Në vitin e largët 1522, kalaja e Lezhës u rikonstruktua. Për nder të Sulltan Sulejmanit, të Madhërishmit (Ligjvënësit), një pllakë me një mbishkrim u vendos në hyrje të kalasë. Austriakët, me në krye Milan Shuflain, e gjetën aty rreth katër shekuj më vonë, por nuk arritën dot ta përkthenin.

Nuk dihet kur, pllaka u hoq prej hyrjes së kalasë, ku vendi është ende bosh, por në vitet 1960, Frano Prendi e pikasi atë në muret e një fshatari. E mori prej andej dhe e çoi në depon e muzeut të qytetit, ku prehej deri para pak muajsh. Një vizitë e Auron Tares në këtë depo dhe disa fotografi që iu dërguan një otomanisti në Holandë, kanë bërë të mundur, që sot mbishkrimi të përkthehet dhe të nxjerrë në pah rëndësinë e tij, të kalasë, dhe të tregojë njëherësh se nëpër depo mund të kemi thesare.

E rikonstruktuar nga pinjolli i një aristokrati shqiptar i familjes (në kohën e konvertimit të fesë), në vitin 1522, kalaja mbajti në hyrje të saj një pllakë ‘falënderuese’ (një nga tri më të rrallat në Shqipëri) për arkitektin Skura dhe vetë sulltanin e Portës së Lartë, derisa një ditë ajo u gjet në muranën e një banori…

Historia e veçantë e një pllake mesjetare vjen e rrëfyer nga Auron Tare.

Rrëfimi

Në Lezhë ndodhet një nga mbishkrimet e rralla të periudhës otomane. Përkthimi i mëposhtëm i bërë i mundur nga Prof. Mehmet Tutuncu nga Qendra Orientale në Holandë: “Sultan Süleyman, son of Selim, son of Bayezid Han has constructed this blessed castle May God poerpetuate his reign and prolong his life, with the help of (architect) Dervish Muhammed, son of Uzgur (Skura), at the date of: “Lofty is Süleyman’s castle, and strong”, year 928 (1522)”.

Në shqip ky mbishkrim përkthehet: "Sulltan Sulejmani, ka rikonstruktuar këtë kështjellë të bekuar, Zoti e përjetësoftë mbretërimin e tij dhe i dhëntë jetë të gjatë. Me ndihmën e (arkitektit) Dervish Muhamedi, i biri i Uzgur. Kryelarta kështjellë e fortë e Sulejmanit. Viti 928, ose me kalendarin gregorian, viti 1522″.

Sipas Tares, që ka hulumtuar për këtë çështje, ky mbishkrim është përmendur për herë të parë nga ekipi i studiuesve austriakë përpara Luftës së Parë Botërore me në krye Milan Shuflain. “Për një kohë të gjatë mbishkrimi konsiderohej i humbur. Sipas një përshkrimi të Machiel Kiel, u rizbulua nga Frano Prendi diku në vitet ’60 në muret e një fshatari me emrin Esref Resuli. Prej asaj kohe ka qenë vendosur në depon e Muzeumit Lokal të Lezhës. Sipas Prof. Tutuncu, është mjaft e vështirë për t’u kuptuar se si një mbishkrim i tillë me një vlerë mjaft të rëndësishme nuk është botuar dhe studiuar gjerësisht”, – sqaron Tare. Nga kontaktet me specialistët e fushës, ai bën me dije se gjuha e përdorur është një arabishte pa asnjë formë poetike, gjë që tradicionalisht përdorej në mbishkrimet perandorake. Kjo sipas tij, mund të nënkuptojë se mbishkrimi është kërkuar dhe ekzekutuar nga njohës jo të mirë të arabishtes së kohës, ndoshta nga figura ushtarake lokale.

Pikëçuditëset dhe rëndësia e një ‘zbulimi’

Ndërsa një ‘grumbull fjalësh’ në gjuhë të huaj marrin tashmë një kuptim të përkthyera në shqipe nga njohës të mirë të fushës, vlen pyetja: ç’rëndësi ka një pllakë mesjetare me një shënim mesjetar mbi të? Tare e ka gati përgjigjen: “Mbishkrimi ka shumë rëndësi, sepse i përket një prej figurave më të njohura të Perandorisë Osmane: Sulejmanit të Madhërishëm, Ligjvënësit. Ai është një prej tri mbishkrimeve më të hershme që është zbuluar deri tani në Shqipëri. Është i vetmi mbishkrim i shkruar në emër të Sulltan Sulejmanit dhe vlen të vëmë në dukje, se është edhe më i rrallë, nëse veçojmë faktin që ai u shkrua në vitin e parë të sundimit të tij, kur sapo kishte marrë pushtetin”.

Për të, përbën interes edhe fakti që në këtë pllakë, është përmendur arkitekti që ka bërë rikonstruksionin e kështjellës. “Me sa duket i përket aristokracisë vendase. Jemi në një kohë, kur sapo ka filluar konvertimi i familjeve të mëdha katolike në fenë myslimane. Dervish Muhamedi, i biri i Skura apo në turqisht Uzgur-oglu, është me siguri anëtar i familjes së njohur aristokrate katolike Skura dhe sipas Michael Kiel ka shumë mundësi të jetë i njëjti Mehmet Bej themeluesi i xhamisë së famshme në Berat”.

Mbishkrimi jep datën e saktë të rikonstruksionit të kalasë së Lezhës nga otomanët, pra më 1522. Sipas prof. Tutungut, është një informacion që vjen nga mbishkrimi dhe është unikal për Shqipërinë.

Veçse në këtë pikë, askush s’di të thotë se si pllaka e kalasë, është shkulur prej andej për të përfunduar në muranën e një banori të zonës, ku për fat të mirë është gjetur nga Frano Prendi.

“Nga kalaja është hequr në harkun kohor nga Lufta e Parë Botërore, deri më 1960-ën. Nuk dihet kur. Ai ka qenë në hyrje të kalasë, ku e kanë parë austriakët. Ky rizbulim nxjerr nevojën për të riparë depot e muzeve dhe inventarët e tyre, sepse siç duket, është ende e paqartë se ç’ka në to”, – thotë ai.

Për fat të keq, nuk është fort çudi që pjesët e kalave bëhen ‘pronë private’. Vite më parë, media raportoi se banorët e Kaninës, merrnin gurët e kalasë dhe me to ndërtonin shtëpi, në shekullin e 21-të, kur diç është kuptuar ç’domethënë "monument kulture".

 

Marrë nga 24-ore.com

98 Komente

"Ai është një prej tri mbishkrimeve më të hershme që është zbuluar deri tani në Shqipëri."

smiley Cfare idiotesie ... monumentale! Nese ky eshte nje nga mbishkrimet me te hershme te zbuluara deri tani ne Shqiperi atehere une jam Sulltan Sulejmani!

i dashur Sk.  gazetarja ka dashur te thote nje nga mbishkrimet otomane me te hershme.  ne fakt qe ky mbishkrim eshte nga me te hershmit konfirmohet nga profesionistet e fushes.

Ok, flm per sqarimin. Suksese dhe sa me shume zbulime te tilla!

