Prokurori i Breshias, Luigi Maria Dell’Osso, thotë se në Shqipëri ka baza trajnimi dhe rekrutimi për ISIS.

Ai thotë se në këtë përfundim është arritur pas hetimeve të zhvilluara nga vendi ynë fqinj, për rrezikun nga terroristët islamikë.

“Në Shqipëri janë identifikuar qendra trajnimi dhe propagande dhe qindra militantë, disa prej të cilëve sipas hetimeve, janë në kontakt të vazhdueshëm me persona që lëvizin në Itali dhe veçanërisht në Breshia”, thotë ai për Corriere della Sera.

Sipas tij, ky përfundim është arritur pas hetimeve në bashkëpunim me autoritetet shqiptare dhe pas gjetjes së një dokumenti në gjuhën italiane, që mendohet se është i ISIS.

Itali është një nga vendet më të rrezikuara nga terroristët islamikë, pasi ISIS ka kërcënuar se ka si synim të arrijë në Romë.

Për këtë arsye, autoritetet italiane janë në alarm dhe kanë nisur hetime të shumta.

 

Corriere della Sera: "Così l’Isis recluta militanti in Italia ed Albania"

15 Komente

Une per vehte e besoj kete qe thote prokurori Italian. Ka vite qe ne Shqiperi trajnoheshin dhe sterviteshin mercenare potenciale per ISIS-in. 

Vatrat e terrorizmit Islamik i ngriti Sali Berisha .

Per kete ka fakte te panumerta ne emer te"ringjalljes se besimit fetar " me motivin "se diktatura zotrie " .Por edhe ne emer te Atdhetarit te Modh mer jahu qe shpeton Kosovaret nga ortodoksia serbo -sllave.

  E mbushi vendin me projekte Xhamish e ngulime te tyre ne cdo qoshe fshati ,me miel e makrona arabie , pasi ka qene i mire pergatitur per pasojat qe do te sillte Varferia dhe Mjerimi i njerezve pas dyndjes se Barbareve qe pasuan si Klan Politik .Asnje Ujesjelles apo shkolle .Vetem faMbrika..qumshti ( kimikatesh )

Vet fakti qe kur u trash situata edhe USA nuk pati besim dhe dergoi 'keshilltar " nje specialist te kualifikuar Politik-Strategjik prane tij .Ridg ne se te kujtohet ! Si duket kjo ka ndikuar shume ne largimin e tij nga skena Politike por nuk eshte MJAFT .Gjarperit i duhet prere koka dhe sidomos ketyre palo islamikeve radikale qe e shesin per Kulture , per karierizem dhe i japin jatak e mbeshtetje .Ke dhe ketu ke PPU .

Ato sallat e fitnesit ne Shqiperi, qe jane si vende te mbyllura per shkak te arkitektures, qirase se ulet, pozicionit te sallave, improvizimeve qe bejne etj, atij mavrise i jane dukur si qendra stervitje per ISIS smiley

Gjithe bota lexon kete kur vjen puna per Shqiperine, ndersa gjithe Shqiperia lexon tom doshin

Itali është një nga vendet më të rrezikuara nga terroristët islamikë, pasi ISIS ka kërcënuar se ka si synim të arrijë në Romë.

po ti o derman je prokurori i Breshias, jo i Romes... pse te ha meraku ty..?!.smiley

ai per breshian ka fol, o Belul. kjo e romes eshte artikllit. 

 

ah, ok.   po bera shaka.smiley

meqe ra llafi,  kam qene njeher ne Breshia, vizite 1 ditore.. kane nje koder te lezetcme ne qytet ku gjendet gjithashtu nje keshtjelle mesjetare e mbajtur mire.. 

si  dhe me eshte fiksuar ne fundvitet 80 te, ekipi i futbollit te  Breshias  por edhe Piza.. ishte shume e veshtire ti kapje ne lloto  (skedina) keto te dyja.. ekipe te vogla,  fitonin surprize  jashte fushes  bindshem,  dhe javen tjeter ne fushen e vet, humbisnin gjithashtu bindshem.smiley

smiley

sec kane qene dhe ca sampdoria, kaliari, lece.... bababa s'u zihej bese kurre.

edhe lanerosi vicenza e lacio. beterr!

O taljono! Po ju po ju hyjne Isistat nga 500 e 500 me anije, po u qakeni per 5 terrorista te qelbet qe mund t'iu vijne prej Shqipnie.

5 terrorista t'qelbet sot, 5 terrorista t'qelbet neser, s'jon mo te qelbet ata, iu del era smiley

E kuptoj Emo. Ndaj dhe ne po perpiqemi ti bindim e ti kthejme ne rruge te mbare ca isista te vegjel qe kemi mes tone ketu ne PPU. Po ashtu po punojne edhe organet kompetente ne Shqiperi. Po do pak kohe kjo o byrazer. Puna me njeriun eshte puna me e veshtire, ka thene nje studiues anglez.

smiley

ama edhe njeriu eshte kapitali me i cmuar.

Asnji baze stervitore per ne ISIS nuk ka ne Shqiperi.Por pepinot, sallahane te Evropes e kane kollaj te " lajne gojen " me shqiptaret, per te terhequr vemendjen e evropianeve .

Si flet keshtu paraqende .." Ne Shqiperi ndodhen baza stervitore per te pergatit e dergu mercenare ne ISIS..! Ku piketisht ? 

Asgjekundi sepse sepaku pepinot jane kudo ne Shqiperi.Din edhe furriket e pulave sepse kete vend ka cerek shekulli qe e shkr...pepinot e cdo gjytyrim ardhur prej tutje nga perendon dielli,  e qeverisin balile...! 

I gjithe Perendimi ...nuk mund dot  gjoja nje ushtri 30.000 -she te cmendurish ! 

I hoqi petet " Lakrorit " kryekrimineli  i shteti tertorist , B. Netanjahu, me fjalimin qe mbajti dje ne Kongresin  ametikan! 

Para tre vitesh ne pyjet e Stebleves I kam pare vete tek sterviteshin Grave.

Po keta tanet gjersa i dikan pse s'i mbyllin keto qendra e arrin puna dalin neper gazeta. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).