Me beri pershtypje se ne nje klinike private, ku une bej kontrollin periodik te gojes, ne radhe ishin dy shtetas italiane.Kurioziteti me beri te hyja ne bisede me ta.Dhe prej tyre mesova se ata kishin ardhur enkas nga Bolonja, per te vene dhembet ne klinike shqiptare! 

Kur me erdhi radha pyeta doktoreshen?

- Mos u habit- me tha.Jane te shumte te huajt, kryesisht italiane por dhe greke, qe vine ne kliniken tone! Vine mergimtaret tane edhe qe nga Amerika e gjetke..

Sigurisht qe doktoresha deshi ti bente reklame klinikes se saj , e cila me then te drejten eshte shum moderne, por une nuk u binda se pikerisht ajo te jete arresyeja kryesore.Besoj se duhet te kete me shum se nje, ku me kryesoria besoj se lidhet me cmimet e larta ne perendim, me krizen  e kushedi ca tjeter.

Se ne Itali, vetem per nje hapje goje per ta pare mjeku, kushton 30 euro.Nje impiant me mbjellje,  une  vetem per nje dhemb me kushtoi 500 euro x 4  gjithesejt 2000 euro .Nuk e di sa eshte ne Itali, Amerike, France , Kanada e Australi ? Them se dihet te kete diference te madhe ..

 Te jete keshtu ? 

46 Komente

Yeah e specializuar ne cmim. 

Le te marrim vesh ca nenkuptojme me  fjalen cmim,  dhe specializim, per te mos bere te habiturin me ..asgjene ! 

Ja te kane sqaruar shoket me poshte, punen e cmimit. Specializimi pastaj kane hyre dhe atje teknologjia e fundit. Personalisht me te degjume dhe une e kam, qe u bie me lire atje per major work. Une vec cleaning dhe 1 filling Kam bere ketej e skam pagu gje, I ka mbulu insurenca ndaj nje pagese simbolike qe bej une cdo muaj. Skam ngrene shume sheqer si trecereku I shqiptareve. Buke me sheqer. Lol. Po kushtone ketej. Pune Kozmetike. Psh vec braces per kalamaj nja $5000.

Grava nga eksperienca ime , nqs eshte dentist qe ka reputacion te mire dhe i ka kushtet ne klinike me standartet e sotme , eshte pothuajse i ngjashem me sherbimet dentare qe kemi ketej, vetem me perjashtime kur behet fjale per klinika dentare shume te shtrenjta normalisht nuk mund te krahasohet.  .

Kam 10 vjet qe kam ven 2 dhemballe porcelani kur erdha ne Shqiperi, cuditen ketu dentistet se sa pune me kujdes eshte bere , sa te ngjashme jane me dhembet e tjera dhe kualiteti eshte perfect. Asnjeher s'kam pasur problemin me te vogel. Just perfect !

Pra besoj se i jam pergjigj pyetjes tende smiley

Po dhe me pelqen , por desha me e dit , tek ju sherbimi dentar, eshte i perfshire  ne skemat e siguracioneve ? Ketu jo ! Dhe nuk e kuptoj dot perse jo ! 

Po , nga puna jam e mbuluar  80% !  Tek ne me sa duket nuk funksionon shteti smiley

nuk eshte puna qe paguan asurancen por je ti vete. ti paguan mjekun edhe ate qe punon te asuranca dhe qe nuk eshte mjek e as mekanik makine apo murator. 

e paguan ne avance. sepse ke frike te jetosh e pasiguruar. po te besh llogarine te del qe me teper ke paguar se ke fituar, nga asurancat e ndryshme, qe jane kompanite qe fitojne me shume se kushdo tjeter. se vetem mbledhin leke, pa harxhuar azgje tjeter. 

asuranca merr leke nga 100 vete, dhe i paguan vetem njerit nje pjese (vetem, se nuk te mbulon njeri 100 %) te dhembit qe mund t'i thyhet. nje tjetrit i paguan veturen qe i demtohet, e nje tjerit shtepine qe mund t'i digjet. po te jesh shperdorues i madh, asurancat te ngejne çmimin e deri te perjashtojne fare. se u heq fitimin.

asurancat ngejne dhe çmimet e sherbimeve artificialisht. ngaqe njerzit jane te mbuluar, nje fare soji, shkojne te mjeku rregullisht edhe pse s'kane ndonje siklet. dhe ky e ngren çmimin se s'je ti qe do nxjerresh lek nga xhepi. leku jot eshte strumullar. 

nje dhemb, 10 € dhe e ka çmimin shume te larte. jo me mijera sa paguhet, qe eshte vjedhje hashiqare. 