Te shkruash nje artikull per nje pllake arrixhinjsh te pabese ne nje nga qytetet e para te njerzimit eshte dicka me teper se budallallek, tamam  tradhti ! 

Është më e papërfillshmja vlerë e marrë nga kështjella mesjetare e Lezhës, ky mbishkrimi otoman. Prej saj, në dyert hyrëse, u shkulën nga ushtria serbe në Luftën I Ballkanike, tetor 1912, dy shqiponja, skulptura mermeri. Thonë që janë në Beograd, por askush nuk është interesuar. Kësaj pllake të mos orvatet kush t'i rrisë vlerat, që nuk i ka, sepse s'ka asgjë kombëtare dhe mos fetishizoni, moj grari, objektet e pushtuesit të huaj! Filmat turq mos na i sillni këtu.

Shqipe, kjo eshte pjese e historise se Lezhes, dhe me gjere. Me ane te saj mesoni se kur eshte rindertuar keshtjella, kush punoi per ta ngritur, kush ishte arkitekti, mesoni mbi ndonje banor shqiptar te kohes, sesi gjysherit tuaj ndertonin keshtjella ne vitin 1522, si shkruanin edhe arabisht, ne cfare menyre e shkruanin, ndonje familje nga Lezha me mbiemrin Muhamedi meson se me pare e ka pasur mbiemrin Skura  etj etj. E di qe do te donim te gjithe qe te lexonim ndonje histori me shpata, sesi ja fuste kamen Skenderbeu Ballabanit nga qafa dhe ja nxirrte nga cacka e kokes, apo se ishte gjetur ndonje mbishkrim ne shqip, por edhe kjo gjetje eshte dicka e mire me ndihmen e te ciles kuptojme me shume mbi historine e qytetit dhe jetesen e banoreve.

Jo vetem qe do te donim te gjithe qe te lexonim ndonje histori me shpata, sesi ja fuste kamen Skenderbeu Ballabanit nga qafa dhe ja nxirrte nga cacka e kokes, por po te kishin mundesi jasht virtualitetit ne boten reale do te donim qe te ja fusim kamen tradhetarit mysliman nga qafa dhe t'ja nxirrnim nga çaçka e kokes.

Po nuk kemi ç't'i bejme policise thuaj, eshte polici e shitur tek turku, Erdogani.

 

e pabesueshme, vellezer, injoranca qe ka mbuluar popullin mik shqiptar.

mire esrefi qe na beri proçken...na mori pllakatin... se si dihet...mase duhet per shpi, po na bejne dhe... te Irrituarin?!!

Mire fabrikat e pllasmasit e kombinatet i shkaterruan se i beri ai qeni...enveri, po me pllakatin ç'paten?

Pse nuk mirremi me ata muterit e shpellave qe na pikturonin, Neve, me bisht qeni e turi ariu?

 

 

 

Hapni nje muze per gjith ata "turiste" qe na kane bujtur nder shekuj. Gjejini nje vend edhe ketij artifakit dhe ndricojeni me dioda drit emetuese nga te pakten tre kende. Keshtu te beni me te gjitha artifaket e tjera qe na kane lene miresi-medhenjte nder shekuj. Dhe, mos harroni te faturoni sic duhet ore; punet e mira aty duken.

Hidhini more ne plehra keto pllaka perkujtimore ne arabisht qe mburrin rikonstruksionin e kalase se Lezhes te cilet e prishen ata vete pasi vrane gjithe shqipot qe e mbronin. Le po e paska rikonstruktu dhe nje "shqiptar" patriot, qe emrin e te jatit e ka pas Skura kurse vete qeka bere Uzgur. Zbulim i madh historik thote!!!

E mo ci qi temen demeve anesore dhe efekteve shekullore.

Te njejten gje e bene edhe latinet pasi moren Lisin ilir. Keshtu qe ta hedhim ne plehra edhe cdo mbishkrim latinisht. Madje edhe ato greke, njelloj ne kosh. Edhe keto ndertesat fashiste ne qender te Tiranes ... ne plehra. S'do ngelet me asnje mbishkrim pervec atyre te lapidareve te partizaneve dhe Partise, por cqt! Fundja pse jo, edhe keto te fundit ne kosh, meqe jane parrulla komuniste dhe per me teper jane te shemtuara.

latinet, greket, italianet, gjermanet sillnin nje kulture kompatibel dhe ne normat e kulturalizmit, edhe "superiore". duhet kuptuar qe i vetmi perjashtim ne aradhene e invadoreve kane qene osmanet.

i vetmi perjashtim ne aradhene e invadoreve kane qene osmanet.

i vetmi perjashtim ne aradhene e invadoreve kane qene osmanet.

ata "na luajten fene"! ata na bene keshtu si jemi! 

dita kur shqiptaret te ndergjegjesohen per kete, ky do jete ai "clirimi i vertete i dyte i Shqiperise". Por kam nje bindje qe nuk do ndergjegjesohen per 500 vjet. 100 kaluan, edhe 400 to go. No big deal.

Jam dakort Emo me cka shkruan, pervecs me kete: "latinet, greket, italianet, gjermanet sillnin nje kulture kompatibel dhe ne normat e kulturalizmit" Kjo eshte e pasakte, por nejse muhabet i gjate.

Perndryshe nese nuk studion historine, dhe nuk e kupton dot ate, atehere me shpjego sesi do te ndergjegjesohesh?! Si mund te ecet perpara, ose te pakten te mos behen gabimet e te kaluares, duke e marre historine dhe hedhur ne plehra?

duhet nje presje pas "dhe", mbase ndryshon fare pak kuptimi. po dava komentesh, shkruajme pa kete lloj kujdesi dmth.

 

Ok, dava komentesh! Nuk eshte se po shkruajme artikuj shkencore. Edhe une duhet te kisha shkruajtur qe e mendoj ndryshe, dhe jo se fraza jote eshte e pasakte.  

ata "na luajten fene"! ata na bene keshtu si jemi! 

dita kur shqiptaret te ndergjegjesohen per kete, ky do jete ai "clirimi i vertete i dyte i Shqiperise". Por kam nje bindje qe nuk do ndergjegjesohen per 500 vjet. 100 kaluan, edhe 400 to go. No big deal.

Kaq gomere paskan qene Shqiptaret, sa nuk paskan 'agjenci' fare si individ, po te vjen tjetri prej Anadolli e te luaka fene? Jo mer daj, vet kan dash. Ajo pllake e ka vendin ne ate keshtjelle. C'jane keto thagma e britma 'te hidhet' e me the te thashe?

jo, jo. dhe s'je vetem ti qe mendon kshu. ca jan kusuret tona, jan kusuret tona.

ama ate qe te ve ne prove, duke te ngulur hunj ne bythe, sic benin keta vrroma, do ta quaj faktorin nr. 1.

s'mund te fajsoj vetem shqipot pse s'u tregun heronj.

nejse, secili menien e vet. ene muc nano kshu thot, deshem vet. s'osht e panigjume dmth.

 duke te ngulur hunj ne bythe, sic benin keta vrroma, do ta quaj faktorin nr. 1.

