Radio Televizioni Publik Shqiptar publikoi për herë të parë këngën e re të Elhaida Danit që do të përfaqësojë Shqipërinë në eurovision më 19 maj në Austri. Në intervistën e dhënë për RTSH, Elhaida Dani tha se ndihej e kënaqur më këngën dhe se shpreson të përfaqësojë denjësisht Shqipërinë në këtë eveniment muzikor.  

Transmetimi i videos u bë në edicionin qendror të lajmeve të darkës, ndërkohë që e pranishme ishte edhe këngëtarja Elhaida Dani. Para se të publikohej për herë të parë kënga dhe klipi i "I'm Alive", ajo shkruajti në profilin e saj në rrjetin social Facebook se: “sot kemi nje kenge per te cilen kam punuar me shume dashuri , me tekst ne anglisht dhe ne shqip dhe se shpejti edhe ne italisht, dhe nje video e punuar nga Provideo me nje fabul qe per mua eshte shume e rëndësishme”

266 Komente

jo keq kenga.. madje per Eurovizion shume e bukur!  edhe klipi mire, serioz.. Elhaida yll!

Edhe e fejuara jote me pelqeu,ishte...serioze. smiley

E lezetçme.

C'e "lezetshme" dhe "jo keq" thoni. kenga eshte shume e bukur dhe Elhaida eshte fantastike, mbase me e bukura qe kemi cuar deri me sot ne Eurovizion. Urojme qe te mos kete shume vende te tjera qe te kene qene ne forme me te mire se kaq . Kam besim te kjo kenge. 

qeke edhe specialist kengesh meç duket.

kenga nuk eshte origjinale siç ishte Qaj, qe zuri vendin e peste. dhe klipi eshte ordiner (per mos me thone patetik). s'ka art.

Nuk do te jete e larget dita kur kolonet turq te na paraqiten si shqiptare si puna e kesaj El-Haides bile dhe te na jane perfaqesues te Arberise.

Nuk e di perse e quan veten shqiptare kjo,kur familja e saj ngre bythen 5 here ne dite ne drejtim te Mekes.

Eh ku po katandisesh moj e mjera Shqiperi!

Gjergjet,Teodoret,Palet,Gjonet,Tanushet apo Kostandinet jane zevendesuar me El-Haidat,Al Saidat e kelyshat e tyre.

1 elhaida e vetme i ben me shume pune ketij kombi se 10.000 torollake si ti te shperndare ne cdo cep te botes

Vazhdo genje veten me El-Haidat ti.

Shiko kur te deklaroje para se te kendoje,qe eshte nga nje familje ku Islami eshte tradite.

Pastaj thuaj qe te ben pune El-Haida.

Nuk e sheh qe edhe emrin arab ja kane vene prinderit?

Pokur flet edhe ti qe je ithtar i Sali islamistit, mos mbetet njeri tjeter. Dhe kete punen e biografise nga Sala kur ishte sekretar partier e ke marre?

po ça ben ti a te qifja udhet.. sa i fiksuar qe je mor burre.  ku e kuptove ti qe emri kesaj ka te bej,detyrimisht, me  arabet..??   pse ka ate ''el''  perpara.?    po sikur prindrit tja kene vene kete emer thjesht se u ka pelqyer, si emer  i vecante, ekzotik pershembull..?? 

pastaj, kur beri gol Emir Lenjani me Kombetaren, ti sikur u hodhe perpjete nga gezimi,nuk e shave nga emri dhe feja apo si joshqiptar mbaj mend une...  si tashi na dualle, kshu shqipe i kulluar me gjak  arbnor..??

Lenjani dhe Mavraj jane islamike ,varju lesht atyre,me mire te ikin me kombetaren e Arabise Saudite se atje e kane shpirtin.Kur u lexoj mesazhet qe lene ne FB me duket sikur lexoj Forumin Musliman (Anti) Shqiptar.

Sa per ket El-Haiden vete ka deklaruar qe eshte muslimane krenare.

Belul po te jesh vlonjat,edhe te jesh musliman ska gje,se nuk ke te besh me kete racen e koloneve qe mbulojne grate ne mes te qytetit dhe nuk pijne raki apo nuk hane mish derri,sot ne shekullin e 21-te.

Ti je lab si Celo Picari qe ju vuri pushken turqve qe ne 1830-en dhe pinte raki me opinge.

Paraardhesit e Mavrajt apo kesaj El-Haides vuri Porta e Larte ne drejtimin e vendit,pasi vrau gjithe kreret shqiptare ne Masakren e Manastirit ne 1830.

Mos u ngatarrro me kolonet turq, qe na shtyne pavaresine per gati 80 vjet.

opo lere,se une nuk ngaterrohem kurre me turqit a kedo,  e as e mbroj kete vajzen sepse jam mysliman. por  ti duhet te kuptosh qe ske asnje te drejte te fyesh nje njeri, nje shqiptar/e  dhe ta quash joshqiptar  meqense rastesisht  beson ne fene muslimane..

nese je kristian i mire, ortodoks shqiptar sic ke thene,  kujto Fan Nolin..  nese ben ndasi te tilla pastaj, te them une ty: ''ik or pridhu tutje kaur grek'',  sepse vetem keta  mendojne keshtu per muslimanet shqiptare.

Ti je lab 24 karat arbnor dhe nuk me thua kaurr i derrit.

Kete fjale e kane shpikur pikerisht paraardhesit e El-Haides qe u vendosen ne tokat tona.

Ndasi te tilla i kane bere,tani ne shekullin e 21-te, vete muslimanet e qyteteve te medha qe jane pasardhes te koloneve turq.

Ata mbulojne grate me burka dhe ferexhe,vendosin emra arabe femijeve,nuk hane mish derri dhe nuk pijne alkool etj.

Neper fshatra ndonese jane muslimane,skam pare gra te mbuluara dhe fshataret e fese muslimane pijne raki me shume se ne.Ata jane shqiptare,jo El-Haidat dhe Al-Saidat.

 

Ca thu mer? Po c'te duhet ty si e ka emrin kjo. Nuk e ka Elhamdulila fare? Goca del me dekolte e shkon neper pube ca te duhet ty kujt i beso mer. Rri e burre ne vend tat/

Une them qe nje femer myslimane konservative do te te bente te ndjeheshe edhe me teper mashkull, ACDC. Jo si keto femrat moderne shqiptare qe te tradhetojne me te parin te huaj qe shohin.

smiley

Pse 1? 7 aty.

Ah... thua ta kete kapacitetin fizik? smileysmiley smiley

hahaha smileysmiley 

dhe kapacitetin financiar?!

Kapacitetin e ka, e ka afirmuar. Ndersa vullnetin per te shpenzuar per shtate gra, nuk jam edhe aq e sigurte. 

imagjino shpenzimet Jardin, sikur te divorcoheshin njera pas tjetres, progresivisht pasuria e ACDC1 do te reduktohej ne nje thele. it's a risky business!

Belul, ka te drejte. Edhe fjalet e kenges jane nga Kurani. smiley

Imagjino te kishte qene dhe pak ezmere Elhaida cfare do t'i kishte punuar korenti. 2 nga kriteret per urrejtje nga korenti i permbush: femer dhe me fe islame.

Une do thoja 3 po te kemi parasysh qe muzika e mentorit te saj ne Voice of Italy (Cocciante) pelqehet kryesisht nga homoseksualet. Apo ky eshte me shume kriter urrejtje per shokun e ri te korentit, Gurin (rrotullues).

Nejse une per vete po u bona me goce do ja vej emrin Elhaida-Vasiliqi-Antuaneta se del 2/3 shqiptar smiley

Nuk e dija kete detajin e Cocciante. Edhe nje gur me shume!

shume ashper po e gjykon, ajo ska faj per emrin qe i kane vene. po ke merak ku jane gjergji, teodori e ndokush tjeter ke Pirro Dhimen ne greqi.

kjo lloj ndasie nuk i duhet vendit tone se eshte shume i vogel per te patur dhe kete problem. shpresojme te beje nje paraqitje dinjitoze shqiperise...

Pirro Dhima eshte hale,si keta araboshqiptaret.

Mos me ngaterro me tradhetare mua.

