Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 88

302 Komente

Nje e aferta ime postoi ne fb kete foto, qe i perket martenitetit te Lezhes, me dicituren;ketu i kaloi tre ditet e para te jetes se tij djali im!

sa qeshe duke pyt se kush e kish bo ket peisazh me bojra uji

E kane lene me qellim educative per te paraljmeruar bebet se dunjaja ne te cilen PO vijne nuk eshte fushe me lule .

Pas Britanise se Madhe,Singaporit,Tajlandes dhe Zelandes se Re, tashme Australia dhe Korea e Jugut pritet ti bashkohen Bankes Kineze rivale te BB. Gjitha shenjat po tregojne se shekulli i 21 i perket Kines

 

 

 

 

i paharruar kujtimi Juaj ; Ten Hsiao Pin! Lavdi  Cifutit  vizionar ...Buharin ! 

Ore ku eshte , qe nuk po shprehet Femra yll e diaspores, ajo qe eshte me e bukura e te bukurave shqiptare , vajtur emigrante ne Amerike? Ka kohe qe nuk po jep opinione.Ketej ka bere merak dyniane ..Kush mund te thote gje per te ? 

smiley

nqse dikush thot "andaj", ruhu. nuk ka vaksin per "andaj". kanceri esht me i sherueshem se "andaj".

British Beurocratic Corporation sapo i dha fund Top Gear.... smiley

ky njeri i boni shqiptaret te falen ne kembe dhe jo me byth perpjet.

per ket eshte me e nderu. Falemnderit per ate gje, Lartmadheri!

Skeda-Ahmet-Zogu

Ky malok i beri tosket te flasin me vete, e akoma nuk pushojne se foluri me vete as mbas nje shekulli. Faleminderit Madheri!

 

pastaj ky maloku hajdut  ra ne gjak me maloket e tjere, iu bone nja 50 atentate, vodhi dhe iku, dhe la mbrapa anje mullar me mut per popllin shqiptar ..

maloku me motrat e veta, duke shiju 60 milion franga ari qe i kish dhuru Italia per te bere shtet, me polici dhe ushtri per interesa te veta simbas nje marveshje ku"  familja mbreterore " do te rronte ne luks dhe populli i vet si bageti dhe buqesi

ooo sa bukur keto zonjat me finger waves!! fixim e kam moden e ketyre viteve!

As I try to discern the origin of that conviction, I seem to find it in a basic notion discovered 2000 or 3000 years ago, and enunciated first in the Western world by the ancient Hebrews:  namely, that the universe is governed by a single God, and is not the product of the whims of many gods, each governing his own province according to his own laws.  This monotheistic view seems to be the historical foundation of modern science.

                                                                             Melvin Calvin, Chemical Evolution.

Melvin Calvin osht person i modh mer jau, osht çmim Nobel per kimi, osht shkencetar me dy pllom mjeker.

 

Të hapen arkapiat

nga Met Gjergji

 

Natën, kur Zoti kumbiset,
Toka kurvëron me djallin,
i shket shtratit si lavire,
Të shfryj epshet me zavallin.

Dhe pjell kulishër të verbër,
Që përçart marrin sokakun,
Dreq-bir-dreqrish,të pandreqshëm,
T’e turtë na pijnë gjakun.

Pastaj vërshen krimi sheshit
Dhe provo e mos hap udhën
Të vë koburen pas veshit,
e ti pajtohesh me dhunën.

Pse, o Zot, e bëre natën,
Atë, Shën bartolemeun,
Prerje kokash, hapje barqesh,
Gjakun lumë që skuqi dheun.

...

Galileun kush e digjte,
Kopernikun edhe Brunon,
Pjetër Budin kush e hidhte
Në mes valëve të Bunës ?

Kush e coptoi me latë
Papa Kristo Negovanin,
Që shqipen e ngrinte lart
Dhe mbronte me zjarr vatanin ?

Dhe si vritej Boletini
Në Mal të Zi, sa del tek qafa?
Kush e tradhëtoi Kiniçin,
Partizanin Qemal Stafa ?

Si u përçudnua Fundo
Dhe u lidh për bisht të kalit ?
T’ish fillimi ky a fundi
i asaj që s’do të ndalej ?

Kush zhduku Ahmet Krasniqin,
Pabesisht si iu hoq arma?!
Nga ç’ vise vrasësi ishte?
Yni t’ish apo i ardhur ?

Me flak hedhëse kush e dogji
Gjergj Mehmetin në Qafgjashtë,
Ç’dorë e zezë pas e ndoqi,
A veproi me të bashkë?

...

