhe llapaqenerve ketu se cdo Pilot ne ate kohe ngrihej me "ngarkese " me municione dhe ne cdo kohe mund te shtypte nje suste per me asgjesue " se diktatori dme me me me ( tm K.Devole ) "

 

Nese pilotet njerezit me te besuar te nje vendi merren me trafik droge do te thote qe kombi eshte gangrenizuar moralisht.

ke ardh mire. 

edhe ato porosite per vendet borxhdhenese te greqise i kishe gjeniale. 

Mire mire .Po pa referime nga Mukja dhe shenimet e xha Abazit .Ku vemi keshtu ?

Nga gjithe ç'u llafos e do pershtjellohet akoma me gjere ngelet qe:

- injorim madh si shtet qe piloti te marr 450 $/muaj.

- keta te 5 nuk jane 5 topgunsat ja i kemi ne è si ka asnje, po jane 5 i kane marre nga nga gjimnazi e ju kane berë kurs 6 mujor shoferi.

- keto mjetet nuk bejne nga 12 milione euro atqudht.

- kasta ushtarake me te gjitha privilegjet e duhura qe nga shkollimi, profesionalizimi, normat dhe benefitet deri ne pension, është karakteristika thelbësore e shtetit me bole. 

Qe shqiperia nuk është .

E de se nuk jane Tom Cruiza. Nje helicopter ngasin njehere ne shenllesh. smiley

po ca lidhje ka ca ngasin me Tom Cruisin...

E kuptoj shqetesimin e autorit. Eshte i drejte ne parim po kaq e ka takatin shqiperia. Po ja rrite pagat ketyre te pesteve do cohen ata 6 neurokirurget. Pastaj ata 7 fizikantet berthamore. E me radhe pensionistet, policet etj etj etj. Kurse krahasimi me deputetet me duket i gabuar. Kudo ne bote parlamentaret paguhen mire. Presuposohet qe ata 150 vete jane elita e popullit. Kokelopa apo kokevica keto pastaj jane gjykime subjektive. Asht sic eshte gjykim subjektiv ti thuash sokolit te ndjere provincial bie fjala. 

dun NATje bytha ktyne smiley

Blend, mbase ne nje rast tjeter do kesh te drejte per trajtimin e piloteve, por kete here majori e ka dhi zyrtarisht, nese gjithshka thuhet eshte keshtu si po na serviret. Se ne fakt ky eshte lajm nga Kryeministria.

Vdekja e tij do marre me vete shume vete, qe i kane besuar fjales se tij. Ketu do jemi e do shofim.

Nje pilot i klasit te pare nuk mund te beje kete qe ka bere ai edhe sikur pa buke fare te ishte.

Pyet cdmth pilot i klasit te pare. Jane tre klase me qe ra fjala.

Donte trajtim me te mire? Le te shkonte ne Itali te punonte si instruktor sepse sic po thuhet ka patur cilesi te spikatura , pra qe ja jep statusi i pilotit e qe mund te punoje vetem me instrumenta  ne cdo lloj moti, pra mjegull, bore, shi, furtune gje qe e realizojne pak pilote.

 

Me fal qe po nderhyj ..po ne kete rast Ju jeni shume i avancuar . Perfytyroni nje shtet Normal dhe jo nje Grop Haleje te hapur nga Klani sali Qenef berishes . Nuk ka klasisfikim Real ne Shqiperi dhe nuk eshte e mundur te besh nje perfytyrim te tille . Te shkruarat i perkasin nje Shteti havadan

.Edhe Jozefpercka ishte e klasifikuar per k/tare Parlamenti por realisht ishte e Pare si Llogjexheshe Pallavramenti !

Nuk bej fjale per kete. Ky e pagoi me jete gabimin. Ceshtja ngrihet per te tjeret. Per dinjitetin e ushtrise, ushtarakut, forcave te armatosura. Si vend anetar i NATO-s, te vjen turp ta degjosh, 53,000 leke. Fotografi i nje ministri merr me shume.

 

Qarte, qarte, por koha , sic e them tek fjalia e pare per ta ngrit kete qyshtje, eshte e papershtateshme. smiley

Dhe mos mi perserit gjerat nga tre here se me duket vetja gjib, dmth idiot. smiley

Kush jane keta 7 fizikantet nukleare ? Per cfare duhen ? Pse jo edhe gjashte Neurokirurgeve qe jane pak me poshte , por po aq te vlere sa Pilotet . Por jo Llapaqeneve dembele e matrapaze nen petkun DR .

Kush ne  Bote ka paga  per Deputetet para Piloteve te kesaj kategorie ? 