Ej mblidhni mendte e kokes e kujdes me keto profka qe leshoni. Te fillosh te besh ndarje te tilla, si sherbe askujt pervec se njerzve qe ja duan te keqen Shqiperise. E shyqyr kena plot qe s'ja dun ta shohin mire ate vend si brend si jashte.

Kjo kenge do dale shume mire ne festivalin europian, sepse eshte bere e tille, pra eshte kenge eurovizioniste; me siguri eshte shkruar dhe kompozuar direkt ne anglisht (per me teper qe kjo nuk eshte kenga me te cilen kjo kengatare fitoi vjet ne dhjetor festivalin ne rtsh). Them se e ka te sigurt kualifikimin ne finale. Por mund te dale edhe fituese (varet shume se sa parà do hidhen per ti bere reklame, ne periudhen 2 mujore para festivalit- eshte shume e rendesishme).

Që kenga s'ka asgje shqiptare, kjo eshte kreeeejt gje tjeter, po kush po pret qe ne eurovizion te na u dallokan veçorite kombetare te pjesemarresve, perderisa 90% e tyre kendojne ne jangllesh ?

Kenge tipike e muzikes bashkekohore shqiptare eshte. 

Sme ngjiti shume. Po definitely me mire se garbage qe kemi paraqitur me pare.

S'te ngjit ngaqe teksti eshte kot. Edhe melodia ne gjysmen e pare te kenges eshte pak si pa lidhje, sidomos me ato elementet orientaliste-ballkanike (ayyy ayyy). Pjesa e dyte e kenges eshte yll, plus Elhaida shkelqen, kjo kenga nxjerr ne pah potencen e zerit te saj. Mendoj se do dali mire.

Eshte dicka missing aty. Nuk transmeton tamam ate ndjesi tek degjuesi sic pretendon vete kenga te deliver. 

Eshte kenge pa teme, duket nga teksti, prandaj dhe nuk percjell emocion. Sdq them se s'ka per ti prish shume pune ne Eurovizion ku vleresohet me shume performanca skenike dhe ritmi.

fiks kenge me breke neper kembe. asgje nuk i kuptohet si nga teksti por edhe nga muzika. e degjova dy here, njehere video dhe nje here ne makine. te dyja rastet zero.
kengen qe fitoi nuk e mora vesh pse u terhoq? ka ndonje te na thote dicka me shume?

Per cfare flet kenga? A kemi ndonje teks qe te kemi mundesi ta lexojme e te kuptojme dicka? Kush eshte kompozitori? Po prozatori? Nejse si kenge, ose me mire te them si melodi mu duk shume siperfaqesore, tamom si ato karamelet "zana" te dikurshme.

Baby pls come back thote. 

Vetem kaq? Pastaj mbetja eshte tra la la ? lol

I am alive , cuz ur my life. 

Per cfare flet kenga? A kemi ndonje teks qe te kemi mundesi ta lexojme e te kuptojme dicka? Kush eshte kompozitori? Po prozatori? Nejse si kenge, ose me mire te them si melodi mu duk shume siperfaqesore, tamom si ato karamelet "zana" te dikurshme.

https://www.youtube.com/watch?v=Ay58p8bwKPY

kenga perfaqeson me se miri ate qe eshte muzika "e lehte" per momentin ne Shqiperi. me shume gjasa ka per te ec ne Eurovizion.

Kenga e festivalit te dhjetorit eshte kenge tipike e fillim viteve 90. Goce e zgjuar qe ka insistuar te nderroj kenge. Kenget e mira ralle shkojne ne festivalin e fundvitit; ka 2 festivale te tjera me popullore/prestigjoz.

po mor po, i di ato festivalet 'prestigjoze' une (qe te çajne ne playback smiley ), por bej habi se si ka pranuar kompozitori i kenges fituese t'ja heqin kengen duke vene ne vend te saj nje tjeter ! Gjithe duke mbajtur te njejten kengetare !!

Sa di une, kompozitori e hoqi vet, sepse s'ra dakort me televizioni per studion e regjistrimit. Pune dallaver me nje llaf. Kjo ndodhi para nje muaj dhe kesaj u desh me be nje kenge tjeter fet e fet. Kjo kenge ka mundesi te jete menduar qe ne zanafille ne Anglisht, mire e ke, sepse ata qe e bene Chris and Zapp me duket, e dinin qe ishte per Eurovizion. Ja ketu dhe ketu per me teper info.

Kush eshte kenge me e mire sipas teje, e dhjetorit apo e marsit?

ashtu duket dhe eshte gje e mire ne vetvete neqoftese kenga do te kendohet ne anglisht. megjithese pjesa me fun e cirkut qe eshte eurovzioni eshte pikerisht kjo e keqpershtatjeve te teksteve, klisheve dhe menyres 'overkill' me te cilen performohen keto tekste ne aspektin dramatik.

Shyqyr qe e ndrun ate kengen e pare. Kete Elhaiden e ka pa Zoti, kur i iken nje gje i vje nje me mire. Bravo cunat e Kosoves per kompozimin. Kenge e bukur!

e pra , te kishte apstenuar kete radhe Albania Eurosongun , s'do me ngelej hatri fare.
 

as mua smiley

Jo mo pse. Kenge e bukur dhe po merr komente shume te mira nga robte. 

Arta Dobroshi eshte kjo cika qe del ne fillim?

Kenga e bukur por thjesht Festivali i Eurovizjon eshte shendrruar ne nje karnavale bajate..Fituesi i Festivalit ne Gjermani per tu perfaqesuar ne Eurovizjon refuzoi cmimin smiley Megjithate pertej ironive kenga jone ishte cilesua si konkurrente per vendet e para. Hera e pare kete vit qe ne Eurovizion do marre pjese Australia

Shyqyr! Se do i thyhej ekrani robve.

Si rona nishliu sus nuk behet me. Per here te pare e degjova ne trafik. Isha e makine ne trafik dhe nje fugon anash meje kishte kete kengen te refreni. Menjehere me pushtoi nje ndjenje e cuditshme dhe u perlota direkt. As vete spo e kuptoja ca po ndodhte. U perpoqa te mos i kushtoj me vemendje se lash nam ne trafik. smiley

Ah, per nga patetizmi ne melodi, tekst, dhe ze te zgjatur emotiv tipik pop (lloji i keq), qendron me nota te larta. Ama, behet fjale per Eurovision; edhe mund ta fitoje fale nje veshjeje te çmendur. Mbase me nje hixhab, vetem per inat te ACDC-se. smiley 

P.S. performanca me e mire shqiptare ne Eurovizion ka qene per mua e kengetares kosovare. 

me nje ndryshim te vockel : performanca e gjysem-finales ! (sepse më pak e kalkuluar, keshtu qe edhe më emocionuese; ose ka qene e tille (performanca e gjysem finales) sepse tek kendonte, Nishliu mund te kete patur ne mendje vajzat qe humben jeten ne gremine, arsye per te cilen ate nate, gjysem-finalja nuk u transmetua ne tvsh -dhe kete Rona e dinte).

Ah s'e kisha pare kete. smiley Shume bukur. 

Ah nuk e dija. smiley Ok ne fillim prape i njejti ze pop, por impresionuese qe arrin te kape nota aq te larta. Dhe diçka tjeter qe me pelqeu, ne disa fjale,ka si nje lloj shkeputjeje dhe vijon me " oh, oh, oh, oh" e cila me duket  e veçante. Bukur.

bo bo bo cer tmerri. mgjthse, ksaj gjese idiote ktu i jom mirenjohes se ka gjeneru komentin me te modh te te gjitha kohrave te peshku nga thepi. 

Ku eshte komenti i thepit?

eh, ai koment u shua si nji deshmor i luftes se paepur te komentuesve per cilsi dhe dije. ka ndodhur kohe te shkuara, kur flitej per kte kengen me oi, dhe aty thepi realizoi nje analize, qe sipas njerzve qe marrin vesh, perbashkonte c'ka me te mire analiza lakaniane dhe e jungut me ate te faktoreve latent. shpjegoi qarte dhe ne menyre te pakontestueshme ethen kombetare, ne te cilen cdo shqiptar po linte mendt e krese pas klithmes dua te qaj, te qaj, te qaj.

u shua, si cdo gje e madhe dhe revolucionarizuese. qe atehere, sa here komenton ai nick, une lexoj me vemendjen me te madhe.

