Duket e pabesueshme, por ka ndodhur vërtet.

Rektori i Universitetit të Durrësit, Mithat Mema, ka mbajtur të izoluar për dy muaj dekanin e Fakultetit të Shkencave Politiko- Juridike, Elmas Laci.

Mema, i ndaluar para pak ditësh sepse i jepte makinës në gjendje të dehur, e ka ndërmarrë këtë veprim, pasi Laci thotë se i ka denoncuar shkeljet ligjore.

Pas kësaj, Mema e ka dërguar Lecin në një zyrë në katin e shtatë të universitetit, ku e ka mbajtur të izoluar.

“Gati çdo ditë duhet të paraqitesha në orën 8:00 tek burimet njerëzore të firmosja një procesverbal, të qëndroja aty i izoluar dhe pa asnjë të drejtë. Edhe një ditë madje, që doja të pija një kafe dhe më duhej të diskutoja me dy- tre kolegë, krejt normalisht për çështje të punës, më kishte parë nga dritarja. Kishte dërguar njerëz në atë dhomë në papafingo dhe kishte bërë një procesverbal dhe më kishte hequr ditën e punës”.

“Nuk kisha asnjë të drejtë. Merrja leje te burimet njerëzore edhe për të shkuar në banjë për nevojat personale dhe ata më buzëqeshnin duke mos më thënë as jo,” thotë Leci për Shekullin.

Ndërkohë ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se kjo është e papranueshme. Ajo paralajmëroi masa ligjore.

37 Komente

gjera qe ndodhin..... i love Albanie!

Pare se te botohej artikulli, duhej vendosur per emrin ne e ka Laci a Leci. smiley

...po do dal te bej... nje l**qe shurre o lumadh!

te isha ne vend te ketij mavrise, ballcekano, e beja shurren mu te "burimet njerezore". madje duke kenduar kengen: "a kane uje ato burime.......smiley

smiley... pike e zeze.., c'na gjeti o belul, s'na u ndane burdallenjte gjthe jeten

Ore po qe ai që njohë unë , duhet me pa kush e cilëson Pedagog dhe e ka emrue . Se mos e kan çu për qen -roje , dhe rektori i ka caktu kuvlinë . Këta lloj tipash " dy muaj i izoluar " smiley as pleh për lule nuk ke çi do  

Po përse e ka dënue ...nuk thonë gjë ?

Le që ka tipa që këtu shohin një shkelje të Lirisë Individt .. smileysmiley

Ai m...qeka ! Hapni Dosjet smiley Nuk ka pyll pa derra !

E papranueshme thote ministrja?

Nese kjo histori eshte e vertete,ai rektori sot duhet te jete ne burg.

Mos e dridh tani Elmaz! 

Thuaje cope: Rektori ka tentuar te me vrase! smiley

E papranushme ? Jo moj ? Ce lini jashte akoma kete derr me pozite rektori ! Turpe te padegjuara ! Institucion arsimi apo vathe derrash ? 

Kur të bien derra në Institucione i nderuaar Grava , nuk bëhet trajtimi si për Gomerë . Derri po derr mbetet nën çfarëdo petku . Edhe kur i vënë Drejtora . Ky Leci nuk ka asgjë të përbashkët as me kalamajtë e fillores që dënon "teta mësuesja " Ky duht heq  nga qarkullimi , duhet hudhë si Material Skarco . As për "jevg" nuk bën .

Dy Muaj i izoluar  në shkollë smileysmileysmiley As ke burrat e Mutit nuk hyn !

Përse e ka "dënuar"  , ose më mirë përse i është imponuar një regjim i tillë Stallor . Përveçse e meriton  .......pa ulërima di gjo nonjoni ?

Ka thonë gjo vet Lecja ?

Xake Mazen e njoh shum mire dhe e di ca servili eshte , por ta hiqnin se ti e di se e beri lemsh punen e shkollimit ushtarak.Por jo keshtu sic ka bere ky derri tjeter ! 

Ky tipi ka qene rektor per vete, cope maskarait nga ata komunistat qe hiqnin diten e punes vellait pse vinte me vonese ne pune.