Arben Brocin kush e shoi
Dhe Remzi Hoxha si humbi ?
Litvinjenkon ç’e helmoi
Me izotope uranium ?

Ç’ mendje dreqi ideoi,
Ç’dorë përgatiti helmin ?
Aldo Moron ç’e qëroi
Mafja apo parlamenti ?

Gjersa shprehjen lapidare
Të Kosigës tash e dimë:
“Po të kthehej Aldo gjallë,
Do të mbyllej në çmendinë “(!)

...

Ç’orkestrim mafioz, vrastar
Kenedit i derdhi trutë
Gjersa flitet ashiqare:
“Të tradhëtojnë të tutë !”

Kush e vrau Refik Haririn,
Bhuton vallë ç’e goditi?
Nga ç’zyra urdhërat mirren,
Ku nis zanafillë e krimit ?

Kush e zhduku Gaetanon
Dhe Martin Luterin King,
Hasan Prishtinën e varfër
Në një shesh në Selanik?

Alqiviadh Bebin në Pragë
Dhe Gurakuqin në Bar,
Bajramin -bajrak të gjallë,
Pishtarin Azem Hajdar ?

...

Po komisarin Montana
Edhe shefin Terranova ?
Si u zgërlaq Ledi Diana?
Ç’krime fsheh Mali me Gropa?

Si iu ngrit prita Falkones,
Kush qëlloi mbi Borselinon,
Ç’ dorë e kurdisi bombën,
Ç’buton e ndezi fitilin ?

Kush e shtyu Petro Ninin
Në grop’të gëlqeres, kush ?
Karabinjerin Bazile,
kush e vërviti mbi prush ?

 

http://bulevardionline.com/te-hapen-arka...

 

 

Nga Xhevahir Cirongu & Adem Zejnullahu

Të shkruash varg poezie, në radhë të parë, duhet që të flasë shpirti. Dhe, kur flet ndjenja shpirtërore, s’ka se si të ndodhë ndryshe. Kështu, poezia del vetvetiu nga skutat e fshehta të galerisë së mendjes e shtrohet si një tapet pranveror, plot ngjyra lulesh, mbi fletët e bardha për te libri. Takon poetin Gani S. Pllana, bisedon me atë shtruar në “livadhin gjelbëror” dhe prekë, padashur, edhe poezinë e tij. Ndërsa te poezia “Një kërthi”, shprehet me këto vargje:

“Një kërthi gjashtëmuajshe në lukuni,
Këmbëzbathur në krah të babait,
Përtej lumit presin cerberët!
“Ndal,- i thotë zyrtari,-
Të zura – kaliboç…
Nuk mund të ikësh!”
Babai, me foshnje troç,
Nëna i zgjatë duart – në lot,
Foshnja qeshet,
Polici i huaj ngërdheshet…!?”

...

Ai, me stilin e vetë, që e kërkon vazhdimisht te vetvetja dhe në hapësirën mbarëshoqërore, jep mesazhe të qarta, me vargjet aq të ngrohta. Ato e bëjnë për vete lexuesin,në përgjithësi, dhe atë lexues, që e do poezinë si oksigjeni, që ne thithim në mushkëri. Poeti ka ditur të përzgjedhë edhe fjalën e gdhendur, atë e ka vendosur aty ku duhet për te vargu me kolor ndjenjash. Kjo gjetje e ka bërë edhe më elastike, por edhe më të ngrohtë, poezinë e shkruar në këtë vëllim të ri, me titullin”Kërkoj yllin e fatit”.Në këtë libër gjenden, si një gjerdan njëra pas tjetrës, plot 32 poezi. Poeti Gani S. Pllana, ka shkruar edhe më parë poezi. Dhe, si i tillë, ai është paraqitur para lexuesit me dy vëllime poetike, për të rritur. Në vitin 2013, na paraqitet me vëllimin e titulluar, ”Për një pikë ujë” dhe “Melodia e përjetësisë”, në vitin 2014. Përgjatë tërë gamës së krijimtarisë së tij, sikurse në dy vëllimet e mëparshme, edhe në vëllimin më të ri të përmbledhjes “Kërkoj yllin e fatit”, ai vjen më i plotë si krijues. Pra, materies poetike në shqyrtim i jep edhe më shumë vlera artistike e letrare. Ky poet e shprehë këtë gjë qartë, nëpërmjet vargut edhe në poezinë, që ka marrë titullin i libri. Ashtu si ylli i mëngjesit që ndriçon në qiell, edhe bijtë e bijat kosovare janë në kërkim të fatit të tyre. Poeti ka një revoltë të brendshme, që i cili e shpreh me vargje në kërkim të fatit, se si do jetë e ardhmja.