Grave ta jap me garanci malli : Eshte cmimi. Megjithse duhet me pranu se Shqiperia ka edhe shume dentiste te afte ( si dhe shume hamaller).Por asnji nuk e merr rrugen vetem se e kom fiksim me i bo dhomet ke filon dentist. Po te dush te jap raste nga eksperienca personale. Por shqiptaret e Amerikes vijne qe vijne me taku te afermit, i fusin edhe i berdaf ke dentisti.

Vec pune perdafi , po thu Qemalo ? 

pube perdafi ...? ket s'e mora vesh me thone te drejten. C'a kishe parasysh ? E kom pa shaka 

punea e " nje berdafi " te jete apo me perfitim goxha ? 

Eshte shume me lire, Grave. Edhe po te kesh insurance ketu, prap shume ,shume me lire. American health care system sucks !!!  Varet edhe nga shteti ku jeton, lloji i insurances qe kompania ku punon ti ka vendose te mbulohet etj, etj . Nji shembull i trashe : Kisha nevoje per nji root canal, ketu, por ishte poshte nji ure, pra duhej specialist. Me siguracion = $ 900.00. Vjet ne mars ne atdhe : Nji ure, nji crown, 2-3 rimbushje, pastrim e ca sherbime te tjera = $700.00. You do the math .

Qemolo, zgjidhe me Alben ...ne se jeni ne te njejtin shtet !  Un pergjigjem  per Rr.M.Shyri gjer siper ...! 

eshte fiks sic e thot Qemoli. Siguracioni dentar eshte skandaloz ketu. Nuk e kam kuptu pse nuk ia ngrejne permiumin, se keshtu sic eshte, eshte bizarr, duke fillu qe nga "deductibles" idiote, e deri tek maksimumi i mbulimit qe arrihet before you know it. 

.Nje impiant me mbjellje,  une  vetem per nje dhemb me kushtoi 500 euro x 4  gjithesejt 2000 euro .

2500$ nje dhemb ketu pa perfshire koston e kirurgut nese duhet nderhyrje kirurgjikale.siguracionet dentare nuk i mbulojne pothuaj fare keto lloj procedurash sepse kane nje limit $1500-2000 ne vit.

Opa! Nji ku fleka lepri ! Rrofsh moj Alba ! Se Qemoli spaska shku ke dentisti hala ! 

Mirepo, ne keto kushte duhet te qajme shqiptaret me te ardhura nden minimumin jetik, qe pranojne sipas ketij fakti, me mire pa dhembe e dhemballe, se me dhimbjen e tere " trupit" nga qe nuk mund te perballojne kete sherbim te domozdoshem e jashte siemave te siguracioneve.Per mua ky eshte nje problem shume i mafh.Dhe kjo eshte arresyeja pse ne cdo 50 - 100 metra ka nje klinike dentare ..! 

fenomeni i berjes se dhembeve me lire jashte amerikes quhet "dental tourism".Amerikanet shkojne ne mexico , costa rica , ceki , poloni etj.Ne disa nga procedurat duhen disa vizita tek mjeku pasi i vendosin implantet duhen vizita pasuese ose mund te kete komplikacione , keshtu qe jo gjithmone eshte i leverdisshem ti besh ne nje vend tjeter.

nderhyrjen kirurgjikale ta mbulon siguracioni shendetsor...

