Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 87

301 Komente

C'keni kurdisur ne LaGuardia ?

Do kene qene nga Florida ata qe merren me pastrimin e pistes, kurdisje nje. 

Piloti eshte nga Florida, kurdisje dy. smiley.

Ai gardhi prej teli osht prodhu ne Florida se nryshe do kishit perfundu ne big drink ...

Duhet te jete pasardhes i Bajram Currit ky, se i ngja shume nga qeleshja ...

Cin do ket pas ne menie ky kadosh Driteroi kur ka qendisur kete ?

Në vendin tim, në vendin tënd
E shpojnë lakrën, i hedhin mënd.

Në vendin tim dhe në vendin tënd 
Ty të kruhet, tjetrit i dhëmb.

Në vendin tim dhe në vendin tënd 
Hënën si petull e pjekin në shkëmb.

Në vendin tim dhe në vendin tënd 
Një i çmendur, një vend e çmënd.

Kim Kardashian goes blonde!!!

Le te bohet po desh edhe avukate ... vetem ato fenerat e zisit mos t'i zvogloje se na dhjeu ...

Fugly whale

dritan prifti thote qe ka investu per trurin.

lga is a fucking lucky tiny obsolete airport! 

per t'interresumit, e morme pa leje: alidemi lindor smiley

smiley

disa here kam blere mishi gici te fresket ne Alidem. Cilesia e mishit dhe sherbimi me bene te mendoj se isha ne Marche Ave du President Wilson ne Paris. 

s'je i vetmi, Ron. s'je i vetmi.

Si i tha rama tani fevziut ne opinion. Reklama ske fare?
Ti fuse nje vize se po e humbet perqendrimin. smiley

harrison ford shpeton nga nje aksident me aeroplanin e vet, fale aftesive te mira dhe pervojes si pilot qe fillon qysh nga vitet '60.

Në Çepan të Skraparit, aty ku historia e njerëzve jetohet mes maleve 

Nëse nis udhëtimin në rrugën automobilistike Çorovodë – Çepan, duhet patjetër të kesh me vete një bllok shënimesh, sepse i gjithë informacioni kulturor, gjeografik dhe historik që do të marrësh nuk mund të shënohet në kujtesën tënde. Në një distancë prej gati 13 kilometër të ndjekin kanionet e mrekullueshme, të cilat vizitohen nga një numër i madh turistësh vendas e të huajë. Kanione të tilla mund t’i ndeshësh vetëm në Koloradon e largët të Amerikës. Ndërsa në fshatrat e Komunës Çepan gjenden dhjetëra monumente

historike dhe natyrore. Kështu në Prishtë dhe në Qeshibes gjenden rrënojat e dukshme të kalave ilire që datojnë që nga shekulli IV dhe II para Krishtit. Në një shkëmb të Zabërzanit ndodhen elementët e një kishë Ortodokse, në fshatin Kokos, gjendet mekami i kakosit i rindërtuar nga familja Meta. Në Prishtë është një teqe dhe në afërsi të Blëzënckës sheh gjurmët e Abaz Aliut, e ndërsa në buzë të rrugës kryesore të del Vrima e Nuses dhe bëhesh i njohur me një legjendë të veçantë. Janë të panumërta historitë e kësaj zone. Janë të panumërta shtëpitë dy katëshe të ndërtuara me gurë, me tavan të zbukuruar, me porta me qemer dhe me puse me ujë të pijshëm. Krahina e Çepanit në shumë pika i ngjanë lagjes “Mangalem” të Beratit. Në Çepan të duket sikur mali puthet me retë. Mund ta marrësh me shumë dëshirë të përpjetën e zonës së Çepanit qoftë edhe vetëm për t’u njohur me këto mbresa që në pamundësi për të shkuar deri atje mund t’i marrësh edhe nga librat. Por sado të kesh mësuar në libra e të kesh marr informacion në biseda të ndryshme asnjëherë nuk mund të kesh mbresat e tua e të mbushesh me emocione sesa kur i shkel vetë me këmbë këto vise. Kryetari i Komunës Çepan, Besnik Osmëni ndihet krenarë për arritjet dhe historinë e 13 fshatrave të komunës Çepan me një popullsi prej 2 mijë banorësh. “Kjo zonë ka një histori të veçantë, por dhe një histori të mikpritjes, të punës, sepse edhe në këto male ka jetë dhe banorë me zemër shumë bujare”, ­thotë ai. Kryetari i kësaj komune shqetësohet shumë edhe për mungesën e tregut të shitjes të prodhimeve që janë nga më cilësoret në vend. “Po të gjendet një treg i qëndrueshëm i rrushit dhe i nënprodukteve të tij, mirëqenia e këtyre fshatrave do të rritje jashtëzakonisht shumë. 

(vijon)

Isha para dy javesh , ndenja tre dite tek Sandri ( kshu ja thonin emrin pronarit te Hotelit ) me ca miq te mi Gjermane , nuk u besonin syve , prralle , prenotuan direkt per dy jave ne Qershor.

shyqyr qe m'besove per nje gje!

kur te vijne, thuaju te mos lene pa vizituar mekamin e ndertuar nga familja Meta.

Kjo zonë merret me kultivimin e vreshtarisë, të frutikulturës, të bagëtive dhe të nën produkteve të qumështit. Por prodhimi mbetet stogje për arsye se nuk ka treg. Hapësira e gjerë që të shfaqet kur udhëton në malet e Çepanit bënë që banorët të ndihen të veçantë dhe kanë një krenari të madhe dhe e gjitha kjo të bën të mendosh se në këto male ka jetë dhe ajo është shumë e bukur. 

 I ka te gjitha Emo.... me shpjego c'fare ka "Aspen" me shume:

heretik, nuk lexoj Tomorr une tek fotua jote.smiley

Eshte shkrujt ne gjuhe transmentale, dmth çdonjeri lexon çer ka qef, si t'ja kete qefi. Jemi apo nuk jemi ne demokraci, te rrime shtrember, e te flasim drejt!

 

KM'ja ne opinion,

la koqene e namit duke u marre deri edhe me nr e provimeve qe kishin marre studentet. Pale kur e tallte edhe fevzo per llogarite e cmimit te energjise.

duhet te kete dicka qe nuk shkon me ne si shoqeri kur me e mira qe mund te nxjerrim eshte ky produkt

2 ore e 40 minuta?

po kjo eshte cmenduri, mer mik!

po ai qe rri 2 ore e 40 minuta pa bo gabime, ai duhet shpall shenjtor!!!

cedimi fillon qi andej nga minuta e 50.

pastaj me te hedh edhe fevzo tuc, hidhu nga ura

po pse duhet "ta hedhi tuc", fevzo?

ps. edhe ti me ket shprehje smiley

fevzo ate detyre ka,.

ne fakt rama duket teper nervoz, agresiv, vete

ne nje moment u jep urdher edhe kameramaneve te klanitsmiley

po jo mo, jo, si paska ate detyre? smiley

 

26 minuta pash. Rama qeka rob i durushem, sinqerisht. nuk e dija. well, nuk eshte alidems!

edhe? me kete po ben argument?  smiley

 

sigurisht, fevzo e mund keq ketu, 

po kryesorja nuk eshte kjo, por gjestikulacioni dhe sjellja e rames; nuk eshte hic mire.

Ps. ne fund fare ama, rama dhe fevzo jane mjaft te ngjashem me njeri tjetrin, kjo pershfaqet gjate gjithe intervistes, megjithse rama kembengul ti drejtohet me ne dhe ju.

se jam ne dalje e siper. as sjellje, as gjestikulacion lemeri nuk kishte. sa per mundje e fitore llafazanesh, nuk jam i interesuar.

me intereson fakti qe nje KM po shkon ne prokurori. e nokni kte naj cik?

fevzua le te merrte salen mbasi palosi ata kater ne emision edhe t'ia priste fjalen nga 10 here ne minute, kur t'i thoshte shpellari ku te qihet motra.

nejse, se secili menien e vet do ket. ajt shnet.

tani ka ngel me qit edhe ate foton duke ngrene makarona smiley

Esenca e Emisionit te fevzi Uturakut..

f .Uturaku - Po po .Po ka një përpjekje për të vrarë dy deputetë , ka thanë Palo..ja !

 Rama - Digjo Uturak / kur të dhjes e ke hak . Për ne NUK Ekzsiton si çështje . Është sajesë ..

f Uturaku - Po po . Po ka një përpjekje , ka thënë sali Qenefi , për të vrarë dy Deputetë .