Dhe ne rastin konkret une do lija pa Rroge Berishen qe i ka vene zjarrin tre here Shqiperise dhe do ta nxirrja me shqelma nga Parlamenti si kryekriminel . Dhe kush tha qe duhen 150  ngatrestare e grindavece qe fryjne bulcite ne nje salle " Tempull " ne gare kush te ndot me shume njeri tjetrin  me ne krye buzeshpervjelkurit e PD-hit ?  Etj me rradhe

Edhe krahasimet duhet te jene konkrete per raste te ngjashme konkrete !

Kur je ushtarak nuk e ben edhe aq per pare se sa nga deshira ti sherbesh vendit , te mbrosh njerezit qe nuk mbrojne dot veten .Pilotet e kohes se dulles nuk eshte se kishin ndonje trajtim kushedi se cfare dmth hanin dicka me mire rroge pak me te larte dilnin ne pension me heret megjithate ishin nga njerezit me larte qe mund te takoje.ne shqiperi ka hyre nje fryme makuterie e indivdualizmi te eger te cilen nuk e gjen as ne amerike vendi qe e shpiku invidualizmin.

Se diktatura zoterie ...smileyAte vend e mori Turku i vu zjarr / mbiu  sali babezia  ne cdo are..

Lesh perjashta lesh perbrenda / Rapadam sa ta kenda smiley

kam besim te qeveria. Per keto 4 qe kane ngel apo te rinj qe do rekrutohen, qe mos bien viktima te shperdorimit  te detyres dhe korrupsionit te cdo forme, qeveria duhet ta 'luftoj' me ngritje rroge. Jepu pare. Rilindje. 

Jo vetem me ngritje rroge. Ka shume te bej dhe "shplarja e trurit", edukimi i mirefillte si ushtarak, si puna e jeniçereve begsa qe merrte enveri 12_13 vjece, pompa e gjimnastike pastaj pilote. Jo allikopterin, po i q*motren, mig-un e ul pa rrota fare.

Qeveri Pe Leshi

 

artificialsmiley

Sokol Feka ishte dënuar dy herë me pare nga gjykata per veprat penale :

Me vendimin e gjyqtarit Gerd Hoxha, ai u dënua per here te pare  me një gjobë prej 40 mijë lekësh të reja nga Gjykata e Tiranës, për largim pa leje nga detyra dhe për mos paraqitje në detyrë në 18 shtator të vitit 2005, 

Në rastin e dytë, atë të vitit 2007, kur ai është dënuar nga gjyqtari Hoxha, pasi prokuroria e Rrethit Gjyqësor të Tiranës, seksioni ushtarak, kishte dërguar për gjykim çështjen ushtarake penale në ngarkim të të pandehurit Sokol Feka, akuzuar për veprën penale të “Mosparaqitjes në repart të oficerit aktiv”, parashikuar nga neni 37 i Kodit Penal Ushtarak. Në lidhje me këtë akuzë, i pandehuri kishte kërkuar të bëhej gjykim i shkurtuar dhe ashtu është vendosur.

Mjftojne dy tem nga ato te arkivit ketu qe robt e qokave qe nga amerika nuk ua do puna e qefi ti kujtojne.

Kur u bonin qoka Tanit te Topit rene ne krye te detyres me ferrari 300mije ero dhe Olldashi me maqiner 100 mije ero. Se demokracia zotrie. Personazhe qe jane nderu me ceremoni politike.

piloti perfundoi aty ku perfundoi sepse ne shqiperi nuk ka me shtet.  ka vetem kacake ,bandite me mendesine ''tani qe e morem ne kemi te drejte te vjedhim''.

cdo post ne administrate shikohet si mundesi per ''placke''.

fajtori kryesor per kete gjendje eshte mungesa e kombetarizmit apo nacionalizmit  si thone ne shqipish.

eshte kombetarizmi ai qe e ben turmen komb dhe shtet.  deshet berish e lubonje,merr afrike qendrore te kokolepsizuar!

ushtria ne gjithe boten eshte pjesa me kombetariste e shoqerise.  pikerisht per te goditur kombetarizmin ,u shfaros dhe u c'moralizua ushtria.

kur tjetrit i heq kombesine,alternativat e ngelura jane-  isis&janos ose hashash+toke e xanunsmiley

Pse e perjashton leshin dhe smiley .Jane dhe do mbeten alternativat kryesore te shoqerise " se diktatura zotrie '

Dmth gjitha pjesa lart ishte  vlerë dhe e lexushme shqipo , por duhej theksuar kush e shty shqipon ta shohe Cdo post administrativ si "Plaçkë " LefTKopeja psh e justifikon sepse " mund të bëjë ç'të doje me plaçkën e saj " smiley

Po kur vjen tek alternativat duhet mejtoj te kihen parasysh edhe buzeshpervjelurit e PD-hit ..

Grande Kaka smiley Jo sulm te drejteperdrejte se nuk e kuptojne . Më fal po ke renie cilësie !

Logjika e 'peshkut mesatar' (average krapi) eshte bardh-e-zi ne nje nivel te admirueshem femije. 

