Gëzuar 8 Marsin të gjitha nënave, grave, vajzave!

326 Komente

GEZUAR ! smiley

 

:

ky eshte arti i vertete!

qe te behej art prej verteti (te zhvishej nga prapaganda) do t'i duheshin edhe nja 100 vjet ne diktature.

Art pe verteti eshte ky qe tregon fitorjen gruas (shif ne fund te transvideos) mbi patriarkalizmin mesjetar qe nuk kishte art fare.

 

kush te pelqen ty me shume, kush ka me art per ty ? fotografia ilustruese e temes, apo pankarta komuniste e me poshteme. 

Ti je fiksuar tek arti i Rilindjes, qe eshte nje epoke e artit (per me teper e mbyllur), dhe nuk kupton qe edhe ne art si kudo, ka progres, edhe kur moralisht ka regres (qe nuk eshte kurre total, ka gjithnje nje kundervenje konstruktive, megjithse minorance).

Pankarta komuniste me poshte formalisht eshte vazhdim i artit te Rilindjes, njesoj si fotografia me siper, pra qe te dyja jane pothuaj e njejta gje, biles pankarta komuniste eshte me superiore si veper moderne, sepse sot shihet detyrimisht jasht kontestit, si ready-made, si provokim.

Pjetri me musteqe te kuqe eshte tip i idhet, provokon, eshte provokator dhe humorist njesoj si Duchampi, dhe eshte po njesoj komunist si Duchamp.

Nuk e di nese eshte transartist si Duchamp, akoma nuk ka dhene prova.

 

s'mora vesh se kush te pelqen ty me shume ?

Pse ka kaq rendesi se çfar pelqej une? Un thash diçka me duket qarte, dhe ne baze te kesaj duhet te kishe nxjerre perfundimet vete.

Sigurisht qe 30 vjet me pare do te kisha zgjedh foton (realizuar si plakat), por sot eshte drugoj mesele. Nuk mund te flitet me per pelqim, te pakten per plakatin e sjelle nga Pjeter diversanti, ready made vlersohet si veper inteligjence, e per me teper si veper antiestetike, antiartistike, antiRilindje etj.

 

ti the qe jane e njejta gje te dyja. kur nuk kemi te njejten gje, s'ka asnje element te perbashket (as ideollogjik, as teknik apo tjeter). 

qe ta gjesh kollaj se cilen pelqen, beje veten KLIENT. pyet veten se cilen do te bleje nga te dyja. pak a shume me duket sikur the, qe e dyta ka vlera historike. pra dhe paraqet interes me te larte ne treg. 

per te mos thene pastaj qe pankarta eshte me e VESHTIRE te behet. autori i pankartes e ben me kollaj ate foton sesa autori i fotos ate pankarten komuniste. ja pra sesi pecaktohet vlera, kur nuk kemi njohuri me te holla mbi artin, dmth ne jeten e perditshme ky nuk na intereson hiç.

Pankarta komuniste me poshte formalisht eshte vazhdim i artit te Rilindjes, njesoj si fotografia me siper, pra qe te dyja jane pothuaj e njejta gje.

Sigurisht qe 30 vjet me pare do te kisha zgjedh foton (realizuar si pllakat),

Lexon ti apo gjen vetem pretekst per te dale superior ne ideologji, teknike apo tjeter?

Nderkohe, megjithse pikturist dhe skulptor, nuk di qe ne Mesjete ka pas art, dhe qe ready made ka per qellim (komunist) te shkaterroje tregun dhe tregtine e vepres artit.

Nderkohe nuk di se vlera e artit nuk percaktohet nga metra katrore, koha e realizimit dhe lloji i teknikes (si ne Rilindje). Fotografia eshte art i madh, aq me teper qe i ka dhene nje goditje pothuaj vdekjeprurese artit te Rilindjes.

Nje pikturist i njohur fitoi nje gjyq me nje afarist qe e akuzoi se i kish marre nje garrumull me pare per nje portret te bere per nje ore. Pikturisti tha:

- Vertet qe portretin e kam bere per nje ore, por me eshte dashur 40 vjet pune per tu bere mjeshter.

Si gjithnje vertetohet teoria: sa me injorant, aq me superior! 

 

ça lidhje ka fotografia me artin e rilindjes dhe artin e realizmit socialist ? faktin qe nuk jane abstrakt ? 

ndera ai pikturisti qe ka bere ate kryevepren per nje ore, kush eshte ?

ps: po t'i referohesh realitetit dhe jo mendjes, piktura me e famshme sot eshte Xhakonda e Leonardos. te cilen e ka punuar per 20 vjet, bile prandaj perfundoj ne france, ngaqe kur e thirri mbreti i frances, ai nuk e kishte mbaruar akoma. e mbante gjithnje me vete, ngado leviste.

Po pra qe kane te perbashket se synojne realen, prandaj them formalisht (si imazh), ose qe sikur te ishte realizuar si pllakat, sepse e di qe ti do te gjesh nje gje per tu kapur. Edhe po te them un "dele", ti ke per te thene qe delet nuk jane njesoj, gje qe e di edhe Roni.

Emrin e ketij pikturisti do t'ja tregoj vetem policise franceze, shefit Zhaver.

 

pse arti i rilindjes synonte Realen sipas teje ?

Sepse Rilindja riabilitoi Greqine e Lashte dhe Romen, dhe Rilindasit ishin koqe, kujtonin se bota eshte vetem euklidiane.

 

po pse arti grek dhe ai romak synonte gje Realen ? çfare nenkupton ti me Realen, realitet, etj. 

tematika e rilindjes eshte tematike fetare. arti i rilindjes ishte art tematik, jo art i lire, bej ça te dush si sot. arti i Pikasos po ashtu eshte art tematik, jo kot me kot. i vuri pikturat e veta ne Luver, krahas me mjeshtrat me te medhenj te koherave dhe tha : Jane e njejta gje ! nuk pretendonte se po shpikte art apo rryme tjeter. por normal qe do pikturonte ndryshe, se nuk jetonte ne ne njejten kohe, nuk ishte i rrethuar nga te njejtet persona, objekte, apo peizazh. kohet ndryshojne. do besh çfare ke perpara syve dhe ate qe njeh me mire, po deshe te besh art me vlere, te vertete dhe jo gjepura.

sa vjet po bejme ne demokraci ? po e kapim dhe do ta kalojme komunizmin ne kohezgjatje, dhe nuk do te mundim te bejme gjera me me vlere NE ART ! se jemi ne liri, bejme ça te dush, themi ça te dush, s'ka kuader, s'ka me tematike te perbashket. gjithe kerkojne origjinalen dhe te gjithe ngjasojne, se normal kerkojne te njejten gje qe ne tru. origjinal behesh, kur te gjithe i kendojne nje gjoje. me i miri dhe me i keqi duken direkt.

arti i vertete behet vetem ne diktature (ne fakt edhe e verteta ne pergjithsi thuhet vetem ne dikature), kaq di une.. pastaj teorikisht dhe artistikisht, nuk kam takat ta elaboroj.

gje e madhe ta kuptosh kaq. as Ismail Kadareja nuk e di akoma. 

Jo vetem kaq Belul, Stalkeri, qe ka takat te elaboroj teorikisht dhe artistikisht, thote qe e verteta eshte diktature, eshte tiranike, kurse rrena eshte demokratike. Per pak ja mushi menjen edhe Spiritus, po shyqyr qe eshte me i forte Lubonja thuaj.

 

Arti lulezon aty ku ka para ku e kane stomakun plot .barkthari mundohet per mbijetese nuk ka kohe te abstragoje.

Ajo gruaja djathtas eshte islamo-komuniste sepse ka shamì në koke

perfaqeson femren fshatare qe punon ne are ose qe mjel lopet. pa shami ne koke ze morra. ndersa ajo me liber ne dore, perfaqson femren intelektuale qe jeton ne qytet. 

Po pra, fshataren. Dhe fshatarja eshte detyrimisht islamike. Keshtu eshte vendosur tek peshku.

pa ideollogjine e partise, po islamike apo orthodokse apo kristiane eshte. pse çfare do ti te jete ndryshe ? njeriu ka nevoje per NJE MORAL, se ky e ndryshon nga kafshet.

"njeriu ka nevoje per NJE MORAL, se ky e ndryshon nga kafshet."

konstatim i drejte! prandaj edhe gruaja intelektuale ne te majte mban ne dore biblen, "raport" e sh. Enver. prandaj edhe veshtirmi i saj , syshqiponje, plot siguri e vendosmeri diku ne horizont, ideologjikisht e qarte, per te perballuar sfidat e te ardhmes..

btw, keto dy grate duken si motra, madje binjake.. vetem se njera ka shami ne koke e pushke ne krah... paska dore ai djali, zografi dmth..

edhe femrat qe bente leonrado ishin te gjitha njesoj. se ashtu dinte t'i bente.

mesazhi ideollogjik qe permban pankarta e ben te dobet Artin e saj, po ta krahasosh jo me ate fotografine qe eshte bere per dy minuta, fale aparatit japonez te atij qe e ka shkrep, por me ARTIN ME VLERE BOTEROR. 

arti i socializmit socialist, eshte arti me i mire qe kemi bere ne shqiptaret, ne krahasim me ate qe bejme sot, po jo arti me i mire ne bote. 

nuk patem kohe. se arti eshte edhe gjeja me veshtire, kerkon shume me teper kohe se pune te tjera (elekrifikimi, industrializimi, edukimi, etj). arti eshte maja e nje qytetrimi. duhet thjesht kohe, jetese ne paqe.

Deri para renies se Murit të Berlinit, në France as qe njihej Dita e 8 Marsit, e le më të festohej ! E vetmja feste ishte ajo e nenes, feste me karakter thjesht komercial (blerje dhuratash). Në keto 25 vitet e fundit, sa me i larget behet viti 1989, aq me shume festohet e flitet për 8 Marsin në Europen Perendimore. Psh, kete vit, me shume se kurre !

Shenje qe provon se Historia realisht riciklohet; le pastaj ta di burzhuazia se i pari qe e dekretoi kete date ishte... Lenini !!

Po c'eshte kjo foto aman, si me qene femra robina te ISIS qe  presin  supermenin ti  cliroje? Ose simbolika te con ne hijet e guves   se Platonit.

Mund te ishte foto ilustruese edhe ndonje belfie e Kim, si simbol i clirimit te pasmeve moderne.

fotoja tregon çlirimin e femres ne plan shpirteror, seksual, jashte çdo kornize morale. ndersa pankarta tregon pjesmarrjen e femres ne punet e shtetit, jo vetem ato te familjes. pra çlirim i femres por perbrenda nje kornize morale.  

fotoja tregon çlirimin e femres ne plan shpirteror, seksual, jashte çdo kornize morale.

E ke gjet tamom, po te kishte ne foto edhe nje peme, rrotull te ciles hedhin valle femen, do te ishte pllakat per filmin "Shtrigat e Salemit".

 

Ne komunizem femra deseksualizohet,zhvishet nga feminiliteti  dhe konceptohet si force prodhuese dhe riprodhuese.Kete e ilustron qarte pankarta.Kurse ne shoqerine e tregut femra dekomodifikohet dhe esenca e saj reduktohet ne seksualitet dhe seksualiteti kthehet ne etikete mallrash (reklama e cdo produkti) .Etikete pa etike. Fotoja nuk e percjell kete filozofi.aty kemi silueta te errta femrash, pra femra si dicka e erret, mistike.
 

eshte dita qe po lind perballe tyre. dhe femrat po e presin me padurim. s'ka asgje mistike aty.

sikur te jete perendim dielli, ato po presin shtratin atehere. smiley

Ne komunizem femra deseksualizohet,zhvishet nga feminiliteti  dhe konceptohet si force prodhuesedhe riprodhuese.Kete e ilustron qarte pankarta.

Ti tallesh, right? Nese jo, hidhi edhe nje tjeter sy e shif mos e ndreqesh.

Ku e shikon ti seksualitetin ne pllakat? Tek tyta e pushkes? Apo tek vepra e Enverit shternguar ne gjoks?

Megjithse e di qe do me akuzosh per fiksim ne Vrimen Tjeter, seksualiteti shifet shume qarte, sepse eshte seksualitet trans, i sublimuar si grate e Mikelanxhelos.

 

TEMATIKA ja jep ate gjone (ate forcen) qe po flet zotrote dhe jo transeksualiteti imagjinar i trurit tend te hallakat prej forumaxhiu profesionist.

Tematika Rilindase ka qene vetem pretekst per te çliruar ate gjone (forcen) nga bolet rilindase euklidiane, te cilat jane me pak te fuqishme se bolet moderne llobaçeskjane.