Grava, ketej nga lagjia jone jo te gjitha sigurimet shendetesore sigurojne edhe trajtimin dentar. Shpesh trajtimi dentar ka nje tavan financiar ne vit per pjesetar familjeje, varet sipas sigurimit dentar, $2000-$ 3500.  Implantet ne shumicen e rasteve nuk mbulohen nga sigurimet dentare sepse konsiderohen si nderhyrje cosmetike pra jo detyrimisht e nevojshme. Sigurisht qe ka leverdi per punime si implantet ne Shqiperi por nga krahu tjeter kushton edhe rruga. Nderkohe kam nje eksperience te keqe me nje mkun tim....e referova para nja 10 vjetesh tek dentisti im i familjes qe ishte shume i famshem. Miku emigrant  beri kurorat por mbas disa vitesh kur u kthye u detyrua ti ribente sepse per cilesine ketu ishin te perkohshme e jo te perhershme sic ishin reklamuar. Familjaret e tjere te mi vazhdojne te shkojne tek i njejti dentist dhe jane te kenaqur, gje qe e shton konfuzionin.

Tironco - nuk arrij te kuotoj si ky sherbim jetik te mbetet jashte skemave te siguracioneve.E pash kete kur mu desh per  vehte se kush dreqin e di ca po bejne dentistat.Por keto ka dyndje dhe per dite shtim klinikash dentare.Ketu sikur e tere politika ka vene te  zihen ... me dhembe e dhemballe tere popullin 

Nuk e quajne jetik por kozmetik, te thone shkuli dhomet e ver proteze.  Por edhe ne Shqiperi une nuk e di si mund te vij tjetri per ket pune pa morr pushime te gjata se per me teper rruga e duhur eshte kur bejne gjithe krahun e jo nje implant te vetem. Ka andralla. Prandaj duhet te na kuptosh ne te jashtemve kur habiteni qe ju kerkoni shume nga qeveria....tip greve urie se sdu me pagu faturen qe kom ra dakort te infermierise....

Po ....ato jane kaftane , per mbi te kadifenjtat tona ! 

Si thote ajo reklama Grave... me mire kurse per celularin se sa te kursesh per dhembet.....Kurse ne shqipot edhe pa breke ne bythe edhe me nga tre celulare edhe dhembet dhembe... dentistet plasen nga puna e madhe...ketu dentistet dhe farmacistet bojne pune...

alodemso, e beson qe nuk e dijsha me pare kete situate ? Ata italianet u bon sebepi dhe mbjellja e kater te mive.Po dale dale se mbjellja paska ca avaze.6 muj kam per te bajt hunjet si prove per nofullen e masnej dale te shofim ne i ban , vihet pircelaozat e veshme ...! 

Ama 50 perqin e pareve ..shnosh vete ! 

Vetem se nganjehere you get what you pay for ne atdhe. Une psh, m'i ka bo dhomet nona i shoqes time prej 30 e kusur vjetesh. Shume doktoreshe dhe gru e mire. Por vjet ishte hera e funit qe shkoj ke ajo. Ishte plak dhe letu' fare e shkreta. Desh me hapi brime ne faqe( no lie) me ate gerrysen. Duke krrujt dhomin harrote me e shtyp ate pedalin dhe i ndalote makina : Ua pse ndaloji kjo dreq ? Ose pa mbaru i dhom fillote tjetrin. Oops. Other than that, she was fine, hahaha. E pyta: Kur ke bo men me dale ne pension ? - Pse tha, kur te me lene kembet e duart .Thashe me vete : You already there, sista ...smiley

" ...desh me hapi brim ne faqe ! .." Je fantastik more laneti,  me gen Papadhie ! 

Kam pire uje Buronjash, a derebardh. Kam pas nje daje ( rip) qe ishte bejtexhi i madh, per t'i kerrier site ...

Pake mu desh per tu kujtuar ...! 

nuk e di cer mendojn per usa, por une bera implant 2 dhembe x $2200njeri....plus dentisti ishte nga ata qe te shkatarrote gjithe gojen per ti hap pune vetes....per cmimin mesa kam kerku verdalle aty aty levizte 1 mbjelljex$2000....ne shqiperi jane lire por nga usa te del ,e shtrenjte....cilesine nuk e di...