Normal qe ky piloti morri pasojat e nje zgjedhje qe kishte bere vete (narkotrafiku shpesh i perfundon njerzit ne vrasje, vdekje, burg, etj), por Blendi po flet per tjeter gje (duke marre spunto nga ky rast):

1) Rrogen e ulet te ketyre ushtarakeve elitare 

2) Krahasimin e rroges se tyre me rroga te tjera administrate/shteterore, si p.sh. deputetet. 

Kaq gje argument, ne dukje minimalist, behet shume i koklavitur per elitat e Peshkut te cilat e duan gjene/personin ose hero ose armik. Gjithashtu, per keto peshk-elita, nuk egziston zinxhiri shkak-pasoje; njeriu lind i destinuar per tu bere gjeni, terrorist, pilot-trafikant, peshk-elite, etj. 

Qeveria, pervec anoncimit te lajmit, pati ndonje reagim tjeter per ngjarjen? P.sh. tha gje qe fajin e ka Saliu qe i ka punesuar keta pilotet qe ne kohen e tij?

P.S. Nga emri duket musliman ky piloti...cudi qe Roni dhe skuadra e tij s'e kane akuzuar per terrorizem ne Marok smiley

Xhibo e nigjove kryebashkiakun e Londres?

Cunat e xhihadit, tha, jane te varur nga pronografia.

Ki kujdes xhib se do moresh veten ne qafe!

e nigjove kryebashkiakun e Londres? 

E degjova kur tha "Faleminderit Tony Blair per vullnetarizmin ndaj rilindjes se Shqiperise".

P.S. Po hapen thashetheme qe permendja e Izraelit nga ty ka renen me 76% kete jave...

E ke gabim shqiptar i fosilizuar. Alternativat nuk jane nacionalizmi. Ai eshte kanceri. Shih lb1 lb2. Alternativa eshte shteti ligjor. Zbatimi ligjit. Shtetet moderne nuk bazohen te nacionalizmi i cili ne thelb eshte i lig (un jam me i mire se ty). Ato bazohen tek kushtetutat dhe ligjshmeria. Ne kohet moderne ska me vend per kombe te kristalizuara apo per variacione per muzike dhome me lahut e cifteli por ka vend per bashkejetese paqesore mes rracave, gjuheve, feve, sekseve, transekseve etj. Quhet diversitet po ti ske faj qe se njeh se jeton ne greqi, te nej periptero andej nga follorina. Per me shume lexo fatos lubonjen. 

koko,thellohu paksmiley  .gjithe evropa ,qe ka pjelle edhe ameriken &co eshte e bazuar tek nacionalizmi

keto perrallat me diversitet jane per femijet qe nuk kane ndermend te rriten asnjihere.  shiko shtetet e qendrueshme evropiane qe jane njekombetare ,me pakica te vogla te cilat respektohen kur rrine urte,dhe shiko shtetet lubonjiste,jugosllavi,cekosllovaki,ukraine,maqedoni,ertj.  mos me merr ameriken per shembull se atje jane te gjithe refugjate !

vetem fakti qe me rekomandon lubonjen,tregon qe je ne adoleshence te hershme ,megjithese nuk je adoleshtsmiley

A e di gje njeri sa e ka rrogen shoferi i nje Ministri? 
Ne kete kontekst e kam ngritur ceshtjen, se nuk me ka shkuar mendja te mbroj narkotrafikun.

Ja ca paga te tjera qe qiti nje kerkim i shpejte tek data.al, behet fjale per paga mujore...pagat e ketyre elitareve jane te gjitha mbi dyfishin e pages se piloteve NATO-iste ne fjale: 

 Anëtarët e Komisionit të Konkurrencës - 141,350     
Zëvendëskryetari i Këshillit Kombëtar të Radios dhe Televizionit - 115,650     
Anëtari i Entit Rregullator të Energjisë - 115,650     
Anëtari i Entit Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe Largimit e Përpunimit të Ujërave të Ndotura - 115,650     
Anëtarët e Entit Rregullator të Telekomunikacionit - 115,650     

- Burimi: "Niveli i Pagës për Zyrtarë dhe Përfaqësues të Lartë Shtetërorë 2014", shif skedarin Excel ne fund te artikullit. 

P.S. Pyetja qe pason: sa persona jane te punesuar si "Anëtari i Entit Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe Largimit e Përpunimit të Ujërave të Ndotura" pune te cilen e bejne vullnetarisht te pakten 41% e elitave qe komentojne tek Peshku? smiley

nese i kane pagat e uleta iu duhen ngritur por nuk eshte aspak justifikim per thyerje ligji.kushdo qe ben betimin ushtarak e sherben nen flamurin shqiptar pritet te zbatoje standardet me te larta profesionale e morale ne pune e jashte saj pavaresisht se pjesa tjeter e shoqerise mund te jete pocaqi.ushtia eshte shtylla kurrizore e kombit.duhet qe ushtaraket te ngrene shoqerine ne nivelin e tyre e jo te ulin veten ne nivelin e saj.