 

nuk ishte pretekst por CONTRAINTE (ne shqip nuk di cila fjale vjen per shtat, ndoshta Detyrim). muri te detyron te behesh me i zoti, ne kacavirje, neqoftese do te hidhesh pas tij. ndersa pa mur, pa ndalese, ti s'ke pse detyron veten te permiresohesh ne nivel. s'ka gje me kapercy. behet lehte me ngrene nje çape si artist. 

femrat italiane sot nuk shifen dot me sy, se jane te shkurtera, te shtremta, te shemtuta, imagjino ne kohe te rilindasve si do kene qene. Piktori do ta zbukuroje i shkreti figuren e gruas, ta emancipoje, ta idealizoje, ta beje baraz me veten, po aq te bukur sa ç'eshte edhe vete.

edhe tek kjo pike bashkohet Artisti me partine e punes, qe synonte te njejten gje, te gruaja.

Spiritus falje per tonin por fjalia jote ka disa probleme. Psh. duke filluar qe nga pankarta, me te cilen I referohesh komunizmit. Dhe duke e mbyllur me komunizmin endemik te vendit, me te cilin pergjitheson prape per komunizmin.
Tani kjo ppu eshte dhe kohen kalojme, po le te mos shkruajme gjera kaq shkujdesur, se qe je koshient per sa me siper, e kuptoj.

July_ toni sot justifikohet se eshte dita JUAJ smiley Une po flas  per femren< feminilitetin dhe seksualitetin e korrnizuar ne ideologjine dhe pikturen/artin e socrealizmit shqiptar>Pra per variantin shqiptar te komunizmit dhe jo per konceptin e femres ne doktrinen komuniste>
Ne socializem femra arriti shume gjera sikurse jane arsimimi< pjesmarrja masive ne pune por ky emancipim nuk e cliroi gruan nga patriarkia> Ne art<ne letersi< pikture< filma< femra pershkruhet perhere ne rolin e memesise (roli riprodhues) dhe raportet sociale ( ne fabrike< uzine< kooperative< administrate) pra ne rolet prodhuese dhe asnjehere ne raportet erotike te cliruara >Edhe romantika e dashurise jepej permes nje rreptesie puritane/viktoriane> Femrat ne pikture ose pankart stilizohen si meshkuj< te ashpra< burrerrore< muskulore< askete< te deseksualizuara <gati si shenjtoret e piktures kishtare>
Por edhe vete marksizmi/komunizmi si doktrine< edhe pse gruan e shikon si skllaven e pare ne shoqeri dhe clirimin e saj e kushtezon me zhdukjen e prones private< ka nje zbrazeti ne trajtimin e sferes shpirterore dhe seksualitetit ne vecanti< boshllek te cilin e mbush Frojdi me pas me psikanalizen>

 

kush e ka bere kete pikturen ?

thx. spiritus, se ka nevoje te specifikohet. Pastaj flasim me tej (po te duam ta shtyjme ngapak shtjellimin).

Psh. po, i ashtuquajturi yni emancipim nuk e cliroi dot gruan nga patriarkia. Dhe po, "vete marksizmi/komunizmi si doktrine .... ka nje zbrazeti ne trajtimin e sferes shpirterore dhe seksualitetit ne vecanti".

Po dihen limitet e tyre (doktrines, dhe eksperiences sone) tashme pas kaq vitesh. demokracia me klimen e relatives, megjithqe i ankohemi per mungesen e se vertetes, jo veten cliroi mundesi per t'iu afruar njohjes se njeriut, shoqerise, femres por dhe evidentoi direkt a indirekt kete mungese ne eksperiencen shq., ne doktrinen vete, apo edhe periudhen (qe edhe ke zgjeruar melart) si nje limit, nje kufizim, ku me shume e ku me pak.

ajo qe ndryshoi femren, ishte INDUSTRIALIZIMI jo demokracia (pra nuk eshte faktor politik apo ideollogjik, po thjesht ekonomik). prodhohet lehte, dhe paguhen sot te gjithe, edhe ata qe s'prodhojne gje dhe nuk hyjne ne pune per asgje. kjo u jep nje lloj pavaresie fallco. 

kur te bjere ekonomia (siç po jepen shenjat e para), do perfundoi direkt ne familje, amvise shtepie dhe rritse kalamajsh, prap femra. 

Po ja , e tjerrim me tej muhabetin po ku do shkojme? Horizonti eshte i mbyllur nga Fukujama me demokracine liberale si fundin e historise.Por edhe sikur ta tejkalojme kete horizont duke pranuar hipotezen komuniste, pra edhe ne utopine e projektuar,  ku mendohet se njeriu gjen clirimin e plote e per rrjedhoje, merr fund cdo padrejtesi sociale , nder to dhe pabarazia gjinore, diferencat mbeten. Dhe diferenca mashkull/femer eshte biologjike dhe nuk ka inxhinieri sociale ta zhduke. Si te thuash, femra eshte e burgosur ne gjini.Cdo progres material (pavaresia ekonomike) dhe emancipim kulturor (liria, te drejtat) do te eleminoje pabarazine gjinore por diferenca seksuale mbetet.

 

jo jo nuk ka pse te zgjatet me shume kur s'ka nevoje smiley Diferenca gjinore e qe eshte vetem njera per te mos permend racat, etj etj., ajo do te mbetet se i ka percaktuar natyra. Ne si rrace humane na mbetet te adresojme si i qasemi ketyre diferencave per t'i perballuar sa me drejte, duke eliminuar keshtu faktorin natyre ne socialen tone.

Hipoteza komuniste prezanton adresim radikal pa kompromis ndaj pabarazise e padrejtesive njerezore, dhe s'ka pse te shifet si nje utopi e ngrire, por ne evoluim e siper, paralel me njohjet e reja te njeriut mbi veten e shoqerine, mbi rracen njerezore.

Vetem kaq meqe i solle keto 'issues'. naten.

Cfare doni nga femrat? Le te vershojne pergjigjet....

vetem seks propozoni juve asgje tjeter (pragmatizmi kapitalist pranej edhe i meshon te kjo brime fyllit). dhe shtimi i pedeve po tregon qe edhe kete mjeshteri nuk dini ta beni mire.

Epo te kesh frike nga nje pyetje e thjeshte direkte!!!!!! smiley 

Po ci keni gjithe keto filozofira, lejeni e ta gezojne grate festen smiley

Sa xhentile jeni ne opinione , po edhe nje teme qe hapet ne peshk, pija  Vermut , me meze brenda   smiley

 

 

I uroj te gjitha grave dhe nenave shqiptare jete sa me te gjate e shendet te plote.

normalisht grua dhe nene eshte e njejta gje. grua eshte femra e martuar. femra martohet per tu bere nene. jo per sport. 

pak si pa vend konstatimi. ka edhe qe nuk mund te behen nena edhe jane te martuara ( meqe e sheh ripordhimin vetem ne martese ) . te kemi pak me kujdes smiley

Gezuar 8 Marsin!
Uroj qe kjo dite pervec dhuratave te perdoret edhe per te kerkuar te drejtat e grave.

lexova nje artikull dje, qe femrat nen 30 vjeç, po kane rroga me te larta (rreth 17 %) nga mashkujt, ne USA.

SHBA nuk ju jep leje lindjeje grave leri te tjerat...SHBA eshte nje nga 4 vendet e vetme ne bote qe ju a mohon grave kete te drejte themelore se bashku Swaziland,Lesoton,Papuan...Name them and shame them ne tabelen e turpit. So much per vendin e "family values" btw

Ose prova qe SHBA perfaqesojne sot njerin prej llojeve të fashizmave (tiranive).  Vetem njerin prej tyre, sigurisht, por fashizem (tirani) gjithsesi. 

SHBA perfaqeson vendin ku femrat fituan te drejta shume me cilesore se ne vendet tuaja respektive. Ti merrni te keqen gjendjes fashiste te femres Amerikane per ate pune se edhe pushim  shtatezanie merr 3-4 muaj nga puna edhe financiarisht eshte shume e pavaruar. Ne meshkujve na bie bretku tu mbulu femrat kur lindin neper punera, apo nuk kane nje zakon qe i lindin kalamojte njeri pas tjetrit. Jena bo me fiksim, e shofim koleget nga barku kur planifikojme pushime. Vertet ne ndonje vend si Spanja a Franca femra merr pushime me te gjata lindjeje por nuk ka pavaresine financiare apo bollekun financiar amerikan. 

 

Ne nuk duam vete me ndejt aq shume pushim o Tironco. smiley por ne pergjithesi ke t'drejte.

Tashti, kto mendime jan i cik te auto sugjestionume se ne amerik zakonisht merr gishtin mbas lindjes. 3 muj leje lindje nuk osht bollek

O Moza, me sa di une, në USA gruaja shtatezane ka të drejte të marre 12 jave leje, por PA të drejte rroge. Ti je dakort me nje gje të tille? (dhe nje gje e tille realisht nuk përbën problem në Usa? )

Merr 3/4 muaj me pagese, ca do extra I merr por pa pagese. Problem apo jo varet nga kushtet qe ke. Personalisht nuk do mund te rrija dot aq gjate ne shtepi ( pavarsisht veshtiresive)  Pastaj nje shkeputje aq e gjate nga puna... si zorr ta mbaje njeri vendin e punes ketu. Do bere puna o shok, zevendesu me dike. Mbase Government jobs, por private? Te marresh 1 ose 2 vjet pushim?! Eh, mbas aq kohe, behet tjetri, shto dhe 1 vit tjeter. 

3 muaj me pagese jo te plote....po ku do e cosh fmijen ti 3 mujsh? 99% e shqiptareve marrin "dado" - prinderit nga shqiperia qe shkojn ne amerike ene rrin si ne kafaz me majt kalamojt e fmijve

1 vit knej - qe ndahet midis burrit dhe grus si ta dun - dhe sigurisht qe te mbahet vendi punes.

Po si gjithe dynjaja o shok. Qashtu dhe shqipet. Do gjendet dermani, do rriten dhe ciliminjte. Ato 3/4 muajt e para jane te veshtira, ja merr doren pastaj. Piece of cake lol. Ej Noshke, femijet deri kur te rriten do kene nevoje per kujdes dhe perkushtim, si babies si 10 vjec prape ti do paguash dike/diku qe te shohi femijen tend. Heret apo vone, gjera qe kalojne jane. Kur ke $$ manovron. Te pakten je aktive e jo pasive lol

nigjo, gjonat bohen si bohen, po nuk osht gjo e keqe me pas i cik mbrojtje apo jo. ty psh te ta jepshin 6 muj me rroge te plote dhe vendi i punes mos te te ngacmohej...do e merrje?

http://www.rfi.fr/ameriques/20150119-etats-unis-obama-revolution-conge-maternite-remunere/ 

Jo jo, je e keq informuar. Ky artikull i detajuar thote se te pakten nje e treta e grave në USA nuk përfiton asnje ndihme financiare pergjate lejes se lindjes dhe se nje avantazh i tille financiar negociohet me ndermarrjen sepse nuk ka ligj.

Sa për ate muhabetin se me demek eshte pune zgjedhjeje (në USA ka paré por s'ka asistence dhe sigurim shoqeror), mjafton të krahasosh nivelin e dhembeve midis francezeve (po e marr si shembull, meqe jetoj) dhe amerikaneve. No comment. Dhe sigurisht , nuk e kam fjalen për ato desperate house wives 

Po pra lajne duart si Ponti Pilat dhe ju a lene ne deshire te privatit nderkohe qe duhet te kete detyrim si nga shteti dhe privati..Po flasim per te ardhmen e nje vendi kur flasim se si trajtohet femra pas lidjes. 

pranej i keni toça kalamajt ju atje, se ja u rrit shteti, nuk i rrisni vete. megjithese si ju eshte bere gjithe bota sot. pranej dhe ne France tha nje ministre qe kalamojt i perkasin shtetit, jo familjeve (u zemeruan ca prinder ne shkolle dhe protestuan po nga frika burgut ja ben hallall shtetit femijte). po ta rrahesh ta heqin nga shtepia direkt. 

Toc je vete! Lol

Qenke icik mazokiste ti Moza

osht sikologjike...nuk dun me vujt ate qi nuk e kan. se kur bo muhabet kshu tet-a-tet...u mbushen syt me lot kur tregojn picirrin kur duhet me ik ne pun pas 3 mujsh

E pse kshu? Se po them nuk rri dot shtepiake me shume se 3/4 muaj?! Mazokiste. Mah, lol . Femra nga ana shendetsore eshte gati me punu. Time off ti Po e kerkon per femijet me shume. 

nuk du me e bo personale, po ti ke fmi? se ato rob qi njof un qe kan fmi, 3 muj esht heret me u kthy ne pun, sidomos me pas nai komplikacion...per nonen apo per fmijen

tashti, ti mund te jesh dhe si superwoman, qi e bo fmijen tu bo elliptical smiley, nuk te gjykoj

Ato qe njeh ti qenkan te mbaruara, mos ma merr per ters. Me kete teknologji dhe mjeksi sot femrat kane shume avantazhe dhe lehtesira me e marr veten ne nje kohe te shkurter. 

ok mi nuse. qeke shnosh si molla ti, shyqyr zotit

Ja pse robi duhet te jete vete Zot vete shkop ne pune, mos te kete kokecarje kur si qysh shkoi ne pune sa dhe kur i do pushimet, marrje leje etc etc

gjithmone e kam pas dhe e kam qellim ne vetvete te kem nje pune te pavarur, kudo qe te jem neper bote, axhenda ime ditore te mos jete e percaktuar nga te tjeret....ne fakt kjo kerkon shume sakrifica paraprake, dmth te jesh aktiv ne me shume se nje profesion, i bie qe te indulge yourself rralle per ca vjet, por eshte really worth mundimi. Puna e kontrolluar nga te tjeret te mban peng e te ben te harrosh vetveten.