Më konkretisht, ai thotë:

”Në tokë të huaj, pa shpresë.
Për bukën e gojës,
Me legjendë në krahë të Nojës,
Për një jetë më të mirë…
Në meridianë të tjerë,
Turma- turma, turbull-këllirë!
Bredhje pa fund…
Ylli i fatit, askund!”

Rono, se qysh me duken keshtu keto syrreter mua ore ! Keta nuk me shembellejne me shqiptare ..Kane nje lloj deformimi ne maje koke ! Si te goditur me drrase ! 

cehre din beli

e keqja s'ka fund. Zot, mos na vej para provash t'llahtarshme! smiley

Po qe afere e Zotit dhe kjo,iku,vate kjo pune ! smiley

smiley
si mund ta bojm dhe vankuverin si gramshi, shkabe? ke naj ide konkrete?

Ja paska vare Nardi opozites!

Nokja filozofi e paska kuptuar se jeta eshte e shkurter ta harxhosh neper kafenete e Parlamentit smiley

Sa kembet e gjata i paska dreqi! Paska bere dhe waxing per rastin; lekuren mu si bebe.

nisin procedurat per privatizimin e Albpetrolit, thuhet.
koha me e pershtatshme, kur cmimi i naftes po kap majat...
Duhet pa si ka ndryshu mendimin galileu & co qe ishin per kompani shtetrore. Dicka me thote qe pozitivisht do kete ndryshu

Pas Britanise,Australise,Zelandes se Re,Singaporit tashme Franca, Gjermania dhe Italia i bashkohen Bankes Kineze AIIB(rivalja e BB&FMN) ose e quajtur ndryshe banka anti-dollar. Mbasi qendra e dyte ekonomike ne glob ajo e CITY ne Londer ju bashkua Bankes Kineze javen e kaluar kjo i hapy dyert shume vendeve te tjera perendimore ti bashkoheshin. me gjithe paraljmerimet e SHBA duket se kane rene ne vesh te shurdhet. Shume vende duket se jane te tejldhura nga monopoli, burokracite dhe mungesa e efikasitetit te BB&FMN.

Against the advice of the US, several European nations have decided to join the China-backed AIIB development bank. Washington had expressed concern over funding transparency and competition for the World Bank.

Is not you is me  smiley .....Po fillon perjudha e dedollarizimit?

The "Financial Times" said the wish of European nations to join the bank was a major setback for Washington, which had seen the lender as a tool to spread China's soft power in the region, possibly at the expense of the United States.

m'duket mu apo mezi po pret qe t'fillosh msimin e mandarinit?

Kane mesu anglishten n'maje te gishtave mandarinat mer jahu c'ke qe shqetesohesh ti. Vetem per komunikim mos u anko se ata qe arriten ne kete pike ta marrin kalane nga brenda ai arti i komunikimit i ndihmoi  smiley

Arto, do filloje  periudha e dedollarizimit po kur Euro te jete 0.85 per 1 $, keshtu qe ka kohe ajo pune. Perderisa floririn nuk e kap me dore njeri megjithese te gjitha shtetet jane duke nenvleftesuar monedhat e tyre respektive tregon se dollari do i hypi te tatepjetes...domethene nuk keni pare gje akoma. Levizja e mesiperme me shume se levizje dedollarizimi eshte perpjekje nga institucione financiare qe jan kap keq ne Euro long Positions dhe jane te pa masa kunderpeshe financiare ne kete situate kaq te shpejte po jo te papritur. Pergatitu per ngritje ekonomike te Europes po me ca viktima ne rangjet e larta financiare .

Shiko Tironco se gjerat jane te kordinuara, spo flet njeri ketu per kataklizem dhe rrezim ekonomik por per nje c'balancim gradual te sitemit financjar(hegjemonik aktual) dhe rritjen e dominances Kineze ne ekonomine globale. Dollari thjesht do te humbe ekslusivitetin e vet(te te pazevendesueshem si monedhe globale) dhe do te veje pak a shume ke statusi i euros. Londra e kuptoi kete prandaj dhe perqafoi Kinezet pa nje pa dy...Eshte ajo shprehja "If you cannot beat them join them". Kjo eshte nje nga krisjet me te medha dhe tregon se SHBA po futet ne nje faze izolimi.Kete e Pranoi vete Sekretari i Thesarit Jack Lew. Ngerci poltik ne SHBA dhe refuzimi i Republikaneve per reforma ne BB dhe FMN e drejtuan Kinen drejt alternativave te tjera. Kina si nje nga ekonomite kryesore globale duhesh akomoduar prej kohesh dhe i duhej dhene me teper fuqi ne vendimarrje ne keto organizma, nderkohe qe ne BB dhe FMN eshte krijuar nje lloj statusi paradoksal kur vende si Italia kane te drejta me te medha se Kina. 

