Takat tip te atyre te popullarizuara nga Louboutin (ekstremizem stiletto-je), te shemtuara per disa, te deshiruara deri ne fiksim nga te tjera, jane pothuajse aq te lehta t'i blesh sa pasta Barilla ne supermarket. Eshte nje diktature stili ne plotkuptimin e fjales, por ja qe femrat gjithandej bejne zgjedhjen e lire te kene ne dollap nje pale Louboutin, origjinale apo te inspiruara qofshin. T'i veshesh me xhinse apo fund, pak rendesi ka, femra shnderrohet ne nje princeshe shtatlarte.

C'mendim keni ? Aprovoni, apo jeni kategorikisht kunder? 

82 Komente

Komplet aprovim. Taka i jep feminitet dhe sensualitet femres, jo si kto zorraxhiet ktu qe vijne neper lokale me atlete new balance dhe xhup north face. Sidomos takat i bejne punë shqiptareve qe janë si shtupa. 

Kush te ka thene ty Jardin qe njerezit duhet te aprovojne apo jo nje stil mode, kur robi eshte i lire te vishet si te doje? Se te pashe dhe ne nje teme tjeter qe po u jepje mend robve ne Shqiperi se si te vishen.

Spo thote aprovo me shkrim o shqiptar, po thote a e aprovoni menderisht nje veshje te tille? Kapish? U une aprovoj der ne rrënnx. (Un jardin perdor artikulim te sofistikuar perendimor ndaj se kap ti). 

Se te pashe dhe ne nje teme tjeter qe po u jepje mend robve ne Shqiperi

 

aaaaa, kur ka te drejte shkaba, ka te drejte!!   jepi hakun!

ja, shkaba vet.. eshte misherimi i shembullit te mire se si nuk duhet ti japesh  mend njerzve  qe nga Albanie, Ballkani, Evropa..... e deri ne Kanada, Amerike, Kine e me gjere..smiley

Ashtu? Me gjej nje postim ku u them une robve se ca te veshin apo se ca te bejne. Nje te vetem?

Ndoshta eshte hera a pare qe bie dakord me Shkaben. (megjithese nuk e mohoj qe e pershendes gjithmone patriotizmin e tij. )

Pyetja mbase duket e sofistikuar sic thote kokua, po premisa e pyetjes eshte idiote. ne fakt edhe pyetja vete. packa e thene ne menyre gjoja te sofistileshur.

nje mode qe i shkon njeres mund te mos i shkoj tjetres.

eshte bere peshku --- tra-la-la zura nje ngjale pffffffff

vijne burrat e botes diskutojne per takat....

pu pu pu.. ikni more shikoni se ata islamistat e cicave po shkaterrojne nje histori njerezimi dhe greku po na merr lumenjte. .. ju merreni me takat  ...smiley

Po te ngrihet vetem thembra nga toka duket bukur por kur perdoren ca kepuce qe ngrejne dhe majen e kembes lart mua me duket dicka e shpifur.

Takat e larta kane cmimin e vet Jardin..Veshja rregullisht e takave te larta ju shkakton pasoja serioze ne shtyllen kurrizore femrave.

Jam pro per takat. Personalisht I preferoj, vesh perdite, se dhe puna ma do nje veshje tille, por take classy, 3-4 inch, e pranueshme per syrin dhe ambjentin. Takat qe vishen atje Jane cheap dhe ugly!  Po ti shohesh taka te tilla te perditshme shkojne me fitiren. Ka ca nuanca katnareske po ta shohesh me vemendje personen, ne ato rruge gropa gropa, just saying lol

real professional smiley

Ueee, 4 inch jane 10 cm. ne Europe vishen ose per ndonje mbremje, ose ne skene, ose i veshin kurvat smiley

Sorry se na u ngaterruan inchet. Sa zgerdhihesh edhe to me kaq gje. Te pelqejne keto, si t'duken takat? ( per kete take flas une) Bleja n'ruse se ka me t'love forever smiley http://m.macys.com/shop/product/anne-kle...

pro, mundesisht mos te bejne zhurme.

meqe jemi e kam degjuar nga nja dy-tre burime qe femrat e shohin mashkullin nga kepucet. Aprovoni apo jo?