Keshtu sillej ne menyre harbute me vartesit, ky rektori i ka nxjerre nga hundet vetem sjelljen  e tij, te provonte ne kurriz ato qe u ben te tjereve.

 

Tani më dukesh pak si ashtu Grava , jo naiv për të mos ta kuptuar , po sikur llafos seriozisht me atë bebushin që vjen me Edison smiley ose dhe këtë antikomunistin ..sa k..

Çfarë mut BURRI është ai që e urdhërojnë të mos lëvizë nga zyra qoftë dhe për një Ditë ? Ti nuk ke thënë që ke ndonjë damar nga Myzeqeja " pse ere të zihemi.Hamë nga një të amël " smiley

 Po ta përjashtojmë atë si Individ .......Ku hyn Elmazi këtu ?   Të dhjefsha komitetin e mbrojtjes së Lirive dhe të Drejtave të Individit e lloj lloj paçavuresh që kanë mbush rrugët e Gjirizave IntelktuHale .

Mazen e njoh shum mire..smiley Unë përsëri këmbëngul mos mer përsipër njohje personale kaq shumë . Respekte !

Po kështu konkretisht me që e njef ..Di gjë pse ka dënuar Rektori ? Boll me sindromën ( tm Gjëmbi ) " Roshi "

 

Kesaj i thone rrefimi i nje cope idioti, apo debili, ne mos pastaj maskarra. lol

Ho mo e pru nonjoni pse " kanë dënu " ? Apo osht varianti gazeta Magazina e Lakrave Popullore ka lajme smiley

Pa dashur te mohoj antivlerat e Rektorit, ky Dekani nuk e meritoka postin.

Nje shprehje vulgare vlonjace thote "o ma qi..sh. , o ta qi,,sha". Ky paska qenka statuje, jo njeri i gjalle.

Panorama e paska cilësu smiley Rast BANAL me tërë kuptimin e fjalës .Mardhënie fëminore as për Gjimnaze !

Në fakt hera e parë që mund të themi "Panorama" pasi ai Rakipllari tek emisioni Uturak fevziut mu duk si "bojalli " me ashtu nën vete .I Qetë Gazmor , pa Inate dhe me Logjikë . Po çfarë dreqin ka ai që e shndron 364 ditë të viti fletushkën panorama në Pështymore ? Çfarë e lidh atë me ata të " kompleksit të Inferioritetit " dhe kategorinë e E.Topeve dhe Yp Xhixhi ?  

Di gjo nonjoni pse ? Kush e Boton këtë palo Gazetë thashethemesh ? Sa shikas e në  shërbim ka në redaksitë e saj ?

I Urojmë të fitoj Lirinë !

Ok, ok, po perse ky burri dekan priti dy muaj per ta bere publike kete qeshtje se nuk e marr vesht.

Bile e ka publikuar ne media mbasi rektori u arrestua per pije alkolike ne drejtim te mjetit.

Sikur te na thote ndonje gje tjeter se ato qe degjova ne TV sikur nuk ta mushnin menjen.

Eshte normale te mendosh qe e ka patur nje siklet...

Ose ka patur frike, ose eshte i paafte, ose ... e ku s`te shkon mendja smiley

 

Si burrë i mirë që është duket se eprorët i ka njohur dhe njeh vetëm nëpërmjet zërave që nxjerin si Bulktha .. atje ku kopsiten Poturet smiley

Sot janë mbush tregjet e librave me kujtime e Bile-grafi për " bura të mirë " ..pse mos të jetë dhe KY ?  Fundja njëherë kishte dalë pa leje për të bërë shurrën dhe e kishte shkelur minutazhin e vënë në dispozicion nga Rektori . Ky është Fakt Historik !

Hiqini këto Prurje se Latë Nam . As Bejlerët e Fshatit smiley të kohës së Sulltanatit nuk i trajtonin kështu sejmenët .