Aleatet ne anen tjeter po e kuptojne se nuk mund t'ja lene eksluzivisht ekonomine globale ne duart e nje vendi "junkie" si SHBA. Nje vend me rreth $20 trilione borxhe dhe liabilitete qe i kalojne $45trilione. Eshte sikur ti lesh farmacine ne duar e nje "te droguari"....Keto vende deri dje nuk shkeputeshin dot nga ky mallkim dhe Banka Kineze u dha si nje alternative per tu shkeputur nga diktati duke balancuar sistemin financjar. Gjithashtu ne anen tjeter Kina e ka kuptuar se SHBA i ka perdorur keto organizma financjare nderkombetare si arme ekonomike per qelliimet e veta ne politiken e jashtme duke ju krijuar presjone vendeve me sanksjone financjare,etj ndaj dhe po i merr masat. Kina gjithashtu po krijon nje firewall financjar sistem te vetin SWIFT(CIPS) i cili do te rrise se tepermi statusin e juanit ne ekonomine globale dhe kjo mendohet se do te jete goditja fatale per dollarin. Shekulli i kaluar i perkiste SHBA ndersa ky i perket Kines

Tani simpatite e tua te majta ndaj Kines do te marrin ne qafe por ja vlen per hir te ideologjise. Nuk ka per te rene dollari sepse kjo junkie ekonomy duket me e forta sot per sot. Sa per Kinen, Kina eshte dollaro bleresja me e madhe, ndersa vitaliteti i saj ekonomik eshte mit. Vetem qorrat investojne ne ekonomine Kineze, sepse mbi te gjitha eshte ekonomi jo transparente me gropa thithese genjeshtrash e te dhenash ekonomike te falsifikuara. Po kjo sna intereson aq shume. Nese euro shkon 0.85 me dollarin sigurisht qe dollari do mbetet monedha kryesore sidomos nese marrim si te pranueshem faktin qe BE do humbi vetem 2-3 anetare. Nese europa shperbehet atehere vjen koha e Arit dhe dollari do marre goditjen e tij respektive. Po refuzimi i svicerianeve te blejne me shume ar, renia ne pikiate e Rubles dhe perseri refuzimi per te blere AR, me bind, qofsha i gabuar, se Euro do vazhdoje te bjere por duhet te kontrollohet kjo renie e frikshme e lire, Ekonomite Europiane do marrin veten, si e dhe ekonomia Ruse, ndersa dollari i forte do frenoje ekonomine amerikane. Kina ketu do luaje monedhat si cdo vend tjeter dhe sigurisht qe i intereson dollar i forte. 

Si gjimone "in denial" si Komiku Ali  smiley

Ti ke nje problem themelor, ty nuk te le dogma ti shikosh gjerat me syrin real, ti i shikon me sy militanti... Kina si nje ekonomite me te fuqishme ne glob sigurisht do bleje dollare per momentin(sepse eshte ende monedha globale) megjithate sic e postoi dhe gjembi me lart  Kina po i kthen dollaret ne ar. Kina dhe Rusia kane blere sasi rekordi ari vitet e fundit. Une te them ja ujku ti vazhdon dhe hipotezon gjurmet. Duhen pare pozitivish sepse kjo banke ne anen tjeter do rrise konkurrencen dhe do do tio jape nje goditje monopolit oligarkik FMN&BB. Krijimi i kesaj banke thjesht eshte nje shenje e qarte e fillimit kapitullit te ri te dominances Kineze. Shume vende po e kuptojne kete prandaj dhe po i bashkohen Deri tani disa nga vende Kyce aleate strategjike te SHBA i jane bashkuar kesaj nisme Kineze  per rivalizim te insticucjoneve Amerikane dhe sic po duken bathet lista sa po vjen dhe po rritet.

Me pak fjale dollari po bie thua ti? Ti ngaterron deshirat me realitetin prandaj je dogmatik.

Kina nuk po ble Ar, prandaj vlera e arit ka rene...Russia duhet te blinte Ar po nuk bleu...prandaj vlera e Arit po bie. India pritet te bleje Ar ne Vere se atehere eshte perriudhe dasmash po Ari do ngrihet po u shperbe BE. dalja e Greqise mund ti ktheje pak shkelqimin Arit por duhet te pasohet nga disa shtete te tjera. Nese Kina do shiste dollarin vlera e tij do te binte. Oligarket kinez ne shtetin e tyre te madh por mbushur me genjeshtra te medha eshte ne xhepin e uncle Samit. Enderro udheheqjen e revolucionit te ardhshem anti-amerikan nderkohe qetesisht Kina dhe Amerika nuk kane gezuar kurre marredhenie kaq te qeta. Byroja komuniste thuhet se jane te gjithe dollar billionaire me parate e vjedhura dhe nuk ja kan ngene te ndihmojne ty ne levizjen anti-amerikane.  

