Video amatore e publikuar gjeresisht ne televizion dhe rrjetet sociale tregon nje 40 vjecare, se ciles (mesa duket) i ishte mbajtur patenta, shkak që e çon në konflikt verbal dhe fizik me oficerët e policisë. Video ka shkaktuar shumë polemika, pasi duket se sjellja është nën nivel nga të dyja palët. Lajmet e fundit tregojnë se drejtuesja e mjetit është arrestuar sot në Tiranë, ndërsa dy oficerët janë pezulluar nga detyra me urdher te Ministrit. Shkaku i ndalimit, sipas mediave ishte mosvendosja e rripit të sigurimit nga ana e gruas.
 

237 Komente

Provokim i paster, dhe policet rrypa kane ra pre e ketij provokacioni...... Pse er dreq i bi m'shpullle??? Hidhi hekurat n'ven dhe çoje tek veni... rehat, rehat... atje masanej boji formalitetet...???

Po tani cfare? Duhet me bo tifozllik? Apo me nda gjyqesi?

Video e zakondshme pune per policine. Ne shqiperi  policia ne pune perballet me te tilla gjera cdo ore e minute. Eshte thjeshte nje njarje e rendomte dhe banale. Ajo qe te ben pershtypje ne shqiperi eshte ky zelli i madhe per te sulmuar policine. Ajo zonja ta konsideroje veten me fat qe eshte ne Tirane se te ishte ne Londer apo larg qofte ne New York e kishin plase ne makine brenda sekondit. 

40 vjece kjo? Wow nga sjellja m'u duk si adoleshente e intoksikuar. Shume e papermbajtur. Po dhe ato pulicat pa pike autoriteti. Ca zihen me femra?! Kape veri prangat, bej detyren. Ska pse ta shajne e ofendojne ne ate menyre. Vend rrumpalle. Ajo idiotja ska frike ligjin, ato merhumat se dine akoma qe Jane Maliqi.

 

Nuk jam kunder vetepermbajtjes e qe zonja te ruante qetesine e brendshme. Ama, duke qene qenie emocionale, njeriu do reagoje nga fyerjet qe i behen, personalisht dhe moralisht pasi eshte e papranueshme sjellja e tyre (per nepunes civile qe jane). "Dua patenten, ej" nuk eshte se do rezultonte ne pranga ne ndonje vend normal. Ne vende si Korea e Veriut, edhe mund te ndodhe.

Dua patenten- mund te ishte ne forme me te edukuar ( ejjjjj du patenten o ejjj- me t'uleritme) Se ajo qe Po them, nese nje pale do kish pakez fare tru ne ate moment dhe minimalen e profesionalizmit por dhe te edukates, ky debat nuk do kish arritur deri ne kete pike kaq qesharake. Do therras policet uleret ajo- po harron se Po zihet me police. lol

 

Jam dakord qe mund te kishte qene ne nje menyre me te edukuar, por detyra e policit eshte ta paralajmeroje nese ka degjenerim te metejshmem te komunikimit (aq sa te perbeje ofence kriminale), jo ta poshteroje me fjalor denigrues per gjinine e saj. Fundja, pse pikerisht kurve dhe jo debile, apo kafshe, le te themi? Meqe e marrim per normale mungesen e profesionalizmit te tyre dhe paaftesine per t'u vetepermbajtur.

Po kujt tjeter t'i drejtohet? Me teper se qesharake, eshte e trishte qe nuk besohet te drejtesia aq sa per te denoncuar policin qe shkel ligjin...

Ne nje vend te civilizuar dhe ku funksion ligji, polici jep ticketen, ne kete rast marrje patente. ( ketu mbaron konfrontimi me policin).Mendon/beson eshte padrejtesi qe t'u be? E kalon kete Ceshtje ne nje nivel tjeterr. Shkon ne gjyq. Ne Shqiperi, nuk egziston respekti per figuren e policit. Menyra si kjo femer I drejtohet eshte absurde, e papare. Asaj duhet ti hiqet patenta njehere e pergjithmone. Por jam dakord, qe dhe keto palo polica te hiqen/pezullohen gjithashtu. Sepse si figure e ligjit, nuk kane profesionalizmin dhe autoritetin e duhur! Ketyre duhet t'u behet cdo vit trajnim mandatory per profesionalizmin sepse kane te bejne me njerez te te gjitha lloje-ve dhe duhet te jene ne gjendje sesi te reagojne ne situata te caktuara me certain njerez. 

Per nje shkelje banale, s'te merr patenten, jo. Te ve gjobe dhe kaq. Marrja e patentes (dhe çdo lloj dokumenti tjeter) eshte taktike e vjeter e policise shqiptare per t'i bere presion qytetarit qe ta shperbleje miresine e policit. 

Per padrejtesine, dakord, çeshtja duhej te shkonte ne nivel tjeter, por cilin se? Ne Shqiperi keshtu? Polici mesatar shqiptar abuzon rendshem me postin e tij, ashtu siç eshte vertetuar ne video. Te shkretit...

ngrija nje cik zerin atyre policave te new york se te flasin shume me autoritet ata.. Te fillon fjalia me F te madhe.. 

Nuk e di me cfare shkronje e fillojne fjaline, se skam pas nderin ndonjehere ti degjoj ( knock on the wood, degjove lol) por kam degjuar te tjere te thone, qe kane tentu te ngrene zerin, por kane marre si reagim - ngre zerin/ha prangat. Dicka e tille. Mos flasim pastaj me dal nga makina e me u sul ashtu, God knows what happens. 

maji duret ne timon, dukshem duret, mos e shif ne sy zotni law enforcement officer-in, por duke dhon me kuptu qe e ke menien gjith kohen ne msim, nuk dihet si fillojn fjalit, por per te maru duhet te marojn me Sir. nuk osht shaka fare. mund te ikesh per dhjom qeni. masanej i lumt atij qe vendos kush kishte te drejte, tha. apo ku t'u shkel dinjiteti, my ass smiley  

po ndoqe porosit e vyera me lart, nuk te ndodh asigjo e keqe. gjithmon cellularin me vete - po kjo osht i gjo qe ndodh pavarsisht policave,  dmth duhet per sellfi te domosdoshme, s'ka lidhje smiley

..... smiley . Mbaj mend 1here t'vetme m'ndaloi nje pulic. Ne fakt m'ndaloi them une, por e ndalume isha already. M'u te dera qe hapej-mbyllej automatikisht e cinemase. Po merrsha nja 2shoqe. Po vinin ne cdo seconde. Ne ate moment, shoh nga pasqyra nje SUV me flashing lights. Nuk I kish per mua ato drita, por do kalonte. Dhe ne menyre te kalonte ai, duhej t'levizja une. E t'levizja une I binte me shku rrotull se ish 1way me u kthy aty prape. E ato chicks-at Po vinin ne ate kohe. Nuk leviza si perfundim, vec hapa ato hazards lights qe ai t'me kalonte, parakalonte dmth. Aty u kapem pastaj. Ju vra ego e policit. Lol . E do fundin si mbaroi?! smiley

shkrepe smiley

Ai- me pe qe po vija me drita dhe nuk levize?

Une- po zoti officer, po pune sekondash ishte, se dhe ato sapo dolen, po vinin.

Ai- Po nuk e parkoje dot makinen ne parking lot dhe ti prisje atje, kush kujton se je?

Une- Po pune sekondash ishte zoti officer

Ai- Kush kujton se je ?

Une- Me fal zoti officer, se bej me.

Ai- Ska me fal jo! Do te jap 2 pike ne patente, nje gjobe te mire te te vijne mendt per heres tjeter!

Une- Po mire mi jep cte te them me,  kam kaq vjet qe drive ti do jesh i pari pulic qe do ta besh.

pasi mi mori dokumentat, shkoi i ra comp nja 5-7 mins dhe pastaj erdhi. Merri mt'tha, po te lej te shkosh. Spo te jap gje. Me beri presion gjoja do te bej kete e ate, sic duket si kish ndodh ndonjehere mos t'ja hapnin rrugen. Polic pordhac. smiley

ah c'me kujtove friends. po i ri-shifkam sot, meqe je suis sick. smiley

I vetmi gabim I policeve eshte se nuk ja kane haberin detyres policit. Cdo ky qe ofendon dhe fillon e zihet me shpulla... Ne Canada ajo tyryfycka do rrinte 2 dite te Mira Brenda plus gjobe per kundershtim patrulle.

Mire qe nuk ja ka futur grusht! smiley 

Detyra e policise eshte te percoje tek qytetaret etik, etiket, dhe siguri, e jo ti shaje ata kurva e kurvar duke perdorur dhune. Kushdo qe do kishte qene ne vendin e 40 vjecares do kishte reagur ashper pas nje fyerje kaq te rende. Eshte e vertet qe the cops in New York te plasin mren, por vetem per "probable cause" dhe pasi te drejtohen me please Sir ose madam por jo go fuck yourself bitch. Nuk e di si do reagonin keta dy police sikur kokeget e tyre tja kishin bere nje sjellje te tille motrave apo grave te tyre. Nivel zero nga te dyja palet gjithsesi.

i vetmi problem qe shoh eshte qe polici fyen me fjale kete gocen. dhe kjo eshte jo etike dhe profesionale. pastaj pse e qelloi me shpulla et etj. ajo zonja apo zonjusha duhet ti thote faleminderit rastesise qe ky incident nuk i ndodhi ketej.

Nuk e ka fyer mer, i ka thirr ne emer. Ok, mbase s'ka aq shume kofidence dhe duhet ti therriste me mbiemer ... i binte me keq "Znj. Muti" smiley

po pra ti kishte vene para emrit nje nje Znj apo Znjsh smiley

nuk e di cndodh andej nga ty vlonjato, por ketu ku jam une asgje nuk do ndodhte.. asgje!   incidente te tilla ndodhin me dhjetera ne dite.. i peshtyjne, i shajne,  i ofendojne policet, jane agresive ndaj tyre e plot te tjera.. reagimi i policeve..?  arrestim ne vend! kaq, mbaron puna.
 

arrestim ne vend! kaq, mbaron puna.

Pra do te ndodhte dicka. smiley  Te dyja palet jane gabim. Policet me sjelljen arrogante dhe me fjalorin e bukur e goditjet, zonja qe i shan, peshtyn, godet. Sic e the dhe ti, ketu nese i reziston policit, te vene prangat.

po jo pra,  gjembi..   kur them qe nuk do te ndodhte asgje, do te thote:  qe policet nuk do ta peshtynin ,nese i peshtyne... as nuk do ta qellonin me pellemba,  aq me teper ta fyenin.  por do ta arrestonin  direkt  edhe me akuzen per fyerje dhe dhune  ndaj autoritetit!!  kaq.smiley

smiley

Nderhyrja e qytetarit, sic e thane dhe te tjeret, ishte qershia mbi torte e komedise.

shikon ti, gjeti nje video  shkaba , specialisti gugllit, na nxiu policine e Hollandes..smiley 

  ik mer shkabe tutje se ky tipi ishte treguar shume agresiv.. kishte nja cerek ore, mos me shume, kishte thyer vitrina e kishte goditur kalimtare ne rruge, nderkoh  keta policet  po perpiqeshin ta izolonin sepse ndihma nga ekipi i arrestimit po vonohej..