Ajo kenge ka qene terrorizuese, me klithma. Pa sille thepin dhe njehere ketu. Lol

Spot i ministrise ne lidhje me barazine gjinore? 

kjo vajze ka deshmuar qe eshte fitimitare! as emri, as feja e as terci verci nuk i prishen pune ne Itali, sepse kur ke talent.. ke talent!!
besoj qe me kete kenge, Elhaida ka per tu renditur ne top 5 ne naten finale.

Pa dyshim kur e fitoi Conchita Wurst, emri eshte minimumi i problemit qe mund te kete. Shpresojme te jete juria pozitive me Shqiperine kete here.

Conchita Wurst e mori vetem per aresye politike vendin e pare jo se kish talent.

Pyetja pare-akoma behen kto festivalet medioker te kenges ne rtsh?

Pyetja e dyte- akoma ka rob qe jane aq rëndë sa te ndjekin kshu lloj kompeticionesh mediokre evropiane?

Dhe akoma me rende-seriozisht admin hap keshtu teme ketu? Clirohu nga tematika e komunizmit se na infemton dhe ne. Hap teme me poezi, me seks, me dreq vetem keshtu temash te tejkuara nga koha mos hap. 

+1.

Koko, ndo1 fjale per videon kishe? lol

Se bera gabimin ta hap moza. Une shyqyr ju largova ketyre gjerave ti thu degjoje. 

Ore kur kjo thote qe jam krenare qe jam e fese islame,juve beni sikur nuk e lexoni.I keni lexuar intervistat e kesaj apo nuk ju vjen mire kur ju jap nje fakt.

Skllever te korrektesise politike!Mjere ju!

Kini kujdes ore kur ju perfaqesojne fara e turqve kolone,them ju perfaqesojne se mua nuk me perfaqeson nje turke e ardhur.

Nese identitetin tone kombatar e bazojme jo ne Muzakajt,Balshajt,Dukagjinet,Kastriotet dhe arber te tjere te njohur,por e bazojme tek islamike si El-Haida ,me vjen keq por jemi ne rruge te mbrapesht.

Jo me kot serbet ndonese kane bere krime i futin ne Europe para nesh.

Nuk hyn ne Europe me El-Haida dhe Mahmute.

 

Boll fole budallalleqe me kolon turk. Dant jane famlije e vjeter shkodrane. Dani ka dhe katolik. 

Mos fol idiotesi!

Cte te them,kjo tha ne interviste jam krenare qe jam muslimane.

Shkodranet e vjeter u zhduken ne 1478,kur mbaroi rrethimi i Shkodres.

Keta jane kolone te ardhur qe u rehatuan ne shtepite dhe pronat e arbnoreve,ndersa katoliket e Shkodres jane te ardhur nga Dukagjini,pas 1600.

Shkodra ne 1485,shtate vjet pas rrethimit, nuk kishte asnje katolik dhe ketu u quajt i mbaruar misioni i ushtrise osmane.

Po tash ti s'do te zhdukesh nje besim qe mbizotron ne ven. Une si katolik,drejt me than, s'me pelqen qe kjo fe ka zan rranje ne pjesen dermuese te popullsise,por asht absurde t'i ofendosh pse besojne ne fene e tyre.

ca pretendon ti, qe ajo te thote se i vjen turp qe asht myslimane?!!!!

Ajo te ngrere kombesine mbi fene sic bej edhe une dhe te tjere patriote.Une nuk ofendoj asnje musliman qe vendos kombesine ,pra shqiptarine mbi fene.

Por kelyshet e turqve vendosin fene mbi kombesine,se ata nuk kane kombesi ne fakt.

Ne kete argument jam 1000 her dakort,po ajo s'besoj se ben pjese ne kete kategori,thjesht pranon fene e saj dhe krenohet me te,ti pastaj, i jep kete interpetim nga urrejtja qe ke, jo per ate por per fene e saj.

 

Une me te njejten urrejtje flas edhe per Pirro Dhimen,qe vendos fene mbi kombesine.

e mire o mire, si tha Millosheviçi ? "Ku ka varr serb, eshte Serbi". Dhe kjo pune: ku ka varr katolik, s'duhet te kete kembe myslimani.

E ke gabim,muslimane jane edhe leberit,por nuk jane me burka dhe ferexhe si muslimanet e Tiranes apo Shkodres.

Perse?
sepse ata jane arbnore dhe jo te ardhur.

ok, e korrigjoj une, ç'ke ti smiley

"Ku ka varr arbnori (mysliman ose jo), nuk duhet te kete kembe muslimani jo-arbnor"

ACDC, nuk ka hedhur kurre rrenje feja ne laberi, eshte thuajse zone pagane, maximumi laberise jane ndonje teqe ku babai ben a ndonje hashure a ndonje pershesh per dite te mire.
Teqete te pakten ne zonen e laberise qe njohim kane qene vatra te luftes per liri.

Ke ndonje propozim ti se c'mund te bejme me kete "faren e turkut"? 

T'i ndalojme te kendojne ne tv, dhe t'a leme me kaq, apo ke ndonje ide se ne c'fusha te tjera te jetes t'ua kufizojme veprimtarine? 

Apo t'i leme, por jo edhe te fitojne trofe? 

 

 

Nese keta vazhdojne traditen e baballareve me emra Mahmut,Ibraim,El-haida etj me mire do te ishte te ktheheshin ne Siri a Turqi nga ardhen paraardhesit e tyre.

Te tjere qe kane perqafuar vlerat e Perendimit dhe jane bere nje me arbnoret,jane njesoj si ne.

Ndersa tradita me emrat "Shqiptare" Gjon, Kristo, Pjeter, Spiro, Dede, Mark, Niko, etj. eshte sigurisht me e mire.

Eshte e mire apo e keqe eshte e jona dhe jo e imponuar.

 

smiley Vertet e ke? Te duken gje emra Shqiptare ty ato qe te thashe?

Po jane emra shqiptare puro.

Nese ka ndikim greqishtja apo latinishtja eshte se me ta jemi fqinje qe para 3 mije vjetesh.

Dakort, shume puro Shqiptare jane. S'e paske lexuar Biblen fare atehere.

I see your Mahmut and I raise you a Niqifor. Per cdo Ibrahim kemi emrin e omel Qirjako. Dhe Elhaida nuk duket shume e shemtume kur ia ve goces emrin Androniqi ( sec kon i gjo te perbashket keto emra ). Feja ime eshte me e fisme se jotja osht nji debat qe can kiss my ass. How 'bout fuck them all. 

Skllever te korrektesise politike - e ke myt fare me kete statement qe ke bere! 

Shqipëria ngelet vendi i vetëm që e merr seriozisht EV. Kjo është arsye për me u turpëru që je shqiptar, jo korrupsioni.

A e dini që me e fitu këtë pseudo festival ta fusin se të detyrojnë me e organizu vitin tjetër? Pak halle kena ne po do investojmë edhe në EV. Pikë e zezë.

Admins ka mundesi ta beni ban ACDC nga kjo tema se po na bezdis. Flmd ne advance!

Nuk ka nevoje Llastice se po iki vete!

 

Thank u! 

ta mblodhen grate o ACDC!

 

Al-medina e kish emrin nji shqiptare knej nga MA.
E mulume shkonte ne shkolle, normal...shqipe Shqipnijet, jo prej Kosove. Me t'u knoq shpyrti

Katunare do ketë qenë. Nga peqini apo katundet e kavajës. 

ACDC1, s'ke pse iken. Arsyetimi yt mua me duket me baze. Dhe ti ke te drejten tende mos me te pelqy dicka. Qysh kur u dashka me kontrollu cer pelqejn e cer nuk pelqejn robt?

Elhajda si emer edhe mu ma shpif. sikurse me vinte plasje qe gocen e ali pashes e qujten haide.

Don't go! Make your point, and if you feel like it, defend it. Per sa koh qe nuk ofendo diskutantet personalisht, je ne te drejten tate.

Nuk ofendon robi jo! Veç sipas tij disa shqiptarë u dashkan të ulin kokën pse janë pasues të një feje me origjinë nga lindja e afërt ndaj disa të tjerëve që janë pasues të një feje tjetër po me origjinë nga lindja e afërt. Ndërkohë që edhe Evropa në të cilën ky bën bé e ka kuptuar relativitetin e besimit dhe e ka ndarë nga shteti. 

It's not about her religion, it's about music! 