Hunjte ne bithe ja ngulen gjate lufterave, nderkohe evidenca tregon qe shqiptareve 'iu luajt feja' ne kohe paqeje. Masi e pane qe Osmani qe aty per kohe te gjate thane: hajt mo se mbajme arme e pagujm taksa me pak. Osmanit vet nuk i leverdiste qe te luhej feja se humbshin te ardhura.

Epo te anashkalosh dhunen si mjet ne mardhniet shqiptaro turke eshte ta kesh lexuar historine me bythe. Ne mos gaboj shpallja e fatwas kunder shqiptareve si popull nga Sulltani ish e paprecedente. Dmth Sulltani nxjerr nje fatwa kunder shqiptareve (e c'kish "final solution" e Hitlerit me pak?) dhe sot anashkalohet ky fakt. Shpresoj qe kjo te behet nga injoranca, por edhe injoranca tha Romaku justifikim nuk eshte!

nji teori thot qe lan kolon, ne trekoncin e famshem te shqipnis se mesme. nuk e di. s'du me e besu. por nejse, nigjojsha hoxhen ne jutub, anej nga shteti fqinj shqiptar, qe i thoshte audjences se mrekullume per kto akenxhinjt: po ata ishin vllezrit tane, ata na hapen syt, historia e shqipnis eshte historia e sulltonave etj etj... po e gjeta, ta bi.

tani kto rrakapjekthat qe jon ne qeveri, nga fryka mos humin naj vot, nuk thon gjo per ksi pislliqesh. vetem kur iu vje amerikoni per terrorizmin, bojn si capajeva. me te ardh turp, cer pislliqesh nigjo. smiley  

Kjo puna e koloneve ne trekoncin e Shqiperise se Mesme mu me duket nji bullshit i modh. Pse do thush ti? Sepse kolon turq ka ne Bullgari, maqedoni, dhe greqi. Atje edhe pse ka pas reprezalje kunder tyre turqit i kan rujt gjuhen, zakonet dhe tradidat e tyre. Nuk e kuptoj pse kolonet e paskan rujt iudentitetin e tyre ne vendet fqinje kurse te ne qekan bo Elbasonllinj, Kavajse, Peqinas, etc. Mu sma mush menjen kjo teoria e koloneve. 

Lidhjet e Shqiperise se mesme me Turqine jane perforcuar gjate ketyre viteve tranzicioni. Miq te mi, atje e mbajne frymen per cdo nevoje, qe nga ato shendetsore e gjer ke ato kulturore. Nje mardhenie paralele me ate frymen e ushqyer nga vendet rivale te Arabise Saudite and co. Nje relate shume e cuditshme per mua, gati vllazerore, familjare.

Miq te vertet them, qe mos te keqkuptohet tropi e te filloje te na shigjetoje me komente snajper. smiley

kujdes Rono, se na shqeteson Muç Nanon ....me keto teori di na del ma heretik se heretiku.....

paj Zotin, se ti jeto atje: si osht kjo puna e Mucos? dmth pse bohet shkerdhate medemek intelektuale ksaj radhe? cer perfito konkretisht. apo thjesht me u bo si i vecant kshu? me mode "zwing" i kon pas thon dikur ne Corovode.

Jo se ka fillu me i bo floket "çekshe"... e kupto ti...???

Të nderuar Roni e Emigrant , si dy përfaqësonjësit këmbëngulës të "Dhunës Hyjnore "së otomanëve në kohën e revolucioneve të buta në Europë dhe Protestave paqsore që otomanët nuk i mbajtën parasysh

Do vij po jo kaq egësrsisht se nuk është kostum për JU të dy smiley

 Ju mbetet për detyrë shoqërore të më bindni me Fakte sidomos Hartat e botuara , " Ku shtrihej Shteti Shqiptar " që të lehtësohemi nga të Kuptuarit e dhunës që kishte shumë rëndësi ndaj këtyre shtetasve  për ti nënshtruar smiley

Ju keni më shumë Kulturë , por sikur të shihni pak edhe Historikun e Hartës së Empire of Otoman , nuk është keq . Dhe nuk ha kohë Fare Një klikim ! Kush ka aftësi le ta bjerë një si pamje se mua nuk më del !

Aty , me këtë argumentin e Dhunëls ndaj Shqiptarëve , duket sikur ne paskemi qenë shtrirë nga Bosfori në Krime .

ose mbetemi përfundimisht me shprehjen e sh Enver ...

Populli Shqiptar e ka çarë rrugën e Historisë me shpatë në dorë " që përfshin të gjitha KOHËT , sepse dhe ai nuk i përcaktoi Kufijtë megjithë  Dhunën që Trashëgoi si Diktator nga Otomanët ... Mendoj se e dinte vëndin e tij në rresht !

Me shumë dashuri e respekt që secili të shkëputet nga leximet Kuturu pa u kuptuar Përmbajtjen dhe Kohën sidomos Popullsisë që i adresohet ! Nuk është ndonjë vështirësi që sejcili të nxjerrë përfundime me mëndjen e tij mbi Hartë smiley

Di gje njeri pse quhet "i Madherishem" ky Sulejmani? 

 

E mora vesh! Sulejmani u quaka i Madherishem pasi paska qene "law-giver". Dmth turqit law-giverin e tyre e kane te shek 15. Nderkohe qe hebrejte Moisiun e kane te shek 15 para krishtit, Athinasit Solonin e kane te shek 6 para krishtit. 

Per 500 vjet kemi qene pjese e nje qyteterimi i cili law-giverin e vet e ka nxjerr ne shek e 15 pas krishtit. Kaq mjafton per te vene kujen!

 

Tani kur u ndane keto na rane, sqe shume faji yne. Po qe dhe ne 2015 jemi ata me pak zbatim 'law' ne gjithe Evropen, sduhet tja japim fajin te tjereve.

Dhe krahasimi me Hebrenjte eshte per cfare efekti? Me mire e kishe te permendje Hamburabin si shembull. Megjithese "pa ligje" ishin Otomanet qe pushtuan token e Hebrenjve e jo anasjelltas.

Nderkohe qe hebrejte Moisiun e kane te shek 15 para krishtit

Ose jo. Rabbinical Judaism calculated a lifespan of Moses corresponding to 1391–1271 BCE

Me ka kapur gishti keq shkronjat. Hammurabi.

Po ca tbesh me pare mi gjembi. Me 1 gisht qe tka ngel i lire eshte praktikisht e pamundur te mos besh gabime shtypi

sa eshte ora andej nga ju? se dy gjera ka ose sje ne vendin qe ka flamuri, ose sje mire qe lidhesh e komenton kaq shpejt...

Pyetje dhe per gjembin kjo.

8:41 thote aty. Ke naj kureshtje tjeter?

Ti emigrant edhe mund te kesh te drejte ne ate shtjellim qe ben po sjam i sigurt qe ai shtjellim e kalon testin e korrekteses brenda diskursit korrekt modern ku vleresohet neutraliteti dhe mungesa e gjykimit te drejtperdrejte. Dmth shtjellimi yt ka nota disi denigruese dhe percmuese kulturore, paternalizem perendimor po te perdorja ca shprehje qe kemi mesuar ne shkolle kohet e fundit. Dhe si i tille sdo gjeneronte common ground. Po ndoshta meqe jemi te peshku keto thuhen. 