 

po pra, shume i rrezikshem duket. me shpatulla pas murit dhe pa levizur nje gisht smiley

Ah, c'te bejne pasojat e te qenit kategori e shkelur me kembe gjate gjithe kohes

shkabe, ketu e 10-t muhabetin, kur ben percaktime.. jo po kategori e shkelur,  jo punon roje  ne ambasade, se edhe kete e ke thene..smiley   dhe te detyron te thuash, me dhimbje:  me hengesh karin!!.smiley   te jetoje edhe ti si mua, pa sdo ishe keq o komunparizian..smiley

 

na nje rast identik me kete rastin e videos ne Tirane.. pune gjobe e patente me polcine rrugore..  kjo ka dale tersisht jasht kontrollit,  eshte agresive..po shan  policet etj... shiko dhe reagimin policeve..   dhe gjen ndonjerin qe di hollandisht te ti perkthej, se te gjitha videot keshtu jane, dhune verbale e shofereve ndaj policise rrugore..

...

Kujt po do me i tregue Hollanden ti mer jahu (TM vlera). Nje video disa sekondeshe shtjellon gjithe ngjarjen. Imagjino psh te ishte video ku duket vec pjesa qe arrestohet Anders Breivik, shkaba do bertiste per dhunen policore.

gjembi, e mbaj mend rastin e kesaj videos, pasi u diskutua disa dite ne lajme ne Hollande.. beri pershtypje kjo sjellja/ dhuna e polices..  por puna eshte sepse eshte filmuar pikerisht kjo pjesa e dhunes, nderkoh qe ky tipi kishte nja gjysem ore qe kishte bere zullume e terrizonte njerzit verdalle.. edhe keta policet qe mberriten te paret aty, i kishte sulmuar.  dhe ky eshte momenti qe si duket ishte lodhur  dhe policet arriten ta izolonin me dhune.. mbase dhuna duket joproporcionale, por tensioni kishte qene i madh me pare...

ndersa per rastin e videos ne Tirane, nuk e diskutojme qe  zonja eshte ne gabim, ka dale jashte kontrollit per menyren si komunikon.. por puna eshte qe polici nuk duhet te dale nga kontrolli dhe duhet ti permabhet strikt detyres, pasi asnjerit nuk i pelqen gjoba dhe njerzit ne raste te tilla reagojne sipas ngarkesave emocionale te rastit.....

psh kjo zonja nga Lezha  mund te nxitonte per nje takim te rendesishem, apo kishte marre nje lajm te keq e  duhej te vizitonte dike ne spital, ose mund te ishte grindur  burrin, te fejuarin etj etj...  te  del dhe polici ne rruge e te ve edhe nje gjobe e te merr patenten pastaj..smiley

raste dhune verbale, por edhe fizike, ndaj policeve rrugore  jane shume te zakonshme ketu... ja nje rast thuasje identik i njejte..  dhune verbale nga shoferja , qe ka dale jasht kontrollit, ndaj policit qe i ka marre patenten, por polici ama qendron shume gjakftohte dhe perpiqet ta qetesoje e te komunikoje normalisht me te..

Belulo, pse qan ajo te linku me siper aq shume? Ca I thote ai polici? P.s. Ket gjuhe flet ti perdite ? Ajajajaja. smiley

po ajo po qan sepse sic thote, kishte nje takim shume te rendesishem dhe duhej te ishte ne kohe atje.. mirepo keta,policet,  e kishin  ndjekur  kete nga pas me makine ne nje trajekt te caktuar   dhe kjo kishte bere disa shkelje..  shpejtesi me e larte se c'duhej, apo ishte futur ne korsi te gabuar etj.. prandaj dhe e ndaluan...

nejse, sic doli me vone, pasi beri nje check ne kompjuter  ai polici tjeter, doli pra  qe kjo kishte disa gjoba te tjera te hapura te papaguara..smiley   prandaj  ishte ne tension kjo.. dhe nga ky moment ata i morren patenten dhe e arrestuan.. nuk e di nese e pe deri ne fund, dmth pjesen qe e arrestuan..

 

po kete gjuhe flas.. gjuhen e kemi si shpirt ne!.smiley

Mua kjo nuk me duket shume e dhunshme. Kjo me shume eshte ne gjendje frike/paniku.e friksuar shume. 

hemmm.. verbalisht e dhunshme ishte edhe kjo.. bertiste, ulerinte:  dua patenten.. shante: ik pirdhu,  i tha nja dy here policit, me jep patenten...  madje kjo morri edhe te dashurin ne telefon, i cili kercenoi policin..   por pikerisht situata nuk u rendua me shume se pse policet nuk e zune me dacka kete,as kurve nuk i thane..smiley

 

nejse, eshte e qarte qe kjo ishte ne gjendje paniku  dhe kesisoj nuk mund te komunikonte normalisht...  por pikerisht, kete po themi, qe njerezit mund te jene ne nje gjendje emocionale te rende kur konfrontohen me policin rrugor qe i ve gjobe apo i merr patenten... por polici duhet te dij si te sillet, e te menaxhoj  raste te tilla.smiley

Belul, ketej nqs reagon ne ate menyre me policin ose ha nje taser shot dhe perfundon ne qeli ose ke nja dhjete burra e gra police qe te hypin siper gjoja si me te neutralizu dhe te marrin frymen. Pastaj dardha e ka bishtin mbrapa. Nqs denohesh qofte dhe me minimumin e denimit te fusin nje te rregjistruar ne rregjistrin e te denuareve dhe pastaj ngele si peshku pa uje. Nqs kjo zonja do te ishte me agresive apo nqs do te ishte nje zoteri me agresiv do kishte me shume se 50% chance te hante plumbin.

vlonjat, behet fjale per menyren e komunikimit...  nje qytetar/e  mund te jet i droguar,  i dehur, apo ne nje gjendje shume te rende psikologjike per arsye nga me te ndryshme dhe  tregohet agresiv ne komunikim.  tani cfare duhet te bej polici?  -ta marre personalisht  dhe ti thote kurve, i e cmendur,  debil, idot etj etj..??  po jo nuk besoj,  ata duhet te bejne punen e tyre aty, ti japin gjoben a cfare meriton ajo,  dhe nese pastaj shikojne qe situtata rendohet, arrestohe e mbaron puna.  

presupozohet qe policat jane te trajnuar per te tilla raste,  ndryshe nuk duhet ta bej ate pune, por ndonje pune tjeter..

 

Po joo burr, pse e banalizoni kaq a thu se jetoni me naj vend afrikan? Ke te drejta dhe detyrime o zotri! Detyrim me ju bind ligjit dhe te drejten tate qe tmos ofendohesh pa te drejte. Ne situate normale ai polici qe ishte ul pertoke per te marre patenten dhe per tja dhene kesaj zonjes, do i thosh te ulte zerin perndryshe do i vinte prangat, meqe kjo ishte shume agresive pa te drejte. Dhe nqse ajo vazhdonte, ky me te drejten e vet, i vinte prangat dhe therriste ne radio patrullen e policise. Ne momentin qe ky i thote kurve, ky eshte nji horr, nji degjenerate. Dhe ajo ka gjithe te drejten e zotit per t'u ofendu dhe me reagu ne ate menyre, qofte atje, qofte ne kanada, qofte ne burundi, qofte dhe ne siri.

 

 

 

 

 

 

#Rilindje smiley

Ne fakt ata policet duhet ti kishin vene prangat ne sekonde dhe ti ngrinin akuzat. Pati fat qe eshte ne shqiperi se po ti ishte jashte sdihet si dilte. Ne USA ske shance me dal nga dera e makines se fjala e pare qe te thote polici eshte nxirri duart ne nje vend ku mund ti shoh. Po sinqerisht me erdhi shume keq per opoziten dhe doli e denoncoj policine e shtetit. smileysmiley

Kete pra po themi qe nuk jane policat e Rilindjes si ne Amerike smiley

Ata jane policet e shtetit me hajdar,,, po ju jeni mesuar me drejtues-grupin ciftelia.

Ok, hiqe hajdarin nga goja tashti smiley

Pse eshte aq e veshtire per policin kur zonja/usha ngre zerin ti thote:zonje kontrollo tonin .po vazhdoi :te paralajmeroj edhe njehere.nese vazhdon arrestoje ose vete ose thirr back up.

e dyta .si shkarkohen policet tak fap.a nuk duhet te kete nje procedure nje hetim derisa te arrihet ne ate perfundim?po flasim per njerez qe vene jeten ne rrezik ne cdo minute te dites jo per kamariere.

ca gallate,  nderhyn nje qytetar, kalimtar  i rastit, per te ndare sherrin mes policeve dhe qytatares... nderkoh qe kjo  eshte, pikerisht, puna e policeve..smiley

kjo zonja eshte ne gabim!  por nderkoh keta jane policet jane:  kuje.. kuje me drekët.. pa pike personaliteti, lere pastaj profesionalizmin..

 

Dhe te mendosh se gjate 25 vjeteve jane shpenzuar zoti e di sa miliona $$ grante te BE per trajnimin e policise .Urdho rezultati policet nuk dine as te komunikojne me publikun ne nje shkelje trafiku.

Cfare rezultatesh pret kur cdo 4 vjet nderrohen te punesuarit?

Ne amerike do ta kishin palosur me 90 plumba ate shushken smiley

Nderkohe, policet qenkan pezulluar. ata te sales vrisnin rob rrugeve e s'u hynte gjemb ne kembe

Saimir Tahiri
Pavaresisht cdo rrethane, punonjesi i policise duhet te sillet sipas ligjit. Falenderoj Policine per reagimin e menjehershem me pezullimin e punonjesve te policise deri ne sqarimin e plote dhe marrjen e masave per cdo shkelje te rregullave gjate ushtrimit te detyres. 
Falenderoj News24 per kontributin. Kemi shume rruge deri ne persosjen e Policise se Shtetit per ta kthyer ne institucionon qe duam, duke reflektuar korrektese, etike, profesionalizem dhe respekt maksimal ndaj ligjit. 
Dhe ne kete rruge, duhet te jemi te gjithe bashkeudhetare, institucione, media dhe mbi te gjitha qytetaret.

Pse keta nuk jane policet e sales?

Ne amerike polici do ja kishte rrasur ne grusht dhombve e do e arrestonte direkt.

Tahiri amerikon nuk do i pushonte dot nga Puna policet e trafikut se sja mbante menerja. Do te hapej proces investigimi i brendshem dhe policat do percaktoheshin me detyre ne zyre, pune tavoline, deri ne fund te procesit. Kjo vajza do rrezikonte burg te gjate.