Jo tamam-tamam e vertete pasi fillimisht ka te pakten disa sekonda shikim ne pjesen e siperme te trupit... smiley

Me duhet ta pranoj, e kam kete ves te keq te nguli syte tek kepucet e tjereve dhe tani qe e mendoj, kjo me ndodh me meshkujt me teper se me femrat.

Na thuaj c' kepuce vesh te te themi kush je?! smiley

nuk te kupton njeri

Ca u be me ate te vjetren "me thuaj me ke rri..."?

Jardin, sa cantim i ke takat smiley

Po flas si mashkull dhe me pelqen kur cucat veshit kapuce me taka te larta e me pantallona te ngushta. Ma rrisin afeksionin seksual dhe adrenalinen. Por, besoj se nuk do te kisha kete mendim po te isha femen. Nuk e kom provu po besoj se duhet te jete torturuese mbathja e ketyre kepuceve me taka mbi 10 cm. Nejse, rrofshin femna e bukura dhe sigurisht edhe ato qe bejne perpjekje per tu dukur sa me bukur dhe seksi. 

meshkujt i shikojne femrat  nga takat dhe shikimi nga takat , gradualisht ngjitet lart.femrat i shikojne meshkujt nga rripi dhe gradualisht shikimi gremiset teposhte smiley

Jo nuk eshte e vertete spiritus. Une personalisht e filloj shikimin qe nga lart, koka dmth, dhe gradualisht me stil, veshtrimi shkon me poshte. Syte per t'pare jane fundja ! Lol

nuk thashe gje une se eshte mekat Llastice.Ky quhet shikim i fokusuar smileyThjesht ceshtje kendveshtrimesh. Fytyren nuk e krijon dot vete, ama kepucet tregojne shijen, guston dhe flasin per personin. Nuk kam pare kurre femra me kepuce te mbajtura keq(pavaresisht nga gustua dhe kombinimi) ndersa shikon shume meshkuj te veshur disi mire por me kepuce si mos me keq.

Tani me ben pershtypje kjo moda e cizmeve tip Vivian (Pretty woman) deri mbi gju. Shume shemtuar me duket.Ndoshta stereotipizimi vepron automatikisht.

Cudi, kjo puna e kepuceve me shikim te pare. Takat 6 inch bien ne sy menjehere. 

Kaq vjet ne itali me kane mesuar te mendoj-gjykoj se mund te jesh elegante edhe pa taka,te cilat fale gjatesise i perdor aq pak sa nganjehere per "zili" them se do ishte mire te isha me e shkurter qe ti perdorja me shume, se mos kushedi dukem me elegantesmiley

per t'ju pergjigjur pyetjes jardine,them se per mua do ishin rrezimsmiley,por vetbesim dhe joshje aspak,eleganca qendron ne ADN,jemi me fat nqs takojme njerez ne jete qe mund ta kuptojne, mund te jesh e pa rafinuar edhe me taka(per t'mos thene fshatare,sepse ato s'kane asnje faj qe jane ashtu) madje si ishim edhe ne ne '90 kur erdhem kendej...

gjithsesi, takat fine evidentojne me shume kembet elegante smiley

e ke gabim,kemba elegante rregullon takensmiley,taka fine thyhet ne kembe te shemtuar smiley

smileyxheni!  cdo mer spiritus ne ket subject. Nuk merr vesht!! Tiko qendisi ndonje picture ketij tani. Lol

ksaj i thone me t marr femrat neper taka smiley
 

     Moza smiley smiley s'po flas me shume smiley

Nuk bie spiritus. I walk slow, no rush. Besoje apo jo, dhe dje qe ra bore e akull, me taka jeshe. Lol

nen takat e tua akulli thermohet/ nen takat e tua bora lengezohet smiley

Omg!! Tiku!!!!! Lol

mos u mburr me pikturat e te tjereve smiley

I vesh ne perditshmeri ngaqe pergjithesisht ruaj aparencen klasike, por jo me shume se 6 cm. Bleva njehere nje pale si ky modeli qe thua ti Jardin, ngaqe me perfshiu vala e modes. Kur I vesha, bohh ndihesha kot...se si me dukej vetja, I don't know... si mendjelehte. Nuk dua te abuzoj e paragjykoj, por me duken pak si vulg. Ajo pjesa perpara sidomos. Definitely not my type.

