105 Komente

Donte dhe Lushnja port.. 

lushnjaret qe  dikur thoshin:  ça ka vlora me shume se ne..?!    -ata kane sheshin e Flamurit,  ne kemi sheshin e Grurit.. -ata kane monumentin e Pavaresise,  ne kemi monumentin e Bujqesise.. -ata kane Kuzbabane, ne kemi Kuzlalane.. he, ca ka Vlora me shume se ne..?!   

well,  me kete anije  diferenca tashme u be inekzistente!

 

nese kjo eshte veper arti, plaka duhej te  ishte bash, ne bash te anijes...

E çuditshme. Varkat e shpetimit i kan bo ne Surrel smiley

Botnore!

anije qe s'e kap inuku asht o vlla zjgidhja

surreal

Shtepi eshte? Lol

mos e gjyko te pambaruar, prit t'i jape boje nje here dhe te vere ca uje rrotull. 

po ky ndertim tregon qe ne shqiperi ben çfare ta ka zemra dhe kjo eshte arritja me e madhe e nje populli.  nje shtepi te tille nuk e ben kudo, se jo per gje por te ndalojne, se prish planin urbanistik.

si ndertim po me duket me sympa (syri me pa, nga vjen fjala latine simpatik - sympathia) se shtepia e edi rames.

Nuk e gjykoj jo. Nuk isha e sigurte se c'ishte. Dritaret njelloj I paska me bunkerin e Rames. 

kjo ka me vite në këtë gjëndje. Mesa mbaj mend unë, do i ketë nja 10 vjet e kusur

fatkeqsi eshte qe punimet nuk mbarohen. kudo ka skelete pallatesh apo shtepish te pambaruara nga mungesa e fondeve. shqiptaret i kane deshirat me te medhaja nga mundesite. popull i madh, vertet.

Nuk e di historinë e kësaj ndërtese, thjesht më ka bërë përshtypje qysh se e kam parë herën e parë. Mbase ka rrën në burg i zoti, mbase ka humbur jetën......

 

si ndertim po me duket me sympa (syri me pa, nga vjen fjala latine simpatik - sympathia)

Ti dhe Pjeri duhet te shkruani nje fjalor per keto fjalet e huaja me baze shqipen.

takova nje dite nje inxhinier te Areva, qe po pregatiste nje liber. problemi eshte qe do ta botonte kur te dilte ne pension, se ka frike qe e marrin per te shkalluar nga mendte, koleget, po ta botoje tani. 

duhet te kete plot si ky neper bote. puna eshte qe studime te tilla nuk i interesojne botes, se s'fiton gje vete, duke rishkruar historine. ndersa ne vete kemi kompleksin e inferioritetit, duke filluar nga Kadareja, qe e mbajme per me te famshin e shqiptarve te sotem. 

duhen pra pritur dite me te mira.

9 fabrika cimento ne Shqiperi ku do shkoje gjithe ai prodhim betoni ?!! 

ky vaporri e ka nje fabrike cimento brenda...

nuk ja ka fut edhe aq kot ky lushnjari, po he... me te mbaruar punimet,  anija hotel-restorant qe po nderton do te gjendet ne mes te detit..smiley

Belulo, eshte versioni beton Noah's Ark. Do I kete fol Zoti te veshi atij pronarit qe Po e nderton. Ndertoje, pa lere dynjane te thone cte doje. Dita e permbytjes eshte shume e afert. Lol

 

po ca Arke e permbytje... lushnjarit i ka fol Zoti per lufte e trete boterore, nukleare, me duket...  se me kete beton qe ka derdhur ka per ti mbijetuar bombes atomike..smiley

e di si thote nje francez ne nje liber te tij mbi shqiperine (eduard schneider, une race oubliée). shqiptaret pane Henen te linde. (aq te vjeter jane) dmth deri nga 1900-ta ekzistonin gojedhana te tilla ne popull. 