Nuk qellon me arme polici amerikon si thua ti, ama qellon kur ka te boje me njerez qe e frikesojne me sjellje te dyshuar e zona te caktuara te njohura per krime a dhune.

jane bere policet si historia e ujit te gomarit. policia ne Shqiperi behet profesionale me shpejt se çmund ta mendojme. Por kjo ka kosto per ate klasen politike byt.....q....e te Shqp. Shkerdhatat qe kane drejtuar dhe drejtojne ate shtet nuk duan polici e as gjykata, as rend e as respektim ligji.

boh, sa te bute policet! Kan sira punet. Per momentin aty, nuk ka rendesi fare-fare-fare kush e si e ka "fajin". Iu gafurre forces policore, marrsh te makina qe te co "te veni", duke ta mbajt koken se mos vritesh kur futesh mren, se pak e ulet dera kur futesh, nuk di a m'kupto, qello qe vret edhe koken padashje. pa nji, pa dy kjo. pa asnji diskutim! me vone, ka tjeter instance masanej, te tjere rob, te tjera struktura me tjeter hyqem e tager, qe e dajn muhabetin, kush ka pas faj dhe sa, per secilen pale, dhe me ligj te vje edhe "pusulla" ka mrapa.

provo ta shofesh policin ne sy me gjate se 30 sekonda ktu ne USA, vetem ta shofesh, jo tjeter, kur ta shofesh ate te Lemes, ne te gjitha ngjyrat dhe format. I bon gerr gerr policise per at punen e fergusonit lloj-lloj mostrash liberale e ku di une - as qe pjerdhin hic nga ai vesh, tamom forc e pavarur. Respekte per ta, hallall cdo teprim qe kane, edhe me mu e kon tepru s'ka pak, me dhane nje gjobe kot fare parkimi, te cilen ishte me problem si me e pagu, eh bir o non, por e thash, hallall, se te mos jet per ket force, me 180 e kusur etnira qe ka ne US, te mos jet policia, mrena 2 mujve, rrezik me pak, ky ven bohet rrumpallhone e botes se trete.

Hallall, kjo fjale turke. Kjo e shpjegon ate qe bie dakord me padrejtesine qe tu be me ane te gjobes.

Te ardhurit ne perendim nga turqia etj vende me stan ne fund duhet ta kuptojn qe filozofia e perendimit eshte: me mire 100 te fajshem te lire se nje i pafajshem ne burg.

faleminderit. ke te drejte. duhet te beja shume me teper per 25 dollare te debatueshem te nje gjobe qe m'u vu pse po rrija brenda ne makine ne nje no park zone, pasi policiotua (i zi, me qe ra fjala) me pat thene nje here mos rri ktu dhe une bera sikur pranova dhe u shtyva nje cike me tej. Kur erdh per here te dyte, me gjithe shenjen time qe po iki, dhe po ikja vertet, nuk e zgjati hic, po erdhi duke me thene: a mund ta shoh pak patenten tuaj, Sir? Duhet te beja me shume edhe per faktin qe te paguarit e atij 25 dollarshi ishte nje gje shume e veshtire, as online, as direkt, meazallah se behej, sa ta kalonte nje periudhe dy javore, pas se ciles gjobes i shtohej edhe nje 25 dollarsh tjeter. Pra 50 rrumullak, plus nje fee te vockel te conveniences online. pra diku te 52 dollarshi - ne lek aq ka pas bo nji buk ne Shqipni, ne koherat e arta te rregullit. 

Nuk kundershtova per te drejtat e mia, edhe pse kurre nuk harronin te me thoshin qe po s'qe dakord, ke te drejten per ta kundershtu dhe te kesh nje seance "ankimimi" (hearing) - kete ta bosh ama mrena nji muji. Nuk i hyna asaj rruge, se ne princip do iu thosha vetem qe pse nuk vut doren ne zemer, une tu hik isha, i thashe me dore "me fal, po iki" policit, 52$ nuk gjinden ne rruge etj etj.

Nuk di pse nuk pendohem hic qe pse s'e provova ate lufte qe kerkon nje guxim qytetar qe une nuk e kam, pasi sic e thate dhe ju, Turqia etj vende qe mbarojne me stan e kane bere punen e tyre. Dhe nuk eshte se nuk du me u pendu, Perpiqem shume, mirepo gjate perpjekjes me dalin gjera te tjera qe ma sabotojn pendimin, ndonje film i bukur, naj liber, sec kemi nje liqen ktu afer, jepem pas tyre dhe e harroj fare luften per te drejtat e mia civile.

Popull skllav mo, e tha ai i mencmi.

Kshu vazhdo. Mundohu ta mbash nen kontroll inatin duke lexuar romane dbe duke pare telenovela turke. Nje dite nuk do e mbash nen kontroll dot me dhe kaboooooom pastaj.

tingellon mire.

nga pervoja kjo? smiley

Kjo futja e ketij rrushit ne mes per ti ndare eshte per gines...just in Albania. Me siguri do ta kete mbyllur me "hajt mos beni keshtu tani, jepini doren njeri tjetrit. Jemi vend gallate me verte, me institucione komike dhe qyetetare cilimij. Ligji po te ishte rob i gjalle dhe ta kishte pare kete skene, do t'ja kishte hequr vetes me dy te shtena.

Policat duhen cu per trajnim. Zonja ne burg.

Po keto futen kalamonin 5 vjec ne izolim, po e paskan problem me provoku dhe me rraf nji grua, standard i ri tepelenbanesh.

Sa eshte rrit standarti ne Shqiperi mer ej, bohet teme e pare per tre dite rresht sherri i policit me nje grua. Pale kur te fillojne gazetat me analizat e dhjera sociale "ne, policia dhe femra" ose "quo vadis shoqeri shqiptare" a thu se Shqiperia eshte Norvegji. Njerez, gjysma e popullsise s'ka buke me homger dhe nuk con dot femite ne shkolle se s'kane lek te blejne kepuce, mjeket e lane kthyer spitalin ne biznes vdekje, shkollat dhe universitetet jane ne nivelin me te ulet qe kane qene ndonjehere qekur u hap mesonjetorja. Qeverija mbahet ne kembe me nje paterice 7 perqindshe dhe tendera miliona euro ju jepen klienteve te pushtetit. Kater veta u vrane ne rruge dhe 26 ne pune dhe asnje nuk eshte pergjigj akoma. Presim nga nje lezhjane dhe dy polic tepelenas (ndoshta) te japin shembuj civilizimi islandez

versioni zyrtar ishte se kjo kish qene ne kundravajtje dhe kish hedhur patenten ne toke (vete kjo). Polici ishte ulur per tja marre dhe tja jepte prape po kjo kish qene shume "agresive"...
Ne t'vertete, polici i ka marre patenten dhe duket hapur qe s'do tja jape derisa degjohet zeri i saj qe thote me jep patenen, ej!
Qe ktu ky polici i bute reagon duke rrezatu kulturen e pergjithshme te vendit duke e qujt kurve. Dhe kjo qe eshte tregu shume e ashper pse i thote ke quan kurve ti dhe e peshtyn?

po kjo eshte minimumi mer popull turkoshak! po t'ishte motra apo gruja juj kjo, si do e gjykonit, kurve? e pse gjith kjo, pse guxoi me peshty nji horr qe ka vesh uniforme? bravo i qofte per ate pune, 1000 here respekt!

Me duket se je duke e humbur zanafillen e konfliktit. Ca do beje ti nese do te te merrte policia kanadeze patenten? Do rrije aty ne makine, edhe 1 ore te tere po qe nevoja, duke turfulluar me vete, por sdo guxoje te dilje nga makina e aq me pak te shkoje e tju bertisje ne surrat "dua patenten mer eeeeej". Keshtuqe nuk e kuptoj ate lavderimin e zonjes. Asnjera pale nuk eshte absolutisht per tu lavderuar, aq me pak ajo.

njoni prej nesh ja ka humb zanafillen po nuk mduket se jam une.

OK, le ta vejme ngjarjen ne kontekstin kanadez:
polici te shef kundravajtje, te ndalon dhe te te jep fleten e gjobes. Ti e hedh gjoben se nuk je dakort. Te bie dhe patenta dhe polici e merr per te ta "dhene" (te pakten ky ishte versioni zyrtar). Nuk ta jep patenten dhe ti i bertet policit. Polici kanadez mund te vinte prangat nqse ky ofendimi degradonte po nuk do t'quante kurve. Nqse ti ke naj eksperience te ngjashme, t'lutem ndaje me ne se do na ndricosh.
Nji polic qe i thote dikujt kurve sepse kjo ngre zerin (me te drejte pasi asaj nuk ju mor patenta), meriton peshtymen. 

E para, ti nuk e di si ka qene konteksti. Une nga video shoh qe ajo i uleret 2 policeve "me jep patenten mer eeeeeej". E pakonceptueshme. Nuk pellitet ashtu. Mqn me dhe kontekstin kanadez me lart, une nuk do ta kisha hedhur gjoben. Do ta merrja, do ti thoja oficerit "I don't agree but thank you Sir, have a nice day" dhe do shkoja ne gjykate ta challenge. Ja kaq e thjeshte. Demonstrime force e inati as do me shkonte nder mend te beja. Dhe kjo jo per perulje ndaj nje padrejtesije, por per edukate dhe nenshtrim ndaj rregullave. E perseris, nuk ka te drejte ne ngritjen e zerit ashtu. Pyete policin "A ka ndonje arsye zoteri qe nuk po me jepni mbrapsht patenten?". Nuk do degjeneronte keshtu situata, eshte e sigurte kjo.

Dhe nuk po mbroj absolutisht policet, perkundrazi. Te shkarkohen per mosndjekje te procedures se parashikuar, per fyerje dhe per sulm fizik.

o shqipe kanadaje! ca konteskti? edhe versioni zyrtar i policise thote qe i kish rene patenta dhe polici e kish marre tja jepte (sepse nuk i merrej patenta per ate shkelje qe kish bere ajo. Ta merr njeri patenten per parkim te gabuar ty fjala vjen?)
Ajo ka arritur nje pike qe nuk mbante dot me. I ka bertit sepse e pa qe po luanin me te. Ja te bie dakort me ty; nuk duhet te bertiste, ka qene e pire, e droguar - ca tjeter do ta quash qe te kenaqesh me justifikimin tend?
Kjo zonje ka fajin e vetem qe eshte mesuar me policine ne itali. Kerkoi me te drejte dokumentin e saj. Dhe ky horri i thote kurve kur kjo i bertet. Ky eshte dhe thelbi i degjenerimit te debatit. Nuk ka askush te drejte te ofendoje dike ne rruge, nje nene, moter dhe grua. Sikur ky qe e kish ofendu kurve te ish nji civil, te gjithe ktu do ishim ne krahun e zonjes po meqe eshte polic dhe perfaqson shtetin, u bekeni te ndjeshem se ju preken ngjyrat partiake...Ai uniformen e policit dhe te shteti mund ta kete veshur po ai nuk eshte shume ndryshe prej hajdutit ose pushtit. Kta jane ata qe luajne rolin e lypsit kur duan naj 2 mije leksh ne dore, kta jane dhe ata zgjepsat qe nuk guxojne me ndalu te fortet qe ecin kundravajtje.
Ta bej dhe nje here te qarte: nqse ka thy ligjin, pergjigju me ca thote ligji. Po nuk besoj se ligji thote qe quaje kurve tjetren pse bertiti "me jep patenten ej!"