Ne fakt , imitimi i emrave arabe, tregon nje majmuneri ne mezin e shqiprareve.El Medina eshte emri i qytetit nga Muhamedi nisi betejen kunder Omajadeve  per Kiblen..( Meken) !Beteja thjesht kishte qellimin e pronesise mbi objektin e kultit,  si burim i madh te ardhurash, si dhe zhdukjen e Idhujtarise. 

Si u shkoka vajzave shqiptare kur vene emer qyteti qe as e kane pare e as u thote gje ! Shqiptaret jo pake kane qene me vite te tera si ushtare dhe nenpunesa te Perandorise ne Irak, Jemen, e ne gjithe arabine, e megjithate nuk u bene " arabe " as me emra e as me syfete e veprime ! Keto kohe kane serthyer keto lloje majmunerishe ! Turp ! 

Ajo e ka vene emrin vete kur lindi?

Sa për ta përforcuar mesazhin tënd. Neve na u vranë Kushtrimat, Patriotat e Liridonat në Siri.

Ti spo e ndjek dot zotërine grava o gjembe. Ai thote qe prinderit injorante e kanë fajin. Ta kisha unë emrin elhaid apo elmaz do kisha vrarë veten 100 herë ne ditë. Pale harallamb apo zylyftar. Ai pjerin kodoshi ku e ka gjetur ate kodosh emer romantik vras mendjen. 

un jom ne siklet per emrin Shkelqim, mer eejjjj. Emer kot me duket dhe kot osht. Me thane dikur kta te daj Samit, a do me e ndrru, se e bo pa pare ket her. Mirpo jo, osht emer qe ma kan von ato qe me bon koken, mund ta kishin von me keq, se ca tham, e keqja s'ka fun, falemnerit iu thash, nuk e ndrroj. s'ka bir none, po s'qe shqiptar qe e thot shkelqim. le qe edhe si emer osht idiot. po ca me bo, do e majm sic majm basaretin. kompromis osht jeta. dihet. emrin isoj si cim peka smiley se cim muca menebarem bonte cirk ne fush. edhe encet i qante. po kjo s'do me thon qe un duhet me e pelqy se s'bon. ama, ilaqim, per turqeni qe kom, ta kisha larg qoft, se nga goja s'vje gjo, naj hafiz a naj xhaferr, jo allahile, kisha me e ndrru alaminut. emrin e preferum do e kisha Martin.

pjeri na e 10 te gjitheve (edhe) per emer! sak kjo.

Keto emrat cillesorë shkelqim, durim, besim, kujtim jane sidoqofte me mire se mahmut apo mukadez se lu i cik psh shkelqim e ben çimi, besim beso etj. Po mahmutit ca ti besh. Apo i shoku im qe e ka jurgen. Surratin me pucrra dhe me syze qorrash dhe jurgen. Spo flas per ballin si çekiç pastaj. 

kokoooo po t'vrasin çarapet me duketsmiley

Thuj shyqyr qe i ke shpetu emrit Zylyftar se anej nga onet tuja osht pak si shume popullor.smiley

si i thon: "Yfff, era Zylyf". smiley

 

per shume gjera me kish shkuar mendja te vrisja veten, por vetem per kete qe ti proposon, jo 

Nuk po proposoj, po propozoj. Dhe eshte metaforë. 

Une them mo mire t'i urojme suksese ksaj goces se sa rrime e merremi me karentin.

Suksese Elhaida!

Shume interesant diskutimi per kengen dhe talentin e kengetares.

ca gallate, ky ACDC1 i jep atribute tilla vetes, saqe mund te shpall se kush mund te quhet shqiptar e kush jo.
tashi mund te jesh naiv e te besosh ne veten tende se gezon kete aftesi qe me rregulla, historike, treshi u tregon origjinen njerezve. Ok. por naiviteti i teprur eshte budallellek dhe idiotllek!!
si dhe shpresoj per kete tipin qe keto lloj opinionesh e gjykimesh ti bej, kshu neper blogje online, sepse nese do tua thoshte njerzve drejtperdrejt e sigurt qe do ta pesonte keq!

pse te djeg o Belul? apo mos e ke gje emrin Mustafa?

jo jo, me quajne: Ramazan Daci.smiley

E mban mend o Belul, nje qe e kane quajtur Gallata ne vlore?

po nuk e quanin  Gallata ate.smiley, por ja kishin ngjitur ashtu....   Ben-gallata.smiley, aty te  ''tre rracat''  rrinte..

po Becin, Bobokun, Bulukun dhe Budaqin i mban mend...smiley  po Komandantin..smiley
 

Becin po,Bobokun po, edhe pse ka disa qe e gezojne si emer, kane qene dy vllezer aty ne karabash, mbase jane akoma u flisnin Kinezi dhe Qorri.

Marrin ne tel:
Alo
Alo
O kinez do dalim
Sjam kinezi, jam qorri smiley

Without stupid people we would have no one to laugh at. Take the time and thank a stupid person for their contribution, today.

nese do tua thoshte njerzve drejtperdrejt e sigurt qe do ta pesonte keq!

Cudi se muslimanet njihen si njerez tolerant. 

Shpalljen shqiptare apo atributet nuk ja kam dhene une vetes o Belul,por Europa plake qe po na mban tek dera si po mban Turqine ekonomine e 17 te botes dhe fuqine ushtarake te 4 ne bote.

Ke menduar ndonjehere perse neve Turqise apo Bosnjes i vihen kushte mbas kushtesh dhe Kosoves as qe e pranojne tek dera ndonese ka bere zgjedhje vertet demokratike dhe ska pasur rremujera?

Nderkohe qe Serbise i kerkojne te njohe Kosoven,nje territor qe se kontrollon fare?

Nuk e di se si i lexoni mesazhet e BE-se juve se une keshtu i lexoj.

Ska te beje fare korrupsioni qe thote BE-ja se korrupsioni eshte ulur kembekryq ne Rumani dhe Bullgari.
As organizimi i zgjedhjeve te lira se ato i beri edhe Kosova edhe Turqia dhe prape jane jashte deres.

Nuk hyen ne BE me El-Medina,El-Haida apo me Mahmuter.

1 gje nuk kuptova: pse do perkthehet kenga italisht?

For the second time : Who left the bag of idiots open ?

Mund te ofendosh personalisht sa te duash.

Dobesine tende ne argumenta tregon.

Kush osht argumenti jot : Qe ato degjeneratat qe perdhunojne femijet nga 5-6 vjec jane pak me te mire se keto plehrat qe presin koka ? S'te ka nodh ke femija jot ( dhe uroj qe mos boj vaki') se do te shifsha si do birbilosje. 

Qemolo, interneti te merr me qaf. Bast qe me acdc-n live, do kishe pi nji shishe raki gjith qejf pa lujt venit.

Nuk e kuptoj pse disa prejardhjen turke e shohin si ofendim.

Dihet qe para se te vinin turqit, shqiptaret ndaheshin ne katolik, ortodoks dhe uniate. Muslimanet e sotem jane ose shqiptare te konvertuar ose turq.  Dmth, sot nese je musliman ke shance qe te jesh me prejardhje turke. 

Ca ka ktu?

Më ra të lexoj diku që as 30% e banorëve të sotëm të Turqisë nuk përmbajnë gjen mongol, prandaj mendoj që është marrëzi të pohohet që ata shqiptarë që janë krenar me fenë e tyre islame qenkan të një race tjetër. 

le te biem dakort per 1 gje te pakten:
qe fjala krenar eshte shume, po shume e madhe per ta perdor ne ket kontekst.
Dhe dicka tjeter, jo shume domethense mbase:
qe me shume se 80% e te vetdeklaruarve mysliman nuk dine as nje gje per myslimanizmin

Përgjithësisht dakord, po kjo puna e masës së krenarisë është ca si relative dhe varet drejtpërdrejtë nga masa e kontestimit. Është frustruese të dëgjosh në mënyrë të përsëritur dhe këmbëngulëse që nuk mund të jesh shqiptar dhe musliman. Kjo për mua është irrituese.