"korrektesa" eshte kanceri aktual ne gjithe mendimin perendimor. Ameriken psh, "korrektesa" e ka shnderruar (per keq!) po aq sa ndryshimet e dukshme demografike.

Une kam llaf tjeter per denigrimin: edhe kjo e ka bazen tek mosrespekti im per "korrektesen". Ndersa paternalizmi perendimor, pavaresisht nga c'te mesojne ne shkollat e ndotura me korrektese kanceroze, nuk eshte gje tjeter vetem se nje pasqyre besnike e raportit te forcave. Ne te tjera kushte dhe histori, kemi pare e shohim edhe paternalizem lindor.

PS: bill gejtsi nuk eshte ndonje mendimtar i madh, dhe edhe ato 11 pikat qe u tha studenteve, i vodhi nga tjeter kush, ama nuk eshte nje gje e vogel edhe te dish ku te vjedhesh smiley Ai tha maksimen me te vertete se teorema e pitagores: the world is not fair! get used to it!

po vertet....dakort qe njeriu t'jet i hapun e i ftoht ne gjykim,te mos jet arrogant e percmues me ate qe vjen prej nji kulture tjeter,por AMA te mos lejoj qe te abuzohet me te se c'u kuptua!!ne bot korrektesa politike shkon deri ne abuzim me ate qe tregohet politikisht korrekt....nuk e lene te ruaj e te mbroj vlerat e veta,dhe n'emer te korrekteses politike po harron vlerat e kultures se ciles i perket....nuk ban keshtu....nji i mencur ka than: te heshtesh kur duhet me fol esht po aq kriminale sa te flasesh kur duhet me hesht....

 

VULGAR (halabak) mb.

1. keq. Që sillet në mënyrë të pahijshme e të pakulturuar; që është karakteristik për një njeri të trashë në të folur e në sjellje; që ka përmbajtje të rëndë, që nuk duhet bërë a nuk duhet thënë, i ulët. Njeri vulgar. Qëndrim vulgar. Sjellje vulgare. Fjalë (shprehje) vulgare.

2. libr. I thjeshtëzuar jashtë mase; që nuk ka karakter shkencor të vërtetë; që e paraqet diçka duke ia shtrembëruar keqas thelbin a përmbajtjen. Materializëm vulgar. filoz. Teori vulgare. Shpjegim vulgar. Kuptim vulgar i diçkaje. Shtrembërim (thjeshtëzim) vulgar.

3. libr. Që nuk shquhet a që nuk dallohet prej të tjerëve, pa ndonjë aftësi të veçantë, i zakonshëm, i rëndomtë; që është i një shkalle të ulët. Shkrimtar vulgar.

4. gjuh. Që flitet nga populli i thjeshtë, popullor. Latinishtja vulgare latinishtja e folur nga populli përkundrejt latinishtes klasike që përdoret nëpër shkrime, gjuha latine popullore.

 

Racizmi i peshkut është sistemik dhe luftohet vetëm me Tara mantra të pandërprera, por me injorancën e shtypit shqiptar refuzoj të mësohem. Shqiptarët Sulejmanit i kanë thënë "i Madh", me siguri vonë, në kohë perëndimore, ndërsa "i Madhërishëm" i thonë analfabetët e televizioneve.

Njëherë shkurt për "shkrimin e gjetur " pa shumë Urra - PathRiotizma .Duhet vlerësuar shënimi " ringriti " apo "rindërtoi " kalanë si fillesë nga mund të nisen edhe Historianë e Arkeologë . Përse jo më parë ? .Përse kaq vonë ndryshimet Fetare në një zonë karakteristike kristianë me dominim Malësinë etj etj shumë vjet pasi Skanderbegi kishte ndrru jetë ? Çfarë rroli ka pas Venetiki or tie që e ka shlue nji kyt fortesë ? Etj etj

Pastaj mosni kaq shumë me "dijeni " për rrolin e Otomanëve .Ësht e vetmja Perandori me sundim kaq të Gjatë me një shtrirje teritoriale  të Dytin në Histori pas Pushtimeve të Xhi Nghis Khanit ( të papërfillshme në Kohë)  .

Sundimi mbështetej në dy shtyllat kryesore të Kohës së Sotme edhe në Perëndim në pikpamje qytetarie

Taksat dhe Amdinistrimi Lokal .

Medoemos edhe nga trashëgimia Historike e si Pjesë e Perndorisë Romake dhe e trashëgimisë së Kulturës Dijes e Fuqisë ushtarake të Popujve arabë përfshi dhe hebre , me gjurmë të pashlyeshme në Mesdhe !

Ma kadalë se nuk ka qenë Bota me përfytyrimet e Pisave Hoxhallarë të sotëm .Dava Karieristësh e Hajdutë të palyrë . Shërbëtorë të njëmijë e një Infiltrimeve të Krimit Ndërkombëtar !

 

 

Nese me lejon kam deshire qe dy shtyllave te lartpermendura ti shtoj dhe nje te trete: Dhunen sistematike.

Si Administrimit lokal, si vjeljes se taksave u rruan bishtin pa perdorimin e dhunes.

Por ne ndryshim nga perandoria Romake, ajo Otomane dhunen nuk e perdorte ekskluzivisht per mbarvajtjen e administrimit lokal dhe vjeljes se taksave por e perdorte dhe per arsye hyjnore. Psh konvertimi me dhune ne Islam i bullgareve te Rodopes eshte i miredokumentuar. Ketu eshte interesante gjeja. Cilat jane pasojat e perdorimit te dhunes per arsye hyjnore ne Ballkan? 

na e perkthe at dreq libri! veja cmimin te shtrenjt. Un do e blej i pari. te boj edhe redaktorin, falas, po deshe.

Nderkaq, deri sa te vije ajo dite, meqe ti the tre, un po them kater (a s'ja themi tre, qe te behen kater, tre kembe pirostia, kater kembe i ka dhija...)

Ata halldupet shallvaregjere kishin kater shtylla, ose me mire me thene hunj, ku na ngulen pothujse perjetsisht, ne konceptimin e menyres se jeteses, qe eshte thelbi i nje kulture:

hakikat, sheriat, tarikat, marifet.

te gjitha ne kontekstin e dhene, njera me e zeze se tjetra. Deri edhe hakikati i tyre ishte i zi sterre! 