More kot fare tani. Ku i di ti ngjyrat e mia qe komentoj ne peshk 1 here ne vit? Duhet patjeter me pas ngjyra qe te kete kuptim debati? Dhe ku e pe ti qe une thashe qe "ligji thote qe quaje kurve tjetren pse bertiti me jep patenten ej"?? A lexon ne fund te postimit ca kam thene? Apo thjesht ke qejf me kundershtu pa lexu fare.

GABIM TE DY PALET! Gjithe diten.

Ja per kete dite do duhej Sali vucidolsi, peshku do ua kishte nxjerre nderkohe bojen sic duhet policeve te tij te urryer.

e kane adn e politikes ne gjak mer, s'ka naj gjo t'keqe. Jane komuniste te westernizum, kupto ti apo jo? lexo cik argumentet qe japin se ca te ndodh ne shtetet policore te amerikes po guxove me bo ket apo ate...

Gjithsesi mua me duket veprim pozitiv qe policet jane pezulluar deri sa te zbardhet incidenti.

Imagjino ca do thonin per vrasjet e 21 janarit po ta kishte ber sala demostrate.

Pa provo i her ktu ne usa dhe sulmo shtepin e bardh. Jo 4 por 4000 do ishin vrare.

Tashti e kane nje te drejte, vetem policet e rilindjes mund te krahasohen me koleget e tyre perendimore, se cu pa pastaj behen te gjithe si kembet e dhise. 

ca mentaliteti. Po kto te rrugores shahen me rob shpie sa here dalin video qe morin pare. Po nqse i thu nji femre kurve, cdo gjo kthehet ne nivelin e humorit ose t'justifikimit. Femres aty kane per t'ju dash edhe nja 200 vjet me u trajtu si njeri. Tek e fundit po flasim per nji vend ku femrat rrifen e vriten thujse cdo jave 

Liburneshe jo shaka ! Apo nuk krijon dhe variant per derstile .

Mungesa baze e edukates ne te dyja palet. Nga policat shkelur rregulli baze, ku nuk duhet kaluar ceshtja ne nivel personal. Ka njerez qe kane nevoje per kashaisje po me edukate veri prangat fute ne makine e coje ne qyp e sqaroje sic duhet.

e cuditshme, ktu komentojne 180 grade ndryshe ato njerez qe ne 21 janar perligjnin jo peshtymat po shkopat e guret kunder policise. 

Hmm.. imagjinoni tani ngurimin qe do ndjeje nje femer kur shkon te raportoje perdhunim apo çdo tip dhune tjeter ne polici. Me kete precedent, do mendoje qe me mire do jete te rrije aty ku eshte.

P.S. Shume mire ka bere qe eshte kthyer furishem drejt tyre, disi do luftohen keta qelbesira.  

pse, ca kujton se ndodh ne polici kur raportohen raste dhune ne familje? merret seriozisht ceshtja? fajin e kane edhe qytetaret qe shkojne ankohen kot shpesh here. jo ma lagu, jo s'ma lagu.

pastaj mire apo keq ka bere qe i eshte kthyer policeve ashtu, vetem nje pergjigje ka: ka bere keq smiley

fajin e kane edhe qytetaret qe shkojne ankohen kot shpesh here. jo ma lagu, jo s'ma lagu.

smiley

P.S. Kudos per mentalitetin. 

jo jo, ngushellime ti qe thua hajde ti luftojme. po nuk besoj se e di qe komisariatet e tiranes jane me 1-2 makina gjithsej.

Kjo ngjarje eshte violence ndaj femres. Eshte e papranueshme dhe skandaloze. 

Ja si humbin vlera ceshtjet e drejta te feminizmit smiley

Fjala feminizem nuk hyn fare ketu. Violenca eshte e denueshme per cdo krijese. Fakti eshte qe ne disa vende si i joni per shembull, violenca ndodh shume shpesh. Mbase ty te pelqen, aq kupton! Une jo! Me vjen keq qe je kaq i prapambetur. 

       Interesant! I bi qe opinionistat e peshkut, me nga cerek shekulli ne vendet perendimore, vetem pse opinioni i tjetrit u bi ndesh me te tyren, pa shkel as edhe nji " rregull qarkullimi " e megjithate shkulin gurin e fundit nga ledhi i..." kultures madhe " perendimore per tja hudh mbi koke tjetrit, te shfaqen .....edhe si shkruajne. Dmth me bukurshkrim ! 

     Rasti eshte nje incident banal, i cili tregon mungesen e tmerrshme te kultures qytetare, shkallen e larte te gjaknxehtesise ballkanase e vecmas shqiptare , nga njera ane dhe mungesen e feminilitetit, tek nje femer zbritur prej malesh dhe te mbushur me nje urrejtje te papare, per rendin qytetar, si detyre paresore e policise.Mentaliteti i saj eshte i mbrujtur, per ta pare cdo polic si nje SS .Un ve re se ne te  gjitha heret, sipas mentaliteteve te opozitave, ne kete vend me " demokrature",  policia dhe policet  shifen si " arme e pozitave." Asnjehere Rendin si marreveshje " Qytetar - Shete " ...per te zbatuar ligjet .   

    Po te isha un njeri nga policet, ajo femer sot do ishte prapa hekurave sepse edhe atje asaj i duhen dy pale zinxhire .Dhe do ta  beja me qetesine shembullore ..

   

 

Edison , rrofsh se argumentove me shembull sa kam thene une.Eshte ai mentalitet " qytetaresh " !Ti bejme temen policise ...se Atij ! " 

Vajza eshte nga lezha (vend nen nivelin e detit, kurse ti thua ka zbrit nga malet!). Le qe kjo ska rendesi fare. Kjo urrejtje ndaj femrave ska kuptim. Mjerim i madh!

mundet te jeshe me banim mu ne mez te qytetit e me formim maje hekurave ! Ku pe tek un urrejtje ndaj femrave ? Pastaj ku eshte femra ne rastin incident ? Vec femer nuk ka gjekundi aty.

E qe ta dishe Lezha  dhe e gjithe Shqiperia, ....nuk ka asnje meter ...nden nivelin e detit! 

mungesen e feminilitetit, tek nje femer zbritur prej malesh dhe te mbushur me nje urrejtje te papare

Po Shqiperia nuk eshte Iran ku grate penalizohen per mungese feminiliteti, z. Grave. S'eshte as aparteid te ndaloje hyrjen e malesoreve ne qytet, me apo pa urrejtje te papare. smiley 

Jardine, te gjitha sa thoni ju vertetojne sa kam thene une.Se po te shifja qe Ju, do debatonit me nje polic si ajo " femer" , do betohesha ne Bibel,  se do ishit goxha ...mashkull ! 

Dhe nuk do kishte shkaktuar superprotesta nga PD-hi smiley Do te thuash qe nuk do te kishte reagim te vecante nga member te PPU deri ne

Tahiri te jape Doreheqjen ? Si ka reaguar Rama per kete ? smiley

Rasti eshte nje incident banal,...Kaq .

Per me shume nuk ka ardhe por nuk do vonoje edhe Drejtoresha e derstiles  Xhibolja me nje tjerrje te vecante perpos smiley debateve te shokeve por qe shtjellojne smiley me cilesi ndodhine .

Shoqja Gjembi si ka reaguar ?

Te isha une ne vend te shoqes, do u kerkoja perfitim financiar gjithe mediave qe perdoren imazhin tim..e fitimin financiar do e ndaja me policet,keshtu mbyllet edhe sherri !! p.s.hej sa kane ndryshuar kohet..vetem pothuaj 2 vjet me pare kjo shoqja do kishte ngrene nje dru aty ne mes te rruges,e terhequr zvare per flokesh brenda ne furgon..jo po do futej ai tipi ti ndante..

.....Njesh ! 

Si grua... nese rebelohem sa here me ofendojne, sdo te kisha me kohe per asgje tjeter. Te jesh moderne dhe shekullore (laike) do te thote te jesh e afte te jetosh me fyerjen.

Pse nuk e arrestuan policet?fyerja e policit eshte veper penale e denushme qysh nga koha a habilit te babilonise ketu e 6000 vjet me pare.

Me pelqen se si nje femer idiote dhe nje polic idiot, njera per t'u arrestuar e tjetri per t'u ndeshkuar, piqen bashke e bejne gjerat qe bejne idiotet, dhe papritur i vene robt te angazhohen ne debate qe s'kane lidhje me idiotesine e tyre smiley

smiley

Alba, i biri kujt ishte ...habili ? 

I kananit me duket smiley e permenda si shembull se ndaj shtetit duhet treguar respekt .ne shtetin e georgia polici ndaloi reese witherspoon nje aktore e famshme .Ajo filloi ti fliste policit si kjo zonja ne video .ai e plasi brenda.te nesermen  si e dhjere ajo i kerkoi  falje policise per sjelljen e saj....

E pra, ashtu menova dhe une.Cun i katunit tone do ket qene... thashe ! 

i tha kurve polici asaj? apo anej nga je ti polici mund te te shaje me rob shpie kshu?
Ajo ishte e dehur - kjo ish arsyeja qe kerkoi te falur. Kjo ktu nuk ishte se te jesh e sigurt qe po te kish qene, do ja kishin rritur nivelin e alkoolit 10fish

Edhe reagimi i policeve ka qene joprofesional.por ne asnje menyre nuk duhet reaguar ndaj perfaqesuesve te shtetit ne ate menyre.policet duhen trajnuar per fjalorin qe duhet te perdorin ne marredhenie me qytetaret , tu bejne thiatro me aktore qe luajne tipa te ndryshem ne menyre qe te dine se si te sillen ne cfaredo rrethane.

 

Ore, pse eshte kaq e veshtire per me u kuptu? Ne momentin qe ai perfaqsusi i shtetit sic e quan ti, ofendon tjetren kurve (vej re kush i mban iso ketu), ai eshte njesoj me alabaket e ish sig te shtetit dikur ose me kta tropojanet e pagdhendur te saliut qe i kane aq qejf shoket e majte. Shteti mund edhe te arrestoje gabimisht dike dhe i kerkon ndjese po ne asnje menyre te bjere ne nivelin e horrave. Eshte arrestu tjetra pse u revoltu dhe humbi qetesine kur perfaqsusi i shtetit i tha kurve. Shume gabim ka bere!

 

 

A do te kishte te njejtin reagim gjindja e. PPU- se nese qytetari do te ishte burre?

Bah!

Mire ja kane bere qenit-do te thoshin.

Meqe jemi ne temen e barazise gjinore duhet te themi " mire ja bene asaj buces" apo jo?