 

ore, per ate pune ti mund t'jesh dhe budist apo deshmitar i jehovait e te jesh shqiptar. Pse jo dhe mysliman?
Po nga ana tjeter, duke mos mohu faktin se shqiptaret, ne menyre masive e rroken myslimanizmin 200 vite me pare kryesisht per perfitim ekonomik ose per t'ju shmag detyrimeve, paralel me faktin e mirnjoft se myslimanet shqiptare festojne festat fetare me alkol e mish derri, ti nuk ben gje tjeter vecse genjen veten nqse vet-identifikohesh me myslimanizmin.
Kur them ti, nuk e kam fjalen per ty personalisht se ti mund te jesh besimtar i vertete po e kam per shumicen derrmuse te atyre qe deklarohen mysliman sot ne Shqipri, thjesht nis nga mbiemri

Të jesh budist është trendy dhe kjo këtyre "filoeuropianistëve" nuk u pengon, Për ta nuk mund të thuash që je shqiptar nëse thua që je musliman edhe nëse nuk shkon kurrë në xhami.

ti po pohon ate qe thashe une me lart. Qe shqiptaret pergjithsisht kane perqafu rryma fetare per interesa, jo per bindje. Trendy apo shpresa e nji vize amerikane nuk dallon shume nga me pak taksa e shkollim apo karriere ne perandorine osmane

Unë të thash që përgjithësisht jam dakord me sa pohove më lart. kurse tash po të them që jam  dakord edhe me këte që ke shkruar më poshtë. Dhe të gjithë shqiptarët janë të vetëdijshëm instiktiivisht për këtë prirjen tonë natyrore për racioanilizim të adhurimit fetar, andaj edhe nuk kemi pasur dhe shyqyr zotit nuk kemi përplasje sipas këtyre ndarjeve. Nga kjo edhe buron inati me këtë larvën e Pol Emilit a të ndonjë pushtuesi tjetër që na e solli civilizimin me shpatë në dorë, kur ligjëron nga pozicone epërsie ndaj disa të tjerëve që hoqën dorë nga adhurimi i të parëve tanë pas paraardhësve të tij.

 

o ron vllehu, po t'i referohesh udhetarve qe vizituan shqiperine e para 1900 tes. vetem muslimanet mbajne per shqiptare 100 %. te tjeret duke futur bile edhe labet, s'jane shqiptare. ose si me thene nuk jane te vjeter, nuk jane pellazge. nuk kane veçori dalluese qe gjehen ne antikitet te Homeri. 

dmth nuk dallojne nga rumunet, bullgaret maqedonet dhe greket. vetem shqiptaret e vjeter dallojne nga komshijte. 

ACDC erdhe prape ti?! Lol. Si t'quajne o trim. 

 

Ja ku e keni Elhaiden tu kenu me shami. 

Ajo qe eshte e cuditshme eshte qe Elhaida keno me shami part-time. 

Goc e qute Elhaida. Ha edhe kenej edhe anej. Tipike shqiptare smiley

P.s. Pershendes Cimin me kengen Ya Nabi Salam Alayka!

 

Booo cmu desh qe e pashe. Ik mos na sill kshu videosh depresionuese. Kjo qeka me verte varikarse me ate veshjen si arabe. 

dajeni menjen! Turke, Arabe, apo shqiptare muslimone? Se te treja bashke nuk mund te jete!

ja habibi, ja muhamet.

Kesaj i thone me te kenu zemra.

njoni do msonte turqisht. mas gjasht mujsh e pysin shoqnia qe ho, sa ke ec me gjuhen. e vetmja gjo qe dinte ishte nji kong e improvizume vet: Ismet Ynynyyyy, Mustafa Kemaaal smiley

S'di cfare origjine do mendonte ACDC per babain tim"islamik" qe eshte biond dhe sy blu apo njerezve nga nena qe jane edhe brune dhe syjeshila.

ACDC, andej nga vjen ti si zeshkane jeni, apo e kam gabim? Greke, apo turq keshtu? smiley

Bo ca kombinimi nam. Ve bast qe edhe ti un jardin sur le nil ke dale individ tërheqës  

 

Duhet ruajtur modestia smiley , por jo s'takova bionde dhe as sy blu apo jeshil. Prandaj permenda babain dhe jo veten. Une jam mbetje osmane. smiley

Me vjen keq

O Kopsho,

Ti ke nje problem te modh. Ti ala nuk ke kuptu problemin e ktyne si puna karentit. Kta jo se nuk e dine a jane turq, greke, rumune a bullgare (ne fakt stergjyshet e kane kallxu "sekretin" para se me ik). Keta e kone inotin se paraardhesit e ketyne nuk i ka njoft baba ene zyrtarisht i o pre filmi i pemes familjare. 

Si thu tina noshti. Ja vle me nejte ne me bo lutje neper ballkan me zhvarros rob e me i gjet rronjet e verteta ktyne? Une them qe s'ia vle. Mo mire t'i lejme rehat ne hallin e tyne.

Shko more Lizander,'se kur paraardhesit e mij luftonin per shkollen shqipe dhe ju vune pushken grekeve me Thelistokliun,ata te tute qanin ne 1912 se po "ndaheshin nga vellau i madh".

E pe El-Haiden me duke kenduar me shami ne koke o jardin?

Jo se me thoshe i bie ne qafe kot vajzes.

e paska nderru kengen?? shyqyr! Ia vleka per Eurovizion dhe pse s'ka pike elementi shqiptar si kenge dhe kshu per nga konsistenca qenka si shkume. Po me mire se ato kenget italiane me te cilat perfaqesohet vazhdimisht Elhaida.

Speaking of Suus, me like kjo me shume se Rona. smiley

Po ti rrofsh qe e solle !! Qenka hatà,  interpretim shume i sinqerte pra dhe  i mrekullueshem ! Padyshim qe me vone do degjokemi të flitet për kete vajze, sepse për nga zeri qenka... oshetime !! 

E vertete. E kam ndjek gjithmone me interes konkursin e Gjeniut ne Shqiperi, sepse ka vertet talente (ndryshe nga konkurset muzikore per te rritur, ku nuk para gjen prurje te vecanta). Kete vit s'pata mundesi, me qelloi ta ndiqja me hope dhe e para qe me terhoqi vemendjen ishte Vanesa me La haine  ku pervec interpretimit te spikatur dhe aftesise natyrale per te manovruar me mikrofonin, m'u duken te bukura edhe gabimet e vogla ne te kenduar qe per moshen e vajzes dhe graden e veshtiresise e kenges jane shume normale, dhe mendova "oh kjo ka per te fituar me siguri". Parashikimi me doli, pavaresisht se nuk parashikova qe personalisht do nderroja tifozeri; naten finale me ka mahnitur totalisht kjo tjetra me kete  dhe kete  , pasi pervec timbrit fantastik e te kenduarit shume shume sakte ka arritur te shkrije perfekt individualitetin e saj ne melodine e frazave dhe ta beje njesh me interpretimin e shkelqyer (u ka vene kengeve vulen e saj), gje qe e kam hasur shuuume rralle, Vanesa arriti ta beje kete gje vetem me Suus, ndersa kjo tjetra me befasoi me 2 kenge rresht. Sidoqofte e meritonte Vanesa cmimin e pare, meqe ka qene konstante ne netet e tjera dhe ka rrezikuar gjithnje me kenge te veshtira duke ruajtur personalitetin skenik.
Tesh, po e mbyll duke te pershendet me kete furine tjeter.

Medreseja "Haxhi Sheh Shamia" prezanton kengen Mawlaya. 

 

 

 

Zhvillim linear nder breza. Ku nonat ne publik e ku cucat ne skene...

Nonat jane produkt i Republikes Popullore Socialiste te Shqiperise!

Mbas nja 50 vjetesh, periudha e Republikes ne fjale do shifet si hapi me gjigand qe ka hedh populli shqiptare drejt modernizmit. 

Shih cfare koment gjigand nga nje egjiptian, poshte kenges:

 the way they dress says they know about Islam more than its people ( the arab ) .respect from Egypt , our girls busy wearing leggings , tight clothes and doing sexual acts with hijab .
 

A jane shumica e shqiptareve bektashi? Keshtu e kam ditur gjithmone.

Fatkeqesisht jo nuk jane.

Shumica e mulsimaneve jane sunite.

Une e shikoj keshtu lajmin tek BBC-ja nese El-haida do te fitonte Eurosongu-n.

Shqiperia fiton per here te pare Eurosngu-n.
Elaida Dani behet e para muslimane qe fiton kete event.