"hakikat, sheriat, tarikat, marifet"

e shpjegon dot me gjat po nuk pertove?do e lexoja me shum interes....ose dhe po ju gjend ndonje link do ta dija shum per nder...

jane koncepte te komplikuara dhe doktrinare (tre te parat sidomos - e katerta eshte nje perkthim "jangllesh" i Marifa-se), ketu te divulguara, por sipas radhes se vendosur aty nuk do ishte keq si vijon: qashtersi, ligj, vellazeri, zgjuarsi/hile.

gjithnje nese vertet doje ta dije. smiley

Do ishte shume shume shume mire te mos i dinte asnje shqiptar i sotem!

natyrisht qe vertet doja me dit... smiley e keqja asht se osmanet shfrytezuan sa munden sebepin fetar: kemi ardh te perhapim islamin thane,pra kauza e pushtimit ishte hyjnore sipas tyre...e per peseqind vjet nderprene gjithcka qe kish nisur per se mbari ne kulturen tone...shkulen ata pak filiza te letersis e mbollen bejte psh.por ne terma te konceptimit te jetes se shqiptarit do me kish pelqyer nje analize,si ndikoi shtypja otomane.

ne konceptin islam nuk ka pushtim. ata clirojne te tjeret qe nuk besojne ne c'besojne ata, nga padija. sjellin dijen e tyre, dmth. pra kur te pushtojne po te bejne nder. edhe ne rastin kur ti nuk po ua kerkon ate dije. e dine ata se c'eshte me e mire per ty. pra kur te pushtojne, duan edhe faleminderin perkates. e pra, ne asnje rast tjeter nuk ka qene me e vertete shprehja: padija eshte bekim!!!

ndersa koncepti i vellazerise (tarikati) eshte i tille qe me perdhune kerkon te justifikoje cdo lloj diversiteti, edhe ne interesa, edhe ne etni, ne cdo gje, ka dicka marksiste ne ethen e tyre te tipit "besimtari s'ka atdhe". Prandaj nuk mund te jesh edhe mysliman i devotshem me qitape, edhe shqiptar. Ne mbetem shqiptar, sepse nuk ishim myslimane te mire. versioni bektashi i islamit, me siglen pa atdhe nuk ka fe, eshte deshmia me e mire e hibridit te krijuar mes perdhunes se verber e rrafshuese islamike dhe deshires se vendasve per identitet.

ne fund te fundit, edhe islami, si cdo fe, nuk eshte vecse nje mjet per te kontrolluar (lexo: nenshtruar) njerzit.

ndjese nese fola me gjate se do doje me degju. per permbajtjen e cfare thashe nuk kerkoj ndjese smiley

perkundrazi falemners smiley

mi, me bej ndonje pytje fetare mu, te pergjigjem ne vend:

pse Zoti krijoi Diellin diten e kater nderkohe qe drita ishte krijuar diten e pare?

pse gjuha shqipe nuk kreu funksionin e universalizmes ne Turren e Babelit?

mire Zoti ka kriju boten, po Zotin kush e krijoi?

....... ? etj.

 

Si tha Rapush Xhaferi ..Duhen para , po duhet dhe një njeri zemërMadh të Krijojë Zotin ...smiley dhe vazhdoi plot Pathos

Shqipëria , Shqipëria , të Rrojë Shqipëria se kështu Tha Naim Frashëri allahut ..që krijon Dijetarë të të gjithë Kullave nga Babeli e mes e Poshtë smiley

 

nji gja kam kuptuar nga fete: secila vjen ne pershtatje me kulturen e nje populli...pa dashur te hyj ne diskutim filozofik mbi fene,per te mos ba pytje te kota per krijusin e krijusit te krijusit,me intereson ma teper importimi i nji kulture se bashku me fene....sic ndodhi gjate pushtimit otoman,ketu mendoj se asht edhe halli i shqiptarit....mosdeshira per t'u arabizuar a turqizuar ne veshje,zakone,stil jetese dhe ne gjuhe si mjet komunikimi,pa si filozofi c'rendesi ka a esht islam a krishterim a paganizem per shqipot njilloj asht.Ajo kultur 500 vjet nuk ngjiti dot tek ne,prova qe ndihemi ma rehat me gjuhen ton,traditat tona....smiley

Shume rehat ndihemi ne traditat tona. Kjo duket me mire ne traditen tone gastronomike, gjella tradicionale me e preferuar eshte tasqebab me loqe prifti, pjate e servirur edhe ne Peshk, vetem me nje ndryshim te vogel ne receten tradicionale:

Meqe tani kemi dale jasht shtetit (nga gjeshket e Baba Tomorrit ne gjeshket e Bronksit), dmth jemi intelektuale moderne (Bile Bile ngambrapamoderne) te prodhuar nga Dituria ngambrapamoderne, ynyren e gjelles tradicionale e kemi zevendesuar me margarinen e gjeshkeve te Monpeljese.

Otomanet, si injorante, nuk e kishin idene e demeve te kolesterolit, nuk e kishin pa filmin e modh mer jau "Tango e fundit ne Paris".

 

Emigrant i nderuar.Në plotësim të tuajës

ne fund te fundit, edhe islami, si cdo fe, nuk eshte vecse nje mjet per te kontrolluar (lexo: nenshtruar) njerzit.smiley

Duke mosdashur të cënoj dijeNitë eFellTa të Vërlenit them se ke gjetur përcaktimin më të saktë të Feve.ja psh konstatimi Historik i Logjikshëm përveç faktit Real të Dokumentuar

Kur Konstandini ( kushëriri babasqapit ) ambicioz , vuri re se me anë të Besimit Fetar mund të mbaheshin të nënshtruar njerzit pa qenë nevoja për shpatë .

Shpalli me Dekret ( Ferman ) Krishterimin si Fe Zyrtare ..

Dhe vur re Perandorët janë të pa përfshirë , por Shpallin !

Shënim ...dmth mbetet përdorimi  Here   Tak -Tuk -Tik  . Dhe në një rast të përdorimit të Tik thonë që është formuar me vendim Rambujeje edhe qyteti Tikrik në Irak !

shkulen ata pak filiza te letersis

Per cilat filiza te letersise behet fjale? Une e di qe Meshari eshte shkruar ne 1555, pas pushtimit Otoman.

 ky kendveshtrimi yt i gjerave(kupto Islamin) percjell  "vale negative" smiley

 

ah, tani po e shof nga komenti i Safirit, qe me paske qujt "loser".

pse kshu, mer daj? pa me njof e pa me dit. c'ne melazem?

Ata halldupet shallvaregjere kishin kater shtylla hakikat, sheriat, tarikat, marifet.

Keto jane shtyllat e Bektashinjve ne mos gabonj

 

Fjalët fetare “Sheriat, Tarikat, Maarifet, Hakikat” janë fjalë teknike fetare, shpjegimin e të cilavet e ka dhënë Vetë Profeti me fjalën e Tij:

 

“Sheriat është fjala ime. Tarikat është vepra ime. Maarifet është njohuria ime. Dhe Hakikat është fruti i veprës s'ime. Çeles ka këtu kuptimin njohuri. Domethënë merr njohuritë e plota të këtyre shtyllavet fetare, që përmëndim më sipër, dhe hyrë brenda në portërat e këtyre katër shtëpivet që të kuptosh të vërtetën e filozofisë fetare.

http://bektashiorder.com/ball%C3%ABm-sulltani

 hyrë brenda në portërat e këtyre katër shtëpivet që të kuptosh të vërtetën e filozofisë fetare

ohuhaaaaaaa...

si thoshte Bashkim jevgu n'Ali Dem: "Bythe, bythe, o non".

Ose nji e ngjashme nga prof. Ver Shehu ne stolin e Tirones ( nga personi ul njit me Verin) : Mireli merr topin dhe rre nja dy vete, po i treti ia merr dhe Veri nen goje : Po o Jos, po ... po o qifsh t'om n'pidh, po...smiley

smiley  jom tu vra menjen kush isht n krah t veritsmiley ....shyq rrelismiley   ?