Personalisht nuk e kuptoj perse polices jane shkarkuar, kur ata thjesht por reagojne dhe po mbrohen nga nje femer gjysem e cmendur.

Ça bohet kshu mo? Po jua rrafin policin grate smiley

 

 

Prandaj behet testi psiqik kur merret patenta.

Zonja duket pak si e shkrehur, pak fare.

Komentues, per ta mesuar edhe une, ai percaktimi Juaj;  " femer pak si e shkrehur, pake fare" ,  si  duhet kuptuar, nisur prej modelit ...? Apo me tjeter menyre ?  

Zonja ne fjale eshte e krisur.

Polici per fjalen kurve, nese kjo e Lezhes do ankohej, do perfundonte tek Partizani me matrapik.

Zonja do ilaqe dhe kjo duket qarte nga cfare ben ajo perballe dy policeve ose dy burrave.

Eeee! Tani e kuptova , qe ajo eshte ....e ngrehur , jo e shkrehur ! 

Ngjarje te tilla ose me sakte konflikte te tilla ka ne te gjith boten, por kjo ketu mu duk shum ordinere. Piksepari, per mosmbajtje rripi, nuk merret patenta, vihet gjobe. Piksedyti, polici pasi kontrrollon dokumentat, ia kthen shoferit. Piksetreti, shoferi, nuk del nga makina, veç kur jep urdher polici, nese e sheh se ka shkelje te rende. Dhe ne kete rast, polici lajmeron karrotrecin ose nje njesi tjeter, m'varet sipas situates, rruges, shoferit, kundravajtjes etj. Nese shoferi del nga makina, kjo quhet kundravajtje, dhe polici e urdheron te futet brenda. Ne rast konflikti, polici nuk (duhet) perdor fjale fyese, apo agresion ndaj shoferit. Sipas situates, duke ruajtur gjakftohtesine, polici theret ne radio njesi te tjera apo koleget me te afert. Nuk eshte detyra e policit rrugor, te arrestoje shoferin me te cilin konfliktohet, jane organe te tjera te policise qe kryejne kete veprim, nese theriten nga policia rrugore. Policia rrugore ka per detyre ta urdheroje dhe mbaje shoferin brenda ne makine, kur dyshon ne shkelje te renda, si dehje, shpejtesi e madhe, mospasje dokumentash, etj.  

Per rastin ne fjale ketu, polici mund te mjaftohej me nje gjobe, dhe i jepte urdher shoferit/res te vazhdonte rrugen. Me duken te dy palet ne faj. 

policia eshte dega me e korruptuar dhe e paafte e gjithe admistrates shteterore.  thuajse te gjithe jane mitingashe te  partive respektive.   per kete arsye jane shume fodulle +hajdute te paster.   deri dje te kerkonin si lypsare ''kafe'' pasi nuk te gjenin asgje ne kontrolle te imtesishte.  sot te marrin patenten per hicasgje.

do ishte shume ne rregull qe te gjobisnin per ndonje parakalim te parregullt apo per semafor te kuq,por keto nuk ndodhin.   ata daline fshihen pas ndonje peme a mullari ne ndonje kthese me 40 km,dhe te marrin patenten pse ishe me 60.

ose te ndalojne rruges,te marrin dokumentat(medemek kontroll) dhe pastaj shikojne se mos te mungojne zinxhiret qe te te marrin patenten.   

nuk mund te merret patenta per cdo gje,sepse kjo eshte baraz me arrest shtepie.

policia ne shqiperi nuk eshte per ti mbajtur anen.  ne 90% te rasteve krijojne sebepe per te marre leke.  shkurt polici eshte akoma armik i qytetareve.

Femer? Le te mos quhet e tille me mire! Me burre ajo u tregua se policet. Edukate zero, e paturp. Femra qe shtyhet me mashkullin, qe krijon konflikte tilla banale, s'meriton te quhet femer. I mer patenten, meqe e meritoi, tashi me vet faj te saj mundohet te tregohet gjoja si trimeresh.

nese dakordohemi me ate se duhet t'ia kthejme me te njejten monedhe cdo lloj gjuhe prej idioti, cdo pijaneci, cdo arroganti etj atehere duhet te bohemi gjake me ta, edhe plus femra s'ka takatin, se ti nji peshtyme, ai shpulle, ti shpull, ai boks etj.

Ah morali femres!!! Po kjo burrit thua c'i bon?! Nese ka.

Gjysma e miletit ketu ka nevoje per psikologe, por shume te afte.

komentuesit qe sjellin shembuj nga amerika jane pak pa lidhje se shqiperia eshte tjeter kulture dhe tjeter mentalitet, eshte vend qe pas muhabetit te trete o del krushqi o e ke kusheri tjetrin dhe jo vend ku ka shume etnira dhe polici eshte i detyruar te te mbaje ne tiro.

Po jua rrafin policin grate

...sepse per popullin policia  konceptohet thjesht si nje bande  komplet e korruptuar dhe e lidhur me krimin.Plus largimet politike pa kritere,  mungesa eksperiences dhe trajnimeve te bandite te mara nga gerxhet e tepelenes te veshur me  uniforme per mbrojtur interesat e Tahirit  e co.

Une per vete jam me kete boksieren. Polici e quan kurvë, këllcet damari!

Sa pune te mira ben kjo Policia e Rilindjes! Cunat e Tahirit te thone: Kurve! 

Na paska faj femra, qe reagoka ndaj fyerjes shteterore, bravo i qofte, vetgjygjesi ne kete rrumpalle Rilindje!

Po ik me trap se policia nuk eshte e Tahirit po e SHTETIT. Ajo gruaja duhet te jete ne burg tani dhe leri llafet. Gjithesesi tani nuk jemi ne nivelin e CIFTELISE. smiley

Nuk i drejtohet vajzes huaj me ate fjalor prej ordineri dhe aq me teper qe je ne petkun e policise shtetit, trapi tahirit.

Nje polic qe i thote shoferes ik moj kurve, normal qe do peshtyhet ne fytyre, o trapi Tahirit.

Po si gjithmone, nuk mendojme pertej gardhit tone!

"Nuk i dretohet vajzes me ate fjalor". Pse normale te duket veprimet e asaj ty me. Ne vende te tjera ske fat as me dal nga makina. Kur shkruan vej ne pune te dy neuronet qe ke, jo vetem njerin. smileysmiley

 

Mos e dhisni dhe ju se o ka bo policia e sales zullume o ska bo njeri

Ka patur zullume e zullume, por kjo sjellje nuk duhet toleruar, sepse kohet e fundit ju kan hyp pordhet policeve ku ska ku te shkoje!

Ne Shqiperi ligji merr ngjyren qe i do sejcilit qejfi prej policave te fryre nga tahiri.

Kush o ai i shkret qe fle me i krevat me ket far gruje....

Jeni qi jeni na qisni dhe ate vidjon me ministrin indjetro me makine tvjedhme sot, tip fast en fjurioz

S'ma ha mendja qe është faji i tahirit. Kur je i trashe, i tahirit apo i saliut, me mire ik bej druvarin.

A ka gjykate trafiku ne shqiperi?

Jo ! Ka trafik ...gjyqtaresh ! 

turp polici per sjelljen, turp gruja e huaj per sjelljen

Po nonat e motrat e Policave cfare kusuri kishin ti shajne publikisht????  Pse i shan kjo fyrja me rob shtepie?????

Duhet me shume sensibilizim per te drejtat e grave e femrave qe femrat e meshkujt shqiptare garipa.... i shajne me liber shtepie a dasme.

Tahiri shume kollaj i pushon policat e shkrete qe rrine per nje cop buke ne rruge. Te shqyrtohet rasti e te vendoset e drejta ne vend. Mos e bojne me si me ate infermieren qe i futen leket ne xhep e filmun dhe e bon shembull per gjithe mjeket qe kerkojne rryshfet.

polici e ka share si pasoje e frustrimit, qe ajo ka pas makine me te bukur

Akoma Tahiri me Ramen ne Poste ?

Maj men ne kohen tone infermjerja N u anku tek sekretari Partise sh.S.B .per fyerja nga Doktor Q.....Ky  mori ne telefon mjekun dhe e kerkoi sqarim .Nga ana tjeter e teefonit u nigju ..

Ke ke aty ? Pyte si e ka merin se mos osht ajo K ....

Dhe sh S. e pyti

Si e ke merin ti mi kurve..?

Infernkerja Beti N u nxeh dhe e shau nga familja po sh.S e vazhdoi niseden ..me shprehje me sulmuese qe e gozhduan infermejeren " Po te teme ku ta leme .Po motren ? K**** motelesh do ti besh ?

Nejse ceshtja u mbyll se palet kerkun ndjese smiley

Mire do ishte shoket Police tu Fusin Tubin  perpara gjobes se ndoshta te revoltuarit jane nen efektet e alkolit

Gjithsesi edhe ndonje mase per Policin nuku keq ! Po do ishte me fuqishme nje Deklarate nga shoku se kari se kari se kariStani nje dhi  i PD-hit ku te denoncohet Policia e Krimit Shteteror .

Edhe ti keto komente duket se i ben shpesh nen efektin e alkoolit.smiley

Ku e ke hallin smiley .

Ketu jane trecereku te pire Patologjik qe eshte dhe diagnoze jo kalimtare si alkoli ? Dhe ca me teper me kete ngjarje suoer Banale .

Si pa gje te keq vje tjetri dhe komneto duke harru qe para ca kohe nuk na la mo pa sha nga Robt e shpise . Malli Polici vetem ate shau dhe ne fakt i permendi profesionin sic duket nga filmimi smiley

Dhe po keta buzeshpervjelur e GOMERE  te cingrisin kapertonin e sumes ketu duke dhene mend smiley

Po hallin ku e kishe ? Nuk te korespondojn  shenimet e xha Abazit me te sh Enver ?

U sqaru? Qe te japim direktivat them.

prit, se jena ne faze debati te hap akoma....masnej do kullohen idete, masanej bohet gjiza

Mund te themi qe ne Shqiperi eshte e perhapur ne mase peshtyrja ne rruge si nga meshkujt e nga femrat. per mos te folur mbi shfryrjen e qurrave me dore.

I kan frustru robt e shkrete sa qi ska sa te thush smiley

Thash se i iku Stresi policise po aha smiley

ja nje nga shume arsyet qe jam e lumtur dhe shume e kenaqur qe banoj ne nje vend ku te pakten polici nuk guxon kurre te ofendoje e jo me te ngreje doren   kunder  personit biles edhe kunder kafsheve

me vjen gjithmone ne mendje fatkeqesia e nje shoqes time qe mbasi i kishin vjedhur kuleten ne çante ne mes te Tiranes shkon e ben nje denoncim ne polici dhe per fatin e saj te keq has ne  nje polic kafshe qe e perdhunon ne zyre

Wow ne Tirone kjo ?! Ca ndodhi me pas me ket shoqen? E denancoi policin?

ti qeke me te vertet e lezetshme... simbas teje te shkonte te bente nje denoncim tjeter tek nje polic...

rri mi goc se je rehat atje ku je

Cfare nuk lexon ke PPU smiley

Edhe ikalamojt e pallatit kane mejtim per ndodhine .Ne fakt aty fillon edukimi , mire bojne Keto tema mobilizojne te madh e te vogel , shkemb graniti per ti qendruar perballe Rruajtjes  se dinjitetit te Femres

Ndonje koment te z.Flamur Noka ish Min me pervoje nuk mund te kemi ?.