Po levizin pllakat tektonike ne SHBA menjehere pas shfaqjes se Bankes Kineze. Ligji i propozuar nga Ron Paul per Audit Regullativ te kartelit ekonomik ne SHBA, (AKA) FED  po rishfaqet fuqishem ne senat. Nderkohe kane fillu te shqetesohen "keta te paprekshmit"..

The law has made Fed-watchers nervous, and has been strongly condemned by the White House.

Ne lajme te tjera thuhet se Auditi ka filluar...

Lista e institucjoneve qe kane perfituar shumat me te medhaja nga FED 

Citigroup: $2.5 trillion ($2,500,000,000,000)
Morgan Stanley: $2.04 trillion ($2,040,000,000,000)
Merrill Lynch: $1.949 trillion ($1,949,000,000,000)
Bank of America: $1.344 trillion ($1,344,000,000,000)
Barclays PLC (United Kingdom): $868 billion ($868,000,000,000)
Bear Sterns: $853 billion ($853,000,000,000)
Goldman Sachs: $814 billion ($814,000,000,000)
Royal Bank of Scotland (UK): $541 billion ($541,000,000,000)
JP Morgan Chase: $391 billion ($391,000,000,000)
Deutsche Bank (Germany): $354 billion ($354,000,000,000)
UBS (Switzerland): $287 billion ($287,000,000,000)
Credit Suisse (Switzerland): $262 billion ($262,000,000,000)
Lehman Brothers: $183 billion ($183,000,000,000)
Bank of Scotland (United Kingdom): $181 billion ($181,000,000,000)
BNP Paribas (France): $175 billion ($175,000,000,000)

 

 

Ça po bëhet nga "Shqipria në Protestë " dhe Nis java e Protestave të PD-hit " nai llaf me bukë deri ku kanë shku .Bumçin e pamë që protestonte , po kaq .Pse me kaq e myllën smiley...

Janë kap ca tritolistë ne zonën e Krujës . Çfarë bën se Kari se Kari se Karistani një dhi që nuk del në TV të protestojë për arrestime Politike ?

Grande Kaka mos ri po duku ..

Ristani modeli i opozitarit.smiley

#RakiRistani

 

Pf i nderuar ..Qëndron më ajo përgjigja e B.Faskos kur e pyetën femnat e PD-hit

Me kë je ?

Mes e poshtë jam me PD-hin ?... tha smiley

Paskan fillu  Burrat tani  me pyt smiley

...pse u qikërka këtu??

Mos ja tregoni kete shkabes.

smiley 

 

Myslimani i poshter!

e mo mire, ECB i ka aq parà sa me riparu nja dy dyqane : nga 800 miljon € ne fillim, ndertesa kushtoi 1.3 miljard. C'i ka 500 miljon € me shume a me pak BQEja  smiley

Stalker, le te shpresojme se dhe ata turistat e vrare ne Tunizi kane qene kopje!

pse s'thua se ky qenka njeriu i nenprefektit? smiley  smiley

Po ke te veme, o Myrto..?.smiley -Tan Lamen, njeriun e Xhevos..smiley
Gjergji eshte ndryshe, kryesorja shume serioz,nje specie qe rralle gjendet ne realitetin shqiptar!

ndoshta momenti me i madh ne historine e artit qysh nga momenti kur michelangelo vendosi te merrte nje dalte: merry clayton!!!

Ka fituar Bibi oreeeeee

Po hapeni nje teme o te uruar ku t"na jepet mundesia te shprehim gezimin tone! 

 

peshku nuk merret me gjera kapitale. kaq gje e mesuam tashme. peshku merret me bidona ujti. smiley

1931!

Shyqyr qe erdhi Turku e na ndricoje mendjen se kushedi sa keq do nishim!

Fantastike!!! The eye of ????

Sauron

19 te vrare nga idhtaret e fese se paqes ne Tunizi. 17 prej te cileve turiste europiane.

 

Po a i ve dot faj? Ti mund te shkaterrosh statuja dhe objekte te tjera antikiteti, por pa shkaterru dhe menjen e atyre qe i kujtojne ato objekte a mund te thush se i zhduke ato nga egzistenca?