Ardi, sa po lexoj , jemi para nje problemi jo te vogel,  por qe kujtohemi per te kur na dhemb, dhembi. duke harruar krejt se emri " dhemb "  eshte ai qe emertoi .." .dhimbjen " ! Aty ka nisur dhimbja ....! 

Po dal se me duket se do me dhembi nje ....dhemballe.Dreqi fle ..un shkoj e zgjuaj ! Hej ...ta kerkosh belane vete ! 

u bere kaq o grava dhe nuk e di pse?

n'fakt dihet boterisht qe shqipria zotron fjalen e fundit te shkences dhe pajisjeve per mjeksine dentale. Inxhineret japoneze e gjermane konsultohen me dentistet shqiptare kur bejne ndonje novacion.

E kini nje  karagjoz andej ..per te na e care,  terthorazi, ..neve ketej ! 

po ku i gjen kto pytje o profesor...
neser papritmas te bllokohet lavamani dhe do pysesh ktu se sa prej nesh dine qe lavamani ka ka nji sifon poshte

Para do muajsh mu desh te zevendesoja nje ure te bere me metal te shpifur ne Shqiperi para 18 vjetesh. Specialistit ju duk e tmerrshme, nuk besoj se ekzagjeronte sepse e njoh mire. Kushtoi rreth $4500 nga te cilat $2000 i mbuloi sikuracioni dhe kusurin duhej ta paguaja une. Nuk pagova ne cash por me klering, i bera ca IT work dhe ja ku u lame. Good deal smiley 

Ne NYC duhet me pas sh kujdes kush te kontrollon gojen sepse mund te biesh ne dore xhelatesh apo profanesh qe mund te te marrin edhe jeten.

Nga eksperienca personale ne Shqiperi eshte daho mo lire por kualiteti varion nga super pleh ne dicka me mire se pleh. Personale kjo.

Pyete njehere ate specialistin nese ka bere ndonje ure qe ka rrojt 18 vjet.

E kishte fjalen per materialin metalik qe mund te jete sh i rrezikshem per shendetin dhe qe nuk perdoret prej shume kohesh. Une qe e kisha ate ure e di sa e parehatshme ishte por si shqipatr qe jam nuk vendosa ta nderroj deri kur u thye.

Mire mer mire per materialet, se ato ka pas atehere ne Albanie. Po me ka ndodh dhe mua nje situate e ngjashme, dhe dentisti ketu me gjithe komjutera e ekrane ne te faqe muri etj. me tha mos prit qe puna ime te duroje 20 vjet si kjo. Ne Albanie po gjete dentist te hajrit, e bejne punen e me shume kujdes. 

Sherbimi dentar ne Shqiperi eshte ne nivele te kenaqshme, cmimet jane te pakrahasueshme me cmimet e evropes po dhe rrogat te tilla jane. edhe jashte varet ku bie per keto punet e dhembeve se ka dallkauk plot.

sic thote turku: faleminderit shqiperia

Cmimi dihet ajo pune,por mos prit turizem dentar ne shqiperi,eshte e zene..ka vite qe e ka zene Rumuni e Bullgari !!

Kroatet shume lart dhe te organizuar, ne si gjithmone marrim keta te mbaruarit fare...

nuk eshte prej organizimit, por se kane pidhna te bukur neper plazhe me cicat jashte. jane keto qe u rrisin besimin te huajve te mbarvajtja e puneve edhe te shtetit e kudo rrotull.

Ashtu siç e thane edhe parafolsit, ketu ne perendim, siguracioni shendetesor te mbulon mbushjen e dhembeve, (jo heqjen e tyre), dhe protezen e dhembeve qe behen me plastike. Format e tjera, me porcelan etj, nuk te mbulohen. 

Grave ti po thu qe vetem vendosja e 4 hunjeve (te nguluara ne nofullat) te kushtoje 2000 euro apo jo? Po me gjithe urat, pra komplet berja e gojes lart edhe poshte sa do te te kushtoje? Apo ti po ben vetem pjesen e poshtme apo te siperme?

Nje miku im ne Amerike kishte bere keshtu me mbjellje komplet gojen qe i zgjati rreth 2 vjet dhe kishte paguar rreth 35,000 dollare.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).