Ajo fëmra duhej arrestuar qe kur filloi te ngrinte zerin me policet.nga ana tjater komunikimi i policeve ishte kabim.prefesionistet nga njerezit e rruges ne komunikim dallohen.

te marrte e mira oree! Zikoooo! 

Te dy palet jane gabim. Asnje pale nuk di rregullat e komunikimit. As nje pale nuki njeh detyrat qe duhet  te permbushin ! Ky rast duhet te studiuar nga Policia Rrugore ne lidhje me komunikimin me qytetare "kurva"  ne menyre qe  te jene me te mbrojtura nga ligji .Policit nuk i falet ky gabim! 

Si duket ne vidio policet jane te pa pergatitur.! Nuk dine te komunikojne me nje qytetar te veshtire ! 

 Duhet e pergatiten me shume.  cfare duhet te thone ?

.Duhet te ruajne qetesine , te numurojne deri ne 10 .smiley Shume thjeshte !

Te zbatojne rregullat e komunikimit, cfare duhet te thone, ne qoftese, nje "kurve" thote "Hej dua Patenten !!"

se edhe "kurvat" qyterae jane kane te drejtat e tyre kane dhe detyrimet.

Polici  ka percmuar qytetarin, duket shume i pa pergatit,  ne komunikim !

 Shume gabim  , nuk i falet si do qe te jete ! 

Vidio eshte egzemplare ! Zbulon realitetin e dy paleve ne lidhje me zbatimin e ligjit ! 

 

ene gjonat elementare, ashiqare, dun 72 ore diskutim ke peshku. e ca ka me diskutu ktu? njonit i dhem polici, tjetrit i dhem gruja huj.... ene plas sherri si gjithmon 

Police  budallenj , edhe e shohin qe eshte kokrra kurves edhe ja vene ne dukje , nejse , ishin piketuar qe do hiqeshin , e hongren provokimin .

Jo budallenj , Te pa pergatit ! Fajin e ka Ministria smiley  ajo "kurva" i gjyjti me koke, dhe keta `ruajten qetsine, prangat ku  i kishin ?, pse nuk e arrestuan ? !

Nuk e di, policat rrugore,  a  din  se si te arrestojne nje "kurve"  ?!! smiley 

Jo me Ministria ne rregull eshte , fundi fundit si rastesisht kshu asnjeri nga keta te dy nuk eshte nga Tepelena smiley

Tepelena Tropoja nji soj jane, shqiptar si ti mesosh ashtu bojn nuk eshte faji i vendin nga jane ! Prandaj thash Ministria, se aty i marrin udhezimet te gjithe ! 

Duhet kap i cike dhe ICITAPI , Interpoli ndoshta edhe Pevoja e DEAS , se ne fund te fundit edhe ata kane dhene para e trajnuar . Duhet pare thelle problemi ndoshta dhe me NATO-n apo dhe lidhur pak me aktualitetin e gjendjes Natyrore ku besoj duhet te kete ndikim , ashtu si per permbytjen , edhe ne forcat grabitavionale apo te te "energjise dobet " te fushave manjetike te Trurit te njeriut .

Ne fakt edhe problem filosofik eshte sepse gjerat jane te Lidhura e ne B/Veprim..

Psh ka 25 vjet qe bertet babasqapi ...Bini Burra ...tani prap e lidh me Ministrine e K/Ministrine krahinat Veri Jug  etj. sic verejne dhe verejtes te holle . Ne Proteste !

Me thelle shoke ..Partia kerkon te rrihen Problemet ne gjeresine e thellesine e tyre smiley

 

Ngelem  24 vjet duke na mesuar ICITAPI - dhe prap tap gjithe andej. Ku shkojne dhe si shkojne gjithe ato pare qe marin ?!! 

smiley Dmth : policia jo vetem qe i quan qytetaret kurva, por pastaj (pasi qytetaret peshtyjne policet) ju futen edhe me shpulla ! 

Dhe fajin e kane qytetaret thoni ju, ë ??  smiley

Pse ajo femra sipas teje nuk ka faj. Shih gjithe videon dhe jo vetem pjesen qe te intererson. 

Akoma sot e kesaj dite kur shkoj ne Shqiperi (hera e fundit ne shtator) konfrontohem nga njerez te ndryshem me historine lexhendare sesi njeri ne Gjermani e kishte prekur nje polic gjerman nga uniforma, dhe ky polici pa nje e pa dy i kishte nxjerrur patllaken e duke i thene, "ke prek prej uniforme ti, reeeeeee!" ja kishte mbeshtjell shtat plumba.

Njehere madje doli njeri edhe bente bé qe e kishte pare me syte e vet. smiley

Te tjeret jane kufizuar vetem tek varianti, qe ua kishte thon njoni qe e kishte pa me syt e vet. smiley

..smiley

me kujtove nje histori te ngjashme, por disi te ndryshme... ne vitet 90-te, ka qene nje hit i Dr.Alban.  its my life..    

nejse, ishim diku  me nje grup shokesh dhe nje shqipo aty, i njohur mbas te njohuri, pasi degjuam rastesisht kete kengen,  na perbetohej qe  ky e kish bere kete kenge per shqiptaret kriminele qe merreshin me drog ne Zvicer dhe ishin bere problem social atje e duheshin ndaluar...  dhe si argument te forte kishte: degjoni refrenin kur thote:  stop Agimi, stop Fitimi,  stop Pajtimi, stop Lavdimi...smiley

Hahhaahahha, kjo qenka e forte smileysmiley

Si te ishte MeinProfil ne person... smiley 

po pra, ky e perkthente kengen sipas fjalorit: pellazgjisht-anglisht-shqip.smiley, dmth ashtu si i vinte ketij akustikisht ne vesh... Agimi, Selimi, Fitimi....

ah, se harrova.. kishte edhe nje argument tjeter.: "nuk eshte rastesi qe e ka llagapin Alban ky kengetari, se ka lidhje me shqiptaret kenga pra..", dhe kete e tha me nje te shkelme syri plot nenkuptim, qe donte te thoshte.. ehhh, jane te thella e kuptimplote keto pune..smiley

dhe kete e tha me nje te shkelme syri plot nenkuptim, qe donte te thoshte.. ehhh, jane te thella e kuptimplote keto pune

 smiley

Belul paske qene ne rrezik ...smiley

jo mer, ça rreziku...  ishim grup 4-5 veta thashe..smiley

po me kujtohet qe  e kemi mbajtur te qeshurit me zor ate mbremje.. sepse ky tipi qe tregonte, ishte kusheri i shokut tone, i cili vet u skuq e uli koken nga turpi. ndersa ne nuk donim ta vinim  akoma ne pozite te veshtire....  por kur u ndame me pas, kemi qeshur gjithe rruges si budallenj..smiley

je i poshter, Belul! shume i poshter!

Ve bast qe 3/4 e peshkut do benin te njejten gje qe beri qytetari qe filloi te 'arsyetonte' me zonjen. smiley

Ne forume dhe tema te tilla verehet niveli i vertete i emancipimit te shqiptarve. Nuk verehet ne shkrimet e gjata e te merzitshme kritike te "intelektualeve" ne kohe paqeje.

Ktu dallohet. Anonim. Mir ja boni kurves La-le, po te ishte ktu ne usa e kishte perdhunu polici, kjo ka zbrit nga malet e shengjinit kshuqe mir ja ka bereee etj etj si keto.

Ne forume dhe tema te tilla verehet niveli i vertete i emancipimit te shqiptarve.

Anadollizem, baby, anadollizem...smiley

VeQ ne Anadoll nuk u sillte Femna ashtu.....po ta Qujm sjellje femer ore te ASAj....policat Jo professional dhe femrat Jo femra. Lum kush ka motra te tilla....e mos te me thot ndonje plehre Sikur te ishte Motra ime.....Dava  minister qe heq policat, prinder e familiar  nga puna pa Bo proces per ket fare burri aka femer. Kjo plehra thote te bofsha robt e shtepise....femer me bibilush

Lexova nga komentuesit ketu se kesaj burrneshes  polici i kishte marre patenten. Dikush thote se i kishte rene, nje tjeter se ja kishin mare pasi nuk kishte vendosur ripin e sigurise etj. Nejse, se cfare shkelje te kodit rrugor kishte bere nuk e dime akoma. Por une dua tju beje me dije se ne cfare rastesh polici rrugor ka te drejte te te marre patenten ose sic quhet ndryshe "pezullimi i lejedrejtimit te mjetit edhe kur te ka vene gjobe:

- Drejton mjetin ne gjendje te dehur apo i droguar;

- Nuk ka sistemuar ngarkesen ne mjet konform regullave;

- largohet nga vendi i aksidentit pa i dhene ndihmen e pare personit qe ka aksidentuar;

- vazhdon levizjen kur sinjali i semaforit e ndalon ate;

- tejkalon shpejtesine e levizjes seautomjetit me mbi 20 km/ore mbi ate te lejuaren. Psh po te jesh ne qytet duke ecur me 60 km/ore quhet shkelje e rende pasi maksimalja eshte 40 km/ore;

- Vazhdon levizjen e mjetit kur sinjalizimi i policit e ndalon ate;

- qarkullon me mjet ne korsine e sensit te kundert;

- drejton nje mjet qe i eshte nenshtruar sekuestrimit;

Pezullimi i lejedrejtimit shqyrtohet nga organi epror i agjentit (policit) qe ka verifikuar shkeljen brenda 10 diteve. Kunder mases se pezullimit te lejedrejtimit qytetari ka te drejte te ankimohet brenda 20 diteve tek organi qe ka bere pezullimin.

 

Por une dua tju beje me dije se ne cfare rastesh polici rrugor ka te drejte te te marre patenten

faleminderit berber! Te lutem na sill dhe listen se ne cfare rashtes polici rrugor ka te drejte te te thote K...

Ne kodin rrugor nuk eshte e parashikuar kjo qe ti kerkon ndaj nuk te ndihmoje dot. 

Por une dua tju beje me dije

deri ktu munda te t'lexoj, berber po e kapa idene dhe respektin qe ke per ligjin si qytetar i edukuar me ligjin qe ne femijri. Ja si e kuptoj une kte qasje tenden. Ty mund te t'shkeli dhe syrin naj polic rrugor e mund te t'quaje byth&ir po ti nuk do reagosh si alabak, perkundrazi do e falenderosh punonjesin e policise dhe ndersa largohesh, do mendosh: ore, dhe aq keq nuk e ka ai se pak byth&ir jam une. Po ne fund te fundit, ca te keqe ka xhanem?!

kjo vajza duhet te kete qene e droguar, qe i eshte marre patenta, Sjellja e saj e tregon me mire ate,  nuk eshte normale! 