Me fal qe po nderhyj ..po ne kete rast Ju jeni shume i avancuar . Perfytyroni nje shtet Normal dhe jo nje Grop Haleje te hapur nga Klani sali Qenef berishes

...komandanti ja tregoj venin atij cubit duke e cuar dy here ne gjykate, por tani qe erdhi  ne pushtet "aleanca e qelbesirave" u gjallerua  edhe major droga me shoke .Mgja  Major Droga nuk perfaqeson Ushtrine tone por Mriken dhe Gjeneral Trafikun, me te cilet me sa duket ndante trofene e droges apo te cilet e kishin vendosur Majorin ne ombrellen e tyre jashte çdo kontrolli dhe verifikimi, per te vazhduar i qete jashte vendi veprimtarine e tij kriminale.

Kur ishte komandanti yt ne krye te detyres (kuptoje ne krye te plackitjes) , majori urdherohej per te kryer fluturime me ngarkesa "te posacme" nga Shqiperia ne drejtim te Italise apo gjetke. Mirpo, me zbythjen e komandantit, rruget e nisjes nga shqiperia u mbyllen fort; ndaj e detyruan te ndjerin te rrise dozen e sakrifices dhe te punoje edhe ne linja te panjohura dhe me te rezikeshme. Pra, e thene me thjesht majori eshte nje viktime e klanit mafjoz BERISHA!!

pse zotni berber eshte kohe e papershtatshme? ca duhet te ndodhi tjeter qe te piqen kushtet dhe te vije koha. Piloti eshte simptoma e nje problemi.

Cilat jane standardet e trajtimit te nje ushtaraku te aleances?

Cili eshte organi kopetent qe garanton standartin? Pasi del qe nje nga pese pilotet e vetem qe FA kane jetonte ne kufijte e varferise, dhe ketu vime te pyetja tjeter.

Keta pilota perdorin mjete qe kushtojne miliona dollare, mos duhet te trajtohen ne raport me pergjegjesine qe ata kane? Qe mos te leme persona me depresion e me probleme te perdorin keto pajisje. Po sikur te perdoren dhe anijet qe bleme ne hollande per transport nderkombetar droge?

Andej nga ana tjeter Ministria e Brendshme nuk e kaloi dot Stress Test-in smiley

Njeriu, thesari me i vyer thoshte Dulla

Helikopteri 30 milion dollar, piloti 6 mij dollar

Dulla  u vinte kandarin ketyre buzëshpërvjelurve të PD-hit për ti peshuar .Dhe ua puthiste mirë ( tm LefTKopeja )  Prandaj  pëllasin  sot " o lele Vekja "  smiley Për një kurtkë që një Pilot i kish dhënë vëllait , kom Aviacionit i hoqi të drejtën e Fluturimit Pilotit smiley

Grande prapë je keq .smiley

Komandantin e paçi dhe ju lëntë prapa . "mart nga ditët tona " ( tm Mesila ) .

Po mos harro se vet ka deklaruar se " Ju e dini zotrie që unë i kam dosjet .Unë punoj me dosje zotrie " Dhe për këto raste ti e di që është mjeshtër i presionit me Dosje. I ndjeri Feka i mori me vete dhëmbjet e brirëve të babasapit

 Më fal se mund ta kem gabim po këto kohët e fundit në se je brënda Linjës me tallë Hejbet me shokët antikomunistë të orëve të mesit  dhjes të orëve të fundit ...  Atëher Ju po shndroheni në Mark Twein dhe nuk është faji im që e kuptoj me vonesë Gjeninë Tuaj . Kapo as atyre mos u jep doza Elefanti ...smiley

Ketij lumadhit ja kane bere me te thjeshte situaten dhe duke pare gjendjen familjare qe kish ka rene brenda. Me kete lloj pune jane te pakte ata qe ja pane hairin si me alikopter si me kembe apo me anije.

alikopter smiley

 

Eshte per solidarizim me shoket nga fshati smiley

Mendoj se shkrimi i autorit eshte direkt dhe se refuzohet ne menyre jo objektive nga maxhoriteti i pshqeve ketu. Kjo, jo se mungon niveli analitik i shumices ne kete forum ; por sepse tendenca per te bere moralistin kundrejt temes "droge" eshte populiste. Kush meriton me shume atakim - Narvina e QSUT-s qe i thote pacientit ne rrezik per jeten ose 5K euros ose fuck off, apo piloti qe mbante familjen me liste ushqimesh borxh?  Te dy rastet jane pa dyshim kriminal nga permbajtja, dhe autori me duket se e thote qarte se intencioni i tij nuk eshte qe te justifikojë aktin e ketij te fundit. Por nepermjet tij ai fokuson vemendjen tek zanafilla e vertete e problemit qe jane politikanet dhe aplikimi i politikave vet-perfituese te tyre. Kur Shqiperia ka takat te paguaj majshem paralamentaret qe e kane bere ate vend kashte e koqe looting it day in and day out, pse mos te paguaj edhe kirurget, fizikanted e pilotet qe bejne nje pune qe kerkon shume me teper intelekt se sa keta gelbaza.