 

duhet te kene pare sigurisht edhe fundosjen, ose shpetimin, arken e noes (n'uje ose nuja). 

Qenka anije tjeter, s'qenka ajo ne qytet. 

crujz lajneri i par qe ndalon ne shqipni.... smiley

kapitenit i pelqeu aq shum lushnja sa hodhi spirancen... smiley

kjo pasuri mobiljare do kish me shume kuptim ne shkoder

nqs i zoti ksaj pune nuk jeton me,(sic u aludua, se fjala nuk sjell gje) pamja e asaj nenes ne te zeza e ben teper tronditese foton. Dikush qe eshte nisur te beje dicka madheshtore (edhe pse kitsch)

mom xhevrija kerkon rrap dullen mbytur nga titaniku smiley

ju raft pika po me momen e shkret cer dreqin c'keni

sa fantastike kjo foto. smiley

ate mendova dhe une kur e pash. 

ne c'kuptim  e thua  "sa "...?

2. Përdoret përpara mbiemrave e ndajfoljeve në fjali thirrmore për të formuar togje me vlerën e shkallës sipërore, që shprehin admirim, habi, dëshirë ose një ndjenjë tjetër të fortë. Sa i mirë! Sa i bukur! Sa shumë punuaka! Sa trim ishte! Sa lart u ngjit! Sa njeri i mirë! Sa grua e zonja! Sa më shpejt! Sa më parë!

jo definicionin e di, thjesht pata kureshtje tjeter  smiley

s'e kam dhe aq te lehte te pershkruaj me fale impresionet ne artet vizuale, anyway ideja eshte qe flasin shume detaje njehereazi: shtepia anije(gje e rralle) ne ndertime siper, ne nje qytet te vogel te Shqipersie, gjyshja qe kontraston me veshjen e saj karakteristike, qendrimi i saj, plani i fotografimit, qielli majtas dhe djathtas me rete ne levizje qe krijon pershtypjen sikur edhe anija eshte ne levizje etj...

Kjo ndertese sikur eshte andej nga Fieri me duket, ne Strum..

Dikur kur e ka pare ti po , tani ka ndalu ne Lushnje.

Ben vaki e ka cuar rrjedha e gjanices..smiley

Nga udhetimi edhe qenka plasaritur.

WOW! C'shtepi origjinale! 

M'pelqe!!!

O zot i madh, si nuk hoqem dore nga keto budallalleqet. smiley

Po kjo plaka kush eshte, kapitenllesha? Apo pergjegjesja e stalles e Varkes se Noes?

Go big or go home, pra mo ...

Yeh right! Porti i Lushnjes pas braktisjes dhe largimit te specialisteve kineze. 

  Noah kur ndertonte varken e tij ,per 120 vjet, njerezia kalonin rruges e gajaseshin me te :Noah o plak matuf.Kur ardh dita e kiametit dolli se matufi nuk kishte qene Noah..

Paska punuar fort ne emigracion pronari sa ska ditur ku ti coje leket

Di njeri ku ndodhet saktesisht ? Di qe eshte nje restorant ne forme anije buze lagunes i cili eshte komplet pa leje por sbesoj te jete ky

Perdit cudi na vijne nga atje. Kina robt, popull car. Po filloj te besoj qe kta lushnjarakët qënkan rob te goditur. Keta me duket i bene nje kenge njerit qe jepte para me fajde, sot bënë varken e Noes, neser nje dreq e di cfare. 

Ho se i gjo di kjo nona per ngrofjen globale. smiley

Ndertimi eshte shume i bukur, me c'pashe nga fotoja me lart, s'ka asgje te keqe. Fotografi paska gjetur nje plake dhe ka shkrepur nje foto idiote si grep per idiote... dhe peshku si peshk qe eshte... 