Si mor qeka e pavarur kur deprivohet nga ndihma finacjare gjate muajve me te rendesishem te jetes se vet? Se kuptoj se me c'llogjike mendoni dhe kepusni brrockulla te tilla

Te drejta cilesore?...hmm keto te drejta cilesore e rendisin SHBAte ne vendin e 20,  mbas vendeve si Ruanda dhe Nikaragua..dhe premisat nuk jane te mira se gjendja sa po ven e po perkeqesohet 

fiton leke me shume kur punon. sepse asinstencen duhet dikush ta paguaj, nuk ta paguan zoti prej qiellit. normalisht ne shume vende te mbahet nga rroga e nje pjese i mbahet patronit nga fitimet. 

amerika perdor metoden me sa me pak detyrim per asistence. pra per te paguar asinstencen. ti e sheh vete, ne daç paguan per shendet ne daç jo, ne daç paguan per pension ne daç jo. etj.

kjo metode eshte me e mire per njerzit qe duan te avancojne dhe te mos varen nga te tjetet, dembelet, qe nuk duan te vrapojne sa shoket. prandaj dhe amerika eshte akoma vendi qe prodhon, me shume milionere se kudo tjeter. nuk shkohet atje, kur kerkon asistence (ndihme) nga shoqeria. zgjidhet ndonje vend tjeter.

Arto, jeni shume mbrapa, me vjen keq po ca gjona jane veshtire per te kuptuar, jo se nuk jam une ne gjendje per tua shpjeguar se keni nderprere procesin vetiak te mendimit.

Shiko sa qesharak behesh qe beson se Ruanda, Nikaragua apo Swahili konkurojne me USA per vende.   E ku eshte ndryshimi midis teje e Shkabes vec 20 vjet diference, me keq per ty meqe ra fjala, qe per te mbrojtur idene me cdo kusht se nga gjen ca te dhena qe te bejne te lumtur?   Jeni dogmatik dhe te mbyllur ne kafaz ideologjik Arto. Nuk deprivohet gruaja gjate lindjes nga rroga perkundrazi, eshte shume me e pavarur se fukaresha Spanjolle a Italione qe merr me shume leje lindjeje por ka rroge mizerabile gjithe jeten e vete deri sa te vdese, dhe eshte placke e burrit. Dil nga guacka ideologjike, e provo Ameriken per ca muaj, se do gjesh shume Angleze te Noshkes e Franceze te Kopshtares qe luftojne te behen pjese e  enderres Amerikane me goje hapur te mrekulluar nga American Exceptionalism.  NUk i bohet vone amerikes per kto kritikat e pafundme nga draper e cekan mbajtes, sepse i zgjjdh mire problemet social faktuar nga mungesa e revolucioneve shkaterrimtare komuniste si edhe mungesa e levizjeve e partive komuniste, ne nje kohe kur eshte kthyer ne mikepritesja e te gjitheve....BRING ME THY POOR & WRETCHED.....foli NoNa para 2 shekujsh e vazhdon te shkelqeje.

ik mer zar, ti puno akoma me ore smiley do tregosh angline ti thuma jote...Londra eshte mbush me amerikane, franceze, gjermane, hollandeze etj etj...

Noshke, kujdes Zarat, ata qe thu ti jane punonjes te institucioneve nderkombetare, qe levizin nga nje institucion tek tjetri, jo emigrant....tani qe je i trashe ti e di apo jo ..apo jam une qe po ta thyj zemren i pari????

aha, buono per imigranto albanese qeke ti

Po mundohu ta kapesh pak ceshtjen jo me yxhym....Po mer ka plot individe qe i  bi bixha e kapin pune  ne institucione financiare ne Londer, fat i modh eshte. Po flitet per Londineze qe kan veshtiresi punesimi ne Londer e levizin ketej me emigru e mundesisht me u martu me bo letrat. Jo aq shume sa Italiont e Spanjollet e francezet, por ke plot paesan qe Amerika me zemergjeresi u hap dyert. Apo beso ene ti si Arti se Yankeet me Swaelezet po garojne per vendin e 19-20. 

Tashti, Arti osht i shifrave dhe pranej i beso vetem shifrave, dhe une mendoj qe nuk e ka gabim thelbin e ceshtjes. Une per vete s'besoj se swaelezet jon mo mir, po ene amrikonet kan shum rob te varfer dhe shum pak mbrojtje shoqerore. Tashti, un vet kam sperience anej ene knej...ene knej ca gjona jan me te mira, anej jan ca te tjera me te mira. Mundohu ene ti me i pa gjonat me menie te hapur, megjithse e kuptoj se pa i pa vet gjonat eshte e veshtire me i imagjinu. 

Me Artin ty te bashko Ideologjia e jo faktet. Arti nese i interesojne faktet, te veshi kepucet e te shkoj nja i jave ne Moske....ta shofi tmerrin me jetu ne Rusi..... po cer Nikaragua flasim kot. Shko ne Meksike a Cuba, ose ne Tuscani te Italise .....kur te zbret Femra Amerikone nga avioni dhe e shef si i bohen kryq tu perul gjithe servilizem Amerikones se ka PARA eshte e Pavarur e jo fukareshe skllave.

Noshke nese do jesh si pretendo, globe-trotter si puna jeme, nuk i ha keto pallavra anti-amerikone. Jam shume krenar per vete per shqiptaret ne Amerike, e sidomos per femrat Shqiptare ne amerike qe i kan lene mbrapa burrat e kan ec shume per keto 20 vite emigracion. Burrat kan i cik veshtiresi se Amerika eshte me miqesore ndaj Femrave ne pergjithesi e Femres Shqiptare ne vecanti. 

un nuk di ku ke bo globe-trottin' ti...  po me duket se s'te ka ra rruga me nai ven te botes se pare. te mos pranosh qe femra evropiane eshte e pavarur, eshte komplet injorance

Femer europiane ske per ate pune...pse femren Angleze me femren Italione i fut ne nje kut ti, si europiane? Apo Spanjollen? Po ku ngja femra Greke me Anglezen per nje gjo te vetme?

Po flasim per Pavaresi financiare e kulturore, qe eshte koncept alien per ju.  Femra Amerikone ka fitu pavaresi cilesore qe ne vitet 60 me industrializimin qe i solli pjatalaresen e mikrowave dinner ne shtepi , dhe e peraferoi e jo barazoi pagen e burrit me gruan. Ne ato kohe ne Italy femra amerikone cilesohej si PUTANE....per mu Itali ende sot eshte fshat per ate pune.....

Jo me kot levizja feministe e ktheu ameriken ne shtepine e saj, mbasi lindi ne Europe. Pavaresia e femres amerikane pati efekte anesore si pershembull....braktisja e femijeve pas lindjes....arratisja nga familja ne menyre masive...perjetimi endemik i marredhenieve seksuale ndaj seksit te njejte ....e perfundimisht ne renien ose kercenimin e marteses. Amerika eshte vendi i pare ku jetesa ne martese shkoi ne minoritet, nen 50% e cifteve jetojne ne martese, dhe kjo eshte pavaresi e vertete....FAKT...... Po cte them une ty Noshke, ju edhe marksistet i keni ngelsa a katranjosa. Po te varferit thua....po chyjne te varferit tek 8 Marsi, po mer ka te varfer ....por perderisa ata nuk i vene Parisit flaken....apo sulmojne Parlamentin Grek....tregon se varferia e tyre nuk eshte aq e tejskajshme a deshperuese.

ti po flet traplliqe. greket dhe italionet jetojne shume me mire se anglezet. kane qytetrim me te vjeter, guzhine me te vjeter, veshje me te vjetra, etj. dine 'ç'eshte jeta me shume, etj. 

ka tre shekuj anglezet e tu ishin zgjepsa dhe vdisnin nga morri.

anglia dhe usa, kane shtet me te pasur, po jo njerez me te pasur (nuk matet pasuria vetem me lek, eshte me komplekse) se italia dhe greqia.

O gjo e trashe....Anglia me Ameriken kane shtet te vogel...kurse Greqia e Italia kane shtet te madh e te mbingarkuar...ndonese Jane vendet Nordike me shtete shume te renda e te mbingarkuara me punonjes, Suedia e para. Po ju jetoni ne Europe, Leke nuk boni por as lexoni...injorante gettosh.

Guzhina thote kaushi...por vete industrializimi....con ne dobesimin e guzhines....per aresye e thjeshte se te pakten Europa nuk ka me kercenim urie...Nene dua buke....u kapercye kjo faze urie/guzhine...poplli i kamur do gjera te tjera me te larta...ferrari, udhetime ne cruize....kazino....ku ne nje dite le aq para sa te paret e tu benin ne nje jete.....

nigjo, se qeke fishekzjarr fare smiley po pse nuk gugullon a te qivja udhet, % e under 40 te martum ne evrop dhe ne amerik...shife per veten tate. 

p.s. i qeke njit si mooti mas kpuces femrave italjone.

Po ik ore se ti jeto ne zyre e femrat italione i ke pa ne tivu

Vazhdon mulliri i brockullave,ti je dogmatik mer jahu se mbron edhe padrejesite(te cilat i pranojne dhe vete amerikanet) nen emer te ideologjise dhe dogmes sate. Me qe po flet per rroga mizerabel....Sa eshte minimumi ora e pageses aty? $8,70 dollare ora..ke edhe guxim dhe flet per rroga mizerabel...jane keto politika johumane qe i kane cuar 22% te femijeve amerikane te jetojne nen nivelin e varferise. Lere demagogjine se eshte bere bajate, une po te permend raporte te OKB dhe jo pordhe te parfumosura si zotrote

A new report by the United Nations Children's Fund, on the well-being of children in 35 developed nations, turned up some alarming statistics about child poverty. More than one in five American children fall below a relative poverty line, which UNICEF defines as living in a household that earns less than half of the national median. The United States ranks 34th of the 35 countries surveyed, above only Romania and below virtually all of Europe plus Canada, Australia, New Zealand and Japan.

 

Pranej ne Peshk mund te komentohet vetem duke u tallur, ca (evropianet) e nxjerrin Amerike si fashiste, te tjeret (amerikanet) e nxjerrin Europen komuniste.

 

bukuria e amerikes. ka pasuri dhe varferi dhe jo mediokritet vetem si ne europe. 

ti art-o te dera pallatit e ke lavatriçen ? se me tha njoni qe ndejti ca muaj ne suedi (ka ik ne afrike tani, se i duket me mire jetesa), qe pallatet kane lavatriçe te perbashket. apo me ka rrejt ?

ej, po kshu osht gjith amerika per komplekset qe jepen me qira, ose shum ndertesa te vjetra ne NY ku nuk lejohet lavatrice ne apartament.

ke dal naiher neper bot ti? smiley

Robi nuk rri dot pa ankuar mer jahu, ky miku yt afrikan ska perballu dot klimen dhe ja paska nxjerre lavatrices inatin smiley  Ej te them nje detaj te vogel...Ketu studentet i paguan shteti rroge nja 700euro ne muaj qe t'studjone pa strese.

njoh nje suedeze qe po paguan shkollen qe beri ne paris (akademine e artit) tani qe eshte martuar dhe punon (si asistente e burrit qe e ka fotograf atje). 

ato leket t'i japin hua ? pastaj jane shume pak, ketu nuk paguan dot qirane me aq. 

sipas nje studimi te bere keto muaj, minimalisht per te jetuar dinjesisht, duhen te pakten 1500 € ne muaj. 

O robo apartamentet studentore jane shume te lira plus kesaj rroges ke te drejte te marresh kredi studenti e cila paguahet nga taksat kur fillon pune..Capisci?.

ky me te thonme i ka te gjitha, se vet me sa duket s'ka dal "jasht shtetit" naiher

jashte shtetit dalin ata qe s'jetojne mire ne vendet e tyre. 

Une nuk i mbroj padrejtesite, por nuk jam dogmatik qe te harxhoj jeten time te vyer qe te mbledh nje grumbull brockullash per te  mbrojtur teori shterpe. Ka pabarazi e ka varferi, por ajo eshte motori i provuar i perparimit dhe pasurimit. Ajo barazia qe pretendon ti eshte e rreme dhe te con ne kalbezim te sistemit ose faliment. E pe me Greqine, Spanjen e Portugaline???? Jan me keq femrat ne Amerike mor yahoo.....bjerini fyellit, bjerini.