Adminet e peshkut nuk e kan pa te arsyeshme ta sjellin si lajm. Eurocentrist te thekur jane adminet. Te ishin vra ne Europe, lajmi ne peshk do kish karakter ballor. Meqe jane vra ne Tunizi nuk bo lajm! 

Shkodra!

te ky dyqoni majtas u shitshin ato pianofortat 

Skoderlocja, kryeqendra e kultures europiane ne Shqiperi!!!

Po me Roni, po kete pamje e shikon rendom edhe ne Tiranen e 2015! Ja ka bere Marubi rezymene e kohes Shkodres, me mjaft mjeshteri.

Rono, kur keni vendos mi ra Iranit ? Ju pyes si Likudas ..tani qe fitut.E deklarut ne Kongres ! 

Iranit do ti biem ne bashkpunim me aleatin tone kryesore, SHBA.

Por kjo do te ndodh pasi qe Jeb Bush te jete resident ne 1600 Pennsylvania Avenue.

Fjala jote ne vesh te perendise ! Kesaj rradhe, do ti nxirni tymin e flaken jo vetem Irakut, jo vetem Lindjes e Mesme, por gjithe planetit smiley

Gjerat po shkojne ne drejtimin e duhur !

 

ps: sa inot si t'vje qe nuk rifitoi prap Sala ne 2013 siç rifitoi Bibi, e ti nxirrte definitivisht tymin e flaken edhe Shqiperise ! Damn !

sala ne nji fjali me Bibin? are you kiddining me? Bibi eshte kalores i qyteterimit, mer daj, kurse sala i nji " "gamores" i territ.

s'boni hic kujdes kur komentoni smiley

Bibi ose do zbutet te ule koken dhe te degjoje se ci thone ose do hidhe n'kervat me Xi Qinpingun ...keto dy mundesi jane. Obama e hoqi Iranin dhe Hezbollahun nga lista e terrorit dhe po pergatitet ti lere ne dorezim Irakun dhe Sirine ti pastroje nga minjte e Isis se vete nuk ka as klleqe as mundesi ta beje kete. Une shoh ne te ardhmen qe rajoni po vete drejt nje lloj unioni Irak&Iran&Siri gje qe e shikojne me tmerr si Arabet dhe Izraelitet. "Life must to go on" ..Ka ardh koha e disifektimit te rajonit nga minjte dhe roaches dhe SHBA po e pranon me ne fund qe per ta mbajtur ate rajon disi ne equlibrium duhet pranuar realiteti i fuqise dhe balances se Shiiteve(Perseve)

Ne fakt nje President te tille ka nevoje SHBA megjithese nuk ka shance, nuk e zgjedhin qafkuqet kete mer jo..nuk e kuptojne dot...Shume mundesi te fitoje Hillary...Thuhet se ajo se honeps dot fare Bibin gjithashtu. Skaloi shume dhe Bibi u zbyth direkt nga premtimi i diteve te fundit

Do ta bojm Pres ket her Arto. Pinki promis.

Shif fiqo se nje tabu u thye me Obamen tashme ka ardh mundesia e arte per te thyer tabune tjeter, nje femer Presidente e SHBA. Hillary ka ate favor se ka shume simpatizante republikane qe do ti japin voten pa ndroje. 

Ne fakt mund te ndodh. Pas zezakut, dhe femres, mund ta kete radhen ndonje qen, mace apo ndonje cope muti. Cdo gje ndodh.

nuk emancipohet robi ne kanada....as i ftofti si bo dermon

Hillari ka real stones.... 

Nay. I her bje daci nkos.

Nga sa kam pare e sulmojne nga te gjitha anet. Si ata luftedashesit e Fox si ata fashisto-socialistet e CNN apo MSNBC.

Ky ka fituar CPAC per tre vitet e fundit, dhe sado qe nuk eshte ndonje indikator shume i sakte per zgjedhjet e pergjithshme eshte indikator se cfare pelqejne te rinjte e partise Republikane, dhe statistikat thone se jane nje miks mes republikanizmit kushtetues dhe libertarianizmit. KY fakt i rrymes se re qe do te jete baza e gjere e se ardhmes me duket se po i ve ne mendime Republikanet. Plus fakti se statistikat thone se eshte kandidati eventual qe do te kete bazen me te gjere te votuesve meqe pelqehet nga te pavarurit dhe nga minorancat.
Ose do te zbuten me sulmet qe i drejtojne Paul birit ose do te provokojne carjen e Republikaneve dhe nje ristrukturim te poleve politike.

Nejse se eshte muhabet i gjate, ky eshte kanali i tij ne YT: Ke te gjitha fjalimet e tija ne mediat kryesore. https://www.youtube.com/user/SenatorRand...