Analiza e Blendit qendron dhe gjykimi duhet te jete i njejte si per drogen qe merr jete njerezish si per Narvinen qe tallet me jeten e njerezve. Besoj se Narvines edhe dyfishin e rroges ti japesh e ben perseri se eshte pislleku ne gjak.

Kjo, jo se mungon niveli analitik i shumices ne kete forum ; por sepse tendenca per te bere moralistin kundrejt temes "droge" eshte populiste.

Dakord me pjesen e dyte te fjalise, por e para kontradikton vijuesen pasi do duhej paksa shpirt analitik per te gjykuar temen droge me syrin objektiv: fenomeni ekziston si pasoje e varferise; i vetmi aktivitet fitimprures per shume e shume shqiptare.

Mendo sa gjynah duhet me pas per ata qe merren me droge por nuk marrin rroge ne shtet dhe jane te pa pune smiley

Ktynvet jukabo pushteti drogë e droga pushtet aò smiley

Juka pjell gjeli binjak smiley

ushtria eshte perdorur per interesin vetjak te nje ministri qe shiti prona e materiale per dy lek, rrogat e mercenareve ne afganistan pergjysmohen nga sekseret e komandaret, nje ushtarak i larte gjezdis neper bote pa leje (ndoshta per te kontaktuar sherbime sekrete armike ose angazhuar ne te tilla trafiqe), se fundi i fusin ushtaret edhe per te pastruar plehrat - c'respekt do te kete ushtari per rolin dhe veten e tij kur te gjithe po vjedhin ku te mundin.. mua me vjen keq qe nuk shkon ndonje trim amok ne parlamentin tone, por trimat vdesin ne dhe te huaj - si edhe ky luftetar i spanjes, per idealin e rradhes

Po merr po.... piloti merrte rroge qesharake. Artikulli nuk ka ndermend te justifikoje trafiqet, POR a nuk kane te drejte femijet e ketij piloti per lodra, pushime etje etj.

Cosht merr kjo llogjike? Pse merr nuk bohet pyetja troc.

A e boni per hir te skamjes dhe duhet justifikuar?

Jo merr nuk duhet justifiku. Kshu justifikojne veten edhe mjeket qe vjedhin dhe te lejne me vdek edhe infermierja edhe sanitarja edhe polici edhe zysha edhe presori......

Ky eshte standarti, ky eshte niveli jeteses. Per pilotin edhe per police qe jane vra e kane lone jetimet rrugeve.

 

Une e kam thene shume here qe politikanet shqiptare, jane vertet gangstere dhe otoman njekohesisht! Keta jane shkaku i cdo problemi qe kane qytetaret shqiptare ! Posht politikanet shqiptare !

Politika eshte produkt i popllit! Ky milet zgjedh ate qe i premton ti japi ate qe do ja heqi nga goja nje tjetri.

Jo jo zgjedhjet manipulohen nga keta gangstere, Cfare duhet ? Populli duhet te zgjohe te aktivizoje inteligjencen , ne qoftese do te ardhme te mos prsi nga Politikanet te ardhme, sidomos nga ky brez politikanesh !Duhet te reagoje ndaj pislliqeve. Posht politikanet shqiptar !

Politika ore mik i mire,effkey   eshte produkt i nje sistemi ekonomiko- shoqeror , qe e ben popullin o te flasi me vehte o te marri arratine , ose te kullandriset, duke jetuar me te veten ...i zene i gjithi ne pune.

Blendi, libri qe trajton te gjitha perimet,  vlerat e pazevendesushme te tyre per njeriun, ka mbi 500 faqe.

Megjithate, une do ti zevendesoja qe te gjitha vlerat e tyre, qe tirren holle neper ato faqe, ....me  vetem nje qofte!  

Ke trajtuar  kete teme nga me te rendesishme,mire e duke thene plot, por nuk ke thene me kryesoren pse mavria Sokol u be kontrabandist.Pse  " sokolat " e ushtrise shqiptare , pas viteve 90  moren rrugen e ..m, per tu bere edhe kontrabandiste ? Pse  valle ? Jo se po u hoqe friken dhe u krijua rasti  qe te gjithe te siguroj qe ja mesyne ...Malages.