Rama - Po ti kupton që nuk ekzsiton si çështje ..

f.Uturaku -  Po po . Po ka thënë edhe Doshi edhe Basha që ka një përpjekje për të vrarë dy Deputetë .smiley

Dhe ankohen këta të PD-hit kur i Rrahin si Strazimiri ....

Dhe sinqerisht emigrant du me të pyt ku e sheh Gabimin këtu ose më shqeto si do reagoje vet kur përpara ke një Uturak .

 

ajo qe un nuk kuptoj eshte c'pune ka Rama te shkoje ne rrethina inferiore si te opinioni. tosen e kuptoj, se i duhet naj honorar me pre bileten a me ble naj pice me pepperoni.

Ky eshte produkti me i mire , ky po ja vlen.

ky eshte si eshte, por e njifnin te gjithe, por ky aktuali tjeter eshte e tjeter hiqet.

Megjithate, paradoksalisht ka pasur me teper mobilitet social gjate kohes se ketijsmiley

Ne kete foto Al bano theu rekordin e 3 te e te pluskuarit ne uje.. Nje nga rekordet e shumta te tije ku nje nga me te spikaturit eshte edhe ai i murit te kines

e kena anatemu sa jena lodh, por faktet tregojne se jemi lodh kot. Pasardhesi i tij nuk eshte aspak me serioz, vetem pak me tangelliks e arrogant.

e kena anatemu sa jena lodh

Nuk besoj ta kesh anatemuar ndonjehere

une eresmiley, hapi ihere defteret politike  te peshkut para 23 qeshrorit

Ta ngopi AlBanalo. Te paska kap mat. Denohesh me pushkatim. smiley

Keta Jane "medemek" islamiket liberale ne Britani....imagjinoni....Drejtori i Grupit Islamik te te Drejtave te Njeriut CAGE (ironia dhe ne togezfjaleshin e emrit te shoqates) refuzon te denoje vrasjet barbare me gure te grave ne vendet sipas ligjeve shariah...Ptuh fare e keqe!

aty ku vritet luani

Dmth ..ne lule te ballit ! 

shkruante njeri per Kimin e Korese: vetem nje Kim e ka gjoksin me te madh se ty smiley

Nga i madhi FMImages: GOSTIVAR, 1911: Pamje e Gostivarit ne dite tregu

Ja ca njerez qe e marrin artin dhe historine seriozisht.

QR cfare video s'di ca te them.

Art changed the... 

Ja nje artikull per NeoCon e USA. Jane ato qe kemi thene me pare per neocon-et dhe implikimi i tyre ne ukraine

http://www.zerohedge.com/news/2015-03-07...

Neocon me duket shume se jane pjese e kompleksit industrialo-ushtarak.

Ulkater, kjo ishte e priteshme.... Nuland furrxheshka pas "fuck the EU" kishte hedh dhe ca te shara personale kundrejt Merkel pas vizites ne Moske. Duket se eshte mbushur kupa, shenjat jane aty se sot Juncker propozoi krijimin e Ushtrise panevropjane. Duket se Berlini dhe Brulkseli jane irrituar me retoriken luftenxitese te warhawks dhe gjeneraleve te NATOS dhe po kerkojne te shkeputen... A po jetojme fundin e NATOs? koha do ta tregoje kete

Me ne fund BE heq tarifat telefonike celulare per bisedad brenda kontinentit, brenda 2 viteve pritet te hiqen dhe tarifat ne roaming dhe internet

smiley

Gezuar 7 Marsin!!

Sot dita e mesuesve, burrave dhe grave qe pas prinderve, jane te misheruar apo jetojne me shume se kushdo tjeter ne me te miren tone dhe femijeve tane, dijet, nderimin, respektin, atdhedashurine, sjelljen dhe pergjegjesine qytetare.

Sot arsimi shqiptar perjeton kohen e Lizave, qe shnderruan rrjetin arsimor ne rrjet shteteror prostitucioni, kohen e simbleve te nxira te PS si Mimoza Kuqi qe merrte 6000 euro per vend pune dhe mbrohet edhe sot nga Rama. Por une kam besim se kjo kohe e lig per misionaret tane te edukimit dhe dijes, se shpejti do marre fund. Ndaj dhe nga zemra u uroj sot mesuset dhe mesuesit e vendit Gezuar kete dite, se bashku me familjaret dhe nexeneset e nxenesit tuaj! sb

smiley

smiley

Filmi "Hiena" i regjisorit Gerard Johnson ka dale ne kinema ne gjithe Angline se fundmi. Eshte nje film qe fokusohet tek lidhjet korruptive midis policise, trafikanteve te droges, dhe me se fundmi te trafikanteve te femrave ne Londer. Ne film marrin pjese disa aktore shqiptare, per shkak dhe te historise se filmit. 

London's Bad Lieutenant, nearly

Into a miasma of despair and evil

Chappie, Hyena - Video Review

----------

Une vete pashe nje shfaqje te heret te tij, per ekipin filmues dhe aktoret. Eshte nje film shume interesant, dhe pa dashur te tregoj shume mbi te, si pjese te skenarit ka marredheniet me trafikantet shqiptare (por per te cilet filmi nuk kerkon te krijoje nje stereotip). Kuptohet qe ata qe nuk duan te shikojne nuanca, po duan qe ne film te dali ndonje karakter shqiptar madheshtor, do te ankohen per sterotipizmin, por mua nuk me duket aspak ashtu filmi.

Dihet qe ishte per konsum politik zgjedhor vizita. Levizja kamikaze e fundit e Bibit..Leri pastaj te tjerat qe Bibi thuhet qe privatish i therret Obames ne kushi (term ne hibru per nigger)

nje pyetje nese ndokush e di pergjigjen :

Sa denohesh ne shqiperi sipas kodit penal per shpifje ? Sepse me ç'kuptoj, Ristani e ka te humbur gjyqin (ndaj dhe ka kerkuar terheqjen e Rames nga padia, duke u justifikuar se deklarata e tij eshte qendrim politik i PD* dhe jo personal, pra jo se ka prova personale)

 

*kjo puna e "qendrimit politik" (deklarates politike) nga PD, ne keto 25 vite pluralizem, eshte teme me vete, sepse eshte vertet nje fenomen autentik i saj, dhe me sakt i vete Berishes (nuk me duket karakteristikë e politikës se PS, qofte ne vitet e qeverisjes se saj, qofte ne ato ne opozite; por dhe ne vendin ku jetoj, nuk kam konstatuar nje eksperience te tille)

Faleminderit Partia Republikane! 

si faleminderit, nderkohe qe s'ka per te pas akord ? smiley

Në rast se ju keni iluzion se Berisha nuk është në PD nuk është faji im. Më shumë se kurrë është Berisha në atë Parti. Bile sot i ka duart e lira që të bëjë gjithçka dhe t’ja faturojë kryetarit formal. Unë nuk mendoj se PD ka dalë nga binarët e një politike, e cila nuk është më politikë. Është një politikë agresive, një politikë që ecën në interes të një individi dhe familjes së tij. Është absolutisht ai më shumë se kurrë, që e ka çuar këtë parti politike në një rrugë tepër të gabuar. E ka çuar në braktisjen e atij misioni demokratik që shqiptarët i besuan gjatë rrëzimit të sistemit. Kush më shumë se ai ka 24 vjet në politikë dhe vazhdon të jetë e njëjta fizionomi politike për fat.

--Bamir Topi  i  # Rilindur.. Dhe mirakell of #Rilindje.

 Zaur Dadayev, suspected of involvement in murder of Boris Nemtsov has peaded guilty, TASS reports from the court.

Shoku Enver hyn ne mbledhje te Birose Politike dhe sa ulet ne karrige shikon se dosja me fjalen e hapjes mungonte. Sulo, i therret Gradecit , - me kane vjedhur shkresat keta muter.Merri e futi ne biruca te vecanta dhe e di vete ti, deri sa te dali kush i ka marre. Dhe Sulua arreston te gjithe pjesmarrsit, antare dhe kandidate biroje. Enveri iken ne shtepi i terbuar. Por atje gjen ne kasaforte dosjen qe i mungonte.Kishte harruar ta merrte me vete. Dhe telefonon Sulon : Sulo, liroji ata muter se i gjeta shkresat ne shtepi - i thote me gjysem zeri. 

-Shoku Enver, po keta e kane pranuar te gjithe qe i vodhen ... 