Po ti po mbron nje nga padrejtesite me te medhaja mer rob, eshte e drejta themelore e femres te jete e siguruar ne periudhen me te veshtire dhe te rendesishme te jetes se vet. Po mire mer rob une te paraqes fakte edh ti vazhdon "in denial" me demagogji..Se ka fajin pasqyra kur e ke surrati e shemtuar (kape icik kete epitetin, jo personalisht mos me keqkupto). SHBA eshte vendi i mundesive dhe i padrejtesive dhe te renditesh se bashku me Swazilandin dhe dy vende te tjera ne rang global eshte turp per nje vend i cili pretetendon te jete model per vendet e tjera.

PS: Greqia dhe Spanja nuk ishin barazi por kalbezim,korrupsjon dhe pabarazi..Pse nuk merr si model vendet skaninave, vendet me nivelin e barazise me te larte ne glob?.

Po ti nuk e ke idene per cfare flet more, a me keq si ai me siper qe pyet Mozen....me sa di une femra amerikone nuk merr rroge per lindje.....

Ky vend eshte i begate dhe per ca gjona nuk ka centralizim trajtimi nga shteti se keshtu na intereson....ne ca vende pune gruaja mer 3-4 muaj, ne ca vende te tjera 6 muaj, po shtojne edhe  SICK DAYS te akumuluara  prej kohesh, qe paguhen...Nuk e zgjedh vendin e punes femra thjesht per leje lindjeje ore njerez por nje shporte benefitesh. Kom nje shoqen time qe do te kapi nje vend pune se i paguan arsimimin falas....falas...te femijve ne nje Univeristet elitar privat.....Kam nje shoqe tjeter qe rri ne nje ven pune qe te mbushi 10 vjet, per te kapur nje lloj insurance shendetesore te perjetshme me cilesi te jashtezakonshme.  Ka vende pune qe femra po aq lek ne nje vit sa mund te rri rehat pa punu per 2 vjet plus shkruan edhe ndonje liber e hap ndonje blog.....Kete nuk arrini te kuptoni ju ende, qe ky vend ofron zgjedhje jo te centralizuara nga bashkimet profesionale. Njerezit nuk jane budallenj se po te mos u leverdiste do vinin e tejetonin tek ty.

u mallengjeve a te qivja... po ti s'ke dal naiher ka amerika, ve bast, pervec ke shku me nai brim ne meksik me bo "pushimet"

Noshke, une i mbaj ende komet ne uje me krype per ate pune.  Po meqe me permende femrat italione qe ti i njifke mire, nuk jan te pavarura financiarisht, me i bo ala Romana...nuk ja cuk kurre. Kurse Amerikonia e Anglezia pa problem e kapin cekun...jo per gjo. Ti jeto ne Londer apo ne Brighton...po Italia katun eshte per ate pune apo jo...per ty duhet te jete ku zbret prej Londresmiley

ku jeto ti? Woosta? ahahaha

Jo, por nuk ta sugjeroj, se ka universitete te mira, e ty ste bo mire, edhe vajza trotuari te famshme per Bologniesen.... 

charlestown? smiley

Ka nja tre charlestown, njoni eshte Old Money, noshke nuk me qas njeri.....tjetri eshte i famshem per spitalet ushtarake....po me shnet shyqyr zotit jam me u nda ne tresh...pa u morr ne  sysh.

ai i 3ti, ne boston them u lol

BOSTON.....Old Money...Pare e vjeter....Noshke....nuk i pranojne milioneret e ri si TY qe je NEW MONEY....Eh, duhet me hap kurs prap mduket

Vari lesht, vazhdon dogmatizmi nderkohe qe une te flas me shifra alarmante 22% e femijeve nen nivel varferie ti merresh me llafet poshte e larte. Po je le ne dore punedhenesit krejt te drejtat e tua dihet qe do te shtype koken dhe te pije gjakun sa te mundet. Do punosh pa sigurime socjale me rroge te cunguar se Pedro dhe Xavier-i pret ke radha..Keto ndohin kur nuk ekziston shteti Jane ca gjera qe duhet te jene te pakompromentueshme per te ardhmen e nje vendi si arsimi dhe shendetesia 

puna eshte per çfare niveli behet fjale. nivelin e varferise amerikan apo ate afrikan. nuk ka nje nivel varferie apo pasurie bota. çdo shtet ka te vetin. 

Kur robi nuk ka mundesi te ushqehet dhe  pret therrimet e shtetit quhet varferi maximale, krahasimet pastaj jane kot. Tragjikja eshte se shumica e ketyre femijeve i kane prinderit ne pune me rroga skandaloze

Po nuk te pi gjakun o njeri se nuk ka kapitalista Cifute qe kullufisin femije. Cfare karikature ke pa.  KUPTO qe jo cdo njeri pelqen ate barazitizmin socialist me ere te ngohte fende shumevjecare. Nuk jane njerezit e barabarte prandaj shume zgjedhin nje lloj pabarazie te tolerueshme. Perrallat me nivele varferie une nuk i ha se shof ndonjehere kalamojte e policave a fshatareve shqiptare te shkulur nga varferia , qe lulezojne ketu ne amerike, te pashem e plot drite. Sikur te kishte nje vapor me i morr te gjithe te ngujumit tane te veriut e me i sjell ne vende si Arizona apo New Mexico, do shpetonin njerezit e hapesirat e bollshme te amerikes. Ene Une si Fevzo kam nje enderr.

Nuk po flitet per barazi or robo, por per te drejta minimale  prandaj dhe i paguhen taksat shtetit. Edhe Greku ne kohen e Simitit ja linte ne duart e pundhenesit sigurimet e punetoreve dhe perfundimet i dime mire...Qindra mijera shqiptare detyroheshin te paguanin pullat e sigurimit nga xhepi i tyre te rinovolin dokumentat. I rropen te gjalle nga te gjitha anet, kishte raste nje pulle sigurimi(ditore) kushtonte 30-40 euro. ja keto jane ligjet Bunga Bunga te xhungles kur shteti lan duart dhe Wall Marti pagon robt $6.50 dollare oren. 

Amerika eshte shoqeri shumeplaneshe e shumefaqeshe o art nuk gjykohet dot nga disa shifra te marra jashte kontekstit si ben ti.Ashtu si ben dhe ai tipi tjeter qe deklaron pa iu skuqur faqja se italia vendi i da vincit  e mikelanxhelos eshte katun.

Prit prit se s'kane parë gje akoma: sapo e tha edhe tilivizori se Japonia, fuqia e trete ekonomike boterore, eshte në të njejten renditje me...Afganistanin për sa i perket barazise gjinore ! 

(problemi eshte se keta e shohin kulturalisht problemin, pra 'pune amerikonsh' apo 'pune nordikesh'. Nderkohe qe eshte teresisht sistemik, dmth ideologjik). 

(problemi eshte se keta e shohin kulturalisht problemin, pra 'pune amerikonsh' apo 'pune nordikesh'. Nderkohe qe eshte teresisht sistemik, dmth ideologjik). 

+1

Po mos u mundo kot me u kap mbas fijes se barit e me bo shok ne argument koti...mbi te gjitha puna qendron dhe studiohet ne eksperiencen kapitaliste Amerikane, Gjermane,  Franceze apo Suedeze. Gjith jeten kom degju per kolapsin e ardhshem Suedez ku burri puno per te pagu qe femra te punesohet me cdo kusht ne sektorin publik. Falimenti nuk ndodhi...Te tjeret sulmojne eksperience Amerikane e per revolucionin e ardhshem, nderkohe Amerika del e para nga kriza dhe kthehet ne ekonomine me te shendetshme sot....Fakte jo per gjo....Kurse Parisi ridigjet ne flake...perseri.

po per zezaket qe po vriten nga policet, e nje shteti me president zezak, di te na flasesh ? 

pse nuk i trajton asnjehere kjo faqe keto problemet racore amerikane, apo financohet nga oncle sam ?

NESE ZEZAKET VRITEN NGA POLICE ZEZAKE, ME NJE PRESIDENT ZEZAK....nuk eshte me problem thjesht racor....eshte problem klasor....ose problem specifik i dhunes se pajustifikuar nga institucione amerikane qe kane monopolin e dhunes.

Burri paguan qe femra te punoje ne sektorin publik?..Kujt ja paguan? smiley Nuk po te kuptoj fare.....Me duket se s'e paske idene e Suedise fare, e paske me te degjuar. Ketu robt 20 vjet te martuar i paguajne te ndara llogarite qe ne restorant ti na tregon legjenda qe ke degjuar...Kisha dy amerikane ne shkolle ketu para 5 vitesh, njeri martuar me suedeze, nga New York ky tipi,nuk kthehem tha. Sigurite socjale qe me jep shteti ketu per shkollimin e femijeve dhe shendetesine as qe krahasohen me ne anej te cileve na rrjepin te gjalle. Ka pastaj dhe raste te tjera si nje mikja ime norvegjeze qe ka ikur ne SHBA (per te ndjekur endrren amerikane). Kjo nuk iku nga varferia apo e keqja se ne Norvegji e kishte rrogen dysfishin se cmerr ne SHBA. Plus sot eshte fut der ne gryk ne broxhe pas studimeve qe kreu

burri prodhon vetem po thote ai, qe edhe gruaja te paguhet (punoje) ne shtet.

po kjo nuk eshte dukuri vetem suedeze, po e perbotshtme sot. prandaj dhe nuk ka falimentim. kur te filloje falimentimi (shoqerive kapitaliste te tregut) do jet i perbashket. siç ishte ai komunist.

nejse ketu nuk ka inteligjente per diskutime te thella, kot me harxhu llafe dhe kohe.

Suedia, ka terhequr vemendjen e shume studiusve te fushes, te frymezuar nga Lipton, sepse ka nje sistem disi te vecante ekonomik, ku ne veprimtarine prodhuese punesohen kryesisht gjinia mashkullore, ne nje industri te suskseshme por jo fitimprurese per faktin se 1/3 e taksimit te meshkujve apo te industrise fitimprurese shkon  a kanalizohet per te mbajtur nje sistem super te fryre publik ku detyrimisht punesoheshin femrat. Kjo ishte nje kontradite gjinore qe presupozohej te conte ne falimentin e shtetit social suedez. Kjo nuk ndodhi.  Kudos....

Ato rastet me rroga e individuale thjesht dobesojne argumentin tend. Nje rroge e madhe ne Japoni eshte shume me e vogel se nje rroge e mesme ne North Caroline psh apo Seatle. Cfare ben me ate rroge e ate para..kjo eshte e vlefshmja.

Individe ka plot qe levizin, edhe ndonje kokerr tek ty. Ska asnje gje te keqe, ndryshe nga ty ,une nuk po them qe smund te jesh i lumtur ne Oslo...perkundrazi...lumturia eshte relative e njeriu e gjen edhe ne Theth edhe ne Worthingun e Noshkes, por pikturat e tua apoliptike per varferine ne amerike nuk jane reale. Po te behem si ty do citoj, shqiptare te kamur, ne rang zv-ministreje, qe lindin ne amerike te perfitojne nga sistemi shendetesor amerikan pa te drejte e ju refuzohet viza me vone.

AMERIKEN MUND TA SULMOSH PER PABARAZI EKSTREME POR JO PER VARFERI.

lumturine njeriu e ka vetem NE VEND TE TIJ ! mbaje mend.

te ishe ti i lumtur, nuk do ishe ketu per çdo dit duke debituar dokra, qe i beson vetem vete sa duket.

Po mor po, i lumtur ne kulle te ngujimit, jete te tera te shuara, marrin fryme pa enderruar.

Nje Anije per te ngujuarit e per ti sjelle ne tokat e pafundme te New Mexicos.....U jep jete te ngujuarve dhe jete Amerikes se pafundme.

po pse ti (ose une) nuk je i ngujuar ? me mire i ngujuar ne dheun tend.

Gure e rere kane boll ne vendin e tyre ata c'te duan ne new mexicosmiley

lumturine njeriu e ka vetem NE VEND TE TIJ ! mbaje mend.

 

 

smileysmileysmileysmileysmiley

 

sepse ka nje sistem disi te vecante ekonomik, ku ne veprimtarine prodhuese punesohen kryesisht gjinia mashkullore

Edhe kete me te degjuar e ke? ndonje statistike te mbeshtesesh kete qe thua?

Art, hiq dore nga statistikat boshe qe as ti e as une nuk di si jan mbledhur e as nuk jemi ne gjendje ti interpretojme sepse nuk dime si jane mbledhur variables. Te dhashe Literaturen baze, Lipton eshte  kthyer ne tradite e rryme e kritikohet, vetem fale universales mund ta arrish ti te verteten. Nese beson ate gjona per varferine ne amerike, tregon se statistikat nuk ndihmojne por thjesht te ndihmojne te ngjitesh....SHKALLE PREJ RERE...