po nga ato çizmet ugg, keni veshur..? s'arrij te kuptoj si mund te jap dikush deri 200 euro per te veshur dicka kaq te shemtuar si keto çizmet ugg.

ne allemanje mo Belul? mos keni lene takim me celulen? po Pjeri sikur nuk na tha gje...

per vatanin vlla, per ato te shkreta shkronja shqipe.

nuk e di po Pjeri sikur ka nderruar shtepine kete periudhe, u shperngul te lagja e pecogrosove me ne fund, dhe ka qene i zene me transportin e plackave.

ka qene i zene me transportin e plackave.

Mos doje te thoje me transportin e shisheve te veres?

Si me e shpjegu ne terma me te kuptueshem per gjindjen tuaj smiley.  Uggs jane si Ipad ne kategorine e tyre.  Pse blen njeriu ipad dhe nuk blen nje tablet tjeter? 

Sa per "pamjen" edhe une u rezistova per shume kohe ne princip, por gje me te rehatshme s'ka ne ket dynja.  Nje pale uggs, strece/xhinse slim, bluze, cardigan, pallto dhe kalon dimrin matane. 

Ku eshte Moza se ajo te sqaron me detajisht.  Meqe ra fjala, Moza s'te falet qe e ke lene Jardin te krahasoje procesin e kepuce-blerjes me pasta Barilla, qe ndjese ju italianet e blogut, por jane si makarona ushtrie. 

po qe jane te rehatshme, kete e kemi kuptuar.. se mase pa forme tha, fut kemben si ne çizme llastiku, pllaç-plluç, pune bujqesie..smiley po qe te behen mode çizmet e ekskimeze, kete skuptoj une.. leqe edhe kete emrin ugg, duket sikur e kane shkurt per ugly..smiley
edhe dicka tjeter.. mos gaboj uggs-et vijne nga Australia, apo jo.. tashi, cne australianet, ku atje eshte vetem behar, u ka shkuar ne mendje te bejne cizme te ngrohta, dimri, edhe kesaj nuk i jap dot dum.smiley

Nuk e kam idene se ç'e mire e gjeti Australine te beje çizme eskimezesh, po dimri ketej eshte bere si dimer eskimezesh.  Kshu qe uggs jane birinxhi me rregull treshi smiley

Si putra ariu smiley . U get what you pay thone amerikanet. Per pune cmimi flas smiley Belulo Po andej rriten ato delet me ate lekure, Australia dhe New Zeland. Lekure spejshell 

Taka jane anti femer. Jane shpikur nga kultura patriarkaliste qe e trajton femren si objekt. Dmth e objektifikon trupin e saj.

Kunder takave. Eliminojini takat per nje femer te re.

Shteti duhet te nxjerri nje ligj qe i nxjerr takat te jashteligjshme!!

Ti lale masturboke shume me duket, qe e konsideroke femren si subjekt.

ilustrim per temen
 

meshkujt qenkan zilepsur pas takave qe para femrave?

 

Po vetem 3 shekuj i kemi monopol Aqua, e s'na lene rehat ne nje monopol tonin smiley

Takat sipas vaktit dhe takatit.  Dhe te gjithe jetuan te lumtur e te gezuar. 

As une nuk e kuptoj kete vrullin e shoqeve te reja per te zhvatur cdo gje femerore tek femra. Zaten kur te behet femra si shok, s'kane faj burrat pastaj qe fillojne shohin edhe nga shoket. smiley

Takat kane nje efekt anesor shume te deshirueshem tek femrat....mbajtja e tyre pa u ekzagjeruar, permireson dhe shton mundesine per te arritur orgazme.....Kuptohet gjate kopulimit....

i lebetitmo, qe takat e holla kane efekt anesor te nje takem meshkujsh, you know ata tipat fetishist sm qe u pelqen te çpohen nga takat etj, kishim degjuar, por qe takat lehtesojne orgazmen.smiley te femrat, kete se kishim degjuar.