E kam pare nje ndertese tjeter ne forme varke ne Lushnje, dhe eshte tek vendi qe lushnjaret e quajne tek "perroi". Diku rrotull varkes eshte bulevardi me i mire i qytetit, qe te con nga qendra e tek Blerimi. Bulevard i mbushur me palma e restorante te mira. Aty rrotull kam provuar gatime shume te mira peshku.  

Ndertimi eshte shume i bukur, me c'pashe nga fotoja me lart, s'ka asgje te keqe

smiley O Shkabe o asset i Peshkut.

Robo, ky tipi ka token e vet e ka aq mundesi sa te ndertoje cfare i ka dashur zemra, ate qe mund te kete qene endrra e tij. Ndertimi ne foto eshte i pa mbaruar, ja ku eshte i mbaruari, eshte biznes. Endrra qe ka realizuar ky tipi per veten e vet vleresohet nga dashamiresit e ndertesave te tilla neper bote dhe nga ata qe dine t'i realizojne endrrat.

Nderkohe, te tjere neper bote zhgerryhen mes tubash e myshqesh per nje cope kasolleje njekateshe ne nje lagje ku te bardhet ikin vit pas viti per t'u zevendesuar nga arabe e indiane, ne vende ku dhe dielli s'e merr mundimin te ndricoje per me shume se tre muaj ne vit. Beji llogarite vete smiley

I bona. Me mire ke shpija-anije ne Lushnje. Si gjithmone argumentat e tua jane te pakundershtueshme.

P.S. Pse ma shkel gjithmone syrin ne fund te komentit? Se knej nga ana jone eshte shenje e keqe kur ja ben ate nje mashkulli.

Me e mira fare eshte nese kete shtepi ta ndertosh tek... e di vete ti.

S'eshte shtepi por restorant/hotel me gatime bio te zones.

Ta jap une me 100 firma qe perpara tipave te zot si ata qe arrijne te bejne ne jete gjera si kjo apo si shume gjera te tjera, robte si puna e atyre "e di ti se kush smiley", duken vemje e shkuar vemjeve... nga te gjitha drejtimet. Hajt klm tani

Po sikur ky/kjo qe e ka bere te kete bere pasurine me tregeti malli Lazarati, ose ndonje gje tjeter te paligjshme?

Sigurisht, gjembi. Sigurisht. Ca do t'i gjejme tjeter tani qe t'i bejme vemjet te ndihen rehat me veten?

E pamundur. Ky shet vetem mall bio te fushes rretheqark, thote Shakaba. Do 100 firma edhe per kete? Le qe nuk do rri te merret shkaba e Shqipnise me vemjet e Kanadase.

Bio eshte edhe malli i Lazaratit.
 

bulktho, kush e ka bere kete foto: Jutta Benzeberg?

une e gjeta diku ne facebook, qe nje person tjeter i kish vene emrin e vete. e ndreqa nese eshte e Juttes

Pra, "The Zone" paskish qen ne Lushnje? smiley

Ah sa i mungon ketij populli nje shkrimtar i madh ne kete kohe tranzicioni. Imagjino p.sh ti bojsh nji interviste ketij robit sepse e ndertoi kete anije ne mes te fushes, sa vjet i ka marre, sa leke, cfare ndodhte nderkohe rreth e rrotull tij kur ai e ndertonte, si ndjehet tani qe e ka mbaruar.... edhe pastaj ta besh novele.

Te dhjefsha Makondon megjithe Realizmin Magjik masanej.

kjo esht arsyeja pse nuk behet art atje.

a mund te maresh ne foto nji trendafil te kuq ne sfond te kuq? 

they are among us ...

Kur thote Sartri "jemi te denuar per te qene te lire", kete Lalucin ka pas ner men.