Shqiperia ka 2/3 e popullsise muslimane( paravesisht se rregjistrimi i ri e nxjerr 55% vazhdojne me databasen e vjeter ata) por aplikojne nje islam liberal ne krahasim me LM.

Deri ne vitin 1990 Shqiperia ka qene e izoluar nga rregjimi komunist udheheqesi i te cilit Enver Hoxha nje musliman i kthyer ne ateist,ka sunduar me dore te hekurt etj etj

Hedh korenti (TM Lizander) gurin e tema kthehet nga diskutim per kengen ne diskutim per fene myslimane.

Si mos kthehet o gjemb kur tjetra kendon me shami ne koke,a thua se jemi ne Lindjen e Mesme?

Ku e pe shamine tek video e temes? Une shoh nje vajze me floke bojekafe te hapur, e lyer e pispillosur, me dekolte.

Syte hapi ti se une di te lexoj dhe shikoj. E jo vetem ato qe dua te lexoj.

Ku e pe shamine tek video e temes?

Mos te ishte Roni qe germoi jutubin per video me shami te Elhaides para X vitesh, ti s'do dije gje. Ti u kape vec tek emri i kengetares.

Sigurisht qe Rita Oren e pelqen ngaqe e nderroi mbiemrin nga Sahatciu. Te isha si ti do mendohesha dy here se famen Rita e mori ngaqe kendoi me kengetare te zinj.

E kisha pare ate videon gjemb,por sme kujtohej titulli se si ta gjeja.

Muslimane eshte edhe Rita Ora por une jam fans i saj.

Muslimane jane edhe Bojken Lako,Redon Makashi apo dhjetra kengetare te tjere shqiptare dhe nuk i kam fare inat por i degjon me qef.

Kjo eshte islamike or gjemb dhe eshte turp qe prezantohemi mje nje kolone turke.

Beji nje nder vetes dhe lere ket muhabet, o ACDC1

Këtë videon që e ka sjellë këtu e të cilën e ka postuar dikush në vlug të Voice of Italy e kanë parë edhe italianët, porse ata si më pak fanatikë se ACDC1 ynë ia dhanë votën fundamentalistes me shami. ec e bjeri n'fije kësaj Evrope!!!

Urrejtja ne kete rast funksionon si mbulese e deshires se paralizuar.

Me çudit fakti ku u kultivuan aq shume keta njerez keto vjet dhe sa te predispozuar kishin qene,shkoj ne tr te duket sikur je ne marok,meshkuj me brekushe e mjeker te gjate,me nga 2 gra,nejse..kjo eshte bashkejetesa qe kur duam krenohemi,kur harrojme shahemi..per hir te se vertetes ka nipi im nja dy shok qe i kemi komshi,jane tek 25-27 vjeç, agjenojn!!jane shume te sjellshem dhe te edukuar por po te kisha goce nuk e doja nje dhender ashtu,kush e di pse....

Shyqyr qe njera nuk po flet me korrektesi politike,se na cane veshin te tjeret.

pastaj care islami kemi patur ne para 1967-es.Ka qene tjeter shume here me tolerant, jo si ky i sotmi.Edhe xhamite kane qene me arkitekture bizantine jo si keto qe po ndertojme sot si arabe dhe kishat po na i nderton Janulla si greke.

po pra,po çar te besh , a ke qene ne shkoder keto vite te çuditesh nga dyndja e xhamive??

Ca Shkodre thu ti? Kto i ke verdalle neper Tirane me benevreke te bardha, xhixhillik dhe shapka llastiku ne mes te pazarit.

PF ne tr po e po,por shkodra me ka bo pershtypje se sa shume xhami ishin ndertu ne qender njesoj si kerpudhat,alla shqiptarçe mosmiley

Jo keq si kenge, ndersa zeri i kengetares ishte shkelqyer. 

Al-suksese El-Haides ne prezantimin e Al-Banies ne Festiv-Al.

Hahahahaha!

smiley

jemi shume te poshter,ka nje ze te mrekullushem!

He mi se shaka bejme. Ca ja vejne kalamajve emrin El-Haida, ca El-vis. Shqipni hesapi! Kjo inshallah e fito ate cmimin e bon noi lek per veten e vet.

ku m'i gjeni kto amatore sa me i ul reputacionin bellydancit....muzika bababum. Sonia esht nona, merrni shembull, zgjidhni cilesine!!

produksion shqiptaro turk te TOB-i, nji opera, shqiptaret e knojshin origjinal italisht, turqit ne gjuhen e vet.

edhe vazhdonte: che faaaaiiiii? hiiiiiic.

Gjynaf qe kjo vajze eshte pjelle midis njerzve te "turqizum".

Mer shembull nga Jack Baba mer ACDC!

Mund te jesh shqiptare por i turqizume. 

a kishte rruga pluhun Ron ?
 

Quna tani nje pyetje te sinqerte edhe ACDC:

Ka ndonje qe e refuzon el-haiden per nje nate?

Jo une nuk po them gje per pamjen e jashtme.

Thjeshte eshte islamike dhe si e tille na ul pike nuk na ngre.

Po ca pikesh te ul mor burre nje vajze qe beson se le nam. Po nuk eshte ku rasti mer per te bere si qelibar kristian.

Kanon vajza dhe i lumte qe kanon, beson e i lumte qe beson.

Te ishin te gjithe besimtaret si ajo dynjaja do ishte parajse mer.

Ah, ti je RK I gjthi! 

Conchita i ngriti pike Austrise apo jo? Sikur fitoi festivalin vjet nese s'jam gabim.

Apo po thua qe edhe me Conchita ti po te kishe mundesi do kishe bere seks?

Si patate e paska ftyren kjo...po me knu, si osht?

Më pëlqe kjo shprehje ...I Gjithi ...

Ka ca që e indentifikojnë nga Hunda .Mirpo doli se Saliu ishte " Hundë rrenc " Mos harroni shprehjen e popullit tonë Trim , Liridashës , Eurosongas po pak veshderr .

" Për Një Idiot Paguajn gjithë Blogjet " smiley

Dhe fati këtij Blogu është se i ka për çeshite të ndryshme .Psh ka për Fetë kundër Mazllëme , po ka dhe Pampersa që vërvit LefTKopeja në Politikë , për të mos thënë ata që hanë kallupet e Grande Kakës në Propogandë smiley etj etj në art e letërsi  dhe nganjëherë brënda sallonit smiley

Vetëm mos ndodh si Blogu Hurit që i donte me shumicë po Cilësor , që nën kupton se shtohen rradhët me teorinë e " Gurit të Budallës "  që bën rrathë !

ACDC harron qe nuk po konkurron Arberia ne Festival Europian,por Shqiperia.Ja prit kur te vije ai i semuri mendor qe shkruan nga Franca dhe te thote qe verioret jane shqiptare te paster (ose arbnore me terminologjine e ACDC-se),kurse jugoret si ACDC shqiptare "te piste",perzierje greko-vllehe-bullgare.Me kujton ate qe tha dikush te ato temat izraelito-palestineze,qe cifutet e vertete jane arabe,cka me rregull treshi i bie qe vetem cifutet e pavertete jane cifute.Domethene edhe ACDC ndihet kaq shqiptar,se eshte shqiptar i pavertete.

Ke te drejte se Arberia iku per lesh nga paraardhesit mamluke te El-Haides.

Per Rita Oren mbaje gojen se nuk eshte islamike fare.

Ajo po na ngre pike ne sy te botes jo kjo islamikja qe do te nisim ne Austri.

Kur te kendoje edhe Rita me shami ne koke apo ta vere emrin El-Rita atehere mund te flasim.

Gjyshi i saj ka qene pjesetar i kinemase jugosllave,qe ka prodhuar filma super.

Mos ngaterroni Riten me El-Haiden se late nam.

po mire, jo se dua te argumentoj me ty per kete vajzen , po kshu kot te shtyjme kohen.. kjo islamikja, Elhaida dmth, na uli apo na ngriti pike ne Itali..??