...- S'ka problem. Thuaji qe te gjithe e kaluan me sukses testin e besnikerise ndaj Partise - i thote Enveri dhe mbyll telefonin

Zbruini ne dru derisa te tregojne ku e cun dosjen.

ishte i cek, i gjermon dhe nji shqiptar...

... a si s'po vje ai tuneli tjeter qe t'ia fus edhe i shpulle ketij qelbsines ...

" New York City potholes have their own gift shops inside " - Dave Letterman.

" Driving to work today, I saw a pothole so big, the taxi driver told me Simon & Garfunkel are having a reunion concert there tonight " -Dave.

Na I shkaterroi kripa me boren maqinat. Ngela tuj ra neper gropa. Po kane fillu me I mbush ama, brenda javes. Se Kur kalova prape he se mos bie ne grope, skish me grope aty , po diku tjater. E rashe prape te gropa e re ca me tutje lol

This people are sick, man. 

This people are sick, man. 

*These

Mustafa vlerëson Berishën për mbështetjen ndaj Kosovës

 

nejse, i dicka es ist so gut wie sicher: stonsat do na nerojn me nji tur koncertesh ne ameriken e veriut ne 14 qytete simjet. ja Roni me Bobin (RiP) ne nji berdaf te can't you hear me knocking, si dhe Keef Fucking Richards, qe pa diskutim e ngatarro noten diku, cka ia shto si gjithmon vleren numrit, si boja e hongme ne nji mobilje vintage, mind you

ore ca behet keshtu, sapo kaloi 8 Marsi... o burra  tu biem grave..?!  

po jane vrare nja 4-5 gra vetem keto ditet e fundit ne Albanie... edhe ISIS-is do te kishte zili, se nuk punon me ritme te tilla dhune..

Eh c'ironie dhe hipokrizie...Me rastisi para ca kohesh te njifem me nje simpatriot ketej...Ne facebook ky robi ben si atdhetar i flakte me shkaba,flamuj dhe himne te Shqiperise se bashkuar..Ketej marr vesh qe i thote robve "jam italion" smiley 

Iran offers to mediate talks between Republicans and Obama.

 

TEHRAN—Stating that “their continuing hostilities are a threat to world peace,” Iran has offered to mediate talks between congressional Republicans and President Obama.

Iran’s Supreme Leader, Ali Khamenei, made the offer one day after Iran received what he called a “worrisome letter” from Republican leaders, which suggested to him that “the relationship between Republicans and Obama has deteriorated dangerously.”

“Tensions between these two historic enemies have been high in recent years, but we believe they are now at a boiling point,” Khamenei said. “As a result, Iran feels it must offer itself as a peacemaker.”

He said that his nation was the “logical choice” to jumpstart negotiations between Obama and the Republicans because “it has become clear that both sides currently talk more to Iran than to each other.”

He invited Obama and the Republicans to meet in Tehran to hash out their differences and called on world powers to force the two bitter foes to the bargaining table, adding, “It is time to stop the madness.”

Hours after Iran made its offer, President Obama said that he was willing to meet with his congressional adversaries under the auspices of Tehran, but questioned whether “any deal reached with Republicans is worth the paper it’s written on.”

For their part, the Republicans said they would only agree to talks if there were no preconditions, such as recognizing President Obama’s existence.

- Borowitz.

 

mejkin' bets on Kontaki derbi dej...

Keto Republikanet jane shendrru si bandat e zan Caushit njere e nje kohe

fox news, stacioni me i pelqym nga masat e gjera amerikane. megjith shpifjet e pafund kunder, si zgalem i zgaflloi gjithe ca qen peranash, ato csnbc-ra e ato cnn-ra... bir i nenes, bill more, lufton per nje bote te re...

Nuk duhen pare gjerat bardhe e zi se FOX vertet eshte stacjon VK kur vjen puna ne lajme dhe informim (simotra e diku midis 55ces se Fahriut dhe Klanit) por i ka fitu piket komplet kur flitet per entertainment prej X-Files,Simpsons,Family Guy, American Dad,etj

you po harroni zonjen Megyn  smiley

pse? pse? pse?

Ah po harrova dhe legjenden smiley  Minuta 2:18 zgjedhja gjithmone eshte B smiley

rrofsh!!

peg: al, have you missed me?

al: with every bullet until now.

5:05

Plazhistja: Y're in my sun, I',m trying to get an all over tan

Al: You're asking a lot of the sun smiley

Po degjoja sot ne radio, FB na paska heq - feeling fat emoji, na qenkan ofendu fat people. 

Greqia kercenon Gjermanine me sekuestrime te pronave gjermane ne Greqi pasi Berlini refuzon te paguaje demet e pasluftes(te pretenduara nga Greqia)

futja kot thuj Greqise 

ja per cfare flet 50 hijet';

Pesëdhjetë Hijet ka një përgjigje për këtë: Bashkohu me ta. Filmi është një denoncim pa frymëzim i kësaj faze të vonë në kapitalizmit, ku kushtet barbare pranohen dhe ti mëson të vuash kamzhikun e të pasurve – dhe pretendon se të pëlqen.

Po, ne e njohim Kristianin – edhe pse Anastasia nuk e kupton. Ne e kuptojmë tani që në këtë parabolë të paqëllimtë të ekonomisë së globalizuar, ti ia dorëzon jetën tënde dikujt me para, dhe ai të shkërdhen – ndoshta me xhentilesë fillimisht. Por më vonë, ai sigurohe që të të zhdëpë me kamxhik të shumëfishtë.

C'eshte nje telenovele indiane e perhapur si virus ne Shqiperi?? E shohin te gjithe...smiley ka nje muzike qe te sfazon faree

Fundi i NATO?

BE ka filluar planet per nje Ushtri panevropjane,kjo shihet si nje levizje e boshtit Gjermani-France per nje shkeputje totale nga orbita pro luftarake e SHBA. Drejtori i NATOs duket se ka shprehur haptazi shqetesimin per nje projekt te tille. Merkel thuhet brenda burimeve Gjermane se ishte shprehur se u mbush kupa pas deklaratave te fundit te Nuland( e cila akuzonte Gjermanine ne lidhje me Ukrainen). Gjermania dhe Franca jane shprehur kategorikisht kunder armatimit te Ukraines dhe acarimit te situates. Blloku i vendeve "rebele kunder linjes amerikane" me Rusine sa vjen dhe po shtohet. Spanja shprehet haptazi kunder sankjoneve te BEse (te cilat priten te hiqen ne qershor) 

Si ide-projekt, ka vite qe eshte hedhur ne tregun politik kjo gje Arto. 

o daku, ti e lexon artikullin apo vec titullin? e shef ti qe gjithe shqetsimi eshte i drejtu nga Rusia dhe perpjekja eshte qe ajo ta marre seriozisht evropen?

Kembanat bien per ata qe kane veshe....Ato jane filmat dhe furcat o daku (u gjet sebepi i Rusit) se nuk mund te dalin haptazi qe duam ta nxjerrim NATOn ne pensjon. Qe BE po kerkon ushtri te re te veten kjo perkthehet si fund i NATOs dhe shkeputje nga politika dhe influenca amerikane. Gjermania e ka shprehur haptazi irritimin me neoconet dhe luftenxitesit ne Pentagon...Hidhi nje sy ketij artikullit te Spiegel para ca diteve, pas deklarates kontroverse te Breedlove dhe do ta kuptosh krejt synimin e Berlinit. Kape icik ate shprehjen "dangerous propaganda..Kjo eshte e paprecedente dhe nuk tretet kollaj...., Gjermani po akuzon direkt Gjeneralin nr1 te ushtrise Amerikane per propagande te rrezikshme

The German government is alarmed. Are the Americans trying to thwart European efforts at mediation led by Chancellor Angela Merkel? Sources in the Chancellery have referred to Breedlove's comments as "dangerous propaganda." Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier even found it necessary recently to bring up Breedlove's comments with NATO General Secretary Jens Stoltenberg.

Ky lajmi i ushtrise panevropjane doli menjehere mbas deklarates se Breedlove jo rastesisht....Ky eshte si ai muahbeti i ciftit kur ndahet "Is not you is me"..

a-ha...Arto, kto arithmetikat qe ben me supozime e hamendje jane me serioze se ato te TAP-it smiley
Artoooo, pa USA, kto morin te gjithe fund. Sic ishin duke mor fund ne LIIB, ashtu dhe sot.