Qemolo, kjo ndertesa se prapthi eshte ne Orlando, apo jo..?  rruga/bulevardi  ''International Drive''.smiley

D.V. Beluggio. Nuk gabon kollaj ti ...smiley

po nuk kam si te gaboj ne kete rast, sepse kam qene aty, e kam bere edhe foto te kesaj ndertese.. madje  me kujtohet qe nja dy  foto te kesaj ndertese  i kam vene edhe  te peshku aso kohe.smiley  do te te them edhe disa  pika te tjera te njohura qe gjenden prane saj..?.smiley

ndersa bulevardi International Drive  pershkruan  gjithe Orlandon, tej e pertej... e pamundur te mos kaloje cdo dite aty.

Kjo eshte zona Universal Studios, plako. Po te jesh te zona e Disney-t( Lake Buena Vista), nuk ke fare pune me Int. Drive. Eshte shume me ne jug. Kurse downtown Orlando eshte nja 7-8 milje me ne veri. E di qe do gjesh nje argument e do me kundershtosh, por ketu jam i bindur qe kom te drejte se e njof me pellembe ( per nji arsye ose nje tjeter) smiley .Megjithate, si gjithmone, ke vlera a te q%$*@ udhet. Hahahaha ...

nuk te kundershtoj jooo.. po une di  ato me kryesoret, qe duhet te dine turistat..smiley

nga tabelat dhe reklamat, mbaj mend  lidhjen dhe rrugen per ne Disney..  ndersa ne te kundert te rruges qe te çonte ne Disney,  ishte  aqualandi,  Wet'n Wild...   me eshte fiksuar mire kjo, po  nuk ta them arsyen perse.smiley

Kjo veper arti, me siguri do jete ndertuar nga ndonje i apasionuar pas anijeve smiley ose noi emigrant qe ka ikur me anije smiley

Hak llaf .....ndonjë Emigrant që i kujton Anijen.

Në fakt ka një Ide shqiptare si arkitekturë .

Në Atlantic City është një kassino me merin "Show Bot " që ka formën e anijes . E projektuar dhe udhëhequr punimet për tu ndërtuar , nga Arkitekt Shqiptar. Po në Lushnje pse jo smiley

Të ndodhte ndryshe nuk kish se si ....mund të thonte sh.Gjëmbi në mënyrë lirike smiley

Nje anije e tille eshte ndertuar edhe andej nga roskoveci (rruges midis beratit dhe fierit), thuajse identike. Tani ishte edhe e lyer me bojeqielli dhe tabela thoshte bar restorant.

Kjo eshte.

Qenkam e sakte une me lart! smiley

Projekt i ngjajshem po ndertohet dhe ne Antwerpen.Quhet  "Havenhuis" (Shtepia e Portit") ,ndersa punimet udheheqen  nga "top" arkitektja Zaha Hadid.

Kush , kujt  ia vodhi idene,kjo eshte çeshtje per gjykatensmiley 

p.s

Po te mos ishte per Vace Zelen,Lushnjen do ta binjakezoja  me Skenderajn dhe Vushtrine smiley

Te mos keqkuptohemi,une i pelqej vendet ekzotike smiley

jakove.. kam pare plote ndertesa te tilla ne Itali,  Greqi e gjetke, ne forme anijesh..  madje ne Itali, ne Lignano, kam pare nje kompleks pallatesh  10 kateshe qe perngjanin me  direkun dhe velat e anijes...

por e perbashketa e ketyre ndertesave anije qe kam pare une, ishte se jane bere ne vende e qytete bregdetare, ashtu sikurse Antwerpen.smiley

Kqyre Belul,ti mund te kesh pare boten,por,nese s'ke pare trekendeshin Fier-Lushnje-Rogozhine,atehere s'ke pare asgjesmiley

Mbasandej,Lushnja i ka palmat  dhe detin (ndryshimi kënetë-det eshte fare i vogel,pra uje hesapi),prandaj them une, lushnjaret ta gezojne pampur-restorantin.

p.s.

Vertet do te ishte mekat nese personeli nuk sherben nen uniformat alla Jack Sparrow smiley

 

foto e jutes ....hec aty tha .... smiley

Po Shpendi ç'bëri në këtë mes?