Per mua na ka ulur se na nxjerr si komb islamik,dmth eshte vene ne qender te vemendjes dhe ka thene jam krenare qe jam muslimane,emrin ma kane vene se ka nje kuptim ne arabisht,qe tani nuk po me kujtohet.
Besoj se neper Itali do te jete shfaqur edhe ajo video kur kjo El-Haida kendon me burke,ne kuader te "biografise" se talentit te ri dhe rezultatet i di vete .
http://www.telegrafi.com/magazina/elhaid...
Shiko se si e komenton Telegrafi i Kosoves?Muslimane e devotshme.smiley

Me nje fjale kjo lloj propogande con uje ne mullirin e fqinjeve tane te "dashur" qe duan ta paraqesin Shqiperine si vend islamik tip Lindje e Mesme.

po jo mo dakord, qe ty ti ka ulur piket kete e morra vesh une se ke dy dite qe e riperserit.... por skam marre vesh akoma , edhe nuk mund ta sqarosh  dot ti xhanem, pse na i uli piket ne sy te opinioit italjan, i cili per jave te tera  votoi masivisht kete vajzen dhe e nxori fituese ne ate spektakel...  pra kerkujt nuk i vrau veshin apo syrin fakti qe Elhaida eshte besimtare muslimane..

dhe per te qene korrekt me ty, i vetmi diskutim qe eshte bere mes italajenve  ne rrjetet sociale, pasi fioi Elhaida ''the voice of Italy'',   ishte  debati i nivelit racor apo shovinist, ku nje pjese e italajneve shovinste mendonte se kete spketakel duhej ta fitonte vetem nje italjan/e  e jo shqiptare apo i/e huaj tjeter.. por asnjeher nuk eshte diskutuar besimi islamik i Elhaides.. keshtuqe mos keput brockulla kot  mor burre se ska me as lezet.

Plako te dilte dhe te kendonte me shami ne koke ne piaca di spagna ....atehere do shikonim se si do reagonte publiku italian........shpresojme me nje fitore te netanyahu-t ne israel......pa keto plera arabe jane bere synet ne mendje te kokes......

Sa aludimet i paske pasur, edhe pse paragraf i shkurte ky qe ke shkruar. Apo keto qe ke shkruar jane evidente dhe shtove pikat vetem per theksim te larte?

Jam e sigurte qe italianet duke na menduar muhamediane neve shqiptareve, do habiteshin qe e kemi edhe me problem fene islame se ata vete. 

plako, po si te hamendesoj une se cfare do thoshte publiku italjan nese Elhaida do kendonte me "shami ne koke"..??!! ta shikoj te horoskopi, kombinacioni i yjeve, apo te filxhani i kafes, qe mua me del gjithmon: "sec ke nje goxha rruge te gjate per te bere".smiley..smiley

ah po.. e di ama se cfare do thoshin italjanet nese Elhaida do dilte te kendonte topless, me Tanga... -na paska mashtruar e poshtra.. kjo nuk qenka nga Albania, kjo vjen nga Tanganika..smiley

 mbaje gojen

 smiley Ndjese te sinqerte, ACDC. Nuk dija qe ishte fyerje e rende ta quaje tjetrin/tjetren islamik(e). 

Nese dikush do te te quante ty islamike,besoj se nuk do tja merrje per keq apo jo?

Jeni ne vete o shqiptare?

Nuk shikoni se cfare brockulla flisni?

Do t'i thoja: "mbaje gojen!" Gjeje tani nese do me vinte keq apo jo. smiley

Kot grindet ACDC, ndonje ti thote pls qe nuk do kendoj ne Eurovision me shami ne koke. Qetesohu tani ACDC. Ah c'po fryn dhe nje ere e marre perjashta sot. Lol

Se kuptoj pse nuk cuam Madonen shqiptare Bleonen

bleona kish pas dy karkesa qe organizatoret ishin zene ngushte:
1) te lejohej te dilte ne skene lakuric
2) te performonte me mikrofonin ne nivelin e belit

Te ka lali xhan do kish sjelle fitoren n'token meme. Kot nuk e cojne!! E garantume fitorja! Per ket nuk thote Jo ACDC lol

Nja 50 mije kliks ti ja ke bere, e dime. Mbrapa dere paske qene mo smiley

Po gjuhen penalltite smiley

kemi frik nga autenticiteti

Kot qe te merresh me njerezit qe jane skllaveruar nga korrektesia politike.

Une po dal nga debati se kot qe te debatosh me njerez qe ju eshte bere lavazh ne tru.

Naten e mire!

Per mu nuk eshte problemi se ne c' fe besojne njerzit , por si ata transformohen kulturalisht . Besimi ne zot eshte shum shpirtnor dhe personal dhe jane te pakte ata qe me te vertet e ndiejn besimin shpiterisht . Ama dogmaxhijt jane me miliarda ne ket bote .

Simas dogmaxhijve, nje muslimane e "mire" duhet me deomos te mbeshtillet me batanije kur del ne publik , dikur kjo ka qene edhe moto e dogmaxhijve te krishtere . E sot mbulesa dhe ritet arabo -turke perdoren thjeshte per te avancu agjendat kulturore te tyne se sa ne dobi te besimit ne zot/allah . Ne fakt kompleksi i inferioritet kulturor qe kane sot arabo-turqit eshte dhunshem evident  .

E ne kete gracke bien edhe kto "shqerrat" e reja qe kane talent por prinderit dhe rrethi i turqizum i bajn te duken konfuze sa i perket identitetit kulturor !

Rita Ora : - une vij prej kultures muslimane ...!!!

E ku leshin kerka kjo kultur nder shqiptar ?  Kur ata  qe e konturuen kulturen shqiptare i mshane me force distancimit prej riteve kulturore turko-arabe e jo dosdoshmerisht prej noj besimi shpirtror . 

Por Met Pitja qe ka ba pite tan jeten dhe Xhem Teneqexhija qe ka punu tan jeten kusija jo per faj te tyne., por  e gjithe e jeta e tyne ka qene e kufizume te pitet , kusijat. hamami i brahim pashes dhe dy minuta pa hy ne vaorr nje sure e knume prej hoxhe efendise, injorat pa asnje  klase shkolle dhe i pa shetitun edhe ky .

nuk mbulohen te gjitha femrat. kercimtaret e belit psh e kane barkun e hapur (nuk i denonte gje kurani). si dhe leshimet dhe mbulimet nuk jane te perjetshme, por sipas momentit historik ne te cilin gjendet nje popull i dhene. 

te krishteret, ne kohen kur po çthureshin dhe rrezikonin te zhdukeshin nga dyndjet e arabve ne spanje, paten inkuizicion te tmershem. sot qe ndjehen jo ne rrezik, kane nxjerre shalet. (i mbajme per te civilizum dhe paqsor)

muslimonet, apo popujt te cilet fusim te kjo kategori njerzish, kane jetuar neper mendafsh, kur jetonin ne fuqi dhe mireqenie. sot qe kercenohen prej perendimit, jane kthyer ne inkuizicion ( e dikurshem perendimor). tkurret shoqeria dhe nxjerr gjembat si iriqi qe te mbrohet, qe te mbijetoje, kur i behet jeta pisk. 

ne ato maja rripa rripa ..... nuk eshte zhvillimi i jetes LINEAR. por me thepa.

 

Qe besimi eshte personal dhe shpirteror eshte teori ngambrapamoderne, e kane shpik pederastet per te bere qef dhe e hane kallup kaqolat servile qe shkojne historikisht mbas berihait, njesoj si hanin kallup komunizmin tek ne ose nazizmin dhe fashizmin gjetke.

S'do mend qe besimi eshte personal dhe shpirteror, por jo vetem kaq, se eshte edhe publik dhe material, konkret. Po te mos kishte qene keshtu feja nuk do te kish ekzistuar, e as Darvini, po do kish ekzistuar majmuni personal dhe shpirteror ne xhungel.

 

Kur greket e vjeter dhe romaket hodhen themelet e civilizimit modern nuk kishte lind ala as Darvini dhe as Hazretet : Isai me Muhametin !Por ma e forta edhe atehere ekzistonin "bythecet" ose homot meqe ti ke marak prapanicen . Isn't it fucked up...!

as i gjo nuk hodhen as greket dhe as romaket. ata veç morren, siç prej tyre po ashtu u morr me vone. ishin popull tjeter ata qe hodhen bazat. duke u kopjuar gjithnje e me keq. duke bere Art gjithnje e me te dobet dhe njeriu ose burri duke u bere gjithnje e me shume bythqim e i ulet.

baza ne fakt ishte, ZOTI SI NJERI. jo peme, gur, lope, apo tjeter send. pra e ngriten njeriun te zoti, e bene te barabarte me te.