Lexoj nji liber me korrespondecen e Churchillit gjate luftes me gjeneralet e vet dhe sidomos me Roosveltin. O ca te puthme sumes qe i bo mer Artoooo!
As kapo nuk ja puth sumen aq shume saliut dhe as liqeni e xakja rames.

Dhe Roosvelt kopili qe i pergjigjej me poezi telegrafeve qe i niste ky per ndihme

Mire o mire une po konstatoj c'po ndodh dhe nuk jam "in denial" si ca si puna jote qe ndjekin besnikerish linjen e Partise gjer ne vdekje smiley .Qe ka pesuar nje krisje fatale mardheniet BE&SHBA kete e di dhe bufi packa se ti zhyt koken ne rere sic je mesuar. Ukraina thjesht i pertheksoi keto diferenca qe kishin kohe, para pergjimit te telefonave te Merkel nga NSA. Lere Curcillin se Britania sot eshte zbyth krejt dhe e kene lene ke tavoline e kalamojve kur bie fjala ne gjera te rendesishme (Samiti trepalesh i Moskes tregoi qarte kete). BE po kerkon te shkeputet nga luftenxitesit pertej Atlantikut dhe plani afatgjate eshte krijimi nje zone Ekonomike e perbashket Vladivostok-Lisbone (nje treg i cili konsiderohet triljona euro) Kete ide e ka hedh dhe Merkel para ca kohesh ne kulmin e krizes se Ukraines, po ashtu edhe Putin.

Merkel eshte politkane e rafinuar dhe nuk mund ta beje menjehere kete kthesen qe ka kohe qe eshte nisur...Dihet qe ftesa do te refuzohej nderkohe qe ingranazhet jane vene ne pune. BE pritet te heqe sanksjonet ne Maj. Nuk ke kuptuar nje gje thelbesore qe Rusia eshte e nje rendesie prioritare per shume vende te BE(hiq menjane ketu Britanine dhe ca vende te parendesishme si ato Balltike) si nga ana ekonomike po ashtu dhe ajo gjeostrategjike. Ekonomia gjermane dhe ajo franceze kane shume interesa ne Rusi,

Po ai tregu i perbashket i gazit, se gjermoni eshte ne meshire te gasprom...kunder amerikes eshte?

p.s. ti besoj e di qe trupat ruse jane ato qe zbythen ukrainasit, jo ata rebelat me kallash

Sinqerisht Art, nga te buron gjithe kjo urejtje ndaj USA, edhe gjithe kjo dashuri per Putinin? Nuk arij ta kuptoj, si harxhon kaq shume kohe te sjellesh links dhe artikuj te na mbushesh mendjen.

Shembulli eshte shume i thjeshte, WW2 e ndau gjermanine ne dy pjese, nje nen hyqmin e USA dhe tjetra nen hyqmin e rusit. Rezultatin e dime te gjithe.

Nigjo, amerikanet jan i cik si koqe dhe evropianet nuk i kane shume qejf....sidomos mbas luftes se Irakut i kan marr inat...nderkohe qe republikanet jan rrotarizu komplet e nuk ka njeri respekt per ta

Ka disa dite qe qarkullon lajmi qe kishes ortodokse "Ngjallja e Krishtit" ne Tirane i eshte hequr rrethimi. C'po ndodh ne ate vend?! 

Me te vertete mendon se kaq budadhej jane njerzit qe iu sevire nji opinion te tille ?!

Nuk di çfare opinioni paskam servirur. Mund te me iluminosh?

Ca nenkupton me rrethim te kishes? Nejse, sot kalova andej e njesoj m'u duk, e s'di te kete qene ndonjehere e rrethuar me ndonje gje ajo kishe.

Rrethim e lexova ne gazeta qe besoj te perfshije murin rrethues, gardhin, etj. Dmth eshte mashtrim i kishes, i gazetave, edhe ministrise qe ka leshuar urdhrin per ta prishur?

S'ka pasur ndonjehere mur aty. Ka shkalle, e shumta kangjella te uleta. Vetem po pati nga mbrapa. Nejse, ketej s'e ka degjuar njeri si lajm. 

Qemolo, n'Florida kjo.

PS. sa e ke handicapin? smiley

Më 11 dhe 12 mars në Kumanovë u mbajt edicioni i 23-të me radhë i manifestimit tradicional kulturor-letrar “Takimet Poetike të Karadakut”. Manifestimi filloi me orën e madhe letrare, me pjesëmarrjen e 30 poetëve nga të gjitha trojet shqiptare.

Në hapje të manifestimit, kryetari i Klubit të Shkrimtarëve të Kumanovës “Jehona e Karadakut”, Sevdail Demiri, tha se 11 Marsi është një simbolikë e fuqishme për historinë e shqiptarëve të këtyre trojeve. “11 Marsi është datë që përkujton protestat studentore të vitit 1981 në Prishtinë, për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Por është datë e rëndësishme që lidhet edhe me historikun e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Likovë e Karadak në vitin 2001. Andaj, pikërisht në këtë datë, tradicionalisht mblidhen poetë e shkrimtarë nga të gjitha trojet shqiptare, për të përkujtuar të kaluarën e ndritshme, por edhe shumë të rëndësishme të brezave tanë, në luftën për liri e pavarësi kombëtare. Pikërisht duke e pasur parasysh këto dimensione, ky manifestim tejkalon kornizat e një takimi të thjeshtë letrar”, tha Demiri.

Pas orës letrare, juria në përbërje: Bejtush Memeti, Nexhat Rexha dhe Mumin Zeqiri, ndau çmimet “Fadil Bekteshi”. Si poezi më të suksesshme u vlerësuan: për vendin e parë poezia “11 Marsi ‘81” e autorit nga Gjilani Sabit Rrustemi, për vendin e dytë poezia “Pa adresë” e autores nga Tetova Zejnepe Alili-Rexhepi, ndërsa për vendin e tretë u ndanë dy çmime, edhe atë për poezinë “Drita e kujtesës” e autorit nga Kumanova Burhanedin Xhemaili, dhe për poezinë “Kartë pa adresë” e poetes nga Pogradeci Rozea Kreste. Fituesve iu ndanë mirënjohje dhe një vlerë e caktuar monetare.

Të gjitha poezitë e lexuara në këtë mbrëmje poetike, do të botohen në numrin e radhës të revistës “Doruntina”, organ i Klubit të Shkrimtarëve të Kumanovës “Jehona e Karadakut”.

/ KultPlus.com

 

 

We are Brothers Ayatollah Uzma Cruz  smiley

 Our intelligence agencies told us that your culture and your political system were radically different from ours. We now understand that we were misled. Your country is much like ours. Indeed, your Republican Congress is much like our revolutionary Islamic councils. We are brothers. 

 

We are in great admiration of Sen. Cruz. In our republic, he would be an Ayatollah Uzma. 

 

Council of Guardians
The Islamic Republic of Iran

RIP Terry Pratchett 

smiley

Dje m'ngordhi kanarina. smiley 

smiley  te vjen keq gjithsesi 

si t'ja bej une qe me vjen keq per 3 lepurushat qe s'jam ne gjendje as ti mbaj e as ti hedh jasht smiley

t rroni vet ! dy kanarina nuk mund te rrine bashke smiley kushedi sa do jete trishtu kanarini lol

1 kisha laj-thaj. Kishte 2 vjet e ca qe jetojne me mua. Ka pas raste qe jam acaru me puplat qe leshonte, por dje e me la nje shije te hidhur. Kur se ke me e kupton humbjen. smiley 

N'ato ujna jam dhe une. Kom qenin ( 12 vjet neperkembe) qi duhet me e çu kto dite ke veni o me i pre komen o me e put down po sme bojne komet smiley

coje mo Fiqo se gjynah smiley

nji nga lepurushat e mi ju ka hap nje si plage e vogel ne bark duhet me e cu urgjent ne vet , edhe me e vaksinu 

kte te bejne kalamajt , qaj laj o do marrim lepurusha o ska smiley

Comlek me lepurush...mmmmmka vajt mendja!!!

p.s. Fiqo, mos ja qit qenit se nuk ka faj qe PDs i kan ron brekt

Lat nam perzotin. Gjith kjo larmi komunistash i mbajn syte nga PD-ja per tja shkokoleps leshte qi kan bo. I kan vu perpara i kosh me çorape turlillojesh per ti bo dyshtoptha. Shyqyr qe ka qellu Sala i durushem thuj e nuk ja perto smiley

Qeni ashu mo, e ka mush moshen, rrap ska per tu bo as ai as ne smiley

Kshu pergjithsisht besoj se ka kalu nji jete te mire e interesante. I vetmi merak ndoshta eshte se kishte me shume friends ne FB se ne jeten reale smiley

bjeri sikur te ishte ilir meta smiley

sa mire bere qe nuk ike ne NY ath kur t'u luten shkabe

pse budalla eshte ai te vej ne NY te flej poshte urave?