Belulo, takat forcojne ne menyre indirekte muskulaturen pergjegjese e ndihmuese  ne orgazme gjate kopulimit, sic krijon edhe probleme per eshtrat e legenit ndonjehere.

Ashtu eshte Monda smiley Kpuca me take e taka me karar...

Rruge e sigurte ne vetbesim.

koncepte te mykura

Mire eshte te kesh ne dollap nje pale kepuce me take, me kusht te jene shume te mira (lekure brenda e jashte dhe ekuiliber ne ndertim). Kepucet e mia te preferuara mbeten Ixos/ Malloni.

Takat te tregojne mire dhe te rregullojne dhe ecjen, une nuk i du hic po kjo eshte e verteta. Mgjth kur jane cheap,vishen pa vend  ose siper mbajne kembe te trasha, bwahhh

Vijn gocat qi jetojn ne amerik me mor kshilla mode nga robt qi jetojn ne shqipni

Kjo pra osht mosintegrimi / te jetuarit ne fis

E papame

Takat me lakurisine e tyre kane lezetin e vet , ashtu si dhe uggsat me lesherisine e tyre kane lezetin e vet.

ne filmat porno eshte shume i perhapur ky fenomen

dukesh si expert. na meso ndonje gje me shume...

Praktiko te behesh edhe ti ekspert.

[E fshiva per te mos zhgenjyer fansat e mi. Na ndjeni.]

Jo me llafe. smiley

Takat super te larta jane kriju per biznes , po t'jesh debile bleji dhe thyj qafen ose shkatrro kockat e kembes.

Takat normale aq sa mund  te ecesh normal  , nje fustan te kuq, nje cante te thjeshte , floket rregulluar natyrshem  , pak tualet shume pak , nje parfum te lehte , dhe nur i bukur e kane  vleren  vete pa  pasur nevoje per stermundime katunaresko-prostitute takash super te larta

takat e larta jane krijuar sepse femrat pergjithesisht i kane kembet e shkurtra dhe bythet e trasha (ngaqe rrinin ulur pothuaj gjithe diten, dhe merreshin me pune shtepie, ne kohet pa industri). paraqitja gjenerale behet me elegante kur je mbi taka, se te zgjaten kembet. (lexo per me shume Ishulli i Pinguinve, te Anatol/e Franc/e.)

femrave te sotme, duke u bere me aktive ne punet e jetes, po fillojne qe bashke me civilizimin t'u zgjaten dhe kembet. kjo ka bere qe takat e larta te mos u hyjne edhe aq ne pune. 

femrave te sotme, duke u bere me aktive ne punet e jetes, po fillojne qe bashke me civilizimin t'u zgjaten dhe kembet. kjo ka bere qe takat e larta te mos u hyjne edhe aq ne pune.

Ti po i ben jehone  teorise  se Lamarc sipas te cilit organe te caktuara zgjatohen permes perdorimit nen efektin e ndryshimit te mjedisit. Pra grate perdorin kembet me shume ne epoken industriale.

Pra grate perdorin kembet me shume ne epoken industriale.

smiley

Do te thosha qe perdorin me shume kembet dhe muskujt e barkut.

 

Po ti Elba, pse e ofendon Mozen?

"per thyerje qafe ose kerrbishtje nuk jam dakort"

smiley

vishni mi gra ca tu doj rripi...mos nigjoni yxhymat shqiptar

nosho pytja shtrohet , a duhen super te larta , dmth sikur ke vesh 3 tulla bashke ene po shko me lope

une them me mire , zbathet smiley

princeshë sharlatane je vetë.

U je qepur femrave sot me kompjuter ne dore smiley

me kompjuter  ne dore smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).