Ke te drejte "hajt te keqen Baba" persa i perket civilizimit modern dhe sidomos atij ngambrapamodern, sepse themelet e civilizimit modern i ka hedhur ne Greqi erastos dhe eromenos, Akili me Patroklin, (O rOnO çer po thu kshu tina mer ... ? smiley), kurse themelet e para te civilizimit jane hedhur ne Jeruzalem, nga hebrejte.

Pederastet erdhen me nga mbrapa, prandaj mohojne rrenjet e civilizimit qe te dalin vete ne plan te pare, ndersa ne rrime e shohim me ngambrapa tyre ne plan te dyte, biles ne asnje plan fare.

 

nese emri i saj me te vertete ka ate kanotacionin islamik sic thote ACDC atehere me te vertete kjo stonon pak si fenomen per shoqerine tone (te pakten brezat deri ne 40 e ca vjecar) - jo si identifikim fetar ne vetvete apo identifikim me lindjen apo perendeimit - por stonon specifikisht ne kontekstin shqiptar pasi ne 99% te rasteve tradita fetare u c'rrenjos. 

Ne Tirane eshte projektuar prej Turve,  te ndertohet Xhamia me e madhe ne gjithe Ballkanin....! Punimet do te zgjasin rreth dy vjet ...! Stili do te jete oriental ...

Hajde kenge, qe do te kendohen aty ...hajde ! Ne vend te ndonje spitali modern, o burra Xhamine ! 

I yni eshte grava o çim...i yni!!!

 

s'kam dyshuar kurre!

dhe meqe jemi, mbase se afermi do pim shampanjat per nje fitore shume te mundshme te Bibit ne izrael. edhe grava do gezoje me ne. smiley

Israeli elections take dramatic turn as official tally gives Likud sweeping victory

Urime, Urime, Urime!

Urime, Ron. Le te plase armiku! 

Mos u merr me shokun Faik.smiley

ACDC - Emri i saj nuk eshte arab, jo se po te ishte arab do ishte gje e keqe. El, ne hebrew eshte zoti. Pastaj haida, hadass eshte Esther. Nuk kane myslymanet "el" ne emra, kane "abu", sic kan europianet "von" dhe "van". Nuk e kuptoj pse gjithe ky negativitet pse ajo pohon se eshte myslymane, apo vishet me shami. Kultura arabe si edhe islami nuk perfaqesohen vetem me shami. Nejse, muhabet i gjate. 

Mos, me kete koment ia prishe magjine shurrtores raciste.  

smiley

Thuj si dush ti, por amoniaku ka qene substanca e pare komplekse e krijuar sipas teorise se abiogjenezes.

Klori ka qene i dyti.

 

Mor po qe ka emra arabe me el e me al ke sa te duash, mos shko me larg, po ja ai egjiptiani, El Baradei, dhe prinderit ska dyshim  nuk ia kane vene ate emer se eshte hebre, ta dinin kete qe thua ti me gjase do tia kishin  hequr menjehere, do ta kishin lene si Cucen e maleve. Problemi nuk eshte te besh etimologji, por e para, ai po barazon myslimanet me islamistet, dhe e dyta, si rrjedhoje e kesaj, do te perjashtoje me gjysmen e shqiptareve.Sigurisht Elhaida perfaqeson jo vetem veten dhe besimin vetjak aty, por edhe Shqiperine dhe shqiptaret, keshtu qe sa kohe nuk del me shami e nuk ben thirrje per Xhihad ne skene, a e ka emrin Elhaida, Alhaida apo Abuhaida dhe a eshte myslimane apo jo, eshte `puna e saj.

Ja dhe nje thagme tjeter e intelektualeve politikisht korrekt. smiley

Me tere keto komente grerezash, peshku qenka kthy n'identitet.

eurovizioni eshte bere si koncert i kooperativave buqsore ne kuadrin e globalizimit te muzikes lehte te vendeve dhe popujve te rajonit t evropssssss.

Peshku mbase e ka per krenari lejimin e komenteve qe shprehin urrejtje te bazuar ne etni, fe, apo ne çdo lloj identitet tjeter. Halabaklleku siç duket eshte motto-ja qe peshku kerkon te nxise.

Kenge mediokre....asnje surprize ketu! Emrat e shqiptareve..nga t'ja fillosh...Izaura?! Jurgen?! (dashuria e burrave shqiptare per ambasaden gjermane) ...Xhavit?! Mexhide?! (ky emer per nje vajze sot 20 vjece...hajde prinder hajde....)...kot me vazhdu......

"Intelektualet" e PPU-se jane aq te skllaveruar nga korrektesia politike,sa po me ngjajne me intelektualet e Kostandinopijes qe diskutonin per seksin e engjejve,kur ushtrite osmane ishin ne dyert e qytetit.

Tjetra kendon e veshur si beduine,juve thoni ska problem, eshte shqiptare.

Tjetri ndalon Pemen e Krishtlindjeve ne Prishtine dhe Prizren,juve thoni ska gje se ashtu populli.

Uroj qe Shqiperia te kete sa me pak naive te tille!

Thjesht per saktesim, o z. ACDC intelektuali pa thonjeza: bizantinet nuk kane diskutuar ndonjehere per seksin e engjejve kur merrej Kostandinopoja dhe as ndonjehere tjeter ne pergjithesi ne historine e tyre.

E di i nderuar po thjesht do te doja ti theksoja nje problemi me te madh,prandaj bera nje krahasim te tille.

E o mjaft dhe ti acdc se le nom je bo si don kishoti qe shef endrra me sy hap. Ku karin e shef ti si beduine  ate? Veshi gjo ferexhe te festivali evropian? Ik o daj merr nej ilac se qeke rend fare. Ose bjeri shkurt me icik kanabis, ska ngel njeri i pakenaqur nga ai i bekuar. Dhe meso nga amerika qe thote, tolerance, bashkejetese. Loqe. 

po pse more greku, ti kerkon qe shqiptaret te bejne ate qe te shkon per shtatit ty ? po pse more LOQE, po me komentet ketu do t'i ndalosh ti njerzit sesi te paraqiten ? 

po MUhamet Ali-u çfare eshte sipas teje, islamik ?

po fjalor te shpia ke ti der-pe-deri ? te kuptosh fjalet qe perdor lart e poshte te pakten.

Po emri...si te te bjere per pjese. Mbaj mend njehere nje goce te bukur yll, si princeshe ishte, kur e pyes si e ke emrin me thote: Kushe! Gjate shkurt Kushe? Po tha, gjate shkurt ashtu e kam. Ca t'u besh prinderve te papergjegjshem, sidomos kur nisen nga e mira. Te pakten Elhaides nuk I tingellon dhe aq keq emri. Trukimi m'u duk krejt I papershtatshem ne video, e nxjerr te madhe ne moshe, grimieret shqiptare vetem nje model makeupi dine te bejne.

Si mendon kolektivi per emrin, po sikur ta therrasim mes tone me emrin Magdalena?

Jo se shkurt do i thone Lena dhe dihet qe ter Lenat jane buçe. 

Dil ne IRL mer Acid, se le nam. Sheh endrra me kucedra. S'ka ndonje kengetare shqiptare qe s'ka mbuluar koken nojhere. Kur eshte dhe Ciljeta "myslymane e devotshme" ,qe ka bere nje kryq tatuazh ne kembe, mos ngelte njeri.

Nejse pertej paragjykimeve idioteske te peshkisteve per emrin e Elhaides, me sa po shikoj kenga do te jete favorite per cmim. Jane shume arsye per kete (dhe shpresoj qe live te mos na zhgenjeje). Kenga percjell nje  mesazh te fuqishem feminist,gje qe e ve Shqiperine ne nje spotlight te relames pozitive(per te cilin kemi nevoje kaq shume). Bravo Elhaida!!!

 

I kane rone hiles tani, kane fillu me bo konge ideologjike. E pane qe me ato tralalate me dashuri dhe ndarje nuk nokshin gjo.

+1 Une personalisht, se kam honeps ndonjehere Eurovizionin...Te them te drejten nuk e kam pare asnjehere nje koncert te plote..vetem tek tuk kenge te ndryshme megjithate kesaj radhe mesazhi ishte pikant dhe besoj se do tereheqe shume publicitet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).