Atehere per te gjithe juve qe nuk jeni ne brendesi te teme.. Grand Theft Auto eshte nje serial videolojrash i realizuar nga kompania e famshme "Rock Star Games". Atehere qellimi i pyetjes eshte sepse pikerisht ne nje nga lojrat dhe mbase me e famshmja e kesaj serie qe quhet "San Andreas" dhe daton ne vitin 2004, une mendoj qe organi kryesor i shtetit shqiptar ka mjaft te perbashketa.. Ne kete loje zhvillohet nje lufte e madhe mes bandash te cilat jane ne lufte direkte dhe indirekte me njeria-tjetren, per te kontrolluar territoret me qellim zhvillimin e aktivitetit te tyre. Keto banda nuk kane ideologji te ndryshme, por lufta e vetme behet per pushtet dhe per kontrollin e "tregun" ose e then me mire zonave me njerez te cilet mund te rekrutohen ose te perdorin sherbimet qe keto banda ofrojne ne kembim te parave.. I vetmi faktor dallues mes bandave eshte NGJYRA e bandes, pasi banda te ndryshme perdorin ngjyra te ndryshme per te bere dallimin mes bandave te tjera.. nuk ka ideologji sic e thash me siper por vetem nje qellim qe eshte i njejte per te gjitha bandat..

Mora shkas nga zhvillimet e fundit ne brendesi te organit kryesor per te bere kete pyetje...

Juve si mendoni ?

7 Komente

Krahasimi eshte pa lidhje, mjaftonte te thoshe "lufte mes bandash", dhe ke shembuj qe nga roma e lashte e deri tani, sepse politika gjithnje ashtu ka qene. Ka qe e bejne me takt e s'duket lufta para syve, ka qe ende s'e kane arritur ate faze zhvillimi politik. Eshte ceshtje fazasah. Sa me shpesh te nderrohen kreret, aq me shpejt kapercehen fazat.

Po nejse, si gta eshte. Taulant Balla eshte kreu i Ballave, ishalla s'e kapin duke bere grafiti ne Grove street. Meta eshte Big Smoke,  se luan me te dy palet dhe ka qene barkderr, Berisha eshte Officer Tenpenny. lol Jozefina eshte e dashura e pare e CJ, Denise, qe i ngrifej po te bente drive by shootings, e keshtu me radhe.

te kto temat me lojra, une vej bast per shkaben. I ka te fitume qe pa u hap debati

Meso nje here cfare jane lojerat elektronike ne ditet e sotme, qe me shume se lojera jane filma interaktive. Meso se si mosha mesatare qe i perdor sot eshte 32 vjec dhe se 80% e lojerave jane te ndaluar nen moshen 18 vjec, se si kane me shume fitime se filmat,  buxhete me te medha se filmat, etj, etj, Zhvillohu, xhaje. Perditesohu. Mos shif arabet, iranianet, somalezet e ku di une kush tjeter ta ze fytin andej ty

une ty te shof si ato japonezet qe kane per dashnore karaktere virtuale ose robote.
Zaten pranej dhe femrat mezi presin 8 marsin per t'u hargalis me hallatet e meshkujve ne lokal. Se jashte ktyre lokaleve kane ngel meshkuj si ty shkabe.

paralelizmi autorit duket i gjetur. Une kam pothuajse 25 vjet qe s'jam kthyer ne Tirane dhe smund te flase me kopetence, por te aludosh qe jemi konvertu ne nje shtet me sistem demokratik eshte naive. E verteta eshte se ne 91-n ne u kthym nga nje cleptocracy komuniste mafiose ne nje cleptocracy capitaliste mafiose por asgje me teper se kaq. Pra si brezi mbas 1945 dhe ai i 90-s shkoi per dhjam qeni dhe vazhdon te shkoj. Fakti qe Ne edhe pas cerek shekulli emigrim vazhdojme te mbetemi jasht dyerve te vendit tone eshte prove e asaj cka permenda me siper. Duke i kerku falje gjithe gjinise femerore te  forumit: nonat, grate, motrat e car ju ma pragu deres gjithe juve qe i perkisni klases se ndyre politike te ketij vendi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).