Se eshte ky m... sistemi i zbatuar nga gjith kjo m...klase politike, ne nje vend gjetur krejt virgjer , qe eshte shkaku kryesor.Eshte ajo qoftja qe te permenda une.Qoftja eshte SISTEMI 

Dhe kete gje ti nuk e cek fare ...Fenomenet negative te shoqerive ndreqen o duke kolauduar me ligje dhe masa ne sherbim te ndryshimit te mentaliteteve, fale kushteve te ndryshuara njerezore, o  duhet ndryshuar sistemi.Shoqeria shqiptare e gjitha jasht sistemit dhe ketu  anatemohet e perflitet viktima Sokol, te cilin politika putane po e perdor per kapital perfitues! Djali i ish kryeministrit, pa asnje firme  biznesi, deklaronte 200 mije euro te ardhura vjetore( kaq deklaronte se...dreqi e di sa ishin sakte) ndersa I ndjeri Sokol,  me 50 mije leke  dhe shpi me qera ..duhet te mbante ...dy familjet..!Se si ju duk cave kur un thashe jo pa qellim qe ai ishte djale trim, sepse mori pikerisht ate rrisk nder sy ...prej hallit . Ne kete derexhe eshte tere inteligjenca ! 

 

Duke lexuar komentet peshkore ketu, po kuptoj se pjesa me e madhe e peshqve nuk ja kane habberin nga politika e ndertimit te shtetit, po fare fare ama. Shtyllat qe e mbajne nje shtet ne kembe jane instrumentet e dhunes, Pa to asnje shtet nuk qendron ne kembe. Policia, ushtria, gjyqsori, ja keto jane shtyllat e nje vendi. Kete e provuam edhe ne ne 1997, kur u shkermoq ushtria, u shkoq shteti, kete e provoi edhe USA apo Franca se fundmi, qe kur u ngrit vlaga e protestava nga "te zinjte" dhe policia nuk i perballoi dot, u shpall gjendja e jashtezakoneshme dhe ne shesh doli ushtria dhe e rivendosi situaten per 24 ore. Por ama ishte ushtri e jo llafe, ushtri e stervitur, e mirepajisur por edhe e miretrajtuar. Ushtrite, jo si keto, jane gjithmone, kontigjente te perdoreshme per qellime te keqija, te gateshme per tu mercenarizuara, te gateshme per grushte shteti, te gateshme per t'ja shitur bythen bleresit me te pare.  Dhe historia na ka dhene shembuj plot, qe nuk duhen harruar por duhen mirelexuar. Po ti shikoni te gjitha profesionet me kujdes, do te shihni se qe te gjitha jane profesione prodhuese, krijuese, kurse profesioni i vertete i ushtarakut, ai thelbesori, eshte TE VRASE NJEREZ. Qe ketu fillon e behet dallimi mes ushtarakeve dhe çfaredo lloj profesioni tjeter, dhe ndaj bota i trajton, i edukon ne menyre te tille qe ata edhe pasi dalin nga radhet e ushtrise, ta gjejne veten ne sistemin civil dhe te jetojne me ndershmeri duke u siguruar familjeve te tyre kushtet e mjaftueshme per nje jetese normale. Po me thni ju te nderuar, se perpos kesaj rroge qesharake qe merka ky major, a e dini se sa marrin sot ushhtaraket qe jane ne reforme??? As me shume e as me pak, por nga 12.000 mije leke deri ne 22.000 leke maksimumi, a mund te mbahet familja me keto pagesa? Atehere sado te marre sot ushtaraku, qofte edhe 1 milion, keto para jane para shpenzimi, nuk jane para kapitali, Po kur te dale ne reforme (ai do te dale patjeter, pa mbushur moshen e pensionit, pasi keshtu eshte sistemi) me se do ta mbaje ai familjen kur ndodhet ne moshen 45-50 vjeç kur femijet e tij jane ne ate gjendje qe ende nuk jane shkeputur nga familja  dhe kane nevoje per parate e prinderve?  Çfaredolloj profesion tjeter, i çfaredoshem te jete ne sektorin privat apo te vetepunesimit mund ta gjeje veten, kurse ushtaraket vetem vrases me pagese e gjejne veten, ndaj duhet kujdes per ta.

Alidemsi a e kuptoni ju se kjo qe ka bere ky majori eshte akt tradhetie?dakord rrogat jane te uleta me shume duhet bere per ushtaraket por kjo s'do te thote qe te thyejne betimin ushtarak e te behen pale me ata kunder te cileve duhet te luftojne.

Per cfare Betimi ben fjale moj te betonofte berisha me xha Abazin ishalla ! Per ke te betohet ushtarakisht ? per Xenin apo Argiten ? Tani na del edhe supermbesa e neser do betohen edhe per Gambalet e races Mallteze . Ke tradhetoi pervecse ka shkele Ligjin ne nje Veprimtari ku nje Klase Politike me emrin PD-hi ka 25 vjet e zhytyr me koke dhe nja 20 vjet ne krye qe nxjerr Pilote e oficere te tille ? Dhe aie pagoi me jete ndersa sali Qenef berisha me Klanin Kriminal Biologjik -Politik  me Vila ne Lalez.