Eshte i zgjuar muti. mos shiko qe flet traplleqe ketu, koken e ka plot ai ... se me ca, pune tjeter. po ama plot e ka.

meqë dhe unë si çdo njujorkez mesatar ushqehem me big mek, dje po haja drekë te ky restorant popullor dhe i pyeta gocat si e kishin hallin. this is a doshi-meta proxy war, më thanë. doshi-rama? i pyeta. yeah, doshi-basha, meta-rama, whichever hindu gods inhabit us at any given time, më thanë. hmm, u thashë. ohm, e mbyllën ato.

paske shpetu kot. Dmth t'ka shpetu shiva dhe vishnu se do kishe ik

Dhe pastaj Patatet i ndezet si qirinj apo insence sticks per ndonje nga zotet false?
 

Po jevgj hesapi, sa here t'kam thene. Lol

Interesantja nuk eshte nese jane zezake apo jo, por tek niveli i kafsherise. Tek nje video qe kam sjelle me poshte ke te bardhe e zezake sa te duash qe grinden me nje mizori ekstreme edhe per vendet me te prapambetura ekonomikisht. 

Ideja eshte se video me sherre vijne nga e gjithe bota ne kete internetin tone, por, kryesisht, qellimi ne sherre eshte se kush ia kercet tjetrit faqen me fort ose se kush ben tjetrin te terhiqet, si ne video nga Europa lindore, Rusia, Ballkani, europa perendimore, etj. Rralle vijne video nga keto vende me nivel shtazerie aq te larte sa nga amerika.

Ne videot nga Amerika, ashtu si ne kete qe po komenton, ajo motra ia shkel kafken me kembe pa pasur frike se ia thyen. Dhe s'eshte vetem, por jane pese-gjashte kunder njeres e asnjeri s'i ndalon. Eshte tentative e paster per vrasje, ne mes te nje vendi publik, pa pasur frike se mos i ngel tjetra ne dore, pa pasur frike se po filmohet, pa pasur frike se ka apo s'ka familje viktima apo se ka polici e gjykata. Dhe turmat ne videot nga Amerika, ne shumicen e rasteve jo vetem vetem qe bejne sehir, por duket se edhe argetohen.

Dhe kjo s'eshte videoja e vetme. Shikoje kete video, eshte vetem permbledhje mujore. Ne njerin rast ajo qe rrihet bie ne toke e nis te kete spazma, demtime ne tru. Ne rastin tjeter eshte nje cift dhe gruaja lihet pa ndjenja ne toke, ne mes te rruges. Ne nje rast tjeter zihen me kalamaj 2 vjecare qe qajne rrotull. Ne shume raste vazhdojne ta qellojne viktimen me mizori ne fytyre, edhe pse ka rene pa ndjenja, dhe njerezit e pranishem jo vetem qe nuk nderhyjne por duket se po argetohen "wow, she's dying, dude". Vetem nga Amerika e sheh kaq shpesh kete nivel shtazerie. Dhe s'ka lidhje popullsia. Amerika eshte 300 milione, por BE, Rusia e Ballkani jane shume me shume se aq e s'ke kane kete nivel.

Ske shku ne bathore ti hahaha
Ti po bo plane te jetosh ne geto ne amerik, apo je i revoltuar si qytetar i botes nga keto sjellje te pahijshme.

Bathorja eshte ku  e ku me mire se keta. Keta tek keto video cohen e zihen ne mes te klases sikur te jene ne ring.

Jane jevgj, geto. Fatkeqesisht amerika ka plot si keta. Hajde mos u bej rraciste pastaj. Lol

Nuk eshte ceshtje rrace po problemi qe ka amerika me Geto Kulturen, kta mund te ishin te bardhe ose Latin.  Ganget e west Coast po avancojne ne mid-amerika, e ata jane Latin, kryesisht nga El Salvadori. Kjo goca qe sulmon ketu eshte 15 vjec, me 6 arrestime ne kurriz,  ku ka plagosur te vellain e vogel me thike. Edhe ajo qe e ha drunin ka ardh per ta sulmu nga gangu tjeter, dhe vinte nga familje e plote me gjyshe ne shtepi, ndryshe nga sa besohet  se pjesetaret e gangve jane pa familje. Me pak fjale eshte plage sociale e jo rracore.

Po edhe...ti ke frik se si zezak adoleshent qe je do te ta morin erzin?

Fucking hell e shpartalloi Wolfsburgu Interin smiley

Do ishte mire qe kete artikull, adminet ta sillnin tek faqja e Peshkut. 

Djema, kam filluar ti pij te tera shishet e veres se shekullit te kaluar, pezr shkak se zhvendosem ne nje apartament tjeter, pak me te vogel. Kush vjen tek mua per vizite deri ne fund te prillit, i ka 2-3 shishe vere te vjeter, plus shishen qe mund te pije. Megjithse e kam kohen te rezervuar, pres cilindo per disa ore. 

po pse vec djemte, Pjer? ca e ke ket fiksim?

Kjo nuk eshte e shukullit te kaluar Arto, se shekulli i kaluar eshte ai 20. Ajo shishe i perket shekullit te 19 , por nuk e di se si mund te quhet ne shqip para dy shekujve. 

Kuwaiti Preacher Floats The Idea Of Destroying The Pyramids And The Sphinx

Inspired by the Islamic State’s destruction of ancient artifacts and monuments in Iraq, a madcap preacher in Kuwait has called for the demolition of Egypt’s pyramids and Sphinx to end the "worship of such pagan constructions."

Quoted by Kuwaiti daily newspaper Al-Watan (reported by the IBT), Ibrahim Al Kandari said the Giza structures should be “destroyed,” adding just because generations of Muslims have decided not to obliterate the ancient monuments “doesn’t mean they shouldn’t”.

 Al-Watan, dmth Vatani

 

me siguri Atdheu do jet.

po te jap nji dicka te bukur nga Pound (The Garden) ktu me posht, sa per antidote te ketyre zgjyrrave. Vetem nji poet ma ha gargullin si Ezra Pound: Lad Majakovski.

1997-a, Ron. jo shum larg si kohe dhe si degradim i frikshem kulturor. Si tha ai i madhi qe e bon te cmendur:

round about there is a rabble
Of the filthy, sturdy, unkillable infants of the very poor.
They shall inherit the earth.

En robe de parade. 
--Samain

Like a skein of loose silk blown against a wall
She walks by the railing of a path in Kensington Gardens,
And she is dying piece-meal
of a sort of emotional anemia.

And round about there is a rabble
Of the filthy, sturdy, unkillable infants of the very poor.
They shall inherit the earth.

In her is the end of breeding.
Her boredom is exquisite and excessive.
She would like some one to speak to her,

And is almost afraid that I
will commit that indiscretion.

E. Pound

And is almost afraid that I
will commit that indiscretion.

Oh man! Fantastike smiley

te bluan, po te them. miell te imet te ben, nga ai per bakllava, qe takes long, gjer me sabah, jaman millona...

Vazhdojne kercenimet e Greqise... Ministri i Mbrojtjes Greke kercenon BEne se do ta mbushe me xhihadiset nq se kjo e fundit nuk i aprovon kestin ne fund te muajit

Greek Defence Minister Panos Kammenos said they would give 'migrants from everywhere the documents the need to travel in the Schengen area'

“If Europe leaves us in the crisis, we will flood it with migrants, and it will be even worse for Berlin if in that wave of millions of economic migrants there will be some jihadists of the Islamic State too.”

Sic po duken bathet do tju vene viza Grekeve per te levizur ne BE.....

Greket kane nevoje per trupa paqeruajtese
p.s. kto se kan te gjat kshu...qeveri cerrash

Art, kane humor greket.