Art, boji gjonat me Gut - si Xhorxhi Bushi smiley

Ca jan kto statistika, studime...komunist je ti?

coshtje methodologjie Noshke, Arti eshte kamunist katranjos, nuk lexo libra po i bi shkurt me te guggglume

po ik o burr se e bone boz... hajde mer dil i her knej ka evropa te hapesh syt smiley te mesosh si te hash, si te vishesh, si te udhetosh si njeri, si te sillesh, te shofesh art, arkitekture...te perdoresh teknologji

smiley

seriozisht, kto udhtojn vec ne meksik per pushime te lira (all inclusive piggin' every day)..

ato trenat e dhim, rruget gjith gropa, aeroportet me te shemtuta ne bot, rrobat/kpucet me te shemtuta (as i her s'blej rroba ne amerik, vec gjona te shemtuta shiten atje), restorante bastarde (pervec NY dhe SF)..

vijn amerikonet ne londer e s'dun me ik...o sa mir ktu, o sa bukur ktu, o sa afer parisi, o sa afer hollanda, o sa afer italia, o sa afer belgjika.... o sa i mir qumshti, o sa te mira vezet, o sa i mir mishi, o sa te mira perimet ahahaha

ne amerik 2 or me avion vec shko nga walmarti ne walmart smiley

s'i dallo dot shtetet nga njoni tjetri, te gjith njelloj... smiley

Fiksim, enderr e kane rinia amerikane nje eurotrip....kam nje mike qe ka 2 vjet qe po ben planet dhe kursen per nje Eurotrip: Londer-Paris-Amsterdam-Prage-Rome-Stokolm

Sa per standartet

smiley 80% te ushqimeve ne supermarket atje jane gjenetikisht te modifikuara dhe nuk kjo nuk i behet e ditur konsumatorit.(ushqimet GM BE i ndalon kategorikisht)  lere pastaj mishin e vicit te pompuar me hormone pa asnje lloj kriteri dhe pulat me klorin. Ne SHBA cdo substance kimike lejohet te perdoret ne ushqime deri sa te provohet qe mund te jet ne rrezik per konsumatorin nderkohe qe ne BE testohet me perpara se te futet ne treg. BE ndalon 1200 substanca te rrezikshme ne kozmetike dhe industrine ushqimore nderkohe qe SHBA ndalon vetem 12 te tilla.

un du me honger kimikate, pse do me na ndalu ti komunist i poshter

smiley

Rinia amerikone sigurisht desheron te vizitoje Europen, sidomos me dollarin e forte sot e Euron ne pikjate pse jo. Vec ti me Noshken sdoni me ardh ne amerike, se ju rrezohet kalaje dogmatike prej letre. Eh sa shume turiste Europe vijne ne Amerike e mrekullohen...nuk kane gje te perbashket me ty e Noshken , e mbajne sekret.

Oh se me ka bo pershtypje Arto e po te jap nje ndihme te tjeter se i je qep kompanive me GMO, me lejo te ndihmoj pak...i je qep nje kompanie zakonisht qe shumicen e rasteve ti nuk di as me e shkrujt... MONSANTO..... po eshte famekeqe, por nuk eshte e vetmja qe ndryshon gjenetikisht produktet bimore. BE nuk ndalon kategorikisht produktet jo GM por GMO, ka shume kompani si Mosaic, potash, terra nitrogen etj, qe sigurisht sjellin produktet edhe tek ty. Po te ndihmoj qe te lexosh label ne cfare ha...se sot eshte pothuajse e pamundur te mos hash produkte gjenetekisht te pa riformuara. Si the zotrote???? ushqimet gm (gmo) Be i ndalon kategorikisht? DOGME.

Noshke, te gjith dun me jetu e dek Ne Angli.

Po ti veq pabuksa ke taku ne jete o Noshke.... Leviz a derzi, e shif Ameriken sa je i ri, po ene Canadane e Meksiken, te gjitha America jane per juve.

Po ti ske qene ne Amerike kur thu qe gjithe qytetet jane njesoj. Ai bosi jot ste lika me dal nga hoteli kur vje ktu me duket. Kujdes ore nga keta Bosat se i kani ca POOF, juve. Po ju veq nje Heathrow keni a derezi...per cfare aeroportesh flet ti....ktu eshte pellemb e aeroport.

Ka ece perpara Amerika Noshke, lajmeroje ene ate bosin tat POOF .  Nuk blej rroba ne amerike thot Noshka se jan tshemtume...vaj medet....na doli Noshka Armanist i lendum.  Tregoju shoqnise, Noshke, tregoju....jo po vezet e perimet e mira ne Worthing... 

Ju dhe te jepni mend nga 7000km larg...ne jetojme ketej ti thua e di une smiley  Une te flas me fakte ti vazhdon me dogma dhe fjale te degjuara larte e poshte. Veprimtari prodhuese punesohen vetem meshkuj thote robi pa kokrren e turpit, pa e pas idene e Suedise fare...nuk e kupton qe ketu cdo kantjer ndertimi,fabrike dhe sektor gumezhon nga femrat. Dil nje xhiro mer rob qe ta shuash injorancen....Jo per gje do shikosh dhe ndonje femer te hajrit nen 150 kile

per statistikat ka te drejte, them. nuk matet lumturia ose dashuria me shifra. apo ti nuk kerkon lumturine ne jete ?

Arto po hiq emrin te pakten nga art...se arti eshte i lire e jo dogme kamuniste, jeni zhyt ne injorance dhe ke gjet noshken te besh te ndjehesh mire...apo fitimtar ne argument tek Peshku.

Noshken thirre per te dallu se a hahet mishi i derrit apo jo...po ik o Arto ne klase te pare se kalamojte e tu kan me shume formim se ti. Po te degjeneron truri se nuk lexon nje faqe libri nga fillimi e deri ne fund....thjesht merr bombardime informacioni interneti....Truri i noshkes nuk funksiono mo...

Po spertove veni ene i her ato statistikat me varferi ne amerike, ta shikosh veten ne pasqyre tamom.

Sna the ndonje gje o Lame, prape ne nje vrime i bike fyellit...Per tipa si puna jote gjith bota qe ju kritikon kur jeni gabim jane kamunista  smiley ndaj dhe nuk ja vlen te diskutosh me dogmaxhinj. Ti duhet te jesh i brezit te kurrilikumit te marksizem leninizmit me sa po e kuptoj

bohen pak brainwashed kto...ju duket sikur bojn lek te modh, po vijn ktu...ene kan fryk me ble i kafe smiley

smiley

shif si jan rrotarizu kto.... "`Global warming’ and ‘sustainability’ among phrases allegedly barred at Florida's  Department of Environmental Protection"

O Arto, po nuk ka ndihme me te modhe kur ne menyre indirekte tjetri te kujto qe keto budalliqe.... si 22% e kalamojve amerikon jane ne varferi, se amerika konkuron ne ca statistika me afriken, apo ne ca te tjera konkuro me Nikaraguan. Ja thu te lebetitmit, po kujdes mos ja thu njerezve te tjere se do tallet njerezia me ty me keq se te peshku. Une Po te jap ene pak literatur cilesore po ti paske nevoje per afterschool help.  

Ti prap futesh ne google e tek shoqet suedeze qe gumezhojne ne fabrika e kantiere......Po jo mer se Marksi sdo e atakonte ameriken sot per varferi por per pabarazi...ene Leninit do i kish ra posht teoria e Imperializmit shteteror se Noshken e punesojne firmat nderkombetare pa kufij....prandaj une po te ndihmoj tu te tregu rrugen, qe ka amerika plot te meta por evito ato fishekzaret  e varferise ekstreme apo revolucioneve te ardhshme.

Nese vertet mendon se ne Amerike s'ka varferi - pervec pabarazise - e ke pak gabim. Shiko se sa njerez marrin ushqime ne food pantries, apo food stamps. Sa femije kualifikohen te hane falas ne shkolla per shkak se prinderit nuk kane te ardhura te mjaftueshme.

varferi.... ekstreme...flasim, e pabarazi....ekstreme... Me kundershto kot sepse e kam permendur100 here qe varferi ka dhe prandaj ka ene progress per tju largu varferise....por varferia nuk eshte aq deshperuese sa njerezia te dali jashte sistemit ....E ke te bardhe ne te zeze ...ne cdo rresht timin.

Nderkohe, ke vershim emigrantesh, ne mosha te medha qe marrin ndihme sociale e food stamp, qe te evitohet varferia ekstreme. Po nuk ble dot me vrap nje 6 pack of beer, se ke plaka Ruse qe paguajne para teje me karta bardhe e blu cdo ushqim. Pra ky vend ka varferi, por nuk i le njerezit me litar tek qafa, prandaj nuk ka KAMUNIZEM.

 

Prape je ne "total denial"..te thashe nuk ta ka fajin pasqyra smiley Nuk jam une qe futem ne google or Lym se une jetoj ketej dhe e di gjendjen shume here me mire se ti qe se ke idene se ku bie Suedia dhe Skandinavia... largoju dogmes dhe mos shiko fotografite me fotoshop kur cohesh ne mengjes po pasqyren....

LYFO, Spo te pretendoj qe e njof  Suedine me mire se ti, thjesht te thashe Swedish Capitalism njihet si model, studiohet e kritikohet, per ameriken te kemi ty ekspert. Sa per statistikat po ta perseris qe ti e une nuk jemi ne gjendje ti gjykojme as burimin e as metodologjine, por dicka nuk shkon nese e nxjerrin Ameriken e Nikaraguan konkuruese.

Cdo sistem studjohet dhe kritikohet..Modeli Suedez dhe kryesisht ai skandinav sot mbahet si model suksesi te pelqen ty apo jo..ky eshte realiteti smiley

Noshke, kush nuk kontrollo leket...gjenetikisht....nuk bohet paralli....Po me ket sot Noshke, mos ki ma fytyre me ngacmu si cift Gonin me Fiqon. Sa i mfshefet paske qene o Noshke.

Me qe eshte dita e grave....Go girl!!

Gezuar 8 Marsin! Sot mesova qe ne shoqerine tone ekonomikisht te organizuar sipas rregullave te reja te tregut, esenca jone qenka reduktuar ne seksualitet. Theksoj, esenca...

Femrat le te kryejne vetvrasje masive tani pasi shpirt, qofte te konceptuar filozofikisht, qofte spiritualisht, nuk paska me.

Nuk ka pse te vrasin veten sepse, edhe nese nuk kane shpirt, kane ate esencen tjeter qe eshte me e rendesishme.

 

Formalisht e drejte sikur mos te kishte ndergjegje vetjake (kenaqesi, glorifikim te seksit apo dashurise) apo/dhe kolektive (bosht moralesh, idealesh dhe etike). Pa kenaqesi dhe detyrimisht pa vetdije dhe shpirt (sekular/spiritual), jeta eshte vetem mundim, purgator.

Ti nuk kupton as ironine time, dhe as me te rendesishmen, qe ti vete, si çlirimtare seksuale e gruas, je problemi i gruas, me te gjitha pasojat e lexuara ne gazeta dhe jetuara. Bota eshte dialektike, patriarkalizmi implikon femen, dhe anasjelltas.

Eshte nje qark vicioz, ju ushqeni njeri tjetrin, me iluzionin qe po luftoni njeri tjetrin.

 

Nuk hapet faqja, shife edhe nje here.

Megjithate mos kujto se imazhet jane ne hava, jane ne hava por nisen ne hava nga nje baze, dmth tregojne realitetin neqoftese di prejardhjen.

Eshte ky gjithe kyçi i keqkuptimeve ne diskutim me Julin, imazhet zbulojne me teper se realitetin, thelbin e realitetit. Gjithnje po te dish t'i shohesh.

Te njejten gafe ben poshte me Nenen e Gork-Tironsit, qe e leshon ne hava si qenie njerzore.

 

mbase hapet kjo http://r.search.yahoo.com/_ylt=A0LEVySQa...

eshte pergjigje per zhardinen < per te parandaluar vetvrasjet masive >ne realitet femra gjendet ne te gjitha pozicionet si nene< grua< punetore< striptiste< modele< edukatore< volejbolliste< piktore< shkencetare< prostitute< pra funksionon si qenie me trup< shpirt dhe zemer por eshte arti_imazhet< drejt e thua ti_qe zbulojne ate qe mbulon realiteti i cili para syve tane funksionon si "normal"> Prandaj nuk themi qe Don Kishoti me ngjan si filani apo fisteku por per x apo y person ne jeten reale themi "eshte pak don kishot"

Kujdesu nje çike me teper per imazhin e komentit se te dalin shenja parazitare _, <,>, qe ndikojne ne kuptueshmeri.