Shume e thjeshte Iliriano , keta policat me perpara duhet ti kene marre patenten ndonjerit qe ka Lidhje me Irfanin e BW -it ,kane gjet ket gocen , i kane dhene nja 100 mije leke , Irfani ka dergu kameren dhe ja ku u bo puci.

Ajo nuk eshte vajze ....kur i thot policit te q..shA robt ...ajo ka penis si Xharda. A duhet me u ul Polici Mashkull aq poshte ne niveli ne ksaj te ashtuqujtshme femen eshte pyetja. Jo ...kjo motra kish probleme a detyra ???....!!!!! Por polici sduhet te bij viktim e Saj .....ka qeli ene pr femna e meshkujt 

Besoj se pedeistet e Peshkut dhe me gjere jane te ndjeshem thjesht per arsye stilistike,regjistri.Ne vend te fjales se vrazhde "kurve",duhej perdorur fjala e miresjellshme "lavire",e meqe ngjarja ndodhi ne rruge,mire do ishte te ishte kontekstualizuar/vendorezuar me percaktorin "bulevardi".Me kujdes ju lutem,pedeistet nuk te falin as qindarken,as kacidhen,kur vjen fjala per te respektuar femren.

lavire bulevardi ose horr bulevardi ne rast meshkujsh.... smiley

ok per 5 minuta fiks kalojme ne votim. Shoket dhe shoqet te shkundin voten. Susekse.

Patriotoooo, cer  votimi do ti ?? Ai vend ka shku per lesh pavaresisht votes Tate a teme .....po kush GOP guxo me i fol policit ashtu? Polici boni gabim qe e qujti ciken kurve sepse asnji nuk hudhte lek per ate far femne e un vu bast qe ajo vrasese me pages mund te ishte po kurv ....larg qofte i modhi zot

a e ka noji ate nr. e cel. te Ristanit se nuk po na dalin llogarite me votat. Duhet noji me eksperience per keto situata te tensionuara.

Kjo eshte shoqeria qe mbollem, tani te ndahemi ne grupe ca te grijne sallate ca te tjerrin lesh

Grande Kaka ...

Qellimit ja harrite .Policine e trondite nga themelet . Hera e pare qe digjojme qe nje minister perkrah nje vendim e propozim prej teje . Hallall .  Por me cudit fakti si ke anashkaluar ndodhine ne Ferrs or tie ..

ku i shime robt Chevrise .E kena bae helaq njat Velin si don me na shit pordhe e po don me dal mbi Bashen . Bash s'mujtem me durue e jena nis prej Oroshi or tie me protestu "

Si esht e mundur te mos kete thirrje per Proteste per kete ngjarje nga demokratja  e Leshit .si "u ka shie robt Policeve dhe ma te bukrit "

C'ben Mamurrasi ? Po Demokratet e Zejmenit ..? Asnji rresht Komndanti ?

Me dhimbje po me shprese ..Naten smiley

Dikujt i beri vaki nje ngjarje qe i shembellen turrjes se opinioneve te peshkut, ne kete teme.

I doli kapaku i fucise mbushur me vaj ulliri, teksa po e rrokullste per ta sistemuar bri shoqeve.Dhe ndersa po nxitonte te merrte kapakun e ta rimbyllte, syte  i pane nje kokerr ulliri mbetur nden kurore, ne toke.

E la kapakun e fucise dhe ju leshua koqes ullirit....! E hame , e hame ate koqe ulliri ! 

Kjo video ka dicka te mire sepse tregon se si policat ne Shqiperi behen te forte vetem me te dobtit smiley

Policia nuk ka pse merr patetnta sic mernin njehere e nje kohe Serbet pashaportat e Shqiptarve te kosoves. 

Kot nuk thone se peshku nuk qelbet nga bishti por nga koka smiley

 

Nuk e kuptoj kete apati te pergjithshme ndaj policise nga opinioni publik. Pre rreshtohemi gjithnje ne anen e huliganit?

 

jo jo, mbase si ke lexuar mire komentet... shumica po thote qe zonja eshte fajtore nga menyra si flet e si sillet me autoritetin... mirepo pune eshte se autoriteti ska autoritet dhe sillet si huligan gjithashtu!
jo me kot nderhyne qytetaret e thjeshte te ndajne sherrin mes qytetares dhe policeve qe e kishin marre personalisht.... tragjikomike kjo!

O belul..  Po lere bagetine te kuvendoje. Kur te degjeneron enveri, berishi po pse Jo dhe shefi i punes 8  a 12 ore ne dite, c'do besh? Vjen te ppu, votra intelektuale e fillon: kurva, pederastja, lavirja etj. Etj.

Kur loja është shume e thjeshte. : qytetare ( apo qytekar), mbaj distancen! 1, 2, 3 pastaj krahqafi, shakull!

As sherre, as fyerje.

 

Apati.. smiley 

Nuk  di ne çfare sistemit yllor eshte e pranueshme ta therrasesh qytetaren "kurve," ama tregues perfekt i cektesise mendore. Ne rruget e Shqiperise, znj.Nina, policet abuzojne ne kulm me qytetaret, duke u marre rregullisht patentat per te bere presion; mase e palejueshme per shkelje jo te renda. Nderkaq, ne drejtesine shqiptare, qytetari nuk ka shans ta denoncoje policin ndersa ju flisni per sjellje te mire. Nga çfare, forca e frikeshmerise se policit? 

Fytyra e Policit eshte Fytyra e Rilindjes.

Edukata dhe sjellja e policeve eshte shume e rendesishme. Te behen te sjellshem si kryeministri i tyre.

E pe sjelljen e plehrave te PD-s ne Novosel qe bertisnin si kafshet dhe ndalonin ndihmat per femijet? Nga ajo race bastardesh i vjen e keqja vendit jo nga policia. 

Kesaj i thone, kur nuk i bie dot gomarit, i bie samarit!

Arrestohet provokuesja e 2 policëve, shoqja e ngushte e Nertila Qafzezes, kryegrevistës së PD smiley

Lere Redi se kete here e keni 10re keq. po keq fare ama

Rrofsh sa malet o shoku Rama qe na e mbushe Shqiperine me polica me shkolle!

Shiko se mos dergosh ne universitetin e ri te policise qe do hapesh edhe Tahirin e mustaqen e Tepelenes, dhe do behemi parajse fare!

Nje pyetje kisha une shoku Rama:

- Keta policat ne Universitetin e Policise se Shtetit qe ju keni hapur, do mesojne vetem si te sillen me edukate me qytetaret e si te flasin shqip pa gabime, apo do mesojne edhe si te qellojne me arme, shpulla, e te kapin kriminele e droge?

Se jo per gje o shoku Rama, po mire ne qytetareve qe na pelqen cik edukate, po keta kriminelet qe vrasin ne mes te dites e ne mes te Tiranes, nuk para pyesin shume per edukaten e miresjelljen e policeve.

 

Ik o burre blloko dergimin  e ndihmave per te permbyturit e mos shkruaj budallalleqe ne forume. smiley

ndimat i bllokon O/K?Bja... s'ka pun Redi.

nje episod bastard. 

fakti eshte qe nje polic nuk mund te shaje e te fyeje ne ate menyre.

NUK IA LEJON DETYRA!!!!!!!!!!!

nje rrugor mund te therrese rendin ose mund ta neutralizoje vete subjektin ne rast rrezikshmerie.

pavaresisht ketij episodi, verej se rrugorja e ka rritur cilesine keto muajt e tahirit. jane me te prirur per pune.  shteti nuk behet per nje vit e sigurisht as rama e as kush tjeter nuk ka ka ndermend te beje shtet. secilit prej pushtetareve pas 1990 e ketej ju interesojne fitoret e vogla , te shpejta te rendit e aspak ndertimi i nje policie  mirefilli , kryesisht per efekte elektorale.

ju kujtohen luftat kunder bandave te 2005 Berisha dhe Olldashi???  pas 4 viteve te para lufta kunder krimit u zbeh.  nderkohe bandat vijojne punen e tyre, banda e vajdin lames ka dale nga burgu, ndersa banda e dritan dajtit eshte jashte burgut me shullaz & co . curret dhe hasant e plazhit, nar koka etj jane te patrazuar ne pislliqet e tyre, kultura e te forteve eshte e lidhur ngushtesisht me politiken

Fytyra e Policit eshte Fytyra e Rilindjes.

Citova Redin me lart.

Ky eshte thelbi i muhabetit. Faktori latent qe gjenero gjithe komentet ne justifikimin e asaj qenies qe i flet policise si evgjiti se shoqes dhe e fillo me "du patenten, eeeejjj". Pastaj aq duhet, se galexhanti puno automatikisht tashme, Peshkut i osht bo si refleks i kushtezum kjo, dhe kalojm nga incidenti tek fjalimi i 6 shkurtit.

Kto policat i kon pezullu dhe natyrisht, shum mire ua kan bo. Biles per at shpullen duhet te kete kallezim dhe gjykim. Kjo eshte dicka qe s'e rru njeri ta diskutoje.

Nejse, por me vje mire kur e shof te artikulume kesisoji. Pse duhet me i ron nga Kina? Fytyra e Policit eshte Fytyra e Rilindjes! 

Hesap i qerum.

Sa gjynof kta policat, baballare qe rrijne naten ne shi per te mbajtur familjet me buke, i heqin nga puna per nje llaf goje. Sikur cfare i thane kesaj zonjes???? Turp Tahiri, qe bie ne presionin e  GUERRILES FEMINISTE e i pusho nga puna fakirat. 

Jo, jo. Mase ndeshkimore per te dyja palet. Arsyeja shteterore nuk e njef keqardhjen njerezore  - dhe shume mire bo.

Nuk di si eshte ligji ne Shqiperi, por guxo ktu me i fol ne dore ndonje punonjesi te metrose se shkerdhyer te qytetit te New Yorkut (MTA), edhe e shef se ku perfundo, pa pas kohe me pyt "pse". Ata lloj punonjesish jane te mbrojtur me status te vecante. S'ka au iu. 

Nqse shqipot dun me bo shtet, kto jane te detyrueshme, se ka ligj kur duhet perdor dhuna fizike (te cilat ligje une nuk i di se si jane per rastin). Po naj kercenim jete nuk pashe. Thjesht "ceshtje nderi e dinjiteti". me nder e dinjitet nuk shkohet as te ish halja publike para ish kinemo partizonit.

Tani ktu tek ne "Bitch" ose "MY Bitch", nuk trajtohet si permbytja Katrina, kur e perdorin. Nuk e perdorin ne TV apo ne Kongres, a ne boten akademike....po ne jete teperditshme e kena buke me djathe.