Panos Kammenos Ministri Grek duhet te arrstohet per kete deklarate, ose Greqia  te perjashtohet nga Pakti i Natos smiley

 

 

Perendimi, i perfshire nga kjo krize e sterzgjatur, nuk po arrin te kolaudoje nje politike unike perballe Rusise.Amerika, megjithe problematikat jo suksesive ne lidhjet me Evropen e " Bashkuar" , ben perpjekje te shumta qe ta kunderveri ate me Rusine.Deri sot nuk ja ka dale dhe veshtire te kete sukses te dukshem ne synimin e saj.Republikanet po shtojne zerat per nje ballafaqim me Ruset ne Ukraine.Bilez nje gjeneral ( komplet i rrjedhur) amerikan, dje beri thirrjen: " Ta furnizojme me armatime Ukrainen, te vrasim sa me shum ruse , qe ta detyrojme Putinin te shikoje mire ca eshte duke bere..," ! Dhe sipas ketij dordolecit gjeneral, kete do te mund ta arrinin me vajtjen ne Ukraine te 30.000 ushareve amerikane.

Faktikisht bota   savjen e behet me e pasigurte, pa ndonje perspektive te qarte.Vendet kryesore vemendjen po e perqendrojne jo drejt alternativave per ulje te varferise, vendeve re punes, krijimin e nje tregu te lire te zgjeruar, zbutjen e rendeses borxheve, etj., por tek gara e armatimeve.

  Amerika duket se sot angazhimin mete madh ka perballjen me Rusine.Une nuk besoj se kjo pulitike do te kere sukses, ndersa avitet ne kufinjte ruse, paasnje argument shqetesues per vete Ameriken..! Rusia e Putinit eshte nje vend gjithashtu i madh, me Akademi shekullore , ku politikat analizohen e filtrohen, ndersa ato te planeve ushtarake nuk mbeten kurre ne dore te te rrjedhurve.

   Gjermania eshte kombi qe me mire se kushdo e ka provuar kete te vertete....

 

 

Roni, sigurisht qe ka menim te kundert , bazuar ne fuqine shkatruese te ...izrailit 

Putini ka 10 dit qe sdel ne publik....mos ka dek, ene po e ballcamosin

O tunxho jane rotk@rizu mediat komplet, kane fillu me i mesyre konspiracive tani. Nje lajm i tille u hap dhe para ca vitesh dhe doli qe ishte fllucke sapuni...Nje gje nuk kuptojne keta "wishful thinkers" qe presin ti bien ko@et e dashit: Putin ne Rusi konsiderohet si i moderuar dhe pasardhesi i tij mund te jete "hard liner" i vertete.

meqe ra fjala... c'behet me ate gjeneralin e famshem Lebed, tek i cili kishit mpshtetur tere shpresat tuaja? smiley

shpresat tuaja?... smiley

Emo Bibi po i ben gati valixhet degjova....

Meir Dagan, a former chief of Mossad, Israel’s national intelligence agency, was the event’s headline speaker. At the podium, Dagan said of Netanyahu, “We have a leader who fights only one campaign -- the campaign for his own political survival,” the Times reported.

Nga media e rrotk@rizuar e degjove, apo nga ndonje shok qe njef njonin...smiley

Ta marrim vesh or Bir, ti e ke kaq xhan Baba Putinin se te tjeret jane me beter se ai, apo thjesht e ke udheheqes shpirteror? Si e shpjegon qe mediat vetem per idhullin tend dhe ate Kim Ir Senin a ce ka ai i Korese se Veriut nxjerrin lajme te tilla? Ah, po, ti e shpjegon me rotkarizimin e medies e jo te ketyre te dyve. Nesje, te uroj qe nje dite te mos vije vertet ujku e babai yt shpirteror mos te te lere jetim. Se do na mbetet bota njepolare, jo per gje, Putani do ta shumepolarizonte me imperializmin e vet.

Shkabe, sa interesante do ishte sikur te beje dhe eventualisht te postoje nje shkrim te shoqeruar me fotografi te jetes se bathoreve te rinj. Nuk besoj te te marre edhe aq shume kohe dhe do ishte shume me informues dhe i vlefshem se militantizmi i shkuar dem ketu. Nuk e kam me ironi. Sikur per kete realitet te Tiranes pak flitet, dhe nese flitet ka zakonisht perçmim dhe urrejtje per keto banore.

 

kerkoji dicka qe mund ta beje, jo t'pamunduren.
Nqse te duhet naj kove rere, llac a gelqere ose naj teneqe per te zene gardhin, po, e ke te garantume!
Gjithashtu mund ta pysesh per naj loje elektronike.

Hypja komve dhe ik ne bathore...dashke reportazh

Per ketej flitet jo vetem per realitetin, por edhe per jo-realitetin. Shajne edhe cfare ka ndodhur, por edhe cfare nuk ka ndodhur. Doli nje video nga nje shkolle e bathores para ca kohesh ku dy vajza po shanin njera tjetren me fjalorin me te ndyre e cunat rrotull po qeshnin, por as nuk u kacafyten per vdekje, dhe me t'u ardhur mesuesja e qepen gojen. Rastet e sherreve ne gjimnaze jane te pranishme gjithandej, edhe ketu si kudo, por ajo lloj kafsherie qe shihet ne keto video nga amerika nuk eshte kurrsesi. 

shqiperia eshte me humane se usa smiley

xhandar ndekombetar, mo. e kemi pas thon qyshkur. smiley

peace out (megjithate). 

Ah, po, keto amerikanet e kane ne gjak. Ne konsiderate te dyte, me mire mos e bej shkrimin se kam frike se do shoqerohet me nje postscript te tipit: eshte keq situata, por ne SHBA eshte edhe me keq.

Nuk e di nese e ka ne gjak apo jo ajo shtrese e atij vendi, por, sic thashe, qe andej vijne video me nje nivel me te larte shtazerie. Kaq po them. Pse prekeni te gjithe po te guxoje dikush te vere ne dukje faktet e nje vendi tjeter pervec Shqiperise? Kerceni te gjithe perpjete.

qe andej vijne video 

shkabe, kjo eshte jek e jek me ate "lashe nje koment aty" smiley

 

Robo, as une ketu s'kam rastisur te jem prezent e te shoh me syte e mi rob qe te zihen, te perdhunohen, te porositen vrasje, te vihet dinamit, etj, etj. Te gjitha nga media i marrim vesh, se s'rrime gjithe diten rrugeve. Si ketej, si andej, cdo info vjen nga media. Te gjtiha diskutimet vijne nga media. Mos ia fut dhe ti si kau peles tani, mos na bej sikur rri getove dhe shkollave te amerikes dhe e ke infon andej jo nga media por first hand, se dihet qe shtepi-peshk (pune)-banjo dhe anasjelltas e keni perditshmerine.

Shkabe ato qe shef ti ndodhin neper geto. Nuk eshte se ngrihen dhe vijne bejne sherrin te lagja e Emigrantit psh qe jeton ca qytete me poshte ( jane te ndara gjerat Po ti se kupton). Lagja e Emigrantit vazhdon jeten e qete, pa zhurme dhe pa sherre. Kapish? Sa per ate jeten monotone shkojme dhe ne gym. Une Po njehere, Emigranti mbase shkon ne park , se ka fresh air. Jete e poshter, pa pike intimiteti dhe qefi. Robots mer, shtyp butonin kurdisu. Hajt mo. 

Moza, une thjesht po them qe lagje te varfra ka gjithandej, por s'kane aq shtazeri si ne lagjet e varfra te amerikes, pervec brazilit e vendeve te ngjashme. Thjesht me cudit fakti qe kane aq egersi sherret ne amerike dhe aq qef nga turma per t'u argetuar.  Kjo videoja s'eshte ne geto, e prape s'ka as policie e asgje, e njerezit rrihen ne menyre makabre, te bardhe e te zinj bashke, dhe turma argetohet. Ketej s'argetohet njeri me fatkeqesine e tjetrit

A e kupton ti qe ne keto lagje dhe policet ja fusin gjumit se s'ja vlen me mbajt qetesi ?! Lol 

Pra, jo se eshte Amerika lule. Thjesht ca lagje te Amerikes jane lule e ca jo. Atehere pse per Shqiperine, vetem prej ca ndodhish ne ca lagje te Shqiperise, thuhet qe s'eshte e gjithe Shqiperia ne rregull? Ketu dua te dal une, Moza. E di pse ndodh? Inferioriteti e gjithe te tjerat qe kam thene here tjeter. Gjithe ai zoteri burre si Emigranti e ka arritur deri aty sa te shtiret sikur keto s'kane ndodhur. Imagjino sa rende eshte gjendja.