Meqe rizbuluesi i ketij mbishkrimi eshte verdalle, ka rastin t'i bej nje sherbim te madherishem kombit. Dmth ta zevendesoje menjehere me nje mbishkrim ne shqipe letrare, ku te thuhet se albanezet, si themeluesit e njerezimit, jo vetem nuk humben lufterat por dhe cliruan Konstandinopolin ...

Si Administrimit lokal, si vjeljes se taksave u rruan bishtin pa perdorimin e dhunes.

Nuk duhet me u nxitu i nderuar RON .. Mbase te vlejnë përfundimet e një nga Mediavelistëve të shquar amerikan dhe veçanërisht të Otomënisë për arsyet se përse otomënët nuk përparuan drejt thellësive të rusisë ( plotësisht e mundshme me DHUNË sistematike ) ...Nga që arritën në përfundimin se Panët , Bojarët etj (Polakë ) Rusë "ishin autokratë " dhe për atë që kishin leverdi

Pagesën e taksave dhe / ruajtjen e qtësisë nga shpina  ..I lejuan të qeverisnin me marveshje ! Kjo Përveç arsyes së zotrimit të Detrave në Mesdhe .

Meghithse komponent i pushtimit , Gjithsesi nuk duhet përdorur si argument Koha e Futjes së Hunjve nga Bytha  që ishte ndëshkim Normal nga Mbretërit e Suedisë e deri tek perandoria QIN ! Nuk është fare e Qënësishme .

Edhe Kontinentet e pushtimit të Amerikës e kanë si Komponent por jo të Vetëm

Bibla , Rakia dhe kryqi e pushtuan së bashku me Shpatën !

Flm

Jam i hapur per diskutimin se cilat jane pasojat e perdorimit te dhunes per arsye hyjnore ne Amerike Latine, Veriore dhe me gjere. Por e kishim fjalen te Ballkani. 

Mirë smiley

Përjashtojmë Amerikën si Fakt më i qartë dhe referoju të Gjithë Historisë së Krishterimit të paktën si kundërti e Mazllëmizmit për të kuptuar se Ballkani është një degëzim i Politikave të Dhunës si Hyjnore ashtu edhe paganes latine  Homo Homini lepuus est smileyNuk ëshë Veçori Ballkani .Beteja e Varnës i vuri kapakun Mbizotërimit Otoman në pjesët që i Interesonin në Europë deri në Krime ! Thua pa dhunë ?

Po ta zgjasësh këtë Histori për të argumentuar Dhunën për Nënshtrim me Gjykimet e sotme shkon në qorrsokak për mua . Historikisht ka mijra faqe e ngjarje të pambarimta deri në shpërbërjen e Perandorisë Otomane nga VETË Otmanët e Dhunshëm smiley biles më të dhunshëm më vonë , se qenë shtuar edhe përpjekjet për Arsim , ku  del se në Ballkan nuk kanë Pushuar Lëvizjet me Dhunë kundër Dhunës qoftë dhe brënda Religjionit

Por ama ka mbetr shprehja Vllazëria Vllazëri , qeseja të vejë e të vijë ..jo dhuna të vejë e të vijë smiley

Ron i dashur , nuk jemi ndonjë kapacitet besoj për të shpjeguar edhe për mungesë porfesionalizmi , e vendi , por me kaq sa kuptojmë , duhet ndënjur sa më larg paragjykimit Historik të Mazllëmëve duke parë ngjarje Sot.

Të dyja Fetë ( të gjitha në Botë pa asnjë Mëdyshje ) janë me BAZË Ushtarake .Janë forcuar me Pushtime e me Dhunë në emër të religjionit apo dhe Paganizmit ,  ..por i kanë ruajtur zotërimet me dhunën si aneks .

Kanë qenë të tjerë faktorë që kanë mbajtur G J A T Ë nën pushtim popuj e vende !

Se ckane qene turqit i shpjegon me detaje Kadareja te romani Keshtjella, plus librat e historise te rregjimit i kane pershkruar sic kane qene, gjakatar dhe vetem prapambetje lane ne Shqiperi. Per kete arsye kane dale turqit e duan te modifikojne librat e historise si te Shqiperise e ish Jugosllavise se Enveri me Titon i nxine.

Gjithsesi e kaluara nuk duhet te na pengoje per te bashkepunuar me ta, pa harruar identitetin tone.

 

https://www.youtube.com/watch?v=WCceTT7_IIM

per te interesuarit smiley

me behet qejfi qe rreziku otoman behet shkas per forcimin e identitetit kombetar shqiptar,por nuk me behet qe gjithashtu rreziku bizantin dhe latin nuk shikohet me te njejtin sy.

po ne duam te behemi si ata more djale-do thote dikush.

ky eshte i njejti gabim me ate qe beri gjin integrimsi i  1500-s

nuk mund te zgjedhim midis cadit dhe sudanit!

per aresyen e thjesht se nuk jan njisoj....e ke iden o burr se c'ben otomanet ne krahasim me te tjeret apo jo smiley

Mos hy ke kto po më nigjove mu . Janë trike Letrare -Filosofike që bëjnë libra e nxjerrin para .Janë dhe Fe e Re që merren me koqellëqet e Heretikëve . Njerzimi Lëviz dhe në kohë të ndryshme ka rezultate të ndryshme . Ne në Europë kemi qenë dhe do jemi . Kur u fryhet të Mëdhejve për një ndryshim e BËJNË pa pjerdhur fare se çfarë mendojmë ne .

Psh z heretik nga një atdhetar i Flaktë , më i Flaktë se Rapush Xhaferi , tani në dhe të Huaj , as nuk pjerdh fare për Identitetin e vet .Boll që të ketë afër Gjeshkë Montpeljeje dhe kapterrë me qillota ti kontrollojë për margarinë smiley

Shume interesante historia e kesaj pllakes, dhe me plot vlera ! Persnalisht njoh vetem anen e erret te perandorise osmane..nga ana tjeter jam perballur gjithe jeten me nje lloj "dashurie do te ishte e tepert",por nje lloj respekti te themi per pas-ardhesit e saj Turqine mes shqiptarve,nje lloj respekti reciprok te themi te drejten ,dihet qe turqit kane nje opinion te mire per shqiptaret,e nuk di tjeter ku buron ky respekt pervec asaj periudhe. Po ashtu me sa di une per turqit perandoria osmane ishte nje nga me tolerantet, pikerisht persa i takon fese, e kane nje qere me prova per kete,edhe ne shqiperi! Mendoj se fatkeqesia e shqiperise nuk ishte perse ra nen sundimin osman,por qe nuk u shkeput prej tij ne kohe, te pakten ne kohen kur u shkeputen edhe vendet e tjera te ballkanit !! Shqiptaret e thithen gjithe degradimin e osmanve si pjese perberse e asaj perandorie,u desh qe te shkonte atje ku nuk mbante me as per vete osmallinjte qe te shkeputeshin,e kjo sigurisht nuk do ta linte ate vend  pa pasoja!!

E ka nje shpegim qe shqiptaret nuk u shkeputen ne kohen e duhur.

Kjo sepse ata "tolerantet" otomane lejuan serbet e greket te kene minishtete me autonomi te larte nderkohe qe shqiptaret u administruan direkt nga Porta e Larte,sepse nga toleranca e madhe e otomaneve arbereshet u hypen anijeve dhe perfunduan me pushime 600 vjecare ne Italine e Jugut.