 

keto shenjat <> me dalin ne vend te pikes dhe presjes sepse tastiera ka kaluar ne versionin e perroit psiqik< pa pike< pa presje>

Control Panel -> Clock, Language and Region -> Language -> Language Options -> Preview (per te pare arkitekturen e tastieres/tastet se ndryshon sipas gjuhes)

Flm per instrusksionet smiley Veterregullohet kur e mbyll. Duket sikur me ate crregullim, tastiera me paralajmeron: po shkruan shume, bej pak pushim smiley

Gezuar 8 Marsin nenat tona te dashura! Sa do te doja te kisha lindur djale! 

Disa komentues nuk i paska dashur njeri gjithe jeten. I kane lene konfuze, te vetmuar, te shtypur....Keshtu qe sot jane zeher si helm....Nje femer e mencur duhet te rrije sa me larg ketyre...

Edhe nje dite si 8 Marsi ndyhet nga propaganda islamike, marksiste e misogjeniste.

Per gjithe te rroiturit rekomandohet te pakten te marrin ne telefon Nenen per 8 Marsin per te degjuar zerin e qete e bute te saj ose me mire nese keni mundesi kaloni per vizite te vezhgoni nga afer fisnikerine e saj te shtuar nga vitet.

Nuk mjafton dashuria per nenen< mirenjohja per sakrificat per te shkuar ne nje stacion tjeter te civilizimit< atje ku femra nuk e merr shenjterimin sepse eshte/behet grua por sepse thjesht eshte qenie njerzore> Madje gjuha vete edhe ne kete dite legjitimon poziten e saj te pabarabarte (flm nene per sakrificat e tua>>>nje tufe lulesh mbi prangat >>&gtsmiley Clirimi fillon nga mendja< para se te realizohet ne praktike dhe perditshmeri>

nuk ka per çfare tjeter, te marre vlera te paqena. natyra ja ka dhene vete te mirat. ndryshe nuk do kish nevoje per femer. 

pra barazimi femres me mashkullin eshte karllik njerzor, asigjo tjeter. vetem artistikisht mund te behet i mundur (ate qe te pakten kuptuan artistet e rilindjes), ne asnje rruge tjeter. neqoftese teknikisht (evolucioni shkencor) eliminohet roli i nenes tek femra, do te eliminohet edhe ajo vete.

shtimi i pedeve po tregon, qe edhe seksualisht mashkulli nuk ka nevoje per femren. femija vetem u jep vleren. asigjo tjeter.

Biles as per te bo kalamoj nuk ja kemi me nevojen, se marrim borxh me pagese mitren e ndonje ekstrakomunitareje, dhe ne te ardhmen e afert pa tjater kalamojt do te prodhohen ne epruvete.

 

po pse ekstrakomunitarja çfare eshte, nuk eshte femer edhe ajo ?

Ne kete rast eshte me pak femen se prostituta, jepi paret e ku t'kam pa.

 

Eh mer spiritus, mendja tek revolucioni, prangat, clirimi. Braktiseni draperin e cekanin sot dhe zhvishuni nga egoja per te kapur civilizimin e siperm, fokusohu ne te sotmen qe po te rreshket tutje.

 Por cfare liberalizimi a libertanizmi do i sjellmi plakave tona qe u shkoi jeta per lesh? Ato te shkreta as te kerkuar ty a mua clirim apo larg qofte me shume liberalizim. Me shume kujdes e ngrohtesi nga femijet e tyre po, nga ajo dashuria primitive e primordiale qe lidh nenen me femijen.

Çoji momes i kile Sheqer nga çuni!

 

Instant Coffee edhe i coj here pas here....e kom HOOK-UP, per ate pune. Sheqeri eshte Helmi i kohes moderne, shpresoj te legalizohet Marihuana, tradicionalja, e ti coj nja dy fije dahon.

I Urojmë të gjith Grave e në tërësi seksit Femër ...Gëzuar si shprehje Formale Botërore për këtë Datë dhe me gjith mend e dëshirë të jenë të Lumtura me dëshira e objektiva të arritura.

Grave të PPu i urojmë gjithashtu një kënaqësi të madhe Ditore , pasi prezenca e tyre bën të mundur rukullimën e rrapëllimën filosofike të " burrave sqimëtarë të PPU " për të vlerësuar seksin e tyre që prej lashtësisë dhe afishsimin e dijeve mbi Artin . Por jo më pak edhe "sqim-ëtarëve " IdeoLLogjikë !

GëXuar smiley

Mesa duket diten e gruas po e festokan burrat ne peshk.smiley

Gezuar festen!

Sa te jem gjalle, s'kam per te kuptuar dhe konceptuar ndonjehere 2 gjera: 1. one night stand dhe 2. friends with benefits. Ndoshta mendesia ime eshte ne disfavor te meshkujve, por une kete mendim do kem always (call me what you want: konservative, e prapambetur, e paemancipuar etc etc,)

Sipas meje 8 Marsi nuk e meriton festen e pervitshme ke Mumja, gjithsesi nuk paragjykoj njeri, secili/a ka shijet, preferencat e veta dhe menyren unike per te ruajtur balancen psiko-emocionale.

Kalofshi bukur sot.

Edhe one night stand dhe ajo tjetra jane afirmim i emancipimit te femres; zonje e trupit dhe fatit te vet. 

Akoma s'kam kuptuar lidhjen e one-night stands apo friends with benefits me nje feste qe celebron figuren e femres. Te lutem shtjelloje pak se çfare do te thuash.

Pertej perkufizimit 8 Marsin e perceptoj si dicka midis shprehjes se dashurise per nenen dhe Shen Valentinit. Nuk ka si te mos "fuse hundet" romanca per 8 mars. Plus qe komenti im u frymezua jo pak dhe nga komentet me siper rreth temes.

Qe te jem e sinqerte, te bera pyetje pasi je femer dhe me beri pershtypje komenti yt antagonist ndaj gjinise tende. Nje pershtypje qe me eshte krijuar dhe rikrijuar qekur te kam lexuar fillimisht.

Nuk kam arsye e as qellim te kundershtoj perceptimin tend per 8 Marsin, apo se ç'duhet te jete, ama, se ç'hyjne zgjedhjet seksuale te femrave ne kete teme, akoma s'e kam te qarte. Qe ti kupton a s'kupton perzgjedhjet individuale te seciles, nuk eshte se ka korrelacion te llogjikshem me kete feste. Nuk eshte as fetare, as liberale e as konservative. Femra celebrohet ne kete dite, e jo te paragjykohet. Aq me teper per cfare ben ne shtrat, me ke, apo sa here e ben.

Ne fakt une nuk jam me pak "antagoniste" edhe ndaj meshkujve, nese do te me duhej t'I "gjykoja". Nga ana tjeter, te dyja gjinite I dua shume, po shume fare, gje qe me ben te pranoj cdo njeri ashtu sic eshte pa e paragjykuar, sado te kene pikpamje dhe stile jetese krejt te kunderta me mua. Kjo s'do te thote qe kur une e shoh te udhes, te mos jap mesazhin tim per dashurine dhe seksin, te cilat per mua jane aq te shenjta, sa me krijojne nje mur te padepertueshem ne konceptimin e atyre 2 fenomeneve qe permenda me siper. Se fundja cdo njeri don te kete rreth vetes njerez qe mendojne ne menyre te ngjashme, ndaj dhe I jep mesazhet, me shpresen se diku do te kete reflektim. E perseris qe absolutisht nuk paragjykoj askend pasi njerezit e shkrete jane qenie qe ne pamundesi per ta pare fatin e tyre, e kane tejmase te veshtire te jetojne cdo moment ne kthjelltesi te plote, ndaj dhe shpreshhere nxitohen, pendohen per zgjedhjet qe bejne, pra dorezohen perballe pafuqise se tyre dhe padurimit per te perjetuar ate qe do I conte ne qiellin e shtate. Kushdo qe di kete, nuk mund te gjykoje ashper tjetrin per zgjedhjet qe ben ne jete. Klm e dashur Jardin.

"E perseris qe absolutisht nuk paragjykoj askend pasi njerezit jane qenie qe ne pamundesi per ta pare fatin e tyre, e kane tejmase te veshtire te jetojne cdo moment ne kthjelltesi te plote, ndaj dhe shpreshhere nxitohen, pendohen per zgjedhjet qe bejne, pra dorezohen perballe pafuqise se tyre dhe padurimit per te perjetuar ate qe do I conte ne qiellin e shtate. Kushdo qe di kete, nuk mund te gjykoje ashper tjetrin per zgjedhjet qe ben ne jete."

edhe dom Pali ishte me tolerant e mirekuptues ne kesi qeshtjesh delikate.smiley, madje duke cituar urdheresat e vet te Madhit Zot..smiley

pa le Papa Francesku qe ka dale teresisht nga udha e Zotit... "e kush jam une, tha, te gjykoj deshirat dhe qejfet njerezve te rritur.?!" mendjelehte ky Papa!.smiley

Papa eshte I papare, finok I madh, por pak e marrin vesh... smiley

a jo... nese me "predikimin".smiley tend qe citova me siper bie parimisht dakord, per vleresimin qe ben per Papen, nuk bie dakord!
mbase finok, por eshte plotesisht i kuptueshem per dhe nga te gjithe! ne fakt, nese nuk je i mirekuptueshem per besimtaret (e te gjithe llojeve dhe niveleve) nuk mund te behesh dot nje prift i thjeshte, le me pastaj goxha Pape..smiley

Finok e kisha per kompliment moo, se s'desha me thene Papa eshte shejtan haha, sic e perdorim ne shqiptaret kur duam te lavderojme dike qe eshte I shkathet, I zgjuar dhe s'I shpeton gje. E di qe tregohet I mirkuptueshem, por brenda fjaleve mirkuptuese ka dhe shume te tjera nenkuptuese.

Si gjithnje ne tema morale ka largim nga njeriu dhe afrim me koncepte mbinjerezore qe jane dashuria, qielli i shtate, shenjteria, etj.,etj. Me nje gjuhe jo prej pape, por prej mesie, çka eshte me befasuesja. Diku ne ate vetlartesim qenieje, ka edhe mosakordance: ti edhe duke mos paragjykuar, edhe duke pergjithesuar njeriun sikur bie ne kontradikte. Atehere, me vjen te te pyes: çfare do nga njeriu, Aquamarine? 

 

Hahahaha, ok qiellin e shtate e kisha si simbol te lumturise. Mungesen e paragjykimit e kam, ne kuptimin qe cfaredo qe dikush te kete bere dhe qe nuk bie dakord me parimet e mia, une nuk e identifikoj personin me ate qe ka bere te cilen une e konsideroj te gabuar. Hahahah cfare dua nga njeriu? Sa pyetje e lezecme. Nga njeriu dua qe kur une t'I buzeqesh, mos beje sikur s'me sheh. smiley
Se desh harrova: morali ka lind me njeriun, cdo perpjekje per t'iu larguar moralit me shpresen se do I afrohesh njeriut eshte e kote, kohe e humbur.

Nga njeriu dua qe kur une t'I buzeqesh, mos beje sikur s'me sheh.

Per hir te mosberjes kontradikte, shpresoj te te mjaftoje.

Ndërhyrje në emër të Grarisë së PPU ..për të mirën tuj munohna smiley

Burrat e PPU të mo harrojnë klasifikimin dhe mos t'ja fshehin vetevetes me theorira , seksologjike , socipate , ideollogjike , kulturore , artisitike ..e pse s'më  qan moj mike.

Le ti marrin pak dekika vetes me e pëjetur me mejtim të mëndjes 

Ku hyj unë burri sot në dt 8 mars 2015 ?

...Burrë - burri smiley....Burrë - Gruaje smiley ....apo

Burrë Muti smiley

Gëzuar LefTKopesë të vetmen ditë që mund ti qëndrojë si Burneshë edhe ATIJ !

Si tha njoni, fmi i 10 a 12 per nonen e vet...she was a uterus w/ legs

Gezuar 8 Marsin!  dita nderkombetare e gruas dhe e  picave ne Albanie.
 

Un uroj gezuar 8 Marsin vetem sinjora Bertinin, te tjerat te mbajne rradhen.

 

pse jo edhe Betit..?   po Helena Mihajllova.?!

smiley

Po jane i njejti person o Belul, te tera kto jane Helen of Troj, jane porcha troia!

 

po mire atehere.. pse te gjitha femra te huaja bre Tiku,  çfare kane grate tona me pak qe si uron ato..?!.smiley

Kjo dite duhet kujtuar me teper per meshkujt ,qe te reflektojne dhe te kuptojne rendesine e figures se gruas qe zbukuron jeten e tyre,shtepia pa grua eshte e ftohte si mangalli me thengjij te shuar!!

pu pu pu, gruaja si mangall per ngrofjen e burrit.Gruaja e vetperceptuar ne role instrumentale smiley

Gjithsesi, gezuar 8 marsin , xhensmiley

 Se il mondo é una favola,é grazie alle donne! flm per urimin! smiley

po pra, tama perralle ku burri,sipas levizjes femen, eshte ujku smiley

dhelpra elegante gruajasmiley

tani ta vazhdojme favolan me fabulen dhelpra dhe rrrrushi smiley

Gezuar.
Ju blefte burri lavastovilje sa me shpejt

ah mi gra shqiptare, te vuajtura ne shekuj

do zoti ju ka bo punet e shpise burri sot...dhurata me e bukur smiley

Më 9 mars vazhdon avazi.