shif c'm'u kujtu. kur qen ato rremujat me occupy wall street, edhe hajt t'i mbaje kta majtistet e lecitur qe punojne ose militojne ne kosoven martire, te cliruar nga gjakspirsit amerikan. e mire, vu eserat kta, qendisur bukur, se per ashtu te thajne piten, e vu perkthimet e nje fare zhizhinge nga sllovenia, qe e mbajne si filozof te modh kshu, iku, kaq e pat kapitalizmi etj etj. Nejse, ram ne muhabet kshu online, si une e ti tani. u them, amon mer, ca po ndodh, se un ktu jam, ato vene qe pershkruni ju, me dal ne penxhere i shof. rri ti, me thane, se s'di gjo ti. nomi po bohet, do ia nigjosh krismen. Ke pa ti qe me vune ne siklet. Dal i cik perjasht, i dit e zakonshme manhatanse, robt tu hy e dal ne subway, ku te cajn kaprtinen ca tipa qe shperndajne flyers, ca rob ne limontine e drekes neper ato karriket qe i qesin perjasht ne trotuar, jevgjit e zakonshem qe shesin libra te perdor ne stenda... hej bela, thash, tu krrujt koken. mire qe s'pyta njeri qe ku revolucioni, mgjthse ne NYC mund te thush ca te dush, s'ta merr per keq njeri. nejse, iu dhash te drejte atyne nga kosova martire dhe e cliruar nga gjakpirsit, se pasi me futen nja dy tre te ofendume, ishin gati me e pershkallzu sulmin verbal. rri o rob, i thash vetes, ca te duhet...

Emigrant, dhe kur u vrane ata me 21 janar une po pija kafe per qef 10 minuta larg, por ama ata te kater u vrane. Eshte gomarllek te thuash qe s'u vrane, vetem se ti s'je prezent. Dhe keto videot qe te kam sjelle nuk eshte se nuk kane ndodhur, nuk jane hollywood. Kane ndodhur. Ka pak shpjegime kjo mania per sjelljen tuaj sikur s'kane ndodhur. lol

jo, jo, videot jane te verteta. mirpo, i dashur shkabe, ka nje vjege ky muhabet. Kur te pyesin ne gjyq ketej te thone betohu qe do thush te verteten, gjithe te verteten, dhe asgje vec te vertetes. smiley  aty ke pjesa e nxime fle lepri smiley

pyte veten nje here, pse thone keshtu? pse s'ia fusin per shkurt: thuj te verteten.

Une di te them vetem qe s'mund te them qe 21 janari nuk ndodhi vetem se s'isha aty, Emigrant. Beje dallimin e pastaj flasim.

shkabe, si te ngaterrume i kan ca gjona te atyre pytjeve qe thote emo.Bi fjala keshillat juridike thone se asgje nga sektori shoqeror nuk mund te behet prone  e nje njeriu te vecante , vetem nepermjet perdorimit te saj.Dhe se ajo qe dikushi e pushton( se e pa i pari ) dhe qe sipas tij, behet e tija, i perket ne fakt  prones shoqerore dhe bile gjith shoqerise njerezore..Aty ku nuk hyhet si zotni, hyhet vetem si kolon.Bota ecudirave liberale, eshte kthyer ne boten e ligjerimit te ...koloneve ! Dhe kjo eshte e gjithe e verteta e perjetuar ..

Ajo vidio tregon qartazi se revoulcioni eshte ceshtje e shtruar per zgjidhje.smiley

Acarohen mardheniet SHBA-Britani pas vendimit te Britanise per tu afruar me Kinen. 

SHBA terbohen me Britanine pasi kjo e fundit vendos ti Bashkohet Bankes Kineze(AIIB) e cila po konsiderohet si rivale e BB. Britania behet ekonomia e pare Perendimore e cila i bashkohet inicjatives Kineze

Tashme qe CITY i bashkohet grupit pritet qe kjo ti hape deren Frankfurtit, Korese se Jugut dhe Australise( e cila po e konsideron pjesemarrjen ne inicjativen Kineze)

unease perkthehet si terbim?

US anger at Britain joining Chinese-led investment bank AIIB

pergjigja e Britanise.......

Britain’s membership in China-led World Bank rival of ‘UK national interest’ - spokesman

Dakort, ti lexoke vec titujt.

E sqarova me lart Acarohen mardheniet...C'pret ti te dalin ne fjalime publike ne Shtepine e bardhe duke uleritur? smiley ..Thjesht dalja publikisht kunder kesaj marreveshje(e paprecedente ne historine midis dy vendeve) tregon situaten e acaruar.

The US administration made clear in no uncertain terms its displeasure about Osborne’s decision to join the AIIB. A US official told the Financial Times: “We are wary about a trend toward constant accommodation of China, which is not the best way to engage a rising power.”

ah, vecse asnji nuk i futi shqelm kafkes. E kupton sa thelbsore eshte kjo?

qr, ku arrin debillliku

" Ahere Zaman , jani  baterre !  " jardine ! E thote  kjo profecia arabe ! Kohet e fundit( te botes njerezore )  do shifni betere ! 

Perversitetet jane nder shfaqjet e para....! 

Ajo ne fakt eshte llogjika juaj qe kundershtova une, o tru-shkaperdhyer. Une s'pashe gje nga dritarja, ndaj keto gjera nuk ndodhin. smiley

qr, ca ben debillliku. ti kujton se robi s'mund te jete me cope mishi se aq, dhe bam... postimi i radhes. lol

ej, po si e kuptove periher qe kur thashe katnar, e kisha fjalen per ty?

Ngaqe e piva kafen sot tek Muhamet Gjollesha & Rruga e Kavajes. smiley

edhe me dasht, ty s'ke nevoje te me vra. Mjaft me te dhon litarin dhe me t'provoku se sa fort mund ta shtrengosh rreth qafes. Kusurin e bo vete ti

Kurse me ty mjafton te gjesh numrin e komshiut tend arab apo zezak e ta pyesesh nese ka ndonje gje per kollaj me te cilen te te bllokoje fytin thelle, dhe ja ku u be. Le qe ca them une, ti di t'u mbijetosh ketyre... Rrezik u ben kurse falas grave te tyre se si ta bejne sa me mire.

t'ka ngel menia te gojorja mo shkabe. Spo ta var dashnori mduket. Ose do t'jet prish xboxi kinez, nji prej ktyre te dyjave

Dmth, te shkoi mendja direkt te gojorja ty? lol Une e kisha per ndonej caj te ngrohte a ndonje kafe alla turka. ncncncnc Nejse, c'te te deshiroje zemra.

e shef? 5 min dialog dhe u ftillove njifarsoj. Here tjeter do te nis faturen se budallenj si ty ka plot. Masanej nuk eshte se jeni fmijet e mi qe t'ju kem une ne ngarkim. Jo t'gjithe dmth

ka ca ore qe nuk po duket shkaba ketej nga peshku.

s'ja paska gjetur pi....n gjyshit akoma.

Emigrant, si lejon ti te ndodhin te tilla makabritete ne amerik

p.s. Po qozimin ne queens e njef?

smiley

SIkur te kishin me pak banalitet, do te kishin bere me shume rruge keta cunat, Jardine. Po s'hane pyka. Ua kam thene 100 here.

o shkabatrice....
amerika == 100 shqipni

dmth..krahaso carlliqet shqiptare, shumzoi me 100...

carlliqet shqiptare, shumzoi me 100...

Fiks ate po them. 

23 milione euro ne vit rroga qe iu paguhen me urdher gjyqi ish punonjesve te administrates te hequr nga puna per tu zevendesuar me militante.

125 milione euro ne vit  te humbura nga mospgimi i alitrikut.

100 milione euro te humbura nga prishja e kontrats me CEZ.

14 milione euro te humbura nga prishja e kontrates me GE 

rruga e kombit thone 200 milione euro firuan.

humbja nga fraud ne tendera ,koncesione, perfitime sociale e me the e te thashe me mire te mos hapen ato qitape se depresojme kot veten.

Zyrtare te larte  te denuar per gjithe keto shkelje 0 absolute.

Gimme shelter cdo mengjes per nje jave lufton guret ne veshka, hipertensionin, anoreksine, lodhjen pranverore dhe pergjysmon bullshitin.

Kenga e re e Albumit Drones!! Back to origins Muse

smiley

rri ka rri, edhe me vje ne mend nji varg i konges per pes heronjt e shkodres, te knume nga shyqyri alushi:

bashk me shokun Hydajet

çimo, çer kuptimi kishte fotoja e femres nje sy ne sahon e nje sy ne tavon qe kishe vene poshte komentit tim tek tema religjioze e Eliotit?