Çarja nfakt pritet te ndodhe ke Demokratet. Kane dhe ato çajniket e vet.

E di mo e di. Se ku lexova se ka mundesi qe kane qene langot e Obomit qe ia nxorren Hillarit kete ycklen me e-mailin. smiley

Shif se sot jane bere nje turme amorfe si neoconet dhe liberal-interventionist-et kur vjen puna per te justifikuar paret e hobby lobbyt bejne te pamunduren per te gjetur armikun e radhes.

Hidhi nje sy ketyre charteve dhe do ta kuptosh qe gjendja eshte hopeless 

Habib Netanyahu dhe Yonatan Netanyahu . Njeni matrapaz dhe tjetri herosmiley

Ndjese, e shoh qe qenka sjelle si teme me vete.

E bera per fame smiley

Me se merresh?

 

Kam mbaruar gjimnazin në vitin 2009.

Dhe vjen perla tjeter....Hajde dhe thuaj pastaj qe mos ti kthesh ne stereotipe keta

Për kë voton?

 

Votoj për atë parti që është i drejtë, njerëz me besë. Do ta bëj publike, kam votuar për Partinë Demokratike se ata janë më të komunikueshëm, më të rregullt.

A psychiatrist was conducting a group therapy session with three young mothers and their small children. "You all have obsessions," he observed. To the first mother, he said, "You are obsessed with eating. You've even named your daughter Candy." He turned to the second mom. "Your obsession is money. Again, it manifests itself in your child's name, Penny." At this point, the third mother got up, took her little boy by the hand and whispered, "Come on, Dick, let's go."

Per jo anglisht folesit : Nji Dr. psikiater po zhvillonte nji seance ne grup me tre gra te reja dhe femijet e vegjel perkates." Qe te treja ju jeni me fiksime", verejti doktori. Ti ke fiksim me honger shume, prandaj edhe emrin femijes ia ke vu Karamele. Dhe i kthehet gruas se dyte: Fiksimi jot jane paret,si rrjedhim emri i kalamonit : Qindarke. Ne kete moment, gruja e trete cohet, merr djalin e vet per dore dhe i drejtohet deres duke i peshperit femijes : Hajde ikim Kari i mamit, se s'qeka gjo ky muhabet.

( meqe kohet e funit peshku osht qelb pak si teper)

jo e treta, Fiqooo.. e para thote,  e para!.smiley   

Jemi ne barazim per vend te pare Belul, por deri ne vere ka kohe per ti kaluar Turqit.

Zbrit poshte, jemi ne vend te dyte pas Vjenes. Vetem gabimisht na kane perfaqesuar me Beratin, kur dihet qe vendi me i bukur ne Shqipni eshte pllaja e Skraparit.

Po po perpiqem me prenontu ndonje pakete por hicgje..nuk ekziston Shqiperia fare

Nje eksperiment socjal i krijuar nga Organizata Action Aid ne Greqi del per diten nderkombetare kunder racizmit ne perfundime interesante. Abuzuesi shtetas grek dhe viktima emigrant bangladeshas jane aktore te inskenuar ne nje stacjon autobuzi. Shtetasi grek abuzon verbalish ne prani te shume qytetareve greke duke e cilesuar si plehre, te cilit nuk i takon te ulet ne stol.. Nga 20 raste nderhyrje 15 raste ju kundervune abuzuesit racist ndersa ne 2 raste ju bashkuan atij dhe 3 raste indiference.

Faik Konica

N Trojë, nga maja e një kulle të lartë
Helena e bardhë zgjat kryet dhe përgjon
posht nënë murët luftën që lufton
Menella syzi me Parin flokartë;

Shikon buzëqeshur e me ballë të qartë
Zjarrin që ka ndezur vetë dhe ëndrron,
E stolisur si ditën që hipi në fron.
Kur vajti nus’e re nga Amykla në Spartë.

Dhe në shesh Menella me Parin të tërbuar
Goditin me sulm për të mundur e për të vdekur
Gjëmojnë duke cuar zërin në qiell.

Gjaku u ka hyrë faqe e duar
Kordhë më kordhë, hekuri me hekur
Perpiqen, tingëllojnë, shkëlqejnë në diell.

 Faik Beu e perqeshte Naimin, ben vjersha me ta ta ta e to to to-thoshte. Te keshillosh si behet keku, kush se ben por te fusesh vet duart ne brume, ndryshon puna.

Faiku paska vjedh stilin e Xhaelges!

kshu ka lezet, jo me ato carlliqet me portret dulle e me shall pionieri

Kto jermonet do pagujn demshperblimet e luftes bre.... Paska pas te drejt wafaki...