Sikur 8 marsi të ishte dita më e gjatë e vitit, gjysma e së keqes smiley

 

Kush sdi vleren e nje nene 
eshte pa ndenj e shpirt mizor 
bir sketerre e frym nene 
eshte i vet tradhetor !

Asdreni.

 

 

Gezuar o gra , shyqyr qe e keni vetem njehere ne vit .

Po qe se grate gezojne 1 here ne vit, kjo do te thote qe 8 marsi duhet te jete nje dite proteste per grate per me shume se nje dite shyqyri smiley 

per çfare te protestojne, te behen burra ? i bie te shpohen nga prapa (ku ka burra sot), kete mund ta bejne edhe duke qene gra.

Jo, jo te behen burra, te behen pak me te lehta ne ecje ! 

 

te kene pak fytyren me te paster nga njollat 

gruaja

ik ore idiot i politizuar. po pse more atje ku jeton si kosovar, nuk i rrahin grate ?

Profili yt ky komenti e ? 

çfare deshe te me tregosh me ato fotot qe postove ? a e kuptove gje mesazhin tim ? pse nuk kerkon shpjegime kur nuk kupton gje ?

Po ti hyn si pyk maloku (druvar ), dhe thash qe nepermjet fotove,do ta kuptojshe pse duhen protestat ne shqiperi ne lidhje me gruan ! smiley

ne shqiperi, po ti pyesesh, ne 90 perqind grate ende mendojne se burri duhet te fitoje me shume para se partnerja, dhe kjo perben common sense. Vihet re nje konservatorizem ne rritje megjithe bashkekohorsine dhe kryeministrin qe ben sikur i do grate per me i nenshtrue me egon e vete.

8 marsi eshte nje okazion per te bere aheng dhe

Me qe jemi tek gruaja, respekti dhe te drejtat e saj si gjysma e shoqerise te njerzimit,  te shikojme si jane mardheniet me te, ne Kirzikistan dikur pjese e BS per ta ndryshu kete vend ne rrjedhen e duhur por e pamundur..

https://www.youtube.com/watch?v=DKAusMNTNnk

 

Tironnci lebetit, embleme e shqiptarit katunar qe vjen ne shba i kompleksuar dhe ka nevoje ter jeten per mburojen e te madhit per tu shprehur. Ja tani ka gjetur ameriken, amerika kshu amerika ashtu, amerika gjeni, amerika inteligjente. Hapi syte o derezi se sot jemi ktu neser sjemi, skemi lidh gje kerthizen me kte vend, fundja zoti ne fund sdo na pyesi a e kemi mbrojtur si duhet italine faciste, sovjetiket, kinezet apo amerikanet po a kemi jetuar jeten si individe te drejte e mendjehapur? Tani që e ka nje problem amerika me kte lejen e lindjes se them as une as ti po ta tha vete obama te fjalimi ne janar. Ndaj dil nga zgjedha skllavit e mendo me kaplloqen tende. Mire a keq mendo vete. http://www.newyorker.com/news/daily-comm...

Ka rendesi qe femrat tona ishin kenaqur dje te mumja, orgji kolektive. Ec aty, ja u marsha. 

Patjeter, Koko, duke te lexuar ty ose Obamen, nuk do mendoj me si skllav...por i pavarur?

 Kur kerce njoni dhe thote qe ne Amerike Gruja eshte skllave e 150kg, pastaj del Lady Diana nga Worthing e thote se kurre nuk ble rroba ne amerike se jon te shemtume, dhe nuk hahet ne restorante, e hudhet tjetri me ca statistika se Swahili, US e nikaragua jane aty aty, dhe ne fund paso topin tjetri e thote se ti han kimikate e 80 % e ushqime jan GM...kerr ose aftomobil..... e kupto se nuk je tu diskutu se sa e pavarur eshte femra ne amerike .  Nuk jam tu mbrojt ndonje gjo te modhe se ska nevoje te mbrohet Femra ne amerike a amerika prej meje por me shume zell po argetohesha duke tregu injorancen e bashkebiseduesve ne fjale. Si e mbylli legjendari i fundit...femrat ne Amerike jane te shemtume dhe 150 kg.  Sikur po u diskutote sa e pavarur eshte femra ne USA per 8 Mars, apo jo KOKO?

Leri mer ato ti, kap thelbin, ka i problem sot me lejen e lindjes ketu dhe kte spo e themi ne po kta vete, qe nga presidenti i pari. Po vk, punet e veta, problemi me i madh qe kam une eshte me konceptin 'pabarazia eshte veti integrale e rraces njerezore, eshte e kote ta luftosh pasi progresi ndodh vetem kur ka pabarazi'. Atere kot sa flasim. 

Me ofendon nese me heq kenaqesine e te provokuarit KOKO. E do ene bumjen tjeter, Femra Amerikone jo vetem qe eshte me e pavarur se Femra Italione, por edhe se mashkulli italion, qe tradicionalisht njihet si mamone, e deri ne moshen 50 vjec rri ne nje shtepi me mamane qe i gatuan e lan dhe shplan. Ktu shko goca ne kolegj e del me vete pavaresisht cer sarajesh ka plaku a plaka e vet. Une mund te jem katunar por ne pike te sabahut hudh  trasten me buke ne qaf e kullos dhite e kur kthehem jam si KRAJL ne kasollen time.  

Sa per pabarazine Koko, me qarte se Dahl nuk e ka gatu njeri pilulen...Pabarazia eshte e justifikueshme kur kontribon ne te miren publike.....Ne kam nje krenari te mrenshme eshte qe Shqiperia ime nuk ka pabarazi ekstreme por idhnohem se ka varferi ekstreme, sa per grate ne Amerike dhe problemi i lindjes jam funktionalist....Grate ne amerike kane adresuar ceshtje te tjera ku kane perparuar duke cuar ne nje situate jo komode per gruan a fmren si nene.

Ti te plas, cme duhet mua me femren italiane apo kamboxhiane mor vlla, une po them qe per ate stad zhvillimi ku eshte usa kjo pu a lejes lindjes stonon fare. Po kur mendoj qe kta e kane me kollaj zhberjen e tabuse se te zgjedhurit te nje presidenti zezak me para se nje femre e kuptoj. 

Para 2000 vjetesh robt mendonin se ishte normale qe njeriu te vriste njeriun me shtiza dhe pyka. Se njeriu eshte kriminel nga natyra thonin. Do ti qe evolucioni e permiresoji njeriun dhe sot futesh ne burg po te vrasesh dike me pyke se do ti marresh nje cope buke nga dora. Po ashtu, te thuash pabarazia eshte ne gjenetiken njerezore eshte te mohosh evolucionin njerezor, permiresimin. Dhe kjo behet vetem per te perligjur rehalikun dhe grykesinë materiale te disave ne kurriz te fakireve. Sflas me. 

U perca levizja e grave ne USA, u luftua me shume per shprehje te lire seksuale apo barazi gjinore te ardhurash, dhe femra Amerikane vendosi ti dedikohej me pak familjes,.... me siper ta kam permendur se si nena amerikane me shume se ne vendet e tjera braktiste femijet e familjen se ndjehej e shfrytezuar nga nje martese borgjeze. Femra Europiane eshte nene me e dedikuar, dhe u perqendrua me shume ne arritjen e asaj qe desheronte gjate lindjes.....Ne amerike por kjo nuk erdhi nga shtypja por nga perzgjedhja e liria, kur femra vuri karieren perpara e lindte femijen e dilte ne sfilate mode 3 jave me pas me bikini. U shpik cdo sindrome ketu per te justifikuar braktisjen e familjes dhe ndertimin e komuniteteve gay ne ishuj te tere apo kodra, ku nuk shkel kemba e heteroseksualit.  

Nuk ka asgje per degjenerim nese disa vajza e gra duan ta festojne 8 marsin me striptista, te tjera me aktivitete, e te tjera me protesta... secila sipas qejfit.  Une s'e shoh si degjenerim, por clirim nga degjeneratat qe u cajne derrasat robve duke u bere leksiopne morali dhe qe me nje grup njerezish perpiqen te perfaqesojne gjithe te tjeret. Mqrf tek degjenerimi, hap syte andej ku je se robt nga kategoria jote kane me shume gjasa te bien pre e degjenerimeve te shumta qe degjojme qe andej. syte kater, robo, dhe klm smiley

ti se shef si degjenerim. nuk me habit kjo pergjigja jote. Ti njihesh ketu ne peshk si robi me i degjeneruar qe ka ardhur ndonjehere ketu. Kur je i zhytur ne mut sic je ti, nuk te ben shume pershtypja era e mutit. Te jane mesuar hundet.

Robt te kategorise time, me prejardhje nga familje heronjsh te popullit, intelektuale dhe zanatcinj,

rob si puna ime me PhD ne shkenca natyrore nga universiteti me i mire ne bote,

rob si puna ime qe ka care ne jete me forcat e veta, ne dhe te huaj,

ti nuk u arrin as te thembra.

Ti je nje morr i keq, nje trap me zile qe i ben dem ambjentit dhe kontribon per keq ne ngrohjen globale me eren e qelbet qe leshon nga goja ketu ne peshk.

Ik ktheu tek vrima e halese nga erdhe tani o felliqesire smiley

uau, e paske CV fiks si shumica e pedofileve te kapur ne ate vend ku jeton smiley (mqrf tek degjenerimi)

ti angline ta shikosh me teleskop. qurravitu ne ate halene tende atje ku je.

kjo toke e bekuar, ketu ne angli e kam llafin,  nuk ka hapesire per plehra si puna jote.

shume e mban fjalen pedofil ne goje. dukesh qe je prodhim incesti.smiley

Lum si anglia qe ju ka more, se me ju mbahet  jane aq te lumtur qe ju kane sa po humbin vota te djathtet dhe po i marrin... gjeje pak se cilet? smiley

nuk ka mbetur anglia ta pergezoj nje debil si puna jote. koqet qe kane IQ-ne njeshifrore si punaj jote nuk i lejon UK Border Agency te hyne brenda. Ka rregulla strikte per  kete pune.

C'pune kam une ta prezantoj? Anglia ju ka juve per prezantim dhe eshte shume e lumtur qe ju ka, sic shprehen vete. smiley 

jo t'a prezantosh o analfabet, t'a pergezosh thashe.smiley

ah po ti je i mbaruar. prandaj s'te qas njeri ty ne boten e qyteteruar. Qe ty te pranojne ne nje shtet te europes duan zbatuar rregulla strikte te karantines. qe ti nuk i ploteson. smiley

jo t'a prezantosh o analfabet, t'a pergezosh thashe

smileysmiley PHD-ja

kur them une qe ti je debil. te ben pershtypja apostrofa se keshtu ta kane mesuar tek kristali.

po nuk te ben pershtypje ngaterrimi i dy fjaleve te ndryshme. dukesh qe ke IQ e nje morri. smiley

ve bast qe ti me diplome kristali nuk e di se ca domethene PhD (jo PHD) smiley

Kjo tregon sa mbrapa dynjase jane femrat ne Shqiperi. Femra idiote. Pervit same shit keto. 

Pse, gjithe femrat ne Shqiperi jane ato? Pergjithesimi i nje populli me 200 veta eshte shenja nr.1 dhe teper e sigurt e idiotesise. smiley

Po 200 vit per vit ka kap mijera tani. Kete muhabet kemi cdo 8 Mars.

 

Cdo tete mars, shumica e grave mblidhen neper restorante e neper aktivitete. Kush ka qejf ta vazhdoje me striptizem, nuk duhet te ndihet e penguar nga "moralistet". Mua me behet qejfi qe shtohen robt qe s'e qethin per ca thone te tjeret.

hahahah, Shkabe voyeristi. ndjek shumicen e grave neper restaurante dhe aktivitete vit per vit per 8 mars.

ah incest ah incest!

Po ca moral mer. Jane thjesht copa mishi me 2 sycka. smiley

po aman o Moza, ti ben muhabet morali me nje te degjeneruar dhe te cmendur si Shkaba.

Ku di ai cfare eshte morali? Kush do ja mesonte atij?
 

Moza, praktika e bareve qe ofrojne striptiste meshkuj per 8 mars nuk eshte shpikur ne Shqiperi, por vazhdon prej vitesh neper shume vende te botes. Mungesa e njohurise dhe mendesia provnciale i ben shume shqiptare te kujtojne se behen vetem ketu. Eshte e drejta jote te jesh moraliste sic eshte e drejta e tyre te mos jene. Parim baze i shoqerise se lire ky...