As babasqapi nuk do të Guxonte ta përdorte LefTKopenë kështu smiley Lavdi LefTKopeve të Blogut !

po merrni neper goje nje njeri te nderuar, me nje karriere profesionale te lakmueshme.. dhe kush? oIdrisat qe nuk ja u dime emrat, apo Grava... duhet mbajtur goja, ky e ka mbajtur me ore, jo si Braho, qe thone se e leshon ne parlament.. por ndoshta e ben me qellim, se mendon se ai vend eshte mender mut... e sugjeroj qe te shkojme te bejme ca vizita ne parlament e te dhjesim, kuptohet me ndonje raport mjeksor ne xhep mbi efektet e fares se djathit. 

Bulkth.

Nuk mund te imagjinoj nje "njeri te nderuar" ta çnderojne deri ne kete pike.

Po te qe vertete "i nderuar", ose do perballej ashper me Rektorin perbindesh ose do shkonte te shiste banane....

Nje njeri vertet i nderuar ka integritet, ka dinjitet, ka karakter, ka respekt per vehten e tij.

Me sa po thote vet zotria, keto cilesi i mungojne.

Nuk ka ketu vend as Parlamenti, as Kryeministri, as Saliu , as dreqi ; eshte dinjiteti dhe personaliteti i njeriut

ta kam llafin, ku ka vajtur puna te akuzohet rektori se nuk le njeri te shkoje ne banje, edhe universiteti eshte bere mender mut, njerezit vijne te kryejne nevojat, si ky profesori.. por edhe ne parlament sic thashe, Brahos i shpeton (nga prostata thone disa, por une besoj e ben me qellim), te tjere cfare nuk kane nxjerre nga orificet

Mua me ngjan si histori telenovelash kjo; sajuar per te goditur rektorin e universitetit. E shoh te paimagjinueshme qe edhe me firmosjen e perditshme te nje proces verbali, dekani ta kete pasur te pamundur te beje akuze penale. 

Rektori, do ishte mire te ishte komandant ose kolonel ne ushtri smiley por jo rektor ne universitet. Disiplina duhet smiley por jo ultradisipline ne universitet. 

Dekan i Shkencave Politiko-Juridike, i dekoruar me Urdher te Sherbimit Ushtarak, e plot tjera, dhe ne dy muaj s'e paska gjetur dot nje klecke politiko-juridike a nje strategeme ushtarake per t'i shpetuar dhunes se Dekanit?! Do kete studiuar me Gandhin zoteria, se s'ka mundesi tjeter. Lajmet nga memedheu habitin gjithnje e me shume.

Fabula sipas bidos; dy karagjoze drejtojne nje universitet qe mban emer artisti dhe pordhon informaticiene dhe ekomoniste...

uee uee uee dekani.... ky sikur ka qene konkubina e rektorit.... he belà belà. mire qe nuk i shpetoi goja e te thoshte qe rektori i kishte vizitat te shkurtra 5' ne kembe.

ku eshte pare e degjuar qe nje ushtarak te kete frike nga nje civil. ky do mbronte atdheun ne gjendje lufte, si del dot per zot vetes se tij. gjithsesi ky cmbolli po korr.

Do pyetur Fecori blogut ne i ka hije nje ushtaraku te qahet keshtu neper gazeta...

Thuhet qe rektori e kishte ashtu i cike , sa per ushtarak qe ka qene mos u habit se keta mes burri burrit e kishin se thone qe bonin shume sherbim .

lungomare

Anëtar që nga data 1 Shk 2015 - 16:17

Civil morracak . Në përgjithësi normal po ka siptomën " Më ndjek sigurimi shtetit me Fiçorin "

Do ja ket shtu nonjoni që e ka inot , se kështu nuk dallon që ka ngërç në të folur .

po ti cpate? gjithe keta perdoruesa, ti pergjigjes, pse e identifikon veten me Fecorin, nuk zura gje emra.

gjithsesi me mire kaps se te lexosh komentet e tua, fol o burre si gjithe te tjeret se vajte kaq kohe ne blog ku ka dhe cuna e vajza te shkolluar e ti snxe e snxe. duket sikur pret akoma fleta zbori.

gazetare leshi thuaj..., perserisnin nga dy-tre here vitin shkollor, nashi na shkruajne artikuj!!

...o Fiçor te hengert tenja!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).