Kupton kaq gje ti qe eshte Rrenuar Besimi tek Atdheu ose tek kurva e berishes "e bukura e dheut "

Kupton ti qe Hipokrizia dhe Dyfytyresia eshte Vlera morale me e spikatur e Imam bajlldive dhe Mejdive .

Kupton ti qe PARAJA eshte e vetmja vlere morale sa te cajne sumen edhe ketu "jom biznesmen mer jahu " ... dmth bixnesmen ne Stanin e Droges  e trafikut te armeve e municioneve smiley

Na cate mender sumen me nja dy a tre shefa shtabi te denuar ne ate Kohe ? Di te vleresosh  se si i ka trajtuar kryekrimineli Berisha ? Di ti sa ka flakur rrugeve pa asnje meshire e trajtim qeneria Rajerson me konen Berisha ? Di ti se cfare e ardhme e pret kete kategori ku dhe nje strehe ku mblidheshin  e qanin hallet , edhe EKONOMIKISHT e ndertuar me financat e tyre qe ju mbanin nga Rroga , berisha e shnderroi ne Kala nga vervit Hobete me MUT Hobeistja LefTKope kunder kesaj kategorie

Di ti qe kur u ankuan u tha rrini urte se " pensionin e kini teper " 

Di te thuash ti se cfare e pret kete Kategori me nje klase Politike qe jo vetem nuk e respektoi por u perpoq ta perdorte , nje pjese te Cilen e BLEU me Para e Shperblime ne Paga e Strehe !

Per cilen Ushtri e Atdhe flet qe Tradhetoi ?

 

oidriso prandaj edhe te shajn dhe bojn sikur ste kuptojn se ngele duke i vene pasqyren para surratit qe t'shofin vetveten.smiley

Flm alke .. Duhet te jesh gjize nga fendyelli berishes te besh sikur nuk kupton si keta .Minimalja Hobeiste Muti nga Shqup-i si LefTKopeja !

 Kjo kategori sahanlepirsish Hajdute edhe me parate tona qe vijne ketu si te "presekuar "  gjoja si   " te demtum mer jahu nga se diktatura zotrie " nuk ka asnje Lidhje me Moralin e atyre qe me vertet kane besuar se dicka do Ndyshoje per mire duke marre persiper edhe pergjegjesine e ndeshkimit per ate kohe . Jane sejmene Hajdutesh e Matrapazesh edhe ne leksik .

Kur vijne keta te vjen peshtire e per te vjelle . Po ka thone dhe kryetari Mao " shume Lule e Luleza le te mbijne" smiley .Cfare ti ne se keta jane Hithra e Grame ?  Do vijne dhe ata se ndryshe cu kuptua ?  Ose dhe ne shoqerine njerzore ka karagjoze e ne Politike Klloune si Kryepisi , KryeDrogaxhiu e Kryeqelbesira sali Qenef berisha  . Po ketu pse mos te kete ? Jan te se njetes Parti -Klan  e te te njejtit mentalitet . I mbathi Mire me para shkerdhata  dhe te cajne rendelet tani me jeten e fakir fukarait . Po kur kane dhe humor qe te bo me qesh mer jahu .smiley

Duan qe edhe ti Mbrojne smiley  e mos Tradhetojne smiley  Ke ?

Klyshet biologjike e politike te sali Qenefit ? Apo  Atmen e Ahmet Zogut e te shkopijve te shurres se tij qe jane pas sali Qenefit  qe denon Tradhetine smiley

 

 

Qesharake rrogat qe paguhen shume profesioniste ne Shqipni ! Burri i botes major me grade dhe i detyruem qe familjen ta ushqente me liste  , na presim  sherbim me standarte por kurre nuk pyesim a eshte e mjaftueshme paga qe keta njerez marrin per nje jete normale te atyre dhe famalijeve te tyre . 530 mije leke te vjetra me ca dij une eshte nje page mesatare e nje puntori ndertimi ne Shqipni. Kur te vijne puna te ekzistenca e familjes shume gjana jane te pranueshme e ky rregull vlen edhe ne Perendim .   Ne raste te tilla njerezit shihen me simpati.

Jo mer jo, nuk justifikohet veprimi i tij, por te mendosh qe te tjere kane bere shume here me keq se ky, dhe jo per arsyet qe mund te kish ky (sigurimi i nevojave baze etj), por per te shtuar nje pale tjeter dhjami, e nje shtrese tjeter rehati e lluksi, eshte disi e veshtire ta zbrazesh ter helmin kolektiv shoqeror te ky. 