Thu ti, po polikanet jermon thon ka greku te drejte 

Tmerr cer loqe eshte ky andrea stefani!

Une kur dua te dhje* kerkoj ndonje video te tijen ose te atij zorres tjeter Lorenc Vangjelit... smiley

Shkeputesh 2-3 dite nga lajmet e Shqiperise e c'te shikosh, Tom Doshi qenka bere i pavarur, Peshku paska kthyer fotot ne komente dhe asnjera nga keto s'ka lidhje me skenaret per vrasje te porositura nga lart dhe te dekonspiruara nga anash.

Te mos ish per fiksimin e Ronit me muslimanet dhe per canten e Spartak Brahos, do kisha kujtuar se pata ngaterruar deren.

Lajmi mifundit: Rama po darkon me Deputett e Veriut te veni !

Edhe mifunit akoma: Dola jashtë monfun se kisha tre ditë CAPS LOCK !

 

gjynoahf gjith aj ushqim smiley

 

Shum shqiptara jan republikan ne Amerik....ne nje dore pushken ne tjetren tallonin

Shume shqiptare qe ne Shqiperi kane qene Puniste, jane republikane ne Amerike.

smileysmileysmileysmileysmiley

279.4 mije euro vetem logjistike per PS

Meqe ata te papasmit dhe ata te paqenet po mundohen te gjejne te pa qenat e te me kundershtojne per shpenzimet e mia, kete here po ju deshmoje faturen time pre 279.4 mije euro vetem logjistike. Pra, mjete, adeziv, bileta, siguracione e demtime apo riparime.

56.000 euro makina te sjella nga Milano ne Lezhe vetem per fushate
11.400 euro bileta avioni
12.000 euro adeziva makinash
2.800 euro siguracione mjetesh
20.000 euro sherbime e goma makinash
90.000 euro nafte
4.200 euro qera zyrash
10.000 euro flamuj
10.000 euro posterà
40.000 euro mitingu ne Shkoder
35.000 euro dy mitingje ne Lezhe

Publikimi radhes do te jene fatura e drekave, darkave te drejtuesve te PS ne Lezhe dhe te elektoratit.

Eduart Ndocaj

 

 

Te vazhdoje Eduarti se e ha si shoket e vet Tom, dhe Mark.

Filloi fillimi i Fundit? smiley

https://www.facebook.com/video.php?v=905...

Robi i shtrire ne toke, i mbushur me plumba e s'ngre dot qafen e vet, dhe policet amerikane vazhdojne i bertasin "drop it" per nje dava bicaku me te cilin nuk vret dot nje pule. Amerikanet duhet te marrin cmimin si policia me idiote ne bote.

Juventus - Monako
Atletiko - Real
Porto - Bayern
PSG - Barcelona

Payerni atyy

s'po gjej komentin ku shkaba flet per eklipsin qe ndodh vetem ne shqipri dhe jo ne amerike. Me siguri do e kene fshi adminet

smiley

Nuk rri dot dhe ti pa u gerricur. Pse e ngacmon me shkop?

LAJM I FUNDIT/ Prokuroria kërkon arrestimin e Doshit dhe Frrokut. “Vrasja” u inskenua nga Doshi, Frroku dhe Durim Bami

si perfunduan keshtu burrat e malsise? Nipat e Ded Gjo Lulit, Prenk Calit, dhe Bajram Currit na dolen kokrra shkerdhatave.

 

 

Deshën të vrisnin saliun e të fusnin në burg metën këta shkerdhatat. Në burg të gjithë., në burg.

Pse ti fusin xhaxhat ne burg smiley Ata u japin kallom sheqeri kalamojve të të gjith Pallatit .O ma ...

E kisha neglizhuar kete film, ngaqe prej subjektit me se te njohur nuk prisja kushedi, por kur e pashe me beri te qaaajjj....sa e bukur loja e aktoreve.

Cfare te pelqen ne kete artikull, Art?

Une p.sh. nuk arrij te pajtohem me ate qe thote per "social compromise" teksa shkruan paqartesisht per mbulimin dhe kam pershtypjen qe me e sinqerte do ishte sikur te shkruante per "social obedience." Hixhabi nuk besoj te ngreje mure rezistence shoqerore perderisa fytyra dhe gjestet e saj jane ne dukje per bashkebiseduesin ne nje kontekst formal apo joformal. Burka ne te kunderten paralizon çdo perpjekje afrimi apo komunikimi qe i drejtohet femres ne te. Te dyja duhen ndare pasi njera e mundeson kete kompromis shoqeror ndersa tjetra jo.

Persa i perket mbulimit, autorja shkruan per tmerrin e saj teksa degjon