Apo e ka vene Roni?

 

syt jon sic duhet. urdhno, zotni: https://www.youtube.com/watch?v=GXoZLPSw8U8

kuptimi ishte qe thelbi (ana e majte e fytyres se znj. Caillat) ka me shume rendesi se shfaqja (ana e djathte e saj) - per reflektim mendo edhe per mendjen dydhomeshe (bicameral mind e julian jaynes). Te lutem me kurse ndonje pergjigje me "fele", edhe pse ta solla ne shteg. edhe ela tase nuk zhyste cdo top te ibrahimit.

ne zhguallin me te ceket, ishte nje forme siperfaqsore e habise se shtirme, te tipit: "ou, qe kur ti keshtu?"

gzoje taljen, rob zoti. se ta ka bo Zoti risk. smiley

ah, edhe kte, te vjetren:

cheers!

Ka kohe qe e kam lexuar librin qe permend, por me duket se interpretimi eshte qe e majta ka anen analitike, te jashtme, kurse e djathta ka instiktiven, te brendeshme.

Ose te pakte keshtu thone studiuesit ne pergjithsi per kete pune.

Nuk e marr vesh çer dmth qe kur un keshtu?

 

Pastaj çfare ka me teper rendesi, hermetizmi dhe kriptizmi ka shkuar gaz drrase, nuk besoj se ka njeri ne bote qe vetem nga ekspozimi i nje foto gruaje me fytyre asimetrike te kuptoje se behet fjale per librin e Xhenis Xhoplin, Kaptina bikamerale ... , qe thelbi ka rendesi me teper se çfaqja, qe "ou, qe kur kshu ti?", qe "he ma gezofsh Italine!" ...

Kto as per vjersha formaliste nuk vlejne, e jo per te bo muhabet normal.

Kjo eshte nje menyre per ti thene tjetrit me lezet qe je loqe, ose te pakten qe te ndjehet loqe.

 

Ka 10 dite qe u shkri bora , shume njerez , perfshi dhe veten time , ankohen per dhimbje trupi , kockash dhimbje koke dhe gjume te tepruar

c'dreqin behet kshu smiley

pleqeria nuk vjen me daulle e xurna.smiley

Sadik Kaceli   "Pejsazh i Bregdetit Shqiptare"

C'hane njerezia ne ate vend smiley  Keto pak zaravate "qe i konsiderojne se cilesore per eksport",..imagjinoni se c'mund te ndodhe me produktet ne treg

Para pak kohesh lexova ne mediat suedeze per futjen ne listen e zeze te disa zarzavateve dhe frutave shqiptare, kryesishit karrotave dhe limoneve. Pas analizave te Agjencise Ushqimore Livsmedelsverket zarzavatet shqiptare si Karrotat ishin gjetur me nje perqindje te larte Dieldrin. Dieldrin eshte nje pesticid teper i rrezikshem dhe i ndaluar ne BE dhe SHBA qe prej vitit 1970. Ky kimikat mund te shkaktoje tumore te ndryshme si ai gjirit, probleme te renda me veshkat, organet e riprodhimin dhe mutacjone gjenetike. Limonet shqiptare permbanin perqindje jashte cdo standarti te Fenitrothion, nje pesticid teper i rrezikshem po edhe ky i cili shkakton, humbje te memorjes afatgjate, probleme serioze ne sistemin tretes dhe qarkullimin e gjakut.

inferior!
E di une cdo di, te te nxjerr nje video nga liveleak po ce do qe skam kohe tani

Qe kur u quaka inferioritet te qenit i ndergjegjshem? nxirre merr toc koken nga rera dhe shiko ca realitetin.

Ah... nuk beke pjese i fan club-it. "Inferior" eshte brand tashme te ppu. 

smiley

Qe kur u quaka inferioritet te qenit i ndergjegjshem?

Meqe s'e paske kapur per cfare behet fjala dhe duhet me shkoqur: pergjigjen e kesaj pyetje qe ke bere ta jep shkaba.

arto, t'paska shku mendja per toc m'duket?

Po ik mer andej kur beni dhe ju si patriota te flakte, kur ju pyesin andej se prej nga je, thoni qe jam italion apo grek smiley

a-ha...qenke ftof me t'gjitha arto

Kam degjuar se Bredhi nuk thote ashtu se ka frike. Thote jam Turk qe te jete pak me afer Arabise, meqe lagja e tij North York eshte e mbushur plot me Arabe.

pse rre...ushqimet jan bio ne shqiperi. Jo vetem ato qi kane dat skadence te rinovume, po ene ato qi rrit katnari shqiptar me padurim te modh

Jo se te tjerat bien poshte, por ajo e fundit eshte me doze ... dinozauri; paskan qene thashetheme qe i paskerka zhduk meteori. 

tu kerku per deals per single malts  ...na thuni po gjetet gjo

Glenfiddich 12 vjecar

Yeah I got the number 8 Liverpool jersey. Finally . Sa do gezohet 'minatori' lol

Nuk quhen jersey fanelat e klubeve te futbollit, mesoji emrin te pakten o Moze  smiley 

Oh fanele, si urdhnon zotnia juaj. smiley

.

Plot 15 bashki i jane besuar LSI-se nga Koalicioni i Madh!

Shume faleminderit o Koalicioni i Madh!

I jane besuar ? Do shkonte ne shqip me bukur  ..." i jane dorezuar! 

29Le peuple du pays a usé de tromperies, et ils ont ravi le bien d'autrui, et ont opprimé l'affligé et le pauvre, et ont foulé l'étranger contre tout droit. 30Et j'ai cherché quelqu'un d'entre eux qui refît la cloison, et qui se tînt à la brèche devant moi pour le pays, afin que je ne le détruisisse point; mais je n'en ai point trouvé. 31C'est pourquoi je répandrai sur eux mon indignation, et je les consumerai par le feu de ma fureur; je ferai tomber la peine de leur train sur leur tête, dit le Seigneur l'Eternel.
 

Habi 

 habia fillon e shfaqet kur kujtohesh se ky manifestim u cilësua si spontan, i vetvetishëm, aspak i organizuar nga kryesia e LSI­së. Që të besosh se është kështu do të thotë që pjesëmarrësit në këtë manifestim të jenë mbledhur pa u lajmëruar nga dikush për orën dhe vendin nëpërmjet rrjeteve sociale, me telefon fiks, me celular ose gojarisht. Që këtu fillon habia. Pra, dikush është në zanafillë të këtij tubimi që u zhvillua, po e përsëris, në filan orë e në filan vend, domethënë se “dikush” është marrë me organizimin e tubimit në fjalë. Nga ana tjetër, duke ditur se çdo manifestim, miting apo tubim masiv në Shqipëri, normalisht zhvillohet me dijeninë dhe lejen e Policisë, i bie që ai “dikush” të ketë marrë leje në Polici ose, të paktën ta ketë vënë atë në dijeni, çka provohet nga prania e forcave të rendit për të shmangur çdo përplasje të mundshme me kundërshtarë të asaj force politike. Rrjedhimisht e për pasojë, këtu nuk ka asgjë spontane, të vetvetishme. Mirëpo, nga një këndvështrim tjetër, sikur tubimi në fjalë të ketë qenë vërtet, përnjëmend e mirëfilli spontan, i vetvetishëm, kjo do të thotë se nuk është marrë leje nga Policia për zhvillimin e tij, pra, në njëfarë mënyre është anashkaluar ligji, meqenëse secili ka ardhur krejt individualisht për ta parë veten krejt rastësisht, o habi e habive të habitura, me shokë e shoqe, militantë e militante, simpatizantë e simpatizante të LSI­së, në të njëjtën orë e në të njëjtin vend, me një qëllim të përbashkët: për t’i shprehur kryetarit Meta një mbështetje të plotë, pa kushte, duke shtrënguar radhët si grusht çeliku rreth partisë si shkëmb graniti, e duke thyer çdo rrethim tek hedhin valle në gojën e ujkut të djathtë demokrat me thirrjen “Kryetar, dimër e verë, jemi gati kurdoherë!

besoj se ka qene me ndonje parashute te fshehur, se ta kerkosh vdekjen aq qetesisht nuk hyn tek imagjinata

That's a little bit too much adrenaline smiley

Adrenaline Junkies...keta i shendrrojne pilotet e F1 ne Dandy Boys  smiley

pa he njehere, si e parashikoni : do rikandidoje apo jo per Tiranen Luli ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).