Pastaj toleranca e madhe e otomaneve beri qe ne pronat e arberesheve te vendoseshin kolonet turq dhe te tjeret qe nuk e nderronin emrin nga Skura ne Uzgur kalonin ne tehun e shpates.

Me pas toleranca e madhe e Portes se Larte beri qe pas revolucionit grek te 1821,tu jepte nje mesim te mire shqipfolesve qe e vune perpara ne Greqi dhe pasi i mblodhi ne Manastir me tolerance 500 kreret shqiptare, i egzekutoi te gjithe po me tolerance.

Me pas kreret e egzekutuar ne Manastir, u zevendesuan me fanatike te Portes se Larte qe kryesisht ishin kolone ,pasardhesit e te cileve sot mesojne ne kolegjin turk.

Zevendesimi i krereve me fanatike,beri qe Shqiperia ta fitonte e fundit Pavaresine aq sa kur po shpallej Pavaresia ne Tirane nje nga kreret e qytetit Abdyl Toptani,qe vjen nga nje familje fanatike e lidhur me Porten e Larte do te shprehej:
" Me keqardhje po ndahemi nga vellau yne i madh..."

Pra si perfundim Perandoria Osmane ka qene shume tolerante ndaj shqiptareve aq sa ne vitin 1887 mezi u dha nje irade per hapjen e nje shkolle shqipe.

Nejse nuk pres ndonje qendrim kritik ndaj Perandorise Osmane nga kolonet e ardhur.

Sa per pllaken urime zoti Tare se sido qe te jete ajo eshte pjese e historise tone.

po me tolerance

haha grande +100

aq sa kur po shpallej Pavaresia ne Tirane nje nga kreret e qytetit Abdyl Toptani,qe vjen nga nje familje fanatike e lidhur me Porten e Larte do te shprehej:
" Me keqardhje po ndahemi nga vellau yne i madh..."

smiley  Ne cilin liber te shokut Enver e ke lexuar kete? Ta fillojme me faktin qe e ka patur emrin Abdi e jo Abdyl? Te vazhdojme me faktin qe ka patur aktivitet dhe ne Korce per pavaresine e Shqiperise?

Fjalimi i Ismail Qemalit ne kuvend te pavaresise ishte pak a shume:"..Turqise i kemi sherbyer me besnikeri por ajo nuk na e ka shperblyer besnikerine tone si duhet .."smiley

Ndryshe nga Ismail Beu qe erdhi per te shpallur autonomi (faleminderit Austro-Hungarezeve!), Abdi Beu e luftonte Osmanin me arme ne dore. Nuk po them qe lufta diplomatike ka me pak vlera. Dy Toptanas nenshkrues te Deklarates se Pavaresise.

Turqia ishte mbrojtese e shqiptareve ndaj fqinjeve prandaj dhe austrohungarezet nderruan mejtim per pavaresine  .Kur ra Janina u pa qarte se turqia s'ishte ne gjendje ti mbronte me shqiptaret u vendos pavaresi e plote me aq territor sa i duhej austrohungarise per te mbajtur serbet larg adriatikut.

Megjithate shqipot vazhdojne ende ti mbahen postulateve te Dulles se smileyavaresia ishte fryt i kryengritjeve e luftrave shekullore per liri e pavaresi .smiley

Nuk jane thjesht nenshkruesa  Toptanasit por mbeshtetesit me kryesore te Ismail Qemalit bashke me Aqif Elbasanin ...

E di ti qe ka patur shqiptar katolik e ortodoks ne periudhen e perandorise osmane? Nuk jetonin diku mes maleve,ne lufte te perditshme me osmanet e myslymanet,por mes tyre,jepnin e merrnin me ta gjithe kohes.E fituan te drejten per te qene te tille,njesoj si serbet e greket qe permend ti.Edhe ata pak cifute gjate asaj periudhe u ngulen ne shqiperi.Ndonje teori pse u shkeputen te fundit nga komunizmi,e pse jemi perseri te fundit qe po shkeputemi nga plehrat anti-komuniste(biles akoma jo,te vetmit nga gjithe vendet ish-komuniste)?me sa ma pret mendja mua..nje teori eshte,duke filluar qe nga osmanet e deri me sot...me mire "ashtu" se i vogel !!

ke plot fshatra  ndare gati pergjysem, muslimane e ortodokse ....Corrajt  e gjith Pogoni...! 

Produkt fundja i Diturisë je dhe ti .

smiley

well, edhe kjo jave e justifikoi qenien e vet. sa kom qesh, o pereni e modhe smiley 

Do vdes e do më mbetet daramet pse fshihen disa "këmbime " që i Vënë Vulën Injorancës dhe Megallomanisë së Shqiptarëve dhe mbahen ca Komente të Gomerëve anadollakë të noterizuar prej shekujsh për " Tolerancën Mazllëme" , është shakaxhi , bën dhe ironi shokëni  smileyqë nuk kanë asnjë lidhje me shpjegimet Hisotrike , qoftë dhe pas katërQIN vjetëve me Greqinë e hapjeve të shkollave shqipe ? . Dikush të më përgjigjet  .Ju Lutem kush mund të më përgjigjet .

Vetëm jo i ngjashëm me Veshgjatin !

A mund të fshihet Heretiku  në një Prurje ose çfarëdo prurje smiley përballë një veshgjati me ACDC që në mënyrë absolute nuk mund ta përfshish në asnjë klasë fillorjeje pa bërë Kopshtin ..e vjen serbes duke pëllitur i bindur që thotë diçka ?

Prandaj fshesaxhiun INJORANT nuk kam për ta kuptuar KURRË se çfarë e shtyn të fshijë biseda dyshe - treshe apo këmbime të ndryshme sipas Mospëlqimeve individuale , përveçse

Ta kisha ditë çfarë më shtyn ja kisha ...Mumën "smiley

Është tipike e abuzimit me kopetencat që i nderuari Admin Ju ka dhënë administartoreve të Faqes .

Jun Lutem të nderuar admin ...A mund të shpëtojmë nga këta Xhahilë të mendimit ?

sot paska qene nje simpozium mbi bektashizmin dhe s'kemi ditur gje...

Lezha jone eshte nje ngulmim qyteterimi evropian ....  kur Turqit ishin akoma ne tertitoret ujgure.Keshtu qe pllake e permendur, perben vetem nje fakt jo te parendesishem.Ate se kur kjo keshtjelle u rikonstruktua.

 Rasti duhet te sherbeje si nxitje per nje veshtrim te krejt territorit , per objekte me interes kulturor dhe historik.Tendenca per te permendur sulejmanet turq dhe madherine e tyre nuk u sjell asnje gje te mire shqiptareve, rrenjeve te tyre.Perkundrazi ! Ne rrenjet i kemi me te hershmet e kujtdo ne Evrope.Kemi merita shum te medhaja ne gjuhen dhe kulturen fetare te krishtere, ne gjith kulturen  perendimore.Ishte Konstandini i madh nga Iliria qe fene e krishtere e ligjeroi .Kemi disa Pape shqiptare, perfshi me te madhin ..re 11 tin pape i cili shpetoi krishterimin...Ketyre duhet tu meshoje fort  historiografia  jone dhe jo gureve te shkruar e ideuar prej sejmeneve  turq te sulltaneve te cilet nuk mund te permenden per asnje gje te mire ndaj kombit shqiptar.