Robi ndihet vertet keq kur mendon se ata derra qe kane vjedh e vra, qe kane lene shumicen e shoqerise ne balte, nuk do te ndeshkohen kurre. 

Ti themi gjonat ftof e troc:
1Majori e ka flliq veten. As i pari e as i fundit, e as i vetmi i ketij shteti te kalbezuar ka plot plehra si ai qe e bejne ate pune edhe per me pak lek apo edhe pune me te keqia
2 ushtaraket kane STATUS. me sakte duhet ta kene, pasi i kane dhjere per cerek shekulli shtresen me patriotike te ketij vendi.
Pra gjendjen e tyre e rregullon statusi. Qe eshte cope cope
Ushtaraket jane keqtrajtuar ne menyren me bastarde nga cdo qeveri.
Pse-ne nuk e di, po nje njeri qe refuzon te dhjese ligjin eshte i padobishem per shtetin neokaroliberal qe eshte sajuar ne nevojtoren shqiperi.
Majori e ka dhi.
Ushtarakeve jepu dinjitet me status te standartave te NATO

Ato qe thua qendrojne plotesisht por prape ushtaraket nuk duhet ta ulin veten me veprime te tilla .Ata duhet  te jene shembull i larte moral per te tjeret.Nuk duhet te shkohet me mendje se meqe vjedh Gita e Zeni o burra edhe ne te tjeret te bejme si ata.Ne keto kohera te turbullta ushtaraket me moton e tyre "duty honor country " duhet te jene nje ata qe duhet te udheheqin te tjeret per te dale nga mocali moral.

Nuk ka Ushtri ne Bote pa MORAL . Ai Statusi eshte nje llaf i madh ne Dukje por pa asnje Vlere ne Praktike

Pasojat jane  aktualisht nga Reforma e QENIT Berisha me kryeantishqiptarin pas Hrushovit maskarain Rajerson ,per ta shndruar Ushtrine e Ushtarakun ne nje Mercenar ndaj kujt Paguan me mire .

Nuk mund te kete Moral nje Ushtarak  kur i servir Buste te A. Zogut kryetradhetarit te Shqipetareve . Nuk mund te kete Moral nje Ushtarak kur i Vjedh diten ne Diell  , te vetmen pasuri , nje Lokal ku mblidhen , dhe askush nuk ndeshkohet .

Nuk mund te kete Moral nje Ushtri qe i fsheh e llustron Historine duke paraqit Balliste e Zogiste  si Luftetar per atme e fe .

 Nuk mund te kete Moral nje Ushtarak kur paraardhesit , pedagoget , komandantet e koleget e tyre ,u hodhen ne rruge pa asnje mbeshtetje nga Klani Kriminelit Berisha .

Karakteri Mercenar i Ushtrise , i asaj qe perfshin Stausi eshte nje sajese dallveraxhijsh pa Moral , materialiste rurale te mbetur nga ish Ushtria , qe praktika tregoi se mund te perdoret per te fshire Bythen cdo grupim Politik qe i hypen kalit .

Keta felliqsira vleresuan Kushtetuten si Lecke e jo me nje dava Statusi !

per ta mbyllur, me duket se te gjitha diskutimet konvergjojne:

1. I ndjeri beri gabim qe transportoi droge. Droga vret. njefaresoji ai beri pakt me trafikantet dhe turperoi Shqiperine ne arenen nderkombetare.

2 Qeveria  duhet te rishikoje pagat e piloteve qe ata te mos merren me me droge. T'i gjeje parate ku te doje...

3. Me qe erdhi rasti, qeveria duhet te rishikoje edhe pagat e doktoreve, profesoreve etj. qe ata mos te korruptohen. T'i gjeje parate ku te doje...

4. Qeveria duhet te ule pagat e deputeteve, dhe politikaneve dhe keto para t'ja jape atyre qe kane me shume rrisk te merren me pune te pista.

5. Te gjithe ata qe e kane rrogen te vogel, mund te bejne ndonje trafik, vrasje apo vjedhje per kompensim. Kur vjedhin vipat, pse mos ta bejne dhe rripat ?

Po u kapen, ne qafe pacin vehten. Po nuk u kapen, hallall ua befte zoti, se me rrogen qe marrin nuk u jetoka.

p.s. ai i dyti ne foto me duket se ka vjedhur globin e kabinetit te gjeografise dhe e ka futur ne bark.

Gono, per nevojen e nje CiPrasi ne skenen politike shqiptare,  pritet te flase edhe filozofi i njohur, Luan ZhiZhegu..smiley
 

shqiptarja.com vrapoi qe diten e shpalljes se zgjedhjeve me bo krahasimin Rama-Cipras...

Thua do shkoje ceshtja ne gjyq se kush ka te drejte eksluzive per franchise te Cipras ne Shqiperi, Rama apo ky zv ministri?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).