Shpendi  fluturoi smiley....,foton e Juttes.   dmth tip ndermjetesi, ose si i thone ndryshe  tamam shqip kesaj fjales, sekseri..smiley

hahaah, hajde hajde cbehet

C'behet? Hotel e restorant me gjelberim e plot me kliente behet, o Dalipo. I bejne reklame dhe ne faqe te huaja, madje, jo vetem vendas.

http://www.marineinsight.com/wp-content/...

Ja c'behet. Ndersa mencurirat e peshkut i qajne hallin. lol

Ku eshte gjelberimi shkabe? Se paska 2 peme. Ku eshte bari perreth, jeshillek. Kjo duket si si restoranti te filmi - BOTA! Lol

une nuk i qaj hallin or zhgabë

me erdhi me qesh mer vlla . dhe kaq! 

hajde zhgabe hajde po mrruhet shume mu..

shnet  or lum lumi

Ça mbron ate qe nuk mbrohet o shkab. Ajo gje aty eshte nje shemtire dhe carllik para excellence qe vetem zombit shqiptare e bejne. Eshte material per boratin. Shto dhe ate plakën kukudhe aty dhe te duket sikur po sheh 'the hills have eyes'. Kush e ka bere ate carllik duhet te futet ne burg pa gjyq me motivacionin KK ('kar kombëtar'). 

qenkan dy si ky, njeri ne lushnje e tjetri ne Berat, me c'po shohim nga fotot.. suksesi perseritet nder copycat

Dhe nje ne kroaci, ne france,irlande, etj, etj. Ju thjesht vdisni te beni plakat gojeliga te lagjes, por ai byrazeri ka bere nje biznes terheqes e tymi i shkon drejt. Po t'ju thoshte dikush qe ndertesa eshte e vecante dhe e bukur, do e levdonit. Ju thane keshtu, dhe blegerini keshtu. Dihet ajo. lol

E bukur nuk eshte, gje pa shije.  Per vete e vleresoj pronarin per origjinalitetin dhe per zgjuarsine ne biznes. Kjo ndertesa i ben reklam te madhe biznesit te tij, qe ve bast eshte nje restorant qe s'ka asgje tjeter te dallushme. Vec prej kuriozitetit njerezit kane per te shkuar njehere, sidomos ata me femije.

Sikur ti shtonte nje pishine rrotull me mure te larta xhami do ishte nami fare.

eshte aty rrotull ktheses se patosit kjo ndretese dhe jo ne lushnje,m e cdi une.

me sa duket, fotografja,per here te pare e kalon rrogozhinen,,

n.q.s mjediset rrethuese behen interesante dhe ne raport me ndertesen,mund te dale dicka e bukur.

E preferoj te paperfunduar, te palyer dhe pa detaje dekorative. Keshtu, si ne fotografi, eshte hibrid mes te kaluares komuniste dhe marrezise bashkekohore. Sikur e çuditshmja i shkon me teper atij ambienti rreth e qark sesa normalja.

smiley

Cfare mund te quhej, jardin, ne nje gjuhe si kjo qe perdore, situata kur anija te ish mbaruar, lyer dhe dekoruar, nga pronari i vet fshatar, ne ato kushte realiteti.

Mos vdeksha pa e honger i pace komesh,

e pa kthy i gastare raki,

tek kjo MREKULLI....

lebetitmo, kur tvish ntiron eja te te jap nje pace te mire po te mire vertet ama... nje vend i mire dhe i paster, me raqi te mire......mire ..shume mire!

Shpresoj ta mbash premtimin e mos tme thush jam me vakanca ne Turqi....

Fjale burrash or tyronc smiley

Tani, çfarë domethenie ka kjo foto? Që unë u plaka dhe kjo s'ka mbaruar akoma?

Vetëm mua më duket shumë ide e bukur?

Edhe mua më. 

Sikur ti bite sirenës fuqishem 3 (tre) here kur dreka eshte gati, do ishte edhe me famoze smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).