Ketyre duhet tu meshoje fort  historiografia  jone dhe jo gureve te shkruar e ideuar prej sejmeneve  turq 

smiley

Nji kah perkthimet e para ne shqip te komunistit Esat Mekuli, ka qene libri i Njegoshit, "Kunora e Maleve". Per Njegoshin, antagonizmi n'mes myslimanve dhe jo myslimanve asht jo vertem i vjeter por edhe i perjetshem, i thurrun ne vete pelhuren e kozmozit.  

That's where i hear u guys scream in chorous: hear hear!!!

"The most important work of 19t h c e ntury Serb nationalism was T h e M o u n t a i n W r e a t h , a verse drama published in 1857 by the Montenegrin Orthodox bishop known as Njegosˇ. It opens with Serb bishops and knights deciding to ‘cleanse’ Montenegro of non-Christians. The Vlad (Prince-Bishop) summons the Slavic Muslims and offers them a last chance to convert. The Muslims reply that Orthodox and Muslims are one people and request a ‘godfather’ (K u m) ceremony through which blood feuds were healed. When Serb elders reply that the ceremony requires baptism, the Muslims suggest baptism for the Christian child and ritual tonsure for the Muslim child. The inter-religious K u m ceremony is rejected and the Muslims are driven away as ‘Turkifiers’ and ‘spitters on the cross’. The play ends with a glorification of the Christmas extermination of the Muslims, the annihilation of all traces of their existence, followed by ritual communion (without the confession obligatory after all killings) for the Serb knights. In the view of the Njegosˇ, the antagonism between Christian and Muslim is not only ageold: it is eternal, built into the very structure of the cosmos. The Mountain Wreath w a s reprinted and disseminated in 1989. Later, Serb nationalists celebrated the ‘cleansing’ of villages in Bosnia by posting on the Internet verses from The Mountain Wreath c e l ebrating ‘the extermination of the Turkifiers’.3 This concept of ‘Turkifier’ reflects Christoslavism, the notion that a Slav who converts from Christianity is transformed ethnically into a Turk. Twentieth-century writers (both Catholic and Orthodox) combined Christoslavism with racial ideas. Conversion was simultaneously a race-betrayal and race-transformation that left one perpetually outside of the ‘people’ and placed one alongside those with the blood of the Christ-prince Lazar on their hands." 

Mezi po pret që të zgjohem ..hahahahahahahaha smiley

Për mua ka shumë rëndësi që edhe beu i Fshatit di anglisht  me dialekt verior . Për ty besoj nuk ka vlerë se e shpjegon  Ëndrrën e Falsttafit që grindet si Gjel me Vërlenin ,e ka apo nuk e ka kulturën e të shprehurit Rembua, apo është Vulgar !

Të bën përshypje tye përfytyrimi mesjetar i individëve që tërë kohën tjerin llafe me veten duke marrë poza brënda fjalëve si psh

"Zonjë kur do ta bëni të lumtur shtratin me trupin tuaj të kolm " smiley në vend " kur do flesh "

Jam habititur  përse nuk u ndieve tek prurja seksuale "Berisha për Revolucion të Butë " kur dihet që shembujt Historikë flasin të kundërtën e Otomanizmit ,  siç ka vënë re dhe sh Alba me shumë , shumë  zamet mashtrimet e Dullës se " revolcionet qekan të dhunshme " që nënkupton që sh.Alba nuk është e prirur për  Hard smiley , por argumenton fësh..fësh .. fërimat Vieneze

Gjej ndonjë Brymë , Vrimë , të Çarë , dhe fute përmidis këtyre mendimeve Diturinë tuaj i nderuar z.Heretik , për ti dhënë një Përputhje mejtimit me shqetësimet edhe të shoqes Gjëmbi  smiley

Mallkuar kush fshin meditimet Madhështore Filossofike të Heretikut duke u përpjekur për ta  shndrruar atë në Hiç si një  rahmet pastë mejtimtari smiley

Sigurisht qe ka vlere historike, por a thua se mos do kishin rindertuar ndonje agora, ujesjelles (akuadukt), apo akademi a shtypshkronje. Nje sulltan kaq luftarak dihej qe keshtjella e xhami do ndertonte por mire qe u ndal ne portat e Vjenes ne 1529 nga Te Madherishmit austriake, hungareze e te ndihmuar nga pak gjermane, se kushedi si do ish Europa e sotme, me siguri nje Ballkan i madh problematik e pa ekonomi. Ja nje citim nga ky rrethim dramatik i Vjenes qe u pasua nga te tjere, ku ky sulltan dergonte mesazhin formal ashtu sic bente ne fushata te tjera te sukseshme: “Let it be known that if you become Muslims, nothing will happen to you. But if you offer resistance, then by Allah the most sublime, your city will be reduced to ashes, and young and old slaughtered.” 

E filluan fuqishem me punime guri e keshtjella, nderkohe qe kur u mor pavaresia ne 1912, rruget e vendit ishin ende prej dheu, ndersa zejtaret tipike ishin dyfekxhinjte, teneqexhinjte, opingaret, samarxhinjte, duhanxhijte, kafexhinjte, hallvaxhinjte, qerrexhinjte etj.

 

apropos sula:

kjo sevdaja e insonit

ene gjarpnin e pervlo

Mahmudija e sulejmonit

me gazerp sokakut shko

Cfare budallalleqesh flet o gjemb?

Ok nuk e ka emrin Abdyl por Abdi dhe nuk ishte Abdiu por ishte Murati,apo i vellai tjeter, qe tha ne 26 Nentor ne Tirane:
Me hidherim po ndahemi prej vellaut te madh...

Ky ishte thelbi i komentit tim,apo shpegimi perse ne e fituam pavaresine me kaq vonese?

E fituam me vonese se Celo Picaret,Zenel Gjolekajt dhe 500 krere shqiptare qe u vrane ne Manastir u zevendesuan me tipat qe qanin se po ndaheshin me vellaun ne 1912.

Quaji keta tipa Murat,Abdi apo cfare te duash,meqe e paske zene te korrigjosh nje ceshtje komplet anesore.
Dhe per te qene korrekt se e di qe do te hidhesh te besh korrigjime,Zeneli me Celon nuk u vrane ne Manastir se e kuptuan dhe nuk shkuan fare,por u vrane 500 krere  te tjere qe ishin gati te rebeloheshin.

Pija lengun Pavaresise qe u shpall me lot ne sy nga kolonet e ardhur ne Shqiperine e Mesme.

Late nam duke devijuar debatet se nuk ju vjen mire.

Provoje dhe nje here. E treta e verteta: Refik Toptani. Ashtu eshte, c'rendesi kane detajet?

Po ja Refiku,ketu ishte problemi se ishte Abdiu apo Refiku?

Hajde gallate hajde.

Ndonje gje per pjesen tjeter te komentit ke apo vari lesht, kur sna intereson,devijo debatin duke u kapur pas vogelsirave.

...Murati  jo Abdiu ..! 

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).