Para nja 2 mujsh po u bote nje demostrate dhe u fut policia me i shpernda. Nje zonje afrikane nuk u tregua shume e shpejte dhe ja rrasi Polici 2 metrosh Afrikan me grusht mu ne goje dhe e uli nmyth. Doli 2-3 mengjese ne cdo kanal tv, e u harru. Polici pesoi mase administtrative mbas investigimit, po ste pusho njeri si Ministri Tahiri pernjeher, se polici eshte sindikalist ketu. Ceshte kjo pune, hiqet tjetri per nje video te dyshimte. Ku e dime qe kjo eshte femer e para e punes? Ashtu si flet personi ndaj femrave te familjes se policit mu me duket dyshuese ne se eshte vertet seksi delikat.

Pezullimi me duket mase e drejte, po ky osht perceptim i imi, personal. Per cdo gjo duhet te kete nje matrice ligjore qe parashiko cdo rast e vaki. Mbase ka, nuk e di thashe, dhe kjo me bo te paaft me diskutu nga ajo ane.

Pezullimi nuk dmth shkarkim apo lirim nga detyra. Pezullim dmth "pa ta shofim i her punen". Dhe mu me duket se puna duhet pa. Per at zonjen, gjithnji me menien time, qe dmth po bojm muhabet te fusha sportit ne alidem me shty masditen, ose po komentojm ktu, qe esht e njejta gjo, pra per at zonjen nji gjobe e majme do ishte sak fare. Nga ato gjobat qe s'te lejn me ngrit koke ekonomikisht per nja dy vjet a tre.

Jam dakort me ty per pezullimin deri ne mbarim te procesit qe investigon incidentin bile edhe per examinim psikologjik te policit nga ekspertet se rradhen tjeter mund te qisi alltijen polici kur i peshtu zonja, por urdheri nga lart nga ministri direkt me le pershtypje te keqe. Pale fushata jakobine e Guerriljes Feministe. Mu me erdhi keq edhe per ate infermieren javes qe shkoi....i futen lekun vete ....e filmun dhe Hiqet nga puna direkt me mbrojt karrigen e vet ekzekutivi. E pe ate infermieren si ishte? Cope...Cope....cer fytyre e vujtme....asaj duhej me i dhone lek per gjynof a sevap

nese e ke komshie e ke ndonje dispute me te nuk duket si robi me i pershtatshem ne bote per tu marre vesh me te mire .smiley

ashtu eshte. Nji njeri qe di te merret vesh me te mira, ofendimit kurve i pergjigjet me buzqeshje dhe perpelitje te kapakeve te syve

Doli Shqupiste kjo e abuzumja?

As si 40 vjece nuku duket. U sqaru pse bene gjithe ate shamate?! 

Ashtu jane 40 vjecet e pavrara nga puna e rende dhe qe kontrollojne peshen.

E kena bae helaq njat Velin si don me na shit pordhe

Lirohen 4 trimat që zbythën minstrin hajdut. Nga nesër bllokohen rrugët për çdo ministër

Në vend që ti dërgojë forcat e policisë për t’u ardhur në ndihmë familjeve të përmbytura, Edi Rama i urdhëron ata të ushtrojnë dhunë ndaj qytetarëve dhe  opozitës.

Katër të rinjtë ishin sot pjesë e një aktiviteti fisnik, në shpërndarjen e ndihmave në ato familje ku ende nuk kishte trokitur asnjë përfaqësues i qeverisë.

Ndalimi i tyre është shenjë e qartë se qeveria, jo vetëm ka braktisur plotësisht qytetarët në ditën e fatkeqësisë së tyre më të madhe natyrore, por po bën gjithcka për të penguar edhe  opozitën, qytetarët, dhe shoqërinë civile, t’u gjendet atyre pranë.

Shume mire qe i qiten prej burgut se hanin buken e taksa paguesve kot nqeli. Po te hapin syte se mos i shkel njeri me makine pa dashje do na ngrihet ndonje monument me shume ne Tironen time te betonizuar. Dum peme e jo monumente Shqupiste.

+111

Nje pietje 1 meleon $$ : pse e kane kaq te veshtire shqipot ti drejtohen njeri tjetrit me civilitet?e kuptoj se jemi ballkanas te cilet miresjelljen e konsiderojne shenje dobesie po nese permiresohet kultura e komunikimit edhe krimi i vrasjes pergjysmohet.

Pezullohet nje polic se i tha nje fjale turpe nje qytetareje (dhe mire bene).Po a kane vene re si kuvendojne KMja dhe ish KMja ne parlament ne forumin me te larte te popullit ?Si mundet qe te pushojne policin i cili perdor fjale te cilat ata i thone vete serbes serbes pa iu skuqur faqja e pa kerkuar falje ne sy te miliona shqiptareve?

, Polici i trafikut e ka ne "job description" qe do haje abuzim papushim nga qytetaret. 

Kshu qe ato durojne si gomori kur ti i gerthet ke veshi.

Mire ja kane bo harbutve te mutit. I sillin dhe me shpulle gruse, masi i thone kurve! 

Kurve! Talibani arbnuer ky, qe s'duron gra t'qime verdalle! Pthu!

Para ca diteve pashe nje skene ketu. I gerthiste nje rob kesaj polices pace dhe te shnoshe: you fuck! You fat fuck! smiley

Ajo shkrunte xhoben. E shkrujti, e njiti, hypi makines dhe grahu! smiley

 

 

 

 

abuzimi verbal konsiderohet "assault on a police officer" dhe ne varesi te shtetit ha deri ne nje vit burg plus gjobe.nese hyn ne sherr fizik dhe e lendon policin kthehet ne felony 5-15 vjet burg plus gjobe.

Thank you counsel. 

 

you're more than welcome.Not all the cops feel like taking the verbal abuse from the angry citizens kindly.so please don't try it .smiley

Ah se harrova! 

Grupi qiftelia e kishte shtri n'rruge ate gocen aty, xhak e kishin ba! 

Dhe as ne s'kishim per t'pa video se masanej do i ishin kthye gjirusit te videos dhe do ja kishin fut tilefonin n'baeth, siq dikton dhe Kanuja. 

Kshu qe falemnerit o Zot o Pereni, per q'at Ed Ramen, si po e zbut q'at milet t'eger, avash avash! smiley

Tradita albaneze shkon me tej se km-ja e ish-km-ja. Si tha Xhemol ministri ne vaktit o k... si e ke emrin?

Femra duhet me ndejt ne shpi me gatu e jo me dal me maqin rrugeve

Dikur nje polic i vetem ruante rendin ne Fier e Lushnje 

Kishte shtet ore

Vjen nga malet e shengjinit pale

Kishte lezet deri para 70 viteve kur vetem tironcit dilnin me gamor

 

tironcve i merr te keqen ti se kishin kushte. gamorin shif se mos e ke pa me naj ven tjeter e po na ngaterron fshatin kot e po na djeg qytetin o sali protopapa

c'zakon t'poshter  keni mer me myll deren me shul

Femra ... jo me dal me maqin rrugeve smiley

Ka nderru ne shqip . I thone me makine . Po keshtu eshte kur Grande Kaka nuk u meson dialektin guerilasve te PD-hit , qe po dun me i dhan moral vendit , dhe i leshon pa hejbe asfaltit si para 70 vjeteve smiley

Ma qete popull me gjana banale me i pergjithesu kaq shume . Ju nuk u mbushet mendja akoma qe ai Popull sa kish flak shpergenjte , i hyri ne HU babasqapi me te vetet dhe e ka kthy ne Hale . Sa i ka dhene doren me e nxjerr Rilindja . Po prap mrene eshte . Ka rradhe Puna .ta nxjerre , ta laje , ta veshe , ta coj ne shkolle ..pastaj ta nxjerre Polic apo Politikan , e me i mesue qe ka Shtet e Rregulla . Deri atehere kenaquni me kakat qe komentojne buzeshpervjelurit te " prekun qomet nga ky rast "

Po kesaj rradhe GjiF krenari neper bLoqe " kujt po don me i tregjue Demakracine tie . A mue a "

 

Maqine para maqine prapa, s'ma lene gruan te kaloje rrugen, theshnim

E mo odriz, 50 vjet i mesum shqiptarve me i heq duret nga xhepi para policit, edhe kure na theshte "boll gerthite" ne stadium, e vjen nje vicidols e prish gjithcka.

I emancipuam grate shqiptare, po deri te dalta e cekani ne uzina, jo keshtu me dale me machine e me u zi me shoket policore. Kush tjerr lesh e pastron tashi? Kush ja ben babait kafene?

 

 

ulqinako po ku i pe  grate tona ti me prej majes malit me ato me xham apo me ato pa xham

 po edhe mund te sqarohemi ne mos qofsh ulqinak smiley

Per ke e ke fjalen kur thua "grate tona"? 

Nga maja e maleve te ulqinit shifet qarte maja e malit te shengjinit smiley

 

" Do therras policine, tani ne vend " - hahahaha .Very funny. Me e bukra do ishte t'i kishte thone polici: Na, a do me perdor radion time ?

The Seinfeld episode : Ne nji dhome Spitali , Izzy Mendelbaum, mundohet te ngreje TV qe t'i tregoje Jerrit sa i forte eshte. TV kishte qellu i goxhduar ke tavolina dhe Izzy ndrydh mesin. Cuni i vet nga krevati bertet : Call an ambulance !!! 

 

Wow!?!?!?!?!?!?!? Tani e pashe kete videon. Po kete s'mund ta quash femer. Me kete lloj "femre" besoj se askush qe i perket gjinise ose do t'i perkasi gjinise do thoshte qe eshte ne te njejten perkatesi. Ky problem nyk ka lidhje fare me gjinine. Kjo eshte terroriste. smiley Pa rrip sigurimi, qe i hedh gjoben dhe patenten rendit per ta sfiduar ne injorancen e vet, eshte injorance t'i mbash anen. e perfaqeson gjinine ne menyren me te shemtuar. Pa rrip i here, si e forte pazari smiley duhet t'i kishte kerkuar falje ne pafundesi policit qe e gjeti te pa pergatitur dhe do i premtonteqe qe do e paguante gjoben brenda javes. Si mund t"i japesh makines pa rrip. Vetem nje kamikaz. 

Gaia, ku e pe qe gjithe sherrin e kish bere per rrypin? Kam qe dje qe pyes e kerkoj. lol

Ne Shqiperi pa rrip ti je mbret, pa rrip je pasha. Pa rrip eshte edhe moda.

Edhe shqipot qe vijne ketu u duhen ca vite te "ambjentohen" me rripin.

Peshqit jane unanimisht dakord qe zonja ne faj s'ka feminilitet; ka penis. smiley

E kishin arrestuar dje, meqe burgu eshte per burrat ka per te zene mend. smiley

Per mua me i ven kapak ketij muhabeti ngelet vetem menyra e Kadriut (kujdestarit) te filmi "Lulekuqet mbi mure". 5 te mira ajo policeve edhe ata pjesen qe u ngeli pa dhene. Deshen te ziheshin , ja u zune. Ne filmin e pame.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).