Lere 8 marsin, dhe shko pi ilacet mor dreq. Apo edhe kete rradhe dolen te skaduara?

shif kur t'rendisi shkaba cv e vet te larmishme ku nuk mungojne ndihmesa per te moshuarit duke vjedh rere, teneqe apo duke hyp neper peme*

* pa harru qe eshte cik ashusojsh...marifetchi

keshtu eshte kur qeverite nuk marrin masa per landfille. Keshtu eshte kur i le plehrat rrugeve. Vine ketu dhe na kunderbojne peshkun.
 

pergatitu shpirtrisht se do te thote qe do vije aty pas 2 mujsh ta shofi vete sa i forte je t'ja thush te tera kto ne sy.
Shpirtrisht thashe se fizikisht nuk mundet. Po ndihmon pleqte komshinj

Cudi, c'u be me ate traditen e bukur shqiptare qe i pallonim vete grate? Tani edhe per 8 Mars i cojne qe t'ua palloje burri huaj ne skene, dhe me e forte qe ky quhet si hap drejt civilizimit. Per Zotin Shqiptaret me duket se nga tranzicion, kane kalu ne  transicion. smiley 

Meqe ra llafi, po ato burrat aty nga mesi i salles, ca shofin?  

Xhizellu!

Pjesa e civilizimit eshte aty ku nuk cohet shoqeria te gjykoje, te shaje e te mallkoje deri sa t'u zere goja lesh, robt qe nuk i shohin gjerat si ata. 

Shkabe, e ke keqkuptu civilizimin po ska gjo. Do vije dhe dita jote.

E pra, civilizimi eshte t'u qepemi me liber shpije atyre qe s'na pelqejne. nncnc

Te thashe qe e ke keqkuptu, po mos u merzit. Civilizimi osht si hallva me shume sheqer, ka thone edhe Qazim Mulletja, keshtu qe mos iu nda tortes.

Normal Shkabe, ndaj te thashe mos u merzit. Be klluf, pa leje c'te thone bota.

Ore leri fjalet, po shiko shoket qe kane marre mesime nga amerika, ndrysho dhe ti si shoqnia se le nam. 

Aha Shkabe, kena mor fund ne, nuk ndryshojme dot mo. Na myti katnarlliku kanadez ktu ke lagja. Jeni ju pa jemi na, ka thone njoni.

Te besoj. 

E dija qe do ia arrija kesaj dite kur do e fitoja besimin tend. Faleminderit.

Me nder qofsh, robo. Te fala habibeve te lagjes. 

Patjeter, e presim me thane. Ishte i njome si mish zoge bio. Ke lone pershtypje shume te mira knej, ce do qe nuk te eci me ato te Emigracionit.

shume shpejt ka per t'u bo kong me nam nji me nisje refreni "o North York, North Yorku i zi!"

Eshte nxire qe tani, ne fakt. S'ka ca nxihet me smiley

vej re se komentet i shoqron me kto kokat qe qeshin ose lol-et qe i ve kur nuk e ke haberin per ca flet. Qe dmth gjithmone. Se arabet (perfshi ktu dhe aziatiko-perendimoret) jane 5% ne North York, sipas statistikave. Dhe kjo po t'i quash arabet e zinj se teknikisht arabet nuk jane te gjithe te zinj

44% kane anglishten si gjuhe meme ne North York, sipas censusit 2011. Numri i vendalinjve qe largohen shtoet vit pas viti e numri i emigranteve qe rrasen aty po ashtu shtohet vit pas viti. Ika tani se ti je maniak i frikshem, fillon shan nga fisi, poston foto te modifikuara me fotoshop, etj, etj.

Po masanej se 56% jane te huaj?
E di ti qe ke evropiane sa te dush, biles dhe nga Evropa perendimore? hajde rruja cik pataten ktij arabit ne North York, shkabe. Kur te t'jepet ty mundsia, tani ose mas 2 mujsh.
Te kam pyt nja 1,000 here - ca kam modifiku e i kam bo photoshop?

Jam i sigurt qe ju kane juve per ato pune, bredho. Per ate pune ju marrin smiley

Tek lagja me e mire e Tiranes ka shtepi shume me te bukura e me te shtrenjta se kjo. Ka shume mundesi qe dhe ne rrethinen me te mire te Tiranes, Gerdec, te kete me te mira e me te shtrenjta.

Shkabe evertete eshte kjo qe degjova : nje nga striptistet e kishin mbeshtjell me  torte shtri mbi tavoline>i  ftuan femnat ta provonin torten duke ngjy gishtin dhe kur arriten ke mezi i hyne me goje smiley
apo thashethem?
 

Une e zbraza gjithe informacionin qe kisha, Spiritus. Detajet i paske ti. Po vazhdo, vazhdo. Me ca shije ishte torta?

une ndegjova por mos dije ti me shume si  reporter per ppu

e ke vene re ti PF qe atyre ne Shqiperi, kur u thua qe kjo nuk shkon apo ku ta di une, te pergjigjen tek-fek, o po keshtu behet edhe ne itali dhe gjermani. Edhe atje merren me kurva dhe me droge, edhe atje ka striptise.

Si nuk tha njeri hajde te prodhojme dhe ne mercedesa* si gjermanet, apo te bejme edhe ne ndonje art si te Berninit, apo te mbrojme interesat e shtetit si anglezet.

Cuq! vetem te keqijat marrin. Te zgjuar per shenjtanlliqe.

* mercedesa bie llafi he, po sikur te prodhojne te pakten ndonje kollodok traktori per keta si puna e shkabes, ku ta gjesh.

p.s. ja, te vjen ky koqja dhe te jep perkufizimin e civilizimit. ke pare ti?

Roland, mos u merzit me Shkaben, se eshte i yni. E cdo ishte ky pellg me peshq te thare, pa nje zhgabe krenare qe fluturon lart ne qiellin blu. Ne mezi e kemi...

Shume dakord PF. Ja e qepa tani. Zip.

se mos trembet muti dhe nuk na vjen me.

Lejini mer robt ta festojne si te duan. Ca esht ky mentalitet komunist qe kontrollon dhe shijet personale. Kush ka ndergjegjesim gjinor le te organizoje nje mbremje tematiko dëfryese. Kush ka ndergjegjesim siperfaqesor feston grarisht ne restorant me shoqet e punes. Kush eshte e re dhe qeflije perfiton nga rasti dhe sheh striptise se ska faj shqiperia eshte akoma e prapambetur ne lirine seksuale. Qejfe qejfe kjo bot ca te keqe ka per sa kohe skane thyer ligjin? Akoma se kane bere mu ne skenë? Not my thing, not my biz, live and let live. 

Po kush po i ndalon grate mo Koko. Thjesht njerezit po dun me dhene nji mendim per ceshtjen, po mos o Zot qe t'i ndaloje njeri. Pune shijesh personale kjo. Edhe koncerteve te Vjenes ju ka dale boja. Pastaj edhe pare nuk eshte se kane te gjithe me shku neper aktivitete me nga 400-500 dollaro bileta.

Kur isha ne tr edhe une i gjykoja. Dava bythqimash thoja per cunat me xhel, ose dava baxhellash per kto të mumjes. Tani them sa klluf paskam qenë. Mbyll syt, kthe koken nga ana tjeter, tolero. Mesimi me i madh i demokracise amerikane. Se paska pas keq as ai kinezi xhuxh qe ka thene te lulezojne ter bimët. Rob me mend vallaj. 

Gabim ke bo qe i ke gjyku. Rob te zotit jane dhe ato. Sa kohe qe vetem qejf bojn, le te kenaqen.

Jane bere shume predictable keto 'festime' mo Koko kohet e fundit. Kjo na bezdis me shume. Po t shkonin dite tjera sdo isha kondra une. Po katnare o Koko! A thu se do shohin Magic Mike! Lol

Moze, mesa duket ne Shqiperi ajo vegla vazhdon te mbetet akoma zbavitja me cilesore dhe buxhetore. Se sic tha dhe ajo plaka ne fshat kur e pyeten se pse kishte 12 kalamaj, ne kete argetim keshem biro kur binte nata. Se s'kishim as televizor as thiatro ne fshat.

Ke te drejte o moz po aq dijne aq bejne te shkretat. Se mos ka atje vende te tilla argetimi qe punojne ter vitin e sju iku kureshtia ketyre. Ska o ska ndaj mezi presin ate dite te bekuar te shperthejne se ju ka vajt merimanga der te sytë. Akoma mbrapa me lirinë seksuale ai vend cti bejme. 

U qafsh hallin, tani shkojne neper vende fundjavave vetem per te bere check in e per te zilepsur shoqet smiley. Rrofshin rrjetet sociale.

Mua do me behej shume qejfi po te degjoja qe doktoresh Vera i shpetoi jeten filan minatori

Rikard Larja 

smiley perfect moment.

Arabia Saudite bllokon fjalimin e Ministres se Jashtme Suedeze ne Ligen Arabe.

Emo, ndjej nje lloj krenarie te them te drejten qe ministrja ime ketu (te ciles i dhashe dhe voten para pak muajsh) ishte nje nga politikanet e vetme Evropjane qe pati "the balls" te futet ne strofkullen e gjarperinjve.

Faleminderit Arabia Saudite - do te thonte nje komentues ketu.

"Qiam" duhet te jete shkurtimi i "Qiamet"

Ca mendimi ka diaspora per lartesin e takave...

po tani ti do me dit ca thone kulaket apo fshataret e mesem

Ngjarja në Malësinë e Madhe. Burri vret bashkëshorten në ditën ndërkombetare të gruas dhe më pas edhe veten. Lënë tre fëmijë jetimë.

.............

Ka nje dukuri ne rritje tek levizjet femniste, per nje liberalizim me te madh, qe shprehet me shume tek keto festime si dita e tete marsit.Mirepo dime se cdo tentative per tu larguar nga traditat nuk eshte e imunizuar per te mos shkare ne imoralitet.Shenjat jane te dukshme, neper keto lokalet ku grate mblidhen,  per te pare meshkuj me hallatet jashte...!Kjo e quajtur " deshire, per ta shijuar ne maksimum lirine" krejt ne kundershtim me traditen e festimeve e gezimeve eshte vetem shfaqje degjenerimi.Arrsyet pse te grupe grashe ka prirje te tilla mund te jene me shum se dy apo tri, por sipas meje, shqetesim perben prirja.Qe levizjet feministe edhe tek ne, si duket po marrin rrugen e ......" Janines , qe fillon me " m" ! 

Une kam bindjen se e drejta per ta shijuar lirine ne maksimum,  duke shkelur mbi cdo tradite e norme morali, te popuj te pa civilizuar, ....perfundon ne imoralitet ! Them se jemi ne fillimet e kesaj rruge ...

grava, po shkuarja e meshkujve ne lokale per te pare femra lakuriq eshte mese e pranueshme dhe pjese e "tradites?"

Peshqit si gjithnje jane mbrapa ne mentalitet. Klubet me striptiste femra apo meshkuj qofshin, jane nje forme argetimi, edhe pse objekt-orientuar (sic eshte dhe baleti). Striptizmi eshte nje art me vete dhe si cdo art i drejtohet kategorive te ndryshme shijesh. Ke striptizem per shtresat e larta te cilin automatikisht e gjykojme me artistik, me te pranueshem. Ke edhe per masat qe gjykojme banal dhe imoral. Po ja qe striptizmi eshte po aq komoditet sa c'eshte Land Rover apo nje pakete me cokollata qe i blejme te dashurit/dashures per Shen Valentin. Prandaj, ky konservatizem prej tironsi sikur do pak perditesim.

'Ky konservatorizem prej tironsi".......Cuno, ke nai menie ti me i pagezu Tironsit ne Kir te shkodres moderne me i shpla prej konservatorizmit???? Tironsit, sjan tu thon gjo me sa lexoj me siper, per ate pune se kan pa bot me sy e kan pranu me tolerance e qetesi gjithe te zbriturit nga  cdo cep i Shqiperise. Shiqoja, u kena hap ene klube me u argetu e me hudh rrobat tutje....e prap na mbani neper goje se jeni qeloza.

Te me falesh, por permendja e tironsit nuk eshte se qe e bere per tiransit, por po doja te theksoja kete prirjen : "hey, jam cool, tip prej tirone, keto pjeshkat qe shkojne ne klube te tilla jane katnare." 

nxirri mer shkabe,... nxirri do vidjo me ato bacheloret prej juesej kur vijne ne evrope, tuscany, barcellona, roma, paris e me tej kur bejne orgy party me paret e bab's qe i qihet nona tu pagu bankat... se kon gocen ne shkoll merr vesht apo jo?

8 marsi me duket me teper si vetkritike e femrave ndaj deshtimit per te latur nje jete seksuale aktive.

Dhe kjo fillon qe ne rini me tipin "adelina ismaili" ske shanc me mua etj etj dhe perfundon duke i qendruar besnike mashkullit tip "e kam rrit vet" edhe kur ky shume shpejt eshte shnderruar ne nje barkderr pianec te dhunshem.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).